Xenuw- mmHAmr* j Zenuw- tabletten. Aanbesteding. Voor onze eigen R.-K. Weezen. Feestuitvoering. Giften. BROODPRIJSVERLAGING. De drankwet. Op straat gezet. Raad van Arbeid. Mej. Mary Fleischmann. Douchebaden. De Zandersbrug. De Groote Houtbrug. Jubileum. onrast, gejaagdheid, slapeloosheidiexajïien- vrees, prikkelbaarheid en overspanning UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BINKENLANDSCH NIEUWS. Uit de Memorie van Antwoord der begrooting van Marine. Het Nederiandsch crediet aan Duitschland. De toestand aan ons Oostelijk grensgebied. De gewezen Duitsche Keizer. Nederland en Nederiandsch Indië. SPORT EN SPEL. KORFBAL. VRAGENBUS. Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. TÖ0NEEL. Vadertje Langbeen. De Onbekende Vrouw- LAATSTE NIEUWS^ Het maken van oefeningswegx voor den motordienst op het Cavalerie-terrein aan de Kleverlaan is gegund aan Bakx en Steenkist te Haarlem. Voor de weezen kwam de vorige week en deze week bij den binnenvader binnen: Van B., oud-Wees, 1; C., Schoten, 5; C., Schoten, 1; N N., Schoten, 4; N. N. 1; N. H., 0.50; N. N. 1; N. N. 3; familie de Z. 1; N. N. 1: N. N". 2; van een abonné N. H. Courant 2.50, N". N. 10; N. N. 1. Van de dames B. 8 poppenhoedjes; D. een blik speculaas. Nu naderen de laatse dagen van St. Ni- colaas. Wie helpt nu nog mede aan het laat ste duwtje voor het weistagen van het feest? Patronaat en St. Josephvereeniging „Spaarne", gaven gisteravond 'n feest uitvoering voor de donateurs. De vice- praeses, de WelEerw. heer Brinkman, heette de genoodigden welkom en wees in een korle, prettige toespraak op het groote nut van beide vereenigingen voor de opgroeiende jeugd. Hierna trad de tooneelafdeeling op met „De Mexicaansche Zilvermijn' vroo- lijk tooneeispel, van G. Nielen. Dit stuk met aandacht volgend, bleek 't ons weer, welke groote verdienste deze auteur zich verwerft door zijn daadwerkelijke ver betering van het dilettantentooneel. Wat staat zoo'n, toch eigenlijk pretentieloos blijspel, ver uit boven de meeste lief- hebberij-tooneelstukken, gruwelijke draken die met volle toewijding worden uit gevoerd en met geen ander resultaat, dan dat de smaak van het publiek hope loos bedorven wordt. Ook JDe Mexicaan sche Zilvermijn" is 'n stuk, dat 'n genoe- gelijken en vaak uitbundigen lach ver wekt, maar achter al het komische staat, duidelijk maar niet hinderlijk zichtbaar, de levensernst, die inhoud, diepte geeft aan het in schijn potsierlijke gebeuren. Heel goed heeft de schrijver de gevol gen van de speculatie-woede geteekend en om zijn kostelijke les aanschouwelijk te maken, gebruikte hij levensechte fi guren, die met vlotten dialoog de knap geconstrueerde handeling verlevendigen. Er zit goede psychologie in dit stuk en naast de gebruikelijke grappig heid ook gezonde humor. In aanmerking genomen, dat de uit voerende tooneelclub nog jong is, werd er wezenlijk zeer goed gespeeld. Vooral de hoofdrol, Bertus Riem, kreeg een kranige vertolking en de oude Pothuis en de bediende Dirk hadden goede mo menten. Van de kleinere rollen had ieder voor zich een type gemaakt en daar er aan de regie en ook aan de looneelaankleeding de noodige zorg was besteed, werd het geheel tot 'n prettige, gave vertooning. De genoodigden waren dan ook allen zeer voldaan over den genoegelijken avond. Van N.N". voor de WEENSCHE PRIES TERS f 2.50. De R.K. Coöp. Broodbakker^ heeft ha re broodprijzen als volgt verminderd: Wittebrood van 1122 ct. op 1020 ct. Melkbrood van 1530 ct. op 1423 cent ea Bruinbrood van 1020 ct. to. 918 cents. Proces-verbaal is opgemaakt tegen E EL M. G., die in zijn verlofslocaliteit aan de Kruisstraat 17, sterken drank voorradig had. In de Schagchelstraat is H. W. met vrouw en 2 jonge kinderen gerechtelijk op straat gezet. De inboedel is gedeelte lijk in ziin pakhuis ondergebracht Tot plaatsvervangend arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Haarlem, is aangewezen in de vacature-Dijk, de heer L. J. C. Poppe. Mej. Mary Fleischman, in onze stad welbe kend, was gisteren 25 jaar verbonden aan de Nationale Levensverzekeringsbank. Van de directie ontving zij een fraaie schemerlamp. In het Douchebadhuis aan den Schotersin gel zijn in de afgeioopen week 1205 en in dat aan het Leidscheplein 754 baden geno men. In de vergadering van 14 Juli 1920 werd om prae-advies in