BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede BSact ié November 1922 WMEILSPELLENDÊ- CIJFERS. ciat de Muzelmansche bevolking van Mytilene een beroep heeft gedaan op Moestafa Ketnal Pasja om tussc'nen beide te komen tot het doen eindigen der wreedheden, waaronder zij te lijden heeft. Een nieuwe bankierscon ferentie De Parijsche correspondent van de D. A. Ztg. maakt gewag van geruchten dat reeds tegen 20 dezer een nieuwe bankiersconferentie zal worden bijeen geroepen, daar Morgan besloten heeft den 26en naar de Ver. Staten terug te keeren. Een officieele verklaring over het siabiliseerings- program der Duitsche re geering. Natuurlijk ontstaat thans voor de Entente de vraag, of de Duitsche nota nog als bindend moet worden beschouwd, of dat zij voorloopig onbesproken ter zijde moet worden gelegd. Zoolang Wirth de'zaken nog leidt, is de nota, die bo vendien door een meerderheid in den Rijksdag is goedgekeurd, weliswaar ,nog geldig, maar de nieuwe regeering zal 'toch eerst moeten vefklaren, of zij zich daardoor gebonden acht. In elk geval ontstaat er dus tijdverlies en dat juist gedurende de beslissende zitting van de C. v. H. te Parijs, die heden met de be handeling van de Duitsche nota wilde beginnen. Intusschen doet het ministerie van buitenlandsche zaken een verklaring publiceeren, die op deze quaestie be trekking heeft. Zij luidt als volgt „Het aftreden van het ministerie tast op geenerlei wijze het in de nota van 14 dezer aan de C. v. H. neergelegde stabiliseeringsprogram aan. De rijksre- geering heeft de nota eerst verzonden nadat zij met de leiders der tegenwoor dige coalitiepartijen, de Duitsche Volks partij en de Beiersche Volkspartij uit voerig was besproken. Elke komende regeering, hoe zij er ook moge uitzien, zal daarom achter dit program moeten Staan." DE DUITSCHE REGEERINGS- KRISIS. Over de krisis wordt nog gemeld In de Dindagmiddag gehouden bijeen komst verzocht de rijkskanselier de socialisten met ja of nee'n te antwoorden op de vraag of zij in een uitbreiding der regeeringscoalitie met de volkspartij toe stemden. Toen de socialistische Rijksdaggroep daarop met 150 tegen 20 ste men neen!" had geantwoord, besloothet rijkskabinet af te treden. Over de voorgeschiedenis deelde df. Wirth 's avonds om tien uur in de voor- hal van het Rijksraad-gebouw aan de wachtende journalisten mee: De bur gerlijke arbeidsgemeenschap had mij, in verband met de nota aan de commis sie van herstel en de daaruit voort vloeiende regeeringspolitiek, op de nood zakelijkheid van een breederen regee- ringsgrondslag gewezen. De Duitsche volkspartij had de nota uitdrukkelijk Van 1 Januari tot en met>13 October 1922 j goedgekeurd en de burgerlijke partijen Een verklaring der Duitsche regeering over de jongste nota aan de Commissie van Herstel. De verkiezingen in Engeland. Groote dief stal bij de Duitsche Rijksbank. Onder de Telegrammen: De eerste verkiezingsuitslagen in Engeland; de conservatieven schijnen zich te handhaven; de arbeiderspartij beiiaait enkele merkwaardige overwinningen; Bonar Law en Asquith gekozen. Ismet pasja te Parijs. Betere verhouding tusschen Parijs en Londen. De toestand in Konstantinopel verbetert. De kabinetscrisis in Duitsch land; naar een zakenkabinet? Mijnongeluk m Bergen (België). Geen vreemde Inmenging o ficieuse mededeeling, dat de gealli- van het burgerlijk bestuur. rieden zal Refet Pasja aan de hooge geallieerde commissarissen uit naam tijner regeering een nota overhandigen waarin gezegd wordt, dat de groote na tionale vergadering geenerlei inmenging toelaat in tie burgerlijke bestuurszaken. De Britsche hooge com missaris te Konstantinopel naar Lausanne. Rumbold, de Britsche hooge commis saris te Konstantinopel is gisteren naar Lausanne vertrokken. De quaestie der ontruiming van Konstantinopel. Reuter verneemt, dat de Ital'iaansche eerden bereid zijn Konstantinopel te ontruimen, vooropgesteld, dat de re geering van Angora zich onthoudt van overijlde handelingen, in Britsche ge zaghebbende 'kringen onjuist wordt ge acht, eerstens daar de geallieerde com missarissen niet bevoegd zijn een ont ruiming van Konstantinopel' te beloven zonder instructies van hun regeeringen, welke zeker niet gegeven worden ten tweede is de geallieerde houding ten aanzien der ontruiming gebaseerd op de voorwaarden van Moedania, welke dui delijk aangeven, dat Konstantinopel niet zal ontruihid worden voordat een definitief vredesverdrag is gesloten. Een beroep op Kemal pasja. Een B. T. A.