LAATSTE NIEUWS Deri Tweede Kamer. *4 STOOMVAARTLIJNEN. SmKTMHUWS. fPpRHAOLOOZE TELEFOON „Aan mij vroeg Amanda verbaasd. „Ja, aan jou, want ik heb mijn betrek king verloren en ben uit Joigny moeten vluchten. Door jou is mijn naam ont- eerd, mijn toekomst gebroken. Ach, waarom ben ik bij dat spoorwegongeluk niet dood gebleven „Ik aanvaard en verdien die verwij ten," zeide Amanda. „Ik heb je veel leed bezorgd.. ..ik heb er spijt van en vraag vergevingmaar eigenlijk kom ik je over een zeer bijzonder geval spreken. Misschien wordt dan je bezorgdheid over ie toekomst opgeheven. Wil je naar mij klisteren, mij antwoorden „Dat zal wel moeten." „Ik wil je eerst waarschuwen voor de gevaren, die je bedreigen. Ken je baron Reiss?" Die naam had een verrassende uit werking op den gewonde. „Baron de Reiss," stamelde hij, Aman da aanziend, om in haar oogen te lezen wat zij wist. „Ja, de man, dien je een maand ge leden in Joigny hebt gezien en die je ver- valschte schuldbekentenissen bezit...." Hoe ken je dien man Hoe weet je. dat hij die stukken in zijn bezit heeft?" Zooals ik weet, dat hij van madame Delion gekocht heeft een schuldbeken tenis, door mij geteekend en die voor mij zeer compromitteerend ,is. Hij zal best weten, waarom hij deze soort stuk ken koopt en verzamelt. Ik ben natuur lijk op de hoogte voor zoover het mij be treft. Ik weet niets van jou papieren, maar zou daar gaarne meer van willen weten." „Waarom „Dat is duidelijk Wij worden beiden bedreigd. Wij moeten ons dus vereeni gen om den gemeenschappelijken vijand te bestrijden. Duchemin beefde over heel zijn li chaam. Hij trachtte Amanda om den tuin te leiden. Ik heb niets te vreezen,zeide hij. Amanda haalde de schouders op. „Vertel nu geen dwaasheden ant woordde zij. „Je weet heel goed, dat ik ook niet van gisteren ben. Hoe is baron Je Reiss aan de wissels gekomen, door jou van een valsche handteekening voor dien „Doordat hij ze heeft betaald." „Kende je dien man al lang Was hi' een vriend van je „Ik zag hem dien dag voor den eersten keer." „En heeft hij je bij de eerste ontmoe- DE OPENING VAN HET ENGELSOHE ring al je hulp aangeboden Hoe is dal ;n zijn werk gegaan Duchemin "was bang.-. Hij vertelde Amanda op welke onvoorziene manier baron de Reiss zijne diensten had aan geboden. „En heb je dat niet vreemd gevonden meer dan vresrnd zelfs riep de jongt vrouw uit. „Inderdaad, het kwam mij zeer eigen aardig voor." „Wat je niet verhinderd heeft zijn hulp te accepteeren." „Waarom zou ik hulp geweigerd heb ben, die me zoo goed van pas kwant „Meen je mij te kunnen wijs maken, Jat die man niets van je verlangd heeft „Wat zou hij verlangd hebbeb „Kom, Raoul, spreek op 1 Zeg me dc waarheid, de heele waarheid. Ik hQrhacl je, wij worden beiden bedreigd en wij moeten ons vereenigen, om aan dien schurk te ontkomen, die net zoo min taron is als jij." „Hoe heet hij „Ovide Soliveau. Het is een dief, ee: noordenaar, die me heeft willen vergif- igen een paar dagen geleden." „Je vergiftigen Waarom „Hij voelde, dat ik hem doorzag. Die man heeft meer dan één misdaad bedre- THESEUS'(K.N.S.M.) 22/11 v. Middlesbro naar Ganda. TJIKAND1 (H.Austr.lijn) thuisr. 22/11 te Duinkerken. TJITAROEM (Java-China-Japan) 21/11 v. Hongkong te Shanghae. ULYSSES (K.N.S.M.) 22/10 v. Varna n. Constantza. VENUS (K.N.S.M.) 22/11 v. Tarragona te San Carlos. WATERLAND (H. Lloyd) uitr. 22/11 te Montevideo. 1JSELSTROOM (H.W.Afr.lijn) uitr. 20/11 v. Dakar n. Rufisque. Zeelandia (H. Lloyd) uitr. 20/11 v. Lissabon. TAMBORA (R. Lloyd) p. 23/11 v.m. Oues sant en wordt 24/11 n.m. te R'dam ver wacht. ven en ik ken een van zijn boevenstre ken, die door toevallige omstandighe den anders is afgeloopen dan hij gehoopt „Welke misdaad bedoel je vroeg Raoul met belangstelling. „Een maand geleden wilde hij een jong meisje uit den weg ruimen, een wees in het Vondelingenhuis groot gebracht. Hij is maar half daarin geslaagd. Het meisje, door een mes getroffen, werd ern stig ziek, maar stierf niet." „Weet je zeker, dat die man den aan slag pleegde „Ik heb alle reden om dat aan te ne men. Om er absoluut zeker van te zijn, ontbreekt mij slechts een kleine aanwij zing. Als ik die aanwijzing heb, heb ik -en wapen en kan ik mij wreken De woorden „Wees, opgevoed in het Vondelingenhuis" had Raoul met aan- 'acht aangehoord. „Ken je den naam van die wees /roeg