m Dinsdag 28 November 1922 45ste Jaargang No. 14301 Burgerlijks Sfan& DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD A Duitsche dienstboden in Holland. STADSNIEUWS. 29 NOVEMBER Bazar ten bate der Kinderbewaar plaats aan de Asterstraat. Flatwoningen. Gevonden voorwerpen. Personalia. Uniformkleeding Politie. Collecte Aangehouden. Giften. Oostersche muziek. Statuten. Waarschuwing. Moriz Rosenthal. Provinciale Staten van Noord- Holland". Een mooie opbrengst. Brandje. Jubileum. Aanrijdingen. Generaal MakKink. Auto-ongeluk. Dividend. T00NEEL. IJMUIDEN. langs~~den "weg. u V 4 bpff fc V fr Ifcp" VRAGENSUS. AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. De Bisschopswijding van pater J. Gijls wijk. Onderhandelingen zonder resultaat. Kapelaan Caarls- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Het hoogverraadproces in Griekenland. De Russia Asiatic Corporation en Krupp. Öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3.25 Per Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37)4 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling: 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-ad- verten tien 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De invasie van vreemdelingen (veelal Duit- schers) is langzamerhand geworden tot een eco nomische kwestie van iniet te onderschat.en be- teelkenis. En de bedenkelijke gevolgen daarvan voor Holland dreigen van dien aard te worden zijn misschien al van dien aard dat onze regeering zich voor de laak gesteld zal zien, aan genoemde invasie hoe noode lot op ze kere hoogte mssohien ook paal en perk te stellen. De trek van Duitsche dienstboden naar Hol land vormt een déél der totale economische kwestie, een belangrijk deel voorzeker, doch voor ons, naar ons inzicht, van méér en voor al van hóóger belang om de morceie dan wel cm de economische zijde van het vraagstuk. Wat toch is het geval? In verband met het tekort aan Hollandsc'ne dienstboden (welk tekort langzamerhand echter al aardig afneemt), was en is menige huis vrouw verheugt, te kust en te keur meisjes uit Duitschland in dienst te kunnen nemen; er is van hel Duitsche aanbod dan ook al reeds een exorbitant groot gebruik gemaakt, getuigen de cijfers, welke daaromtrent gepubliceerd wor den, getuige ook het feit, dat de broodbezorger, de melkboer en de groenteman zoo langzamer hand al een aardig mondje Duitsch beginnen te pra len Voorzoover nu de intocht der Duitsche ge dienstige geesten het Nederlandsche dienstbo den-vraagstuk tamelijk radicaal oplossen, voor zoover menige Nederlandsche huisvrouw tevre den, ja, blij mag zijn met een goede Duitsche hulp, en voorzoover nijvere Duitsche meisjes alzoo in de gelegenheid zijn, zich een goed plaatsje le veroveren in „het beloofde land" en tevens haar noodlijdende familie in Duitsch land nog loffelijk kunnen ondersteunen met ge spaarde loonpenningen, voor zóóver mogen allen zich verheugen over den intocht van Duitsche dienstboden. Er is echter meer. Over 't algemeen aldus hebben wij reeds hooren klagen wordt er door de Holland- sche mevrouwen te weinig aan gedacht, dal de Duitsche meisjes, welke naar Holland trek ken, op jeugdiger, leeftijd in een vreemd land geheel op eigen beenen slaan, dat zij hel ouder lijk loezic'.il, de liefde en hartelijkheid van het eigen huiselijk leven missen en in haar vrije uren zichheimweevol geslemd en verlaten moeien voelen. Wat daarvan het gevolg kan en vaak ook zal zijn. is duidelijk. Treurige gevallen hebben zich dan ook reeds voorgedaan: wanneer de huisvrouwen het Duit sche meisje niet zooveel mogelijk datgene bie den, wat deze hier jammerlijk moeten ontbe ren, dan zoekt het meisje die dingen bij vrien dinnen en vrienden en 't behoeft geen betoog, dat zulks in tallooze gevallen tot heillooze ge volgen leiden moet. Vele ouders ir Duitschland zien dit reeds in, getuige een ingezonden si uk je, dat wij in een provinciaal Westphbatsch blad vonden en waar in een dame o.a. schrijft: ..Ve'e Go.le zij dar,Ik, niet alle Duit sche