RHEUM ATIEK. mm. Ned. R.-K. Hiüsvestings-Comité. Gecentraliseerde act is voor he. zwakke Nederlandsche kina In de deze week in Den Bosch gehouden vergadering van de Kringbesturen van bovengenoemd comité, deed de wnd. voorzitter Mgr. C C. Prinsen mededee- mg van den stand der Hoiiandsche kin deractie. Het comité heeft zich reeds ang, zij het ook op beperkte schaal, be zig gehouden met de uitzending van Ne derlandsche kinderen. Waar in ons land zoovele vereenigingen op dit gebied be staan. en die veelheid van comités mist belemmerend werkt had het be stuur gemeend dat centralisatie wensche- lijk is eo ter bestudeering van dit onder werp eene commissie benoemd, die een project ontwierp, 't welk door het be stuur aan het Doorluchtig Episcopaat werd voorgelegd. In opdracht van het Doorluchtig Episcopaat zond Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, als secretaris der vergadering van 12 en 13 Juni j.l. een schrijven aan het bestuur vaii het R.K. Huisv. Comité, mededeelende, „dat het Doorl. Episco paat zijne goedkeuring weigert aan de oprichting der voorgestelde vereeniging vooruitzending van R.K. Nederlandsche kinderen, doch goedkeurt, dat een R.K. Bureau tot plaatsing van R.K. Neder landsche kinderen gesticht en in sUnd gehouden wordt (bij wijze van beurs) en meent dat de leiding van het Bureau moet gegeven worden aan het R. K. Huisvestingscomité te 's-Hertogcnbosch." Als gevolg van dit schrijven had het bestuur een ontwerp-reglenient voor dat bureau samengesteld, "alsmede een fi- nancieele regeling voor de comités en een instructie voor den directeur van het Bureau. Van een en ander werd aan de vergadering mededeeling gedaan. Mgr. Prinsen droeg de leiding van de besprekingen over dit onderwerp over aan den weleerw. heer kapelaan H. AVennen, die zich in het R.K. Huisves- tings Comité speciaal met de Hollandsche kinderactie had bemoeid Spr. stelde naar aanleiding van het ontvangen schrij ven vast, dat het Doorl. Episcopaat de voorgestelde manier had verworpen, doch de idee van een gecentraliseerde actie van uitzending van Roomsche kinderen naar sanatoria, koloniehuizen en gezinnen had aangenomen. Spr. hield een warm pleidooi voor het zieke en zwakke Hollandsche kind, vooral in de steden en fabriekcentra, waar hun lichamelijk, en daardoor soms ook hun zedelijk heil, zoo dikwijls in het gedrang komen. Verschillende vereenigingen trek ken zictf het lot van het kind aan cen tralisatie vin alle vereenigingen zal het kind ten goede komen. Wij zullen onze eigen koloniehuizen kunnen krijgen als de vereenigingen, de Hollandsche volks kracht en de Hollandsche milddadigheid der Katholieken er zich voorspannen dan zullen wij hetzelfde kunnen bereiken, als de neutrale Centrale Commissie voor uitzending, die thans 8 huizen heeft. De uitzending van kinderen naar gezinnen ten plattelande stelt sp.r. boven de uit zending naar koloniehuizen, waarvoor hij zich beriep op het getuigenis van den Deenschen prof. Dr. Arnoidsen, dat wij moeten leeren zien door het kinderoog. Verschillende bezwaren tegen de gezins verpleging werden ontzenuwd. "Vrees voor familiebezoek b.v.b. behoeft niet te bestaan, daar dergelijk bezoek abso luut verboden is, tenzij met uitdrukke lijke toestemming der pleegouders. Spr. zette uiteen hoe door de versplintering der krachten verschillende huizen in ons land noodlijdend zijn geworden. Door centralisatie zullen de Katholieken zeker hetzelfde kunnen bereiken als de Centrale Commissie. Er moet een bureau zijn, dat alle vereenigingen vertegenwoor digt, en alles doet voor het zieke en zwak ke kind, zoodat de menschen niet door allerlei verschillende vereenigingen wor den lastig gevallen. Kinderuitzending is meer dan" noodig, vooral de school artsen steunen ze, overtuigd dat daardoor de Nederlandsche' volkskracht en ziele- kracht gesterkt wordt. Het is niet de bedoeling zich bezig te houden met z.g. vacantiekinderen, al hoopt spr. dat het eenmaal zoover zal komen dat we ook in ons land zullen krijgen z.g. Jugend- försorge-Vereine, die alle kinderactie omvatten. Voorloopig heeft men echter genoeg de handen vol aan het zieke en zwakke kind. Naast actie voor het bui- tenlandsche kind die noodzakelijk blijft, moet staan als niet minder nood zakelijk de actie voor het Hollandsche kind, dat door ons moet worden