BUITENLAN D Onschuldig veroordeeld Tweede Blad. 28 Npvemfeer 1922 Brieven uit Duitschland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. BERLIN, 21 Nov. 1922. DE „GRAUEN SCHWESTERN" IN BERLIJN. In Neisze, een klein stadje in Silezië, leefde een jonge dame, die reeds op zeer jeugdigen leeftijd vele armen en zieken tot troost en opbeuring was door hare lieve kinderlijke blijken van deelname in hun leed. Wees geworden, vatte zij het plan op, zich geheel aan dit liefdewerk te wijden. Drie vriendinnen sloten zich bij haar aan, wat ze bezaten voegden ze bijeen ongeveer 300 Taler en huurden zich een kleine woning, van waaruit zij haar Liefdewerk begonnen. Gedurende het eerste jaar verpleegden ze 110 zieken en deelden 7108 maaltijden uit. Hoe be scheiden hare middelen ook waren ze verkochten alles wat ze aan kleeding en huisraad maar even konden ontberen toch waren ze in staat in het vierde jaar 13750 maaltijden uit te reiken en 430 zieken te verplegen. Zoo was Dorothee Wolf in 1842 bijge staan door Francisca Werner en Mathil- de en Marie Louise Merkert, de sticht ster der St. Elizabeth-Vereeniging, die in 1859 onder de geestelijke orden werd opgenomen. Het werk, 'begonnen door deze vier eenvoudige meisjes in een klein Silezisch stadje, breidde zich uit over geheel Duitschland, Polen, Italië, Zweden en Noorwegen, waar „die Grauen Schwestern" zooals ze genoemd worden, hare werken van Barmhartigheid, uit oefenen in hospitalen, in weeshuizen, in inriehtingen voor opvoeding en red ding van verwaarloosden en in, de wo ningen der zieken en armen zelf. Sedert 1863 verrichten de Grauen Schwestern haar zegenrijken arbeid in Berlijn en wonnen er achting en harte lijke toegenegenheid uit alle kringen der samenleving. Ik behoef voor onze Katho lieke lezers hier wel niet uit te weiden over den aard en de wijze van werken dezer Grauen Schwestern. Overal, waar onze goede nonnetjes optreden, hetzij hier als „graue" of bij u of waar ter we reld ook als „zwarte" zustertjes, ze zijn overal de goede engelen, die helpen en troosten en zoo ontzettend veel nood lenigen. Zij geven zich geheel en met liefde aan hare werken van Barmhartig heid. En als zij zelf in nood zijn, is het dan voor ons niet een graag te vervullen plicht, haar te helpen, zooveel we ver- jnogen De „grauen Schwestern" in Berlijn verkeeren in nood Het voort bestaan harer inrichtingen, die reeds zoovelen voor geestelijken en lichame- lijken ondergang behoedden, dreigt groot gevaar. Terwijl de zusters vroeger voor de armen en zieken, die ze in hunne woning verpleegden voeding en kleeding konden meenemen, behoort dit nu nog maar tot de groote zeldzaamheden, zal wel spoedig géheel moeten ophouden. De betere standen, die hierin vroeger voor zagen, dragen nu zelf hunne kleeren tot op den laatsten draad af en verheugen zich, als hun eigen maaltijd niet al te schraal is. En afgezien nu van deze toch onont beerlijke liefdegaven, veroorzaken de hooge tarieven van alle vervoermiddelen, die door de groote afstanden niet verme den kunnen worden, de zusters groote zorgen. Elk bezoek aan de armen kost de Zus ters aan tram of omnibus reeds 60 Mark! Door de geheele Duitsche pers gaan dikwijls verhalen rond over droevige toestanden in sommige gezinnen, zóó aangrijpend, dat de lezer niet draalt, de Redactie van zijn blad, een bedrag toe te zenden, tot leniging van de'n nood dier gezinnen. Ach, als men alles wist, hoeveel meer zou men doen om te hel pen. Waar de bitterste nood heerscht, daar komen de zustertjes en,als we haar hel pen, dan weten we, dat we door haar den nood lenigen der beklagenswaardigen, wier aanblik ons diep zou ontroeren. Een der inrichtingen, die vroeger tot de financieel gunstigste behoorde, is die voor arme oudjes, voor wie van buitenaf per persoon en per week 3 Mark werd bij gedragen, eene bijdrage, die onlangs met alle macht en goeden wil kon ver hoogd worden tot 8 Mark. En één brood kost 150 Mark, een liter melk 178 Mark, een ei 75 Mark, een pond margarine 1200 Mark enz. Men kan zich voorstellen, met welke zorgen de goede zusters te kampen hebben Het aantal hulpbehoevenden stijgt met den dag en de middelen vloeien niet meer voldoende toe, gevolg van den alge- meenen grooten