BUITENLAND Onschuldig veroordeeld Tweede Blad 24 November 1922 OUDERPLICHT. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BiftNENLANDSCH NIEUWS. feuilleton. Een veel opgang makende uitspraak is tegenwoordig„Men moet de jeugd wat toegeven." Veel ouders schijnen in onze dagen met hun kinderen heel wat moeilijkheden te hebben. Vooral wanneer die kinderen iets groo- ter worden, wanneer ze de schoolbanken hebben verlaten en het vrije leven be ginnen in te treden, worden ze blijkbaar „lastig." Soms zelfs zóó lastig, dat het wel schijnt of de ouders niet meer ouders en de kinderen toch altijd hun kinderen zijn, of de ouders niet meer durven en de kinderen ten slotte in alles of vrijwel in alles mogen en moeten worden vrijge laten. Moeder wenscht zus, maar het doch tertje wil zoo, Vader wil zoo, maar zoonlief verkiest dat niet. Vader en moeder zien gevaren ge varen voor 't geloof en gevaren voor de deugd, maar het kind ziet ze niet, het wil vrijheid en beroept zich op anderen, die toch ook wel zoo doen En lastig als ze nu zijn en onwillig als ze zich too- nen, Iaat men ze hun gang gaan men ziet toe, men capituleert. Men vindt nog welhet moest eigen lijk anders, men betreurt het nog wel, vooral in den beginne en klaagt er over, maar.... van lieverlede wordt ook dat minder, men legt er zich bij neer, men schikt zich in het onvermijdelijke, men wordt ten slotte ook voor de eigen laffe zwakheid half blind en klampt zich aan allerlei verontschuldigingen vast. En het eindje van t liedje wordt het tfeurige refrein„Men moet de jeugd wat toegeven." De hertog van Wellington, de over winnaar van Napoleon bij Waterloo bezocht tegen het einde van zijn leven het college waar hij was opgevoed. En toen hij de plaatsen wederzag, waar hij zijn jeugd had doorgebracht riep hij uit: „Hier is de slag van Waterloo ge wonnen." Wat bedoelde hij daarmee Hij wilde daarmee zeggen, dat de man reeds is opgesloten in den jongeling, en de rijpe leeftijd zich tooit met de vruchten die de jeugd bearbeid heeft. En zoo is het inderdaad. Feit is, dat geheel de toekomst af hangt van de jeugd van 12 tot 20 jaren; de toekomst van het huisgezin, van den godsdienst, van het vaderland. Wat verlangt ge voor u en voor uw huisgezinnen Gij verlangt, dat uw naam hoe ne derig hij ook zijn moge, van smetten vrij blijve. Gij wilt, dat uw overlevingen van ar beid en deugd, van reinheid en spaar zaamheid voortduren na u, en uw verste nakomelingschap nog met haar geur doordringen. Welnu, dat alles hangt voornamelijk af van de jeugd van 12 tot 20 jaren. De huisgezinnen van morgen zull.n zijn, wat de jeugd van heden is. Wat verlangt gij voor den godsdienst? Gij wilt niet, dat men hem onder- drukke, noch dat men hem vervolge, noch zelfs dat men hem minachte. Gij wilt, dat hij blijve dat hij zich ver- heffe en bloeie. Welnu, dat hangt voornamelijk af van de jeugd van 12 tot 20 jaren. Wat zou de godsdienst zijn na een halve of na een kwart eeuw, als we he den een geslacht van ongeloovigen op voeden En eindelijk wat verlangt ge voor het vaderland Gij verlangt voor het vaderland brave en eerzame werklieden, eerlijke burgers. Maar dat alles hangt wederom af van de jeugd van 12 tot 20 jaren. De jeugd van heden maakt het va derland van morgen. Dus de geheele toekomst van het huis gezin, van den godsdienst en van het vaderland, hangt voornamelijk af van de jeugd. Dit is niet tegen te spreken. Volgt daaruit dan niet als van zelf de plicht alles te bevorderen, wat de jeugd braaf en godsdienstig kan hou den En dat die plicht vóór alles is ouder plicht De Conferentie te Lausanne: discussies over de grenzen van Thracië; de Turken wachten op de aankomst van de Russische gedelegeerden. Ernstige toestand in Konstantinopel. De Amerikaansche koopvaardij- wet. De troonrede van den Engelschen koning. Het troonrededebat in het Lagerhuis. Een aanslag op den koning van Roemenië. De fascisten en het Vaiicaan. De mijnramp te Birming ham (V. S.). De Conferentie te Lausanne. De grenzen van Thracië. Naar de correspondent van de Daily News uit Lausanne meldt, heeft lord Curzon verklaard, dat West-Thracië be schouwd moet