Woensdag 29 November 1922 45sto Jaargang No. 14302 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden, waaronder een St. Nicolaas-bijvoegsel. it De Zomertijd, 30 NOVEMBER MUZIEK. k lfrr b Personalia» a STADSNIEUWS. AGENDA Aan de Haarlemsche Bakkers. Kapelaan Caarls en de Reclasseering Propaganda Feestavond „Herwon nen Levenskracht". Derde Bachconcert. Provinciale R.-K. Kiesvereeniging Haarlem. Aanmelding verzocht. Dat hielp. Tulpenbeplanting op de jubileum tentoonstelling te Göteborg. Het aangenaamst ontbijt eri lunch, met FRANKEN's Melkbrood. rr Een dure Gladiolus. Examens Krankzinnigenverpleging. Pro Juventute. R.-K. Bond van Postpersoneel „St. Petrus". Doodgebleven. Sociëteit „St. Bavo". Dierenmishandeling. Aanrijding. Die goede Fiscus- J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT BRIEFWISSELING. De jnnementsprijs bedraagt voor prlero en Agentschappen: ?et.wartaal 3.25 Puj/eek0.25 Fr;:o per post p. kwartaal bij vojitbetaling 3.31% Jureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Jeloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLE Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededjeling: 60 <A. per regel Vraag- en aanboé-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wanneer de winter in het land is, gaan wij over den zomertijd pralen. Dat is nu al verschillende jaren zoo en we zouden bijna zeggen: 't wordt vervelendI Er moet nu maar eens een eind. aan komen: aan dat twisten en krakeelen over dezelfde zaak bedoelen wij natuur lijk. Ook thans weer zijn er adressen van middenstandsvereenigingen, die vóór het behoud van den zomertijd pleiten en mopperende tuinders en boeren, die om afschaffing roepen. Daar is ook weer een wetsontwerp van de heeren Braat en De Boer, leden van de Tweede Kamer, om de wet op den zomertijd in te trek ken. Ook dat wordt vervelend. De heer Braat heeft ruim een half jaar geleden, ongeveer gelijktijdig met dr. Deckers, eenzelfde voorstel ingediend met eenzelf de toelichting. Het geeft blijk van weinig originaliteit en differentie tegenover de Staten-Genenaal, om het verworpen con cept zonder eenig nieuw argument al weer in te dienen. Zóó kan men den. parlementairen molen wel aan 't draaien houden! In het Voorloopig Verslag op dit op gewarmde wetsontwerp lijkt de meerder heid al weder geneigd om 's heeren Braat poging opniehw af te wijzen. Maar er komt toch in dat Voorloopig Verslag een passage voor, waaraan de aandacht mag worden gewijd. „Sommige leden, zoo lezen wij, gaven de voorkeur aan een internationale rege ling op dit gebied. Andere leden juichten het voorstel toe. De bezwaren, aan den zomertijd voor het platteland verbonden, zijn, naar hun meening, zoo gewichtig, dat zoo spoedig mogelijk tot de afschaf fing behoort te worden overgegaan, voor al nu de redenen, die destijds tot de invoering hebben geleid, hebben opge houden te bestaan. Een nader onderzoek achtten zij niet noodig, omdat de af schaffing daardoor zou worden vertraagd. „Eenige leden verklaarden, dat zij des tijds hun stem aan het voorstel van den heer Deckers c.s. hadden onthouden, doch thans voorsianders waren van de afschaffing van den zomertijd, omdat een nader onderzoek hen van de nadee- len daarvan had overtuigd." Dit laatste wordt voor de voorstanders van den zomertijd bedenkelijk. Daarom willen wij er met klem op aandringen, dat hij deze gelegenheid zal getracht wor den te komen tot een meer duurzame regeling, die beide partijen bevredigen kan. Wij hebben er al een ,paar jaar geleden op gewezen, dat dit mogelijk is en thans vernemen wij uit het Voorloonig Verslag een geluid, hetwelk deels aan onzen wensch te ^jemoet komt. „Andere leden betoorylen, zoo lezen wij, dat gestreefd moet worden naar 'n oplossing, die zoowel voor- als tesen- si anders" van den zomertijd bevredigt. De voordeelen van den zomertijd moeten voor de stedelingen blijven behouden, terwijl het platteland de vrijheid moet hebben zich ook officieel ten opzichte van scholen, kerken, enz. te