nood. Wel geeft een ieder nog gaarne naar vermogen en vele gaven stroomen dan ook wel toe, maar hoevele van die gaven zijn noodig om te komen tot een bedrag van honderd duizend Mark en wat be- teefcenen dan nog honderd duizend Mark bij de tegenwoordige ontzettende duurte en hoevele Duitschers zijn er in staat ook maar een tiende of zelfs een honderdste van dit bedrag te offeren Als ge op een kouden avond of in den nacht een paar lieve kindertjes, rillend van kou, uitgeput ziet neerzitten langs den weg, terwijl een gure wind of regen in de gezichtjes slaat, zoudt ge dan niet met innig medelijden de arme kleinen opnemen, om ze te brengen in de koeste rende warmte van uw eigen woning, of, als het in uw bereik ligt, in het gastvrije Huis der goede Zusters, die altijd bereid zijn eiken noodlijdende op te nemen Zooiets droevigs ziet ge niet dikwijls, de Grauen Schwestern in Berlijn zien he laas dagelijks zoo ontzettend veel droe vigs, dat u het hart zou doen breken en altijd helpen zijmaar als haar de middelen ontbreken helpen wij haar dan niet gaarne, opdat ze voort kunnen gaan met haar Liefdewerk, waardoor wij met zoo weinig moeite en opoffering zooveel leed kunnen helpen stillen en deelnemen aan een God zoo welgevallig werk Het adres der goede zustertjes in nood isConvent der Grauen Schwestern von der hl. Elisabeth, Niederwallstrasse, Berlin, C 19. H. L. De Conferentie te Lausanne; de eensgezindheid van den Balkanbond. *»- De verklaring van den Amerikaanschen waarnemer Child. - De heropbouw van Oostenrijk. Onder de Telegrammen: Rusland eischt op de Conferentie te Lausanne dezelfde rechten als de andere mogendheden. De regeering ^van dr. Cuno onderschrijft de laatste nota aan de Commissie van Herstel. Een belangrijke bijeenkomst te Parijs van Millerand, Poincaré, Foch en an dere militaire deskundigen. Mary Mac Swiney vrijgelaten. Een ne derlaag van Harding. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE, volledige overeenstemming tusschen'En- Aan de Daily News wordt uit Konstan tinopel gemeld Wat indruk gemaakt heeft op de Turken gedurende de eerste week der conferentie was niet zoozeer de solidariteit der geallieerden als het overtuigend bewijs van eensgezindheid en vastbeslotenheid van den nieuwen Balkanbond. De Turken waren niet be vreesd voor Engeland, Frankrijk en Ita lië maar wel voor Griekenland, Zuid- Slavië, Bulgarije en Roemenië. Daarin ligt de voornaamste hoop op een goede uitkomst van de conferentie van Lau sanne. De correspondent van de Daily Mail te Lausanne seint dat Curzon ten aanzien van Child's verklaring heeft gezegd „De Engelsche delegatie verheugt zich over deze verklaring: Er is geen verschil van meening tusschen de Engelsche en Amerikaansche regeering nopens de po- tiek van de open deur in het Naburige Dosten en er heerscht volkomen overeen stemming over de Engelsche en Ameri kaansche belangen. De correspondent van Reuter is ge machtigd mede te deelen dat Child vooraf geen mededeeling aan Curzon heeft ver strekt over de Amerikaansche uitspraak ter conferentie gedaan. De correspondent bevestigt voorts uit gezaghebbende bron het bericht van de Daily Mail over de geland en Amerika ten aanzien van de open-deur-politiek. Alle hiermede strij dige berichten zijn terug te brengen tot vijandige propaganda die slechts beoogen een atmosfeer te scheppen die niet be staat. De correspondent verneemt uit Turk- sche bron, dat volgens de berichten uit Angora zeker ongeduld in de nationale vergadering bestaat over de traagheid der vredesonderhandelingen en dat stap pen in voorbereiding zijn, wier aard niet wordt onthuld. In hoeverre dit echt of slechts bedoeld is om de geallieerden aan te zetten vrede te sluiten is niet te zeggen, maar één ding schijnt zeker, dat het in verband met den slechten toestand der nationalistische schatkist uiterst moeilijk zal zijn het leger veel langer bijeen tè houden. Vooral in verband met de nade ring van den winter is het niet onwaar schijnlijk dat het leger, in de langdurige campagne reeds zwaar beproefd, ge leidelijk zal wegsmelten. In een persgesprek met den corres pondent van de Petit Parisien te Lau sanne heeft Nintsjits, de Zuid-Slavische minister van buitenlandsche zaken, ge zegd, dat