J. J. DRIESSEN i St. Nicolaas geschenken Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden - Eerste blad. Van heiVaiicaan ilcjï ps*ima waar! J. JWE6ER Zn., Koningstraat 10 Haarlem Anegang 9 - Haarlem I Groote keuze Adverteeren Aandacht trekken Verkoopen STROOIAVOND Zaterdag 2 December 1922 45- Jaargang No. 14305 Mllll Men schrijft ons uit Rome De H. Vader heeft last gegeven het Pauselijk Paleis van Castelgandolfo in de nabijheid van Rome in orde te bren gen voor vierhonderd Armeensche wees kinderen die wegens de omstandigheden het nabije Oosten moeten verlaten. De Armeensche kloosterzusters van de On bevlekte Ontvangenis hadden in hunne huizen van Constantinopel, Syrië en Anatolihonderden weeskinderen op genomen, wier ouders door de Turken waren vermoord of die omgekomen wa ren door de beproevingen van den laat- sten oorlog. Op 't oogenblik worden deze stichtelingen weder bedreigd door de voortrekkende Turken die een eeuwige haat koesteren voor het Armeensche volk. De H. Vader, over den toestand ingelicht, heeft bevel gegeven aan Mgr. Marmaggi, om zorg te dragen dat vier honderd kinderen der Armeniërs met twaalf zusters, naar Italië worden inge scheept om ze te onttrekken aan de woe de der Turken. Het Pauselijk kasteel van Castelgandolfo, hetwelk zich ver heft op de boorden van een prachtig meer en behoort tot de zoogenaamde Romeinsche kasteelen, zal ze herbergen. Dit kasteel werd in '70 tegelijk met het Vatikaan, het paleis van Lateranen en der Pauselijke kanzelarij aan den Paus overgelaten na de inneming van Rome. Lang stond het onbewoond, eerst onder Pius X bracht een paar maal Kard. Merry del Val er den zomer door. Gedu rende den oorlog woonden er de vluchte lingen uit de provincie van Venetië, alsmede een aantal gevluchte priesters. Gedurende den laatsten zomer woonden in het kasteel eenige hooge persoonlijk heden van de Pauselijke staatssecretarie Insgelijks deed de H. Vader aan den Ar- meenschen Patriarch te Constantinopel de som von honderdduizend lire toeko men en aan Mgr. Giannini, Apostolisch Delegaat in Syrië de som van vijftig duizend voor de Armeensche vluchtelin gen in die landen. Gevoelt gij U slap en lusteloos? STAÖSNIEGWS. AGENDA 3 DECEMBER AGENDA 4 DECEMBER De Sf. Vincentius-Biblotheek is geopend: Voetbalver. „P. E. N." Maatregelen tegen fraude. Eén man die spreek! trekt meer de aan dacht dan Honderd die zwijgen. Spreekt door middel van Advertentiën in de Nieuwe Haarlemsche Courant tot het publiek en concentreer de aandacht op uw artikelen. GIJ zult moer de aandacht trekken en verkoopen dan de 09 die zwijgen. Sint Nicolaas op bezoek. Waaraan is ©ns siasces t© danken Nieuw bloemenmagazijn. „Haerlem". Kerstmistentoonstelling. Anna was diep bedroefd. „Wat kon haar vader toch op Hen drik aan te merken hebben, dat hij zich zoo hardnekkig verzette tegen hun ver loving," had zij zich al dikwijls afge vraagd. Nu wist ze het. In krasse woor den had zij moeten hooren, dat haar va der niet van plan was een onbemiddeld jongmensch als Hendrik van Dalen met net geld, dat hij door hard werken had verdiend, mooi weer te laten spelen. Nog nooti had haar vader met zoo veel nadr k zijn toestemming tot verlo ving geweigerd, noch nimmer had Anna haar Hendrik zoo weinig hoop kunnen geven, dat vaders tegenstand overwon nen zou worden. En toch hielden ze zoo oprecht veel Van elkaar. Wat al toekomstplannen hadden ze niet gemaakt, wat luchtkastee- ien niet gebouwd, die door de hardnek kige weigering van den ouden man nu in duigen stortten. Anna wist niet wat te beginnen. Of ze vader al herhaalde, dat er op den jon gen man niets te zeggen viel en dat ze goed hun brood zouden hebben,het baatte alles niets. Ook Hendrik ging diep gebukt onder dit alles. Toen dan "ook zijn heeroom op zekeren dag het gezin van Hendriks ou ders kwam bezoeken, kostte