LAATSTE NILUW3 Leest de zeer belangrijke brochure: 35 ctsa Tweede Kamer. 4 KUNST EN KENNIS. In verband met de staking aan de 8adensche aniline- en soda-fabrtek, heb ben de Fransche bezettings-autoriteiten de Duitsche overheid meegedeeld, dat zij krachtens de Rijnland-overeenkomst een uitbreiding der staking tot bedrijven, die voor het maatschappelijke leven on ontbeerlijk zijn, niet kunnen dulden. Inmiddels stoken communistische rad- raaiers de onrust in de Palts aan. Te Lambrecht is het tot ernstige uitspattin gen gekomen. Alle bedrijven zijn er met geweld stopgezet en een oproerige me nigte Heeft het gendarmerie-gebouw, waar een communist in verzekerde be waring zat, bestormd en den gevangene bevrijd. De vroegere handelsduikboot Jeutschland, d e tijdens den oorlog door de Engelsche blokkade naar Ame rika voer en vandaar naar Duitschland terugkeerde, is na den vrede aan Enge land uitgeleverd. Ze is nu aan den meest biedende voor 200 pd. st. verkocht Den laatsten dag van het met vrijspraak geëindigde geding tegen deu ingenieur Franz en zijn vrouw, beschul digd van zedenmisdrijven, is de bekl. F. plotseling flauw gevallen. Een genees heer, die er bij werd gehaald, consta teerde een ernstige necrose, ontstaan door de inspuiting van een sterk zuur, dat een verpleger bij vergissing voor morfine had aangezien. F. is nu in een kliniek opgenomen, om er een operatie ondergaan. Tegen hem loopt nog een civiel pro ces, dat de vader van een der meisjes tanhangig heeft gemaakt, doch dat des tijds is uitgesteld tot na het strafproces. De bladen vermoeden dat het, in ver hand met een vrijspraak, wel geen voor uitgang zal hebben. Het geruchtmakend moordgeval te New Brunswick, in den staat New Jersey, is thans in de V. St. weer op aller lip pen. Een z.g. groote jury heeft zich be zig gehouden met de aanwijzing en in beschuldiging stelling van vermoedelijke aders van den moord op den predikant Hall en e zangeres in het kerkkoor, mevr. Mills, ciie beiden doodgeschoten mevr. Mills bovendien met afgesneden keel in een boomgaard waren gevonden en bij wier lijk een uitvoerige amoureuse correspondentie tusschen den gehuwden predikant en de eveneens gehuwde dame lag rondgestrooid. De groote jury heeft vijf dagen zitting gehouden en 65 ge- g n gehoord. Onder die getuigen was iet de echtgenoote van den vermoorden redikant. Wel woonde zij alle zittingen dj. De jury besliste dat er geen vol- oende bewijs of aanwijzingen waren om iemand als de(n) vermoedelijke(n) lader(s) aan te wijzen. M n denkt nu, dat de zaak zal blijven rusten tot er nog nieuw feit opduikt. UNDBOUW EN VISSCHERIJ. KNOLSELDERIJ. De knolselderij is een groente, die voor keuken- en huishoudelijk gebruik zeer ewaardeerd wordt. De teelt ervan is niet zoo heel moeilijk, maar toch krijgen velen door verschil leden fouten in de teeltwijze, niet de hoeveelheid en de kwaliteit knolselderij, welke bij een goede cultuur verkregen kan worden. Vroeg in het voorjaar, half Februari of begin Maart, wordt het zaad in lauw- warn en bak gezaaid, het liefst aan den benedenkant van een raam. Bij dit zaaie.; wordt vaak alreeds de fout gemaakt, dat ;nen het zaad te diep in den grond werkt. Na het zaaien hebben wij het alleen maar een weinig vast te drukken, zoodat het juist als het ware geheel aan de bodem oppervlakte ligt. Voorloopig hebben we dan niets anders te doen, dan te zorgen voor een regelmatige bevochtiging van den grond, wat het beste met een fijnen sproeier of met een gieter met fijnen broes kan geschieden. Een vochtige, humus- rijke bodem is voor de selderij-cultuur noodig. Al vrij spoedig na het uitzaaien zien wij reeds de groene kiempjes boven de aarde uitkomen, en wanneer de eerste jonge blaadjes voor den dag komen, gaan wij de plantjes verspenen. Wij zet ten ze over in een anderen bak, met de zelfde temperatuur, en geven ze daarin een onderlingen afstand van pl.m. 3 c.M. in het vierkant. Op deze plaats laten wij ze nog drie k vier weken doorgroeien en wortel vor men. Natuurlijk zorgen wij ook in dezen bak den grond voldoende vochtig te houden en in de laatste weken luchten wij meer en meer, zoodat