STADSNIEUWS. SPORT EH SPEL. Gemeenteraad. Schoten. *80 64 80 63 80 De Vereenfqde Visschers. Biljartbond Haarlem en omstreken. KORENBEURS—VRIENDENKRING. (Vervolg). •«.B. en W. «tellen voor, van M. Henneman gratis over te nemen eendgen grond aan de Molenaerstraat, groot 527 c.A. en 13 c-A. Goedgekeurd. Dampen Oost-Indisch Vaartje B. en W. stellen voor, over te gaan tot aankoop van eenige perceelen grond aan het Oost-Indisch Vaartje, noodig voor de demping van dat Vaartje. In totaal is de oppervlakte van de aan te koopen per ceelen 346 M2. Do heer POPPB wijst er op dat de Baad besloot het Vaartje te dempen zon der Bijkssteun. Thans ligt het werk stil. Ligt dat aan Rijnland of lag het hieraan- dat de gemeente dezen grond nog niet in bezit had P De heer SLINGENBERG antwoordt dat er wel bezwaren van Rijnland zijn geweest, doch deze zijn er nu niet meer. Als de Raad dit voorstel goedkeurt, zal spoedig met de afwerking begonnen worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verkoop van grond B. en W. stellen voor, te verkoopen *n perceel bouwterrein a. d. Schoterweg en de Kennemerstraat, groot 300 M2. tegen den prijs Wan f25 per M2. en voor den aanleg van openbare werken, uit te voeren, nadat de bebouwing aldaar zal zijn ge schied, een bedrag van f 950 ter hunner beschikking te stellen. De heer POPPE maakt een opmerking over last, die een der woningen zou on dervinden van de verandering. De heer SLINGENBERG zal dit on derzoeken. De heer REINALDA vraagt af toe zicht wordt uitgeoefend dat de hoek te genover de kazerne een behoorlijk esthe tisch aspect zal hebben. De heer SLINGENBERG zegt dat toe. Het voorstel wor^t goedgekeurd. Woningbedrijf B. en W. stellen voor, de bewaarderswo ning behoorende bij het schoolgebouw (voor malige Ambachtsschool) aan de Kamperstraat no. 37, alhier in te brengen in het gemeente lijk woningbedrijf tegen een bedrag van 2400; wordende deze inbrenging geacht te zijn geschied met ingang van 1 November 1922. Goedgekeurd. Lager Onderwijswet. Naar aanleiding van bezwaren van Gede puteerde Staten stellen B. en W. voor om het raadsbesluit tot het verleenen van een vergoe ding over 1920 ingevolge art. 100 der L. O. wet 1920 aan het bestuur der bijzondere lage re school aan de Velserstraat zóó te wijzigen, dat daarin wordt gelezen f 3.495.68 in stede van f 3.691.37. Goedgekeurd. B. en W. stelüen voor, aan Gedeputeerde Staten dezer provincie te verzoeken, aan deze gemeente machtiging te verleenen tot het aan gaan van overeenkomsten, als bedoeld in art. 19, 4e lid, der Lager-onderwijswet 1920, be treffende de toelating van kinderen uit andere gemeenten tot de openbare lagere scholen in deze gemeente. Goedgekeurd; t Staat te vellen boomen. De boomen in de Van Eedenstraat warden op voorstel van den voorzitter aan den Staat toegevoegd. Ze zuilen echter alleen gerooid worden dit jaar nog als daarvoor tijd is te vinden door den directeur der Plantsoenen. De staat wordt goedgekeurd. Verbouwing Gymnasium. B. en W. doen den raad een voorstel om het crediet beschikbaar gesteld voor de ver bouwing en de uitbreiding van het gymna sium met f 22918 te verhoogen en alzoo te brengen op 121.288. De reden van de ver hooging is, dat sinds het opmaken der be- grooting de prijzen der verschillende materia len zijn gestegen. De heer v. OMMEREN vraagt overleg te plegen met den dienst om de verbouwing als nog voor den toegestanen prijs gedaan le krijgen. De heer PEPER verwondert zich over 't ar gument van B. en W. dat de prijzen der ma terialen verhoogd zijn. Van het Rijk uit wordt altijd het tegenovergestelde beweerd. Hoe zit dit? Heeft de hoofdambtenaar zich vergist, of zetten de aannemers het op een krachtproef om eens te zien hoe ver ze in dezen tijd van malaise kunnen gaan. De heer Van LIEMT verwondert zich ook over deze aanvrage. Hoe pakt het heel anders uit dan de Commissie van Openbare Werken gedacht had. Deze had gevraagd om te be zuinigen en gaf in overweging niet 'n fundee ring van beton te maken. Men vroeg naar prijsberekening en men gaf de prijsbereke ning, maar volgens eheel anderen opzet. Of de stijing van materialen de oorzaak is van deze aanvrage, is moeilijk aan te ne men. Daar moet wat anders achter zitten. Welke reden dat is, wenscht spr. van den wethouder te vernemen, tot zoolang wenscht spr. niet te denken aan wat de heer Peper naar voren bracht. Mevr. WILLEKES MACDONALD meent dat vele raadsleden niet vóór dit voorstel zouden gestemd hebben als zij geweten had den dat deze som er mede gemoeid zou ge weest zijn. De heer WOLZAK heeft den indruk dat de Raad op den „hak" genomen wordt. De heer SLINGENBERG: Door wie? De heer WOLZAK: Ik hoop dat u kunt bewijzen dat het niet het geval is. De heer SLINGENBERG: Dat is omkeeren van den bewijslast, maar ik zal het probee- ren. De heer WOLZAK acht de verbouwing wel noodig, maar vraagt antwoord op zijn, vragen. Hem is medegedeeld dat de opzet veel te royaal is. Aannemers zeiden hem: men kan wel zien dat het van de gemeente is. 