M 'n en om Haarlem. kmm Donderdag 16 November 1922 45ste Jaargang No. 14300 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. Eerste blad rn-ïï mm. Uit dssi Gemeenteraad* STADSNIEUWS. 11 NOVEMBER De uitvoering van „Ursus". „Codro". HET DOODELIJK TRAMONGELUK NABIJ DE LIEDEBRUG. Haarlemsche Orchest-Vereeniging. De Tuinbouwcursus in Noord-Holland Rijwielen. DROEVIG ONGELUK. Mededeelingen aan den Raad. Nieuwe zaak. G. en W. ifL Centrale Verwarming. Grenswijziging en openbaarheid. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. „Voor Eer en Deugd". Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 Pei Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling Z.ZTA Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT imWUHQI Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De gemoedelijke toon, welke meestal in de zittingen van den Haarlemschen Gemeenteraad heerscht, ontbrak gisteren vrijwel geheel. Men was licht geraakt, prikkelbaar, wantrouwend, vechtlustig. Het begon al heel gauw bij een schijn baar onschuldige voordracht van B. en VV. tot verhooging van het in Mei j.l. toegestane crediet voor verbouwing van het Stedelijk Gymnasium. Nu waren B. en W. met deze zaak ook niet bijster gelukkig- Men herinnert zich wellicht, dat er reeds bij de vorige behandeling der zaak een sterke oppositie tegen do verbouwing was uit prijzenswaardige zui nigheidsoverwegingen. En nu kwam een hall jaar later een aanvrage om het toch al met moeite verkregen crediet nog eens met 25 pet. te verhoogen. Geen wonder, dat de heer van Ommeren aandrong om te trachten in overleg met den rec tor van het Gymnasium en met de drie laagste inschrijvers het geraamde bedrag naar beneden te krijgen en de heer Pep ar insinueerde: is er hier wellicht een krachtproef van de aannemers in het spel om te zien, hoever zij in ovei'vragen kunnen gaan? De heer van Liemt sloeg meer spijkers niet koppen. Hij deelde mee dat de heer Mizerus in de Commissie voor Openbare Werken er op had aan gedrongen 'n nieuwe inschrijving te hou den, waarbij dan in plaats van een be tonnen een steenen fundeering gevraagd werd. Voor deze laatste zou dan voor namelijk de 'afbraak gebruikt kunnen worden. In plaats van 't uitschrijven van deze eetivooudi'ge vraag, had Openo. Werken een nieuw bestek laten opma ken. Zoodoende was de begrooting in plaats van lager zooals verwacht was 25 pet. hooger geworden. Toen op deze wijze de kat eenmaal de bel was aangebonden, kwamen ook de andere sprekers met hun gei even tegen Openbare Werken los. De heer Wolzak zei het gevoel te hebben, dat de Raad was beetgenomen, welke uitdruk king Wethouder Slingenberg als een insinuatie aan zijn adres opvatte. In dé repliek zei de heer Wolzak niet aan den Wethouder te hebben gedacht. Dus was het de directie'van O.W.l De heer Klein wees op klachten van deskundigen over veel te vage bestekken van O. W.; waar op de heer Mizérus uit den hoek kwam en zich als de vader van heel deze Nbe- weging ontpopte. Deze eenige deskundige in de Commissie van O. W. klaagde er over, dat hij nooit eenige medewerking van dezen tak van dienst had. Al zijn adviezen werden ter zijde gelegd, zelfs door den Wethouder, die zijn opmerkin gen niet eens in de vergaderingen van B. en W. bespreekt (dit laatste kon de heer M. in repliek tegenover den Wet houder niet volhouden). De Directie van Openbare Werken geeft nooit een streep toeIn dezen toonaard fulmineerde de heer Mizérus tegen het departement van den heer Dumont en hij had de blijkbare instemming van bijna den geheelen Raad, wat geen wonder is, wanneer men zich uit vroeger jaren de vele en herhaalde klachten over dezen duren en stroef weir- kenden tak van dienst herinnert. Nu had men eens een mooie gelegenheid om de gladde aal bij den staart te vatten en men liet dus niet zoo gemakkelijk los. De heer v. d. Kamp, het vierde lid van de Commissie, deed er nog een schepje op, door op boogen toon te ver klaren: het gaat er altijd dwars aan toe in de Commissie! En zoo stond Wet houder Slingenberg voor een heet vuur. Deze, nogal aan heete vuren gewend, had zich goed voorbereid, maar ge heel kon hij ditmaal het pleit niet win nen. Om den heer Mizerus te gerieven had hij aan den waarnemend Directeur van Openbare Werken, den heer Da niels gezegd: ge zult een tweevoudige aanbesteding opmaken, een met een be tonnen, een met een steenen fundeering. De heer M. moet een fair trial hebben! De heer Daniels had daarop geantwoord: maar een steenen fundeering komt nog duurder. 