meisjes jagen in Holland vermaak en pret na komen in gezelschap, dat voor haar niet past en vergeten, wat zij aan den goeden naam harer ouders schuldig zijn Duitsche ouders, trekt daaruit uw conclusie! Ik wend mij tot alle vrouwen van slad en land met do hartelijke bede. er toch toe mede le werken, dal de jeugdige krachten voor het vaderland behouden blijven Deze conclusie liikt ons wat te sterk: immers, het is zeer goed mogelijk, dat hulp van Duit sche dienstboden in Hollandsche gezinnen ên Duitschland èn Nederland tot heil is méér willen de Duitsche ouders hun kinderen be hoeden voor wal de dame in haar ingezonden stuk bedoelt, en willen de Hollandsche huis vrouwen (voor zoover 'I in haar vermogen ligt) voorkomen, dat zich in Nederland een le gende vormt van Duitsche vrouwen van min-edel allooi dan zullen eenerzijds de Duitsche ouders, alvorens zij haar dochters laten ver trekken, er absoluut zeker van moeien zijn, dat haar kinderen in een in alle opzichten goe de omgeving komen, en dan zullen anderzijds de Hollandsche huisvrouwen zich er bewust van moeien zijn, dat zij een groote verantwoor delijkheid op zich Iaden, wanneer zij een Duitsch meisje in haar huis nemen. Dan zullen deze huisvrouwen zich. verplicht moeten voelen, het Duitsche meisje haar ge mis zooveel mogelijk te vergoeden het te be schermen met bijzondere zorg. Sociëteit „Si. Bavo" Haarlemsche Inkoop Comb. half 9 Haarlem's Gemengd Koor 8 uur Verbandcursus 8 uur Be stuur Metaalbewerkers 8 uur Spaar bank voor Katholiek Nederland Zitting van 5half 8. Stadsschouwburg Comoedia Dickv 8 uur. Statenzaal PrinsenhofVergadering Prov. Stalen half 11. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitlcenbibliothcek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 2—5 en van 7—10 uur behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van ha if 8 lot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen AUe werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Gem. Concertgebouw Oostersche muziek 8 uur. I De vereeniging voor Kinderhewaarplaalsen enz. te Haarlem houdt sedert gistermorgen tot en met morgenavond een bazar in de bovenza len van „de Kroon" tot dekking van het tekort op de exploitatie van de kindefbewaarplaats aan de Asterstraat alhier. Het ziet er werkelijk gezellig en feestelijk uit. Aan den ingang zijn een paar tafels, waar werft is uitgestald van kinderen uit het Haar- lemmerhoutpaik en van de kinderrubriek der Stads-Edilie in groote verscheidenheid, hand werkjes, cartonnage, schilder- en knutselwerk. Er is een keurige tafel boeken, plaatwerk en papier, en allerlei handwerk, van het eenvou digste tot het fijnste, kinderkleeding, poppen- kleertjes (er is een heel aardige poppenafdee- ling), spelen, kleedjes, kussen, theemulsen, en ander smaakvol borduurwerk. Natuurlijk ont breken de gewone vermakelijkheden niet. Menigeen zal voor het goede doel gaarne iels op den bazar gaan koopen, maar met de weienschap, dat men in groote verschei denheid Sinterklaas-cadeautjes daar vinden kan en heusch niet legen schrikbarende fancy-prij- zen, mag niemand nalalen, er eens in de op gewekte gezellige drukte een kijkje te gaan ne men. In een apart zaal Ije is een inleressante ver zameling van verscheidene kunstwerken van naam bijeengebracht, die menigeen slechts van reproduclies kennen zal, en wij kunnen ieder die iets voor schilderkunst gevoelt, raden, al leen daarom reeds den bazar te bezoeken. Wij eindigen met den traditioneelen maar welgemecnden wensch voor het welslagen van dezen sympathieken bazar. Het behoort zeker tot de zeldzaamheden, dat, waar een gezonde levenskiem is, deze niet tot ontwikkeling komt. Zij kan wach ten, zelfs heel lang, toch heeft ze eenmaal plaats. Dat is ook het geval met ons flat plan, dat wel ten doode gedoemd gp be graven leek en nu teek weer tot leven komt, zoo schrijft men. Onder „ons flatplan" verstaan wij een- verdiepingswoningen met gezamelijke cen trale verwarming, warmwatervoorziening, coöperatieve keuken, waschinrichting enz. De bouwkindige ingenieur W. G. Gerret- sen, architect te Arnhem, heeft een uiterst practisch flatplan ontworpen, dat ook aan artistieke eischen voldoet. Genoemde heer wil op Vrijdag a.s. 