hij. „Lucie." „Lucie riep Raoul uit. Wel, dat is ezelfde naam, welke voorkwam op de eclaratie, die hij van mij gekregen heeft.' „Een declaratie? herhaalde"Amanda. „Ja. Die man heeft mij in ruil voor zijn betaling een dienst gevraagd. Hij ver zocht mij, hem oe acte te verstrekken, berustende op het stadhuis van Joigny, waarin de pleegmoeder verzoekt het haar toevertrouwde kind, waarvoor niet meer werd betaald, naar het Vondelin genhuis in Parijs over te brengen." „De ellendeling Nu bestaat er geen twijfel meer Hij is 't die Lucie heeft aangevallen en het papier, dat je hem hebt verschaft zal hem dienen, om een nieuwe misdaad te bedrijven. Maar mocht je hem dat document van het stadhuis eigenlijk wel geven „Neen, het moest in het gemeente archief blijven." „Als het bekend werd, dat je het aan hem hebt gegeven, wat zou er dan ge beuren Raoul beefde opnieuw. Het zweet kwam op zijn voorhoofd. „Dan was ik verloren," zeide hij. „En zou je je dan niet wreken op dien schurk, die je gered heeft uit den eenen afgrond, om je in een anderen te storten Zou je niet trachten, hem dat papier tc ontrukken, dat je verderf kan zijn. En ie wissels, die hij onder zijn berusting heeft, waardoor hij je in zijn macht leeft en die je.noodzaken stil te zwijgen!" „Mij wreken 1 Hem die papieren ont rukken Of ik dat zou willen 1 Maar hoe „Heb je vertrouwen in me?" Duchemin aarzelde. Maar na eenlg« oogenblikken antwoordde hij toch i Ja-.-." „Wil je mij dan mijn gang laten en mij absolute gehoorzaamheid ven aan elo- ,,^a, wat moet ik doen )e gangen van baron de Reiss na- „Daarvoor moet Ik geld hebben, dat ik niet bezit." „Ik zal je geld geven....nu zal ik je de waarheid zeggen, voor zoover het mijzelf betreft. Wij zijn beiden onbe wust de medeplichtigen van dezen man geweest. Dat kan voor ons ernstige ge volgen hebben." Amanda deed daarop haar verhaal. Raoul luisterde aandachtig. „Het staat vast," zeide hij vervolgens, „dat de schurk zich zeer behendig van jou bediend heeft, om zijn plannen ten uitvoer te brengen. Hoe moeten we hem terugvinden Waar moeten we hem zoe ken (Wordt vervolgdj Zitting pan Donderdag 23 November. De moties-De Vries-Bruins legen bezuiniging op de volksgezondheid worden verworpen met 48 tegen 25 stemmen. Het amendement- De Vries-Bruins om het subsidie voor drank bestrijding te verhoogen tot 170.000 wordt verworpen met 57 tegen 16 stemmen. De begrooting van arbeid wordt aangeno men z. h. sL Voortgegaan -wordt met de behandeling van da JUSTTTIE-BEGROOTING. MINISTER HEEMSKERK betoogt, dat zui nigheid kenbaar nieuwe maatregelen onmoge lijk maakt; evenwel wordt voortgewerkt aan de psychopatenwet en aan maatregelen die geen geld kosten, zooals versobering van de rechtspraak en wijziging der wet op de coöpe ratieve vereenigingen. Spr. ziet in de denkbeel den van mevr. Bakker-Nort inzake huwelijk geen vooruitgang doch achteruitgang, omdat het losser maken van den huwelijksband de grondslagen der maatschappij verzwakt. De MINISTER erkent evenwel, dat gewij zigde toestanden een verandering in de huwe lijkswetgeving noodzakelijk kunnen maken en bij is bereid na te gaan of correcties kunnen worden aangebracht, zulks met behoud van de christelijke opvatting omtrent het huwelijk. Mej. WESTERMAN. V. B., betoogt de nood zakelijkheid van ingrijpende verandering in de huwelijkswetgeving. De heer MARCHANT, V. D., steunt het be toog van mevrouw Bakker-Nort inzake ver- beiering van positie der gehuwde vrouw. Mej. VAN DORP. C. P., verklaart het m het algemeen eens te zijn met de geldende huwe lijkswetgeving. Avondvergadering van Donderdag 23 Nov. Geopend 8 uur. Voorzitter: nr. D. A. P. N. KOOLEN. STAATSBEGROOTING VOOR 1923. HOOFDSTUK VII B (FINANClëN). Aan de orde is hoofdstuk VII B van de Staatsbegrooting voor 1923, waarbij levens aan de orde is de interpellatie-Staalman over de werking van de Tabakswet. Besloten wordt de spreektijd bij de Alge- meene beschouwingen te bepalen op hoog stens uur per lid en voor den heer Staal man 3^ uur. De heer STAALMAN VB. merkt op. dat het tijdstip van de inwerkingtreding der Tal akswet allerminst gekozen was. Er heerschte een lijd van malaise en de koopkracht van het publiek was ten zeerste verminderd. De sigarenhandelaren werden dus de d'JDC. en zij moesten de belastingen weer zien te verhelen op het Dubliek. hetrjeen zeer