Wisselkoersen en koersen tan Bankpapier. BINNENLAND bsnnenlamdsgh nieuws. Brieven uit de Congo. Premiebouw en particulier initiatief. U. K. DE WERKLOOSHEIDSINTERPEL LATIE IN DE TWEEDE KAMER, De arbeidswet Het bakkersbedrijf. V. EINDE VAN DE ZEEREIS. Dèn zal 't eentonig worden dacht ik, toen we na Dakar de Kaapverdische kusten in de grauwe avondschemering zagen vervagen. Want de kapitein had ons aangekondigd, dat we vóór 't eind punt van de zeereis geen enkele "haven meer zouden aandoen. Zes dagen achtereen niets anders dan water Maar ook de zee brengt rijke afwisseling In 't begin van de reis was ze stil en effen en blauw., en leek 't schip, als 'n zwaan in den vijver. De voorsteven split ste gedruisc loos het spiegelend vlak in twee helften. die in sehuinsche richting steeds verder weken en verder in't eindt* looze. De wentelende schroef sloeg 't spoor an onzen doortocht, 'n lage sneeuwwitte schuimstreep. Dat was m'n eerste kennismaking met de zee Zoo zou 't echter niet blijven, want na 'n dag of wat begon er 'n stevige bries uit den Oosthoek te waaien, die meer beweging bracht in 't watc- De golfslag werd zwaarder en hooger. Met klimmend geweld beukten de waternms sa's slag op slag tegên de ijzeren wanden en deden ons vaartuig wankelen, kraken en schudden. In bandelooze vrijheid kwamen lucht- stroomen aanstormen en scheurden woest de zee in diepe voren open. Wat 'n kracht schuilt er toch in dit machtig element. Dan voelt men zich onwillekeurig ge drongen zijn biddende blikken vol eer bied tot God te verheffen en den Scheppe van al dat grootsche te bewonderen in De Fransche tentoonstelling te Amsterdam. In tegenwoordighc d van verscheidene genoodigden werd Woensdagmiddag in het Paleis voor Volksvlijt geopend L' Exposition Franfaise d' Amsterdam. De heer Paul Kempf, voorzitter van het uitvoerend comité, hield een rede, waarin hij de aanwezigen welkom heette, in het bijzonder den heer Charles Benoist, den Franschen gezant. Sedert een kwart eeuw, vervolgde spr., heeft Frankrijk in Nederland geen ten toonstelling georganiseerd. Onze relaties met dit land waren zeer weinig ontwik keld. En toch gingen beide landen op verschillend gebied samen. Frankrijk komt heden tot u in haar charmantsten vorm. Spr. poemde Frankrijk en Neder land twee staten van hooge beschaving en cultuurontwikkeling. Deze tentoonstelling zei spr. moet vooral het bewijs geven, dat Frankrijk na den verschrikkelijken oorlog, zich moedig opnieuw aan het werk gezet heeft om haar tradidie op industrieel en artis tiek gebied te hernieuwen. Spr. eindigde met dé hoop, dat de ten toonstelling nieuwe banden zal vormen tusschen Frankrijk en Nederland. De heer Charles Benoist opende daar na met een toespraak de tentoonstelling. Vervolgens werd een rondgang door de tentoonstelling gemaakt. Parterre wordt voor een groot deel in beslag geno men door antieke meubelen, waarvan er zeer fraaie collecties zijn, van Louis Quatorze, Louis Quinze, Louis Seize en Empirestijl. Ook fraaie gobelins en an dere oud-Fransche curiositeiten, waar onder eenige van historische waarde, waren tentoongesteld. Zoo is er aanwezig een gobelin, waarschijnlijk door Lode- wijk XV destijds aan Madame de Barris gegeven en de doopvond van_ Lodewijk Napoleon. Verder zijn aanwezig een uit gebreide verzameling moderne meubelen. Fraaie collecties zijde zijn uit Parijs en Lyon gezonden. Ook een keur van Fransche porseleinen voorwerpen is te bezichtigen. Behalve dit, zijn nog tal van voortbren- selen der Fransche industrie en kunst te bewonderen. Werktijdverlenging en tariefs verlaging. Duitsche meisjes in ons land. „St Petrus". Verhooging post Werkverschaffing. Vreemde werkkrachten. Vervoerverbod van vee. Een mededeeling van het Belgische Ministerie van Nationale Verdediging zijn macht, 't Is de echo van Zij'n sten £ie over 't water galmt. Altijd stoomden we verder. Europa waren we lang voorbij. En als de storm bedaard was en de baren moe gewenteld, leek 't water hier veel zwaarder geworden en meer aaneengésloten. 