LAATSTE NIEUWS, GEM. BUITENL. BERICHTEN. KUNST EN KENNIS. De Generaal Kilroy, de Ierscne reDenen- eider in het Westen, is met tachtig vol dingen in het graafschap Mayo gevan- en genomen. Hij werd door de Vrijstaat- che troepen onder generaal McKeown •msingeld. Drie rebellen sneuvelden. De tekst van het wetsontwerp ter in- oering van de grondwet van den Ier ehen vrijstaat en van dat ter invoering an de additioneele bepalingen is van- aag openbaargemaakt. Deze bepalingen 'ier doel is het treffen van zekere nood- akelijke voorzieningen in verband met et instellen van den vrijstaat, behelzen .a. aanwijzingen voor de benoeming van en gouverneur van Noord Ierland en an den Privy Council in Noord Ierland. >e grondwet, die neergelegd is in de wet ot invoering daarvan, is eensluidend iet die, welke in het Dublinsche parle- ïent, overeenkomstig het verdrag is angenomen. Bonar Law is van plan, beide wetten het Lagerhuis zelf te verdedigen. Het debat daarover begint Maandag. Vrijdag en Zaterdag was het rustig te ublin. Het gevoel van onbehagen, dat eroorzaakt was door de terechtstelling an Childers, schijnt verdwenen. 400 lersche politieke gevangenen zijn aterdag uit de gevangenis te Limerick ihaald, onder zwaarbewapend geleide aan boord van een stoomschip ge dacht, dat naar een onbekende bestem ing is vertrokken. E NIEUWE DUITSCHE REGEERING. Dr. Müller heeft president Ebert een ief geschreven, waarin hij verklaart, it het in den nacht van Vrijdag op iterdag ingestelde onderzoek der tegen :m ingebrachte beschuldigingen dui- lijk heeft bewezen, dat aan zijn va- :rlandslievende g zindheid niet te twij- len valt. Nochtans hebben deze aan dien op hem partij-tegenstellingen ver- irzaakt, die hem bewegen in het belang is vaderlands als rijksminister af te eden. President Ebert heeft hem reeds van n ambt ontheven. Rijkskanselier Cuno heeft in de Za- rJag voortgezette zitting van den Rijks- |ug een afschrift van een brief, door dr. tiller-Bonn aan den rijkspresident ge- :ht, voorgelezen, om dezen mede te elen, dat hij ontslag neemt als minister j n voedselvoorziening. Dr. Müller 'egt eraan toe, dat het kabinet nog in n afgeloopen nacht de kwestie heeft derzocht en tot het resultaat is ge- men, dat zijn vaderlandsche gezind- id niet in twijfel kan worden getrok- n. Steeds heeft hij de grondwet ge- rbiedigd, maar hij gaat niettemin en. Hij heeft er niet naar gestreefd, een nister-portefeuille te veroveren, ma; r heeft de hem aangeboden porte- jille aanvaard in de overtuiging, zijn Ik in de mate van zijn krachten te men. Dr. Müller zegt verder in zijn brief n den Rijkspresident, dat het vraag- ik van de voedselvoorziening ook in toekomst het belangrijkste vraagstuk n de Duitsche staatshuishoudhouding zijn. Het vraagstuk kan slechts wor- n opgelost, indien alle partijen eens- [eind met de agrariërs samenwerken,. aanvallen, die tegen dr. Müller zijr richt, m ken het hem echter onmogeliji verantwoordelijkheid voor de oplos- rg van dit vraagstuk te dragen. In t belang van zijn land gaat hij heen. Rijkskanselier Cuno voegt eraan toe, t op verzoek van het kabinet de rijks- nister van justitie in den loop van den cht een onderzoek in deze aangelegen- id heeft gehouden. De afgevaardigde llmann heeft bij deze gelegenheid uit- jjkkeliik verklaard, niet te kunnen |rzekeren, dat Müller de afscheiding n het Rijnland van het rijksgebied heeft wild Alhoewel men hem dus niet meer mis aan vaderlandsche gezindheid kan 11 laste leggen, gaat dr. Müller heen in overtuiging, dat de tegen hem gerichte -soonlijke aanvallen het hem ónmoge- zouden maken, zijn functie zooals hij wenscht te vervullen. [Dr. Cuno betreurt het heengaan van ]:en minister, vooral omdat de zake- |;e arbeid weer eens plaats heeft moeten I ken voor de i onvruchtbaren partij- lijd. Spreker ziet volkomen in, dat dit ide t het hem uiterst moeilijk zal ma li, een geschikten minister van voed- 1 voorziening te vinden. Desondanks lipt hij zijn kabinet weldra weer vol- I lig te hebben. |de rijkskanselier y«>rdt tijde s deze klaring herhaaldelijk door leden der lerste linkerzijde onderbroken. Vooral [ieboer gaf eenige hatelijkheden ten te aan het adres van de agrarierspo- lek van het nieuwe kabinet. De rech- Izijde antwoordde op deze interrupties een tijdlang bleef het erg rumoerig I de vergadering, li )e Rijksdag heeft ten slotte de door [democratische groep ingediende motie |i vertrouwen