iu DAMIAATJES %i1'" 6 rr 2 Vrijdag 17 November 1922 45ste Jaargang No. 14310 Dit nummer bestaat uit IQ bladzijden. Eerste blad L«A_J De strop van de gevoerde woningpolitiek. STADSNIEUWS. AGENDA 18 NOVEMBER De Conferentie te Washington. Een mooi succes. Rijwielen vermist. Aanbesteding. De Grenswijziging van Haarlem. De taxi-tarieven. Sociëteit „St. Bavo". LANGS DEN WEG. Indische liederen en -Orkestwerken. Paul J. Seelig. Van ®nze Rsefotfeank. Vrijstelling Dienstplicht. Zuster Paulina. HAARLEM 2de KLAS. VOOR DEN POLITIERECHTER. „Oost en West". V| Een sport loterij J. J. WÉBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. BILJARTEN. Biljartbond Haarlem en omstreken. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 lA Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. ^^^Postrekeniij^No^5970^^^ COURANT Advert en tién 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededceling: 60 et. per regel Vraag- en aanbod-ad- rertentiên 14 regels 60 cent per plaatsing; elke 'regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wij hebben in het laatste artikel gewezen op de' zeer radicale wijziging door de Regeering aangekondigd. Wij gaan thans spreken over den fïnancieelen strop en de naar onze mee ning radicale maar desniettemin ge- wenschte methode om dezen strop op de meest eenvoudige manier zoo spoedig mogejijk af te wenden. Öm ons „voorstel" te kunnen volgen is noodig een inzicht in de bestaande positie. In Nederland zijn in de laatste jaren duizenden volkswoningen gebouwd, krachtens het bepaalde in de woningwet. Het Rijk maakte dezen bouw mogelijk door aan de vereenigingen, opgericht in het belang van de volkshuisvesting, of aan de gemeenten vooschotten te geven. De vereenigingen of gemeenten zijn daartoe een soort „overeenkomst" met het Rijk aangegaan waarbij zij zich heb ben verbonden deze som met de daarop komende renten terug te betalen in 50, en voor wat den grond betreft, in 75 annuïteiten. Maar boven deze renten hebben de exploitanten van deze woningen in dien tijd nog onderhoud, grondlasten en huur- oerving. De terugbetaling geschiedt, zooals ge zegd, in 50 en 75 annuïteiten, wat in goed Hollandsch beteekent dat de aflos sing en de rente van het geleende bedrag, welke over 50, resp. 75 jaren in 't geheel zou moeten worden opgebracht, telken- jare voor l/?0, resp. l/7S deel moet worden betaald een telken jare gslijk bedrag dus. Door de hooge bouwkosten eenerzijds, door een niet voldoende soliede afwer king anderzijds (waaruit ontstaan hooge kosten voor onderhoud) zijn de sommen van deze annuïteiten zoo hoog dat de huuropbrengst absoluut ontoereikend is. Hierdoor ontstaat dus bij de exploitatie een belangrijk tekort. Men heeft daarom het stelsel van „bijdragen" ingevoerd wat dus beteekent dat de overheid in elk jaar op het exploiatie-tekort zooveel bijlegt dat het bedrag, noodig voor de betaling van de annuïteiten, aanwezig is. Op een dusdanige wijze komt de balans dus in evenwicht. De practische uitvoering is echter niet zoo eenvoudig als het hier bij voren staande omschrijving wel zou schijnen. Duizenden bouwblokken zijn aldus gebouwd, honderden vereenigingen en gemeenten hebben dus werkzaamheden te verrichten om deze cijfers en bereke ningen uit elkander te houden. Vooral nu in latere tijden is gebleken dat er besturen van bouwyereenigingen zijn welke het niet zoo heel nauw ne men, is controle op die administratie door de gemeenten, die zoo ongeveer als borgen optreden, niet alleen zeer fewenscht, maar naar onze meening eslist noodzakelijk. Maar ook het Rijk moet hier en daar bovendien nog weer steekproeven laten nemen om de exploitatie te controleeren, zeker laten narekenen of èh de annuïtei ten op de juiste bedragen worden be taald èn de bijdragen op de gewenschte jWijzc worden geboekt en verrekend. '"Men zal dus niet kunnen tegenspreken dat ter uitvoering hiervan een