worden als geheel buiten de besprekingen van de conferentie te liggen, een opvatting waarmede Frank rijk en Italië zich volgens den correspon dent volkomen vereenigen. De cor respondent voegt er aan toe, dat het thans aan weinig twijfel meer onderhevig is, dat een smalle strook op den Weste lijken oever van de Maritsa en waarschijn lijk eveneens op den Oostelijken oever geneutraliseerd zal worden en met Dede Agatsj onder de hoede van den Volken bond zal komen. De Daily Telegraph verneemt, dat de Roemeensche minister v. buitenlandsche zaken te verstaan heeft gegeven dat Roemenië zoo noodig bereid zou zijn in zake de Dardanellen de entente militai ren steun te verleenen. In zijn redevoering van Woensdag heeft lord Curzon den Turken te ver-I staan gegeven, dat zij de grens van de Maritsa zouden krijgen, zonder Kara- gatsj. Aan beide zijden van de grens, van de zwarte Zee tot de Egeïsche zee zou een onzijdige strook komen van 20 K.M. en de versterkingen van Adria- nopel en Karagatsj zouden geslecht worden. De Indruk In Parijs. Uit Parijs wordt aan de N.R.Ct. ge seind Voor het Fransche gevoel is het her stel van den Balkanbond te Lausanne het voornaamste van het gisteren ge beurde. Tegenover de Turksche eischer. blijft de stemming algemeen kalm. Deze loop van zaken werd verwacht. Men be seft met Oosterlingen te doen te hebben. Behalve de solidariteit van de Balkan- landen, stemt de eendracht van de ge allieerden tot verheuging. De welwil lende houding van Curzon, die zelfs van onze vrienden de Turken sprak, trekt hier blijde aandacht. Men schrijft het zwijgen van Isrnet pasja, toen hij de voorstellen omtrent een volksstemming In West-Thracië moest toelichten, toe aan_ de bedoeling te wachten tot Tsjit- sjerin en de zijnen aangekomen zijn en vooral aan de noodzaak ruggespraak met de nationale vergadering te An- ora te houden. Naar men zegt, heeft hij zich daarmee in verbinding gesteld. Al voor het begin van de conferentie is de- vrees vbor daaruit voortvloeiende ver traging geuit. Toen eischte een tele gram voorgesteld een draadloozen dienst ter beschikking van de Turken te stellen, hetzij direct, hetzij met een pleisterpost, waarvoor een voor Ko.istantinopel ge stationeerd oorlogsschip zou kunnen die nen. Hier is men ingenomen met de hou ding ter conferentie tegenover de Turk sche verlangens aangenomen. Misschien zijn de geallieerden tot een concessie inzake Karagatsj geneigd. De rede van Venizelos heeft indruk gemaakt. De groote handigheid en de nederigheid, waarvan ze getuigde, worden geroemd, n'usschen gelooft men, dat het jt brand punt van den toestand te Angora en Konstantinopel is. In deze stad wordt de toestand hachelijk. Binnen 2 of 3 dagen kunnen 200.000 man Kemalis- tische troepen uit Klein-Azië daar staan. Aan don janderen kant wordt de stad be dreigd door de Turksche soldaten, die in Thracië gelicht zijn. Weliswaar moe ten de geallieerden, volgens de overeen komst 30 dezer Oost-Thracië ontruimen en groeit hun garnizoen te Konstanti nopel dan van 18 tot 30 duizend man, doch dit kan het sein tot oproer zijn. Op het oogenblik kan die bezetting niet zonder gevaar vergroot worden. Som mige Fransche correspondenten beves tigen dat Engeland inzake Mosoel met Turkije overeenstemming zoekt. De toestand te Konstan tinopel. Het is opnieuw spaak geloopen tus- schen de geallieerde generaals en Refet pasja, ditmaal over de geallieerde po litie ter bescherming van de geallieerde onderdanen. Refet heeft geweigerd de Grieken en Russen te erkennen als ge allieerde onderdanen en verklaard, dat Zweden de Grieksche belangen moest behartigen. Generaal Harington is op het geagieerde standpunt blijven staan en heeft verzet aangeteekend tegen Re- fets voortdurende pogingen om een wig te drijven in de geallieerde stelling. De Turksche bevelhebber te Konstan- t'nopel heeft een bekendmaking uitge vaardigd, waarin het dragen van wa penen wordt verboden,evenals het zich wederrechtelijk bemoeien met de tele grafische en telefonische verbindingen. In de bekendmaking wordt aangekon digd, dat lieden, die aan deze feiten schuldig worden bevonden, door een