op den Balkan de spanning aanmerkelijk is afgenomen. Getracht wordt het Grieksche standpunt met de Bulgaarsche wenschen te verzoenen. Nin tsjits was afkeerig van voorloopige rege lingen de toestand op den Balkan moet voorgoed worden vastgesteld. De samenwerking der Baikanstaten, door Nintsjits voorgesteld is geenszins een daad van vijandschap tegen Turkije, De commissie voor territoriale aange legenheden zal heden Dinsdag niet ver gaderen, zulks op verzoek van Ismed pasja, die instructies uit Angora wacht. De ekonomische en financieele com missie zal morgenmiddag bijeenkomen. Rakofsky, de tweede Russische ge volmachtigde, is te Lausanne aange komen. - Men vermoedt dat Rusland en Tur kije overeengekomen zijn voor de Zee- ëngten een regime te eischen, zooals voor den oorlog, 't welk de doorvaart voor alle oorlogsschepen verbood. De Engelsche bladen zijn voMaan dat in de eerste week van de conferentie te Lausanne het stevige front van de ge allieerden op geen enkel punt verzwakt is. De Times merkt op, dat de berichten uit Konstantinopel, Angora en Lau sanne, de drie plaatsen waar over den vrede in de Levant beslist moet worden, over het alge meen gunstig zijn. De Daily Ch micle wijst op de nieuwe ontwaking v.... den Balkanbond van 1912, toen de Servische, Grieksche en Bulgaarsche tijdelijk verder konden zien dan hun kleine eigen belangen en het oog vestigden op de grootere belangen van den Balkan in het algemeen. DE HEROPBOUW VAN OOSTENRIJK. De Nationale Raad heeft in tweede lezing de heropbouw-wet afgehandeld, evenals het financieel hervormings-pro- gramma ingevolge de protokollen van Genève. In derde lezing heeft hij de wet afgehandeld, waarbij het reglement van orde in dien zin' gewijzigd wordt, dat de president van den Nationalen Raad op verzoek van een vierde der leden den Raad ten allen tijde bijeen moet roepen. Verder werd met de stemmen der so ciaal-democraten in tweede en derde le zing de wet aangenomen, waarbij een bui tengewone kabinetsraad ingesteld wordt ter uitoefening van de buitengewone volmachten die aan de regeering ver strekt worden. De Weensche bladen hebben geen vol ledig bericht over de nachtvergadering van het parlement, waarvan de bedoe ling was het ^wetsontwerp betreffende het.gezondmaken van de Oostenrijksche financiën af te handelen. De bladen mel den, dat de vergadering om twee uur 's nachts nog niet was afgeloopen en zij twijfelen er niet aan dat het ontwerp wordt aangenomen.. De communistische Rote Fahne stelt het voor alsof het ont werp reeds aangenomen is. Het blad noemt den zwarten Zaterdag een dag van verraad, waarop de bour geoisie het proletariaat tot den honger dood veroordeeld heeft. De communistische betooging is Zon dag rustig verloopen. Er was een groote politiemacht op de been, die de staatsge bouwen, in het bijzonder het parlement, bewaakte, 's Middags werd de parlements vergadering tijdens de betooging afge broken, waarvoor de begrafenis van Lainer als voorwendsel gebruikt werd. De burgerlijke bladen schatten het aan tal deelnemers op vijfduizend mensch^n. Sommige bladen spreken van een vol komen mislukking, maar de Rote Fahne spreekt van dertigduizend deelnemers. UIT ITALIË. De Italiaansche Kamer is de discussie begonnen over het wetsontwerp, waarbij volmacht aan de regeering gegeven wordt om eenige dringende vraagstukken op te lossen. De Kamer heeft met 275 te gen 90 stemmen een motie van Ran- daccio, goedgekeurd door de regeering, aangenomen. In die motie wordt ge zegd, dat de Kamer het in het hooge belang van het vaderland noodig acht de regeering met een volmacht te bekleeden, waardoor zij in staat is vrijelijk, zonder de moeilijkheden der parlementaire werk wijze, de meest dringende vraagstukken op het gebied van financiën en openbare administratie op te lossen en dat de Kamer het onderwerp goedkeurt en overgaat tot de behandeling der artike len. Op voorstel van Mussolini is de Ita liaansche Kamer voor onbepaalden tijd verdaagd. DE NIEUWE KALIEF. Volgens berichten uit Konstantinopel wordt het meer en meer duidelijk, dat Medjid's kalifaat eerder een Turksch dan een pan-islamietisch karakter draagt. Mufid Effendi, voorzitter van de delega tie van Angora, kondigt aan, dat voort aan de