uTt deü omtrek! Aanbesteding. Yvette Guilbert. Beplanting met bloembollen der Tuilerieën te Parijs. Het Stads Armen- en Ziekenhuis. Lezing „H. Jeanne d'Arc". Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men apothekers-assistente mej. J. M. Heek, alhier. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen zijn te Amsterdam geslaagd de dames H. J. van Eskert en N. de Jong, beiden alhier. Maandag 27 November is het 12i/» jaar geleden dat mej. van Doom Hendriks bij de „Sierkanin betrekking kwam. HET PORTRET VAN JACOBUS ZAF- FIUS IN HET FRANS HALSMUSEUM In „Onze Kunst" schrijft de heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, over het portret van Ja cobus Zaffius door Frans Hals. Aan dit artikel ontleenen wij het vol gende Het portret van Zaffius dat zich in een Engelschen Kunsthandel bevond, werd in het werk van BinderBode ge rangschikt onder de verloren gegane werken van den meester, waarvan het bestaan alleen bekend was door een gra vure van J. van de Velde. Door verge lijking met deze gravure van J. van de Velde kwam men tot de overtuiging, dat het portret in den Engelschen kunst handel dat van Zaffius was. Dr. C. Hof stede de Groot nam op zich,het portret uit Londen mee te nemen, waarna ge tracht zou worden, zoo de beeltenis aan de verwachtingen beantwoordde, het schilderij voor het Frans Halsmuseum in eigendom te verkrijgen. Het bezit van dit schilderij was van groot belang te achten wijl het in 1611 geschilderd werd, alzoo 5 jaar vroeger dan de oudst bekende werken van Hals en omdat de voorgestelde figuur van beteekenis was geweest in Haarlem. Het bleek dr. Hofstede de Groot al dadelijk bij zijn be zoek in Londen, dat het schilderij een echte Hals was, hetwelk hij dan ook naar Holland meenam. Het portret stelt Zaffius voor, naar links gekeerd, een zwart fluweelen kalotje op het hoofd, waar onderuit wat grijze haren pieken. Hij is gekleed in zwart gewaad met bruin bont omzoomden zwarten mantel. Een liggende, gekrulde witte kraag scheidt het hoofd van den romp. Scherp als van een havik zien de felle oogen den beschouwer aan, die in dezen grim- migen kop een onverzettelijken geest vermoedt van een zeer krachtige per soonlijkheid. Het portret is niet gesig neerd, doch daarom niet minder echt, daar Hals met iederen penseelstreek zijn naam neerschreef, zoo typeerend is die voor den meester. Dr. A. Bredius, prof. dr. W. Martin en F. SchmidtDegener zij waren allen, evenals de heer Gratama, dan ook overtuigd met een echten Hals te doen te hebben. Aan de verwachting, dat in Holland wel kunstliefhebbers te vinden zouden zijn, die er toe zouden bijdragen om het belangrijke werk in het Frans Halsmu seum" te doen plaatsen werd voldaan door den heer en mevrouw Philips-de Jongh te Eindhoven, die het op royale wijze aan het museum schonken. Laat ons hopen, aldus besluit de heer Gratama zijn artikel, dat weldra nog meer van Hals' werken voor den dag komen, opdat nog eenmaal een volledig beeld van 's meesters ontwikkeling ge geven worde, van het begin van zijn loopbaan af tot dat zijn vermoeide hand het penseel nederlegde, na dit zoo lang en zoo voorbeeldig te hebben gevoerd. De ophooging van de terreinen bi] de PUlslaan. De Arbeidsverlenglng bij het Tram personeel. Musikalische Kammerspiele. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 24 Nov. J. Maten en T. Mooijman. Geboren; 23 Nov. 1. van H. Y. Wand- stra—Gerz. d. van S. Hart—Bosma. Overleden: 23 Nov. J. A. Guitoneau, 70 j. Heerensingel. DAMMER. Hoofdklasse-competitie Nederland- sche Dambond. Een avond bij „Gysbert Japicx". Winkelsluiting. Gasverstikking. LAATSTE L'SEtlWS. De burgemeester van Rotterdam. Opheffing Dep. van Landbouw. De Vlootcommissie. Een dreigbrief. De nieuwe Duitsche Regeering In den Rijksdag. Van de Conferentie te Lausanne. Opnieuw verhooging. ASSENDELFT. NOORDWÏJKERHOUT. KROMMENIE. VELSEN. IH@£ZQMDE9i. 4.V. „DE TIJDGEEST". Donderdag 23 November 1922, A. v. E. v. ax Landbouw en Yisscherij. Langjacht bi] vee. Heden werd op laat van het Ministerie van Waterstaat aanbesteed: het onderhoud van de buiteaduinen en van eenige duin wegen op het eiland Vlieland gedurende de jaren 1923 en 192 L Laars te inschrijver was: A. 0. Kooyman, Vlieland f 11280.— Flerca werd aanbesteed: het onderhoud ier werken van het Noord-Holland ch Ka naal gedurende het jaar 1923, in drie per- oeelen. Laagste inschrijver van het le perceel was: N. V. Aannemersbedrijf De Eenheid, Amsterdam f 31200.van het 2e perceel: P. Daalder, Alkmaar f 17000.van het 3e perceel: J. 0. Kooyman, Vlieland f 19.100. Gecombineerd le en 2e Perceel. Laag ste inschrijver R. K. Koppen, Alkmaar, f 49.900 En ten laatste: het onderhoud van het Jaagpad langs het Zuider-Spaame, gedu rende de jaren 19231924. Hiervan was de laagste inschrijver: W. H. N. Neelissen Haarlem f 774.