houden aan den zonnetijd. Aldus zullen zoowel de stedelingen als de plattelandbewoners den tijd hebben, die voor elk hunner het meest geschikt is." Met alle waardeering voor de goede bedoeling, gelooven wjj toch, dat die tweeërlei tijd tot groole bezwaren aan leiding zal geven. Daarom blijven wij ons oude denkbeeld aanbevelen, om nu het publiek in de steden zoo lang zamerhand gewend is geworden om des zomers een uur vroeger op te staan het eens te probeeren zonder liegen van de klok. Inplaats van alle wijzers een uur vooruit te draaien, zou van boven ef bevolen kunnen worden, dat alle of- ficieele en semi-officieele lichamen, als de administratiekantoren van Rijk en Gemeente, de post- en telegraafkantoren, kerken, scholen, spoorwegen, bankinstel lingen, fabrieken, enz. bij den aanvang van den zomer een uur vroeger begonnen, dan in den wintertijd. Dan verplichtte men den stedeling tot niets anders, dan wat hij nu al vele jaren achtereen heeft gedaan, alleen het zelfbedrog van de vooruitzetting der klok komt te vervallen. En het platteland heeft geen ernstige reden tot klagen meer. Het eenige bezwaar is, dat de proef, bij een zoo bandeloos volk, als wij Hol landers zijn, wat gewaagd kan lijken. Maar wij zijn door distributiewetten, Ar beidswet enz. de laatste jaren zoo „ge- maszregelt", dat deze onschuldige en zelfs heilzame officieele opvoeding van den stedeling wel te wagen lijkt Sociëteit „St. Bavo" Kruisverbond half 8 Schaakclub 8 uur Esperanto 8 uur Besituur Spoor en Tram 8 uur Postpersoneel half 9. G cm. Concertzaal Het Amsterdamsch Sehouwtooneel Somtijds zijn droomen Openbaringen Gods kwart over 8. Stadsschouwburg Toonkunst Moriitz Ro senthal 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10— 1214, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. U.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. (Ingezonden.) Mijnheer de Redacteur, Het zal uwen lezers wel bekend zijn, dat er te Amsterdam zoo iets als een broodoorlog geweest is, tengevolge waar van de broodprijzen in die goede stad twee tot vier cent gedaald zijn. Dit heu gelijke feit is nu al eenige weken oud en het zal met eenige teleurstelling zijn, dat de huisvrouwen te Haarlem en om streken hebben bevonden, dat het Am- sterdamsche voorbeeld hier geen navol ging heeft gevonden. Ik bedoel niet de oorlog, maar de verlaging. Heden hierover mijn bakker interpel- leerende, vernam ik de reden daarvan. Deze man, die een filiaal van een be kende broodfabriek te Haarlem exploiteert, deelde mij mede zijnen leverancier reeds herhaaldelijk op de wenschelijkheid eener broodprijsverlaging te hebben ge wezen, erbij voegende, dat de klanten hem dagelijks lastig vielen met vragen, wanneer die verlaging hier nu ook eens kwam. Tot antwoord had hij aan de fabriek te hooren gekregen, dat het pu bliek nog geen ingezonden stukken in de kranten had geplaatst, wat volgens den geachten broodfabrikant zooveel wilde zeggen als dat het publiek met den tegen- woordigen toestand best tevreden was. Mijnheer de Redacteur, ik begin den toestand te doorgronden. Het is den Haar- lemschen bakkers alles aan gelegen om de gevoelens hunner afnemers niet te kwetsen. Evenals men in vroeger jaren den geadresseerde zijn briefport liet be talen „par délicatesse", zoo zullen de Haarlemsche bakkers beschroomd zijn om voor een noodzakelijke levensbe hoefte nog minder te vragen dan zij nu doen. Ik heb alle waardeering voor die kieschheid en, waar ik toevallig het bestaan daarvan heb mogen ontdekken, meen ik, dat het mijn plicht is om de banden zoo spoedig mogelijk te slaken en het levenslicht te schenken aan het eerste ingezonden stuk, waarop die ge achte Haarlemsche bakkers wachten. Het wordt u hierbij aangeboden, mijn heer de Redacteur, en ik hoop, dat dt Haarlemsche bakkerij het lezen zal. Zij zal het móéten lezen, mijnheer de Redacteur, om een einde te maken aan een combat de générosité, die zooveel edele gevoelens verspilt. j V. Onder de „Damiaaljes" van gisterenavond