het hem weinig moeite, te ontdekken, dat er wat aan haperde. Omstandig liet hij zich alles van Anna en van haar vaders wei gering vertellen, en toen heeroom 's a- vonds vertrok, kende hij het meisje en haar familie bijna alsof hij ze al honderden malen ontmoet had. Toen de pastoor in zijn spoorwegcou pé zat het was niet druk en hij had de coupé voor zich alleen begon hij over de zaak na te denken. Verbaten heette Anna's vader, had zijn neef gezegd. Zou lat familie ziju van den rentenier uit zijn parochie, dre daar met zijn vrouw dleen zoo rustigjes heen leefde en den p stoor heel in stilte al meermalen ue meest welsprekende bewijzen had ge- **v'en, dat hij er warmpjes in zat, maar net dan ook wel missen kon De pastoor nam zich voor, daar zoo- dra mogelijk eens naar te informeeren. Hij was belang gaan stellen in Anna's familie en wilde nu ook wel eens van een anderen kant hooren, wat het voor men- s:hen waren, want Hendrik,zoo'n beste o: g :n als het dan was kon in dit gev .1 allerminst als onpartijdig be- oordeelaar^gelden, nietwaar Het was in de eerste dagen van De cember. Anna had al sinds eenige jaren St. Nicolaas mogen helpen en dat steeds tot groote vreugde van broertjes en zus jes gedaan. Vader en moeder en ook de grootere kinderen werden daarbij niet vergeten en dat Anna zelf niet te kla gen zou hebben, nu dat wist ze al lang bij ondervinding. Wat al blijde verrassingen had de strooiavond haar gebrachtNauwelijks uitgesproken wen- schen had ze op dien avond vervuld ge zien, haast niet begrijpende, hoe de an deren konden weten, dat ze juist dèar- naar zoo verlangd had. Dit jaar ontbrak echter bij het jonge •Reisje de rechte opgewektheid. Wel nam z zich voor de kinderen onder haar ver driet niet te laten lijden, maar met bitter heid bedacht ze, dat alle genoegens die men haar zou willen doen, toch niet kon den opwegen tegen dat eene groote ver driet, dat haar beheerschte. Strooiavond kwam,en de kinderen hadden evenveel genoegen als altijd. En nadat er behoorlijk gegrabbeld was naar pepernoten en andere lekkernijen, werd de deur ontsloten tot het heiligdom, waar St. Nicolaas zijn feestgaven op de groote tafel voor al de leden van het gezin had uitgestald. De kinderen juich ten, vader en moeder en ook de ouderen verheugden zich in de lieve attenties, die ze op de St. Nicolaas-tafel vonden, maar Anna stond verbaasd. Want waar om ontbrak voor haar ditmaal alles Zoo erglhad ze het toch niet gemaakt, dat zelfs de kleine St. Nicolaasgaven haar onthouden moesten worden En al hechtte zij zich ditmaal veel minder dan anders aan die kleirje verrassingen, het ontbreken trof haar toch smartelijk Had ze eens goed op vaders gezicht gelet, toen hij schijnbaar ernstig zei „Wat is dat Anna Voor jou niets. Zoo slecht kan St. Nicolaas toch niet opge past hebben Zie eens in de zijkamer, of daar misschien nog iets staat 1" Meer om alleen te zijn dan uit nieuws gierigheid ging Anna er heen, om een oogenblik later juichend terug te keeren en zich in vaders armen te werpen. Want daar in de zijkamer had ze onder allerlei ander fraais ook een heel grooten „vrijer" gevonden, die wonder genoeg haar achterna liep, toen ze naar haar va der snelde om hem voor de heerlijke sur prise te bedanken. De invloed van den rentenier Verba ten, die het met zijn pastoor opperbest vinden kon, had tot deze St. Nicolaae- verrassing niet weinig bijgedragen 1 Juwelier a n I Steeds nieuwste modellen tegen zeer lage prijzen a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a 3aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa Nog eens: het incident in de Staten. Botsing. Provinciale Statenverkiezingen. IT NICOLAAS-CADEAU Christelijke Rijksambtenaren. Uit de rails. langs~dIn "weg. ,Mr- Hef gróóte oogenblik I De Araerikaanscbe vies-admiraal, Charles D. Sljsbee, sciiri'ït: „Na grondig proef genomen te hebben met Sanatogen, ben ik overtuigd van zijn verdiensten als zenuwsterkend voedsel. Zijn weldadige werking is boven allen twijfel verbeven." Het Zenuwsterkend Voedsel Stadsschouwburg Het Schouwtooneel Populaire voorstelling van „De Onbekende Vrouw" 8 tiur. Gemeente Concertzaal H.O.V. 2 Ys uur. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Malinée en avjndconcert. Oud-Holland Vervvulft Concert. Trianon-tcaroom Groote Markt Concert van 4—6 en van 811 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 •12%, van 25 en van 710 uur. behalvel des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 2half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door de fa. Geijseels en Van Hees, Lange Vecrstraat 14 en de Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein Nr. 1. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van iy29 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag en Vrijdag van 89 uur. St. Anthonieslraat 89rood, Woensdag en Vrij dag 78% uur. Klarenbeekstraat 60, Woensdag van 7 9 uur. Hedenavond kwart voor 8, zal bovenge noemde vereeniging haar derde feestavond houden in de bovenzaal van het Gem. Con certgebouw. Door den mnister van binnenlandsche za ken is aan de gemeentebesturen een circu laire gezonden van den volgenden inhoud: „Mijn aandacht wordt er op gevestigd, dat werklieden, ondanks het feit, dat zij werk hebben, zich toch als werkloos aan geven en, teneinde steun te ontvangen in gevolge de getroffen steunregelingen, soms daartoe door den werkgever in de gelegen heid gesteld, gaan stempelen. Voort|s zou niet steeds juiste opgave gedaan worden van de gezinsinkomslen. Na ernstige overweging acht ik het nood zakelijk, dat maatregeïen worden getroffen om verder bedrog zooveel mogelijk te voor komen. Ik verzoek u dan ook bij de steun verleening steeds een strenge controle te doen uitoefenen en, indien gevallen van fraude worden geconstateerd, daarvan aan den be trokken officier van Justitie onverwijld ken nis te geven, ook in die gevallen, waarin door den Staat in de kosten van steunverleenen niet wordt bijgedragen. Voor het geval, dat in uw gemeente een commissie van steunverleening bestaat, zal het mij aangenaam zijn, zoo uw college aan de commissie mededeeling wil doen van dit mijn schrijven, onder nitnoodiging dienovér eenkomsiig te willen handelen. Ik vertrouw op uw volle medewerking in dezen, c.q. ook van die der commissie van steunverleening te mogen rekenen. Van de besturen der gemeenten, waarin steun word verleend, zal ik gaarne spoedig hiervan de verzekering ontvangen. Mocht de gevraagde medewerking onver hoopt niet worden verleend, dan zal daar van het gevolg moeten zijn, dat subsidie in de kosten van werkloozenzorg aan uw ge meente vanwege mijn Departement niet of niet meer zal kunnen worden verleend." Naar aanleiding van deze circulaire is door het Haarlemsche gemeentebestuur aan de besturen der werkgeversorganisaties te Haarlem afschrijft van de mededoelingen van den minister gezonden met een be geleidend schrijven van den volgenden in houd: „Van den minister van binnenlandsche zaken ontving ons college een circulaire, die wij de eer hebben u hierbij1 in afschrift te doen toekomen. Het ligt in ons voornemen aan den door den minister aanbevolen maatregel om ge vallen van fraude bij steunverleening, zoo wel bij die van Rijks- als bij die van ge meentewege bij den Officier van Justitie aanhangig te maken, onze volle medewer king te verleenen. Wij verzoeken u, dit voornemen ter ken nis te willen brengen aan uw leden en hun te verzoeken in dezen het gemeente bestuur krachtig te steunen in zijn pogin gen om oneerlijke handelingen te voorko men. Het euvel, dat de werkgever den werk nemer in de gelegenheid stelt te gaan stem pelen, d.w.z. zich uitgeeft als werklooze