Vijftien Gulden i Donderdag 23 November 1922 45ste Jaargang No. 14306 DIT NUMMER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD A Medezeggenschap. STADSNIEUWS. AGENDA 24 NOVEMBER Voor onzen eigen R.-K. weezen Heden keerden wij uit: aan den Heer W. P. N. KOOIJ, Kromme Elleboogsteeg 2, te Haarlem, de Somma van wegens een aan hem overkomen onge val, waardoor hij zijn ringvinger heeft verloren. Voor de R.K. Weezen „onder post cheque f 2.50" van N.N. f 1. Prov. Staten van Noord-Holland. Directie Nieuwe Haarl. Courant. Electrische spoor. VAN HET KANTONGERECHT. Een Tulpenbeplanting in de Tuilerieën. Mr. Bomans Burgemeester van Rotterdam? Personalia. tak. iat tatajk English Association. Eervolle benoeming. Nieuwe zaak. De Nijverheidsschool te Haarlem. „Moederuurtjes" van den R.-K. Vrouwenbond. Kruisverbond. Meyerink-uit voering 1923. De Zakelijke Belasting op het bedrijf. Filiaal geopend. Ned. R.-K. Bond van Technici, afd. Haarlem en O. Samenstelling van de Commissiën bij het College van Gedeputeerde Staten. „Laat z%enwat zit". J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per V/eek0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37Ys Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Over medezeggenschap der werknemers in de bedrijven is de laatste jaren heel wat te doen geweest. Men kent de meeningen over bedrijfsraden en den strijd daarover. Kort en goed samengevat zou men aldus kunnen redeneeren: de economische crisis na den oorlog heeft wel algemeen de oogen voor de nadeelen van het zoogenaamd ka pitalistische productiestelsel geopend, een stelsel, dat in vele uitwassen vaak met de christelijke moraal in botsing kwam. Het te vervangen door een ander is echter gemak kelijker gezegd dan gedaan en de practijk heeft wel bewezen, dat men de christelijke solidariteitsgedachte nog heel wat jaren zal moeten geven om te groeien en wortel te schieten, vooraleer wij tot een meer bevre digend productiesysteem zullen komen. Hoe dit groeiproces zal plaats hebben, langs wel ken weg en in welke richting, is op het •ogenblik nog niet met zekerheid te zeggen. Dit staat in elk geval wel vast, dat ieder IttW Ingrijpen in de thans nog bestaande orde, Iedere poging om een verandering van sys tem te forceeren, zeker in dezen chaoti- Sctien tijd, misdadig moet genoemd worden, Immers strijdig met het algemeen belang. Zulk gewelddadig ingrijpen toch kon niet anders dan nog grooter ellende en beroe ring na zich sleepen. Dit moeten wij even vooropzetfen, nu wij willen wijzen op een rede, die de heer Sten huis dezer dagen op een congres van het N. V. V. W Amsterdam heeft gehouden en de conclusies, welke na die rede, door dat congres zijn aanvaard. Die rede was getiteld: „De medezeggen schap der werknemers in onderneming en bedrijf en de organisatie der bedrijven". In den aanvang zette de spreker uiteen, dat demedezeggenschapderar- beider s»v oortvloeituit den klassenstrijd, die door de arbeiders gestreden wordt. De moderne vakbeweging grijpt de medezeggenschap niet aan als een poging tot verzoening der klassen, maar zij is voor haar de eerste stap op den weg naar de reconstructie der maatschappij in socialistischen zin, Voor een sterke actie Sociëteit „St. Bcwo'' Trampersoneel 10 uur Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Cursus Vrouwenbond 8 uur Rede rijkers 8 uur Metaalbewerkers 8 uur Machinisten 8 uur Retraite fonds 8 uur. Gem. Concertzaal „Polyhymnia" Con cert 8 uur. Zang en Vriendschap Jansstraat Voor dracht over Ned. Letterkunde 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12y2, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uut. