n n ÏHUlUDf PRIJZEN Niet te overtreffen Engelsche Heerenkleeding LEOLA'S ERFENIS J DBAAOLOOZE TELEFOON De conferentie te Lausanne. Een nieuw voorstel tot regeling der Duitsche schadevergoeding. De Duitsche regeeringscrisis. Zwenking naar rechts in Duitschland? De eerste vergadering van het nieu we F.ngelsche parlement. De Kleine Entente, Ierland. Een zeeroof. Een schipbreuk. Pestratten? Zilverdiefstal. Dirtirterelletjes. KERK EN SCHOOL Aneöaimg Pater Ermann S. J. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SANTPOORT. VELSEROORD. SASSENHE1M. Heerenweg 271Arood bij de Schouwt teslaan. Geen filialen NOORDWIJK. HEEMSKERK. haarlemmerliede. BENNEBROEK. iJMUIDEN. HEEMSTEDE. van 17«fl6 N.V. „DE TIJDGEEST". Maandag 20 November 1922. OVERVEEN. VAN ONZE mi o» ld» M If C Nog een voorvergadering. LAUSANNE, 20 Nov_ Het onderhoud tus- schen den Franschen, den Engclschen en den Italiaanschen minister begon te 10 uur cn eindigde te 1 uur. Het volgende communiqué werd gepubliceerd: Poincaré, Curzon en Mussolini hebben hedenmorgen in denzelfden i riendschappelijken geest de voorlonpige ge- dachtenwisseüng voltooid, waarmee zij gis teren begonnen waren. Zij hielden zichr even eens bezig met de kwesties betreffende de organisatie der conferentie en hare werkwijze. De opening der Conferentie. LAUSANNE, 20 Nov. De conferentie werd te 3.15 geopend in de tooneelzna! van het Casino, Het aantal genoodigden bedraagt 500 In zijn openingsrede reide de Zwitsersche president Haab, dat Zwitserland zich er mede geluk wenscht. uitgekozen Ie zijn voor de bijeenkomst der conferentie. Hij bracht vervolgens hulde aan de helden, die hun le ven offerden op het altaar van het vader land. Geve de voorzienigheid, aldus spr. dat tie Grieksch-Turksche oorlog de kaatste is. Hij eindigde met te wijzen op het groote gewicht der conferentie, legde den nadruk op de verantwoordelijkheid, welke er aan verbonden is en sprak de hoop uit op een gelukkig resultaat. Antwoordend op de toespraak van Haab zeide Curzon, sprekend'uit naam der geal lieerden, te hopen, dat dit «te laatste confe rentie zou zijn en dat dé wereldvrede er het gevolg van zou zijn. Hij betuigde zijn ingpnomenheid met de keuze van Zwitser land, een land, dat nimmer overweldigd werd en in welks atmosfeer hel mogelijk zal zijn harmonie en verzoeningsgezindheid te doen In erschen. Curzon gaf de verzekering, dal alle pogingen zouden worden in het werk ge steld om de conferentie te doen slagen. I-met Pasja herinnerde er vervolgens aan dat er vier jaren geleden een wapenstil stand werd gesloten op den grondslag van en volgens de beginselen van Wilson, maar dat de Tnrksehe natie, voortdurend beroofd van de weldaden van den vrede, zich re- konschap had gegeven van het onvoldoen de en het ijdele van haar onophoudelijke vreedzame stappen en er in slaagde haar bestaan te verdedigen én haar onafhanke lijkheid te verwezenlijken door haar eigen moreele en materieele middelen, llij bracht het leed in herinnering, dat het Turkschc volk te doorstaan had en zeide, dat het hoogste doel der nationale vergadering van Turkije was de huidige positie te behou den en te versterken. Ismet Pasja besloot met te verklaren, dat de Turksche dolega- tie, bezield door het mogelijke mayimum van goeden wil, bij de andere delegaties eenzelfden goeden wil hoopt te vinden. Nadat Haab de sprekers had bedankt voor h un sympathieke woorden ten aan zien van Zwitserland, werd de zitting ver daagd tot morgenochtend 11 uur in het hotel Chateau d'Ouchy. LAUSANNE, 20 November. Onder de 500 genoodigden voor de openingsplechtig heid der conferentie is onder meer ook Venizeloe. LONDEN, 20 Nov. Heden het woord v, end voor de Kantor van Koophan- 1 Ie Norwich heeft de heer Frederick t.oadcnough, president-Commissaris van Barclay's bank en een der vooraanstaan de Londensche financiers, het vraagstuk van de regeling der schadevergoedingen het grootste en meest gewichtige vraag stuk genoemd, waarvan de oplossing al lernoodzakelijkst is voor Europa en de geheelc wereld. Goodenough legde den nadruk op de volgende belangrijke pun ten: le. onmiddellijke toestemming van Duitschland voor een plan voor het in evenwicht brengen der begrooling en het sfabiliseeren van de munt; 2e. onmiddellijke benoeming, met goedkeuring van Duitschland, van een commissie van toezicht, om de gealli eerden er van te overtuigen, dat door Duitschland