ELCK WAT WILS Tweede Blad. 2 December 1922 Ons vrooiijk Hoskje. Werk tijd verlenging en werkloos heid. Si. Nicolaas. Bloembollenbedrijf. Centralen Raad van bedrijven. Tabaksbewerkers. R.-K. Vakbureau. Staking en achturendag. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Onze tweede loterij. De Arbeidsbeurs te Amsterdam in 1921. HAÜ0EEL EM NIJVERHEID. Wat leert de handelsstatistiek om trent den toestand in onze tabaks industrie? LANDBOUW EN VISSCHERIJ. Het kiezen van soorten vrucht- boomen. Chrysanthenum stekken. KUNST EN KENNIS. De O. L. VrQuwentoren te Amers foort. TREKJES CCLXX. Als 't getij verloopt. —Meneer de voorzitter Meneer Dondermans Meneer de voorzitter, ik vraag 't woord over 't voorstel van Burgemeester en Wethouders. •^-Meneer Dondermans heeft 't woord. Meneer de voorzitter, ik wil, ook na mens onze fractie, 'n woord van groote te leurstelling, neen van rechtmatige af keuring spreken over de voorstellen van burgemeester en wethouders ten opzichte van de loonen der gemeente-werklieden. Dat is eenvoudig ver beneden peil, me neer de voorzitter (Applaus op de publieke tribune, die vol is. De voorzitter kijkt verstoord) Het is me 'n raadsel, meneer de voor zitter, hoe 'n college van burgemeester en wethouders in 'n dure gemeente als deze met zulke schandelijke loonen ter tafel durft komen (Applaus op de publieke tribune die vol isde voorzitteg waarschuwt hame rend.) En ik kan u dan ook wel, mede namens m'n fractie, verklaren, meneer de voorzit ter, dat wij ons met hand en tand tegen de aanneming van deze loonvoorstellen zullen verzetten Neen, meneer de voor? zitter, ik ben nog niet klaar. Het moet nu maar eens worden gezegd Hoewel 't meer dan treurig is, dat 't in deze tijden nog gezegd moet worden Er is nog geen sprake van verbetering van den levens standaard, integendeeleerder van ver slechtering. De huren, de belastingen, brandstoffen, brood, v/eesch, groenten, kortom alles is duur, en dan zullen we over kleeding en schoeisel maar niet eens praten, daar is voor de arbeidende klasse zoo goed als geen aankomen aan de menschen hebben al werk genoeg om het gebrek uit hun gezin te houden. En nu komen B. en W., in deze tijden, met een loonvoorstel, dat ver beneden peil is, dat zeg ik nogmaals 't grenst aan 't belache- ijke, meneer de voorzitter (Applaus op de publieke tribune, die vol is. De voorzitter hamert en dreigt met ontruiming als het lawaai zich nog eens herhaalt. Gemopper op de publieke tribune, die vol is.) 't Is wel gemakkelijk, meneer de voor zitter, om de menschen hier vandaan te jagende menschen, die voor hun eer lijke rechten opkomen, die belang stellen in de beslissing over hun hard lot. Maar bedenk, meneer de voorzitter, (de heer Dondermans windt zich op en maakt zich rooder) bedenk, dat u daarmee de ontevredenheid en de haat nog meer gaat voeden en Ik handel volgens 't reglement van orde, meneer Dondermans..