0. Th. Dantuma TH. H. WEILL Albert de Vries Sint Nicolaas Cadeau TH. SMIT fa. KLEIN Nassaustraat 1 - Telefoon 3490 Tokayeritijn Prima SPARREN BINNENLAND PRIJSVERMINDERING MODELLEN Heeft men warme voeten, dan is men ook goed gestemd. Dus een paar warme pantoffels is een aangenaam en praktisch Ververij ee "hem. Wasscherij J. L0TTGERING Mn. CJoore Verspronckwej 10 N.V.v;h DE ZEEUW Koudenhorn 26-28 1780 Telefoon 1780 Billijke in prijs. Wynhuys „deOuldeQruyt" Advertentiën. Zijlstr. 90 - Tel. 1161 Paraplu alleen die lectuur - De braspartijen aan ds grens BINNENLANDSCH NIEUWS. De Tabakswet. De verplaatsing der Constructie werkplaatsen te Delft naar Zaandam. De vreemde arbeiders in de mijnstreek. Het spoorwegpersoneel. Uit ©rez@ West. Surinaamsch fruit. GEMENGD NIEUWS. Een jeugdige dievenbende. Doodelijk ongeluk. Ongare Duitsche elementen. Vrouwenhandelaars te Rotterdam gearresteerd. Een vlugge reiziger. Een woeste gevangene. Inbraak bij Eigen Hulp te 's Hage. De bankroof te Valkenburg. In verband n et den bankroof te Val kenburg zijn te Frankfort a/M. twee Duitschers aangehouden. Een der bankbedienden is uit Valken burg naar Frankfurt vertrokken om te constateeren of de aangehoudenen tot het viertal roovers behooren. Een rijksontvanger gearresteerd. Te Winschoten is gisteren gevankelijk binnengebracht de rijksontvanger W. uit Blyham, verdacht van verduistering. Na verhoor is hij opgesloten. Duitsche dankbaarheid. In de Donderdag gehouden raadsver gadering der grensstad Bocholt heeft de burgemeester een rede gehouden omzijn dank uit te spreken voor de groote op offering die zich de bevolking der gemeen te Aalten getroost om de armen der stad Bocholt van alle soorten levensmiddelen zooals aardappelen, meel, vet, groenten enz., te voorzien. Reeds waren 14 wagen vrachten ontvangen die de Aaltensche landbouwers zelf naar Bocholt brengen. Hij beschouwde deze hulp van de Hol- landsche grensbewoners als een bewijs van toenadering tot hun Duitsche na buren. Storm en stranding. Op het EnkhuizerZand is Vrijdagavond tengevolge van den N. N. W. storm, ge strand de groote klipper „Engelina" uit Bergen op Zoom, schipper J. de Haas. Het schip was geladen met stroop, en kwam uit Friesland met bestemming Vüssingen. Enkhuizer visschers hebben 's avonds met veel moeite het gestrande vaartuig bereikt, en 's nachts een gedeelte lading overboord geworpen. Daarna kon het schip worden afgebrrcht en Zaterdagoch tend vervolgde het c e reis in de richting Amsterdam. inbraak te Leek. Krankzinnig. ma te Zevenhuizen, gem. Leek. Alles werd door de dieven onderstboven gehaald. Een bedrag van f 25 en verschillende gouden en zilveren voorwerpen worden vermist. 1400, toevallig nog geborgen in een vest van den eigenaar, werd niet ge vonden. De vloer van het woonvertrek was met peper bestrooid, vermoedelijk om ver volging met hulp van politiehonden te voorkomen. Men zij op zijn hoede. Diefstal van f 15.000 aan juweeien. KORTE BERICHTEN* De gestolen Rubens. Doodgevallen. Landlooper gearresteerd. LANDBOUW EN VISSCHERIJ. LEGER EN VLOOT. Inlijving lichting 1923. De Minister van Oorlog hééft voor de lichting 1923 de volgende inlijvings vakken vastgesteld Infant rie regimenten infanterie niet- voorgeoefenden 1520 Maart en 1—-5 November voorgeoefenden 1620 Juli oefening detachementen voor de scholen voor verlofs-officieren te Amersfoort en te Breda 1—5 Januari; oefeningsdeta chement voor de K. M. A. 1620 Janu ari. School compagnie voor den motor- dienst 16—20 Maart en 1—5 November. Bataljon