St. Nicolaas 1922 Willem van Liemt 2>e£eicbcHe ©omanl lil. WORST, Zijlstraat 9 - Haar IEDERE ZAKENMAN DIE ZIJN BELANG BEGRIJPT JUMPERS Zie onze Etalage! „Voor lekkernijen": TELEFOON 58. 2.90, 4.75, 5.25 Burgerlijke Stand. UIT BEN OMTREK. U wordt beleefd verzochts U wordt hierbij vriendelijk uitge noodigd, bovenaan het lijstje voor Sinterklaas-geschenken te noteeren: TRACHT ZIJN AFZETGEBIED TE VERGROOTEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Raad van State. Woeste rijders. R.-K. Grafische Bond. „Knnst na Arbeid". Besmettelijke ziekten. Gevonden voorwerpen. Yvette Guilbert. De begrooting 1923. LAATSTE NIEUWS. De ex-Sultan. De Conferentie te Lausanne. De opening van het Engelsche Parlement. De Nederlandsche vertegenwoor diging te Lausanne. Loonsverlaging in de Textielindustrie. BLOEMENDAAL. VEL SEN. HEEMSTEDE. LEOLA'S ERFENIS LEVENSDURF DE KLOVE T Zeer geschikt voor St. Nicolaas- geschenken. HEEMSKERK. UITGEEST. SPAARNDAM. HEEMSTEDE. LISSE. HILLEGOM. Meest uitgebreide collectie WOLLEN vanaf de goedkoopste genres tot de meest Elegante DAMES'COlFEGTiE Aneyang, noen Wamoessir. BEVERWIJK. BENNEBROEK. HAARLEMMERLIEDE. N.V. „DE TIJDGEEST". Woensdag 22 November 1922. ?5 Vorige lijst geen fouten. AMSTERDÊMSDHE BEURS. NOORDWIJK. WARMOND. is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIËN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR DIT BEREIKT MEN HET SPOEDIGST DOOR TE ADVERTEEREN IN DE In do gisteren gehouden zitting van de aideeling van do geschillen van bestuur heeft staatsraad De Vries rapport uitge bracht inzake een beroep op de Kroon van het testuur der christelijke opleidingsschool voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en inrichting voor M. U. L. O. te Haarlem togen de beslissing van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen tot vaststelling van do rijksvergoeling, bcdotLl in art. 97 der lager onderwijswet 1920, over het jaar 1920 ten behoeve van de bijzon dere lagere schoei te Haarlem, Dreef 20. Namens het schoolbestuur werd. het be roep toegelicht door den heer S. van Woer den, te Haarlem. Hoe woest de .Joopjongens op de fiets" soms op hun karretjes kunnen huishou den, bleek gisterenmiddag rond half drie weer eens op den Schoterweg, waar een kalme, reeds b j :arde f'e s ijcbr, dcor zoi'n slungel werd aangereden, waardoor het ke - tingwiel van de aangereden fiets afknapte. De berijder »elf kwam er, wonder genoeg, heelhuids af. De vergadering van den R. K. Grafischen Bond, welke hedenavond in J3L Bavo" ge houden zou worden, is tot nader aankondi ging uitgesteld. Met groote voldoening mag het Man nenkoor „Kunst na Arbeid' terugzien op het concert van jf-steravond. Wan neer wij terugdenken aan de uitvoe ring in haar geheel, herinnanea wij ons dadelijk de zeer ernstige toewijding, waarmee de koren werden voorgedra gen en die samen met de sympathieke levendigheid in het ensemble een schoone waardigheid van uitdrukking mogelijk maakten. Waarschijnlijk denken de zan gers het liefst terug aan de Gravers of de Vissehers. waarin zij bewezien dat voor hen, mannenkoor-zangers, zoowel de aarde als de zee kostbare en ver leidelijke schatten bergt. Zij bewezen het door de bijzondere vurigheid in het zingend vertellen van den inhood, door de hartelijke gevoelsuitdrukking, waar voor zij sympathie en hulde verdienen. Zij zullen deze hulde en sympathie gaarne deelen met hun dirigent, dan heer G. J. Kalt, die hen immers aan wees hoe zij de juweelen uit de ruwe korst moesten schaven en later de klip pen ontzeilen moesten. Maar de diri gent kon de meeste eer verdienen met een werkje van J. Handl: „In nomine Jesu", waarbij hij zijn zangers niet al leen verheven en toch eenvoudige schoonheid toont, maar ze ook werke lijk mooi zingen leert. Laten ze het waar- deeren: een directeur, die zulke wenken kiest, meent het juist goed met zijn zangers en goed met de kunst. De heer Kalt toonde ook zijn solide muzkale