M Woensdag 22 November 1922 45sto Jaargang No. 14305 it nummer bestaat 8 uit bladzijden. Eerste blad De oude geest. Geloof en Wetenschap. STADSNIEUWS. Fransche bollen naar Duitscland. AGENDA 23 M0VEÜBIR Mr. A. J. Rethaan Macaré. De propaganda-avond van „H. L." Louis Boer, Patronaat Sint Jan. Bestuursraad Volksbond. Gewetensgeld. Een twist. Musikallische Kammerspiele. Haarlemsche Orkest-Vereeniging. Biljartbond Haarlem en omstreken, Klasse A. VriendenkringD. E. S. Personalia. Giften. Gevonden voorwerpen. De Kringwetten. 90 Jaar. De verlenging van den arbeidstijd van het tramwegpersoneel. Eerste uitvoering van „Toonkunst". De uitvoering van „Missa Solemnis", gisteravond door de Haarlemsche af- deeling van „Toonkunst", kan aange merkt worden als een schitterende triomf voor haar genialen directeur EvertCor- nelis. Mag het feit, dat het werk verleden jaar pok werd gegeven, algemeene be kendheid met dit belangrijk opus van Beethoven veronderstellen, waardoor ontleding ervan onnoodig is geworden, juist de "herhaling brengt er den hoorder onwillekeurig toe, tusschen beide uit voeringen een parallel te trekken, welke vergelijking echter geheel in het voordeel van de laatste zal uitvallen. De prestatie van het koor was schitterend. We weten, dat Beethoven aan de zangers buiten gewoon zware, haast onmogelijke eischen stelt, het onderscheid tusschen vokale en instrumentale muziek soms laat weg vallen, en dat juist de Missa Solemnis behoort tot de moeilijkst uit te voeren werken. Het koor toonde echter, dat het die moeilijkheden onder zijn bekwamen directeur glansrijk had leeren overwinnen. Daarbij werd vaak een bewonderens waardige klank ontwikkeld, waaraan wij de laatste jaren bij Toonkunst niet ge wend waren. Voor een groot deel mag dit toegeschreve worden aan de belang rijke vergrooting van het mannenkoor, waardoor het klankeffect, inzonderheid dat van de bassen,opmerkelijk schoon werd. Misschien dat de tenoren en de alten hier en daar nog eenige versterking behoefden, maar 't zou niet te verwon deren zijn, als bij een volgende uitvoering ook zij in aantal en kracht gewonnen hebben, want het bewijs werd nu voor de zooveelste maal geleverd, dat het voor zangers een feest moet zijn, zich onder de bezielende, eminente leiding te scharen van Evert Cornelis. Van de solisten blonk Mia Peltenburg boven allen uit, onmiddellijk gevolgd door Louis van Tulder, die eveneens bijzonder gedisponeerd scheen, terwijl Hendrik van Oordt en soms ook Tiily Koenen aan hun partijen relief wisten te geven. Het Utrechtsche orkest, geheel ge wend aan zijn leider, had mooie momen ten. Zijn concertmeester, Francis Koene, die zijn vioolsolo bijzonder mooi weergaf, was mede oorzaak, dat het Benedictus diepen indruk maakte. Een uitvoering, die schitterende beloften bevat en met verlangen doet uitzien naar de volgende, „Les Béatitudes." Burgerlijke Stand. Faillissementen. Er wordt bezuinigd! J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Cursus Gregoriaanschen zang. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Pei Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37K Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Teleioonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Het wordt hoe langer hoe meer gewoonte. Jat besturen van organisaties van belang- lebbenden bij het een of ander wetsontwerp rich met krachtige en vaak doorwrochte en Icherpzinnige betoogen tot de Staten Gene raal wenden om aan te geven, wat h.i. ver betering behoeft, of wel te trachten te keeren, wat in de voorgestelde maatregelen naar hun wijze van zien als een gevaar dreigt. In de laatste jaren heeft men daarvan vaak veel succes gezien. Ook thans weer heeft het invloedrijke Verbond van Nederlandsche Fabrikanten- Vereenigingen zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend om verzet aan te teekenen tegen het wetsontwerp tot voor koming of vreedzame beslechting van ge schillen, de wet dus, welke in vele gevallen stakingen en uitsluitingen wil voorkomen, een wet, reeds door de 