CONCURREEREN1 Nieuwe Haarïsmsche Courant BINNENLANDSCH MIEUWS. Commissies van overleg. De Rotterdamsche haven. R.-K. Staatspartij en N. K. P. De zakelijke bedrijfsbelasting. Stichting „Mater Salvatoris". De burgemeester van Rotterdam. Het Marktwezen. Het St. Adelbert-Comlté. VERKEER EN POSTERIJEN. Aangegeven waarde voor Zweden. KUNST ER KENNIS. Vergeten muziek. GEMENGD NIEUWS. De moord te Veendam. Een inbrekersfirma. wil zeggen, tegen denzelfden prijs, dien een ander voor zijn artikel vraagt, een beier, d.w.z. een waardevoller artikel te leveren. Overtuig en BEWIJS HET PÜFLIEK DAT UW ARTIKEL HET BESTE IS voor den prijs dien ge er voorvraagt. De heeft een zeer ruime verspreiding. Een kloeke knaap. Brutale aanranding. Oplichting van een bank. Door een lantaarn gevallen. Na twee jaren. KORTE BERICHTEN. Dood gevallen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Mond- en Klaawzeer. INGEZONDEN. Vergoeding voor secretarissen en adjunct- secretarissen. Bij Koninklijk besluit is bepaald dat aan de secretarissen en adjunct-secretarissen van de bijzondere commdssiën voor georganiseerd overleg voor elke vergadering van de com- misde of een harer sub-commissdën, ten behoe ve waarvan door hen de noodige werkzaam heden zijn verricht, eene belooning wordt toe gekend. waarvan het bedrag, aJ naar gelang het secretariaat eener commissie of sub-eom- mdssie aan een dan wel aan meerderen is opgedragen, wordt bopaald op onderscheiden lijk acht en twaalf gulden, zulks met dien verstande, dat indien in het laatste geval de werkzaamheden ten behoeve van eene verga dering door meerderen zijn verricht, de beioo- ning tussohen dezen wordt verdeeld naar even redigheid van ieders, door den voorzitter der commissie of der betrokken sub-commissie vast te stellen aandeel dn die werkzaamheden. Twee of meer vergaderingen op denzelfden dag gelden voor ééne vergadering. Dit besluit wordt toegepast te rekenen van af 1 Januari 1922. Met ingang van dien da tum vervallen de regelingen, welke terzake mochten bestaan, met dien verstande echter, dat, indien ingevolge zoodanige regeling over 1922 een hoogcr bedrag zou zijn genoten dan ingevolge dit besluit over 1922 in afwijking missie of een harer sub-commissiën ten behoe- bedTag wordt toegekend. Over de haven van Botterdam, speciaal «ut betreft de vlugge wijze van het lossen van schepen geeft de „Times" een bespre king. Ter illustratie van de» vlugge lossing meldt het blad, dat op zekeren morgen een Engelsch schip, geladen met 6000 ton erts de haven van Botterdam binnen kwam. Denzelfden middag was het schip al ge lost en passeerde na gebunkerd te hebban, reeds 's avonds Hoek-van-Holland. Deze snelle wijze van lossen, welke al leen het monopolie is van de haven van Botterdam, (in Antwerpen neemt het los sen minstens 4 tot 5 dagen in beslag) wordt ook door de cargadoors erkend. Zij hebben dan ook voor Botterdam een reductie van 6 d. per ton toegestaan voor de gewone graanvraohten van den Donau, terwijl enkele reeders bereid zijn 1 sh. reductie op de vrachten toe te staan voor ladingen van Inde en van het Verre Oos'en, indien deze in Botterdam worden gelost. Bij de momen'oole vrachtno'eeringea, n.l. 30 sh. per ton, is deze reductie zeer aan zienlijk te noemen. De Maasb. schrijft: Dezer dagen deelde „Het Centrum" mede, vernomen te hebben, dat er niet voel kans bestaat, dat de eenheid tusschen N. K. P. en R.K. Staatspartij, althans te U'treohl, zou her steld worden. Uit de allerbeste bron is ons medegedeeld, dat de aan bovengenoemd Wad verstrekte mededeeling op zijn zachtst gesproken, „zeer voorbarig" is. Het overleg tusschen beide partijen moet nog eerst goed beginnen. De voormannen van beide organisaties zijn het op een gecombineerde vergadering eens geworden over de wen schel ijkheid, dat er wij zigingen zullen worden aangebracht in het bestaande verkiezingsreglement Nu is aan twee heeren (uit elke groep één) opgedragen, wijzigingsvoorstellen te formulee ren. Deze wijzigingen moeten nog in de bestu- renvergaderingen worden besproken en ver volgens behandeld in de algemeene ledenver gaderingen. Er valt dns op het moment nog geen en kele conclusie te trekken. Naar hel Hbld. verneemt, wordt op verschil lende plaatsen in ons land in industrieele kringen thans ernstig overwogen bet voorbeeld te volgen van de Hengelosche fabrikanten en de lasten, die deze belasting den werkgever oplegt, in mindering te brengen van de loonen der werknemers Op initiatief van den B. K. Vrouwen bond, afd. 