Nederland en China. De Vlootwet-commissie. Het Fransche gezantschap. Ned. Bond van Gemeente-ambte naren. Het Haagsche raadslid en Statenlid C. D. Wesseling. Herziening L. O. Wet De veemarkten in Zuid-Holland heropend. VERKEER EN POSTERIJEN. De spoorwegtarieven. GEMENGD NIEUWS. Straatroof te 'sHage. Het genelmzinnige geval te Bergen. Valutakoopjes?? Het ontstaan en voorkomen van schrijfkramp. Wat is de zeldzaamste postzegel? MARKTNIEUWS. VAN ON ze RpBAAOLOOZE TELEFOON fi De conferentie te Lausanne. De Russen te Lausanne. Uitlatingen van Rakowsky. De Vereenigde Staten en Turkije. Het verdrag van San Remo ont* bonden. Belangrijke besprekingen te Parijs. Het kabinet Cuno en de commissie van herstel. Uit het Lagerhuis. De Iersche grondwet in het Lagerhuis. Uit Ierland. Relletjes te New-York. Een nederlaag van Harding in den Scnfldt 30 menschen verdronken. (jeorges uarier had medelijden met ien vader, die het leven van zijn kind cheen afhankelijk te maken van deze chtverbintenis, die Lucieft zoo zwaar „•heen te wezen. Etienne Castel staarde Paul Harmant 00 rustig mogelijk aan en dacht „Is het waarschijnlijk, is 't aanneme- ijic, dat die man, door iedereen bewon- erd en .geacht, de beste der vaders, de •llendigste der booswichten zou zijn?.. 4een, neen,dat is niet aan te nemen. Paul Harmant hernam zijne koelbloe- iigheid. „Ziedaar de gelukkigste dag mijns evens." zeide hij. „Duidt mij mijne ont- oering niet ten kwade.... De vreugde leed mij bijna stikken." „Het verheugt mij dat die vreugde uw teel is geworden in mijn atelier. Moge zij rnn langen duur zijn voegde hij er p gedempten toon bij. Zoo sprekend was Etienne het schilder tuk genaderd, dat met een groen doek »edekt was en nog steeds aan den wand ling in zijn atelier. Om het gesprek, dat thans op een vrij nelancholischen tpon gevoerd werd, op *n ander thema te brengen, vroeg jeorges Darier „Hebt gij eindelijk uw tableau geëin digd, beste voogd Of, laat ik mij beter uitdrukken, hoe is het met mijn tableau „Nog enkele kleinigheden heb ik na te gaan en dan is alles gereed." Paul Harmant had het hoofd opgehe ven en luisterde. „Een nieuw werk, mijnheer Castel vroeg hij. „O, neen," antwoordde de schilder. „Een en twintig jaar geleden begon ik het reeds en thans eerst wordt het voleindigd." „Een landschap „Neen, een dramatisch tooneel, waar van ik een schets genomen heb kort na den gewelddadigen dood uws vaders, beste Lucien," hernam de schilder. Toen Paul Harmant deze woorden hoorde, ontstelde hij zeer, doch wist zich zoo goed te bedwingen, dat de schilder er niets van merkte. „En wanneer dan vroeg Jules La- brëue's zoon. „Ik heb die schets genomen twee dagen na de misdaad van Alfortville. De vrouw die tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld onder de_beschuldiging uw vader vermoord te hebben, neemt daarop de eerste plaats in." Terwijl Etienne Castel sprak, vestigde hij de oogen op he. gdaat van den groo ten indu t ieel. Deze toonae zich onverschillig, of schoon er een rilling door al zijn leden ging. Lucien deed een stap vooruit. Op dat oogenblik ontdekte de schilder het doek voor de oogen der aanwezigen. „Neemt Jeanne Fortier de eerste plaats in "op dat doek vroeg hij. De drie bezoekers hielden er de oogen strak op gevestigd. 1 „Ja, en "ik meen te mogen ^bevestigen, dat de gelijkenis uitstekend *is." Etienne hield steeds den blik op Ma ry's vader. Hij zag dat de industrieel een oogenblik huiverde. Onmiddellijk weer toonde hij zijn gewone kalmte. De schilder ging voort „Dit toonee! herinnert mij aan het oogenblik, toen Jeanne Fortier, die op de pastorie van Chevry bij den oom van Georges een toevluchtsoord had gezocht, door de gendarmes in de tegenwoordig heid van den burgemeester van het dorp werd gearresteerd." „En dat kind vroeg de millionnair op" den natuurlijksten toon der wereld. „Dat kind is de zoon van madame Darier, die hier ook op het doek staat de zuster van den pastoor, dien ik in het midden eene plaats heb gegeven. Die kleine is Georges Darier, uw advocaat. En dit kleine kartonnen paardje is niet een schepping van mijn brein, maar een speelgoed door madame Darier aan haren zoon geschonken." „Ziedaar dan de vrouw," riep de vroe gere Jacques Garaud uit, „die van Lucie een wees gemaakt heeft „Ja mijnheer." "/t Is een zonderling toeval dat haar gebracht heeft op de plaats, waar gij u ook toevallig bevondt, om u de gelegen heid te schenken het portret dier ellen dige vrouw te schilderen." „WerkelijkDoch het toeval werkt dikwijls zeer zonderling." Lucien Labroue kon de oogen van Jean ne's gelaat niet afhouden, terwijl Georges