LQDRDES-WATER Oostersche Muziek FOTOGRAFIE JOH. BINDELS H.F.A.OKHUIJSEN STADSSCHOOWBURG. Als je maar 'n Veriaden hebt ZALEN VOOR DINERS EN PARTIJEN HET LOOPT STORM! f Welkom Vreemdeling 10TEL CAFÉ RESTAOiANT LION D OR St. Nicolaas 1922. W. A. O. TWEEHUYSEN Foto's in elk formaat Baaiaa&aEgESiagfl UIT DEN OMTREK. De uitsluiting in de Textiel industrie. SPAARNDAM. Jac. Urlus. 6£MF»v«nneer Diefstal uit een aangeteekend stuk. De uitsluiting in de textiel-nijverheid. VELSEROORD. Geen s[eun aan uitgeslotenen IJMUIDEN. KERK EN SCHOOL. ORDE EN ARBEID. Uit de textielnijverheid. Mgr. Diepen bij den Paus. De herziening van de Lager Onderwijswet. KUNST EN KENNIS. Nog wat te goed. Inbraak en moordaanslag in de Deemster. Een complot van boefjes. BzNNEHL&NBSCH NIEUWS. De electrificatie van het Goof. De Pasteur-herdenking. LANDBOUW EN VISSGHER1J. Algem. R.-K. Landbouwbedrijfsraad. Rapport der Studiecommissie uit den Algem. R.-K. Landbouwbedrijfs- raad. RECHTSZAKEN. Faillissementen in Nederland. LAATSTE~NÏÉÜWSi De moord te Beemster. Advertentie o. De Heer en Mevrouw P. LEEUWENBERG bedan ken voor de belangstelling bij de geboorte van hun klein dochter ondervonden. Haarlem, 27 November. JACQUES Best werkpaard DRAAST TOCH GEEN CONFECTIE Mme RENGERS HORA SICCAMA, (conservatoire BruxeIles=Paris) Cours et lemons de chant (opéra et classique), diction et déclamation. a parler 35 heures N. GRACHT 37. Wederom verkrijgbaar bij Gierstraat 34. LINC0L Dinsdag 28 Nov- - 8 uur. Woensdag 29 Nov. 8 uur. COMOEDIA slechts een voorstelling van DICKY- Vrijdag I Dec. - 8 uur. om Toegangsbewijzen voor de Prop Feestavond ten bate van „Herwonnen Levenskracht" op DINSDAG 28 NOV. Geb. Sint Bavo. Aanvang half acht. Zaal open 7 uur. Kin deren beneden 14 jaar worden niet toegelaten. Voor zoover nog kaarten voorradig, op den dag van den Feestavond 's avonds aan de zaal gratis verkrijgbaar. Schitterend Programma. Geheime Verrassingen («huwi.'wv-.-w.ti Concertbureau A. Vernout EBaasanra Kleine Zaal Gem Concertgebouw „Vereeniging" WOENSDAG 29 NOVEMBER 8 UUR Vocaal en Instrumen aal door: MAHEB00B KHAN en MUSHERAFF KAHN uit Baroda (Engelsch-lndië) ZIET DE ETALAGE - ZIET DE ETALAGE LIEVE VROUWE GRACHT bij Spaarnekerk - TEL. 2770. ook aan huis te ontbieden VERWULFT 4, U bent verstandig Het Londen Monsterhuis Heeren weg 271 A rood St. Nicolaas Cadeau. Vraag en Aanbod jj A d vertentiën rj R.-K. Dagmeisje R.-K. Meisje R.-K. Keukenmeisje bekwame Strijkster en piakster geplaatst worden Een net meisje gevraagd eeniging en de besturen van het Nederlandsch Verbond van Vakvcreenigjngen, de R.K. Vak organisatie, het Christelijk Nationaal Vakver bond en het Algemeen Nederlandsch Vakver bond in verband met de uitsluiting in de tex- HET WEGVRAAGSTUK IN NOORD-HOLLAND. Naar men v» cneemt zal het -norstel van tiel-nijverheid. Ged. Staten can Noord-Holland met be- Van de zijde van het bestuur der Fabrikan- trekkina' tot overneming in beheer en on- lenvere-nigiing werd medegedeeld, dat blijkens derhoud bij de provincie van den Zaan- de van de directie der kan.fabrieken ontvangen landschen communicatieweg en invordering inlichtingen, van een wezenlijke loonsverlaging, W lasten deswege van de eigenaars van bij de kanlfabriek De Jong en Van Dam geen gronden en gebouwen in de belanghebben- sPra,ke 1S" Bovendien zou de organisatie van B. werkgevers bereiid zijn, eventueele grieven na de streek door het hoogheem r ia 1-chap 0pi,effing van de staking reëel onder de oogen Voordhollands Noorderkwartier nog niet m le zien en |e behandelen, u» aanstaande winterziltlng van de Staten Eenstemmig waren alle aanwezigen van oor- "arden ingediend. Aanvankelijk waren Ged. deel, dat de door de arbeiders van de kantfa- Dcttlen van oordeel, dat de nieuwe regeling briek gevolgde taktiek onjuisl moet worden ge- met 1 Jan. 1923 zou moeten ingaan, om- acht. dat het bestuur van den Zaanlandschen Het bestuur van de Fabrikantenvereenigimg communicatieweg