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. Gedep. Staten van Noord-Holland dragen voor ter benoeming tot lid der Commis sie van Bestuur van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort (vac. Dr. G. Bel laar Spruyt) de heeren dr. G. Bellaar Spruyt en dr. E. A. M. Droog; in de Commissie van Bestuur van het Prov. Ziekenhuis te Bakkum (vacature Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen) de heeren J. Burger, te Warmenhuizen, en Mr. A. jj. E. M. N. Dorbeek te Alkmaar; (vac. de Boer) de heeren K. de Boer Ozn. en W. G. L. Driessen, te Koog a. de Zaan. Gedep. Staten stellen voor aan de ge meente Wormerveer over 1922 en volgende jaren een subsidie te verleenen te beste voor een socialistische reconstructie is in den ten. bate van de wijkverpleging in die deze dagen van crisis alle reden. j gemeente en tot een bedrag telkenmale na- En verder: J der te bepalen door Gedep. Staten, niet I hooger dan een vijfde gedeelte van de in „De chaos, door de heerschende klasse ieder jaar door gemelde gemeente van de geschapen, moet tot een debacle leiden, ten- wijkverpleging t<? maken netto-onkosten. zij zij nog tijdig tot bezinning komt en de Aan de afdeeling Zandvoort van de Al- hulp der arbeidersbeweging wil aanvaarden gem. Nederl. Vrouwenorganisatie te berich- voor de reconstructie der maatschappij. Voor dajj aall haar verzoek van Augustus de arbeidersbeweging zal dat het uitgangs- iq22 betreffende de tarieven van hetpro- tot*1 andere'"machtsve° houdingen™ die slechts ^ciaal fectriciteitsbedrijf .(verlaging) niet kunnen voorkomen, dat wij van den kapita- kan wofdcn voldaan; listischen in den communistischen chaos van aan de gemeente Amsterdam te verkoo- de dictatuur van het proletariaat komen. Dit pen voor f 5.670 den mede-eigendom der congres, zoo vervolgde spr., is de inzet van Provincie van eenige perceel en Amsterwater, een actie om de arbeiders te doordringen van nabij de Zuidergasfabriek en voor f 25 'n het besef dat de tijd gekomen is dat de strook van het Amstel-Drechtkanaal nabij strijd voor andere productie-verhoudingen de begraafplaats Zorgvliet. ec" aa°j.an£ moet. "?ei?en' t Voor f 25 af te koopen de tolheffing De tijd van sociale hervormingen is voor- r bij. In principe is op dat gebied bereikt wat te bereiken valt. De arbeidersklasse wil thans zelf de productie ter hand némen En iep slotte nog deze zin: op de Velterslaan onder Weesperkarspel en Nigtevecht en aan te koopen de rechten, welke de tolheffer op den weg kan doen gelden. Gedep. Staten daarbij te machtigen mede te werken tot een regeling waarbij laatstbedoelde rechten aan den Aertsveld- „Bedrijfsorganisatie en toekenning van schen polder en het Rijk worden overge- medezeggenschap die niet gericht zijn op dragen en de kosten der beplanting van het beëindigen van de kapitalistische alleen- do Velterslaan bij het Gein voor rekening heerschappij in de productie, missen elke be- det provincie nemen; teekenis. Onomwonden moet het verklaard Gedeputeerde Staten stellen voor hen te worden dat de medezeggenschap de eerste machti^n het van arbiters te stap is op den weg naar de socialisatie. F v onderwerpen: a. de vraag welke ko'enprijs- verhooging de Provincie, nu de Centrale Wie dit gelezen heeft, zal zich niet ver. wonderen, dat de twee eerste van de acht, te IJmuiden stop staat, en zij den stroom van Amsterdam rosy. de N. V. P. E. G. door het congres aanvaarde stellingen, al- M de Zaanland Gn de dus luiden: j groot-industrie zou moeten berekenen, om zooveel moge'ijk te beladeren de leloellng I. De alleenheerschappij der werkgevers dje beeft voorgezeten bij de oorspronkelijke in onderneming en bedn, berustend op den inlasscbing van kolenprijs-clausule in grondslag van het privaat bezit der produo i j. i. j ïr -cn Bemiddelen en de onderworpenheid en de het contract tusschen de Kennemer Elec- recbteloosheid der werknemers, is onrecht- tnciteit Maatschappij en de Zaanland; b. vaardig. de vraag of de Provincie verplicht is een