H. J. LAMP BONT BONT K. S. A. BARTELJORISSTR. 18, HAARLEM OIJKMANS TASKIN, Gierstraat 23 LEVENSDURF DE KLOVE INGEZONDEN. UIT DEN OMTREK. KROMMENIE. HILLEGOM. LISSE. Gero en Christoffle zilver, Herder messen Serviezen en Kristal. Echt Delftsch en Gouda Aardewerk. Electrische Lampen. Verpakking naar buiten onder garantie. HEEMSTEDE. UITGEEST. BENNEBROEK. LEIDEN. HEEMSKERK. Groote sorteering en bizonder voordeelige aan bieding in Vossen, Kragen en Garnituurs. Tevens opruiming van alle voorradige HOEDEN. LEOLA'S ERFENIS Zeer geschikt voor St. Nicolaas- geschenken. SASSENHEIM. NOORDWIJKERHOUT. SASSENHEIM. ZAANDAM. NOORDWIJK. VELSEN. Heb bet nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P ROCKEFELIER. Voor den inhond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. OPEENHOOPING VAN FUNCTIES. Als men zoo eens hoort en ziet hoe veel moeite er dikwijls door velen ge daan moet worden om een goede be trekking te krijgen, vooral in den tggen- woordigen tijd, om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien, en hoe een ander zoo maar tegelijk vier, vijf func ties krijgt, die ieder op zichzelf een be staan geven, dan moet men toch wel eens denken, daar zouden vier vijf gezinnen mee gered zijn, en wellicht werden de belangen, die er aan verbon den zijn, wel zoo goed behartigd. Want •en mensch is en blijft een mensch, kan zijn in capaciteit een dubbele mensch, maar een vier, vijf dubbele mensch, hebt u er wel eens van ge hoord, geachte lezer? Zoo las ik onlangs dat de meeste Tweede Kamerleden vóór een schadeloosstelling van f 5000 stem den, omdat o. m. de werkzaamheden, die er aan verbonden zijn, zoo zoetjesaan den geheelen mensch eischen. Maar, zoo vraag ik mij af, hoe kan dan b.v. een Kamerlid, advocaat, wethouder, lid van Provinciale Staten misschien, en nog meer tegelijk zijn, en dan overal zijn geheelen mensch aan geven? 't Is im mers onmogelijk. Maar, indien er zulke personen bestaan, zou het hun toch on mogelijk zijn, om alles goed te vervul len. En we moeten toch ook altijd be denken, dat we niet alleen om ons zei ven, doch ook om onzen evennaaste moeten denken, daar zijn we toch Chris ten en Katholiek voor. En er zijn toch nog meer menschen met goeden wil en kennis, al zijn ze niet zoo luidruchtig. Want indien er krachten tekort wa ren, was het nog iets anders. Dan moet men roeien met de riemen, die men heeft, doch in dezen tijd, nu er zooveel menschen ontslagen worden wegens be zuiniging, wachten er nog zoovelen op een dergelijk baantje, waar ze ook werkelijk met hand en tand voor zou den strijden en hun geheelen mensch er aan kurmen wijden, wat ook wat zeg gen wil.Want we zijn toch allen men schen en hebben recht op e$n mensch- waardig bestaan, wat met onze capa citeiten overeen komt. En dat zou meer tevredenheid zaaien, want het is toch beter dat vier gezinnen een bestaan hebben, dan één dubbel en dwars en de andere drie broodeloos. In sommige gemeenten wordt voor werkloosheidsbestrijding drie dagen per week werk verschaft aan een arbeider, omreden een ander arbeider dan ook wat verdienen kan, en dan moeten ze ook maar zien, dat ze met hun karig loontje de week doorkomen, en gelijk dat verdeeld wordt, kan het bovenge noemde ook verdeeld worden. 'k Hoor u al zeggen, wat, moet een vrouw strjjden voor de betrekking van een man? Maar juist de vrouw zal het spoedig begrijpen, want die lijdt met haar kinderen er het meest onder, ais vader zijn betrekking is opgezegd.Want de vrouw zal toch haar man, wiens schuld het dan toch niet is, niet achter zetten in het gezin. Beschouw dit echter niet als critiek, geachte lezer, doch al leen als de eenvoudige waarheid. Vogelenzang. .V. M. VERDEGAAL—MEIER. Politiek. Donderdag a.s. 30 Nov. al gemeene vergadering voor de leden der R. K. Kieevereeniging „Recht en Orde" in 't R. K. Vereenigingsgebouw. Aangezien de agenda twee voorname punten bevat, nl. 1. Oandidaatstelling voor de verkiezing van Provinciale Staten. 