handen van B. en en W. gesteld een voorstel van den heer Mr. F. M. Hagemeijer e.a. om bij den Raad met voorstellen te komen, strekkende tot verbreeding of verlegging van de Zan dersbrug. Naar aanleiding daarvan deelan B. en W. mede da,t ook h.i. van oordeel zijn, dat de toestond van de Zandersbrug en aansluitende wegen, maar zeer ten deele voldoen aan de tegenwoordige verkeers- eiacben. Zij achten, ook met het oog op de werk verschaffing, thans het tijdstip aangebro ken in dien toestand afdoende verbetering te brengen. Het overgelegde plan geeft aan, hoe die verbetering naar onze meening het geest doeltreffend is tot stand te brengen. De nieuwe brug, ontworpen ongeveear in het verlende van de Hooimarkt, zal een breedte hebben van 15 M. In verband met de ligging van de brug, Zuidoostelijk van de bestaande, en ter ver krijging van ruime toegangswegen, zal hei noodig zijn, dat gedeelten van de Nieuwe Gracht en van het Spaarne worden gedempt; door een gedeelte van den Koudenhorn ai •v graven zal echter de Nieuwe Gracht tegenwoordige breedte ter plaatse be houden. De koeten van het werk met inbegrip van de straatwerken en het opruimen van de bestaande brug en walmaren, worden ge schat op f 123.500, welk bedrag B. en W. vragen te hunner beschikking te stellen. B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 14 Mei 1919 werd in onze handen om prae-advies gesteld een voorstel met betrekking tot het verbeteren van den verkeerstoestand ten Noorden en ten Zuiden van de Groote Houtbrug. Naar aanleiding daarvan hebben wij de eer u mede te deelen, dat door den Direc teur van openbare werken een olan is ont worpen. Bij uitvoering van gemeld plan hetwelk voor uwe leden ter inzage is nedergelegd zal de bestaande brug ter plaatse worden vervangen door eene nieuwe brug waarvan de breedte gelijk is aan den afstand tusschen de beide v.m. kommiezenhuisjes. De lengte van de brug, die alsdan twee doorvaartopeningen zal verkrijgen, is ver kleind, waardoor de uitmondingen van den Kampersingel op het Plein kunnen worden verbreed. Door wijziging van de constructie kan de bovenkant van het rijvlak der brug pl.m. 0.70 M. worden verlaagd, tengevolge waarvan bestaande hellingen nagenoeg zullen verdwij nen. Mede door het verkleinen van de lengte der brug werd mogelijkheid geschapen in vorenbedoeld plan ten behoeve van het voet gangersverkeer langs de zuidzijden van de langrijk worden verbeterd, hetgeen aan de ze men, welke op de Raam- en Gasthuisvest uitkomen. Door het aanwezig zijn van deze voetpa den zal het uitzicht van het Plein naar de zooeven genoemde vesten en omgekeerd be langrijk worden verbeterd, hetgeen an de ze kerheid van het verkeer in niet geringe ma te ten goede zal komen. Met bovenbedoeld plan gaat ook de Ver- keerscommissie accoord. De kosten verbonden aan de uitvoering van het plan waarbij ook is gerekend op den bouw van ondergrondsche urinoir en closets ter plaatse worden geraamd op 80.500. Onder gemeld bedrag is begrepen eene som van 7500, voor het bijkomende straatwerk. Het wil ons voorkomen dat uitvoering mede in verband met de heerschende werk loosheid alleszins aanbeveling verdient. Naar aanleiding daarvan hebben wij de eer u voor te stellen bijgevoegd ontwerpbesluit te bekrachtigen. In dit verband zij nog vermeld, dat er in ons college eene minderheid is, welke geen prijs stelt op het behoud van de v.m. kotn- miezenhuisjes daar het, naar hej oordeel dier minderheid niet mogelijk is gelet op het steeds drukker wordend verkeer ter plaatse eene afdoende-verbetering tot stand te brengen met behoud van genoemde gebouwtjes. Mocht tegen het afbreken echter blijvend bezwaar blijken te bestaan, dan vindt ook de meerderheid het nu ontworpen plan de beste oplossing welke met behoud der ge bouwtjes kan worden bereikt. Vandaag was de heer E. Jansen 121/2 jaar bij den heer Van Wijk, brandstof- fenhandelaar, in betrekking. Bij deze ge legenheid ontving bij van zijn patroon een enveloppe met inhoud en van het personeel een beeld op piertos'il. Door den heer Van Wijk is de jubilaris levens in de gelegenheid gesteld het personeel een gezelligen avond aan te bieden van avond. De jubilaris had natuurlijk den ge- heelen dag vrijaf. worden spoedig overwonnen door fgebraik van. Tj geven rost en k&lnle en verkwikkende staojs, doen gejö-ögdheid