gebeden, waarin de naam van den kalief wordt genoemd, in alle mos keeën te Konstantinopel in het Turksch in plaats van in het Arabisch moeten voorgelezen. Voortaan zal het Turksch mohamedanisme in den beperksten zin de staatsgodsdienst zijn. Duizenden Tur ken vreezen de gevolgen hiervan voor de islamietisclie eenheid, maar durven met in het openbaar te protesteeren. DE MOGENDHEDEN EN TURKIJE. Tusschen dc geallieerden en Rafet Pa Ja is overeenstemming bereik^SfcjaLc e politie. Er is besloten, de Grieken en Russen tot aan de onderteekening van den vrede op denzelfden voet te behan delen als de onderdanen van andere mogendheden. FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. Het communiqué, dat er in de Duit sche pers verschenen is, trachtende de mededeelingen door Poincaré in de Ka mer gedaan te ontzenuwen, geeft aan leiding tot verscheidene opmerkingen. In strijd met wat in het Duitsche com muniqué gezegd is, zijn de nieuwe dien sten voor de uitvoering van het ver drag maar van zeer geringen invloed op de uitbreiding van het aantal ambtenaren. Op de spoorwegen was hun aantal in 1918 740,502; op 1 April 1922 bedroeg het 1,020,000. Voor de posterijen zijn deze cijfers 247,174 en 319,250. Wat de belasting op het inkomen be treft, uit de cijfers blijkt, dat meer dan de helft van de opbrengst der inkomsten belasting afkomstig is van heffingen op salaris en traktement. DE CRISIS IN CHINA. De Times verneemt uit Peking dat de partij, welke generaal Tsaokoen voor het presidentschap heeft uitgekozen, er in is geslaagd het kabinet van Wangtsjoenghai omver te werpen. Generaal Woe-pe-ifoe veranderde van front en heeft zijn op positie tegen Tsaokoen laten varen. Toen Woe-pei-foe's houding bekend werd, be sloot Wangtsjoenghai af te treden, daar het onmogelijk was, tegen de vereenigde militaristen in te gaan. Ook Lowenkan, de minister van fi nanciën, die in de gevangenis de behan deling van zijn zaak afwacht, is afgetre den. Het kabinet zal nu worden her vormd onder leiding van Tsaokoen, die door Tsjangtsolin in zijn houding wordt gesteund. DE SUBSIDIEERING DER AMER. SCHEEPVAART. Uit New-York wordt d.d. gisteren ge meld, dat de hearstbladen, welke het wetsontwerp ter subsidieering van de scheepvaart krachtig steunen, zijn over gegaan tot een anti-Britschen aanval aan den vooravond van den dag, waarop het Congres over dien maatregel moet stemmen. De New-York American pu bliceert zoogenaamde onthullingen, waar in beweerde pogingen worden aange toond van de Britsche diplomatieke con sulaire vertegenwoordigers in de Ver. Staten van de pers tegen het ontwerp op te zetten. Het Britsche gezantschap heeft een nadrukkelijke tegenspraak gepubliceerd. DE NOODTOESTAND DER FRANSCHE STUDENTEN. De duurte van het leven blijkt ook op een wijze,Idie aan duidelijkheid niets te wenschen laat, uit de daling van het aantal studenten, ingeschreven aan de universiteit te Parijs. Voor den oorlog bedroeg dat aantal 17.300, thans 10.600. Het gemeentebestuur van Parijs heeft reeds verschillende middelen overwo gen om in den treurigen toestand ver betering te brengen. Zoo zullen de lezers zich herinneren, dat er een voorstel is ingediend om eenige groote, leegstaande gemeentelijke gebouwen tegen uiterst lage prijzen als studentenwoningen te verhuren, zonder dat dit afbreuk zou doen aan het aandeel dat de gemeente genomen had in de oprichting van de z.g. cité universitaire. Missoffe, een lid van den Parijsclmn gemeenteraad, wil nu voor de behoef g studenten aan de universiteit te Pa, j de mogelijkheid openen door behoorlijk bezoldigd bijwerk voor de gemeente voor een deel in hun onderhoud te voorzien. En zonder nu in conflict te komen met de wet, die aan oud-gedienden en oor logsverminkten bepaalde gemeentelijke baantjes voorbehoudt, wil Missoffe de stad Parijs een nieuw kader laten vor men van tijdelijke ambtenaren van 16 tot 25 jaar oud, ingeschreven bij een faculteit." Missoffe is bovendien over tuigd, dat deze jongelui in de verschillen de takken van openbaren dienst uitste kend werk kunnen leveren. Uit Kamerrijk meldt Belga, dat bij de verkiezing voor den Algemeenen Raad in het kanton Solesmes de commu nist Marty, die nog in gevangenschap verkeert in verhang