-bericht uit Smyrna meldt, zagen daarin een goede basis voor het tof stand komen der groote coalitie. De nota was ook feitelijk de uiting van den politieleen wil der nog niet tot stand gekomen groote coalitie. Met name het Centrum had aangedrongen op om zetting van deze samenwerking in een vaste coalitie. Aan dezen aandrang heb ik gevolg gegeven en dén socialisten verzocht zich ondubbelzinnig uit te spreken. De rijkspresident heeft gisterenoch- tehd den rijksdagpresident Loebe ont vangen en daarna de leiders der ver schillende partijen. Of de rijksdagzitting van gisteren zou doorgaan, niettegen staande er geen kabinet meer is, zou het seniorenconvent 's middags om 2 uur beslissen. In parlementaire kringen «meent men dat er een overgangsministerie gevormd zal worden, dat niet op een meerderheid der partijen steunt, doch dén rijksdag een program zal voorleggen. Verschillen de personen worden genoemd als leider van eén dergelijk kabinet. Ip, sociaal democratische kringen noemt men den tegenwoordigen vice-kanselier en vroe- geren. rijkskanselier Bauer, die den rijks- president persoonlijk na staat, terwijl anderen het waarschijnlijk achten, dat een met de burgerlijke arbeidsgemeen schap in relatie staande persoonlijkheid met de vorming van een kabinet zal worden belast. Dit zijn echter alles slechts vermoedens, die te minder waarde heb ben, daar de rijkspresident nog niet met alle partijleiders den toestand heeft besproken. De Berlijnsche correspondent van het „Hbl." telefoneerde om 1 uur giste renmiddag uit den Rijksdag. Het Centrum heeft zooeven een uit voerige verklaring bekend gemaakt, waarin het constateert, dat het kabinet- Wirth in zijn politiek het volle vertro-uwen van het Centrum heeft gehad. Daaraan «s( niets veranderd. Aon het Centrum kan in geen enkel opzicht en dat is wel het belangrijkste van deze verklaring het initiatief tot het vermen ven een nieuw kabinet, dat niet onder leiding van dr. Wirth staat, worden toegeschreven. Tenslotte wordt liet vertrouwen uit gesproken, dat de door de partijen, van de D. ^V. P. tot dé sociaal-democraten j goedgekeurde laatste daad in de buiten landsche politiek van het kabinet-Wirth n.l. het verzenden van de nota aan de C. v. H., door de binnenlandsche crisis, waaraan het Centrum geen schuld heeeft, niet geschaad zal worden. Toen enkele dagen geleden de Duitsche Volkspartij het denkbeeld van den rijks kanselier om een verkapte groote coalitie te vormen door toevoeging aan zijn mi nisterie van eenige leidende personen uit de industriewereld afwees, werd het duidelijk, dat het begon te spannen, daar hij in de gegeven buitenlandsche politieke omstandigheden den invloed van de Volkspartij niet kon missen en de soc. dem. partij niet met de Volkspartij wilde samenwerken. Er moest dus door den rijkskanselier een keus worden gedaan, zooals blijkt uit het schrijven van de fractie der D. Volkspartij, waarin het denkbeeld van een verkapte groote coalitie door haar werd afgewijnpeld. Daarin verklaarde de Volkspartij nooit twijfel erover te hebben gelaten, bereid te zijn de krachten der partij voor een posi tief samenwerken op breeder basis ter beschikking te stellen, indien overeen stemming kon worden bereikt over de grondslagen van de buitenlandsche poli tiek,de thans noodige economische maat regelen en de binnenlandsche qaesties. Op dezen grondslag zijn de onderhande lingen binnen de arbeidsgemeenschap en met de soc.-dem. gevoerd. In verband met de verklaring van d,e^ „Vorwarts", dat door de soc.