de planten aan de temperatuur der buitenlucht wennen. In het laatst van April of in begin Mei. al naar de weersgesteldheid, kunnen wij le planten buiten gaan zetten. Wij graven de jonge plantjes voor- htig op en planten ze dan uit op de hen in kleine, niet te diepe grep- jes. Ze komen daardoor den eersten tijd van hun groei in de schaduw te1 staan, waardoor zij veel flinker aan wassen, dan wanneer zij veel zon krijgen. De greppeltjes hebben wij op een onder lingen afstand van plm. 40 c.M. aan gebracht en de onderlinge afstand,waarop op wij de planten zetten, is van 253o c.M. In het eerste groeitijdperk buiten zor gen wij ervoor, den grond door hakken goed los te houden. Verder zijn er weinig cultuurzorgen aan verbonden. Voor een gift vloeibaren mest tijdens den groeitijd zijn de planten zeer dankbaar. Nu is het heiras een feit, dat juist tij dens den groeitijd veel teelders hun knol selderij bederven door verminking. Sommigen steken de wortels voor een deel af en weer anderen snijden de on derste bladeren weg, dit alles z.g. om de knollen mooier en zwaarder te maken. Beide methoden berusten op „ba kerpraatjes" en zijn, in plaats van goed, absoluut verkeerd te noemen. Het af steken van wortels tijdens den groei hindert de plant ten zeerste bij de voed- selopname uit den bodem. En kan men nu bij verminderde voedselopname grooter en zwaarder knolvorming verwachten? Ook met het afsnijden der bladeren wordt een resultaat bereikt, precies tegenover gesteld aan dèt, d it men zich voorstelt; nog maar gezwegen van het feit, dat dit verminken van planten ziekte, rotting enz. kan doen ontstaan. Laat in den herfst, of tegen het begin van den winter, zijn de knollen doorgaan: !zóó ver ontwikkeld, dat zij oogstbaai zijn. Wij kunnen ze op het veld laten tot het begint te vriezen. Komt er vorst, dan moeten wij de knollen in een be waarplaats gaan opslaan. Dit bewaren kan op verschillende manieren geschieden. I Doel van het bewaren isde knollen voor vorst te vrijwaren en ze tevens zoo lang mogelijk gaaf te houden, j Aangezien juist in den winter knol selderij het meeste waard is, loont het de moeite wel, aan het bewaren een weinig moeite en zorg te besteden, j Een zeer goede bewaringsmethode is het opslaan der planten in een kelder- ruimte. Wij brengen daartoe in een kel der een paar decimeter hoog droge aarde aan. De knollen graven wij buiten op, laten de worstels zitten en snijden alleen het blad weg, zoodat een flink gedeelte der bladstengels nog aan de knollen blijft. Deze bladstengels bevatten nog reserve- voedsel, waarop de knol in de bewaar plaats straks nog teren kan. Bij het oogsten der knollen wordt veelal de fout gemaakt, de bladeren met de stengels vlak bij den knol af te snijden. Deze methode is niet aan te raden, om bovengenoemde reden. De knollen zullen dan gauwer indrogen, schrompelen en taai worden. In den kelder zetten wij de knollen op rijen tegen elkaar aan op de aarde uit, met de afgesneden bladstengels naar bo ven en zorgen dan verder voor afsluiting van lucht en een regelmatige, niet te hooge droge temperatuur. Vocht, licht en te warme temperatuur zijn alle drie nadeelig. I Wie niet over een kelder beschikt, kan de krollen ook inkuilen, wat even wel lasti :r is als men telkens een gedeelte voor den verkoop uit den kuil moet hale Een andere methode van bewaring is Je knollen met blad en al te oogsten en ze in ledige bakken te overwinteren, be- lekt met stroo. Deze methode heeft het nadeel, dat telkens de rottende bladeren uitgezocht en verwijderd moeten worden. Het be waren in kei Ier of schuur, zooals boven oeschreven, lijkt ons wel het beste en meest gewenschte. Wij zagen deze me thode op verschillende plaatsen in ons land met succes toegepast. (De Zaaier). BINNENLANDSCH NIEUWS. j! - VAN ONZE DRAAOLOOZE TELEFOON r^TSJ v.' De conferentie te Lausanne. Een nota van den Gezantenraad aan Duitschland. Uit den Duitschen Rijksdag. Uit den Pruisischen Landdag. Uit het Lagerhuis. Ierland. Uit de Fransche Kamer. Bakkersstakins: in Frankrijk. De Amerikaansche troepen aan den Rijn. De toestand in Griekenland. Uit de Amerikaansche