wielrijders, niet-voorgeoefen- den: 16—20 Maart en 1—5 November, voorgeoefenden 1620 Juli. Compagnieën hospitaalsoldaten(zie kenverplegers en ziekendragers) 1—5 Februari, 1—5 Juli en 1—5 October. Onbereden artillerie regiment vesting artillerie niet-voorgeoefenden 15 Fe bruari en 1—5 Junivoorgeoefenden 15 Juni. Korps 'uchtartillerie15 Februari en 15 Juni. Regiment kustartillerie, met uitzon dering van de 3e schoolcompagnie te IJmuiden en de 4e schoolcompagnie te Hoek van Holland15 Februari en 15 Juni. Regiment kustartillerie (3e en 4e schoolcompagnie)15 Februari, 15 Juni en 15 October. Korps pontonniers en torpedisten: 15 Febr. en 15 Juni. Compagnie intendancetroepen 15 Febr., 15 Juni en 15 Oct. Bereden artillerieregimenten veld artillerie beredenen le devisie 15 Jan. en 15 Juni: IIe divisie 15 Febr.en 15 Aug. 111e divisie 15 Maart, 15 September; IVe divisie 15 April en 15 October. Onberedenen Ie divisie 1620 Jan. en 1620 Juli; Ile divisie 1620 Febr. en 1620 Aug.11 Ie divi sie 1620 Maart en 1620 Sept. IVe divisie 1620 April en 1620 Oct. Korps rijdende artillerie (bereden) 15 Febr. en 15 Aug. Regiment genietroepen pioniers, niet- voorgeoefenden 1620 Maart en 15 November; voorgeoefenden 1620 Juli. Telegraaftroepen en verlichtingstroepen 1620 Maart en 15 October. Luchtvaartafdeeling 1—5 Februari, 15 Juni en 15 October. Cavalerie 15 April en 15 October. Koopt U bü Gratis met naam voorzien. SPECIAAL DAMESKLEERMAKER BARTELJORISSTRAAT 26-28 ENGELSCH WINTERAARDAPPELEN. Friesche Borgers 2.40 Zeeuwsche eigenheimers 2.55 Zeeuwsche biauwpitten 3.55 Zeeuwsche blauwen 3.55 Bravo's 3.55 ZUID POLDERSTRAAT 29 sBgagwa'sgia'aaa'giiisaigigaiS'gBBSisffligiiii'B'qiSBiiaPiiri a a To hay ér (Opwekkend en geneeskrachtig p.l/1 flesch f3.50 van vóór 1650 dus prima a s si a te koop 4 cent per voet bij L. v. LEEUWEN EN Co. Zwanenburg Halfweg Prakttes St.Nicolaas- Geschenki Gr. Houtstr. 5a - Tel. 771 VERVEN en STOOMEN van HERFST EN WINTER GOED EREN KATHOLIEKEN De heer Deckers heeft hierop in de Tweede Kamer de aandacht van de Regeering geves tigd. Wat er zich langs de grens tegenover 's-Heerenberg en Millingen heeft afgespeeld, is bar. De heer Deckers zei o.a.: „Langs de Duitsche grens worden op Duitsch grondgebied allerlei festiviteiten aangericht, zwemfeesten, bokswedstrijden niet te vergeten, bijzondere kermissen en allerlei andere ontspanningen ont de Neder landers te trekken, die zonder pas of tegen een kleine vergoeding worden toegelaten. Men ziet daar de aller-ellendigste uitspattingen en de ergerlijkste dronkenschap; vecht- en moordpartijen behooren lang niet tot de uit zonderingen. Ik zou aan den Minister willen vragen eens na te gaan, door tusschenkomst in overleg met zijn ambtgenooten voor Buitenl. Zaken en Justitie, of in dezen niet iets kan gedaan worden. Ik weet, dat er aan de drankweerinspectie reeds opdrachten zijn gegeven en er eenig toezicht wordt gehouden, maar de klachten houden aan en de toestand is er heel erg. Het is een ontaarding van het Nederlandsche volk, welke alle perken te buiten gaat. De zaak is zqo ernstig, dat inder daad dit verzoek aan de Regeering, om zoo mogelijk in te grijpen, zeker niet misplaatst is." Waarop Minister Aalberse als volgt ant woordde: „De heer Deckers heeft een tableau opge hangen van de bacchanaliën, welke men over de grens kan zien. Het was mij nog niet zoo bekend, maar ik zal trachten daarnaar een onderzoek in te stellen en na te gaan, of er van de zijde der autoriteiten iets tegen te doen zal zijn. Ik vrees, dat het niet gemak kelijk zal