alle pogingen worden ge daan om de uitvoering van het plan te verzekeren 3e. aanvaarding voor het oogenblik van hot bcd'ag, tjoor Duitschland te beta len tot het cijfer, reeds vastgesteld door de Commissie van Herstel. Iedere rege ling worde uitgesteld tot de commissie van toezicht gereed is om nieuwe ad viezen te geven 4e. het toestaan van een voorloopig moratorium niet beperkt tot een bepaal den tijd, met bevoegdheid voor de ge allieerden om ieder oogenblik het mo ratorium aan een bepaalden termijn te binden als de commissie van toezicht rapporteert, dat zij niet ten volle be vredigd is door Duitsehland's actie; 5e. uitgifte van Duitsche obligaties, wanneer de commissie overtuigd is dat de Duitsche financiën een dergelijken stap wettigen en er gegadigden kunnen worden gevonden, om deze obligaties tè nemen. BERLIJN, 20 Nov. De soc.-dem. frac tie heeft het gisteren door het fractie bestuur genomen besluit inzake de ka binetsvorming n.l. om de partijgenoo- ten niet vrij te laten met. een meer dor heid van 2/3 aangenomen. BERLIJN, 20 Nov. De rijkspresident heeft Cuno opnieuw de opdracht gege ven voor de vorming van een ministerie. Deze heeft de- opdracht aanvaard. Hij is van plan een zaken-ministerie te vor men en hoopt morgen met deze taak klaar te zijn. BERLIJN, 21 Nov. De Berlijnsche bladen verwachten, dat Cuno heden het nieuwe mi nisterie zal hebben gevormd. Op de agenda van de op 23 Nov. te houden zitting van den Rijksdag wordt reeds de af te leggen re- g> eringsverklaring verwacht. De soc. dem. weigeren als voorheen met de vertegenwoordigers van de Duitsche volkspartij aan de regeeringstafel plaats te nemen, en verleenen den leden daarom geen toestemming deel te nemen aan een regee ring, die door Cuno wordt gevormd. Daartoe is in de soc. dem. fractie met groote meerder heid besloten. BERLIJN, 20 Nov. Do verkiezingen in Oppor-Silezië wijzen op een sterke zwen king naar rechts. l)e Duitsch-na'-ionalen en do Duitsche Volkspartij kregen samen meer «lan liet drievoudige van de vroe gere rechtsehe stemmen, hot contrum ver loor een zesde, de sociaal-democraten hij- na de helft, de democraten liepen terug' tot een derde van hun sterkte. Ook de gemeenteraadsverkiezing to Mauo- hoim op 19 November duidt op een ver schuiving naar rechts; de socialistische meerderheid is verbroken. In dezelfde richting hebben zich de verkiezingen te Karlsruhe, Pforzheim, Mainz, Worms en Offenbach bewegen. LONDEN. 20 Nov. Het nieuwe parle ment heeft vandaag vergader'!. Als gewooulijk werd het Lagorhuis be stormd door leden, die zich de begeerde zetoH wensehten te verzekeren. De eer ste leden kwamen reeds vanochtend om 5 uur aan. Vanmiddag kwam het lagerhuis bijeen onn den Speaker te verkiezen. Whitley werd met algemeene stemmen herkozen. Daarna werden de leden beëedigd. Een merkwaardige gebeurtenis was, dat Clynes, de leider van de arbeiderspartij, het leiderschap van de oppositie aanvaard de. Toen lion ar Law, d» nieuwe premier, zich aan het hoofd plaatste van de ge woonlijke processie naar het Hoogerhuis om de koninklijke instructies te verkrij gen voor de verkiezing van den Speaker, verzocht Asquith, de liberale leider, Cly nes, naast den premier te loopen, als lei der van de Oppositie. Aldus verzaakte As quith het recht vau de liberale partij om de voornaamste partij van de oppositie te zijn, ten t»t« van de arbeiderspartij. Lloyd Glorge verscheen vandiiag niet in het Lagerhuis. Het parlement zn) Donderdag door den koning persoonlijk worden geopend. WEENEN, 20 Nov. Aan het „Neue Wiener Tageblatt" wordt uit Belgrado be richt: De reis van den Bulgaarschen mi nister-president naar Boekarest en Belgra do heeft geleid tot de volgende overeen komsten: Bulgarije zal een welwillende on zijdigheid handhaven ingeval Roemenië aan gevallen wordt door Sovjet-RuslandBul garije ziet af van eiken gebiedseisch in Macedonië en verplicht zich de bendenbc- wegingen in het land te onderdrukken. Roemenië, Servië en Griekenland waarbor gen aan Bulgarije de haven van Dedea- gatsj en verplichten zich den corridor tus- schen Bulgarije en Turkije niet ten kos te van Bulgaarsch maar van Turksch ge bied in te stellen. 