't Is Zoo royaal ais een particulier het nooit zou doen. Is het rapport der commissie van openbare werken gevraagd? De heer KLEIN sluit zich aan bij wat de heer v. Ommeren in overweging gaf. Ook spr. heeft den indruk, evenals de heer Wol zak, dat de opzet te royaal is en meent dat bestekken te vaag zijn. De inschrijvers moe ten aan den veiligen kant blijven. De heer MIZERUS beklaagt zich over de behandeling, die hij van B. en W. onder vindt. In de vorige vergedering werden door hem denkbeelden naar voren gebracht en werd hem toegezegd dat B. en W. die kwes tie zouden bespreken. Dat is niet gebeurd. De heer SLINGENBERG: Dat is wel ge beurd! De heer MIZERUS: Dat is niet gebeurd De heer SLINGENBERG: Hoe weet u dat? De heer MIZERUS: Dat is mij verteld door den wethouder. n De heer SLINGENBERG: Wie dan? De heer MIZERUS: De beer Heerkens Thijssen. (Deze is zeer verwonderd en herin nert er zich niets van). De heer MIZERUS merkt op dat hij dit gevraagd heeft Maandag of Dinsdag vóór de laatste raadszitting. De heer Heerkens Thiis- sen erkent dat de heer Mizérus op dien dag bij hem is geweest, maar herinnert zich van de kwestie nie's, waarop de heer Mizerus zegt, dat dan een en ander blijkbaar op een vergissing berust, maar hij toch wel tot de conclusie mocht komen, waartoe hij kwam. Voorts zet hij uiteen dat ook met zijn op merkingen in de commissie van Openbare Werken geen rekening is gehouden. Dat ge beurt trouwens altijd in die commissie. De directeur gaat altijd dwars tegen de adviezen in. Hij moet dan maar anders leeren worden. We krijgen absoluut geen medewerking van Openbare Werken. De heer v. d.KLAMP constateert dat o.m. alle leden van de commissie van Open bare Werken het woord hebben gevoerd. Spr. wil ook nog wel wat zeggen doch wil niet den indruk wekken alsof de leden den voorzitter alleen laten staan. Er heerscht tusschen voorzitter en leden aangename sa menwerking. Echter wil spr. wel onder schrijven de meening van don heer Mi- serus dat in de commissie door de leden uitgesproken meeningen ideën worden ge saboteerd. O.a, de meening van den heer Mizerus over de fundeering van het Gymnasium. Dat moet maar eens verande ren, meent spr. althans die indruk heb ik. Ik zal het maar zeggen net zooals ik het denk. Do heer SLINGENBERG constateert dat het een zeer moeilijke taak is voor hem om het voorstel te verdedigen nadat er niet minder dan 8 raadsleden het woord tegen gevoerd hebben. Van allen, die het woord gevoerd hebben, was dat van den heer v. d. Kamp nog het meest sympa thiek. Hij zegt tenminste wat hij denkt. De anderen niet. (Vroolijkheid). Onsympa- tiek zijn uitlatingen als die van den heer Wolzak, die zeide dat de Raad. op den hak genomen wordt. En vraagt men dan door wie, dan antwoordt hij niet. Ook de heer Mizerus heeft besehuldigingen geuit Ook hij is er naast De heer Mizerus schreef spr. zelfs een briefje. Spr. begeert dergelijke briefjes niet. In dat briefje stond zelfs in te lezen dat de heer Miz- serus meende dat B. en W. niet sympa thiek tegenover hem staan. Dat is niet het geval. Wat nu de zaak zelf betreft, spr. heeft de zaak wel ter sprake gebracht in B. en W. Maar dat sluit niet in dat B. en W. de ideeën van den heer Mizserus dan ook aan den Raad moeten vooretellen. B. en W% behouden zich het recht voor den Raad voorstellen te doen, die lijnrecht in gaan tegen ideeën van leden of van één lid der commissie van Openbare Werken. De heer Mizerus wenschte voor de ver bouwing van het Gymnasium een twee ledige inschrijving, de eene met beton- fundeering, de andere met steen fundee- deering. Spr. verzekert dat aan den direc teur van Openbare Werken opdracht is ge geven die tweeledige inschrijving te doen plaats hebben. Spr. gaf die opdracht aan den heer Daniels. Deze antwoordde: U' Izult zien dat het idee van den heer Mizeru6 veel duurder is. Spr. antwoordde daarop Toch wil ik dat er een tweeledige inschrij ving plaats heeft. U dient aan het idee van den heer Mizerus een faïrtrial te ge ven. Die opdracht is door B. en W. ge geven. De heer v. LEEMT: En is dat ook ge beurd? De heer SLINGENBERG: Ik heb hem dat opgedragen. Na vanmorgen is de direo- teur van Openbare Werken in de vergade ring van B. en W. geroepen. Daar is hem gevraagd: hebt u door den heer Daniëlc opdracht gekregen het idee van den heer Mizerus een fair trial te geven Daar op heeft de directeur geantwoord: Ja. Heeft die fair trial plaats gehad is toen ge vraagd en daarop heeft de directeur ge antwoord: Ja, dat ia gebeurd. Ik zal de bewijzen van die heele zaak aan dan heer Mizerus doen overleggen en dan zal de heer Mizerus hebben te bewijzen dat zijn bewering juist is dat rijn idee gesabofeer is. Kan