geweldige administratieve arbeid moet worden ver richt. En het troostelooze in dezen arbeid vinden wij nog dat de Overheid de kos ten met de Overheid moet verrekenen. Het doet ons denken aan een zeer conscientieusen man (die 't* zoodanige uitgebreide administratie onderhield, dat hij aan het eind van het jaar constateer de, dat hij zich zelf 250 schuldig was. Voor niet-administratief gevormde personen, en wij gelooven zelfs voor goede administratie-menschen evenzeer, lijkt zoo iets op gekkenwerk. Daarom durven wij de vraag stellenis er nu geen methode te vinden dat de Overheid de betaling van die bijdragen, met alle administratieve rompslomp welke er het gevolg van is, achterwege laat Dat moet toch tot beduidende vereen voudiging voeren Zeker, er zijn twee groote bezwaren eerstens wonen'er personen in die wo ningen, die krachtens ministerieele be palingen, wegens hun inkomen, meer betalen dan de vastgestelde huur waarop het gewone bedrag wordt bijgedragen tweedens betalen ook de gemeenten een vierde deel van de bijdragen, Het eerste bezwaar is moeilijker dan het tweede. Naar onze meening diende het Rijk de betrokken bouwvereenigingen en ge meenten eenvoudig *op die bouwwerken te ontlasten van dat deel van het kapi taal hetwelk oorzaak is dat er bijdragen op de vastgestelde huren moeten worden gegeven. Het Rijk zou met de betrokken ge meenten een verbintenis kunnen aan gaan, dat zij tot aan het einde van de 50, resp.. 75 jaar in Rijkskas moet stor ten het door de gemeente aanvaarde vierde deel èn de bijdragen. De vereenigingen en (of) gemeenten zouden dan op de onderwerpelijke wo ningcomplexen belast moeten worden met het overschietende kapitaal, waar van de rente en aflossing zou kunnen worden opgebracht door de gestelde huurprijzen. Terwijl zij ook verder de volle verantwoording daarvoor zouden dienen te aanvaarden. Wij voor ons hebben de overtuiging dat een dusdanige methode zeker de zuinigheid bij die diverse eigenaren zqjj bevorderen. Het Rijk hield dan eenvoudig een eer ste hypotheek op deze bouwcomplexen. Nu bestaat hierbij het bezwaar, dat het Rijk feitelijk afstand moet doen van de hier en daar betaalde huren welke ko- meh boven het vastgestelde gewone bedrag, omdat de inwonenden meerdere inkomsten hebben. Natuurlijk js hierop nog wel iets te vinden, waarbij de wo- ningbouw-vereenigingen of gemeenten zich verbindeh van het meerdere bedrag dat zij innen boven het normale, het welk tot betaling van de annuïteit moet fcinnen komen, een deel terug te storten in Rijkskas. Wij zouden het vorenstaande echter aan den minister sterk ontraden. Naar onze meening mogen de gemeenten en de betrokken, vereeniging voor het aanvaarden van het volledig risico, hetwelk het gevolg is van de door ons voorgestane methode, dit voordeel wel hebben. Trouwens de Overheid heeft er zelf belang bij dat deze vereenigingen over iets kunnen beschikken. Zij hebben zich immers verbonden haar gelden uit sluitend in het belang van de volkshuis vesting te zullen bésteden. Een niet te onderschatten voordeel van het voorgaande is ook, dat de ge meenten en de vereenigingen meerdere vrijheid krijgen bij hun huurpolitiek. Ten onzent staat de positie dan ook zoo, dat wij, bij meerdere vrijheden, na overleg en goedvinden van de be trokken bouwvereenigingen zeker meer dere zaken tot verbetering van de posi tie zouden kunnen aanbrengen. Wij den ken hier aan een vrijere huurpolitiek, aan een verlenging van de amortisatie termijn, wat naar onze meening voor de meeste bouwblokken mogelijk en ge motiveerd is. Wij zouden door een dus danige methode eenerzijds meer kunnen ontvangen voor sommige objecten dan- thans, anderzijds ons met wijs beleid en voorzichtigheid kunnen aanpassen aan datgene wat het gevolg is van de econo mische depressie. Het vorenstaande denkbeeld is zeker niet het eenigst mogelijke en het best denkbare. Men kan