zijn." De E. K. Kiesvereeniging to Utrecht heeft een motie aangenomen, waarin de E. K. Kamerfractie wordt uitgenoodigi het initiatief te nemen tot een algemeene her ziening der Tabakswet en wel zoo, dat ia plaats van het onhoudbare bondèrolle- systeem, een ander systeem wordt gehuldigd, gevolgd door belastingheffing bij de bron. Aan de E. K. kiezers-organisaties in het land wordt verzocht hiermede instemming te betuigen. Dezer dagen waren ter audiëntie bij den Minister van Oorlog, ter bespreking van de geruchten, die in de pers voorkomen omtrent de opheffing van de Oonstructie- Werkplaatsen te Delft, de hoeren II. P. Baak, hoofdbestuurder der Centrale van Eijkspersoneel; A. Wemmers en 0. W. Lan gen, respectievelijk voorzitter en secretaris der vereeniging „De Bijkswerkman," te Delft. De Minister deelde mede, dat de ge ruchten in zooverre waarheid bevatten, da er reeds in e9n vergevorderd stadium ver- keerende maatregelen zijn geroffel om to onderz eken in hoe er e he: een economisch belan°- kan zijn, dit de Constru t'e-Werk plaatsen te Delft worden opgeheven en overgebracht naar de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug. Wanneer mocht blij ren dat het algemeen belang daarmede gehaat zal zijn, worden de Oonstruct.e-Werkplaat sen opgeheven, doch na stond nog niets vast, ook wat betreft de rijwlel-afdeeling. Besproken werd, hoe er zal gehande'd worden met 't overcompleet personeel. Be pleit werd, deze kwestie in de Bijzonder Oommissie voor Georganiseerd 0 verleg fe regelen, opdat met de belangen van het personeel rekening kan worden gehouden. De Minister zegde overweging van dit denkbeeld too en verklaarde zooveel mo gelijk met de belangen van het personeel rekening te zullen houden. Tevens werd bopleit om ook met de be langen der werklieden, werkzaam bij de korpsen en garnizoensmagazijnen rekening te houden en die eveneens in het over leg te bespraken. Conferenties van den Minister van Arbeid. Woensdag en Donderdag a.s. zal Minister Aalberse ook te Maastricht een conferentie houden. In het gouvernementsgebouw aldaar zal Z.Exc. zoowel aan particulieren als aan organisaties gelegenheid geven van gedachten te wisselen omtrent de invasie van vreemde werkkrachten. Tusschen de regeering en de directie der Ne- derl. Spoorwegen is een overeenkomst tot stand gekomen inzake het verstrekken van rijkswo ningen aan spoorwegpersoneel. De regeering heeft bepaald, dat woningen, met rijkssteun ge bouwd, ook aan spoorwegpersoneel kunnen worden toegewezen, met dien verstande, dat het vastgestelde hoogste percentage van 10 (waarop het rijk de voorkeur heeft) niet ver hoogd wordt. In de laatste aflevering van West-Indië, landbouwkundig tijdschrift voor Suriname en Curapao, komt het rapport vooir van den landbouwleeraar Liems aan den directeur van L. N. en H. in Suriname, over naar Nederland gezonden bacoven (bananen) en sinaasappels. Het onderzoek strekte zich uit over 20 bossen Gros Michel, 25 bossen Cavendish en 161 kis ten sinaasappelen; de bacoven kwamen in zeer slechten staat aan, gedeeltelijk verrot en ver groeid. Het gelijkluidend oordeel der hande laars is, dat de Jamaica-banaan van uiterlijk mooi is en lang goed blijft, dat de Cana- rische minder mooi is, minder lang goed blijft, maar van smaak beter is dan de Jamaica; en dat de Surinaamsche mooier is dan de Jamaica, even lang goed blijft, in smaak de Canarische overtreft en dus superieur is. Van de sinaasappelen bleven er 75 pet. goede vruchten over. De rapporteur schrijft dat de in Holland uitgestalde