f Maandag 27 November 1922 45ste Jaargang No. 14309 pet nummer bestaat uit s bladzijden. eerste blad Pasteur-herdsnking. 23 november MUZIEK. 'fff M1'" STADSNIEUWS. AGENDA Giften. Woestduin. Propaganda-feestavond. Inwijding Patronaat „St. Jan". G st.ii.ri is na ue Hoogmis liet patro naat „St. Jan" plechtig ingewijd. i Een zeef groot aantal belangstellenden was aanwezig, onder wie het bestuur van den Bond van Jongenspatronaten, de ar chitect, de heer A. J. Prinsenberg en de aannemer, de heer Bakker. Door het zangkoor der parochie werd de lofzang „Veni Creator" gezongen, waarna door den Zeereerw. Heer pastoor L. J. Boogmans de plechtige inwijding geschiedde. Hierna sprak pastoor Boogmans een hartelijk woordje, waarin hij in het kort aan zijn predikatie des morgens herinnerde, waarin hij er op gewezen had, dat een patronaat vooral in den tegen- woordigen tijd noodzakelijk is en waar de opvoeding, op de Roomsche school be gonnen, voltooid wordt, voor zoover dit niet in het huisgezin kan geschieden. Zijn Eerw. dankte dan"allen hartelijk, die aan de tot stand koming van het nieuwe gebouw hadden medegewerkt kerkbestuur, patronatenbond, alle paro chianen, die zoo grif hadden geholpen, de leening van 20.000 bijeen te brengen, den directeur van het patronaat, kapelaan J. C. C. Groot, architect en aannemer en hen, die hen geholpen hadden. Dan schetste de Eerw. spr., hoe het patronatenwerk veel zelfopoffering vereischt, opoffering vraagt van eigen persoon en ook van het huisgezin. Op offering vraagt het vooral ook van hen, die zich aan het patronatenwerk wijden, want de jongens en meisjes van het pa tronaat verkeeren heuscb niet in de ge makkelijkste jaren. Zijn Eerw. riep voor dit werk ook de hulp van ieeken in, mede omdat zij daarmede voldoen aan het ver langen van den bisschop. Zij, die zich aan het patronatenwerk wijden, mogen zich overtuigd houden, eenmaal te zullen schitteren als sterren aan het firmament. Ten slotte wees Zijn Eerw. er nog op, hoeveel de ijverige directeur voor het patronaat doét en hoe de resultaten daar van reeds te zien zijn. Dan nam de Weleerw. Heer kapelaan H. G. Caarls, voorzitter van den Bond van Patronaten, het woord. Zijn Eerw. wenschte de parochie van den ,,H. Joannes den Dooper" namens den Patronatenbond hartelijk geluk met de verkrijging van dit patronaatsgebouw, dat na veel moeite tot stand gekomen is. Doch het bestuur van het patronaat is nog met iets anders te felicifeeren en wel met de belangstelling, welke het van de zijde van den pastoor geniet, want daar door zal het bestuur zijn taak lichter vallen. Ten slotte roemde Zijn Eerw. de hulp vaardigheid en de belangstelling der pa rochianen, welke hij een waarborg noem de voor den bloei van het patronaat in de toekomst. Ten slotte sprak de directeur, kapelaan Groot, eenige woorden van dank en beval het patronaat in aller middadigheid aan. Tusschen de verschillende toespraken voerde het koor van 't meisjespatrona t onder leiding van mej. Annie van Zut- phen eenige liederen uit. Provinciale Staten van Noord- Holland. bakkers rekening, geeUFRAHKEN's Meikbrood. Een voordeeiige ft Weer rijwielverduisteringen. Tramvertraging. Weldadigheids-Kunstavond. Ten hate van ue Neoerlunuscne Ver eeniging tot het oprichten en instand houden van Herstellingsoorden voor Handels- en Kantoorbedienden, Handels- rei g rs en Handelsagenten werd Za- ter a,avond een weldadigheidskunst avond gegeven, waarvan de uitvoerenden alle eer hebben. Er had dan ook, gelet op het goede doel en het gepresteerde, wel meer be langstelling behooren te zijn hetgeen de Voorzitter in zijn openingsrede terecht aanstipte. Direkt bracht Jan Booda met zijn dameskoor van