moei|jjk is. Erg r nog was de omstandigheid, dat de administra ie bij de inwerking treding der wet nog lang niet in orde was, teng-volge waarvan ook weer al lerlei matrg I n moesten worden ge nomen, waardoor de handelaren werden gedupeerd, zoodat zij g oote verliezen moesten lijden. Dit acht spr. werkelijk treurig. Spr g. looft, dat aan al deze bezwaren zeer veel trgatnoet zou zijn gekomen, wanneer men de wet niet zoo overhaast had ingevoerd en wat meer geduld had gehad. Voorts merkt spr. op, dat de minister de perceptiekosten zoo gering mogelijk wilde maken. Dat was eigenlijk onmogelijk, want bii de inwerkingtreding van de wet waren er reeds 60.030 inrichtingen, welke on der de wet vielen en welke controle noodig hadden. En de benoodigde ambtenaren waren er niet. Opm-rkelijk acht de heer Staal man het voorts, dat reeds dadelijk na de inwerkingtreding der wet zooveel fraude plaats had. Zoo werden b.v. sigaren van 10 cent per stuk, waar ook een banderoUe van 10 omzat, verkocht voor f 65 per dui zend. Spr. vraagt hoe dit anders mogelijk is dan door clandestiene fabricage. Ook ontwikkelde zich spoedig een groote handt 1 in gebruikte banderolles en deze hand 1 zal nog sterker toenemen, wan neer 't tegenwoordige systeem blijft ge handhaafd. De heer Staalman is voorts van mea ning, dat de belasting van deze wet sterk drukt op de kleine ondernemers. Waar de bedoeling van de Tabakswet zuiver fiscaal is, is de heer Staalman voorts van oordeel, dat achter de wet niet gezocht mag worden de strdkking, welke de heer Hioolen in Delft er aan heeft willen geven, n.l. dat de huis industrie door de werking van deze wet zou verdwijnen. Verder komt de heer Staalman op tegen het banderolle-systeem, hetwelk hij een zeer oneconomische productiewijze acht. Aan dit stelsel zijn zeer vele nadeelen verbonden, terwijl de sigaren mede door het zegeltje een onooglijk aanzien kijj- gen. Wat de kosten betreft, deze schat spr. voor een goed geoutilleerde fabriek op f 1 per duizend, welke voor kleinere ondernemingen zelfs oploopt tot 4 h 5 gulden per duizend. Mede wordt door het x.g. „ringen" de productie verlengd, zoodat do fabrikant ge noodzaakt is, oen groo'er aantal sigaren in de droogkamer in voorraad te hebben, dan vroeger. Voor een goed geoutilleerde fabriek met 200 arbeiders schat spr. dit aantal op 1 millioen, hegeei eea waa de vore e woo.-- digt van ongeveer 63 mille, zxxlat de.» ondernemer on e eer eea rente. orLes iijd: van 4000 gulden. Dit systeem is dus oneconomisch. Voorts wijst spr. op de omstandigheid, dat de sigiren zeer vaak beschadigd wor- dan wanneer men tracht haar van het bandje te ontdoen. Ook dit brengt veel risico met zich mee voor de winkeliers, wanneer de klanten vragen, om de bandjes 6t af te doen. Waar nn 60.000 inrichtingen stnk voor stuk moeien worden gecont o'eerd, zal dit in d e toskomst esn zeer groot aantal ambte naren voreisohen. Geschiedt dit niet, dan zal de fraude nog meer toenemen, en dan ware het veel beier de wet in te trekken. In dit verband herinnert spr. aan hat adres van 25 September van het comité van actie tegen de Tabakswet, waarin ook weer aangedrongen wordt op intrekking der wet. Ook spr. heeft met de gedachte rondge- loopen, een initiatief-voorstel in te dienen om de wet in te trekken, maar hij is hier van teruggekomen, omdat hij er niets an ders voor in de plaats wist te stellen. Maar een ander systeem ware toch ge- wenscht. Spr. gelooft, dat men bij de in voering te veel heeft geluisterd naar de groot-industrie, maar spr. kan wel ver klaren, d.at 93 pet. van de belanghebben den het niet eens is met den heer Hioo'on. De belanghebbenden zullen dan ook ten zeers'e verheugd zijn, wanne-r hel be taan de systeem werd vervangen door een an der. Spr. voor zich is van meening dal de wet eerst moet wo-den ingetrokken en dat dan den Minis! er tij 1 moet wor'en gelaten om een nieuw s eise! voor te be reiden. Spr. stelt hierna de volgende vragen: 1. Is de Minister b-kend met de velo en vebrlei bezwaren, dio uit de kringen der belangkeb! enden bij de i han'el Ln en fabricage van tabak en tabikproduc'en to gen de Tabakswet zijn ge een? 2. Deelt da Minis er de'meerling ook uit esprol ei d cr tal ij e b 'aaghe endo dat de Tabakswet z rl.ee orns ige be w ren voor handel en indu t ie in hel !e en heeft geroepen, dit deze wet behoort te worden ingetrokken 8. Zr-o niet, ra ent don de Min ster, dat aan deze bezwaren op an-te e wij re lego- moet m-ret worden gekomen en wel zxr spoedig moge' ijk 4. Zoo ja, is de Minister dan niet van oordeel, dat de he z ening der Tubikave' als urrent m e' wo-den be -houad? Vervolgens v ijs' s r <-p do oe emend geheime distlee de ij en -m kkel rij a i vaak min 'e aa di e p od en Hiertegen wen cht spr en de kste e waarschuwen. De heer GERRETSON C.