'Op dezen grondslag verkrijgt Bulgarije de toezegging in den eerstvolgendem tijd in de Kleine Entente te worden opgenomen. LONDEN, 20 November. Volgens^en niel- bevestigd. niet-officieel bericht aan de avondbladen, zou Erskine Chiklers vandaag zijn terechtgesteld. De ambtenaren van de re geering van den Ierschen vrijstaat weigeren echter, dit bericht te bevestigen of te weer spreken. LONDEN, 20 November. Er is een verzoek ingediend bij het Hooggerechtshof, ten be hoeve van Childers en andere veroordeelde rebellen, om de militaire overheid te gelasten, de beklaagden voor het hof te dagen, onder opgaaf van reden voor arrestatie. Ofschoon de zaak verdaagd werd, besliste de Fechter, dat de militaire overheid Childers en zijn genooten niet zou terecht stellen, hangende de beslissing nopens het verzoek. LONDEN, 20 November. Uit Hongkong wordt een vermetele daad van zeeroof ge meld, gepleegd aan boord van het Britsche schip Suian, hetwelk met een groot aantal Europeanen en Chineezen van Hongkong naar Macao op weg was. 65 Chineezen, die zich onder de passagiers bevonden, overweldigden de officieren, verwondden den kapitein, den eersten officier, dén machinist en een aanlal Europeanen; zij doodden twee Indische wach ten en verwondden anderen. Zij openden de safes en maakten zich meester van alles van waarde, wat aan de passagiers behoorde en plunderden het schip geheel. Tenslotte lieten ze het schip naar Hongkong terugkeeren en ontsnapten met den buit. LONDEN, 20 November. Uil Califomië wordt gemeld dat bij het zinken van het stoomschip Topo'obampo in de Golf van Califomië gisteren zeventig menschen omge komen zijn. Het wraren meest arbeiders, die gingen werken in de katoenvelden van Cali fomië. HAMBURG, 20 November. Aan boord van het uit Buenos-Ayres hier binnengekomen Spaansche schip Arola Mendi werden van pest verdachte rallen geconstateerd. Het schip werd ontsmet. Niemand van de opvarenden is tot dusver ziek geworden, zoodat er geen reden tot ongerustheid bestaat. BERLIJN, 20 Nov. Uit de zilverkluize van het slot Sonderhausen is volgens de „Lokai Anz." voor een waarde van 15 millioen mark aan zilver gestolen. De daders zijn nog niet ontdekL BERLIJN, 21 Nov. Uit Brunsingh en Dres den worden door ie communisten veroor zaakte duurte-onlusten gemeld. Te Dresden werd Zaterdag een materieele schade van meer dan 100 millioen mark ver oorzaakt. Er zijn 305 personen gearresteerd Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Nieuw koop, den WelEerwaarden heer H. P. A. van Dijk en tot Pastoor te Wieringcn den WelEerwaarden heer B. M. J. van Rooy, thans kapelaan te Amsterdam (H. Will, binnen de Veste). JrfïflP.ffilf) Y1 IVrar.r -.JK 20en20a Door de vele vrienden van pater Ermann, is l>ij gelegenheid van zijn gouden jubilé als tilt der Sociëteit van Jezus, een belangrijke som gelds als huldeblijk is bijeengebracht. Dit bedrag is door pater Ermann geschon ken aan de Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius", van welke vereeniging pater Er mann niet alleen mede oprichter is, maar ook een der ijverigste en meest verdienstelijke le den. Het bestuur van de Apologetische Vereeni ging „Petrus Canisius" heeft gemeend ook naar huiten te moeten doen blijken van zijn bijzondere waardeering en erkentelijkheid voor de buitengewone verdiensten van pater Ermann tegenover de vereeniging en daarom Z Eerw. in een door al de bestuursleden on derteekend schrijven mededeeling gedaan van zijn benoeming tot Eere-Voorzitter van dc Apologehisctie Vereeniging „Petrus Cani si lis." Met goedkeuring van zijn geestelijke Over heid eeefl pater F.mumn deze eervolle erken ning door de Vereenia*ig „Petrus Canisius' van zijn verdiensten op net gebied der apolo gie aanvaard. Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdag 21 Nov. vergadert „Tuinbouw- en Plantkunde" in hotel Vreeburg Er zullen weer eenige interessante onder werpen behandeld worden, z.a.: 1. Louis Pasteur 1822—1922. Inleider Dr. W. Posthumus Meyes. 2. Vervolg van de voordracht van den heer R. Muven over: „De vijanden der plan ten." 3. a. De eik als laanboom. b. Stormschade bij hoornen, door W. Beunder. 