M i Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. Eerste blad Maandag 20 November 1922 45st0 Jaargang No. 14303 Burgerlijke Stand. „Om van te watertanden!'' STADSNIEUWS. 21 NOVEMBER AGENDA P.B.N.A. Studieclub Haarlem en omstreken. „Utile Dulci". St. Raphael. Vergadering van Tram- leden. Ned. R.-K. Bond van Technici. De „Boltenconferentie" te Washington. MUZIEK. Musikalische Kammerspiele. Haarlemsche Orkest-Vereenigiug. TOONEEL. Het Rotterdamsch Tooneel. „Mijnheer Girroen". Steun aan uitgetrokken werkloozen. De arbeidstijdverlenging van het trampersoneel. English Association. Bestrating Leidschevaartweg. Gevonden voorwerpen. IJsclub voor Haarlem en Omstreken. Bekroond. J. G. Hirs. f Woestduyn weder renbaar? M Een duur paard 4?" TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.3714 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Weet n, wat „om van te watertanden" is? Volgens het roode „Volk" althans? U raadt het nooit! 't Is een zekere toestand in.... Oostenrijkl U staat verbaasd? Wat zoo zal men zich afvragen kan cr in Oostenrijk „om van te watertanden" ziin? We hooren uit Oostenrijk toch niet anders dan belabberd nieuws! Ja well Maar één zaak is er keurig in orde: de organisatie der sociaal-democratische partij en al wat daarmede min of meer verband houdt. Men oordeele maar eens: „De Duitsch Oostenrijksche sociaal democratische partij telt volgens de laat ste opgave reeds 553.022 leden. Elke zes de inwoner is economisch, elke twaalfde politiek georganiseerd. De partijpers om vat in dit kleine land, dat behalve Wee- nen, nog maar één stad van 100.000 in woners telt, elf kranten, met een totaal oplaag van 48^.000 ex. Bovendien ver schijnen meer dan 50 vakvereenigingsor- ganen met een oplaag van 1.000.000 ex., voorts een menigte tijdschriften, die poli tieke, economische, paedagogische en aesthetische onderwerpen behandelen. In het laatste jaar werden meer dan 10.000 vergaderingen gehouden. De centrale commissie voor arbeidersontwikkeling or ganiseerde alleen in Weenen 121 cursus sen op politiek terrein, waarmee 1790 avonden gemoeid gingen. De kunstcom missie gaf in Weenen 409 schouwburg- voorstellingen en concerten, die door on geveer 400.000 personen bezocht werden. Het aantal arbeidersbibliotheken bedroeg het laa'tste jaar 302.359, de helft meer dan in 1914'.. Prachtig! niet waar? Wat moet een aldus georganiseerde, een feestelijk aldus gevoede en doorwrochte par tij, wel niet kunen praesteerenl Een feit is het echter, dat Oostenrijk juist door de sociaal-democratie steeds dieper in den put raakte. Dat geeft te denken! Te denken, dat organisatie enz., niets be- tcekent en niets vermag (althans niets „im Groszen und Ganzen"), wanneer ze.rood is, dal ze voor het algemeen volksheil niets goeds uitwerkt en integendeel een be letsel vormt voor nieuw te veroveren wel vaart, alweer, wanneer ze rood is! O zeker, we weten wel, dat het huidige Oostenrijk een heel abnormaal land is, dat er uiterst moeilijk eenige weiaart te scheppen is, maar als één partij daar iets houdbaars had kunnen bereiken, dan was het toch zeker de sociaal-democratische geweest, die er immers blijkens het boven staande zoo prachtig functionneert en zoo intensief vermag te werken. En die partij heeft juist niets bereikt. Als er voor het arme Oostenrijk nog eeni ge uitkomst te vinden is, dan zal die gevon den worden door de christelijke elementen •Idaar, doordat getracht wordt de internatio nale positie van Oostenrijk te wijzigen tot heil van den Oostenrijkschen burger, zij het dan ook, dat er iets nationaals (maar daar hebben de socialisten toch lak aan!) zal moe ten worden prijsgegeven. (Kenmerkend is 't in middels voor het z.g. „internationale" ka rakter der sociaal-democratie, dat juist de socialisten in Oostenrijk zich zoo fel ver zetten tegen een nieuwe internationale orien teering, nu deze van rechts wordt voorgestaan als het eenige redmiddel!) Oostenrijk bewijst het wel zeer sterk: het socialisme vermag voor de welvaart van een land niets, ook al is het socialisme er prima-prima en in de puntjes verzorgd, kortom: al is het socialisme „om van te wa tertanden." „Het Volk" is met zijn watertanderig stuk je o.i, niet erg gelukkig geweest. Als het de voortreffelijkheid van 't socia lisme en deszelfs organisatie wil aantooncn, moet het met andere bewijzen komen. Als dat mogelijk is! Wat wij. betwijfelen! Sociëteit ,St. Bavo" L. T. B. 11 u. zang cursus 754 uur. Bond van Technici 8 uur Reddingsbrigade 8% uur Rechtskundig advies 8% uur Vrouwen bond 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. 