'e-Gravenhage, werd onder goed keuring van Z. D. EL Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem, krachtens Bisschop pelijk echrijven van 3 November 1922, op 1 Juli 1922 de hierboven genoemde instel ling gesticht. Het doel dezer stichting ie: de verzor ging van kraamvrouwen en zieken, welk doel kan bereikt worden: le. Door de oprichting, de inrichting, het onderhoud en het beheer van een B. (EC. Inrichting voor kraamvrouwen en een R. K. hulpkliniek 2e. Door het aanstellen van B. IC. Ver pleegsters voor het verzorgen, van kraam vrouwen en zieken tehuis. Door "het uitschrijven van een geldlee- ning tracht men nu gelden bijeen te krij gen voor aankoop van een hrie, instal latie van de inrichting, als: bedden, por- oelein, linnengoed, instrumenten e. d. De leening is groot f 175.000 en de rente bedraagt 6 pet. Als zekerheid voor de obligatieleening zal hypothecair verband verleend worden op alle bezittingen der stichting, terwijl als trustee zal optreden de U. V. Hanzebank te Delft. De oorrespondent van de „Vossische Zei- tung" te Weenen verneemt, dat nu de door Balfour ondernomen pogingen om den Ame- rikaanschen „waarnemer" in de herstel-com missie, Boyden, tot controle-commissaris voor Duitech-Oostenrijk te doen benoemen, door de regeering te Washington afgewe zen is, thans, naar verzekerd wordt, be noeming van burgemeester Zimmerman van Rotterdam tot commissaris-generaal binnen kort te verwachten valt. Een adres van den Middenstandsbond aan de Kamers van Koophandel. Vanwege het Bureau van den Midden standsbond is aan de Kamers van Koop handel en Fabrieken in Nederland een adres gezonden naar aanleiding van het 1.1. te Zwolle gehouden congres van den Midden standsbond, waarin gewezen wordt op het feit, dat de handeldrijvende middenstand, meer speciaal de winkeliers vaak schade in niet geringe mate ondervonden> door den verkoop, welke op de ooneumptiemarkten plaats vindt. Zoolang nu tusschen winke liers en marktkooplieden een gelijke con currentie bestaat, zou zeker een optreden ten bate van een der beide categorieën niet mogen geschieden, doch veelal doet het geval zich voor, dat door gemeentebe sturen b.v, zulk een laag staangeld van de marktbezoekers geheven wordt, dat niet alleen elke vergelijking ten aanzien van de huishuren, die de winkeliers betalen moeten, naar evenredigheid ontbreekt, doch dat tenslotte de gemeenten ajarlijks 'n groot bedrag op de instelling en het onderhoud der markten moeten toeleggen. Overbodig te zeggen, dat het aldus ontbrekende uit da belastingen geput moet worden, en waar aan de winkeliers het hunne natuurlijk heb ben bij te dragen. Ook klaagt het Bureau in dit adres over het steeds toenemen van het aantal markten, en het eveneens toenemen van de markt- ruimte, die in vele plaatsen kilometers lang is. Vervolgens wordt in het adres gevraagd, maatregelen te doen toepassen die de exces sen van het marktwezen doen ophouden, opdat de ongelijke concurrentie, die zij met de marktkooplieden nu te voeren hebben, ook wordt opgeheven. Indien, aldus vervolgt het adres, Uw Ka mer nu esn ernstig onderzoek zou wil len instellen, dan zal zij zeker ook bij lie verschillende gemeentebesturen wel willen aandringen om datgene te do9n wegnemen, wat als onrechtvaardig daarbij aan het licht mocht komen. Zooals men weet heeft het Plaat e ijk Co mité voor de K. S. A. te Amsterdam on langs een comité ingesteld tot bevordering van do St. Adelbert-stiohting (bezoek aan en herstel van de plaats waar St. Adalbert geleefd en gewerkt heeft, n.l. bij Egmond). Dezer dagen heeft het Oomitó ten huize van den heer J. B. v. Dijk vergaderd en zich geconstitueerd: Voorzitter is de heer J. B. v. Dijk, sesr. de heer Chr. Jansen, penningmeester Mr. Dr. P. J. Witteman. Binnenkort zal een conferentie gehouden worden met eonige misie-oomitó's, ten ein de nog dezen winter het doel van het St. Adelbert-Cbmité meer bekend te maken. Verwacht wordt, dat ook in andere plaatsen dergelijke comité's zullen worden opgericht. Voor het bisdom Haarlem wen de zich men daartoe tot de Plaatselijke Ctemité's voor de K. S. A. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat in het verkeer met Zweden de verzending is toegelaten van doosjes met aangegeven waarde, tot een maximum bedrag van f 12,000. Elk doosje moet ver gezeld zijn van één douaneverklaring. De doosjes kunnen worden belast met een ver- rekenbedrag van ten hoogste 800 kronen. Uitreiking van doosjes, vrij van rechten, is toegelaten. Het maandblad „Kunst" geeft een opsom ming van muziek van zelfs bekende compo nisten, die geheel in vergetelheid is geraakt Er wordt aan herinnerd, dat Frans Schu bert ongeveer 1100 werken schreef (waar onder 600 liederen). Van deze liederen houdt er een honderdtal zich op het repertoire. Maar met Schuberts instrumentale muziek is het slechter gesteld. Van zijn 13 opera's wordt niets meer gegeven dan de instrumen tale gedeelten uit „Rosamunde", van zijn 10 symphonieën alleen die in C en de „Unvol- lendete", van zijn 20 strijkkwartetten die in A moll en in D moil (een enkele maal nog in G dur). De pianosonaten worden vrijwel nooit gespeeld. Alleen eenige zijner kleinere klavierstukken (inpromptu's, moments musi cals trett men nog wel eens op de pro gramma's aan. Wat bleef er over van de muziek van Niels Gade? Waar bleven zijn 8 symphonie ën, zijn ouvertures, zijn koorliederen? Wat van Anton Rubinstein's opera's, sympho nieën, piano-concerten? Wat van de 9 ope ra's, 9 symphonieën, 5 oratoria, 34 strijk kwartetten, 12 vioolconcerten van Louis Spohr? Wat van Liszt's Symphonisclie Dichtungen, uitgezonderd „Tasco" en „Les Préludes"? Wat van Joachim Raffs werken? Enz. Men mag er aan toevoegen: hoeveel van de 600 instrumentale werken van Mozart hoort men nog? Van zijn opera's houden de „Figaro" en de „Zauberflötte" repertoire; maar van zijn 48 symphonieën hoort men er hoogstens vijf, waaronder meestal de drie laatste (in Es, G moll en G). Wat boort men nog van zijn strijkkwartetten, zijn 13 piano concerten, zijn 5 vioolconcerten, zijn diverti- menti, zijn sonates, enz? Men spreekt met de uitgezochtste termen over Mozart, den „ge nius licht en liefde", maar men speelt hem niet. Daartegen beijvert men zich niet overbodig in vergetelheid geraakte muziek van Bach op nieuw voor te zetten, omdat een Bach-cultus ons haar opdringt. Wij zijn thans zeer ver langend naar een Mozart-cultus en wenschen bepaald, dat zijn muziek ons even ijverig zal worden opgedrongen als die van Bach. WOLKENKRABBERS. Is do silhouet van New-York door de lee- lijkheid van de reusachtige gebouwen meer eigenaardig dan mooi, men moet verbaasd staan over de teohniek, die mogelijk maakte dergelijke gebouwen neer te zetten. Het „Hbld." schrijft er over; Do noodzaak van het bouwen van zeer hooge huizen ontstond, toen de bevolking van New-York zoo snel toenam, dat de prije van den grond met sprongen omhoog ging, terwijl zonder twijfel handige speculanten in die rijzing ook de hand gehad hAben en nog hebben. De rente van de dure grondstukken kan alleen opgebracht worden wanneer grooto sommen aan huur verkre gen worden en dit ia alleen mogelijk door de hoogte in te gaan. Het hoogste gebouw van New-York is de Woolworth Building, dat 240 meter hoog ia eu 55 verdiepingen boven en vier onder den grond telt. Hotels met twintig verdiepingen met logeerkamers en ettelijke meer voor andere doeleinden zijn geen uitzondering, terwijl ze veelal dan vijf verdiepingen onder den grond hebben voor de noodzakelijke dienstruimten. De rots achtige bodem van NewYork maakt het bou wen van dergelijke zware gevaarten op vol komen veilige manier mogelijk, terwijl stalen balken en pilaren, gewapend beton voor vloeren en dikwijls ook voor muren, de ste vigheid van het gebouw zelf verzekeren, zelfs al zouden aardbevingen te vrcozen zijn. Terwijl we bij ons te lande gewend zijn in een niet te diepen knü da heimeehinee te zien staan, riet men bij het bonwen der hooge huizen in New-York in de meeste gevallen groote stoomlooomobielen van ander type, die in de eerste plaats te zorgen hebben voor het leveren van een groote hoeveelheid samengeperste lucht. Deze d:ent voor het drijven der talrijke pneumatische boormachines, die in een oogwenk een aan tal gaten boren van meer dan een meter diepte, waarin met dynamiet een ontplof fing wordt veroorzaakt, die do rote doet splijten. De groote brokken steen worden dan door middel van kranen omhoog ge haald, tot de verlangde diepte is bereikt. De kanten van den kuil worden pneumatisch egaal gehakt. Dat werken met dynamiet is zoo