steeds den blik gevestigd hield op ma dame Darier, die hij zijne moeder achtte. „Zonderling 1" sprak Lucien eensklaps. „Wat dan vroeg de schilder. „Eene buitengewone gelijkenis treft nij zeer." De gelijkenis van Jeanne met een meisje, dat gij kent, met juffrouw Lucie zeker Die gelijkenis kan niets zonder lings bieden, daar Lucie hare dochter is." „Ik spreek van eene andere gelijkenis.' ..Zoo „ja. Doch ik kan mij vergissen, want er is een zeer groot verschil in de jaren. Ik heb 't oog op een vrouw van ruim vijftig jaren." „Tot welke klasse behoort die vrouw vroeg de industrieel eensklaps. „Tor de klasse, die met zwaren han denarbeid het brood moet verdienen. Ik bedoel hier een arm, maar door en door eerlijk schepsel, vol moed en wils kracht, dat zeker niets gemeens heeft met Jeanne Fortier." 1 „Woont die vrouw te Parijs?" „Ja, reeds'lang, naar ik geloof. Vroeger woonde zij te Alfortville, waar zij, naar haar eigen verzekering, zeer goed mijn vader gekend heeft." „Wat deed zij voor den kost „Wat zij nog doet.Zij is brooddraagster. „En heet?" „Lise PerinMaar zeker heb ik mij deerlijk vergist en ik erkep thans mijne dwaling, riu ik beter toezie. De gelijkenis was zeker een spel mijner ver beelding, niettegenstaande sommige trek ken van overeenkomst toch niet kunnen weggecijferd worden." Paul Harmant die zonder den schijn daarvan aan te nemen, toch op verre na niet op zijn gemak was, sprak bijzich- zelven j „Ziedaar een doek, dat al te veel her inneringen wekt 't Moet het mijne wor den." „Dit schilderstuk is wellicht te koop vroeg de millionnair aan Etienne Castel. „Gelief mij te zeggen, waarom gij die vraag tot mij richt," sprak de schilder. „Omdat ik het voortreffelijk acht, om dat het een werk is van eersten rang, dat de luister zou zijn mijner galerij en het daarom koopen wil." „Maar dat is begeestering, mijnheer Harmant," antwoordde Etienne Castel met een glimlachje, „en dat voor iemand, die geen bijzondere kennis van de schil derkunst heeft, zooals u daarevaf nog verzekerdet „Dat is vfraar. Doch uw werk oefent op mij een diepen indruk uit. De teeke- ning, de kleuren, de uitdrukking, alles schijnt mij volmaakt. Kortom, ik wensch het doek te koopen, wat het ook kosten moge," „Dat zal moeilijk gaan, mijnheer." „Waarom „Omdat het mij niet meer toebehoort.' „Zou de eigenaar het mij niet tegen een beduidende som willen afstaan Men deelt mede, dat de stappen tot oprich ting ran een Nederlandsch-Chineesche Ver- eeniging te Amsterdam en een Chineesch-Ne- derlandsche Vereeruging te Pekingonder de losphnën ran de Ver. „Nederland in den Vreemde" thans roo verre zijn gevorderd, dat binnenkort de definitieve oprichting kan vror- den tegemoet gezen. De enkele dagen geleden onder voorzit terschap van mr. B. J. H. Pa tij n ingestelde Vlootwetoommissie zal reeds Woensdagmid dag a.3, des namiddags 2 nor, door den mi nister van Marine, den heer Westerveld, in een der zalen van het departement van Binneilandacte Zaken geïia a'leerd worden. De „Echo de Paris" verneemt, naar Havas uit Parijs seint, dat, in geval de Fransche ge zant te 's-Gravenhage, de heer Charles Benoist benoemd zal worden tot opvolger van den heer Jonnarts, als gezant bij den Heiligen Stoel, de heer Arm and Bernard, prefect van het Dep. „Alpes Maritimes" in aanmerking kornet voor gezant van Frankrijk in Nederland. HET INVOERRECHT OP SIGAREN EN DE GRONDWETSHERZIENING. In de Woensdag te houden eerste ritting der Eerste Kamer zullen aan de orde worden ge steld het wetsontwerp tot wijziging op het in voerrecht op sigaren en de Grondwetsherzie ning. Tot voorzifter van den Nederlandschen Bond van Gemeente-ambtenaren in de plaats van den heer A. Jongbloed, burgemeester van Sleen, die ontslag nam is bij candidaatstelling ge kozen de heer A. R. Veenstra, secretaris der gemeente Amersfoort. In de Maandagavond gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad liet de heer C. D. Wesseling in zijn redevoering doorsche meren, dat hij binnenkort zal heengaan als lid van den gemeenteraad. Hieromtrent nader om inlichtingen gevraagd, deelde de heer Wesseling mede, dat hij bij de a.s, verkiezingen zijn mandaten als Staten- en Raadslid niet meer hernieuwd wenscht te zien, „.omdat het bestuur van de R.K. Vereeniging RijkXkiesktring 's-Gravenhage tegen de vroeger aangegane overeenkomst op de meeting in Ve ritas zich niet wil neerleggen bij de uitspraak der commissie Aengenent.'' Volgens de Tijd zou de regeering er prijs op stellen, Jat de technische herziening van de wet op bet lager onderwijs in de Tweede Ka mer nog voor het Kerstreces haar beslag kreeg. Het ligt dan ock in de bedoeling van de cen trale sec!'