H. J. LAMP - BARTELJORISSTRAAT 18 I landbouw en visscherij. fierde Blad 24 NOTeisibea* 1922 RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. Kristal - Serviezen - Tafelzilver - Lederwaren Klokken - Electrische Lampen ^iiiiuiiiiiniuiiuimiiiiiuiiiHiiiniiiniiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiunntunnnniiiuniiiiii^ GELENSD NIEUWS. BINNENLANDS®» NIEUWS. UIT DEN OMTREK. MARXTNIEUWS* HET LONDEN MONSTERHUIS Uit het leven van Pasteur. Psychologisch inzicht. Krijgt de tuinbouw hulp? De moord te Rotterdam. Het is gemakkelijk bij ons Uwe inkoopen te doen. Elk I artikel kan eventueel nè St. Nlcolaas voor èlk ander voor- I werp worden geruild. WIJ OVERVLEUGELEN IEDERE CONCURRENTIE! le klas gemaakte Engelsche Heerenkleeding. HEERENWEG 271 Arood. HEEMSTEDE. Gisteravond vergaderde de Raad den zer gemeente onder Voorzitterschap va den Burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn. Na opening door den Voorzitter wor den de notulen van de vergadering op 21 Sept. en 26 Oct. 1.1. goedgekeurd, waarna aan de orde is het voorstel van B. en W., hun een crediet te verleenen van f 18.000 voor het verzwaren van de gasbuis in den Glipperweg, welke ten gevolge van het verhoogde gasverbruik in Benr.ebroek en Vogelenzang niet meer van voldoende capaciteit is, om het gas in die plaatsen onder behoorlijken druk te leveren. Dit voorstel wordt aangenomen na de toezegging van den Voorzitter aan den heer Tates, dat zoo spoedig moge lijk met het werk zal worden begonnen. Het volgende punt is het voorstel van B. en W. om in het raadsbesluit van 25 Februari 1921, no. 7, betreffende borg stelling voor de Woningbouwvereeniging „Tuinwijk" in de plaats van „Rijkspost spaarbank" te stellen „Rijksverzeke ringsbank." Tuinwijk heeft eene leening loopen van f 600.000 bij de Rijkspostspaarbank rentende 6 1/4 Reeds in Juli j.l. heeft Tuinwijk getracht, eene evengroote lee ning, doch rentende 5 1/4%, aan te gaan met de Rijksverzekeringsbank, om daar mede de leening bij de Rijkspostspaar bank af te lossen. De Raad had ziels toen niet hiermede kunnen vereenigen, omdat het zich liet aanzien, dat bin nenkort gunstiger voorwaarden voor eene leening te bedingen zouden zijn. Tuinwijk is er dan ook in geslaagd, bij c!e Rijksverzekeringsbank eene rente te bedingen van 5%, terwijl de vaste ter mijn der leening 45 jaar bedragen zal. Tusschentijdsch of vervroegde aflos sing zal niet mogen plaats hebben. Voor Tuinwijk is deze rentewet een gezonde exploitatie-basis en zoowel de rentebesparing voor Tuinwijk als de ver mindering van het risico der gemeente bij de borgstelling, gaven B. en W. aan leiding, den Raad te adviseeren, aan deze nieuwe leening zijn goedkeuring te schenken. Na eenige opmerkingen van den Heer Tates, die er aan twijfelt, of de rentewet op dezelfde hoogte zal blijven, en die de 5% nog zou willen verlaagd zien, en eveneens den vasten termijn van 45 op 20 jaren teruggebracht wenschte, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij het volgende punt stellen B. en W. voor, aan J. Verhagen Jr. te Haarlem vergunning te verleenen, op een terrein aan de oostzijde van de Landzichtlaan tusschen Spaarnzichtlaan en Clooster- laan een woning meer te bouwen, dan oorspronkelijk geprojecteerd, mits ge bouwd wordt overeenkomstig het door hem ingediende plan. Aldus besloten. Aan de orde is het voorstel van B. en W., een crediet te verleenen van f7.600. voor het bestraten van het gedeelte van den Leidschevaartweg, gelegen tus schen de Remise der S. M. cn de Kwakelbrug. Het trottoir zal tot eene breedte van 2.50 M. teruggebracht worden, en zoo doende kan een rijweg, naast de tram- aih, verkregen worden van 4.25 A". Hiertoe zou echter eigenares van het bestaande trottoir medewerking moeten verleenen. B. en W. zullen trachten ook met andere corporaties samen te werken, om deze verbetering zoo volledig mogelijk te doen zijn. Het voorstel wordt aangenomen. B. en W hebben voorloopig eenige gronden, welke indertijd in het grondbe drijf zijn ingebracht, verkocht resp. aan Gebr. j. en M. van der Pol, te Heemste de, H. Stefeis Jr. te Amsterdam en F. Willemse en L. Ansing te Heemstede. Door den Raad wordt deze verkoop bekrachtigd. Aan de orde is nu de benoeming van een lid voor de Schoolcommissie, als hoe danig met algemeene stemmen de heer J. de Jong wordt benoemd. Dan wordt herziening 30 van het uitbreidingsplan van terrein zuidzijde van Merlenlaan, hoek Heerenweg aange boden, evenals