Haarl. Gemengd koor, dan ook een aangename muzikale sfeer, daar dit koor, bestaande uit schitterend stemmenmateriaal, prachtige bestu deerde vocale kunst deed hooren. Dan waren er de heeren Jan van Dant- zig en K. H. Kerkhoff, die instrumentale kunst brachten resp. voor piano en viool. Van Dantzig bevestigde met zijn bril- lante techniek en muzikale voordracht zijn reeds bekende uitstekende reputatie met solostukken van Chopin en Rachmani voor, terwijl de viool voordrachten van den heer Kerkhoff, die vroeger de gast van onze liedertafels als violist was, en nu ondanks zijn drukke bezigheden, thans nog blijken gaf de viooltechniek niet te zijn verleerd, zeer veelsucces in- oogstten.In dat succes liet hij terecht zijn bescheiden begeleidster Mej. Cor Booms deelen. Voor het eerst in het openbaar optredende, naar wij vernamen, gaf deze dame blijken een uitstekend idee van begeleiden te hebben, daar de violist in zijn af en toe elastische tempi haar voor moeilijkheden stelde die zij schit terend overwon. Haarlem's Tableaux-gczelschap zorgde voor een korte maar interessante be koring voor het oog, terwijl ten slotte „The Folly Five" uit Amsterdam een zeer aangename afwisseling bracht door hun inderdaad aardige vlotte voor drachten. De dame van dit gezelschap gaf zelfs goeden zang te genieten en een der heeren verbaasde door zijn handig heid op de sylophoon met welker be speling hij enorm succes inoogstte. Ook de gedanste menuet was in een woord keurig. De amusements stukjes van Haar lem's muziekale Vriendenkring, directeur de heer B. Engelenberg vielen in goede aarde. De zoete melodiëen van dit strijkje schonken aan menigeen voldoening deze jongelui kunnen zich best eens wagen aan het uitvoeren van een-aardige ge makkelijke ouverture of fantasie. Alles te zamen een avond waarvan niet alleen de uitvoerenden, doch ook den samenstellers bijzonderen lof toe komt. De tijd vloog om, een bewijs dat ook wij ons amuseerden. AD INTERIUM Dienstregeling Spoorweg. Lezingen. De nieuwe koers van het P. E. N. De coöperatieve vereeniging „Electra," die deelectrificatie van Edam zelfstandig wilde opvatten en doorzetten en waaraan door het P. E. N. dezen zomer een con tract was toegezegd als met gemeente besturen is gesloten, heeft plotseling be richt ontvangen, dat het P.E.N. zelf de levering aan huis volledig zal ter hand nemen. Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling van het P.E.N. geen nieuwe contracten met gemeentebesturen meer af te sluiten en zooveel mogelijk zelf aan huis te leveren. Ook ten opzichte van de gemeenten, wier contracten bin nen een paar jaren expireeren, wil men zich de vrijheid voorbehouden, die plan nen ten uitvoer te brengen. In dit verband verwijzen wij nog naar de mededeelingen van Gedep. Staten, welke zijn te vinden in ons nummer van heden onder het hoofd „Provinciale Staten." Bezoek Frans Halsmuseum. Donoeruagniiuuag j.L weru uoor een 30-tal onderofficieren uit het garnizoen Haarlem een bezoek gebracht aan het Frans Halsmuseum. De directeur van het museum, de heer Gratema leidde de bezoekers rond. Floralia-Vereeniging. In het geoouw „dc Nijvemeid werd de algemeene vergadering gehouden van de Floralia-Vereeniging voor Haarlem en omstreken. Nadat de heer Carlée zijn jaarverslag had uitgebracht, waarin o.a. gewezen werd op de vooruitgang, dat dit jaar 3500 plantjes zijn uitgereikt, legen 2000 verleden jaar, bracht de pen- ningmeesteresse mevr. Voorst Vader, haar verslag uit. Het bleek dat op in komsten van f 836.53, een tekort van f 141.02 bestaat. De bestuursleden mevr. Robbers en de heer Teunis, die periodiek moesten aftreden, werden bij acclamatie herkozen. Hierop werd na de rondvraag de