2de Kamer aange nomen. Wij willen niet zeggen, dat wij groote be wonderaars van dit soort wetgeving zijn, vooral niet na de ervaring in zoogenaamd sterk gepronoceerd democratische landen als Nieuw Zeeland en Canada, daarmee op gedaan. Vooral de bezwaren, van werkgevers zijde tegen de verplichte overlegging van bedrijfsbescheiden ingebracht, gevoelen wij geheel en al, gedachtig de ondervinding, wel-st ijgen), ja, dan worden zelfs voor den leek des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 9i2 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 lot half negen. Martha-verceniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Alle werkdagen van 10—12, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. LEZING PROF. F. H. J. A. ROELS. Bovenstaande vereeniging bracht haren leden gisteren avond na de litteraire lezing van Mevr. Ellen Russe van enkele weken ge leden, nu een wetenschappelijke voordracht. Prof. Roels zou spreken over de toegepaste psychologie in handel en bedrijf. Dat ziet er tamelijk geleerd uit. En nog geleerder de nadere toelichting, welke het programma be vat selectie van arbeidskrachten, doelma tige werk-, oefen- en leermethoden, onderzoek naar de vermoeidheid, individueel- en sociaal zielkundige factoren, waarmede men in den handel te maken heeft. Maar als we prof. Roels gehoord hebben, de geleerde, die zoo'n aangename en bevattelijke voordracht houdt, die vóór zijn toehoorders staat (in zijn be minnelijke bescheidenheid achtte hij het niet eens noodig het spreekgestoelte te be ke daarmee in de oorlogsjaren ter wille der Oorlogswinstbelasting is verkregen. Toch kunnen wij het verzet van werk geverszijde tegen dit nieuwe wetsontwerp, vooral in den vorm, waarin het zich nu tegenover de Eerste Kamer uit, niet onder schrijven. Betrof het dit speciale geval, wij zouden er nog het zwijgen toe doen. Maar de adressanten zelf hebben aan hun betoog een algemeene strekking gegeven. Wij knip pen er dezen zin uit: „Het ingediende wetsontwerp is wel een slag in het gezicht dergenen, die gemeend mochten hebben, dat de in de afgeloopen regeeringsperiode gevoerde politiek van re de geheimzinnige sluiers, die dit geleerde programma omhullen, weggenomen. Bij ontstentenis van den voorzitter hield de heer van Keulen een inleidend woord tot het publiek, waarna Prof. Roels het woord nam. De psychologie ais positieve wetenschap is ongeveer 50 jaar oud. Vroeger maakte ze deel uit van de wijsbegeerte, waaronder alle tegenwoordige bijzondere westenschappen hebben behoord. Kant, die het denken van deze en de vorige eeuw grootendeels be- heerscht, is er niet in geslaagd,de psychologie tot een exacte weteschap op te heffen. Eerst tien jaren na zijn dood was 't Ernst Heinrich Weber, die zich met zielkundige processen bezighield en nog tien jaar later deed Fechner van zich hooren, die de sterkte van gewaarwordingen bestudeerde. In 1879 werd te Leipzig een psychologisch labora- gelend ingrijpende staatsbemoeiing zou wor- torium gesticht. den opgegeven, en dat langzamerhand meer Wat zijn de resultaten dezer psychoiogi- en meer zou worden overgelaten aan belang- waarnemingen, het bestudeeren der hebbenden^ zelf. Mocht met reden o.a. ten psychische verschillen tusschen individuen en aanzien der sociale verzekering worden groepen(Waarnemingen ontrent geheugen, verwacht, dat deze nieuwe koers zou wor- opmerkzaamheid, handelen, willen en den den ingeslagen, het huidige wetsontwerp ken jn jg allereerste plaats eene aanvul- ademt nog onverzwakt den ouden geest, ling van de leemten in onze menschenkennis. Bindende voorschriften worden gegeven en p>e kennis van de gecompliceerde psyche der tegelijkertijd wordt willig toegegeven aan 20ste eeuw. eischen, reeds jaren lang van arbeiderszijde Mgn stond langen tijd sceptisch tegenover gesteld omtrent de openlegging van boeken de practische resultaten dezer wetenschap, en bedrijfsrekeningen." De domper werd gezet op het enthousiasme harer beoefenaren, die te hooren kregen, dat Dit is de wrevelige toon van het