't Was tegen den avond. De zon zagen we verzinken in 't verre Vesten. De zee scheen nu 'n golvend koren veld, fijn gerimpeld, vol rijpe aren met gouden gloed. Dat verrukkelijk schouwspel kon 'k zoo avond aan avond genieten, wachtend, tot d" laatste lichtschijn van den voorbij.n c'a was weggevallen. Dan kwam de .an, altijd wat later, in breede Baan h ar zilver strooien, Was dezelfde aar die ook m'n dierbaren bescheen, g n 's in 't verre Holland, 'k Stuurde haar m'n groeten om ze over te brengen aan 1 al de mijnen 1 Nog 'n laatste dankbee KERK EN SCHOOL. Z. D. H. de Aartsbisschop en de Derde Orde. Het Centraalbureau der Derde Orde te Weert meldt ons In hooge welwillendheid heeft Z. D. H. de Aartsbisschop de volgende gunst ver leend aan de Derde Orde van Sint Fran- ciscus. In alle vergaderingen van leden der Derde Orde van Sint Franciscus in het Aartsbisdom mag het Allerheiligste wor den uitgesteld (in Ostensorio) en op het slot de zegen met het Allerheiligste wor den gegeven. Deze gunst geldt zonder eenige beper king voor alle vergaderingen. Alleen is deze uitzondering gemaakt, dat, wanneer de Derde Orde na den middag twee maal een vergadering heeft, slechts eenmaal de expositie mag gehouden worden. Met groote vreugde zullen de direc teuren van Sint Franciscus' Derde Orde in het Aartsbisdom van deze gunst kennis nemen, welke opnieuw bewijst, dat Z. D. H. de Derde Orde-beweging in zijn Bis dom krachtig bevorderen wil. KUNST EN KENNIS. Herdenking Pasteur. De Nationale Opera. GEMENGD NIEUWS. Een speelhol in een dorp. Moederliefde van een mids. Edelachtbare druktemakerij. KORTE BERICHTEN. LANDBDUW EN VISSCNERIJ, Werkgevers in het Land- en Tuin bouwbedrijf. 'ot Maria, de Sterre der Zee., voor 't vei lig behoud tot Jijden en' 'n aanbeveling voor de toekomst dan trok 'k naar bin nen. Daar werd nog muziek gemaakt, ge danst en gezongen, 't Is 'n volle wereld in 't klein, 't Zijn allen leeken, die om hun geluk te beproeven ook naar Afrika trek ken en daar beschaving gaan brengen aan de zwarten...» hun beschaving?? Op den 15den Sept. passeerden we den evenaar.'t Is nu eenmaal de gewoonte dat allen die voor 't eerst de linie over trekken de officieele evenaars-doop moe ten ondergaan. Een der oudste medepas sagiers stelde Neptunus.('n oude zeegod) voor en riep de namen af der nieuwelin gen. Eenige missionarissen warea. ook van de gelukkigen, maar we kwamen er nogal goedkoop af. Met 'n soort fietspomp werd ons wat Medegedeeld door DE SPAARHEBAMK NIET OFFICIEEL LATERE KOERS BERLIJN 0.03»/, 0.0334 Bankpapier 0.03H PARIJS. 16 95 17.05 Bankpapier 16.00 17.15 BRUSSEL 1580 15.90 Bankpapier 15.75 16.— WEEHEN. Bankpapier LONDEN. 11.37 11 38 Bankpapier 11341^ 11.42 STOCKHOLM 68 30 68.50 KOPENHAGEN 51.40 51-60 CHRISTIANS 46.70 46.90 BAZEL 46.60 46.80 ROME. 2.541.4 2.55Ue RECHTSZAKEN. Het wegbrengen van schepen. VRAGEHBUS. zeewater in 't gezicht gespoten, dat was alles. De 45 andere nieuwelingen ging 't niet zoo gewoontjes. Met 'n harde heibezem werden ze met groene of zwarte verf in gezeept., daarna met 'n dikke straal zee water afgespoeld öf zoomaar vierkant in 'n groote bak met water gesmeteh van alle kanten natuurlijk luid gelach van de toeschouwers. Gelukkig dat 't dien middag nogal braaf heet was, zoodat 't voor velen 'm welkome verfrissching bracht. Op 't bovendek werden, gedurende de Iqatste dagen, om wat afleiding te ge ven, verschillende volksspelen georgani seerd, zooalshardloopen, touwtrekken, op aardappelen wandelen enz. 's Middags hadden er zoo nu en dan reddingsoefe ningen plaats, waarbij alle passagiers te genwoordig moesten zijn. Zoo gingen die laatste dagen vlug en gezellig voorbij. LAATSTE NIEUWS. Een, auto-ongeluk. UIT DEN OMTREK. HEEMSKERK. VELSEN. j SASSENHEIM. i Intusschen liep de zeereis naar 't einde* Goddank 1 Bijna drie weken waren nu heen en weer gewiegeld. Wel begint men er ten laatste aan te gewennen, maar zoolang men nog niet op en top zeeman is, heeft men toch 't liefste wat vasten grond on der de voeten. Vijf uur voordat we de monding van den grooten Congostroom bereikten, werd 't zeewater reeds"bruin-geel gekleurd., wat wel bewijst, dat 't rivierwater met 'n geweldige kracht in zee wordt gestuwd, om daar 'n uitweg te vinden. 