Vijftien Gulden M 'rtf i ,p 'n AL. GRATIS Nugget garnituur L. PAANAKKER 46 Gr. Houtstr. 46 Vrijdag 24 November 1922 45ste Jaargang No. 14307 Een oplossing. Heden keerden wij uit: aan den Heer W. P. N. KOOIJ, Kromme Elleboogsteeg 2, te Haarlem, de Somma van wegens een aan hem overkomen onge val, waardoor hij zijn ringvinger heeft verloren. De „doode*' Antïthes e !(Slot volgt.) Directie Nieuwe Haarl. Courant. STADSNIEUWS. AGENDA 21NOVEMBER Voor onze eigen R.-K. Weezen. MUZIEK. Ledenconcert. Op dit programma kon men het hoofd der Duitsche partij in Rusland, Anton Rubinstein, in broederlijke vereeniging zien met de mannen der jong-Russische school, die door hem zoo fel bestreden werd. Niet als Tsjaikowsky stond hij indifferent tegenover die nationale schoolhij was er de antipode van en deed dat blijken met alle kracht die in hem was. En wie durfde in dien tijd te twijfelen aan het gezag van almachtigen Rubinstein, schitterend klavierkunste naar, internationaal componist, invloed rijk ook door zijn gemakkelijke» stijl zoowel in woord als in tonen Wat heeft hij voor invloed nagelaten, leze Schumann-epigoon van het zuiver ste water Waar wij door de jong-Rus- sen de huidige Fransclte school niet wei-» nig beïnvloed weten, ging het met Ru binstein zooals met zoovele navolgers inen kan den stijl van een voorganger opsieren hij wordt er tegelijk slechter mee. Maar het is niet de éénige verdien ste van Rimsky-Korssakow en de „ca- merata," dat zij aan de luie en gemak kelijke formalistiek den doodsteek ga ven. Door de eerlijkheid van hun over tuiging kreeg hun muziek een sterkte die geestdrift wekte bij wie na hen kwa men. Waar zij bezield waren door een idealisme dat nooit vergaat, zien wij hun vaak al te weinig-technische ont wikkeling in een eigenaardig licht. In dit verband mag men ook letten op het feit hoe angstvallig R. Korssakow zijn leerling Glazoenof wilde behoeden voor de gevaren van het autodidact-zijn. En 't is niet minder interessant, te zien hoe Rackmaninof, zoodra bij hem de com ponist ontwaakt, de school te Peters- burg vaarwel zegt en naar Moskou gaat om zich onder leiding van den knappen Tanejew te stellen, den leerling en vriend van Tsjaikowsky. Wie herkent in het thans gespeelde pianoconcert niet recht streeks Tsjaikowsky Om iets te noe men het zwaarmoedige hoofdthema, of ook het neventhema dat later ander maal in het finale in straffer rythme weerkeert en daar letterlijk het geheel beheerscht. En hier mogen wij in de eerste plaats denken aan het hoogst serieuze spelen van ons orkest. Wat kwam dat alles in op de spits gedreven klaarheid tot ons, bovenal waar die nevensatz een fugatisch karakter krijgt. Wat was daar alles mooi tegen elkaar afgewogen, zoo wel onderling als tegenover den klavier- toon. Het is spijtig dat de toon der kla rinet, waar die samentreft met het kla vier, daar steeds een zweving onderblijft. De atmosfeer, en daar gaat het in dit werk toch voor een groot deel om, wordt daardoor min gunstig beïnvloed. Het melancholisch-droomerig middendeel met zijn prachtige vervloeiing in E groot was een specimen van samenspel dat men niet beter kan wenschen. En hier denk ik aan den klaviertoon L dien de solist in de concert-étude van Bortkiewicz ontwikkelde. Dat mooie opus hoorden we al eens meer van den pianist Hugo van Dalen. Daar klonk zijn Blüthnervleugel zooals wij hem zoo graag meer hadden gehoord op dezen avond. De polonaise op. 12 die we even eens ons von een vroegere auditie van dezen pianist herinneren, werd gespeeld met een sterke bravour die aan het werk gestalte gaf. Een jonger werk van den componist mocht ons minder bekoren het is, in weerwil van de vele noten, vrij tamme muziek. Wat kwamen er anders een keur van interessante toonwerken op dit pro gramma voor. De Capriccio espagnol van den vader der moderne Russische school is een pronkjuweel van instru mentatie, een viriel stuk muziek't genoot een vertolking die alle kenmerken van