't Doet er' niet toe, had de Wethouder geahtwoord, geef hem een eerlijke kans! Op zijn herhaalde vraag heeft men den Weihouder geant woord, aldus gehandeld te hebben. De heer Mizerus zal dus, na in zage van alle stukken moeten bewijzen dat hem die kans niet gegeven is, of wel hij zal openlijk excuse moeten ma ken, zei de Wethouder. Wat nu de verhooging der begrooting betreft: 1ste is er prijsstijging van ma terialen. (Dit klinkt wel een beetje vreemd in dezen tijd!) en 2de is er bij de oorspronkelijke begrooting geen re kening mee gehouden, dat de bouw in verschillende perioden moet geschieden. Een fout zoo men wil, maar iedereen kan al eens dwalen, pleitte mr. Slin genberg. Luxe is absoluut ui toesloten. De sprekers waren natuurlijk niet overtuigd. De hr. v. Liemt, door den hir. v. Ommeren gesteund, vroeg voorlezing van het bijvoegsel bij het bestek, waar in een- steenen fundeering was uitge schreven. De Wethouder liet het stuk ko men en las de nadere instructie aan de aannemers voor: een steenen fun- deering met kelder, welke 45 M3. met selwerk zou vorderen... Ah! werd er geroepen! Dus was de tweede aanvraag opzettelijk verzwaard met een kelder en extra metselwerk! Zoo gemakkelijk was het spel echter niet gewonnen. Architect v. d. Ban en de heer Mizerus zelf verklaarden, dat hieruit niet voldoende de schuld van Openbare Wer ken bewezen kon worden; men mpest eerst de stukken en de teekeningen ver der inzien. Wat nu gebeuren zal. Dan zullen wij later hooren, of de geuite be schuldiging waar is, dit n.m. Openbare Werken de adviezen van de Commissie saboteert. De zaak werd Mus al weder aangehou den, zeer tegen den zin van Wethouder Bruch, die met degelijke onderwijsargu- menten, ontleend aan de uitbreiding van het gymnasiale leerplan, de doorzetting van deze verbouwing verdedigde. Bij ons kwam echter weer de gedachte op, of het wel zoo heel erg zou zijn, wanneer deze altijd nog dure verbouwing weer wat werd uitgesteld. Men noemt hier in Haarlem het Gymnasium wel eens de „jongejuffrouwenschool" van wege het groote aantal vrouwelijke leerlingen,waar van maar een heel klein percentage het tot een gegradueerde betrekking in de maatschappij brengt, 't Is toch zoo jam mer, dat een volledige reorganisatie van ons middelbaar onderwijs met verplich ten lyceum onderbouw geen einde maakt aan al die kostbare versnipperingen. Van het Gymnasium vielen wij in eèn heel droog débat over de waterleiding. Men heeft kunnen lezen, dat de nieuwe directeur eindelijk voldaan heeft aan een lang gekoesterden wensch en een nieuwe verordening heeft ontworpen 1 met een uniform tarief. De gewone verbruikars zullen nu allen naar hetzelfde tarief van f 0.40 per M3 betalen met een minimum van 9 Al8 per drie maanden. Hierin is meterhuur. en leidinghuur begjrepsn. Het meerdere gebruik wordt eenvoudig met f 0.40 per M®. bijbetaald. Voor grooteina verbruikers blijven de afzonderlijke con tracten bestaan. Toch was er nog geen algemeene te vredenheid. De heer Poppe, door eenige andere leden ondersteund, kwam niet de oude, niet onbillijke klacht over de lei dingen, die vroeger door sommige bewo ners gekocht zijn, die de Gemeente daarna onteigend heeft en waarvoor men later weer meterhuur moest betalen. Na lang heen, en weer praten namen B. en W. een motie-Poppe over, waarbij cyider de oogen zal worden gezien op welke wijze aan de betrokkenen ten deze scha devergoeding zal worden gegeven. Dan was er nog de kwestie van het minimum-verbruik. Het