werd den Wcleerw. heer Caarls, thans Pas toor Caarls, warme hulde gebracht voor den zegenrijke arbeid, in onze stad verricht. Er werd een greep gedaan uit de vele goede werken, waaraan de nieuwe pastoor hier aan deel heelt gehad en 't lag niet in de bedoe ling 'n volledige opsomming te geven. Maar dit mag vooral niet verzwegen blijven: de groote verdiensten, die de Z.E. heer Caarls verworven heeft in zijn fucties van Aalmoe zenier der gevangenis te Haarlem en geeste lijk adviseur van de plaatselijke R. K. re- classeerings-vereeniging. Gaarne vullen wij de hulde-betuiging hiermede aan. Hoeveel steun, naar ziel en naar lichaam, de katholieke gevangenen van hun ijverigen en hartelijken leidsman genoten hebben, zal niemand kunnen zeggen. Dat werk gebeurt bijna uitsluitend in het verborgene en alleen de Hemel weet, hoeveel goeds daarmee is ge sticht. Wat kapelaan Caarls beteekende als ad viseur van de katholieke reclasseeringsver- eeniging, kunnen de bestuursleden getuigen, die hem altijd op de half-maandelijksche ver gaderingen zagen verschijnen, waar hij niet alleen 'n welvoorzien aanteekenboekje, maar ook een geest van blijmoedigheid meebracht, die den moeizamen en vaak ondankbaren ar beid van allen verlichtte. Zijn groote toewij ding aan het mooie liefdewerk, zijn welover wogen adviezen en daarbij zijn geestig woord maakten hem tot een vrijwel onmisbaren steun van de vereeniging. Den aatsten tijd werd er te Haarlem ge ijverd om te komen tot oprichting van een doorgangshuis voor ontslagen katholieke ge vangenen. Ook van deze beweging was kape laan Caarls de ziel en zijn vertrek zal v (ir de commissie, die nog pas aan het begin van haar moeilijke taak is, een zwaar verlies be- teekenen. Op de vergadering der R.K. Reclasseerings- vereeniging, gisterenavond in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging, sprak de voorzit ter, Dr. P. Tervooren dan ook den schiden- den adviseur met oprechte waardeering toe. Hij wenschte den pas benoemden pastoor ge luk met zijn nieuwen werkkring en gaf uiting aan het leedwezen van alle leden over zijn vertrek. Altijd, zei spr., hebben wij uw werk gewaardeerd ei. hooggeschat en het is ons een spoorslag geweest om onze taak met toe wijding te blijven vervullen. Onder applaus wenschte de voorzitter pastoor Caarls veel succes toe met zijn nieuw te stichten paro chie. De Z.E. heer Caarls dankte voor die waardeerende woorden, 't Speet hem, af scheid te moeten nemen van deze heeren, wier lust en ijver hij steeds bewonderd had. Graag was hij telkens ter vergadering geko men en hij zou ook in de toekomst met de vereeniging blijven meeleven. Hij hoopte, dat de goede geest in de leden zou blijven en dat bij hun werk steeds het beginsel der Chris telijke naastenliefde zou blijven voorzitten. Met den wensch, dat allen nog lang en vrucht baar zouden samenwerken tot heil van de kaiholieke gevangenen, besloot pastoor Caarls zijn antwoord. Aller warme handdruk bij het heengaan bewees den Adviseur nog eens, hoeveel sympathie hij zich ook in dezen werkkring heeft verworven. Als om: 7 uur de zaaldeuren van 't ge bouw St. Bavo opgaan, staat reeds een drom mensohen te wachten en even half acht, als begonnen moet Torflen, is de zaal geheel gevuld. De voorzitter van het plaatselijk comité, den heer W. Molenkamp, opent dan met don Christelijken Groet en zet dan even in 't kort niteen het doel van den feestavond als propaganda voor de Tuberculose be strijding, meer speciaal ten bate van het kleedingfands voor patiënten, welke mitge- zonden moeten worden, waarna de leiding in handen gegeven wordt aan don heer P. Dekker, als voorzitter der feestcom missie. De heer Dekker geeft dan even aan, hoe het bovenvermelde doel bereikt kan wor den, namelijk door op de 1ste plaats do nateur te worden en 2e door het koopen van een bloempje en vervolgens door zoo veel mogelijk loten te nemen voor de loterij welke in de pauze zal worden gehouden. Dan brengt spreker dank aan alle mede werkenden voor