opge heven en sterk gemaakt, gesterkt naar lichaam en ziel, opdat zij worden krach tige burgers en burgeressen die wij noo dig hebben om het geloof en de welvaart te behouden. Bij de besprekingen, die op de inleiding volgden, verduidelijkte spr., dat het geenszins de bedoeling is dat de be staande vereenigingen verdwijnen. Al leen moet er samenwerking en meer eenheid komen door middel van het bureau, het middelpunt der kinderuit zending, waar de werkzaamheden worden verricht, die noodig zijn om de actie zoo vruchtbaar mogelijk te maken. Het,doel is dus niet de vereenigingen te doen verdwijnen, doch juist ze te hel pen. Het is te voorzien dat de subsidi- eering van kleinere vereenigingen ge leidelijk zal ophouden, omjlat ook de Fortier., van de vrouw, veroordeeld •oor den moord op mijn vader. Georges sprak geen woord. De schilder sprong op. Je meisje is de dochter van Jeanne Fortier Ben je daar zeker van Helaas, maar al te zeker. Ik heb de bewijzen in handen. Wie heeft u die gegeven Mijnheer Harmant. Etienne Castel fronste het voorhoofd. Mijnheer Harmant 1 herhaalde de schilder. Hoe komt hij aan die bewijzen Van het stadhuis te Joigny, waar de pleegmoeder van Lucie de verklaring heeft opgemaakt, dat het kind naar het Vondelingenhuis te Parijs zou worden gebracht Maar, ging Etienne voort, hoe komt hij dan aan de veronderstelling, dat Lucie de dochter van Jaenne Fortier zou zijn ?'Toen hij in Joigny het bewijs daar voor zocht, moest hij dus weten, dat Lucie daar was grootgebracht Hoe kon hij dat weten Dat weet ik niet, antwoordde Lu- cien. ik verlies er mijn hoofd bij Ik weet alleen, dat ik beminde en dat ik Lucie nu niet meer mag liefhebben. Ik heb u vroeger hooren zeggen, regeering naar centraliseering streeft, ge lijk reeds 't geval is voor gezinsverpleging, waarvoot alleen dt centrale Commissie wordt gesubsidieerd, waarbij het Huisv Comité is aangesloten. Zoo zal het ook gaan met de uitzending naar kolonie huizen. De gemeente Amsterdam sub sidieert b.v.b. alleen nog de A R. K Dr Hu mans te Amsterdam onder streepte nog' eens krachtig het betoog van kapelaan Wennen en wees eveneens op de noodzakelijkheid van centralisatie, waar het nu voorkomt dat kinderen, die op boschverpleging zijn aangewezen, naar zee worden verzonden om econo mische redenen. Aan het bureau moet een goede medische voorlichting ver bonden zijn. De uitzending, zooals die te Amsterdam plaats heeft, werd door spr. ideaei genoemd. De secretaris de heer Noijons stelde vast dat waar het Doorl. Episcopaat gesproken heeft, men zich naar zijn wensch heeft te voegen. Spr. informeerde nader naar de verhouding tot de veree nigingen. Kapelaan Wennen lichtte hierop toe, dat 't verkeerd is zich voor te stellen een vereeniging met afdeelingen. 't Gaat alleen om samenwerking met het bureau en die achtte spr. niet moeilijk, integen deel gemakkelijk en voordeelig voor de vereenigingen. In onze Huisvestings- comité's hebben meerendeels reeds be stuursleden uit andere vereenigingen zit ting en waar dit nog niet 't geval is, dient contact te worden gezocht. Het is mo gelijk, dat men 't Bureau eerst zal be schouwen als een vreemde eend in de bijt, maar als men ziet hoe het werken wil. zal de sympathie ervoor gauw ge wonnen zijn. Het bureau zal blijken te zijn een noodzakelijk iets De heer van Rijen uit Tilburg achtte het gewenscht, dat, vooraleer de actie begonnen wordt, 'n samenspreking zal gehouden worden met de besturen der bestaande organisaties, zooals Wit-Gele Kruis, Herwonnen Levenskracht e. d., opdat men kome tot een wederzijdsch begrijpen, helpen en steunen. Daardoor zuilen plaatselijke moeilijkheden voor komen worden. Van de bestuurstafel werd geant woord, dat dit ook geheel in de bedoeling ligt. Het plan is, inl' het hoofdbestuur op te nemen een lid van elke bestaande organisatie, die zich op het terrein der genoemde kinderactie beweegt. Bij de comité's werd er op aangedron gen, dat de gezinnen, waar nu een bui- tenlandsch kind is of werd opgenomen, later voor het Hollandsche kind be houden blijven. Daarna werden de verschillende rege lingen, zooals ze door het bestuur ont worpen waren, behandeld, wat nog tot eenige besprekingen aanleiding gaf. De Huurcommissiewet. Minister Ruys de Beerenbrouck. Die overtuiging steunt niet op posi tieve bewijzen. De "menschelijke gerech tigheid heeft Jeanne Fortier veroordeeld als de moordenares mijns yvaders. Kan ik nu hare dochter trouwen Honderd maal neen, -antwoordde Georges. Je moogt zelfs niet aarzelen. Vergeet Lucie.... Bovendien, wat zou je anders willen doen Ik zou de onschuld van Jeanne Fortier willen bewijzen en haar naam in eere willen herstellen. Heel goed Maar hoe Waar zijn de bewijsstukken Op welke gronden kun je revisie van het proces eischen Die ontbreken, helaasAls ik Jean ne Fortier zag, zou zij mij misschien de middelen aan de hand kunnen doen. Zij is ontvlucht. Maar laten we aan nemen, dat ze weer gepakt is en dat gij je met haar in verbinding stelt Een en twintig jaar geleden heeft zij het bewijs harer onschuld niet kunnen leveren.. Hoe zou haar dat nu mogelijk zijn Nu geen aarzeling of zwakheid Neem de dingen, zooals ze zijn. Er is tusschen Lu cie en jou een hinderpaal gerezen, die niet is weg te nemen. Welnu, zie van Lucie af en trouw de dochter van Paul 1 Twseda Kamer. LUCHTVERKEER. „Tank"-vliegtuigen. Ernstig vliegongeluk. GEMENGD K3EUWS. Tram en auto. Een dure „tea". Vastgeloopen. Van een gehangene die werd losgeknoopt. Harmant., Denkt u er ook zoo over, voogd Neenantwoordde Etienne Cas te! vierkant. De onschuld van Jeanne Fortier kan mogelijk spoedig genoeg blijken. Maar stel, dat dat nu niet gebeurt. Dan waagt Lucien daaraan zijn toekomst. En als hij er achter komt, dat Jean ne onschuldig is, zal hij zijn heele leven betreuren, dat hij Lucie heeft prijs ge geven. Het is een verschrikkelijke toe stand mompelde Lucien. Wat moet ik beginnen Tijd winnen, door Paul Harmant te vertellen, dat je eens den man van zijn dochter zult worden en Jacques Ga- raud zien op te sporen, die wellicht ge makkelijker te vinden is, dan wij meenen. Heb je eenige aanwijzing vroeg Lucien. Nog niet. Maar ik ben. juist een on derzoek "begonnen, waarvan ik veel ver wacht. Daartoe heb ik mij de medewer king verzekerd van hooggeplaatste per sonen. Kortom, ik blijf bij wat ik zoo juist zeiTijd winnen en voor 't oogen- blik wilde ik je alleen deze vraag stellen Weet je met welke uitvinding je vader zich bezighield, toen hij werd vermoord De geredde duif. Inval in "een nachthuis. Mijn tante heeft mij vaak gezegd, dat mijn vader èen vermogen hoopte te verkrijgen met teen nieuwe guillocheer- machine. Bij het hooren dezer woorden bleef Etienne Castel schijnbaar koel en kalm. Een licht fronsen der wenkbrauwen alleen getuigde van de emotie, welice hij ondervond. Ten slotte gingen zij uiteen. Lucien Labroue ging naar zijn woning terug. Etienne Castel kwam thuis en sloot zich op in een klein kamertje, dat zijn bibliotheek en werkkamer was. Hij opende een koffer, haalde er een bundel papieren uit, waarop vermeld wa« GEORGES FORTIER (1861). Met aandacht begon de kunstenaar zijn aanteekeningen te bestudeeren. In sommige kwam herhaaldelijk den naam Jacques Garaud voor, in anderedie van Paul Harmant. Hoe kwam de vroegere voogd van^ Georges er toe een dossier aan te leggen van alles, wat op deze twee schijnbaar zoo verschillende per sonen betrekking had IV Toen Amanda den toestand van mach- Overreden. Een aanklacht. Een zwerfblok. KORTE BERICHTEN. Groote zilversmokkel voorkomen. Kerk-inbrekers. Een speld doorgeslikt. KERK m SDHOÖL. De hand van St. Franciscus Xaverius teioosheid, waarin zij door den Cana- deesclien drank was geraaid, te boven was, vroeg zij zich af, wat er was ge beurd en waarom zij zich zoo ellendig gevoelde. Buiten weerklonk de bel. „Dat is ongetwijfeld de dokter", zeide O vide. Ik zal even opendoen. Hij verliet ijlings de kamer. De dokterherhaalde de coupeuse. Toch niet voor mij Wat is er gebeurd Ik ben zoo zwaar in het hoofd. Ovide kwam binnen, vergezeld van dokter Richard. Amanda herkende met den eersten oogopslag den dokter, dien zij bij Duchemin'had gezien tijdens het spoorwegongeluk. \,,Ln hoe gaat het, madame —Ben ik dan ziek geweest vroeg de jonge vrouw. U hebt een zenuwcrisis gehad. Met genoegen constateer ik, dat uw toestand zeer bevredigend is. Ik voel me zoo vermoeid, dokter. Pijn in'zenuwen en spieren. Hoe kan dat? Dat is het natuurlijk gevolg van de crisis. U behoeft niet bevreesd te zijn Absolute rust, een dag dieet en alles zal voorbij zijn. Hoe heb ik die crisis dan gekregen Ik herinner er mii niets