de hear Mizerus die bewijzen bij brengen, dan zullen B. on W. niet nalaten die maatregel tegen Openbare Werken te nemen, die noodzakelijk zullen blijken. Maar blijkt dat de heer Mizserus ongelijk heeft, dan zal hij ook in openbare zitting excuus hebben aan te bieden. Van de zijde van B. en W. is deze zaak in alle geval eerlijk behandeld, en het is dan niet prettig te hooren dat B. en W. den Raad te pakken nemen. De heer WOLZAK: Dat heb ik niet beweerd. De heer SLINGENBERG neemt aote van deze verklaring. Wat nu de verhooging van de aanneemsom betreft, die is aan verschil lende omstandigheden te wijten; aan de materfeelenprijzen, maar ook uit het feit dat de bouw in verschillends perioden most plaats hebben. Daarmede was aanvankelijk geep rekening gehouden. Dat is wellicht een fout, doch een vergeeflijke fout. Er moest rekening gehouden worden met de belan gen van het onderwijs. Ook was de be grooting misschien wat krap opgezet. Vele malen wordt den directeur verweten dat de begrootingen te ruim zijn. Misschien wilde de directeur zich daar nu voor hoe den. Van luxe is absoluut geen sprake. Spr. spreekt dat stellig tegen. De heer v. Om meren wil door samenspreking de prijzen wat bekrimpen. Dat is al getracht te doen. Misschien valt er nog te praten met de aannemers, want de inschrijving komt spr. vrij hoog voor. Ten slotte dringt spr. aan op aanneming van het voorstel. Het is dringend noodig. De heer BRU0H verdedigt het voorstel nog op gronden aan het onderwijs ont leend. Er is geen luxe toegepast. De heer HEERKENS THIJSSEN be spreekt het incident met den heer Mizerus. Spr. heeft den heer Mizerus Maandags ge sproken en toen waren spr. nog geen mede deel ingen gedaan over de zaak, maar daar na heeft nog een vergadering plaats ge had, en daarin werden wèl de meledeelin- gen gedaan. Spr. kon dus Maandags nog geen mededeelingen doen aan den heer Mi zerus omdat de zaak nog niet besproken was in B. en W. De heer VAN LIEMT herinnert er aan dat de heer de Bordes, naar aanleiding van het idëé-Mizerus, gezegd heeft, dat het na tuurlijk wel goedkooper zou zijn, maar niet zooveel. En later komt de heer Daniëls dus verklaren aan den wethouder, dat het idee- Mizerus duurder zal uitkomen dan het idee van Openbare Werken. Verdar vraagt spr. of het bijvoegsel bij het aanbestedingsbe stek zoo geredigeerd is dat daarin niets anders voorkomt dan wat de heer Mizérus gevraagd heeft. Wordt er meer in opge dragen, dan kan niet vergeleken worden of het idee Mizérus goedkooper is. Wil de wethouder den brief eens voorlezen De heer REINALDA herinnert er aan dat het niet de eerste maal is dat het gedrag van Openbare Werken in den Raad besproken wordt op zulk een wijze. Dat is onprettig voor den dienst en ook voor den Raad. Reeds jaren geleien is door den Raad de Commissie afgevaardigd om na mens hem de zaken af te handelen. Reeds herhaaldelijk bleek dat deze zaak niet marcheert. Ook nu is de Commissie in deze belangrijke zaak niet gehoord. Spr. stelt voor over dit punt geen besluit te nemen alvorens het advies der Commissie van Openbare Werken is overgelegd. De heer v. OMMEREN wenscht dat ook. Hij menet dat de commisie nog wel wat zal we ten te bezuinigen. Niet dat er luxe is aange bracht, maar hier en daar kan nog wel wat bezuinigd worden. De heer MIZERUS vindt het prettig te hoo ren dat B. en W. de zaak wel besproken heb ben. De opdracht om de zaak te onderzoeken, aanvaardt spr. gaarne. Hij wil de zaalk behan delen met de leden van de Commissie van Openbare werken. Mevrouw WILLEKES MACDONALD zegt dan voor de inlichtingen, en is blij dat twee wethouders verklaren dat geen luxe is betracht bij de verbouwing. De heer v. d. KAMP wil een brug slaan en dit voorstel te doen aannemen maar toch aan de Commissie van Openb. Werken op te dra gen de zaak verder af te wikkelen. Dat denkbeeld vindt geen instemming. De heer SLINGENBERG doet voorlezing van den brief waarop de heer v. Liemt doelde. Daarin werd gesproken ook van het aanbren gen van een kelder. De heeren v. LIEMT en a. concludeerden daaruit dat dus meer was gevraagd dan de heer Mizerus verzocht had. Deze sprak alleen over fundeering en O. W. brengt er een kel der bij te pas. De heer v. d. BAN was het niet eens met deze critiek. Er ontstond eènige gedachten- wisseling, waaruit bleek dat do geleerden het niet eens waren. De heer MIZERUS stelde voor, de zaak nu te laten rusten en de zaak uit de dossiers le onderzoeken. Zoo is het toch niet na te gaan. Het voorstel van B. en W. wordt aangehou den. Tarieven waterleiding. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening, regelende de voorwaar den voor de levering van duinwater. De heer POPPE meent dat de gemeente rekening moet houden met het feit dat er menschen zijn die hun leidingen hebben moe ten koopen. Er zullen dan twee tarieven moe ten komen. De heer CASTRICUM maakt een opmerking over art. 8 en vraagt overlegging van de tarie ven voor de verbruikers. De heer BOES maakt ook een opmerking over een ondergeschikt puunt. Nog andere sprekers voeren het woord. De heer HEERKENS THIJSSEN beant woord de Verschillende sprekers. De ta rieven met grootverbruikers worden in over leg met de gebruikers vastgesteld. Dat hangt van allerlei omstandigheden af. Op de kamer- contracten is in 1919 niet minder dan 18600 toegelegd. De heor VISSER stelde oen wijzgiing voor waarbij bepaald wordt dat, indien aan het einde van het jaar blijkt dat meer wa ter ia gebruikt dan bij contract is be paald, het mindere gebruikte water in 'n vorig kwartaal van het te veel gebruikte in mindering wordt gebracht. De heer POPPE voelt voor opheffing der kamercontracten, maar vraagt dat de kranen in die kamers ook boven een goot steen worden aangebracht. De heer GROENENDAAL stelde voor alleen te laten bijbetalen wanneer aan 't einde van het jaar blijkt dat te veel ge bruikt is. De heer HEERKENS THIJSSEN geeft in overweging aan den heer Poppe een voorstel te doen om den menschen, die koopleidingen hebben, tegemoet te komen. Maar laat men dan niet opnemen in 'deze verordening, die in de toekomst geen reke ning houdt met koopleidingen. Wat het terugbetalen betreft, kan gpr. er niet meda accoord gaan. Door de tegen woordige regeling wordt b.v. een rem tót watergebruik in den zomer gevonden. Bo vendien is de administratie aan die te, rugbetaiing verbonden, te omslachig. De heer POPPB stelt een motie voor, waarbij tegemoet gekomen wordt aan de houders van koopleidingen. Dé heer WOLZAK vindt behandeling van de motie gevaarlijk, omdat hij, in overeen stemming met wat de wethouder daarovèr zeide, er de strekking en de porté's niet van kent. Ten slotte namen B. en W. de motie over, onder dat voorbehoud, dat rij bij den Raad zullen komen, als de financiëele bezwaren te groot mochten blijken. De heer VISSER wijzigt den yorm van rijn motie esnigszins wat betreft de ver rekening van het te veel en te Weinig gebruikte water. De motie-VISSER werd aangenomen met 26 tegen 6 stemmen. De heer GROENENDAAL trok zijn mo tie'in. De gehee'.e verordening werd daar na z. h. stemming aangenomen. Do heer Peper was tegen. Steun aan werkloozen. De Haarlemsche Besmurdersbond verzoek l den raad, brandstoffen tegen een verlaagden prijs ter beschik Icing van werkloozen te stel len; 2, kleeding en dekking eveneens tegen verlaagden prijs verkrijgbaar te stellen voor hen, die geruimen tijd werkloos zijn; 3, Schoolvoeding op ruime schaal zoo spoedig mogelijk te verstrekken. (B. en W. slellen voor, de eerste twee ver zoeken niet. het laatste wel in te willigen. De heer POPPE bepleit inwilliging van het verzoek en wijst daartoe aan de hand van cijfers op de groote werkloosheid. Hoe kun nen B. en W. zeggen, dat zij met dezen toe stand niets te maken hebben. Deze winter zal er de bilterste nood heerschen. De werk loozen zelf kunnen er niets aan doen. In die gezinnen wordt bittere armoede geleden. In den winter wordt dat nog erger. Een regeling is wellicht moeielijk, maar dat is geen reden om niet in te grijpen. Van de schoolvoeding kan door vele gezihnen niet genoten worden, om vele redenen. Spr. pleit voor inwilliging van het verzoek. De heer HEERKENS THIJSSEN zet uiteen, dat de verzoeken sub 1 en 2 niet in te wil ligen zijn. Inwilliging daarvan is uitbreiding van den werkloozensteun en dat is Rijkszaak. Het Riik verbiedt dat ook. Waar dat de zaak is, is het onnoodig verder op de zaak in te gaan. De heer DE ZEEUW meent, dat men in Den Haag beslissen mag wat men wil, maar wij moeten zorgen als Raad, dat in Haarlem geen armoede onder de werkloozen wordt geleden. In Amsterdam handhaaft wethouder Wierdels de hoogere steunre"eling tegen de meening van de Regeering in, en de Regeering legt zich er bij neer. Wel mag Amsterdam blijkbaar wat meer dan andere steden. Maar kan dat hier ook niet? Spr. meent, dat men dat maar doen moet. In Amsterdam krijgen de werkloozen vergoeding van den huur boven de 3 en zoo nu en dan in den winter 1 of 1.50 voor brandstoffen. We moeten maar doen, wat in andere steden ook kan. De heer BOMANS, do gemeente is toch nog altijd een orgaan van het Rijk. De heer DE ZEEUW meent, dat de gemeen ten de plicht hebben te doen, wat het Rijk vc-waarloost. Spr. die-ri een voorstel in. In deze motie-DE ZEEUW worden B. en W. uitgenoodigd in de volgende vergadering voorstellen in te dienen, waarbij een regeling wordt getroffen om aan alle georganiseerde werklooze arbeiders, gezinshoofden, kostwin ners of kostgangers, van wie verwacht kan worden dat zij zich zelf redden na afloop, van de crisis, steun zal worden verleend. De heer HEERKENS THIJSSEN heeft aan wat hij in eersten termijn zeide, rivets toe te voegen. Alleen komt hij op tegen uitdrukkin