bij het afdeelingsbestuur zijner organisa tie of bij een ander centraal punt, terwijl hij werkt, ten einde zich op ongeoorloof de wijze over dien dag geldelijke onder steuning van overheidswege to verzekeren, zal, wij twijfelen daaraan geen oogenblik, ook door u ten sterkste worden afgekeurd. Wij doen een beroep op de medewer king uwer leden en verzoeken hun in de eerste plaats scherp toe te zien, dat in geen geval onderbreking van opgedragen werkzaamheden plaats vindt met het doel te gaan stempelèn en in de tweede plaats iedere frauduleuze handelwijze, die hun be kend is, ter kennis te brengen van den Hoewel Coomhert te Amsterdam werd ge boren en te Gouda in 1590 overleed, heeft hij toch zoolang in deze gemeente ge woond, dat de vereeniging het alleszins ge- wenscht en geoorloofd acht, hem te her denken bij gelegenheid van zijn 40-jari- gen geboortedag. Hij behoort tot de merkwaardigste per sonen uit het midden der zestiende eeuw ©n heeft zich op velerlei gebied bewogen, daarbij getuigenis -afleggend van zijn ken nen en kunnen. Wellicht is Coornhert bij de meesten slechts bekend als schrijver van de Wel levenkunst, maar hij was te Haarlem te- Dienst der Werkloosheidsbestrijding welke dienst door ons met de uitvoering der steunregelingen is belast. Overtuigd, dat uw inzicht in dezen met het onze overeenstemt, vertrouwen wij, dat uw bestuur bij voortduring ziin aandacht aan deze belangrijke aangelegenheid zal wijden." In perceel Doelstraat 6 is door den heer Corsten een fraaie bloemenwinkel geopend. De zaak ziet er in optima forma uit, zoo wel van binnen als van buiten. Aan het intérieur inzonderheid is de meest moge lijke zorg bestesd en do heer Oorsten mag dan ook de voldoening smaken, een keu rige zaak verkregen te heb1 jen, welke on getwijfeld de noodige klanten zal trekken. Voor de loden der vereeniging „Haer lem" houdt dr. J. Prinsen Lzn., hoog- loeraar aan de universiteit van Amsterdam Donderdag 7 December in het verenigings gebouw „De Hoofdwacht" een voordracht over Dirck Volkertszoon Coornhert. vens stadssecretaris en notaris, bovendien graveur en leeraar van den grooten ko persnijder Goltzius. Hier ter stede oefende hij met den Burgemeester Jan van Zuren het bedrijf van boekdrukker en uitgever uit, zij het dan kort, merkwaardiger wijze ter plaatse van de Hoofdwacht, waar Prof. Prinsen zijn voordracht zal houden. Griffier der Staten en Humanist, maar vooral als letterkundige, dichter zoowel als prozaïst en taalzuiveraar was hij bekend, en zeker niet in de laat te plaats als Strij der voor geloofsvrijheid, derhalve als li bertijn. Groot is zijn invloed op velerlei gebied geweest. De heeren Knappert en Rutgers van der Loeff hebben voor deze gelegenheid een kleine tentoonstelling gereed gemaakt van portretten, van Coornhert en andere zaken op hem betrekking hebbende, welke voor hen, die de voordracht komen bijwonen, in de Hoofdwacht zal te bezichtigen zijn. Zooals reeds gemeld, word hier Ier stede in de Kerstweek een tentoonstelling gehou den van gebroeide bolgewassen, uitgaande van de 4 ufd. der Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur. ss; NiniHir UAARiniQPUE PflIIRAIIT HHSSH nitunt nAAnLunouiiL uUUIfnn I Telefoonnummers: 1426, 2741 en ia EJ m ril E E E Het Wkbl. der Alg. Ver. v. Bl.Clt." meldt hierover: De voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang, trouwens dat spreekt vanzelf. De Commissie kon mededeelen dat reeds voor 150 M2 door leden der 4 afdeelingen is opgegeven en men verwacht nog meer. De bedoeling is, dat ook leden van andere afdeelingen nieuwigheden en bijzondere in zendingen zullen inzenden om zoo de be- leekenis voor het geheele vak van deze ten toonstelling te vergrooten. Men wende zich dus spoedig tot den secretaris, de heer Th. Hoog Jr., Koninginneweg, Haarlem. Wij vernemen dat