't Gevaarlijkste van de reis is nu wel voorbij. Maar 't vermoeiendste en langste edeelte komt nog. Dat voor 'n volgende eer. P. DIEMEER. Missionaris. De vorige artikelen waren'reeds geschre den toen wij kennis namen van de memo rie van antwoord op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer over hoofdstuk I der Staatsbegrooting 1 (algemeene beschou wingen). Wij lezen daarin: „Teneinde de buiten gewone uitgaven zoo 6terk mogelijk te be perken, oordeelt de regeering, dat het ge ven van bijdragen en premies voor den wo ningbouw in den loop van 1923 moet be ëindigd worden. Ook zal binnen den korist mogelijken tijd moeten teruggekeerd war den tot het standpunt dat de Staat ten aanzien van de woningvooraiening slechts aanvullend en verbeterend zal optreden." In deze weinige woorden wordt door de Regeering heel veel gezegd. Hierbij kon digt de Eegeering aan, dat wij geleidelijk terug gaan keeren naar de toepassing van de woningwet zooals zij door den ontwer per was bedoeld en gewild en zooals de wet feitelijk luidt. Men zal moeten erkennen dat da koers verandering radicaal is. Trouwens voor de genen die den ondergrond kenden van de motieven waarop de premiebouw werd inge voerd, kan deze mededeeling geen verras sing inhouden. Die wijziging in de woningpolitiek voerde consequent tot hetgeen thans door do Re geering wordt medegedeeld. Wij zullen zien waarom. Wij hebben steeds den premiebouw be schouwd als den vasten stap, welke kon worden gezet om de Regeering langs ba nen van geleidelijkheid en op juiste wijze te brengen naar een positie welke onvoor waardelijk noodig bleek. Zeker, wij zijn geenszins blind voor de schaduwzijden welke de premiebouw had, vooral uit ideeële overwegingen. Maar men moet voorzichtig zijn met een te spoedig getrokken en een te ver strek kende conclusie. Het groote, goede beginsel, hetwelk in den premiebouw was gelegen, was wel het volgende: 1 De premiebouwers, betzij deze gemeen ten. vereenigingen of particulieren waren, kregen er zelf groot belang bij dat de uitwassen bij den woningbouw binnen ge slopen, werden afgesneden. Men moet de beteekenis van het voren staande niet onderschatten... De prikkel om het eigen belang is een machtig wapen om tegen excessen te waken. Welnu, de Bes-eering was er met haar premie af, de betrokkenen hadden zelf te zorgen dat én de architect én de aanne mer én de uitvoerders geen grootere ho noreering kregen dan redelijk was. Natuurlijk zooals trouwens bij alles had ook deze medaille een keerzijde. Eenerzijds kwam een streven om niet al leen de uitwassen af te snijden, maar zelfs te tornen aan het hoogst redelijke in eenige honoreering. Anderziids bestond de vrees dat bij het bouwen de revolutie-houw ging terugkeeren. Het eerste werd en wordt tegen gehou den door de maoht van de vakvereenigingen het tweede wreekt zich in het object van het bezit. Maar wel^e schaduwzijden dan ook. deze z»er belangrijke wil ri ring van de woningpo- litiek had ongetwijfeld vele goede zijden. In een dalende lijn werd de premie uit betaald en ze Hen binnen korten tijd van f 2000 tbtl f 500> 5 f 000 per Woning terug. Het is deze gewijzigde politiek geweest welke het eigen initiatief wederom aan het werk heeft gezet. Zoover wij de vopr- en nadoelen kunnen bekijken, zijn de voordeden veel en veel grooter en heeft deze maatregel belangrijk medegewerkt tot leeniging van den woning nood. U Thans gaat de Regeering nog veel verder, in 1923 zegt zij, moet het geven van bij dragen en premies worden beëindigd'. Dit beteekent dus niet meer of minder dan dat de Regeering overtuigd is dat de oplossing van het Woningvraagstuk in 1923 door het partioulier initiatief vrijwel mo gelijk zal worden. I Want niemand zal van de Regeering dur ven beweren, dat zij een politiek van laat- maar-waaien zal willen gaan voeren. Wij voor ons houden het met de Re geering en geloovsn werkelijk dat die tijd in aantocht is, meerdere waarneembare din gen ten onzent wijzen in die richting. Uit het vorengaande volgt van zelf, dat mits de opzet door de praktijk bewaarheid zal worden, (en wij leven te dien aanzien in goed vertrouwen), de Staat op het gebied van de woningvoorziening slechts aanvul lend en verbeterend zal kunnen optreden. Men zal dan allereerst het oog gericht moeten houden op hetgeen kan worden, ge daan voor de onderste lagen uit den ar beidersstand. Want dit vraagstuk bestaalt nog minstens in zijn zelfden omvang als toen Borgesius zijn woningwet aan ons land