met een overweldigende hrderheid van stemmen aangenomen. |phts de communisten stemden tegen. VER. STATEN EN DE CONFEREN TIE VAN WASHINGTON. [Hijkens een mededeeling die uit het Witte Huis afkomstig is, is president Harding thans niet genegen, mee te deelen, welke gedragslijn hij zal volgen, indien de ontwapeningsverdragen van de conferentie te Washington niet door alle onderteekenaars worden geratifi ceerd. De president is er echter van over tuigd, dat het werk der ontwapenings conferentie nooit zal zijn ongedaan te maken. In Amerikaansche officieele kringen verwacht men, dat Frankrijk het vloot- verdrag spoedig zal ratificeeren er be staat geen reden om aan te nemen dat Frankrijk niet op den juisten tijd for meel zijn instemming zal hebben betuigd met het verdrag. Ook van Italië verwacht men een dergelijken stap waardoor dan de overeenkomst volledig van kracht zou worden. HET VERDRAG STINNES-DE LUBER- SAC. Het verdrag Stinnes-De Lubersac ver keert sinds eenigen tijd, naar de Köl- nische Zeitung meldt, in een stadium van praktische uitvoering. Sedert on geveer vier weken gaan er voortdurend groote hoeveelheden bouwmaterialen over de grens.. Over eenigen tijd zullen de leveringen nog worden opgevoerd. De bijzondere contracten over de leve ringen worden te Parijs gesloten, en de materialen worden door bijzondere com missies in Duitschland geleverd. Het Saksische ministerie van jus titie heeft drie personen, die door de rechtbank wegens grove buitensporig heden te Zittau veroordeeld zijn, gratie erleen Ook dj te Dresd n gearresteerde 37 plunderaars zullen waarschijnlijk gr. - tie krijgen, aangezien de communisten voor hun deelneming aan de regeering amnestie voor alle politieke misdaden en misdaden uit overmacht eischen. Men kan een bezadigd zakenman en een bekwaam ingenieur zijn er en in maatschappelijke en ethische quaesties toch wilde denkbeelden op na houden. Een illustratie van die waarheid is de heer Alonzo B. See, de chef van de A. B. See Electric Elevator Cy. te New-York. Deze heer had een verzoek ontvangen om een bijdrage voor het zetten van een nieuw meisjes-„college" voor het Adelphi College. Hij was daartoe niet bereid. ..Indien ik mijn zin kreeg" zoo schreef hij in zijn antwoord „zou ik alle mid delbare scholen voor vrouwen in den lande doen verbranden. De jonge vrouw in dit land heeft een opleiding noodig maar de opleiding zie zij noodig heeft is er mee uit te scheiden sigaretten te rooken :n vulgaire woorden te gebruiken zij moet haar drieste, brutale manieren af leggen, er mee ophouden zich te beschil deren, te poederen en de lippen aan te zetten, ook dient zij de hooge hakken te verlaten en zich niet meer onvoegzaam te kleeden. Voor alle onmogelijke dingen ter wereld acht ik het ergsteen „col lege for women" (een college omvat zoowel de hoogere klassen der middel bare school, als universiteits-klassen), waar afgestudeerden geen leesbare ham kunnen schrijven, niets van Engelsch weten, niet goed kunnen spellen en vol komen onkundig zijn van alle dingen, die :ij behoorden te weten, en waar zij in ir hersens een verkeerden draai hebben g regen door de studie van psychologie, ica, philosophie en tal van andere ken die niet alleen nutteloos maar ibsoluut schadelijk zijn een hoop din gen die in de zieke breinen van „college"- lioogleeraren zijn klaargestoofd zoi niets beter zijn dan haar uit het „college" te halen en haar aan zwaren handenarbeid te zetten, gedurende op zijn minst een jaar. Door dat te doen, zou het misschien mogelijk zijn een weinigje verstand in haar hoofden te brengen." Vermoedelijk zullen de Amerikaan sche meisjes-studenten deze ontboeze mingen van mijnheer See wel niet al te 'ragis'-h opnemen. Te Marseille heeft dezer dagen een stoomschip achthonderd lijkkisten aan gebracht, die het stoffelijk overschot bevatten van Fransche soldaten, die in den oorlog aan het front in het oosten gesneuveld zijn. Parijs, waar het vraagstuk van het drukke verkeer hoe langer hoe nij pender wordt, heeft nu ook zijn bereden poltie gekregen. Natuurlijk houden de Parijsche bladen met deze nieuwe ver schijning in de straten van Parijs zich druk bezig. Miguel Zamacoïs, die onder den titel van Brieven une dameloin- taine" iedere week een kroniek over Pa rijsche dingen in de Gaulois schrijft, kan natuurlijk tegenover zijn verre dame niet zwijgen over de politieagenten te paard. Hij schrijftDaar het verkeer door