gen, die het zouden doen voorkomen, alsof de werkloozen zeer, zeer groot gebrek hier lij den, zoodat het verder ontoelaatbaar zou zijn. Dat is absoluut onjuist. Spr. kan dat getuigen uit ondervinding in andere kwaliteit. De heer v. d. KAMP wijst er op dat al leen over georganiseerde arjaeiders wordt gesproken. Het gevolg daarvan zal zijn dat de penningmeesters der vereenigingen vanavond worden plat geloopen door menschen, die zich willen laten inschrijven als lid. De heer PEPER wijst er ook op dat slechts van de georganiseerde werkloozen wordt ge sproken. Hebben die alleen honger? De tra nen der socialisten zitn krokodillentranen. Spr. stelt voor uit de motie-de Zeeuw te lichten het woord „ongeorganiseerd". Dit voorstel wordt niet ondersteund en vervalt. De heer CASTRICUM protesteert tegen de woorden van den heer Peper, die altijd maar door de ongeorganiseerden en georganiseer- den over één kam scheert. De georganiseer- den hebben voor hun slechten tijd door de werkloozenkassen gezorgd. Buiten hun schuld zijn zij in narigheid gekomen. De ongeorganiseerden zijn klaploopers. Spr. be schouwt ze als iemand, die zijn belasting niet betaalt. Het ziin parasieten op de resul taten van de vakbeweging. Spr. protesteert tegen het over één kam scheren van den heer Peper van georganiseerden en ongeor ganiseerden. Mevr. WILLEKES MACDONALD 'voelt wel voor het denkbeeld-de Zeeuw, maar zou aan de motie willen toevoegen de woerden: met een zeer ernstig onderzoek naar de inkom sten van het gezin. Dat is zeer noodig. De heer PÉPER behoeft geen terechtwij zing van den hoer Castricum. Hij beeft zelf ook de georganiseerden menigmaal gesteld boven de ongeorganiseerden. Ook in den raad. Maar in dit geval hebben de ongeorga niseerden evenveel honger als de georgani seerden en wil spr. niet uitsluitend denken aan de georganiseerden. Bovendien moet de heer Castricum voorzichtig zijn met het ge bruiken van woorden als klaploopers. want de vakbeweging van den heer Poppe noemt die van de heer Castricum ook klap loopers. De heer POPPE: Dat is gelogen. De hoer SLINGENBERG was vóór het voorstel van B. en W. omdat hij tegen toe slag op brandstoffen is. Waarom toeslag op brandstoffen en niet op melk, suiker, brood. Spr. is tegen toeslag, maar voelt voor het denkbeeld van den heer de Zeeuw om een toeslag in geld op de 13.50 te geven. Daar bij zcu de bepaling moeten komen dat het geldt voor hen, ëie georganiseerd zijn op 1 November of. zooiets. Laten B. en W. tiet voorstel eens Under de oogen zien. Maar men loopt de kans dat het besluit in den Haag vernietigd wordt. De heer v. d. KAMP zet de werkwijze uiteen van het in dezen raad zoozeer gesmade Arm bestuur. in dat bestuur is een sub-commissie voor de werkloozen ingesteld, waarin spr. en de heer Wolzak zitting hebben. Die commiss'n betracht uitbreiding en dat zal gebeuren met behuOp van vertegenwoordigers van de vakoen* trales. Die commissie zal deugdelijk trachten te werken. Er kunnen ondersteuningen gegeven worden van f 18 per weeft. Men kan zeggen, dat is te kort, en het is ook tekort om gewoon te le ven. maar men kan toch ook niet het volle loon geven, want dan bleef men werkloos. Laat die commissie nu eens werken en laten Ac nu dus niets stemmen. De heer DE ZEEUW: Neem eerst mijn voorstel aan; dan praten we verder. De heer v. d. KAMP is daartegen; er moet geen politieke kleur aan gegeven worden. De heer DE BRAAL voelt voel voor rijles steun, maar wil de zaak goed onder de oogen zien. Spr. steilt daarom voor de motie-De Zeeuw in handen van B. en W. om prae* advies te stellen en dat advies uit te doen brengen in de volgende vergadering. De heer Poppe bestrijdt de opvatting van den wethouder dat de armoede nog niet zoo groot as. Spr. meent dat het anders is. In Schoten is in veie gezinnen de toestand heel erg en de arbeiders in Schoten zijn in 't al gemeen beter gesitueerd dan die in Haar lem. De vakcentrale van spr. noemt de ge organiseerden van de richting des heeren Castricum geen klaploopers. En omgekeerd ook niet. Spr. stelt de georganiseerden hooger dan de ongeorganiseerden maar dat wil niet zeggen dat hij de .ongeorganiseerden niet wil steunen, maar door het ambestuur. Sp.r steun de het voorstel van Peper niet, omdat er eens een grens aan de hoffelijkheid is tegenover iemand, die trapt. De heer VAN LIEMT is het eens da,t er een moeilijke tijd voor de werkloozen komt, maar spr. vestigt de aandacht op de groote behoeften in grooter gezinnen. In afwachting van het liraeadvies op den heer d Zeeuw doet spr. het voorstel het maximum der uilkeering te verhoogen van f 13.50 met f 1.50 voor elk kind tot een maxifnum van f 22.50. De motie luidt als volgt: Ondergeteekendenjstellen voor de uitkeering aan de werkeioozen te doen plaats hebben volgens het thans geldend tarief, doch met dien verstande, dat het bestaande