ophouden i koker 75 cr W) apoltien drogisten! RJ3n —.MIJMMACOT ZEJST. «f-V»- Sfatuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van S. Opperh-eimer's Agenturen. OPENING FILIAAL. In perceel Overtonstraat 19, te Scho ten, is gisteren het derde filiaal ge opend van de heeren F. en T. Janus, Electrische Luxe-Bakkerijen, gevestigd te Heemstede. Van het nieuwe huis is de erker tot étalage ingericht. Daarin zijn op een vernikkelde koperen stellage op glazen platen de verschillende bakkers- artikelen opgesteld. De winkel is in crème kleur geschilderd. In dit nieu we gedeelte van Schoten zullen de hee ren Janus zeker op een groot aantal afnemers kunnen rekenen. Voor het te 's-Gravenbage gehouden examen van apothekers-assistent, slaagde de heer C. F. Kwant, alhier. De Stoomtram. Dezer dagen zijn de laatste overblijfselen van de stoomtram, na melijk de rails met haar modderpoelen, op Camplaan en Voorweg opgeruimd. Voor de bewoners van den Voorweg een heele verbetering, daar rij den laatsten tijd vooral zonder gevaar van een modderbad hun woning niet konden bereiken. Nu die vuile hoek op het Wühelminaplein nog met eenige mooie winkels en villa's be bouwd, de bestrating vernieuwd, en de kom van Heemstede zal in fraaiheid kunnen wedijveren met het overige deel van het mooie dorp. Tentoonstelling. De jaarlijksche ten toonstelling van de Pluimvee- en Konijnen- vereeniging „De Eendracht" alhier wordt Zaterdag en Zondag gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. Behalve vele medailles zijn dit jaar ook twee zilveren bekers beschikbaar gesteld, welke dezer dagen tentoongesteld zijn in de étalage van den heer H. M. Ruijsenaars C.zZaadhandelaar, Binnenweg 4. Vleeschkeuring. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bekend ge maakt, dat de verordening op den keu ringsdienst van vee en vleesch der gemeente Heemstede in werking treedt op Maandag 4 December a.s. 1 Pluimvee- en Konijnenten toonstelling. Voor de tentoonstelling van Pluimvee- en Konijnen van de Heemsteedsche Pluimvee- en Konijnenvereeniging „De Eendracht" te Heemstede welke tentoonstelling op Zater dag en Zondag is geopend in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg al hier zijn niet minder dan 353 nummers in geschreven. Van deze inschrijvingen zijn 161 hoen ders, 140 nummers konijnen en 53 num mers duiven. De hoenders rijn zeer fraai, onder de inzendingen zeer vele prachtexemplaren, verschillende rassen rijn ruim vertegen woordigd. De konijnen rijn eveneens ruim vertegen woordigd, waaronder zeer veel verschillende rassen, en merkwaardige dieren. Deze tentoonstelling is om de groote ver scheidenheid van soorten de moeite waard om bezocht te worden. Voor de vereeniging ie ze werkelijk een groot succes. HEEMSTEDE. ZONDAG te 6, 7 en 9 uur de stille H.H. Missen, half 11 Hoogmis. 3 uur luide Aan bidding. 7 uur plechtig Lof tot sluiting van het 40-urengebed met Predikatie en Pro cessie. Verkrijgbaar te HAARLEM o.a. bij K. van Eden Spaarne 38 en Gr. Hout straat 161, A. v. d, Pigge, Gier straat 3, J. Kuipers, Kruisweg 35, R. Hoogland, Dr. Leydstraat 56te ZANDVOORT bij C. Luttik, Halte straat 15 en verder bij aiie goede drogisten ter plaatse en in den omtrek. MAANDAG 's avonds half 8 vergaderln der H. Familie, afd. mannen. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament des Altaars 7 uur Lof. VRIJDAG feestdag van Maria's Onbevl Ontvangenis. Verplichting van Mishoorm 's Avonds 7 uur Lot met predikatie. Het Ontwerp-Vlootwet. Wat het ontwerp-Viootwet betreft, de in richting van eene voor de vloot onmisbare nieuwe viootbasis zal uiteraard in het plan gehandhaafd blijven. Het is, voor zoover aan den Minister bekend, niet juist, dat aan de Staatscommissie van 1912 door den staf in Indië een rapport is overgelegd omtrent een volledig onderzoek van technische zijde inge steld betreffende de plaats, die voor de in richting van eene viootbasis in aanmerking dient te komen. Wel is juist, dat na de ver schijning van dit rapport naar de plaats der vestiging van die basis meermalen door ter zake tot oordeelen bevoegde deskundigen, een grondig onderzoek is ingesteld. De Minister is op de daarvoor bekende gronden niet bereid de ter zake ingebrachte ambtelijke rapporten aan de Kamer over te leggen. De Minister acht de bestaande Rijkswerven onmisbaar