kan voorkomen, redeneerden verschillende leden, dat men één maand 5 Meter gebruikt, een vol gende maand 12 enz. Dat is over twee maanden 17 Aleter. Dan moet men de eerste maand f 1.60 bijpassen, omdat men beneden zijn minimum blijft en de twee de maand f 1.20 omdat men boven zijn minimum komt. Dat is onbillijk. De Wethouder kon dat niet inzien. In het minimum zijn alle onkosten be grepen, die op het gehcele bedrijf druk ken. Daaraan moet dus worden vast gehouden. Alaar de heeren Visser en Groen endael kwamen beiden met een amendement, om het meergebruik over een heel jaar en niet per kwartaal te rekenen. Het voorstel-Visser vond bij den Raad genade met 26' tegen 5 stemmen. Dan was er nog de heer Boes, die een aantal schreeuwende taalfouten en dub belzinnigheden in de redactie van de Verordening aan de kaak stelde. Zoo leest men, dat een aanvrage moet „ge schieden"', dat vrijen toegang moet wor den verleend; dat de straat (in plaats van de kraan) moet worden openge draaid, enz. De Wethouder beloofde na tuurlijk herziening op dit stuk. Aan een verzoek van den lieer Castri- cum, om openbaarmaking van de be rekening der contracten voor de groot verbruikers, kon niet worden voldaan. Hiermee stappen wij van de waterleiding naar de werkloosheid over. Gelijk met de Tweede Kamer behan delde de Haarlemsche Raad dit netelig onderwerp. En het ging er nog al wairtm toe. De sociaal-demoeraten hadden de lei ding genomen, welke niet erg gelukkig was. Eerst kwam een adres van den Haarl. Bestuurdershond aan de orde, waarin toeslag op kleeding, brandstoffen en uitbreiding van schoolvoeding werd gevraagd. Het adres werd door den heer Poppe verdedigd, of liever, de heer Poppe hield er een rede naast, waarin niet de mogelijkheid van het gevraagde werd besproken, maar in den bireede werd verteld, wat wij allen weten, dat n.m. de werkloosheid groot is en hoe groot zij is. Te vreemder deed dit betoog aan, daar een partijgenoot van den heer Poppe even later met een heel. ander voorstel kwam, om n.m. de geldelijke uitkeeringen te verhoogen, wat z.i. beter is, omdat vele arbeiders reeds in den zomer uit spaarpenningen brandstoffen op doen. Geeft men den werkloozen meer geld, dan kunnen zij zelf koopen wat zij noodig hebben. Dit voorstel was natuurlijk tevoren aan den heer Poppe al bekend. Waarom dan zoo'n tweeslach tige behandeling van een zelfde zaak- door dezelfde fractie, was men geneigd te vragen. Wethouder Ileerkens Thijssen ant woordde heel sober, dat men aan de normen, door de Rijksregearing gestejd, was gehouden. Aan verhooging viel dus niet Ie denken. Torn werd het debat warm. De heer de Zeeuw haalde er de Amsterdamsch'e regeling bij, waarin boven de Rijksiior- men wordt uitgegaan. En ten slotte is het Rijk voor de gemeente gezwicht. Dat moest Haarlem ook maar doen en hij diende een motie in, waarbij aan B. en W. werd opgedragen vóór de eerstvolgende raadszitting eert regeling te ontwerpen, waardoor aan alle georgani seerd en, van wie kan worden verwacht, dat zij na de crisis zich zelf weer kun nen helpen, steun zal wprden verleend. De heer v. d. Kamp meende, dat, werd deze motie aangenomen, de penning meesters der vakorganisaties dadelijk door de ongeorganiseerden zonden be stormd worden. En de heer Peper stak een heftige speech af tegen de S.D.A.P., die de ongeorganiseerden ter wille van haar eigen standje maar weer in den steek liet, wat hem een afstraffing van den heer Castricum bezorgde, die het goed recht van de georganiseerden boven de ongeorganiseerden verdedigde en een lange rede van den heer Poppe, waardij wij al weer heel gauw in Rusland en de zegeningen van het communisme te recht kwamen. Wij zwijgen nu verder nog maar van het ingrijpen der Wethouders Bruch en Slingenberg, die beide te kennen gaven principieel wel iets voor verhooging dar steunbedragen te gevoelen en over de demagogische rede van den heer Rei- nalda, die zonder eenigé aanleiding de Tweede Kamer ging beschuldigen als zou het parlement- voor