II. De werknemers, die hun arbeidskrach- door de Zaanland verlangden hoogspan- ten in dienst van onderneming en bedrijf ningskabel in de gemeente Westzaan van stellen ontleenen daaraan het recht tot me- de fabriek der firma Avis tot aan het dezeggenschap. Zuideinde der gemeente, op hare kosten Dat het N. V. V. hiermee voor de zooveel- en TOrlios. en winstrekening «te maal zijn zuiver socialistisch karakter van het Provinciaal waterleid i^sbedrijf bewezen heeft, zullen wij nu maar in het dienst 1921 en van het Electriciteitstedrijf mid4en laten. gaven in de afdeeling geen aanleiding tot Waarop wij willen wijzen is dit, dat men opmerkingen, in onze kringen nu voortaan m»t het begrip De begrooting 1923 voor Duinenbosch en „medezeggenschap" en de propaganda voor Santpoort gaf in de afdeeling aanleiding t 1 tot de klacht door sommige leden geuit bepaalde economische stelsels, uiterst voor- liv ..-.-j a j- dat de bezuiniging niet genoeg ble8k. Een zichtig zal moeten zijn. De ideeen op dit ge- jjd merkt© op dat de salarisposten bijna bied zijn toch al bij allen niet even helder. 1/3 van de geheele begrooting bedragen, Nu de roode vakbeweging hier te lande „me- hetgeen hij zeer hoog vond. Aangedrongen dezeggenschap der arbeiders in de bedrij- werd op bezuiniging op het personeel van ven" als principieel socialistisch strijdmiddel het ziekenhuis te Bakkum. gaat gebruiken om te komen tot opheffing De begrootingen 1923 voor Waterleiding wordt geopend a.s. Zaterdag 's avonds 6 uur en voortgezet Maandag, Dinsdag en Woens dag 27, 28 en 29 November, 's Avonds ver leent het Geheelonthouders Gemengd Koor „Kunst Adelt" en de Arbeiders-Mandolineclub Apollo", alsmede de heer C. H. Vosshard (declamatie) medewerking. De opbrengst van den bazar zal strekken, om de propaganda voort te zetten. Naar wij vernemen is door de N. V. Electr. Maatschappij A. E. G. te Amsterdam van de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen te Haarlem, opdracht ontvangen tot den aanleg van het bovenleidingsnet van het te electrifioeeren traject LeidenVoor schotenVoorburgDen Haag (Slation St.- Spoor), Scheveningen. Geneeskunde. A. K. had zich te verantwoorden wegens het van Mei-October onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. 7 getuigen werden gehoord, waarvan 3 A décharge. Allen verklaarden, veel baat bij de behandeling gevonden te hebben. Beklaagde maakte eenige beweging met de hand over hen, zonder hen echter aan te rakenen ze waren genezen. O.m. was xeen heer behan deld, die naar zijn eigen verklaring reeds op gegeven was en nu he&'emaal genezen is. De ambtenaar eischte 4 geldboeten van 10 subs. 4 X10 dagen hechtenis. Mr. Pauwels, uit Amsterdam, pleitte vrij spraak. Uitspraak de volgende week. De drie groote organisaties, in het bloem- bollenbedrijf hebben onder leiding der Alge meen© Vereeniging voor Bloembollencultuur en met steun van enkele vrionden va^ Frankrijk aan de Eransche Regeering een omvangrijke tulpenbeplanting aangeboden voor den tuin der Tuilerieën te Parijs. Het aanbod, gedaan door bemiddeling van onzen gezant te Parijs, Jhr. Loudon, aan wien de eer van het denkbeeld toekomt, heeft de Eransche Regeering met de Imeeste ingenomenheid aanvaard en dezer dagen zijn twee leden der commissie van uitvoering naar Parijs vertrokken om leiding te ge ven aan het planten der meer dan 200.000 bollen van tulpen en hyacinthen, welke In het aanstaande voorjaar de Parijzenaars en de talrijke vreemdelingen in do Eransche hoofdstad in verrukking zullen brengen door liun kleurenspel. De plannen voor de beplanting zijn dit voorjaar vastgesteld in overleg met den chef der Tuilerieön-tuinen die daartoe op uitnoodiging der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een vergadering der commissie van voorbereiding te Haarlem bijwoonde. Voor de