had verklaard zich daar- verklaarde zich bereid, de uitsluiting op te hef- na niet verder met het onderhoud te kun- ^cn' indien ten minste 12 arbeiders den nen belasten. Thans echter zijn Ged. Sta- weversarbedd opvatten en tezamen met het te- j „ilw genwoordige werkzame personeel voortzetten. ten voornemens deze aangelegenheid het ver|tenwoordigers van de arbeidsorfiani. volgend jaar in een ui eng w n i g satjes verkiaarden, dat het principieel rechtma- van de Prov. Staten aan de or, e s e - zou zijn, als de arbeiders het werk der sta- len. De ontworpen wijziging van het re- j-ers opvalten, maar dat zij zulks momenteel glement voor het hoogheemraadschap oord- praktisch niet mogelijk achten, hollands Noorderkwartier ligt thans bij de De conferentie eindigde toen zonder direct desbetreffende gemeente- en waterschapsbe- praktisch resultaat, sturen tor inzage, met gelegenheid tot 't Conferentie tusschen fabrikanten en arbeiders- besturen. Vrijdag had over deze uitsluiting een ze later ook zal moeten worden gehan- conferentie plaats tusschen het bestuur van deld ten aanzien van de wegen der „Zes de Fabrikantenvereeniging en de besturen steden" en mogelijk ook van andere we- van het N. V. .V, R. K. V., 0 N V en gen. Ook da waterschaps- en gemeentobe- A. N. V. sturen kantten zich zeer tegen de ont worpen regeling. indienen van bezwaren. Zooals wij reeds mededeelden, wordt ern stig bezwaar geopperd door het hoogheem raadschap, vooral ook wegens de aan de ze zaak verbonden consequenties, omdat Ged. Staten meenen, dat op dezelfde wij- Bij deze besprekingen werd van de zijde van het bestuur der Fabrikantenvereeuiging medegedeeld, dat blijkens de van de di rectie der kantfabrieken ontvangen inlich- zondheidsleer, Mauritskade 57 (Oosterpark) te Amsterdam. De te a toonstelling zal de beide Zondagen geopend zijn van half 12 tot 5 uur, op de werkdagen van 12 tot 5 uur. Jac. Urlus heeft zich als eerste helden tenor verbonden bij een ensemble dat on der leiding van jptenlant Hartmann, van de Opera té -Charlottenburg en met Leo Blech als dirigent, ta»w tournee van tien weken doer de Ve; de'gj^d^taten van N. Amerika gaat make weer 'jelang,stcli_ v *3 glijparlijv- .ch beter «r tal der jeugdige boefjes, de 12-jarige G. J. en de 13-jarige B. G., werden op heelerdaad betrapt, toen zij bii £ohn Don nay zijden shawls wegkaapten. 7ji hebben 'n volledige bekentenis afgelegd. Ook vrouw C. v. K. en de waterstoker O. zijn aangehouden. Naar de andere leden der dievenbende wordt een onderzoek ingesteld. Een schipper in Brulnisse zond aan den scheepsbouwer J. H. A. v. T., wonende Prins Hendrikkade te Amsterdam, een aan geteekend schrijven met f 123.50. Bij aan komst was de enveloppe ledig. „Crescendo". Donderdagavond gaf tingen, van esn wezenlijke loonsverlaging de muziekvereeniging „Crescendo" een bij de kantfabriek De Jong, Van Dam geen uitvoering In het café van den heer v. sprake is. Bovendien zou de organisatie van d. Putte, voor hare donateurs en begun- werkgevers bereid zijn, eventueele grieven stigers. na opheffing der staking reëel onder oogen Te half acht uur opende de voorzit- te zien en te behandelen, ter, de heer v. d. Putte, de bijeenkomst^ Eenstemmig waren alle aanwezigen van heette alle aanwezigen hartelijk welkom oordeel, dat de door de arbeiders van de en hoopte, dat ook deze avond evenals kantfabriek gevolgde taktiek onjuist moet de voorgaande, naar behooren mocht worden geacht. slagen. Spr. bracht onder dank in her- Het resultaat van deze conferentie was, innering, dat de vereeniging het afge- dat het bestuur van de fabrikantenvereeni- loopen zomer-seizoen, mede door toedoen ging zich bereid verklaarde, de uitsluiting van de donateurs en begunstigers, in 't op te heffen, wanneer tenminste 12 arbei- gelukkige bezit was gesteld van een ders den weversarbeid opvatten en teza- mooi vaandel en een prachtige muziek- men met het tegenwoordige werkzame per tent. Dit laatste