4. Welke hoornen worden het meest door den bliksem getroffen, door t). Kuiper, Aanbesteding. Aan den heer L. H. Rings, te Santpoort, is bij onderhandsche aanbeste ding opgedragen hot uitbreiden en verbou wen van huize „Kleinhoeve" aldaar, on der leiding van de architecten Posthumus Meyjas en Zoon te Amsterdam. Muzlekvereeniging. Voor de tweede maal is hier een Vereeniging van Accordeonbe spelers opgericht. Deze is genaamd Crescen do. Hef voorloopig bestuur bestaat uit de heeren C. Zwanenburg, voorzitter; H. de Vries, secretaris en Ff. Grapendaal, penning meester. Het muzikale leven ontwikkelt zich hier wel. want dit is de vierde muziekvereeniging in onze plaats. Feestavond R. K. Volksbond Volgaarne hebben wij gehoor gegeven aan de uitnoodiging ons door het Bestuur toege zonden, om tegenwoordig te zijn op den feest avond van gisteren. Vol moed trokken wij er op uit pe^ fiets, langs glibberige wegen, soms kwalijk verlicht, met gevaarlijke krommingen en heffingen en dalingen, langs puntige hagen, als auto's je noodzaken te wijken, plots als monsters uit de onderwereld opduikend en mei hun verblindende schijnwerpers een fietser in het voorbijsuizen een oogenblik alle uitzicht benemen. De vriendelijk verlichte straten in de dorpen ;Me wij passeerden en de felle lichtvlakten van bakkers- en kruidenierswinkels, met hun vin nig rinkelende belletjes, vormden de oasen op onzen duisteren tocht. Tegen zeven uur bereiken we Sassenheim. tn het ruime feestlokaal waren ondanks het' vroege uur reeds vele plaatsen bezet en tegen half acht was geen plaatsje meer te krijgen. Juist half acht opent de voorzitter, de heer Krom de vergadering met den Christelijke!) groet en sipreckt goed hoorbaar en geestdrif tig zijn openingsrede uit. nadat hij de Eerw. Iiceren Geestelijken, medebestuurders en aan wezigen welkom heeft geiieeten. Spr. begint met te verklaren, waarom de Bond feestviert: Om hen te wekken, die nog suffen en slapen, diie nog niet meeleven en meevechten. Wij moeten hen de overtuiging bijbrengen, dat zij niet thuis moeten dutton achter de kachel, maar dat hun plaats is in ten strijd, bij de fel omstreden Roomsche vlag. Spr. wijst er op, hoe vélen nog niet. of ver keerd zijn georganiseerd, andéren wel georga niseerd, zijn nog niet bezield van het heilige vuu,r. Voor hen is deze propaganda-Feestayond georganiseerd. Toen in 1891 de Encycliek Rerum Novarum werd uitgevaardigd, had een betrekkelijk klei ne groep de macht van het bedrijfsleven in 'landen-. Spr. schetst in den brecde de positie van den arbeider in dien tijd. Geen medezeg- qingsohnp, een laag loon, geen behoorlijke wo ning. De socialisten prediken den klassenstrijd, ■net als einddoel de zoozeer aangeprezen socia lisatie. Daartegenover werden de Katholieke organisaties in hel leven geroepen. Paus Leo XIII heeft in een door Z. H. geschreven boek je, bij de Propagandaclub verkrijgbaar, he' goed recht van den arbeider uiteengezet. Er kende niet het socialistische blad Vorwarts, dat door Paus Leo XIII de sociale kwestie is opgelost. De socialisten willen revolutie; wij willen mede in het bedrijfsleven, gegrondvest op recht en liefde. Wij moeten ons volk opvoeden door gods dienstige ontwikkeling. Spr. doet een beroep op de vrouwen, die de mannen niet van het vcreenigingsleven moeten terughouden. De strijd gaat tusschen socialisme en Christen dom. Niet dan met aller medewerking kan deze strijd met succes worden gestreden. Ook de vrouw moet helpen, daartoe dwingt haar de liefde. Spr. heet dan de humoristen de Gebrs. Boesnach, welkom en spreekt de hoop uit, dal de avond in gezellig samenzijn zal worden ge sleten. Op verzoek van den voorzitter wordt hierop staande hei Bondslied gezongen, waarna de pianist met nr 3 van het programma aanvangt. Voor de Gebrs. Boesnach hebben wij niets dan lof. Zij zijn er in geslaagd met een afwis selend en aangenaam programma den avond le vullen. Wij zeggen niet te veel, wanneer wij daarop zonder meer lalen volgen: tot ieders tevredenheid. Wij zullen niet alle nummers af zonderlijk bespreken. Dat laat onze ruimte niet Is onze le kias gemaakte Wij brengen stee^p de nieuwste model len en dessins Ratine W.nter jassen 2 rij vanaf f 37.50 Paieiots fl. kraag 2 rij vanaf f 29.50 Uister Amer. mode! vanaf 130.— Motor jekkers met bont vanaf f 30.— Gabar dine Regenjassen vanaf f25. - BI. kam- gaven en fantasie cos uums vanaf t 35 (Speciale aanbieding nieuwste streepjes dessins. Gegarandeerd Kleermakerswerk Chique Coupe - Paardehaar bewerking. HET LONDEN MONSTERHUIS Gebpend tot 10 u. 