bekwaamheid met de uitvoering van „Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen en „Periti Autem" van Mendelssohn. De vereeniging had als soliste geënga geerd onze Haarlemsche kunstenares, Mia Peltenbnrg, die door mevrouw H. Andriessen—Amschultz aan den vleugel zeer muzikaal werd begeleid. Drie liede ren van Schubert waren de schatten en juweelen die zij door haar zingen in het licht deed schitteren, maar zij heeft ook iets zeer schoons verricht mei de voordracht Tan Hollandsche liederen van Philip Loots en Willem Andriessen Het was te verwachten, dat zij hiermee een groot succes zou hebben. Maar met eere moet ook genoemd worden de andere, zéér jeugdige soliste, mej. Hanna v. Zutphen, violste uiit Amsterdam, die met de voordracht van eenige kleinere stukken toonde zeer veel muzikaliteit te bezitten.- Laat zij maar moedig studeeren. Zij werd door den heer J. v. d. Meuten Jr. met veel muzikalen smaak begeleid. AD INTERIM. In de week van 1218 November zij» in da navolgende gemeenten gevallen van be smettelijke ziekten voorgekomen: Haarlem en Zaandam, beide 1 van diphtherïtis, Velsea 1 van roodvonk en 1 van diphtheritis, Noord- wijk 1 van diphtheritis. Heerkens Thijssen, Plein 13, Armband; G. Polder, de Keystraat 2rd, Etui met schrijfbe hoeften; D. v. Vlijmen, Groote Houtstraat 166 Etui van een largnet; Kleyntjes, Nassaustraat 17rd, Lederen ceintuur; Noyens, Hagestraat 18rd, Zwart lint; D. v. Vlijmen, Groote Hout straat 166, Zwarte kinderportemonnaie; N. Benjamin, Frankenstraat 23 of 25, Pak; W. Dirks, Bo terstra at 13, Grijze jongenspet; H. Akkerman, Z. B. Spaame 64 rd, Onderdeel v. paardentuig; M. Verdoes, Gen. Joubertstraat 27, Bruine damesportemonnaie; H. Honing, St Antoniesteeg 20, Postduif; Vosshart, Gast- hulsiaan 136, Rozenkrans; F. Zoet Koning- steynstraat 15, Boodschappentasch; S. Duim, Soutmanstraat 34, Dameshorloge; J. v. Dam, Baljuwslaan 28. Dameshorloge; G. Harde- smeeds, KL Heiligland 73rd, Hondenhals band; N. v. d. Mark, Jan Steenstraat 3. Grijze handschoenen; B. Terhoeven, de Witstraat 43 Dameshorloge; Kennel Fauna, Parklaan 119, Bruine hond, freu) gebracht uit de Wou- wermanstraat; Bruin hondje, gebracht door B. Daans, Jansweg 40; Geel smoushondje, ge bracht door v. d. Ploeg, de Cïercqstraat 113; Grijs katje, gebracht door S. Groeneveld, Koudenhorn 62; J. Bijster, Luitensteeg 35, Wit kleedje; Doornbosch, Soutmanstraat 40. Zak je gereedschap, enz. Men schrijft ons: Madame Yvette Guilbert, de beroemde ver tolkster van d© Fransche „Chanson die Zaterdag den 25en Nov. alhier een en kele uitvoering zal geven, met een 8-tal van haar leerlingen in den Stadsschouwburg, Wileonsplein, 's avonds 8 uur, heeft haar programma als volgt samengesteld: 1. Légendes Dorées: Liederen uit de 15de en 16de eeuw. Le Voyage de Marie et de Joseph 4 Bethléem, La Passion de J6- sus Christ, La Légende de Saint Nicolas. (Voordracht Yvette Guilbert). No. 2. Imageries des Cathédrales: Salut, Rose vermeille. Dans door meisjes. No. 3. Chansons de Mariages au Moyen Age: (Liederen uit de 12, 13, en 14dB eeuw: Belle Goette, Pourquoi me bat mon mari en Satires: Les ennuis du Moine de Montaudcm, Le Pontrait d'une Parisienne. Voordracht Yvette Guilbert. No. 4. C-il h qui je suis amie, Dans uit de 12de eeuw op een lied van Mar- cabru. No. 4. Populaire liederen: uit de 18de eeuw. Ah, que l'amour cause de peine!, Ronde des Poupées h Jeanneton. (CTest le fils d'un avocaat. Le Cycle du vin. De Pi ques h 1' Ascession en Ecoutez, jeunes filles. Na de meer ernstige liederen onder No. 1 en 2 en de Chansons de Mariage onder 3 zal Yvette Guilbert ons nk de pauze ook nog den populairen zang doen hooren. Naar we vernemen zal de begrooting 1923 in den Gemeenteraad worden be handeld op 13 en 14 December. De zit tingen zullen aanvangen des namiddags half twee, met des avonds voortzet ting. i Ondertrouwd: 23 Nov. J. C. v. d. Bilt en M. de Vries. J. A. Stroeve en A. Hoef- laken. H. v. Beem en A. Silvis. J. J. v. Daalen en J. C. Vos. Getrouwd: 23 November. J. L. Metselaar en A. E. Stevenhaagen. J. C. Janssen en C. Hogendoom. C. Semé en J. v. Zegge- ren. A. de Nijs en A. E. M. Heerschop. W. Fortgens en J- H. Wolvendijk. L. A. VV. G. de Kam en C. Kruijer. Geboren: 21 Nov. d. van L. KoelemaBoer man. 22 November, d. van E. W. Ver damBurggraaf. t. van C. W. v. Maren v. Amesvoord. d. van P. B. v. Abbeve v. Wees. 23 November, z. van J. Hoes v. Haren. z. van H. C. d. LindenCor- nelisse. z. van C. M. T. v. Gunsteren— Nuijten. Overleden. 