met de muiterij op de Zwarte Zeevloot, met 2563 stemmen gekozen is. De Matin maakt melding van het feit, dat Duitschland, dat volgens het blad verklaart niet bij machte te zijn de verwoeste gebieden te herstellen, in 1921/22 in Argentinië 159.000 balen wol gekocht heeft, ter waarde van 318 millioen frank. De Duitsche Rijksdag heeft Zater dag de zesde aanvullingsbegrooting aan genomen. Deze vermeerdert het tekort, oorspronkelijk op 233 milliard geraamd tot 890 milliard, waarvan 46 milliard gedekt is door de opbrengst der gedwon gen leening, zoodat 844 milliard ongedekt blijft. .Hierin zijn 613 milliard voor de uitvoering van het vredesverdrag van Versailles begrepen. De Bcrlijnsche poljtie heeft twee Polen gearresteerd die reeds geruimen tijd valsche passen vervaardigden. In hun bezit is een groot aantal valsche stempels gevonden. Zaterdagmiddag brak brand uit in een in het Zuiden van Berlijn gelegen huis. Een vader, die te vergeefs had getracht met zijn gezin zich uit de op de tweede verdieping gelegen woning te redden, sprong met zijn 13-jarigen zoon uit het raam. De man kwam op een der wagens van de toegesnelde brandweer terecht en werd op den slag gedood, ter wijl de knaap levensgevaarlijk gewond werd. De overige bewoners der boven verdiepingen konden in veiligheid wor den gebracht. Een talrijke menigte die ter plaatse verschenen was, nam een dreigende hou ding tegen het personeel der brandweer aan, daar dit bij de redding te traag zou zijn opgetreden en aldus de beide slacht offers had bewogen uit het raam te springen. De brandweer protesteert tegen de beschuldiging en beweert dat toen de vader zich naar beneden stortte, de red dingsladder reeds werd opgesteld. Te München is een uitvinder van een nieuwe parachute op jammerlijke wijze om het leven gekomen. De man sprong van 500 M. hoogte uit een Rum- pier vliegtuig. De parachute opende zich niet en de uitvinder werd op slag gedood. De man was ondanks het slechte weer opgestegen nadat hij reeds verleden week wegens het slechte weer zijn de monstratie had uitgesteld. Te München is de drogist Dosch.die tijdens de radenrepubliek hoofdcom missaris van politie was, wegens diefstal van een fiets tot 1 maand gevangenis straf veroordeeld. De Daily Express verneemt dat Bonar Law directeuren van groote scheep vaart- en spoorwegmaatschappijen bij een heeft geroepen, om te beraadslagen over plannen voor aanleg en uitbreiding van spoorwegen als middel tot werk verschaffing. Blijkens het rapport van het werk loosheidcomité was het aantal werkloo- zen in Zweden op 31 October 37.300, w.o. 16.400 in de steden en 20.900 op het platteland, 2300 werkloozen ont vingen onderstand van staatswege, te gen 61.800 in Januari, 65.400 in Febr., '63.400 in Maart, 53.100 in April, 8000 in Mei, 8400 in Juni, 4800 in Juli, 2350 in Aug. en 2330 in Sept. Bij de werk verschaffing van staatswege, die dit jaar 52 millioen kronen heeft gekost, waren eind October 20.200 werkloozen aan den arbeid. Het Zuid-Hollandsch gedeelte van de scheepvaartverbinding. AmsterdamGoudaRotterdam. De vrijwillige ouderdoms- verzekering. De opheffing van het Dep. van Landbouw. Overzicht van de ingevolge de inva liditeit en ouderdomswet 1919 toege stane renten. Gedenkboek 1898—1923. Het bezoek van minister Dior aan de Fransche tentoonstelling te Amsterdam. FEUILLETON. Ik moet dus aan kenners 't beoordeelen overlaten. Mary is bezig thuis een kleine verzameling aan te leggen van schilderij en, die zeer zeker goed zal slagenj daar gij haar in de keuze behulpzaam zijt Men heeft mij een Rubens te koop aan geboden en staat voor de echtheid in, maar is de echtheid onbetwistbaar De schilderij schijnt mij prachtig toe en Mary is het met mij eens, hoewel dit niet veel bewijstMen beweert trouwens, dat sommige oude copieën dikwijls voor oorspronkelijke stukken worden aangezien Is deze Rubens een copie Men vraagt mij daarvoor, zooals wel kunt nagaan, een zeer hoogen prijs. Ik wil gaarne veel betalen, maar ik zou niet gaarne het slachtoffer van bedriegerij worden Derhalve vraag ik u de zaak op te lossen, door uw oordeel te geven." Ik ben geheel te uwer beschikking.... ^Vaar is die schilderij „Bij 'n koopman in deMartelaarstraat." „Weymann, niet waar J