-H. vraagt wan neer de minister zal komen met een tech nische herziening van de belastingwetgeving Voorts vraagt spr. of niet in de wet kan worden opgenomen een bepaling, volgens welke de reclame van een belastingschuldige, 'die kan aantoonen, dat hij bij te late indie ning volkomen te goeder trouw was (b.v. bij verblijf in bet buitenland) alsnog in behan deling kan worden genomen. Verder is de heer Gerretson van meening. dat de Hooge Raad niet 't aangewezen lichaam is voor het hooger beroep voor uit spraken van de Raden van Beroep. Ook wil spr. bij wijze van bezuinigings maatregel het werk van de schattingscom missies overbrengen naar de colleges van zetters De heer WEITKAMP, C.-H. is van oor deel, dat een nauwere samenwerking lus- schen de belastingambtenaren en de ver- verschillende landbouworganisaties zeer ten goede zal komen aan de aanslagen van de landbouwers. Verder dringt de heer Weitkamp aan op wijziging van het registratierecht op de vei lingen. De heer VAN WIJNBERGEN R.K. vraagt om door een wijziging in de belastingwetge ving tegemoet te komen aan de gerecht vaardigde bezwaren tegen vliegende winkels. Waar de vliegende winkels, in tegenstelling met de vaste winkets, niet bijdragen in de plaatselijke betastingen, acht spr. zulks zeer onbillijk. Een groot bezwaar voor deze betasting is evenwel, om een goede definitie te geven van een vliegenden winkel. Waar de heer Staalman heeft gezegd, dat verschillende andere systemen wel zouden gevonden kunnen worden, meent spr. deze meening als onjuist te kunnen beschouwen. De heer J. TER LAAN S. D. merkt op, dat de achterstand in de belastingen nog zeer groot is en van dezen achterstand wordt zeer veel hinder ondervonden. De omstandigheid, dat de aanslagen vee] te laag uitgingen, had ten gevolge, dat zeer veel aanslagen oninbaar moeten wor den verklaard. Wat betreft de tabaksaccijns ander- schrijft spr. het betoog van den heer Staal man. Van den heer Van Wijnbergen had spr. een geheel ander geluid verwacht, dan hij thans heeft laten hooren. Hebben de Katholieke Kamerleden vroeger bij de ac tie tegen dezen accijns niet verklaard, dat zij voor opheffing van deze wet zouden stemmen? Men schijnt evenwel aan die zij de van meening veranderd te zijn. Aangaande de opbrengst der Tabakswet, is spr. van meening, dat deze lang niet het geraamde bedrag van 20 millioen zal halen. Spr. heeft indertijd gewaarschuwd tegen de nadeelige gevolgen van fraude door den verhoogden accijns. Thans zien we de el lendige gevolgen: er komt een jenever- stroom over de grens. De heer WEITKAMP: Dat komt door de valuta! De heer STAALMAN: Neen, door het verschil in accijns! De heer TEK LAAN merkt op, dat de accijns veel te hoog is. De heer WEITKAMP: Die moet nog veel hooger zijn De heer OUD (V.D.) vraagt den mi nister niet te straf op te treden bij de invordering van de belastingen. Wanneer men wat meer coulanter was, zou dit zeer zeker ten voordeele zijn van het Kijk. De heer WINTEKMANS (R.K.) heeft zich altijd op het standpunt geplaatst, dat men de regeering in deze tijden het geld van een tabaksaccijns redelijkerwijs niet mag weigeren. Spr. blijft de voorkeur ge ven aan een belasting op de ruwe tabak. Spr. wenscht thans zijn kracht niet meer te verspillen, om naar het door hem be geerde stelsel te talen. Wanneer de heer Ter Laan nu zegt: zie je nn wel, daar heb je nu den draai, dan wenscht spr. daartegen op te komen. Op het standpunt van de Katholieke fractie valt in het goheel niets aan te merken. Ten slotte merkt de heer Wintermans op, dat de verpakking volgens de wet zeer ondoeltreffend is en scha lelijk. Spr. vraagt den minister om aan de bezwaren hier tegen tegemoet te komen. De heer TAN GIJN (V.B.) vraagt wat de nieuwe redactiewijziging van art. 120 i boteekent, volgens hetwelk de Staat niet een gedeelte garantie verstrekt aan de Nederlandsc.be Bank, op gronl