degelijke studie in zich droeg. En, laat ons bok dit niet vergeten te ver melden hoogst gelukkig werd uitge voerd. Het banal; stuk van Rubinstein waren we gelukkig gauw vergeten in een zoo prachtige omlijsting, die gevormd werd behalve door Rachmaninow's twee de concert, ook nog door Ljadow's tweede serie Russische volksliederen, op prach- tig-doorzichtige wijze voor orkest ge zet. En dat alles ging dezen avond in een eerste uitvoering Daar moet wel degelijk en serieus zijn gestudeerd, om met zulk een programma voor den dag te komen. Dat is voor de H. O. V. een program-vernieuwing, waarvan .zij nog plezier zal beleven. Met belangstelling mag men een herhaling van deze werken tegemoet zien. Wie weet krijgen we nog eens een „Baba Yaga," een „Shéhécé- razade" te hooren Concertmeester Knikker, die dezen avond zoo uitnemend de soli verzorgde zal het een werk naar zijn hart vinden. Een avond van beteekenis is dit laat ste ledenconcert der H. O. V. geweest; de heer Gerharz en zijn orkestmannen mogen na het ingespannen studeeren den mooien uitslag zeker in herinnering behouden. O. J. K. Bij aankoop van minstens - f 10.— Schoenwerk - alléén VOOR DEN POLITIERECHTER. Rijwielverduistering. LANGS DEN WEG. Weesjes. In den somber-stillen Novembermor gen steekt een groep weesjes, onder toe zicht van een liefdezuster de Groote Markt over. Een heel simpel geval. On opgemerkt en stil, niet lachend of druk doend, integendeel bijna zwijgend, gaan zij daarheen. Het simpele tooneeltje houdt me even gevangen. Ik blijf op het trottoir stil staan en allerlei gedachten komen in mij op. Gedachten van huiselijk geluk, bij winteravonden, onder de warm-stralen- de lamp, de kinderen met de ouders om één tafel geschaard, genietend de zachte koestering van moeder, den steun van vader. En ik denk aan het aanstaande St Nicolaasfeest en zie in mijn geest kraaiende kinderen, op vaders schouder, overgelukkig met de verrassingen voor hen in den nacht gebracht. Ik denk terug aan mijn jeugdjaren, aan vacantiereisjes, verjaardagen, wandelingen met vader. Vader, de groote en sterke man, tegen wien een kind opziet, de man, die alles weet en op alles antwoordt en in alles raad schaft. Onopgemerkt gaan de weesjes over de Groote Markt, in haar bijzondere kleeding, haar typische kapertjes. Arme stumperds Wat missen ze veel, dat wij gekend hebben, waarvan we iets be houden ons heele leven door, waaraan we nog terugdenken, als onze haren al gaan grijzer,: Onze zonnige jeugd, om huld met de liefderijke koestering van twee menschen, wier zorgen naar ons uitgingen te dag en te nacht en waarvan we eerst later begrijpen, wat ze offerden om ons. En met weemoed denk ik aan de wees jes, die door de vreemde stad loopen, waar niemand hen kent en waar zij nie mand kennen, maar waar ze kwamen, omdat een weldadige hand daar een te huis vestigde voor ouderlooze kinderen. En later, als ze grooter worden en met het leven in aanraking komen en ern stige beslissingen moeten nemen, zullen ze dan niet, méér dan wij, voelen, dat ze alléén door het leven gaan Ik wandel verder. Een heer komt mij tegemoet, zijn dochtertje, mooi blondje van omstreeks tien jaar, in den arm. Ze lacht en snapt en klapt en springt en huppelt en heft zich op aan vaders ster ken arm Wat was 't, dat mij drong nog één maal om te zien naar de weesjes, die on opgemerkt en stil juist om den hoek van de straat verdwenen 't Was toch niet zoo'n simpel geval Percy Grainger. Provinciale Staten van Noord- Holland. Ged, Staten maken bezwaar zich bij de be- Haarlem, het Bollencentrum. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT, 3enoemingen. Verdwijnende tollen. Be abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.3734 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. mm COURANT gaS3GMHUHMMt|m 11 ES Advertenties 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededoeling: 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. mi mmm bestaat bit n bladzijden. eerste blad Er is dit jaar bij de algemeene beschouwinr gen over de staat sbegrooting in de Tweede Kamer al weder een debat gevoerd over lie antithese; speciaal door mr. Troelslra werd nog eens weer de onhoudbaarheid, on waarachtigheid enz. betoogd van de stelling dat er ook in de politiek beginselen zijn, wel ke als vanzelf een rechter- en linkerzijde in het leven houden. Ont is belachelijk, dat is maar gelegenheidspraat enz., blijven de so cialistische en liberale heeren ieder jaar op nieuw nit den treure zingen. Waarom blijft ge er dan zoo over pralen en zeuren, wanneer de antithese toch morsdood is, merkte ditmaal ter snede een lid der rechterzijde op. Om geen andere reden, dan omdat de da mes en heeren zelf niet van dien dood over tuigd zijnl Dit is de laatste dagen weer in de Kamer gebleken bij het debat over de be grooting van justitie. Een der nieuwe vrijzin nig-democratische leden, mevrouw Bakker- Nort, kwam mei een fulminante rede van den minister wijziging van de huwelijkswetgeving eischen en dan niet. op ondergeschikte punten, als dispensatie voor de vrouw om haar eigen domicilie te hebben, wanneer zij tot lid van een publiekrechtelijk college is gekozen en dergelijke zaken, waarin de oude wet zich langzamerhand aan gewijzigde omstandighe den zal moeten aanpassen. Neen deze vrij zinnige vrouw wilde heel de basis van de huwelijkswetgeving omkeeren volgens het be ginsel: man en vrouw zijn ook in bet huwe lijk onafhankelijk van elkaar. Hel Nederland- sche huwelijksrecht heette soldatenrecht, ver nedering voor de vrouw enz. De Staat had zich buiten de verhoudingen tusschen man en vrouw te houden; wie de onderworpenheid der vrouw aan den man wilde propageeren, kon dat wel met een kerkelijke verbintenis. De spreekster gaf blijk van de heerschende begrippen over huwelijk en huwelijksrecht al een heel mager begrip te hebben. Ook al werd ons Katholiek ideeaal verwezenlijkt dat het kerkelijk huwelijk officieel als het huwelijk werd erkend, dan nog zou de Staat niet afzijdig mogen blijven bij alle burger rechtelijke gevolgen, welke het huwelijk mee brengt, speciaal in gevallen, waarin de har monie van den echt verstoord wordt door de schuld van een of van beide partijen. Maar dan juist dient de wetgever uit te gaan van het beginsel, dat het huwelijk een Goddelijke, onverbreekbare instelling is en niet eenvoudig oen papieren contract tus schen twee mensehen. De sprekers der rechterzijde hebben de heiligheid van het huwelijk en de door de natuur aangewezen beteekenis van den man en de vrouw voor het gezin, tegenover de banale redeneeringen der linkerzijde weer eens ter dege recht gezet. En Minister Heemskerk verklaarde namens de christelijke regeering, dat, ook at zegt de wet: „ik regel alleen do burgerrechtelijke gevolgen van het huwelijk," zoo is daarmee hel huwelijk ais goddelijke instelling niét in de wet ontkend. Als er in de wet staaf: „de man is het hoofd der echt- vereeniging", dan wil dat niet zeggen, om dat de wet hem tol hoofd maakt, maar dan is dit de wettelijke erkenning van wat het wezen der echlvereeniging is. De vrijzinnige dames in de Konier lachten daarom; maar de Minister beantwoordde dien lach met een uitmuntende uiteenzetting over de beteekenis en de waarde van het huwelijk voor de maatschappij om te besluiten: „van mij is geen herziening te wachten om het hu welijk op andere beginselen te vestigen." Wij zouden na diit debat nog eens weer aan mr. Troelstra c.s, willen vragen: is de antithese dood of levend en aan wie de schuld, wanneer ze lovend blijft? De Sociale verzekeringswetten hebben den laalsten tijd wel de aandacht ge had van alle daarbij betrokkenen. Nadat mr. Groeneveïd, administrateur bij bet Departement van Arbeid, zijn ideeën in een reeks ingezonden stukken heeft ge lanceerd en deze in een brochure heeft saamgevat, hebben zij in vele bladen gecirculeerd. Vooral werd daarbij op den voorgrond geschoven de passage over de