22 November. W. Slnijter, 48 j.. Kamperlaan. K. Graftdijk, 85 j., M. v. Heemskerkstraat. P. C. 18 d„ d. van W. Spruit, Kamperlaan. BRAND TE SCHOONHOVEN. SCHOONHOVEN, 23 Nov. Dezen morgen heeft een brand gewoed in het kleedingmagazijn van Piet Groenen. De brand bleef beperkt tot dit magazijn. Verzekering dekt de sehade. De oor zaak is vermoedelijk broeiing in de kapok. KONSTANTINOPEL, 22 Nov. Gemeld wordt, dat de ex-sultan toestemming heeft gevraagd, zich te Berlijn te mogen ves- tigOTL LONDEN, 23 Nov. De bladen melden, dat de geall. mogendheden zich gisteren hebben uitgesproken tegen het Turksohe voorstel tot het houden van een volks stemming in West-Thracië. Voorts wordt gemeld, dat de Turken Dinsdag geweigerd hebben over de capitulatie met mogendhe den die niet ter conferentie tegenwoor dig zijn, doch privileges bezitten, te can- fereeren. LONDEN, 23 Nov. De Koning vergezeld van de Koningin opende hedenmiddag om 12 uur het parlement. Langs een groote menigte die hea met buitengewone geest drift toejuichte, bereikten zij Westmin ster, begeleid door de lijfwacht. Daar Nederland capitulaire verdragen heeft en daarom uitgenoodigd is, zich op de confe rentie te Lausanne te doen vertegenwoordigen bij de behandeling der capitulaties, heeft de regeering onzen gezant te Bern Jhr. Mr. v. Panhuyse als gedelegeerde aangewezen aan wien is toegevoegd Mr. J. H. Kramer, leetor in 't Perzisch en Turksch aan de Rijks-Uni versiteit, vroeger drogman aan de Nedcri. Legatie te Konstantinopel. ENSCHEDE, 23 Nov. In antwoord op hunne aanvraag hebban de arbeiders orga nisaties van de „Enschedesche Fabrikanten Vereeniging", de Twentsche Geldersche fa brikanten vereenigingen, den Bpnd van tex- tielondememingen in en buiten Twente een uitnoodiging ontvangen om inzake de aan gekondigde loonsverlaging in de textiel industrie Maandag a.s. een conference te honden in de groote eocieteit te Enschede. Vergadering Tuinbouw- en Plantkunde. Gisteravond hield „Tuinbouw- en Plantkun de" een ledenvergadering in hotel Vreeburg. Naar aanleiding van het feit, dat het den 27sten van de volgende maand 100 jaar ge leden zal zijn, dat Louis Pasteur, de beroem de Fransche natuurkundige, te Döle het le venslicht aanschouwde, herdacht de voqrzit- ter, Dr. W. Posthumus Meyes, dezen eminen- ten geleerde en deelde een en ander mede van Pasteurs werken, waarvan de resultaten zoo zegenrijk voor 't menschdom zijn ge weest. Volgens Prof. Wijtman was dit het groote in Pasteurs werk, dat al zijn onderzoekingen niet alleen belangrijk waren om hun uitkom sten, maar vóór alles om him beginsel en hun methode. Pasteur was niet een buiten de menschheid staand wijsgeer, maar 'n geleerde die, midden in de maatschappij, de heilzame gave bezat, zelf zijn uitnemende vermogens nuttig te doen zijn voor de praktijk, zonder zich door haar te laten beheerschen. Begonnen als scheikundige, ging Pasteur allengs in de biologische richting. Een van zijn belangrijkste ontdekkingen was de split sing van het druivenzuur, welke ontdekking het begin was van een nieuw onderdeel der scheikunde, de stereochemie. Door zijn on derzoekingen op ander gebied, zooals van de amyl alcohol, kwam hij tot de studie der gis tingsverschijnselen, daarmee den grondslag leggende van de microbiologie. Dit onderzoek wees uit, dat gistingen werden veroorzaakt door levende wezens, z.g.n. fermenten, en