's avonds om 8 uur in de tmnzaal van café Brinkmann dit plan in lichtbeelden vertoon en en er voor belangstellenden over spreken, ook even tueel prijzen vermelden, die een dergelijke woning kosten moet. Wij wijzen er met te meer nadruk op, wijl dit plan door den architectenbond „Architectura et, Amititia" bekroond werd en dus zeker onder de beste behoort, die tot heden bestaan. Aangezien flatbouw ook toekomstbouw ge noemd kan worden, is 't van het grootste belang voor hen, die met hun tijd mede willen leven, deze lezing met lichtbeelden bij te wonen. Voor hen, die er toe besluiten een flat te bewonen, is er den volgenden middag gelegenheid hun wenschen aan den heer Gerretsen te doen kennen. In dezen tijd, waar alles tot bezuiniging drijft, is het zeer wenschelijk zich op de hoogte te stel len van de oplossing van een woningvraag stuk, dat zoovele voordeelen aanbiedt. Willen enkele vóór de lezing nog oenige inlichtingen, dan zijn mevr. v. Brücken- Fcck, Amaryllislaan en mevr. De Voogt, v. Merlenlaan te Heemstede bereid die te geven. Terug te bekomen bij: HiLlebrands, Prin sen Bolwerk 34, armbandhorloge; wed. Ba rende, Oranjestr. 57, boorden; B. Lust, Da rn aststr. 46, broche; Kneijnsberg, Garen- kokerskade 26, heerenhandschoen; Wiedijk, Tulpenstr. 30rood, hondenhalsband met pen ning; A. Niemöller, Oranjestr. 173, kin- derhandschoen; S. Pool, Esschilderstr. 13, tafelkleedje; H. Olij, Eeitzstr. 49, zwarte kat; A. v. Til, Z. B. Spaarne 5, E. K. Kerkboekje; J. Akkersloot, Koosveldstr. 51, lorgnet in étui; J. Beekelaar, Oranjestr. 4848, idem; Keijzer, Openbaar Slachthuis, nummerbewijsJ. Hos, Jan Steenstr. 14, regenjas; J. v. d. Spree, Leliestr. 32, ren teboekje; Zomer, Schotersingel 157, reti cule; Assendelft, Kruistochtstr. 16, Schroef- stang; 0. v. Dijk, de Clercqstr. 170, ijsmuts; J. Pelser, Kennemerstr. 22, zweep. Bij de aan het Instituut „Mercurius", alhier gehouden examens werden de volgende diploma's uitgereikt: Stenogafie „Groote" 130 lettergrepen aan de dames: en E. J. Papelard, Freule M. Sandberg, J. Zondervan, J. Macpherzon, M. J. Slis allen le Haarlem; A. P. Swalve, Beverwijk; T. A. P. Kramer, Velsen; M. E. van Ewijck te Half weg; J. Seel en F. de Jong te Bloemendaal. Aan de heeren: B. J. Wartena te Haarlem; D. Boer te Bloemendaal en L. Broese van Groenau te Haarlem. Machineschrijven: aan de dames: A. de Koek, A. Meijer, B. Buve, N. Lesger, J. Groen, W. Schager, L. Nassy, Meyer van Bilderbeek A. Verwaal, A. Schieffelers, C. L. Schoonheyt, C. Toepoel, M. J. Slis, G. Maarschalk M. de Koek van Leeuwen, H. J. Zoet, allen le Haarlem; H. G. Veenstra, C. Pijl en C. van der Werff, allen Bloemen daal; M. E. Piek, Schoten; A. van der Plas, C. W. Bravenboer te IJmuiden; B. Swalve B. Antonijsen, te Beverwijk enF. Kramer le Velsen Aan de heeren C. D. van Aanhout, J. Bijs ter, J. Konings, L. van der Vegt, D. J. de Wit. H. R. Janssen. H van Donselaar, J. F. P. de Geus, H. Bosch, allen te Haarlem J. Wilderom, Halfweg; J. C. Blok, Overveen; J. H. de Boer, Santpoort: Ebben, IJmui den; H. W. Dijkgraaf, Haarlemmermeer; L. M. en Pli. B. Rupperl. Zandvoorl; W. Vree- ken, Hillegom en H. Homans, Zandvoort. Bij Koninklijk besluit van 17 November 1922, is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in gcud, aan den beer R. Kroon, procuratiehou der bij de firma P. de Vries en Zoon, make laars in tabak te Amsterdam, wonende te Haarlem. De levering van uniformkleeding van 't, politiepersoneel, benoodigd in het jaar 1923, is gegund aan de firma "Neville Hart en Schoenmaker, te Amsterdam. De collecte, Zondag in de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara gehouden len bate van het St. Franciscus Liefdewerk, heelt opgebracht 275. Door de recherche is aangehouden zekere K., zoogenaamd dokter K., magnetiseur, wo nende alhier, verdacht van