Surinaam sche sinaasappelen eenig zins verkleurd wa ren, geen sleoht figuur maakten naast de Spaansche en door hun grootte zeer de aandacht trokken. In verband met de bovenstaande mede- deelingen omtrent de bacoven kan het nut tig zijn in het kort te vermelden wat de zelfde aflevering van dit tijdschrift meldt over de beschadiging van bacoven door bijen. Toen twee derden van den oogst der plan tage Meerzorg waren afgekeurd om de ge vlekte bacoven, is men begonnen met de bijennesten in de buurt uit te roeien; naar mate dit werk vorderde kwam er zichtbaar verbetering in de velden, de vruchten ble ven onbeschadigd. De beschadiging der bos sen vindt men aan de oppervlakte: de bijen zoeken de kleefstof die uitvloeit wanneer de schil van de groene bacoven wordt ver wond; zij /'verzamelen den suikerhoudenden slijm waarschijnlijk voor het bereiden van honing. Ernstiger is, volgens den heer Sta- kel, de schade aangericht door een kever tje, een Oolaspis-soort; ook omdat deze dier tjes niet in groote kolonies bijeen wonen en du3 moeilijker te bestrijden zijn. De levensgeschiedenis van deze Colaspis-soort is nog piet bekend, maar het Proefstation zal daarnaar een onderzoek instellen. Te Purmerend is een uitstekend georgani seerde rooversbende ontdekt; louter boef jes van 9 tot 10 jaar. Er waren telkens diefstallen aangegeven van kwatta-reepen, sigaretten, haring, bokking, gerookte pa ling, turf, een bijl, sleutels, touw, een biljardbal, wortelen, een kist met fleschje3 Victoriawater enz. Dit duurde nu al een maand of 3, zonder dat de daders wer den gevonden. Dezer dagen kwam de zaak aan het licht door een electrische lantaarn, die van een fiets werd gestolen. De daders werden betrapt. Daarbij was ook de aan voerder van de bende. Om te beginnen is tegen 8 jongens pro ces-verbaal opigemaakt wegens diefstal van allerlei dingen en van een inbraak in een gemeentehuis. Zij hebben ook bekend, Dinsdag op de markt een duif te hebben gestolen, die ze daarop hadden geplukt, geroosterd en opgegeten. Zoo delen ze ook met een eend, die ze in den Oerwieetrschen polder hadden doodgeslagen. Vrijdagmiddag waren 3 wd.lklieden bezig met betonmalen op een steiger van een in aanbouw zijn pand op den West zeedijk te Rotterdam, Vermocd-cfijtk doordat eenige planken loslieten, stortte de betonmolen naar beneden, terwijl ook de 3 mannen van de stelling afvielen. De 30-jarige los werkman A. Kalkman uit Capelle a. d. IJsel kwam on der de betonmolen terecht. Dooir eenige ka meraden werd hij op een ladder gelegd en in bewusteloozen toestand naar het in de nabijheid zijnde Diaconessenhuis gedragen, waar hij ongeveer 3 kwariier later, overleed De bedde andere mannen bekwamen slechts lichte verwondingen. EEN NACHTELIJK DRAMA. Toen een van de zetters van „De Maasbode", wonende Molenwei, te Rot terdam, Donderdagnacht na afloop der werkzaamheden liuiswaar'.s keerde, hoor de hij, toen hij te ongeveer drie uur het Zuider Tuindorp had bereikt, op de Leede een zacht gekreun. Van Ziijn rij wiel stappend en met zijn lantaarn zoe kend, het was ter hoogte van de plek, waar de gracht zich tot een vijver ver breedt, bemerkte hij midden in het wa ter een menschelijk lichaam, dat telkens onder de oppervlakte verdween. Begrij pend, dat hulp hier dringend noodigwas, aarzelde hij niet en begaf zich gekleed in den vijver, die vrij diep is. De dren keling bleek een oude vrouw te zijn, die, toen de zetter haar op zijn rug zwemmend, naar den kant trachtte te brengen, aanvankelijk tegenspartelde en smeekte haar te