de begrootingen voor den dienst 1923. Onder de ingekomen stukken zijn o.a. de goedkeuringen van Gedep. Staten op verschillende raadsbesluiten, en ver schillende adressen, die in handen van B en W. werden gesteld ter afdoening, behalve eene aanvrage om subsidie van de Sportvereeniging D.O.S. welke bij de, begrooting zaf worden behandeld. Bij de rondvra;g maakt de Heer Ta tes eene opmerking omtrent een inge komen stuk, dat ter inzage gelegen heeft. Voorzitter antwoordt, dat dit stuk in handen gesteld-is van den gemeente- I opzichter en dat hij de zask nader onder zoeken zal. Tevens dringt de Heer Tates aan op steun en werkverschaffing voor dewark- loozen, waarover Voorzitter in de geheime zitting nadere mededeelingen zal doen. De Heer v.d. Erf vraagt het woord om eene ernstige klacht te uiten omtrent den onhoudbaren toestand van de R.K. Bijzondere school te Heemstede. Op 20 Juli 1.1. werd door den Raad 98.000 gevoteerd voor den bouw van eene R.K. Bijzondere school voor ge woon lager en U.L. Onderwijs, te stichten op een terrein bij den Heerenweg. De Heer van Unen is tegen dit besluit in beroep gekomen en zoo blijft die wer kelijk onhoudbare toestand gehand haafd. In bijna alle lokalen zijn verschil lende klassen ondergebracht, de banken staan aan de kanten en van achteren tegen den muur, de paden zijn te smal, wat alles voor het onderwijs aan deze school zeer nadeelig werken moet. De gebouwen zijn veel en veel te klein, zelfs zijn door dezen nood de zusters gedwon gen op den zolder te slapen. De minderheid van aeii Raad hat eene verbouwing liever gezien, welke den toestand slechts onvoldoende verbete ren zou, en die nog een f 8.000 meer zou moeten kosten. Intusschen zijn sinds het beroep van den heer v. Unen de bouwkosten voor een nieuwe school met 10 15 mille gedaald, waarom de heer v. d. Erf den heer van Unen verzoeken wilde, zijn beroep thans in te trekken om den treurigen toestand aan deze school, welke hij waarschijnlijk niet eens onderzocht heeft, niet te bestendigen. De Voorzitter meent, dat dit verzoek hier niet geheel op zijn plaats is, daar het beroep niet is uitgegaan van het raadslid v. Unen, doch van den heer v. Unen als particulier ingezetene, en dit verzoek moet dus tot den heer v. Unen particulier gericht worden. De heer Tromp maakt eveneens de opmerking, dat de toestand der school aan den heer v. Unen niet nauwkeurig aekend geweest zal zijn, daar hij anders den bouw eener nieuwe school niet zoo lang zou hebben tegengehqk ,^r.. Ook Wethouder Dr. Drovr onder streept deze uitingen en wil, nu trch over deze zaak gesproken wordt, 1 *Mng ge ven aan de groote ontevredenheid, welke er in de gemeente heerscht, omdat deze in dezen treurigen toestand door de ge meente nog steeds in geen enkel opzicht voorzien wordt. Daar echter, zooals gezegd het terug nemen van zijn beroep eene zaak is, die particulier aan den heer v. Unen ver zocht moet worden, door degenen, die dat wenschen, sluit de Voorzitter de discussies over dit punt, na nog eenige opmerkingen van verschillende heeren, waarbij ook nog geprotesteerd werd tegen 't feit dat door den Burgemeester gebruik gemaakt werd van zijne bevoegd heid art. 70 Gemeentewet ten opzichte van het Raadsbesluit van dezelfde ver gadering, om het R. K. Kerkbestuur van den St. Bavo te Heemstede een bij dragen te verleenen voor zijn cursus voor vervolgonderwijs. De heer Molenaar "dringt aan op het geven van namen aan nieuw-aangelegde straten, daar de aldaar woonachtige ingezetenen bij verschillende gelegenhe den last ervan ondervinden, dat hun straat nog geen naam heeft. Door den Voorzitter wordt dit toe- «ezegd. De heer Vring wijst op eene goede ge legenheid voor werkverschaffing door de plannen, welke er bestaan, in Heem stede een ijsbaan aan te leggen. Dit punt zal bij de andere mededee lingen van Voorz. omtrent werkver schaffing in geheime vergadering be handeld worden. Tevens vraagt de heer Vring, palen te plaatsen aan de losplaats aan de Leid- schevaart, wat door Voorzitter wordt toegezegd. De heer Breed klaagt over de vervui ling van een stukje vaart aan den Bron- steeweg. Voorzitter antwoordt, dat deze ver oorzaakt wordt door een daarin uit- loopend riooler zal onderhandeld wor den om dit verlegd te krijgen. De heer Breed acht dit nog geen vol doende verbetering voor dit stilstaande water, waaromtrent door Voorz. nader onderzoek wordt toegezegd. Eveneens klaagt de heer Breed over de verversching van de