ver gadering gesloten. LANGS DEN WEG. Yvette Guilbert. Het is versiiitiuig, zijn oordeel over de kunst van Yvette"Guilbert op te schor ten totdat zij haar geheele programma heeft afgewerkt. Vooral wanneer zij be gint met stukken als de „Légendes do- rées". Men weet dan dat haar kracht déar ligt waar niet in de eerste plaats vokale "expressie, in de plaats daarvan de macht van het gesproken woord op ons inwerkt. In dit opzicht was een der „vieux Noëls", de reis van Joseph en Maria naar Bethlehem, een interessant voorbeeld. Deze legende, die den moei- zamen tocht uitbeeldt welke ten slotte leidt naar de nederige stal, maakte zij tot een klein drama, welks ontknoopin: de donker gemaakte zaal plots in hél lichtglanzen zette. „II est né, il est né le divin enfant". Dan vergeet men graag de niet al te gewillige zangstem, waar zij telkens het uur aankondigt dat de ver moeide reizigers van het eene hotel naar het andere worden verwezen. Wat liggen er in deze Légendes doré s een half-verholen schoonheden, die door Yvette Guilbert's mimiek opeens in 't volle licht geplaatst worden. Soms is dit uitbeelden haast èl te heftig, maar de realistiek is dan toch weer van zulk een overtuiging, dat men in een gevoel van bevrediging terugdenkt aan 't geheel, b.v. in „La passion de jésus-Christ". Er was'een mooie historische lijn in 't programma. Jammer dat Adam de la Hale, als beginpunt van die lijn, van 't programma wegbleef. Zoo was nu die oude dans naar den zang van Marcabru, die mooie dorsch; monodie liturgique, een prachtig voorbeeld hoe het volk, dat zijn muziek niet anders nog kende dan van wat het in de kerk hoorde, deze kerkmuziek omvormde en die indrukken vereende en omvormde tot een eigen mu ziek. Een monodie die voldeed aan de rythmische eischen van den dans, meer vulgaire alzoo in zijn gecadenceerd aspect volgens een meer of minder regelmatige symetrie, en in die gedaante ook gemak kelijker te onthouden. Een ander voor beeld waren de „Imageries des Cathe- drales" danses rituelles uit de 15e eeuw, waar het rythme van den dans in prach tig evenwicht was met de dansfiguren in de momenten van rust kon men zich een al fresco-schildering denken van Fra Angelico, en die vroom geheven hand jes brachten een bovenaardschen vrede. Atogen wij nu in de bewerking, in de harmonisatie die de pianist Édmond Rickett van deze dans geeft, een ana chronisme zien Mijns inziens is het moei lijk hier een grens te trekken. In alle ge val mag men niet te ver gaan en past hier veeleer een woord van lof voor die be werking, die het midden houdt tusschen harmonisatie uit den tijd der renaissance en het oude „Arganum". Al moet mede opmerking van 't hart, dat juist hier een prachtige gelegenheid was geweest, de oude monodie veeleer te doen begeleiden in kwarten en kwintengangen dan in tionale harmonieën. Van de „Chansons populaires", zooals het kostelijke „Ecoutez jeunes filles", het realistische „Ah, que l'amour cause de peine!" kon men meer onverdeeld' genieten. Daar is een bewogenheid in de mimiek die verbluffend is. Zij bracht niet het geheele programma ten gehoore, maar las.chte toch ook weer iets in. Ja. Yvette Guilbert had gelijk toen ze dacht dat wij het „Marlborough se va-t-en guerre" niet zouden kennen. Dat was één verrassing. En de klavierpartij ver diepte nog belangrijk den blik in dit oogenschijnlijk zoo eenvoudige lied. Dat zij ook den Chant populaire onopge smukt vermag weer te geven, zoodat wij er de groote blijheid van meenemen, haar „Cycle du vin" was er een voorbeeld van. Dat was iets voor de „Ueberbrethl"- menschen om van te watertanden Waar zij zoo gaarne smalen op de kunst van Yvette Guilbert, mocht men bij dit kosteiiik