— Alen schrijft ons Reeds bij de eerste voorstellingen van haar tournee, in Botterdam, Amsterdam en Den lAag voor uitverkochte huizen, is reeds gebleken, met welk een groot enthou- sianne men hier in Holland de beroemde Fransche „diseuse" van de „Fransche Chansons", heeft ontvangen. De pers is una niem vol lof over haar nog steeds schit terend talent van actie en voordracht. De heeren Boes en Bijvoet zijn naar Parijs vertrokken, ten einde aldaar de bloembollen te planten in de tuinen der Tuileriën. De heeren Krelage en War naar waren vóór hun afreis naar Amerika zooals men zich herinneren zal, is via Frankrijk ge reisd) in de gelegenheid de terreinen te zien te Parijs, waar de beplantingen zul len worden aangebracht en hebben bevon den, dat deze zich uitstekend voor dit doel eenden, meldt het „Kweekersblai." Zoo stilaan, zonder dat de buitenwereld er iets van verneemt, maar toch gestaag door, worden er ia het Stads Armen- en ziekenhuis veranderingen aangebracht, welke voor de inwonend an ware verbeteringen zijn. Langen tijd heeft men met verbeteringen gewacht, omdat er plannen bestemden voor den bouw van ean geheel nieuw huis, doch door allerlei omstandigheden raakte deze idéé langzaam-aan op den achtergrond en het bleek niet mogelijk, binnen afzienbaren tijd een nieuw gebouw te stichten. En toen ia men aan het veranderen geslagen! En net voldoening mag op de tot stand ge komen. verbeteringen neergezien worden. De ouderwetsche privaten op de binnen plaatsen behoeven geen dienst meer te doen. In het hui3 zijn moderne W. C.'s aange bracht. Voor de ouden van dagen was het ook werkelijk geen doen, in den winter de binnenplaats op te moeten gaan. Bij de vTouwsnafdeeling is een badka mer aangebouwd. De opgang naar de be- or..urs/.amer is geheel gemoderniseerd. Een nieuwe trap, leidende naar den zolder, is aangebracht en op den zolder zijn twee vriendelijke vertrekjes voor verpleegsters in gericht. De belangrijkste verbeteringen zijn echter wel die, welke d9 ziekenzalen hebben an dergaan. In de vrouwenziekenafdeeling is een muur weggebroken, zoodat één groote ruimte vorkregen werd en is alles nieuw gerestaureerd en keurig opgeknapt. Een prettig vertrek is het geworden van flinke s f netingen, terwijl lichtinval en ventilatie takend zijn. Door openslaande deuren komt men op een nieuw aangebouwd bor des, waar heerlijk van de buitenlucht te genieten is in het zachte seizoen. Ook de mannen-ziekenafdeeling staat even eens door openslaande deuren met het hier- vcrengencemde balcon in verbinding. Ook deze afdee.ing is geheel gemoderniseerd en doet voor die der vrouwen niet onder. De kinderafdeeling ziet er mede goed uit, doch zoodra maar eenigszins mogelijk is, zul len hier eenige noodzakelijke veranderingen verricht worden. Dit jaar is ook electrisch licht in het huis aangelegd. Een practische maatregel, sinds lang ook ingevoerd, is wel dat de kinderen, aan de :orgen van de inrichting toevertrouwd, uit besteed worden. Dit heeft o.m. tot voordeel, dat zij beter het gezinsleven leeren kennen en meer uit de gestichtssfeer komen. De kinderen worden uitbesteed bij gezinnen van dezelfde religie, als waartoe zij zelf behooren. Zoo ziet men, dat door Burgerlijk Armbe stuur en den directeur te zamen zooveel mo gelijk gedaan wordt, om er het verblijf van de ouden van dagen zoo gezellig mogelijk te doen zijn. Een streven, dat allen lof verdient! Voor do Haarlemsche B. K. Vereeniging voor Gr ote Gezinnen heeft gis'e enavond in de St. Joaephsgezollenvereeniging een voordracht met lich'.beelden plaate gebed over de H. Jeanne d'Arc, de Maagd van Orleans. Kapelaan Lühn, die reeds naam heeft gemaakt als goed crureur door zijn lezin gen over „Lourdes," handhaaft dien goe den naam door zijn nieuwe voo dracht. Op p ettige, onde handende wijze sche'st hij het leven van de Maagd van Orleans en weet zijn toehco-ders tot het einde te boelen Omeiwij.Vd zal ZijaEcrw. dan ook met d*ze nieuwe voordracht weer vele lau weren oogs.en, juist als bij de tournée met Lourdes. Togen half negen opende de voorzitter, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs sen, de bijeenkomst en heette allen hartelijk welkom, inzonderheid den Eerw. sar., dien hij dank zeide voor zijne bereid willigheid, de voor dracht