Turkschen krijgsraad zullen worderi ver oordeeld. De geallieerden beschouwen dezen stap als het begin van de afkondiging van den staat van beleg te Konstanti nopel door de Turken. De Amerikaansche koopvaardij wet. President Harding heeft in zijn Bood schap tot het Congres ter bepleiting van het wetsontwerp tot subsidieering van de koopvaardij, zijn tegenstanders ge tart de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de verwerping van het ont werp. De boodschap is bijna geheel ge wijd aan de subsidie-quaestie, ofschoon er ook sprake is van maatregelen in het belang van den landbouw. Subsidieering is meent de President dringend noodzakelijk. De keus is tusschen nationale onmacht ter zee of een groote Amerikaansche marine, welke in overeenstemming is met de belangrijk heid van Amerika als handeldrijvende staat. „Het vraagstuk kan niet langer worden uitgesteld. Indien het Congres niet tot een definitief besluit komt zou dat niet minder rampspoedig zijn dan een af wijzende beschikking." De President merkt nog op, dat nog nooit een bij het Congres ingekomen voor stel met zoo vastberaden vijandigheid was ontvangen. Harding doet een beroep op het Congres om de financiën niet te ondermijnen en verklaart, dat de Ship ping Board thans werkt met een verlies van 50.000.000 's jaars.., terwijl men er met een subsidie van 25.000,000 aan de scheepvaart zou kunnen komen. Harding herinnerde er aan, dat de Ver. Staten, toen zij in den oorlog kwa men, bijna geheel afhankelijk waren Van de geallieerden voor het transport over zee. Voorts merkt hij op, dat de zeevaren de naties van de wereld in volkomen over eenstemming waren met de oppositie in de Ver. Staten. De Ver. Staten zien zich geplaatst voor de dreigende noodzakelijk heid van spoedig hulp te verieenen aan de Amerikaansche koopvaardij, en zulks in het belang van alle Amerikaansche producenten. Hij had ervaren, dat er een vastberadener oppositie was dan ooit tevoren maar de noodzakelijkheid om in te grijpen was nog nooit zoo dwingend geweest. „Wij staan" zeide de Presi dent „voor de allerbitterste vernede ring van schepen te bezitten en die niet te kunncn'gebruiken. Er blijven ons drie wegen open n.l. 1. Het aanhangige wetsontwerp, dat mogelijk zal maken dat particuliere reederijen op de been blijven 2. Doorgaan met de regceringsexploita-' tie onder verliezen die het particulier initiatief afschrikken 3. De schepen sloopen en onze onmacht erkennen. Harding bestreed de insinuatie dat bepaalde groepen door het wetsontwerp worden bevoordeeld en dat enkelen wor den verrijkt ten koste van het algemeen. Het aanhangige wetsontwerp con stateerde Harding waakt juist tegen een zoodanige politiek. Ofschoon de beteekenis der buitenlandsche mededin ging door den President wordt erkend, drong hij niettemin aan op den bouwvan Amerikaansche handels-en oorlogsvaar tuigen. De beoogde subsidies zouden min der dan 20.000.000 's jaars bedragen. Uit Washington wordt nog gemeld, dat daar in het Huis van Afgevaardigden het debat is geopend over het wetsont werp ter subsidieering van de Ameri kaansche scheepvaart. Een der Demo cratische leiders, Garrett, verklaarde dat de Republikeinsche regeering met het doodsgereutel al in de keel, zich nog gedroeg overeenkomstig haar tradities door 'particuliere belangen te begunsti gen. De Republikeinsche leider Mondell zeide, dat zijn partij niet bij machte was geweest, om in 18 maanden alle ziekten te genezen, door het Democra tische bestuur nagelaten. De opening van het En- gelsche parlement. De Troonrede. De Koning heeft gisteren bij de ope ning van het parlement gezegd Ik heb u bijeengeroepen opdat "de wetgeving, noodig voor de constitutie van den Ier- schen Vrijstaat terstond aan uw goed keuring kan worden onderworpen. De toestand van handel en bedrijf blijft zorg baren. Maatregelen voor verbete ring, door de vorige regeering voorbe reid, worden opnieuw onderzocht. U zal worden verzocht maatregelen te ne men voor voortzetting t n uitbreidi g;e- van alsmede van een leening te waarbor gen overeenkomstig het plan van den Vol kenbond voor herstel van Oostenrijk Ik hoop dat de