laten liggen en te la ten verdrinken. Op het hulpgeroep van den redder was inmiddels een waker van eenige in de nabijheid in aanbouw zijnde huizen toegeloopen en met ver eende krachten de mannen zakten telkens in de klei langs den wal weg "werd de vrouw, die slechts in een nachtjak en een rok gekleed was, op het droge gebracht. In een woning aan het Meiland werd ze toen binnengedra gen, waar men haar van droge kleede ren voorzag en door middel van kunst matige ademhaling de levensgeesten we der opwekte, daar de vrouw het bewust zijn gedeeltelijk verloren had. Hierbii verleende dr. Klos hulp. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw de 71-jarige weduwe S. de S. was. Ze woont op de Boogjes, eveneens aan het Zuider Tuindorp ge legen. De polilie, die inmiddels ter plaatse verscheen, ging bij haar zoon, bij wien ze inwoont, informeeren. Het bleek, dat de vrouw in den laatsten tijd kindsch werd. Men vermoedt, dat ze in half slapenden toestand de woning heeft verlaten en zoo te water is ge raakt. DE BEROOVER GESNAPT. Een provinciaal, die dezer dagen een be zoek had gebracht aan een berucht huis in de Kerkstraat te Amsterdam, vermiste toen hij buiten kwam, twee Indische bankbiljet ten van 1000 gulden. Het vermoeden was gewettigd, dat hij tijdens zijn bezoek aldaar van de bankbiljetten was beroofd. Hij deed derhalve aangifte bij de politie. De bewo ners van het verdachte huis zijn gehoord, maar dit leidde zooals gewoonlijk tot niets. Een enkele aanwijzing had de politie in deze zaak, doordat door den beroofde de num mers van de beide biljetten, die deze in een brief uit Indië had onvangen, waren mede gedeeld. Hierdoor is het de politie gelukt, thans iemand te arresteeren, die niet gemak kelijk zal kunnen ontkennen met de bewo ners iets uitstaande te hebben. De arrestant, een bekende uit donker Amsterdam, is ge snapt, toen hij de beide Indische bankbil jetten bij een bankinstelling wilde inwisselen. De man trachtte zich er uit te redden door te verklaren van een ander de bankbiljetten gekocht te hebben, maar hieraan wordt niet veel geloof gehecht. Men meldt ons: Bij diefstallen te Zevenaar zijn de laatste dagen zwervende Duitschers zonder pas over de grens gezet. De grenspo litie heeft de handen vol om de streek van ongure Duitsche elementen te zuiveren. Soms komen deze heeren hier met 50 tegelijk aan. De politie te Rotterdam heeft een aldaar wonend Franschman en diens 20-jarige dochter gearresteerd. De man wordt verdacht van poging tot vrouwenhandel en zijn doch ter van medeplichtigheid daarvan. De zeden politie kwam hen op het spoor en heeft hen aangehouden. In verband hiermede zijn tien meisjes ge hoord, aan wie deze vreemdelingen voorstel len gedaan hebben. Zij gingen als volgt te werk. De dochter maakte in café's en op straat kennis met knappe meisjes tusschen de 18 en 25 jaar, die zij daarna in kennis bracht met haar vader. Vader en dochter deden dien meisjes schitterende voorstellen, met auto's en motorfietsen mogen rijden, leeren sohieten en paardrijden enz., indien zij er in toe stemden mee te gaan naar Buenos-Aires in Argentinië. Ook werd aan een paar meisjes voorgesteld mee te gaan naar Bordeaux en Nizza, om later vandaar eveneens naar Ar gentinië scheen te gaan. (Vad.) De firma L. M. in speelgoederen te Rot terdam nam dezer dagen een zekeren G. v. d. L. in dienst, om voor haar te gaan rei zen. Men verstrekte den man het noodige geld tot het nemen van een spoorabonnement en het koopen van een koffer. De nieuwe reiziger vertrok maar is nog