ook op een andere manier de bijdragen laten kapitaliseeren en aan de betrokken vereenigingen en (of) ge meente dit gekapitaliseerde Êedrag terug betalen in den vorm van een premie, waardoor de schuldenlast en dus ook de te betalen renten en aflossingen zouden verminderen en het overblijvend deel door de huren zou kunnen worden gedekt. Dit alles voert naar hetzelfde einddoel en daar is het ons slechts om te doen. Wij zouden daardoor krijgen grooter verantwoordelijkheidsgevoel bij de eige naren, daardoor nog beter beheer met meerdere zuinigheid en overleg, hierdoor afschaffing van veel onnoodig geadmi- nistreer en gecontroleer. Daarnaast grootere en meer gewensch te vrijheden voor de eigenaren om datge ne te doen wat de omstandigheden mo gelijk maken of bevorderen. Hiermede zijn, wij gekomen aan het einde van ons betoog. Allicht zijn de daarin geuite, gedachten niet geheel nieuwzij zijn echter radicaal. Praktisch toegepast zouden zij met één slag ons den strop laten zien, maar wij kunnen dan ook met gezamentlijke inspanning dien strop wegwerken. De positie wordt dan gevonden en daarop kan dan worden voortgebouwd voor de toekomst. 's-B. M. K. Sociëteit „St. Bavo" Gewone rillingen. Spaarbank vor Katholiek Nederland zitting van 5half 8. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. 17. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/2, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin. van 912 uur, n.m. van 2—5 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. y B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vcreeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle weTkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 10i uur gedurende do maand November. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. We lozen in het „Kweekersblad" Sommige toevoegingen aan de lijst van bollen, die vrij binnenkomen onder ftuar. 37, worden verwacht als resultaat van de Conferentie op 30 October, toen importeurs en handelaren voor den Board plaatsten 'n lijst van bollen, welke niet in voldoende hoeveelheden in Amerika te teelen zijn. De Conferentie was een van de aange naamste, vergeleken bij de vorige en het feit, dat de importeurs aan den Boord de autoriteit toekenden, de maatregelen te ne men, jiie hij mocht noodig achten, was wellicht oorzaak van de tegemoetkomende houding van den Board tem opzichte van het verzoek om uitbreiding van de vrije lijst. De Conferentie werd geleid door Dr. Charles Marlatt, voorzitter v. d. F. H. B, Verder waren tegenwoordig als leden van de F. H. B.: Karl F. Kellerman, W, A, Orton, R. Kent-Beattie en R. O. Althduse. Verschillende andere beambten van het Bureau voor plantenindustrie waren tegen woordig, om desgevraagd inlichtingen te verstrekken inzake de bloembollen. De heer Frank. II. Henry uit New-York als voorzitter van de Commissie van Bol- lenhandelaren, komt de eer toe de dis cussie zoo te hebben geleid, dat alleen over do bollen gesproken is. Bij de toe lichting van een petitie, anderteekend door 52 bollenhandelaren, importeurs en zaad handelaren, vragende oin uitbreiding van de lijst, stuurde de heer Henry de Con ferentie in een richting, waarin opbou wend werk is verricht en nog verricht zal worden. Als een resultaat van de discus sie volgens de richting van het verzoek, is te verwachten, dat de Board verande ringen zal aanbrengen in de lijst van bloem bollen in de naaste toekomst, die den handel bevredigen. Donderdag behaaldèn de Eerw. Broeders Lucius, Aurelius, Camillus en Hadrianus, uit het Ziekenhuis „St, Joannes de Deo" alhier het officieele diploma voor zieken verpleging. Ook drie Eerw. Broeders uit het ziekenhuis „St. Joannes de Deo" te Utrecht, legden met succes het examen af, zoodat alle candidaten, die zich opge geven hadden geslaagd zijn. Het succes bij het afleggen der examens (niet één is in dit jaar of in vorige ja