schonk. En met dit vraagstuk zija vele andere als het ware samen geweven. Wat baat per slot alle poging tot rede lijke, materieele en godsdienstige verheffing als wij deze duizenden niet uit hun krotten kunnen halen? Het baat wij spreken, uit ondervinding betrekkelijk weinig. Men zal dan dat spreekt wel van zelf moeten opletten dat men niet in soort gelijke fouten als uit hot verleden tijdperk vervalt. Wij gaan echter op dit vraagstuk niet verder in; eerstens is het thans niet aan de orde en tweedens zal db Regeering, indien het aan de orde komt, een betere en veiliger zijn dan wij weten uit te stippen. Wij hebben daarin voldoende vertrouwen. Een ernstig eii een moeilijk vraagstuk is de strop welke is ontstaan door de fouten uit een tijd, toen men alleen de ideële zijde der zaak voor oogen had. Wij stellen ons voor in een slot arti kel ook daarover onze meening te zeggen. Wij stellen voorop niet de pretentie te hebben van wegwijzer of redder in den nood te zijn. Maar elke poging om tot de beste oplossing te komen ook al komt hij voort uit het brein van leeken mag der overweging waard worden ge acht. Daarnaast daar zijn wij zeker van zal elke opbouwende critiek met sympa thiek worden begroet. 'e-Bosch. Op de vraag van den interpellant, den heer Van den Tempel, welke luidde: Is de Regee ring bereid, om aan de werkloozenkassen ge durende het jaar 1923 steun te verleenen op den voet, als is voorgesteld in het schrijven d.d. 31 Augustus 1922 door den Nederland- schen Werkloosheid&raad tot den Minister van Arbeid gericht? Zoo ja, kan de Regeering dan reeds mededeelen, wélke regelen zullen gelden voor de uitkeering aan de leden der werk loozenkassen, die ook .met 200 pCt. subsidie niet in staat zuilen zijn, de reglementair voor ziene uitkeeringen aan de leden te verstrek ken? heeft de Minister van Arbeid Woensdagmid dag in de Tweede Kamer geantwoord: De Regeering is bereid aan werkloozenkas sen, welke met 100 pCt. subsidie van Rijk en gemeente(n) niet aan de reglementaire ver plichtingen kunnen voldoen, in 1923 in bij zondere gevallen in verband met de crisis op de arbeidsmarkt, individueel te beoordeelen, een hooger percentage-subsidie toe te kennen in het algemeen tot hoogstens 150 pCt. en in zeer hooge uilzonderingen tot 200 pCt mits aan de volgende voorwaarden wordt voldaan: a.dat de uitkeeringsduur niet langer wordt gesteld, dan op 60 dagen per kalenderjaar en voor zoover het seizoenkassen of seizoenar beiders betreft niet langer danop 36 dagen (landarbeiders, grondwerkers); b. dat de wachttijd voor elke werkloos heidsperiode minstens zes dagen is, waarbij echter onderbreking van de werkloosheids- dagen met niet meer dan twee dagen van arbeid geen nieuwe werkloosheidsperiode zou behoeven te doen ontstaan.... c. dat, voorzoover de werkloosheid met het seizoen nauw samenhangt, wordt bepaald, dat in bepaalde tijden van het jaar, niet, of alleen in bepaald aangegeven maanden, wordt uitgekeerd; d. dat voorzoover de óitkeering niet tot bepaalde seizoenen wordt beperkt, de uit- keeringsregeling zoodanig wordt getroffen, dat zooveel mogelijk wordt voorkomen, dat de kas wordt uitgeput, doordat aan een bepaald deel der leden in het eerste deel van het jaar een zeer groot deel der inkomsten over 1923 ten goede komt. O.a. zou kunnen worden bepaald, dat aan elk lid in het eerste half jaar slechts over hoogstens de lielft van het reglementair aan tal dagen wordt uitgekeerd, en dat over de tweede helft geen recht tob uitkeering aan wezig is, wanneer niet sedert het einde der eerste uitkeeringsperiode minstens 13 weken zijn verstreken. e. dat de wekeliiksche uitkeering als maxi mum niet meer bedragen dan 60 pCt. van het loon, dat in den tijd waarin een lid werkloos is ais loon van arbeiders van dezelfde cate gorie geldt; f. dat bij zoogenaamde gedeeltelijke werk loosheid het recht op uitkeering eerst ingaat (met inachtneming van het bovenvermelde aanial wachtdagen) wanneer de verkorting minstens een derde van den normalen werk tijd bereikt, en de uitkeerüig het loon niet verder kan aanvullen dan tot 2/3 der normale verdiensten per week; g. dat de uitkeeringen in geen gevai hooger mogen worden dan in gemeenteklasse I voor gehuwde en kostwin ners 2.60, voor kostgangers