het misdrijf, om schreven bij art. 251 bis van bet W. v. S. K. is naar het huis van bewaring overge bracht Ingekomen van J. v. K. f 5.voor dc Weenschc- en 5.voor de Duitsche Pries ters. Woensdagavond a.s. zal in de bovenzaal Vereeniging een vocale en instrumentale uilvcering gegeven worden door Maheboob Khan en Musheraff Khan uit Baroda (Engelsch Indië). Vorig jaar hadden deze musici een groot succes alhier. De „Staatscourant'' bevat de statuten -van de Vereeniging voer Steun of Tijdelijke Verzorging der Huisvrouw, alhier. De „Staatscourant" bevat de gewijzigde slaluten van de N.V. „Oprechte Haarlemsche Courant", alhier. De Commissaris van Politie le Haarlem geeft belanghebbenden in overweging al vorens handelsrelaties aan te knoopen met N. Th. Kerkvliel, koopman, Vogelkoopsleeg No. 9, alhier, inlichtingen in te winnen bij de afdeeling „Justitieele Dienst" in het Bureau van Politie aan de Smedestraat No. 9. Overname in andere bladen wordt verzocht. Op den 3en Kamermuziekavond van Toon kunst zal de beroemde pianist Moriz Rosen thal, Donderdagavond a.s. optreden in den Stadsschouwburg, Wilsonsplein. Dit concert is ook toegankelijk voor niet- nbonné's. Het programma, hetwelk z.al wor den uitgevoerd bevat Klavierwerken van Beethoven, Chopin, Brahms, Debussy, Liszt en Scriabine. Bovenbedoeld concert zal hel eenige zijn, hetwelk de pianist te Haarlem dit seizoen zal geven. Hedenmorgen kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen. De Commissaris der Koningin opende de vergadering met gebed. Ingekomen was van de leden J. Wés terhof en W. v. d. Vall, een voorstel, om de tuinders, die daarvoor in aanmerking komen, hulp te verleenen in den vorm van onmiddellijken geldelijken steun of dien van voorschotten, al of niet tegen rentevergoeding; in te stellen een com missie met opdracht, om in overleg met de belanghebbende gemeentebesturen aan Ged. Staten adviezen te geven omtrent deze hulpverleening en tevens middelen te beramen, om den afzet van land- en tuinbouwproducten in binnen- en buiten land en de productie meer economisch te doen geschieden; om Ged. Staten uit te noodigen, deze commissie te benoe men en aan Ged. Staten een crediet van f 200.000 te verleenen. Dit voorstel zal behandeld worden bij de Provinciale begrooting. Van de heeren Kooiman c.s. was inge komen een voorstel in zake heffing van opcenten. Ook dit voorstel zal bij de Provinciale begrooting behandeld worden. Tot lid van de Oommissie van bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort wordt herkozen de heer dr. G. Bel laar Spruyt; tot leden van de Oommissie van Bestuur van hqt Provinciaal Zieken huis Duinenbosch te Bakkum wordt geko zen in de vacature van mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen de heer J. Burger Jzn., bur gemeester van Warmenhuizen en Haren- karspel, terwijl herkozen wordt de heer K. de Boer Ozn. Tot leden van den Kaad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven van Noord- Holland worden herkozen de heeren Mr. M. Slingenberg en dr. Th. v. d. Waerden, terwijl in de vacature van mr. J. N. «J. E. Heerkens Thijssen gekozen wordt de heer N. Dekker en in de vacature van mr. H. Verkouteren, mr. L. M. de Jong Schouwenburg. Hierop wordt de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen half 11. Zondag werd in de O. L. Vrouwekerfc aan liet Spaarne door Pater Dominicus O. C. uit het klooster te Velseroord een liefdadighcidspredi- calie gehouden ten bate van de St. Vincen- tius-Vereeniging afd. O. L. Vr. Rozenkrans. De opbrengst was f 1104.25. Vanmiddag hebben we onze brandweer weer eens aan 't werk gezien. Dat was in een lieelen lijd niet gebeurd. „Je zoudt gaan denken, dat je er als brandweerman in Haar lem eigenlijk maar voor de grap was," zeide er een van den staf. Vanmiddag dan werd de brandweer even herinnerd aan wat 'n brand je is. Erg was 't intusschen niet. Rond 12 uur werd brand bemerkt in het café „Het wapen van Bloemendaal," op den hoek van de Zijlstraat en de Zijlvest. Het vuur zat tusschen