2. Oandidaatstelling voor leden van 't Rijkskieskringbestuur, is 't te hopen dat velen, zoowel vrouwen als mannen, hunne belangstelling zullen too- nen. Critiek op gevallen besluiten is nutte loos, laat uw stem boo ren op de vergadering kiezers. Het is 't Hoofdbestuur van den Rond van Roomsch Katholieke Kiesver- eenigingen, die juist tegenwoordig, er extra op wijst, in verband met de tijdsomstandig heden, de vergadering der kiesvereenigingen trouw te bezoeken. Geeft gehoor aan dien wenk, temeer waar zulke belangrijke za ken besproken moeten worden. St. Annafeest Het jaarlijksche St. Annafeest voor de schoolkinderen onzer R. K. Parochiale School wordt a.s. Vrijdag middag gevierd, aanvang twee uur. Ouders of verzorgers der kinderen, de leden van Kruisverbond en Mariavereenigingalsmede begunstigers, hebben vrijen toegang. Marktbericht. Op de laatstgehouden markt werden aangevoerd 100 eieren, die van 15 tot 17 gulden opbrachten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: G. E. van Roode en N. M. van de Wolf. G. van Gameren en E. Hopman. Getrouwd: W. F. Nijman en C. C. Rus man. Geboren: d. van M. M. RuigrokMeii- land. z. van J. M. Slingerlandvan Lierop. z. van C. Kampmanvan Beek. d. van M. C. van Putten—Otten. d. van N. M. Thoolen— Smit. d. van A. P. Doesvan der Zwan. Overleden: G. J. Verbeek m. 5 mnd. B. K, "Wijkverpleging. Wij ontvingen bet 12e Jaarverslag van de R. K. Vereeni- ging tot Wijkverpleging alhier. Hieruit bljjkt dat in het afgeloopen boek jaar het ziektscijfer in onze gemeente niet teer groot is geweest en in verband daar mede zijn de cijfers van het huisbezoek iets lager dan in vorige jaren. Melding wordt er in gemaakt, dat het werk der Eerw. Zusters, sinds haar is toegestaan ge bruik te maken van een rijwiel, belangrijk is verlicht. Dank wordt er in gebracht aan den onbekenden gever om een eerste klasse rijwiel. Dit doelmatige geschenk be- spaarde de vereenigmg een groote gelde lijke uitgave en was haar van het groot ste nut. Dank wordt voorts gebracht aan allen die wederom hun steun aan dit liefdewerk hebben verleend. Aan het verzoek tot vrij willige verhooging der contributie in ver band met de salarisverhooging der Eer waarde Zusters werd bijna algemeen gehoor gegeven, zoodat het geraamte tekort voor het afgeloopen boekjaar volkomen gelicht werd en dat er, dank zij een zuinig beheer nog een batig saldo van f 87.48 kon wor den gemaakt, waardoor de reserve steeg tot f 676.061/2- De aandacht wordt er op gevestigd dat de vereeniging rechtspersoonlijkheid bezit en alzoo gerechtigd is legaten te aanvaardden. Sinds het 12-jarig bestaan is de vereeniging, in tegenstelling met dergelijke vereenigin- gen in naburige gemeenten, nog nooit op dergelijke wijze bedacht, Groote giften en legaten toch zouden de vereeniging in staat stellen naar meer moderne hulpmiddelen, b.v. een kunstmatige hoogtezon uit te zien en zou den grondslag kunnen worden ge legd van een fonds voor den bouw van een R. K. Ziekenhuis in onze gemeente. Het meubilair van het wijklokaal en de linnen kast verkeeren in goeden staat. Van het magazijn „De Zon" werd weer een flinke aanvulling voor de linnenkast ten geschenke ontvangen. De samenwerking met het R. K. Armbestuur en de Zeer Eerw. Overste van het Piusgesticht en met de afdeeling van het „Groene Kruis" liet niets te wen schen over. Het bestuur leed een treurig verlies door het overlijden van den heer J. 0. Hulschebosch, die vanaf de oprich ting in dat college zitting had. Aangespoord wordt tot propaganda en tot bijdragen elk naar vermogen, opdat de ver eeniging bloeit en Onder Gods zegen hare werkzaamheden meer en meer kan uit breiden. Voorts blijkt uit het overzicht der werkzaamheden dat gedurende het afgeloo pen jaar 3525 bezoeken hij zieken werden afgelegd bij 191 patiënten, terwijl er het Wijklokaal aan 641 patiënten 4972 maal hulp werd verleend. Verders werden daar 16 maal grootere of kleinere operaties verricht en 37 maal eerste hulp verleend. Door overlijden of vertrek verminderde het ledental met 19 waarbij tevens 45 nieuwe leden werden aan genomen. De balans van ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 1562.651/g. R.K. Sportfeest. Vanwege het R.K. Sportcomité werd Zondag- en Maandagavond aan de leden van de R.K. Voetbal vereeniging L. F. C. een feestavond aangeboden als slot op de onlangs gehouden seriewedstrijden. Op beide avonden was het Bondsgebouw tjokvol met de leden van L. F. C. met hunne intro duced en verdere belangstellenden. De voor zitter van het Sportcomité, de heer F. G. J. van der