waarvan de ze weer credïot geeft aan de bankinstel ling, welke den export financiert, maar waarbij da Staat aan den exporteur zelf, voor een gedeelte vau ten hoogste 40 pet. garandoert den koopprijs, dool" dezen voor de te exportoeren goederen van den koo- per bedongen. De MINISTER VAN FINANCIEN (de heer De Geer) komt eerst op de wijziging van de Gemeentewet en wel de kwesties van de vlie gende winkets de forensen. De zaak van de vliegende winkels zal spr. ter kennis brengen van zijn ambtgenoot van binnen'andsche zaken. Wat betreft de forensenkwestie merkt spr op, dat de lasten, welke het forensenstel sel meebrengt, door inwilliging van den eisch van den heer TER LAAN niet worden opge heven. Deze zaak is echter buitengewoon moeilijk en spr. kan wel toezeggen, dal hij met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken hierover overlpg 7.al plegen. Aangaande de grondbelasting deelt spr. mede, dal hij aan opheffing hiervan, waarop de heer WEIT KAMP aan-drong. thans niet kan denken. Met de opmerking van den heer TER LAAN. dat we een veranderde regeling moeten krijgen als niet kan worden ingevoerd een belasting naar de verkoopswaarde. is spr. het eens. De regeering heeft intusschen echter nog geen i definitieve beslissing genomen. Den heer WEITKAMP kan spr. mededeelen, dat hij een oplossing van hel registratierecht op de land en tuinbouwproducten in overweging heeft genomen. Wei kan spr. thans zeggen, dat bij even tueels afschaffing van dit registratierecht, waarop is aangedrongen, de andere registra tierechten zullen moeten worden verhoogd. In de richting van overleg bij de aanslagen voor de landbouwers wordl reeds gewerkt. De heer TER LAAN heeft geklaagd over den grooten achterstand bij de belastingen, maar spr. wenscht op te merken, dal deze. zij hel dan ook langzaam, toch reeds gedeel telijk wordt ingehaald. Op de vraag, of de betrokken chefs steeds hebben aangedrongen op meer geschoold personeel, moet spr. be vestigend antwoorden, maar de heer Ter Laan moet niet vergeten, dat dit meerdere aangevraagde geschoold personeel dikwijls niet aanwezig was. Wat de fraude aan de grens betreft kan spr. mededeelen, dal dezer dagen een alge- meene maatregel v~n bestuur in de Staats courant zal verschijnen, waarbij in een be paald rayon langs de grens ongedekt vervoer van gedistilleerd lot een zeer kleine hoeveel heid wordt verboden. Den heer GERRETSON deelt spr. mede, dat een technische herziening van de belastingwetgeving in voorbereiding is, maar spr. kan niet toezeggen, dat de door den heer Gerretson aangegeven punten daarin zullen worden verwerkt. Naar aanleiding van de opmerking van den heer OUD over het te straf optreden bij de invordering kan spr. mededeelen, dat herhaaldelijk uitstel van be taling wordt verleend. Thans komt spr. aan de interpellatie- Staalman. Ook spr. is altijd voorstander ge weest van belasting op de ruwe tabak. Waar echter 20 jaar lang een strijd is gevoerd over het te volgen stelsel en nu eindelijk door spr.'s voorganger een bepaald stelsel bij de wet is ingevoerd, gaat het niet aan, thans reeds dit stelsel te veranderen. Me! den heer Staalman is spr. het eens dat de kleine fa brikanten het meest door deze wet worden getroffen. Echter, door toedoen van den heer Ter Laan werd een voorstel van spr. om die kleine fabrikantjes onder een stel voorwaarden tegemoet te komen, afgestemd. Spr. voelt ook de moeilijkheden van de werking van de wet en daarom is het depar tement steeds bereid, door wijzigingen, die vallen binnen het kader van de wet aan de moeilijkheden tegemoet te komen. Op de eerste vraag van den heer Staalman kan spr. bevestigend antwoorden, maar de tweede vraag moet ontkennend worden be antwoord. Ten aanzien van de derde vraag zegt spr. bereid te zijn wijzigingen in te voe ren binnen het rayon der wet, a's daardoor moeilijkheden worden ondervangen. Aangaande de vierde vraag kan worden gezegd, dat thans nog geen voornemen be staat een novelle in te dienen om te ko men tot een ander stelsel. Tegen een etiket om de kist bestaan overwegende bezwaren. De heer STAALMAN repliceert. Spr. dient de volgende motie in- De Kamer, van oor deel dat een herziening van de Tabakswet, zoodanig, dat meer dan thans wordt reke ning gehouden met de behartiging van de betangei. van handel en industrie, dringend noodzakelijk' is, noodigl