geheele ze zich voorloopig zouden bepalen tot theo- adres, een toon, dien wij al weer kunnen retische psychol ogie in het laboratorium, verklaren, maar niet kunnen billijken. Im- Die redeneering is niet gerechtvaardigd, want thans is de wetenschap zoo ver gevorderd, mers het doet eemgszms wonderlijk aan in ^at men kan spreken met betrekking tot het dit adres het verwijt te lezen als zou geheugen van economisch en technisch van minister Aalberse bezield zijn met „den buiten leeren. De wetenschap vond haar toe fden Heest Is niet veeleer de adem van Passin8 bij opvoeding en onderwijs, uitkie- zen van arbeidskrachten, koop en verkoop, dit fabrikantenadres bezield met den ouden, justitieel onderzoek. Spr. wil dezen avond in ocr-ouden liberalen geest van absolute 't bijzonder behandelen de toepassing der staatsonthouding in sociale aangelegen- individueele psychologie op handel en bedrijf. Die toepassing is niet alleen van belang voor heden? Ook wi, voelen heel weinig voor wat den enkFe|jng>5maar ook voor de maatschap- in het adres „wetgeving met staatssocialis- pjj. tischen tendenz" genoemd wordt en wij ge- Theoretisch-wetenschappelijk waren de looven, dat men ook in Nederland de laatste beschouwingen van den geleerden spreker zeer interessant,maar getoetst aan de practijk jaren te veel in die richting is afgeweken. vragen we 0ns toch met eenige huivering af, Maar aan wie de schuld? J waar moet het heen, als het productiever- Laten wij kortheidshalve deze twee ver- mogen van den arbeider door uitschakeling schijnselen 3^13"? KgT.,"52 tijd van noodzakelijke bezuiniging zien njej- eene verlaging tot eene machine, die ■wij eenerzijds de Overheid, die haar overbo- verstand bezit, maar het niet behoeft te ge- dig personeel dwingt pensioen aaa te vra- bruiken De oorlog, die duizenden van de r f i 1 ij. x beste arbeidskrachten sloopte, maakte de gen of ontslaat, doch in leven houdt met meest intensieve exploitatie van het over een zeer menschwaardige wachtgeldregeling, blijvende gedeelte noodzakelijk, een zoo eco- Anderzijds zien wij het particulier bedrijf nomisch mogelijk aanwenden van de be de arbeiders met tienduizenden de straat op- schikbare arbeidskracht, vooral HU door sociale maatregelen (8-urige werkdag) de zenden, de minst vallede het eerst en over- procictie gedrukt werd. geven aan de zeer magere steunregeling der J Duitschland nam het eerst zijn toevlucht publieke kassen. Wij zullen deze schrijnen- tot de toegepaste psychologie. Op het oogen- de tegenstelling niet verder uitwerken, maar b"k^ordt ook in ons land de hulp der psy- B - chologie voor verschillende bedrijven inge- viillen er slechts dit aan toevoegen: Zoodra j roepen (Philips). het particuliere bedrijf een organisatie zou j Met een serie lichtbeelden toont prof. Roels scheppen, waardoor in overleg met de werk- ons zijn eigen laboratorium te Utrecht, ver- schillende instrumenten voor geheugenproe- nemers de kwade kansen van ouderdom, ven> wiishandelingen, enz. werkloosheid enz. werden geweerd, zouden Bij de selectie der arbeidskrachten moet alle staatsbemoeiingen ten deze, welke reeds gelet worden op de bijzondere eigenschappen op het bedrijfsleven drukken of dit nog be- van elk vak en moeten de hulpmiddelen wor- den opgespoord bij de vaststelling der ge- dreigen, kunnen worden voorkomen, net- Schiktheid. Bij het opstellen van doelmatige zelfde geldt voor de meeste andere sociale werkmethoden dienen alle onnoodige bewe- maatregelen. Zoolang het Verbond van Ne- gingen te worden uitgeschakeld. Spr. haalt derlandsche Fabrikanten Vereenigingen de pfa5tflk k° tot het onderzoek naar de vermoeidheid, practisch door zijn negatie van alle sociale Rekening dient gehouden te worden met de maatregelen op het standpunt blijft staan, uitputtingswaarde, voor elke branche ver dat de arbeider niet anders is als een ver- schillend. Het economisch verdeelingsproces lengstuk der machine, welke stop wordt ge- thanS n0g 6iken psychologischen grond- zet, wanneer de winst ophoudt, mist het 't recht om