Eerden, opende met den christelijken groet en heette allen welkom en meer in 't hijzonder de plaatsèlijke geestelijkheid. Hij bracht dank aan L. F. C. voor de gehouden seriewedstrijden, waardoor de laak, door den Zeereerw. heer Pastoor en de Pathronaats- directeuren aan het Sportcomité opgelegd, krachtig is gesteund. Dank zij de belanglooze medewerking van „Nut en Genoegen" kan het Sportcomité u thans een feestavond aanbie den. Viert dan feest doch gedraagt u zoo, dat ge met trots op deze feestviering kunt terugzien. Wat uw plicht is als R.K. voet baller tijdens de wedstrijden alsook daarna, is n laatst bij de uitreiking der prijzen van de seriewedstrijden reeds in kernachtige woor- den op het hart gedrukt. Thans trad „Nut en Genoegen" voor *t voetlicht met het blij spel in een bedrijf „Een uurtje bij den Won derdokter of van kwaad tot erger", gevolgd door „Hannes terug van de voetbalmatch HollandEngeland" door A. van Kampen en „Proeven van Dichtkunst"", door C. Elfe- ring. Hierna was het pauze, waaronder een aardige attractie de feestelijke stemming nog verhoogde. Men kon nJ. voor een dubbeltje raden naar den naam van een voetballer uit de eerste drie elftallen van L. F. C. Een bonnetje kostte 'n dubbeltje waarop men den nham maar had te noteeren en waarmee een paar nieuwe voetbalschoenen of andere schoenen waren te winnen. Vermelding ver dient dat er van de ruim 400 maar één was, die juist had geraden. Een hierna gehouden tombola gaf voor L. F. C. een niet te ver smaden douceurtje en voor de feestvierenden opgeruimde afleiding. De behaalde prijzen gaven natuurlijk menigmaal stof tot uitbun dige vreugde! Hierna werd nog opgevoerd: „Een gezellige Kamer", blijspel in één be drijf en enkele voordrachten door A. van Kampen en C. Elfering, waarbij de lachspie ren heel wat te verduren kregen. De heer P. Warmerdam, voorzitter van het Retraitefonds „St Ignatius" wees er op, dat van 710 December a.s. een Retraite wordt gehouden voor ongehuwde mannen van Lisse en Warmond. In tegenstelling met vorige jaren is het aantal deelnemers van Lisse nog niet groot en voor deze Retraite onvoldoende. Hij spoorde vooral de aanwe zige jongelui en vooral de voetballers aan, zich alsnog op te geven, waarvoor tot Vrij dagavond, wanneer we een vergadering heb ben van het fonds, gelegenheid bestaat. Aan het slot van deze uitstekend geslaagde feest- vergadering dankte de Geestelijke Adviseur, kapelaan v. d. Berg, allen, en vooral de too- neelvereeniging, we'ke hadden medegewerkt dezen feestavond zoo uitnemend te doen sla gen. Hij spoorde de leden van L. F. C. aan zich steeds als echte Roomsche iongens te gedragen. Dr. M, Colenbrander. Woensdag 6 Decmber zal de vooral in deze gemeente, maar ook in de omgeving, welbekende dr. M. Colenbrander, den dag herdenken, dat hij zich voor 25 jaar als arts alhier ves tigde. Door J. S. wonende te Haarlem is aan gifte gedaan van het vermissen van choco lade en koek uit een consumptietent op een voetbalterrein alhier. De geburen L. en S. wonende alhier aan den Glipperweg, tusschen wien geen bepaald aangename verstandhouding bestaat, vermeenden gisteren van hun onverflauwde belangstelling in elkaar te moeten doen blij ken, door bij elkander de glasruiten stuk te slaan ea een emmer water naar binnen te werpen. Aangifte van een en ander tyj de politie was het gevolg. Terug te bekomen bij: J. v. d. Walle Pijlslaan 31, een handwarmer van een rij wiel; H. Bakker, Edisonstraat 15, een lees- boekejG. Diependaal, Glipperweg 113, een zilveren ketting met medaillon; Rooijers, Molenwerfslaan 3, een lorgnet in étui; H. Floris, Drieheerenlaan 15, een jasbeschermer van een rijwiel; Van Os, Spaarnzichtlaan 22, portemonnaie met inhoud; Bureau van politie, Bcekenrodestraat 9, een dameshemd en een autoslinger. Bedankt. De heer J. van den Too- ren heeft als secretaris van de Woning- bouwvereeniging „Goed Wonen" bedankt. Bestuurswisseling. Wegens bedanken als secretaresse van de R.K. Kieevereeni ging is benoemd de heer G. Neelen. Assumertol. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal begin 1923 de Assu mertol verdwijnen. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. Hobo en P. Rijs. Overleden: Merretje Veen, oud 82 jaar. Oudersavond. Hedenavond wordt door Dr. L. Wentmik eene inleiding gehouden over „Schoolartsen", voor de ouders van de kinderen der O.L. School. Jongenskoor. Wegens bedanken en a.s. vertrek van den heer P. van der Zee, is de leiding van de tot koristen op te leiden knapen, opgedragen aan den heer C. Woestenburg, alhier. St. Jozef gezellen De ZeerEerw. Hoer Rector Adrichem, Oentraal-President van de St. Jozef-Gezellenver. zal hedenavond een spreekbeurt komen vervullen voor de afd. der St. Jozef-Gezellenvereeniging alhier Jcmgenscongregatie. In onze Parochie is een Jongenscongregatie opgericht. Jongens, die de school hebben verlaten tot aan hun 17de jaar kunnen daarvan lid worden. Zondag 3 Nov. des avond3 te kwart vóór 6 wordt de eerste oefening in het Kerkgebouw gehouden. B.K. Kiesvereeniging. De vergadering was slecht bezocht. Behalve de dames van het Bestuur, schitterden onze vrouwelijke leden allen door afwezigheid. Wegens korte afwezigheid van den voor zitter, Dr. P. Rive, nam de vice-voorzit ter de leiding, opende de vergadering, heette de aanwezigen w.o. de Eerw. pa rochiegeestelijken welkom en verzocht de secretaresse voorlezing der notulen, die keurig en uitvoerig opgesteld, onveranderd werden goedgekeurd. Allereerst werd een schrijven voorgele zen van den Rijkskieskring „Helder". De wijzigingen voorgesteld in het reglement dier Rijkskieskring werden bij acclamatie goedgekeurd. Daarna werd medodeeling gedaan van 'n ingekomen schrijven van den R.K. Staten- kieskring „Zaandam", waarop eene bespre king van de ingediende candidaten plaats had. In verband daarmede werd 'n sohrij- van van den heer Lommen, burgemees ter van Castricum voorgelezen. Een nieu we candidatuur van dein heer Lommen vond geen enkele voorsteller, wel bestrij ding. De daarop gehouden stemming wees als candidaten aan de heeren L. Zonne veld, P. Twaalfhoven, W. van der Stok en de Vries van Zaandam. De stemming voor candidaten voor 't Be stuur van den Rijkskieskring Helder, nadat herbenoeming der aftredenden bij acclama tie bestreden en verworpen was, had tot uitslag dat onze candidaten waren de hee ren Mr. Leesberg, W .Boon van Krom menie, L. Zonneveld, Dr. Rivé, N. Mat- thijs van Wormerveer, Valkering van Dim men, J. van der Laan van Assendelft, J. Apeldoorn Gzn. van Egmond-Binnen en Mej. M .Boom. Bij de rondvraag werd door de heeren K. Kortekaas en W. van der Stok de ge meentebelasting berjjroken. Een motie van den heer W. van der Stok, daarmede in verband, werd op verzoek tot eene vol gende vergadering ingetrokken. Men hoopt alsdan antwoord te hebben verkregen van de R.K. Raadsfractie, op een schrijven be gin November reeds aan haar gericht, maar waarop tot nog toe geen antwoord was verkregen. Door der. heer W. van der Stok, werd het bestuur geïnterpel leerd over het zenden van twee bestuurs leden naar de verga lering v. d Stat en- kieskring „Zaandam" inp'aats van de inder tijd daarvoor benoemde afgevaardigden. Een en ander schijnt, gezien de nieuwe samen stelling van het bestuur op een misver stand te berusten. Ook een verzoek gericht aan den Raad eveneens rakende de gemeentebelasting, wordt op aanraden van Dr. Rivé, door den heer G. Neelen, voorloopig niet in gezonden. Daarna had sluiting plaats. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen apothekers-assistente mej. G. J. M, Tempelman, alhier. Tapverbod. Gedeputeerde Staten heb ben het tapverbod op Zaterdagmiddag en Zondag, waartoe de gemeenteraad onlangs heeft besloten, ter vernietiging aan de Kroon voorgedragen. Onze plaatsgenoot, de bekende tuinier en kweeker, de heer Muijen, hoopt op a.s. Donderdag te Castricum voor de tuinders en verdere belangstellenden aldaar, een voor dracht te houden over het onderwerp: „Groententeelt onder glas". We veronderstellen dat de heer M. vele Heemskerkers dien avond onzer hun gehoor mag tel en eenerzijds om het belangrijke on derwerp en anderijds omreden de toegang vrij is. Tot Directeur van het R.