* en van den voorzitter, aldus het blad voor Kerstmi* niet alleen de Staatsbegr jo- ling, mar-r ook Je koloniale begrootingen en de Onderwijswet van minister De Visser te la ten afdoen. De veemarkten in Zuid-Holland zijn her opend, en Maandag is te Rotterdam, waar de weekmarkten op Maandag en Dinsdag zijn, iroor het eerst weer markt gehouden. Die kor te sluiten der markten door den veeartsenij- kundigen dienst, werd gemotiveerd door het 18 dagen durend incubatie-tijd perk voor mond- en klauwzeer. De 3 weken sluiting zouden enkel gediend hebben als proef- en controle-middel, doch men schrijft de spoe dige heropening der markten ook toe aan de actie, die de veehandelaren hebben gevoerd. Evenwel heeft reeds die korte sluiting den veehandel voor honderdduizenden benadeeld. Intusschen is met het heropenen der mark en het verbod van vervoer slechts ten- deele opgeheven, doordat het vee nog slechts alleen per spoor vervoerd mag worden. Verscheidene slagers in de kleine plaatsen, niet aan den spoorweg gelegen, werden daar door gedupeerd, doordat zij nu geen koe kon den thuisbrengen. Men tracht evenwel aan dit bezwaar tegemoet te komen door het ver voer van vee onder poliüegeleide toe te staan, voor zoover er politie beschikbaar is. Wat de markt zelf betreft, de aanvoer was veel geringer nu ze in het openbaar werd ge houden, dan de twee vorige weken, toen de verkoop in de stallen plaats vond. Dien ver minderden aanroer schrijft men hieraan toe, dat menige grossier zich gedekt beeft door het koopen van ree bij de boeren. Die zitten nu met die beesten en blijven dus van de markt weg. Reductie». Waar zulks noodig en mogelijk blijkt, zullen in het belang van landbouw, handel en nij verheid belangrijke vrachtverminderingen wor den toegestaan. Overwogen wordt In hoever op de hoofd- spoorwegen het aantal treinen, hetwelk uit sluitend rijtuigen der 2e en 3« klasse vervoert, zal kunnen toenemen. De heer 't H., uit de Professor Kalser- straat, te 'sHage, die ongeveer 2 uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door de Cartesiusslraat liep, werd al daar plotseling overvallen door twee jonge mannen, die hem zijn gouden hor logeketting afrukten. Verdacht van deze misdaad is nog dienzelfden nacht aan gehouden M. J. M. V~., 21 jaar, zonder aeroep, wonende in de Fahrenheitstraat. Zondag arresteerde de politie nog, in «erband met deze geweldpleging, W. P. v., 33 jaar, los werkman, wonende in de Noorderbeekstraat Geruimen tijd leek het alsof het pe- val in den doofpot was geraakt. Thans echter heeft ook mevr. H. het niet meer met zuster B. kunnen vinden. Zooals men zich herinnert, zijn de beide kin deren van mevr. H. reeds eenigen tijd geleden onder de hoede van den Voogdij raad gesteld. Nu heeft mevr. H. het pension van zaster B. verlaten en intrek genomen in huize „Johanna", waar ook haar zoon Guus vertoeft Onder geen voorwaarde, aldus meldde zij haar ad vocaat, zou zij naar zuster B. terug gaan en zij hoopt dat haar zwager, die haar financiën beheert, zich daarmee kan vereenigen. Zij schijnt daarvan niet zeker te zijn, daar deze er steeds op aandrong om, ondanks al het gebeurde, bij zuster B, te blijven. Hii bad nooit naar de kinderen omgezien. Men schrijft uit Venlo aan „De Tijd"i Koop, niet wat gij wel gebruiken kunt, maar wat gij niet missen kunt.... Zou Cato Censorius nog eens op kunnen staan, uit zijn graf, waarin hij in 149 v. Chr. werd neergelegd en was het hem vergund een tochje te maken langs onze oostgrens, me dunkt, hij zou zijn beroemd geworden woorden, waarmede hij iedere rede in den Senaat besloot, n.l.: „Ceterum censeo Carthaginem esse delendam" (Overigens ben ik van meening, dat Cartago verwoest worde) nu weglaten en zijn bovengenoemde verma ning er voor in de plaats gevenl Want deze vermaning is vooral voor de z.g, valutakoopjes zoo door en door op d'r plaats. De jeugd telt weer in gespannen verwach ting de dagen en uren, welke ze nog scheidt van St. Nicolaasdag en de iallooze ouders trekken in lange processies de grens over en koopen en koopen, dikwijls heel wat meer dan ze zelf willen en vaak heel wat duur der.... dan in eigen stad of dorp, waar de middenstander-winkelier in doffe wanhoop zijn belastingpenningen bijeenzorgt en ont beert! Men moet het eens kunnen zien, hoe ze komen aangesjouwd en aangesjord, bepakt, belast en beladen, als trok men naar 'n markt om er te gaan verkoopen! In Kerkrade, Roermond, Maastricht en Venlo zag ik ze in dichte drommen binnen trekken. Speelgoed fn allerlei vorm en grootte, moeizaam