Pa rijs maar sl cht blijft gaan, is er op alle kruispunten algemeene opeenhooping. Ten einde raad "heeft men nu aan politie agenten paardrijden geleerd om hen op de drukke kruispunten de rol van levende gemeentelijke wegwijzers te laten spelen. Blijft te bewijzen dat het paard de edelste overwinning van de reglemen teering van het stedelijk verkeer is en dat het beter is verpletterd te worden door een dier, dat weet wat het doet dan door een onbewuste machine 1 Bij het bedrijfsraden-congres, dat te Berlijn vergadert, hebben de gedele geerden uit de mijndistricten in het Roergebied, Midden-Duitschland en de Palts een voorstel ingediend om de ar beiders tot een algemeene staking op te roepen. In de mijn Shamrock bij Herne is door kortsluiting brand uitgebroken, waarbij een beambte en negen mijnwer kers door gasverstikking zijn omgekomen. Een kleine Duitsche stoomboot geladen met suiker, schoenwerk en naai machines, is, naar uit Teheran aan de Frt. Ztg. wordt gemeld, in Enzeli bin nengevallen. Het is het eerste schip dat, van Hamburg uit, via St. Petersburg rechtstreeks naar de Kaspische Zee is gevaren. De Prager Presse meldt, dat het Tsjecho-Slowaksche ministerie van fi nanciën voornemens is nieuwe metalen muntstukken van 1 kroon uit te geven en de huidige nikkelen kronen in te trekken. De reden is, dat de bevolking de huidige kronen, die alleen het cijfer 1 dragen, zonder aanduiding van munt soort, oppot, in de verwachting, dat zij bij het invoeren van een nieuwe munt soort van kracht zullen blijven en dan aan hun eigenaars een voordeeltje af zullen werpen. Vandaar dat op de nieuwe munten duidelijk de waarde van 1 tsjëchische kroon zal worden aangegevèn. Belga meldt uit Mainz, dat in de mijn Shemrock te Herne bij Darmstadt een kortsluiting plaats gehad heeft. Er zijn 16 mijnwerkers gestikt. President Harding heeft te New- Orleans een kleurling, Walter D. Cohen, tot vaandrig bij de kustwacht benoemd. Daartegen openbaart zich ook in regeeringskringen een krachtig ver zet. Dit verzet wordt geleid door sena tor Ransdell, uit Louisiana. Deze ver telt aan wie het hooren wil, dat president Harding hem had beloofd, dat hij in Louisiana geen negers zou benoemen in een federaal ambt. MARKTNIEUWS. Jacques van Dam. Een Oranje-wapen in Oberammergau. 'j&f- 0 PRAAOLOO££ TELEFOOWr^Njj De Conferentie van Lausanne. De Grieksche ministercrlsis. Clemenceau en de critiek van den Senaat. De werkloozen-demonstratie te Londen. Botsing van twee schepen. Twee dooden; veie gewonden. Weer een mijnrampF- Groote brand. Uit Italië. w I'raangenaamste verrassing, mejuf- liw," zeide hij. [O, u kunt niet zoo aangenaam ver zijn alsjik ben," antwoordde het I sje. MOm u beiden te ontmoeten, [:t men van de Murillostraat hierheen ten. Gij schijnt den weg vergeten te ben." |>eze woorden gingen vergezeld van verwijtenden blik, op Lucien ge- pen. jziles Labroue's zoon neeg het hoofd zweeg. wij dachten juist aan u, mejuffrouw," ]tk Georges, het woord opnemend, het bewijs daarvan is, dat wij van J praken." [Uw voogd heeft het mij reeds gezegd, r zelfs bijgevoegd, dat er veel kwaads mij gezegd werd." |Dan heeft hij een oogenblik het pad waarheid verlaten." I'erwijl deze woorden gewisseld werden, Etienne Castei Mary's portret met bedekt en den ezel, waarop het te, in een hoek geschoven. \loo weinig kwaad, mejuffrouw, spra- wij van u, dat wij onzen vriend Lu- Labroue van harte geiukwenschten l'het nieuws, dat hij ons medebracht." Wat nieuws was dat vroeg Mary bevend, terwijl zij Lucien aandachtig be zag. „Wel," zeide Etienne Castei snel, „de heer Labroue sprak ons over het eervol en schitterend aanbod, dat uw vader hem gedaan heefteen deelgenootschap als bewijs van de hoogste achting en wat meer zegt, eene vereeniging, die een ge lukkige toekomst verzekert Mary voelde dat zij van vreugde beefde. Zij liep naar Lucien met schitterende oogen en het gelaat hoog rood gekleurd door het toegevloeide bloed. „Hebt u dat gezegd, mijnheer Labroue? -'"melde zij, terwijl zij hem hare hand t est ik. Een nieuwe blik van Etienne gaf het antwoord aan, dat de jonge man moest geven. Ofschoon zelfs de kleinste leugen hem afschuwelijk toescheen, antwoordde hij „Ja, juffrouw.... Ik deelde mijn vriend Georges Darier het voorstel van den heer Harmant medehet deelge nootschap, dat tot fortuin leidt en de verbintenis, voor welke hij mij waardig acht...." „En wat hebt gij daaraan