-dem. een gemeenschappelijk program met de Volkspartij en daarmede de groote coalitie onmogelijk werd ge acht, deélt de Volkspartij aan den rijks kanselier dan mede, dat zij de benoeming van door haar voor te stellen personen in de regeering moest afwijzen, indien die personen daarbij geacht moeten wor den feitelijk buiten de Volkspartij te staan. „Wij verlangen,"' heet het dan in den brief, „van de partijen, waarmede wij moeten samenwerken, de nadrukke lijke verklaring, dat zij bereid zijn met de Duitsche Volkspartij samen te werken, opdat eindelijk licht kome in den huidi- gen onduidelijken toestand, welke zon der schade voor het rijk niet langer kan voortduren.Het doen ontstaan van duide lijke verhoudingen is een onvoorwaar delijke noodzakelijkheid. Wij kunnen daarom niet de verantwoording aan vaarden voor de vorming van een mi nisterie,dat niet voldoet aan deze eischen. In de daarop volgende conferentie met de soc.-dem. deelde de rijkskanselier mede, dat hij thans ook van meening was, dat de Volkspartij officieel in de regeerings-coalitie moest worden op- gmomeri. Hetgeen een zwenking betet- icende ten opzichte van zijn vroegere houding. Nadat Centrum en democraten na drukkelijk verklaard hadden, het met den kanselier eens te zijn over de nood zakelijkheid van opneming der Volks partij in de coalitie, en de kanselier te kennen had gegeven, zoo meldt de Frankf. Zt., dat een mislukking van het plan de groote coalitie ook formeel te vormen, het einde van het kabinet Wirth zou beteekenen, verklaarden de soc.-dem. in de houding tot dusver door de Volkspartij aangenomen ten opzichte van de voorstellen tot stabiliseering van de Mark geen waarborg te kunnen zien voor de doorvoering van een stabilisatie actie en daarmede voor de voorbereiding van een wérkelijke herstelregeling. Waar bij er op werd gewezen, dat men vast hield aan den eisch der stabiliseering als de dringendste taak der Duitsche politiek, zoodat men geen kabinet zou kunnen steunen, dat zich niet onvoor waardelijk daarvoor verklaart. Door deze houding van de soc-dem., waartoe ongetwijfeld de invloed van de vroegere onafh&nkelijken heeft mee gewerkt, en den eisch der Volkspartij was liet: feit beslecht en werd een aftre den van de regeering het eenige alter natief. DE VERKIEZING IN ENGELAND. De stembureau's zijn gisteren in som mige districten ai om zeven uur geopend en zouden ten gerieve van de werklieden in de stad tot negen uurdes avonds open "blijven. Men hoopt dat het optrek ken van den mist in den middag bevor derlijk zal zijn voor de opkomst van de kiezers en kiezeressen. Er zijn uitgebreide maatregelen ge troffen voor het bekend maken van de uitslagen. Voor de krantenbureau's zijn groote borden opgericht en de stand zal ook aangegeven worden door middel van lichtprojecties op schermen in bios copen, schouwburgen en restauraties. Te Londen is de regeling het uitge breidst en verwacht men dat de menigte in groote drommen naar het West End zal stroomen, om de uitslagen te verne men. De voornaamste winkels hebben ook toebereidselen getroffen voor het pro- jecteerejn van uitslagen op schermen pn op Trafalgar Square zal er tusschendoor muziek gemaakt en een bioscoopvoor stelling gegeven worden. Alles wees erop dat de late avond voor Londen een groot feest zou worden. Er zouden treinen, trams en omnibussen op latere uren loopen dan anders, in som mige gevallen tot twee uur in den och tend. Het nieuwe parlement zal 615 leden tellen,1 van wie reeds 57 bij enkele can- didaatstelling zijn gekozen. Er zijn 1387 canaidaten "voor de overblijvende 558 zetels. Bij de ontbinding van het Lagerhuis hadden de conservatieven ongeveer 390 zetels, Lloyd George's nationale libera len 120 zetels, de arbeiderspartij 76 en de Asquith-Iiberalen 32. Alle partijen zijn vol vertrouwen. De eerste minister heeft Dinsdag avond de overtuiging geuit dat de nieu- we regeering een bruikbare meerder heid zou krijgen. Deze verwachting klopt met die van de meest verspreide waarnemers, die voorspellen dat de Con servatieven, al zullen, zij minder talrijk zijn dan in het oude Lagerhuis, onge twijfeld de bovenhand zullen hebben. De Asquith-Iiberalen zullen vermoede lijk aanmerkelijk in aantal toenemen en ook met de arbeiderspartij denkt men dat dit het geval zal zijn. Hun winst zou dan ten koste van Lloyd George's libe ralen komen. Er zijn ruim 20 millioen kiezers in Groof-Britannië en van dezen zijn 9 millioen vrouwen. Hedenochtend verwacht men dat on geveer 200 uitslagen bekend zullen zijn en tegen morgenavond zullen de meeste openbaar gemaakt kunnen worden Vrijdagochtend zal een volledig over zicht mogelijk zijn. UIT GRIEKENLAND. Generaal