vooral was de kroon op soneel voortzetten. het werk. Voorts memoreerde spr. even De vertegenwoordigers der axbeidersor- de overwinning te Diemen. ganisaties verklaarden, dat principieel recht- Daarna werd een aanvang gemaakt matig zou zijn, wanneer de arbeiders het met het afwerken van het programma, werk der stakers opvatten, maar dat zij hetwelk over het algemeen genomen, zulks momenteel praktisch niet mogelijk goed werd uitgevoerd. De zaal is echter achten. niet geschikt voor een dusdanige uil- De conferentie werd toen zander direct voering, waardoor, jammer genoeg, veel praotisch resultaat beëindigd, goeds vorloren ging. De werkloosheid. Zaterdagmiddag ver- gaderden de werkloozen weder in Elora. 'P0 burgemeester van Winterswijk heeft Ofschoon Vrijdag meegedeeld was, dat uit gebruik gemaakt van art. 70, sub. 2 der Den Haag bericht was gezonden, dat een Gemeentewet, inzake het de vorige week brief van het Ministerie was afgezonden, Fe,nol?en, '^'ïit van den gemeenteraad wat was deze Zaterdag 11 uur nog niet ten "v? steunen uit de gemeentekas van raadhuize ontvangen. fabrieksarbeiders. Dat besluit als zijnde in Men besloot dezen middag nog verschil- nJ m k®' algemeen belang wordt niét lende raadsleden te bezoeken en dezen te uitgeroerd. vragen, desnoods de spoedeischende raads vergadering aan te vragen, opdat de werk- looze arbeiders zoo spoedig mogelijk te werk kunnen worden gesteld. Naar we vernemen doen Burgemeester en Wethouders al het mogelijke om daar toe te komen. Zaterdagavond nog hield het college een vergadering hierover. De nieuwe sluis te IJmuiden. In de Me morie van Antwoord in zake de Waterstaalsbe- grooting zegt minister Van Swaay van meening 1e zijn, dat, waar met den bouw der nieuwe sluis te IJmuiden reeds zooveel jaren gemoeid zullen zijn, het geen aanbeveling verdient, om dien bouw over gen langer termijn uit te strek ken dan thans reeds door den bijzonderen aard van dit werk is geboden. Hij deelt in dezen het inzicht van het ge meentebestuur van Amsterdam, dat steun ver leende aan een adres van de Kamer van Koop handel aldaar, waarbij werd aangedrongen op een snellen bouw van de nieuwe sluis, waar door dan tevens tegemoet zal worden gekomen aan het bezwaar van die leden, welke betoog den, dat de tegenwoordige toestand, waarbij het verkeer met groote schepen op één sluis is aangewezen, niet langer dan volstrekt noodig is, moet worden bestendigd. Een en ander neemt evenwel niet weg, dat bij de beoordeeling van het bedrag, dat jaarlijks voor dezen sluisbouw behoort te worden be schikbaar gesteld, noodwendig met den toe stand van 's lands financiën moet worden re kening gehouden. Aan den raad en aan Gedeputeerde Sta ten is hiervan bericht gezonden. Vrijdag heeft een conferentie plaats gehad tusschen het besluur van de Fabrikantenver- Onze^ correspondent te Home seint ons d.<l. 25 November. Z H. de Paus heeft heden Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogen- bosch, in audiënlie ontvangen. Aan het bericht van de Tijd, dat de minister van onderwijs sinds eenige dagen geregeld confereert mot onderwijsspecialis- ten der rechtsche partijen over het onder werp van wet tot herziening van de La ger Onderwijswet, voegt de Ned. toe, dat in deze conferenties ten aanzien van ver schillende punten overeenstemming is be reikt. O.a, zijn maatregelen in uitzicht gesteld om tegemoet te komen aan de bezwaren van de bestaande dorpsschooltjes. PASTEUR-TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. In aansluiting aan den Nederlandschem Pasteurdag te Amsterdam zal van 26 dezer tot Zondag 3 December een tentoonstelling worden gehouden van portretten, toestellen, instrumenten, cultures, preparaten, boek werken en curiosa, betrekking hebbende op Pasteur, in het Laboratorium voor de Ge- lön aan te passé BUlTENL.vlug, op en ne<r0RATEN. Van tijd tcbekle doelen eeien door mid del van dagtomen. Na ongero meldt het Hbld., dat eten wegens eei^elukkig is ge maakt met etatenhij wortP ee" of ander buitenlandsfrjc De Aiax-aa'- "Hoe llet mechanisme, dat t,n V,, omotie „hono ris causa" leidt, in, zit, weten we niet te zeggen., zegt' K ®eni. De betrokke nen zwijgen er aater- Als ever. Het schijnt wel eens te ft urèiHordijüemand een brief krijgt, waarin hem an, dj egre ?