ren afgewezen) getuigt voorzeker voor dén ernst, waarmede de Ilerw. Broeders hunne verheven en menschlievende taak opvatten. Een woord van hulde mag zeker ook ge bracht worden aan den internist van „St. Johannes de Deo", Dr. P. J. Bückmann, die de voorbereidende lessen gegeven heeft. Door de dames A. B. en H. W. v. B, is aangifte gedaan, dat zij elk haar rij wiel vermissen, dat zij voor een perceel aan de Tuinwijklaan hadden geplaatst Het is zeer onvoorzichtig des avonds een rijwiel geruimen tijd zonder toezicht in een voortuintje aan den openbaren wag te laten staan. Het wordt den rijwiel- dieven daardoor wel wat te gemakkelijk gemaakt. Heden werd op last van het Ministerie van Waterstaat aanbesteed bet onderhoud van de buitenduinen op het eiland Terschel ling, gedurende de jaren 1923 en 1924. Laagste inschrijver was: A. C. Swart en C. A. Swart, Mudsland Terschelling f 8345. Hierna werd aanbesteed het maken van den onderbouw voor de te vernieuwen Die- mer-ophaalbrug over de Weesper trekvaart, onder de gemeente Diemen. Laagste in schrijver: G. W. de Wolff, Dordrecht, f 20.690. En ten laatste: Het maken van den bo venbouw voor.de te ternie.iwen D.emei-op- haalbrug over de Weespertrekvaart, onder de gemeente Diemen. Laagste inschrijver was: Machine en Oohitructie-fabriek H. S.uge, Enschedé, f 16.800. In de Memorie van Antwoord op hel Hoofdstuk Binnenlandsehe Zaken deelt de Minister mede dat voorstellen tot grenswijzi ging van Haarlem, naar verwacht wordt, spoedig de Kamer zullen bereiken. Naar we vernemen wordt de kwpstie der tarieven, in rekening gebracht door de Atax- Maalschappij besproken met het gemeente bestuur, naar aanleiding van de vernieuwing van het contract tusschen gemeentebestuur en Atax-Mij. Het contract met de Atax-Mij. loopt 31 December 1922 af. Vandaag is men in de sociëteit ,,St. Bavo" begonnen met de gedeeltelijke restauratie van de groote zaal. Over een lengte van 16 Meter (het voorste gedeelte der zaal) wordt de oude vloer vervangen door een van Ameri- kaansch grenenhout, dat zeer zeker een ver fraaiing zal blijken te zijn. Tevens wordt nu ook hier de centrale verwarming gelegd, waarvoor de buizen reedf pasklaar gemaakt zijn. Er zullen 8 radiatoren geplaatst worden Einde der volgendeweck hoopt men met liet werk gereed te zijn. Her/stmijmering in Den Hout- Klagelijk giert de wind door de kaal- gestormde takken en zwiept de fijnge- veerde toppen. Boonien in den herfst, die als groote, schreiende kinderen, ge laten aanvaarden de harde bestaans- noodzakelijkhedenkoude, regen, stor men. Het is, of ze ons hun levenslessen dicteeren van nimmer versagende vol harding, van heilzame nederigheid en berusting. Zij zijn gegroeid, langzaam, hardnekkig zoekend het licht. Zijn ze niet voor ons een levende les Moeten ook wij niet berusten in de wonderlijke grilligheden van het leven en ons ophef fen door staag pogen naar het licht Buiten het gewoel der menschen, is het zoet zich hier over te geven aan over peinzingen. Niets herinnert hier aan menschen. Toch, daar in het midden heffen zich drie beuken. Zwarte teekens zijn in hun groene schors uitgesneden. Hier zijn menschen gegaan, die op hun doortocht een teeken wilden achterlaten. Zoo is de mensch. Hij voelt in zich de behoefte, op een of andere wijze te blij ven voortbestaan. Als een vergankelijk blaadje van den grooten, menschelijken levensboom, in 't besef zijner geringheid, bezielt h'em de gedachte, het verlangen, niet geheel en al te sterven, iets achter té laten, dat hem in de herinnering van anderen zal terugroepen. Deze blijft leven door meesterwerken, een ander door werken van liefdadigheid, een derde door scheppingen in dienst der wetenschap. Maar de menigte, de groote, onbekende menigte, machteloos om iets groots tot stand te brengen, voelt toch de behoefte om voort te blijven bestaan. Onder die menigte zal men vinden de