-.. en orde moet er nu eenmaal zijn. Die orde verstoort u zelf door de menschen te tarten, u vraagt om protesten. —Pardon, dat doet u 1 U moet zich matigen, anders zal ik genoodzaakt zijn u 't woord te ontnemen 1 —Ik kom op voor de belangen der arbeiders, meneer de voorzitter. Als u dan wil verhinderen moet u zelf weten, maar 'an sta ik n;et in voor de gevolgen Ik wee'beter dan u meneer d voorzitter, wat er leef. in die arten wat er on ga in de gemoederen. Ik sta er zelf middenin. Ik leef met hun mee, omdat ik zelf ook proletariër ben en daardoor 't beste be grijp en voel wat hun nooden en verlan gens zijn. —Maakt u het asjeblieft wat korter, meneer Dondermans de agenda is nog lang en uw standpunt kennen we al meer dan voldoende. Alleen maar jammer, dat 't zoo goed als altijd genegeerd wordt meneer de voor zitter Dat is niet waar, meneer Donder mans. De feiten hebben dit meermalen bewe zen. Maar u overdrijft altijd. Als wij dertig gulden voorstellen wil u er 32 van maken als we veertig voorstellen u 42 en al zouden we vijftig voorstellen, dan zou u nog hooger gaan. Als u klaagt over onte vredenheid, dan moet u niet de menschen ontevreden houden En nu verzoek ik u ter zake te zijn. Heeft u 'n ander voorstel 'n Amendement Ja zeker, meneer de voorzitter Wij stellen voor (Volgt voorstel. De heer Dondermans kijkt tersluiks naar de publieke tribune, die vol is, hij wordt door verscheidenen beknikt. Volgt discussie over het voorstel Dondermans c.s. Discussie eindigt met stemming. Voorstel Dondermans c.s wordt verworpen. Rumoer op de publieke tribune, die vol is. De heer Dondermans staat woest op en verlaat de raadzaal, ge volgd door eenige c.s.'ers, alsmede door 't grootste deel der publieke tribune, die vol is.) Buiten de raadszaal werd hij niet aan gesproken met „meneer" Dondermans laar was ie veel te populair voor.Ze noem- :!en hem Piet, en als er van Pietwerd ge sproken dan was hij 't hoewel er onnoeme- ijk veel Pieten in de stad woonden Piet Dondermans was, zooals velen, langs den meer en meer gebruikelijken weg „in de politiek" gekomen. Was begonnen met flink z'n mond te roeren in diverse vergaderingen. Toen werd ie al gauw in 't bestuur van ie plaatselijke afdeeling gehaald. Hij hield redevoeringen, die de zalen en taaltjes deden dreunen. Won de harten door z'n gespuug op 't /ervloekte kapitalisme en z'n telkens op komen vóór, en z'n neerkomen op de be langen der getrapte massa. Piet werd candidaat voor den gemeen teraad. En gekozen. En hij gebruikte de raadsvergaderin gen voor de reclame, zooals meerderen Piet was 'n handige bliksem en liet zicb m diverse baantjes stompen., kwam zoo in aanraking met velerlei personen. Het mes sneed bij Piet van verschillen ie kanten., hij kon als heer leven als ie wou. Maar dat deed Piet niet. Hij bleef 'n pet dragen en 'n pijp rooken en hield 't bij z'n blauwe liggende boord met vlinderdasjealleen z'n roode zak doek werd vervangen door 'n witte. Piet werd lid van 'n instelling, die erg in 't gèheim werkt en in de geheele wereld al veel onheilen heeft gesticht. Hoe ie daar zoo ineens verzeild raakte begrijpen tot heden ten dage nog slechts enkelen. Bedoelde vereeniging, dat is genoeg zaam bekend, helpt haar leden nogal eens vooruit in de wereld Als je er lid van bent hoef je je eigen niet bezorgd te maken voor de toekomstop dit ondermaansche Ook deed ze wat voor Piet. En zoo werd er opeens verteld, dat Piet Dondermans de stad ging verlaten, om dat hij ergens het baantje had gekregen van directeur eener fabriek. In de kranten werd dan ook inderdaad ;eme!d, dat de heer P. Dondermans zich elders ging vestigen en er alzoo een vacature in den raad ontstond. Wat ie elders ging doen stond er niet bij. Piet is nu directeur van 'n fabriek'ef, eigenaar, kan ook wel. De fabriek staat in 'n tamelijk afge- :egen dorp, waar men weinig of niets van zijn beginselen afwisthij kwam er Is 'n vreemde