Fallis, voormalig hoofd van den generalen staf iij Klein-Azië, is door den voorzitter der enquête-commissie verhoord en in staat van beschuldiging gesteld. In de ochtendzitting van het hoogver- raadsproces op gisteren is ex-generaal Papoelas gehoord, die de verantwoorde lijkheid voor de gebeurtenissen op de ou de regeering en ex-koning Konstantijn wierp. De regeering heeft met de Nationale Bank een overeenkomst gesloten betref fende een voorschot van hoqderd milli oen drachmen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De aanslag op den Londenschen hoofd commissaris. Nader wordt omtrent de poging tot vergiftiging van den Londenschen hoofd commissaris van politie nog gemeld, dat Sir William Horwood een brief van een naaste bloedverwante had ontvangen, waarin zij meedeelde, dat zij naar de stad kwam en hem een doosje pralines zou zenden. Inderdaad is dit doosje ook aangekomen en Donderdagmiddag be steld nadat Sir William ziek was ge worden. Het ligt ongeopend op zijn les senaar. Dit verklaart waarom de hoofd commissaris zonder argwaan van de hem toegezonden vergiftigde pralines at. 10 Millioen mark aan de rijksbank ge- 7 stolen. Bij de Duitsche Rijksbank is een groo te diefstal ontdekt, die Maandagavond is gepleegd. Bij de verzending van een groot geldtransport is een zak met 10 millioen mark, in biljetten van 10.000 mark, ontvreemd. De aardbeving in Chili. Officieel wordt meegedeeld, dat het aantal slachtoffers der aardbeving tot gisteren 1800 dood en en meer dan" 2000 gewonden bedroeg. In vijf districten is meer dan de helft der huizen vernield. Treindlefstal. Een Londensch wolhandelaar de heer Greenberg, is Maandag het slachtoffer geworden van een brutalen treindiefstal. Hij reisde des middags van Londen naar Huddersfield en had in ,een bruin le deren valies een som van 4000 aan bankbiljetten bij zich. Onderweg heb ben dieven kans gezien het valies tegen een ledig om te ruilen, vermoedelijk toen de- trein te Leicester stopte. Daar zijn een man en een vrouw, die in den zelfden coupé zaten, uitgestapt en dit tweetal wordt thans door de politie gezocht. Men vermoedt met een paar behendige trein- dieven te maken te hebben. De communistische fractie heeft bij den Landdag een voorstel ingediend, waarbij algemeene amnestie wordt ver leend voor alle politieke gevangenen in Beieren. Volgens den Münchener corres pondent van de „Voss. Z." zal de Beier sche regeering eerdaags overgaan tot opheffing van het, door het jongste Fechenbachproces berucht geworden, Volksgericht. De'„Fédération Maritime" in Ant werpen heeft haar leden bijeengeroepen tot een bespreki: g der maatregelen welke moeten getroffen .vorden tegen de voort durende stakingen der havenarbeiders. Men spreekt van een algemeene uit sluiting der werklieden, ten einde aldus een einde aan de herhaalde stakingen te maken. Dit denkbeeld werd reeds se dert eenigen tijd in sommige kringen gekoesterd, doch tot nog toe schrikte men terug voor de ernstige gevolgen welke een dergelijke maatregel met zich zou sleepen. Men meent dat de algeheele uitsluiting der arbeiders voor goed de gedeeltelijke stakingen zou V op zetten. Op initiatief van de Vereeniging voor de geschiedenis van dert oorlog zal er aan de UniversitetT te Parijs een leer stoel opgericht worden, waar de geschie denis van den oorlog onderwezen wordt. Voor het oogenblik zal het onderwijs zich bepalen tot het opsporen en analyseeren van teksten, die op het uitbreken van den oorlog betrekking hebben, met andere woorden, zullen de dossiers ge vormd worden, met behulp waarvan de eigenlijke geschiedenis opgesteld zal wor den. Het onderwijs op den nieuwen leer stoel is opgedragen aan Pierre Renou- vin, een jong historicus van naam, die in den oorlog zijn rechterarm verloren heeft, terwijl zijn linkerhand zwaar ver minkt is. Bij de onthulling te Joinville van een gèdenkteeken, ter nagedachtenis aan de gesneuvelden, is het "eergisteren heftig toegegaan. De heer Oscar BIocli, advocaat bij het Hof vap Beroep te Parijs, sprak een rede uit) waarin hij ge heel onverwachts een lofspraak op het bolsjewistische Rusland ging houden. De burgemeester van Joinville ontstak daar over in woede, schoot op den redenaar toe en ontrukte hem zijn