eenvoudigen van geest, de lieden van bui ten, wier leven zoo nauw met de natuur is vergroeid. Op de schors der boomen graveeren zij initialen, namen, data, spreuken. Die meegroeien met den boom, in hoogte en breedte, totdat ze.na lengte van tijd vervagen en op de levende, groeve schors alleen zwarte strepen, een soort hieroglyphen, achterlaten. IJdele poging om te ontkomen aan de vergankelijkheid Het is heel jammer dat de studie van de MaleisOhe litteratuur zoo ver buiten ons be reik ligt. Wat wij van deze litteratuur te hooren krijgen, bestaat meestal uit brok- stokken uit de epiek waarvan de geschie denis voor ons Europeanen in een geheim- zinnigen nevel is gehuld én verder uit een aantal lyrische prachtjuweelen die ons door het verzwakte licht eener vertaling een idee bij benadering kunnen geven van wat er in het volk uit het land van Sdïdjah leeft. Zooveel te meer, waardeeriug verdient elke poging, door bevoegden gedaan, om ons met de gedachtensfeer van de inlanders uit Java en omgeving bekend te maken. Waar het woord te kort schiet, is de mu ziek als aangewezen om de geheime aan doeningen te verklanken die in het hart van dit volk verborgen zijn. Of dit pogen geslaagd mag heeten, vermag echter slechts hij uit te maken, die het karakter der In- landsche muziek geheel op zich heeft laten inwerken, door in de tropen te verkeeren met dat deel van het volk, dat door den in vloed der Europeesche cultuur nog niet is verworden. Het heeft, zoo lezen we in de aankondiging voor dit concert, den musicus Paul J. Seelig zelf niet weinig moeite ge kost om zijn doel te bereiken, en zonder den machtigen invloed van Dr. Jan Bran- des zou hij daarin wellicht nooit zijn ge slaagd. Op het concert dat Donderdagavond in de Gem. Concertzaal werd gegeven, werden enkel werken uitgevoerd van Paul J. Seelig: liederen in de Maleische faal, gezongen door Mevrouw KoolhovenEyre Ashe werken voor orkest, uitgevoerd door het ensemble der H. O. V. onder leiding van den heer Ger- harz. Nu mag ik dadelijk, om mijn totaalin druk van deze uitgevoerde muziek te ken nen te geven, wel beginnen met te zeggen, dat alles mij zeer Europeesch in de ooren klonk. Er waren zeer mooie teksten voor de liederen, naar de vertaling te oordeelen, teksten die zich laten toonzetten in'een sfeer die met onze Europeesche toonkunst geen aanrakingspunten behoeft te hebben. Maar van die eigen sfeer heb ik niet veel anders kunnen ontdekken dan bijwijlen een gebruik van een eigen toonsoorteen muziek, die zich zoo goed ais niet weet los te maken uit de kluisters, die de leer der tonale functies haar heeft aangelegd, is voor mijn ooren te Europeesch. Het lied dat zoo goed moge lijk die boeien afwierp, was wel „Ken Tam- boehan," evenwel hier dringen zich de affi niteiten met Puccini zoozeer op den voor grond, dat men er moeilijk een speciaal Indische toonkunst in vermag te hóoren. Het lied „Jatim Noestapa" heeft meer een eigen physiognomie, de introductie klinkt heel origineel, en ook de begeleiding bij „di dalam...." is illustratief goed gevonden, maat lovam niet geheel tot zijn recht in de vertolking die de componist er van gaf aan den vleugel. Over correctheid van uitvoering hadden d stukken voor orkest zeer zeker niet te «lagen. De componist had dan ook gelijk met aan den heer Gerharz en het orkest zijn tevredenheid te betuigen. Maar deze stukken zijn zeker geen specimen die stevig op een eigen folklore grondvesten Want ik Ueb meer gehoord dat mij deed denken aan Ditters von Dittersdorff dan aan een koning van Madjapahit of een vorst van Solo. In eik gevalzoo onze muziek vernieuwing noodig heeft, dan zal, naar deze toonstukken te oordeelen, niet gezegd kunnen worden: van Indië begint de victorie Ik herinner slechts aan het stuk dat onder den naam van Feest-ouverture het programma opende. Mevrouw KoolhovenEyre Ashe zong de zeven liederen in de haar