's av. Gesloten huis- toe. Het slotnummer Pietje Puck of Ben jij de baas, was een waardig slot. Oer-koddig en geestig hielden de Gebrs. Boesnach de heele zaal met deze voordracht gevangen. De parodie op het bekende „Wij le ven vrij, wij leven blij, sloeg ook in. „Dat is niet bijzonder" was aantrekkelijk, wijl het ver schillende toespelingen bevatte op plaatselijke toeslanden. Ook mag niet onvermeld blijven, de voordracht betrekkling hebbende Op den Volksbond zelf, waarin beurtelings het bestuur en de geestelijke adviseur aardige toespelingen le hooren kregen. Het was een welgeslaagde avond, waarop het bestuur met genoegen kan terugzien en die zonder twijfel als propaganda-avond rijke vruchten voor de toekomst zal opleveren. Met den gebruikelijken groet werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. WELKOM 1 De propaganda Feestverga dering van gis teren avond is een enorm succes geworden voor onze afdeeüng R.K. Volksbond, alhier. De zaal was tjokvol met leden en genoodig den. Er heerschte een aangename, hartelijke stemming. Allen waren welkom, in 't bijzon der de Nieuwe Haarlemsche Courant, die kos ten noch moeite ontzien heeft om de belan gen harer abonné's te behartigen en door hare activiteit toonde hare lezers zoo goed en zoo vroeg mogelijk op dc hoogte te brengen van hetgeen er in onze gemeente gebeurt. Namens het bestuur breng ik dan ook de Nieuwe Haarlemsche Courant mijn bijzonderen dank voor den ijver, dien zij getoond'heeft en de krachtige en doelmatige propaganda, welke zij op onzen feestavond heeft gevoerd. Welkom, Katholieke Pers in ons mid den 1 Gij hebt op onzen feestavond uwe activiteit ge toond. Laten wij Katholieken van Sassenheim nu toonen mee te leven met het doel en stre ven van de Nieuwe Haarlemsche Courant. De spreuken aan de wanden in de feestzaal opgehangen, zeggen u wat een R.K. Dagblad voor U is, wat het U brengt. Alle feestvieren den hebben of zullen nog ontvangen een pros pectus der Nieuwe Haarlemsche Courant. En nu, belangstellenden van gisteren avond en heden avond, één wensch heb ik: abonneert UI Onze agent C. Noordermnn is bereid U allen de Nieuwe Haarlemsche Courant te bezorgen. U weet dus, waar U rich kunt vervoegen. Talmt niet langer, maar helpt mee aan den opbouw en de uitbreiding van de Nieuwe Haarlemsche Courant, die ook met uw steun het beste en meest gelezen Katholieke dagblad van Haarlem en Omstreken zal worden! W. KROM, Voorzitter R. K. Volksbond Afd. Sassenheim. R.-K. Leesbibliotheek ,,St. Jeroen". Dat de St. Jeroensleesbibliotheek een zeer bloeiende is, kan blijken, dat er vanaf 9 October 1921 tot en met 4 November 1922 uitgereikt zijn niet minder dan 13349 boeken Door den voortdurenden aankoop van nieu we boeken blijft de bibliotheek op peil. Dit is ook in niet geringe mate te danken aan den heer C. -Verwey, die zich hiervoor bijzonder interesseert. Het is bijna onnoodig te ver melden, dat dit alles veel geld en moeite kost. Steunt daarom de bibliotheek gelde lijk en door het afstaan van boeken en tijd schriften. Missie. De H. Missie, die dit jaar in onze Parochie zou gehouden worden, is uit gesteld en wordt gehouden van 6 tot 16 Januari 1923. Geslaagd. Voor het te Amsterdam gehou den examen Vrije- en Orde-oefeningen slaag de de heer F. J. Steenman, alhier. Donderdagavond vergaderde het Bestuur der R.K. Kiesvrecniging „Kiesrecht is Kies plicht" van Haarlemmerliede en Spaamwou- de tc Halfweg bij den heer P Kroon. Besloten werd om de Ledenvergadering te houden op 30 Nov. a.s. te Halfweg in het St. Jozefsgebouw. Als belangrijke punten van de Agenda komen o.a. voor: verkiezing van een Bestuurslid in de vacature van den heer H. Molenaar, wegens zijn benoeming lot hoofd der R.K. School te Lemmer. Verder verkiezing van 2 afgevaardigden voor den Prov. Kieskring Velsen, volgens do nieuwe statuten en reglement van den Prov. Kies kring Velsen. Verkiezing en rangschikking van candidaten voor de Prov. Staten. Uit een en ander blijkt we', dat het een interessante avond kan worden. Op een tjok volle zaal wordt gerekend, en aller opkomst is gewen scht. T ctoneeluitvoeringZondagavond gaf de Tooneelverecniging «Nut en Genoegen" wederom een uitvoering en, zooals wij voorspeld hadden, voor een goedbezette zaal. Er werd ook deze keer weer uitste kend gespeeld. De uitbeelding van bet tooneelstuk ,,'lHoogrte Goed" was het succes van den avond. Deze kleine club heeft eer van baar werk, omdat zij in allen ernst, geëigend aan het doel, haar taak opvat. De rolverdeeling, zij blijve een ern stige studie voor deze jonge club, was deze keer uitermate goed getroffen en het succes van het tooneelstuk. Voor blij- of kluchtspel kiezfe men iets pittigs, ofwel een paar aardige karakter