niets anders dan voor de veiligstelling van den gulden en niet voor de voornaamste zaken, als werkloozcnsteun, oog hebben. Alsof met die veiligstelling van den gulden niet heel onze economische positie en dus in de eerste plaats" de positie der arbeiders; staat of valt! De heer de Braai deed het beste werk door voor te stellen de motie-de Zeeuw in handen van B. en W. voor praeadvies te stellen, waartegen, eerst verzet rees, omdat de S.D.A.P. vreesde 'haar mooie rol dan uit handen te geven. „Geen vrees",, zei mr. Bruch, „we zullen den heer de Zeeuw \yel de eer laten! Gelijk met deze motie ging ook eene van de heeren Klein en van Liemt, om het maximum der uitkeeringen ter wille der groote gezinnen tot f 22.50 te ver hoogen, naar B .en W. voor praeadvies. Daarna rees mr. Bomans op, legde zijn vuist op de tafel, als hield hij het deksel van de gemeentelijke schatkist vast en riep plechtig: ,,tnaar ik zal handhaven Met dat al was liet zes uur geworden; op de agenda restten niets dan wat on belangrijke punten, zoodat de vergade ring na het doen van bcnoemiiigen, rus-, tig gesloten had kunnen worden. Afaar de voorzitter riep de dames en heeren tegen acht uur terug. En toen heeft men met een geheime zitting en de rond vraag nog eenige uren volgemaakt. De rondvraag! De Haarlemsche Raad verkeert ten deze nog altijd in de knusse opvatting van den plattelandsphen ge meenteraad, dat het zonder zulk een napraatje niet kan en schijnt maar niet te begrijpen, dat op deze wijze t inter- pellaliereclit tot 'n paskwil wordt. Wan neer 't stellen van vragen aan B. en W. in 't openbaar tot de uitzonderingen be hoortzooals't trouwens in de groote steden is dan spitst zich de aandacht van hèel de gemeente wannéér een in terpellatie wordt aangekondigd. Natuur lijk is er voor 'n ijverig' raadslid altijd veel te vragen en te becritiseeren. Maag* Iaat men toch een. beetja zelfrespect hebben en met zijn op- en aanmerkingen liever eerst eens bij den burgemecslce, de Wethouders of de Directeuren aan- loopen, dan met al zijn grieven en klach ten in den Raad te komen. Wie intusschen belang stelt in liét plaatsen van 'ii schutting in de Duven- voordestraat en dergelijke, dien verwij zen we naar het verslag, waarin alleS trouw is opgeleelvcnd. Sociëteit „St. Bavo" Haarlem's Gemengd Koor 8 uur U.K. Kiesvereeniiging 8 uur Rederijken, - 8 uur Zuivelberei- ders 8 uur. „Zang en Vriendschap' Jamstraat - Voor dracht over Ned. Letterkunde door mevr. BoldinghGoemans. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12y2, van 2—5 en van 710 uur. behalve des Maaiidagsochtcnds en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houlweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-verceniging Bloemhof straat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. In de Gemeentelijke Concertzaal heeft gisterenavond de groote Openbare gym- nastiek-uitvoering plaats gehad van de Haarlemsche R. K. Gymsastiek vereeniging „Ursus". Volgens den voorzitter, den heer A. A. P. Dammers, was oeze uitvoering een wanhoopsdaad van de vereeniging, die ook al 'n financieele crisis doormaakt. Hoe merkwaardig dit ook mocht heo- len, in zeker opzicht was het een suc cesvolle wanhoopsdaad, want het zeer uitgebreide programma van gymnastiek- er turnoefeningen werd op uitstekende wijze uilgevoerd en het bleek, dat on der de huidige en knappe leiding van den directeur, den welbekenden heer S. Hooy, het sportief kunnen der Ursus- leden, dames zoowel als heeren, tot 'n zeer belangrijke hoogte is opgevoerd. Er werd vrijwel onberispelijk gemar cheerd bij den algemeenen opmarsch. De vrije- en orde-oefeningen, het werken gan de toestellen, het halterwerk, het 'springen, de spelen en de knots- en stokoefeningen stonden op hoog peil. Het spreekt vanzelf, dat de groepen der ouderen het beste werk leverden, wat veelal een genot was om aan te zien. Toch deden ook de jongeren heel goed tverk en hét vrije nummer bijv., dat de palronaatsleerlingeri na de pauze