pogingen van mijn mi nisters, te Lausanne samenwerkend met de vertegenwoordigers van de bond- genooten, tot gevolg moge hebben, dat de vrede hersteld wordt alsmede de vei ligheid terugkeert voor de bewoners van de streken, welke onlangs het too- neel zijn geweest van zooveel lijden. Itali en Dultschland 's betalingen. In een gesprek over de aanstaande bijeenkomst te Brussel over ae vergoe dingen heeft Mussoiini verklaard, dat Italië voornemens was daar zijn stem te laten hooren. Duitschland, zei hij, kan en moet betalen. Italië zal zich aan sluiten bij hen, die eischen, dat het zulks ook doet. Britsch-Indie en de nieuwe Khalief. Uit Calcutta wordt gemeld Het cen traal Khalifaat-comité heeft een aantal besluiten goedgekeurd, waarin het on voorwaardelijk de stappen van de regee- ring te Angora ten aanzien van het Kha- lifaat onderschrijft. Het Comité wenscht de Muzelmansche wereld geluk met de verkiezing van Abdul Medzjil. Het acht de wijze van zijn verkiezing geschied op een wijze, die den idealen geest voor Islam-verkiezingen zeer nabij komt. Het dankt Angora, dat het een edele traditie tot nieuw leven gebracht heeft, en be sluit dat de troonsbestijging van den nieuwen Khalief gekenmerkt moet zijn door bijzondere vreugde onder de In dische Muzelmannen. Een andere motie, door het comité aangenomen, stelt vast, dat het de plicht van de Indische Moslim is, den afgezetten Sultan te boycotten, indien hij naar Indi.ë gebracht wordt, en verklaart tenslotte, dat indien de voorwaarden der geallieer den te Lausanne nadeelig zijn voor de integriteit van het Khalifaat, ze voor de Moslim onaannemelijk zullen zijn. Dezen zullen dan voortgaan ze te bestrijden. Zweden en Rusland. Naar Svenska Dagbladet meldt, loo- pen de onderhandelingen tusschen den Zweedschen minister van handel en Kergentsjef, den Russischen vertegen woordiger te Stockholm over een Rus- sisch-Zweedsche overeenkomst ten einde. Rusland moet op sommige punten zijn oorspronkelijke voorstellen hebben ge wijzigd, met name inzake de behandeling der diplomatieke post, de viseering van paspoorten, de schatting van de waarde en teruggave van verbeurd verklaard Zwecdsch eigendom in Rusland enz. HET VROUWENKIES RECHT IN FRANKRYK. Over de verwerping van het vrouwen kiesrecht door den Senaat schrijft het Journal des Débats Het vrouwenkiesrecht is in den Senaat verworpen om politieke redenen. De socialistisch-radicale partij heeft er niet van willen weten en wel alleen omdat zij ten rechte of ten onrechte meent, dat de meerderheid van de vrouwen niet voor haar is. Dit argument is niet vierkant uitgesproken omdat het onder dergelijke omstandigheden geen gebruik is de din gen bij hun naam te noemen. Men heeft lm de kwestie heengedraaid, waarheden als koeien gedebiteerd pm de Iergte der argumenten te maskeeren. Bijna i; men tot woordspelingen afgedaald. Moeten wij op het tijdstip der „mannelijke be sluiten," zoo heeft de voorzitter van de commissie gezegd, „vrouwelijke, beslui ten" nemen?Men heeft moeten toejuichen. Toch zijn er mannen, zelfs Senatoren, wier besluiten niet steeds „mannelijk" zijn. Maria Theresia was, men vergeve ons de uitdrukking, een andere man dan Lodewijk XVen haar Hongaarsche onder danen, die haar toejuichten als hun ko ning, zouden zeer verbaasd zijn geweest zoo men haar mannelijke eigenschappen, noodig onder groote omstandigheden, betwistte. ffts) Het is waarschijnlijk, zegt het Jour nal des Débats, dat de Senaat zijn laatste kruit verschoten heeft. De hooge ver gadering weet wel, dat zij niet lang meer tegenstand zal bieden, althans wat de beginselkwestie betreft. De radicale meer derheid, die er thans nog is, heeft slechts de radicalen uit de Kamer voor de aan staande verkiezingen willen redden. Zij toch achten zich verloren wanneer dè vrouwen ter stembus gaan. Het blad is niet verbaasd, dat de ra dicale meerderheid, met haar onbegrijpe lijkheid wanneer het breede denkbeelden betreft, het vrouwenkiesrecht gewei gerd heeft. Zij heeft de hervorming alleen maar gezien van uit den hoek der verkie- zings-bezorgdheid zij heeft geen rekening gehouden met de argumenten, maar met de