meegesleept, gesleurd, getrokken of gedragen. In Kaldenkirchen zijn de ambtenaren streng. Vele „Vliegende Hollanders" moest men aan de grens achterlaten; mooie poppen zag ik door verontwaardigde ambtenaren nijdig kapot slaan! Moeders, vol blije kin dergezichten verwachtingen, stonden er bij te snikken. Het blijkt, dat niet alle speelgoede ren meer vrij uit mogen: grootere stukken worden afgenomen! Maar omtrent dat begrip „grootere" schijnt er een Babylonische ver warring te heerschen In Maastricht b.v. zag ik blije en moege- sjouwde moeders heel wat binnensjouwen (over Aken) wat in Kalderkirchen zeker zou afgenomen zijnl En op goed geluk af, met iets meer dan een Broekhuiskansje, trekt men naar het verarmde Duitschland, om St. Nicolaas in valuta-vorm te berooven.... Men koopt en koopt en denkt dat het Goo weinig kostdoch men rekent dikwijls zoo verkeerd. Want telt men de kosten van pas en vi sum en reis en verblijf en tijd er bij op. dan schiet er vaak zoo bitter weinig voor deel van het „valutakoopje" over. En voor o zoovelen geldt het woord van Benjamin Franklin in zijn: „the way to wealth": Buy what thou hast no need of and ere long tbou shall sell the necessories (Koop wat ge niet noodig hebt en weldra zult ge het noodige moeten verkoopen). Als alle dames, die nu de winkelpaleizen, die de onzalige magneten van de mannen- beurzen, in Duitschland niet passeeren kun nen, zonder wat te l^oopen, aan Cato en Franklin dachten. dan zou onze midden stand in grensplaatsen er beter bij varen.... Of er nog koopjes te maken zijn? Vooropgesteld, dat men alleen koopt, wat niet te missen is, en er bijgevoegd, dat men gaat naar het niet-bezette gebied, dus die per Duitschland in, moet men de vraag met een volmondig „ja" beantwoorden. Tot staving hierbij een lijstje, wat een fa-* milie uit Venlo vorige week in zekere groote stad in het niet-bezette gebied kocht. Men kreeg voor een gulden 3000 mark, dus 30 mark voor een cent. De familie kocht o.a.: 2 doos bonbons voor 800 Mk. 0.27 1 paar fijne heerenschoenen 7000 „2.64 1 pr. mooie damesschoenen 6500 2,23 1 nachtpon 4500 1.50 1 dameshemd (fijne kwalit.) 1800 0.60 idem pantalon 925 „0.31 corset (zeer solied en fraai) 5000 1.67 1 paar zijden dameskousen 400 „1.34 1 stijve heerenhoed (nieuwste model) 4000 1.34 1 linnen boord 225 „0.08 (Dat betaalt men in Holland alleen al voor het wasschen: 8 cent) 1 mooie bontkraag le kw 30.000 Mk. ƒ10. een zeer chique avondtoilet van tricotzijde 18.500 Mk. pl.m. 6.20 enz, enz. 6 plaatsen opera (loge) 240 Mark dus 80 cent. Tegen dergelijke, voor de Duitschers waan zinnige, maar voor ons Hollanders, lage prij zen, kunnen onze winkeliers niet concurree- ren. Daartegenover staat men machteloos1 En de velen, die thuis komen met „valuta koopjes" en buurvrouw en vrienamu^;, ui geuren en kleuren vertellen van hun avon tuurlijk en goedkoop wedervaren, stichten dikwijls nog ontevredenheid en afgunst in die kringen, omdat maar weinigen handelen volgens den raad neergelegd in het Fransche gezegde: Quand on n'a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a. Wanneer men niet datgene heeft, waarvan men houdt, moet men houden van datgene, wat men heeftl valutaKoopjes, wanneer zult ge eens tot' het verleden gaan behooren? Met uw ver dwijnen komen betere tijden. Intusschen blijft de Duitsche „gedienstig heid" aanhouden. Men haalt aan huis de schoenen op voor de reparatie en bezorgt ze weer thuis. Men betaalt dan ge deelte der Hollandsche prijzenl Heeft u iets uit te stoomen of te ver ven.... de Duitsche wagen haalt het aan huis af en brengt het thuis. De onderzoekingen naar het ontstaan van schrijfkramp hebben aangetoond ^.aldus de „Steno-dactylograaf" dat bij de physieke over vermoeidheid en overinspanning der handspie ren, ook de physieke toestand van den schrij ver een groote rol speelt. De haast, de snel voomiitloopende gedachten, die men schriftelijk wil uiten, brengen er den schrijver toe, de beweging der hand steeds meer te bespoedigen, te verhaasten en daardoor verandert hij ook de voorwaarden, waaronder de spieren bij het schrijven haar dienst ver richten. Ieder mensch brengt al naar zijn handschrift een bepaalde spiergroep der hand in een bepaalden vorm van werkzaamheid; de wijze, waarop men pen of potlood houdt, het handschrift, de vorm der werk- of schrijf tafel, de houding van den onderarm, dit alles is van grooten invloed op de inspanning der handkno'kkels en spieren van den arm. Om nu het schrijven minder inspannend te doen zijn, moet men zorgen, dat men 't werk zoo veel mogelijk over de verschillende spieren tracht te verdeelen