de Overheid haar ingrijpen te ver te zijn. slag. Aan het slot van zijn zeer belangwekkende rede deelt de geleerde spreker ons zeer ver wijten. Laat men zelf beginnen 'met sociaal rassende bijzonderheden mede omtrent ad- verteeren, reclame maken, etaleeren, waarbij te voelen en sociaal te handelen en dan te- de jnprentingswaarde als voornaamste factor gen den Staat zeggen: blijf van ons terrein geldt. of! En wij zijn er zeker van: het grootste Met dank aan den spreker voor zijn aan deel van het Nederlandsche volk zal dan f'nam® AnJ?e"ame S*?' P'" de vergadering en uit daarbij den wensch, toonen niet van „staatssocialisme gediend ^at we prof. Roels spoedig weer in ons mid den mogen terugzien. Het vredesverdrag van Versailles geeft Frankrijk jegens Duitschland allerlei dwin gende macht. Zoo moet de Duitsche regeering in de laat ste jaren den invoer toestaan van Fransche bloemen, niettegenstaande het verzet van de Duitsche belanghebbenden, die dat goed- koope concurrentieproduot best missen kon den. En de Duitsche grens anders gesloten voor invoer van luxe-producten van „vroe- ger"-vijandelijken oorsprong, werd tegen stribbelend opengezet voor de Zuid-FTansche en Italiaansche bloemen. Thans willen de Fransche bollen er in en de Duitsche regeering kan niet anders dan toegeven, zoodat dezer dagen de Duitsche vakbladen de mededeel! ng bevatten dat de „Aussenhandelstelle" te Berlijn lot einde 1922 een zekere hóeveelheid Fransche bloembollen ten invoer moet toelaten, op dezelfde wijze te regelen als dit geschiedt met het Holland- sche bollencontingent „Wkbl. v. BI. Clt." Sociëteit „St. Bavo" Esperanto 8 uur Mtssienaaikrans Vrouwenbond 8 uur Bestuur „Ursus" 8 uur Woningbouw - vereeniging „St. Bavo" 8 uur R.K. Handelsreizigers 8 uur Trampersoneel 8 uur Typografen 8 uur. Stadsschouwburg Liefdadigheidsuitvoering door de reciteerafd. van den R.K. Krtng Lord Demon 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uilgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. ft. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 J2./4' vaa 25 en van 7.10 uur. behalve Onze oud-stagenoot, Mr. A. J- Rethaan Macaré, vierde gisteren te 's-Gravenhage zijn 80sten verjaardag. „Het Vaderland" vertelt daarvan het volgende: Blakend van gezondheid, naar wij ons per soonlijk mochten overtuigen, te midden van zijn gelukkig voltallig gezin, heeft mr. Rethaan Macaré heden zijn 80sten verjaardag mogen vieren onder het belangstellend en sympathiek oog van ons land. Uit alle deelen van het land waren bloem stukken en telegrammen gezonden. We noe men: het Algemeen College van Toestand, Bijstand en Advies voor het Rijks Tucht en Opvoedingswezen, den Bond van Kinderbe scherming, het Genootschap tot zedelijke ver betering van Gevangenen, de Vereeniging tot Onderlinge Vrouwenbescherming, het Tijd schrift voor Armwezen, Maatschappelijke hulp en Kinderbescherming, Weldadigheid naar Vermogen te Haarlem (door den jubilaris op gericht), de Haarlemsche Hypotheekbank enz. Daarbij tallooze telegrammen van vrienden en vereerders uit de rechtskundige wereld en een eigenhandig, hartelijk briefje van dr. W. Meyer, den 80-jarige plus 3 dagen. Die groote belangstelling wordt meer dan verklaard door een korte herinnering aan het buitengewoon werkzame leven van dezen hoogen m'igistraat. Mr. Rethaan Macaré promoveerde m 1866 op een dissertatie over De Leer der Assigna ten; 15 Juli 1870 werd hij substituut officier bij de Rechtbank te Sneek; 1875 substituut- officier te Haarlem: 1882 officier van justitie te Haarlem. Te Haarlem koos men hem in dom gemeenteraad. Van 1869—1900 heeft de jubi laris zitting in de Tweede Kamer gehad. Van 19001910 was hij advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Ook in onze stad g'ug zijn werkzaamheid verder dan zijn eigenlijk vak. We herinneren aan zijn voorzitterschap van den Haagschen Gezondheidsraad van 1906 1914 en van zijn lidmaatschap van den Cen- Iralen Gezondheidsraad 19021920. Zijn aandeel aan de Kinderwetten en vooral zijn veelzijdige bemoeiing