te wil.en honden. Dan nam kapelaan Lühn het woord. Allereerst schetste hij Jeanne d'Arc ah jong meisje, h:e z'j een groote godsvrucht had en dram aast een groote we kzaamheld welke zioh nitte in de hulp voor haar ou ders als veldarbeidster. Dan werd hare roe ping beschreven. Op het veld zijnde, verscheen haar een helder licht en een stem zeide haar, dat zij moest gaan, om Orleans te entz t en, den Koning naar Reims moest voeren, op dat hij daar gekroond en gezalfd zou wor den en den vreemden overlieersaher nit het land verj agea. Dan beschreef Zijn Eerw. op interes sante wijze de moeilij .heden, we ke J.anne d'Arc (z.j was 13 k 14 jaar) te overwin nen had, eer z.j bij den Koning toegelaten werd, alvorens in hare zending geloofd werd. Hoe haar ten sbtte toegestaan werd, aan Bst hoofd van een legerschaar op te rukken, hoe zij eenige teekens geeft, dat haar zending een hemelache is, dat zij aJ. aanwijst, waar haar degen ligt en eenige' menschen hun aanstaanden dood voorspelt; hoe zij ook Karei VU aanwijst, hoewel zij hem niet kent. Dan volgt haar oprukken naar Orleans en het ontzet dezer stad, waarbij de maagd gewand wordt, doch getroost door de haar toegevoegde beschermheiligen, de H. Ca- tharina en de H, Margarelha. Dan het optrekken naar Beim3, de kro ning aldaar van Karei Vil tot koning van Frankrijk. En eindelijk het marle'.airsehap van de maagd; hoe zij in handen der En- gelschen valt, die haar ten slotte den dood doen ondergaan op den branlstapel. Kapelaan Lühn besloot zijn lezing met een mooie peroratie, waarin hij er op wees, dat een ieder zijn kruisje in dit leven te dragen heeft en dit ook met geduld en onderwerping aan Gods H. Wil moet doen. De heldere voordracht van den Eerw. causeur werd afgewisseld door het zingen van eenige toepasselijke liederen. Een warm applaus loonde Zijn Eerw. voor de fraaie lezing en de voorzitter dankte hem hartelijk voor het verschafte genot, terwijl hij er tevens op wee3, welk een groote weldaad Paus Benedictus XV z.g. aan de Katholieke wereld in het al gemeen en Frankrijk in h9t bijzonder be wezen heeft, door Jeanne d'Arc du eer der altaren waardig te keuren. Het is werkelijk een mooie avond geweest. We vernemen dat de gerezen moei lijkheden met het polderbestuur, in ver band met de ophooging van de ter reinen, uit den weg zijn geruimd, spunnen om met den eerepalm uit den strijd te komen. Belangstellenden, welke dezen wedstrijd wenschen bij te wonen, hebben vrijen toegang. Donderdag-vond en hedenmorgen had den in het gebouw „St. Bavo' de huis houdelijke vergaderingen pleats van de Tramafdecling „St. Raphael" afd. „St. Augustinus" onder leiding van den heer L. Gecrs, hoofdbestuurslid, tevens voorzitter der tramafdeeling Haarlem ter bespreking der dienstorder inzake de arbeidstijd verlenging. De vergaderingen werden druk bezocht. Aanwezig waren o.a. afgevaardigden der afdeelingen Lei den, Hillcgom en Velsen. Besloten werd, voorloopig geene publi caties te geven van de besprekingen welke hadden plaats gevonden. Het volle verlrouwen in het Hoofd bestuur werd uilgesproken terwijl de besprekingen in handen van genoemd Bestuur gesteld zullen worden. De tweede uilvoering in den Stadsschouw burg is wederom een groot succes geworden. Er kan niels dan goeds van verteld worden. Wij verwijzen er voor naar de vorige recensie van onzen muziekverslaggever. Een drietal nieuwe nummertjes op 't programma vond een zeer goed onthaal. Het publiek was dankbaar gestemd! ,Jiaarlemsch? Damclub"„Damclub Haarlem." Het programma voor de hoofdklasse-com petitie van den Nederlandschen Dambond is thans definitief vastgesteld en wordt geopend met de ontmoeting „Haarlemsche Damclub I" tegen „Damclub Haarlem I". Maandagavond a.s. le half acht vangt in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", bovenzaal café „De Korenbeurs", Spaarne 36, deze wedstrijd aan. Na de promotie in 1918 van de „Haarlem» sche Damclub" naar de hoogste afdeeling van den Nederlandschen Dambond hebben de eer ste tientallen van de be'de Haarlemsche dubs elkander niet meer in officieële wedstrijden ontmoet. Nu ook de „Damclub Haarlem" verleden jaar naar de 1ste klasse promoveerde, zijn deze jaarlijksohe wedstrijden weder in eere hersteld. Het belooft dan ook Maandagavond a.s. een zeer interessante strijd te worden, temeer waar waarschijnlijk beide tientallen geheel volledig in deze „derby" zullen uitkomen. De Haarlemsche damspelers zullen dus kunnen genieten van een mooien en spannen- den wedstrijd tusschen de twee oude Haar lemsche clubs. Wij