voor een behoorlijk en economisch onderhoud der vloot. De vraag of eene reorganisatie van 't Depar tement van Marine als zoodanig wordt noodig geacht, heeft de Minister in studie genomen. Deze aangelegenheid verkeert echter wel niet in zoodanig stadium, dat daaromtrent mede- deelingen kunnen worden gedaan. Echter heeft hij reeds bepaald, dat onder zijn voor zitterschap geregeld vergaderingen zullen worden gehouden, die door den secretaris generaal en de chefs der afdeelingen Marine staf, Materieel en Personeel steeds, door de commandanten der marine periodieke en door de andere afdeelingschefs en door de inspec teurs, indien daartoe aanleiding bestaat, bijge woond moeten worden. Op deze vergaderingen worden alle onder werpen van eenig belang voor het beheer der vloot en voor de organisatie van het Depar tement zelf onder de oogen gezien. Bescherming der Nederl. kolonie te Smyrna. Toen de toestand te Smyrna een dreigend aanzien nam en bescherming van de belangen der aldaar gevestigde Nederlandsche kolonie urgent werd, was de Nederlandsche Regeering, ondanks den besten wil, vanwege den toe stand, waarin 's lands vloot thans verkeert, niet in staat om daarvoor dadelijk een oor logsschip uit te zenden. De regeering deelt in het algemeen de mee ning van de leden, die het niet in overeen stemming achten met onze positie ats zee varend volk om ons in zake het behartigen der belangen van onze onderdanen in den vreemde op de hulp van eene bevriende natie te verlaten. Zij vestigt er de aandacht op, dat ook als kon in het hierbedoelde geval, door dat zich toevalligerwijs een Nederiandsch koopvaardijschip ter plaatse bevond, door dit schip va»r rekening der Regeering te char teren, hulp worden geboden, deze hulpver- leening geschiedde onder bescherming van een vreemde, zij het ook eene bevriende vlag, en niet onder die van de eigen vlag, zoodat hel inhuren van het koopvaardijschip niets afdoet aan het feit, dat i. a. voor de beharti ging van onze belangen op de hulp dier be vriende natie een beroep moest worden ge daan. Tot dusverre kon onze marine, hare grootte in aanmerking genomen, op voldoende wijze hare taak op dit punt vervullen. Het Personeeloraagstuk. De Minister heeft een nieuwe regeling voor het georganiseerd overleg ontworpen, welke regeling om advies is gezonden aan de com missie voor den rechtstoestand met verzoek, alvorens advies uit te brengen, de betrokken organisaties te hooren. Bedoeld advies heeft de Minister den 24sten dezer ontvangen. Dat in het nieuwe reglement op de krijgstucht eene opvatting van de krijgs tucht voor den dag treedt, die geheel uit den tijd is, kan de Minister niet onderschrijven. Naar zijne meening kan er ten aanzien van hel wezen der krijgstucht kwalijk van ver schil van opvatting sprake zijn tusschen vroe ger en nu. Wel is verschil van opvatting mo gelijk en bestaat dit verschil ook inderdaad met betrekking tot de wijze, waarop de krijgstucht vroeger en nu wordt gehandhaafd. Het „Algemeen Marineweekblad" is aan boord van Hr. Ms. Soharpdoen niet verboden. Uit een opvoedkundig oogpunt en om den goeden voortgang der opleiding te verzekeren, werd echter de lezing van alle organen van personeelsbonden aan boord voor de jeugdige schepelingen verboden. De heer Fleskens beeft aan den minis ter van financiën gevraagd: lo. Is de minister bereid mede te dee- len tot welk bedrag van het Nederiandsch krediet aan Duitschland op 1 December 1922 is gebruik gemaakt? 2o. Is de minister niet van meening, dat het gewenscht is van dit krediet geen gebruik te laten maken ten behoeve van industrieën, die als concurrenten van onze binnenlandsche industrie moeien worden be schouwd 3. Zoo ja, zijn ten deze reeds maatregelen eenomen of wel welke maatregelen is de regeering voornemens ten deze te nemen? De heer Hermans heeft aan den minister van justitie gevraagd: Heeft de minister kennis genomen van de vele gevallen van mishandeling, dief stal, berooving en aanranding, welke den laatsten tijd zijn voorgekomen in ons ooste lijk grensgebied en waaraan meestal vreem delingen Meken schuldig te zijn? Kan de minister medodeelen, hoeveel vreemdelingen in de laatste 3 maanden we gens misdaden, als in de eerste vraag be doeld, met de justitie in aanraking kwamen en in hoeveel gevallen aan dergelijke mis daden vreemdelingen