LEOLA'S ERFENIS LEVENSDURF AMSTERDAMSUHE BEURS. UIT DEN OMTREK/ W erkloozen-uitkeeringen. De drinkfonteintjes. Burgerlijke Stand. Prov. Staten van Noord-Holland. De Zakelijke Belasting op het Bedrijf. Van onze Rechtbank. Overtreding Drapkwet. LEOLA'S ERFENIS DÉ KLOVE Zeer geschikt voor St. Nicolaas- geschenken. K. Z. O. D. DE „HEARING" IN WASHINGTON. De Haghespelers. Gevonden voorwerpen. LAATSTE NIEUWS. SPORT EN SPEL Biljartbond Haarlem en omstreken. Haarlemsche Voetbalbond. MARKTNIEUWS. VOORHOUT. CASTRICUM. CASTRICUM. NOORDWIJK. LISSE. HEEMSKERK. HALFWEG. NOORDWIJKERHOUT. IJMUIDEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. EGMOND-BINNEN. LEIDEN. Bekend is, dat meermalen misbruik ge maakt wordt van uitkeering aan werkloo- zen. Er zijn er, die, hoewel zij verdien sten hebben, toch doorgaan, den steun in m tv an gat te nemen. In den Ilkag is thans iegen een werklooze naar aanleiding hier-' van, een aanklacht ingediend. Ook hier ter stede zullen te dezer zake strenger maatregelen warden geno men in den vervolge, waarbij ook, als het Boodig is., tot vervolging zal worden over gegaan. Vanwege de gemeente is men hedenmor gen begonnen met het wegnemen en op bergen der drinkwaterfonteintjes in de ver schillende straten en pleinen. Een nieuwe win terbode'! Ondertrouwd: 16 Nov., H. J. v. d. Laan en J. C. de Brain. D. J. W. Martin en A. M. Steevens. P. Wieringa en G. G. Ewoldt. A. Huijboom en M. C. v. Biezen. H. P, Traksel en M. E. Formanoij. G. F. Houtgraaf en M. K. Ruigrok v. d. Werven. Getrouwd: 16 Nov., P. C. v. d. Sande en K. E. Steijl. W, Willems en A. A. C. Schrijvers. D. J. de Jong en G. J. Galis. F. Beek en C. Germans. H. W. Westra en H. Kemraer. J. Priester en A. Piso. P. J. Parson en M. C. de Klerk. E. v. Ton geren en M. W. Schreeder. A. Jansen en A. E. Luijte. H. v. d. Wal en J. W. Baum. Geboren: 13 Nov., d. van J. Hooglugt-v. d. Bijl. 15 Nov., van W. Prins-Scheidler. z. van P. Kesteloo-Westbroek. Overleden: 15 Nov., A. Koks-Zwanenburg, 31 j.. Kamperlaan. 16 Nov., T. J. Akker- mans, 68 j., Hagestraat, Gedep. Staten van Noord-Holland stel en voor aan de gemeente Huizen, ten be hoeve van de uitbaggering van de Zuider- see voor den havenmond aldaar, gedurende tien achtereenvolgende jaren, te beginnen met 1922, een jaarlijksch subsidie te ver- leenen van f 1000. Zij stellen voor dat de Staten zich in beginsel bereid verklaren voor rekening van de Provincie te nemen de helft der koeten van het op eene doorvaartwijdte van 14 meter brengen van de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder te Leimuiden benevens de totale kosten van het- op die wijd to brengen van de brug over die Ringvaart te Aalsmeer en van het uitbaggeren van het ge leal te van be doelde Ringvaart, gelegen tus;chen Oude Wetering en Nieuw-Meer te verkrij en van een diepte van ten hoogste 3.70 meter N. A. P. en een bodembresdïe van ten anderen worden gedekt en onder veorwaar- ver die kosten niet door bijdragen van hoogste 25 meter, een en ander voor zoo- de dat door de Provincie Zuid-Holland al of niet met steun van het Rijk, wordt zorg gedragen dat do in dia provincie ge legen, tot den Scheepvaartweg Rotterdam— GoudaAmsterdam behoo.ende kunstver ken op den zelf den voet worden verruimd; aan de gemeente Amsterdam onder nader te stellen voorwaarde een bijdrage to vsr- leenen van f 252.000 ten belaceve van den bouw van eene nieuwe dubbele schutsluis in het Nienw-Mear, mits door het Rijk een gelijke bijdrage wordt verleend pn de sluis wordt geschikt gemaakt voor schepen van 2000 ton; aan de Vereeniging voor Algemeene Scheepvaart belangen te Ams e dam, zoolang deze ten genoege van Gedep. Staten de noodige middelen aanwendt om het Noord zeekanaal in den winter bevaarbaar te hou den, voor 5 jaar, ingaande 1 Mei 1921, te verleenen een vast jaarlijksch subsidie van f 9000, benevens een bijdrage van hoogstens f 6000 's jaars, van een derde der exploitatiekosten gedurende den win ter. Voor de herstellingswerken vair de Groet te of St. Bavo-kerk te Haarlem een be drag van f 1000 te betalen in 5 termijnen; aan de Nederl. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde te Amsterdam f 1000 subsidie voor het in. 1923 te Amsterdam te houden Internationaal Tuinbouwcongre3j aan de Prov. Commissie ter bevordering der Rundveefokkerij in Noord-Holland voor elk der jaren 1923, 1924 en 192-5 f5000 Subsidie; aan de vereeniging voor Spraakgebrek- kige en achterlijke kinderen te Amster dam ten behoeve van de Nazorg voor ach terlijke leerlingen harer kinderen f 1603 per jaar; af te wijzen het verzoek om subsidie voor de R. EL Politieschool te 's Bosch en Gedep. Staten uit te noodigen aan het hoofdbestuur van den Algemeene Bond van Poli tie-personeel in Nederland te kennen te geven dat geen termen zijn gevonden zich ter zake van de opleiding der dienaren van politie tot de Regeering te wenden. Voor lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven van Noord- Holland worden ter benoeming aanbevolen (vao. Slingenberg) 1. Mr. M. Slingenberg; 2. 0. Noome, Utrecht. (Vao. v. d. Waerden). 1. Dr. Th. v. d. Waarden; 2. Jos. Loop- uit; (Vac. Heer kens Thijs sen) 1. N. Dekker; 2. J. Burger: (Vac. M. H. Verkouteren): 1. Mr. L. M. de Jong Schouwenburg: 2. E. Laden. Naar we vernemen is een voorstel te wach ten van den heer Van Liemt om een wijzi ging te brengen in de zakelijke belasting op het bedrijf. De heer Van Liemt wil bij den Raad indienen het voorstel dat B. en W. van Nijmegen aan den raad aldaar hebben ge daan met vrijstelling van werkkrachten be neden de 17 jaar, dit met het doel de kleine industrie te ontlasten. De heer Van Liemt oordeelt, dat, waar de belasting dit jaar toch niet geheel zal worden afgeschaft, het beter is zich tevreden te stel len voor de bestrijders dezer belasting met een half ei dan een leege dop te krijgen. De hear Th. G. 0. H. werd hadea door de Haarlemsche rechtbank wegens over treding der drankwet veroordeeld tot 2 maal f 50 of 10 dagen hechtenis De heer H. gaat in hooger beroep. Oplichting. Voor de Rechtbank stonden terecht de 21-jarige kantoorbediende H. J. B. te Beverwijk en de 25-jarige sigarenma ker J. J. M., eveneens te Beverwijk, resp. beklaagd van oplichting en me deplichtigheid daaraan. B. heeft op Vrij dag 13 October den 14-jarige Zoltan Intze, een MVeensch jongetje, in dienst op het kantoor van Figée onder i>e- VERSCHENEN en bij lederen boekhan delaar verkrijgbaar: Vrij bewerkt naar den prachti 'en roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs 1.50 - Franco per post 1.60. Oorspronkelijke roman door H. B. v. d. SANDE. Prijs gebonden 4.50 - Franco p. post 4.75 Pr, gebrocheerd 3.00 - Fr. p. post 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25 Franco per post 2.50 Uitgaven van de N. V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Nassaulaan 49 Haarlem. driegelijke vooorwendsels een trommel afhandig gemaakt. Er zalen brieven in, die de jongen van de fabriek Leidsche- vaart naar het Spaame moest bren gen. B. heeft hem een boek gegeven dat hem door M. verstrekt was, en ge zegd, dat dit naar het Spaarne moest worden gebracht en dat B. den trom mel mee terug moest nemen, om den inhoud na te zien. Bekl. dachten, dat er veel geld in zou zitten, maar het bleken slechts brieven te zijn. De bus werd in het Bloemendaalsche bosch verstopt. Beklaagden bekenden. Het O M. wees er op, dat B. en S. een fraude heeft gepleegd, al is die toen niet vervolgd. Si. is herhaaldelijk wegens diefstal vervolgd. De eisch luidde tegen B. 1 jaar en 3 maanden, tegen M. 1 jaar gev. straf. Het O.M. kon niet medegaan met 't rapport der R.K. Reclasseesning, dat 'n voorwaardelijke veroordeeling had ge vraagd. Mr. Cohen Tervaert pleitte cle mentie voor bekl. B., die volgens plei ter zoo kwaad niet is, en vroeg voorvv. veroordeeling. Daarna stond terecht de 21-jarige tuin der J. H. D. te Beverwijk, die den trom mel verstopt heeft en ook wqj meer van het zaakje af wist. Alleen het verstoppen kan hem e h.er ma r ten la;.e worden ge legd en daarom eischte het O. M. 6 maan den, de maximum straf baard en fiets De 33-jarige tuinder P. W. stond terecht, terzake dat hij op 9 Mei te Alkmaar 'n fiets heeft gestolen en in den nacht van 6 op 7 October uit de weide van Vink te Haarlemmermeer een paard. Den dief stal van de fiets bekende hij, van het paard evenwel niet. De getuigenverklarin gen waren echter afdoende. Men hetaft hem dos morgens om half 7 met 'n paard aan de hand onder