werkzaamheden van de bij de soc. ver zekering dienende lagere en middelbare ambtenaren, welke passage voor deze categorie van personen nogal incrimi- neerend mag genoemd worden. Het treu rigste is evenwel dat wat de heer Groe neveïd daarover geschreven heeft in 't algemeen genomen droevige waarheid is. Echter was het niets nieuws, want ruim twee jaar geleden is in ingezonden stuk ken in dagbladen al uitvoerig hetzelfde betoogd. Het is onnoodig dit thans we der te doen. Alleen zouden wij willen vragen wat is er, wat wordt er van hocgerhand gedaan om het gesignaleerde euvel te bestrijden. Ten overvloede wijzen wij nog op een ander kwaad, n.l. het nog maar steeds toelaten van getrouwde vrouwen als ambtenaren. Het is heden ten dage nog steeds geoorloofd dat meisjes aan de Rijksverzekeringsbank werkzaam blijven nadat zij in het huwelijk zijn getreden, en dit kwaad wordt aldoor erger. Ook Katholieke ambtenaren dragen hiertoe bij, voorbeelden van recenten datum be wijzen het. Of dit de regeering bekend is, weten wij niet. 'De administratie van de Rijksverzeke ringsbank is in den loop der jaren in liooge mate topzwaar geworden. De ver houding van salaris tot gepraesteerden arbeid is in vele gevallen zeer oneven redig, en die verhouding ^vordt met het ouder worden der ambtenaren en het daaraan gepaard gaand hooger worden van het salaris steeds weer omgekeerd onevenredig- Enkele cijfers zullen het duidelijk maken. Volgens het laatst verschenen verslag der Bank van 1920 (dat van 1921 is nog steeds niet verschenen, dit zou wellicht een nog juister beeld geven) bedroegen de administratiekosten in dat jaar f3.662.777,105 tegen f2.683.678,40 in 1919 en f2.197.656.205 in 1918. Over 1920 is dus f 979.098Ï705 (zegge ruim negen hon derduizend) meer uitgegeven dan over 1919. Het aan salarissen der ambte naren betaalde bedrag was f292.914,15 meer dan in 1919; deze verhooging houdt o.m. verband met de uitvoering van het bezoldigingsbesluit van 1920. Deze cijfers in millioenen geven nog geen duidelijk beeld, een nadere aanduiding van de uitgaven lijkt ons daarom wen- scliclijk. Aan het vaste administratief personeel werd in 1920 uitbetaald f 619.850,475 (zes (honderd een en negentig duizend acht honderd vijftig gulden zeven en veer tig en een halven cent); in 1919 f 613.592,575, een verschil van bijna f50.000. Aan het tijdelijk personeel werd in 1920 rond f87.000, in 1919 rond f36.000 uitbetaald, ook hier een vermeerdering van ruim f 50.000. Voor het personeel in den buitendienst (agenten) steeg het uitbetaalde salaris van f203,859,99 in 1919 tot f255.651,30 in 1920, verschil ruim f 50.000. Aan reis- en verblijfkosten werd in 1919 voor den buitendienst besteed f 118,686,27», in 1920 f 167.063,86. Voor liet personeel in binnen- en buitendienst krijgt men voor de jaren 1919 en 1920 dus een verschil van ruim twee hon derd duizend gulden. Voor bureau-behoeften werd in 1919 uitgegeven pint. f 12.000, in 1920 plm. f21.000; de kosten voor druk- en bind werk stegen van f 120.408.09 in 1919 tot f 205.264.97^/2, (tweehonderd vijftigdui zend tweehonderd vier- en zestig gulden zeven en negentig en een halven cent) in 1921. De hierboveijgenoemde bedragen zijn alleen uitgaven ten behoeve van de Ongevallenwet, die voor de Invaliditedts- en Ouderdomswet zijn hierin niet be grepen. De salarissen uitbetaald aan hel per soneel belast met de uitvoering van de Invaliditeitswet bedroegen in 1919 ruim f7000, in 1920 ruim f 167.000 een ac cres van f 160 000 (honderd zestig dui zend gulden). Voor de Ouderdomswet zijn deze be dragen resp. f 82 000 en f 298.000, ook hier dus 'n vermeerdering van f 116.000 in een jaar. Hierbij dient echter in 't oog te worden gehouden, dat de twee laatstgenoemde wétten eerst 3 Dec. 1919 in volle werking zijn getreden. I11 ronde cijfers hebben de Ongevallenwet de Invaliditeits- en Ouderdomswet in 1920 alleen aan salarissen 476 duizend gulden meer gekost dan in 1919. En toch ondanks