in. En tot „de wereld" dringt niet zoo auw door wat er in dat dorpje gebeurt. Maar in de stad waar Piet heeft ge woond, geleefd vóór en mèt de arbeiders wordt nu heel anders over Piet gesproken Er wordt gezegd, dat hij voor z'n arbeiders allesbehalve 'n vriend is.... dat hij pingelt op de loonen, op den ar beidstijd en zoovoorts, dat hij menscher ontslaat, die niet meer zoo hard mei kunnen, dat hij de organisatie negeert. Wat er allemaal van waar is weet il niet. Wel weet ik officieel, dat Piet's ar beiders 'n week of zes geleden nog 21 to' 23 gulden per week verdienden en da Piet ze bij zich heeft laten komen en hei- heeft gezegd, dat het loon wegens de ma laise met vijf gulden moest worden ver teagden als ze daarmee niet accoon g ngen, dat dan de boel moest worden sto ezet. De mannen stonden verslagen.... maakten angstig snel 't rekensommetje dat ze bij staking of werkloosheid no minder kregenen ze namen 't aan Nu staan ze in Piet's fabriek voor d< zengend-gloeiende ovens ('t is 'n steenfa briek) voor 16 tot 18 gulden. Er gebeuren met de malaise meer nare dingen, gemotiveerd èn ongemotiveerd Maar van mannen als Piet ver wacht je zooiets toch 't laatst. G. N. Het R.K. Verbond van Werkgeversvakver- eenigingen geeft blijk van een zeldzame pro ductiviteit. In het Patroonsblad van 22 November j.l. kan men vinden het lijvig document, dat de opzegging bevat van het lidmaatschap van den Centralen Raad van bedrijven en de con clusies waartoe het verband gekomen is be treffende de samenwerking in de toekomst; men kan er in vinden een schema van een program voor de economische politiek in de zen tijd; een adres aan de Tweede Kamer over de decentralisatie van de uitvoering der Ongevallenwet en waarbij wordt aangedron gen die decentralisatie uit te voeren zonder dat het personeel der Raden van Arbeid wordt uitgebreid; en ten slotte nog een adres aan de Tweede Kamer over de werkloozen - zorg waarbij verzocht wordt dat de regeling zóó zal worden, dat zij geen belemmering vormt voor loonsverlaging en werktijdver lenging; bovendien zouden leden van een werkloozenkas die met het gewone subsidie van 100 pet. niet aan hare verplichtingen kan voldoen, gelijk moeten worden behandeld als onverzekerden en derhalve op de open bare gemeentelijke kassen zijn aangewezen. Er is reden om er aan te twijfelen of de lengte van al die stukken in behoorlijke even redigheid 'is aan de innerlijke waarde daar van. Het wil mij althans voorkomen, dat die innerlijke waarde er niets onder zou geleden hebben, indien het Verbond had kunnen be sluiten het grootste deel daarvan maar ach terwege te laten. Men behoeft zich nog niet op een eng en benepen arbeiders-standpunt te plaatsen om te erkennen, dat er veel door het R.K. Ver bond gevraagd wordt, wat niet door den beu gel kan. Vooral het laatstgenoemde adres zou ware het achterwege gebleven het prestige van het verbond niets hebben verlaagd. Men kan uit den aard der zaak in deze rubriek geen volledige uiteenzetting geven van elk punt afzonderlijk; daarvoor zou een niet onbelangrijk boekwerk benoodigd zijn, wijl in die verschillende stukken zoowat alle sociale en economische verhoudingen worden aange voerd. Mij bepalend tot het adres aan de Tweede Kamer nopens de werkloozenzorg zou ik slechts de vraag onder de oogen willen zien of werktijdverlenging en loonsverlaging wel de juiste middelen zijn om vooral in dezen