ver- loonden, was zeer goed. Voor de Roomsche gymnastiek was de uitvoering dus in dit opzicht een on betwistbaar succes, waarvan het groote zijn helpers en helpsters, aandeel toekomt aan den directeur en In hoeverre de nadere bedoeling van de financieele basis, bereikt is, kunnen wij niet beoordeelen. De voorzitter deed een krachtig beroep op de aanwezigen, om donateur te worden (voor den ci- vielen prijs van 1 kwartje in de maand) maar of er wel veel aanwezigen daar voor in aanmerking kwamen? O.i- was de publieke belangstelling bij zoo'n zeld zame groote katholieke gymnastiekuilvoe- ring onvoldoende. Waar bleven de hon derden katholieken, die Zondags hard loopen naar de neutrale voetbalwed strijden? In. hel proces „Codro" (Coöperatieve groentendrogerij) tegen den Staat, heeft heden Air. Telders voor den Staat gecon cludeerd. De pleidooien zullen gehou den worden op 19 April 1923, des na middags 2 uur. Het lijk van den Dinsdagavond door de electrische tram aangeredene is thans her kend als dat van den 60-jarigen J. Th. van Gasteren, zonder vaste woon- of ver blijfplaats. Onder het programma van het laatst ge geven concert had de heer Gerharz het ver zoek tot het publiek gericht, pm hem schrif telijk op te geven, welke nummers het gaarne op het volgende programma gedrukt zag. Een tal van aanvragen kwam binnen en daaruit zijn die nummers uitgekozen, welke de meerderheid verkregen. Om echter een blijk te geven van den smaak van ons publiek, laten wij hieronder volgen een aantal nummers, die ditmaal nog niet in aanmerking konden komen: Symphonie Pathétique van Tscliaikowski; 5e, 6e en 7e Symphonie van Beethoven; eenige Symphonieën van Mozart en Haydn; Peer Gynt, Suite van Grieg, Finlandia van Si belius; Tannhauser, Lohengrin, Waldleben aus Siegfried, alle van R. Wagner. Uit bovenstaande blijkt ten duidelijkste de groiende en opvoedende kracht, die van de concerten der H. O. V. voor het groote pu bliek uitgaat. v De Ijsbaan. Op de ijsbaan zijn belangrijke verbeterin gen aangebracht. Gisteravond werd de niauwe electrische lichtinstallatie beproefd en gezegd mag wor den dat het electro-technisch bureau Cassée te Bloemendaal de zaken prachtig in orde heeft gebracht. De verlichting van de baan laat niets meer te wenschen over. Verder is de bestuurskamer voorzien van een nieuwen inventaris, waarvan de fraaie eikenhouten meubelen een grootschen indruk maken. Degenen die gisteravond aan de Kleverlaan aanwezig waren, spraken hun voldoening uit over de fraaie inrichting, zoowel als over de magnifieke verlichting. Bij het proefbranden gisteren waren o.m. aanwezig de heeren Wagtendonk, Beccari en Bijvoet. z Het lid der Prov. Staten J. Westerhof heeft den. 29sten September j.l. do vol gende vragen bij Gedeputeerde Staten in gediend: Zijn Gedeputeerde Staten op de hoogte van den omvang der crisis, ook in deze provincie, in den land- en tuinbouw, waar door vele kleine ondernemers in moeilijke omstandigheden en grooten nood verkeeren? Zoo neon, zijn Gedeputeerde Staten dan bereid ten spoedigste een onderzoek hier naar in te stellen? Willen 'Gedeputeerde Staten verder over wegen, op welke wijze de Provincie aan deze groepen steun zou kunnen verleenen en zoo mogelijk in da a.s. winterzitting der. Staten met voorstellen dienaangaande ko men Het antwoórd van Gedeputeerde Staten luidt, als volgt: Het is aan Gedeputeerde Staten niet on bekend gebleven, dat thans eene ernstige crisis heerscht in het land- en tuinbouw bedrijf; aangezien hun echter geen nauw keurige gegevens omtrent den omvang van die crisis, moer in het bijzonder in do provincie Noordholland, en omtrent de oor zaken daarvan ten dienste staan, hebben zij zich ter verkrijging van zoodanige ge gevens gewend tot den Nederlandschen Tuin bon wraad te 's Gravenhage, met de bedoe ling zich een oordeel te vormen aangaande de vraag, of de toestand in deze provincie van dien aard is, dat er aanleiding zou bestaan voor het nemen van noodmaatregelen en, zoo ja, van welken aard