het plafond in. De ruimte tusschen het plafond was gevuld met geluid dempend vulsel, turfmolm en dergelijk gerij. De kachelpijp liep echter ook dwars door dit vulsel en het plafond heen en zal zoodoende aan het ontstaan van den brand wel niet vreemd zijn geweest. Hoewel het zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, bleek langzamerhand dat de vlam langzaam in het molm en vulsel verder kroop om dan plotseling ergens in het plafond uit te slaan. Er bleef niets anders over dan den onderkant van het plafond, bestaande uit tri- plexplanken uil te breken om zoodoende bij het vuur te komen. Toen de vloer was uitge broken, was het vuur vlug gebluscht. Een slinkende, verstikkende rook sloeg echter neer. Gelukkig kon de brand lot binnen beperkt blijven, wat gelukkig was met het oog op den feilen wind die er slond. Hel meubilair moest uit 't café gedragen en toen dit door Je ijve rige vrijwilligers gebeurd war, was weldra de café-ruimte veranderd in een modderpoel van bluschwaler en vuile, vieze klonten vulsel. Te midden van dien chaos glom vriendelijk het lachende vurige oog van de schuldige kichel, die maar aldoor rustig doorbrandde en den indruk gaf slraks aan 't werk te gaan om de boel droog te stoken. Met genoegen hebben we onze pittige, ijverige brandweer weer aan den gang gezien, onder leiding van den staf, die, dunkt ons, zoowat au grand complet, te genwoordig was. Even kwamen nog een kijkje nemen de burgemeester van Haarlem, de comsiissaris van politie, de heer Tenckinck, de heer Vis ser, lid van den Raad e.a. Gisteren herdacht de beer C. A. Zwennis, die thans chef van het telegraafkantoor op het perron is, den dag, dat hij 40 jaar bij de Ned. Spoorwegmaatschappijen in dienst was. Van de ambtenaren ontving hij een zilveren couvert en een zilveren servet- en vingerdoek- ring, alles met inscriptie, verder een drietal fraaie eisen van Haarlem en bloemen. Door de beambten werd hem een wandel slok met zilveren knop, een fraai wijnglas op zilveren voet en bloemen geoffreerd. Voorts onlving Je jubilaris nog van andere zijde fraaie bloemstukken en andere blijken van belangstelling. Gislemiorgen omstreeks half 9 ward op de Julianalaan te Overveen een fieisend meisje door een auto aangereden. De fiets werd ver r.ield. De auto reed door. Het meisje was na luurlijk hevig geschrokken. Op den Kleinen Houtweg is eveneens gis termorgen een fietsend meisje door een auto aangereden. Het meisje bezeerde zich aan een heen, terwijl de fiels schade bekwam. Ondertrouwd: 28 Nov. M. J. J. de Koning en M. E. Kobs. J. A. Martens en M. C. E. Kaan. Geboren: 24 November, z. van J. C. Smils Stassen. 27 November, z. van E. H. SimonisPieters. zoon van A M. Feijede Regt. 2d. van G. E. Heemskerk v. Wooning. 28 November, z. van A. J. M. v. StarrenburgPrinsen. Overleden: 26 November. H. v. Zutphen— Wijkhuizen, 59 j„ Schagchelstraat. 27 No vember. M. v. KrimpenBoterblom, 58 j., Nassaulaan. W. v. d. Bent, 66 j„ Wouwer- manstraat. A. Vader, 77 j„ Tetterode- straal. Generaal Makkink, vroeger in Haarlem woonachtig, is te Utrecht overleden. Tusschen Halfweg en Slolerdijk nabij laatst genoemde plaats, had naar men ons mede- cleeld, Zondagmorgen een auto-ongeluk plaats -Een auto, waarin twee heeren en twee da mes gezeten waren, benevens de chauffeur, moest uitwijken voor een bespannen melk wagen. De chauffeur raakte zijn stuur kwijt, waardoor de auto in dé sloot terecht kwam. De inzittenden werden met behulp van perso neel van de E. S. M„ welke toevallig van Amsterdam kwam, nit hun netelige positie gered met behulp, van planken. In de tram en ook in de auto bevond zich een dokter, die d» eerste geneeskundige hulp verleende. Het bleek, dat een heer en dame ernstige verwondingen bekomen waren en de andere inzittenden met den schrik vrij kwamen. De tram had hierdoor eenige vertraging natuur lijk. Door de coöperatie „Vooruilgang" is het dividend over 1922 bepaald op 7 pCt. voor broodgebruik en 2 pCt. voor het gebruik van kruidecnicrswaren. „Somtijds zijn