lied van de wijndruif denken aan het „ils sont trop verts." Zoo Iaat men ieder'zijn kunst, en neemt het beste tot zich. De leerlingen die de dansen uitvoerden, waren ook nog kostelijk in dien poppen dans. Dit beeldig dingske verraadde in alles de hand der volleerde actrice van wie wij immers ook de beide uitnemende „Satires" hadden gekregen, en niet te vergeten het hoogfijne Chanson van den trouvère Guillaume de Machaut. Wie bij dit laatste („pourquoi me bat mon- mari") niet het volledig meesterschap van Yvette Guilbert erkent, diens smaak mag men veilig noemen „bon pour des S°"ia,S"- O. J. K. Ongeval. De Feestavond van „Herwonnen Levenskracht". Sï TP Het dempen vsn de Westeinderpla J. J. WE3ER ZOON Opticiens Fabrikantc Koningstraat 10 Haar Ie TELEGRAFISCH WEERBERICH' Haarlemsche Orkest Vereenigin Jubileum. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3 25 Pei Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.3714 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Teleloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenties 35 cents per reg« Bij contract belangrijke kcrtin Advertentiën tusschen den tek als ingezonden mededceling: 60 c per regel Vraag- en aanbod-ar vertentiën 14 regels 60 cent p> plaatsing; elke regel meer 15 ce: bij vooruitbetaling. Zaterdag is ook in Nederland op luister rijke wijze de 100ste geboortedag van den grooten Franschen geleerde Louis Pasteur, herdacht. In de academiesteden van ons vaderland kwamen de mannen van wetenschap bij een, om in geestdriftige taal den lof te zin gen van een der grootste genieën, welke de vorige eeuw heeft opgeleverd. Men heeft Pasteur geroemd als baanbre ker op het gebied der bactereologie zoowel als op dat der prophilaxis; chemici en medici wedijveren om den genialen onderzoeker tot de hunnen te rekenen. Deze hulde doet goed, zeker in dezen tijd, waarin zoo weinig geniaals leeft en waarin zooveel wierook wordt gebrand voor het materieele. Zij is ook plicht van dit ge slacht, dat aan Pasteur's methode van voor behoedende entingen en den stoot, welken hij daarmee aan de medische studie gegeven heeft, het behoud van millioenen menschen en dieren te danken heeft. Bij de Pasteurhuldiging in de academi sche kringen heeft men echter geen -gele genheid gevonden om te wijzen op nog een andere zijde van deze bewonderenswaardige persoonlijkheid n.m. zijn kinderlijk geloof, dat merkwaardig genoeg grooler en inniger werd naar mate hij in kennis in wetenschap van de natuurlijke dingen toenam. Men dienc daarbij nog te bedenken, dat Pasteur leefde in een anderen tijd dan de onze; thans gaat er een religieuze stroom door de wereld en staat het ouderwetsch anti-godsdienstig te zijn; in Pasteurs tijd behoorde godloochening nog tot de mode en was er voor een geleerde^eer dan gewone moed noodig om den godsdienst te erkennen, erge', godsdienstig te zijn. Toen Pasteur lid van dc Fransche acadé mie was geworden, hield de befaamde Reman in 1882 in hetzelfde instituut een rede, waar in hij tegenover de opvatting van den groo ten natuurvorscher, dat n.m. God voor ieder een een bron is van klaarheid en leven, een cynische beschouwing gaf van den dood. Op de vraag, of er een eeuwigheid is, welke het recht heeft deugd van ons te eischen, moeten wij ironisch glimlachen, meende de Godv*erzaker. Pasteur's antwoord daarop was kort en waardig: het is onbegrijpelijk, zei hij, dat ironie plaats kan vinden bij onderwerpen, die zooveel groole geesten boeien en waarvoor zooveel eenvoudige harten een antwoord geven, ieder op zijn wijze. In zijn bekende rede te Arbois had hij te voren de vrijdenkerij al gestriemd, toen hij zeide: „Weet gij, wat de meeste vrijdenkers