dat elke gisting haar eigen ferment heeft. Zijn onderzoek op 't gebied van rottingsverschijn selen deed hem de vraag, of 't mogelijk is, dat levende wezens uit ongeorganiseerde stof ontstaan, ontkennend beantwoorden. Toen Pasteur «ie oorzaken had opgespoord van de „wijnziekten" (optredende bij de wijn bereiding), vond hij ook 't middel tot voorko ming ervan, n.l. het z.g.n. pasteuriseeren, (verhitting tot 60 gr. C„ waardoor schadelij ke kiemen gedood worden). Ook ontdekte hij een middel ter bestrijding van de zijde-rupsenziekte, daarmee de zijde- industrie van tota'en ondergang reddend. Ook de besmettelijke ziekten door bacte riën veroorzaakt, werden aan een onderzoek onderworpen. De kippencholera, het miltvuur de vlekziekte bij varkens, bestreed hij met succes door verzwakte ziektekiemen aan te wenden als middel tegen deze ziekten. Maar zijn schoonste lauweren oogstte hij bij het vinden van een middel ter bestrijding van de hondsdolheid. Aan het „Instituut Pasteur" wordt nog steeds tot heil der menschheid, door zijn leerlingen in zijn rich ting voortgewerkt. Op initiatief der „Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst", zal de 100ste verjaardag van Pasteur, ook hier te lande gevierd wor den. Na deze inleiding van den voorzitter, bracht de heer J. C. Laan verstag uit over de Algemeen© Vergadering, onlangs te Utrecht gehouden Medegedeeld werd, dat in Januari a.s. één der vaklieden-bestuursleden zal aftreden en dat op 12 Dec. in Rusthoek een lichtbeelden avond gegeven zal worden door den heer A. J. van Laren, hortufanus te Amsterdam over „Vaste planten en hun toepassing". De heer B. Muven zette hierna zijn onlangs begonnen inleiding over „de vijanden der planten" voort. Achtereenvolgens kwamen ter sprake de frambozenkever, de appelbloe semkever, de bladroller, de appelmot, de wintervlinders, de zwam monillia en de roest en werden middelen aangegeven, om dezen te bestrijden. De volgende spreker, de heer W. Beunder, sprak over „De eik als laanboom" en „Storm schade bij boomen". De eik is als laanboom zeer geschikt, maar vcreischt een goede be werking van den grond en een flinke ruimte om zich te kannen ontwikkelen. Terwille van het evenwicht moeten de boomen elk jaar worden nagezien. Over stormschade vertelde de heer B. o.a., dat bij bosschen de buiten ste boomen schade lijden. De buitenste boo men doen dan dienst als windbrekers voor de binnen-boomen. Na lange perioden van droogte, als de grond los is, sneuvelen vele boomen (Haagsche bosch 1911) Ook op gronden met hoog grondwater, waarin de gen om bij het vocht te komen, zullen de wortels dus niet diep behoeven door te drin gen, om bii het vocht te komen, zullen de boomen spoedig omwaaien. Wegens het vergevorderd uur werd de in leiding van den heer Kuiper over boomen en bliksem uitgesteld tot de volgende verga dering. Aangezien er voorloopig weinig kans is op bliksemgevaar onder boomen, had de verga dering hier vrede mee en werd de bijeen komst gesloten. Gevonden voorwerpen. Te bevragen bij den gemeenteveldwachter: Een damcstaschje; een portemonnaie met inhoud, een broodzak, met brood en drinkkruik. Gistermiddag was hier groote drukte. St. Nicolaas en zijn knecht reden verschillende winkels langs, achtervolgd door honderden kinderen. Vele winkels werden opgenomen voor een film, die Zaterdag hier in de bios coop gaai. De kinderen kregen versnaperin gen en vochten op straat om de moppen. R.