den minister uit, de daartoe noodige voorzieningen te treffen De heer STAALMAN zegt nog dat deze motie niet is bedoeld als een onvriendelijk heid tegen den minister, maar meer als rug gesteun. De MINISTER dupliceert. Over de motie zal morgen Vrijdag bij den aanvang van de vergadering worden ge stemd. De artikelen 1 tot 29 worden goedgekeurd. De vergadering wordt om 12 uur 6 ver daagd tot Vrijdag 1 uur. teiti i tl i< DE CONFERENTIE VAN LAU SANNE. LAUSANNE, 23 November. De commis sie voor territoriale eu militaire vraag stukken is vanochtend om 11 uur bijeenge komen. Ismet pasja hesft in bijzonderhe den geantwoord op de ve kl ringen en voor stellen, die in de vorige vergadering door de vers billende d legat es zijn afge'egd. Yen.'z l>s t emlw ord e enkee opmer kingen van Ismet. De commissie Le loot, een sub-coromis-rie te benoemen, die belast zon worden met h t onderzoek van de voo.-stellen, die ge laan zijn nopens het vormen van een gedemili tariseerde zone langs de Oost-Thracisrho grens. De sub-commissie zal tevens het oven' ue-de b h er van den spoorweg en de haven van Dodeagatsj overwe ren, ien ein de aan Bulgarije ©m e -onomischen uitgang aan de Egeïsrhe ze te verzekeren. De sub-commissie zal om half 5 verga deren. De commissie voor de territoriale aangelegenheden zal wachten met het her vallen van hair werkziamhe'en, totdat zij het rapport van do sub-comm;sste heeft ont vangen. LAUSANNE. 23 No ember. Ismet p sja hoeft verklaard, dat da Turken ontevre den waren over de hervorming van het Balkanblok. BRUSSEL, 24 November. Naar d.d. gis teren nit Lnusinne wordt gemeld, hebben Curozn, Birrère. Gironi en Dmot in het gebouw, waar de Brits he de'egatie ze elt, een hartelijke peda hlenwisse'ing gehouden over de Ion pende quae Les. Zweden en Noorwe en I ebfcen besloten de hun ges uu do ultnoodiglng te a t.".oor den door het ze id n va-.i ee ver e enwoor- diger elk om mede te beraadslagen o er he regime dat voor de oapi ulatie dient te worden in de plaats gesteld. EEN AANSLAG OP DEN KONING VAN ROEMENIË. PARIJS, 23 November. De bladen mel den het volgende uit Boekarest: Het blad Idrestarea verneemt, dat do Koning toevalligerwijze is ontsnapt aan een tegen hem gestichten aanslag. Vaitoiana, de minister van binnenlandsohe zaken, en de koning, waren op de jacht Ln de om streken van Sighisoara. Zijn trein moest echter 10 uren lang blijven staan aan het station Brasor, aangezien de trein, die en kele minuten daarvoor moest vertrekken, ontspoord was. De omstandigheden zijn nog niet vastgesteld, maar men meent er uit te mogen afleiden, dat er een daad van sabotage heeft plaats gegrepen op het traject, dat de trein van den Kotning moeet volgen. PARLEMENT. LONDEN, 23 November. In het debat over de troonrede, dat erop volgde, wetdden de sprekers van alle partijen uit over het werkloosheidsvraagstuk in het bijzonder. Men legde den nadruk op het vestigen van een waren en duurzamen vrede over heel de wereld, hetgeen een sleutel was voor dit vraagstuk. Ramsay Macdonald, de arbeidersleider, sprak over de wet, die men moest invoe ren om de constitutie van den lerschen vrijstaad te bevestigen. Hij verklaarde, dat zijn partij zou doen wat zij kon om de re geering te helpen, een eind te maken aan een oud en slecht hoofdstuk in onze Ier- sche betrekkingen, en een nieuw hoofd stuk te beginnen, dat gelukkiger voor Ier land zou zijn. Hij verweaa mar het feit, dat de nieuwe premier vroeger een krach tig tegenstander was geweest van wat af scheiding werd genoemd. Bonar Law zeide in zijn antwoord, dat wat ook iemands meening, of wat ook iemands verantwoordelijkheid mocht zijn, met betrek king tol het verdrag met Ierland, er iets was, dal niet betwijfeld werd, n.l. dat het Engel- sche volk bereid was. het verdrag een eerlijke kans Ie geven. De regeering zou niets doen om eenige afwijking van het verdrag te bil lijken. Er bestond niets, wat Engeland en Ierland, wier belangen dezelfde waren, ervan zoti weerhouden als vrienden (e teven. Met betrekking tot de conferentie te Lau sanne verklaarde Bonar Law: „ons eenig doet is vrede, en lol dusver schiint er alle kans te bestaan, om dien te verkrijgen op de alleen mogelijke wijze n.l. door overeenkomst met onze bondgenoolen." Asquilh wenschle den premier geluk met de positie, die hij bekleedde. Hij sprak als zijn meening uit, dat in het verdrag met Ierland de ware hereeniging met Ierland gevonden was. Ierland, zoo zeide hij. was thans alleen ver antwoordelijk voor het voeren van zijn eigen zaken. Hij was er volkomen van overtuigd, dat de aanleg en het nationale inzicht van het Iersche volk dit uit al zijn beroeringen zouden redden. LONDEN. 