Bleekersvaart, welke den laatsten tijd niet geregeld geschiedt. Er zal onderzocht worden, of de pompen misschien defect zijn. Nog zegt Voorzitter, den heer Breed een onderzoek toe naar het over den weg werpen van vuilnis, dat uit tramrails verwijderd wordt. De openbare zitting wordt hierna ge schorst. Wanneer door de overheid maatregelen toeten worden genomen welke bezwarend 'J® voor hen die ondergeschikt zijn, dan het van de allergrootste beteekenis, dat de fce waarop het geschiedt, blijk geeft van tychologisch inzicht. Dit geldt zeker in tij- ÏI1 als die wij beleven en waarin de lucht f'ar beladen is als met gemakkelijk" ontvlam de electriciteit. Teleurstelling en ontevrcden- e'd zoo zegt „Ov. Dgbld." terecht weeken een mentaliteit van gemakkelijke '■kkelbaarheid, waarvan gretig gebruik ge- ®akt wordt door de revolutionaire elcmen- t Wat een reden te meer is om tegenover ^nen, die tot de partijen van orde behoo- !tli niet ook af te stooten. ttet blad geeft daarover het volgende voor bid: «Dat niet altijd verstandig wordt opgetre- !n. blijkt ons ait de lezing van het verslag het Buitengewoon Congres van den Ned. •K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- opgenomen in „Onze Strijder," orgaan 111 dien bond. Op dat congres is o.a. gespro- door prof. mr. J. A. Veraart en door ^tor Jansen, den geestelijken adviseur en B°r den voorzitter. Al deze drie sprekers hebben de wensche- 'heid van meer overleg tusschen arbeider 1 patroon bepleit. Prof. Veraart legde den 'druk meer op het algemeene, neerkomend 1 de volle erkenning van den arbeider, die 'as ook, helaas, losgelaten is door katholie- ft>- Gelukkig behoefde de spreker niet te zeg- etl: door de katholieken, lector Jansen en de Voorzitter bespraken e positie van het overheidspersoneel zelf. piden kritiseerden de regeering en andere aicieele overheden, die zonder behoorlijk '®rleg het personeel voor de „verslech terkig" ''atsen. Het is vooral de geest van samenwerking le in het overleg aanwezig moet zijn, zeide *Jor Jansen, vooral in dezen tijd van laag- junctuur.'' Met onzen Zwolschen collega gelooven dat dit zeer juist is gezien, en dat zij' hun d slecht begrijpen, die doen alsof de werk sters, in wat voor rang of stand ook, niet jtstig gevoelen en willen dat het dien kant 'gaat. iMen schrijft ons van den Langendijk: Met wrstmis staan onze tuinbouwers voor groo- uitgaven, althans de minst gesitueerden, in de eerste plaats voor eventueelen "eun in aanmerking zullen komen. Dan moet Nte betaald worden van opgenomen gel- 'et, veelal ook nog een aflossing, alsmede de jtur der landerijen. Voor wie de zware moei- jikheden in den tuinbouw kent, zal het dui- klijk zijn, dat talrijke tuinbouwers niet aan 'Un verplichtingen zullen kunnen voldoen. Pp 't oogenblik is nog aller hoop gevestigd 'p steun der Regeering, doch dat de regee- ingsregeling, zoo zij komt, met Kerstmis «eds in werking zal kunnen treden, is vrij wel uitgesloten. Immers worden, althans bij iet tuinders- en kweekerskrediet was dat et geval, commissies ingesteld, die bij voor- omende aanvragen van advies moeten die- en. Met de verschillende adviezen en de be- uiten daarop gaan een paar maanden heen. hans is van de steunverleening nog niets efinitiefs bekend, zoodat in tuinbouwkrin- :n eiken dag wordt uitgezien naar een be- issing der Regeering. Moge deze tot eenige :ruststelling der in hoop en vreeze leven- e tuinbouwers spoedig komen. Voor het Haagsche Gerechtshof is Dinsdag ehandeld de zaak tegen Cornells Brouwer, jaar, kantoorbediende te Rotterdam en J. rouwer, 23 jaar, student in de Oostersche stteren te Leiden, beschuldigd van moord p den koopman H. Blazer op den Essen- urgsingel te Rotterdam, door de rechtbank ldaar tot 10 en 8 jaar gevangenisstraf ver- ordeeld. De proc.-generaal eischte hun veroordee- ng tot 15 en 10 jaar gevangenisstraf. WEGEN EN METEN. In het weekblad „Volksvoeding" vestigt v. L L., er de aandacht op, dat de overheid zich 00 goed als geheel niets aantrekt van het eelvuldig bedrog dat gepleegd wordt bij het regen en meten van waren. „Het schijnt, gaat van der L. voort, alsof ameend wordt, dat het publiek tegen bedrog 1 de quantiteit zich zelf wel voldoende kan eschermen. Geheel ten onrechte! Immers an honderd gezinnen beschikken zeker er iet vijf over een betrouwbaar weeg- of meet- islrument En dan nog, de enkelen die zich gen 't geven van ohdermaat trachten te erweren, geven het ten slotte vaak op, ais ij zien, dat het