algemeen, dat het een gevaar wordt voor Amerika, daar tallooze misdadige ele menten zoo'n vaardigheid verkregen heb ben in het hanteeren der meest gevaarlijke on(/)loffingsmiddelen, dat onlangs op een punt, waar dag en nacht een druk verkeer plaats vindt, drie gToote brandkasten met nitroglycerine of met dynamiet uit elkaax geslagen werden, zander dat van de daders, die dat werkje, plus het berooven, in en kele minuten verrichten, een spoor te beken nen was. Zoodra de grond voldoende open is ge legd. wordt begonnen met het leggen der fundamenten en van den ondersten vloer van gewapend beton, waarop zeer snel het stalen geraamte van het huis gaat verrij zen; daarna gaan de betonnen vloeren in iets langzamer tempo omhoog. Ook de schut ting om het gebouw is geheel anders dan bij ons te lande. In de meeste gevallen wordt die n.l. veel steviger gemaakt en is over het trottoir een soort van tunnel ge bouwd van uiterst zware houten balken, waardoor het verkeer geleid kan worden, zonder dat gevaar behoeft te bestaan voor een voorbijganger, wanneer van die groote hoogte iets mocht neervaUen. Vooral in de groote hotels zijn de verdiepingen beneden den bevanen grond zeer interessant. Ze be vatten in de eerste plaats reusachtige toe stellen voor het leveren van warm water. Een hotel van 20 verdiepingen met 80 lo geerkamers op elke verdieping, waarvan alle met centrale verwarming en warm en koud water en verreweg de meeste met badka mer, he-1 ft natuurlijk enorme hoeveelheden warm water noodig en don nog ond-w hoo- geu druk, om ook de bovenste verdiepin gen te kunnen voorzien. Bovendien is de Amerikaan zeer royaal in het gebruik van water, zoodat op veel grooter hoeveelheden gerekend moet worden dan bij ons het ge val zou zijn. Verder bevatten die onder- grondeche verdiepingen natuurlijk ook de keukens. Alle groote hotels hebben hun eigen waf chin rich ling in huis. De Amerikaan is zeer royaal met handdoeken en ook het tafelgoed wordt in een ongelooflijk aantal stuks gebruikt, zoodat het vervoer buiten het hotel reeds groote bodragen zou ver- eischen. Vandaar dan ook een complete wa®clnnriehting met alle denkbare machines (b.v. mangels van drie meter breedte voor tafelgoed en handdoeken), terwijl ook een deel der wasscherij gebruikt wordt ton^ be hoeve der gasten, die voor dezen dienst flink extra betalen, vooral als ze haast hebben. hebben, zoodat het aangaan der kantoren in den morgen en het uittrekken tegen den avond de moeite waard is om te gaan zien. De gecompliceerdheid van den inwendi- gem dienst maakt natuurlijk ook, dat de kolossen hun zwakke zijde hebben. Onlangs bij een staking van het liftpersoneel, was het op tijd komen op de kantoren een onmogelijkheid, vooral in Woolworth Buil ding, die zoowat driemaal zoo hoog is als de Amsterdamsche Westertoren. Komt er dezen winter ee n tekort aan brandstof, dan wordt het werken in die moeilijk te verwarmen gebouwen ook vrijwel onmoge lijk. We zullen maar hopen dat het drei gement van 't ontbreken van anthraciet ook slechts een uiting is van bluf, waar mee de Amerikaan nogal graag werkt. Uit Veendam wordt gemeld, dat de arbeider Bos bekend heeft, dat hij die pas enkele dagen bij den huurboer Bick heeft gewerkt, met dezen een plan heeft opgezet om den ouden Bakker te doo- den. Bos zou hem des avonds om 5 uur in den stal roepen. Bick die 5667 gulden huur schuldig was en reeds 'n valsche kwitantie had opgemaakt, zou het slachtoffer den hals afsnijden. Toen Bos Bakker had geroepen ging Bicker echter van door; toen heeft Bos een 25-jarige onverantwoordelijke dolkop, die vroegtijdig zijn ouders verloor, het trieste werk alleen opgeknapt, met een scheermes hetwelk hij des namiddags van Bick had gekregen. Toen Bos bij Bick thuis kwam heeft vrouw Bick den moordenaar een sehoone broek gege ven. De met bloed bevlekte werd ver brand. Bick heeft na vele uitvluchten zijn aandeel ten slotte bekend; hij is 30 jaar en vader van vier kindenen. De huurschuld werd als 'n familieschuld be schouwd, daar de broers van Bick hori gen waren en zouden worden aange sproken. Ook deze zijn verhoord, doch schijnen in fcut drama geenszins be trokken. De opgewondenheid onder de bevol king is groot; algemeen wordt aan de politie hulde gebracht, dat ze reeds bin nen het etmaal de vermoedelijke da ders heeft kunnen grijpen. De twee Kotterdamsche