papieren. De heer Bloch werd verzocht heen te gaan, waarna de plechtigheid voortgang kon hebben. De spoorlijn Sarreguemines Nancy zal worden verdubbeld met het oog op de toenemende commercieele en industrieele beteekenis van het Saar- ebied. Tot dusver bestond de lijn van arreguemines tot de oude grens uit een enkel spoor. De express liep over Bening (Meuse) en Pagny-sur Moselle. Reeds is de lijn tusschen de oude grens en Nancy in een dubbel spoor gewijzigd, terwijl de spoorwegadministratie in Elzas-Lotharin gen tot dezelfde verandering tusschen Benes roff en Moncel is overgegaan. Tal van viaducten en bruggen moeten hier voor worden aangelegd. De soc. dem. groep in den Berlijn- schen gemeenteraad stelt voor de voor den Rijksdag gelegen Königsplatz den naam van Platz der Republüc te geven. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. FEUILLETON. Hij ontkurkte de flesch en goot dan 0en inhoud van een paar lepeltjes uit (iét kleine flesch je daarin over. Dan bracht hij alles weer op zijne plaats, zn daar hij wegens zijn gewaande ziekte niet mocht uitgaan, legde hij zich op een ranapé neder, waar hij onder den in vloed der warmte en der werkende di gestie, spoedig in slaap viel. Wij zullen hem laten slapen en intus- /chen juffrouw Amanda gaan opzoeken, jie reeds een uur lang met aandachtig flog de bewegingen volgde van den dob- oer. Eensklaps werd hare aandacht afge rend door een ongewoon gerucht aan je zijde der spoorbaan die aan den over kant langs den oever liep. Een doordringend en schril stoomge- fluit Het zich zonder tusschenpoozen hooren, weldra gevolgd door een vreese- lijk gekraak, angstkreten, hulpgeroep en uitingen van pijn eh smart. Amanda stond recht in haar bootje en zij zag eene_ menigte personen, niet wetende wat zij deden, als dolzinnigen rondliepen, -terwijl anderen trachten de wagens te verlaten, die half verbrijzeld daar in afgrijselijke wanorde lagen op gestapeld en omvergeworpen. De kreten van hulpgeroep vermeer derden nog. „Een vreeselijk ongeluk dacht het jonge meisje. „Wellicht twee treinen, die op elkaar zijn geloopen 7ij maakte haar bootje aan den stani an den wilg vast en sprong op den oever. Zonder er aan te denken, dat hare klee deren er zeer zonderling uitzagen, haastte zij zich naar het tooneel der ramp, in dè nabijheid van het station. Tal van nieuwsgierigen volgde dien weg. Een vreeslijk tooneel bood zich aan hare oogen. Drie wagens warn geheel verbrijzeld. Verschillende andere lagen terzijde ge worpen. Vreeslijke smart- en angstkreten ste gen uit die wagens op. Op draagbaken werden reeds gewondeij weggedragen, erg verminkte personen. De stationschef, bleek als een doode, deelde zijn bevelen met bevende stem rond. „Breng de gekwetsten naar de hotels der plaats! Dat men zich'haaste Amanda bleek en vol angst had nabij den uitgang plaats genomen om de on- gelukkigen te zien, die werden wegge dragen. De stroom nieuwsgierigen drong haar steeds meer vooruit, zoodat zij weldra de eerste rij had ingenomen. De verwoesting werd opgeruimd om de lijken en gekwetsten te kunnen be reiken. Bedienden drongen een com partiment binnen, dat schier geheel ver nield was, om onder toezicht van den chef de slachtoffers er uit te halen. Vier reizigers met erge wonden be dekt, werden op matrassen weggedragen. Eensklaps hoorde men eene stem „Daar ligt nog iemand, die dood schijnt te zijn. Een jongeman." „Misschien is hij slechts bewusteloos,' antwoordde de chef. Wees voorzichtig!'" Op dit oogenbük 'kwamen twee dokto ren aan, de geneesheer der plaats en dok ter Richard, dien wij in het bosch met den oude René Bosc hebben hooren spreken. De beide geneesheeren begonnen de gewonden te onderzoeken. C% het geroep van den stationschef kwam dokter Richard toegeloopen en vroeg Wat is er? Zie dezen ongelukkigen jongen man, mijnheer De stationschef wees een bewegingloos lichaam aan, dat twee spoorm^tnnen op het perron hadden neergelegd. De dokter boog zich naar den gewonde. Op dat oogenbük stond Amanda vlak bij hem. Met aandacht bekeek zij het bloedige gelaat van den reiziger. Zij schrok en slaakte een kreet. Dat is hij Ja, zonder twijfel, dat is Duchemin Kent u dien jongen man, madame vroeg de chef, die den kreet had gehoord. Amanda