-doctoraat wordt toegezegd, melgdemededeeling dat de kosten van een en ac-af.r zoo en zooveel be dragen. Mogelijk colt meenen dergelijke pseudo-universiteitea yoor vol te worden aangezien, als ze kunnen publiceeren, dat deze of gene buitenlandsche geleerde van naam eere-doctor of buitengewoon hoog leeraar is." Een aantal Jaren geleden is een hoog leeraar aan een der Nederlandsche universi teiten er zoo eens ingevlogen. Ongeveer een jaar geleden kreeg een Amsterdammer een eere-doctoraat van een benoemde., n het begin van dit jaar werd een 1 Rotterdamsche medicus er gelukkig mee gemaakt en kort geleden iemand, die naar een bericht ook in het Hbld. meldde, zich op het gebied van woningvoorziening verdienstelijk heeft gemaakt. In de twee laatstgenoemde gevallen be trof het een promotie uitgaande van de „The Oriental University" te Washington. Naar aanleiding van het Rotterdamsche ge val vroeg een chemicus in het „Chemisch Weekblad" om Inlichtingen betreffende „Oriei tal University". Blijkbaar had k hij een vriendelijke offerte gekregen, thans het „Chemisch Weekblad" meldde als antwoord op zijn vraag „The Oriental University of Washington" komt niet voor in den „index generalis" der universiteiten. Volgens deze nieuwe lijst be staan te Washington de volgende univer siteiten University, Howard University en The Catholic University of America. „Wij raden u aan, niet op de aanbieding der „Oriental University" in te gaan in zake verleenen van een doctorstitel. Wij zullen ons om inlichtingen o.a. wenden tot dr. Pearsons, secretaris van de American Che mical Society te Washington en zijn ant woord mededeelen." Later schreef de secretaris van de Ameri can Chemical Society, dat Oriental Univer sity in Washington niet eens in het tele foonboek voorkwam en blijkens alleen in het buitenland „bekend" was. In Washing ton weet men van het bestaan er van niets af. Titels van deze „Universiteit" zijn dus van nul en geener waarde. Bij den burgemeester van Hoensbroek (L.) deed zekere van D., aangifte, dat j hem in Duitschland 37s miilioen mark was ontstolen. Hij vertelde niet, dat hij in ons land nog 6 maanden gevangenis straf wegens diefstal moest ondergaan. Dit was echter de politie bekend, die van D. gevankelijk naar Maastricht over bracht. De dader voortvluchtig. I Naar de „Tel." meldt, is in den nacht van 25 op 26 November inbraak en een moordaanslag gepleegd op A. K., wo nende bij K. IJff, kaasfabriek „De Toe komst", aan den Rijperweg, le Beem ster. De rijksveldwachter P. is vermoe delijk den dader op het spoor. A. K-, die door een schot van den dader getroffen werd, is naar hot Binnen gasthuis te Amsterdam overgebracht. De politie is er in geslaagd een com plot te ontdekken van jeugdige boefjes, allen afkomstig uit de Laanzichtstraat en omgeving, te Rotterdam. Zij maakten er hun werk van de winkels in de bin nenstad te berooven. Vooral uitstallingen van buiten moesten het ontgelden, ter wijl het warenhuis Cohn Donnay en de Fransche bazar ook vaak als operatie terrein werden gezocht. Zij kaapten alles wat zij maar krijgen konden, manufac turen, pijpen, kleedingitukken, snuisterij en enz. Alles werd van de hand gedaan bij vrouw C. van K., in de Prinsenstraat en den waterstoker A. O., in de Koorn- straat. Zoo had vrouw C. v. K. voor 10 zijden shawls, die een waarde van 10 gulden per stuk vertegenwoordigen, f 2 voor de geheele partij betaald. Een twee- W ATE R ST A AT SB'EG R OOTING Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de Waterslaatsbe- grooting onlleenen wij: dat de uilgaven voor de verbetering van den Rotterdamschen Waterwag, de verdedi ging