maximum f 18.50 nj. f 13.50 plus f 1.50 per kind, wordt ver hoogd tot 22.50. De motie was onderteekend door de heeren W. v. Liemt en M. L. A. Klein. De heer REINALDA bepleit aanneming van de mo'ie in een uitvoerig betoog en weer spreekt o.m. dat uitkeering van vol loon zou maken dat de arbeiders niet wiüen werken. Spr. is ook tegen uilkeering van vol loon, maar aanvaardt in haar algemeenheid de uit spraak van den heer v. d. Kamp niet. Ook de heer BRUCH getuigt nog dat hij voelt voor het denkbeeld-de Zeeuw. Dat idee van toeslag is door B. en W. niet onder de oogen gezien. Hij geeft in overweging het voorste! bij B. en W. om praeadvies te stellen. De heer BOMANS merkt op dat nu reeds drie wethouders het woord hebben gevoerd over den steun en men wellicht meent dat hef voorstel nu in B. en W. en den Raad gemak kelijk spel heeft. Spr. wil echter verzekeren dat hij zich met alle geweld tegen het ver leenen van dezen steun zal verzetten. De motie-de Zeeuw werd in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. Hierna wordt de zitting vr-'aagd tot des avonds 8 rur. Avondvergadering Om 8 u r kwam de Raad in geheime zit ting bijeen. Na heropening der openbare zit ting werd voortgegaan met de afhandeling der agenda. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van 't Plaat- selijk-Arbeids-Secretariaat, om de steunvsr- Ieening san werkloozen, aangesloten bij eene organLa'i". te doen geschieden niet rechts- streeks door het Burgerlijk Armbestuur, doch door bemiddeling der organisatiebe- s turen. Aldus besloten. In de ritting van 12 Juli is in han den van B. en W. om prae-arlvies, gesteld' een motie Poppe c.seen commissie in te stellen, ten einde te onderzoeken, wat te Haarlem kan gecohieden voor de nazorg van oud-leerlingen der buitengewone school voor L. O. li In hun thans uitgebracht prae-adviee stel len B. en W. voor, geen ambtenaar voor de nazorg te benoemen. Voor'oopige maatregelen worden voorge steld. Het voorstel vanr B. en W. wordt aan genomen. Inkoop diensttijd op grond der Pensioenwet. B. en W. stellen voor enkele bepalingen te treffen ingevolge de Pensioenwet 1922, be treffende den inkoop van diensttijd, die tot dusver niet voor berekening van pensioen in aanmerking kwam. Voorts stellen zij voor eenige wijzigingen te brengen in de verorde ning tot uitvoering der pensioenwet en we- duwenwet voor gemeente-ambtenaren. Aangenomen. Aanbouw Schoollokalen. Een voorstel van B. en W. tot aanbouw van twee schoollokalen aan de school aan de Schoterstraat wordt aangenomen. Benoemingen. Tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. met 3-j. c. enz., werd benoemd de heer M. P. J. van der Weiden. Tot leeraren (waarvan drie lijdelijk) aan de gem. avondschool voor nijverheidsonder wijs: de heeren B. Kleefstra, C. A. van Keu len, J. A. L. Doijer, J. G. Rijkeboer. Tot onderwijzeres en onderwijzer aan de Buitengewone School voor lager onderwijs: Mej. J. P. van den Berg en de heer E. Geerts. Tot onderwijzers aan School 12: D. A. J. Baars, A. van Doom. Rondvraag. De heer PEPER herinnert er aan dat zeven weken geleden, na een interpellatie-Poppe over de werkverschaffing B. en WT. toezegden kennende nu het gevoelen van den Raad op spoed aan te dringen in den Haag om zoo spoedig mogelijk Rijks-subsidie te ont vangen voor productieve werkverschaffing in deze gemeente. Natuurlijk, aldus spr., hebben B. en W. hun best gedaan, hebben vele be zoeken gebracht, maar niet bij den heer Co- lijn. De heer Colijn heeft in Den Haag alleen te bevelen en B. en W. hebben juist hem ver geten te vragen hoe hij er over denkt. Vanuit Geneve heeft hij getelegrafeerd dat er niets buiten hem mocht gebeuren. (Hilaril's). Daar er volgens spr. geen kans is, dat Den Haag iets doet, dient spr. een motie in, waarin de Raad uitspreekt, dat onmiddellijk met het werk begonnen moet worden, gezien de vergeefsche pogingen, die B. en W. ia den Haag hebben aangewend. De heer HEERKENS THIJSSEN antwoordt dat de regeering thans een brief heeft ge schreven aan het gemeentebestuur van Haar lem, waarin nog eenige nadere mededeelingen worden gevraagd, maar waarin in principe subsidie in uitzicht wordt gesteld. Het eerste gedeelte van de motie, waarin gesproken wordt over de vergeefsche pogingen die B. en W. zouden hebben aangewend, kan dus vervallen. De heer PEPER Iaat dit gedeelte vervallen, maar blijft aandringen op onmiddellijk be gin met de werkzaamheden. De heer SLINGENBERG zegt, dat al zou de Raad besluiten onmiddellijk te beginnen, dat toch niet zou kunnen, want nu zijn weer be zwaren van het polderbestuur gekomen, dat vreest voor niet voldoende afwatering wan neer die terreinen worden opgehoogd. Er moet een afwatering onder de Pijlslaan komen. De onderhandelingen zijn nog niet geëindigd, doch B. en W. zullen hun uiterste best doen de zaak te bespoedigen. De heer