droomen open baringen van God". Wij herinneren aan de uitvoering van Calderon's meesterwerk „Somtijds zijn droo men openbaringen Gods," welke Donderdag avond a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal zal worden gegeven. Met dit verheven stuk van den beroemden Spaanschen tooneeldichter heeft „Het Am- sterdamsche Schouwtooneel" elders reeds een enorm succes gehad. De hoofdrol wsfdt op op uitmuntende wijze vertolkt door den di recteur van het gezelschap, den bekenden Vincent Berghegge, die de vertaling van Mgr. A. J. Caliier bezigt. Gedurende het Eucharistisch congres in Amsterdam was de zaal tot tweemaal toe te klein om alle belangstellenden Ié bevatten. Moge het Donderdag a.s. in Haarlem even eens zoo zijn! De loonen der kolenwerkers. Zoo wel van regeeringszijde als doo een spe ciaal daartoe benoemde oommissie uit den raad van Velsen, wordt een onder zoek ingesteld naar de loonen der ar beiders in het lcolenbedrijf te IJmuiden. Dit geschiedt naar aanleiding van be schuldigingen van de zijde van het be stuur der reedersvereeniging aldaar, dat de kolenwerkers aldaar weigeren te wer ken, ook al kunnen zij dagloonen maken van soms f 20 per dag. Zonder de onder zoekingen te willen prejudicieeren, illus treert het navolgende toch wel de gestie van dezen loonstrijd. Te IJmuiden kwam uit Haarlem een nieuwe bunkermachine, voor Rotterdam bestemd, die ongeveer 300 ton steen kolen moest innemen. De kolenwerkers eischten daarvoor het loon van 70 ets. Een tranendal. Wie zal ontkennen de juiste waarheid van Jien naam, aan moeder Aarde gegeven? Hoeveel verdrietelijkheden en kommernissen baart zij ons niet! Wat al angsten en ellenden hebben wij niet te doorstaan! Als we een blik rondom ons slaan, dan zien we meer ellende dan vreugde en aanschouwen we, hoe pijn- lijk-wreede slagen overal vallen. Niemand wordt gespaard. Rechtvaardigheidshalve. Maar als we zelf een beurt krijgen, eerst dan be i-effen we de hardheid van het leven goed. Juist dan voelen we, en naarmale de smarl heviger is, voelen we dieper, dat we ronddo len in een tranendal.... Wat was het, dat me dezer dagen over viel, toen ik in een dorp, niet ver gelegen van onze goede stad Haarlem, een troepje vroolijke kleine meisjes voort zag huppelen op haar weg naar school, druk babbelend over het naderende St. Nicolaasfeest en ver langend bekijkend iedere winkelétalage? Waar om ward ik melancholisch gestemd? Was het, omdat ik me tamelijk eenzaam en ver laten gevoelde, alleen ronddolende en nie mand kennende? Was het, omdat ik voelde, nooil meer die onbezorgde kinderlijke blijheid te kunnen genieten als die kleinen daar voor me? Maar wat was het dan eigenlijk? Laslige vraag? Moeilijk te beantwoorden? Neen, maar men stelt zich dergelijke vragen niet op zoo'n oogenblik. Het melancholische, het pessimis me, als men het zoo noemen wil, overvalt je en in een oogwenk ben je in ©en down-stem ming. En Ireurige gedachten wijken niet gauw, vooral niet als men alleen is. De weemoed bevangt je en stillekens overpeins je van alles en nog wat en liefst dat. waardoor men hel pijnlijkst getroffen, waarin men hel wreedste teleurgesteld is geworden. Het harde levenl Dat overdenkt men, dat bepeinst men en daarbij verdwijnt de zonnig heid, welke de wereld toch ook biedt. Verdriet en zorg en kommer overheerschen het wcinigje geluk en doen krachtig gevoelen, dat het leven is een tranendal per ton, het oude hooge loon, waarover hel geschil loopt. Hun werd, .ofschoon een loonsverlaging van 20 .procent was voorgesteld, voor dit speciale geval, om dat er haast hij het werk was, 60 ets. per ton toegezegd, waarmede 7 kolen werkers van ongeveer half 8 's morgens lot 6 uur 's avonds f 13 per man konden verdienen. De kolenwerkers weigerden. Toen werd een knijper uit Amsterdam besteld, die de kolen in de bunkerma chine overlaadde. Gelijkertijd werd den kolenwerkers de lossing le ijmuiden van het stoomschip „Schokland" toegezegd, mits tegen het voorgestelde verlaagde loon van 56 cis. per ton gelost zou