eischen? Sommigen, vrijheid om heel niet te denken; anderen vrijheid om averechts te denken; nog anderen, om zich te laten be- heerschen door de ingevingen van het in stinct en om al het gezag en al het overge leverde te versmaden." Pasteur als man van natuuronderzoek, van exacte wetenschappen, heeft zich uiteraard niet expressclijk over godsdienstige en ze delijke vraagstukken uitgelaten. Wanneer men hem daarom zou verzocht hebben, zou hij in zijn grooten eenvoud kenmerk der ware wijsheid vermoedelijk verwonderd hebben opgekeken en verwezen hebben naar de menschen, wier taak het is zich daarmee bezig te houden. Maar daarom juist zijn die spontane uitingen van zijn hart, bij toevallige gelegenheden, des te meer waard En welk een echt christelijk gemoed er in dezen man van ontzaglijke wetenschap huisde, bleek in zijn laatste levensjaren, toen hij, afgezwakt en vermoeid van den strijd om zijn wetenschappelijke beginselen te doen ze gevieren, zich ging voorbereiden op den dood. Toen liet hij zich dagelijks voorlezen uit de Evangeliën en uit de levensbeschrijving van den H Vincentius a Paulo. Aan de bron der waarheid wilde hij zich laven, in een der edelste zielen der Roomsche kerk wilde hij zich spiegelen, alvorens de poort der eeu wigheid in te gaan. Laat ons geslacht bij alle welverdiende hulde aan den grooten geleerde, ook dit voorbeeld van nederig geloof in den m e n s c h, den christen Louis Pasteur beschouwen. Wat zou onze wereld met min der waanwijsheid en meer kinderlijk geloof een beter aanzien hebben dan wij thans moeten aanschouwen! Sociëteit „St. Bavo" Herwonnen levens kracht 8 uur Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig Advies van half 9half' 10 Slagers 8 uur Afdracht Grafische Bond 8 uur Bestuur Veehouders 7 uur Sl. Adelbertstichting 8 uur Bollen- veiling to uur. Stadsschouwburg Het Schousvtooneel 5e Volksvoorstelling Als je maar 'n Verleden hebt 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Vergadering Prov. Stalen half 12. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlcenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 121/2, van 25 en van 710 uur behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur. n.m. van 2--5 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. liartha-vereeniging Bloenihofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8—9 uur. Van G. f 0.50 voor de Duitsche en f 0.50 voor de Weensche Priesters. Van N. N., voor de Weezen, f 2.50, van E. f 3 voor de W. P. Naar wij vernemen, is door B. en W. van Bloemendaal afwijzend beschikt op het ver zoek van den heer Hille, wonende te Ara- sterdam, om de renbaan te Woestduin weer op Zon en feestdagen open te stellen voor het honden van wedstrijden. Door Mariavereeniging en Kruisverbond wordt Donderdag a.s. een propaganda-feest avond gegeven in de groote zaal van „St. Bavo". Medewerking verleent de tooneelclub „Excelsior", ondernfd. van het Kruisverbond en de dames-tooneelclub „Victoria", onder- afd. der Mariavereeniging. Door „Excelsior" zal opgevoerd worden: „Baron Von Froschbein'' klucht in 2 bedrij ven, en door „Victoria" een blijspel in 3 be drijven Schel visch-Mie". Een propaganda-rede door den heer H. B. v. d. Samie staat mede op het program, dal er, zooals altijd, dus verlokkelijk uitziet en een mooien avond belooft, aldus goede pro paganda voerend voor een druk bezoek van den avond. In de Memorie van Antwoord op het Alge meen Verslag der afdeelingen van de Provin ciale Staten over de ontwerpbegroolingen 1923 van provinciale Electricileitsbedrijf en Waterleidingbedrijf, geven Gedep. Stalen te kennen, dat ook zij van oordeel zijn, dat een uitvoerige en diepgaande bespreking van liet