hun groote bereidwilligheid om dezen avond zoo prachtig mogelijk te doen slagen, ook in 't bijzonder nog aan de adverteerders op 't program, directie van St. Bavo en bovenal de pers, voor de vele plaatsruimte in de „N. H. Cr." De vaxrassing was, dat men voor een avond als deze nog belasting had moeten beta len. De voorzitter noodigt de aanwezigen uit, het lied van H. L. te zingen, waarna de mandolineclub haar 2 eerste stukken speelt. De heer J. v. d. Laan houdt dan zijn Propagandarede waarvan het onderwerp is bezuininging en tuberculosebestrijding. Vooral nu in deze moeilijke tijden voor de arbeiders door werkloosheid en loons vermindering het weerstandsvermogen te gen ziekten zoo sterk verminderde, zou de vermindering of afschaffing van subsidies aa» vereorfigingen ter bestrijding der Tu berculose in 't geheel geen bezuiniging zijn. Gemeente, Provincie en Rijk, alle zijn aan 't bezuinigen, waarbij als voorbeeld dient dat de gemeente van een weldadig heidsavond als deze, toch nog belasting moet hebben. Spreker toont dan aan, dat subsidie voor Tuberculosebestrijding do bos te bezuiniging is. Zondag was in Apel doorn de algemeone Comité-verga lering ge houden, waarop door 't plaatselijk comité Haarlem de kwestie der nazorg voor her stelde patiënten aan de orde werd ge bracht, die van zeer vèrstrekkenden aard is. Dit comité werd hiervoor bijzondere dank gebracht.Een goeie oplossing van dit moeilijke vraagstuk moet nog gezocht wor den. Spreker wijdt dan even uit over de groote kinderverpleging waarmede nu be gonnen is en momenteel met 'n getal van 140, waarna een paar voorbeelden worden geschetst van terugkeeremde genezen pa tiëntjes. Spr. sluit met een krachtige aan beveling, H. L. zooveel mogelijk te steunen. Hierna deelde de heer v. d. Laan nog mede, dat j.l- Zondag op de alg. comité vergadering een collecte ia gehouden voor het Sint-Nicolaas-fee6t, voor de kinderen, die in het Sanatorium verpleegd worden. Deze collecte bracht ruim f 60 op. Nadat de propaeanda-rede was gehouden, zong de heer Jos. Mathot liedjes bij de guitaar. Hij oogstte een hartelijk applaus. Nu volgde een prachtig muzieknummer van den heer Jan Nibbering, orgel, André Ran zijn, viool en Charles Mol, piano. Voor de uitgevoerde nummers mochten zij oen geweldige ovatie ontvangen. Tijdens de uit voering van dit trio en Mandoline-club, was het doodstil in de zaal. De humorist de Vos Gerard verscheen voor het voetlicht, en wist direct de vroo- lijke stemming er in te brengen, waarvoor hij ,pen luid applaus mocht ontvangen. De loterij, die gehouden werd onder toe zicht van een Inspecteur van politie is schitterend geslaagd. Er waren 17 prijzen. De le prijs, een prachtig Intronisatie H. Hartbeeld is aan de gelukkige winnares Johanna Overtoom ten deel gevallen. De winner van een bloempot liet zijn prijs bij opbod verkoopen. Hij bracht f 3 op. Een korte pauze werd gehouden, daar reeds het uur naderde om naar huis te gaan. De Mandoline-club gaf nog een prachtig nummer, dat met een bijzondere aandacht gevolgd werd. Jos. Mathot gaf nog eenige vroolijke voordrachten. Het trio voerde nog enkele nummers uit, die op muzikaal gebied zeer hoog stonden. De humorist de Vos Gerard gaf met het oog op 't vergevorderde uur slechts enkele nummers. Jammer dat het zoo laat was, want voorzeker hij had de lachspieren nog eens laten werken. Het uur van huis waarts keeren was gekomen. De voorzit ter der Feestcommissie dankte allen voor hun belangstelling en voor den steun dien zij gegeven hebben ten bate van „Herwon nen Levenskracht". Deze feestavond is in één woord schitterend geslaagd. Een woord van dank is voorzeker op zijn plaats aan het bestuur, voor de goede 01de en regel die gisteravond heerschte. Ieder zal dan ook wel voldaan geweest zijn. Het ligt fn de bedoeling van het bestuur, om binnenkort een Tooneelavond te geven, ten bate voor ,3- L." Honderden waren gisteravond te leurgesteld om dezen avond bij te wonen. De opbrengst van den Prop.