vreemde taal en droeg ze, zoo ik hoorde na een zeer korte voorbereiding, uit het hoofd voor. „Stimm- lich" deden deze zangen het uitstekend, al bleef de melodische lijn door een te kwistig portato niet altijd zuiver behouden. De zan geres gaf de liederen met een tikje artjstieke nonchalance, dat aan het geheel een idee gaf van natuurlijkheid die aan ,de muziek niet altijd eigen was. Vooral „Koepoe koe- poe" (vlinder) was zeer te loven. De zaal was maar heel matig bezet. In de bovenzaal vergaderde de vereeniging „Oost en West." Die vereeniging had tot zich getrokken de toehoorders die men op dit concert had verwacht. G. J. K. (Zitting van Donderdag.) Een dief van 13 jaar Des morgens had voor de rechtbank ge staan, in een zitting met gesloten deuren, de 13-jarige Th. M. Sch., die in dienst was ge weest bij de N.V. Ijzerhandel C. A. Zwager te Beverwijk en in eenig tijdsverloop geld uit de brandkast had ontvreemd. De heer Zwa ger vermiste in totaal f 600. De ambtenaar vorderde, dat «111 jeugdige boefje ter beschik king' v^n dé regeering zou worejen gesteld. Iu de middagzitticg werden vijf zaken van heting behandeld. Alle beklaagden in deze za ken, jongelieden uit Beverwijk, hadden direct of indirect van het dertienjarige diefje geld aangenomen, alle slechts kleine bedragen. Te gen M. J. M. werd 6 maanden geëischt, tegen C. Z. 4 maanden, tegen Th. Z., 6 maarden, te gen A. M. 2 maanden en legen J. Z., die on geveer f 300 voor Sch. had bewaard, 6 maan den. In de zaak tegen A. M. pleitte Mr. Donker vrijspraak. Inbrekers. De 20-jarige J. B. Dr. en de 21-jaxige F. v. H., beiden glazenwasscher, hebben in ver eeniging diefstal met braak gepleegd in den nacht van 18 op 19 Juli in het perceel Haze- paterslaan lOf en verschillende sieraden ont vreemd. Een derde persoon, J.J., die bij dit zaakje betrokken was, is daarvoor reeds vroe ger veroordeeld. De eisch luidde tegen beiden 4 maanden gevangenisstraf. Diefstal- De 23-jarige boerenknecht C. A. M., zonder vaste woonplaats, heeft op 1 October, toen de menschen waar hij als knecht werkzaam was, naar dé kerk waren, uit een kistje en een kast ƒ76.50 gestolen en uit de woning van een buurman 3.50. Bekt. is al meermalen veroordeeld en heelt o.a. in de landlkolonie van het Leger des Heils gewerkt. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf. De verde diger Mr. Ali Cohen wees op het merkwaar dige, dat bekl. juist altijd in de maand Octo ber neiging krijgt om te stelen en gaf in overweging eep onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van bekl. Rijwieldief. J. C., 34 jaar, rijtuigmaker, wordt er van beschuldigd op 14 Öot. te Zaandam een da mesrijwiel te hebben gegapt. Bekl. discht een heel verhaal op, dat hem den vorigen dag een damesfiets ontstolen was en nu had hij deze fiets voor een winkel gezien, en even „vast gehouden" om te bekijken, of het de zijne niet was. Dit verhaal was eckter pure fantasie, want de winkeljuffrouw had gezegd daar gaat je fiets en de eigenares zag den man op de fiets wegrijden, doch zc kon hem aan den ba gagedrager nog tegenhouden. Ook deze bekt. is al herhaaldelijk veroor deeld en hoorde thans 8 maanden met af trek van voorarrest tegen zich eischen. Mr. Huizinga meende dat bekl. moest wor den vrijgesproken. Valscheid in geschrifte. De 24-jarige J. C. J. van B., die ook al twee maal veroordeeld is. heeft in dienst van de fa. A. de R. alhier een paar kwitanties be- driegelijk nagemaakt en valschelijk van hand- leekening voorzien. Hij heeft geld geïnd en ten eigen bate aangewend, doch slecht een deel daarvan terugbetaald. Het O.M. vorderde 6 maanden gev. straf. De uitspraak in alle zaken geschiedt op Donderdag 30 November a.s. Aan J. G. Rustige is wegens kostwin nerschap voor den tijd van een jaar vrij stelling van den dienstplicht verleend. Hij durfde! Gistermiddag omstreeks 2 uur waren eeni- ge jongens kinderlijk