7?. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12 yj,van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. if artha-vereeniging Bioemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. "Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 191 uur gedurende de maand November. Sf. Jozefgezellenvereen. Jansstraat 59 „Ge loof en Wetenschap" Vergadering - Spr. Prof. F. H. J. A. Roels. Cem. Concertzaal Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst 8 uur Missa Soleninis, Beethoven. Zaterdag 18 Nov. werd door de leden van de P. B. N. A. Studieclub afd. Haar lem en omstreken een excursie gehouden naar de Suikerfabriek „Holland" te Half weg. Allereerst werden de kranen en los plaat en b zc d Be £©ose beetwortel n worden door een geul naar de fabrieis ge spoeld, om daar gereinigd te worden, ge wogen en gesneden, waarna de suiker uit het snijdsel wordt gehaald door middel van stroomend warmwater. Het verkregen sap wordt dan met kalk, zwavel en koolzuur vermengd, hetwelk met de onzuiverheden een chemische verbinding aangaat. Het wordt dan door filters geperst waarbij de onzuiverheden a. hterblijven en vervolgens in ketels gebracht, waar de suiker door mid del van stoom in een luchtledig kristalli seert. Wanneer dit proces geëindigd i s, brengt men de brei in de centrifuges, al waar de stroop er uit wordt geslingerd, welke weer een ongeveer dezelfde be werking ondergaat, om daarna als ruwe suiker in den handel te komen. De ver kregen suiker uit de centrifuges komt op den suikerzolder en wordt van hier uit in zak ken gewogen, om naar de raffinaderij te worden weggevoerd. Nadat ook nog de cen trale bezichtigd was, bracht de voorzitter namens de leden dank aan don geleider voor zijn hoogst aangename en leerzame ïonde'.t'iig en zeer dui e ijke orkl.tri ;gen waarna men afscheid nam. Dezer dagen had in de St. Jozef Gezellen Vereepiging de plechtige vaandelwijding plaats van bovengenoemde muziekvereni ging. De door bestuur en leden zoo lang verwachte dag, waarop men zich eindelijk in het bezit gesteld zou zien van een vaan, was dan daar. Ongeveer 8 uur, nadat „Utile Dulci" de feestelijke stemming met twee mooie nummers: „Les Amazones", marsch, en „Sur les Flots Bleus", Fantasie, had in gezet, opende de voorzitter van het Vaan delcomité, de heer R. Pannekeet, deze bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, aan genoodigden en donateurs. Onder de aanwezigen merkten we 0. a. op den Zeer Eerw. Heer W. v. Adrichem, Centraal President der St. Jos. Gez. Vereni gingen in Nederland, den Eerw. Pater J. Verhaar O. F. M., Praeses der vereniging, voorts de besturen der R. K. muziekvereni gingen uit Schoten, Heemstede en Overveen. Op het tooneel, tusschen groen en bloemen, prijkte het nieuwe vaandel, dat aller bewon dering wekte. „Utile Dulci" mag er trotsch op zijn en Roomsch Haarlem niet minder. Boven op staat het insigne der St. Jozefs- Oez. Vereeniging, waarvan „Utile Dulci" een onderafdeeling is. Het vaandel zelf is schildvormig, in donkerblauwe kleur. Boven aan troont het wapen van Haarlem, om ringd van de Damiaatjes. In 't midden prijkt een in goudkleur uitgevoerde lier, met aan den onderkant een opengeslagen muziekboek waarop eenerzijds „Roomsche blijdschap" en aan den anderen kant „Aan U, 0 Koning der Eeuwen". Boven deze lier in duidelijke letters „R. K. Muziek-Vereeniging", en daaronder, in sierlijke letters, aan beide zijden afgezet met muzieksleutels „Utile Dulci". Aan weerszijden der lier een laurier en eiketak, vooral mooi door de fijne scha duwzijde. Aan den onderkant, in een goude stralenkruis staat de oprichtingsdatum der Vereeniging. Aan een ring boven het vaan del hing de pas