-K. Kiesvereeniging „Door Vriend schap Bloeiende". Woensdgaavond hield bovengenoemde Kiesvereeniging eene ledén- vergadering. De opkomst was niet groot, hoewel toeh vele vrouwen aanwezig waren. Om 8 nur opende de voorzitter de ver gadering met den Ohr. groet, waarna door de secretaresse d© notulen werden voorge lezen. Als punt 3 op de agenda stond ver meld: „Voorloopige Candidaatstelling Pro vinciale Staten". De voorzitter hield daarover eene breed voerige inleiding, waarin hij betoogde het nut dat Heemstede kon hebben om ook een ingezetene in de Provinciale Staten te hebben. Dan geeft spr. een duidelijk beeld wat de werkzaamheden van die leden zijn, om tenslotte te komen tot den persoon van Dr. E. A. M. Droog, die niet alleen als dokter een waardige plaats zou innemen, omdat het advies vaa een dokter in dit lichaam met het oog op de vele inrich tingen als ziekenhuizen en krankzinnigen gestichten die gesubsidieerd worden, van groot nut zal zijn, maar ook, omdat Dr. Droog in het sociale leven een vooraan staande plaate inneemt, wat spr. met ver schillende voorbeelden aantoode. Uit de vergadering gaan eenige stemmen op om meer de arbeiders een plaate te geven. Ten slotte wordt tot stemming overge gaan en werden van de 73 stemmen er 65 op Dr. E. A. M. Droog uitgebracht, de andere stemmen werden over eenige per sonen verdeeld. Bij de candidaatstelling bestuurslid Kies kring Velsen werd Dr. E. A. M. Droog eveneens candidaat gesteld, en als plaats vervangend bestuurslid de heer H. M. Ruijsenaars Hz. De voorzitter spoorde de aanwezigen nog aan, bij de eerstvolgende vergadering, wan neer de stemming fnoet plaate hebben, in veel grooteren getale aanwezig te zijn. Spoor de thuisblijvers aan, mede te komen. Hier is de plaate om uw rechten te doen gel den, zei spr. en nu niet langs den weg1 critiek of werken aan R.K. Arb. Kiesv. of N.K.P, maar allen in de R.K. Kies vereeniging en dan werken tot opbouw on zer Roomsche zaak. Om half elf uur sloot de voorzitter de vergadering met den Ohr. groei j VERSCHENEN en bij lederen boekhan delaar verkrijgbaar: Vrij bewerkt naar den pracht? en roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE. Circa 370 bladz. druks handig formaat. Prijs 1.50 - Franco per post 1.60. Oorspronkelijke roman door H. B. v. d. SANDE. Prijs gebonden 4.50 - Franco p. post 4,75 Pr, gebrocheerd 3.00 - Fr. p. post 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25 Franco per post 2.50 Uitgaven van de N. V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Nassanlaao 49 Haarlem. BBBMB— Hlllllll IWWIII III Verdwijning van oudheden. Begin vol gend jaar zullen er in onze omgeving weer een viertal middeleeuwsche instellingen ver dwijnen, n.l. de tol over de Nauernasche Vaart, tol te Assendelft en 2 tollen, gelegen onder de gemeente Heemskerk nabij het slot „De Assumburg". Deze tollen liggen op of aan den Zaan- damschen Communicatieweg, welke weg binnen niet al te langen tijd door de Pro vincie zal worden overgenomen. Flinke prijzen. Voor goede kwaliteit tuingrond besteedt men ten onzent, ondanks den gedrukten toestand, nog immer flin ke prijzen. Aan den Hoflanderstraatweg zijn dezer dagen in publieke veiling ruim 2 H. A. ver kocht, waarvan de prijs nog ruim 13.000 bedroeg. R. K. Kiesvereeniging. De Kiesvereeni ging alhier houdt eene algemeen© ledenver gadering op a.s. Vrijdag 24 Nov., des avonds te half acht in het Gezellengebouw. O.m. worden aan de orde gesteld: Bespreking verkiezing van candidaten voor de voorloopige groslijst voor de Prov. Staten en bespreking reglementswijziging van den Rijkskieskring Helder, almede verkiezing be stuursleden voor de Rijkskieskring organi satie Helder Allen, zoowel vrouwelijke als mannelijke leden der Kiesvereeniging zijn zeer welkom. Burgerlijke stand. Geboren: d. van J. Veldmans en A. Nijman. z. van J. Swan en M. Brink. z. van A van Deijzen en A. Bourgonje. d. van A. Molenaar en G. Stet. Getrouwd: Gerardus Johannes Zonneveld en Maria Cornelia Admiraal. Dtptheritis. Hier ter plaatse is wederom een geval van diptheritis geconstateerd. Uitslag Verkooping. In de heden in ho tel „De Ooievaar" gehouden verkooping is het Uienland, groot 2 H. A., 56 A„ 60 c.A„ gelegen in den polder „Beromi" in deze ge meente voor 6042 verkocht aan het Pro- testantsche Weeshuis, alhier. De verkooping van het woonhuis met erf en bloembolfengrond, eigenaar de heer A. Bak- kum Fzn„ aan den Hoogeweg alhier is niet doorgegaan. St. Jozef gezellen. De Sint Jozefgezellen geven Donderdag 23 Nov. a.s. hun eersten feestavond in dk seizoen met de opvoering van eenige blijspelen. Het belooft een gezel lige avond te worden. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag zal 't fanfarecorps „Crescendo" een concert ge ven bij den heer v. d Putten. Na afloop zal het drama „Dolle Hans" opgevoerd worden. i i i Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men Aardrijkskunde M. O. de heer O. van Rossem, alhier. Uit de vestibule van de woning van dén heer H. F. W. R. alhier is in den avond een overjas ontvreemd. De dief heeft meer dan vermoedelijk de voor deur met een valschen sleutel ge opend. Het is dan ook ten zeerste aan te bevelen, om, zoodra de duisternis is ingetreden, de deurraampjes en de straat deuren goed gesloten te houden, niet alleen met het zoogenaamde dagslot, omdat dit zeer gemakkelijk met 'n loo- per of valschen sleutel kan worden ge opend, maar ook met het nachtslot, knippen of anderszins. Terug te bekomen bij Hofhuis, v. Merlenlaan 4, een kinderschoentje; J. Dirks, Waldeck Pyrmontstraat 30 rood, Haarlem, een schroefdop van n wa gen; J. v. d. Wa|le, Leidschevaartweg 241 rood, een donker gekleurd jasje. Bureau van politie Boekenrodestraat 9 een broche. Voetbalwedstrijden. Als feestelijk slot der onlangs gehouden seriewedstrijden van de R.K. Voetbalvereniging L. F. C. zullen op Zondag 26 en Maandag 27 dezer feestavonden plaats hebben. De R.K. Tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" onderafdeeling van den R.K. Volksbond heeft zich hiervoor geheel belangloos beschikbaar gesteld. Het beloven een paar genoeglijke avonden te Worden. Het programma vermeldt: „Een uurtje bij een Wonderdokter of van kwaad tot erger", blij spel in één bedrijf en „Een Gezellige Kamer" ook blijspel, benevens enkele voordrachten betrekking hebbend op het voetbalspel Deze uitvoeringen zijn ook toegankelijk voor be langstellenden tegen een matig ent-ree en voor de patronaatsjongens alleen Maandag avond tegen den halven prijs. Laat men zorgen dat op beide avonden het Bondsgebouw goed' bèzet is, want behalve dat men zich hartelijk zal amuseeren, steunt men ook het R.K. Sportcomité, hetwelk dezen steun in zijn moeilijk werk ten volle verdiend. R. K Dragersvereervtging. Dinsdag avond hield de R. K. Dragersvereeniging „Tobias" in café „Flora" haar 40ste jaar vergadering. De opkomst was flink. De voorzitter, de heer L. J. van der Weijden, opende met den Chr. groet en een woord van welkom; hij betuigde na mens het bestuur dank voor het werk van barmhartigheid, den dooden bewezen. In het afgeloopen boekjaar werd buiten gewoon veel van de leden gevraagder werden 49 lijken grafwaarts gevoerd, een getal dat nog nooit bereikt werd. Vorig jaar was 't slechts 11. 't Aantal leden bedraagt thans 55 buiten het bestuur en 7 eereleden. In 't afgeloopen jaar be dankte één lid wegens vertrek uit de ge meente en één wegens drukke bezigheden, 6 nieuwe leden traden toe. De ontvangsten I bedroegen met inbegrip saldo vorig jaar f 395.65, de uitgaven f 83.80, batig saldo dus f 311.83. Besloten werd in den vastenavondtijd een gezelligen avond te houden, die voortaan met de jaarvergadering zal samenvallen, 't Reglement werd gewijzigd 't zal in druk verschijnen en aan de leden worden ver strekt- 't Bestuur drong er met nadruk op aan bij 't overlijden van een lid den stoet te volgen. Hierna sluiting met den Chr. groet. Harmonica-Concert. Dinsdagavond werd in café „Flora" een Harmonica-Oonoert ge geven door de Leidsohe Harmonica-ver- eeniging. Dit was 't eerste concert van dien aard dat hier gegeven is. De zaal was stampvol en de uitvoering is voor de vereeniging een succes geweest. Wat geboden werd was dan ook wel de moeite waard. Het publiek drong meer malen aan op een da capo. Midden Januari komt het Leidsche oorpa terug. St. Nicolaas en Winkelweek Geen jaar nog was het