POPPE vindt dat die polderbestu ren veel noten op hun zang hebben. Men moest die besturen opruimen of hun macht zeer beperken. De heer SLINGENBERG is het daarmede eens, maar op dit oogenblik hebben we er rekening mede te houden. Er is niets aan te doen. Spr. heeft zelf eens gepleit in een kwes tie met het bestuur van den Schoterveenpol- der. De Staatsraad stelde" het polderbestuur in 't gelijk. Onderwijs. De heer BOES heeft vragen bij B. en W. ingezondeh of het niet mogelijk is de twee klassen aan de Stoofsteeg, die slecht gehuis vest zijn, onder te brengen in twee klassen van de Dr. Kuyperschool aan de Rosehaghe- straat Daar staan twee ongebruikte lokalen. De heer BRUCH antwoordt, naar aanlei ding van deze vragen en een schrijven van het schooltoezicht, met het bestuur der Dr. Kuyperschool te hebben onderhandeld. Al hoewel die lokalen voor parallelklasse be stemd zijn wil het bestuur ze gratis aan de gemeente in bruikleen afstaan onder eenige voorwaarden. B. en W. stellen voor dat te doen. Spr. brengt dank aan den heer Boes voor zijn wenken in dezen. Aldus wordt be sloten. Eenmanswagen. De heer REINALDA herinnert er aan, dat reeds lang geleden door hem de aandacht is gevestigd op de kwestie van den eenmans wagen. Nog altijd wacht de Raad op ant woord. Wanneer komt dat? De kwestie wordt urgent nu gisteren een dienstorder van de directie verschenen is, waarbij de werk tijden aanmerkelijk verlengd worden. Omdat de Maatschappij er slecht voor staat, moeten de arbeiders maar wat langer werken, meent de Directie. Spr. heeft zich indertijd reeds bereid verklaard een proef te nemen met den eenmanswagen, maar meent dat invoering daarvan alleen in overleg met B. en W. kan plaats hebben. We moeten daaraan vasthou den. Als de Directie optreedt, zooals tot nu toe, dan moet de Raad nog scherper gaan optreden. Spr. vraagt antwoord liefst vóór 26 November. Voor dien datum verzocht de Directie ook antwoord der organisaties. De heer SLINGENBERG zegt dat de kwes tie van den eenmanswagen in de eerstvol gende vergadering aan de orde zal komen. De eindconclusie der tramcommissie is nu binnen, of dan ook de nieuwe arbeidsvoor waarden kunnen behandeld worden is een andere vraag. Trouwens spr. meent dat het nog maar een voorstel aan de organisatie is. Eerst als het overleg met de organisaties is afgeloopen, zal een besluit der Directie vol gen en kan de Raad zien of, althans wat be treft de N. Z. H. T. M., hij wat aan te mer ken heeft. De heer REINALDA meent dat de veilig heid van het publiek door arbeidstijdverlen- rring op den eenmanswagen in gevaar komt. Die kwestie kan met den eenmanswagen worden besproken. Duvemoordcstraat. Mevr. MAARSCHALK vraagt wat gebouwd wordt op het weiland nabij de Duvenvoor- destraat. Zij meende dat dit terrein bestemd was voor openbaren weg. De heer SLINGENBERG zegt dan ziin aan dacht daarop reeds 'gevestigd is. Hij heeft onderzoek gedaan, maar een aanvrage tot bouwvergunning is nog niet ingekomen. Als die komt zulten B. en W. de zaak onderzoe ken. Intusschen doet spr. onderzoek of die schutting daar mocht geplaatst worden. Spr. weet het niet zeker, maar gelooft niet, dat men daartoe bevoegd was. W erlverschafflng. De heer KLEIN wenscht de aandacht te vestigen op we-kverschaffing. In dit verband vraagt hij of B. en W. kunnen mededeelen hoe het staat met de uitvoering der werken rond de Amsterdamsche Poort en of spoedig met werken aan de Groote Houthrug wordt vcgonnen. Het is gewenscht, met het oog op de werkeloosheid, daar spoedig aan te be ginnen. Als wij een viertal bruggen bouwen, bij de Amsterdamsche Poort, over het Zui- der Spaarne, de Zomervaart en de Groote Houtbug, beteekent dat heel wat werk. Kan do wethouder van Financiën daarvoor niet een leening op langen termijn sluiten? De heer SLINGENBERG antwoordt dat da werken can de Amsterdamse Poort begin Januari zullen worden uitbesteed. De volgende week zal de commisrie voor Open bars Werken bijeen komen om te beraad slagen welke werken nog spoedig kunnen worden uitgevoerd. 'Burgeravondschool De heer CASTRICUM brengt nog eens aan de orde het aires der leeraren aan de Burgeravondschool. De vaste leeraren daarvan meemen dat zij minder salaris ont vingen dan de tijdelijke leeraren. Naar spr.'a meening hebben zy gelijk. De heer BRUCH geeft een ingewikkelde uiteenzetting van de kwestie. Naar rijn meening zijn de leeraren niet tekort ge daan. De heer CASTRICUM is het niet eens met den heer Bruch en andere Raadsle den met hem. Andere Raadsleden wel. Na eenig repliek en dupliek wordt de discussie gesloten. Cokesprjjzen De heer CASTRICUM informeert nog eens naar het verschil in ookesprijzeo te Haarlem en te Schoten. In Schoten rirjn die veel lager dan in Haarlem. De heer HEERKENS THIJSSEN her haalt wat hij in de vorige vergadering daaromtrent zeid9. De cokesprijzen rijn