toegevoegd?" stotterde Mary met een stem, die bijna door ontroering verstikt was. „Dat ik eerst geaarzeld had, daar ik niet kon gelooven aan een droom, die zelfs den meest eerzuchtige tevreden zou hebben gesteld." „Maar dat hij had nagedacht," haastte zich de kunstenaar daaraan toe te voe gen, „en dat hij, ziende dat de verwezen lijking van dien droom mogelijk was, van ganscher harte aannam." Mary was te veel ontroerd om te be merken, dat Castei en niet Lucien de aangevangen, doch niet voltooide zinnen afmaakte. Overtuigd als zij was, dat Lucien alles gezegd had, vroeg zij, opnieuw trillend van vreugde Hebt gij mijn vader reeds gezegd, welk besluit gij genomen hebt „Neen, mejuffrouw, nog nietstot terde de zoon van Jules Labroue. Weder mengde zich de kunstenaar in het gesprek en zeide vOnze vriend is een weinig schuchter. Hij denkt veel meer, dan hij zegt, maar op 't oogenblik zijn Georges en ik zeker, dat wij weldra de getuigen zullen zijn van eene gelukkige vereeniging." „Getuigen herhaalde Mary glim lachend. „In welken zin bedoelt gij dat?" „In den eenvoudigsten zin van het woord, mejuffrouw..— Lucien Labroue kent onze toegenegenheid te goed, om ons op den dag van zijn huwelijk niet tot getuigen te nemen." Mary had tranen in de oogen. „O I vergeef mij," zeide zij, terwijl zij glimlachend een blik op den kunstschil der sloeg, „vergeef mij, dat ik ween, het zijn vreugdetranenIk ben die aan u verschuldigd en ik dank u daarvoor van ganscher harteIk zal nooit vergeten, dat gij het zijt die ze hebt doen vloeien...." Het jonge meisje deed een hevige po ging, teneinde hare ontroering te over winnen en eene betrekkelijk kalmte te herkrijgen. Zij slaagde daarin. „Aldus," vervolgde zij glimlachend, „binnenkort zal het huwelijk plaats heb- oen. ik laat het aan u, mijnheer Lucien, in vereeniging met mijn vader over, het tijdstip te bepalenIk keur bij voor baat reeds goed wat gij besluiten zult." Georges Darier begreep niet, of ten min ste al zeer weinig van hetgeen er voor viel, maar het mengen van zijn voogc) in het gesprek, deed hem veronderstellen, dat Lucien en de schilder vóór zijn komst hadden gesproken en op dat punt tot overeenstemming waren gekomen. Hij boog eenvoudig het hoofd. Er werd eensklaps gescheld. „Daar is misschien mijn vader" zefcie Mary. Vervolgens wendde zij zichtot den kunstenaar en vroeg „Hebt gij er aan gedacht, dat hij mijn portret niet moet zien „Wees gerust mejuffrouw, hij zal het niet zien.' De kamerdienaar kwam een oogenblik later de komst van denheerHarmant aan kondigen. De schilder gaf bevel, hem in het atelier te geleiden en fluistert e de volgende woor den in het oor van Lucien ;>Speel toch uw rol zelf, mijn waarde vriend. Waarlijk ik kan toch niet altijd antwoord voor u geven De heer Harmant trad binnen. Hij was verwonderd, evenzeer als Mary het geweest was, Lucien Labroue en Georges Darier te vinden. Na den meester des huizes en diens gasten gegroet te hebben, ging hij naar Georges en zeide „Ik ben zeer tevreden over deze ont moeting, mijn waarde advocaat, ik heb met u over een uiterst gewichtige zaak te spreken. „Vandaag vroeg Georges lachend. „Neen, zeker niet, maar wij zullen af spreken, wanneer ik u thuis kan ontmoe ten. Gaat gij morgen naar het Paleis van Justitie „Neenik zal niet pleiten en blijf derhalve thuis." „Dan zal ik morgen in de Bonaparte- straat komen Hierna wende e Paul Harmant zich tot den heer des huizes en zeide „Vergun mij thans, mijn waarde kun stenaar, u het doel van mijn bezoek uit te leggen, indien namelijk mijne dochter dit nog niet gedaan heeft." „Ik heb alleen maar gezegd dat u hier zoudt komen." antwoordde Mary. De industrieel hernam „Ik heb u reeds eenmaal bekend, dat ik zeer weinig verstand van de schilderkunst heb. Ik bezit in het geheel geen gevoel daarvoor.... Het is iets, dat mij ont breekt." „Niemand is volmaakt, vader ;"onder- brak Mary, terwijl zij allerliefst glimlach te. Paul Harmant vervolgde „Hoe weinig ik evenwel in dat opzicht begaafd ben, bevalt of mishaagt mij iedere schilderij op het eerste gezicht, maar ik zou niet kunnen zeggen of de kleuren goed gekozen zijn en de teekening niets ta wenschen overlaat!.... Ik ontvang instinctmatig een indruk en ik kan ver leid worden door afschuwelijke zaken..., TUSSCHEN RIJN, WAAL EN MAAS. (Weekbericht.) Aardappelen. Bij groot aan bod is de handel in dit product nog tame lijk levendig, ook voor export. In