tijd verruiming van werkgelegenheid te bewerkstelligen en daarnaast of het juist moet worden geacht om leden van kassen welke met 100 pet. subsidie niet normaal kunnen functioneeren naar de openbare ge meentelijke kassen te verwijzen. Loonsverlaging en werktijdverienging heb ben beide de tendenz, om de productiekosten te verminderen en voor zoover een bedrijf dus op de buitenlandsche markt moet con- curreeren, kunnen zij dus in normale geval len middelen zijn om de concurrentie het hoofd te bieden, waarin zonder twijfel weer een tendenz van verruiming der werkgelegen heid ligt opgesloten, al doet men verstandig vooral in onzen tijd de verwachting daarvan niet al te hoog te spannen, omdat met de zoozeer verarmde wereld rondom ons, de concurrentie toch slechts dan met succes zal te voeren zijn als we tot eenzelfde peil van Verarming zijn gedaald. Als we nu alles wat van de zijde der groot werkgevers beweerd wordt als een axioma aanvaarden, dan moet er dus goedkooper ge produceerd worden, maar daarin ligt be houdens dan in bijzondere gevallen toch nog niet opgesloten dat de arbeidsdag moet verlengd worden. In den regel zal verlenging van den arbeids duur tot gevolg hebben dat minder arbeiders kunnen te werk gesteld worden, dus in ver houding méér werkloozen geeft. De productiekosten zouden dus verminde ren en de werkloosheid zou grooter worden, doch men vergeet dat de werkloozen óók eten moeten en de zorg daarvoor op de ge- heele samenleving dus ook op de industrie drukt. Het is dus in den regel maar schijn dat de productiekosten daardoor verminderd zouden worden en van verruiming van werkgelegen heid komt dus in dezelfde verhouding al even weinig terecht. En of het dan goed gezien is een stemming te kweeken die ook voor de toekomst de ani mo tot samenwerken niet zal vergrooten, waag a< te betwijfelen. Het R. K. Verbond betreurt het dat de Werk- loosheidsraad zich onbevoegd heeft geacht om loonsverlaging en werktijdregeling als de groo- te middelen te proclameeren om de werkloos heid te bestrijden. De opmerking zou gemaakt kunnen woijden, dat hot R.K. Verbond toch waarlijk geen re den tot klagen heeft en al reeds te véél succes heeft kunnen boeken. Wat nu een nóg sneller tempo van teruggang wenscht, wat dus niet en debacle zou gelijk staan, moet toch wel een raar begrip van onze samenleving heb ben. En werktijdverienging, behalve in bepaalde gevallen, zal de kwaal zelfs nóg erger maken en daarom zou hel heusch geen schande zijn geweest als het R.K. Verbond de verbreiding van dat denkbeeld maar aan mejuffrouw v. Dorp c.s. had overgelaten. Ongeveer even onbillijk is het Verbond waar het spreekt over de WeilkloozenJkassen. Als een kas met 100 pCt. niet meer aan zijn verplichtingen kan voldoen treedt een toestand in, nauw verwant aan een faillissement en al doorredeneerend komt het dan tot de conclu sie dat de werkloozen in zoo n geval maar naar het armbestuur moeien. We kunnen het weinig vriendelijke buiten be spreking lalen, en volstaan met te zeggen, dat men alleen tot zoo'n conclusie kan komen als men vanuit het geheel onjuiste standpunt van het verbond de redeneering opzet. Wat toch is de werkelijke toestand. Vóór de Overheid zich met de werkloos heidsverzekering bemoeide, waren er slechls weinig kassen en slechts een betrekkelijk ge ring aantal verzekerden. De verheid begreep, dat bij den ingetreden toestand de werkloozen niet