voor de uilvoering daarvan en in het algemeen voor het verwaar loosde en misdadige kind, hebben hem voor goed een eervolle plaats in het hart van ons volk verzekerd. Wat hij sinds 1899 als voor zitter van den Bond voor Kinderbescherming heeft gewrocht, kan nooit meer worden ver geten. Ook de vrouw vond in hem een gehar nast beschermer. Het Nationaal Comité tot bestrijding van den handel in vrouwen had zijn even warmen als krachtigen steun. Wij vertelden steeds in den verleden tijd, maar wie den 80-jarige heden zag, opgewekt als altijd, wenscht niét alleen van harte, maar heeft de overtuiging, dat wij nog een heelen tijd in den tegenwoordigen tijd over mr. Ret haan Macaré zullen mogen schrijven. Zoo zij hét Het Secretariaat „Herwonnen Levens kracht" schrijft ons; Do Propaganda-ireestavond, die gehouden zal worden Dinsdag 28 November in het Gebouw Sint Bavo is in aantocht. Het be looft wederom een aangename avond te worden. Een keurig programma is samen gesteld en bevat o.a. optreden van den. humoriet Gerard de Vos. Jos. Mathot met guitaar, Mandoline-club „Sancta Lucia", e.a. Bovendien is er nog een verrassing, welke voorloopig geheim blijft. In tegenstelling met het vorig jaar, zijn er maatregelen getroffen, dat genoodigden en belangstellen den, zich tijdig kunnen voorzien van zit plaatsen. Het enorm succes van het vorig jaar heeft het Bestuur doen besluiten, om dit jaar bewijzen van toegang te verstrek ken. Wie niet in het bezit van een toe gangskaart is, zal niet toegelaten worden. (Hot doel van dezen propaganda-avond, is om nog meer bekendheid te geven aan het fonds „Herwonnen Levenskracht," en het Bestuur verwacht, dat de Bavo-zaal geheel gevuld zal zijn, met belangstellenden. Het twijfelt er niet aan, of men zal het leed van do t. b. c.-lijders willen helpen ver lichten, en dit kan men doen, door den propaganda-feestavond bij te wonen. De toe gang is kosteloos. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar aan het Secretariaat Emostraat 1, a.s. Vrijdagavond van 78 uur in het Gebouw Sint Bavo, en op den dag van den feestavond, 's-avonds aan de zaal. Het aantal kaarten is zeer beperkt, dus wil men een avond van genot hebben, dan moet men zich tijdig van een toegangsbewijs voorzien. De groote Bavo- zaal is goed verwarmd; een Garderobe zal in de Bavo aanwezig zijn. Ook al weer een verbetering! Kinderen beneden 14 jaar worden nietj toegelaten. Naar wij vernemen is onze oud-stadge noot Louis Boer, oud-directeur der H. O. V., naar het ziekenhuis in den Haag ge gaan, ten einde daar een keeloperatie te ondergaan. De inwijding van het Patronaat Sint Jan aan het Teylerplein zal plaats hebben Zon dag 26 November na de Hoogmis. Van 2 tot 4 uur is op dien dag het Patronaat voor belangstellenden te bezichtigen. Hedenavond 8 uur' vergadert de Be stuursraad van den B.K. Volksbond. Ingekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afd., f 100 wegens te weinig betaalde oorlogs winstbelasting f 223.45 en f 50.45 respec tievelijk wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting en verdedigingsbelasting Hi f 567.24 en f 116.25 als voren. Gistermiddag omstreeks half 1 is over een kwestie omtrent een paardendeken op de Zomervaart twist ontstaan tusschen H., wonende Dubbele Buurt, en P., bewoner van een woonwagen, staande aan de Zo mervaart. P. bracht H. met een mes een wonde van H/g c.M. lengte in de linker borst toe en zou, indien omstanders hem niet terug gehouden hadden, H. nog meer gestoken hebben. H. heeft zich in het St. Elisabeth's Gasthuis laten verbinden, waar na hij naar huis is kunnen gaan. De da der is door de politie aangehouden. Hedenavond in den Stadsschouwburg Wilsonsplein, worden opgevoerd de drie een-akters: „Das Theebrett," „Der Herr Doktor" en „Das Engagement." Zooals wij reeds mededeelden, bevat het programma van Donderdagavond alleen Russische composities. A. Rubinstein kan daarbij beschouwd worden als de vertegen woordiger van de oude Russische school, terwijl daarentegen Rimsky Korsakow als de stichter van