-Feestavond zal nader bekend gemaakt worden. Het bestuur deelde ons mede, dat het sucoos gisteravond schitterend was. Nu kan er we der wat gedaan worden voor het kleeding- fonda» Mahler's Negende! „Mir war auf dieser Welt das Glück nicht hold!" Wij konden ons van de wegstervende lief deshymne uit den laatsten zang van „Das Lied von der Erde" niet losmaken. Na dit moe-stil vergaan in schemerende ver ten, wat kan ons inderdaad een negende symphonie nog zeggen? Het werk is dan niet anders geworden dan een namijmo- ring. Met weemoed denken wij terug aan den geest van innerlijken vrede, die ons in een slotzang der vierde symphonie om vat; den geest van dien middeleeuwer die zijn serene blijheid uitzingt in eenvoudige wijzen; aan dit glimlachend zacht-verglijden in serene rust. Aan dien bovenaardsch-schoonen inzet „Auferstehn, ja auferstehn" uit de tweede symphonie, na het meermalen overbluffend pathos der voorgaande deelen. En meer nog gaan onze gedachten naar de orkestliede ren, waar hij ons ook den strijd doet door leven, maar terugschouwend van uit de hoogte der overwinning; Mahler in al zijn menschelijke grootheid en artistieke genia liteit. Dit retrospectieve, dat voortkomen uit een sfeer van gemoedsevenwicht, dat ver klanken van een doorworsteld proces geeft als vanzelf de meesterlijke beheersching over vorm en uitdrukking. Heeft Mahler in deze negende sympho nie wel het moment afgewacht, tot de in spiratie was bezonken, gerijpt? Was dat inderdaad de concentratie zijnor .fantasie, wat ons daar in dat lugubere tweede deel tegenschrijnt? Mahler die ons in zijn zui ver lyrisch werk de subtielste schakeerin gen zoo geniaal verklankt; die met zoo weinig middelen, een fijn simpel weefsel van twee, drie contrapuncteerende stemmen, ons doet schouwen in de diepste stilten van eigen innerlijk; heeft hij ons wel inderdaad willen zeggen wat uit Je klanken van dit orkest tot ons opstijgt? Zou hij niet, zoo hij in de gelegenheid was geweest, ingrijpende veranderingen hebben gemaakt zooals al zijn andere symphonieën tot zelfs nü de openlijke uitvoeringen ons aan- toonen? Mahler heeft de negende nooit ge hoord, zoo min als zijn „Lied von der Erde", de negende zag hij zelfs nooit in druk. Zijn wij zeker dat hij zijn gedachte wel zuiver had opgeschreven? De geschiedenis van de derde, waar zooveel correcties in de oorspronkelijke (gedrukte) partituren zijn aangebracht, dat sommige plaatsen nauw te herkennen zijn; de instrumentatie der vijf de, die eveneens een groote bewerking on derging; zoo ook die der zesde, waar bo vendien de twee middendeelen hun plaats moesten wisselen, dit alles doet ons ge looven dat Mahler in deze negende de ge legenheid werd benomen, het werk nog aan een revisie te onderwerpen. Ook op 't punt van klankvoorstelling mogen wij twijfelen. Want al mag 't waar zijn dat zijn latere werken veel minder van uit de opera-ka- pelmeestersplaats zijn gedacht en geschre ven: het tweede deel der achtste, dat ons toch zoo nabij staat, is zonder twijfel sce nisch gevoeld en gedacht zon goel als b.v. do inleiding tot het finale der tweede. Maar in deze symphonie begrijpen wij het; bij zijn tot fanatiek willen geworden drang naar 't grootsche zijn alle middelen goed. In het breedsprakige der ze-:de is jhet zelfs natuurlijk. Na een „Lied von der Erde" is het eerste deel dozer negen de op het slotdeel na, me een gesloten boek waarin ik den weg ook na een twee- malig aanhooren niet weet. Hot slotdeel! dat stille weenen der so'.oviool, was het niet een voorgevoel' van wat wij in het laatste Adagio beleven ,M,ir war auf dieser Welt das Glück nicht hold!" Beethoven heeft het uitge weend in de Oavatine van zijn groote kwartet met de Fuga, Mahler zegt niet anders in dit slot-Adagio. Zijn hart is stil en „harret seiner Stunde." Eu de onmid dellijkheid van dit „Leb' wohl „mein Sai- lienspiel voelden mij aan, waar de zoo heterogene natuur van Mahler voor dit ver sterven grijpt naar het motief uit het Ron do-burleske; grooter tegenstelling