gewonnen medaille op het concours te Alkmaar. Het geheele, goed in lijn en kleur gehouden vaandel, maakt een degelijken indruk en zal zeer zeker een sieraad vormen in de rij van ande re Roomsche vaandels. De heer Luijcks, uit wiens atelier, aan de Schalkburgergracht, het vaandel afkomstig is, en die zelf ook de ontwerper er van is, heeft hiermede een schitterend stuk werk geleverd, waarop hij trotsch mag gaan. De wijding van het vaandel werd verricht door den Wel Eerw. Pater Verhaar, die na deze plechtigheid „Utile Dulci" feliciteerde met haar mooie vaan. lm een korte toe spraak, waarin Z.Eerw. op de beteekenis van het vaandel wees, spoorde hij allen aan, steeds aan de symbolen te beantwoorden. Vervolgens droeg de heer Pannekeet, namens de vaandelcommissie, met hartelijke woorden het vaandel aan „Utile Dulci" over, nadat hij allen die tot het verkrijgen hiervan hadden mede geholpen, nog een welgemeend dankwoord had toegestierd. Eveneens met sympathieke woorden, werd dit door den voorzitter aanvaard. Hiermede was het officieele gedeelte afgeloopen en kreeg het dubbel mannen- kwartet „Aurora", onder leiding van den heer Nico de Zwager, gelegenheid, ons van zijn mooien zang te doen genieten. Nadat door „Utile Dulci", drie nummers nog zeer verdienstelijk waren uitgevoerd, ging ieder in opgeruimde stemming huis waarts. A.s. Donderdag, des avonds ten 8 uur en Vrijdagmorgen om 10 uur, zullen door de a/d. Haarlem „St.. Augustinus", van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramweg personeel „St. Raphaël", speciale leden tram-vergaderingen worden gehouden, waar het voorstel (arbeids-verlenging) der Di rectie zal worden besproken. Onnoodig zal het zijn aldus verzocht het bestuur ons te willen doen opmerken de leden aan te sporen deze belang rijke vergadering met hunne vrouwen te bezoeken, waar het een punt van ver strekkende beteekenis geldt Dinsdag 21 November a.s. houdt deze afdeeling een groote propaganda-vergade- ring in het gebouw „St. Bavo", Smede- straat, des avonds te 8 nnr. Op deze belangrijke vergadering zal de Bondssecre- taris, de heer 0. Verwey Jr., te Utrecht, komen spreken over het onderwerp „Wat doet onze bond?" Naar aanleiding daarvan worden de le den, alsook alle B.K. Technici uit Haarlem en Omstreken, dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" leezen wij over het resultaat der con ferentie van Washington o.m.: De berichten, mededeelingen en ver slagen, die ons in deze dagen over de „bollenconferenlie" van Washington be reiken, wijzen als resultaat der bespre kingen aan, dat duidelijk is gebleken, dat het voor de Amerikaansche kwee kers vooralsnog niet mogelijk is om te voorzien in de binnenlandsche vraag in dat land naar bloembollen in het alge meen naar de thans voor vrijen in voer toegelaten bollen in t bijzonder. De Amerikaansche transport-toestanden, hooge loonen, grondgestefdheid en be drijfskennis zijn de voornaamste facto ren zoo werd op de conferentie door de Amerikanen aangevoerd, die ten gevolge hebben, dat het buitenland op dit gebied voorloopig nog beter en voor- deeliger kan produceeren. Een belangrijk resultaat is, dat een invoer verbod van Narcissen met kracht van de hand werd gewezen. Verder: Zoowel op de conferentie als in de be sprekingen daarna, hebben de heeren Krelage en Warnaar de foezegging ge geven, dat in de cultures met kracht zal worden opgetreden tegen de Narcisvlieg en de andere ziekten; de conclusie hier van voor ons vak ligt voor de hand. Er zal met nog meer zorg naar Amerika vescheept moeten worden en er dient een regeling in 't leven geroepen te wor den, die praktisch gesproken, invoer van insecten als de Narcisvlieg in Amerika onmogelijk maakt. In onderlinge samen werking moet aan de door onze afge vaardigden gedane toezegging, gestand gedaan worden. Op de zuiverheid van onze cultures moet nog meer gelet wor den; de hier ingevoerde Narcissen zul len aan een streng onderzoek moeten worden onderworpen. Het artikel besluit vervolgens met de vol gende waarschuwing. Het vak moet thans niets doen dal Amerika kan prikkelen. Onze taak is, le. te zorgen dat alleen gezond mate riaal