ïpolitiek. Het Amerikaansce leger* .Relletjes in Mexico. UIT BOEK EN BLAD. Het Missiewerk. November 2 De eerste bladzijde geeft al weer het potret van een nieuwen Nederlandschen Bisschop Mgr. Verstraelen S.V.D., eerste Apostolische Vicaris van de Flores-Missie een arbeidsveld al lange jaren door wer ken en bidden bevrucht en nu een heer lijken oogst opleverend. Daar zijn ruim 60.000 Christenen met 33 priesters. Een klein seminarie voor een inlandsche gees telijkheid gaat gesticht worden. Th. B. brengt een afscheidsgroet en zegenwensch a?n den medestichter en leider van het t d iftMgr. Dr. J. O. Smit. J. Mwjer schrijft een beknopt mooi artikel tje over de opleiding derChineesche pries ters, die ongeveer 15 jaar duurt2 of 3 jaar voorbereidende school, 6 jaar klein en 6y2 jaar groot seminarie. Die Chi- neesche jongens blijken verstandelijk volstrekt niet misdeeld. Het aantal in landsche priesters in China steeg van 746 in 1913 tot 963 in 1920. C. J. Swijsen geeft een belangwekkend overzicht van een artikel uit „Etudes" over Japansche geestelijkheid uit de 17e eeuw, die toen al voortreffelijk werkte, maar door felle vervolging werd uitgeroeid. De Studen ten- propaganda voor de missieactie heeft al mooi werk geleverd en belooft nog rijker vruchten vooe de missies en voor de propagandisten zelf niet minder. Of de klacht over te weinig medewerking onder de studenten bij gebrek aan in wendig leven gegrond is, kan ik niet be- oordeelenzeker is, dat zoowel voor missieactie als voor elk ander liefdewerk een echt godsdienstig leven den grond slag moet vormen. De Indische Missie- vercer.iging vierde iii Sept. haar tweede lustrum en gaf van haar Tijdschrift „Onze Missiën in Oost- en West-lndië" een feestnummer uit, dat nog lang zal geraadpleegd worden. In kleine letters aan den voet van een bladzijde v.h. Mis siewerk staan feiten vermeld ook wel een feestnummer waard, want ze beteekenen een keerpunt in de geschiedenis van de Katholieke Kerk in Nederland en Kolo niën Java heeft zijn eigen seminarie met 21 leerlingen en zijn eigen novicitaai voor de Sociëteit van Jesus. Treffend vertelt de oud-missionaris, C. J. Swijsen, van het geloof en den lijdensmoed der arme melaatschen in West-lndië en van de heldhaftigheid van hun verplegers. Dat Aken, ondanks zooveel ellende, een missieweek hield door 600.000 menschen bezocht, zou ons kunnen Ieeren vooral niet te hard te roepen „Hollandia docet" In China en Engelsch-Indië staan milli- oenen voor de poorten van de Stad Gods, terwijl er niemand is om hun open te doen en in de prachtige missievelden van Wes' Afrika bouwen de arme negers zonder priester, enkel onder leiding van een catechist en een leekencomité al vast kerken bij tientallen, wachtend tot wij priesters zenden of laten opleiden uit hun eigen zwarte kinderen. Zoo is dit nummer weer rijk aan belangrijke feiten en velerlei wetenswaardighedenmaar haast uit iedere bladzijde klinkt de noodkreet op bidt en geeft voor een inlandsche gees telijkheid in de heidenwereld. Seminarie Culemborg. G. VOSKUILEN, Diocesaan Thesaurier v. h. Gen. tot Voortpl. des Geloofs en Secretaris-Pennm. van het Utr. Missiecomité. Giro 81339. de Spaarnestad Haarlem anoou wer° natuurlijk met een veront waardiging, die het verdiende, van e hand gewezen. Wat doen nu vader en dochter? Welke kwade geest leidt hen Zij doorsnuffelen het verleden, niet der weeze, maar der moeder. Zij ontdekken eene onteerende misdaad en sterk eoor deze ontdekking, gaan zij den jon- en man opzoeken en roepen hem toe Arme dwaas, ongelukkige blinde Zij, die gij huwen wilt, is de dochter van een eerloos schepsel, wegens een schandelijke misdaad tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld I Zij heeft uw vader ver moord Zij zweeg een oogenblik, geheel uit geput en haalde diep adem. Dan hernam zij weer „U begrijpt mij, nietwaar, mijnheer Niet slechts is nu ;t huwelijk onmogelijk geworden, maar bovendien nog heeft men vijanden gemaakt van de beide jongelieden, die elkander zoo vurig be minden. En dat is nog niet alles. Na het jonge meisje getroffen te hebben in het hart, in de ziel, moest zij ook nog