-K. Fanfare corps alhier, is benoemd de heer Kuys te Castricum. J.L Zaterdag is door de N. V. tot exploi tatie van bloembo'lenveilingen onder directie van v. d. Plaag en v. Zanten te Heemskerk en v. Bracht te Wijk-aan-Zee en Duin in het Palronaatsgebouw de laatste door haar aan gekondigde reeks veilingen, voornamelijk van gladiolen gehouden. Behalve dat er flinke prijzen besteed werden, kon men zelfs nog eene oploopende markt bemerken, wat zeer AANBEVELEND, VERSCHENEN en bij iederen boekhan delaar verkrijgbaar: Vrij bewerkt naar den pracht: en roman van den bekenden Engelschen auteur GARViCE. Circa 370 bladz. druks handig formaat Prijs 1.50 - Franco per post 1.60. Oorspronkelijke roman door H. B. v. d, SANDE. Prijs gebonden 4.50 - Franco p. post 4.75 Pr. gebrocheerd 3.00 - Fr. p. post 3.25 Roman van denzelfden populairen schrijver. Prijs gebrocheerd2.25 Franco per post 2.50 Uitgaven van de N, V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Nassaulaan 49 s; Haarlem. zeker ten nauwste verband houdt met de gunstige berichten uit Amerika. Tentoonstelling. Van wege den Bloe mist-, Land -en Tuinbouwarbeidersbond „St. Deus Dedit", was Zondag een door het Vaandeloomité georganiseerde tentoonstelling georganiseerd in café „De Oude Post". In de groote zaal, ruim verlicht, waren pl.m. 130 fraaie prijzen uitgestald, welke zullen worden verloot ten bate van het door bovengenoemde vereeniging lang ge- wenschte vereenigings-vaandel. Als 1ste prijs is er 'n electrisch strijk ijzer, door de firma M. J. Bruynen en IJsselmuide gratis disponibel gesteld, 2de prijs een prachtig klokstel en 3de prijs een mooi H. Hartbeeld. Voorts nog vele aardige prijzen, die door genoemd comité werden aangekocht en door vrienden gratis werden beschikbaar gesteld. Gezien het drukke bezoek kan het niet uitblijven, of het comité heeft succe3 van haren arbeid. „St. Isidorus". In het café „De Zwaan" vergaderde de R.-K. Land-, Bloemist- en Tuinfcouwwerkliedenvereeniging „St, Isido rus", Omstreeks 8 uur opende de voorzitter, de heer Joh. v, d. Voet, deze niet best be zochte vergadering met den Chr. groet en heette de aanwezigen, waaronder de plaats vervangende geestel. Adviseur, van harte welkom. De notulen der vorige vergadering werden hierna gelezen en goedgekeurd. Hierna werd door den secretaris verslag uit gebracht van de werkzaamheden in het af geloopen jaar. Daaruit stippen wij aan, dat het ledental van 63 op 68 is geklommen. Uit het verslag van den penningmeester, dat nu volgde, bleek, dat de inkomsten in het afgeloopen jaar hadden bedragen 3128.04, terwijl een uitgaaf van 3095.7814 viel te boeken, alzoo een kassaldo van 31.25. Door den voorzitter werd beiden functionarissen dank gebracht voor hun werkzaamheden in het belang der vereeni ging verricht. De hieropvolgende bestuurs verkiezing had tot uitslag, dat de aftredende voorzitter en le commissaris met bijna al- gemcene stemmen werden herkozen. Bij de bespreking Iconactie, waarvoor een hoofdbestuurder zou tegenwoordig zijn, die echter niet aanwezig was, kon nog niet veel besproken worden, daar definitief nog niets van een onderhandeling bekend is. Bij de rondvraag nam de WelEerw. Pater Jansen, Capucijn, plaatsvervangend geestelijk adviseur, het woord en sprak zijn tevreden heid uit over de genoegelijke stemming, welke er heerschte tusschen bestuur en le den onderling er aan toevoegende dat deze stemming zeker de samenwerking onderling zal bevorderen, tot groei en bloei der ver eeniging. ZijnEerw. sprak ook den wensch uit, dat de leden propagandisten zullen zijn, om hun kameraden aan te moedigen trouwe leden der organisatie te zijn of te worden en zoo allen mee te werken aan het grootmaken der vereeniging. De voorzitter dankte Zijn Eerw. voor de opwekkende woorden en hoopte, dat deze zullen bijdragen tot voor uitgang van de afdeeling. Dan volgde sluiting op de gewone wijze. Burg. Stand Geboren: Elorentius Christianus, z. v. J. Koning, en H. M. van der Reap. Engelina Wilhelmina, d. van M. Beijk en E. Korkkaas. Pet.ronella Johanna, d. van G. W. Rewijk en H. Cas- pers. Gehuwd: Johannes Adrianus van Leeuwen en Johanna Maria Brouwer Bemardue Johannes .Talink en Drieeje Agatha van van der Vliet. Gevestigd. 