dezen aanwas in salarissen wijst de wiskundige balans van het Ongevallenfonds een steeds hoo ger batig saldo aan. In de toelichting op den balans over 1920 lezen we: „Tusschen 31 Dec. 1919 en 31 Dec. 1920 is het overschot van f4.104.33,915 lot f5.791.704.985 dus met rond f 1.688.000 toegenomen. De gunstige uitkomst van de verzekering over liet jaar 1920 is de voornaamste oorzaak van deze toeneming van het saldo. Wij willen hierbij even opmerken, dal )het „suikerpotje" van de R.V.B. tocli wel wat al te groote afmetingen gaat aannemen. Niettegenstaande de admini stratiekosten in 1920 in totaal met bijna een millioen opliepen, neemt het batig saldo met ruim 1Va millioen toe: Rekent men bij dit saldo de gemaakte reserven van f 1.100.000 £een millioen honderd duizend gulden) voor verlies op beleg ging, dan bedroeg genoemd potje op 1 Jan. 1920 bijna 7 millioen, en zal het, gezien het accrès in den loop der jaren, op 1 Jan. 1923 wellicht 10 mil lioen bedragen. Volgens de OAV. 1921 mag de R.V.B. echter slechts één millioen voor haar Ongevallenfonds reserveeren. In een slotartikel zullen wij nagaan of hieruit niet een oplossing is te halen. A. TH. Sociëteit „St. Bavo" Schaakclub 8 uur Kinderkoor half 3 Gewone zit tingen Spaarbank voor Katholiek Neder land Zitling van 5734 uur. Stadsschouwburg Yvette Guilbert 8 uur. Gem. Concertgebouw Muziekuitvoering (werken Hans de Bock) 8 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat, Dage lijks, uitgenomen Zaterdag, Zon- en Feest dagen. toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var, half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alie werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Alie werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Museum van Kunstnijverheid Tentoonstel ling van binnenhuiskunst Geopend van 104 uur gedurende de maand November. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinêe en avjndconcert. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. Bij de beëindiging der Mariacongre- gatie is Dinsdagavond gecollecteerd voor het St. Nicolaasfeest der R. K.Woezen, welke collecte een bedrag van f 21.19 opgebracht heeft. Een waarlijk mooi bedrag! Vrijwillige Ovderdoms-verzekering. De zer dagen had in de St.. Bavo te Haar- •lem eene vergadering plaats, van de sinds korten tijd opgerichte Landelijke Vereeni- ging van R.K. Agenten der V.O.O, afdee- ling Haarlem. Ruiten de verschillende zaken vanhuis- houdelijken aard, was natuurlijk de hoofd schotel, het verslag der oprichtingsverga dering te Tilburg. De secretaris deelde aan de hand der notulen dier vergadering me de hetgeen daar was gebeurd en bespro ken, waarbij nog eens te meer bleek, dat hoofddoel der organisatie móet zijn, het burgerrecht dat de Vrijwillige Ouderdoms- verzekering reeds heeft verkregen, op da best mogelijke wijze nog te vermeerderen en het groote aantal verzekerden nog te doen toenemen. I Na eenige besprekingen van verschillen den aard en na van de vergadering op dracht te hebben ontvangen tot samenstel len van een concept-Reglement, sloot de voorzitter onder dankzegging deze welge slaagde vergadering. Diefsal. Voor den politierechter stonden allereerst terecht de arbeiders J. H. en J. K., die op 24 Oct. met medewerking van den koetsier J. L., die een vracht steenkolen voor den heer van Wijk reed, twee zakken van den wagen hebben gestolen en deze hebben ver kocht voor 6 gulden. Toen de zaak uit kwam hebben bekl. het gestoiene terugge kocht. Het O. M. eischte 14 dagen gevange nisstraf. De po'itierechter Mr. Josselin de Jong, wees er bekl. op, dat zij hoog spel hadden gespeeld en bijna in de gevangenis waren gekomen. Dit moest een ernstige waar schuwing voor hen zijn en dan kon hen een maand voorwaardelijk worden gegeven, met een proeftijd van 1 jaar. De koetsier, als medeplichtige hoorde 14 dagen gevangenisstraf tegen zich eischen en werd tot 8 dagen veroordeeld, omdat hij als de eerst-verantwoordelijke