naar Amerika gaat. De Amerika nen stellen, althans nu nog, prijs op ons product, dat hen in staat stelt goede za ken te doen. 2e. De teelt in Amerika moet niet in staat zijn om ons artikel le vervangen, hiervoor moeten onze redelijke prijzen zorgen. Wanneer alles er op gezet wordt om deze twee factoren ten onzen gunste te doen voortbestaan, is alles nog niet verloren. Ziehier dus de taak, die ons het resultaat van de Washingtonsche conferentie oplegt. Voorts bevat dit weekblad een artikel over de conferentie te Washington en het daar verhandelde, waarover wij eenige dagen ge leden in ons blad reeds uitvoerig schreven. Wegens het groote succes zullen de Mu sikalische Kammerspiele nog een voorstel ling te Haarlem geven met een geheel nieuw programma. Ditmaal zal de opvoering plaats hebben in den Stadsschouwburg Wilsonsplein en wel op Woensdagavond a.s. Over de vorige uit voering te Haarlem schreef onze verslag gever met den meesten lof. Wij kunnen daarom den Haarlemmers aanbevelen, dezen amusanten en artistieken avond te gaan bijwonen. Men schrijft ons: Het gemengd programma, Jat de heer Gerharz voor het Volksconcert gisteren had samengesteld, scheen een buitengewone aan trekkingskracht te bezitten wat bleek uit den enormen toeloop van bezoekers, waar van verscheidene honderden moesten worden afgewezen. Zooals reeds vroeger gemeld, was het programma samengesteld uit die stukken welke door velen aan den heer Gerharz schriftelijk werden ingezonden. Aangezien aan de vele aanvrage slechts gedeeltelijk kon voldaan worden zal een voortzetting op Ihet eerstvolgend volksconcert plaats hebben. TT it bovenstaande blijkt weer voor de zooveelste maal welk een belangstelling voor de con certen der II. O. Vbestaat. Donderdag a.s. ledenconcert met den be kenden pianist professor Hugo von Dalen, uit den Haag. Dien avond wordt een ge- li eel Russisch programma gegeven, waarvan allo nummers 'een eerste uitvoering beleven. Wij meenen, dat er Zaterdagavond meer vrienden van Marie van Eijsden—Vink in den Stadsschouwburg waren, dan bewonderaars van Felix Timmermans. Die meening gron den wij op onze waarnemingen in de rich ting van „het tooneel in de zaal": het pu bliek. Hebben we gelijk, dan voelde Haarlem s publiek vooruit de waarde van den avond zeer juist aan. Voor 't stuk immers kunnen ook wij geen onverdeelde bewondering uitspreken! 't Houdt den avond door gezellig bezig juist vol doende intrigue bevattend, maar die in trigue heeft offers van de psychologische waarschijnlijkheid geëischt, welke een serieus dramaturg zich niet maar zóó veroorloven mag. Aangenomen echter, dat iemand die n meisje vroeg, na haar weigering twintig jaar lang blijft 'hopen, op een vrijwillig, zonder vragen uitgesproken jawoord, aangenomen dat hij na die twintig jaar zal pogen door 'n grove krenking dat jawoord af te persen, teneinde 'n weddenschap te winnen, aange nomen, dat hij dan door een half uurtje coquetterie, zich last brengen tot een tweede aanzoek, tegen een 20 jaar lang volgehou den voornemen in, en aangenomen nog een en ander, dat wc moeilijk aannemen kunen. dan mag dit blijspel inderdaad een a<nu- sant stuk genoemd worden. Maar zijn succes dankt het grootendeels aan het meesterlijke spel van Jules Verstrac- te en Marie van Eijsden Vink. Door hun Vlaamsche gemoedelijkheid heen straalde hun diepere aard zóó duidelijk^ door, en hun stil spel van oude-lui coquetterie in 't tweede be drijf was zoo frappant zuier en geestig, dat alleen dit kwartiertje spel den avond goed maakte. Jules Verstraete gaf daarenboven nog een zoo mooi stuk gelaats- en figuur actie bij 't „begrafenismaalin 't derde be drijf, dat we over het dwaze van dat maal tijd-houden om een liefde te begraven heen- raakten. In 't eerste en derde bedrijf zagen we staal tjes van Vlaamsche leute, waarin mijnheer Pirroen door zijn vrienden voortreffelijk werdi gesecond.eed. We moetien ten slotte Martha Walden complimenteeren voor de wijze, waarop zij haar rol leven gaf al kunnen wij de auteurs géén compliment ma ken over 't invlechten van haar liefdes-epi sode in het stuk. Verschillende min recommandabele greep jes