Halfweg gezien. Niettegenstaande bekl. zijn onschuld vol hield, eischte het O. M. twee jaar gev. straf, welke eisch gedruisch verwekte op de publieke tribune. UITSPRAKEN van 16 November 1922. E. A., los werkman, te Purmerend, ver stek, vonnis bekrachtigd. M. v. R„ kantoorbediende te Umuiden, gedetineerd, valschheid in geschrifte, een jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. J. C. te Haarlem, vrijgesproken. Door het teekencollege „Kunst zij cms Doel" wordt van Zaterdag 18 November tot Zondag 3 December een tentoonstelling gehouden van werken door Jan de Boer, Jan Visser en D. B. Nanninga. Gisteravond half een zijn de heeren Kre- l&ge en Warnaar, de Nederlandsche afge vaardigden naar de Hearing" te Washing ton met de „Rotterdam" in de Maasstad gearriveerd. Hun verblijf te Washington duurde van 28 October4 November. 30 October vond de „Hearding" plaats, ter wijl daarna particuliere besprekingen zijn gehouden. Reeds thans kon door de Nederlandsche afgevaardigden medegedeeld worden, dat de verzending van bloembollen naar Amerika geregeld voortgang zal kunnen vinden. Haar zullen gesn hindernissen meer in den weg gelegd wonfen. Zelfs bestaat er kans, dat de invoer van bloembollen in Amerika nog vergroot kan worden. Van hun kant heb ben de heeren Krelage en Warnaar moe ten beloven, de voorschriften v. d. „Board of Agriculture" na te komen, inzonder heid ten opzichte van het voorkomen van invoer van zieke bollen. De besprekingen over den invoer van narcissen hebben nog tot geen resultaat geleid. Op goede gronden wordt echter ver wacht, dat ook deze invoer in de toekomst geen hinder meer zal ondervinden. Volgens de meening der beide afgevaar digden zal vooral ook de houding der Ame- rikaansche handelaren, die met de cijfers in de hand aantoonden, dat de invoer van verschillende bollensoorten beneden de be hoefte blijft, gunstig werken op de hou ding van den Board. De heeren Krelage en Warnaar verwach ten ook van hun offieieuse besprekingen met particulieren veel goed3 voor de Ne derlandsche belangen van den bloembollen- handel in Amerika. Binnenkort zullen zij officieele rappor ten omtrent de „Hearing" publiceeren. Maandag 20 Nov. 8 uur geeft het Too- neelgezelschap ,He Haghespelers" in den Stadsschouwburg te Haarlem de eerste voor etelling van Shakespeare's blijspel „Naar het U lijkt" (As you like it). In den Haag is de première ontvangen met enthousias ten bijval en met een schitterende kritiek in alle bladen. Nieuwe decors zijn ontworpen en ver vaardigd. door Frans v. d. Kooij. De cos- tumeering is gedeeltelijk vervaardigd op de* ateliers van „De Haghespelers" door H. v. Embden en gedeeltelijk verstrekt uit de magazijnen van de firma Mulder in Utrecht. Terug te bekomen bij: B. Hendriks, Wouwermanstraat 9 zwart, broche; J. Oostwald, KI. Houtstraat 108, kinderbontje; H. Koops, Emostraat 25, etui met rozenkrans; N. Toeset, Wolstraat 2, groen wollen ceintuur; J. Hendriks, Kagtzaamstraat 50, blauwe ceintuur. J. Stekelenburg, Klein Heiligland .25, zwarte ceintuur. B. v. d. Wey- den, Alb. Posthuisstraat 14, Heemstede, maandkaart H. IJ. S. M. (M.K.) N. Rave, Spaarnwoude, Spoorhuis 10, pakjje met werk pak enz. H. Koops, Emostraat 25, portemon- naie. Vroom en Dreesman, Groote Houtstraat dainesparapluie. Politiebureau, Smedestraat, bos sleutels. B. Vrenegoor, Drossestraat. 1, zwart kinderschoentjje. B. Hagen, Laan v. Rozenburg 5, Heemslede, grijs wollen kinder handschoen. H. Broersma, Duvenvoordestraal 45, damesannbandhorloge. F. H. Reyns, de Witstraat 29, Gele hond (teef). A. A. Sanders, Barbarossastraat 39, R. K. kerkboek. Kennel Fauna, Parklaan: grijs-witte kat, gebracht door mevr. Wesstra, v. Eedenstraat 1. Zwarte kat, gebracht door T. Bos, Florapark 3. J. de Leeuw, Kleine Houtstraat 83, damesannband horloge. J. v. Donselaar, Rozenprieelstraat 67, armbandhorloge. W. Vuurst, Nassaulaan 54 rood, bril in étui. J. Megens, Scheepmakers- dijk 34, ceintuur. F. Landsheer, Nieuwegracht 32, mondharmonica. E. Weers, de Haasstraat 8, groen wollen muts. Keyzer, Adr. Loosjes- sfraat 29, kinderportemonnaie. D. Wuur, Kla- renbeeksfraat 37, kinderportemonnaie. J. H. de Jong, Duvenvoordestraat 33, bruine por- temonnaie. L. Smits, v. Marnmstraat 