getrof fen worden in haar kostwinning..Een voornaam huis gaf haar werk. Men ging uaar de vrouw des huizes en in tegenwoor digheid van 't arme kind, zeide men haar Dat jonge meisje, de dochter eener vrouw: wegens urievouuige misdaad, brandstich ting, diefstal en moord veroordeeld, onteert uwe ateliers. Zoo gij haar in uienst houdt zullen uwe klanten u verla ten en dat zal de ondergang zijn van uw huis. Jaag haar weg En men heeft haar weggejaagd. Ten prooi aan de hevig ste wanhoop, onder de kwelling van dien laatsten slag, is zij zwaar ziek geworden en dagen lang is zij in een toestand ge weest, tusschen leven en doodDe bloedende wonde haars harten zal niet genezen, zoolang hij, dien zij beminde, dien zij nog bemint en altijd beminnen zal, niet tot haar terugkeert. Zij lijdt Mies wat een menschelijk schepsel lijden kan en u zegt, dat de wet onmachtig is, tegenover de ellendelingen, die op derge lijke wijze een onschuldig kind martelen, die haar nog dooden zullen!' Welnu, zoo dat de wet is, dan zeg ik u, mijnheer, dat de wet eerloos is Jeanne zweeg. „Maar van wie spreekt gij dan toch vroegGeorges ontroerd,ontsteld en hoogst verbaasd over al hetgeen hij gehoord had. „Van wie ik spreek hernam de brooddraagster. „Ik spreek van Lucie Fortier." „Ik twijfelde er aan;.* ik had het reeds geraden.. Maar is er werkelijk geschied, wat gij mij hebt medegedeeld „Heeft uw vriend, de heer Labroue, u dan niets verteld „Ik weet dat er een droevige scheiding heeft plaats gehad.... Maar heeft men de wreedheid zoo ver doorgedreven, dat men Lucie haar werk heeft doen ver liezen „Ja, zoover heeft men de zaak door- jedreven." „O, dat is verschrikkelijk „Niet, waar, dat is verschrikkelijk En dergelijke daden kunnen niet ge straft worden „Men kan ze schandvlekken, maar niet straffen." „Zoo ontrukt men aan dat kind niet slechts alle vooruitzichten op een ge lukkig leven, maar men berooft haar ook van de middelen om het dagelijksch brood te verdienen. Men vermoordt de onglukkige door haar de middelen te ontnemen om in haar bestaan te voor zien.... En de moordenaars kunnen niet gestraft worden „Neen," antwoordde Georges zeer ont steld. „Maar zij sterft, de arme Lucie Denk eens na, mijnheerU bent jonc en u moet ook goed zünDat lees ik in uwe oogentracht iets te vinden, dat aan dit kind het geluk terugschenkt. U bent Lucien's vriend, zijn beste vriend. Dat heeft hij mij zelf gezegd.. En u bent de raadsman tevens van den heer Harmant, dat weet ik. U kunt hem heden bezoeken en hem vragen Lucie te sparen... Dat juffrouw Harmant aan Lucie de betrekking doe wedergeven, die zij haar heeft doen verliezen., dat Lucien tot haar terugkeere en haar eene fout ver geve, die zij niet bedreven heeft. Ziedaar ;en middel om haar te redden.. Het arme kind is niet verantwoordelijk voor het verleden harer moeder., en hare moeder kan bovepdien zeer goed geheel onschuldig zijn. Red haar, mijnheer, red haar. Mij dunkt dat ik wel een mid- _!el zou weten te vinden om dat te doen, zoo ik in uwe plaats ware." Georges staarde Jeanne met de groot ste aandacht aan. Hij scheen de trekken van haar gelaat te bestudeeren. „Kent gij Lucie reeds lang vroeg hij. „Neen, mijnheer." '„Gij heet Lise Perin, niet waar, ma dame „Ja, mijnheer en ik bemin Lucie als mijn eigen dochter. Om haar te redden, om haar gelukkig te maken zou ik zon der aarzelen den laatsten druppel van mijn bloed willen geven." Op dit oogenblik werd er aan de deur geklopt. ^Binnen riep de advocaat. De huishoudster kwam binnen. „Mijnheer," zeide zij, „er is iemand, die naar u vraagt," „Wie „De heer Paul Harmant." „Hij riep de brooddraagster ont steld uit. „Tot hem moest gij uwe bede richten hernam Georges, Jeanne bij de hand nemend. „Hem moet gij vragen het kind te laten leven, dat gij zoozeer bemint." En hij trok de ontvluchte van Cler mont nede naar de zaal, waar de valsche Paul Harmant zich reeds bevond. Toen deze Georges zag binnentreden met een vrouw uit het volk, was hij zeer verwonderd, en deze verwondering nam natuurlijk nog veel grootere afmetingen aan, toen die vrouw eensklaps voor hem op de knieën nederviel, met uitgestrekte