bleken schuldig te zijn? Is de minister niet van oordeel, dat strengere maa'rege'en moe en genoa en worden voor de veiligheid van personen en goederen in ons oostelijk grensgebied; dat met name de pa3sencontrole dient te worden verscherpt en overtredingen van desbetreffende bepalingen strenger mee An worden bestraft? Jasper, Belgisch minister van binnen landsche zaken, heeft geantwoord op het protest van den sodalis, ischen a "gevaarJigde Pierard tegen het feit, dat de autoriteiten te Doorn den gewezen keizer bij zijn hu welijk „keizer van Duitschland en koning van Pruisen" hebben genoemd, en de vraag of er geen aanleiding was, den heer van Doom be3cheidenlijk te wijzen op den waren toestand. Jasper heeft gezegd dat in een door België geteekende heilige ac':e Willem II van Hohenzollern beschuldigd wordt de in ternationale moraal en het heilige gezag van de verdragen zwaar te hebben beleedigd. Het doet er weinig toe dat achteraf te zijnen laste is vastgesteld dat hii in een acte van den burgerlijken stand zich een hoedanigheid heeft toegeeigend die niet meer de zijne is en die op de openbare meening in Duitschland geen enkelen in druk heeft kunnen maken. üeil reae van faLer van Litn O. J. De Zeereerw. Pater P. van i-ith S. J. sprak voor de Deutsche K.K. Studenleuvereeu^mg over „Nederland en Nederiandsch indië". Uitvoerig öetoogde hij, vveike gevaren drei gen mdien de Missiezencling in een gebied of te vee van het uitzendend land anianketijk is, en welke houding we moeten aannemen om het voortdurend bezit onzer Koloniën te verzekeren. Mocht het gebeuren, dat de band tus schen Neder>and en Indië verbroken werd, dan zouden we dat hier zeer gevoelen. Wel iswaar hebben de Katholieken weinig finan cieel belang gehad bij de Oost-Indische Compagnie, en het belaug is nog gering, doch in zijdeliiigsche verhouding is dat toch geheel anders gesteld. In de historie is zulks eveneens het geval. Wat zou er van de Re publiek terecht zijn gekomen zonder de Ko loniën? Wat een grooten invloed heeft de verovering in het bezit gehad op het volks karakter en de ontwikkeling. Mannen van geld en van talenten hebben medegewerkt aan den handel op Indië en andere landen. Van de opgedane ervaring hebben wij al leen geproiiteerd; zelfs nu is dat nog het geval en in het bijzonder ten opzichte van Delft. Talenten kunnen daar tot ontplooiing komen. Nederland zat alles in het werk moeten stellen om het verlies der koloniën te voorkomen. Mede zou het kortzichtig zijn, indien we alleen belaug stelden in de uit breiding van den Katholieken godsdienst. We kunnen niet onverschillig zijn voor de gevaren, waarmede het Kath. Missiewerk in Indië wordt bedreigd. We kunnen dat reeds ais in een spiegel zien op de Philippijnen. Het Katholicisme is daar in groot gevaar ge bracht en verkeert daar thans nog in. Wel licht is het door God bedoeld als een zegen, indien de moeilijkheden een gunstigen te rugslag hebben, evenals dat met Nederland zelf 't geval is geweest, waar de tegenspoed een Katholicisme schiep, veel solieder dan in de Zuidelijke Katholieke landen. De Spanjaarden hebben aan de Philippij nen een enormen dienst bewezen met de in voering van het Katholicisme. Amerika er kent zeifs de vele verdiensten, door de mon niken bewezen. Doch de tekortkomingen spruiten juist voort uit wat oorspronkelijk zeer goed is geweest. Altijd is getracht om de bevolking Katholiek te doen zijn, doch "t bleef uitgesloten, om ze geheel gelijkberech tigd te behandelen; Dat neemt spr. hun vol strekt niet kwalijk; dat is èen gewoon men- schelijk zwak, zooals hij met enkele voor beelden aantoont. In 1896 in Indië aangekomen, heeft eeni ge jaren later de strubbeling op de Philip pijnen zich afgespeeld, 't Was de tegenstrij digheid van belangen van Spanjaarden, In do's en inlanders. Toen 't vaststond, dat de revolutie op het punt was van uit te breken, moesten de monniken als politieambtena ren de gewesten onderzoeken en recht spre ken, wat juist zeer bedenkelijk was. Het is een verkeerd standpunt om hier rustig te blijven zitten en toch baas in Indië te willen blijven. De politiek behoeft maar eenigszins te veranderen en de rollen zijn plotseling omgekeerd, evenals op de Philippijnen. Spre ker herinnert aan de bereïdwiliglieid van Amerika, om onze Koloniën geld te leenen; hij zal niet