van» ïifgeZOTÈiJ! MedSflaeïhlgeiti 60 csnt per regel. WEDER EEN OPZIENBARENDE GENEZING. IN VIER WEKEN GENEZEN. PROBEER MIJN BEHANDELING Alles vreeselijk pijnlijk en lichaan totaal verslapt. HOE DIT AANBOD AAN TE NEMEN. LEOLA'S ERFENIS LEVENSDURF DE KLOVE Zeer geschikt voor St. NicolaaS' geschenken. Mgr. Diepen naar Rome. Mijnheer zal u beter kunnen ant* woorden dan ik, zeide de dokter op Ovide wijzende. —Na het diner, zeide Soliveau, hebt u een zenuwaanval gekregen, zonder dat daarvoor eenige aanleiding bestond. U schijnt nog pijn te hebben Het is wel zonderlingmompelde het jonge meisje. Ik heb nog nooit zoo iets gehad Probeer niet, u iets te herinnerenyOf u 't begrijpt of niet, het gevaar is gewe ken en ik kan dus heengaan hernam de dokter. De dokter groette. Ovide deed hem uit geleide. Wacht u er vooral voor, mijnheer, dit meisje een tweede hoeveelheid van de Canadeesche likeur toe te dienen. Dat zou haar dood kunnen zijn. Heb geen vrees, dokter, zeide Ovide. Daarop ging de dokter snel heen. Ik mag van geluk spreken, dat het zoo is afgeloopen, dacht Soliveau. Die man had mij niet gespaard Hij trad de kamer van Amanda binnen. Kijk eens, baron, zeide het jonge meisje tot hem, nu we alleen zijn, moet u mij eens ronduit vertellen, wat er gisteM ren avond is gebeurd. Het congres van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkundigen zal 23 dezer te Amsterdam het wetsontwerp lot wij ziging van de Huurcommissiewet hespreken. Het bestuur heeft reeds een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waaria het -de hoop uitspreekt, dat de Staten-Gencraat in grootere mate dan tot dusverre geschiedde, met de rechtmatige belangen van de huis eigenaren zal willen rekening houden. De gevraagde wijzigingen zijn noodzakelijk, zoo wel op billijkheidsgronden als in het belang van den voortgang eener normale woning productie en van het behoud van het natio naal vermogen, voor zoover dit den vorm van gebouwd onroerend goed heeft aangeno men. Deze wijzigingen zijn om te bepalen dat het percentage van 50 boven den huurprijs van X Jan. 1916, met ingang van een nader vast te stellen datum wordt verhoogd tot CO en weer met nader te bepalen datum tot 70 en te bepaien dat de wet niet van toe passing is op woningen, waarvan de huur prijs of dl geschatte huurwaarde 1 Jan. 1916 hooger was dan een bij algemeenen maatre gel van bestuur voor elke gemeente vast te stellen bedrag en evenmin op woningen, ge bouwd met steun van het Kon. Nat. Steun comité. Minister Buys de Bearenbrou k, die we gens familie-omstandigheden in Limburg vertoeft, zal heden, Dinsdag, bij de voort zetting van het algemean begrootingsdebat en vermoedelijk ook eenige volgende da gen niet in de Kamer aanwezig kunnen zijn. Dientcneevol-re zullen eenige parle mentaire werkzaamheden, waarbij da tegen woordigheid van den Minister vereischt is, vermoedelijk eenig uitstel moeten lijden, waarbij o.a. de op Donderdagmiddag voor genomen bc'iandelnig van de grond ve'shrr- ziening in de Eerste Kamer. PRNIS EUGENHS VAN ZWEDEN. Men meldt uit Apeldoorn, dat Prins Eu- genius van Zweden Zondagmiddag een bezoek heeft gebracht aan de Koningin op het Loo. Uit Nijmegen werd nog geseind: Prins Eugenius, de broeder van koning Gus- taaf van Zweden, heeft Maandagmiddag o.a. vergezeld van een Stockhólmsche architect en den heer De Marez Oyens. bestuurslid van het Amsferdamsche Concertgebouw, een be- zoJ, gebracht aan het concertgebouw „de Vereeniging" hier ter stede. Het bezoek duur de ruim een uur. Het hooge gezelschap werd rondgeleid door de heeren Bouvy, bestuurslid Van-Oudhcusden. directeur en Oscar Leeuw den bouwmeester van de vereeniging. Het hield verband met het plan om in Stockholm een nieuw concertgebouw te stichten. Daarna heLben Prins Eugenius en de hem vergezellen de gemeentehuis en de groote of St. Stevens dat Jeanne Fortier volgens uwe over tuiging onschuldig zou zijn.... kerk. Maandagavond zouden^zij te Arnhem een ■oncert van Mengelberg bijwonen. Wijziging Land- en Tuinbouivon- geuailenwet 1922. Aan de memorie van toelichting op bo venvermeld wetsontwerp, ontleenen we hot volgende: Voor de toelichting op het wetsontwerp, voor zoover dat beoogt wijziging te bren gen in de wettelijke voorschriften nopens het onderzoek van ongevallen, wordt ver wezen naar de memorie van