armen, biddend en smeekend om zijne hulp. „Wie zijt gij Wat verlangt gij vroeg hij. De advocaat antwoordde „Die arme vrouw heet Lise Perrin. mijnheer. Zij heeft een diepe genegen heid, eene haast moederlijke liefde op gevat voor een jong meisje, dat op 't punt is vLii wanhoop te sterven en heden morgen is zij hiergekomen om mij te ver zoeken bij u haar voorspreker te zijn." Ja ja sprakjeanne hevig snikkend. „Red haar Toen hij den naam van Lise Perrin vernam en de stem dier vrouw hoorde, voelde de miilionnair het klanmme zweet op de slapen komen. Na een en twintig jaar stonden Jacques Garaud en de weduwe van Pierre Fortier weder tegenover elkander, doch beiden zoo veranderd, dat zij geheel onherkenbaar waren. Bovendien veranderde het Amerikaan scthe accent dat de gewezen meesterknecht gedurende een langdurig verblijf in de nieuwe wereld had aangenomen, aan merkelijk zijne stem. Jeanne richtte 't hoofd op en ont waarde door een tranenvloed den man, wien zij Lucie's heil afsmeekte. Het bleeke gelaat van den industrieel in een krans van schier witte haren en bakkebaarden van dezelfde kleur, ver wekte bij haar niet de geringste herinne ring. Zitting van Vrijdag 1 Dec, 1922. Regeling der werkzaamheden. De marinebegrooting met de interpellatie K. Terlaan over de krijgstucht wordt tegen Dinsdag aan de orde gesteld, de begrooting van Binnenlandsche Zaken tegen Donderdag, Dinsdag, zal de voorzitter voorstellen, tegen Vrijdag de wijziging der L. O. wet aan de orde te stellen. Wat er staat sbcgrooting. De post inzake de vluchthaven te Zijpe wordt verworpen met 39 tegen 34 stemmen. De motie-Van der Voort van Zijp inzake vol tooiing van de Vlissingsche haven wordt aan genomen met 70 tegen 3 stemmen. De heer KRIJGER C. H. trekt zijn motie betreffende genoemde haven in. Aan de orde is het wetsontwerp inzake de vereeniging van gemeentent Sprang, Capelle en Vrijboevecapèile van de gemeenten Waalre en Aals en van de ge meenten Eersel en Druzel en Steensel. De heer ZIJLSTRA A. R. heeft bezwaar tegen de voorgestelde vereeniging. De heer BEUMER A. R. wijst op de slor dige samenstelling der wetsontwerpen. De heer BAN SASSE VAN IJSSELT R.K. is voorstander van de ontwerpen. De heer DECKERS R.K. is 't eens met den heer Zijlstra. Minister DE GEER verdedigt de ontwer pen. De amendementen van Sasse van IJsselt inzake verordening van nieuwe gemeenten bedoeld in het eerste wetsontwerp worden overgenomen, daardoor worden de verorde ningen in het ontwerp noodzakelijk. De stemming daarover wordt uitgesteld tot Don derdag. Het tweede ontwerp wordt aangenomen z.h.st., het derde ontwerp wordt aangenomen met 62 tegen 13 stemmen. Het ontwerp inzake maatregelen van bezui niging betreffende de militair-rechtelijke macht wordt bestreden door den heer HU- GENHOLTZ (S. D. A. P.) De stemming wordt Dinsdag gehouden. Het ontwerp, houdende nadere voorzienin gen ter voorkoming van brandgevaar voor ge bouwen en getimmerten wordt aangenomen z. h. st. Dinsdag wordt ook gestemd over wetsont werpen tot verhooging van verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting in verband met de afschaffing van portvrijdom, waarte gen de heer OUD (V. D.) bezwaren heeft. Voortgegaan wordt met de behandeling van de WATERSTAATS BEGROOTING, AFDEELING SPOORWEGEN. De heer BAKKER, (C. H.) bepleit beper king van Zondagsdiensten. De heer SCHAPER (S. D. A. P.) waarschuwt tegen te veel beperking van die diensten. Hij komt op voor verbeteringen voor het perso neel en voor de tariefsverlaging voor langen afstand. De heer VAN BRAAMBEEK {S. D. A. P.) hoopt dat de Minister een behoorlijke regeling van de dienstvoorwaarden van het tramperso neel zal tot stand brengen. De heer HERMANS R.K. vraagt betere verbindingen in de mijnstreek en wijst op de wenschelijkheid van behartiging van personeelsbelangen door overleg tusr schen directie en personeel. De heer WEITKAMP C.H. steunt het betoog van den heer Bakker. De heer VAN DIJK R.K. klaagt over verspilling ter ziake van zandleveranties. De heer VAN GIJN V.B. wijst op de omstandigheid, dat de reizigers le klasse te weinig betalen. De heer WIJNKOOP