stemmen, die er vóórhaar partijgenoo- ten te verliezer! of te winnen waren. Dat is, zegt de Débats ten slotte ondeugend, niet groot, niet heldhaftig, zelfs niet man nelijk, maar wij moeten erkennen, dat het geheel overeenkomstig de traditie van het oude Combistische blok is. Bij de stemming in den Senaat over het ontwerp tot invoering van vrouwen kiesrecht hebben Poincaré, Strauss, Chéron en de andere ministers-Senato ren met de minderheid, d.w.z. vóór het ontwerp gestemd. Een veldtocht tegen vliegen. Halford Ross, een geneeskundig amb tenaar van het ministerie van pensioenen geeft hoog op van het succes, dat de officieele veldtocht tegen de huisvlieg in Engeland gehad heeft. In den afge lopen zomer heeft hij Engeland en Wa les bereisd om de vliegenplaag te bestu- deeren. Op plaatsen waar de insekten vroeger bij myriaden broedden, waren nu slechts enkele. Op andere waar hij er vroeger duizenden had gevonden, was er nu geen enkele huisvlieg re oeKennen. Daarmee ging een geweldige daling in de zuigelingsterfte samen. In de warme we ken van 1911 bedroeg die sterfte in Enge land 635 per 1000, dit jaar in de warm ste weken slechts 50 per 1000. Zoo kwam het, dat het algemeene sterftecijfer in dien tijd den laagsten stand bereikte, waarvan men heugenis had, namelijk 8.9 per duizend. Sprekender bewijzen zijn niet denkbaar, om aan te toonen, dat de huisvlieg de doodsvijandin van den mensch in zijn prille jeugd is. Dinsdag had Londen tusschen zons opgang en zonsondergang weer slechts drie uren daglicht. Na een grijze, mistige ochtendschemering spreidde zich een dikke zwarte wade over de stad uit, die al tusschen negenen en tienen 's-ochtends een einde aan den dag maakte. Op straat en in huis werd overal het licht opge stoken. De vogels gingen op stok, en voor a'e St. Pauls-kerk waren om twaalf uur geen duiven, om hun gewone middag maal van de burgerij in ontvangst te nemen. De zwarte wade was, naar men meende, het gevolg van een sterk tem peratuurverschil onder de wolkenlaag. Het verhinderde het opstijgen van den rook boven de stad en deze rook veran derde in een soort van deksel. De rook bleef zich ophoopen, omdat er ook geen horizontale luchtstroomingen waren. (Londen lag midden in een anti-cycloon.) Gelukkig was er vlak boven den grona weinig mist, zoodat het verkeer niet met moeilijkheden te kampen had. In Oct. 1921 is in Groenland een volkstelling gehouden, waarvan thans eerst de officieele uitslag bekend wo'dt. De bevolking telt 14,355 zielen gen 13,449 tien jaar tevo en. Onder h n zijn 274 Europeanen, de andere zijn Esk,aio's en halfbloeden. De bevolking is vrij regel matig ovef het land verdeeld alleen op de oostkust is ze zeer dun. Daar wonen slechts 680 menschen. Dezer dagen zijn negen ambtena ren en telegrafisten uit Kopenhagen naar Moskou en Omsk vertrokken, waar zij op 1 Dec. de stations van de Great Nor thern Telegraph Cy. zullen heropenen. De Prager Presse onthult het be staan te Boedapest van een internaat- Horthy, dat 20 miljoen trekt van de begrooting en dat een vermomde mili taire academie zou zijn. Het blad meent, dat de internationale ontwapenings-com- missie zich wel eens met dit geval mocht bezig houden. De bankbediende Werner, die eeni- gen tijd geleden ten nadeele van het bankiershuis Loewenberg te Berlijn een bedrag aan buitenlandsch geld ter waarde van 12 millioen mark had ontvreemd en ermee vandoor was gegaan, is gisteren in de badplaats Wildungen gevangen genomen. Voor de gezworenen der Seine is Woensdag het proces begonnen van een bende van veertien boeven, die terecht staan wegens twee moorden en vele dief stallen. Naar officieel wordt bekend ge maakt zijn er bij een ontploffing van ko len-stof in een mijn te Birmingham in de Ven Staten zeventig lieden omge- omen en 400 gekwetst. Personeele belasting. Afschaffing van den halven cent Invoer van versch fruit en versche groenten in Amerika. Het Regeeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina. VERKEER EN POSTERIJEN. De electrificatie der Hollandsche Spoor. Ervaringen van een vrouwelijk Kamerlid. Classificatie der gemeenten. Subsidies voor drankbestrijding. De