zullen het niet wagen een voorspelling te doen wie van beide vereenigingen de over winning zal behalen. Wij zijn er echter van overtuigd, dat van beide zijden alle krachten zullen worden inge- nOdanks den druk der tijden in de Frische Vereeniging te Haarlem blijven be staan; zij heeft de kwijning mee doorge maakt, als onverbiddellijk gevolg van den oorlog; zij is echter in 't hart levend en krachtig gebleven, omdat zij doortrild wordt van liefde voor het dierbaarste, dat de mensch heeft, zijn herinneringen aan het ouderlijk huis, aan geboortedorp, -slat,-land en de taal van zijn jongensjaren. En zoo zyn vele leden lid gebleven, al moeten zij zwaar bloeden voor het lidmaatschap, we gens de duurte van de Haarlemsche zalen o.a. Dinsdagavond warén zij dan ook in grooten getale samengeperst in de Achter zaal van Brinkman. Er stond een tooneel- of voordracht-wedstrijd op het programma, om het beste paa rte kiezen, dat 16 Dec. a.s. zal moeten kampen tegen vier paren uit de omliggende steden: Amsterdam, Alk maar, Leiden en Den Haag. Er stond ook op het programma, dat de jaarlijksche bij dragen voo rde twee soorten leden het volgend jaar weer tot groot leedwezen van het bestuur zijn moet f 7.50 en f 4.50; maa rteekenend voor den geest is, dat dit besluit met even vragen van de voorzitter zonder een woord verder, geno men werd en dat de geestelijke dingen alle aandacht in beslag namen. Eerst sprak Mr. A. S. Miedema hartelijke woorden tot de vergalering over één der getrouwe broeders, dien dag begraven, Dr, Hotse Erongersma, wiens beteekanis voor „Gysbert Japicx" en voor de leden daar van èn voor Haarlem in 't algemeen hij uiteenzette. Dr. Bxongersma kpn doorgaan voor het mode lvan den Friesohen volks aard op z'n be3t en zal zoo met zijn groote, eenvoudige, trouwe gestalte voor aller oogen blijven. In eerbiedige stilte hoorden allen dit warm gevoelde woord aan. Toen kretg Dr. J. B. Schepers van den voorzitter, den heer F. Bxoersma, het woord, om de Friezinnen en Friezen op te wek ken, om toch vooral op Zaterdag 16 De cember in 't Frie3 gekleed in de Schouw burg te komen en ook aan het eenvoudige maal op den 18an mee aan te zitten. Da leden krwgen daarvoor nog een briefkaart. En toon kwamen de drie tooneelschetsen een vierde ook opgegeven viel af. Het eerste wai een greep uit het leven door Dr. J. B. Schepers naar het Hollandsch bewerkt, dat hij „Sitte" genoemd had: van een paar, dat boven hun stand heeft geleefd en plotseling hoort, dat da kas, waaruit hij „geleend" heeft, zal worden nagezien. Dan „it Spük yn de Kast," waarin een man zich eindelijk aan de oppermacht van zijn spook-van-een-wijf weet te onttrekken door gebruik te maken van een kast, die op slot kan. Het derde paar heette „Jan en Griet" en had een klein, rus tig twistgesprekje over aangebrande karne- melksche pap. De jury had het uiterst moei lijk om uit deze drie zoo uiteenloopende stukken, vermeerderd met de herinnering aan een stel kwaadsprekende „Dienstboden," die de vorige keer gespeeld hadden, een keus Ie doen. Alles bij elkaar genomen, oordeelde zij bij monde van Mr. A. S. Miedema het twede paar het best, om in de aanstaanden wedstrijd op te treden en zoo vlogen in snel tempo, afgewisseld door „Fryske Sankjes uit de „Lieteboekjes" de verschillende tafereelen voorbij en was het heengaanstijd, eer men het wist Het voorspel van het zilveren feest was goed geslaagd. Op verzoek herinneren wij er aan dat van 25 November tot en met 6 December de ver plichte winkelsluiting opgeheven is. Geduren de die dagen mogen de winkels zoolang wor den opengehouden als de winkelier verkiest. Mej'. R., wonende aan de Hchermerstraat heeft daar een gedeelte van haar woning verhuurd. Toen huurders van dit gedeelte gisterenmiddag thuis kwamen, werd een sterke gaslucht waargenomen. Spoedig wa ren buren en leden van „Eerste Hulp" bij de hand, die niet zonder opoffering er in slaagden het huis binnen de drin gen en hulp te bieden. Het bleek dat mej. B. reeds bewusteloos was. Hulp werd verleend en zij werd in 't Gasthuis op genomen. Naar aanleiding 'van een door de Msb. uit Londen ontvangen bericht, dat hel besluit van den Volkenbond om Mr. Zimmerman, burge meester van Rotterdam, te benoemen lol voorzitter der Oostenrijk sche conrile-commis- sie thans definitief :s, heeft de Redactie van het Rotterdamsche orgaan zich lot den bur gemeester zelf gewend, die haar meedeelde, „dat de aangelegenheid der benoeming van den commissaris-gene Haai van tien volken bond te Weencn zich in een stadium be vindt, dat