steeds niet te ruggekeerd. De omwonenden van de strafgevangenis te Leeuwarden vernamen al enkele avon den dat een der celgievangenen luidruch tig te keer ging. Woensdagavond her haalde zich dat en hoorden de buren den gevangene, blijkbaar in een aanval van razernij, al vloekend en tierend alles in de cel kort en klein slaan. Met een plank, vermoedelijk van zijn brits, sloeg hij het voor de tralies aangebrachte mat glas stuk. Eenige gevangenbewaarders, die in de buurt wonen en gewaarschuwd waren, gingen naar de gevangenis. In- tusschen wierp de gevangene onder he vig geschreeuw stukken steen, hout en glasscherven naar buiten. Eenige oogenblikken later zagen de menschen op straat in de cel het licht opgaane n bleken de gevangenbewaarders den man tot kalmte te hebben ge bracht. In het nieuwe filiaal van de Winkel- vereeniging „Eigen Hulp" op het Gouden regenploin te 'sHage is Donderdagnacht ingebroken. De ongewenschte bezoekers rijn over een muurtje in het Klimophof geklauterd en aldus aan de achterzijde van den winkel gekomen. Na een ruit ingedrukt te hebben, rijn zij naar bin nen gegaan en hebben gezocht naar wat van hun gading was. De kasregisters waren echter ledig, de brandkast tracht ten ze vergeefs te forceeren en ziij stel den zich daarom maar .tevreden met wat hun hand vond .-worst, ham, wat busjes, een flesch wijn, 20 kistjes si garen en 60 doosjes sigaretten, en met dien buit beladen zijn zij door een der gewone winkeldeuren heengegaan. De politie zoekt de inbrekers. Tijdens de afwezigheid der bewoners is! De echfgrenoote van den beambte B. te ingebroken bii den landbouwer K. Dijke-Hilversum, die haar kind verworgde, ia Er wordt gebeld, vertelt het Hbld., het meisje maakt open.„Juffrouw, kunnen we de glazen wasschen „Ga je gang maar."" Tien minuten later is het werk afgeloopen. 3.50 juffrouw, de ruiten zijn gelapt." „Ja, maar, we hebben abon nement en betalen op kwitanties". „Daar mede hebben wij niets te maken, dat heeft u niet bij ons. We moeten direct het geld hebben en als we nog langer moeten wachten, moeten we voor tijdverlies nog 4 méér hebben." Een heel geschreeuw aan de huisdeur, 't meisje zenuwachtig betaalt maar vlug, want er is niemand thuis en ze weet zich niet te redden. Het waren gelegenheids-glazenwas- schers die het maar eens probeerden, er rekening mede houdend dat de ruiten nog niet gewasschen waren door de glazen- wasscherij die eens per maand komt. Men zij dus op zijn hoede SMOKKELBENDEN. Men schrijft uit Wezel aan de Tel., dat bij een poging om de Duitsch-Nederlandsche grens zonder pas over te steken, in de nabij- hets van Emmerik een uit 12 koppen be staande bende gearresteerd is. De bende was rijkelijk van geld voorzien. Bij een hun ner vond men Hollandsch bankpapier ten bedrage van 2000. Uit hun papieren bieek, dat de mannen op weg waren naar Rotter dam. Een van hen heeft geruimen tijd in Hollandsche en Duitsche gevangenissen doorgebracht. Zoover is na te gaan, heeft een groot aantal individuen zich naar de grenssteden o. anaar Emmerik, Kleef en Gronau begeven, waar deze misdadige ele menten vanwege het weinige politietoezicht meer gelegenheid vinden om door een uit- gebreiden smokkelhandel hun bestaan te waarborgen. Van den heer B. A. B. op de Koninginne gracht 94 te 's Hage zijn eenige gouden voorwerpen met briljanten, ter waarde van 15.000, gestolen. Naar het Vad. verneemt, heeft ziph het geval als voigt toegedragen. De heer en me vrouw B. hebben eenigen tijd in een hotel te Davos gelogeerd. Den laatsten dag voor 't