inbrekers, jonge mannen van een jaar of 25, waar van er een de vorige week b&trapt werd op het stelen van bontjassen uit een kleermakerij aan den Goolsinget en van wie men heeft kunnen nagaan, dat Een bijzonderheid is nog het ventilatie systeem voor de ondergrondache verdiepin gen, die natuurlijk evenmin vanzelf geven tileerd zouden worden als een schip. Van daar groote electromotoren, die ventilato ren bewegen, welke van bpven lucht aan zuigen om deze in rogelmatigon stroom onder den grond te voeren. De wasscherij en de keukens worden tegelijk sterk ge ventileerd en van alle dampen en stroom bevrijd; ssoodat het in de keukens in het algemeen niet te heet is en ook van al lerlei luchtjes geen sprake ie. Onder den grond bevinden zich ook de groote machines voor de lifts. Er staan er meestal een achttal of meer, waarvan een deel bestemd is voor den eneldieost en enkele voor boemellift dienen om voor al de lagere verdiepingen te be lianen. In vele gevallen worden electrisch® lifts ge bruikt, maar ook komen wel hydraulische voor, waarbij de liftkooi gedragen wordt door buizen, die in elkaar schuiven als de buizen van een telesooop en door water ga- dreven worden. Door het sterke hrandstofgebruik zou '1 voorde&üg zijn om eigen electriciteit op te wekken, maar dit gebeurt bijna nooit, om dat de electrische centrales met dergelijke groote afnemers speciale contracten slui ten om stroom te leveren tegen zoo'n la gen prijs, dat een eigen installatie geen voordeel meer oplevert. Die lage prijs is dan ook de reien dat men zeer verkwis tend ermee omgaat en dat geen enkele employé van een hotel erop lot of in een kamer alle lichten branden bij afwezig heid van den bewoner. Bovendien wordt in vele gevallen nog .gebruik gemaakt van indirecte verlichting; die heel wat meer licht vereiseht dan de gewone. De hooge hotels en kantoorgebouwen eoa ook vele particuliere gebouwen hebben meestal een speciale platte buis in het centrum van het gebouw, waardoor de brie ven naar benedea geworpen kunnen wor den, om in een postbus neer te komen, die vanwege het postkantoor of vanwege de directie regelmatig gelicht wordt. Te lefoon is natuurlijk in elke kamer of in woonhuizen in elk flat aanwezig. De groo te hotels beschikken verder op elke ver dieping over een „verreschrijver" (telewri ter,) zoodat boodschappen van het centra le kantoor af direct op schrift overge bracht worden naar da verdieping, waar de gast logeert. De begane grand van de groote gehou wen, die op goeden winkelstand gelegen rijn, is meastal zoo ingericht, dat de straatzijde door winkels in beslag wordt genomen, hetgeen natuurlijk op de huur opbrengst een goeden invloed heeft. In de grooto kantoorgebouwen vindt men veelal groote re 'aurants, sterke kluizen, etc. De groyote skyscrapers rijn in werkelijkheid dorpen op zichzelf, die overdag soms meer dan 10.000 inwoners geregeld aan 't werk ze acht inbraken hebben gepleegd, had- den de zaak ingericht zooals 't behoort. Thans is de politie er nog achter ge komen, dat de een als reiziger fungeer de en zich naar verschillende winke-i liers begaf om offerte te maken. Hij bood nu eens reukwaren, dan weer colliers, een volgenden keer bont te koop aan en het na bestelling de goederen den volgenden dag door zijn companion per handwagen bezorgen. De twee hee ren hebben inbraken in Old Engeland, in het Volkswarenhuis, bij den kleer maker Hakkaart, bij Hellebrekers, in :t schoenenmagazijn van De Bruyn en an dere inbraken uit den laatsten lijd op hun geweien. Bovendien is uitgekomen, dat ze eenz aak van galanterieën aan de Weste Wagenstraat voor ongeveer f 1500 'aan fijne lederwaren hebben op gelicht. Ze wisten dat de reiziger dier zaak gewoonlijk per tram uitging, tra-wijl een jongen met monstercollecties met een handkar dan later op een bepaalde plaats besteld werd. Dien jongen vingen ze op een goeden dag op en vertelden hem, dat hij van een adres van den Oostzeedijk de zaak moest opbellen. Om hem vlug de boodschap te laten doen, leenden ze hem zelfs een fiets. Toen de jongen terugkwam, was de handwagen verdwenen. De fiets werd bij de politie gedeponeerd, die later den eigenaar op spoorde, een rijwiel verhuurder aan de Vredenoordkade. Bij dezen verhuurder was een van de twee oplichters na het zaakje wezen vertellen, dat de fiets hem ontstolen was. Door den verhuurder en den jongen