8. P. M. Roozen, Hoofd straat 21 uit Nijmegen. Vertrokken. Mej. B. van Bostelen, van Charlonlaan 2 naar Leiderdorp P. J. Moerkens, van Zandslootkade 23 naar Am sterdam Mej. M. Roos, van Zuilhof straat 12 naar Bonnebroek J. H. G. v. d. Burg, van Westerstraat 6 naar Noor- wijk Mej. J. M. van Leeuwen geb. Bruwer, van Hoofdstraat 146 naar 's-Gra- venhage J. L. Visser, van Hoofdstraat 193 naar Berkel Mej. D. A. Jalink geb. v. d. Vliet, van Hoofdstraat 184 naar Hil- legom. Tramongeluk. Zaterdagmorgen om streeks elf uur kwam de tram uit de rich ting Leiden de brug aan de Teylinger- laan afrijden, toen juist vanaf de Haven paard en wagen van den heer W., bestuurd door zijn zoon, de tramlijn wilde passee- ren. W. hoorde geen signaal. Een aanrijding was onvermijdelijk; de wagen werd verbrijzeld, het paard viel te gen de woning van den heer Reeywijlc. De bestuurder kwam met eenige kwets uren vrij en werd in de woning van D. B. verbonden. Bij dsn heer O. werden eenige ruiten ingedrukt, doordat de wagen tus schen muur en tram bekneld was geraakt. De tram werd uit de rails gezet. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor; het tramverkeer ondervond eenige be lemmering. Het ongeluk liep dus nog al goed af. De „Staatscourant" bavat wijzigingen in de statuten van de Zaanlandsshe Vereenigirg van Kantoorbedienden en Handelsreizig rs, alhier. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Ned. taal en letterkunde M. O. de heer D. R. E. de Vries, alhier. Burgerlijke Stand. Geboren: 16 Nov., Dirk, zoon van L. van Duijn en K. Amme- raal. 17 Nov., Johannes Wilhelmus, z. v. A. Alkemade en A. M. Straathof. 19 Nov., Carel, zoon van C. W, Oostermeijer, (over leden) en C. P. Heesterman. 20 Nov., Petronella Jacoba, d. v. L. H. Smit en J. C. Spigt Overleden: 23 Nov., Catharina Hester Geertruida van Ommering, 4 mnd., dochter v. J, v. Ommering en M. Overvliet. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag, 1 December 1922, des voormiddags 10 uur ten gemeentchuize. Agenda: Behandeling van de volgende begrootingen voor 1923; a. van het schoolbestuur; b. van het R.K. Burgerlijk Armbestuur; c. van de commissie van toezicht op het lager onderwijs; d. van de gezondheidscommissie; e. van het grondbedrijf; f. van het gemeentelijk gasbedrijf; g. van de gemeentelijke waterleiding: h. van het bedrijf reinigings- en ontsmet- tingsdienst; i. van het bedrijf van openbare werken; j. van de gemeente. Hierbij komen ook in behandeling de ver schillende voorstellen, welke door burgemeester en wethouders in de memoriën van toelichting betreffende enkele begrootingen zijn vervat. Een nota van wijzigingen zal den leden wor den toegezonden. Tevens worden aan de orde gesteld de vol gende adressen, om de daarin aangegeven sub sidie voor het jaar 1923: a. van de afdeeling Kennemerland van het Centraal Genootschap voor kinderberstellings- en vacantiekolonies om een subsidie van 500. Burgemeester en Wethouders stellen den ge meenteraad voor, met het oog op de financiën der gemeente, de jaarlijksche bijdrage, die het vorig jaar is vastgesteld op 500, ingaande X Januari 1923 te bepalen op f 250. Zie volgn. 160 der begrooting. b. van de Vereeniging „Het Groene Kruis'' le Utrecht om een subsidie van f 10. Burgemeester en Wethouders stellen den ge meenteraad voor, de aan deze vereeniging toe gekende jaarlijksche bijdrage van f 5 niet te verhoogen. Zie volgn. 161 der begrooting. c. van de vereeniging „Zuigelingenzorg" te Haarlem oni een subsidie van f 50 voor 1923. Burgemeester en Wethouders stellen den ge meenteraad voor, aan deze vereeniging voor 1923 een subsidie te verkenen van f 25. Zie volgn. 162 der begrooting. d. Van de vereeniging tot bestrijding der tu berculose te Velsen om eene subsidie van f 2500. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, de gevraagde subsidie voor 1923 toe te staan. De commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert gunstig. Zie volgn. 164 der be- grooting. e. Van de Vereeniging voor kraam- en zie kenverpleging „Het Wil-Gele Kruis" te Bever wijk om een subsidie van f 450. Burgemeester en Wethouders stellen den ge meenteraad voor, aan deze vereeniging een subsidie voor 1923 te verkenen van 400. f De commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert gunstig. Zie nota van wijzigingen, volgno. 164a. f. van de Vereeniging voor ambachtsonder- wijs in Kennemerland te Velsen om een sub sidie van 29999.70. Burgemeester en Wethouders deelen den gemeenteraad mede, da{ omtrent de ingedien de begrooting nog nadere gegevens zijn ge vraagd aan de Vereeniging In afwachting van de te nemen beslissing, is op de begrooling reeds dit bedrag uitgelrok- ken- Indien eventueel vermindering der subsidie kan plaats hebben, zal bij suppletoire begroo ling de noodige wijziging worden aangebracht. Zie volgno. 