de moderne Russische school kan aangemerkt worden. De concert-pianist Hugo van Dalen speelt het wereldberoem de piano-concert in C-moll van Rachmodi- now. De piano soli zijn van Bortkiewiez, eveneens zeer modern. Laatstgenoemde com ponist is een speciale vriend van prof. v. Dalen en is het laatste nummer op het programma, dat nog slechts in manuscript bestaat, aan hem opgedragen. In lokaal Lunenburg had gisteravond de ontmoeting plaats tusschen de 2 Haarlem sche clubs Vriendenkring en D. E. S. Er werd over het algemeen goed gespeeld, vooral de nr. 3 der thuisclub speelde schit terend en maakte in 12 beurten de partij uit. Ook de no. 4 van D. E. S. had zijn avond en speelde met een begin-serie van 17 in 18 beurten. De thuisclub wist evenwel met enkele caramboles te winnen. De to taal-uitslag is: D. E. S. 124 114 111 35 125 Vriendenkring No. 1. 108 No. 2. 125 No. 5. 125 No. 3. 125 No. 4. 48 28 beurten 23 beurten 32 beurten 12 beurten 18 beurten 531 510 Rij Kon. besluit van 18 November 1922 is op diens verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten, aan D. N. Houwing, ontvanger der invoerrechrech- ten en accijnzen, alhier. Het hoofdbestuurslidmaatschap van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede voor Nederland en zijne Koloniën, is aan genomen door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, wethouder en lid van Prov. Sta ten van Noord-Holland, te Haarlem. Bij het Dinsdag te Eindhoven afgeno men examen hoofdacte R. K. Fröbelonder wijs is geslaagd mejuffrouw B. P. J. Hoo- geveen, alhier. Bij den nationalen fotowedstrijd uitge schreven door de amateurfotografen, ver eeniging E. A. V. te Eindhoven, behaalde in de klasse seniores, de heer J. C. Mol van Bloemondaal den derden prijs. Tot huismeester aan de Strafgevan genis is benoemd de heer J. do Vries, te Leeuwarden. Voo rde Duitsche Priesters van W. Bt f '5. Terug te bekomen bij: G. J. Djets, Gast huisstraat 5, Schouwburgabonnement; L. Schreur, Esschilderstraat 15, Kinderarm bandje; A. v. d. Kluft, Wagenmakerslaan lb., broche; B. Bosch, Nassaulaan 19, gym nastiekschoen A. Perry, Ged. Oudegracht 102, grijs wollen ceintuur; A. de Vries, Leidschevaart 38, zwarte portemonnaie; Cen traal IJzormagazijn, Kruisstraat 34, Trans portrijwiel; A. Zomer, Schotersingel 157, ReticuleKennel Fauna, ParklaanKat, grijs wit, gebracht door Mevr. Beels, Wilsons plein 15, Kat, zwart, gebracht door Mol, Prinsen Bolwerk 2, Kat, grijs, gebracht door Bans, Ged. Oudegracht 93, Kat, grijs, Toeset, Wolstraat 2, Hond, gebracht door Wasmus, Jan Steenstraat 31; J. Wijts, Korte Heerenstraat 14rood, witte halsketting; G. 4Born, Rollandstraat 23, schakelarmband; K. Bor, Damiatenstraat 42, armbandhorloge; A. Wassenaar, Baljuwslaan 7, armbandje; J. Wieligers, Amsterdamschevaart 10rd., wit kinderbontje; W. de Vries, Dubbelebuurt 42a., wit kinderbontje; W. Hofstee, Groen- daalsteeg 5, zwarte ceintuur; J. Roede, Brou wersstraat 5rood, Duitsch leerboek; A. v. Oploo, Leidschestraat 32rd„ bruine heeren- portemonnaie; H. Ineke, W. Pyrmontetraat 14rd., portemonnaie; J. de Vendt, Drosse- straat 13rd„ rijwielsleutelH. Berkenkamp, Zuiderstraat 31rd., lap stof; Politiebureau, Smedestraat, Lipssleutel en hangslot; M. Schotten, L. Wijngaardstraat 7, taschje; J. Kloos, Kleverlaan 5Srd., zakdoek; H. Koops, Emostraat 25, zakboekje; v. d. Mark, Ea- briciuestraat 22, Kat (zwart-wit); W. Hof stee, Groendaalsteeg 5, beige handschoenD. de Graaf, Vrouwenhekstraat 47, grijze hand schoen; B. Chaudron, Tempeliersstraat 58, witte halsketting; K. Deyt, Comelissteeg 13, zwarte kinderhandschoen; D. de Jong, Lange Heerenvest 94, zwarte dameshand schoen. i d I Op vragen van den heer Michielsen betreffende het verzoek van Th. Ruygrok, landbouwer te Haarlemmerliede en Spaarnwoude, om vergunning tot ophoo ging van in die gemeente gelegen per- ceelen grond, heeft de minister, van oorlog geantwoord: Door den heer Tn. Ruygrok. land bouwer te Haarlemmerliede en Spaarn woude, werden 2 verzoeken ingediend om terrein nabij het fort bii