49, brui ne damesportemonnaie. A. Assendelft, Kruis tochtstraat 16, bruine damesportemonnaie. W. v. Norden, 2e Z.Polderstraat 60, zwarte damesportemonnaie. C. v. d. Wateren, Pot gieterstraat 16, rozenkrans. C. Oomen, Leid- scheplein 51, bruin wollen kinderhandschoen. H. v. Maanen, Patrimoniumstraat 21, bruin glacé heerenhandschoen. Th. Fortgens, Brou werstraat 125, bruine dameshandschoen. L. Mijnders, L. Margarethastraat 32b. boven, wit wollen kinderhandschoen. C. H. Scheen, Teylerstraat 60, bruine molorhandschoen. v. Bekkum, Brouwersvaart 110, zwarte hond (reu). Kennel Fauna, Parklaan: hond, wit met zwart, gebracht door G. Witlau, Graaf Wil lemstraat 13, hond, bruin, gebracht door de wed. Scholds, Glasblazerstraat 2, hond, zwart met wit, gebracht door A. Btanje, Hazebroek- straat 5, kat, zwart met wit, gebracht door Vermeulen, Nassaustraat 21 rood. Kat, grijs, gebracht door Hove, Glasblazerstraat 12. Kal, grijs met wit, gebracht door Hengeveld, Glasblazerstraat 7. DE GEMEENTEBEGROOTING. Na afloop van de raadsvergadering gister avond zijn de raadsleden nog bijeen geko men in de afdeelingen ter behandeling van de gemeente-begrooting. Twee afdeelingen vergaderden tot 11 uur, één tot 12 uur. De besprekingen werden nog niet beëindigd. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. DOETNCHEM, 16 November. Te Ruurlo is gisteren de weduwe Gravin v. Limburg Stirum door een goederentrein overreden en gedood. MARY MAC, SIVINEY. DUBLIN, 15 Nov. Kadinaal Logue heeft de invrijheidsstelling verzocht van Mary Mac Siviney, die thans reeds 11 dagen in hon gerstaking leeft. TURKIJE EN PERZtE. BERLIJN, 16 Nov. Volgens ingekomen be richten heeft de Turksche regeeing een broe derschapsverdrag met Perzië gesloten, waar door de Turksche wet welke een huwelijk lusschen Turken en Perzen verbood is ko men te vervallen. GEBOORTEAFNAME IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 16 Nov. De bevolking van Denemarken beiroeg naar schatting op 1 Juli 1922 3.318.000 tegen 3 283.000 op den zelfden datum in 1921. De toeneming in dat jaar bedraagt dus 1.07 prooent te gen 1.25 proc. in twee voorafgaande jaronj ]Je daling in de toeneming der bevolking is voornamelijk te wijten aan de vermin dering der geboorten, welke in 1921 tot '22 bedroegen 23.30 per duizend, tegen 24,18 in het vooraf gaande jaar en ge deeltelijk aan de meerdere sterfgevallen, namelijk 11.85 per 1000 tegen het buiten gewoon laag cijfer van 11.21. ITALIë EN FRANKRIJK. PARIJS, 16 Nov. Bij zijn aankomst te Parijs verklaarde Avezzari dat het ontwaken van het Italiaansche volk verre van dat het de FranschItaliaansche betrekkingen in gevaar zal brengen, deze slechts eal versterken, want, zeide hij, onze broeder schap in den wereldoorlog en de herinne ring aan ons gemeenschappe'ijk lijden voor de victorie, leven in de gedachte van het Italiaansche volk voort. De Ita'iaansche re geering beoogt met de Fransche samen te werken voor het handhaven van den vrede in het naburige Oosten. Het is thans meer dan ooit noodzakelijk, dat Frankrijk, Enge land en Italië in volmaakte overeenstem ming handelen waar het besluipen betreft, noodzakelijk voor den internationalen toe stand. 1 Klasse C. VriendenkringOnd-Meerenstein. Gisteravond heeft in lokaal Lunenburg, Smedestraat, de ontmoeting plaats gehad in klasse C; tusschen Vriendenkring en Oud- Meerenstein. Het was een aangename strijd waar tenslotte Beverwijk de sterkere bleek te zijn en in totaal een voorsprong boekte van 37 caramboles. De totaal-uitslag is: Vriendenkring Oud-Meerenstein 56 100 100 66 69 100 100 69 73 100 398 435 Klasse D. D. E. S.—Korenbeurs. In lokaal Monopool ging gisteravond de strijd tusschen D, E. S. en Korenbeurs. Zooals verwacht werd, won bier de thuisclub met sprekende cijfers. D. E. S. maakte 364, Korenbeurs 286 caram boles. Vrijdag 24 November zal de heer H. A. Meerum Terwogt van Rotterdam, een lezing houden voor scheidsrechters en spelers van den Haarlemschen Voetbalbond. Onderwerp: Spelregels, Plaats: De Nijverheid. Aanvang 8 uur. AMSTERDAM, 15 Nov. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop.) De prijzen noteerden heden onveranderd. AMSTERDAM, 15 Nov. Vee.Ter markt waren heden aangevoerd: 228 vette kal veren le kwgl. f 1.80, 2e kwal. f 1.50, 3e kwal. f 1.20 per Kg.; 48 nuchtere kal veren f 1622 per stuk423 vette var kens le kwal. f 1.161.18, 2e kwal. f 1.13 —1.15, 3e kwal. 11.09-1.12 per K.g. schooongewicht. ENSCHEDE, 14 Nov. Eieren. Aange voerd 9800 kippen- 13—16 et., 2000 een deneieren 14—16 ct. per stuk. ROOSENDAAL, 14 Nov. Boter. (Brab. Botermijn.) Hoogste prijs f2.14, laagste f 2.02, middenprijs f 2.09. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman vanden bekenden Engelschen auteur Gar vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat Prijs f 1.50, franco per post f 1.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD Nassaulaan 49, HAARLEM. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 88, 6 pet. Indie 95. Culturen. Koloniale Bank 129%, Indische Bank 99 Vorstenlanden 157%, H. V. A. 356. Industrieele waarden. Jurgens 38. Oliewaarden. Koninklijke 411%, Consols 127%, Orion 37%. Tabakken. Deli 224, Besoeki 41, Rotter dam Deli 124, Senembah 311. Rubbers. Amsterdam Rubber 107%, Deli Batavia 61, Nederl. Rubber 57, Rott. Tapa- noeld 22. Scheepvaart waarden. Holl. Am. Lijn 118, Hol!. Boot 24, Kon. Holl. Lloyd 14, Japanlijn 71%, Pak et vaart 83, Soheepvaart Unie 90, Ma rine 12%. Amerikaansohe waarden. Hide and Lea ther 72%, Steel 108%, Smelting 56, Anacon da 99, Cigar 82, Atchison Topeka 107, Voting Rails 24%, Denver 1%, Southern Pacific 93% Union Pacific 147. 6 pet. N. W. S. 98%, 7 pet. Inddë 101%. Alhier is Dinsdag wederom een debatings- avond gehouden. Inleider over het onderwerp „Arbeidsduur" was de heer J. H. v. d. Voet. Een aantal vragen werd door den inleider be antwoord. De avond was een groot succes. De lighal. Op Donderdag 19 Nov. e.k. is van na de Hoog-Mis tot 1.30 uurjn.m. de nieuwe lighal van 't PI. Comité van Herwon nen Levenskracht te bezichtigen. De lighal wordt geplaatst aan de halte der N. S. Dit is het resultaat van de gehouden verloting in April van dit jaar. Het schilder en timmerwerk is resp. uitgevoerd door de heeren Bemelman en Uljée. L. T. B. We vernemen dat a.s. Maan dag 20 dezer te 7 uur in de zaal van de Erven van Benthem een vergadering zal worden gehouden van de af deeling Castricum van den L. T. B„ waarin als spreker zal op treden de heer Nico van Ommen, die zal be handelen de Land- en Tuinbouwongevallen- wet. Het is te hopen dat velen van de geboden uitnoodiging zullen gebruik maken. Ontwikkeling. Verleden Maandagavond gaf de vereeniging Ontwikkeling een gezelli- gen muziek-avond. De heeren van Geffen en Scholts uit Alkmaar traden op, die werke lijk het publiek dat talrijk was opgekomen, veel moois hebben te genieten gegeven. Voornamelijk werden liederen gezongen van Mevr. Manna de Wijs Mouton en van Emiel Hullebroeck. Het aanwezige publiek toonde door ver scheidene malen te applaudiseeren dat zij de kunst die deze heeren te genieten gaven op pri's wisten te stellen. Kiesvereeniging. A.s. Dinsdag te 9 uur vergadert de R.K. Kiesvereenigïng, waarin als spreker zal optreden de heer Lommen, alhier, die een causerie zal houden over de bevoegdheid en inrichting van het Prov. be stuur. Ook zal waarschijnlijk de candidaat- sfeliing voor de Staten worden besproken. St. Maarten Het was verleden Zater dagavond voor de kinderen in het dorp een feestdag. Dien dag werd gevierd St. Martinus, en als gevolg daarvan trokken tegen de duisternis alle kinderen, voor zien van lampions en andere met kaarsen verlichte voorwerpen, zooals uitgeholde kool rapen, langs huizen der ingezetenen, zin gende het bekende lied van Si Maarten. Alle ingezetenen hadden gezorgd, een flanken voorraad koek en andere versna peringen in huis te hebben, ten einde de kinderen te- kunnen onthalen. Bij weinigen zongen- zij tevergeefs. Tot ongeveer 8 uur duurde de pret, toen werd het stiller. Uitvoering. Zondag gaf de tooneel- vereeniging „Ons Vermaak" een uitvoering voor donateurs en begunstigers in de zaal van den Rustenden Jager. De zaai was goed gevuld. Opgevoerd werd het bekende blijspel van G. Nielen „Gebr. Kalkoen". Dit stuk werd uitmuntend vertolkt en het lachen was dan ook niet van de lucht. De spelers werden na elk bedrijf beloond mek een flink ap plaus. De verschillende rollen waren in goede, handen, terwijl