en af te wisselen, zoodat ook op iedere inspanning een moment van rust volgt. Wanneer dit wordt verwaarloosd ontstaat de schrijfkramp. Lichte vermoeidheid, soms ook pijn doen zich voor tot vaak eensklaps de spierverrekking (kramp) intreedt. Welke geneesmiddelen zijn nu tegen schrijf kramp aan te wenden? In de eerste plaats is het natuurlijk zaak het schrijven na té laten, of althans zooveel mogelijk te beperken; vooral geldt dit voor zenuwachtige menschen. Verder is het schrij ven met dunne penhouders zeer afkeurens waardig, ook die (al zijn ze ook dikker) waar aan een metalen huls bevestigd is. Daarom brengen verschillende pennenfa- brikanten penhouders tegen schrijfkramp in den handel. Het is raadzaam bij de eerste verschijnselen van schrijfkramp indien men toch verder wil schrijven terstond een dikkeren penhouder nemen. De beste resultaten bereikte men tot nu toe met elektriciteit en massage. De beroemde „blauwe Mauritius," zouden tot voor betrekkelijk korten tijd, deskundigen bij uitnemendheid geantwoord hebben. Intusschen is de glorie van dien Mauritius aan het lanen geraakt, zoo lezen we in het Handelsblad. Thans wordt als de duurste en zeldzaamste postzegel beschouwd een zeer primitief zegel zwart op karmijnrood, dat indertijd door Britsch-Guyana werd uitgegeven. Van deze soort schijnt slechts één enkel exemplaar in omloop te zijn. In 1907 deed wel is waar onder de verzame laars het gerucht'de ronde, dat men een twee de exemplaar had ontdekt, doch |jat bleek ten slotte een mystificatie te wezen. De stamboom van de echte Britsch-Guyana zegel loopt tot 1872. Toenlegde een jongen ih Demerara, die Vaughan heette een postzegel- verzameling aan en snuffelde om zijn collectie uit te breiden, in alle mogelijke paperassen. Al speurend, vond hij op oude familie-brie ven een paar zegels van zijn eigen kolonie, waaronder een achthoekige, rood van kleur en 1 C. gestempeld. Mooi was het exemplaar niet, maar op hoop van zegen, voegde hij het bij zijn verzameling. Na eenigen tijd bood hij een vriend het zegel te koop. 't Jongmensch, Mc. Kinnon genaamd, gaf, na veel loven en bieden, zes heele shillings voor het exemplaar. Een jaar of zes later, 't zal omstreeks 1878 geweest zijn, werd Mr. Kinnon's collectie te Glasgow voor 1210 pond sterling aan den be kenden postzegelhandelaar Thomas Riopath uit Liverpool verkocht, wien de eer toekomt, het zeldzame exemplaar, dat thans een wereldrepu tatie geniet, ontdekt te hebben. In het hotel Drouot te Parijs werd „het pronkjuweel" onlangs weer eens in het open baar geveild. Het kostbare stuk, dat met 352.000 francs betaald'werd, is thans het eigen dom van den Londensohen po stzegelh an del aar Griebert 198, sloömend f 195, Canada 3 sioomena 198, 62/63 K.G. Donau disp. 198. Haver 38 pond Clipped disp. 11.30, stoomend 11, Canada 3 stoomend 11.35, Donau disp. f 10.70, 52 K.G. La Plata Clipped Dec. -Jan. levering 9.75, Mais Amerik. Mixed aangekomen 195, stoomend 193, Jan.- April lev. 180, gele La Plata disp. 197, stoomend 193192. In veiling werden verkocht ca. 450 ton La Plata-mais min of meer B. S. ad 150 170 per 2000 K.G. Voor lijnkoeken prima Western werd 7.759.40 betaald per 100 K.G. ROTTERDAM, 27 Nov. Heden waren aan gevoerd: 266 vette runderen, 172 vette en gras kalveren, 1789 schapen of lammeren, 879 var kens. De prijzen waren als volgt: Koeien le kwal. 127%—136 ct., 2e kwal. 125—120 ct., 3e kwal. 100110 ct.; ossen le kwal. 125132% ct., 2e kwal. 120110 ct. 3e kwal. 10090 ct.; kalveren le kwal. 120135 ct., 2e kwal. 110 95 ct., 3e kwal. 9080 ct.; schapen le kwal. 90—100 £t., 2e kwal. 80—70 ct„ 3e kwal. 60 ct.; lammeren 95110 ct.; varkens le kwal. 103 106, 2e kwal. 100—96 ct., 3e kwal. 92—88 ct.; licht soort 9096 ct. per K.G. De handel in vet vee was matig, wegens moeilijkheden door de vcrvoerbepalingen. In oude schapen was de handel matig, in lamme ren redelijk. Varkens met redelijken omzet en voor goede soorten met iets vastere prijzen. Vlas. Aangevoerd 9200 K.G. blauw f 1.40 —2; 8000 K.G. Groningsch f 1.40—1.75, 5700 K.G. Holl. geel f 1.25—1.75, 2000 K.G. wit f 1.26—1.35 Zaden. Lijnzaad: voer ƒ2021, zaai- 25 28; mosterdzaad: bruin f 4550, geel f 30 35; blauw maanzaad f 6870; karwijzaad f 140148; kanariezaad f 1718, per 100 Kg. Aardappelen: Zeeuwsche blauwe f 2.60 —2.80, Zeeuwsche bonte f 2.603, Poters 1.201.50, Zeeuw. Eigenheimers 1.50 1.70, Blauwe f 1.701.90, Brielsche Eigenhei mers f 1.702.10, Bravo s f 2.202.80, Red Star f 1.70—2. Eieren: Zeeuwsche en Overmaasche niet aangevoerd. BBOEK OP LANGENDIJK, 27 Nov. In de heden gehouden veilingen werd be taald voor: Bloemkool le soort Lecorf f 8.50 12.80, id. Reuze f 11.8015.60, rooie kool lste soort f 1.101,90, id. 2» soort f 0.70 1, gele kool 1st» soort f 0.901.40, id. 2e soort f 0.600.80, witte kool lste soort f 0.500.70, id. 2a soort f 0.901.70. Aard appelen. Blauwe f 1.90, Eigenheimers f 2.1(V Bravo f 2.60; bieten f 2.30; gele nep f3.40; drielingen f 22.20; uien lste soort f 1.90 2.50; losse wortelen f 1.201.40, alles, per 100 K.G. te -c" torn Mill if »r c AMSTERDAM, 27 Nov. Vee. Ter markt waren heden aangevoerd: 371 vette koeien waarvan de prijzen waren: le qual. 1.151.25, 2e qual. f 0.851, 3e qual. 0.500.75 per K.G.; 85 melk- en kalfkoeien 300500 per stuk; 35 nuchtere kalveren 1422, 178 schapen 3045 per stuk; 490 vette varkens le qual. 1.191.22, j2e qual. 1.161.18 per K.G. schoongewicht AMSTERDAM, 27 Nov. Aardappelen. (Bericht v. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 2.803, id. Blauwe 2.502.60, id. Eigen heimers 1,501.80, id. Blauwe Eigenhei mers 1.80—1.90, Friesche Borgers 1.70, Noord-Hollandsche B'auwe 1.80, id. Bonte 2, Zeeuwsche Eigenheimer poters 1.60 2, Hillegommer Zandaardappelen 34, Drentsche Eigenheimers 2.25, alles per H.L. ROTTERDAM, 27 Nov. Binnen!, granen. Tarwe met ruimer aanbod, in puike kwal. onveranderd 12.75—13, overigens lager af gegeven f 1112.25, naar kwaliteit.. Rogge 1010.50. Gerst Chevalier f 10.5011. Haver 1012. Erwten kleine groene on veranderd 20—23, grove daarboven. Brui ne boonen ruimer aangeboden, vooral in 2e en 3e soorten lager en gedeeltelijk onver koopbaar. Buitenlandsche granen prijshoudend. Rog ge Canada disp. f 12.25, Pacific stoomend f 12.50, Western no. 2 disp. 11.80, stoo mend 11.60. Gerst 38 pond Malting disp LONDEN, 27 November. De conferentie kwam vanochtend niet bijeen. Vanmiddag vergaderde de financieele commissie. De bladen blijven den nadruk leggen op het feit, dat Turkije zich tegenovër een stevig front geplaatst heeft gevonden op de conferentie. De bijzondere correspondent van de Eve ning Standard meldt, dat Curzon de Turken er voortdurend aan herinnerde, dat, bij het vaststellen van de Europeesche grenzen van Turkije, de Entente het niet alleen onderling eens is, maar ook gesteund werd door het geheele Balkan-blok, met inbegrip van Bul garije, bij het weigeren van meer dan de lijn van de Maritsa. Nog iets anders merkt de correspondent op over de onderhandelingen van de afge- loopen week. Hij schrijf: „Toen de Turken hier kwamen, koesterden zij nog steeds, niet- tegensaande de volkomen eerlijkheid van de diplomatie van Harington te Moedania, groo te vrees voor en argwaan tegen Engeland. Curzon, met zijn geduldige gave van verzoe ning, en zijn gevoel voor humor, schijnt de zen twijfel aan onze oprechtheid te hebben overwonnen. Dit is reeds een groot succes". LONDEN, 27 November. Men selt veel be lang, zoowel in Engeland als in de Vereen. Staten, i.n de verklaring van den Amerikaan- schen waarnemer op de conferentie te Lau sanne. In Engelsche kringen zegt men, dat er volk om ep eensgezindheid bestaat tusschen Groot-Brittannië en Amerika, met betrekking tot de politiek van de „open deur". De En gelsche pers acht het echter twijfelachtig, of die verklaring met recht mag worden be schouwd als een voorfeeken van eenige merk bare afwijking van Amerika's politiek van niet-deelneming aan de Europeesche zaken, ofschoon de hoop wordt uitgesproken, dat de Ver. Staten spoedig een nog intensiever deelneming zullen ontwikkelen bij het werk van hulpverleening aan de vluchtelingen uit het Naburige Oosten. Althans een deel van de Amcrikaansche pers geeft blijk van een zeer sterk verlangen, dat de Ver. Staten niet zullen schijnen, zoo als de New-York World het zegt „aan te dringen op alle prerogatieven van de inter nationale commissie, zonder een wan de ver antwoordelijkheden op zich te nemen." LAT3SANNE, 27 Nov. De Russische delegatie heeft aan den voorzitter van de conferentie een meedeeling gezonden, waarin zij zegt, dat zij reeds volmacht bezit voor de behandeling van alle vraagstukken op het programma der con ferentie en voor het teekenen van de ver dragen, overeenkomsten en hesluiten, welke daaruit voortvloeien en met na druk onmiddellijke toelating tot de werk zaamheden der conferentie eischt op voet van gelijkheid met de andere groote mogendheden. Ter toelichting heeft Ra- kowsky aan de journalisten verklaard, dat de komst van Tsjitsjerin afhing van de wijze, waarop de conferentie deze meedeeling zou ontvangen. Daar het uiterst onwaarschijnlijk is, dat de con ferentie den Russischen eisch in zal willigen, trekt men in de kringen der conferentie