maken voorbehoud voor volwassenen noodzakelijk. Het Burgelijk Armbestuur alhier, overwe gende, dat het wenschelijk is het verleenen van steun aan z.g. uitgetrokken werklooze arbeiders nader te regelen, heeft besloten: 1. in te stellen een commissie, belast met de bepaling van het bedrag van den te ver leenen steun en de beslissing van eventueel te dien aanzien gerezen geschillen: 2, deze commissie te doen bestaan uit drie leden, van wie twee door het Burger lijk Armbestuur uit zijn midden aan te wij zen en één bestuurslid van een vakorgani satie van werknemers, zitting hebbende in de commissie van advies voor de werkloos heidsbestrijding. Het laatstbedoelde lid heeft gedurende één maand zitting in de commis sie en wordt daarna vervangen door een an der, volgens een daarvan op te maken roos ter. Verder heeft hij vastgesteld een steunrege ling voor uitgetrokken werkloozen. Aan de algemeene bepalingen is het volgende ont leend: Onder uitgetrokken werkloozen worden verstaan zij, die lid zijn eener werkloozen- kas en den termijn, welke volgens het regle ment der kas als maximum-duur der uitkee- ring is gesteld, hebben genoten. Met uitgetrokkenen kunnen worden ge lijkgesteld: lo. zij, die krachtens de bepalingen van het reglement hunner kas, recht op uitkee- ring zouden kunnen doen gelden, maar ten gevolge van oorzaken buiten hun schuld (b.v. als de kas is uitgeput, of deze gedu rende een gedeelte van het jaar niet uit keert) geen uitkeering ontvangen. 2o. zij, die lid zijn van een organisatie van overheids- of semi-overheidspersoneel en, krachtens hun beroep, niet als lid eener werkloozenkas kunnen worden toegelaten; één en ander met dien verstande, dat zij minstens gedurende 26 weken vóór het in treden hunner werkloosheid lid van die or ganisatie zijn geweest. Bij de beoordeeling van de vraag, of, en in welke mate ondersteuning noodig is, wordt, met inachtneming van de na te noe men normen, nauwlettend met den toestand van elk gezin in het bijzonder rekening ge houden. Niemand kan aan deze regeling eenig recht op ondersteuning ontleenen. De bepalingen der reglementen op de werkloozenkassen der betrokken vereenigin- gen betreffende het teekenen der dagelijk- sche aanmeldingslijst en van de aanmelding als werkzoekende, zijn van toepassing. De ondersteunde is verplicht aangeboden werk, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht, en waarvoor hem een be hoorlijk loon wordt aangeboden, te aan vaarden. De ondersteuning bedraagt ten hoogste: a. voor gehuwde en ongehuwde kostwin ners 13.50 per week, benevens 1.50 voor ieder gezinslid boven de 2 personen, tot een maximum van 18 per week; b, voor kostgangers 8 per week. In gevallen, waarin de ondersteunde, krachtens de bepalingen van het reglement der werkloozenkas, verplicht is tijdens zijn ondersteuning de bijdrage aan de werkloo zenkas door te betalen, wordt deze boven de onder a. of b. genoemde bijdragen ver strekt, met dien verstande, dat ten hoogste 18 wordt uitgekeerd. Als regel zal de ondersteuning niet meer bedragen dan het bedrag dat als uitkeering uit de werkloozenkas werd genoten. De ondersteunde is verplicht op straffe van verlies van ondersteuning als uitgetrokkene. zoolang de ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur duurt, zijn bijdrage aan de werkloozenkas overeenkomstig de reglemen taire bepalingen te betalen. De verdiensten, zoowel van den uitge trokkene, als van de léden van diens gezin, worden voor de helft van het bedrag der on dersteuning afgetrokken. Is het dan verkregen bedrag, vermeerderd met het hierboven bedoelde loon, hooger dan 154 maal het bedrag dat als basis der ondersteuning geldt 8 of 13.50 ver meerderd met den toeslag van 1.50 voor ieder gezinslid boven de twee personen, echter ten hoogste 18) dan wordt het aan ondersteuning uit de betalen bedrag voor zoover teruggebracht, dat de totale inkom sten niet meer dan 154 maal de gronduit- keering bedragen. Ouderdomsrente, pensioenen en dergelij ke inkomsten worden geheel in mindering gebracht. De ondersteuningen door het Burgerlijk Armbestuur van Haarlem vastgesteld, wor den des Vrijdags aan den