deze maat regelen zouden kunnen zijn. Gedeputeerde Staten, die vertegenwoordigd zijn geweest in eene conferentie, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del a. i. op 25 October 1.1. ta 's Graven hage bijeengeroepen, hebben zich naar aan leiding van het aldaar verhandelde, boven dien tot de Regeering gewend, met het verzoek hun te doen weten:, of deze voor nemens is ten deze bijzondere voorzieningen te treffen en waarin deze voorzieningen eventueel zullen bestaan. De in de eerste en in de tweede plaats gestelde vragen vinden in het bovenstaande hare beantwoording. Ten aanzien van de derda vraag merken Gedeputeerde Staten op, dat zij, na ont vangst van de bovenbedoelde inlichtingen, zullen overwegen, of er voor het doen van voorstellen hunnerzijds aan de Staten ter men bestaan. Tegen .T. H. i3 procos-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een rijwiel. Door de recherche is aangehouden B. G. J. V., alhier, verdacht van verduistering van een rijwiel ten nadeele van den rijwiel handelaar K. De 32-jarige schippersgezel B. J. Doms- dorf, die met zijn broer een sleepaak, lig gende te Zwanenburg, bewoont, is Dins dagavond op tragische wijze om het leven gekomen. Daar de arbeid van suikerbieten laden wegens de invallende duisternis was geëindigd, zou D. uit het vooronder een de vereeniging, n.I. het versterken van I bak steenkolen halen; daar hij nog al lang wegbleef, ging zijn broer even kijken. Op het dek stand de gevulde steenkolenbak en een klomp, zoodat vermoed werd, dat D. over boord geslagen was. Na eenigen tijd dreggen werd de~ drenkeling opge haald. De levensgeesten waren echter reeds geweken. D. had meermalen last van toe vallen, waarschijnlijk heeft hem wederom een toeval overvallen en is hij daarbij over boord geslagen. a. ingekomen zijn: een schrijven van den heer H. C. de Zeeuw houdende mededeeling dat hij wegens gebrek aan tijd de functie van gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Vereeniging voor Ambachts en Middelbaar 'Technisch Vakonderwijs niet kan aanvaar den; een verzoekschrift van het Comité van Ac tie tegen de zakelijke belasting op het be drijf om bij de aanstaande behandeling der gemeente-begrooling voor 1923 de hefting eener zakelijke belasting op het bedrijf op grond van de in eené bijgevoegde toelichting vermelde redenen te willen intrekken; een verzoekschrift van gelijke strekking van de afd. Haarlem van den metaalbond; een verzoekschrift van gelijke strekking van de Kamer van Koophandet en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken: een schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken houdende mededeeling dal zij van oordeel is dat artikel 105 quater der Alge meene Politieverordening wijziging behoeft op grond waarvan de kamer steun verleent aan het verzoek van de afdeeling Haarlem van den Nederlaildschen Bond van Koffie huis-Restauranthouders en slijters: Op 6 November j.l. is bij den Controleur der gemeente-belastingen onder de letters H. H. D. een bedrag van 762.73 gestort, ter voldoening vati le weinig betaalde gemeen telijke inkomstenbelasting verschuldigd vóxr 1 Mei 1921; Besloten wordt: Aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te Utrecht: I. tot wederopzeggens vergunning te ver leenen tot het hebbeft en gébruiken van drie uitgangen van het perceel kad. hekend gem. Bloemendaal sectie D. no. 1758 over den berm naar den weg langs de Leidsche Vaart kad. bekend in dezelfde gemeente als sectie D. no. 889: II. tot wederopzeggens te verleenen, voor den tijd van drie jaren ingaande 1 Januari ;1923 en mitsdien eindigende 31 December 1925, drie gedeelten grond te zamen groot 20 M2, gelegen aan den weg lans de Leid sche Vaart, deel uitmakende van het perceel berm. kad. bekend gemeente Bloemendaal, sectie D. no. 1758: III. tol wederopzeggens vergunning te verleenen tot het hebben van drie beerputten in den berm van den weg langs de Leidsche Vaart ten behoeve van de op het perceel kad. bekend gemeente Bloemendaal