het land van Cuyk werden aanmerkelijke partijen op gekocht en verzonden naar Spanje, tegen den prijs van /2 per 100 K.G. In de Bom- melerwaard besteedden de commissionnairs voor de kleisoorten eigenheimers ƒ2.10 2.30, kohinoors 2.202.35, Drielsche blau wen 2.15—2.40, de Wets 2.30—2.60, roode star 2.252.55, bravo's 2.402.60. Op de dorpen langs de Maas deden Zeeuwen tot 3 per H.L. Door den lagen prijs worden veel aardappelen gebruikt voor veevoeder. Granen en andere veldgewassen. Zoowel in de Betuwe als in de Tielerwaard was de marktaanvoer zeer matig. Puike nieuwe tarwe kon opbrengen 1111.30, af vijkende quallteiten 9.50—10.25, rogge 7.25—7.50, haver 6.855.25., Walchersche erwten 15.60—16. gerst ƒ7.85—8.15, per H.L. duivenboonen 17.2517.75, paarde- 12.75 13.25, bruine boonen 25.2525.75, wit te boonen 18.50—23.50, kroonerwten 21.7523.50 per 100 H.L. Het rooien van suikerbieten is op vele akkers nog in vollen gang, maar schiet niet op, omdat er te wei nig werkkrachten zijn, vooral in Noord- Brabant. In de Langstraat valt de naschaar zeer tegen. De herfstknollen zijn ten gevolge van het natte en gure najaarsweder, zoowel wat bladeren als knollen betreft, slecht ont wikkeld. Alleen de mangelwortelen enknol- rapen leveren een goed gewas op. In Maas en Waal worden de uien en wortelen opge ruimd tegen 2y2 ct. per K-G. Zuivel en eieren. Ter markt te Nijmegen bestond de aanvoer uit 67 groote kluiten boerenboter, die 11.05, te Zaltbommel uit 600 K.G., die 1.20—1.25, te Tiel uit ruim 30 K.G., die 1.101.25 per pond op brachten, kippeneieren deden 15—19, een- den-1315, ganzen- 1921 ct. per stuk. Te Nijmegen werden verhandeld 32.000, te Zaltbommel 6030, te Tiel 50.000 en op de eiermijn te Roermond op één dag 50.000 st. tegen 13.3017 per 100. Vee. Ter markt te Oss golden kalfkoeien 250350, dito vaarzen 200300, hokke- lingen 80140, 21 zeugen 110190, 172 schottelingen 3050, 920 biggen 1725, schapen 2535in het Rijk van Nijme gen vette lammeren ƒ2125, dito kalveren 1555 ct. per pond, nuchtere dito 1424, vette runderen le qual. 55, 2e 45 ct. per pond in de Betuwe dalen de prijzen der vette var kens spekvarkens gelden 4546, zouters 43, lichte export-4345 ct. per pond levend gewogen. Wild en gevogelte. Op de markten was van beide ruime aanvoervolle hazen deden 2.753, drielingen 1.401.60, jonge pa trijzen ƒ1.101.20, oude dito 0.500.55. houtsnippen 1.301.50, fazanten ƒ2.15 2.25, watersnippen 3050 ct., wilde konij nen 7590 ct., tamme dito 0.402.75 wilde eenden 11.40, tamme dito 1.35 1.80, duiven per paar 0.751.40, ganzen 2.253.50, jonge kippen 22.70, oude dito 1.301.50, hanen 1.351.70, piep kuikens ƒ0.601.30. Veevoeder. In hooi is vrij drukke handel in de Bommelerwaard geldt thans le qual. hooi 4060, 2e 3537.50, mindere soor ten 3537.50, uiterwaardsch toemaathooi 27.5030, roggestroo 19.5022.50 per 500 K.G. ALKMAAR, 24 Nov. Granen. Aangevoerd 2687 H.L., als837 H.L. tarwe 11—12.50, 87 H.L. rogge 111.50, 595 H.L. chev. gerst 9—11.50, 772 H.L. haver 11.50—13, 244 H.L. boonen, paarden- 1314.50, bruine- 2835, citroen- 4750, witte- 4452,17 H.L. rood mosterdzaad 4044, 135 H.L. erwten, groene 2038, grauwe 45—53, vale 27—40, alles per 100 K.G. DELFT, 25 Nov. Kaas: Ter markt waren 7 stapels komijnekaas 1.011.07 per K.G. UTRECHT, 25 Nov. Vee. Aangevoerd waren 800 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren 90210, vaarzen 120245, pinken 75125, melkkoeien 180295, kalfkoeien 1 230330, vaarskoeien 110 215, magere kalveren 3075, nuchtere kalveren 1422, magere varkens 2756, biggen 1327, magere schapen 3040, lammeren 2834. Boter. Hooi 1.30. Eieren 16—17. LOOSDUINEN, 25 Nov. (Weekbericht der Loosduinsche Veilingen.) De winterpro- ducten komen nu alle los en daarbij soorten die hier in de laatste jaren bijna niet geteeld werden. Zoo werd deze week weer geregeld veldsla aangevoerd, die van 30 tot 35 ets. opbracht. De kascultuur zal weldra afgeloopen zijn daar de beschikbare ruimte moet worden gereed gemaakt voor nieuwe cultuur. De snijboonen hebben goed wat op gebracht, geregeld was de prijs voor het soort „slagzwaard" van 90 tot 100 ets. per K.G De gewone snijboon was goedkooper, van 75 tot 85 ets., maar de productiviteit van de laatste was veel grooter dan die van de eerste. Ook met de tomaten uit de stook- kas is het om bovengenoemde reden nu zoo wat afgeloopen, niet bij gebrek aan vrucht, want de plant hangt nog vol, maar men kan met het