van de Noordzeekust, de haven van Delfzijl, de sluis te IJmuiden en andere groote werken alle voor hel volle bedrag zijn uilgetrokken. De verbetering van de haven te Vlissingen zal voorloopig met minder kracht worden voortgezet. De Minister zal niet terugkomen op het plan tot drooglegging der Zuiderzee, of er het plan-1907 van minister Kraus voor in de plaats stellen. De Minister acht een krachtige voortzet ting van de productieve werken der kanali satie van de Maas met het daarbij behooren- de kanaal VVessem Nederweert gewenscht. De Minister is niet bereid steun le verlee nen aan verschillende gemeenten voor het onderhoud van wegen, die van meer dan locale beteekenis zijn geworden. A's er be hoefte aan blijkt te zijn, zal hij gaarne de indiening van een ontwerp-Verkeerswet in ernstige overweging nemen. Over de eleclrificatie van het land zal de Minster zijn slandpunl bepalen wanneer de Staatscommissie daaromtrent een voorstel heeft ingediend. Aan de verbetering van de rijkswegen in Zuid-Holland zal in den eerslkomenden tijd meer worden gedaan. De Minister heeft aan 'en Ministerraad voorgesteld 't vervoervraag- duk bij de Spoorwegen in hel algemeen door een commissie le doen onderzoeken. Overweging van het plan voor de eleclrici- sche verbindingen naar en in het Gooi heeft den Minister geleid lot het inzicht, dat be paling van zijn standpunt dienaangaande voorloopig behoort le worden uitgesteld. Hij is het eens met de spoorwegdirectie, die meent, dat onder de tegenwoordige omstan digheden een nieuw werk als dit, dat aan merkelijke kapitaaluitgaven zal vorderen, vooreerst niet tot uitvoering behoort te ko men. „Afwikkeling van het aanhangig on derzoek blijft echter nuffig, omdat daarvan voordeel kan worden getrokken, wanneer in beter tnden de plannen na noodig blijkende herziening opnieuw aan de orde mochten ko men." Het eindcijfer is met 2.8 miilioen ver laagd. Uit de Memorie van Antwoord op de Waterstaafsbegrooling blijkt, dat de eleetrifioalie van het Gooi vooreerst niet tot uilvoering komt. Pasteurs werk is Zaterdag door Neder landsche ge'eenlen herdacht, ter gele en'reid van het feit, dat het een eeuw geleien is, dat de groote onderzoeker Louis Pasteur werd geboren. Te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw, is deze Nederlandsche Pasteurdag gehouden op initiatief van de „Nederlandsche Maa'sahappij tot bevorde ring der Geneeskunst," en onder auspiciën van een algemeen comité, waarin vertegen woordigers van onze universiteiten zitting hebben, en van alle lichamen en vereeni- gingen, welke óf op wetenschappelijk ge bied, of op praetisch gebtel de wetenschap pen, door Pasteur beoefend, bevorderen. In de zaal waren vele belangstellenden, in hoofdzaak wetenschappelijke personen, lender de autoriteiten bevonden zich de minister van Onderwijs en de Fransche ge zant. Tot de genoodigden behoorde prof. Cal- mette, onderdirecteur van het Institut Pas teur en mevrouw Oalmette. Op het podium was een versiering van groen aangebracht met hot portret van Pas teur, omgeven door een lauwerkrans. De voorzitter van de Oommissie door de Nederlandsche Mialschappij tot be.rr 'er ng der Geneeskunst uitgenoodigl de herden king van Pasteur's geboorte vóór honderd jaren in Nederland voor te bereiden prof. dr. J. J. van Loghem, opende met een woord van welkom aan de aanwezigen de zen Noderlandsshen Pasieurdag. In liet bij zonder richtte hij zich daarbij tot de ver tegenwoordigers der Regeering, de leden van het eerecomitó, tot den Fransehen ge zant en professor Calm©!te, den gete'.egeer- de van het Institut Pasteur te Parijs. De professoren Dr. Jaeger, Dr. A. J. Kluyver, Dr. O. II. H. Spronck en Pro fessor Oalmette hie'den re 'e.oeringen. Des middags werd de plechtigheid o.a. bijgewoond door den minister van onder wijs Dr. J. Th. de Visser, den Franschetn gezant in ons land, M. Oh. Benoist, den commissaris der Koningin in Noord-Hol land, jhr. mr. dr. A. Roëll, den wethouder voor de gezondheid, dr. L H. Vos, don rector magnificus van de Amsterdamsche Univers:i!eit, prof. Dr. W. P. O. Zeeman, benevens door tal van professoren van alle uni.ersieiei des lan s verte eiwoordigers van acadcmtes, universiteiten, genojtsehao- pen en vo.ein'gi ïgea op we.enschappe ijk en industrieel gebied, en door verschillen de leden van het comité. 