dan tus schen de beide slotdoelen dezer sympho nie is wel niet denkbaar. Of neen! Ook Beethoven zong zijn Oavatine na het „Rondo alia tedesca" Zóó is het hart van den dichter: gelukkig in de smart, droevig in 't geluk. En met de uitbeeling der idee hebben Mengelberg en de zijnen wel schitterend de kroon op hun werk gezet: Mahler te brengen on der de menschea. G. J. K. Dezer dagen kwamen in „Sint Bavo" de afgevaardigden bijeen van de R.K. Kiesveree- nigingen Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort en Schoten, welke gemeenten den Statenkies- kring Haarlem vormen. De heer Michielsen bracht, nadat de waar nemend secretaris, de heer A. J. Loerakker, de notulen der vorige vergadering had voor gelezen, een woord van hulde aan de aftre dende, niet meer herkiesbare bestuursleden Mr. J. B. Bomans en W. Robbers, voor wat zij voor de vereeniging en de Katholieke zaak hebben gedaan in hun functie. Het reglement, waarop de vereenigingen Bloemendaal en Schoten, nog al eenige be merkingen hadden, werd, na uitvoerige be sprekingen vastgesteld. De naam der veree niging zal luiden: Provinciale R.K. Kiesver eeniging Haarlem. Ook de le volgen stern- methode voor de vaststelling van de candi- datenlijst werd uitvoerig besproken. Besloten werd dezelfde methode te volgen als bij de Tweede Kamerverkiezing. In de Kies vereeniging zullen slembriefjes wor den rondgedeeld, waarop de namen der ge kozenen moeten worden ingevuld, genum merd naar rangorde van voorkeur. De boven ste candidaat krijgt dan dus no. 1; de tweede no. 2, enz. Op het stembriefje zal in alfa betische volgorde voorkomen het advies van het bestuur. De volgorde der gekozenen wordt bij puntenstelsel vastgesteld. Het aantal candidaten werd bepaald op 6. Aangezien de Centrale Raad niet voor begin Januari kan vergaderen, is vóór dien tijd het advies niet te verwachten. Voor de groslijst waren de volgende na men ingediend: Mr. J. B. Bomans, Th. G. C. Hooy, Th. S. ,1. Janzen, A. J. Loerakker, M. L. A. Klein, E. van Nederhasselt, J. G. van Kessel, Dr. E. A. M. Droog. De commissaris van politie te Haarlem verzoekt dengene, die tusschen 915 Oc tober 1922 een portemonnaie, inhoudende ongeveer f 4.50, verloren heeft, zich ten spoedigste te molden aan het bureau van politie, alhier, afd. justitioneelen dienst Gisteravond ongeveer 7 uur, was 'n vier tal jongens voor een woning op den Raam- singel aan 't „St. Nicolaas"-zingen. Daar hun niet spoedig genoeg open gedaan werd naar hun zin, haalden zij allerlei kwa jongensstreken uit en wilden maar niet weggaan. Het dienstmeisje ging met een Hinken emmer water naar de bovenver dieping en stortte dezen precies over de bengels uit. Dit had de gewenschte uit werking, zij namen overhaast de vlucht. Gemeld wordt: De Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur heeft van het bestuur der in 1923 te Göteborg (Zweden) te houden na tionale tentoonstelling ter herdenking van het 300-jarig bestaan der stad, een gecal- ligrafeerde oorkonde ontvangen als dank betuiging voor het belangrijke tulpenge schenk, dat de vereeniging uit naam van het geheele bloembollenvak dezen herfst voor de tentoonstelling heeft aangeboden. Dit geschenk heeft het tentoonstellings- bestuur in staat gesteld op het terrein een uitgebreide beplanting van tulpenbol len aan te brengen, geheel overeenkomstig de plannen van den tuinarchitect der ten toonstelling. Daar Zweden een belangrijk afzetgebied voor onze bloembollen is en de gelegenheid om ze er ten toon te stellen uiterst gering is, heeft de Alg. Vereen, voor Bloembollen cultuur gaarne gevolg gegeven aan de uit- noodiging van het tentoonstellingsfcestuur om de voor den aanleg der terreinen benoo- digde bloembollen kosteloos beschikbaar te stellen. In verband met het overwegend nationaal karakter der tentoonstelling zal deze in zending ongetwijfeld de bijzondere aan dacht trekken, terwijl de zorgvuldige en. deskundige voorbereiding °ea waarborg is voor den goeden uitslag. Voor het examen