zijn de heeren herkend. Reeds geruiinen tijd blijken ze hun practijk te hebben ,uitgeoeFend- („Hbld") De Bella-Donna-vergiftiging. Naar wij vernemen is de instructie in de zaak tegen het echtpaar B„ beschuldigd van één der gevallen van bella-donna-vergiftiging, geëindigd. De zaak is thans naar de open bare terechtzitting verwezen; de datum van behandeling is evenwel nog niet vastgesteld. Zooals men zich herinneren zal, betreft het hier het bekende geval, waarbij juffrouw B. in een groentewinkel aan de van der Veer- straat aan de winkelierster een valsoh bank biljet van f 100 overhandigde en haar tege lijkertijd tracteerde op bonbons, waarin zich vergift bevond, ten gevolge waarvan de win kelierster eenige dagen in een versuften toe stand geraakte. Donderdagmiddag geraakte te Utrecht, naar de „Stand." meldt een 3-jarig kind al spelen de in den Vaartschen Rijn; de kleine dreef al spoedig naaT het midden van het vaarwater, ten aanschouwe van tallooze nieuwsgierigen aan den kant, van wie er intusschen niet één den moed had om te water te gaan teneinde het bind te redden. Zoo zou dit stellig ver dronken rijn, zoo niet op het laatste oogen- bRk een Ï1-jarige knaap, <ffie op weg naar school was, in den Rijm was gesprongen; hij dook naar het kind en bracht dit aan den kant, waar de geneeskundige dienst het ver der behandelde. Aan dezen flinken 11-jarigen schoolknaap dankt het kind zijn leven. Men schrijft ons uit Zevenaar: In de nabijheid van de Duitsche grens, doch op Hollandsch grondgebied, heeft we derom een zeer brutale aanranding plaats gehad, de derde binnen een kort tijdsbestek. Ook nu weder waren de daders Duitschers. Terwijl de boerenzoon Albers zich naar zijn woning te Didam begaf, werd hij onderweg plotseling beetgepakt door drie kerels, die hem in het Duitsch te verstaan gaven, dat het hun om zijn geld te doen was. Zij fouil leerden hem geheel, doch vonden niet veel van hun gading, waarna zij hem wilden mee nemen. De jonge man wist echter in een na- bijliggende woning te ontsnappen, van waar uit men gezamenlijk de aanranders trachtte le achtervolgen. Deze waren inmiddels echter over de grens verdwenen. De Incasso-bank te Amsterdam is door middel van een valschen wissel, zoogenaamd afkomstig van een Amerikaansche bankin stelling, opgelicht voor een bedrag van f 13.300. Toen de wissel uitbetaald was en men telegrafisch informeerde in Amerika of het wel in orde was, bleek, dat daar niets bekend was van een dergelijken wissel. Daar op werd bij de politie aangifte gedaan. In middels was de oplichter reeds verdwenen. De politie weet, dat hij naar Parijs vertrok ken is, in gezelschap van een ander. De 20-jarige dienstbode G. T„ wonende Bellevoystraat te Rotterdam, was Zaterdag middag in het Hotel Royal aan de Witte de Withstraat bezig met het zemen van de rui ten van de lantaarn boven de keuken. Op een gegeven oogenblik gleed ze door de glad heid uit en viel door het glas, gelukkig bleef ze met een voet aan een spant haken, zoodat ze tusschen hemel en aarde hing. Huisgenooten slaagden er spoedig in, haar uit dezen benauwden toestand te redden, maar de slagader van haar linkerpols bleek door *n stuk glas dooigesneden te zijn. In allerijl bracht men bet meisje naar het politiebureau waar men den pols afbond. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is ze daarna naar het ziekenhuis vervoerd. Twee jaar geleden raakte G. de Waard te Voorst een mooi, klein hondje kwijt. Het dier was spoorloos verdwenen en nim mer weid er weer wat van gehoord of ge zien. Dezer dagen op de markt te De venter vertoevende, meldt het „Der. DbL" likte ren hond de handen van genoemden De W. Er bijna niet op lettende, weerde hij den hond af, dooh het diertje werd steeds luidruchtiger. Hierdoor meer aan dacht aan het dier schenkende, bemerkte hq tot rijn verbazing, dat het rijn vóór twee jaar «nek geraakte hond was. Baas en hond waren blij an opgetogen werd tezamen de reis naar Voorts aanvaard. Zaterdagmorgen tegen 6 uur is een 86-jari ge vrouw tril het raam van haar woning op de Matiritskade te 's-Gravenhage op straat ge vallen. De Geneedtimdge Dienst kon slechts den dood constateeren. Het veesmokkelen alt Duitschland. Door den heer Weükamp zijn nan den mi nister van L. Në, en H. aA de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend:, dat in den laatsten tijd reel gesmokkeld vee tnt DurtacJv land hier wordt ingevoerd, zoodat het zelfs, volgens een «preker op de vergadering van veehandelaren, in aanmerkelijk aantel op de Rotterdamsche veemarkt wwrdt aangeboden? 