's A onds ver o ig ei zioh een hon 'erd- Lal personen aan eon maaltijd in Trianon. Nadat de tafelvoorzitter, prof. J. J. Sal- verda do Grave, de aanwezigen had welkom jgeheeten, stelde de Fransche gozant, de heer Ch. Benoist, een dronk in op het Ko ninklijk Huis. Het Chemisch Weekblad had een Pas- teur-nr. uitgegeven. Men treft daarin aan do feestredevoeringen, gisteren ge'.iou ten door prof. dr. E. Cohen, prof. dr. F. M. Jaeger, prof. dr. A. J. Kluyver en prof. dr. H. H. Spronck. Ver Ier droeg prof. dr. A. J. J. Vandevelle (Gent) een studie bij over „Pasteur" en publiceerde hij een lijst van werken, over Pasteur versohenen, die door prof. Kluyver nog met een aan tal titels werd aangevuld. Dr. H. E.ion selu-eef over Pasteur's initiatief tot de fa bricage van zuivere gist; prof. dr. M. W. Beyerinck zond een bijdrage over Pasteur en de ultramicrobiologie. Aan de rede van prof. E. Cohen zijn enkele afbeeldingen toegevoegd. VEEMARKTEN IN ZUID-HOLLAND WEER TOEGELATEN. Met ingang van 1 December worden in getrokken het vervoerverbod van rundvee uit Zuid-Holland naar het overige gedeelte van het rijk en het verbod tot het houden van rundveemarkten in die provincie. Rapport eer Studiecommissie. - Een studiecommissie uit den Algemeeaen R.K. Landbouw-Bedrijfsraai heeft een rap port uitgebracht inzake: a. de grondslagen van het arbeidsloon in den landbouw; b. opneming van kapitaalrente in de exploi tatierekening van een landbouwonderneming en c. de instelling van een Documentatie- bureau voor den landbouw. In deze commissie hadden zitting de Zeer- eerw. Zeergel. heer Mr. Dr. Am Borret S. J. als voorzitter, de heeren A. J. Loer akker en J. Pijnacker als leden en Mr. H. van Haastert als secretaris. Een samenstelling van dit rapport zullen wij geven in een der eerstvolgende nos. Het rapport van bovengenoemde commis sie. dat in ile algemeene vergadering van den Ag. R. K. Landbouw-Bedrijfsraad van 26 OcL j.l. is goedgekeurd en vastgesteld, kan als volgt worden samengevat: Grondslagen van het Arbeidsloon. In het algemeen is het stellen van de ar beidsovereenkomst op een anderen dan den louter vermogensrechleüjken grondslag, n.l. op een meer socialen grondslag in den geest van de familieverhouding zooais deze nog wel voorkomt tusschen gezinshoofden en in wonende dienstboden alleszins en dringend gewenscht. De commissie is van oordeel, dat voor het arbeidsloon in den landbouw dezelfde princi- pieele grondslag moet worden aangenomen als voor dien in de industrie. In den land bouw beslaat echter het loon gewoonlijk ook voor een deel uit goederen in natura. De commissie meerit, dal de maatstaf ter berekening van het loon in natura moet zijn de vraag wat den arbeider door de verstrek kingen in natura aan geld wordt bespaard, m. a. w. hoeveel geld de arbeider anders zou moeten uitgeven voor hetgeen hem nu in natura wordt verstrekt. De grondslag van het arbeidsloon zoo wel in den landbouw, als in welk ander be drijf ook is de prestatie van den arbeider. Daarnaast echter staat het feit, dat de arbei der slechts dan arbeid presleeren kan, indien hij kan bestaan en leven, m.a.w., indien hom een menscliwaardig bestaan verzekerd is. Dit laatste is een conditio sine qua non voor de arbeidsprestatie en omdat ieder rnensch recht op bestaan heeft tevens een eisch van strikte rechtvaardigheid. Een consequentie van dit beginsel is o.m. dit, dat het bedrijsfresultaat allereerst moet worden aangewend om het rechtvaardige mi nimumloon te betalen; eerst moet de arbeid zoowel met het hoofd (dus van den onder nemer, bedrijfsleider, administratief