hun toch niet gelukt een eer- jken melkslijter en een goed-gewichtgeven en slager te vinden. Bovendien hoe groot is ok het aantal uitvluchten, het schuimen van e melk, het vleeschnat-verliezen van het teesch, de critiek op de maat of op den na- eger zelf, welke het den consument uiterst lastig maken om het boos opzet aan het licht te brengen. Het bedrog in maat en gewicht komt zeer veelvuldig voor en wordt met groote bruta liteit toegepast. De bedriegers weten zich im mers ook veilig, overtuigd als zij zijn van hun onstrafbaarheid. En zij nemen bovendien hun maatregelen meestal wel zoo listig, dat aan hun afnemers het gepleegde bedrog niet op valt. Zoo is mij uit volkomen zekere bron medegedeeld, dat bij vervanging van een knecht van een melkinrichting door een tij delijke hulp wegens vacantie of ziekte, deze helper eerst nauwkeurig wordt geinstrueerd, Hij moet er vooral om denken dat de familie A., altijd 4 liter vraagt en betaalt maar er nooit meer dan 3 liter ontvangt, dat bij fa milie B., de hoeveelheid wordt nagemeten, enz. enz. De geldswaarde van wat er op deze wijze wordt gestolen, loopt in de duizenden." Daarna wijst Van der L. er op, dat ter wijl hier te lande voor maten en gewichten eischen aan deugdelijkheid en juistheid wor den gesteld en voor de naleving van de daar omtrent in de IJkwet gestelde voorschriften nauwlettend wordt gezorgd voor de weeg werktuigen geen enkel voorschrift bestaat. De primitiefste schaal, d-e meest foutief wijzende unster is toegelaten als de koopman er slechts voor zorgt, maten en gewichten van het laat ste ijkmerk voorzien te gebruiken, als hij van gewichten gebruik moet maken. De IJkwet verbiedt n.l. niet, dat weegwerk tuigen worden gebruikt zonder behulp van wettelijke gewichten, doch alleen om andere gewichten dan deze te gebruiken, indien bij het wegen gewichten worden gebruikt. Aldus werd beslist bij een arrest van den Hoogen Raad van 24 Februari 1913, W. 9471. Dit is daarom te bedenkelijker, omdat meer en meer het wegen met gewichten in onbruik komt en plaats maakt voor het gebruik van de zoo genaamde „snelwegers". En om de vraag of deze toestellen inderdaad het juiste gewicht aanduiden, bekommert zich de overheid niet. Toch is het aan gegronden twijfel onderhe vig of de snelwegers altijd juist aanwijzen. Die soorten, welke met veeren werken, zul len dat zeker niet altijd blijven doen. En reeds de omtandigheid, dat dergelijke snel wegers nagesteM kunnen worden, wijst er op, dat zij onder omstandigheden onjuiste aanwijzingen kunnen doen. In elk geval is' er geen enkele waarborg gegeven voor de juist heid van de met bebuip dezer weegtoestellen bepaalde gewichten. Verder wijst Van der L. op nog een om standigheid, waardoor de verbruikers in tal- looze gevallen minder ontvangen dan waarop zij naar recht en billijkheid aanspraak zou den kunnen maken, n.l. het verkoopen van de waren per flesch, blik, bus, pak, doos, klos, enz. En deze verkoop in origineele ver pakking neemt gestadig toe en wordt voor alle waren toegepast. „Nu heef b.v. van oudsher een 1/1 flesch den inhoud van 0.8 liter, de halveWlesch 0.4 liter. Meet men nu de flqSschen vruchtensap, slaolie, wijn, enz. eens na, dan vindt meii alle maten veregenwoordigd van 700 tot 800 c.M.3. Een maathoudende flesch echter be hoort tot de uitzonderingen, terwijl daaren tegen flesschen zelfs met minder dan 0.7 liter inhoud volstrekt niet zoo zeldzaam zijn. Tegen den verkoop in dergelijke flesschen zou niets te zeggen zijn, indien de prijs van den verkochten inhoud slechls evenredig ware met de hoeveelheid, of wel indien deze hoe veelheid op de flesch ware aangegeven. Maar geen van beide dingen is het geval. „En zoo wordt er zelfs soms studie van ge maakt om een soort van flesschen te vinden, die groot leken, maar inderdaad klein zijn., Met trofsch gebaar werd mij eens door ie mand, die een nieuw vloeibaar preparaat in den handel wilde" brengen, een flesch ver toond met de vraag, hoe groot ik haren in houd schatte. Ja, zeide mij toen op mijn schatting met triomfantelijken blik de vra ger, men zou zeggen, dat het een groote flesch was, maar ze houdt maar 280 c.M.3 Ik heb ook heel wat moeije gehad, om zoo'n ülesch te vinden. Zooals het staat met de flesschen, zoo gaat het met de potten jam, de pakken vet, de doozen zeep, enz. Ze wijken maar al te vaak in belangrijke mate van elkaar af, zonder dat zulks met den prijs in overeenstemming is. „Een wettelijk voorschrift, waarbij