cl "En de schilderij die een meter hoog is en'één meter twintig breed, stelt voor „De Vergadering der Goden juistIk zie dat gij die schilderij kent. Welnu kan ik ze koopen Hoe denkt gij daarover „Pas wel daarvoor op "zij is dus slecht Heelemaal niet, zij is vrij goed, maar het is slechts een copie. Weymann vraagt u vijftig duizend franken voor de „Ver gadering der Goden Het origineel zou meer waard zijn. De copie is met twee duizend franken goed betaald.... Koop die derhalve niet. „Duizendmaal dank voor dien goeden raad. Het is een ware dienst, dien gij mij bewijst „En ik ben zeer gelukkig u dien te heb ben kunnen bewijzen. Thans is het mijne beurt iets aan u te vrzagen." „Het is u bij voorbaat toegestaan. Wat verlangt gij „Mij te zeggen, op welken dag en welk uur u mij de eer zult willen aandoen, mij in uw huis te ontvangen „Dag en uur zullen de uwe zijn, mijn waarde kunstenaar. Hebt u mij iets gewichtigs mede te deelen „Ik zal bij u als tolk optreden van mijn vriend Lucien Labroue.antwoord de de schilder, terwijl hij op den jongen man een bevelenden blik wierp. Lucien verstond dien blik en voelde eene rilling over zijn rug gaan. „Ahzeide Paul Harmant, ter wijl hij Lucien aanzag. Etienne vervolgde „Gij wee.t, waarde heer, dat Lucien Labroue wees is „Ja, ja, stamelde Jacques Garaud, wiens voorhoofd plotseling geplooid werd. Hij wist het inderdaad goed, want door den vader te vermoorden, had hij het kind tot wees gemaakt. „De heer Labroue heeft mij verzocht als'vader voor hein op te treden/^vervolg- de de kunstenaar." De groote industriëel stond op. Zijn gelaat was geheel veranderd. De plooien uit zijn voorhoofd waren als door een wonder verdwenen. „O, dan begrijp ik^reeds alles," ant woordde hij glimlachend. „Lucien aan vaardt wat ik gelukkig genoeg geweestben hem te kunnen aanbieden. Wij zijn hier als in familie kring, mijne heeren. Gij en Georges Darier zijt intieme vrienden van Lucien Labroue. Wij hebben hier dus niet te zwijgen. Lucien door een zeer te prijzen gevoel, dat hem in mijne oogen nog ver heft, geleid, had eenige dagen gevraagd om na te denken. Thans heeft hij alles goed overwogen en zeker hebben hem üw raadgevingen niet ontbroken. Daarvoor ben ik u zeer dankbaar. Het doel van uw bezoek zal dan zijn mij de hand van mijn dochter te vragen oor mijn vriend Lucien Labroue, niet waar mijnheer Castel Etienne gaf door een nieuw teeken aan den jongen man te kennen, dat hij spreken moest. Jules Labroue's zoon, die onwillekeu rig den machtigen invloed van den schil der onderging, antwoordde„Ja mijn heer." „Wel, beste vrienden, de vraag is toege staan, dat weet gij welreeds bij voor baat was zij toegestaan. Wij zullen dan nog slechts eenige voorloopige schikkin gen te maken hebben. Ik reken op den heer Darier, dien ik als een advocaat van den eersten rang ken, om met mij de arti kelen van een contract op te maken, dat dan aan een notaris zal onderworpen worden." „Beschik over mij, mijnheer," antwoord de de advocaat. „En wat zegt nu juffrouw Mary vroeg Paul Harmant lachend. Het meisje wierp zich in de armen van haar- vader, omhelsde hem, en sprak „O, ik ben al te gelukkig. Mij dunkt dat het een droom is." „Ik heb een voorstel," hernam de in dustrieel. „De heeren hebben voor heden toch geen bijzondere plannen „Wij wenschen den dag te zamen door te brengen," antwoordde Etienne Castel. „Ge zult elkander niet verlaten, maar ons gezamenlijk het genoegen doen heden in de Murillostraat te komen dineeren." Het voorstel van Harmant maakte de plannen van den schilder zeer gemakke lijk ter uitvoering. Hij haastte zich te antwoorden „In naam mijner vrienden en in mijn naam neem ik uw voorstel aan." „Dan ga ik u verlaten," riep Mary leven dig, vol vreugde uit. „Vader gij zult wel een rijtuig weten te vinden. Ik keer met het onze naar huis terug. Er zal nog wat te doen zijn." „Ga mijn kind," sprak Jacques Garaud zijne dochter omhelzend. „Ook wij zullen u spoedig volgen." Etienne Castel gevoelde zich gelukkig dat het meisje zich verwijderde hij ge- Leidde haar tot de voordeur, waar het rijtuig wachtte. Paul Harmant ging naar Lucien. „Mijn beste vriend," sprak hij op een toó'n, die van ontroering beefde, „gij maakt mij den gelukkigsten der