Arbeidsbegrooting. De Koninklijke familie met Kerstmis op Het Loo. De enveloppe was niet gesloten. Jeanne onderzocht den inhoud. Dat schijnen zeer belangrijke stuk ken te zijn, dacht Jeanne, ik zal ze hem terugbrengen. Zij ging verder naar de Bourbonkade. Lucle kwam eerst tegen elf uur thuis. Zij was bij madame Augustine wegge jaagd, zij was zonder werk en dus zonder inkomsten. Dat ongeluk had Mary over haar gebracht. Wanhoop maakte zich van haar meeesteralles scheen tegen haar samen te spannen. Toen Lucie de Bourbonkade bereikte, was zij totaal uitgeput. Jeanne hoorde haar thuiskomen en liep haar tegemoet. Toen zij haar dochter zag, begreep zij onmiddellijk, dat er iets ernstigs moest gebeurd zijn. Mijn God, kind, wat is er gebeurd Je bent heelemaal overstuur. O dat is het ergste, wat me kon gebeuren, moeder Lise stamelde Lucie. Dat is het ergstc^dat doodt me! Ik ben door madame Augustine weggejaagd weggejaagd als een onwaardige., als een misdadigster. Ik ben zonder werk. Na zooveel lijden en kwelling nu nog zonder brood. Ik zeg u nog eens, moeder Lise, er blijft mij niets over, dan maar dood te gaan. Waarom heeft madame Au gustine je weggejaagd vroeg zij. Omdat ik de dochter van Jeanne Fortier ben Wie heeft haar dat verteld Mijn vijandinde dochter van Paul Harmant, die mij hem ontrukt heeft, dien ik beminde. Met bevende en zwakke stem verhaalde Lucie, wat er in de salon van madame Augustine was voorgevallen. En kunnen die menschen dat maar vrij doen vroeg Jeanne, toen haar doch ter haar verhaal had beëindigd. Hebben zij het recht iemand zijn bestaan te ont nemen, een onschuldig kind te belaste ren, haar over te leveren aan de wanhoop en de ellende. Neen, neen, dat is onmo gelijk. Laster en eerroof zijn strafbaar. We moeten ons tot het gerecht wenden. Hoe wilt u dat doen We moeten een advocaat er over sprekenhem om raad en advies vragen, een advocaat, herbaalde Jeanne, die zich plotseling de gevonden enveloppe her-p innerde heet de vriend van Lucien niet Georges Darier Ja, moeder Lise. Ken je zijn adres Zeker. Hij woont Bonapartestraat no. 27. Goed, dan ga ik hem opzoeken. Doe dat niet, moeder Lise. Ga niet naar hem hij is de vriend van Lucien, hij zal u de deur wijzen. Integendeel, wie weet of hij zijn jeugdvriend niet tot andere gedachten zal trachten te brengen. Hij is advocaat en raadsman van Paul Harmant. Wat zou dat Mijnheer Darter kan zijn cliënt verzoeken zijn onbe schaamdheden te staken, hem aan 't verstand brengen, dat eerroof strafbaar is en schadevergoeding voor je eischen.. Neen, neen., ik aarzel niet en ik ga er op staanden voet heen. Zonder het antwoord van Lu'L af te wachten, ging Jeanne haastig weg. In minder dan twintig minuten was zij aan Georges' woning. De oude meid deed open. Advocaat Darier? vroeg zij. Mijnheer is niet thuis, antwoordde de meid. Mijnheer pleit in Tours in een roces. Hij komt eerst aanstaand en Woensdag terug. Zes dagen Zes dagen zal ik nog moeten wachten. Enfin, 'ik zal terug komen stamelde Jeanne ontmoedigd. Zij wandelde terug naar d Bourbon kade. Lucie, die zich overspannen voelde, had zich te bed gelegd. Zij had koorts. Jeanne had niet aan de mogelijkheid geacht, dat haar kind ziek kon worden, kon sterven. In haar angst haalde zij een geneesheer. Deze onderzocht 't meis je, fronste de wenkbrauwen, haalde de schouders op. Het was een ernstig geval, of kon het tenminste worden. Bij de minste verergering kon zich hersenkoorts openbaren. Het zal eenige verklaring behoeven, waarom Raoul Duchemin in den trein zat, toen bij het station Bois le Roi het spoorwegongeluk plaats vond. Hoewel zijn chuldeischer in Joigny behoorlijk wis betaald, vertelde hij aan iedereen, uie het hooren wilde, op welke onver wachte manier hij zijn geld had terugge kregen van een onbekend bescherme ling. Spoedig vertelde men in Joigny, dat Duchemin, die deze geruchten 'zeer onaangenaam vond, de zakken vol geld had en men vroeg zich af, hoe hij zijn schulden had kunnen betalen. Men had Duchemin met een ontreken- de zien pratên. Hij had met hem gegeten. Dat was verdacht. Een en ander kwam den burgemeester ter oore. Deze