bepaald wordt, dat op verpakte waren het gewicht van den inhoud moet worden aangegeven, zooals door verschillende fabrikanten wordt gedaan en in verschillende landen o.a. de Vereenigde Staten van Amerika en Zwitser land reeds lang bestaat, is dan ook drin gend noodig en het moet eigenlijk verwonde ren, dat uit het kamp van de fabrikanten en handelaren niet meer stemmen opgaan, welke op het tot stand brengen van zoodanige be palingen aandringen, aangezien de concurren tie door het knoeien met maat en gewicht op een zeer onzuiveren basis staat. „Bij één product, waarbij vroeger ook de meest ergerlijke willekeur in dit opzicht lieerschte, is thans orde geschapen door een zoodanig voorschrift, n.l. bij het brood. Ter wijl vroeger het gewicht van een heel brood bij alle bakkers verschillend was met het %e- vo'g, dat men bij den een voor eenzelfde gel delijk bedrag anderhalf maal zooveel brood ontving als bij zijn concurrent, is nu door het Koninklijk Besluit van den 25sten April 1922 als met één slag aan dezen chaos een eind gemaakt en moet hier te lande het brood overal hetzelfde gewicht aan watervrije stof bezitten. „Maar voor alle andere waren gaat het geknoei met maat en gewicht nog rusiig voort en wij meenen dan ook onzen lezers een goeden raad te geven door hen te raden vlijtig na te wegen en te meten. Het kan een heele besparing opleveren. Maar of hun ge- moedsrust er steeds hij gebaat zal zijn, dat betwijfelen we." BRAND TE AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht, heeft in het kan toorgebouw van de firma Schoenmaker in de Houthaven te Amsterdam een brand gewoed, die zich eerst ernstig liet aanzien, doch door het krachtig optreden van de brandweer, werd een groot onheil voorkomen. Een nacht waker rook bij het passeeren van het houten kantoorgebouw een sterke brandlucht; hij waarschuwde den concierge en de brandweer, die spoedig haar stralen richtte op het vuur, dat in 't kantoorgebouw woedde. Zij wist den brand, ondanks den sterken wind, tot het ge bouw te beperken. Het kantoorgebouw is totaal uitgebrand. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting, verzekering dekt de schade. EEN GOEDE VANGST. De Venlosche gemeente-politle is er, na een uitstekend geleid onderzoek in geslaagd, den dader van den diefstal in de villa van den heer GoossensWolters te Venlo te arrestee ren en al het gestolene, zonder eenige uitzon dering wederom in het bezit van den recht- matigen eigenaar te stellen. Het spoor van den verdachte leidde naar een dorpje bij Keulen, Frechen genaamd, al waar de verloofde van den verdachte woont. Terwijl men in hare woning huiszoeking deed, vond man een nog dichtgespijkerde kist, welke bij opening, het grootste deel van het gestolene. n.l.: messen, lepels, vorken, lafel- kieeden, vloerkleeden, loopers gordijnen enz. bevatte. Toen men bezig was. de kist le onderzoeken, verscheen eensklaps de ver dachte, zekere F. G. uit Herungen, die van de aanwezigheid der Venlosche politie niets af wist, in de woning. Het spreekt van zelf, dat zijn arrestatie het werk van een oogenblik was. Bij verder onderzoek vond men in de wo ning de rest van hef ontvreemde. De dader werd aart de Duitsche politie overgeleverd, die hem onmiddellijk achter slot en grendel plaatste. De ontvreemde voorwerpen zijn per auto naar Venlo vervoerd en ter beschikking van den eigenaar gesteld. PATER DE GROOT-STICHTING. Het Nationaal Comilé, dat zich ten doel stelde de nagedachtenis van den beminden Priester-Geleerde, Pater de Groot, op cene blijvende wijze te eeren, heeft het voornemen gevormd tot stand le brengen een Pater de Groot-Stichting. Deze stichting zal in het algemeen beoogen op velerlei wijze steun, zoo wel financiöelen cis moreelen, te geven aan katholiek-wetenscha,ppelijlc onderne men, van welken aard dit ook moge wezen. Het Comité denkt zich deze Stichting als een centraal instituut, dat over vol doende financiSele middelen beschikken zal om do beoefening der Wetenschap onder de Katholieken te bevorderen en te steunen. Is eenmaal de Stichting tot 6tand ge komen, dan vertrouwt het Comité, dat door rente-kweeking, bijdragen, schen kingen en legaten de bezittingen der Stichting geregeld gullen kunnen toe nemen. De bedoeling en bestemming der Stichting blijken nader, wanneer er pp gewezen wordt, dat uit de Stichting, naargelang de middelen toereikend zijn, beurzen zullen gegeven kunnen worden tot steun bjj de studiën van bijzonder begaafde