toelichting op het ontwerp tot wijziging van de Onge vallenwet 1921, dat reeds bij de Tweede Kamer aanhangig is gemaakt. Van de gelegenheid is tevens gebruik gemaakt öok bij de Land- en Tuinbouw- ongevallenverzekering rekoning te houden met ernstige gemoedsbezwaren, die bij 'n klein deel der bevolking tegen het begin sel der verzekering bestaan. Het ligt in de bedoeling, den werkgever, die ge moedsbezwaren heeft, vrij te stellen van verplichtingen als het aanhouden van loon lijsten, premiebetaling enz. Evenals dit bij de invaliditeit^-verzekering geschiedt, zal de werkgever, aan wien vrijstelling is ver leend van de verplichting tot premie-be taling voor die vrijstelling een bedrag in de rijks-inkomstenbelasting moeten betalen. Dit bedrag zal overeenkomen met het be drag dor premie, die de werkgever ver schuldigd zou zijn als hij niet was vrijge steld. Om toch maar geen tijd te verliezen, zijn Duitcche vliegtuig-ingenieurs thans be zig mei eon plan, om de petroleum tanks der vliegtuigen in de lucht zzelf te doen vullen. Tijdens de vlucht zullen do motoren der groote vliegtuigen worden stopgezet, terwijl langzaam verder vliegend, door een an dere vliegmachine de petroleumreservoirs we derom zullen gevuld worden. Deze vul ling kan, naar men meent- geschieden door een speciaal tankvliegtuig, dat van sterke motoren en vleugels voorzien wordt. Deze vliegmachine wacht in de lucht tot de lucht- exprs arriveert. Beide vliegtuigen brengon hun snelheid in evenwicht, waarna de tank- mach ine, die boven vliegt, een pijp af zendt, welke met de reservoirs van den expres arrriveert. Beide vliegtuigen brengen een dergelijke vulling lange vluchten te kunnen maken. 1 Een ernstig vliegongeluk gebeurde Zater dag in 'het militaire vliegkamp te Lille- ström, ten Noorden van Kristiania. Een vlieg tuig, bemand met de luitenants Ernst Wessel en Rolf Jörgensen stortte tijdens een oefe ning van een hoogte van 600 M. naar bene den. Wessel werd op slag gedood. Jörgensen die een been brak en nog andere ernstige verwondingen opliep, stierf des avonds aan inwendige verbloedingen. Beiden waren 24 jaar oud. De machine is totaal vernjeld. Ge durende den afgeloopen zomer en herfst waren met het vliegtuig vele tochten ge daan. Bij den overweg bij het station Schoorl (N.-H.) is Maandag de auto van dr. Van Hesteren uit Warmenhuizen in botsing ge komen met een tram, die van Schagen kwam. De auto werd geheel vernield, de in zittenden (dr. v, H. en ds. Ot' erdoom even eens uit Warmenhuizen met hun echtgenoo- ten) kwamen met den schrik vrij. Uitkijken is op die plaats vrijwel onmogelijk. Er is reeds eerder een ongeluk gebeurd. Zaterdagmiddag om 3 uur kwam met den trein te Rotterdam een Rus aan, die naar Londen moest. Voor de boot vertrok, had hij nog eenige uren den tijd. Daarvan maak te hij gebruik om Rotterdam eens door te wandelen. In een der drukste straten werd de Rus een uur later aangesproken door een vrouw, die hem uitnoodigde bij haar thee te drin ken, Hij nam het aanbod aan. De thee visite eindigde echter niet al te prettig want om half vijf werd hij bij de juffrouw de deur uitgegooid. Hij bemerkte dat zijn portefeuil le met ongeveer 550 aan Engelsch geld (alles wat hij bezat) was verdwenen. Er bleef hem niets anders over dan aangifte te doen bij dc politie door wier bemiddeling hij nog denzelfden avond om 7 uur met de Batavier- lijn kon vertrekken. Daar zijn geld weg was, moest zijn koffer met lijfgoederen dienen als onderpand voor de reis. Men meldt ons uit Rheden (Geld.): Zaterdagmorgen 5 uur, voer door de duis ternis misleid, een vrachtboot op een door het hooge water onzichtbare krib. Ofschoon alle pogingen in het werk werden gesteld om weder vlot te komen, waarbij twee andere booten hulp verleenden en de lading gedeel telijk werd gelost, was dit 's middags 12 uur nog niet gelukt. Dezer dagen hing aan het hek eener villa te Baarn een jas, waaraan een briefje was gespel met de volgende woorden: „Na vele jaren trouwen dienst. Toen ik voor het eerst bij mijn baas kwam, moest ieder mij zien ik ging met mijn baas uit en we kwamen samen thuis. Ik kreeg een stoel in de salon en de haas behielp zich in de woonkamer. In den oorlog werd dat heele zaakje „ge keerd", maar ik werd nog geduld. Thans t men, ik ben te oud en „ondragelijk" en word ik