men- schen en vooral der vadersVanaf dit oogenblik is Mary buiten gevaar. Uwe onverschilligheid doodde haar. Lang zaam zag ik haar wegkwijnen en onwil lekeurig verachtte ik u. Ziet gij het, mijne heeren, voegde hij er bij, met de achter zijde der hand dikke tranen afvegend, die hem uit de oogen parelden. Ik bmin mijn kind boven alles ter wereld .Slechts haar heb ik op aarde Zij bemint Lucien met een liefde, zoo groot om er van te sterven en ik wachtte ongeduldig den dag af, dat Lucien met haar medelijden zou hebben. Ik wachtte dat hij het be sluit zou nemen haar te redden en angstig vroeg ik mij af of dit niet te laat geschie den zou. Lang, zeer lang heb ik gewacht en God wete wat ik te lijden had. Mijn ergsten vijand wensch ik zoo iets niet toe Doch, enfin, heden is de dag van het lijden voorbij. De wedergeboorte is aangebroken. Ik herleef. Dank, heb dank 1" Lucien drukte werktuigelijk de hand, hem door den millionnair aangeboden. Allereerst stelde hij zich deze vraag „Slaap ik niet en ben ik niet op het punt geheel ontnuchterd te ontwaken Voorstel van Gedeput. Staten van ~Z.-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben uit overweging, dat het wenschelijk is, dat de vaarweg AmsterdamGoudaRotter dam wordt ingericht voor het verkeer met schepen van 2000 ton aan de prov. Staten ter vaststelling voorgedragen een ontwerp-be- sluit betrekkelijk deze aangelegenheid. Daarbij wordt voorgesteld zich in beginsel bereid te verklaren om: A. De drie rijkswerken in den waterweg tuschen den IJssel bij Gouda en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder, zijnde de Mallegatsluis en de Rabatbrug te Gouda en de Gouwesluis onder Alphen a. d. Rijn, met de daarbij behoorende dienstvoorwerpen enz. in beheer en onderhoud bij de Provincie over te nemen. B. Voor rekening der Provincie: le. een nieuwe verbinding te maken tus schen den Hollandschen IJssel en de Gouwe volgens het grootste der in een rapport van den hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat van 7 Januari 1914 omschreven plannen: 2e. de Gouwe in de kommen van Wad- dinxveen en Boskoop te verbreeden met ver nieuwing van de bruggen aldaar en de in vaart in de Gouwe te Gouwe Sluis te ver ruimen; •3e. de bruggen te Molengarsbrug en Wou- brugge te vernieuwen; 4e. de helft bij te dagen in de kosten van overneming door de Provincie Noord-Hol land van de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder nabij Leimuiden, een en ander op den voet als verder in het ont werpbesluit wordt vermeldt, n.l.: I. Het Rijk verleent aan de Provincie voor het onder B. le. genoemde werk een subsidie ten bedrage van de helft der kosten en voor de onder B. 2e. genoemde werken een subsi die ten bedrage van een derde der kosten en verbindt zich den Hollandschen IJsel bene den de monding van de nieuwe IJselsluis, begrepen in het onder B. le. genoemde plan, op kosten van 't Rijk geschikt te maken voor schepen van 80 m. lengte en ongeveer 10 M. breedte. II. De Provincie Noord-Holland verbindt zich de in den bovengenoemden vaarweg ge legen bruggen nabij Leimuiden en te Aals meer te vervangen door bruggen met een doorvaartwijdte van 14 M. ÏII. De gemeente Amsterdam verbindt zich de Overtoomsche sluis aldaar te vervangen door een schutsluis in het Nieuwe Meer van ongeveer dezelfde afmetingen als die welke zijn vastgesteld voor de hiervoren bedoelde nieuwe IJselsluis. IV. Bij de overneming van de onder A vermelde Rijkswerken gaat het daaraan ver bonden personeel in dienst van. de provmafl over. V. Het Rijk vergoedt jaarlijks aan de Pro vincie voor onderhou dder over te nemen werken een bedrag van 70OQ en voor be diening een zoodanig bedrag als overeenkomt met het totaal der jaarwedden van het aan de werken verbonden personeel in het laatste aan de overneming voorafgaande jaar, ver meerderd met een per jaar of in eens te be talen vergoeding van de lasten, welke de Provincie als gevolg van den overgang van het personeel op zich neemt ter zake aan de vergelding van vroegere dienstjaren met pensioen. VI. De overneming geschiedt op een nader te bepalen tijdstip en niet dan, nadat de nieuwe verbinding tusschen den IJsel en de Gouwe in gebruik is genomen. C. Voor het geval Rijnland bereid