Katholieke ior; liedendat op bepaalde tijden aan den Katholieken bewerker van een wetenschappelijken arbeid van buitengewone waarde zal kunnen worden uitgereikt een Pater de Groot-medaillle, waaraan dan tevens een geldelijke bclooning verbonden zal zijn: dat voor het debiet van boekwerken van beteekenis financiëele steun zal kun nen worden verleend; dat ook vanwege de Slichting in daarloe bijzonder aan gewezen gevallen hvlp zal kunnen wor den gegeven tot het rrihken van buiten- landsche studiereizen; terwijl ook door de Slichting de kosten gedragen zullen kunnen worden van nu en dan te or- ganiseeren „Lectures", te houden door beroemde buitenlandsche Katholieke ge leerden. Voor al deze en soortgelijke doeleinden zou bij de „De Groot-S lichting" kunnen worden aangeklopt voor financiëele hulp. 1 Deze Slichting derhalve zal moeten worden een Centrale voor financiëelen steun op katholiek-wetenschanpelijk .ge bied. Zelf exploiteert zij g::en fn tellingen van Onderwijs, maar verleent geldelijken bijstand op de wijze, als boven aan geduid. Het is bekend, dat de gedachte, die ten grondslag ligt aan deze te maken Stichting, zeer sympathiek was aan Pro fessor De Groot z. g. Vaak heeft hij tegen vrienden en bekenden de wenschelijk- heid van het tot stand komen van een dergelijk Centraal Instituut bepleit. Reeds mocht het Comité na den eer sten oproep in de bladen van menigeen eene bijdrage ontvangen. Maar het is buiten twijfel, dat nog tallooze vrienden en vereerders, leerlingen en oud-loerlin- gen vergaten een gift toe ie zenden. Dringend verzoekt het Comité een ruime bijdrage in te zenden voor de Pater de Groot-Stichting. Niet alleen zal daardoor de nagedach tenis van den onvergetelijken eersten Hoogleeraar in de Thomistische Wijsbe geerte aan de Amsterdamsclie Univer siteit geëerd worden, maar ook zal daar door bevorderd worden het tot stand komen van ecne instelling, waardoor ze- ker groote steun gegeven zal kunnen worden aan het wetenschappelijk wer ken der Katholieken in Nederland. Bijdragen worden ingewacht bij den Penningmeester van hel Comiié, Herman van den Eerenbeemt, Koninginneweg 150, Fpstchèque-Gii'o no. 68613 en Gemeente- Giro Letter E, No. 115, Amsterdam. Het Bestuur van het Nationaal-Comité bestaat uit: Mgr. Th. J. A. Bosman, Deken van Amsterdam; Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy, Hoogleeraar aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam, Voorzitter; W. A. van der Donk, Oud- Praeses der S. K. Studentenver. „St. ihomas Aquinas" te Amsterdam, Secre taris; Jos. Tlulders, Oud-Praeses der R- K. Studentenver. „St. Thomas Aqui nas te Amsterdam, Secretaris; Herman van den Eerenbeemt, Oud-Praeses der R. K. Studentenver. „St. Thomas Aqui nas te Amsterdam, Penningmeester. HOOFDDORP, 24 Nov. Tarwe oude f 14.50 •"*15Tarwe nieuwe 10.5012.50; Rogge 9.5010.25; Gerst Chevalier f 1011; Wintergerst 9.25—10; Haver 11—12; Wille Duiveboonen 1719; Paardeboonen 12.5013.25; Bruine booncn 2125; Groene erwten f 1922; Vaie e nvt en 19 22; Karwei 130140; Geel mosterd 25 —30; Blauwmaanzaad 6570; Kanariezaad 15—16 per 100 K.G. AMSTERDAM, 23 Nor. Boter. (Cen trale Botermijn). Hoogste prijs 2.28, mid- ''elprjjs 2.18, laagste 2. AMSTERDAM, 23 Nov. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsohe Bonte 2.60—3. id. Blauwe 2.60—2.80, id. Eigen heimers 1.501.80, id. Blauwe Eigenheimers J 22.10, Noord-Holiandsche Biauwe 1.80 1.90, id. Bonte 2, Zeeuwsche Eigenheimer poters 2, Hillegommer Zandaardappelen 3A Drentsche Eigenheimers 2.25 per ILL. uiELFT, 23 Nov. Boter. Ter markt waren 20/8 en 9/16 v., te zamen 490 K.G. Prijs f, 2.60 a 2.821/2 per K.G. HOORN, 23 Nov. Kaas. Aangevoerd 3 stapels fabrieksbaas 59; 8 st. boerenkaas 60; 1 st. fabriekscommissie 55; 20 st. boerencommissie 56; totaal 32 stapels, wegende 11.684 K.G. Handel vlug. mef onze Onze succes Ratiné Winterjes, chique 2 rij model, prima afwerking, fl. kraag 37.50. Paletots, 2 rij, fl. kraag v.a. 27.50 Ulsters, nieuwste dessins vanaf 27.50 Motorjekkers met bont 30. BI. Kamgaren en nieuwste dessins (ook streepjes) fantasie costuums vanaf 35. Gegarandeerd Kleermakerswerk Paardehaarbewerking - Chique coupe. b. de Schouwtjeslaan Gesloten huis. - Geopend tot 10 uur 's av. - 's Zaterdags 11 uur. Geen filialen. De volgende maand ia het, zooals men eet, honderd jaar geleden, dat de groote ranache geleerde Louis Pasteur geboren erd, en in verband daarmee heeft men den laatsten tijd weder veel over hem