buiten het hek gezet." Het geval werd op straat besproken, tot dat een werkman tot voldoening der om standers, zich het zaakje aantrok en de oude en de nieuwe baas een dankbaren blik wisselden, y Zaterdagmiddag bij vieren s ond een dich te menschenmenrgte voor ,'t politie-bursau Lauriergracht te Amsterdam. Dat gebaurt daar meer, miav ditmaal gol l de bdahys'el- ling niet een of anderen beschonken arres tant, maar een ongelukkig:: duif, die aan een telefoondraad was vastgeraakt en on danks haar fladderen niet kon loskomen. Het was een draad, die van den telefoon teren op het gebouw staat, naar een paal in een der naburige straten loopt, en nu wilde het toeval, dat het dier juist in het midden der draad was vastgeraakt. Hoe dat mogelijk was, wist de eigenaar, een jongetje uit de Laurierstraat te vertellen. Het was een lokduif, die eigenlijk op het plat had behooren te zitten. Maar het haak je was losgeglipt en toen de vogel in de lucht fladderde was ditzelfde haakje tegen den bewusten draad gekomen, zoodat het beestje gevangen was. Goede raad was duur. De commissaris van het bureau Lauriergracht belde het eentraal-bureau der brandweer,op en vroeg of daar misschien hulp te krijgen was. Dat zras er inderdaad en het duurde niet lang of de motor-ladderwagen van de hoofd wacht Prinsengracht, was ter plaatse. E n tegenslag was echter, dat de ladder onmo gelijk de plek kon bereiken, waar de vogel aan het touwtje fladderde, daar de wagen niet op de binnenplaats kon komen. Het eenige middel was een paar brandwachts in den telefoontoren te zenden, die clan den draad zouden kunnen doorknippen. Fe hoofdingenieur der Telefoou had hierfe en geen bezwaar, daar hij terstond eenige lijn- werkers zou zenden, die den geknipten draad weer konden herstellen. Ondertusschen was de duisternis ingevallen.. De menschenme- nigte was nog toegenomen en vol belang stelling sloeg men de verrichtingen gade der brandwachts, die in den toren bij lamp licht den draad zochten, wat niet gemak kelijk was. Er werd berekend, dat de duif op een ander dak zou terecht komen, en om het beestje voor letsel te behoeden, hadden daar eenige agenten post gevat. Om halfzes viel de draad en dc gevangene kwam precies bij de politie-be- ambten terecht, die niet nalieten tot de arrestatie over te gaan. Het bleek intuS- schen, dat het „haakje" een vrij dikke musketen was. De knaap, die op 't bureau z/n duif terug kreog, was zóó blij, dat hij den commissaris en de anderen wel tienmaal een hand gaf. (Tel.) TEGEN DEN INVOER VAN VER-, VALSCHTE EN ONDEUGDELIJKE WAREN. Dr. van Hamel Roos schrijft in het „Mndbl. t. d. Very.": Wij hebben reeds vroeger herhaalde ma len aangedrongen op een keuring van han delswaren, alvorens den invoer daarvan toe te staan, eu telkens doen zich feiten voor, welke de noodzakelijkheid van een derge lijk onderzoek bewijzen. Dat het voor den groothandel vau het grootste gewicht is, bij den invoer van grondstof "en een analyse- ertifictat v n be- eedigde scheikundigen te eischen, bewees wederom eon onzer laatste onderzoekingen ten deze, waarbij een vervalsehing van vloeispaat eeii der noodzakelijke grond stoffen voor de emai 1 vervaardiging met ca. 13 pCt. waardelooze maferfc (krijt) ge constateerd werd. Indien onze inlus rieelon bij den inspannenden ©n somtijds, wegens do valuta hopeloozen strijd, nog buiten dien te kampen hobben met vervalschte stoffen, wo dt do concurrentie met het b i- tenland natuurlijk geheo'. o.imo e'ijk ge maakt. Voor zoover het con umptie-artike'en be treft, welke onder het bereik der Waren wet vallen, zouden bij ontstentenis van een invoer-certifieaat., eon onderzoek aan dc grenzen zij het ook slechts voorloopig ter wering van grove vervalschingen, ten zeerste wensehelijk zijn, zoowel in het belang der koopers als van de openbare gezondheid. Immers indien me:i toelaat, dat vervalschte waren zich overal in het land verspreiden, zullen zich reeds schadelijke gevolgen door het gebruik daarvau op groo te schaal kunnen voordcen, alvorens de leuringsdens'en daa o ei op zouden kun nen treden. Waar in de Memorie van Toelichting van de Warenwet reeds voor twee jaar uitdrukkelijk vermeld wordt ,?Wering van Knoeierij in het binnenland baat niet, in dien niet aan de grenzen gewaakt wordt tegen wat uit het buitenland komt," daar