C.P. sloot zich op dit punt bij den vorigen spreker aan en betoogt dat een verkeerde bezuini ging wordt gevolgd. De heer TER HALL V.B. wijst op het groot aantal ongelukken op het traject Den Haag—Leiden van die stoomtram. Spr. dringt voorts aan op behartiging der belangen van de oud-gepensionneer- den bjj de regeling van de pensioenen van het spoorwegpersoneel en vraagt spoedige indiening van het aangekondig de wetsontwerp. Het woord is thans aan den Minister. De vergadering wordt te 5.35 verdaagd, tot Dinsdag 1 uur. LAUSANNE, 1 December. Het officieele communiqué luidt: De commissie voor terri toriale en militaire aangelegenheden heeft Nansen gehoord, die zijn meening beeft uit eengezet over de noodzakelijkheid van een snelle uitwisseling van bevolking en gevan genen tusschen Griekenland en Turkije. Na een bespreking waaraan Ismet, Barrère en Cur- zon deelnamen, is er besloten, een sub-com missie samen te stellen, beslaande uit verte genwoordigers van Engeland, Italië, Frankrijk Griekenland en Turkije, onder voorzitterschap van den Italiaanschen afgevaardigde, welke: ten doel heeft, afgaande op goede getuigenis sen, zoo spoedig mogelijk het sluiten van een conventie tusschen de belanghebbenden voor te bereiden. LAUSANNE, 1 December. (Belga). Tsjifsje- rin, wordt om 8 nur verwacht. De diplomatieke vertegenwoordigers van verschillende neutrale landen; Spanje, Neder land, Noorwegen, Denemarken, die te Lau sanne het oogenblik afwachten, waarop de capitulaties zullen worden toesproken, hebben de verzekering gekregen dat het hun vergund zal zijn, alle opmerkingen te maken, die zij dienstig achten. LAUSANNE, 1 December. (Belga). Tsjitsje- rin is om 8 uur aangekomen, zonder eenig incident. LAUSANNE, 1 December. De vertegen woordiger van Reuter alhier is gemachtigd te verklaren, dat men in conferentie-kringen heel goed begrijpt, dat alle geruchten nopens het feit, dat petroleum-belangen de conferentie zouden beheerschen, te wijten zijn aan de onophoudelijke pogingen der belanghebbenden partijen, en verbreid worden om den indruk te vestigen, dat de conferentie niet opschiet en alleen werkt in het belang der kapitalisten. Reuter is gemachtigd te verklaren dat de petroleum niet wordt besproken door de con ferentie, en dat er geen vooraanstaande per sonen op petroleumgebied in of bij Lausanne zijn. PARIJS, 1 December. (Havas). Aange zien Duitechland niet dan zeer onvoldoende heeft gevolg gegeven aan het''verzoek om I verontschuldiging of schadevergoeding, uit gesproken door de contröle-commissie, naar aanleiding van de incidenten te Stettin, Passau en Ingolstadt, welke gericht waren tegen officieren van de geallieerde mili taire contröle-commissie, heeft de Gezant- tenraad aan den Duitschen gezant uit naam van de geallieerde regeeringen een nota gericht, waarbij aan het Duitsche rijk de volgende besluiten der geallieerden worden medegedeeld Vóór 10 December moet de nog niet ge geven voldoening voor de incidenten door de Duitsche regeering worden geschonken. De schadevergoedingen of sancties, die aan de Duitsche regeering zullen 'worden op gelegd door de militaire contröle-commis sie, wat betreft het gebeurde te Ingolstadt, zullen moeten zijn ten uitvoer gelegd. De eerste minister van Beieren zal een brief moeten schrijven aan de militaire controle commissie, om zijn verontschuldigingen aan te bieden over de incidenten te Passau en te Ingolstadt. Aan elk van deze steden zal een boete van 500.000 mark moeten worden opgelegd. Ingeval deze betaling niet of slechts gedeeltelijk op 10 December zou 10)1» lf( I» zijn gedaan, zullen de geallieerde regee- ringen te hunnen behoeve een bedrag van 1 millioen goudmark, of het ontbrekende van dat bedrag, heffen qp de inkomsten, die de Beiersche regeering trekt uit de Palts. BERLIJN, 1 December. De Rijksdag zal de volgende week een aanvang maken met de bespreking van de belastingwet, die van meenten. In overleg met de Duitsche stedendog, deelt president Loebe mede, dat er een afzonderlijke vergadering van den Rijks dag zal plaats vinden op 13 December, waarin Boees, de burgemeester van Ber lijn, en andere