worden (70 ets. verminderd met 20 pet.). Dit werd eveneens door de kolenwer kers geweigerd, die thans aanboden voor 60 ets. per ton de „Schokland" te los sen, wat door den werkgever geweigerd werd. De „Schokland" is daarop naar Amsterdam gestoomd en daar gelost. Vr.: Mag door een firma 1 tol 2% gekort worden op de loonen en salarissen van het personeel voor de straaibelasting en de zake lijke belasting, rustende op het bedrijf? Antw.: Op de aldus gestelde vraag moet het antwoord luiden: neen. Maar wettelijk is er niels tegen te zeggen dat een firma, na be hoorlijke waarschuwing te voren, met zijn personeel een loonovereenkomst aangaat die 1 a 2 lager is dan de vorige. Vr.: Kunt u mij 't adres opgeven waar kaarten verkrijgbaar zijn, toegang gevende tot de duinen der Amsterdamsche Waterlei ding? Antw.: Bij de Directie der Amsterdam sche Drinkwaterleiding te Amsterdam. Vr. Is een boer verplicht zijn melkmaten le lalen eiken of wordt daar niet naar ge keken? Antw. Hij mag alleen maten gebruiken van het wettelijk ijkmerk voorzien. Vr. Is u bekend waarom er boeren in de gemeente Haarlemmerlicde zijn, die geen schoolgeld behoeven te betalen, terwijl in die zelfde gemeenle huisvaders wonen met 10 en 12 kinderen, die wel moeten betalen? Is dat recht en billijk? Antw. Wij betwijfelen of uw voorstelling van zaken juist is. Geef ons een gevalt op, dan kunnen wij dit onderzoeken. Wij ver onderstellen echter dat u zich vergist. Vr. Mijn vader heeft een knecht in dienst gehad, waar niet voor geplakt is, daar hij er nooit over splrak en hij nog minder zijn boekje heeft aangeboden om te plakken. Zijn vorige baas wou niet plakken. Daar is het blijven liggen. Als nu he boekje mijn vader wordt aangeboden is hij dan verplicht om te plakken? Antw. Ja. Vr. omtrent de kankerjuffrouw. Antw. Dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. Waarom mag men in de Groote Kerk niet in het afgesloten deel komen, dat te genover het orgel is gelegen. Antw. Men mag daar we! komen. Alleen is als ordemaatregel bepaald dat bij sommige gelegenheden die ruimte niet vrij door een ieder mag worden betreder. De Beurs opende heden: vast. Staatsfondsen. 5 pet. Nederland 88Ja, 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 134, Indische Bank 102)4, Vorstenlanden 161, H. V. A. 367. Industrieele waarden. Jurgens 40. Oliewaarden. Koninklijke 401)4, Consols 127, Orion 39. Tabakken. Deli 219, Besoeki 38, Rotter dam Deli 12, Senembah 301. Rubbers. Amsterdam Rubber 112)4, De- li Batavia 65, Nederl. Rubber 63, Rolt. Ta- panoeli 24. Scheepvaartwaorden. HoII. Am. Lijn 115)4, Holl. Boot 25. Kon. HoII. Lloyd 15)4, Japanlijn 68, Paketvaart 84, Scheepvaart Unie 90, Marine 11)4. Amerilkaansche waarden. Hide and Lea- Iher 65. Steel 104)4, Smelting 51)4, Anacon da 93)4, Cigar 81)4, Atchison Topeka 104)4, Voting Rails 22)4, Denver 1)4, Southern Pa cific 92, Union Pacific 142)4. 6 pet. N. W. S. 98)4. UIT DEN ITALIAANSCHEN SENAAT. ROME, 27 Nov. De Senaat heeft met alge- meene stemmen de politiek van Mussolini goedgekeurd en heeft de voorloopige twaalf den toegestaan. DE KABINETSRAAD IN PARIJS. PARIJS, 28 Nov. Vernomen wordl, dat de ministerraad zich gisteren bezig hield met de bespreking der bezetting van het Ruhrgebied. Men zou besloten hebben de volgende maat regelen te nemen: lo. een meer volledige heerschappij over het door Frankrijk bezette gebied o.a. door 't vervangen van Duitsche ambtenaren door Fransche; 2o. bezetting van 2/3 van 't Ruhr-gebied, waardoor de door Duilschland aan Frankrijk te volbrengen sfeenkoolleveranties verzekerd zullen zijn. Officieel is echter omtrent deze besluiten nog niets bekend. GAAT DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE NIET DOOR? BRUSSEL, 28 Nov. De Parijsche correspon dent van de Nation Beige meldt aan zijn blad, dat in geallieerde kringen gisteravond geruch ten de ronde deden, volgens welke afgezien zal worden van het houden van een conferen tie in Brussel. De Bisschopswijding van paf er J. Gijls- wijk O.P. zal te Rome