sectie D. no. 1758 te bouwen drievoudige woning; IV. tot wederopzeggens vergunning te verleenen tot het hebben van drie afvoerbui zen met uit!ootzin'g in de Leidsche Vaart, door den weg langs die vaart, ten behoeve van de op het perceel kad. bekend gemeente Bloemendaal sectie D. no. 1758 te bouwen drievoudige woning. Een en ander overeenkomstig hef ontwerp besluit hetwelk voor de leden ter inzage heeft gelegen. Gesteld worden in handen van B. en W. om prae-advies: lo. een verzoekschrift van den heer Dr. A. E. ten Oever om als gemeente-geneeskun dige te worden herbenoemd; een verzoekschrift van het Werkloozen Agitatie Comité om de noodige gelden be schikbaar te stellen voor het verstrekken van productief werk tegen loon in overleg met alle belanghebbende Organisaties vast te stellen of indien zulks niet wel mogelijk is, door het uitkeeren van een bedrag in eens de Werkloozen in staat te stellen hunne ge zinnen van kleeding, schoeisel en brandstof fen te voorzien; Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: lo. een verzoekschrift van het bestaur der bijzondere lagere school Klarenbeekstraat 62 om antwoord op de vraag of onder de voor waarden waaraan het bijzonder vervolgonder wijs in deze gemeente moet voldoen ten einde recht te hebben op de gemeentelijke vergoe ding voor vervolgonderwijs óók begrepen is ■het aannemen van Schoolgeldheffing zoo als die thans bij verordening ook voor het Openbaar Vervolgonderwijs is vastgesteld; 2o. een verzoekschrift van P. A. Verzijl- berg en 35 andere personen om vernieuwing van de bestrating van de brug over den Burg wal in de Spaarnwouderslraat. 3o.. een schrijven van P. Kiekens, secretaris van de afdeeling Haarlem der federatie van Marivtkoopüedenvereenigingen in Nederland, houdende verzoek om op Maandag 4 Decem ber a.s. aan de marktkooplieden te vergunnen ■tot het sluitingsuur der winkels op de Markt te blijven slaan met het oog op den daarop volgenden Sint Nicolaasavond en aan de marktkooplieden die gewoonlijk 's Maandags op de Ged. Oude Gracht staan op Zaterdag avond op de Botermarkt, toestemming te geven om op den St, Nicolaasavond hun plaats op de BotermnrkE in te nemen: - 4o. een schrijven van H. Los te Amersfoort ondernemer van een Motorveerdienst van Amersfoort op Rotterdam, houdende mededee ling dat hij wegens de verhooging van de ha vengelden en de bruggelden verplicht wordt om de Toute van zijn veerdienst langs een andere gemeente te verleggen, ook uil hoofde ran het op Zaterdag reeds vroeg gesloten zijn der bruggen, hetgeen voor de scheepvaart zeer belemmerend is en welke mededeeling hij doet in de verwachting dat daardooT de haven en bruggelden zullen worden verlaagd en de bruggen op Zaterdag langer voor de scheep vaart van schepen geopend zullen blijven; De fa. J. H. A. van Brederode brengt dezer dagen hare slagerij van het tegenwoordige pand over naar het daarnaast gelegen per ceel Jacobijnestraat 7, dat geheel verbouw is en naar den eisch ingericht. De witte be tegeling en de witte verf waarin het geheel gehouden is, maken een frisschen indruk, en de ferme voorraad le klasse vleesch, laat zien, dat de firma haar ouden naam in het nieuwe tijdperk, dat deze verhuizing en ver betering voor haar inluidt, zal blijven hand haven. Wij wenschen de firma in haar keurige, nieuwe zaak alle succes. Dinsdag a.s. houdt „Geloof <?n Weten schap" een vergadering in het gebouw der St, Josephsgezellen-vereeniging, waar prof." F. H. J. A. Roels, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht het onderwerp zal behandelen „De toegepaste psychologie „Aanzien doet gedenkpn" en daarom is het niet te verwonderen, dat in dezen tijd weer eens herinnerd wordt aan de achter lijke, onpractische verwarming van groote gebouwen en inrichtingen door middel van kachels. Centrale verwarming voor een burgerwo ning zal nog wel eenigen tijd een vrome wensch blijven, alhoewel in Parijs thans hui zen gebouwd worden met centrale verwar ming, waarbij elke bewoner niet