nog geen vaststaande feilen kun nen worden medegedeeld.'' Aan deze tegenspraak kan het blad nog toevoegen, dat zoowel de benoeming door den Raad van den Volkenbond als de aanvaarding vna die benoeming door den burgemeesler reeds vrijwel vaststond, toen op het laatste moment zich nog moeilijkheden voordeden, welke nog niet zijn opgelost. Door die moei lijkheden is alles weder „op losse schroeven" komen te staan, zoodat de mogelijkheid dal b «tgemeester Zimmerman voor Rotterdam behouden zal blijven, geenszins als geheel uitgesloten behoeft te worden beschouwd. Naar wij vernemen, kan in het begin der volgende week worden tegemoet ge zien, het K.B. voor opheffing van 't Dep. van L. N. en H. en daarna zal spoe dig een hiermee verband houdend wets ontwerp de Kamer bereiken. Bij K.B. is thans de Vlootwet-eommis- ingesteld en zijn daarin benoemd tot lid en voorzitter, Mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te 's-Hage, tot leden H. J. v. Brinck O.-I. ambtenaar met verlof, hoofd der 2e afd. dep. Kol.: A. F. Gooszen, Schout bij Nacht, chef van de Marine staf; C. J. Hasselman, lid van den Raad v. Staten, Mr. Dr. A. H. Struijcken, lid van den Raad van State; B. J. Swart, oud-vicepresident van den Raad van Indië, Mr. L. J. A. Trip thesauer-gene- raal afd. dep. Financiën; R. Zuijder- hof, lid Algem. Rekenkamer, allen le 's-Hage. Secretaris is H. Ferwerda, luit. ter zee le klasse te 's-Hage. meester J. de Zee hield aan de groeve een PARIJS. 24 Nov. Clemenceau, die thans in Amerika vertoeft, heeft een brief ontvan gen, waarin hij met den dood wordt be dreigd. De brief is geteekend: Wereld oorlogs veteraan. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn door de politie getroffen. BERLIJN, 23 Nov. De nieuwe, Duitsche Rijkskanselier Ouno zal hedenmiddag zijn kabinet aan den Rijksdag voorstellen. Men verwacht dat hij een groote progiramrede zal houden. De volgende week zal geen zitting van den Rijksdag plaats hebben. BERLIJN, 23 Nov. De Kemalisten hebben de geall. Hooge Commissarissen verzocht, de controle op de Turksche en Buitenland sche Banken in Konstantinopel op le heffen, daar alle financieele instellingen onder beheer van de Turksche Nat vergadering moeten worden hersteld. BERiyjN, 23 Nov. Tptsjerim zal rich aan H einde dezer week naar Lausanne begeven, om de Russische eischen aan de conferentie voor te leggen. De kwestie der Dardanellen is de moeilijkste welke de conferentie te be handelen heeft. BERLIJN, 24 Nov. De Duiitsche Rijksspoor- wegen verhoogen tegen 1 Dec. de tarieven voor goederen- en veevervoer met 150 pet.; tie personentarieven met 100 pet. - Verkiezing. Bij de verkiezing van 2 hoofd-ingelanden voor den polder Assen delft zijn herkozen de heeren J. Al Kz. en J. J. v. d. Laan, Plotseling overleden. De veehouder D. de Boer Az., die dezer dgen op den gewo nen tijd ging melken, werd in het land onwel. W. J. die op een perceel daar naast aan het werk was bemerkte dat. Hij snelde naar huie, om de familie te waar schuwen, doch toen deze bij den zieke kwam, waren de levensgeesten reeds ge weken. Onderwijs. Dezer dagen slaagde onze plaatsgenoot den heer P. Smit Dz. voor het examen vrije- en ordeoefeningen en als No. 1 op de voordracht van onder wijzer aan de O.L. School te Weesp komt voor onze plaatsgenoot de heer C. D. Zaal, onderwijzer aan de Kerkbuurtschool alhier. Te wa'er. Van de zwaarbeladen vracht auto van de firma Van Delft die op weg was van Assendelft naar Zaandam, wilde de chauffeur even voor de sluis bij Nauer- na de vaart verminderen; de rem weiger de, zoodat de auto in het water terecht kwam. De twee inzittenden wisten er nog bijt ds nit te springen en bekwaetn ge lukkig geen letsel. Van de auto was niets meer te zien, doch gaf deze voor de vaart geen belemmering. Met veel moeite werd het voertuig op het droge gebracht. Uitslag veiling. De perceelen weiland geveild voor de Erven de Wed. Mevr. Du- riens hebben weer aardig wat opgebracht, bij de koopers nog geen pessimisme. Perceel I, opgeboden tot f7 500, niet ge mijnd, koop er S. v. d. Stoel van Waase naar. i Perceel II „do Marken" opbod f 2000, gemijnd door K. de Boer Wz. op f 50. Perceel IH „Het Ossenland" opgeboden tot f 5600. Perceel II en Hl gecombi neerd gekocht door K. de Boer Wz. voor f 7651. Perceel IV „De groot Rlinkaayk" opgeboden tot f9809, gemijnd op f 32 door K. de Boer Wz. Perceel V „de Ventjes", opgeboden tot f 3350; gemijnd op f 90 door P. M. N. Kwautes. Perceel VI „Binkaaijk" en Binkaaijksven" opgeboden tot f 4200; gemijnd door J. Kleijn