ruimen, schoonmaken, ontzuren, bemesten enz. niet langer wachten. Het ge was wordt ook te zacht voor exportdoelein den. Men maakt voor eerste soort nog van 22 tot 26 gld. de 100 K.G. De aanvoer van schorseneeren was deze week zeer groot, te groot vaak voor de behoefte, wat de prijzen natuurlijk drukte. Aangevoerd werd deze week 121.599 halve K-G. Bij niet te grooten aanvoer werd van 1215.80 per 100 K-G. besteed, maar als er op ééne veiling 25.000 halve K.G. en meer tegelijk kwam, ging alleen de mooiste soort nog tot 11.50. Uit de rijen komt nog steeds heel wat spinazie, toch wordt hiervan de markt niet overvoerd en daardoor blijft de prijs goed. Voor zuiver product geeft men van 11.30 per 4 K.G. Met boerenkool hebben de tuinders nu reeds voor de tweede maal de markt overvoerd. Onlangs was de opbrengst gestegen tot 65 ets. per kist van 8 K.G., maar toen kwamen de kweekers met hoog opgetaste schuiten aan zetten, met het gevolg dat de opbrengst daal de tot 20 ets. Later ging het bij veel geringer aanvoer weer zoetjes aan omhoog zoodat in 't bgin dezer verslagweek tot 67 ets. besteed werd. En weer kwam men met gansche ber gen kool aanzetten en weer daalde de prijs zelfs tot 11 en 13 ets. Mooie peen ziet men niet veel meer, komt ze echter, dan wordt van 1213.50 per 100 bos besteed. De meeste tuinders breken het onoogelijke lof af en verkoopen het product als breekpeen, de mooie soort brengt van 5.6.50 p. 100 K-G. op, de mindere kwaliteit van 1.50 3.50. Salade is er nog genoeg, maar de kwali teit vermindert, voor mooie kroppen krijgt men van 78.50, voor de rest van 46 Deze week kwam hier voor 't eerst witlof aan de veiling, ze bracht niet veel op, van 1921 per 100 K.G. maar 't is ook nog zoo vroeg voor dit product. De andijvie wordt nu meest per ben geveild, voor de groote geeft men van 65 tot 95, voor de kleine van 25 tot 45 ets. Tot de nieuwe winterproducten be hoort ook kervel, die deze week van 2.90 3.40 per 100 bos opbracht. ALKMAAR, 25 Nov. Vee. Aanvoer 22 paarden f 125325, 5 koeien f 120300, 20 nuchtere kalveren f 1225, 279 schapen f 3052, 3 vette varkens f 96105, 73 big gen f 23—38, 10 bokken en geiten f 618. Boter, f 1.10—1.25 per 0.5 K-G. Eieren f 1416 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (station), 25 Nov. Aardappelen blauwe f 0.850.95, id. bonte f 0.800.85 per baal spruitkool f 1.35 2.35 per 5 K.G.Uien groote gele f 0.50 0.80, id. kleine gele f 1.051.25 per baal ,1e bloemkool f 7—14.75, 2e id. f 4—7.50, 3c id. f 1.302.60 per 100 st.roode kool f 0.75—L25, gele kool f 0.40—0.70, witte kool f 0.300.85 per 100 K.G.bieten groote f 4.758.25, id. kleine f 23 per 1000 st. wortelen f 0.500.70 per baal. Aangevoerd werden 395 baal aardappelen, 90 zak spruitkool, 890 baal uien, 64.200 stuks bloemkool, 52.900 K.G. roode kool, 01.700 K.G. gele kool, 11.800 K.H. witte kool, 22.200 stuks bieten, 310 baal wortelen. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Nov,- (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling). De aanvoer van bloemkool bedroeg deze week nog ruim 29.000 stuks waarvoor goede prijzen werden gemaakt. Voor Ie Cerf werd betaald f 516.20 en voor reuzen f 8.1016.80 per 100 st. Hoewel de aanvoer van kool weer 30 wagons minder bedroeg dan voorgaande week (deze week 74 wagons) werden de prijzen nog lager. Roode kool, aanvoer 328.450 K.G., prijs 1ste soort f 0.90—1.90, 2e soort f 0.30—0.80, gele kool, aanvoer 189.000 K.G., prijs 1ste soort f 0.701.40, 2e soort f 0.300.60, witte kool, aanvoer 221.800 K.G., prijs gewone witte f 0.300.80, Deensche witte f 0.40 1.70, alles per 100 K.G.gewone witte per wagon f 74 gulden. Losse wortelen (peen), aanvoer 111.000 K.G., prijs f 11.60 per 100 K.G. bieten, aanvoer 25.000 K.G., prijs f 1.303.10 per 100 K.G. rapen, aanvoer 2225 K.G., prijs f 0.90—1.10 per 100 K.G. spruitkool, aanvoer 215 K.G.nep, aanvoer 1313 K-G-. prijs f 2.603.30, drielingen f 1.402.40 per 100 K.G.uien, aanvoer 106.670 K.G., prijs f 1.30—2.90 per 100 K.G. Ook van dit artikel blijven de prijzen zeer laag. Aardappelen, aanvoer 8271 K.G., prijs Schoolmeesters f 1.701.80, blauwe f 1.50 3, Bravo f 2. Due f 1.50, Redstar f 1.40. LEIDEN, 25 Nov. Boter. Prima fabrieks- (contróle) f 2.252.30, prima boeren- f 2.302.50, goede boeren- f 2.102.20 per K.G. Aanvoer en handel middelmatig. Turg. Van 2025 Nov. Aangevoerd 360.000 lange f 1011, 9000 zwarte f 1213 p. 1000 st. GOUDA. Veiling van 