is mede te werken aan het dienstbaar maken van de nieuw te maken verbinding tusschen den Hollandschen IJsel en de Gouwe aan de in- en uitlaatbelangen van dat Hoogheemraad schap en tot het versterken van de bemaling van zijn boezem op den Hollandschen IJsel, tengevolge van welk laatste te Gouwesluis met het bouwen alleen van een keersluis zal kunnen worden volstaan. le. door de Provincie, op kosten van Rijn land, naast de hierboven gemelde nieuwe IJselsluis een inlaatsluis voor dat Hoogheem raadschap te doen bouwen, alsmede een af wateringskanaal te doen graven achter die inlaatsluis, en uitmondende in het nieuw te maken verbindingskanaal tusschen den Hol landschen IJsel en de Gouwe met dien ver stande, dat de voor het maken van deze wer ken benoodigde grond kosteloos aan Rijnland in gebruik wordt gegeven. 2e. aan Rijnland ten behoeve van de stich ting door dat Hoogheemraadschap van een electrisch gemaal bij de te maken inlaatsluis aan den Hollandschen IJsel, overeenkomstig een door Gedeputeerde Staten vooraf goed gekeurd plan met bestek en begrooting, een bijdrage te verleenen van 274,000. De Vereeniging voor Levensverzekering heeft een commissie benoemd tot onderzoek naar de Vrijwillige Ouderdomsverzekeringen volgens de Ouderdomswet 1919 (wijze van propaganda, re sultaten, kosten, kosten in verband met de re sultaten, verhouding tot het particulier bedrijf enz.) Voorzitter is de heer F. J. W. Drion, oud-lid der Tweede Kamer; leden zijn de heeren: dr. W. A. Poort, te Leeuwarden; jhr. mr. H. Smis- saert en C. M. Simonsz, 4e 's-Gravenhage, en secretaris is de heer G. L. Janssen, Boompje» 10, Rotterdam. De bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken rakende de Departements ambtenaren en het daarmee gelijk te stellen personeel vergaderde dezer dagen voornamelijk in verband met de voorgenomen opheffing van het Departement van L., N- en H. Nadat het Reglement van Orde in tweede lezing was vastgesteld, werd na uitvoerige ge- dachtenwisseling besloten de volgende motie ter kennis van de Regeering te brengen: „De bijzondere commissie spreekt, met het" oog op den voorgenomen maatregel tot op heffing van het Departement van L., N. en H. en de overbrenging van de verschillende afdee- lingen van genoemd Departement naar de De partementen van Binnenlandsche Zaken, Ar beid en Waterstaat, de wenschelijkheid uit, dat de Regeering ten aanzien van personeel, dat als gevolg van dien maatregel overcompleet mocht worden, de gedragslijn zal volgen, door de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in zake afvloeiing van personeel aan bevolen en door de Regeering in hoofdzaak aanvaard, in dier voegt, dat het personeel van de vier genoemde Departementen in dit opzicht als één geheel zal worden beschouwd. Verder verzoekt de commissie aan de Regee ring niet tot ontslag van ambtenaren van het Departement van L. N. en H. over te gaan, aoo- lang de Regeering aangaande bovenstaand ad vies geen beslissing zal hebben genomen.'' Op 1 November 1922 werden 1635 welu- wen-ren'en en 3446 wee zon renten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier wet 23125 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkre gen Ouderdomsrente van drie gulden por week. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 53.71 personen in het genot van eene als vrucht hunner ver zekering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week. Van het „Gedenkboek 1$981923" zat, behalve een drietal speciaal daarvoor bestem de prachtuitgaven, ook een volksuitgave verschijnen. Daar de kosten van deze volks uitgave niet gedekt kunnen worden door den lagen verkoopprijs, is het de bedoeling uit Üe baten der prachtuitgaven, die als zoodanig niet in den handel worden ge bracht, een steunfonds te vormen, waaruit de ko6ten voor volksuitgave worden bestre den. De „Echo de Paris" betuigt instemming met het besluit der regeering, minister Dior af te vaardgen naar de Fransche tentoonstelling te Amsterdam. Tijdens het bezoek van minister Dior, zal het gemeentebestuur en de Kamér van Koop handel te Amsterdam een maaltijd aanbieden. Ook staat op bet programma een ontvangst door de Koningin en Prins Hendrik. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5