sschreven. Het meest isPasteur bij de enschheid bekend door zijn vermaarde nding van een middel tegen de honds- Iheid, waardoor een onschatbare weldaad n de wereld werd bewezen. In de „Rotterdammer" lazen wij dezer gen over deze vinding en de omstan- Jjheden, waaronder zij plaats had de igende interessante bizonderheden: In December 1880 stond Pasteur toe- ilig aan het sterfbed van een kind, dat aigen tijd geleden door een dollen hond beten was. Getroffen door het vreeselijk den, wat een onuitwischbaren indruk op !m maakte en door de groote geheim- anigheid, die deze ziekte in tegenstel- ig met het miltvuur kenmerkte, kon hij ?h niet onttrekken aan den drang, om der op de oorzaak in te gaan, in da op eens een blijvende geneeswijze te ont- kken. De giftstof kon bij na veel moeite n don dollen hond vrij maken en in- uiten bij een konijn, dat stierf met de idelijkste verschijnselen van de hondsdol- id. Toen hem dit eenmaal gelukt was, sht hij, of het hem mogelijk was die letstof zoo te verzwakken, dat een esr- enting daarmee geen schadelijken in- oed op het konijn ten gevolge had. Daarna ging hij na, hoe hij een reeks n die entstoffen kon krijgen, waarin al- graden vertegenwoordigd waren, tot dien graad toe, waarbij onder gewone omstan digheden dadelijk de toekenen van honds dolheid bij het konijn optraden. Hij was in staat zulk een opklimmende reeks ta vormen en daarmee spoot hij achtereenvol gens dag op dag zijn dieren in. Doordat hij het gif in langzaam stijgende kwaad aardigheid toediende, waardoor in het dier voldoende afweerstoffen tegen de hondsdol heid konden worden te voorschijn geroe pen, was Pasteur weldra tot zijn groote voldoening in staat te constatesren dat de hevigste beten van dolle honden op zul ke ingeente beesten niet den minsten in vloed hadden, In 1885 deelde de groote Pranschman zijn resultaten aan de Acade mie des sciences mee, dat het mogelijk was niet alleen dieren; maar ook menschen van hondsdolheid te vrijwaren, als zij dadelijk na den beet van den dollen hond, door zijn inspuiting behandeld werden. Maar niet dadelijk bad Pasteur het dur ven wagen zijn geneeswijze op den mensch toe te passen. Een bijzondere gebeurtenis die later vereeuwigd is in een beelden groep op het voorplein van het Instituut Pasteur, was daar aanleiding toe. De le vensbeschrijver van Pasteur, René Vallery- Radot, verhaalt dit voorval op levendige wijze. Af en toe zullen we eenige ge deelten daaruit overnemen. Op een moeien Dinsdagmorgen in do maand Juli 1885, ziet Pasteur een ventje van 9 jaar uit den Elzas, Joseph Meis ter geheeten, met zijn moeder op het la boratorium komen om hem te spreken, om dat hij twee dagen geleden door een dol len hond gebeten wa3. Terwijl hij naar school ging, had een horuL flÊch op hem geworpen en het arme ki^pSp den grond gevallen en niet in staat zich te verdedi gen, had niets anders kunnen doen dan zijn gelaat met de handen te bedekken. Vreeselijk toegetakeld was de kleine Jo seph thuisgekomen. De dokter, die dade lijk geroepen werd, begreep, dat er een dolle hond in het spel was, maar ook dat de dood van het kereltje onherroepelijk vaststond. Na een of twee maanden zou de ziekte uitbreken en dan was het met het arme kind gedaan. Als laatste redmid del echter raadde hij de ouders aan Pas teur te raadplegen, van wien hij wist, dat hij zich op het vraagstuk der hondsdol heid had toegelegd. Toen Pasteur de 14 wonden van den kleinen Meister zag, maakte zich een hef tige ontroering van hem meester. Wat zou hij voor dit kind doen? Kon hij de voor behoedende behandeling wagen, die hij steeds met goed gevolg op zijn honden had toegepast Pasteur zweefde tusschen hoop en vrees. Hij durfde nog geen beslissing te ne men, maar onderwijl zorgde hij voor al les wat die moeder en haar zoon, geheel alleen in Parijs, noodig hadden. Hij liet ze om 5 uur in den namiddag terugkomen, na de zitting van het Instituut. Hij wil de niets probeeren zonder eerst dokter Vulpain over het geval gesproken te heb ben. Pastour achtte dezen arts zeer hoog, omdat hij zoo buitengewoon voorzichtig was. Vulpain bezag altijd alle zijden van een vraagstuk. De mensch had in hem de overhand boven den geleerde. Hij was een rechtschapen man. Daarom wilde Pasteur eerst hem raadplegen. Vulpai* van meening, dat de proef nemingen Vfta ïasterw» op de jonden vol doende beslissend waren om de inspuitin gen te wagen. Waarom, vroeg Vulpain, de ze behandeling niet gewaagd? Bestond