24 Nov. Spruit kool le soort f 6.50—13, idem 2e soort f 1—5; 'Witlof le soort f 30—48, idem 2e soort f 18—23; Uien f 0.20—2.50; Kro ten f 1.20—2.30 per 100 Kg.; Andijvie le soort f 1.20—3.40, idem 2e soort f 0.20— 0.60; Roode Kool f 1.501-60; Gele Sa- voyekool f 0.20—2.50; Groene idem f 0.70 —2.60; Boerenkool f 0.40—1.20 per 100 stuks; Peen 115.10; Knolselderie f2 nlO; Selderie f 0.60—2.40; Prei f 0.10—2 per 100 bos; Vijgeperen f 13; Kleiperen f 11; Goudreinelten f7.60—12; Groninger kroon f 8.90—10, idem 2e soort f 4 per 100 Kg.; Eieren f 16.10—16.50 per 100 stuks. De bekendste kunsthandelaar te Berlijn, de Nederlander Jacques van Dam, is in den ouderdom van 69 jaar overleden. Hij kwam als een arme knaap naar Berlijn en werd beheerscher van de Duitsche kunst markt voor porcelein. De heer J. P. Enklaar te Velp, schrijft in de „N. R. Crt.": Van den zomer te Oberammergau zijnde en een wandeling door het dorp makende, werd mijn aandacht getrokken door een dei- eigenaardig beschilderde gevels, omdat deze bekroond werd door een wapenschildering, gehouden de ter paatse veel voorkomende 1 rossig grijze tint. Dit wapen werd dadelijk door mij herkend als van een der Oranje vorsten te zijn. Bij navraag daaromtrent wist echter niemand, ook de eigenaar van het huis niet, mij er uitsluitsel over te geven. Mes zeide mij, dat niemand iets van dat wup^j afwist, noch van wien het was, noch hoe hel er kwam. Ik vermoedde, dat het huis vroeger ees herberg zou geweest zijn, hetgeen volgei den eigenaar dan ook het geval was. Of hel dan misschien „Zum Prinsen von Oranieu geheeten had, wist men niet. Thuisgekomen weder in de gelegenheid zijnde mijne bronnen te raadplegen, bleek mi dat het bewuste wapen was dat van Johan Willem Friso (16871711), nagenoeg geheel overeenkomende met de teekeuing in T. van der Laars. Wapens, vlaggen en zegels van Nederland fig. 339, bid. 137 (zie ook wa- penkaart Oranje-Nassau, uitgegeven door da N.R.Ct. ter gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin). De stijl was echter an ders; verder waren de schildhouders aan ziende leeuwen, gekroond met vorstenkronen, lewijl het hartschild Genève geschilderd was als een kruis te bevatten, in plaats van ge schaakt in negen vakken. Als ik mij goed herinner onbrak ook het lint met wapen spreuk De geheele schildering gaf mij den indruk overgenomen te zijn van een munt. lil afwachting van hetgeen men mij van officieele zijde wellicht uit Oberammergau kan meededen, is nu mijn vraag of misschien een Nederlandsch historicus of navorscher licht kan brengen in deze zaak, n.I. hoe het mogelijk is geweest, dat men in een vergeten Beiersch bergdorpje, niet gelegen aan eeni gen grooten verkeersweg, het wapen kon aan. brengen van een weinig bekend vorst uit een beroemd uitheemsch geslacht, dat toch voor zocrar ik weet, in geenerlei betrekking tot Beieren stond. De Kame tigd. 's-Hec- is bar De f Kilt it ft De verklaring van den Ameri- kaanschen waarnemer. LAUSANNE, 26 Nov. Reuter verneemt van Amerikaansche zijde, dat de gisteren door Child afgelegde verklaring slechts een uiteen zetting was van de traditioneele open deur- politiek van Amerika. De verklaring was door geen andere motieven ingegeven en bevatte geen nieuwe politiek ten opzichte van de Amerikaansche belangen in Europa. Ondanks deze toelichting wordt in zekere kringen toch de rneening gehandhaafd, dat Child's verkla ring ook betrekking had op de petroleum- kwestie. De vastlegging van de Turk- sche grens. Een rede van Curzon. LONDEN, 26 Nov. In de gisteren gehou den zitting van de conferentie te Lausanne werd als de Europeesche grens van Turkije definitief de Maritza-linie vastgesteld, zulks overeenkomstig de geallieerde nota van 23 September jl, West-Thracië blijft Grieksch. Volgens een pers-telegram handhaafde Is- met Pasja zijn eisch in zake een plebisciet in West-Thracië en eischte verder voor Tur kije het grondgebied ten Noordwesten van de Maritza op, dat in 1915 aan Bulgarije werd afgestaan. Venizelos en Nintirtsj ant woordden namens Griekenland en Joegosla vië. Daarop legde Curzon een verklaring af, waarin hij er in de eerste plaats op wees, dat hij namens a le geallieerden sprak. Hij zeide verder dat het absoluut noodzakelijk was, dat er regelingen worden getroffen, waardoor de terugkeer van nieuwe onrust op den Balkan werd voorkomen. In bijzonderheden afda lend, sprak Curzon de bewering der Turken