aan hun lot kon den worden overgelaten en gezien het ver leden werden de kassen van daarvoor op gerichte vereenigingen meestal verbonden aan de vakvere-enigingen de uitvoering van de verzekering toevertrouwd. Die kassen hadden en hebben er belang bij, dat zij rustig kunnen functioneeren, maar de Overheid heeft daarbij precies hetzelfde be lang. En nu ontgaat het mij volmaakt, hoe een li chaam, dat een van Overheidswege opgedragen taak te vervullen heeft tot een staat van faillis sement kan komen, omdat het tijdens deze cri sis niel met 100 pet. subsidie toe kan komen. Het stelsel der verzekering leidt er toe, dat den verzekerde een zoo hoog mogelijke bijdrage wordt opgelegd maar is de grens van het mo gelijke bereikt, dan zal de Overheid zoolang de chaos in ons bedrijfsleven aanhoudt en de werkgevers de zorgen van het bedrijf op de Overheid schuiven, te zorgen hebben, dat die werkloozen die men moeilijk de schuld van den huldigen toestand kan geven, niet van ge brek omkomen ,wat trouwens» de rust in de samenleving ernstig in gevaar zou brengen. En dan is de eenigste vraag die aan de orde is: welke methode is beter: de uilkeering via het kasbestuur of via het armbestuur. Al is er over elke zaak meeningsversehil mogelijk meen ik nog steeds het eerste als het meest practisch-e en het meest menschkundige te moeten voorstaan. Het wordt waarlijk hoog tijd, dat de R.K. ar beiders gaan begrijpen wat zij doen als zij ons R.K. Vakvereeniginjjsleven vaarwel zeggen, want elke verzwakking daarvan blijkt steeds meer te zijn een schrede terug naar het tijd vak waarin het liberalisme zegevierde en waarvan we heden ten dage de volrijpe vrucht in den vorm van de grootsten dankbare verwar ring mogen genieten. A. J. L. Vroeger in lang vervlogen tijden werd St. Nicolaas gehuldigd als de kindervriend bij uitnemendheid. Zoo al niet uitsluitend, waren het toch in hoofdzaak de kleinen, die op de school of in het gezin van zijn gaven mochten genieten. De goede Sint schijnt echter onuitputtelijk rijk te zijn, want jaar op jaar wordt de kring grooter, waarin hij met ongekende mildheid zijn surprises e.d. verspreidt. „IJs en weder dienende" ontvangt een trouwlustig jongeling een theekast, het idem meisje een prachtig rookstel, mijnheer een mooi eetservies en mevrouw een pijpenrekje. Nu wil het geval, dat de „groote Heilige" nog me.t een heele kist cadeautjes in „zijn maag" zat en aan den schrijver van deze rubriek verzocht al dat moois onder zijn vrienden en bekenden die hem gedurende hel afgeloopen jaar aan stof tot schrijven hielpen of om andere reden wel een cadeau tje verdienen te willen distribueeren. En omdat ik niet gaarne met mosterd na den maaltijd kom en deze rubriek op 6 December niet uitkomt, meen ik van-daag al vast tot de verdeeling te mogen overgaan. Het eerste wat ik grijp is een arbeider zon der maag, die ik natuurlijk aan mijn Hoog- EdelGeslrenge buurvrouw, Mejuff. v. Dorp present doe; en dan: een presidentskamer en een sovjet rcpubliekjé, waarin de arbeiders geheel „vrij willig" achttien uur per dag werken, die wie twijfelt er aan voor D. Wijn-koop be stemd is; voor Troelstra vind ik een van zijn zetel getrapten Weihouder, die meer van „vliegen" dan van de partij houdt; en voor Stenhuis vind ik warempel een splintemieuwen „Kop van Jut" waarop hij bij elke mislukte actie zijn gemoed kan koelen; een „krabbelpenning" voor Jan Duys, om hem