het publiek bewees aandachtig te luisteren, zoodat geen enkele wanordelijkheid werd geoonsta'esrd, We kunnen gerust zeggen, dat de uitvoering schitterend geslaagd is. Vooral de rollen vfui de Gebr. Kalkoen, vertolkt door de Veeren van Weenen en Keyzer, werden uit stekend vertolkt. Verbandoursw Door de afd. van den R.K. Vrouwenbond alhier wordt een ver- bandcursus gegeven, ten einde de verschil lende dames in de gelegenheid te stellen, te kunnen heioen, indien er hier of daar ongelukken ge'eu em Nrar ons i3 mele- gedeeld, nemen er een 25-tal dames aan den cursus deel, welke gegeven wordt door een geneesheer uit Alkmaar. De cursus is verleden week begonnen. Te hopen is het dat de eerst volgende volgende maal zich nog eenige dames zuUen aanmelden tot deelname. Gisteren heeft de openbare aanbeste ding plaats gehad van het; rijwerk voor den dienst van openbare werken voor het jaar 1923. Het is voor alle onderdeelen gegund aan den laagsten inschrijver H. v. d. Putten. Naar wij vernemen, heeft de Minis ter van Arbeid aan bet gemeentebestuur bericht, dat voor het jaar 1922 geen geld meer disponibel is voor het bouwen van 17 arbeiderswoningen door de bouwveree- niging „Sti Jeroen". Het volgende jaar zal de aanvrage, indien mogelijk, in gunstige overweging worden genomen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur ten spoa- digste over te gaan tot het boawen van een inrichting voor noodsla'-h'ingen en voor den verkoop van bepaald vleesch in het klein, als bedoeld ia de Vleeschkeurings- wet. Bij openbare inschrijving is hot weg ruimen vt*i een duin voor villa „Cato" gegund aan den laagsten inschrijver A. v. Rijn. Ongeval Gisterenmorgen te half tien toen een knecht van den voerman A. de Ridder met een met twee paarden bespan nen boerenwagen van d^Grachtbrug kwam afrijden, sloegen de paarden op hol en renden de Kapelstraat in. De berijder Viel er af, doch bekwam geen letsel. De 'paarden echter kwamen met den kop, een door de groote ruit en een door de glazendeur van het recht voor de Kapelstraat op de Kanaalstraat staande manufacturenmagazijn „de Vlijt", Waardoor zij kwamen te vallen. Juist dat de hollende paarden de Kapelstraat uit kwamen passeerde op de Kanaalstraat 'n •zoon van slager Buschman per rijwiel. De ze werd onder den voet geloopen en kwam zoodoende onder zijn rijwiel en een der paarden terecht. Dit paard werd onmid dellijk losgesneden en B. er onder van daan gehaa'd. Bewusteloos werd hij bij Bakker de Jonge binnengedragen, waar di rect Dr. Haase en Dr. Blok aanwezig wa ren. Deze konden geen breuken constatee- ren. Eerst te half twaalf kwam B. weer bij kennis. Het rijwiel was totaal in dui gen. De paarden bekwamen ernstige kwetsuren aan den kop terwijl juffrouw M., welke in den winkel bezig was, hevig schrok! De prijs der consumptiemelk ten onzent is Dinsdagmorgen al weer met 1 ct. per L. verhoogd en alzoo gebra ht op 17 ct. de kan. ERNSTIG ONGELUK. Aan de Kerkhoflaan liet een nalatige boer zijn wagen in donker op den weg staan. Een wielrijder rOod in volle vaart tegen het gevaarte, met 't' gevolg dat de man ernstig werd gewond, en tijdige dok- tershulp voorkwam, drji 't slachtoffer aan de gevolgen overleed. Het wordt meer dan tijd, dat de land bouwers, die ondanks herhaalde officieele waarschuwing, toch doorgaan met de we gen, door het laten staan van karren, en wagens 's nachts onveilig te maken, ernstig worden gestraft. Het circus Blanus, van Spaamdam ge arriveerd, heeft alhier zijn tenten opgeslagen en wel op het Emmaplein. Examens krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit St. Bavo te Noordwijkerhout. De uitslag is als volgt: eerste gedeelte, 4 candidaten, A. Heijenk, G. Spaan, P. J. Tho- masse en J. L. de Wilde. Tweede gedeelte,- 3 candidaten, afgewezen 1, geslaagd W. J. Buijtendijk (broeder Wol- bodus) en A. J. Vogels. Derde gedeelte, 1 candidaat, geslaagd A. J. Kerkhof (broeder Lizinnius). Benoeming. Mej. A. C. Blikslager, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan een Openbare School, te 's Gravenhage. DE STOOMWET. Het bestuur van de Vereeniging van Ree- ders van Visschersvaartuigen te IJmuiden, heeft aan de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal een adres gezonden, waarin