hier zoo druk bij gelegenheid der St. Nicolaas voor bereiding als nu. Bij honderden klompen en sjorren de kinderen, langs de winkels ter bezichtiging van de St. Nicolaasaantrekkelijkheden, maar meer nog ter oplossing van het raadsel door de Winkelvereeniging opgegeven. Inmiddels etaleeren de winkels hun mooi ste zaken op concurreerend aantrekkelijke wijze, waaruit blijkt, dat, hoe hooger de economische nood stijgt, .hoe scherper het vernuft van den neringdoende zich open baart in het aanprijzen van zijn waren. Dat in elke concurrentie een kiem van tweedracht ligt is ons duidelijk geworden uitf het feit, dat naast d9 bekende neutrale een tweede neutrale winkelvereeniging is ontstaan die op hun wijze een winkelweek organiseerde. ERNSTIGE MISHANDELING. Gisterenmiddag te ongeveer 3 uur heeft alhier een ernstige mishandeling plaats ge had. De heer V. welke de geklopte steenpuin wegrijdt, had gistermiddag een wagen met puin geladen, toen er verschil ontstond over den inhoud van den wagen tuseohen V. en den steenenklopper v. A. Heel kalm verklaarde de heer Y. op 'n vraag van zijn zoon, dat de wagen niet den inhoud had. Zonder dat de heer V. er erg in had, gloeg toen de steenenklopper v. O. hem met een zeer zwaren ijzeren klophamer op het achterhoofd, zoodat de getroffene be wusteloos neerviel. Daarop sloeg de woeste ling zijn slachtoffer neg tweemaal op de armen en zoo niet de heeren J. v. U. en H. v. D. ten ontzet tusschen beiden waren gekomen, zou er waarschijnlijk erger ge beurd zijn. De heer Vemooy werd ter plaatse ver bonden door iemand uit Hilversum, daar toevallig aanwezig, en toen verder in behan deling gegeven van Dr. van Aalst. De woeste ling werd door de militaire politie overge leverd aan de Rijks- en Gemeentepolitie, wel ke hem, na verhoor voorloopig op vrije voe ten heeft gelaten. Hij is echter direc uit zijn wefkkring ontslagen. De heer Vernooij heeft een rustige nacht gehad, doch zal voorloopig het bed moeten houden. Wanneer de gevolgen echter onverhoopt van emstigen aard mochten worden, zal de dader een zware straf niet ontloopen. Ongelijke belaJArgheffing. Van den heer Michielsen aan den minister van bin- nenlandsche zaken 1. I© het den minister bekend, dat bur gemeester en wethouders der gemeente Haar- lemmerliède en Spaarnwoude zich bij brief d.d. 13 October 1916 namens den raad tot den toenmaligen minister van binnenland- sche zaken hebben gewend met hun bezwa ren tegen een voortbestaan van artikel 4 der wet van 27 Juli 1833 (Stbl. no. 93), houdende vereeniging der gemeenten Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, Houtrijk en Polanen en Zuid-Schalkwijk en waarbij is bepaald, dat in den hoofdelijken omslag der nieuwe gemeente de afdeeling Houtrijk en Polanen vooraf voor een vijfde bijdraagt? 2. Is de minister bereid, gezien de ge wijzigde financieel© omstandigheden waar in de verschillende deelen dezer gemeente thans verkeeren, een voorstel van wet in te dienen, strekkende tot intrekking van bovenbedoeld wetsartikel Trekking van 500 nummers 'en overstaan van Notaris A. G. Mulié Prijs van 1 1500 10318 17425 400 13203 200 14414 100 8894 10428 11219 16947 Prijzen van i 90 (eigen'geld.) 48 2412 4933 7081 10465 12440 14044 16289 18899 59 73 83 710410510 51 87 16337 18904 125 91 96 58 18 £0 14119 59 46 49 2512 5083 81 57 12577 32 67 63 214 49 5114 7350 58 84 14222 93 97 47 60 28 7405 10656 12602 36 16401 19054 97 79 33 77 10746 22 76 13 19277 447 2684 94 7633 85 40 81 37 19302 57 94 5242 46 90 67 85 68 33 95 2720 81 7884 10905 75 14304 75 98 98 39 97 7901 14 12710 14476 16521 19424 503 77 5485 13 57 12807 78 16718 41 7 98 86 19 11063 50 14507 75 72 57 2833 5527 4 7 79 51 51 16904 80 64 2920 5605 51 11161 70 79 7919622 88 3014 16 54 65 71 14669 17019 59 95 42 36 801011262 12968 14720 82 19724 628 59 50 82 11329 13027 14826 93 25 93 88 66 8136 11438 73 52 17166 60 732 3110 90 68 46 86 82 81 19859 814 79 96 8243 91 94 14940 