vond het jammer, dat ze blijk had gegeven van haar emotie. Ze dacht aan hetgeen er te Joigny was voorgeval len en vond 't met het oog daarop voor zichtig ontkennend op de vraag te ant woorden. Ik dacht 'tstamelde zij, maar nu ik goed kijk, zie|ik wel, datjk me ver gis. Deze -jonge man is gewond, zeide de dokter na zijn onderzoek. Men moet hem op een draagbaar leggen en hem brengen naar het „Rendez-vous der Jagers". Dat is minder gezellig, dacht Amanda. Liever was het mij geweest, dat de baron hem niet te zien kreeg. De gewonde werd reeds weggebracht. Het jonge meisje volgde op" eenigen afstand. De draagbaar werd in de gelag kamer gezet. Amanda knoopte met de waardin een gesprek aan. Weet u wat er is gebeurd, madame vroeg zij. Neen. Wel, ik ben er bijna ooggetuige van geweest. Ik weet ook, dat hier ge wonden zijn, gebracht. Drie. Twee dames en ten jonge man. Dokter Richard zal naar hen komen kij ken. Terwijl de vrouw dit zeide, kwam Ovi- de binnen. Hij zag er goed uit en van zijn hoofdpijn was niet veel meer te bespeu ren. Ik hoor van een ongeluk spreken, zeide hij. Wat is er gebeurd Aman/a vertelde, wat ze gezien had, maar wachtte zich wel; te zeggen, dat ze Duchemin had herkend. Tegen zeven uur zou het diner begin nen. Ovide, die een buitengewonen eet- „lust had, rekte denmaaltijd. Amanda l schonk de koffie in. De teelt van Spaansche Peper. Wat voor likeur drinkt u, baron vroeg zij. Als naar gewoonte rum, en u Ik natuurlijk Chartreuse, daar ben ik eenvoudig dol op. Amanda "zette de rumflesch naast Ovide, schonk zichzelf een glaasje, in, vermengd met de Canadeesche likeur, stak een cigaret op en dronk na de koffie in één teug haar gips leeg, vulde het op nieuw en dronk het, al rookende en pra tende, met kleine slokjes leeg. Eensklaps geraakte zij, zooals'een en twintig jaar geleden Jaques Garaud, onder den invloed van het praatvocht. De jonge vrouw bracht de hand aan haar voorhoofd, daarna aan haar hals. De keel brandt me, zeide zij, ik heb dorst. Zij schonk een groot glas water in en dropk het gulzig leeg. Het water zou de noodlottige uitwerking nog verergeren. Amanda richtte zich op, de armen krampachtig wringend, de oogen open gespalkt. Terzelfder tijd begon zij zenuw achtig te lachen. Ovide begreep, dat het oogenblik was gekomen, om haar bekentenissen U ontlokken. fWonïi vervolgd). Het lijkt wel, of het eerst thans eens „bloedige ernst" gaat worden met de ma laise in Nederland. Ook in vorige jaren, vooral in enkele pe rioden daarvan, hebben wij vlagen van ma laise over ons land zien varen, en héél erge dingen werden er reeds meermalen ver wacht. Doch 't mag met vreugde erkend wor den al vielen er ook klappen en al kwa men er vejen in nood te verkeeren, de voor spellingen der pessimisten werden niet be waarheid. Wij wisten ons nog te redden, en er waren Zelfs optimisten, die uit een tijdelijke eco nomische opleving op eenig gebied de con clusie durfden trekken, dat een dageraad van nieuwe Welvaart zou aanlichten, wellicht spoediger dan iemand durfde hopen Thans is 't radicaal uit met zulk prettig optimisme;1 de feiten spreken nu al te dui delijk, zoo luid, dat zelfs de meest ver stokte optimist, die erg graag z'n ooren sluit om het ongewenschte niet te vernemen, de taal der onverbiddelijke feiten wel hoo- ten moet. Eerstens is er het paradoxale onheil van onzen „hoogen" gulden. Een steeds erger wordend onheil dat zich demonstreert in verminderden uitvoer (ver koop aan het buitenland) en vermeerderden invoer (aankoop in het buitenland) waar door men zich niet alleen arm koupt doch waardoor men tevens aan de eigen in dustrie en daardoor ook aan een groot deel van ons volk de bestaansmogelijk heid ontneemt. Betreffende dit onheil bedoeld is hier natuurlijk allereerst de Duitsche valuta-con- currentie heeft Mr. Kortenhorst onlangs in de „Maasbode" eenige waarschuwende cijfers ten beste gegeven. Hier zijn ze: ■Invoer van geëmailleerde artikelen uit Duitschland: lste halfjaar 1920 1.581.000 K. G. 2de halfjaar 1920 1,602.000 K. G. lste halfjaar 1921 2.100.000 K. G. 2de halfjaar 1921 3.117.000 K. G. lste halfjaar 1922 3.159.000 K. G. eerste 9 maanden 1922 4.597.000 K. G. Invoer van rijwielen uit Duitschland: 1914 ongeveer 50,000 