het adhaesie betuigt aan het adres van het bestuur der Nederlandsche Reeders-Vereeniging inzake het ontwerp wet tot vyijziging van de Stoom- wet. Het wijst er nog op, dat de visscherij voor haar aanvoer geheel is aangewezen op verkoop in publieke markt en dus niet in staat is de verkoopprijzen te vérhoogen met de meerdere kosten, die hierdoor aan het be drijf worden opgelegd, terwijl het bedrijf zelf onmogelijk meerdere lasten kan dragen. Tooneelureds trjjd. Gisteravond heeft in den schouwburg Thalia de eerste voorstel ling plaats gehad van den Tooneelwedstrijd, uitgeschreven door de Tooneelvereeniging Varia alhier, ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan. Dezen avond trad op de Tooneelvereeniging „Oefening baart Kunst" te 's-Gravenhage, die voor 't voetlicht bracht „Weldoeners der Menechheid", tooneelspel in drie bedrijven door Felix Philippi. Natiuurlijk zullen wij ons van oordeelen onthouden en alleen ver melden dat na het tweede en laatste be drijf er krachtig door het publiek werd geapplaudiseerd. De kamermuziekvereeniging Kunstkring onder den heer Vlessing verleende weder haar gewaardeerde medewerking en uit het warme applaus van het publiek (de schouw burg was geheel bezet) bleek hoe dit op prijs werd gesteld. De hear P. de Lugt, alhier, is geslaagd voor het Zondag te Utrecht gehouden exa men van het Nederlandsch genootschap tot het redden van drenkelingen. Burgerlijke stand van 4 tot en met 10 No vember 1922., Bevallen: A. Reijnholt Schmidt, z. M. J. NijssenBottelier, z. M. M. Spruitvan Hoffen, d. A. M. JongsmaRoodt, d. Ondertrouwd: A. M. ter Smitten en F. J. van Langendonck. A. de Visser en C. J. Pels. G. L. Arink en S. van der Wijk. Getrouwd: J. G. Beetz en G. Nieuwenhuis. C. B. H. Gigengack en C. H. Beendcrs. J. R. Prent en J. M. Hendriks. Dinsdagmiddag werd op het Ge meentelijk terrein aan de Molenwerfs- laan een demonstratie gehouden met „Casander's brandblusschers". Nadat van stroo, manden en hout een flinke brandstapel gemaakt was en deze massa in een vuurzee was veranderd, gaf de heer Schelling, opperbrandmeestep, bevel tot blusschen. Het apparaat spoot met kracht de chemicaliën in het vuur en het was een lust te zien hoe snel de vlammen door het vocht gedoofd werden. De heer Schelling gaf dan ook zijn goedkeuring aan deze nieuwe vinding. Oymnastiek-uitvoering „Willen is Kun nenZondagavond gaf de R.K. G.ymna- stiekvereeniging „W, I. K." eene goedge slaagde uitvoering. Pas 2 jaar oud, kan de vereeniging, met haar kranigen instructeur, den hear S. P. Uvenhove, bogen op een ledental van ruim 60, waaronder 15 aspiranten en een dames- afdeeling van 24 leden. Na een korte opening, werd begonnei. met den opmarssh, een aardig gezicht, al die dames en hearen ïn hun fraaie klee ding, waarna orda-oefeningen dames, s!aaf- oefeningen hoofdafd. en lage brug aspi ranten. Als no. 6 stond op het program optreden van den humorist H. A. Meeuwenoord. Zeer verdienstelijk zong hij het „Moeder, ik kan je niet missen"; de stemming bracht hij er in met een stotterlied, en „je mag me plagen, omdat jij het bent", maar de clou was wel „Ode aan den Bavotoren". Op een doek was de Groote Kerk geschil derd, welke kunstig verlicht was zoowel vanuit de zaal, als achter het doek. Voorz. bood na afloop van dit nummer den heer H. A. M. bloemen aan, den wensch uit sprekend, dat hij neg vele jaren W. I. zal helpen. Nog voor de pauze Lage-brug, dames, en staafoefeningen adspiranten, waarna ook aan den Instructeur bloemen werden aan geboden. Na de pauze eerst weder de heer Meeuwenoord, als gooche'aar, waarbij hij, gezien het applaus, wel het .publiek op zijn hand had. Daarna een „Kerstlied" en als slot, de begrafenis van H. A. waarna hoogrek, afd. heeren, dat zeer goed uitgevoerd werd, staa"oefeningen-dames was goed, doch ordeosfeningen adspiranten ging niet vlot. Marmergrc-epen, was esn succes-nummer voor W. I. K. en de heer Meeuwenoord voor zijn ontwerp. Het was een serie stan den, en getiteld „Een filmopname op het platteland"' met schitterende e'ectrifehe kleurenbelichting, en als slot „Standen" eenige van dames en eenige van heeren, eveneens met e'ectrische kleurenbelichting door den heer H. A. Meauwenoord. De pauze werd afgewisseld door recla me's op het doek, terwijl de heer Woe- sik uit Haarlem voor goede pianomuziek zorgde. W.I.K. heeft op waardige wijze haar 2- jarig bestaan gevierd. Door D. H., wonende alhier, is aangifte gedaan van het vermissen van een vloer kleed vanuit zijn tuin achter zijd woning. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Gorritsma, Binnenweg 53, een handschoenB. J, van Dijk, Spoorwegstr. 18rood Haarlem, motorgereedschapG. de G. de Bruin, Res. Novaplein 11, een porte- monnaie; A. IJtsma, Eikenlaan 52, een grijs wollen handschoen; J. 8. Willemse, Leid- schevaartweg 153, een lorgnet; J. B. Jonk man, Eikonl&an 68, ean lorgnet; mevr. Zor- ger, Spaarnzichtlaan 25, een duif; H. Kok kelkoren, Res. Novaplein 17, gedeelte van een gummie autokap; H. Dam, Heemstede plein 2, een heerenrijwiel; Sloof, Driehee- renlaan 11, eon autokap; H. Kolleveld, Am- sterclamschevaart 25 Haarlem, een salondoek; Bureau van Politie, Boekenrodestr. 9, een wit wollen handschoen en een gymnastiek schoen; Bureau van Politie, Raadhuis, een sleutel. Vooroefeningen. Op de bijeeuKomst ter bespreking van het houden van voor oefeningen voor den militairen dienst, Maan dag te Rinnegom gehouden, gaven reeds 21 deelnemers zich op. Meerdere zullen stellig nog volgen. De oefeningen zullen In de eerste we»k van Januari aanvangen. Kantongerecht. Voor de openbare zit ting van het kantongerecht te Leiden Ston den terecht: P. H, G., veehouder te Noordwijkerhout, beschuldigd van melkvervalsching, vorige week aangehouden, gehoord werd de ont vanger der melk, de slijter 0. v. d. Slot, die verklaart, dat hij da keurmeesters niet gezien heeft, en ook nooit geen klachten heeft gehad van de melk, ook van de klan ten niet. Hij heeft het niet kunnen con- stateeren. Beklaagde blijft ook oonstatoeren en ver klaart, nooit op eenigerlei wijze aan melk vervalsching te hebben gedaan, en zonder eenige stoornis gedurende 19 jaren de melk fot aller tevredenheid te hebben afgeleverd. Geeischt wordt f 40 .of 10 dagen. M. J klokkenmakker te Noordwijker hout, is beklaae-d, dat hü te Noordwiikerhout een paard heeft vastgehouden, en de stuur- man-eio-eoaar belet heeft verder te gaan, en heaft uitgenoodigd tot vechten. Een groote voIkeoolooT) is daardoor ontstaan ea beklaagde was ook niet gebeel vrij van eterken dranklucht. Bekl. kan zich er wei nig van herinneron, doch is zeer zenuw achtig en heaft zelfs twee uur niets van de wereld gbweten. Getuige Smit doet het verhaal, dat bekl. met hem in gezelschan is geweest en werkelijk een glaasie heeft gedronken, wat hem zoo onwel maakte, dat hij niet vorder kon. Door den landbouwer Bouwpieester zijn zij toen per brik naar Noordwijkerhout gebracht. Toen zij daar ter nlaatse kwamen, wilde J. den landbouwer B. niet laten vertrekken, zonder de fietsen af te geven, welke aan de Postbrug waren achtergebleven. Alzoo door het onwel worden was een misverstand veroorzaakt. De kan tonrechter informeerde nog naar de grootte van dien vreeselijken volksoploop waarover getuige niet veel vertellen kon. Er stond altijd volk aan de Steeg. Den ambtenaar blijkt het dat noch ten eenen noch ten anderen een overtreding hoeft plaats gevonden, waarom hij vrijspraak vraagt. Da kantonrechter raadt beklaagde aan geen ster ken drank mear te drinken. Hij doet het zelden Nu nooit meer. Bekl. heaft ook nog een dagvaarding over die zaak voor den Haag, deelt hij mede. Ja Izegt de Kantonrechter daar moet j# voor naar Den Haag. Hier ben je vrij ge sproken. Ie Crk Heden overleed fot onze diepe droefheid, voorzien van H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 59 jaren, onze lieve Echtge noot e, Moeder, Behuwdmoe- der en Grootmoeder Mevrouw ELISABETH GOOSSENS, geb. ARIëNS. Bloemendaal. CH. H. A. GOOSSENS. A. GOOSSENS Jr. M. GOOSSENS- Sterneberg en kinderen, E. GOOSSENS. M. GOOSSENS. De plechtige uitvaart zal plaats hebben Zaterdag 18 November ten half 10 ure in de Kérk van de H. Drieëen- heid te Bloemendaal en de begrafenis ten half 11 ure op het R.-K. Kerkhof te Over- veen. Geen bloemen. Bezoeken van rouwbeklag kunnen niet worden afge wacht. Volstrekt eenige en alge meene kennisgeving. Bloemendaal, 15 Nov. 1922

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2