zijn wij overtuigd, dat het meer dan tijd is, dat door den eisch van analyse-certi ficaten of door onderzoek aan de grenzen, dit „Waken" bewaarheid worde, en aldus het publiek belang gediend behoort te worden, speciaal in deze tijden van scherpe concurrentie door do valuta-crisis in de verschillende landen. In 4en nacht van Zaterdag op Zondag hpft de politie van het bureau Muider- poort te Amsterdam, een inval gedaan in een nachthuis op de Weesperzijde. Deze nachtgelegenheid is drie weken geleden ge- opend onder d°n naam van „Huize Mala isé" e de politic, die hiervan konnis kreeg, doordat eiken nacht een aantal taxi's :n de buurt wachtten, hield reeds gedurende eenige dagen toezicht, tot zij gisteren avond een einde maakte aan dit bedrijf. Toen do inspecteur en eenige agenten ver schenen, waren de dames en heeren het geheele aantal bestond uit vijftiental personen aan cliamnagne. Er werd geen verzet gepleegd en do gasten verlie ten onmiddellijk het huis. waarna de po litie tegen beide exploitanten, een man en ^en vrojiw, procesverbaal opmaakte, wegens overtreding van de drankwet. De 28-jarige vrouw M. L. de C., af komstig uit Wachtebeke, Overslag, in Bel gië, die te Ylissingen 'eenigen tijd reeds in een hotel vertoefde, en die Vrijdagavond de onvoorzichtigheid had uit een in volle vaart zijnde electrische tram te springen, waarbij haar heide beenen door den aan hangwagen werden afgereden, is Zaterdag avond in hst R. K. Ziekenhuis aan de ge volgen overleden. Do nabestaanden van don heer A. P. G. Croese te 's-Hage, hebben bij de justitie ro ie aanklacht inge liend tegen het bestuur van don Haagsehén Bond tot bestrijding der duurte, wegens het zonder bun toe stemming en tegen hun nitdrukkelijken wil, publicceren van een portret van wijlen hun echtgenoot en vader in het laatst versche nen nummer van het orgaan van dien bond „Ons Wapen", door welke willekeurige en onkiesche handeling zij zich ten zeerste ge griefd gevoelen. Iu een stuk laud van den heer I. Span- iaard Dzn. te Borne wordt een groot izwerf- blok opgedolvenhet is ruim een meter hoog en van boven geheel plat. De is teen ligt 21 meter diep. Hij is zeer waarschijn lijk grooter, dan het bekende zwerfblok, dat aan de Twickelsche allée ligt. In den D-trein KeulenGennep zijn te Goch verschillende smokkelaars aangehouden, die een groote hoeveelheid zilveren voorwer pen trachtten uit te voeren. Alles werd in be slag genomen. De waarde wordt op een half millard mark geschat. Te Tiet zijn gevankelijk binnengebracht de twee Dnitschers, vermoedelijk daders van de inbrnakdiefslallen .die in den nacht van Maan dag op Dinsdag j.l. in dc B.K. kerk en de pas torie te Leeuwen (Maas en Waal) gepleegd werden. Te Groningen heeft de 9-jarige Marten Hui- zenga bij het boterham eten een speld door geslikt. Hij is na.de operatie in hel akad. zie kenhuis overleden. INBREKERS GESNAPT. Bij den molenaar Heusingveld te Gemlrin- gen hebben Duitschers ingebroken. Zij waren juist bezig den buit in te pakken, toen dc knechts onverwacht thuis kwamen, hen over vielen en gekneveld aan de politie overlever den. Villa leeggehaald. Dezer dagen is, naar de ft. Venl. Crt. meldt, ingebroken in de villa van den heer Goossens-Wolters aan den Herungerweg te Venlo, die gedu rende do wintermaanden onbewoond is. De villa is ongeveer geheel leeggehaald. Ver mist worden zilverwerk, linnengoed, klee- deren, tapijten, matrassen, becldegoed wijn en zelfs de gordijnen. Het Breda'sche turfschip, tot voorbeeld! Door Commiezen van Enschede werden te Almelo worden afgeleverd. Alle3 werd in op met. paarden bespannen wagens turf vervoerden, waaronder kisten met Duitecho cognac waren verborgen. De drank moest te Almelo afgeleverd. Alias werd in be- beslag genomen en tegen de vervoerders proces-verbaal opgemaakt. Een merkwaardige genezing. Dezer dagen werd de kostbare reliek van de Gesukerk te Rome, de rechterhand van den H. Franciscus Xaverius, in de St. Franciscuskerk Ie Parijs vereerd. Na een pontificale H. Mis, opgedragen door mgr. de Guébriant in tegen woordigheid van den nuntius, had het défilé der getoovigen voor de uitgestelde reliek plaats en des avonds hield de bekende Pater Pierre I.hande S. J. een feestrede. De kostbare reliek is in een schrijn vervat, doch volkomen zichtbaar. De hand van den Heilige