legen, dat generaal Harington en generaal Moimbelli Karagatsj aan de Turken zouden hebben toegezegd. Besloten was, dat Kara gatsj tot de gedemilitariseerde zone zou be- hooren, welke aan beide zijden van de Maritza over een breedte van 60 K.M. zouden worden ingeste'd. Verder beweerden de Tur ken, dat Karagatsj de eenige voorstad van Adrianopel was, doch Curzon verklaarde, dat de bevolking uitsluitend uit Grieken bestond, terwijl Adrianopel Turksch was. Ten slotte hadden de Turken nog gezegd, dat zij er zich niet mee konden vereenigen, dat de inwoners' van Adrianopel, wanneer zij den trein wilden nemen, gedwongen werden de grens over te steken en Grieksch grondgebied te betreden. Lord Curzon gaf toe, dat dit Turksche be zwaar inderdaad gegrond was. Op den linker oever van de Maritza lag echler een klein station, dat aan de Turken kon worden afge staan en dat met het hoofdstation te Kara gatsj kon worden verbonden. De rede van Lord Curzon manlkte diepen in druk. De Turken vroegen eenige dagen uitstel voor het ops'ellen van hun antwoord. Cuirzon verklaarde nog, dat de geallieerden en alle Balkan-Staten niet alleen de voorgeslelde grens hadden aanvaard, doch ook besloten hadden, dat West-Thracië Grieksch zou blijven. Ten slotte drong Curzon er op aan, dat bij alle besprekingen een geest van vredelievend heid aan den dag zou wo-rden gelegd, daar de conferentie bijeengeroepen was om den vrede tot stand te brengen. ATHENE, 26 Nov. Gonatas heeft een ka binet gevormd, waarin vijf militaire en acht civiele persoonlijkheden rilting hebben. Alexan- dris, de vroegere Grieksche gezant te Bern, is minister van Buitenlandsohe zaken geworden. BOSTON, 26 Nov. In antwoord op de critiek, welke in den Amerikaanschen Senaat op de redevoeringen van Clemen- ceau is uitgeoefend, verklaarde deze hier ter stede in een scherpe re Ie, dat hij geen militarist is en dat Frankrijk gedwongen is, zich. gereed te houden, in verband met de maatregelen, welke door Duitschland, Rusland en Turkije op militair gebied zijn genomen. Hij verklaarde, dat do Veren'g la Staten officieel zit.ing bekoorden te nemen op de conferentie van Lausanne. NEWARK, 23 Nov. Do oud-mlnister van Marine, Josephus Daniel, oefende heden avond scherpe critiek uit op de houding van den Amerikaanschen Senaat, welke in; gebreke 13 gebleven, Clemenceau te ver welkomen. NEW YOBK, 26 Nov. Alle avondbladen bespreken de rede van Clemenceau, waarin hij antwoordt op de aanvallen van Boiah en Hitchcock. Zij keuren zijn houding goed, en zien er het bewijs in, dat de houding, welke Frankrijk than3 aannremt, volkomen gerechivaard'gl is en uitslui tend wordt ingegeven door de noodzake lijkheid, zich zijn veiligheid te verzekeren met de eenige middelen, waarover het ba- beschikt. LONDEN, 23 Nov. Het Engelse!:© par» lement zal deze week opnieuw de werkloos heid bespreken. Er zal nogmaals een be roep worden gedaan op den premier, om te trachten hom af te brengen van zijn standpunt, dat hij de vertegenwoordigers der werkloozran, dia thans te Londen ver toeven, niet wil ontvangen. Ve e leien der Labourpartij zijn het er wel meie eens, dat de juiste plaats voor een regeerings- verklaring met betrekking tot da werk loosheid het Lagerhuis is, doch mea 'koes tert den wensoh, dat Bonar Law niettemin toch een onderhoud zal toestaan aan de leiders van de „hunger marchers", als een bewijs van sympathie met eon groote groep door het noodlot getroffen arbeiders. OON STAN TIN OPEL, 26 Nov. Het Amerikaansche relief-stoomschip „Belgra- vian" is bij den westelijken ingang van den Bosporus met het Transatlantisch stoomschip „New York" in botsing geko men. De „Belgravian", die 2000 chistenen uit Klein-Azië aau boord had, werd ern stig beschadigd. Twee personen werden ge dood. Verscheidene kinderen werden ge wond. Geallieerde schepen, die zich in d« nabijheid bevonden, hielpen bij het red dingswerk. SANTAF(New-M'exico), 26 Nov. Bij een ontploffing in een kolenmijn zijn 7' personen gedood en minstens SO gewond. WINNIPEG, (Manitoba), 26 Nov. Bij een brand in het St. Boniface-College zijn 2 studenten omgekomen, terwijl 20 andaren werden gewond. ROME, 26 Nov. De censuur !9 wedeï ingesteld op de mededeelingen die voor de buitenlandeche nieuwsbladen bestemd zijn. ROME, 25 Nov. Op voorstel van Mussolini is de Kamer voor ombepaalden tijd verdaagd. (Wordt vervolgdJ'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6