2. Is de minister bereid met het oog op het in Duitschland heerschende mond- en klauwzeer, hiertegen bijzondere maatregelen te nemen, onder meer door uitvaardiging van een vervoerverbod van vee en varkens binnen een bepaalde! grensstrook, tenzij gedekt door een geleibiljet? HET NUT VAN DEN REGENWORM. Dat de gewone of regenworm voor den land- en tuinbouwer een heel nut tige bondgenoot bij de bodembewerking is, zal menigeen niet zoo direct toegeven. Wij zijn gewend de wormen met een vijandelijk oog te beschouwen, en toch is dit verkeerd. Dat deze worm knaagt aan de wor tels van planten, is een geheed verkeerde meening. Gewoonlijk is dit het werk van larven enz., terwijl de worm ervoor wordt aangezien. Wel kunnen de wor men soms jonge plantjes door hun ge woel losmaken en ook trekken zij wel eens teere kicmplantjes in hunne kruip- gangen. Doch dit is van ondergeschikte beleekenis bij het nut dat zij hebben. Wij althans vermoeden, dat menig land en tuinbouwer, na lezing van dit ar tikel, de worm en zijn arbeid met meer b,langstelling zal g an beschouwen. Er bestaan zeer vele soorten van regenwormen. Zij worden van Groenland lot de eilanden bij de Zuidpool en in alle daartusschen gelegen landen aangetrof fen. Er zijn exemplaren, die nog geen cM. lang zijn, er zijn er ook van 12 Meter lengte en eenige cM. dikte. Het lichaam der wonnen bestaat uit een aantal segmenten. Door deze beurte lings saam te trekken en te ontspan nen, kruipen de dieren voorlj waarbij fijne haartjes aan de onderzijde dienen om het lichaam vast te zetten. Zoo be weegt de worm zich voort over, maar ook in den grond. Voor hem is het sprookje van Luilekkerland met den rijstebrijberg, waar men zich moet door eten, lelteilijk bewaarheid: heel de aarde is zijn rijstebrijberg, waar hij zich door heen vreet. Want: de wormen eten aarde, leven van de aarde. Wanneer nu die aarde het worm- lichaam gepasseerd heeft, wordt zij uit gescheiden. Dit geschiedt steeds buiten de kruipgangen, aan de oppervlakte, en het zijn die bolvormige hoopjes excre menten, die we allen wel kennen, zon der dat misschien de juiste be teek en ia ervan ooit tot ons is doorgediongen. Om het nut van den worm te doen uitkomen, wijzen we hier op het vol- gerfde De worm eet aarde, is onverzadig baar in hef zwelgen van aarde; die aarde wordt in het lichaam gemengd en gekneed, en steeds maar weer naari de oppervlakte getransporteerd, hetzij de worm een paar dM. of een paar M. diep in den grond zit. Dat gaat zoo het gansche leven van dien worm door en ook het heele leven van alle andere wormen in uw tuin, in uw land, in alle tuinen, in alle landerijen, in alle landen der wereld, en dat is zoo al eeuwenlang doorgegaan. Weet ge nu, wat dit beteekent; van welk groot belang dit is voor allen, die in de productiviteit van den bodem hun bestaan vinden De wormen woelen en werken de bovenste laag van de aarde onophoude lijk om; wat onder was, brengen zij boven; zij maken den grond loSj toe gankelijk voor water en lucht. Zij doen de meer vruchtbare bovenlaag naar beneden zakken, brengen de meer ste riele lagen naar boven, waar de atmos feer enz. ook die lagen vruchtbaa® maakt. Er is geen ander dier op aarde, dat zooveel verdienste heeft voor de bevor dering der productiviteit van den bodem als de worm, de nietige, soms zoo ver volgde aardworm. Een klein voorbeeld hiervan; Een stuk land, aan Darwin toeJjehoo rende, vertoonde na omgeploegd te rijn, slechts een schralen plantengroei. Het was dicht bezaaid met groote en kleine steentjes Weldra echter verdwenen de kleine steen tjes en later ook de grootere. Ten slotte^ na dertig jaren, was het land geheel van steenen gezuiverd en uitman tend geschikt voor den groei. Die uitkomst, hoewel een weinig bevorderd door mieren, en mollen, was bijna geheel het werk der wormen. Wat het aantal wonnen in den grond aa& gaat, genomen proeven hebben hieromtrent veel interessants aan het licht gebracht. Op een oppervlakte van 10 dH.2 vond men b.v. negen wormgaten. Op 15 cLM. diepte 2 tot 3 wormen, die elk drie gram wogen. Dit maakt per H.A. 133.000 wor men met 400 KG. gewicht. Het gewicht der uitwerpselen van één worm