voordrachten. Dan willen wij nog op één ding wijzen, moeilijk misschien uit te voeren, maar noodig. De orde moet voor Zondag avond beter worden. Wil men volle zalen trekken, van menschen die komen om te genieten van een goed tooneelstuk, dan moet er aandacht en stilte zijn on der het spel. De eenvoudigste beleefdheid eischt dat tegenover de spelers en het tooneelliefhcbbend pübliek. Degenen, die niet voelen en begrijpen, blijven liever weg. Ook het bestuur houde daar reke ning mee, wil „Nut en Genoegen" haar naam hooghouden. Begrafenis Baron van Ittersum. On der talrijk blijken van deelneming werd Zaterdagmiddag j.l. op do algemeene be graafplaats te Heemstede ter aardo besteld, het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. J. E. Baron van Ittersum, in leven Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschën auteur Gar vice. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs f 1.50, franco per post 11.60. Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD Nassaulaan 49, HAARLEM. oud-wethouder der gemeente Bennebroek, Hoog-Heemraad van Rijnland en oud-direc teur van de General Bulb Company. Een schat van bloemen dekte de baar. Van de belangstellenden bij deze plechtigheid noe men we o.a. de heeren jhr. mr. D. IS. van Lennep, oud-burgemeester van Heemstede en lid van Ged. Staten van Noord-Hol land; jhr. mr. Van Schuylenburg oud-bur gemeester van Bennebroek; ds. J. A. Gerth v. Wijk, hoofddirecteur van de Rijks-werk inrichtingen te Veenhuizen; jhr. P. Te- ding van Berkhout; S. van Lennep; H. Smidt van Gelder; Sweerts de Jong; P. N. van DoorninckDollemanalsook het gedeeltelijk personeel van de General Bulb Company. De gemeente Bennebroek was vertegenwoordigd door den burgemeester, den heer L. M. N. Tilman; den secretaris, den heer Van Scheers en de raadsleden dr. P. v. Aalst en P. Bakker. De Benno- broekerpolder door den voorzitter, den heer J. 0. v. d. Laan; terwijl nog tal van gemeentenaren op de begraafplaats aanwezig waren. Het Hoog-Heemraadschap Rijnland was vertegenwoordigd door den hoogheem raad met den secretaris. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, trad de heer Tilman als burge meester van Bennebroek naar voren, en herdacht in hartelijke bewoordingen hetgeen baron v. Ittersum voor de gemeente Ben nebroek had gedaan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de goede werken door den overledene tot stand gebracht, nog lang in herinnering zouden blijven. Hierna nam ds. J. A. Gerth van Wijk het woord als huisvriend van den over ledene en sprak ongeveer als volgt. Nu we aan het graf van dezen man staan, is, hetgeen ik ga zeggen tweeledig. al3 vriend en als oud-predikant van Bennebroek. Wat ik als vriend in dezen uitnemenden huis vader,dien ik 35 jaren gekend heb, ver lies, is ontzaglijk veel en als oud-predikant van Bennebroek, wil ik aan dit graf eetui sen is geven van wat wij gedurende 21' jaren van dezen man hebben zien uitgaan ten opzichte van de gemeenschap. Niet tegenstaande veel, zeer veel miskenning van goede bedoelingen, die een ander misschien zonden hebben gedrongen zich terug te trekken, bleef hij zich zelf gelijk en als edelman in den vollen zin des woords, op edele wijze, meest in stilte, steunende en helpende waar hij kon. Een persoonlijktheid als deze kan niet vergeten worden, en' -ij willen aan deze groeve tdtspreken, dat wij zijn nagedachtenis in dankbare herinne ring zullen bewaren. Voor ons zal de figuur van A. J. E. Baron van Ittersum steeds blijven leven; möge zij ook voor ons een aansporing zijn om zijn voorbeeld, in zoo velerlei opzicht, een lichtend voorbeeld te volgen. De oudste zoon van den overledene, de heer J. R. Kemper baron van Ittersum, dankte voor de laatste eer zijnen vader bewezen. De staking aan de Ijsfabriek geëindigd. Wij vernemen dat de door den Centra- len Bond van Transportarbeiders aangebo den arbitrage in het geschil aan de Ijs fabriek Van de IJmuider Vischhandelver eeniging door het bestuur ia aanvaard. De stoker, die Zaterdag is ontslagen, blijft voorloopig buiten de fabriek, doch indien de arbitrale uitspraak ten gunste der ar beiders is, wordt de stoker weer te werk gesteld. De arbeiders van de ijsfabriek hebben de arbitrage ook goedgekeurd en gister middag is het werk weder hervat gewor den. Financieel® schade zullen de arbei ders niet lijden en als de bedoelde sto ker weer aangenomen wordt, zal ook hij over de dagen, hangende de uitspraak, het loon uitbetaald krijgen. In de arbitrage-commissie zullen waar schijnlijk zitting nemen van werkgevers zijde de heer C. van Voorat, van arbeiders- zijde de heer W. J. van Rooy, terwijl deze een onpartijdig voorzitter zullen aan wijzen. Ned. R.