Jz. op f 50. Perceel V en VI gecombineerd, opgehouden tot f 941, gemijnd door Kwantes op f 45. Per ceel V, VI en IV gocombineerd, gekocht door P. M. N. Kwantes voor f 17968. Per ceel f „de Binkaaijk" D. P. Jongejans voor voor f 5600. Perceel 8 „Het Laantje" op geboden tot f4250, gemijnd op f i6 door K. W. de Boer. Perceel 7 en 8 samen ge mijnd op: f 1 gekocht voor f 9918, door K. de Boer Wz. Perceel 9 „de Noordkant", op geboden tot f 7100, gemijnd op f 34 door P. de Boer K. A.z. Perceel X „de Zuidkant" opgeboden tot f 6800. Perceel 9 en 10 gecombineerd verkocht door IC. de Boer Az. te Haarlem voor f 14050. Perceel XI „de Truijenmeet" en Percoel 12 „Klaas Wil- lemmeet" opgeboden tot f 12600, gemijnd door K. do Boer WU. op f 1. De percoe- len 9, 10, 11 en 12 gemijnd door J. Haai man to Beverwijk op f 14, dus gekocht voor f 26792. Perceel 13 „de Heekjes" op geboden tot f 5300, gemijnd op f 1 door J. Poel Oz. Perceel 14 opgehouden tot f 4650. Perceel 13 en 14 gecombineerd ge kocht door J. Poel Oz. voor f 9905. Perceel 15 „de Wijkerkaag", gekocht door K. Aaf- jes Wz. voor f 6060. Perceel 16 „de Bui tenhoek van Ton", gekocht door A. Mooij, voor t 8000. Vrij hooge prijzen zijn be steed. Feestavond. Onze R. K. Volksbond heeft op waardige wijze haar jaarlijkschen feestavond gevierd. De voorzitter de heer D. Huipen, opende met gebed en bracht verschillende zaken naar voren, maande aan tot trouw vergaderingbozoek en stelde aan alle aanwezigen St. Willebrordus ten voor beeld. Daarna werd het Bondslied gezongen. De avond werd vordor gevuld met het in drukwekkende en prachtige drama in 3 be drijven: „Don Garcia-Moreno" dal door de tooneelclub op zeer verdienstelijke wij zo werd opgevoerd. De rollen zaten er zeer goed in; de spelers voelden, geen enkele uitgezonderd, hun rol; het spel liep vlot, het publiek was zeer aandachtig en kwam bij enkele tafereelen zeer onder den in druk. In een woord: het was een zeer mooie en genotvolle avond. De voorzitter dankte de aanwezigen, de spelers en vooral den Eerw. Kapelaan voor diens moeite en opofferingen, om het schoone drama waardig te vertolken. Maandag- en Dinsdagavond werden in 't „Wapen van Noordwijkerhout" de feest avonden gehouden van den R.K. Volks bond, afdeeling Noor.lwijkerhout ter her denking van het Patroonfeest van den Bond. Beide avonden zijn zeer goed ge slaagd de zaal was telkens gooi bezet met donateurs en leden met hun dames. De toonee'aldceling „Oe.'ening baart kunst", voerde zeer verdienstelijk op, het drama in vijf bedrijven „Onschuldig ver oordeeld." De verschillende rollen warer. in goede handen, vooral de hoofdrollen. Na elk bedrijf beloonde een luid applaois de spelers. Na het tocmeelstuk werden nog eenige voordrachten ten beste gegeven, waarvan ons het best beviel „Hannes moet schei den van zijn Trui". De voorzitter mocht dan ook aan het eind der avonden zeker wel dank brengen aan de tooneelisten, voor het door hen ge presenteerde, den wensch uitsprekende, dat de afd. tooneel op den ingeslagen weg moge voortgaan en moge bloeien en groeien. Woensdagavond werd het zelfde program uitgevoerd voor belangstellende dorpsgenoo- ten, welke avond ook zeer goed bezocht was. Prtfsjassen. In café „de Toekomst" had een wedstrijd plaats in het kruisjas sen, Er was zeer veel animo. Er waren 40 deelnemers. Na vinnigen kamp was de uitslag als volgt: le prijs 0. Dieko en J. Maat, elk 4 pond carbonado; 2e prijs H. de Kan en P. Duivenvoorde Jacz., elk 3 pond; 3e prijs H. Alkemade en W. v. d. Burg Az„ elk 2i/s pond; 4e prijs H. Heems kerk en 0. v. d. Berg, elk 2 pand; 5e prijs P. Duivenvoorde Dz. en J. v. d. Burg Jzn.; 6e prijs M. Kaptein en Jac. van Dam; 7e prijs G. v. Dam en H. v. d. Linden. Er heerschte een gezellige stemming on der de spelers. St. Isidorus. Hedenavond houdt de onderafdeeling Land- en Tuinbouwwerklie- den-vereeniging „St. Isidorus" haar jaar vergadering. Op de agenda staat o.m. jaar verslag secretaris en penningmeester en ver kiezing bestuursleden, wegens periodieke af treding van den voorzitter en oen commis saris, die beiden herkiesbaar zijn, terwijl de heer Salman, hoofdbestuurder van den Bond zal komen spreken over de a.s. loon- actie en het werkloozenvraagstuk. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia Alida Maria, d. van J. Remmerswaal en G. A. A. M. Berkhout Maria Oatharina, d. van H. van Leeuwen en M. A. van Eeden Gijsbertus Adrianus, z. van H. Geerlings en J. M. van Duin Wilhel- mina Cornelia, z. van O. Wi. van Sohooten en P. J. van den Burg. OndertrouwdAdrianus Bonebakker en 0. 