de gevolgtrekking, dat de Russische delegaiie Lausanne zal ver laten. LAUSANNE, 27 Nov. Men zegt dat Rakowsky, de Russische afgevaardigde, bezig is een nota te stellen, welke voor Rusland op de conferentie volkomen ge lijkheid eischt met de andere mogend heden, en zegt, dat het anders niet zal deelnemen. Mert beweert dat het En gelsche antwoord zeggen zal, dat Rus land ongetwijfeld ter conferentie komt op gelijken voet met de andere mo gendheden als er vraagstukken te be spreken zijn, welke Rusland aangaan. LAUSANNE, 27 Nov. Rakowsky heeft toegegeven, dat de uitnoodiaing ter con ferentie geen erkenning rechtens van de sowjetrepubliek in zich sluit. Hii zong den lof van Mussolini en Italic en Zfei, dat, zoo de sowjets al zonder geest drift het bericht van Mussolini's aan het bevind komen hebben ontvangen, de toestand veranderd is tengevolge van uitlatingen van Mussolini uit den laat- sten tijd. Rakowsky rekent op den steun van Italië tot het verkrijgen van toe lating tot alle werkzaamheden, van de conferentie. LONDEN, 27 Nov. Men verklaart te Washington, dat onderhandelingen qver een afzonderlijk verdrag met Turkije het doel zijn van de Amerikaansche regee ring in al haar bemoeiingen met den toestand in de Levant. Men acht het nog bestaande verdrag tusschen beide landen al reeds lang verouderd. Daar de Ver. Staten niet tot de onderteeke naars van het vredesverdrag willen be hooren is er thans geen andere weg om deel te nemen aan de overeenkomst welke te- Lausanne tot stand zou kun nen komen. LAUSANNE, 27 November. De Engelsche afvaardiging verklaart, dat Engeland volkomen instemt met de overeengekomen beginselen no pens het ontbinden van de drieledige overeen komst van San Remo. PARIJS, 27 November. Er is vanochtend een belangrijke bespreking gehouden onder voor zitterschap van Millerand, waaraan verder Poincaré, maarschalk Foch, de ministers van oorlog, financiën en bevrijde streken en Bar- thou, de Fransche afgevaardigde in de commis sie van herstel deel namen. BERLIJN, 27 November. Dr. Cuno, de rijks kanselier, heeft zijn Zondag te Hamburg door gebracht, maar is vandaag weer te Berlijn te ruggekeerd. Heden zal waarschijnlijk uit naam van de Duitsche rijksregeering een nieuwe no ta aan de commissie van herstel te Parijs wor den overhandigd. In deze nota deelt het kabi- nel-Cuno mede zich geheel op het standpunt te stellen van het Khbinet-Wirth, dat in de nota van 13 November is neergelegd. Vandaag deed le Berlijn het gerucht de ronde, dat de regee ring reed* een antwoord van de commissie van herstel had ontvangen. Dit is onjuist. Ook werd heden beweerd dat eir reeds nu verschil van meening heerscht tusschen den rijkskanselier en dr. Becker, rijksminister van economische zaken, maar ook dit gerucht *vordt gelogen straft. LONDEN 27 November. Het was uitermate levendig bij de rondvraag en tal van vragen over alle mogelijke onderwerpen werden tot de ministers gericht. Mac Neill zeide, dat de kwes tie van de diplomatieke erkenning van, de Rus sische regeering noodzakelijkerwijs afhing van, de vooiwaarden, welke die regeering bereid is te aanvaarden. Balierin deelde mede, dat de additioneele uitgaven voor vloot en leger, veroorzaakt door de crisis in het Naburige Oosten 2.425.000 pond Sterling bedroegen. Ondervraagd nopens de onderlinge schulden dor gcal'ieerden en de nota van Balfour zeide Bonar Law, dat er tot dusver geen form^ele besprekingen met onze bondgenooten hebben plaats gehad over het onderwerp van de scha devergoeding, en dat, als die het geval is, de regeerir.g wij zal zijn om de kwestie in elk op zicht te overwegen. Sanders de minister van landbouw,- heeft de benoeming medegedeeld van een commissie, die de wijze en kosten van den afzet van land bouw-, tuinbouw en zuivelproducten zal onder zoeken, ten einde het verschil tusschen den prijs aan den producent, en di endoor den consument beta: lei te venpinderen. LONDEN, 27 November. In het Lagerhuis heeft Bonar Law zijn weigering herhaald om de leiders der werkloozen te ontvangen, en verklaard, dat hij meende, dat deze arma lieden werden geëxploiteerd, niet door de labour party, maar door een partij, die open lijk trachtte haar doel te bereiken door revo» lutionaire middelen. LONDEN, 27 November. Bij het indienen in het Lagerhuis van de tweede lezing van de wet tot invoering van de grondwet van den Ierschen vrijstaat, zeide Bonar Law, dat iedereen verlangde, dat aan het verdrag een kans zou worden gegeven. De lord chief jus tice had als zijn meening le kennen gegeven, dat de constitutie overeenkomstig het En- gelsch-Iersche verdrag