stuks lste halfjaar 1920 47.933 stuks 2de halfjaar 1920 40.039 stuks lste halfjaar 1921 86.303 stuks 2de halfjaar 1921 74.596 stuks lste halfjaar 1922 86.971 stuks eerste 9 maanden 1922 120.701 stuks Merkt de lezer de onrustbarende stijging In de bovengegeven cijfers op? En deze stijging geldt voorzeker niet al leen voor den invoer van emaille-waren en rijwielen. Deze stijging mag in 't algemeen kenmer kend heeten. De achteruitgang in ons economisch leven leidt tot werkloosheid. En zie! ook hiér de fatale stijging! De jongste opgave van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling luidt: Bij 203 organen der openbare arbeidsbe middeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners waren op Zaterdag 4 Nov. j.l, .in totaal 69787 m. en 6374 vr. als werkzoeken den-ingeschreven, waarvan Bedrijfsgroep a. Bewerking v. diamant b. Bouwbedrijven (1) c. Stroo-, Hout- cn Kurkb< werking d Kleeding en reiniging c. Leder, wasdoek, enz. Bewerking van metalen Textielnijverheid Voedings- en genotmid delen (2) i. Kantoorpersoneel Ingeschreven waren: Op 7 Oct. j.l. bij 188 organen 63809 m. en 6705 vr. Op 14 Oct. j.l. bij 198 organen 62053 m. en 6817 vr. Op 21 Oct. j.l. bij 209 organen 65676 m. en 6602 vr Op 28 Oct. j.l. bij 197 organen 67237 m, en 6696 vr. En nu mag men gerust gelooven, dat deze staat nog geenszins een volledig beeld geeft van de werkelijkheid, dat de werkelijk heid erger is. Immers: er zijn nog meerdere groepen van werknemers, waarvan er meerderen om welke reden dan ook niet in contact komen met de openbare arbeidsbemidde ling. Toch zegt de stijging van het aantal werk zoekenden sinds 14 October (van week tot week voor het mannelijk personeel: 62053, 65676, 67237, 69787) reeds op zich zelf méér dan genoeg. Een derde criterium voor den treurigen gang van zaken in ons economisch leven zien wij in de daling allerwegen van het belast baar inkomen, waarvan natuurlijk een sterke achteruitgang van de opbrengst der Rijks middelen (en, niet alléén van de Rijksmidde len!) het gevolg moet zijn. In een brochure („Caveant Consules") van de Centrale Commissie voor bezuiniging, ingesteld door de Nederl. Mij. voor Nijver heid en Handel, te Haarlem, lezen wij: „In dit verband" (n.l. in verband met te verwachten achteruitgang van opbrengst der Rijksmiddelen) „verdient de, aandacht eene verklaring, die blijkens de toelichting van n voorstel van Burgemeester en Wethouders der gemeente Nijmegen aan den raad dier gemeente inzake pensioenkorting voor ambtenaren en werklieden en andere onder werpen (Gemeenteblad Nijmegen No. 31 van 1922), door een inspecteur der directe be lastingen aldaar is uitgesproken en volgens welke het belastbaar inkomen dier gemeente over hei belastingjaar 1923- '24 vermoede lijk slechts 50 pCt. zal bedragen van dat over het jaar 1921'22. Er is, naar de commissie meent, geen reden om aan te nemen, dat de toestand in Nijmegen zooveel slechter zou zijn dan in andere gemeenten en dus zou ge rekend moeten worden met een algemeenen teruggang van het belastbaar inkomen vol gens het genoemde percentage, hetgeen zich ook rekening houdende met den factor der progressie, waardoor van hooge inkomens naar verhouding meer belasting wordt geheven dan van lage in nog ster ker mate in de opbrengst der inkomstenbe lasting zou weerspiegelen. Uit een adres door de .plaatselijke bezüi- nigingscommissie van het departement „Am sterdam" der Maatschappij gericht tot Bur gemeester en Wethouders dier gemeente, blijkt, dat zij de opbrengst der gemeentelijke inkomstenbelasting over 1923 vijf millioen gulden lager raamt dan het bedrag, daarvopr in de ontwerp-begrooting voor 1923 opgeno men," Resten ten slótte de meest treurige „resultaten" der malaise, de faillissementen, veelal onzegbaar leed en wanhopigen strijd volgend en voorafgaand. Ziehier twee weekstaaltjes, zooals ze ge regeld in de pers verschijnen: Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 13 October in Nederland uitgesproken 87 faillissementen tegen 45 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. m. vr. 1794 253 16144 8 2243 2 567 640 1177 73 11033 1047 67 3537 51 3959 2392 faillissementen tegenover 164S over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de at- geloopen week, eindigende '3 Nov. in Neder land uitgesproken 84 faillissementen tegen 58 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. A Van 1 Januari tot en met 3 "'Nov. '22 2601 faillissementen tegenóver 1812 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. W Ik een schrikwekkende verschillen met het vorig jaar, toen óók al zoo erg over de malaise geklaagd werd. Ja, nu eerst gaat het ernst, bloedige ernst worden! (1) Waarbij, 3584 grondwerkers, 896 met selaars, 3830 timmerlieden, 2155 schilders en pl.m. 2000 opperlieden. (2) Waaronder sigarenindustrie. 