directeur van den Dienst der werkloosheidsbestrijding voor iedere kas afzonderlijk ter hand gesteld en door dezen des Zaterdags aan de betrokken betaalmeesters uitbetaald. Alleen in bijzondere gevallen wordt door den aanvrager een wachtweek doorgemaakt. De ondersteuning wordt ingehouden in dien: a. door den werklooze, die voor steun in aanmerking komt, opzettelijk verkeerde in lichtingen worden verstrekt; b. door den werklooze opzettelijk geen of onvolledige opgave wordt verstrekt van het inkomen van den ondersteunde en van de overige leden van het gezin; c. de werklooze nalaat er voor te zorgen dat hij als werkzoekende bij de gemeentelij ke Arbeidsbeurs is ingeschreven en inge schreven blijft; d. de werklooze weigert werk, waarvoor hij lichamelijk geschikt kan worden geacht en waarvoor hem een behoorlijk loon wordt aangeboden, te aanvaarden; e. de werklooze weigert ten allen tijde den daartoe gemachtigden persoon (perso nen) in zijn woning te ontvangen, of zich niet onderwerpt aan de vastgestelde maat regelen van controle. Men verzoekt one van de zijde der afd. Haarlem „St. Augnstinns" mede te doelen dat alle gelanceerde berichten welke dezer dagen weder in sommige dagbladen (niet in de N. H. Crt.! Beid.) verschenen, voor persoonlijke meeningen moeten worden ge houden, en niet andera gehouden kunnen worden. Een definitieve uitspraak der or ganisatie zal alleen gegeven kunnen worden wanneer de hiervoor te beleggen verga deringen gehouden zijn. Zeer wenschelijk is het dat men ook als lid eener (organisatie dergelijke meeningen niet uitspreekt tegen over derden. Zooals thans weder duidelijk blijkt, wordt daarvan eon verkeerd gebruik gemaakt. t Na de lezingen over Shelley van Prof. yHerford en Lascelles Abercrombie en naast die van Laurenoe Binyon over Ohineesche Schilderkunst, heeft de „English Associa tion in Holland" thans een Amerikaan uit genoodigd om te komen spreken over Arae rikaansche literatuur. Prof. H. D. Gray, hoogleeraar aan de Stanford University, Oalifomië, die deez uitnoodiging aanvaard heeft, zal in deze week in een viertal ste den een serie lezingen geven over den grooten Amerikaanschen humorist Mark Twain. De schrijver van „Tom Sawyer" en „Huck leberry Eiün" is ook in Nederland geen onbekende. Het leven in het Westelijk deel der Vereenigde Staten, omstreeks den tijd van don burgeroorlog, wordt in deze ro mans aanschouwelijker en humoristisoher be schreven dan ergens anders. Ook zijn reis verhalen: „Innocence Abroad," „A Tramp Abroad" en- „Following the eq.ator" hebben een grooten kring van lezers gevonden. Zijn „Connecticut ïankee in King Arthur's Court" daarentegen is een ernstig boek, vol sympathie en verontwaardiging onder een oppervlak van humor. Na het schrijven van dit werk verdiepte Mark Twain zich hoe langer hoe meer in de studie van sociale toestanden en werd een uitgesproken pes simist. De bitterheid van zijn laatste pe riode vormt een scherpe tegenstelling met de humor en het optimisme van zijn eer ste romans. Te Haarlem zal deze lezing plaats vin den op Woensdag a.s. Bij de aankondiging werd door een foutieve buitenlandsche op gave de naam van den spreker gegeven als Bray in stede van Gray en het onder werp, Modern American Novelist© werd nader door den spreker zelf in Mark Twain veranderd. Van de Commissie voor Openbare Werken der gemeente Heemstede is bij B. en W. van Heemstede ingekomen een advies om over te gaan tot verbetering van den Leidschevaart weg en wel in drie gedeelten. Voorloopig zon zij willen bestraten het gedeelte, gelegen tus schen de Remise der E. S. M. en de z.g. Kwakelbrug. De kosten van verbetering van dit gedeelte worden op rond 7,600 geraamd en de Commissie zou deze willen bestrijden uit den gewonen dienst B. en W. van Heemstede kunnen zich met dit advies vereenigen. Niet alleen zal door be strating de weg belangrijk kunnen worden verbeterd, maar tevens kan een flinke rijweg worden verkregen langs de westzijde van het meest westeliïke tramspoor, omdat de eigenares van het bestaande trottoir langs dien weg, gelegen ten noorden en ten zuiden van de Edisonstraat, wil medewerken, dat dit trottoir van een breedte van 4 meter wordt te ruggebracht tot eene van 2,50 M. Deze rijweg zal daardoor een breedte kunnen verkrijgen van 4,25 M., hetgeen aan het drukke verkeer aldaar ten goede zal komen. Naar aanleiding van het bovenstaande stel len B. en W. voor, het benoodigde crediet van 7,600 te verleenen. Terug te bekomen bij: J. Warmer, Vaarlslraat 1, armband; W. H. Bildejrt- beek, K. Hofstraat 11, armbandhorloge; J. Weber, Amsterdamschevaart 15mod, beursje; J.