vertrek, toen de familie bezig was met koffers pakken, heeft men een man op ver dachte wijze in de buurt van de kamers zien oopen, maar de familie heeft daarop geen acht geslagen. Een doosje met juweeien is zonder na te zien in een koffer gepakt, en eerst bij de douane in Nederland is gebleken, dat een gedeelte der bijoux verdwenen was, en wel een gouden hangertje met twee bril- jantjes, een Indische gouden schakelarm band met paarlen, een ring met briljant, een gouden broche met briljant en een gou den heerenremontoir, totale waarde f 15.000. Er is geen enkele aanwijzing, dat de dief stal in den trein zou zijn gepleegd. Vermoe delijk moet in Davos de slag al geslagen zijn. De heer B. zal dan ook onmiddellijk naar Davos terugkeeren. In verband met de onlangs gemelde verdwijning van de schilderij van Rubens, bij den heer P. Sch. K., te Enschede, is deze gearresteerd en naar Almelo over gebracht. De timmerman Lingbeek, uit Mussel- kanaal, bezig aan een huis, stapte op een balk welke brak en viel van 10 Meter hoogte. De man kreeg schedel breuk en hersenschudding, waaraan hij overleed, nalatende een weduwe met een gezin. Bij een slaapsteehouder te Barneveld is Zaterdagnacht txoor de politie gear resteerd de 26-jarigie landlooper J. S„ algemeen bekend als „Lange Piet", ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan 5 a 6 inbraken in tijdelijk onbe woonde, gemeubileerde villa's. Een in brekerswerktuig werd op hem bevonden. geplaatst in het krankzinnigengesticht te Castricum. (Msb.), HET MOND EN K'-AUWZEER. In De Vee- en Vleeschhandet schrijft de heer Hoefnagel over het mond- en klauw zeer, waardoor verschillende gedeelten van ons land worden geteisterd, o.a. het vol gende. „Gesteund door een jarenlange ervaring moet ik, gezien het snelle verloop op zulke groote afstanden, helaas als mijn meening weergeven, dat naar mijn oordeel ook thans wederom de strijd tegen de verspreiding de zer ziekte een wanhopige zal zijn, hoeener- giek de inspecteur voor het Veeartsenijkun- aig Staatstoezicht in de provincie Zuid- Holland ook is opgetreden. Het stopzetten van het geheele veeverkeer, behalve van het vee, hetwelk voor de slachtbank is bestemd kan zeer zeker de ziekte in haar vaart be teugelen, maar de onbekende en hoogst gril lige smetstof schijnt nog geheime vegen te bewandelen, welke wij niet kennen en waar door wij telkenmale voor nieuwe teleurstel lingen staan. „Maar één ding begrijp ik niet en dit xs namelijk, hoe het toch mogelijk is, dat alle personen, welke in hun bedrijf, zoowel door het sluiten van veemarkten als anderszins door deze ziekte en door de maatregelen te gen verspreding van dit lijden, zoo belang rijk in hun beurs worden getroffen, jaar in jaar uit, zich nog niet hebben vereenigd en zich gezamenlijk nog niet tot de Regeering hebben gewend met het verzoek, zoo spoe dig mogelijk een mond- en klauwzeerinsti- tuut in het leven te roepen." y HANDELSCORRESPONDENTIE Opleiding voor praktijk examens door Engelschman, tevens examina tor in Handelscorr. Van tijd tot tijd worden ook kleine clubs gevormd tegen f 6 per maand. Ook conver satielessen. Alles per 70 kilo en iranco huis. jTcedic'irtalc van 't pr. halt zy de met zelfkant, paragon-mon tuur, in zijden toadraal, grote sortering fraaie knoopen, o.a. vol gensmodel ioopt niet in winkels, waar onzed®. lilke of N. Malthnsiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden ujn. Koopt aan sta tionsboe ken kasten welke geen gevaar oplevert

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7