ook inzendingen uit Aalsmeer komen, terwijl voor een goede aankleeding der zaal gezorgd wordt. De heer Bomans heeft de volgende schriftelijke vraag aan het College van Ge deputeerde Staten van Noord-Holland ge steld: Tijdens de discussies in de Statenverga dering van 30 November 1.1. omtrent het betreurenswaardig feit, dat het Provin ciaal personeel, voor zoover Katholiek, in geen verhouding staat tot het Katholieke bevolkingsdeel in de Provincie, heeft het lid van Uw College, de heer Michelsdoor een interruptie den indruk gewekt bij de Statenleden dat althans bij de gestichten vijf en twintig procent van het personeel Katholiek is. Zijn Gedeputeerde Staten van oordeel dat, op grond der feiten, de heer Michels ge rechtigd was bedoelden indruk te ves tigen P Op den hoek SchoterwegDr. Leydsstraat, heeft gisteravond een botsing plaats gevonden tussohen e*n vrachtauto en een a tax. Beide voertuigen werden beschadigd. Daar de bot sing juist op de tramrails plaats vond, on dervond het tramverkeer eenigen tijd vertra ging- Gisteravond vergaderde de afd. Haarlem van de S. D. A. P., o.m. voor aanvulling der groslijst voor de Prov. Staten. Besloten werd, den heer P. de Boer alsnog als candidaat op de groslijst te plaatsen. WARME PANTOFFELS. L. PAANAKKER - aiiéén - 46 Gr. Houtstraat 46 Door het gewest Noord-Holland Zuid zijn reeds op de groslijst geplaatst de heeren M. A. Reinalda, W. v. d. Vall, mevr. Miedema- Zondervan, en de heeren J. A. Dalmeijer en J. Branson. Door de Afdeeling Haarlem van den AI- gemeenen Nederlandschen Christelijken Amb- tenaarsbond is opgericht een groep van Rijksambtenaren waarin zijn opgenomen het aangesloten personeel van de Arbeidsinspec tie, den Armenraad, het Gevangeniswezen, den Raad van Arbeid, de Rijksverzekerings bank, de Rijksbelastingen en de Rijkswater staat. Het secretariaat is gevestigd bij den heer J. Krommenhoek, Rozenstraat 4. Gisteravond ongeveer 6 uur geraakte op den Kleinen Houtweg nabij de Baan een tram (E. N. E. T.) uit de rails. Door een andere tram en eenige voorbijgaande mannen was de tram in een minimum van tijd weer in de rails getrokken, zoodat de dienst geen vertraging ondervond. Op een goeden dag was „hij" plotseling opgedoemd pp een punt van onze stad, waar veel peesage is. Hij zag er sjofeltjes uit in rijn voor het ruwe seizoen veel te dunne overjas, welke in wijde plooien om zijn lichaam viel. De te lange brcekspijpeu hingen over een paar oude versleten schoe nen, welke hij misschien gekregen had, toen ze al versleten waren. Zijn pet was altijd diep in de oogen getrokken. Zoo liep hij over een kleine oppervlakte heen en weer of trok rich terug in een beschermend hoek je, om minder last te hebben van het gure seizoen. Zijn handen waren steeds diep in de zakken gestopt, als schaamden rij rich, uit te moeten strekken naar een gift, door barmhartige menschen toegereikt Want ja, de ongelukkige schaamde zich. Nimmer vroeg hij een aalmoes; rijn om meelij- smeekende oogen, welke to:h ietwat angstig de voorbijgangers aanstaarden, gaven aar zelend het verlangen naar eene kleine gave te kennen. En ontving hij iets, dan ver dween de hand, welke de gift in ont vangst nam, weer haastig in den jaszak, om eerst bij een nieuwe gave weer te voorschijn te komen. Neen, „hij" was ge:n hevcepshe lelaar, iang niet Noodgedwongen lee 1 hij dit bestaan, rijn geheele houding verriel het. Tie weet, welke gelukkige tijden hij vroeger gekend had! En nu word hij gerekend onder de minsten in de maatschappij De laatste dagen is hij verdwenen. Ziin heengaan is even plotseling geweest als rijn komst En hier zal het wel rijn: „Uit het oog, uit het hart." Vergeten is hij allicht reeds en anders zal hij het wel 'dig zijn.... Vergeten slijt hij rijn ongelukkig bestaan voort

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1