bleef, zooals men weet, ofschoon eeniigszins uitgedroogd, wat den vorm betreft geheel intact. Reeds hebben verschillende andere steden, den laatsten tijd, het voorrecht genoten, de reliek van den Heilige eenige dagen te mo gen bezitten en vereeren, o.a. Barcelona, Tou louse en Bordeaux. Van Parijs uit zal het kostbaar overblijfsel naar de Gesu te Rome worden teruggebracht. Met name te-Toulouse weTd in grootsche betoogingen uiting gegeven aan de liefde van de bevolking voor den groeten apostel. Een zeer merkwaardige genezing, welke bij die gelegenheid plaats had, meldt de „Croix": Een jonge kloosterzuster, met lamheid ge slagen, en bovendien lijdende aan een maag zweer en een intern letsel der wervelkolom, Acht Jaar aan Bed oi Stoel geketend. On machtig te loopen. Een zoogenaamd hopeloos geval door mij Zou men zich een ernsiiger geval kunnk voorstellen dan dat van den Heer E. J. BRANDTS, Marten van Rossumstraat 56, Arnhem? Zestien jaar leed hij aan Ischias en Zenuw-rhcumatiek. De acht laatste -jaren zoo ernstig, dat hij noch bed, noch stoel kon verlaten." en alle hoop had opgegeven ooit weder te kunnen loopen. Acht maanden in een Ziekenhuis doorgebracht, alle mogelij ke behandelingen ondergaan, niets mocht hem baten. En nu? Is hij het onderwerp van elk ge sprek in Arnhem. De geheele stad is er vol van. Hij, die zich niet verroeren kon, dien de menschen reeds sedert acht jaar niet meer hadden gezien, loopt weder zoo goed door de' stad alsof hij nooit iets gemankeerd had-... Lees hetgeen hij o.m. schrijft: „Na uw Behandeling gedurende een maapd te hebben toegepast, ben ik volkomen ge nezen. Ik kan weder goed loopen, hetgeen ik in geen acht jaar heb gekund. Alle hoop had ik opgegeven; het scheen ongelooflijk ooit weder zoo ver te kunnen komen. En nu is het werkelijkheid. Van mijn groot kruis, na zoo lange jaren en zoo vreeselijke pijnen te hebben geleden, ben ik nu, dank zij „Duo Formula", verlost". MIJN GRATIS AANBOD. Laat ieder lijder, die dit leest, om een gra tis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van den heer Brandts bewijst, dat er geen te ernstig is om door deze Behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Richards, in wiens privé-laboratorium zij gevonden werd, zegt: Ik zal niet rusten alvorens ik ieder lijder aan Rheumatiek, Ischias, Jicht', Knobbeljicht of eenige andere Urinezuurziekte de gelegen heid gegeven heb mijne Behandeling ge durende 10 dagen op mijn kosten te beproe ven. Zend noch geld, noch postzegels. Zend een. voudig uw naam en azfres met de woorden: „Gratis voorraad", per 12ets. briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling te zamen met verklarende Brochure en de be schrijving van meerdere wonderlijke gene zingen, u per keerende post franco zal be reiken. Adresseer: Mr. Arthur Richards, Room 701 Cromwell House, High Holborn, Londen W. C. 1., Engeland. Porto naar Engeland: Briefkaarten 12K. cent. Brieven 20 cent. VERSCHENEN en bij lederen boekhan delaar verkrijgbaar: Vrij bewerkt naar den prachti en roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE. Circa 370 bladz. druks U handig formaat. Prijs 1.50 - Franco per post 1.60, Oorspronkelijke roman door H. B. v. d. SANDE. Prijs gebonden 4.50 - Franco p. post 4.75 Pr. gebrocheerd 3.00 - Fr. p. post 3.2é Roman van denzelfden populairen schrijver, Prijs gebrocheerd-2.25 Franco per post 2.50 Uitgaven van de N. V. DRUKKERIJ „DE SPAARNEgTAD" Nassaulaan 49 Haarlem. voelde zich na de vereering der relilkwiie plot seling genezen. Sinds twee jaren had ze op haar ziekbed geleden, tot geen beweging in staat. Eenige dagen geleden ontving ze de laatste H. H. Sacramenten. De dokte had een zeer spoedig einde voorspeld. Met innige godsvrucht had ze de reliek van den Heilige, die men haar ter vereering op haaT ziekbed gebracht had, gekust en op het zelfde oogenblik voelde zich zich in staat op N staan. Ze leeft sindsdien het gewone kloos terleven. De doktoren hebben zich nog niet uitgesiproken maar heel het volk van Toulouse spreekt met geestdrift en dankbaarheid van het „groote wonder." „Msb." Zaterdag vertrok Z.D.H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch naar Nijmegen en aanvaard de van daar Zondagochtend met zijn secre taris de reis naar Rome. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6