beweren dat zulks geschied is om invloed uit te oefenen, doch wijst slechts op de mogelijkheid. De inlanders kunnen we nu nog gemak kelijk er onder houden, doch zal dat zoo blijven? Was het de bedoeling, dat de revs- lutionnaire beweging plotseling tot uitbar sting kwam, dan waren onmiddellijk krach tige maatregelen noodig; lag het echter in het voornemen om de beweging en de agi tatie over langen tijd te laten loopen, dan was er geen gevaar voor overrompeling. Dat is tenminste sprekers opinie. De inlan ders zijn nog gedwee en volgzaam. Doch toen hij eens een troep Javaansche padvin ders zag defileeren, was hij van meening, dat dezen de toekomstige mannen zouden zijn om Java mede te besturen, of de overheer- schers het land uit te drijven. Tot behoud van Indië moeten we een po litiek voeren van dubbele solidariteit. De hulpbronnen moeten geëxploiteerd worden ten voordeele en ter voldoening van de In dische bevolking en van ons zelve; en voorts moet er solidariteit zijn der Nederlandsche en Indische bevolking. Inlanders kunnen veel van ons leeren, ook door kennis te makenmet de aangename zijde van ons karakter. Wij zijn in hun oog de dronken Hollander; zelfs de pastoor, die in krachtige faal op den kansel lucht geeft aan zijn gegronde verontwaardiging. Uit be leefdheid durven zij iets niet te weigeren, zoodat hun^ „ja" iets anders dan bij ons be- teekent. Wij moeten de taal verstaan en op de hoogte zijn van hun mentaliteit; dan krij gen we een heel anderen kijk op hen. Spreker heeft zijn opinie al eens vast gelegd in zijn bewering: leer doenan eten. Dan hebt ge wellicht spijt van elk seizjen, dat ge ze niet vroeger hebt gegeten. En daarom raadt hij aan: Leer de landstaal en stel u op de hoogte van de Javaansche men taliteit en leer die ook waardeeren. Spreker zou aan Indië willen geven zelfbe stuur met dubbele vertegenwoordiging. Er moet onderhandeld worden tusschen de voor mannen der beide groepen. In het uiterste geval kan dan de Nederlandsche regeering beslissend optreden. In Indië zou men niet behoeven te vreezen voor partiidige bes'issingen tusschen Room- sche en christelijke belangen. De Kamerle den, die iets van Indië weten, zijn uiterst garing: en zoo ligt de beslissing in handen van den Minister met zijn ambtenaren. Indië kan zijn taak zelf beter behartigen dan Nederland. De eene Kamer, met aloha- bëthe kiezers, zou steeds de meerde-hcid moeten hebben; in de andere Kamer zouden belangengroepen vertegenwoordigd moeten ziin. En de missionarissen moeten dan niet staan aan de zijde van de nationaliteit die ze uitzendt Q. S. 0.—E. D. O. A.s. Zondag moet Edo naar Wormervwr, daar bijna altijd het terrein slecht is zal het met dit weer voor Edo een zeer zware wedstrijd worden. Het volgende elftal brengt Edo in het veld: De Eaefte. Sparreboom, Boerê S. v. d. Laan J. v. d. Laan, Pernkel, Steffens, Tanes, 0. v. d. Laan, O. v. d. Hurk, Perukel. ZWEMFEEST. Een zeer genoegelijk en druk bezocht Zwemfeest is Donderdagavond door de Ilaagsche Zwem- en Poloclub gehouden in het Zwembad ,yde Regentes", te Den Haag. In details zullen wij met het verslag over dit feest niet treden, daar ons al die technische kleinigheden niet be langrijk voorkomen. Enkele punten zullen wii echter aan stippen om hier een overzicht te geven over dit goed geslaagde feest. Allereerst werd begonnen met een keurig nummer figuur. Het Haagje geeft ons op dit gebied steeds een nieuw snufje. Thans werd een groote polobal, in mooie figuren door de dames naar het midden van het bassin gedreven. Eenmaal in het midden barstte deze reuzen bal als een bloesem open, en 'n klein waternimfje, in bloemen gehuld, mocht, we zouden haast kunnen zeggen, het daglicht aanschouwen. Een nummer, dat meer onze aanda"ht getrokken heeft, was de dames-water- polowedstrijd. Hiervoor was uitgenoodigd de Haar- lemsche Damenzwemclub „Zignea". Wii kunnen het reeds van te voren mee- deelen, zij hebben zich kranig gehou den, een gelijk spel te krijgen tegen een vereeniging, welke een klasse hoo- ger speelt. De Haarlemsche dames stellen zich als volgt op: A. ten Broeke J. v. Bruinsteen, M. v. Ommeren Tr. van Gelder Tr. Jansen, Th. Peltenburg, T. Schouw De Haagsche dames zijn over het ge heel vlugger, maar niets wordt door „Zignea" toegegeven, wat de verdediging betreft; een mooie kans tot