gemeentevertegenwoordiger» hun wensohen tot hervorming van de ge meente-administratie naar voren zullen brengen. BERLIJN, 1 Dec. In den Pruisischen Landdag is bij hoofdelijke stemming het voorstel der Duitsch-nationalen tot op heffing van het verbod van de Jung- deutsche Orde, met 185 tegen 97 stem men verworpen. Het communistische voorstel nopens monarchistische betoogingen bji het be zoek van Hindenburg aan Oost-Pruisen, is bij gewone stemming verworpen. LONDEN, 1 December. De leiders van alle partijen hebben vandaag in het Lagerhuis ge sproken, toen het het debat over de werkloos heid werd voortgezet. Asquilh, de liberale leider, reide als zijn meening, dat, tenzij de internationale handel op een vaslen grondslag werd geplaatst, Engeland onder alle volken van de wereld een van de ergste lijders zou zijn. Dat was de ware sleutel tot het vraagstuk van de werkloosheid. Hij was van ganscher harte vóór het aanmoedigen van de markten van het rijk, op voorwaarde, dal de aanvaarde methoden economisch en fiscaal gezond waren. Bonar Law, de eerste minister, zeide, dat bij zoo goed als wie dan ook begreep, dat, zoo lang er een wolk van onzekerheid hing over Europa en de wereld, men geen gere gelde handelsvoorwaarden kon verkrijgen. Het doel van de regeering en van elk lid van het Huis was: Vrede over heel Europa. Sprekende over de in het debat geopperde voorstellen, dat Engeland wel zijn schuld in het buitenland zou betalen, maar afstand doen van alle aan dat land toekomende schulden, en van elke hoop op de Duitsche schadevergoeding, zeide de eerste minister, dat, ofschoon hij niet kon vooruitloopen op iets, wat er gedaan zou worden, het onge twijfeld merkwaardig leek, dat Engeland het eenige volk zou moeten zijn, dat iets betaalde wat feitelijk een schadevergoeding was. De eerste minister sprak over de uitbrei ding van den handel binnen het rijk, en wilde dien op alle mogelijke manieren bevor deren. LONDEN, 1 December. Het amendement van de arbeiderspartij op het adres van ant woord, nopens de werkloosheid, is verworpen met 303 togen 172 stemmen. Enkele liberalen stemden met de minderheid mede. De rede voeringen van de leden van de arbeiderspar tij waren zeer gematigd van toon en hun be- {prade voorstellen van de regeering, maar om- cftil zij niet ver genoeg gingen. Snowden (arb. partij) gaf in een interessan te» redevoering een overzicht over het geheele vraagstuk van de werkloosheid, en, nadat hij en uur had gesproken, werd hij aangespoord om voort te spreken door de ministers, die „Ga, door!" riepen. Smowden drong aan op schrappen van de Duittche schadevergoeding en verklaarde, wat betrefft Rusland, dat het bolsjewisme zoo iets rots 'was, dat, als het builenland er zich niet mee bemoeid had, het totaal in elkaar gezakt zou zztf-n. Hij wenschte erkenning van de Rus sische regeering, omdat dit den handel zou helpen- en de sowjet-regeering dwingen, het laatste restanije bolsjewisme en communisme weg te gooien, dat haar op het oogenblik nog dwars ;zat. LONDEN, 1 December. Er heerschte van daag groote militaire bedrijvigheid te Dublin. De Vrijste atsche troepen zochten naar wapens op uitgebreider schaal dan ooit tevoren. Ver schillende jongelieden zijn gearresteerd, w.o. enkelen, die automatische pistolen bezaten, waardoor jzij schuldig staan aan een misdrijf, waartegen de doodstraf is bedreigd. Het offïciïeele legerbericht van 30 Novem ber meldt, «lat er 44 gevangenen zijn gemaakt, sommigen niet wapens en munitie, die in Do negal operee ren. Een officieel rapport, dat vanavond ie Cork is bekend gesmaakt, zegt, dat de Vrijstaatsche troepen vandiaag een goede vangst hebben ge daan te Mo mi estown, waar zij een raad van ongeregelden jgevangen namen, die in een huis vergaderden qn de kwestie var, een aanval op de Vrijstad tsche troepen bespraken. Het huis werd overgegeven, en de mannen gaven zich daarna ook over. Het waren allen be kende ongereg« lden, die in dit district veel last hebben bej:orgd. P PARIJS, 1 December. De Kamer heeft de credieten voor h et effectief in Syrië aange nomen, nadat dei minister van oorlog had ver klaard, dat hij hel