beplanting is in hoofd zaak dat gedeelte van het zeer uitgestrekte park gekc-an, dat aan weerszijden van de Rue des Tuileries gelegen is en derhalve door een overtalrijk publiek dagelijks ge zien wordt. Het doel der beplanting, om aan het Eransche publiek te toonen, welke effec ten met een oordeelkundige beplanting met deze bolgewassen kunnen worden verkre gen, zal dus volkomen worden bereikt, ter wijl uit nationaal oogpunt beschouwd, de goede betrekkingen tusschen beide landen door het even kostbare als bekoorlijke ge schenk uit de bloembollenstreek slechts zul len kunnen winnen- Toen de voorzitter der Haarlemsche Ka mer van Koophandel, die tevens voorzitter der Algémeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur is, den Eranschen gezant bij zijn bezoek aan Haarlem de voorgenomen beplanting aankondigde, voorspelde de heer Bonoist terstond, dat de Parijzenaars de Tuileries zouden verdoopen in Tuliperies...- In sommige bladen komt het bericht voor als zou de Haarlemsche wethouder van Financiën, mr. JB. Bomans, in aan merking komen voor het burgemeesterschap van Rotterdam (vacature-mr. Zimmerman). Na ingewonnen informaties kunnen wil mededeelen, dat 't bericht van allen grond ontbloot is. Tot directeur van de muziekvereeniging „Excelsior" is benoemd de heer W. H. Hofmeester. van het privaat bezit, als middel zoo noo- dig gewelddadig om de maatschappij in socialistischen zin te reconstrueeren, nu zal men in onze kringen op zijn hoede dienen te zijn. Onze voormannen vooral moeten er bedrijf en E'e trici'eitstedrijf gaven aanlei ding tot bemerkingen omtrent de inrich ting der begrootingen. Enkele leden wezen op de ontsiering en het gevaar voor menschenlevens men» In de bovenzalen van De Kroon hield gisterenavond Mr. H. D. Gray voor boven staande vereeniging een lezing over Mark Twain. Na een inleidend woord van den op bedacht zijn hun ideeën zoo scherp mo- huiezn van bovengrondsche geleidingen gelijk te formuleeren en geen termen gebrul- °P het platteland en drongen aan op be- ken, die aanleiding tot verwarring kunnen vordering van zo:veel mogelijk ondergrond geven. Zoodat het ook voor den meest een- sch© a voudige van begrip duidelijk worde, dat er Nederlandsche Vereeniging tot af- noch in taal noch in gedachten tusschen de christelijke en de socialistische levensbe- schaffing van alcoholhoudende dran- schouwing eenige gemeenschap bestaat. ken. De Nederl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, die ook afdeelin- gen heeft te Haarlem en te Schoten, zal ge durende de maand November propaganda voeren tot vergrooting van het ledental. De afdelingsbesturen zullen in samenwerking met de Provinciale Propaganda Comité's nieu we afdeelingen oprichten. Haarlem stelt zich voor te Zandvoort eene afd. te stichten. Voor bereidingen worden reeds getroffen. Georganiseerd wordt een bazar. Deze wordt gehouden in de groote zaal van „Het Blau we Kruis" aan de Oude Groenmarkt, Hij De heer Stenhüis besloot zijn rede al dus: Het is de taak der vakbeweging en der S. D. A. P. de strijd voor democratiseering der productie te maken tot den inzet van den strijd der arbeidersklasse, opdat deze als het historisch oogenblik daar is, haar taak kent en de kapitalistenklasse kan dwin gen tot capitulatie. dium. Hij zal ons Mark Twain doen zien als humorist in de eerste plaats. Mark Twain, -wiens eigenlijke naam is Samuel L. Olemens, werd in 1835 in den Staat Missouri geboren, ging tot zijn 12de jaar school, waar hij niet bijzonder uit blonk en kwam daarna als drukker bij zijn broer, werd later loods op de Missi- sippi. Dit bestaan had grooten invloed op zijn vorming: het leven op het water, met al zijn wisselvalligheden en ge aven, d3 aan raking met allerlei mensohen, zijne nieuwe omgeving gaf hem andere begrippen van ruimte, breedte en