schieten wordt wel eens niet benut. Rust gaat in met 1—0 voor de Haag sche dames. Als het spel hervat wordt, is de moed er gelukkig nog niet uit. Alles wordt op het spel gezet en mej. van Gelder gelukt het dan ook met een mooi, hard schot gelijk spel te maken. Met den stand 11 loopt de wedstrijd verder gauw af. Het boegsprietloopen was een amusant nummer van den avond. De estafette wedstrijd om den beker werd door de H. Z. en P. C. gewonnen. De eerste en tweede prijswinnaar van het nummer schoonspringen waren resp. de heeren Boeide uit Den Haag en Teten- burg uit Utrecht. Onze Haarlemsche springer Okhu.yze die ook meedong, was ditmaal in niet zulk een goede conditie. Wij wenschen hem een volgende maal meer succes toe. Moed houden maar. Ten slotte werd nog een fiksche polo- wedstrijd gespeeld tusschen A. Z. uit Amsterdam en H. Z. en P. C. om den Kavanka. Uit dezen strijd kwamen de Hagenaars met een welverdiende 40 overwinning te voorschijn. Daar alleen Haarlem I speelt, concen treert zich de belangstelling morgen op de Kleverlaan, alwaar het Amsterdamscbe Swift de gast is. Ons lijkt eer een overwinning voor do thuisclub voor de hand liggen, maar die moet dan oppassen. Het is altijd plezieriger te spelen tegen een spel als D. D. V. ontwikkelt, dan tegen een sseer forsche ploeg als Sw4ft is. Voor den H. K. B. zien we Haarlem HI A. J, 0. B. ontvangen, die met de overwinning zal gaan strijken. A. J. 0. Ill—Macbi moet voor de be zoekers zijn, terwijl Kraaien IIG. S. D. een verrassing kan opleveren. De N. K. B. heoft een strafcommissie ingesteld om streng op te treden tegen onbe hoorlijk gedrag van spelers tegen scheids rechter en medespelenden. Reeds is een strenge straf geveld. Dat moest o. 1. af schrikkend werken. In de maand Decem ber zijn voor de N. K. B.-twaalftallen te Haarlem 5 in getal slechts vier wed strijden vastgesteld. Voor den zilveren N» v. d. Daghal heb ben o.a. ingeschreven Haarlem1 I en II en Advecdo. Voor den zilveren Eikelbal Ad- vendo I en Haarlem I. Waarschijnlijk zal op 26 December of 31 December gespeeld worden de wed strijd HaarlemDen Haag. Vr. Hoeveel belasting moet iemand betalen over een vOl jaar, die voor 2/3 is aangeslagen naar een inkomen van f 2000 in de gemeente Haarlem? Antw. Over welk jaaT? Voor 19221923 is dit: Rijksinkomsten belasting met 42 opcenten: f 46.86; Verdedigingsbelasting II 6 (deze hvee belastingen te betalen in een der twee gemeenten, waarin u aangeslagen bent), twee derde gemeen Ie-belasting 46. Vr. Mi-n hond beeft allemaal witte plekken op zijn huid. Hij ruikt benauwd. Wat kunnen wii daar aan doen? Is 't gevaarlijk? *~tw Begin eens met den hond een worm middel toe te dienen. Een Santonine-koekje ter grootte van een halven stuiver, opgelost in lauwe melk, 's morgens op zijn nuchteTen maag, en een uur nadien een eetlepel lever traan. Twee dagen daarna nog eens. Om dien uitslag te bestrijden wascht u de plekken met gecristalliseerd carbolzuur, verdund tweehon- derdmaal zijn gewicht aan water. Verder zoo veel rauw gezond vleesch als u hem maar ge ven kunt. Vr. Ik ben schilder. Ik zou zoo graag naar Indië willen. Kan ik dat gedaan krijgen voor Rijks-rekening? Antw. Wendt u om inlichtingen tot de ar beidsbeurs voor den Indischen Dienst, depar tement Koloniën, Plein 1, den Haag. Vr. Welke is de beste weg per vrachtauto van IJmuiden naar Schiedam? Hoeveel K.M.? Antw. De kortste en beste weg voor een vrachtauto is: IJmuiden, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Lei den, Voorschoten, Veur, Voorburg, Delft, Overschie, Schiedam. Afst. 72.8 K.M. Vr. Wat is de kortste weg van Beverwijk naar Deume? Antw. Beverwijk, Velsen, Haarlem. Afst. 11.2 J K.M. Zomervaart langs de Ringvaart tot den Barometerstand 768. Vooruit. OPGAYE VAN! Medegedeeld door het Kon, Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 December. Hoogste barometerstand 769.2 m. M. tn Scilly. Laagste barometerstand 751.1 m. M. in Valdersund. Meest zwakke wind uit Westelijke tot Zui delijke richtingen, nevelig tot zwaarbewolkt weinig of geen regen, zelfde temperatuur. In de 147ste opvoering van Vadertje Langbeen (Daddy Long Legs) dat de N. V. „Het Schouwtoonesl", directie Adr. van der Horst en Jan Musch morgen in den Haarlemsche Stadsschouwburg als goedkoope voorstelling opvoert treden op de dames Stine van