f 1.80, voor ongehuwden bij ouders inwonend 0.60; gemeenteklasse II voor gehuwde en kost winners 2.30, voor kostgangers 1.50, voor ongehuwden bij ouders inwonend 0.50; gemeenteklasse III voor gehuwden kost winners 1.90, voor kostgangers 1.20, voor ongehuwden bij ouders inwonend 0.40. Voor kassen der transport- en losse ar beiders zullen nadere regelen worden vastge steld. Wat leden, betreft aan werkloozenkassen, die ook met 200 pCt. subsidie niet in staat zullen zijn de reglementair voorziene uitkee ringen aan de leden te verstrekken, aan deze personen zal hulp moeten worden verstrekt langs anderen weg dan die van werkloosheids verzekering. Uit de regelmatig inkomende bijdragen der leden, zal geleidelijk een reserve worden ge vormd waarmede de kassen te zijner tijd weer zullen kunnen functioneeren. Op de vraag: Is de Regeering beleid te be vorderen, dat de tegen werkloosheid ver zekerde arbeiders desverlangende een toeslag kunnen bekomen op de uitkeering uit de werkloozenkas, tot zoodanig bedrag, dat de totale uitkeering niet minder is dan van onder dezelfde omstandigheden verkeerende arbei ders, die uit anderen hoofde steun onfvangen antwoordde de minister dat de Regeering het niet gewenscht acht het geven van een derge- lijken toeslag in het algemeen te bevorderen, aangezien dit in strijd komt met bet geldende systeem van werkloosheidsverzekering. Ook het geven van dergelijke toeslagen als alge- meenen regel door gemeentebesturen acht zij onjuist. Mocht in bijzondere gevallen een dergelijke toeslag m verband met de omstandigheden van werkloozen individueel noodzakelijk blij ken, dan zou deze door het betreffende ge meentebestuur kunnen worden verstrekt. Voot jeugdig kantoorpersoneel zal de Ar beidswet op 1 Jan. a.s. in werking treden. Naar het Volk meldt hebben in een Dins dag gehouden bijeenkomst van -vertegenwoor digers der organisaties van arbeiders en pa- roons in het baWterbedrijf dsj werkgevers meegedeeld dat zij de toepende overeenkomst betreffende arbeidsvoorwaarden tegen 1 Jan. a.s. opzeggen. Aan het personeel van de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramw-egmaalschappij, de Electri- sche Spoorweg Maatschappij en de Mij. tot exploitatie van tramwegen hebben de direc ties medegedeeld, dal zij het voornemen heb ben den werktijd te verlengen, ten einde te komen tot een tariefvermindering van onge veer 20 pet. voor 10-rittenkaarlen en voor in te voeren 5-riltenkaarten. Voor wagenvoerders zal o.a. de werkweek op 50 uur gebracht worden. Aan het personeel wordt gelegenheid ge geven zijn wenschen betreffende de nieuwe regeling voor 1 December kenbaar te maken. (N. R. Crt.) In een Dinsdag te Amsterdam gehouden ver gadering van het Nationaal Comité tot Be strijding van den Handel in Vrouwen, heeft de secretaris, de heer G. Velthuysen, medege deeld, dat het comité heel wat werk heeft ten gevolge van den grooten stroom van Duitsche meisjes, die naar ons land trekken. Het ligt op den weg van het Comité naar onderling overleg te streven tusschen het stalionswerk en de vereenigingen, die de maatschappelijke en zedelijke belangen der meisjes behartigen. De belangen der Nederlandsche meisjes be hoeven daarbij niét uit het oog te worden verloren. Van Katholieke en Protestantsche zijde wordt veel voor de Duitsche meisjes gedaan. Maar voor de maatregelen van alge meen belang is het goed, bestendig voeling met elkaar te houder- Om een denkbeeld te geven van den toe vloed van Duitsche meisjes naar Amsterdam diene, dat van de 6290 meisjes, die zich in de beide laatste* jaren daar kwamen vestigen, er 3775 van Duitsche afkomst waren en in de eersle negen maanden van dit jaar stonden er tegenover 1134 Nederlandsche 2120 Duit sche meisjes. Als men weet, 'dat in het laatste jaar vóór den oorlog ér tegenover 2965 Neder landsche, er slechts 29 Duitsche meisjes ston den, dan spreken deze cijfers nog veel ster ker, De Zeereerw. Pater Stolte, die kort geleden zijn 12/4 jarig adviseurschap van den R. K. Bond van P. T. T.