200 der begrooting. g. van het Centraal Drankweercomité in de gemeente Velsen om een subsidie van f 250. Burgemeester en wethouders stellen den ge meenteraad voor, de jaarlijksche bijdrage die het vorig jaar is bepaald op 250 over 1923 vast te stellen op f 125. Zie volgno. der begrooting. Naar aanleiding van de voorgestelde ver mindering is ingekomen een nader schrij ven van het Centraal Drankweercomité. Dit is bij de stukken gevoegd. h. van het Centraal Bureau voor het vis- scherijbedrijf en aanverwante vakken te IJmuiden om een subsidie van 2000 voor 1923. Burgemeester en wethouders stellen den ge meenteraad voor, aan deze vereeniging voor 1923 eene subsidie te verleenen gelijk aan die voor 1922, nl. f 1500. De commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert deze subsidie niet te verleenen, daar de gronden, waarop indertijd deze sub sidie werd verleend, thans geheel zijn ver vallen; de heffing der plaatselijke inkomsten- be'asting geschiedt nu immers door het Rijk. Het Rijk zal dan eventueel eene grootere bijdrage moeien geven indien het betrokken lichaam deze geiden niet mocht kunnen ont beren. Zij adviseert daarom Je gevraagde subsidie niet te verleenen. Op de begrooting is, in afwachting van de door den gemeenteraad te nemen beslissing, een bedrag van 1500 geraamd. Zie volgno. 242 der begrooting. i. van het Ziekenfonds „Velseroord" om een subsidie van 700 voor 1923. Burgemeester en wethouders dee'en den gemeenteraad mede, dat deze vereeniging in financieele moeilijkheden is geraakt, waarom zij zich genoodzaakt zag, het verzoek om subsidie in te dienen. Het college stelt den gemeenteraad voor, aan deze vereeniging voor één jaar en wel voor het jaar 1923 de gevraagde subsidie van f 700 te verleenen. De commissie van bijstand voor de finan ciën adviseert gunstig op dit adres, mits de subsidie niet strekt tot verhooging der be- looninpen van de doktoren, aan het fonds verbonden. Zie vo'gno. 242 der begrooting. j. van J. Bontenbal, administrateur der armbesturen om zijn bezoldiging met f 150 te willen verhoogen. Burgemeester en wethouders stellen den gemeenteraad voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Door de gemeente toch moet Het Bestuur der K.S.A. kwam gister avond bijeen in een der keurige zaaltjes van het Hanzegebouw, aan de Jacobii- nenstraat. Afwezig zonder kennisgeving de heer Castricum en met kennisgeving de Eerw. Adviseur, Rector Kok. Het bleek, dat er voor de K.S.A. zooveel werk in onze stad te wachten ligt, dat het Bestuur werkelijk de handen meer dan vol heeft. Al heel spoedig zal de noodzakelijkheid blijken, om maar niet zoo te hooi en te gras te vergaderen, doch op geregelde tijden. A.s. Maandag komt het Bestuur weer opnieuw bijeen. Het spreekt vanzelf, dat klokslag acht uur werd begonnen en net een halve minuut vóór tienen werd geëindigd, aan gezien het parool luidt: uVóór tienen sluiten". Voor de werkloozen. Het Bestuur der K.S.A. juicht het ten zeerste toe, dat het Volksbondbestuur besloot zelf iets voor de werkloozen te doen door het organiseeren van Kunstavonden, waarvan Zondag de eerste plaats had en 14 Januari de tweede en waarbii de finantieele baten ten voordeele komen der werkloozen. Hiermede is, practisch gesproken, reeds tegemoet gekomen aan het verzoek van den heer Kerkvliet, op de laatste Algemeene Vergadering der K.S.A. gedaan, om enkele avonden ten bate der werkloozen te organiseeren. We zijn er van overtuigd, dat het "Hoofdbe stuur van den Plaatselijken Volksbond geen middel onbeproefd zal laten om iets voor de werkloozen te doen. De moreele steun der K.S.A. wordt daarbij van harte toegezegd. Voor de Russische kinderen. Op Maandag 15 Januari zal door de K.S.A. een avond georganiseerd worden ten bate der Russische kinderen. De voorberei ding is reeds in vollen gang en spoedig hopen we nadere mededeelingen te doen. We vestigen er bijtijds de aandacht op, dezen avond vrij te houden en alvast propaganda onder vrienden en kennissen te maken voor de dingen, die komen de zijn. 3de Algemeene Vergadering. Dif jaar nog zal de 