vroeg inlichtingen aan Duchemin, die deze laatste niet kon of wilde geven. „Dan zult u niet langer deel uit kun- pen maken van de gemeente-admini stratie. Vraag uw ontslag,ganders zal ik 't u moeten geven." Duchemin vroeg zijn ontslag, stond zonder betrekking en werd door ieder een verdacht aangekeken. Hij maakte plan naar Parijs te gaan, waar hij hoopte een betrekking te zullen vinden of al thans niet zou opgemerkt worden. Hij bezat nog wat geld, toereikend voor een paar weken en vertrok met den trein, waarmede het ongeluk gebeurde. Amanda wachtte met ongeduld het oogenblik af, waarop de toestand van den gewonde het mogelijk zou maken een onderhoud met hem te hebben. Het meisje had er zich heelemaal niet over verwonderd, dat de zoogenaamde baron niet was teruggekomen in Bois le Roi. Zij had best"begrepen, dat zijn vertrek een afbreken der relaties beteekende. Zij hoopte zich te kunnen wreken en zij meende, dat Raoul Duchemin haar bij hare plannen een onmisbare hulp zou zijn. Eindelijk, na verscheidene dagen, deel de Madeline haar mede, dat zij Duche min kon bezoeken, zonder dat iemand er iets van zou merken. Zij klopte aan, ging binnen en sloct de deur achter zich. Op dat bezoek had de jonge man zoo weinig gerekend, dat hij Amanda niet aanstonds herkende. Langzaam kwam zij nader. Toen her kende Duchemin haar, zonder evenwel blijk te geven, dat hare komst hem on aangenaam was. „Amanda riep hij uit, „jij hier „Ja, ja, jongen,", antwoordde zij. „Dat mag je niet verwonderen. Ik ben tegenwoordig geweest bij het ongeluk, waarvan je het slachtoffer bent gewor den. Ik heb je herkend. Ik wist. dat je hier heen gevoerd werdt. Ik heb eiken dag naar je geïnformeerd en heb het oogenblik afgewacht, waarop ik tot je kon worden toegelaten." Terwijl hij naar Amanda luisterde, kwamen allerlei gedachten aan het ver leden in hem op. „Wat wil je van me vroeg hij. Je weet, dat tusschen orr Mies uit is. Als ik gewond ben en bijn d od ben geweest, heb ik dat aan jou te oanken." De Minister van Financiën deelt in zijn Memorie van Antwoord, dienaangaande het volgende mede: Met het oog op den toestand van 's Rijks kas kan de minister een voorstel tot aan zienlijke verlaging van deze belasting nog niet toezeggen. De huurwaarde van nieuwgebouwde wo ningen wordt niet gesteld op den huur prijs, doch op een bedrag bepaald door vergelijking met woningen, die onder de werking der Huurwetten vallen. Een wetsontwerp, waarin een regeling no pens vrijstelling van belasting voor ate liers van beeldende kunstenaars is opge nomen, is in voorbereiding. In zijn Memorie van Antwoord zegt de Minister van Financiën, dat het niiot in dp bedoeling ligt, den halven cent uit ons munt wezen te verwijderen. De in voorbereiding zijnde maatregelen beoogen slechts den hal ven cent in de administratie te verwaar- loozen. Blijkens een van het Nederlandsch Ge zantschap te Washington ontvangen tele grafisch bericht zal de Federal Horticul ture, Board op 19 December een „public hearing" houden, ter bespreking van de wenschelijkheid om den invoer van versch fruit en versche groenten uit alle vreemde landen te beperken of te verbieden, met het oog op het gevaar van het overbrengen van verschillende soort fruitvliegen. Het Algemeen Comité voor de Jubileum viering 1923 heeft besloten een fotoalbum te verzamelen, waarin de fotografieën van •alle 1200 Nederlandsche Gemeenteraden in functie, bijeengebracht zijn. Na de electrificatie van het H. S. M.« gedeelte AmsterdamRotterdam zal aller eerst voor aanwending der electrische ener gie in aanmerking komen het baanvak Am sterdamHilversumAmersfoort. Voor het forensenverkeer GooiHoofdstad is dit vaa groot belang. In „Femina" beschrijft mej. Joh. Westen man enkele harer ervaringen. Het verbijste rende van het werk dat men als nieuweling in de Kamer te doen vindt is, zegt zij, veel meer gelegen in de bestudeering van al het gedrukte papier, dat men onder de oogen krijgt, dan in den omgang met de Kamerle den. „Aan dien omgang ben ik betrekkelijk gauw gewend en voor de tegemoetkomendheid der medeleden heb ik niets dan lof.... Maar al het papierl Wat al