-personeel „St. Petrus" her dacht heetf zich wegens-gezondheidsredenen genoopt gezien zijn function eer te leggen. In zijne plaats is door Z. D. H. den Aarts- bischop van Utrecht tot bondsadviseur be noemd, de ZeerEerw. pater A. G. van Delden O. E. S. A. te Utrecht. Voor 1923 zal de post werkverschaffing op de begrooting van Binnenlandsc'he Zaken op 4 millioen gulden worden gebracht. In verband met de vele werkkrachten in de grensstreken zal de Minister van Arbeid een conferentie houden met de betrokken gemeen tebesturen en andere belanghebbenden in de gemeenten Heerlen, Maactricht en Enschedé. De minister van Landbouw, N. en H. a.i. heeft met ingang van heden het vervoer van rundveeruit Zuid-Holland en Zuid-Limburge van den werkloozensteun en dat is Rijkszaak, naar andere deelen des Rijks verboden. Uit Brussel wordt d.d. 15 dezer aan de „Msb." geseind: In antwoord op de mededeeling van een blad uit Maesyck, betreffende het plaatsen van garnizoenen te Maesyck, te Bree en an dere gemeenten aan de Nederlandsch-Belgi- sche grens, deelt het ministerie van nationale verdediging mede, dat over die kwesties nog geen beslissing is genomen, doch dat zulks, mochten die plannen gerealiseerd worden, in geen geval mag beschouwd worden als een treffen van militaire voorzorgen ten opzichte van Nederland. De 100-jarige geboortedag van Pasteur zal te Leiden herdacht worden in de Leid- sche Vereenijing van Wetenschappelijke Voordrachten, door een voordracht van Pro fessor Calmette van het Instituut Pasteur, qp 27 November in het groot auditorium. Faillissement waarschijnlykf f Naar de „Tel." verneemt, 2ouden de perscmeelleiders der Nationale Opera te 'e-Gravenhage hebben vergaderd en beslo ten het faillissement uit te lokken, zelfs al zon door een derde het bedrag waarvoor thans het faillissement is aangevraagd, worden betaald. - Men wil trachten een nieuwe naamlooze vennootschap op te richten, waarvan het verlies gedurende 21 weken werd begroot op f 222.000, daar men op subsidie het eerste jaar niet rekent. De nieuwe ven nootschap zou dan trachten décor, requidten en muziekinstrumenten van den curator te boopen. In de woning van A. v. d. P. in hel dorpje Pernis, (Z.H.) een inval gedaan, aangezien vermoed werd dat er overtreding der Drank wet plaats had. Tot verbazing der politic bleek het een speelhol te zijn en de eigenaar gelegenheid gaf tot hazardspel. Een elftal jongelui van 16 tot 21 jaar, werden gearres teerd en tegen den eigenaar proces-verbaal opgemaakt. De Levende Natuur vertelt: Eenige mannen waren onlangs bezig om een pakhuis schoon te maken en vonden er •een nest met negen jonge muisjes. Ze zetten het nest in een kist en lieten het aan den eigenaar van het pakhuis, den heer C. te Gr. zien. Nu moeten ze zeker maar dood gemaakt worden", zei een der mannen. Maar de heer S., een dierenvriend bij uit nemendheid, riep uit: „Doodmaken? Ik denk er niet over. Kijk eens, wat aardige beestjes het zijn en wat mooie oogjes ae hebben!" Ja. dat was waar. „Maar in het leven hou den kunt U ze toch niet, meneer. Ze zouden verhongeren was het antwoord. „Ik ben er zeker van, dat het moedertje haar kinderen niet in den steek laat", zei En zie, terwijl al die groote mannen nog de heer S. vol overtuiging, om de kist heen stonden, daar kwam het moedertje al aan, liep over de voeten van den heer S., sprong in de kist en kwam er meteen klein muisje in den bek weer uit. Tot negenmaal toe waagde het diertje den gevaarlijken tocht, negenmaal stortte ze zich in den vreeselijken afgrond, dien wij „kist" noemen, negenmaal trotseerde ze met haar zwaren doch dierbaren last, de .bloeddorstige reuzen, waar langs ze zich een weg moest banen. En al haar krachten spande ze in, en haar leven zelte z eop het spel, totdat ook de laatste van haar jongen in veiligheid was. Mr. A. H. Pet, advocaat en procureur te Makasser, moest de vorige week pleiten, le zen wij in de „Javabode". Hij begori: „Mijnheer de President en Heeren Leden van dezen Raad." De president en de heeren leden staken verontwaardigd de wijze hoofden bij elkaar. En mr. Pet moest in de raadkamer komen, waar hem „oneerbiedigheid tegenover den Raad werd verweten, hebbende hij niet ge zegd: Edelachtbare heer president en edel achtbare léden van dezen Raad." Mr. Pel, reeds jaren advocaat, vroeger zelf president Landraad, later lid van het Hof in Suriname, pir. Pet werd begrijpelijkerwijs een beetje kriegelig en voerde aan dat hij altijd zijn pleidooien aldus begon en dat hij er niet aan dacht om aan deze gewoonte te tornen. Hij maakte derhalve een diepe, gracieuse buiging voor de heeren en zei: „Ik heb de eer de Edelachtbare heeren te groeten." Hiervoor is mr. Pef een rn-m.