persoon be schouwd werd. Juffr. St., die de vorige week wegens dief stal terecht stond, welke zaak toen voor na der onderzoek werd aangehouden, vooral met het oog op den toestand van bekt., werd thans veroordeeld tot een voorwaardelijke straf van 2 maanden onder bijzondere voor waarden. Wegens verduistering stond terecht de 22- jarige reiziger P. N, A. v. d. W., thans wanende te Haarlem, wegens verduistering van goederen, die hij als monster onder zich had. Bek! is eenige jaren geleden door de rechtbank te Roermond vreoordeeid tot 8 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proef tijd die nu juist om was. De eisch luidde thans 2 maanden. De politierechter veroor deelde v. d. W. tot 14 dagen gevangenis straf. Bekl. wilde er nog eens over denken of hij in hooger beroep zou gaan. Door de recherche is opgespoord en aan gehouden de 24-jarige electricien A. W. wonende alhier, die bij den rijwielhandelaar K., hier ter stede, een rijwiel gehuurd had en het daarna beleend in de Stads bank van Leening. Voor zijn Afscheids-Concert Zondag 26 d. in den Schouwburg Jansweg te Haarlem heeft Percy Grainger het volgende programma sa mengesteld: Brahms: Paganini Variaties, Liszt Liebestraum en Polonaise E gr. t„ Jubanöanse van Nathaniel Dett, den begaafden Negercom ponist, van Grainger; Lullabu en One more day, my John en van David Guion Turkey in the Straw (Amerik. Volksdans) Verder staan nog op het progTamma werken van Ravel en Debussy. In hun Memorie van Antwoord op het Al gemeen Verslag der afdeclingen van de Pro vinciale Staten van Noord Holland deelen Ged. Staten o.m. het volgende mede: De thans gevolgde wijze van behandeling der begrootingen in de afdeelingen is een proef. Zij schakelen in hun antwoord uit al hetgeen vooruitioopen zou zijn op de behande ling van het apport der P. E. N.-commissie. Dat rapport kwam 25 October j.I. in en is thans ter perse. Daarop kan ook een schrifte lijk antwoord van Ged. Staten worden tege moet gezien. Wat betreft de taak der provincie en de bemoeiing der Provincie willen Gedep. Staten streven naar het bewandelen van den juisten middenweg, t. w. niet af te wijzen de zaken die zich, als b.v. de drinkwatervoorziening aan de provinciale zoirg opdringen, omdat die zoig van andere organen niet iste verwach ten, maar niet te zoeken naar nieuwe banen, waarop de provincie zich allicht zou kunnen begeven zonder in botsing te komen met de wettelijke begrenzing van haar taak. Met de zorg voor de gezondheid vorder te gaan dan reeds geschiedde, zou, naar de meening van Gedep. Staten, de provincie in strijd brengen met art. 141 der provinciale wet. Zou de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" de be hoefte aan ziekeninrichtingen ten platten- lande weten te koppelen aan de wijkverple ging, dan ware te overwegen, in hoever deze combinatie van de zijde der provincie kan worden gesteund. De beschouwingen over den nood in den tuinbouw hadden de volle aandacht van Gedep. Staten. Van het provinciale belang, dat bij het behoud en den bloed van den tuin bouw in Noordholland is betrokken, zijn zij doordrongen. Zij verwijzen voorts naar hun antwoord op de vragen van den heer Wester hof over dit onderwerp. Het verschaffen van crediet aan niet-kapitaalkrachtige tuin bouwers kan wellicht een noodmaatregel zijn, die de overweging waard is, doch Gedep. Sta ten meenen zich hierover niet met stellig heid te kunnen uitlaten, zoolang hen het advies van den Nedartandschen Tuinbouwraad niet heeft bereikt. Evenzeer kan wellicht de werkloozenzong in den vorm, waarin zij door de Provincie wordt betracht, ten goede ko men aan de individueele nooden van de tuin- bouwarbedders, die in het tuindersbedrijf geen bestaan meer vinden. Hoe de verrui ming der werkgelegenheid echter aan den tuin bouw en de tuinbouwers als zoodanig kan worden dienstbaar gemaakt, is niet duidelijk. Evenmin is dat het geval met de kanaalplan nen. Voor de nieuwe vaartverbindingen