23 November. De opening van het debat over de Troonrede leidde niel tot incidenten. De arbeidersleiders en de libe rale oud-ministers (van de Asquilh groep) deelden de plaatsen op de voorste oppositie- bank, terwijl Lloyd George en andere in vloedrijke nationaal-Iiberalen aan den opposi tiekant, maar wat verder naar achteren zaten. Chamberlain, Horne en Evans zaten samen aan den kant der regeeringszijde. Ramsay Macdonald sprak over de zonderlinge positie van het kabinet. Het was niet de oude regee ring, en toch was het dat weer wet. Spr. vergeleek het kabinet bij een tooneelspeler, die voor het voetlicht was gestorven, daarop naar zijn kleedkamer was gegaan, een ander pakje had aangetrokken en nu weer voor het voetlicht was verschenen. Ramsay Macdonaid beschouwde de paragraaf in de Troonrede, die betrekking had op de werkloosheid als te eenenmale onbevredigend. Er was zeide hij meer noodig dan een verbetering in de handelstoestanden om te komen tot een rege ling van het vraagstuk. Hij was er over ver baasd, er van te worden verdacht de leider te zijn van een partij, die wanordelijke oogmer ken koestert. Wel beloofde hij niet aan de regeering, zich kalm te zullen houden; maar de arbeiderspartij zou haar best doen om het Huis te dienen. De arbeiders zouden hun op vattingen bepleiten over binnenlandsche en buitenlandsche aangelegenheden; al wal zij vroegen was, dat er fair play zon zijn en dat zij met edelmoedigheid zouden worden behan deld. Bonar Law sprak over het verdrag met Ierland. Hij vertelde o.m. dit Cos- grave hexn onlangs het volgende had gezegd: „Ik kan het Britsehe volk de verzekering geven, dat wat er ook met ons (Ieren) moge gebeuren hel Iersche volk vast besloten is den vrede le verkrijgen, en de vrede kan enkel worden verkregen door hel wederzijds loyaal uilvoereji van het verdrac." Voorts bracht Bonar Law de conferen tie te Lausanne ter sprake. Hij zeide: .Ons eenig doel is vrede; en tot dusver schijnt er alle kans te zijn dien te verkrijgen langs den eenig mogelijken weg, te weten de overeenstemming on der de geallieerden. Hij verzekerde de arbeiderspartij, dat Engeland niet in Mesopotamia wenscht te blijven, al zou daar ook nog zooveel petroleum wezen. Maar Engeland had daar zekere plich ten, die het niet kon ontduiken en die thans overwogen worden. LONDEN, 23 Nov. De interessantste kant van het heden gevoerde Troonrede- debat in het Lagerhuis is de reeks rede voeringen van nieuwe leden over de ar beidsvraagstukken, en wel speciaal over de werkloosheid e n den woningnood. Newbold, het communistische lid van Motherwell, gaf zijn misnbegen" te ken nen over de houding der regeering. H.ii zeide o.m.: „Wij gelooven, dat wij als de tijd daarvoor zal zjjn gekomen met uwe klasse zullen handelen, zoo- als Cromwell gehandeld h$d met uw voorgangers." De arbeiderspartij zou geen genoegen nemen met wat er thans aan werkloozenondcrsteuning geschiedt. Ook klaagde spreker over het geld, dat op het oogenblik met „poppenkasterif wordt verspild, zooals b.v. de staatsie bij de opening van het parlement. De •spreker werd tot de orde geroepen en nqtn <je uitdrukking teruj; doch hij yer- klaarde tevens „dat hij zijn o.pinie niet had gewijzigd". Hij was er trots op, dat hij behoorde lot dezelfde beweging als Lenin. Het vraagstuk van het kapitalistische stelsel werd ook door andere arbeiders- afgevaardigden aangeroerd. Lady Astor kwam krachtig in verzet tegen de aanmatiging van de Arbeiders partij, dat die partij de eenige zou we zen, welke belang stelt in sociale her vormingen. PRINSES DAGMAR VAN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 23 November. Heden is op hei kasSeel Fredensborg, het huwelijk voltrokken van de jongste zuster des Ko- nings, prinses Dagmar, met kamerjonker luitenant Castenkjöld. NIEUWE ONLUSTEN IN DUBLIN. LONDEN. 