er dan een ander werkzaam middel tegen de ze ziekte? Als men eenerzijda de bijna ze kere gevaren, dat het kind aan de honds dolheid sterven zou, afwoog, en aan den anderen kant de kansen om hem van den dood te redden, in het oog hield, was het niet meer een recht, neen, was het een plicht voor Pasteur om op den kleinen Meister zijn nieuwe geneeswijze toe te passen. Ook Dr. Grancher, één van de beste dok toren op het gebied van de bacteriologie, werd in consult genomen en deze was van hetzelfde gevoelen als dokter Vulpain. En zoo werd besloten den kleinen Jo seph dienzelfden avond nog de eerste in enting te geven, waarin de smetstof uiterst verdund was. Joseph huilde in het begin, alsof er srprabe was van een groote ope ratie. Maar hij was gauw weer getroost Pasteur had voor hem en zijn moeder een aparte kamer laten inrichten. Hij wilde niet hebben, dat hun iets ontbrak. Weldra begon Joseph Meister zich te vermaken met de kippen, konijnen en marmotjes, die in het Instituut gehouden werdeu en op kin derlijke manier nam hij het voor de klein tjes op, als zo, bii de grootere vergeleken te kort kwamen. Ondertusscheu volgde Pasteur met klap pend hart het verloop. Naarmate de inge spoten smetstof sterker werd, nam zijn on gerustheid toe. Nu eens was ïiij vol hoop om het kind te redden, dan weer was hij ten prooi aan den vreeselijksten angst. Hij kon niet meer werken. Eiken nacht had bii koorts. Die kleine Meister, dien hij had zien spelen in den tuin, verscheen soms plotseling in zijn heftige verbeelding, zonder dat hij er iets aan doen kon, als een doodziek kind, dat in zijn krampen stikte zooals vroeger de kleine zieke, die hij in 1880 gezien had. Den 19en Juli kwam de laatste beslis sende inenting. Het gif was nu zoo groot, dat het bij konijnen na 7 dagen een hef tige uitbarsting van de ziekte gaf. Ble ven de verschijnselen echter uit bjj den kleinen,Joseph, dan was hij van een zeke ren dood gered. Genezen van zijn wonden, geïnteresseerd voor alles wat bij zag, zich thuis voelend in het Instituut, alsof hij op een groote boerderij in den Elzas was, ontving de kleine Meister, wiens onschuldige oogop slag vrees noch schuchterheid verraadde, de laatste zoozeer gevreesde inenting. Aan den avond van deze geduchte proefneming kuste hij zijn „lieven mijnheer Pasteur", zooals hij Ijem noemde, goeden nacht en ging rustig slapen. Pasteur echter bracht een vreeselijken nacht door. De slapeloos heid, die de menschen van de daad ge woonlijk spaart, ontziet de menschen van de gedachte niet. In deze langzame en sombere uren van den nacht, waarin alles anders is, waarin het kloek verstand ten prooi is aan geestesverschijningqp, verbeeld de Pasteur zich, vèr van zijn laboratorium' waar bij zich zeker van zijn succes wist, Jtet het kind sterven ging. De morgen bracht geen bijzondere ver schijnselen. Het bleek, dat het directe ge vaar geweken was. Nog enkele dagen noes ten echter afgewacht, vóór men dan jon gen definitief genezen kon verklaren. Maar Pasteur had rust noodig. In een boekje van Bourgogne zocht hjj de eenzaamheid. En daar mocht bii de hlijde zekerheid sma ken, dat zijn werk niet tevergeefsch was geweest, maar een der grootste geneeskun dige gebeurtenissen van zijn eeuw was geworden. Joseph Meister was gered en blijde ging Ipj met zijn moeder weer te rug naar den Elza3. Een gevoel van verlichting ging door Europa, toen bekend werd $at er een af doend middel tegen de hondsdolheid, mits tijdig aangewend, gevonden wa3. Toen Pas teur dan ook vroeg om de stichting van n groot gebouw, waarin hij zich met zijn assistenten, die uit alle deelen der we reld naar hem toestroomden, nog beter kon toeleggen op de vraagstukken der infec tieziekten, kwam van alle kanten het geld. waardoor in 1888 een monumentaal ge bouw kon verrijzen, dat den naam draagt van l'Institut-Pasteur. Daar werden toen de onderzoekingen nog meer uitgebreid en dieper drong men, onder leiding van Pas teur, in op de kwestie van vaccins en serums, o.a. ten opzichte van diphtherie. Ook werden er natuurlijk nog steeds pa- tienten die door dolle honden gebeten wa ren, door den grooten Eransehman behan deld. Van hoe groote beteekenis de behan deling van Pasteur was, bljkt wel uit het fait, dat van 5241 personen, gebeten door dieren, waarvan een veearts verklaard bad, dat zjj dol geweest waren, er na de behan deling slechts 33 gestorven waren, dat ii 0.63 pOt,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11