aan het spelen op het Begijnhof, waarom zij door een agent weggejaagd werden. Een der bengels, de 14-jarige G. E., gaf plotseling den agent een klap met de vuist in het gezicht en koos daarna het hazenpad. Later is echter jsroces-verbaal tegen hem opgemaakt. Donderdagmorgen overleed in het St. Ja cobs Godshuis te Haarlem de Eerw. Zuster Paulina, (in de wereld mej. Dorothea Jo hanna- Akkermans). H.Eerw. werd geboren te Lepelstraat gem. Steenbergen 1 Mei 1854. Zij was in het 38e jaar Harer Professie. Ruim 28 jaar is haar taak geweest de oude mannen van het St. Jacobs Godshuis te verzorgen. Mo ge zij het loon voor haar arbeidzaam leven nu reeds genieten! R. I. P, Door de Vereeniging van leeraren cn leeraressen aan Gymnasium en H.B.S. Ie Haarlem is aan den voorzitter der reclasïificatie-commissie het volgende te legram verzonden: „De vereeniging van leeraren en leer aressen aan Gymnasium en H.B.S. te Haarlem, met verbazing kennis genomen hebbendevan uw voornemen Haarlem te rangschikken in de 2e klasse, in de overtuiging dal Haarlem behoort tot de allerduurste gemeenten van ons land, protesteert tegen die reclassificatie en verzoekt u met den meesten aandrang terug te komen op uw voornemen. Pater Lucas v. d. Pavoordt O.F.M. t. Te Suez is in den ouderdom van 56 jaren overleden de ook hier ter stede bij velen welbekende ZeerEerw. Pater Lucas v. d. Pavoordt, O. F. M. Vóór 31 jaren vertrok ZijnEerw. als missionaris naar de Missie van het H. Land. Hij is daar* werkzaam geweest te Bethlehem, Aleppo (Syrië), Port Said en Cairo en was nu bezig een nieuwe kerk te bouwen te Suez, waarvoor Z.Ew., nu ongeveer 2 jaar geleden in de meeste Franciscaner kerken van Nederland ge preekt heeft. Hij offerde hiervoor zijn geheele verlof, dat hem .gegeven was tot herstel van zijn uitgeputte krachten en te midden van het hem dierbare werk is hij thans gestorven. Kleine zaken. De politierechter behandelde heden morgen een aantal onbeduidende zaken, waar voor den krantenman weinig in zat. Het 22-jarige dienstmeisje, R. St., had in September en October eenig geld en goed ontvreemd, (en nadeele van de holelhoudster A. R. Het gestolcne ver tegenwoordigde een waarde van f 120. Bekl. was niet verschenen, maar werd met den sterken arm gehaald. Zij -lrad gehandeld onder den invloed van par ticuliere omstandigheden. Het geld had zij aan haar verloofde gegeven, zonder te zeggen, dat ze het stal. Deze heeft het weer afgedragen. Hij hield wel van d'r, zei-die, maar als zc dn de gevangenis moest, zou hij haar niet trouwen. De officier vond dit geen erg sterke liefde en vroeg aanhouding van de zaak, om de Reclassecring te raadplegen. Aldus! werd besloten. Dan is nog de moeite van bet ver melden waard de misdaad van een drif- tigen voetballer, die een jongetje, dat hem lijdens het spel in den weg stond, een slag tegen het hoofd gaf, waardoor het trommelvlies beschadigd weid. Beklaagde had spijl. De eisch luidde f 25 boete of 25 dagen. De politierechter informeerde wie dat betalen moest. Dat wist bekl. niet. - Hij was werkloos en vader was niet thuis. Moeder leefde van de verdiensten van twee andere jongeus. De politierechter veroordeelde bekl. tot f 15 boete subs. 5 dagen hechtenis en vermaande bekl. maar /;au\v te zorgen dat hij dit verdiende. Gisterenavond had de afd. Haarlem van de vereeniging „Oost en West" een ver gadering belegd in de kleine gemeente lijke concertzaal, waar dr. W. van Bem- melen een voordracht mot lichtbeelden hield over „Indische Vulcaan tochten." De lezing werd door een groot aantal belangstellenden, waaronder veel scholieren, bijgewoond. Dr. Van Bemmelen bleek een aangenaam causeur en wist den geheelen avond zijn gehoor te boeien. Hij sprak over de vulcanen op Midden- Java, Sumatra en Lombok en behandelde o.m. de piek van Korintji, op Sumatra gelegen, welke een kraterdiepte van 400 M. heeft. De piek zelf is 