-K. Volksbond. Zondagavond hield de afd. Heemstede van den Ned. R.-K. Volksbond zijn jaarfeest. De groote zaal van het R.-K. Vereenigings- gebouw was-lot in de uiterste hoeken bezet. Nadat de harmonie „St. Michaël" met een vroolijke marsch er de stemming had inge bracht, werd onder begeleiding der harmónie liet bondslied gezongen, waarna de heer J. v. d. Erf de feeslvcrgadering opende met den Chr. groet en in een kort welkomstwoord er zijn genoegen over uitsprak, dat de zaal zóó vol was, waaruit bleek het groote aantal leden der afdee'ing. j Spr. spoorde de leden aan, dit groote be zoek niet enkel te bepalen tot zulk een feest avond of tot de vergadering der vakafdee- lingen, maar ook eens beter te bezoeken de vergaderingen der standsorganisatie, omdat daar vele belangen le behartigen zijn op geestelijk en zedelijk gebied. Nadat de harmonie nog een nummertje ten gchoore had gegeven, trad de looneelvereeni- ging „Door Eendracht Sterk", onderafd. van den R.-K. Volksbond op met het blijspel in drie bedrijven, „Peer van Zundcrt, of de ge waande burgemeester", een echt stuk om eens te lachen, vooral als boer Peer en Toon zijn knecht vertolkt worden door spelers als Groenland en Boerboom. Zij hebben van het stuk gemaakt wat er van te maken is. De lachsalvo's waren niet van de lucht. Tusschen de bedrijven muziek, en na het spel een collecte voor „Hulp in Nood" en boekjesverkoop voor noodlijdend Rusland. Het publiek was in een aangename stem ming, dus was de opbrengst der collecte goed, terwijl alle boekjes verkocht werden. Aan het slot dankte de 2de voorzitter de aanwezigen benevens de leden van „D. E. S." en „St. Michaël" voor den aangenamen avond en de verkoopstertjes en verkoopers der boekjes en na het zingen van „Roomsche Blijdschap" werd de feestavond met gebed gesloten. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: P. J. G. Ilendrikse en C. H. Eleveld. Getrouwd: S. Booms en G. Dirks. Bevallen: M. A. UhlenbroekBitter, z. Overleden: J. A. Ch. van der Linden, 69 j. Jubileum. Vandaag herdenkt de heer Jac. Hendrikse, Binnenweg 64, den dag, dat hij zich vóór 25 jaar als schilderspatroon hier vestigde. Het ontbrak niet aan blijken van belangstelling. 431e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 21 Nov, le Klasse 2e Lijst. Hooge o rijzen: 13324 ƒ5000. 18060 ƒ2000. 20115 1500. 13562 21740 elk 1000. 5030 22787 elk 400. 1916 6483 18466 elk 200. 5962 7022 8206 13765 elk 100. Prijzen ƒ20: 66 93 117 199 221 223 280 436 476 477 487 509 569 618 661 802 924 1117 1120 1123 1157 1175 1195 1230 1239' 1310 1349 1363 1400 1489 1544 1562 1576 1625 1727 1736 1763 1769 1837 1935 2001 2040 2095 2158 2203 2211 2366 2419 2439 2449 2452 2707 2722 2731 2755 2810 2885' 2944 2987 3060 3079 3140 3159 3199 3328 3372 3429 3463 3610 3667 3687 3754 3772 3868 3892 3983 4006 4036 4090 4094 4122 4151 4152 4199 4221 4299 4312 4313 4334 4458 4531 4546 4580 4711 4722 4896 4965 5019 5027 5040 5053 5093 5095 5097 5099 5114 5139 5170 5228 5337 5366 5391 5426 5434 5446 5546 5562 5588 5594 5644 5689 5807 5842 5843 5933 6070 6077 6203 6218 6276 6326 6342 6374 6376 6459 6698 6763 7067 7118 7130 7165 7372 7373 7392 7409 7437 7451 7546 7573 7578 7593 7716 7728 7739 7744 7834 7838 7844 7908 7970 8064 8086 8175 8318 8320- 8343 8354 8386 8465 8584 8666 8680 8819 8829 8888 9021 9026 9039 9084 9131 9206 9275 9284 9410 9415 9433 9541 9650 9657 9673 9696 9751 9769 9782 9829 9902 9921 9948 9957 10019 10023 10037 10047 10048 10072 10147 10152 10200 10327 10373- 10453 10489 10493 10555 10564 10606 10629 10648 10709 10737 10796 10828 10864 10914 10953 11078 11235 11322 11368 11403 11408 11593 11595 11633 11695 11708 11779 11835 11885 11967 12005 12116 12207 12300 12327 12336 12356 12396 12408 12411 12690 12414 12447, 12520 12638 12677 12689 12807 12905 12937 13003 13107 13134 13178 13189 13259 13317 13338 13407 13424 13538 13545 13726, 13760 13769 13774 13786 13839 13867 13972 (4117 14124 14245 14250 14251 14267 14311 14345 14402 14557 14581 14614 14708 14723 14782 14825 14851 14906 14981 14997 15008' 15052 15053 15127 15130 15142 15190 152241 15338 15354 15364 15387 15394 15407 15420 15433 15452 15479 15546 15554 15680 15784 15793 15811 15823 15880 15965 16096 16188 16261 16369 16413 16424 16498 16500 16505 16667 16681 16690 16774 16804 16823 16901 1696? 