3de Algemeene Vergade ring der K.S.A. gehouden worden, want verschillende punten roepen om behan deling. Enkele samenstellende vereenigin- gen, die op de 2de Algemeene Vergade ring schitterden door afwezigheid, kun nen niet beter doen, dan zich pu al voor te bereiden tot het bezoek van de op handen zijnde vergadering. Vliegende winkels. Van het Hanze- bestuur was bij de K.S.A. een verzoek ingekomen, krachtige pogingen aan te wenden om de vliegende winkels tegen te gaan, die den Middenstand ongeoor loofde concurrentie aandoen. Het Bestuur zegde toe zijn best te zullen doen deze Vliegende Winkels althans uit onze Room sche Verenigingsgebouwen vandaan le drijven. Hcuize-gebouw. De Voorzitter der Hanze deelde het Bestuur der K. S. A. mede, dat binnen een veertien dagen weer een ferme, nieuwe zaal in het Hanze gebouw zal gereed komen. Deze zaal zal een honderd-twintig personen kunnen bevatten en even keurig zijn ingericht, als de overige zalen. Door zijn rustige ligging zal ongetwijfeld een druk gebruik der zalen gegarandeerd zijn. voor adressant ieder jaar 248 worden be taald aan pensioensbijdragen in verband met zijne vroegere betrekking van bevolkings agent. Deze storting is in het financieel belang van den betrokkene. De commissie van bijstand voor de finan ciën kan zich met het voorstel vereenigen. k. van de Commissie tot wering van School verzuim te Velsen, om het bedrag der pre sentiegelden voor de commissie le bepalen op 150 en de belooning voor den secretaris der commissie op 100. Burgemeester en wethouders achten bet wenschelijk, niet tot de gevraagde verhoogin- gen te besluiten, alvorens een oordeel kan worden gevormd over den omvang der werk zaamheden van de commissiën, voortvloei ende uit de nieuwe leerplichtwet. Zij advi- seeren derhalve op het adres afwijzend te beschikken. 1. van de gynastiekvereeniging „Sparta" le Velsen om een subsidie van f 100 voor 1923. Burgemeester en wethouders stellen den gemeenteraad voor, hierop afwijzend te be schikken. m. een verzoek aan burgemeester en wet houders van de vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik „Het Kruisverbond" te Velseroord om een subsidie van f 75 voor 1923. Burgemeester en wethouders Ialen hierom trent de beslissing rechtstreeks aan den raad over. n. van den Ned. R. K. Politiebond „Sf. Mi chael" le VHertogenbosch, om een geldelijke bijdrage voor het tweede halfjaar 1922 en voor het jaar 1923. In verband met het voorstel tot hef niet- vcrleenen van subsidie voor de politieschool te Hilversum, stellen Burgemeester en wet houders den gemeenteraad voor, op dit ver zoek afwijzend te beschikken. c. van den Aigemeenen Bond van Politie personeel in Nederland, om geen subsidie te verleenen aan den bond vermeld onder n. en een adres te zenden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en de Tweede Kamer der Staten-Generaal om spoedig een oplei ding te willen daar stellen van Rijkswege tot dienaar van politie. Burgemeester en wethouders stellen den gemeenteraad voor, dit adres voor kennisge ving aan te nemen. Bij volgno. 133 der gemeentebegrooting moet door den raad ingevolge de verordening betreffende de gemeentepolitie worden be- paald het aantal inspecteurs, k'erken, hoofd agenten en agenlen, dat in 1923 in de ge meente dienst zai doen, benevens de bezol diging van dat personeel in het komende jaar. Bij volgno. 136 moeten worden bepaald de bedragen, die voor k'eeding en uitrusting zullen worden uitgetrokken. Concepten van de bij deze volgnos. te ne men besluiten ziin bij de stukken gevoegd. Bij volgno. 148 moet worden vastgesteld de toelage, welke ann veldwachters wordt gege ven voor vernieuwing en onderhoud van een eigen riiwiel. Voor 1922 is deze toelage bepaald op 80 Een concept besluit hieromtrent is even eens bij de stukken gevoegd. Daarin is de toelage uitaetrokken op 55. Bii volgno 77 stellen burgemeester en wet houders voor, een besluit te nemen tot het opnemen van kasge'd in 1923 tot een maxi mum-bedrag van 500 000. Bii volgno. 77 stellen burgemeester en wet houders voor, een besluit te nemen tot bet opnemen van kasgeld in 1923 tot een maxi mum-bedrag van f 500.000. Een conceptbesluit hiertoe is bij de stukken gevoegd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2