beamb te enz.) als met de hand (dus van den eigen lijk gezegden werkman) worden beloond en daarna pas komen kapitaal, rente en on dernemingspremie in aanmerking voor een deel van het bedrijfsresultaat. De billijkheid en de bedrijfssaamhoorigheid (gewoonlijk aangeduid als de sociale recht vaardigheid) vragen bovendien, dat het ar beidsloon in verband wordt gebracht met de bedrijfsresultaten en de commissie meent, dat dit kan door altijd met in achtneming van hel rechtvaardig minimumloonlot grondslag voor het loon le nemen het g» middelde van de bedrijfsresultaten over een bepaald aantal jaren. De commissie ant woordt ontkennend op de vraag of „speciaal de quantitatieve opbrengst der landbouw productie" het loon behoort te beinvloeden. Een quantitatief hooge opbrengst waarborgt in geenen deele nog een goed bedrijfsresul taat. Opneming van de kapitaal-rente in de exploitatie-rekening van een landbouwonderneming. In het gedeelte van de opbrengst, dat den ondernemer toevalt, is een drieledig karak ter le onderscheiden. X. Het ondernemingsloon: dat is de ver goeding voor arbeid en risico. Dit gedeelte moet den ondernemer even goed gewaarborgd zijn als den arbeider. Zelfs kan men zeggen, dat het loon van den onder nemer iets hooger moet zijn, omdat zijn „menschwaardig bestaan", d.L zijne maat- schappe ijke positie hooger ligt 2. Kapitaalrente: dit is de vergoeding voor het in de onderneming gestoken kapitaal. Dit bedrag moet berekend worden naar den al- gemeenen rentestandaard en komt den onder nemer zelf ten goede, wanneer hij met eigen kapitaal de onderneming drijft en moet door hem aan den geldschieter worden afgedra gen, wanneer hij geld heeft opgenomen. Voor den bloei van het bedrijf, om dus op den duur niet met verlies te werken, is het noo dig, dat ook dit bedrag in de opbrengst be grepen zij, maar het komt slechts op de twee de p aats, daar het niet die zedelijke en eco nomische noodzakelijkheid heeft als het loon voor verrichten arbeid. Een ondernemer mag derhalve geen rente voor zich bere kenen, dan nadat aan de arbeiders hun mini mumloon volledig gewaarborgd is. 3. De eigenlijke ondernemingspremie. Dit is de reta-winst, die de ondernemer uit het bedrijf verkrijgt. Deze zal kleiner of grooter zijn, naarmate het bedrijf minder of meer rendabel is. Dit gedeelte komt rechtens den ondernemer alleen toe. Anderen, met name de arbeiders, kunnen daar geen aanspraak op maken, dan in zooverre het bi-lijk is, dat het arbeidsloon niet aanstonds gedrukt worde bij minder gunstige bedrijfsresultaten, wan neer te voren de ondernemers meer dan ge wone winst gemaakt hebben. De commissie is van meening, dat slechts rente mag worden berekend van het kapitaal dat in de onderneming als zoodanig is gesto ken en dus tot de onderneming als zoodanig behoort. Slechts de gebruikswaarde van het kapitaal (d.i. de gekapitaliseerde opbrengst eener zaak) mag hier in aanmerking komen en niet de verkoopwaarde, die eigenlijk met hel bedrijf geen verband houdt en veelal af hankelijk is van toevallige factoren, welke met het bedrijf niets of weinig hebben uit te staan. Ook van de schulden, die op de onderne ming rusten, mag de rente in rekening wor den gebracht De Instelling van een Documenlatie-Bureau. Indien nu het arbeidsloon moet worden bepaald eenerzijds op grond van de gemid delde behoefte van een arbeidersgezin en anderzijds op grond van de gemiddelde uit komsten van het bedrijf, dan behooren daar toe de noodige gegevens te worden verzameld. Deze verzameling van gegevens zal op des kundige wijze moeten geschieden, waarna ze een statistische bewerking zullen moeten ondergaan. Met deze taak worde een bureau belast, dat den naam van Documentatie- Bureau voor den Landbouw kan dragen. De commissie meent, dat, wanneer de stichting van zulk een bureau niet wil af sluiten op het kostenbezwaar, h„-t bureau zich niet uitsluitend zal behooren bezig te houden met het verzamelen van