meer be taalt dan hij aan warmte in zijn huis ver bruikt, De caloriën warmte worden dan ge meten door middel van een meter, op den aard zooals wij gas- en waterleidingmetcr kennen. Voor groote gebouwen echter is centrale verwarming tegenwoordig eisch en zoo doet het wel wat ouderwetsch aan in de lokalen van het groote stadhuis kachels te vinden, op z'n best hier en daar gaskachels. Reeds in 1919 werd in de afdeelingen bij de behandeling van de gemeente-begrooting door raadsleden de aandacht daarop geves tigd. „Gevraagd werd of een berekening zou kunnen worden overgelegd of invoering van centrale verwarming ten stadhuize niet voordeeliger zou zijn dan de'tegenwoordige wijze van verwarming." Hierop antwoordden B. en W. met een snauw als volgt: „De verwarming van het raadhuis achten wij eerder le behooren tot de competentie van B. .en W.t dan tot die van den Raad!" Dat is heel kort gezegd, maar we kunnen ons niet indenken, dat B. en W. nu nog niet gereed zijn met een oordeel over de voor treffelijkheden van een betere verwarming van het Raadhuis en zoo zij er nog niet aan gedacht hebben, dan wordt het toch hoog tijd er eens aandacht aan te schenken. Niet al leen hef Raadhuis zelf zal er van profiteeren, maar ook de Statenzaal, de leeszalen en de panden aan de Koningstraat. Zaterdag werd in het „Damiaatje" over de Grenswijziging geschreven o.m. het vol gende: „Met uitzondering van Heemstede en Bloe mendaal, hebben dan ook alle betrokken gemeenten, Haarlem, Schoten, Velsen Spaarndam en Halfweg, aan dezen wensch (van openbare behandeling der grenswijzi gingskwestie), voldaan", Van geachte zijde wordt ons opmerkzaam gemaakt, dat dit niet geheel juist is. Ook de gemeenteraad van Heemstede behandelde de kfivestie in openbare zitting. Het tegen deel wordt wel eens gedacht, doch de zaak zit zoo, dat door B. en W. een rapport was opgemaakt inzake de grenswijziging. Dit rapport is in openbare zitting behandeld, zonder dat eenige geheime vergadering daaraan is voorafgegaan. Natuurlijk neemt de schrijver der ,Dami- aatjes" gaarne acte van deze mededeeling. Zoo blijft alleen Bloemendaal over, dié de zaak in geheime zitting behandelde.- Barometerstand 786. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Nov. Hoogste barometerstand 782.3 in. M. te Croydon. Laagste barometerstand 751.3 m. M, te Roest. Verwachting ran den avond van 16 tot den avond van 17 Nov. Zwakke tot matige Noordelijke tot Weste lijke wind, nevelig lot half of zwaarbewolkt, weinig of geen neerstag, zelfde temperatuur. in handel en bedrijf" (met lichtbeelden). 13 December a.s. zal rector J. B. W. M. Möller een voordracht houden over: ^D* Duitsche Romantiek". Men schrijft ons Morgenavdnd, Vrijdag, houdt de afdee ling „Mannenadel" der vereeniging „Voor Eer en Deugd" een propaganda-vergadering in het gebouw der R. K. Militairan-ver- eeniging. Het is zoo hoogst noodig, dat vooral in deze dagen van eigenbelang, van genotzucht en streeling der zinnen, de ILK. mannen zich nauw aaaeens'uilen tegen den alles voor zich opeischenden vijand van eer en deugd. Eendracht maakt macht. De en keling kan het gevaar niet bezweren. De komst ter vergadering en het luisteren naar den begaafden spreker, den voorvechter van „Voor Eer en Deugd", Dr. L. Deckers, zal opnieuw de listen en lagen van het kwaad onzer dagen doen zien- Als redmid del staan ten dienste de regelen van da leden van „Mannenadel". Het aansluiten onder het vaandel „Voor Eer ^en Deugd" leert den strijd strijden tegen de aanvallers van ieder oogenblik, ieder en dag, op kantoor en werkplaatsent De minimum ■'contributie a 50 cent per jaar kan als offer niet te zwaar zijn, maar groot is in zijne uitwerking het aangeven voor het lidmaatschap. Gezantentlijk en in grooten getale onder de sehutee van de groote Patrones, de H. Maagd, gesterkt door de H. Eucharistie, is ieder fid een held, en de vereeniging een kruistocht van groote kracht en heilzame werking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1