hoogte. Ook deze betrekking zegt hij vaarwel, werkt eenigen tijd bij 'n ouderen broeder en verhuist dan naar Oalifomië, -waar hij 't mijnleven leert kennen en zelf mijnwerker wordt. In California komt hij in de jour nalistiek, houdt later voorlezingen, waar mede hij veel succes heeft. Alleen reeds zijn opkomen op het podium brengt het pu bliek aan het lachen. In dezen tijd ver schijnen zijne eerste geschriften en maakt hij een plezierreis naar Europa en het Hei lige Land. In Italië wordt Mark Twain, die democratisch is aangelegd, getroffen door de schrille tegenstelling van arm en rijk, de overtollige weelde eenerzijds en de afzichtelijke armoe anderzijds. Deze reis gaf het aanzijn aan zijn bekend werk Inno cents Abroad, dat spr. uitvoerig behandeld, Inmiddels is hij getrouwd mot eene aris tocrate, met wie hij een gelukkig huwe lijksleven heeft gehad. Na de pauze, nadat de heer Hijman den feestavond op 14 December a.s. in herinnering heeft gebracht, vervolgt Mr. Gray zijne lezing. Mark Twain is nu een gezeten burger uithoofde van zijn huwelijk en ook zijn geschriften vermeerderen nog zijn fortuin in niet geringe mate. Spr. weidt uit over zijn werk Tom Sawyer, de ge schiedenis van een Amerikaanschen jongen ruw, maar geslepen en vindingrijk, ge schreven in een schitterenden stijl. Dit werk bezorgt hem groote populariteit. Bij monde van den beer Hij man wordt den spreker dank gebracht voor zijn on derhoudende en interessante voordracht, waarna de bijeenkomst wordt gesloten. De heer B. Schaap, onderwijzer aan de school van de R.K. Schoolvereeniging, Cruc- quisstraat 2, is benoemd tot hoofd der R.K. buitengewone school voor lager on derwijs te Delft en tevens tot hoofd ©ener R.K. school te Enschedé. De heer Schaap zal de benoeming te Delft aanvaarden. Morgen opent de heer W. v. d. Spek in perceel Oornelissteeg 5 een nieuwe zaak in rijwielen en alle soorten onderdeelen. De flinke, ruime winkel leent zich wel uitstekend voor rijwielzaak en is geheel nieuw geschilderd en verder opgeknapt. Alles is wel uitstekend verzorgd. De vele soor ten rijwielen en de groote keuze onder deelen, goed uitgestald, zullen wel de aan dacht van kijkers trekken en daardoor koo- pers maken. In de Memorie van Antwoord op de Staatsbegrooting 1923 (Hoofdstuk V A, On derwijs, Kunsten en Wetenschappen), wordt gezegd, dat hij de besprekingen inzake de mogelijkheid van concentratie van het kunst nijverheidsonderwijs te Amsterdam allerlei moeilijkheden te overwinnen bleken. De Minister vertrouwt echter ,dat thans bin nen niet te langen tijd een gunstig resul taat verkregen zal kunnen worden. Ko men deze plannen tot uitvoering, dan wordt daarmede reeds een stap in de rich ting van centralisatie van het kunstonderwijs gedaan. De Minister zou het zeer beden kelijk vinden in deze richting zoo ver door te gaan, dat al het kunstonderwijs in ééne gemeente, bijv. te Amsterdam, zo uwor- gecentraliseerd. Dit zo umeebrengen, dat de kunstafdeelingen van de Academie te 's-Gravenhage en te Rotterdam, die van de Kon. School voor Kunsttechniek en Am bacht te 's-IIertogenbosch en van de Mid delbare technische school te Groningen, zoo mede de cursussen voor Kunstnijverheid te Haarlem en te Arnhem worden opgeheven. H*t spreekt vanzelf, dat alsdan aan velen de gelegenheid om dit onderwijs te vol- Zooals in het winterprogram van den R. K. Vrouwenbond vermeld was, is Dinsdagavond voor 't eerst het „Moeder- uurtje' gehouden. Er waren ongeveer een 25 moeders aanwezig, wien men 't kon aanzien, dat ze het prettig vonden nu eens gezellig over „alles en nog wat' van hare kin deren te kunnen praten. Want deze ge zellige „Uurtjes", die eens in de maand gehouden zullen worden, bedoelen vol strekt niet geleerde lezingen over op voedkunde te geven. Neen, iedere moeder kan daar mee praten en vertellen