0. J. H. Gunning. Gehuwd: J. van den Berg en O. J. Dui venvoorden P. 0. Vlasveld en H. J. Duivenvoorden P. A. Turenhout en M. A. Comelisse P. Prins en P. A. Noor- dijk. i Niet volgens de wet. Een ieder zal na tuurlijk de nieuwe bordjes bij de Hervormde Kerk en 't Spinderspad gezien hebben met het dreigende opschrift: „Verboden in te rijden". Wat men van gemeentewege daar mee voor heeft is niet erg duidelijk, want een prooesverbaal zal weinig uithalen, om dat de borden niet voldoen aan de gestelde eischen aan de motor- en rijwielwet. Opgeruimd. Eindelijk zijn al de doode boomen langs de Prins Hendrik- en Julia- nastraat opgeruimd. Slechte twee exempla ren hebben wortel aveten te schieten; iets wat ook een toer is. als de planting plaats heeft boven de rioleerbuizen. Wat nu? Zal men 't volgend voorjaar opnieuw tot beplanting overgaan? Misschien dat de nieuwe deskundige gemeentewerk man blijken geeft van beter inzicht, want 't is een pracht-idee genoemde straten van een boomenrij te voorzien. Afwachten dus maar. Burgerlijke stand. Geboren: Frosina Bregje, d. v. Yfl, v. 't Veer en F. Woer deman Johannes, z. van Joh. Karstens en M. de Graaf Jan Jacob Rqbtert, z. van W. Broerse en E. van 't Padje. Gehuwd: Tjeerd v. Dalen en Guartj'e Smit. Overleden: Johanna Ofman, oud 1 j'aar, d. van Jan Ofman en Maretje Haan. Winterlezlng. In het Gymnastiek zaal der Chr. school had gisteravond de tweede winterlezing plaats. De zaal was stampvol, een groot aantal leerlingen der Hoogere Burgerschool was ook aanwezig. De heer W. O. v. d. Volkore van Amster dam gaf dezen avond demanatratic-proeven over vloeibare lucht. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u het volgende te plaateen. Vrijdag 17 Nov. had ik het genoegen de vergadering der R.K. Kiesvereeniging bij te wonen. Naar aanleiding daarvan en kele aanmerkingen. Nu het voor de vrouw plicht genoemd wordt, lid te zijn, en de vergadering bij te wonen; is het nu noo- dig dat het bezoek eene ware kwelling wordt? Door bestuur en leden scheen een wedstrijd gehouden te worden, wie 't meest aan de zoo gewraakte tabaksbelasting zou bijdragen. De zaal was in een dichte rookwolk ge huld! Daarbij een agenda die veel te over laden was, om op een behoorlijken tijd naar huis te kunnen gaan. Bijna middei nacht, soms nog later eindigen! maakt het voor de vrouwen onmogelijk deze verga deringen te blijven bezoexen. Dus dames, wordt dit niet veranderd, dan maar staken! Het schijnt nu ook in de vereenigingen mode te worden, statuten en reglementen te negeeren als het bestuur lat te pas komt (de kiesver. is niet de eenigste). Wat bijvoorbee'd denkt men, als op de be merking, dat in negen van de tien geval len van het reglement wordt afgeweken, het bestuur antwoordt met de vergadering voor to stellen het den tienden keer dan ook maar goed te keuren! Mij dunkt dat mijnheer van Oranenburgh maar niet lan ger moet zoeken naar een Kiesreglement. Trekking van 163 nummers ;en overstaan var Notaris A G. Muliê Prjjs van 1 100 1048 7655 12558 15523 Prijzen vau 1 9o (eigen geld.) 125 2433 4742 6821 8S34 12923 15447 18033 20198 34 2623 56 6986 9U1J 49 lOBlti Ib3a7 2c297 75 2/09 5018 7180 9220 94 16000 16032 2031/ 208 2353 5390 7428 toó9 1300 73 18olo 90 575 4032 5o44 7800 9633 t>7 1623a al 20475 978 55 5Ö42 7948 1033/ 122U4 I6a94 187uU 20o7t> 1288 9a 6112 6135 lUsÖi 90 1693/ 19361 20957 1518 4212 0214 99 11 los 13530 1/284 I94a8 6P 96 40 6o98 8294 llaö-4 13708 17ao2 19061 1883 89 6d33 8419 1.449 14/o9 1740J 19b35 3084 43/6 6099 8011 12700 Ia324 1/745 20124 want bij zal er heusch niet veel pleizder van hebben. 't Was toch heter, als men zich wat meer aan Bisschoppelijk en Koninklijk goed» gekeurde statuten en z/jlf opgestelde re glementen hield, om op- of aanmerkingen met een beroep op deze te kunnen onto zenuwen. Stelt men een candidaat, dan moet men weten of deze de benoeming aan zal nemen. Na uren vergaderen en drie stemmingen naar huis te gaan, zon» der beslissing gehoord te hebben, is toch al te mal! Wil men ernstig een goede samenwer king, laat elk lid dan oak, als da voor zitter of een der leden het woord heeft, zich van luide goed- of afkeuringen ont houden. Elk heeft toch het recht er eend meening op na te houden, en deze in een vergadering „te uiten. De eenheid onzer Katholieke Partij, zal anders nooit b»> waard kunnen blijven. Met dank voor plaatsing. De „Veldbode" schrijft hierover het vol gende: Een ziekte, waaraan meermalen elk jaar een beduidend aantal dieren als slacht offer vallen en