provinciaal electriciteitsbedrijf in zijn vollen omvang eerst met vrucht kan plaats hebben, zoodra het daaromtrent uit te brengen rap port der bijzondere Statencommissie ver schenen is. Zij verklaren zich bereid voortaan de begrootingen der bedrijven over zichtelijker en uitvoeriger toegelicht aan de Staten voor te leggen. In afwachting geven Gedep. Staten op de huidige begrooting een nadere specificatie en een toelichting op ver schillende nummers. Gedep. Stalen wijden hun aandacht aan de mogelijkheid van vermindering van het perso neel van het bedrijf, maar daarbij wordt op gemerkt, dat vermeerdering van het debiet te wachten is. Het ligt n.l. in de bedoeling om in enkele, op zich zelf zeker rendabele ge deelten der Provincie, die thans nog van energie verstoken zijn, de stroomlevering door het bedrijf rechtstreeks aan dc inge zetenen ter hand te nemen. Nu de veranderde prijsverhoudingen het maken van ondergrondsche verbindingen weder mogelijk maken, wordt door Gedep. Staten, in overeenstemming met het gevoelen van den Directeur van het bedrijf, zooveel mogelijk bevorderd, dat de hoogspannings leidingen zooveel mogelijk in kabel worden uitgevoerd. Bovengrondsche leidingen zijn echter niet altijd te vermijden en Gedep. Staten wijzen er op, dat de meeste laag spanningsnetten, die bij de gemeenten in be heer zijn, bovengronds worden uitgevoerd. Ook het ongeval te Venhuizen werd niet ver oorzaakt door aanraking met een leiding der Provincie, doch was te wijten aan het breken eener gemeentelijke iaagspanningsleiding. Ter vermijding van het gevaar voor menscheh- levens is vanwege het bedrijf, met voorkennis van Gedep. Staten, reeds meermalen de aan dacht der plaatselijke besturen op de nood zakelijkheid van een geregelde inspectie en een behoorlijk onderhoud der laagspan- ningsleidingen gewezen. Ten behoeve van eenige gemeenten ten zuiden van het Noordzeekanaal, waarvoor het benoodigde water niet uit de winplaatsen te Bergen, Castricum of Wijk aan Zee kan wor den aangevoerd, zijn overeenkomsten getrof fen, met beheerders van andere winplaatsen van zinkwater en wel voornamelijk met Am sterdam om het benoodigde duinwater uit die winplaatsen aan de provincie te verkoopen. Deze aankoop zal ook in de toekomst noodig blijven. Hamlet. 4. Modern Christelijk drama en moder ne tooneelorgauisatie, Bühnen Volksbund, St. Genesius vereeniging. 5 Wederopbloei van Ka tholiek Tooneel en Letteren in Frankrijk: Clau de], de Stad, Henri Ghéon, de Goede Reis. 6 Idem in Engeland: Benson, de God der wereld, Compton Mackenzie, Clieslerton de Magiër. 7 Idem in Italië: Toniolo, Papini, de Christus. 8. Idem in Nederland Moller, Ichtus, Van Delft, Tarcisius. Het houdt niet op de laatste dagen! Thans is tegen M. C. J. T., wonende al hier, en tegen den hovenier W. P., wo nende te Scholen, proces-verbaal opge maakt wegens verduistering en heling van rijwielen. Gisteravond kwart voor 8 ontspoorde een tramrijtuig op de lijn Haarlem Overveen op den Schotersingel, juist op de kruising Haarlem—Overveen en Haar lem—Bloemendaal. Het tramverkeer on dervond daardoor 3 kwartier vertraging. De inwijding van Bet nieuwe St. Jan-patronaat aan het Teylerplein. Zittend van link» naar rechts: de heeren Van Nes en Dnijn, leden van het Kerkbestuur, kapelaan Caarls, Pastoor Boogmans, kapelaan Groot en architect Prinsenberg. Staande het Patro- naatsbestunr. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat ter Secretarie der gemeente (10e Afdeeling) ter inzage is ne- dergelegd het ontwerp van de dienstregeling aanvangende 1 Juni 1923 van de treinen der Nederlandsche Spoorwegen en dat even- tueele opmerkingen dienaangaande vóór of op 9 December 1922 rechtstreeks aan den Rend van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's-Gravenhage zijn in te zenden. Er zullen acht lezingen over kunst en letter kunde gegeven worden door mevrouw Ellen Russe op Woensdag 10, 17, 24 en 31 Januari, 7, 14, 21 en Maandag 26 Februari, 's avonds 8 uur in de R.K. Openbare Leeszaal, Jans straat 49. 1. Het Grieksche drama: Sophocles, Antigo ne. 2. Het Christelijk drama in de Middel eeuwen: EIcerlyc, Maryke van Nijmegen. 3. Het Renaissance drama: Calderon, De God delijke Orpheus, Het Groot Schouwtoonee] der werold. Shakespeare, Midzomernachtdroom, Herfstzondag. Een trieste, naargeestige, troostelooze Zon dag is de dag van gisteren geweest. De reeds vroeg miezerig-neersijpelende re gen voorspelde reeds niet veel goeds en hoe verder de dag optrok, hoe meer dc sombere voorspelling bewaarheid werd. De grijze, drui.erige lucht liet geen enkel vriendelijk-Iachcnd zonnestraaltje door en maakte aan den toch reeds zoo korten dag een vroeg einde. De neerkletterende regen- en hagelbuien hield de menschen in huis en joeg hen, die er noodzakelijk uit moesten, haastig voort, diep weggedoken in jas- of manlel- kraag of bont, de handen verstopt in de be schermende zakken. Zij haastten zich voort, om spoedig weer te zijn in de heerlijk-ver warmde, door het donkere weer in half-duis- ter gehulde binnenkamers, waar het meer ge zellig wordt, naarmate het buiten onaange namer is. Een behaaglijk gevoel komt over je als je zoo 's avonds, als het lamplicht aan is, bij de warme kachel zit en buiten giert de wind en rammelt deuren en vensters en ha- gelsteencn beuken de glazen.... Maar als het kunstlicht nog niet aan is en het is te donker in de kamer, om iels te wer ken, als je zoo alleen in het schemeruurtjej zit, dan overvalt je op droeve dagen als gis teren een pessimistische stemming en door je hoofd warrelen allerlei onaangename ge dachten. Ze bestormen je soms met hevigheid en 't wordt in je zelf ook herfst. De wreed heid van het harde leven overdenk je en alle warm gevoel verdwijnt uit je. Je overpeinst alle mogelijke narigheid, soms ondanks je zelf en kunt het akelige gevoel met van jc afzetten. Dan juist, bij die overpeinzingen, voel je wat het leven is: een schouwtooneel, waarop harde, zware strijd gestreden moet worden, strijd zonder ophouden.... Het le ven is eeD ballingschap.... Zaterdagavond omstreeks kwart over 10 is in de Burretstraat een vrachtauto ge botst legen een gaslantaarn, welke aan den gevel van perceel 5 bevestigd was. De lantaarn knapte af en kwam terecht op het hoofd van den 72-jarige T. K., die daardoor vrij ernstige hoofd wonden bekwam. In het St. Elisabeth's Gasthuis is hij verbonden, waarna hii naar zijn woning in de Burretstraat is kunnen gaan. Onze medewerker van de rubriek „Uit het 6oeiale leven", de heer A. J. L., schrijft ons nog over den morgenavond te houden feestavond van „H. L." Veel wordt er reeds gedaan, en toch, er moet nog meer geschieden, willen we overal hulp kunnen bieden waar die hulp gevraagd wordt. We moeten deze instelling zoo mogelijk nog meer populariseeren, dan zullen ook de vruchten nog grooter worden. En daarom vind ik het oen mooie ge dachte van het plaatselijke Comité te Haar lem om wederom een Propaganda-feestavond te organiseren, welke zal gehouden worden op 28 November a.s. Een mooi programma zal afgewerkt wor den, prima muziek en idem zang en.de heer v. d. Laan als spreker. Laat nu iedereen die genoeglijke avond 'rt JÊL 1. Door den R. K. Bond van Bloerr.i t Tuin-, Veen- en Landarbeiders ...Sir Ifl Deus Dedit" is aan de Provinciale State j' van Noord-Holland verzocht met al ij middelen, welke te zijnen dienste staa-i zijn invloed