uit den rijken schat van haar ervaring. Er wordt gesproken over practische Katholieke opvoeding, waarmee iedere Roomsche moeder haar voordeel kan doen. Het gaat hierom: „Hoe brengen we den echten Katho lieken geest in onze Roomsche gezin nen?' Mogen vele Katholieke moeders toch begrijpen en voelen, wat haar in deze „Moederuurtjes'' geboden wordt; de ge legenheid om met meer trouw en be wustheid, niet alleen kinderen op te voeden, maar Katholieke kinderenop te voeden. Het eerstvolgende „Moederuurtje'' is bepaald op Dinsdag 2 Januari. In de vergadering van het Kruisverbond, gisterenavond in het gebouw „St. Bavo" ge houden, werden drie nieuwe leden geïnstal leerd, met een hartelijke toespraak van den voorzitter. In de vacature-H. v. d. Raadt werd bij acclamatie tot bestuurslid gekozen: de heer J. Govers. Vervolgens werd de uitslag van den versla genwedstrijd bekend gemaakt. Van de rede van den heer H. B. v. d. Sande, over „de plichten van den Katholieken drankbestrijder" in de vorige vergadering uitgesproken, waren drie verslagen ingekomen, die wegens hun goeden vorm en juisle weergave elk een prijs deden verwerven. Deze prijzen, uit boekwer ken bestaande, werden met een gelukwensch door den voorzitter uitgereikt aan de heeren J. de Zwager, A. J. v. d. Hoek en P. Bo gaard. Door den heer Rijbroek Sr., werd een keu rige lezing gehouden over het onderwerp: „Geen grooter geluk dan anderen gelukkig te maken". Hij schetste den treurigen toestand in een drinkersgezin en als tegenstelling daar van het familieleven van den onthouder. Geen grooter geluk voor den drankbestrijder, be toogde spreker, dan door een daad van per soonlijke hulp den dronkaard uit zijn ellende te redden en daardoor hem en zijn gezin weer gelukkig te maken. Met een krachtige opwek king om het reddingswerk van drankzuchti gen te steunen besloot spr. zijn luide toege juichte voordracht. Na den heer Rijbroek bedankt te hebben voor zijn schoone lezing, spoorde de voorzit ter de leden aan diens voorbeeld te volgen en op deze wijze het aantrekelijke en leerzame der maandelijksche vergaderingen te ver- hoogen. De heer Kamerbeek verklaarde zich bereid in de volgende bijeenkomst te spreken over de noodzakelijkheid der algemeene drankbestrijding, gezien uit nationaal en inter nationaal oogpunt. Daar de heer Kamerbeek op zijn builenlandsche reizen interessante er varingen heeft opgedaan, belooft deze rede zeer belangwekkend te worden. Hierna kreeg de eerste-prijs-winner, de heer de Zwager, gelegenheid om zijn verslag voor te lezen, dat uitmuntte door volledigheid en goeden stijl, waarom het dan ook met aan dacht en waardeering werd gevolgd. De leden werden opgewekt om propaganda te maken voor den feestavond, die op 30 November a.s. zal worden gegeven in samen werking met de Mariavereeniging. De too- neelafdeelingen „Excelsior" en „Victoria" zul len beiden een tooneelstuk opvoeren, zoodat dje avond veel publiek zal trekken. Met een dankwoord voor de trouwe opkomst sloot de voorzitter tegen 10 uur de zeer geanimeerde vergadering. Men schrijft .ons: De jaarlijksche Meyerink-uitvoering ten ba te van het Haarlemsche Lighalfonds zal plaats hebben op Zaterdag 20 en 27 Januari 1923 in den Stadsschouwburg aan het Wilsonsplein Het Lighalfonds is er den laatsten tijd niet op vooruit gegaan en nu hoopt zijn Bestuur wederom en als naar gewoonte op een groot succes dier uitvoeringen, welke zoo'n belang rijken ruggesteun vormen voor het fonds. Wanneer de Meyerinck-uitvoering haar traditie handhaaft, wat ze nu al 15 jaar lang doet, dan hoeft het Bestuur geen ijdele hoop te koesteren. Door de heeren W. A. v. Liemt, W. A. J. v. d. Kamp, J. Miezerus en J. H. Visser is het volgende voorstel ingediend: Ondergeteekenden, van oordeel dat de Za kelijke Belasting op het Bedrijf een onbillijke heffing