17208 79 32 82 5710 8391 11541 13110 53 38 86 72 3315 21 8409 45 31 78 42 19981 73 3463 62 46 50 84 79 17312 99 95 66 63 70 93 13242 93 26 2C080 991 3731 65 8652 11666 51 15010 63 92 1013 92 5830 54 11705 59 94 17419 20126 55 97 39 8733 11804 81 96 53 49 1106 3808 63 51 11915 84 15122 17620 20244 89 26 69 8883 26 94 15260 17794 78 1295 46 83 8952 37 13320 63 17842 20325 1319 3919 6116 9179 90 33 15316 78 34 71 39 41 9217 96 74 60 17952 81 76 4027 49 57 12004 90 78 56 83 1416 50 99 9324 14 13405 95 79 20405 74 81 6207 9507 67 35 15430 18045 65 99 4116 29 99 73 46 15501 60 20540 1575 71 6340 9685 84 53 9 18102 72 84 98 6496 94 12115 73 50 41 20628 1603 4237 6567 9701 53 95 60 99 88 90 49 83 9858 12213 13583 71 18236 20727 1710 51 6614 82 58 13612 15628 52 68 13 52 69 9998 67 40 58 18335 71 1803 73 6783 10010 73 82 15832 18408 76 1953 86 6856 21 85 13714 64 18503 83 2027 4345 69 22 94 26 15908 47 20813 77 4503 72 68 95 42 60 83 37 92 84 97 69 12304 57 £0 18606 99 2111 4610 99 77 15 13837 16090 55 20900 2204 13 6904 93 22 48 16105 96 8 83 41 15 10116 53 82 51 18716 41 2339 4701 31 102C6 59 13955 54 55 74 41 63 7011 10310 60 69 67 62 92 79 32 10433 74 77 16224 18867 96 96 56 55 124:8 14033 48 82 •Vorige lijst stond 10119 m z. 1C190 431e NED. STAATSLOTERIJ, trekking van Donderdag 23 Nov. le Klasse 4e LllsL 2036 2845 4906 6666 8312 8958 10582 13506 16130 17254 18455 19640 21772 22643 Prijzen van 839 2327 2989 5234 6678 8421 9276 10643 14294 16348 17367 18676 20044 21827 22999 1032 2458 3353 5239 6743 8622 9366 10895 14382 16393 17458 18713 20279 21923 1215 2464 3579 5444 6825 8683 9603 12592 14516 16405 17736 18728 20438 22048 20: 1280 2583 4007 6118 6938 8785 9611 13044 14941 16565 17886 18753 20890 22390 1380 2589 4432 6318 7695 -8815 9952 13434 15066 16583 18257 19027 20895 22534 1738 2613 4745 6563 7939 8937 10491 13500 15180 17203 18417 19510 21461 22575 De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 89, 6 pet. Inddë 96)4. Culturen. Koloniale Bank 133, Indische Bank 102, Vorstenlanden 15854. H. V. A. 363. Industrieele waarden. Jurgens. OliewaaTden. Koninklijke 40854, Coca- sols 127 54, Orion 8754. Tabakken. Deli 22054, Besoeki 4054. Rotterdam Deli 11. Rubbers. Amsterdam Rubber 10654, Deli Batavia 63, Nederl- Rubber 58, Rott. noeli 2154. Scheepvaartwaarden- Holl. Am. Lijn 11654, Holl. Boot 2954, Kon. Ho®. Lloyd 16, Japainlijn 68, Paketvaart 83, Scheepvaart Unie 90, Marine 121,4, Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 68, Steel 106, Smelting 5454, Anaconda 96, Cigar 8254, Atchison Topeka 10754, Vo ting Rails 2354, Denver 154, Southern Pa cific 94, Union Pacific 147. Gisterenmiddag reed een zware vracht auto van een Katwijksche firma op den Ouden Zeeweg, ten gevolge van uitglijding tegen een lantaarnpaal aan, die in het midden finaal afbrak. Aan de heeren Beugelsdijk en Berkhout, alhier, is door het rijk premie verleend voor het bouwen van 10 arbeiderswoningen aan de Zandvoortsche straat. Dit is een van de teeke nen, dat wij weer terug keeren naar meer normale omstandigheden. Bij Koninklijk besluit van 20 November 1922, is aan J. F. S.Frijlinck, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Warmond, zulks met ingang van den derden dag na dien der dagteeke- ning van dat besluit. R.-K. Volksbond. In de gehouden verga dering van de afd. Warmond van den R.-K. Volksbond werd bestolen, mede te werken tot bestrijding der werkloosheid. Een commissie werd ingesteld, die zal onderzoeken, hoe pro ductief werk kan worden verschaft In die commissie werden benoemd de heeren A. de Groot en G. Groen in 't Woud. De verschillende uitgebrachte rekeningen werden onder dankzegging goedgekeurd. Zondagavond zal het een feestavond zijn voor de aSdeeling. Te kwart voor achten (na het Lof) zal voor de leden optreden de vermaarde prestidigitateur prof. Proper uit de Residentie. S'SSTrSLT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2