ean te wenden dat de Wcs einderpias zoo spoedig mogelijk kan wo i 1 geen invloed worden uitgeoefend, ze gen zij. Zooals zeer dikwijls in dergelijke g vallen gebruikelijk is, geven Ged. St c- op dit adres een ontwijkend antwoori'jl Op den datum, waarop met het droo maken van de Westeinderplas zal wo den begonnen, kan door Gedep. Stalt geen invloed worden uitgeoefend. Wij lezen hieruit, dat Gedep. Stak 4 meenen te moeten mededeelen, dat 2 uiteindelijke beslissing en toestemniin'Jjj voor het droogmaken van de Westeii'fjl derpias niet aan hen, maar bij ande^ H lichamen behoort. Met alle bescheidenhci zij het opgemerkt, dat is geen nieuws, do.Jat wat „Deus Dedit' vraagt is een sterke: j|i aandrang van de Proviciale Staten o I dit werk spoedig te doen uitvoeren a| middel tot werkloosheidsbestrijding. En dat ligt, dunkt ons, wel op de f weg van Provinciale Staten, zoodal Ge j Staten er niet af zijn met hun plak. tij nische afwijzing. Inderdaad zou dit een mooi werk ;ij ,'H waarvan bespoediging der uitvoering uc< i| Gedep. Staten een alleszins te prijzc. daad zou zijn. Immers, het werk zr geheel zonder geldelijken steun van Overheid worden uitgevoerd en een b. langrijke verruiming van werkgelegen; ie f bieden. Waar op allerlei manieren gezocl j| wordt naar, soms dure, productieve wc r verschaffing, is dit een werk dal w S een aanmoediging en een duwtje vi\ dient. Barometerstand 769. Stilstand. I OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoron gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morg. van 27 Nov. Hoogste barometerstand 775,2 m.M. Birr Castle (Ierland). Laagste barometerstand 750.4 m. M. Memel Verwachting van den avond van 28 tot d J avond van 29 Nov. Meest matige Noordelijke tot Westelijke wh I half tot zwaarbewolkt, in hel Zuiden weinig |i geen neerslag, in het Noorden nog kans op gen, zachter. bijwonen; mij dunkt de heer van der La J zal er voor zorgen dat na afloop iedere J goed begrepen heeft waarvoor zijn offert] gestort is en waarvoor het ook in do to komet nog gestort moet worden. „Want we moeten nog verder. Ook h- - kleedingfonds van „Herwonnen Lever.:, kracht" moet bloeien. Hoeveel ouders z I er niet die hun kind geen behoorlijke kif ding kunnen meegeven als zij opgezond moeten worden naar een herstellingsooi of sanatorium, vooral zooals vaak gebet dat de zieke al veel meer heeft geko dan met de draagkracht van het gez is overeen te brengen. jjfl En ook daaraan moeten we tegemoet ku nen komen, kortom wie deze propagand feestvergadering bezoekt, zal niet alleen c( I genotvolle maar ook een zeer nuttige avol meemaken en dan nog welzond! entree Het Russisch programma van Zon. heeft den talrijke bezoekers een m dag vol muzikaal genot geschonken. I: programma was een herhaling van van het ledenconcert van Donderdag t en scheen zoo mogelijk nog fijner v vertolking te zijn. Nico Gerharz met zijn orkest heb! zich overtroffen en zeker zullen de ni we nummers een blijvende plaats op programma's blijven innemen. Professor Hugo van Dalen, de 6ol i van den middag, kon ook tevreden zi t daar aan de toejuichingen slechts e einde kwam door het geven van cl jj toegiftje. De heerlijke vertolking van het C. m- concert, van Rachmoninow, met de i blieme begeleiding van het orkest, menigeen der toehoorders nog lang blijven.'n Succesmiddag voor de H.Ot Woensdagavond briiergewoon conc; met Frieda Mooy als soliste. Heden was het 25 jaar geleden, da de h Alexander Kruyer, wonende Schouwtjes!.-; 108, zijn intrede deed in de circa tv eenwen oude firma G. J. van der Aa Zo' Stoom-Zeep- en Eau de Colognefabriek, bier, gevestigd in de Kolkstraat 29. 's-M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1