is en blijft, van meening echter, dat er geen gegronde hoop bestaat, dat voor het jaar 1923 bovengenoemde onbillijke belasting op de Bedrijven in haar geheel zal worden afgeschaft, wenschelijk achtende, dat toch in elk geval de bepalingen der verordening de zer belasting, vooral ten opzichte van de klein-industrie, zooveel mogelijk behooren te worden verzacht, hebben de eer Uwen Raad voor te stellen, B. en W. uit te noodigen Uw College een voorstel te doen tot zoodanige wijziging der verordening voor bovengenoem de Belasting, dat de heffing voortaan ge schiede volgens een progressieve schaal, waarbij het maximum bedrag van 12, eerst geheven wordt boven de 30 arbeiders, terwijl het te heffen bedrag voor het eerste, tweede en derde tiental arbeiders zal bedragen resp. 3, 6 en 9 gulden. Onder arbeiders worden niet verstaan personen beneden 17 jaar. Het magazijn „Jacquard," dat reeds sinds lang gevestigd is in de Paarlaarsteeg, heeft thans in perceel Kleine Houtstraat 22 een fi liaal geopent, dat aan alle moderne eischen voldoet. De winkel, geheel nieuw gerestau reerd, is zoo practisch mogelijk ingericht. „Jacquard" levert alle soorten breiwerk aan particulieren en heeft daarvan zeer voor- deelige aanbiedingen, waarvan men zich in de gisteren in dit blad geplaatste advertentie heeft kunnen overtuigen. „Jacquard" mag dan ook alleszins denzelf den bloei voor haar filiaal verwadhlen, als de oude zaak reeds zoo lang geniet. Dinsdag j.l. hield bovengenoemde afdeeling een ledenvergadering in gebouw „St. Bavo". Deze vergadering was goed bezocht. Na af handeling van de huishoudelijke agenda, gaf de voorziter het woord aan den spreker van den avond, den heer C. Verwey Jr., te Utrecht bondssecretaris. Spr. behandeJde het onderwerp: „Wat doet onze bond?" Op duidelijke wijze gaf spr. de werking aan van werkloozenkas, weerstandskas, plaatsing bureau en het verschaffen van rechtskundig advies. Voorts zette spr. uiteen de op te richten R. K. Centrale van Technici, waarbij zullen worden aangesloten alle B. K. organisaties, welke technici onder hare leden telt. Daaruit zullen groote voordeelen voor hare leden voortvloeien, wat betreft onderwijs, cur sussen en dergelijke. Jammer dat in Haarlem en Omstreken nog zoovele R. K. technici niet georganiseerd zijn. Nog voor de crisis eindig! behooren zij zich aan te sluiten, willen zij niet de rem zijn, welke belet, de vruchten te pluk ken van velen en zwaren arbeid. De voorzitter dankte onder applaus spre ker *voor zijne van geestdrift tintelende rede. Eenige vragen werden door den spreker be antwoord. De aanwezige belangstellenden ga ven zich als lid op. De mededeeling dat kapelaan Wennen in de Decembervergadering komt spreken, werd met applaus begroet. Onder dankzegging voor de flinke opkomst werd de vergadering te 10 uur met den Chr. roet gesloten. jJe Commissiën bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, bedoeld bij artikel 3 van het Reglement van Orde voor dat College, zijn als volgt samengesteld: Voor de waterstaats- en waterschapsza ken, benoemingen voor de Ongevallenwet, de BBeroepswet en de Hinderwet, de h.h. Th. M. Ketelaar en J. N. Hendrix. Voor de financieele zaken, de heeren Dr. H. F. R. HHubrecht en A. H. Gerhard. Voor de zaken betreffende het hooger-, mddelbar- en ailager onderwijs, de heeren A. H. Gerhard en Dr. H. E. Rj Hu- brecht. Voor de zaken betreffende het armwezen, de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lennep en A. W. Michels. Voor de reglementen en verordeningen. Een inzender, die meent een frisch idee te hebben, vraagt plaatsruimte voor de uiteen zetting daarvan in deze rubriek. Wat we hem volgaarne toestaan. Hij meent, dat, nu de verkiezingen voor Staten en gemeenteraad, in 't zicht zijn, elk goed burger van Haarlem daarover zijn ge dachten laat