in 24 uren bedroeg i/» gTam. Aan de hand van deze gegevens schatte Darwin de hoeveelheid aarde, die in den vorm van wormhoopjes- per jaar over één acre oud weiland wordt gebracht op 15000 KG. Voor verschillende gronden is het aantal wormen natuurlijk ook zeer verschillend, doch men neemt aan, dat, dank rij de werkzaamheid der wormen, per jaar en per HA. tusschen de 17 en 45 ton aarde naar boven wordt gebracht In 10 jaren zou aldus een gelijkmatige laag van IV» tot 41/» O.M. dikte over de qppervlakie rijn uitge spreid. Daar deze naar boven gebrachte en mechanisch en chemisch bewerkte grond bet beste humns-materiaal levert, waarin de planten uitstekend gedijen, moeten we wel erkennen de uiterst belangrijke rol die de wormen spelen bij de bereiding ven den akkergrond Dees rel wordt van nog grooter betoeke- nis door een gewoonte der wormen. In vochtige nachten komen rij nL uit de aarde te voorschijn en liggen dan gaarne met een deel van hun lichaam op den grond, met het andere deel in hun kruipganc. De» houding heeft voor hen dit voordeel, dat rij bij eventueel gevaar snel in de aarde kunnen verdwijnen, doch ook kunnen zij op den grond rondtasten naar organische stoffen, bladeren, grashalmen, enz. Vinden rij iets van hun gading dan zuigen rij zi h met de mondopening daaraan vast en trek ken zoo'n blad gedeeltelijk in hun gang. De bedoeling van dit naar beneden trekken is natuurlijk de ontbinding ervan te bevor deren, opdat het geschikt sal worden tot voedsel. Een niet bedoeld gevolg is echter dat allerlei organische stoffen, die geschikt rijn om als mest te dienen, in don bodem worden getrokken en de vruchtbaarheid daarvan vermeerderen. (DE ZAAIER.) Voor den Inhoud dezer rubriek stelt ds Redactie zich niet aansprakelijk. PRO SENECTUTE. Van verschillende zijden werden ons twee vragen gesteld, die wij gaarne in het open baar zouden willen beantwoorden. De eerste vraag was hoe Pro Senectute staat tegenover de verschillende godsdienstige gezindten. Het Hoofdbestuur verklaart, dat de Ver- eeniging Pro Senectute een algemeene ver- eeniging is in dien zin, dat zij opkomt voor de belangen van de ouden van dagen van elke religie en dit wel met volledige erken ning van elks onaantastbaar recht om in de verzorging zijner geestelijke behoeften en kerkelijke verplichtingen onbelemmerd te voorzien. Pro Senectute zal zich op de hoogte stellen van de bestaande inrichtingen en aan personen die huisvesting zreken, adressen verschaffen van de inrichtingen hunner eigen religie en hun aesgewenscht de behulpzame hand bieden bi; het zoeken van een plaats in een van deze. Wat de door de Vereeniging zelf op te richten huizen betreft, deze zuilen in overeenstemming met het aangegeven standpunt een alge meen karakter dragen. D. w. z. de inwoners zullen in deze eventueel op te richten pen sions volle vrijheid behouden om aan hun religieuze verplichtingen en bel o;ftjn te voldoen naar de eiscben hunner eig.o religie. Voor zoover deze religie speciale eischen meebrengt, zooals o. a. ten aanzien van is- raelieten het geval kan zijn, zal de Vereeni- ging daaraan recht doen wedervaren. De tweede vraag was, hoe ons bestuur is samengesteld en hoe onze werkwijze verder zal zijn. Het antwoord hierop kan luiden als volgtHet Algemeen Bestuur bestaat zooveel mogelijk uit twee leden uit iedere provincie. Geleidelijk zal voor iedere pro vincie een provinciaal comité worden ge vormd, waarin vertegenwoordigers van alle gezindten en richtingen zitting zullen heb ben. Zoo mogelijk zullen ook plaatselijke comité's worden gevormd, wier samenstel ling en werkwijze op gelijke wijze zal woiden geregeld. Het Algemeen Bestuur is nog niet geheel volledig en zal binnenkoit worden aangevuld. Het Bestuur van Pro Senectute hoopt, dat het bovenstaande er toe moge bijdra gen, een algemeene volksbelangstelling op te wekken voor het lot der ouden van da gen uit beschaafden kring en wekt allen op tot het brengen van een offer. Het adres der Vereeniging isHeeren gracht 174, Amsterdam. Het Hoofdbestuur Mevr. M. B. Boissevain-Pljnappet, Voorzitster, Mevr. Th. J. Sleeswijk-van Bosse, Secretaresse. W. H. van Rees, penningmeester. Mevr. M. G. Muller-Luiofs. Mej. J. Tiemeijer. Mevr. J. A. Scheve-IJzerman. Mr. J. Everts, onder-voorzitter. A. K. Hardenberg, Gedelegeerd lid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7