Pennings-i veer te mogen ophoogén. Het eerste verzoek betrof een terrein van belangrijke oppervlakte, hetwelk on middellijk vóór de hoofdverdedigingsliin van de positie bii de Liede is gelegen, zoodat ophooging daarvan met het oog op de belangrijkheid der verdediging on toelaatbaar is. meer in 't bijzonder omdat daardoor een droogbliivend gedeelte in de in oorlogstijd aldaar te stellen inun datie zou zijn gevormd, en zulks op een plaats waar dat allerminst zou kunnen worden aanvaard. Het tweede verzoek betrof een gedeel te ter oppervlakte van 475 M2 van het zelfde terrein. Hoewel ook hier de ophooging 6lechts nadeel voor de verdediging kon opleve ren. werd dit verzoek, gelet op de be langen van adressant, door H. M. de Koningin toegestaan, aangezien het in dit geval slechts betrof het ophooigen van betrekkelijk kleine terreingedeelten rond om adressants gebouwen, welke gedeel ten herhaaldelijk dras stonden, zoodat de ophooging voor den verzoeker van groot belang was.. Hiermede is in deze zoover gegaan als toelaatbaar was. zonder de belangen der defensie te zeer te 6chaden. Met de belangen van verzoeker is zoo veel mogelijk rekening gehouden. Het peil van 0.2 M. plus N.A.P. is vast gesteld op grond van de overweging, dat het .op t e hoogen terrein bii volledig ge stelde inundatie no,s „zoogenaamd dras 'zal moeten staan. Een hooger terreinpeil is om die re den ontoelaatbaar. Bij de vergunning is opliooging toe gestaan tot het hoogste peil Hat met het oog op de verdedigjngsbelangen toe laatbaar is. Zoo daarmede niet aan alle bezwaren van belanghebbende wordt te gemoet gekomen, is zulks te betreuren, doch in deze is dan toch ook al het mogelijke gedaan om diens belangen te dienen. Van-daag viert mej. de wed. Broekhuizen, wonende Nassaulaan 21 b, haar 90sten ver jaardag. Een mooie leeftijd, dubbel mooi, om dat de feesteldnge nogkras is en een opge wekt humeur bezit. De dag is voor haar een heele feestdag geworden. Verschillende blij ken van belangstelling en vele felicitaties mocht zij ontvangen. Waar zij naast den kunstschilder Misset woont, is het makkelijk te begrijpen, wie voor het mooie, duidelijke portret van de weduwe gezorgd heeft, dal boven den ingang der woning hangt en dat omlijst is met doek in de vaderlandsche kleu- Van middag om 1 uur voerde een muzlek- uit. Een aardige attentie! korps eenige nummerjes voor hare woning ren en met groen versierd. Door de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel werd gisteravond een vergadering gehouden ter bespreking van de dienstorder inzake verlenging van den ar beidstijd in verband met de aangekondigde tariefsverlaging. Door het Hoofdbestuurslid, den heer L. W. Peterse, werden de zaken uiteengezet, waarna eenigen tijd van uit de vergadering gediscus sieerd werd. Aan het einde der vergadering werd een voorstel van den heer Peterse aangenomen, om in deze bijeenkomst geen bindende be sluiten te nemen. Maandagavond en Maandagnacht zullen verdere vergaderingen worden gehouden, om een definitief besluit te nemen. Ondertrouwd: 22 Nov., A. J. Weseldijk en H. M. Kruijd. Getrouwd: 22 Nov., C. J. F. Janssen en A. C. T. Siecker. P. J. L. Zegwaart en P. Kossen. W. T. v. Oijen er J. Heijda- nus. J. Schipper en G. Molenaar. W. A. de Jong en N. Rustenburg. H. C. Cobelens en M. G. Raadt. T. J. v. Steijn en A. Kees. H. Ruis en M, E. Rieu. G. Leunk en J. P. Lubbers. T. G. v. Lieshout en P. J. Weijers. F. Lebens en M, J. v. d. Akker. Geboren: 20 Nov., z. van A. C. de Jong- Prins. 21 Nov., d. van C. M. Boer-Kok. d. van G. J. Oudenniel-Swaanswijk. d. van M. E. Spierings-Lourenburg. 22 Nov., z. van H. W. Steeman-Boh. Overleden: 20 Nov., J. M. Hooglugt-Vis- ser, 81 j., Beeksteeg. J. P. Barthel, 78 j.. Leidschestraat. P. de Koning, 24 j., Spaarne. 21 Nov., H, Rellergert, 73 j„ M. v. Heemskerkstraat. A. C. Kenzen-Elles, 54 j., K. Houtstraat. 22 Nov., C. J. Ver- dam-de Groote, 59 j., Raamsteeg. In staat van faillissement werden verklaard: 1. De nalatenschap van J. Lub, gewoond hebbende te IJmmiden. Curator Mr, P. Tjecntt Willink. 