waarvan ik juist dezer da gen tot twee maal achtereen bij eenige kleine veehouders een noodslachting ont moette, is de longjacht. Deze ziekte ziet men vooral optreden in den nazomer, als de boeren, na eenige weiden één of twee maal gehooid te hebben, hun vee op deze, eerst kortgeleden, gemaaide weiden laten grazen, met de bedoeling van deze gron den, zooveel als mogelijk is, nog eenig voor deel te trekken. Dit streven is natuurlijk zeer goed te begrijpen. Als de veehouder* echter wisten, dat deze maatregel hun, vooral bij eenige zorgeloosheid, soms op het verlies van een of meer runderen komt te staan, zouden zij hiermee, mijns inziens, meer do voorzichtigheid in acht nemen. De dieren, op de etwei of het nagras gejaagd, worden nl. zeer dikwijls door de longjacht aangetast. Gelukkig dat nu niet elke aanval van deze ziekte noodzakelijk een doodolrjken afloop behoeft te hebben, vooral niet, als men oordeelkundig zijn maatregelen neemt. Meerdere malen is het einde echter een noodslachting, zooals in de bovengenoemde twee gevallen, ovat veelal een belangrijko schade voor dan betrok ken veehouder is. Wat is nu eigenlijk de longjacht en welke bestrijdingsmaatregelen kan een veehouder eventueel nemen? Onder longjacht verstaat men een meestal zeer plotseling optredende ademnood bij koeien, welke ademnood soms zoo ernstig kan worden, dat het dier reeds na eenige uren dreigt te stikken. Gewoon lijk staan de dieren, tot dusver volkomen gezond, met eenigszins gespreide voorbee- nen op een bepaalde plaats in de weide heftig adem te halen en te steunen, zoo dat men dit tot op een geruimon afstand kan waarnemen. Zij eten zeer weinig, zijn uit de melk, gaan na eens liggen, dan weer staan, en weten waarlijk van benauwdheid niet wat te doen. Waardoor wordt deze ademnood veroor zaakt? Dit nu is nog een groot raadseL Vooral het veelvuldig optreden der ziekte in pas gehooide weilanden deed vele on derzoekers naar een vermoedelijke oorzaak in het voedsel zoeken. Zoo zou het aanwe zig zijn van de bepaalde schimmelsporen (z.g. roestsporen) op de stoppels van het gras, wat in sommige der waargenomen ziektegevallen inderdaad voorkwam, een oor zaak zijn, dat daze sporen, door inademing bij het grazen in de luchtwegen komende, in de longen een ontsteking zouden veroor zaken, met als gevolg den heftigen adem nood. Toch worden in alle gevallen niet steeds deze roestsporen op het gras gevon den en ziet men, bij een eventueel aanwe zig zijn van deze sporen niet immer long jacht optreden, zoodat deze opvatting nog geenszins als vaststaand is te beschouwen. Woer anderen meenen, dat een te sterk gevulde pensmaag, door het te veel eten. van het j'onge gras, aanleiding kan geven tot deze ziekte. Ook dit komt echter nW altijd uit. Na slachting ziet men aan de inwendige organen van zoo'n dier gewoonlijk zeer wei nig. Het eenige afwijkende is meestal een stuk vergroot en opgeblazen zijn van de longen met lucht; in do ernstige gevallen kan zelfs deze longuittrekking zoo enorm zijn, dat deze niet meer meegeven en scheu ren, zoodat dan de borstholte met atmos- pherische lucht gevuld wordt, waardoor het ademhalen onmogelijk wordt gemaakt en het dier een stikkingsdood sterft. Ook komt het, vooral bij runderen, voar, dat men na eenigen tijd een luchtophooping aantreft on der de huid, nl. in de buurt van den borst- ingang, langs den hals, of in de schouder streek, welke ophooping zich soms zoo sterk uitbreidt dat het geheele dier er ten slotte als opgeblazen uitziet (in vele streken door den landbouwer windvuur genoemd. Men ziet dus, kleine oorzaken, groote gevolgen. Wat kan de veehouder nu, zoo noodig, tegen deze zie'cte doen? Allereerst het vee niet dagen achtereen op een pas gehooide weide laten grazen. Het brengen van den koppel om den andoren dag b.v. naar een oude weide is zeer aan te bevelen. Ook kan men de gehooide weiden eenigen tijd laten doorgroeien, alvorens er het rundvee op te •jagen. Ziet men verder eenige dieren door long jacht aangetast, dan is het Noodzakelijk deze dieren direct uit de weide te halen, ze op stal te brengen en eenige dagen hooi te voederen. Dit alleen kan nog een eventueelen ernstigen afloop van den aan val voorkomen. Is er onder de huid lucht gekomen, dan in geen geval dit trachten te verminderen, door er zelf met een mes eenige sneden of prikken in te geven. Dit is zeer gevaarlijk en kan aanleiding geven tot verschillende complicaties. Des kundige hulp is in deze dan nog de eenige aangewezen weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2