aan den tuinbouw zouden kunnen ten goede ko men, zal toch langer tijd verlooperi dan, naar mag worden gehoopt, de crisis duren zal. Ten aanzien van de aanbevolen bemidde ling der provincie bij het tot elkander bren gen van producent en consument met uitscha keling van den tusschenhandel, scharen Ged. Staten zich aan de zijde van hen, die in dit opzicht in hoofdzaak van het particuliere ini tiatief practisch resultaat verwachten. Is hier bij steun van overheidswege noodig en de het verieenen daarvan op den weg der ge meenten, niet op dien der provincie en de de Gemeentebesturen zijn beter dan Ged. St. in de gelegenheid in die richting weifczaam te zijn. Vertrouwd mag worden dat de Gemeente besturen dat belang, resp. dat van een ver beterd marktwezen zulten inzien en hiertoe geen speciale aansporing van de zijde van Gedep. Staten zullen behoeven. Als hulp in den nood van den tuinbouw noodig zal blijken, zien Ged. Staten in, dat vooral spoedige hulp zal baten en houden zij het oog op dit doel gerich. Of verbetering van den toestand door de benoeming van een deskundige commissie uit de Staten met uit gebreide volmacht nog daargelaten de vraag of zij wettelijk toelaatbaar is is naar de meening van Ged. Staten, aan twijfel onderhevig. Het verslag der commissie van samensmel ting van plannen tot verbetering van scheep vaartverbindingen, kan spoedig worden tege moet gezien. Reeds heeft eene technische sub commissie uit haar midden een advies uitge bracht, waaruit blijkt, dat zij zich in 't alge- meeen aansluit bij het voor kort gepubliceer de verslag der zg. commissie van Aalst. Een oordeel ook over de financieele regelingen der met de plannen verbonden uitgaven, be houden Ged. Staten zich voor tot na het ver slag der Provinciale Commissie. Eene regeling van het verkeer met zware vrachtautomobielen is aanslaande. Als middel tot werkverschaffing kan wegenverbetering in aanmerking konten, doch alleen indien daar mede wordt bijgedragen tot oplossing van het wegenvraagstuk. Binnen afzienbaren tijd zul len voorstellen aan de Staten worden gedaan. Pogingen om in verband met de dienaan gaande in de Staten geuite wenschen. open stelling van de duinen voor het publiek te verkrijgen, zijn niet gelukt De eigenaars maakten tegen die openstelling bezwaar. In het jaar 1927 kan, met inachtneming v.an de formaliteiten onder Koninklijke goed keuring worden overgegaan tot ontbinding dar vereeniging „Stad en Land van Gooiland" Over het onitbindingsbcsluit en het verdee- tingsplan moeten volgens de wet Gedeputeer de Staten worden gehoord. Bij die gelegenheid kan worden nagegaan of de meening juist is dat de provincie en speciaal Ged. Stalen zeer veel tot behoud van het natuurschoon zullen kunnen doen. Ged. Staten zijn zich niet bewust hel ver wijt van sommige leden te verdienen, dat het bij hun college aan voldoende leiding ont breekt en dat zij te veel aan de ambtenaren overlaten. Zij zetten dit uitvoerig uiteen. Aan wetswijziging ter verruiming van de be voegdheden van 't Provinciaal bestuur en om te geraken tot een andere bestuursinrichting, oestaat, naar hun oordeel, geen behoefte. In- tusschen zijn zij bereid te verklaren dat ver andering in den gang van zaken wenscheliik is. Dat de toegezegde particuliere mededeelin- gen daaromtrent nog niet zijn gedaan moet worden toegeschreven aan de vele met de wijziging der werkwijze samenhangende kwesties, waaraan ook de huisvesting van het college van Gedeputeerde Staten eene voorname plaats inneemt Op de klachten be treffende den tragen gang van zaken aan de financiëele afdeeling gaan Ged. Staten niet verder in. Eene bezuinigingscommissie bevelen Ged. Staten nog niet aan. De bloeiende vereenigingen van bloembol lenkweekers en bloembollenhandelaren heb ben op hun program staan het stichten van een boilenbeursgebouw. Volgens de eerste plannen zou dit natuur lijk te Haarlem komen, het bloembollencen trum bij uitnemendheid van oudsher al, maar in