was en de juridische raadslieden van de Kroon van dezelfde mee ning waren. Hij beval de wet aan het Huis aan, zonder vrees voor den uitslag. De Ieren moesten zelf welen, wat zij van hun grondwet maakten, maar hij hoopte ernstig, dat er een moreele steun zou staan achter deze nieuwe regeexing die in geen 700 jaar heeft bestaan. De premier voegde er aan toe, dat de le den van de Iersche voorloopige regeering meenden, dat zij de publieke meening achter haar heeft, en hij vertrouwde er op dat dit waar was. Ramsay Macdonald, de arbeidersleider, be groette de wet met vreugde. Hij zeide, dat zij, die de wet lezen met moderne democratische denkbeelden in den geest, getroffen waren door het bijzonder groote aantal nieuwe proefnenSingen, die de Iersche regeering wenscht te maken. LONDEN, 27 November. Bonar Law zeide, bij het voorstellen van de tweede lezing van de wet tot invoering van de Iersche grondwet, dat als de wet niet vöór 6 Decem ber werd aangenomen, de voorloopige re- geering vanzelf zou afloopen. Het was daar om practisch onmogelijk* iets in de wet te veranderen, maar hij wees er op, dat volgens de meening van de juridische adviseurs, zoo wel van de vorige als van deze regeering, de grondwet in overeenstemming met het ver drag was. Hij beval de wet aan zonder eenige vrees ten aanzien van den uitslag en zonder yverdreven hoop uit te spreken, maar hij hoopte met vertrouwen, dat de maatre gel zou slagen, en als zij slaagde, zonden al len zich van ganscher harte daarover ver heugen. Het Lagerhuis heeft de wet nopens de Ier sche constitutie met algemeene stemmen aan genomen. Verschillende „die hard" sprekers erkenden dat het parlement geen kens had dan het verdrag uit te voeren. Mac J^eill zeide, dat, niettegenstaande'da meeningen, die hij vroeger nopens het ver drag had uitgesproken, hij ernstig hoopte, dat de politiek, die nu tot voltooiing gebracht was, vrede en tevredenheid in Ierland zo< verzekeren. LONDEN, 27 November. Mary Mo Svi» ney, de zuster van den vroegeren burge meester van Cork, die meer dan drie we ken heeft gehongerstaakt in de Mount joy- gevangenis, is vanavond in vrijheid gesteld en naar een hospitaal gebracht. Haar zus ter Annie, die ook hongerstaakte buiten de gevangenis, stond op het punt, haar te gaan bezoeken, maar zakte ineen en is naar een ziekenverpleging gebracht. Vandaag wordt officieel meegedeeld, dat Humphrey Murphy, een van da meest ac tieve rebellen in Zuid-Ierland, gevan gen is genomen. Hij deelde onlangs mede, dat de ongeregeldheden onder zijn bevel het Roode Kruis niet langer zouden eer biedigen, en dat de Roode Kruiswagens als gepantserde auto's zouden worden be handeld. Bij de behandeling van de beroepen op de habeas corpus-wet, te Dublin, heeft Lord justice Ronan vandaag gezegd, dat do militaire hoven, ingesteld door het voor loopige parlement, de bevoegdheid bezaten, de doodstraf uit te spreken voor het on rechtmatige bezit van particulieren eigen» dom. NEW YORK, 27 November. Er heersch- te gisterenavond groote opschudding in het Earl öaroll Theatre, toen de politie de deelnemers aan een Iersche vergadering, die in het theater geen plaats meer kon- - den krijgen, en buiten redevoeringen hiel den vóór de invrijheidstelling van Mary McSwiney uit de Mountjoy-gevangonis te Dublin en ter afkeuring van de executie van Erskine Childers, trachtte uiteen te jagen. Politieversterkingen weiden ontbo den, en de betoogers, in het bijzonder de vrouwen, vielen hen aan, verscheurden hun uniformen en ranselden hen af met de vaandels, die zij tevoren bij den optocht hadden gebruikt. -Later werd de brandweer ontboden, maar de brandwachten verlieten onmiddellijk het tooneel, na geweigerd te hebben, de straal op de betoogers te rich ten. De politie had opdracht, niet van haar gummi-stokken gebruik te maken, en, na vier personean te hebben gearresteerd, leg de zij het bijltje er bij neer, en ging weg, waarna de vergadering ongestoord kor plaats hebben. WASHINGTON, 27 November. De aan hangers van de regêering in den Senaat hebben vandaag hun eerste belangrijke bot sing in de buitengewone zitting verloren, toen de democraten en progressieve repu blikeinen zich vereenigdem ter terugzen ding naar de comm. van 't besluit tot goed keuring van een leening van 5 millioeo dollar voor Liberia. LONDEN, 27 November. Op de Rio Pa rana de las Palmas bij Zarate heeft een, aanvaring plaats gehad tusschen een par ticuliere motorboot en de veerboot Maria Parera. De motorboot is gezonken en ear zijn 30 menschen verdronken. I ^Wordt vervolgd.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6