in zijn levensavond voor nijpend gebrek le bewaren; een mooi opgeschilderde landarbeiderswo ning met een 1GO.OOO werklooze landarbei ders die deze werkloosheid benutten om hun vacantie te vieren; die ik maar zal verloten lusschen de Burgemeesters van Zeist en Wouw; een mooi boek over de „Kerk en de Woe ker" voor Jos. van Wel; een legaat van wijlen de N. K. P. bestaande uit wat oud-liberale staatkunde en idem eco nomische wetenschap voor dr. E. Verviers; een mooie krant, die zonder de arbeidswet te saboteeren gedrukt kan worden voor het communistisch proletariaat; een nieuwe bedrijfsraad zonder revolutie voor Mr. van Spaendonk en een groep bui tenlandsche werkrachten voor Dr. Korten- horst; een staking in het bloembollenbedrijf, mid den in den rooitijd, voor mijn vriend „Labor"; een nieuwe opgebouwde jeugdorganisatie zonder tegenwerking van A. H. Smulders; een vermageringskuur voor ons aller vriend Kees Kuiper en een ministersteek (model Prof. Geurts) voor Henri Hermans; een zak met klassenstrijd volgens de nieuw ste opvattingen, die ik maar zal verloten om dat er te veel liefhebbers voor zijn; een doos bonbons, gevuld met vertrouwen in de toekomst, die ik onder de vakvereenl- gingsbesturen zal distribueeren: voorts: nog een wedstrijd in bescheiden heid tusschen de sociale en politieke vrijge- slelden, waarbij de laatste met een prachtigen zet de overwinning behalen door een groote loonsverhooging, alles in zwaar vergulde lijst, waarmede ik geen weg weet en daarom aan het Frans-Halsmuseum Zhl opzenden;' een mooie scherpe pen, die ik natuurlijk zelf „in de wacht" sleep en lest is best ten slotte vind ik nog een best bezoldigde functie die ik niet zoo eenzijdig zal toeken nen als Hoorn dat pleegt te doen, maar eer lijk zal verloten onder alle politieke vrijge stelden die nog niel meer dan twee behoor lijk bezoldigde funclie's konden veroveren. Aan alle menschenwerk kleven fouten maar ik hoop dat ik naar genoegen van SI. Nico laas alles verdeeld heb en dat ieder met z'n cadeautje tevreden is. Dank begeer ik er niet voor en dat ik uit deze rijke verzameling niet meer voor mij zelf hield is geen bescheidenheid, maar spruit voort uit de overtuiging, dat ik bij „leven en welzijn" toch mijn portie wel zal onlvangen. A. JL. Door de R. Kath., Christelijke en Neu trale Patroonsbonden in het Bloembollen bedrijf is het thans geldende Collectieve Contract, hetwelk per 28 Februari 1923 af loopt aan de arbeidersorganisatio's opge zegd. Naar wij vernemen zullen op Maandag 4 December te Utrecht bijeenkomen de drie overige groepen die te zamen den Cen tralen Raad van Bedrijven vormen n.l. uit de midtenstancUbedrijven, en Lanbouw en de arbeiders, ter bespreking van het schrijven van de groot-werkgevers. Onder zeer groote belangstelling is Zon dag 26 November j.l. het vijf- en twintig jarig bestaan van den Ned. R.K- Tabaks- bewerkersbond gevierd. Woensdag en Donderdag vergaderde het R.K. Vakbureau te Amsterdam. Onder de vele belangrijke besluiten welke genomen zijn behoort ook, dat met ingang van April 1923 de R.K. Vakbeweging elke week aan alle leden van de aangesloten vakbonden zal worden toegezonden. „Humfield's Financier", een blad dat sinds jaren een felle campagne voert te gen den Minister van Arbeid, en daarbij zoo ongeveer staat op het peil van „De Controleur", schreef in zijn nummer van 11 November 1.1. het volgende: STAKINGSWEE. Bij de