16997 17004 17007 17067 17074 17099 17103 17115 17131 17200 17346 17370 17433 17434 17443 17493 17508 17515 17517 17518 17519 17530 17630 17633 17664 17666 17668 17721 17781 17879 17898 17899 17935 17986 18062 18173 18205 18327 18337 18338 18347 18354 18377 1S387 18437 18461 18504 18545 18554 18580 18615 18821 18846 18849 18923 18956 18980 19007 19011 19035 19040 19070' 19197 19209 19220 19295 19313 19321 19328 19331 19398 19427 19430 19492 19513 19647', 19681 19729 19917 20082 20097 20103 201671 20188 20204 20298- '2P346 20362 20480 20508 20594 20658 20665 20668 20684 20812 20815 20854 20868 20888 2?P?6 20964 20970 21020 21196 21229 21400 214U 21562 21591 21707 21713 21738 21755 21812 21834 21844 21851 21904 21906 21918 21999 22002 22061 22064 22256 2239? 22461 22496 22579 22583 22586 22634 226"' 22655 22697 22777 22852 22921 229-151 2295' le Klasse le Lijst; 20374 m.z. 20394; 22S28| m.z. 22878. Trekking van 500 numtners een overstaan van Notaris A. G. Muliê. Prijs van t 5000 M>. 1000 14341 20719 40i 9315 13365 200 944 10891 100 15336 19870 Prijzen van 90 yen geld.) 52 2627 5235 7665 9791 12426 14202 16546 18833 115 88 36 7766 9802 56 69 61 72 30 2734 5308 84 20 84 2801 28 7840 37 243 26 56 55 65 44 29 5514 7909 99 70 - 45 59 95 9910 96 2921 94 8014 11 406 81 5601 20 10064 12503 33 3193 85 36 98 50 61 14310 16678 18916 64 19 98 48 68 72 16743 89 81 88 16878 19026 87 14412 16902 59 97 14510 94 61 39 17051 19103 43 59 98 48 3263 5705 55 10139 79 14606 80 19201 50 3412 92 8142 56 12620 26 17217 37 72 91 5859 73 57 57 514 3554 80 74 10203 62 30 3613 5906 78 62 12702 54 3702 46 8204 10341 8 75 50 6109 17 85 39 79 55 20 37 89 612 87 6218 44 10468 36 18 62 46 35 76 61 68 82 72 17301 19374 87 88 80 61 14716 92 19446 83 31 17432 19520 41 3871 6310 8317 10628 12803 14862 64 47 63 3921 46 65 10758 63 78 17670 19653 794 78 61 70 10818 82 98 17717 63 853 4071 99 99 78 12301 14929 37 94 900 92 6449 8415 10910 17 42 17823 19726 52 4103 59 75 12 13011 15011 3' -9808 1063 13 70 80 95 51 75 179t 94 1139 24 82 8527 11137 55 15165 95 40 47 6516 64 50 94 97 64 19918 80 62 34 8615 54 97 15203 67 20047 1207 4220 40 8730 98 13112 15 18021 20168 1321 33 6649 55 99 13233 41 39 82 62 4304 6711 8808 11244 55 15340 18120 86 66 4407 28 60 11304 56 15500 42 20248 1487 41 49 72 14 61 4 57 52 1547 90 6880 8916 66 13303 29 18237 54 53 4595 82 34 68 29 75 49 61 70 96 6940 58 88 79 15629 63 20304 1705 4675 7002 9068 11500 88 36 69 9 1821 4708 21 90 76 13400 15700 18349 11 35 40 63 9130 11683 13530 19 94 20439 97 4811 7119 34 11702 50 64 18426 40 2141 12 35 36 1213632 89 42 54 16 33 98 18523 60 41 64 16012 63 83 89 13707 27 1862 20524 90 69 32 31 20679 38 93 56 20706 95 32 97 20902 32 46 56 50 60 2212 4902 93 63 42 24 7399 9256 51 77 7459 71 2351 99 98 9307 12085 13S04 16118 2413 5029 7509 62 12125 27 16258 51 33 28 9419 12210 58 43 77 82 21 64 53 93 9561 2532 54 96 72 51 78 7620 9032 99 5152 2603 82 22 25 32 16328 61 32 68 16418 18757 72 29 69 74 82 80 82 97 13902 16505 88 98 12389 14104 13 18803 23 28 91 R. K. Volksbond. Door de afd. O ver veen en Omstreken van den Nod. R. K. Volksbond is een winierprogram ontwor pen, dat aantrekkelijk belooft te worden voor de leden. Begonnen wordt met een Triduum, waar van nader aangekondigd zal worden, wan neer het zal worden gehouden. Voorts zal het o .tuur de ledenverga deringen wat aantrekkelijker trachten te maken. Ten eerste door goed sprekers te laten optreden en voorts doör muziek, zang of lichtbeelden enz. Een Bloemententoonstelling, aangevuld met artikelen van huisvlijt zal door hot bestuur worden overwogen. Evenzoo het oprichten van een afdeeüng van de II. Familie. In dit verband worden de leden aangespoord, lid te worden van de Derde Orde. welke onlangs is opge richt. Voorts schrijft het bestuur op den eersten Zondag der maand, dus op den Eucharistisehen dag en voor de andere pa rochies, wanneeer de Euchoristische dag wordt gehouden, een a'-runy»-," TT Com munie nit voor alle leden van den Volks bond. Ten slotte zullen, wanneer er voldoende deelname is, de volgende cursussen gehou» den worden dezen winter:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2