- v. Waart, .Voorzorgstraat 57, beursje; J. Wiedijk, Heerensingel 71D, bril in étui; M. Hulst, Spaarnoogstr. 3, bruine ceintuur; J. Baars, Ceciliastraat 6, blauwe ceintuur; A. Giesen, B. Huet- straat 24, bruine wollen das; A. Koop man, Delftstraat 29, grijze ceintuur; C. v. Duffelen, Amsterdamstraat 3C, jon gensjas; v. d. Weijde, L. Kosterstraat 11, deel van een fietslantaarn; H. Ivooij, M. y. Heemskerkstraat 3, blauwe muts; J. v. Wijk, Krom lörood, knipmes- B. Voet- berg, Wouwermanstr. 40, blauwe muts; J. Klimbre, Langendijkstraat 9r., grijze pet; E. Tork, Gasthuislaan 163, bruine portemonnaieL. Bosch, L. Margarethast. 20G, hondenpenning; Broertjes, v. Keu lenstraat 26, polsje met bont gevoerd; M. Marchand, A. L. Dyserinckstraat 20, bruine portemonnaie; F. de Haan, Nieu- wegracht 113, rijwiel; M. v. Schouwen burg, Raamsingel 42, huissleutel; W. Jor- jdan, Olycanstraat 25, geel taschje; S. A. Oosterhout, Kloosterstraat 91, Schoten, zwart taschje; J. v. d. Meer, Esschilder- straat2 0, Vrouwenzak; W. Smits de Clerqstraat 127, zak bloembollen; Mijn- ders, Oranjeboomstraat 17, zak zeeschuim R. Dijt, Gornelissteeg 13, zilverbon; J. v.D eventer Twijnderslaan 5, Holl. Her dershond; Bulkers, Oo&tvest 26, zwart hondje; Kennel Fauna Parklaan: bruin hondje, gebracht door C. Meijer, Bak kerstraat 10; katje gebracht door van Rijswijk, Joh. de Breukstraat 47, grijss katje, gebracht door De Graaf, Coara- hertstraat 3, C. G. Peper Goudsmadsl- pleintje 2, kist. Bovengenoemde vereeniging zal Vrijdag 24 November a.s„ des avonds 8 uur, haar Jaarlijksche Algemeene Vergadering henden. Op den Zangwedstrijd te Schiedam, uit geschreven door de Mannen-Zangveroenn- eeniging „Inter Nos", werd door Haar- lemsch Gemengd Koor, afdeeling Dames koor, directeur de heer J an Booda, de eerste prijs met algemeene stemmem be haald. 1 Hedenmiddag had onder zeer groote be langstelling op bet R.K. Kerkhof St Barbara de teraardebestelling plaats van wijlen J. G. Hirs, ploegbaas Centrale Werkplaats der N. S. en penningmeester van de afd. Haarlem van St. Raphaël) De droeve stoet werd voorafgegaan door het vaandel der afd. Haarlem van St. Ra phaël, het dagel. bestuur en een paar ver tegenwoordigers van het Hoofdbestuur, ver der de overige bestuursleden. Achter de rouwkoets volgden een groot aantal leden van het personeel der Centrale Werkplaats en van het tramwegpersoneel. De beaarding geschiedde door den Eerw. Adviseur van St. Raphaël, kapelaan Burwm- ket. Na de plechtigheid werden door de leden van St. Raphaël vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten gebeden voor de zielerust van hun beminden kameraad. Vele kransen be dekten de baar o.a. van St. Raphaël en van het personeel van Stelplaats IV der Centrale Werkplaats alwaar de overledene werkzaam was. Naar de Telegraaf uit goede bron zegt te ver nemen, bestaan er ernstige plannen, de vroe gere renbaan „Woestduyn" in eere te her stellen. De eigenaar van een bekende draversstal hier te lande is n.l. doende, het eigenlijke courseterrein van het fraaie land goed aan te koopen. Indien deze pogingen succes hebben, zou hij de baan weder in exploitatie willen brengen, en dan zoo mo gelijk eiken Zondag van het seizoen courses geven, draverijen en rennen. Uiteraard is de zekerheid van een vergunning om dat eiken Zondag te doen een der essentieele voor waarden voor de onderneming. Wij herinneren ons Woestduyn van jaren geleden. To-n was er geen mooier baan in het geheele land, en wat de entourage be treft, het kan zich meten met alle gelegen heden die er op dit gebied in het buitenland bestaan. Een dag naar Woestduyn beteeken- de voor den waren liefhebber een dag sport en