128 De „Spaansche Peper" (Capsicum annuum), is niet alleen een zeer gewilde specerij-plant wier teelt aan te bevelen is voor bouders van tuinen voor eigen gebruik, maar ook de leel- der welke deze bij den inmaak en in de keu ken zoo gezochte kruiderij kweekt als vei- lingsproduci, zai vaak de teelt daarvan loo nei: d vinden. Op de veilingen, rondom de groote steden, waar hoofdzakelijk de producten voor bin- neniamisch gebruik' domineeren, vindt deze kruiderijplant greligen aftrek en is óe prijs doorgaans loonend genoeg voor de bestede moeite en teelzorgen. Vooral in het Westland wordt de Spaansche Peper hier en daar natuurlijk in kleine hoeveelheden, omdat het een bijproduct is verbouwd. Begin Maart wordt het -zaad dat zeer fijn en nogal lui in het opkomen is in bak jes met vochtige voedzame aarde uitgezaaid. Men zet daarna deze bakjes in de kas op een verwarmingsbuis, zóó, dat zij een geregelde temperatuur van 60 tot 70 graden houden. Om het uitdrogen te voorkomen, moet de aarde geregeld goed vochtig worden gehouden. Zoo-dra de plantjes de twee eerste blaadjes gevormd hebben, worden zij in andere bakjes verspeend, in bosjes van drie stuks bijeen. Men houdt die in de warme kas, tot zich de hartblaadjes gevormd hebben; daarna worden ze weer verplant in bakjes of potjes en deze op onderlingen afstand van 5—8 C.M., gezet onder piatglas in een matig warmen bak, waarin de plantjes stevig worden opgekweekt. Heel practisch gaat dit b.v. aan den onder kant van een meloenen- óf komkommerrjj. In hei laatst van April of in begin Mei wor den daarna de plantjes uitgeplant onder glas in een koude rij, ongeveer acht stuks onder een raam. Het is raadzaam einde Mei geen plantjes meer te poten, daar deze meestal teleurstellingen geven. Bij de overplanting snoeien we den hoofd tak in, om den groei der stengels te bevorde ren. De grond onder het glas houden wij matig vochtig en bij scherpe zon moeien we schermen, b.v. door het gins te witten. Lang zaamaan kunnen we wat meer luchten en in Juli nemen we het glas er geheel af. Het goed droog houden van den bak en flink luchten tijdens den groei bevordert de vruchtzetting. Ook de aflopping der jonge blaadjes draagt daartoe bij. Wil men de planten geheel opkweeken in kas of warenhuis, dan leidt men ae langs stokjes. Op het open veld is dit, in verband met den wind, minder goed mogelijk, hoewel het op beschutte plaatsen in de luwte ook wel kan. Het rijpen der vruchten is op te merken aan de kleur, welke steeds rooder wordt. Begin Augustus kan met den pluk worden aange vangen. Veertig a vijftig sinks levert een plant doorgaans gemakkelijk op, waarvan de mooi ste ter veiling worden gebracht, hoewel de plant niet veel uitschot oplevert. Is om een of andere reden een vroege pluk noodzake lijk, dan kan men de'vruchten in de zon laten narijpen. Bij krachtigen roorkweek in de kas is het ook we! mogelijk de Spaansche Peper buiten te kweeken in dep vollen grond, maar dan togft aliijd in een goed zonnig plekje en, vol doende in de luwte b.v. bij een schutting. Een nog al gewilde variëteit is de „Lange Spaansche" welke niet alleen als specerij kruid maar ook als potplant ter versiering ge kweekt zeer voldoet. Een zeer goede variëteit is ook deRoode-Ta- pansclie tros Spaansche Peper", die zeer sier lijk is, en daarom ook zeer geschikt voor pol cultuur. Deze soort onderscheidt zich door een sterk vertakte groeiwijze, terwijl de prachtig scharlakenroode vruchten schitte rend bij het heldere groen der bladeren afste ken, en de zaadpeulen eerste klasse zijn, plus uitmuntend in het gebruik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5