2. J. Commandeur, winkelier en electro- lechnisch bureau, wonende 4e Heemskeik, Keiklaan. Curator Mr. F, van der Goot. Aan de Zijlstraat nadert ons nieuwe post kantoor zijn voltooiing. Op de „finishing touch" na, is het klaar. Mooi, als men van de zijde der Zijlbrug afkomt, kunnen wij het niet noemen. Een kille, vlakte steenen, waaraan duide lijk te zien is, dat er iets ontbreekt. Dat is ook zoo; de toren wordt niet afge bouwd en zal den Haarlemmers dag aan dag herinneren aan de schoone leuze van bezuiniging, die in dezen na-oorlogschen en crisistijd zoo scherp weerklinkt. Dat er bezuinigd wordt is goed. We zullen ons dan ook wel wachten op de wenschelijkheid daarvan af te dingen, al kost het ons, Haarlemmers, een fraaier uit zicht van ons postkantoor. Maar nog eenige van deze bezuinigingen en ons land is straatarm. Zeker, er is bezuinigd door den top van den toren weg te vagen, maar de baksteen en enorme hoeveelheden tufsteen waren reeds gekocht en betaald en staan nu op het werk droevig uit te zien naar een min der verheven bestemming, die wellicht nog lang op zich zal laten wachten. Bezuinigd is alzoo alleen het arbeidsloon van den bouw. Betere ware het idee van deze bezuini ging eenige jaren vroeger gekomen of heele- maal niet. Barometerstand 780. Vooruit, OPGAYE VANi Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Nov. Hoogste barometerstand 776.0 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 750.0 m.M. te Sedisfjord. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Nov. Zwake, veranderlijke wind, betrokken of ne velig, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 3. J. Hoogvorst, wonende te Heemstede. Curator Mr. P. Donker. 4. A. Borst, koopman, wanende te Bever wijk, Heemskerkerweg 56. Curator Mr. L. Ali Cohen. 5. J. C. Vlotman, bakker, wonende te Hil- legom. Curator Mr. J. H. Monnik. 6. De N. V. Internationale Zeep centrale, te Haarlem, Groote Houtstraat 12. Curator Mr. C. Blankevoort. 7. H. M. van den Berg, Dir. Internationale Zeepcentrale, wonende te O verveen. Curator Mr. C. Blankevoort 8. De N. V. Persdoek en Drijfriemen fabriek Merinos" gevestigd te Wormer. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. 9. De N. V. Vdsscherij Maatschappij Meteor I, te IJmuiden. Curator Mr. C. van Sprang. 10. F. J. Faase, hovenier, wonende te Heemstede, Hoogstraat 26, Curator Mr. U. Ph. Visser 't Hooft. Recht er-Commissaris in deze faillissementen is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Vernietigd werd het vonnis van failliet verklaring ran J. H. Meilink, koopman, wo nende te IJmuiden, Stephensonstraai 10, uit gesproken bij vonnis dezer Rechtbank van 31 October 1922. Voorloopige surséance van betaling weTd verleend aan A. Koster, wed. D. J. Olyrhook. manufacturier, te IJmuiden, gem. Velsen. De Weleerw. Heer A. W. Luhn, kape laan der St Jozefs-parochie zal Donder dag 23 November om kwart over acht in het gebouw der St Jozefs-Gezellenvereeni ging aan de Janstraat voor de Haarlem sche R. K. Vereenigingen van Groote Ge zinnen een lichtbeeldenavond geven over St. Jeanne d'Arc. Gisteravond is de cursus in Gregoriaan schen zang, welke door den Zeereerw. pater Caecilianus Hnygens O.F.M. geleid is, be ëindigd. Er ia flinke deelname voor ge weest Pater Hu^gena heeft zich bjj dezen cnr- su§ weer meer doen kennen als een uit stekend musicus, die tevens op bijzonder geschikte wijze de kennis van muziek aan zijn cursisten weet bij te brengen. De verschillende onderdeden als 6tem- en toon- vorming, uitspraak van het Latijn enz. werden nauwkeurig behandeld en uit eengezet, terwijl verschillende practische wenken voor organisten werden gegeven. Bij dit alles vond de Eerw. leider nog tijd, te wijzen op de plichten van den koor zanger en het doel, dat deze met zijn zang na moet streven. Het zijn alleszins leerzame avonden ge weest, waarvan met reden verwacht mag worden; dat zij voor den kerkzang te Haarlem in de toekomst praktisch nu' zullen afwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1