staathuishoudkunde en statistiek M. O., is te Amsterdam geslaagd mej. M. E. v. d Sluys, alhier, 10 December a.s. herdenkt de heer J. C. Tieri den dag, waarop hij voor 40 jaar als lettergieter hij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op de afd- gieterij. Met ingang van 1 December a.s. is aan de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst alhier, als leeraar solfege en elementair pianospel benoemd, de hear Jac. Zwaan uit Amsterdam. De bekende Amerikaansehe kweeker K un ite rd te Gos hen, Staat Indianopolis, brengt volgens de Florists' Exchange een gekar teld Gladiolustype in den handel, waarvan de bloembladeren diep zijn ingesneden. De eerste van dit nieuwe ras is genaamd „La- cjniatus," en hoewel het niet in den han del komt vóór 1925, zijn er enkele bollen voor broeiers beschikbaar voor de kleinig heid van 100 dollar per stuk. De variëteit is oud-rose gekleurd. Ook een witte va riëteit met een primulinusvorm is in wor ding, die uiterlijk veel van een Oattleya orchidee moet hebben, meldt het „W. v. BI." Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte, 23 candidaten, afgewe zen 10, geslaagd: F. van der Aar, M. de Bakker, M. J. Beekhuis, (D- de Berk, H. de Boer, A. H. Boon, J. Bouwmeester, F. M. J. Brugman, G .Elzerman, J. M. van dèr Hoeven, J. de Jonge, H. A. van Kam pen en H. Kek. Tweede gedeelte, 14 candidaten, afgewe zen 3, geslaagd: H. van der Aar, O. A. Aarssen, L. W. de Boer, F. Damsma, J. O. Diependaal, A. Dijkstra, F. Dijkstra, J. Elsnig, M. 0. Hendriks, W. Kalk en A. 0. Kulker. Derde gedeelte, 12 candidaten. afgewe zen 2, geslaagd: C. H. A. Bodt, L. A. den Boer, M. Boerdijk, P. J-. van Daalen, A. E. van Dijk, C. P. Gomes. J. van der Hei de, A. Jaape, T. 0. M. van der Kallen en J. M. van der Kieft. Doorde vereeniging „Pro Juventute" wordt een circulaire rondgezonden, Nvaarin haar werk uiteengezet wordt. O.m. wordt er in gezegd, dat de kinderrechter onge twijfeld leden der vereeniging tot gezins voogden zal benoemen, die dan met raad en dasd moeten bijstaan. Om dit laatste mo gelijk te maken, wordt 'financieel hulp ge vraagd. De afd. Haarlem van bovengenoemden bond zal Donderdagavond a.s. een alge meene ledenvergadering houden in het So- citeitsgebonw „Si Bavo" circa half negen. Verslag zal worden uitgebracht op deze vergadering van het onlangs te Utrecht gehouden buitengewoon congres van den bond. Tevens zal de heer v. Mierlo, hoofd bestuurder van genoemden bond, aanwezig zijn om sommige punten der gevoerde en nog te voeren actie .toe te lichten. Trouwe opkomst is zeer gewenscht. Gistermorgen 7 uur wilde A. L. zijn werkzaamheden op de Centrale Werkplaats aanvangen, toen hij zich onwel gevoelde en ineen zakte. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. De groote zaal der sociëteit „St. Bavo" is thans geheel gereed gekomen. Oorspronkelijk bestond het plan, slechts de helft van den vloer te vernieuwen, doch men is tot alge- heele restauratie overgegaan. De oude vloer is nu vervangen door een van Amerikaansch grenenhout, wat niet alleen veel solider, doch mede veel sierlijker is. Tevens is nu ook in deze zaal de centrale verwarming gelegd. Een achttal radiatoren is er geplaatst ge worden. De centrale verwarming is thans door het geheele gebouw aangelegd. Door deze verbouwing heeft „St. Bavo" een groote verbetering ondergaan. Tegen den voerman H. F., alhier, is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij een kreu pel paard arbeid deed verrichten. Gistermiddag kwam de 17-jarige dienst bode P. L., wonende te Heemstede, de Bo termarkt affietsen, toen uit de Koningstraat een auto naderde. Zij meende, dat de be stuurder van den auto de Botermarkt wilde oprijden doch deze reed recht door op de Gierstraat aan, Het meisje wilde nu keeren, doch kwam met de fiets tusschen de tram rails terecht, waardoor zij viel en onder den auto geraakte, welke haar eenige meters meesleurde. Met denzelfden auto is zij naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht en daar verbonden. Zij bleek gelukkig alleen een wonde aan het linkeroor bekomen te hebben, De fiets werd gedeeltelijk ver nield. Dat iemand wel eens in den put zit met z'n belastingbiljet is niets nieuws, niet te verwonderen en verdient ook niet uitdrukkelijk te worden vermeld. Dat iemand wel eens prijs stelt op uitstel van zijn verplichting om belas ting te betalen, is ook bekend en heel moeilijk om uitstel te krijgen is het niet voor iemand met een eerlijk gezicht en den vasten wil later zijn verplich tingen ten opzichte van den fiscus na te komen. Het gebeurt dan ook menigmaal dat iemand voor langer of korter tijd uit stel van betaling krijgt. Maar wat gebeurt er nu blijkbaar? Dat uitstel beteekent natuurlijk dat men niet binnen den op het aanslag biljet gestelden termijn behoeft le be talen, maar doodleuk gaat de fiscus door aan de belanghebbenden boetebrief jes te sturen; aanmaning, waarschuwing enz. en de kosten van die briefjes in rekening te brengen. Reclameert men, dan hoort men tot zijn stomme verbazing dat het zoo hoort. Is dat nu niet al te dwaas? Omdat het zoo dwaas is, hebben we alvorens deze „sottemije" aan de ou- blicileit prijs te geven nog eens uit drukkelijk geïnformeerd of deze voor stelling van zaken geheel juist is, want eerlijk gezegd kan men zooiets niet gelooven al zou je het zelf bij onder vinding hebben. Ten belastingkan tore deelde men ons mede dat inderdaad, ook wanneer uitstel van betaling is verleend, doorgegaan wordt met het sturen van een waarschu wing, en aanmaning. „Dat behoort ad ministratief zoo," voegde men er plech tig aan toe. Een dwangbevel kan wor den ingehouden in zoo'n geval, voegde men er als een soort troost aan toe. 't Is mal! En je denkt dan weer aan allerlei dwaasheden, die in naam der „admini stratie" door den fiscus worden uitge voerd. Wanneer je reclameert, omdat je een f 300 te hoog bent aangeslagen, dan dien je eerst je belasting te betalen, al ligt de vergissing van den fiscus er ook dui men dik boven op. Eerst betalen en als na een jaartje je reclame toege wezen is, krijg je het te veel betaalde wel terug. Iemand kreeg twee aanslagbiljetten!# lang na elkaar: de eerste was veel te hoog. Hij reclameerde maar kreeg later een tweede aanslagbiljet, nu met een goeden aanslag, welke aanslag voldaan werd. Niettemin kreeg de betrokkene op den dag, waarop hij den laatsten termijn van den goeden aanslag betaalde, een aanmaning om zijn (te hoogen) aanslag te voldoen, dan zou hem later het te veel betaalde gerestitueerd worden. Toevallig waren we van het volgende geval ten belastingkantore getuige. Een belastingbetaler had 10 ct., zegge 10 cent te weinig betaald. Hoe, weten we niet en doet niet ter zake. Voor die 10 cent heeft de man een waarschuwing van 15 cent en aanmaning ad 40 cent ontvangen. De man was razend kwaad. Maar ten onrechte, want de fiscus was volkomen in zijn recht op een dergelijke wijze die 10 cent op te vorderen. Toch dachten we zoo, zou een brief kaartje met de mededeeling dat 10 ct. te weinig was betaald, een briefkaartje zoo buiten alle wetsformaliteiten om, niet heel wat gemoedelijker zijn geweest en zeker zooveel effect hebben gehad? Wat is die bureaucratie toch stroef,, stroef. Barometerstand 763. OPGAYE VAN: Stilstand. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo- gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 29 November. Hoogste barometerstand 772.5 m. M. tö Toulouse. Laagste barometerstand 741.1 m. M. 10 Wisby. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 November: Matige, later weer toenemende Noordweste lijke tot Zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt, of betrokken, later weer regen, zelfde tempera tuur. Aan eenige lezers. Van het concert, Maandagavond door Haarlem's Kinderkoor in de Gemeentelijke Concertzaal gegeven, is geen verslag in ons b]ad verschenen, omdat van deze uitvoering geen adver toatia courant oenlaatet ia.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1