gegevens, maar zóó zal moeten worden uitgerust, dat het tegen een nader vast te stellen vergoeding ook diensten zal kunnen presteeren als Centraal Boekhoudkantoor en Belasting-Advies-Bureau en mettertijd wellicht ook als Schattingsbu reau. Zoodoende mag de verwachting worden gekoesterd, dat het Bureau zich althans grootendeels zelf zal kunnen bedruipen. De Nederlandsche Boerenbond bezit in zijn Cenlralen Accountantsdienst een instelling, die uitmuntend geschikt is om de documen- tatiewerkzaamheden te beginnen. Daartoe is voorloopig niet meer noodig, dan dat aan dezen Dienst een hulpkracht worde toege voegd b.v. een jongmensch met de Mercu- rius-acte op een salaris van pl.m. 2500. die onder leiding en toezicht van den direc teur de dagelijksche werkzaamheden verricht. De directeur van den Centralen Accoun tantsdienst heeft zich, behoudens goedkeuring van de door den Nederlandschen Boerenbond ingestelde Commissie van Toezicht, bereid verklaard de leiding der documentatie op zich te nemen. Volgens mededeelingen van het Handel»* informatiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Nov., in Nederland uitgesproken 69 faillLaemen- ten tegen 49 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Nov. 1922 2841 faillissementen tegenover 1957 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. ALKMAAR, 27 Nov. Nader wordt ons nog betreffende den moordaanslag te Beemster gemeld, dat de darr A. M. door iden Rijksveldwachter Faas te !t Zand ïs gearresteerd en .gevankelijk naar Alkmaar is overgebracht. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lijden, meermalen gesterkt door de laatste H.H. Sacramenten, onze geliefde dochter en zuster MARIA GOEBERT in den ouderdom van ruim 17 jaar. Uit aller naam, Fam. A. F. GOEBERT. Spaamdam, 25 Nov. 1922. Geboren: ZOON van C. T. TELLEKAMP en M. A. M. TELLEKAMP— Van der Bom Haarlem, 24 Nov. 1922. Bloemhofstraat 13, te koop bij JAN v. d. VELDT, vrachtrijder Santpoort. waarvan men in de groote maga zijnen honderden stuks verkoopt Wij hebben voor ieder iets apart enspotgoedkoop. Uitverkoop LAFAYETTE, Groote Houtstraat, hoek Nieuwstraat. POETST ALLEEN MET HET BESTE EN GOEDKOOPSTE ALLER METAAL POETSMIDDE LEN. - LEDIGE BUS HEEFT 4 CENT WAARDE. TEL. 189. 5a Volksvoorstelling. HET SCHOUWTOUïtEEL (Der keusche Lebemann) Een grappige verwikkeling in drie bedrijven van FRANZ ARNOLD en ERNST BACH. Prijzen f 1.19, f 1.-, f 0.80, f 0.6?, f 0.41. Vrij van rechten. Een vroolijk detectievespel in 4 bedr. DE TIjD zegt: Een avond van pret tig vermaak. van Dr. WILLEM ROYAARDS Bur.au dagelijks van 10 3 uur. Toegangskanten af 1,50 dagelijks van ,95 uur bij Concert bureau A. VERNOUT, Warmotsstraat I Ruime keuze in H. HARTBEELDEN in alle maten en polychromie BEELDEN MAR'A en JOZEF enz. enz. MEDAILLONS MEKRUIS - KERKBOEKEN ROZENKRANSEN - STAAFDE EN HANGKRUISEN GODSLAMPEM - KANDELAARS enz. enz. indien U uw kleeding in koopt. Wij brengen eerste klas Engelsche gemaakte Winterjassen, modern model, vanaf 27.50. Ratiné 2 rij fl. kraag vanaf 37.50. Ulsters vanaf 27.50. Colbertcostuums vanaf 35. Alleen geves tigd: b.d. Schouwtjeslaan. Gesloten huis. Geopend tot 10 u. 's av. I Een best Heerenrijwiel met nieu we binnen- en buitenbanden, nieu we Solarlamp voor 30. HAGESTRAAT 51. .i 1-4 regels p. plaatsing! 0.60 w Elke regel meer f 0.15 3 bi] vooruitbetaling L& GEVRAAGD een net ongeveer 15 4 16 jaar, dienstbode aanwezig, bij Mevr. H. LAMPBar» teljorisstraat 18. GEVRAAGD een net leeftijd 1516 jaar, om in hoofd zaak in den winkel behulpzaam te zijn. Brieven onder No. 5311 Bur, van dit blad. Met Februari gevraagd te Haar. lem net niet beneden 25 jaar, v.g.g.v. Brie ven onder No. 5312 Bur. van dit bL Bij J. BEELEN Zn., Stoomwas- scherij, Bleekersvaartweg 13, Heem stede kan een voor hulp in de huishouding. Ge negen alle voorkomende werkzaam heden te verrichten. Brieven onder No. 5310 Bur. van dit blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3