marktprijzen. Trouwens bij een vergelij king met de prijzen in Amsterdam, Den Haag en andere plaatsen is Haarlem met zijn cokesprijzen aan den lagen kant Co kes is een marktarükel. Nu is het waar dat Schoten voor rijn ingezetenen de cokes goedkooper levert Maar is dat een reden voor Haarlem om dat ook te doen? We weten dat de Schoten3ohe gasfabriek nooit heeft uitgeblonken door goed economisch beheer. Men betaalt daar fl.25. Men kan den prijs wel op 50 cent stellen. Schoten moet dat zelf weten, maar dat is geen beheer. De heer CASTRICUM meent dat het wel gemakkelijk is te spreken van niet goed economisch beheer, maar de vraag is of ook in Haarlem de cokes niet voor dien prijs kan geleverd warden. Men moet bedenken dat Haarlem zeer dicht bij Scho ten ligt De heer HEERKENS THIJSSEN vindt dat als Schoten rare dingen doet, dat voor Haarlem geen reden is ook rare dingen te doen. De heer POPPE meent dat de gemeen telijke bedrijven er zijn in 't belang der bevolking. Nu weet men dat er in Ne derland een kongsi van steenkoolhandela ren is die de prijzen hoog houden In- plaats dat de gemeente prijsrogelend op treedt, doet zij meie aan die kongsi door aan de marktprijzen vast te houden. De winst die de Raad uit de gasfabriek wil laten komen, moet er komen, maar voorts zou spreker er voor zijn goedkoqpe cokes te leveren. De heer HEERKENS THIJSSEN betoogt nog eens hoe nuchteir het denkbeeld is zich aan de marktprijzen te houden en zegt dat men uit andere gemeenten met genoegen de eekes der Haarlemsche gasfabriek, waarvan erkend is dat zij zoo goed is, wil afnemen tegen de thans geldende prijzen. De directeur moet dat tegenhouden anders was zij al weg geweest. Het is toch dwaas de cokes goedkooper te geven. Wat anders is een voofstel om de cokes aan een deel der bevolking goedkooper te leveren. Aanslagbiljet De heer CASTRICUM vestigt de aandacht er op dat iemand voor de tweede maal een aanslagbiljet over 1921 kreeg, en aanslag dien hij reeds betaald had. Gelukkig had de man de quitantie, en na veel wachten kwam hij vrij van betalen, maar het is toch dwaas. Hij raadt iedereen aan zijn betaalde aanslagbiljet ten te bewaren om narigheid te voorkomen. De VOORZITTER meent dat die klacht bij de rijksadministratie thuis behoort. De heer POPPE, betoogt dat dit wel eens voor kan komen en geeft ook in overweging de biljetten te bewaren. Vergissen is mensche- 'lijk, Amsterdamsche Vaart. De heer KUENEN wijst op den slechten toestand van de Amsterdamsche Vaart. Kan dat niet verbeteren? Die menschen betalen toch straatbelasting. De heer SLINGENBERG meent dat ook die klacht bij de Rijksadministratie thuis behoort. De weg is een Rijksweg. Die menschen betalen geen slraatbelasting. (De heer "KEJUNEN vraagt of don eerst iemand verdrinken moet in een plas. Hij zai op de zaak in de volgende vergadering terug ko men. Hierna sluiting der vergadering. 192L 80 58 80 52 84S Zondag hield het vischcollege „De Ver- eenigde Visschers'' een onderlinrea wedstrijd op baars in de Ringvaart tusschen Bennv- broek en Li see. Er werd 8 stnks gevangen. De prijzen werden als volgt gewonnen: le prijs, Heitlager, 2 stuks, waarvan 1 13'-h c.M. was; 2e prijs Draaisma, 2 stuks, 1 van 321/2 o.M. en 1 van 291/2 c.M.3e prijs Diks, 2 stuks; 4e prijs G. Klaassen- boer, 1 stuk; 5e prijs A. v. cL Wouden, 1 stuk. De wedstrijd had een aangenaam ver loop. KLASSE A. In lokaal Korenbeurs ging in klasse A Vriendenkring op bezoek, env,laatstgenoem de club heeft rich nog kranig geweerd te gen het s terke Korenbeurs. De thuisclub speelde dan ook wederom een goeden wed strijd. De no. 3 van Korenbeurs speelde achter eenvolgens 222725; de no. 4 maakte in zijn partij in de 16e en 17e beurt 21 en S3j de no. 1 van Korenbeurs had e n eindserie te noteeren van 53, terwijl no. 2 der thuisclub met een eindserie van 32 de partij uitmaakte. Ziehier de uitslag: Korenbeurs: No. 1. 125; no. 2. 125; no. 3. 125; no. 4, 125; no. 5, 125. Totaal 625 caramboles. Vriendenkring: No. 1, 31 in 14 beurten; no. 2, 70 in 16 beurten; no. 3, 82 in 20 beurtenno. 4, 81 in 25 beurten, no. 5, 87 in 27 beurten. Totaal 349 oarambolcs. KLASSE D. VEREEN. 1921—SCHOTEN. De Schotenaren gingen op bezoek bij Vereen. 1921, en alhoewel hier niet schit terend gespeeld werd, waren de partijen spannend. De Schotenaren wonnen den wed strijd met enkele caramboles. Hier volgt de uitslag: Vereen. 78 366 KLASSE B. t>. E. S.OUD-MEERENSTEHs. De wedstrijd gisterenavond in Iokrnl Monopool gespeeld tusschen bovengenoemde vereeniging is voor de thuisclub zoowel als voor Oud-Meersnstein een tegenvaller ge worden. Beide ploegen speelden ern slech ten wedstrijd, waarop de no. 1 van Oud- Meerenstein een uitzondering maakte en ia 22 beurten de partij uitmaakte. De uit slag Oud-Meerensteia 100 lOtf ÖS 64 90 413

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7