natuurgenot. De baan zelf is ook thans nog intact, al zullen er herstellingen noodig zijn, die eenigen tijd eischen, en de fraaie omgeving heeft niet noemenswaard geleden, aldus de „Tel." Voor de kans op een rendeerende exploi tatie pleit nog, dat het landgoed uiterst ge schikt gelegen is en zoowel vanuit Amster- De Stadsbibliotheek en leeszaal kost de gemeente jaarlijks een kleine f 40.000, daarbij niet gerekend rente en aflossing der gelden die zijn uitgegeven voor de dure inrichting van de lokalen. Men wilde en wil zelfs een 6piksplinternieuvv gebouw voor de leeszaal, doch de heeren hebben het toch niet aangedurfd dezen aanslag op de gemeentekas, die spotten zou met alle zuinigheid, door te drijven. Dat neemt niet weg, dat van het pHde gemaakt is, wat er van te maken is en al te zeer bekrompen heeft men zich niet. Wij zijn blij tenslotte dat kosten noch moeiten gespaard zijn om de Stadsbi bliotheek 'n goede kans te geven om de slagen. Het lokaal ligt midden in cie stad, de meubileering en stoffeering Iaat. naar onze bescheiden meening, weinig aan comfort te wenschen over en er is een heirleger van bedienden om de bezoekers te helpen. Toch kan men nietr oemen over het succes. Wanneer men het aantal bezoeken ziet, wat er afgelegd wordt, is er geen reden zich van enthousiasme de handen le wrijven en zeker niet als men daarbij bedenkt dat de bezoekers beperkt blij ven tot een klein kringetje meestal. De verwachting dat voor de groote massa, de groote massa der arbeiders vooral, van de Leeszaal opvoedende kracht zou uitgaan, is niet in vervulling gegaan. En ziet nu weer hoe duur de ge meente werkt in vergelijking met par ticuliere instellingen. Het succes der R. K. Leeszaal is zeker niet minder dan dat van de Openbare. Zeer zeker niet als dat succes in cijfers moet worden uitgedrukt, die het aantal bezoeken en uitgeleende boeken aange ven. Maar de kosten der R.K. Biblio theek en leeszaal zijn in de verte niet zoo hoog als die der Openbare. Kost de Openbare aan de gemeentekas bijna f 40.000- de R. K. kost totaal nog geen f20.000; nog geen f 10.000, wellicht nog veel minder. Maar daar wordt dan ook geen f 20.503 aan salarissen alleen uit getrokken! En dan te denken dat dc eerste opzet nog veel royaler was! We zijn benieuwd eens Ie weten wat elk bezoek, wat elke bezoeker van de Openbare Leeszaal aan de gemeente kost. Maar dat er bezuinigd moet worden op dit instituut is zeker. De vraag moet zelfs overwogen worden of dit instituut wel mag blijven voortbestaan. Proefondervindelijk is thans dan wel gebleken de juistheid van wat wij uit den treure vóór de stichting telkens en telkens herhaalden; dat men nl. berouw zou hebben zoo'n duur paard binnen te hebben gehaald. In dezen tijd, nu alles schreeuwt om zuinigheid, is het echter onverantwoord door te gaan veertig mille uit te geven voor een instelling, met zoo'n pover resultaat! Zouden we het ding maar niet sluiten! Barometerstand 768. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht In den morgen van 20 Nov. Hoogste barometerstand 771.6 m. M. te Birr Castte (Ierland). Langste barometerstand 751.5 m. M. Ie Memel Verwachting van den avond van 20 lot den avond van 21 Nov. Zwakke tot matige wind, uit Noordelijke richtingen, aanvankelijk opklarend, Jater weer toenemende bewolking, weinig of geen regen iets kouder. dam als trit Den Haag gemakkelijk te berei ken valt. De trein stopt voor de deur. Geboren: 17 November, d. van S. de Vries —van Amerongen. z. van M. Poulenvan Ee. z. van L .Tibboel—de Pree. z. van G. T. H. KappersFrieling. d. van J. H. A A RobbéHuijer. 18 November, d. van M. Th. KroonKleijn. z. van J. Pik Strecder. 17 November, z. van B. J. Erin- gaHallkamp. 19 November, d. van M. C. Klaver—Bouwer. .z van J. SpruijtKoele- wijn. d. van J. MissetKleefstra. Overleden: 18 November. A J. J. Zonne veld, 47 j„ Pres. Steijnstraat. W. F. van der Kroft, 36 j., Kamperiaan. 17 Nov. H. Brongersma, 82 j., Ged. Oude Gracht. N. J., 3 <L, z. van N. A. van Excel, Dubb. Buurt. C. Machielsen, 54 j., KampeAan. 16 November. J. G. Hirs, 43 j., Kamper- Isan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1