23 November. Uit Dublin wordt gemeld, dat de stad in den nacht van Dins dag op Woensdag verontrust is door buiten gewoon zwaar machinegeweer- en geweer vuur in verscheiden wijken. Men gelooft dat de opstandelingen ver scheiden militaire posten hebben aangeval len. Verscheiden burgers ontsnapten ter nauwernood aan den dood. DE MIJNRAMP TE BIRMINGHAM V. ST. BIRMINGHAM, 23 November. Het aantal dooden bij de mijnramp is naar men thans aanneemt ongeveer honderd. Er zijn 83 lijken geborgen; ook 60 gekwetsten zijn bovengebracht, van wie men vreest dat velen zulten sterven. DE FASCISTEN EN HET VATIOAAN. ROME, 23 Nov. Naar men hier verze kert, zou Mussolini voornemens zijn kar dinaal Maffa, aartsbisschop van Pisa, en den aartsbisschop van Triest te benoemen tot leden van den Senaat» PARIJS, 23 Nov. Volgens een telegram uit Rome «mi de Maden heeft de Pan» kardinaal Maffi gemachtigd d« benoeming tot senator aan te nemen. ACHILLES (K.N.S.M.) 22/11 v. Algiers n. Amsterdam. ADONIS (K.N.S.M.) 22/11 v. Cadlx n. Ceuta. ALDABI (R.Z.A.-lijn) thuisreis 23/11 Santos. ALUDRA (R.Z.A.-lijn 22/11 v. R'dam te Hamburg. ALKMAAR (W.I.M.) 21/11 v. Christobal n. Guayaquil. ALMELO (W.I.M.) 18/11 v. Christobal n. Londen. AMAZONE (K.N.S.M.) 22/11 v. AHcante te Barcelona. AMOR (K.N.S.M.) 21/11 v. Qandla n. Al giers. AMBON (Ned.) thuisr. 22/11 te Suez. BACCHUS (K.N.S.M.) 22/11 v. Napels te Catania. BONDOWOSO (Java-Pacific) San Fran- cisco-Java 18/11 v. Astoria. BREEDIJK (H.A.L.) R'dam-Boston p. 22/11 Bishop Rock. BREDA (W.I.M.) 23/11 v. A'dam te R'dam. CALCUTTA (Java-Bengalen) Calcutta-Ja va 21/11 v. Bclawan. CALYPSO (W.I.M.) 22/11 v. Port-au-Prlnce n. Santiago de Cuba. CELEBES (Ned.) 22/11 v. A'dam te Hamb. COMMEWIJNE (W.I.M.) 22/11 v. Santan der n. Havre. DARDANUS (Oceaan) 20/11 v. Liverpool te Batavia. DEUCALION (Oceaan) Japan-R'dam 20/11 v. Singapore. D RECHTER LAND (H.W.-Afr.-Hjn) 22/11 v. Robertsport n. Freetown. DINTELDIJK (H.A.L.) Pacific-R'dam 21/11 van Colon. DRÉCHTERLAND (H.W.-Afr.-lijn) thuisr. 13/11 v. Accra n. Robertsport. EEMDiJK (H.A.L.) R'dam-Vancouver 22/11 v. Colon. EDAM (H.A.L.) R'dam-New-Orleans 22/11 te Santander. EURYADES (Oceaan) Japan-A'dam 19/11 v. Port Swettenham. EUTERPE (K.N.S.M.) Vaiencla-A'dam p. 22/11 Ouessant. FAUNA (K.N.S.M.) Algiers-R'dam p. 22/11 Ouessant. GLAMORGANSHIRE (H.A.L.) Pacific-R' dam wordt heden te Liverpool verwacht. HELDER (W.I.M.) 22/11 v. A'dam te An- tofagasta vertr. n. Coquimbo. HERCULES (H.W.-Afr.-lijn) thuisr. 15/11 te Duaia. HERMES (W.I.M.) 23/11 v. A'dam n. Hamb. IRIS (K.N.S.M.) 22/11 v. Hamburg te Ko penhagen. JAARSTROOM (H.W.Afr.-Iijn) ultr. 21/11 v. Dakar n. Freetown. KILSTROOM (H.W.Afr.-lijn) thuisreis22/11 v. Havre wordt 24/11 te A'dam verwacht. KINDERDIJK (H.A.L.) Vancouver-R'dam 23/11 v.m. 7.15 bij N. Voorland. KRAKATAU (Ned.) thuisr 22/11 te Pas sages. LEERDAM (H.A.L.) New-Orieans-R'dam 22/11 v. Santander wordt 24/11 te R'dam gewacht. LOMBOK (Nederl.) uitreis 23 of 24/11 bij Perim verwacht. MAASDAM (H.A.L.) R'dam-New-Orleans 22/11 te Vera Cruz. MARMEVO (H.W.Afr.-lijn) thuisr. 21/11 v. Havre n. Bremen. MOERDIJK (H.A.L.) 22/11 v. R'dam te Victoria. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 22/11 v. A'dam te Lissabon. NOORDAM (H.A.L.) R'dam-New-York p. 22/11 Cape Race. POELDIJK (R.Z.A.Iijn) uitr. 22/11 v. Opor to. PRINSES JULIANA (Nederl.) zou 23/11 van Colombo vertrekken. RADJA (Nederl.) uitreis 22/11 v. Norden ham p. 23/11 v.m. 8.30 Haaks Vuurschip. RHEA (W.I.M.) thuisreis 22/11 te Lissabon. RIJPERKERK (H.O.Afr -lijn) thuisreis p. 23/11 Vlissingen naar Antwerpen. SEMBILAN (H.O.A.Iijn) 23/11 v. Oost- AziP te R'dam. SCH1EDIJK (H.O.A.Iijn) 22/11 v. Hamb. te Bremen SPRINGFONTEIN (H.Z.Afr.-lijn) thuis reis p. 22/11 Finisterre. STREEFKERK (Br.-IndUlijn) 21/11 v. Rangoon n. Calcutta. STUYVESANT (W.I.M.) thuisreis 22/11 te Havre. TABANAN (R. Lloyd) 22/11 v. Batavia n. Rotterdam. TEXEL (H.O.Afr.-Hjn) thuisreis 22/11 te LjSS g jf| GOUDA, 23 November. Kaas. Aangevoerd 80 partijen. Handel matig, le kwal. f 6466, 2e kwal. 6163, zwaardere 67. Boter. Weinig aanvoer. Handel flauw, Weiboter f 1.20—1.30. Veemarkt. Vette varkens red. aanvoer. Handel vlug, 4850 ct. per half K.G. Magere varkens, red. aanvoer. Handel vlug, 45—50 ct. per half K.G. Magere biggen, goede aan voer, handel stug, 1826 per stuk. Vette schapen, goede aanvoer, handel redetijk, 20 —32. Eieren, redelijke aanvoer, handel flauw, per 100 stuks 1517. tiad."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6