der Gaag, Pine Beider, Ooba Blanken stein, Jettie van Dijk-Riecker, H. Rijken van Rijk, M. van der Lugt Melsert, Miep van den Berg en de heeren Oo. Balfoort, Ezermen, Pierre Mols, 0. Lageman en W. de Vries. Zondag 3 December, zal de N. V. „Het Schouwtooneel", directie Adr. van der Harst en Jan Musch, wegens het buitengewone suoccee bij de Volksvoorstelling nog een opvoering geven van „De Onbekende Vrouw" (La femme X), het boeiende en spannende drama van Alex Bósson. Ook voor deze voorstelling worden goed koope prijzen gerekend. dwarsweg rechts, Haarlemmermeer, Schiphol, Amstelveen, Ouderkerk, Abcoude, Het Gein, Nichtevegt, Loenen, Breukelen, Maarsen, Utrecht Afst. 54 K.M. Houten, Schalkwijk, Culenborg, Buurmalsen, Geldermalsen, Zalt. Bommel, Hedel, den Bosch. Afst. 54.4 K.M. Berlicum, Heeswijk, Dinther, Veghel, Erp, Ge- mert, Bakel, Deurne. Afst. 47.1 K.M. Totaal afstand 166.7 K.M. Vragen omtrent de liefdadigheidsloterij ten bate van de kerk van den H. Gerardus Majella te den Haag. Antw. De trekkingslijst is op ons kantoor ter inzage. Vr. Is hier in Haarlem een adres, waar men oude kleeren kan sturen voor Rusland? Antw. Roode Kruis,Kenaustraat 9, Haarlem. Vr. Moet men de subsidies, destijds door het Rijk uitgekeerd, ter bevordering van den wo ningbouw, teruggegeven? Antw. Wil uw vraag wat duidelijker stellen, welke subsidie bedoelt u en wanneer of waar om die moeten worden teruggegeven. Er is ons niets van bekend. Vr. Mijn poes heeft veel last van jeuk. On gedierte heeft zij niet. Zij heeft enkele wond jes op haar huid en verhaart erg, wat is hier tegen te doen? Antw. Raadpleeg voor dit geval een veearts. Er zijn velerlei huidziekten, die haaruitval veroorzaken. Vr. Mijn ong katje, 2 maanden oud is plotse- ling verlamd in de achterpooten. t Houdt zijn kopje ietwat scheef, eten en drinken schijnt wel te smaken. Is hier nog wat aan te doen? Antw. Patiëntje is lijdende aan het 3e sta dium van kattenziekte. Zonder het echter te zien is een geneesmiddel opgeven nie moge- lipc. Wendt u tot een dierenarts. Vr.. Het ligt in mijn bedoeling een zweef molen in Duitschland te koopen voor kermis vermaak. Zouden hier invoerrechen van be taald moeten worden, hoeveel zou dit kunnen bedragen? Antw. Ons niet bekend. Wendt u tot het kantoor der Invoerrechten en Accijnzen. Al licht ka*- men u daar inlichten. Vr. Ik ben aangeslagen naar een zuiver in komen van f 2538 waarvan afgaat voor nood zakelijk levensonderhoud f 700. Ik moet totaal betalen 182.01. Ik woon in Heemskeik. Kan ik reclameeren of is het juist? Antw. Wij hebben geen belastingverordening van Heemskerk bij de hand en u vertelt ook niet voor welke belasting u weten wilt ol u juist bent aangeslagen. Wendt u tot de ge meente-secretarie ten uwent. Daar kan men u wel zeggen of u te hoog bent aangeslagen. Vr. Kan het lidmaatschap eener neutr. voet- balvereeniging samengaan met dat van collec tant in de R.K. K-erk? Antw. Wij kunnen dat niet uitmaken. De betrokkene moet dat met zijn biechtvader uit maken. MOORDENAAR GEARRESTEERD. VALKENBURG, 1 Dec. Jacobs, de dader van den moord voor eenigen tijd gepleegd op Caumans te Klein-Genhout, is Donderdag te Aken gearresteerd. EEN VREESELIJKE DOOD. DOETINCHEM, 2 Dec. Gisteravond laat Is de meer dan 70-jarige, alleenwonende weduwe Wolsink grootendeels verkoold in haar woning gevonden. Het parket is ge waarschuwd en wordt heden verwacht. DE TURMAC-SIGARETTEN-FABRIEKEN. Uit Zevenaar meldt men ons, dat het be richt omtrent de stopzetting der Turmac-fa- brieken en omtrent de ontslagverleening van het personeel op 1 Jan. onjuist is. De ver koop breidt zich voortdurend uit, en zal naar Amsterdam worden overgeplaatst. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Plannen tot verdaging van de confe rentie? De medewerker van het „Hbld." seint xiiit Lausanne: Ik verneem uit betrouwbare bron, dat ernstig overwogen wordt, de conferentie den 15en December te verdagen tot be gin Februari, opdat Ismet confereeren kan te Angora en ook de anderen het eens kunnen worden over de belang rijkste kwesties vóór definitieve beslis singen kunnen worden genomen. De Amerikaansche delegatie dringt aan op verdaging der conferentie, daar zij er van overtuigd is, dat de conferentie anders op een mislukking uitloopt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2