-! geschorst. Inbeslaggenomen. Te Putte (N.-Rr.) is van zekeren V. H. een zak met zilvergeld in beslag genomen, ter waarde van 11.000 fr., dat meq poogde uit België in Nederland in te voeren. Verzekering by een b edrijfsvarc eniging. We lezen in de „Msb.": Van bevoegde zijde deelt men ons het t 0.05iij v tf volgende mede: Bij ve'.e werkgevers in de land en tuinbouwfced.ij eu blij it de meeni-ig te bestaan, dat zij vóór 1 December a.s. moeten zijn aangesloten bij eene Bedrijls- verzekering, indien zij zich niet bij de Rijbs.e z keringsbank vi ea ver.e .e.ea. Deze meening berust echter op een mis verstand. Bij de Rijks o:»ekerinc8b nk zul len zijn verzekerd de werkgevers, die op den dag, waarop de verzekering in wer king treedt welke dag niet vroeger dan 1 Maart 1923 zal zijn niet bij eene Bedrijfsveresniging, in het formulier van aangifte van zijn bedrijf van dat voor nemen melding ma kt, mat amduid ng vcor zooveel mogelijk van de verecniging, waar bij hij zich, ingeval die vereaniging als Bedrijfsvereeniging zal worden erkend, zou willen verezkeren. He t£Iaagf-ch gerechtshof heeft Woens dag uitspraak gedaan in de zaak tegen I. B., 47 jaar, koopman te Rotterdam en A. M., die bjj verstek had terecht gestaan, welke bekl. door de rechtbank te Rotter dam waren veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf in verband met het wegbrengen van een schip. De bekl. werden thans schuldig verklaard, met vernietiging van het vonnis der rechtbank, aan medeplichtig heid aan het wegbrengen van een schip en vrijgesproken van al het ander hun ten laste gelegde. BekL B. werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met bevel tolt gevangenneming. In verband met het wegbrengen van de „Jan Pieterszoon Coen" IJM 4 werd ver nietigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij J. S. wegens het onbruikbaar maken van genoemd schip was veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met vrijspraak van het opzettelijk laten zinken van het 6chip, echter alleen ten aanzien van de opgelegde straf en opnieuw recht doende legde het Hof den beid. eveneens 1V» jaar gevangenisstraf ep echter met de bepaling, dat slechts één jaar preventieve hechtenis zal worden a%etrokken. In de zaak tegen B. G. Iboekhouder te Katwijk aan Zee, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenis straf wegens bet uitlokken van het door den vorigen bekl. gepleegde misdrijf en het gebruik maken van een valsehe scheepe- bekentenis, werd een nader onderzoek be volen en de verdere behandeling bepaald op 6 Deo. a.s. Eenige getuigen zullen dan nog worden geboord, die ook reeds in eersten aanleg zijn gehoord. Vp. Waartoe moet Sk mij wenden om een pas voor Duitschland te verkrijgen? Ik woon in Haarlem. Wat zijn de kosten? Hoelang duurt hert? Antw. Volledige inlichtingen verschaft men u aan de afdeeling Paspoorten der Provinciale Griffie, Gouvernementsgebouw, Jansstraat, Haarlem. Vr. Ik meen mij te moeten beklagen over het tarief door een geneeskundige mij voor een geneeskundige behandeling in rekening ge bracht. Waar kan ik dat doen? Bestaat er een tarief voor geneeskundige behandeling? Antw. Ja, er bestaat een vast tarief. Dat is berekend naar het inkomen der patiënten. Wendt u om inlichtingen tot het bestuur van den Geneeskundigen Kring te Haarlem, KI. Houtweg. Daar ook kunt u klachten depo- neeren. Vr. Mijn dienstbode, inwonend, werd na een maand in mijn dienst te zijn, ziek, werd naar een ziekenhuis gebracht en daar geope reerd. Zij is daar al zes weken. Wat moet ik nu voor kosten en verpleging betalen. Antw. U bent verplicht voor uwe inwonende dienstbode gedurende 6 weken voor genees kundige hulp> en verpleging te zorgen. Vier v/.fcen dfcevrvan komen vootr nw rekening. De laatste 14 dagen kunnen op de dienstbode worden verhaald. U behoeft niets te bekostigen als de ziekte het gevolg is van onzedelijkheid of een ziekte, waaromtrent bij het in dienst treden valsche inlichtingen zijn gegeven. Vr. Er is een huwelijk gesloten builen ge meenschap van goederen. Tijdens