wetten en be palingen worden in de Kamer voorbereid. Wat al beslissingen moeten er genomen wor den, waarvan een groot aantal Kamerleden niets begrijpt! Van hoe ontzettend veel wets ontwerpen wordt bestudeering verlangd! Het is zóó overweldigend veel, dat men al heel gauw moet gaan schiften bij het bepalen van de belangstelling en zich beslist moet voor nemen niet van alles verstand te willen krij gen en zich zoodoende grondig in den put te werken, zooals eens een Kamerlid, jaren ge leden een man dus gedaan heeft Men moet ten minste de eerste jaren zijn aandacht bij speciale onderwerpen bepalen en daarvan een grondiger studie maken, en verder ver trouwen op de voorlichting van die leden der fractie waarvan men deel uitmaakt, die van andere onderwerpen uitstekend op de hoogte zijn. Om deze reden ook lijkt het mij een bijna ondoenlijke taak een éénling-fractie in het Parlement te vormen. De slotsom der schrijfster is, dat nieuwe lingen in de politiek natuurlijk de buiten gewoon bekwamen uitgezonderd eerst na eenige jaren hard werken kans hebben goede Kamerleden te worden. Zij raad aan iedereen 't zij man of vrouw zich het werk niet te gemakkelijk voor te stellen. „Zeker zuilen weinigen dadelijk het gevoel hebben nuttigen arbeid te doen en menig maal hoort men door ben, die niet in staat zijn onder de hand ander werk te doen, de verzuchting slaken: „Wat had ik mijn middag nuttiger kunnen besteden!" Het zou er te huiselijk uitzien, als wij vrouwen, bijvoor beeld zaten te handwerken, terwijl we luis terden, maar er zou economisch voor ons tijd zijn uit te sparen. Men moet echter de groote lijn van het werk in het oog houden en dan zal men na eenigen tijd in staat zijn aan het schip van staat een klein duwtje te helpen geven in de richting, waarin men het wenscht te doen voortgaan." Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw Comité heeft aan den Minister van Fi nanciën een adres gericht inzake de voor genomen wijziging in de classificatie der gemeenten met betrekking tot den etand- plaatsaftrek voor burgerlijke rijksambtena ren. Wordt de classificatie vastgesteld over eenkomstig het ontwerp, dat in de pers is gepubliceerd, dan wordt niet alleen 'n groote onbillijkheid begaan tegenover het platteland, maar ook op ernstige wijze de ontwikkeling en bloei van het platteland benadeeld. In plaats van een drieklassenstelsel met- aftrek van respectievelijk 4 en 8 percent voor de 2e en Se klasse, schijnt nu het voornemen te beslaan een vijf-kLassenstel- sel met een aftrek van reep. 5, 10, 15 en 20 percent in te voeren. Volgens dit ont werp komen van de ruim 1100 gemeenten 1029 gemeenten in de vierde of vijfde klasso en van deze 1029 weer 821 gemeenten in de vijfde klasse. Het gevolg van deze zeer belangrijke sa laris-kortingen op de standplaatsen ten plattelande (kleine steden inbegrepen) zal zijn, dat alle betere krachten onder de ambtenaren, wier werkzaamheden van directen invloed geacht mogen worden o_> de geestelijke ontwikkeling van het plat teland, naar de groote en grootere ste den zullen trekken, een neiging, die ree is thans bestaat en feitelijk van natuur a':- tijd bestaan heeft. Deze trek naar de gro tere steden behoeft allerminst een bewi van het duurdere leven in de groote ste den te zijn. Doze trek zal door de vooi - genomen -wijziging van de classificatie nog worden bevorderd. In verband hiermede dringt het Kou. Nederl. Landbouw-Comité er bij den Mi nister op aan, aan het eventueel voorne men om wijziging in de classificatie aan te brengen, geen gevolg te geven. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag hel amendement van mej. Groeneweg om de subsidies voor de drankbestrijding op 170.000 te stellen, verworpen met 6716 stemmen. In de Donderdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is de Arbeidsbegrooting zon der hoofdelijke stemming aangenomen. De Koninklijke Familie is voornemens het eerstkomende Kerstfeest op Het Loo te vie ren. Daarvoor zal zij zich Donderdag 21 De cember van 's-Gravenhage naar Het Loo be geven en aldaar tot 27 December verblijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5