3800 M. hoog en vanaf den top heeft men een schitte rend vergezicht over de oerwouden van Djambi. Ook het kratermeer van den Kawa Idjen werd een flinke beschouwing gewijd. Het water van dit meer is blauw en bevat 6 pet. zoutzuur en 2 pet zwavelzuur. Het heeft steeds yen hooge temperatuur. In het meer zijn sluizen van zwavèlplaten aanga- bracht, welke de afvloeiing regelen. De wanden van den Kawa Idjen zijn steil en hoog. Nog verscheidene andere vulcanen wer den aan een beschouwing onderworpen, waar- Kapelaan Groot verzocht vandaag gast vrijheid in deze rubriek. Wij verleenen hem gaarne het woord. U hebt de Damiaatjes van Woensdag avond gelezen? U weet dus dat de R. K. Ha&rlemsche Oommis8ie voor lichamelijke Opvoeding een groote Loterij houdt. En wat een schitterende prijzen; dat is een verleiding voor een ieder. De prijs der loten is voor niemand te hoog; ze kosten maar één gulden! En hier heeft de gulden echter meer dan zijn volle waar de door de prachtkansen, die geholen wor den. Maar waarom is deze loterij noodig? Om de kas te versterken van de Oom missie, die heel de Haarlemsche sportbe- weging in handen heeft; die de jongens de gelegenheid wil bieden onder goede Roomsche leiding de sport in alle takken te beoefenen. Die kas is zoo leeg; er is nog zooveel schuld. Die schuld is niet roe keloos gemaakt, maar moest gemaakt wor den. Maar die schuld moet toch afgelost, dat hebben wij beloofd. En belofte maakt schuld. Daarom helpt ons, en koopt onze loten. Ik doe een beroep op de gulden goedheid van de Haarlemsche Roomsche harten: be antwoordt ons beroep met uwe zilveren mild dadigheid, en ge zult daardoor meewerken aan den bloei van dit heerlijke jeugdwerk: het behoud van geloof en reine zeden on der de Roomsche .Sportjeugd. KAPELAAN GROOT Adviseur. Barometerstand 779. Achteruit. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in dèn morgen van 17 Nov. Hoogste barometerstand 781.0 m.M. te Casfle (Ierland). Laagste barometerstand 735.8 m.M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 Nov. In bet Noordoosten meest matige tijdelijk wellicht krachtige, in het Zuidwesten zwakke tot matige Noordwesteli^ie tot Westelijke wind, nevelig tot half qf zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. bij dr. Van Bemmelen zich als een goed vulcaankenner ontpopte. Daarna besprak hij nog het ontstaan van vulcanische uit barstingen en de verschillende soorten uit barstingen, waarbij hij opmerkte, dat de overstrooming door dunne lava slechts zel en voorkomt. Spr. oogstte een dankbaar applaus aan het einde zijner belangwekkende causerie, welke door duidelijke lichtbeelden goed ge ïllustreerd werd. De heer H. F. Wagenaar Reisiger brach: dr. Van Bemmelen een warm woord van dank bij bet einde van den avond. Klasse A. OUD-MEERENSTEIN—D. E. S. Gisteravond had in lokaal v. d. Lem te Beverwijk de ontmoeting plaats tu&scben Oud-Meerenstein en Door Eendracht Sterk. Het betrof hier de tusschenronde. Over het algemeen is er niet best gespeeld. De geheel met toeschouwers gevulde zaal werd dan ook teleurgesteld. De nos. 4 en 5 van D. E. S. wisten een flinke overwinning te boeken en wonnen met den stand 10048, 10047, de ster van D. E. S. werd daarentegen een nederlaag toegebracht. De Haarlemmers won nen evenwel met grooten voorsprong. Dc uilslag is: Oud-Meerenstein p, S. No. 3. 100. gg No. 2. 73 ioo No. 4. 48 100 No. 5. 47 joo No. 1 100 61 368 453 Klasse B. SCHOTEN—VEREEN 1921. In bet clublokaal v. Houten te Schoten werd in klasse B. gespeeld tusschen Schoten en Vereen. 1921. Hebben de Schotenaren tot heden nog niet veel gepresteerd, thans ko men ze opzetten en brachten dan ook de Haarlemmers een zware nederlaag toe, Kier laten we den uitslag volgen: Schoten Vereen. 1925 No. 1. 100 69 No. 2. 100 41 No. 3. 100 84 No. 4. 100 1 61 No. 5 82 100 482 365

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1