huidige effectief van 20,000 man niet kon vesüninderen. PARIJS, 1 December. (Belga.) In de wan delgangen van de Kamer werd medegedeeld, dat Mandel zijn dintslag heeft genomen als rapporteur over hqt wetsontwerp nopens de ratificatie van de ereenkomst van Washing ton. De commissie vod r de financiën heeft het regeeringsontwerp, dlat haar enkele dagen ge leden door de Lasteyrie was toegezonden, en dat strekte tot reorganisatie van het mi nisterie van financiën; verworpen. PARIJS, 1 December. Waar de prefect van de Seine thans het besA'ait heeft bekrachtigd, waarbij van 2 December af de prijs van het brood wordt vastgesteld ,op 1,10 in plaats van 1,15, zooals de bakkers eischen,hebben deze besloten, morgenmiddag q:(p. 12 uur het brood bakken te staken. WASHINGTON, 1 Decern iber. Naar op het Witte Huis verluidt, is Harding wel ge neigd, te sympathiseeren itiet hen, die de Amerikaansche troepen asa den Rijn wen- schen terug te trekken, maar wordt dit niet gedaan, omdat het verkeerd :Bbu worden uit gelegd, met het oog op de Houding van de Ver. Staten ten aanzien van were'daangele- genheden. PARIJS, 1 December. De Tqmps verneemt uit Athene: Generaal Nieder, de comman dant van het Grieksche leger ihï Thracië, is afgetreden wegens gezond beid suedenen. Men spreekt over generaal Pangalos als zijn op volger. Het leger in Thracië g&eft duidelijk blijk van ontmoediging. Er heltyben tal van deserlies plaats, en vele officieren verlaten hun post. WASHINGTON, 1 December. De republi- keinsche senator Norris is vandiaag verko zen tot voorzitter van de conf erentie van vooruitstrevende republikeinen, \\«aaraan 13 senatoren en 26 leden van het Huis van Af gevaardigden deelnamen. La Folilette zeide, dat hij niet van plan was, teen derde partij te vormen, terwijl Borah vófcjr de be weging was, als het eenige doel "was, het maken van practische, vooruitstrevende wet ten te bevorderen. Alle sprekers ver&laarden, dat het doel van de conferentie was: het be vorderen van de wetgeving, en niet: het na streven van politieke doeleinden. 0 WASHINGTON, 1 December. De sdfcretaris van staat voor oorlog verklaart in zijn jaar verslag aan het Congres, dat de sterk'Je van het leger op het oogenblik: 12.000 oftftcieren en 125.000 manschappen, onvoldoende is voor de nationale veiligheid. Wij klunnen niet, aan het fouten maken blijven, zoo zeide hij, door te verwachten, dat goede soldaten in één nacht groeien, en goede officieren binnen een periode van drie maandem bij groote hoeveelheden kunnen worden uitgele verd. iWeeke zeide, dat hij erkende, dat de huidige financieele toestand het aan 't departement van oorlog onmogelijk zon maken, onmiddellijk het maximum van wat noodig is te verkrijgen, maar hij pleitte voor een hervorming, zoo spoe dig mogelijk van het corps officieren tot een maximum van 13.000 man. Hii betreurde de achterlijkheid van de Ver. Staten bij de ontwikkeling van de luchtstrijdkrachten, en spoorde aan tot het zoo spoedig mogelijk bouwen daan- van. MEXICO, 1 Dec. 20 Personen zijn ge aood, en meer dan 50 gewond bii ern stige relletjes, die gisterenavond plaats hadden, en die hun hoogtepunt bereik ten in een aanval op het stadhuis De onlusten begonnen toen de leden der vakvereenigingen een protest-betooging organiseerden legen het gemeentebestuur omdat dit de watervoorziening had stop gezet, hetgeen bijna tot watergebrek aan leiding had gegeven. De politie schoot eerst over de hoofden der betoogiers heen, maar toen dit niets gaf, schoot zij op de menigte. De menigte slaag de er later in, het stadhuis binnen te dringen, waar zij bescheiden van waar de vernietigde. Ten slotte joegen de bondstroepen de betoogers uiteen, maar niet voordat het stadhuis op verschil lende plaatsen in brand stond, en 't meubilair was stukgeslagen. Vanochtend vroeg kwamen de betoo gers weer in botsing met de bereden politie, waardoor nog 8 personen wep den gewond. Heb het uitstekendste aan te bieden dat Iemand wenschen ban, hoe zal de wereld bet weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELIER. DE ROOMSCHE BOERIN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 14