gaan. We weten niet of dat waar is, doch de al of niet juistheid daarvan doet aan de draag wijdte van zijn „frisch idee" niets af. Inzender heeft dan ook gedacht aan df raadsverkiezingen in Haarlem en dit brach hem op een zuinigheids-idee. Met 't peinzen over bezuiniging, staal hij op en gaat hij naar bed, vertelt hij. De beklagenswaardige! Inzender doet het idee aan de hand het volgend jaar bij onderlinge afspraak tusschen alle partijen, in den Raad „te laten zitten, wat zit," dus geen raadsverkiezingen te hov- den. Zulks met hel oog op de grenswijziging. Hij redeneert zoo. Een grenswijziging van Haarlem is uv slaande. De Minister van Binnenlandsche Uk ken heeft reeds spoedige indiening va« met wetsontwerp in "t vooruitzicht gesteld. Wanneer zal echter die grenswijziging lm werking treden? Met 1 Januari 1923 zeker niet. Daarvoo? zilt er te veel rompslomp aan vast. Me? 1 Januari 1924 dan? Laat ons dat veronder stellen. Maar is het dan niet zonde van het kost bare geld, zoowel uit de gemeentekas als uit de kassen der politieke partijen, om vooreen half jaar een nieuwe gemeenteraad te kiezen? Met September zou de nieuwe raad zitting nemen, en na 1 Januari 1924 zouden reeds nieuwe verkiezingen moeten gehouden wor den voor Groot-Haarlem. Want na een grens wijziging moet steeds een nieuwe rand wor den gekozen. Lalen we het geld voor de verkiezing van een raad het volgend jaar in den zak en nog gedurende een half jaar Ja ten zitten wat zit" om dan voor Groot-Haarlem een nieuwe raad te kiezen. Wat denkt u daarvan, Mijnheer de Redac teur, vraagt inzender. We denken er dit Het uitgewerkt plan is nog wat te voot- barig. We weten nog niet of er heusch wel een wetsontwerp tot grenswijziging van Haarlem zal komen; zoo dit wel gebeurt, weten we niet hoe het zal luiden; zoolang we dat niet weten, weten we niet of de Staten Generaal het zullen aannemen; als die het hebben aan genomen, zullen we ook weten met ingang van wanneer de grenswijziging een feit wordt. Als we eens eenmaal dat alles weten, word! het tijd aan het plan van inzender te den ken, dat overigens dan, indien het nog tijdig genoeg vóór de candidaatstelling is wel een nauwkeurige overweging waard Is. Barometerstand 779. Stilstand. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 23 Nov. Hoogste barometerstand 777.4 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 741.3 m. M. te Roest. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Nov. Meest zwakke, Zuidelijke tot Westelijke wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tempera tuur. behalve die der waterschappen, de heeren Jhr Mr.. D. E. van Lennep en A. W, Michels. Voor de reclamatiën tegen 's Rijks directe belastingen, de heeren Th. M. Ketelaar en J. N. Hendrix. Voor de zaken betreffende de militie, de landweer en den landstorm, de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lennep en A. W, Michels. Voor de zaken betreffende de jacht en de visscherij, de heeren Th. M. Ketelaar en Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Voor de zakem betreffende de strandvon derij, 'de heeren Th. M. Ketelaar en J. N. Hendrix. Voor de liggers der wegen, de heeren Th. M. Ketelaar en J. N. Hendrix. Voor 't beheer over de provinciale land goederen, de heeren Th. M. Ketelaar eD Jhr. Mr. D. E. van Lennep. Voor de zaken betreffende het krank zinnigenwezen, de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lennep en A. W. Michels. Voor de Provinciale bedrijven, de heeren J. N. Hendrix en Jhr. Mr. D. E, van Lennep. Voor de zaken betreffende de Provin ciale ambtenaren, de heeren A. H. Gerhard en J. N. Hendrix. Voor de zaken betreffende wetten en ver ordeningen, niet aan andere Commissiën op gedragen, de heeren Jhr. Mr. D. E. van Lenne pen A. W, Michels. 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1