den iaatsten tijd worden enkele stemmen gehoord, die het beursgebouw niet in Haarlem, maar te Hillegom willen neer zetten. Wij gelooven niet dat de laatste plannen veel succes zullen hebben. Er pleit te veel tegen. Ojn. is Hillegom het centrum niet van de bollenclutuur. Misschien wel het cen trum van het voornaamste gedeelte van de bollenstreek, maar niet het centrum van de heele streek, want ook noordetijk van Haar lem wordt nog een vrij belangrijke bollen- cultuur gevonden. Voorts de slechtere ver binding van Hillegom met de buitenwereld, het gemis aan zooveel comfort als in Haar lem, enz. We vernemen dan ook dat er al weer een vergadering is gehouden van personen, die alweer stelling nemen tegen degenen, die in Hillegom het beursgebouw willen bouwen. Maar hier willen we toch wel even ge tuigen dat ook wij het ten zeerste op prijs zouden stellen indien het bollenpaleis in Haarlem verrijst. Haarlem zal daardoor de hoofdstad en de zetel van den bloembollen- handel bij uitnemendheid blijven en tevens een monumental gebouw waarschijnlijk rijker zijn. Wel slaat of valt Haarlem als bloemenstad niet met het al of niet bouwen hier van een van de bollencultuur. Misschien wel het cen trum van den handel zich meer naar het zui den verplaatst doet dat aan den goeden naam van Haarlem als bollenoentrnm geen goed. Haarlem heeft in dit opzicht een tradiïie van oude historische beteekenis hoog te houden. Door met onverschilligheid den ze tel van den bollenhandel zich naar een an dere gemeente te laten verplaatsen, wordt wellicht aan een eeuwenoude traditie voor Haarlem ean eind gemaakt. Mcchten vereenigingen of ons gemeente bestuur hun invloed kunnen aanwenden om het centrum van de bollenbelangen in Haar lem te houden, dan is er denkt ons alle reden voor daar eenige moeite voor te doen. Barometerstand 778. Stilstand. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De BiK. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Nov. Hoogste barometerstand 778.0 m. M. te Seijdisfjord. Laagste barometerstand 736.6 m. M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Nov. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Noor delijke wind, half tot zwaarbewolkt, wellicht enkele regenbuitjes, aanvankelijk iets kouder. handeling der begrooting incidenteel uit te spreken omtrent ingrijpende wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden van het personeel. Over den schuldenlast en teeningspolitiek doen Ged. Staten uitvoerige mededeelingen, te uitvoerig om op te nemen. De financieele toestand der Pravinciale achten zij gunstig. In 1921 brachten de op centen op Personeele belasting op f 1.976,048 terwijl geraamd was f 1.496.000; opcenten op Inkomstenbelasting f 7.256.196 (geraamd f 2.227.000); opcenten op Vermogensbelasting ƒ4.950.002 (geraamd ƒ204.000). Op de bepaling van het tijdstip waarop de droogmaking van den Wesleinderplas zal kun nen aanvangen heeft de Provincie geen in vloed. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem be noemde tot Directeur van den jongevrou- wenbond te Haarlem, den w.e.h. J. Kok, Rector van het St. Jos.-Gest; tot Geeste lijken leider van groep A. 1 (Meisjes, welke het Patronaat bezoeken) den w.e.h. H. G. Caarls, kap. afd. (H. Joseph); voor groep A. 2 (Meisjes, welke geen Patro naat bezoeken) zorgen de E.E. Zustors Car- melitessen, en tot Geesteljjfeen leider van groep B. (Meisjes, die M.U.L.O, genie ten) den w.e.h. A. W, J, Lühn, kap, aid (H. Joseph). Begin volgend jaar, zullen er in het Oostelijk gedeelte der streek „Kennemer- land" weer eens een 4-tal midieieeuwscho instellingen verdwijnen, n.l. de tollen over de brug der Nauemasche Vaart en onder Assendelft en twee tollen onder de ge meente Heemskerk nabij het slot de As- sumburg. Deze tollen liggen op of aan den Zaan- landschen Communicatieweg. welke weg* bin nen niet al te langen tijd door de pro vincie wordt overgenomen-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1