plaats hebben. Vol gens het „Ov. Dgbl." zou de nieuwbenoem de niet Vicarius Apostolicus maar Aposto lisch delegaat van Zuid-Afrika worden. De functie zou dan zijn die van Pauselijk zaakgelastigde in kerkelijke aangelegenhe den. ENSCHEDE, 28 Nov. De gisteren alhier gehouden conferentie tusschen de arbei ders-organisatie-besturen en de besturen der fabrikantenverenigingen heeft tot geen en kel resultaat geleid. De aangekondigde loonsverlaging blijft gehandhaafd. Na af loop der conferentie vergaderden de be- „Kapelaan Caarls van de Jozefskerk gaat weg!" Deze mare liep gistermiddag als een slroovuurtje door Roomsch Haarlem en werd daar met gemengde gevoelens ont vangen. Het is gewoonte in onze courant mannen en vrouwen, die de stad onzer inwoning metterwoon verlaten en zicli in eenig opzicht voor Haarlem verdien stelijk maakten,met een enkel woord te gedenken. Wij vreezen niet ons aan overdrijving schuldig te maken met kapelaan Caarls, onder de voor Roomsch Haarlem ver dienstelijke mannen te rekenen en hem daarvoor le dezer plaatse een woord van lof en dank te brengen. Kapelaan Caarls was 'n harde werker. In de 15 jaren, die hij in Haarlem door bracht, heeft hij zijn beste krachten en misschien wel een deel van zijn gezond heid geofferd aan de offervaardige, nauw gezette vervulling van zijn priesterlijke taak. En met voor Roomsch Haarlem rijke vruchten 1 Wij noemen onder het vele goede aal hij tot stand bracht, zijn onvermoeid werken voor het palronaatswezen in Haarlem. Hij is directeur van denHaar- lemschen Bond van R. K. Jongens- en Meisjespatronalen. En dat het Patro naatswezen in Haarlem goed georgani seerd en in goede, vaste banen wordt geleid, mag voor een niet gering deel aan zijn rusteloos ijveren voor de Roomsche jeugd geweten worden. Een mooie bekroning van zijn arbeid vinden we ook nog in de R. K. Huis houdschool aan den Kleinen Houtweg, een instelling voor welker tot standko- ming kapelaan Caarls veel gedaan heeft. We deden slechls een enkelen greep uit de vele verdiensten, die de arbeid van kapelaan Caarls voor Haarlem heefl gehad, maar het is genoeg om te doen vermoeden dat met hem een goed gees telijk leider en ijverig kapelaan uit Haarlem vertrekt. Kapelaan Caarls is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem belast met de stichting eener parochie te Rotterdam, in den Spangenpolder. Een zeer moei lijke taak, die nieuwe eischen gaat stel len aan de werkkracht en arbeidslusl van den benoemde, op een oogenblik, dat anderen aan een kalmer pastoors- leven gaan denken. Moge de goede God hem de kracht geven dit moeizame, hoewel eervolle, werk, met vreugde ten einde te brengen en moge hij er de voldoening vinden, die een man van zijn arbeidskracht en ijver verdient te genieten. De Haarlemmers zullen voorzeker kapelaan Caarls, in dankbare herinnering voor wat hij deed, volgen in zijn po gingen, zijn tegenspoed en zijn hopelijk zeer spoedig succes! Het ga U wel aan de Maas, kapelaan! Barometerstand 763. Achteruit OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. bied. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Nov. Hoogste barometerstand 775,9 m. M. te Biarritz. Laagste baromelerstand 742.0 m. M le Valdersund. Krachtige tot stormachtigen, later afnemende Noord-Westelijke tot Zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken, met regenbuien, des ochtends zachter. sturen der arbeidersorganisaties, welke ver gadering heden te Utrecht wordt voorts- gezet. 4 Ministers ter dood veroordeeld. ATHENE, 28 Nov. De oud-ministers Stratos, Goenaris, Theotokis en Protopa- padakis zijn ter dood veroordeeld, generaal Stratigos en admiraal Goedas tot levenslange gevangenisstraf. LONDEN, 28 Nov. Namens een Britsch syndicaat heeft Leslie Urquhart een overeen komst gesloten met de firma Krupp voor de exploitatie van concessies in verschillende deelen van de wereld. Het Britsche syndicaat neemt voor deze exploitatie driekwart van het kapitaal voor zijn rekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1