het huwe lijk worden effecten gekocht, waarvan echter geen beschrijving gemaakt is op wiens naam de fondsen waren. Hoe moet na hel overlij den van den man het eigendomsrecht i>ev.e- zen worden? De notaris zegt nu maar dat de fondsen van den man en niet van de vrouw zijn. Antw De vrouw mag met getuigen bewijzen, desnoods pok door de algemeene beken llitii, dat de effec'en aan haar zijn opgekomen. Kan zij dat niet, dan komen ze aan den man. Wij gaan uit van de veronderstelling dat de vrouw zich niet het recht van beheer harer goederen bij huwelijksvoorwaarden heeft voorbehouden. Vr. Tot wien moeit ik mij wenden om auteursrecht te verkrijgen voor weiken van letterkundigen aard? Antw. Wendt u tot den heer A. Reyding, J. W. Brouwersplein 29, Amsterdam. Vr. Hoe moet ik een konijnenhuid bereiden voor het gebruiken van een mof? Antw. Eerst 24 uur in 't zout zeiten. Spij ker verder de huid goed gerekt op een plankje met den vleeschkant naar boven; dan dagelijks insmeren met een mengsel van gelijke deelen aluin en kamfer, tot het geheel doortrokken is. Gewoonlijk duurt dat ongeveer 10 dagen. Verder kloppen en kneden om het soepel te maken. I Vr. Ik ben in een proces gewikkeld. Dit hangt voor de rechtbank. Als ik het verlies, kan ik het dan nog hooger opzoeken? Antw. U kunt van het door de Rechtbank gewezen vonnis in hooger beroep komen bij het Gerechtshof. Vr. Hoeveel bedragen ongeveer de kosten van het aanvragen van naamsverandering aan de Koningin? 2. Wanneer moeten deze kosten worden voldaan? 3. Na hoeveel tijd wordt op de aanvrage een beslissing genomen? Antw. 1. Het zegelrecht bedraagt f 250. Daarbij komen dan eventueete kosten voor de hulp van een advocaat, rechtskundig bureau enz. 2 en 3. De loop van zakep is als volgt: Het verzoek om naamsverandering wordt gedaan aan H.M. de Koningin, dit verzoek worctt openbaar gemaakt in de Staatscourant. Na een jaar moet het verzoek herhaald worden. Dan wordt een beslissing genomen. Bij de eerste aanvrage moet een bewijs overgelegd worden dat het verschuldigde bedrag bij den ontvan ger der registratie is gestort. Wordt het ver zoek afgewezen dan krijgt men het gestorte geld terug- De duur van deze heele geschieden zal dus ongeveer anderhalf jaar zijn. of nog langer. De heer Simon A. Maas, voorzitter van het Verbond van Ned. Fabrikanten-Yeree- ni gin gen en algemeen voorzitter van den Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland, is Zaterdag j.l. het slachtoffer geworden van e:n ernstig auto-ongeluk, dat wonderlijk goad is afgeloopen, doch dat den heer Maas voor ten minste tien da gen zal beletten, zijn gewone werkzaam heden te verrichten. Ten overstaan van notaris A Moens Woensdagmorgen 't perceel waarin woon- en winkelhuis van den heer Nic. Meyland en ge legen in de kom onzer gemeente, geteekend F 169 in publieke veiling gebracht. Ingezet op 5000, werd het door den heer J. Henneman Az. gebracht op 6925 en door denzelfden gemijnd op.... f 250 waardoor genoemde H. voor de som van 7175 kooper is geworden. Burgerlijke stand van 1 tot en met 15 Nov. 1922. Geboren: d. van H. de Jong en Marg. Pekel. d. van Joh. Groenland en A. Kuijl. d. van Petr. Veldhuijs en Coma. Koper. d. van Jac. Knap en Trijntje Bleeker. d. van M. Bakkum en M. M. v. d. Horst. Ondertrouwd: W. F. Nijman en C. C. Rus man. Getrouwd: Joh. v. Tun en en A. Beentjes Jbzn. Overleden: Joha. Chra. SeignetteWaning, 89 j. i Nic. Kuijl, 59 j. De „Slaatscuorant" bevat de sïatuïen va* de Coöp. Vereeniring Particuliere Woning- bouwvereeniging „Wijkeroog", alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C. TielemanKleyn z. van M. Mastenmaker- van Duijn z. van C. ZwanenburgMeyer; d. van T. KoppenaalOverdorp z. van D. R. van Eevan Ravenhorst. Overleden: R. Doeksen 44 j. vrouw van W. Docksen, S. Otter, 64 j. man van V. Buis. Benoeming. Tot onderwijzeres aan de R.K School te Driehuis is benoemd mej. J. M, Faas te Haarlemmermeer. R.K. Volksbond. Voor de afi Sasseö- heim en Omstreken van den R.K. Volksbond zullen Maandag- ert- Dinsdagavond optreden de bekende Hollandsche humoristen gebr. Boesnaoh uit Rotterdam. De bijeenkomsten worden gehouden in „Het Bruine Paard" ea beginnen om half acht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3