behandeling van de Arbeidsgeschil- lenwet deed Minister Aalberse de ontroe rende mededeeling, dat in 1921 door sta kingen en uitsluitingen 1.200 000 arbeids dagen en f 10.000.000 verloren waren ge gaan. Een inzender in de „N. R. Qfc." rekent dienzelfden Minister voor, wat de klakke- looze invoering van zijn ruïneerende 45- urige werkweek ons land heeft gekost. Voör 700.000 arbeiders bedraagt het verlies a/an tijd en geld 36.000.000 arbeidsdagen of per jaar f 300.000.000! Wat zegt Exo. Aalberse van deze cijfers? De vraag is voorzichtig gesteld: wat zegt de Minister van deze cijfers? Niet: van deze feiten! Immers deze cijfers zijn totaal in strijd met de feiten. Om tweeërlei reden. Vooreerst wordt er geen rekening mee ge houden, dat in de voornaamste industrieën textielindustrie, metaal-industrie enz., nooit de 45-urige arbeidsweek werd inge voerd, laat' staan: klakkeloos ingevoerd! Daar is steeds 48 uur en langer gewerkt. De heele rekensom deugt dus rtiet. De ge tallen zijn schromelijk overdreven. Maar vervolgens wordt over het hoofd gezien, dat, wanneer in 1919 de Arbeids wet niet ware ingevoerd, de 8-urendag er toch gekomen zou zijn, zij 't dan afgedwon gen door groote stakingen. Het aantal ver loren arbeidsdagen zou dan nog eenige ma len grooter geweest zijn. En dht de 8-urendag toch zou zijn inge voerd, blijkt al uit 't feit, dat reeds bij het indienen van het wetsontwerp de Minister van Arbeid er op kon wijzen, dat zeer tal rijke en juist de grootste ondernemingen reeds uit eigener beweging den 8-urendag hadden ingevoerd. Wat dus de Minister van Arbeid zal ant woorden op de vraag: „wat zegt gij van deze cijfers?" ligt voor de hand: ze deu gen niet, 't heele betoog is pure onzin! Net iets voor „Humfield's Financier"! J. K. (Kath. Soc. Weekbl.) Zooals we reeds in Augustus meldden, heeft „Herwonnen Levenskracht" opnieuw toestemming gevraagd voor het houden van een loterij en dietoestemming bii Ko ninklijk Besluit van 28 September j.l. ver kregen. We mogen weer 50.000 loten verkoopen f 1 per stuk. De vorige loterij is uitstekend geslaagd! Bijna alle loten waren uitverkocht en het netto batig saldo was ruim 36 duizend gulden. Daarvoor zijn wij kinderen gaan verple gen. We hebben een nieuwe verpleeggole- genheid gevonden in het R.K. Herstellings oord in Venlo en hebben thans in Apel doorn. dagelijks 80 kinderen en in Venlo dagelijks 63 kinderen in verpleging. Dat is in totaal 143 kinderen. Weet U, hoeveel leed daarmee voorko men wordt? Hoevele kinderen nu weer gezond aan hunne ouders worden teruggegeven, die anders wellicht nooit weer gezond gewor den zouden zijn? Deze verpleging kost ons echter dage- lijksch f 429, dat is per jaar f 156.585. Meer dm anderhalve ion! We kunnen dat alleen volhouden, als ook deze loterij weer slaagt! Als ook nu weer alle loten verkocht worden! En dat is noodig, want de stroom van aanvragen om verpleging blijft aanhou den. Dagelijks komen nieuwe aanvragen binnen! Men zal peggen: een gulden voor een lot is duur. We kunnen dat niet misen! Dat het duur is geef ik toe, dat ge het niet missen kunl, nog niet zoo gemakkelijk. Ik weel, er zijn veel werkloozen en die kunnen van hun uitkeeringen geen gulden missen. Maar toch wel 10 cent. En onze comité's zullen gaarne willen meewerken, om door wekeiijksche betalingen het koopen te vergema kkelij ken. Daarbij: de hoofdprijs is een huis ter waarde van f 6000.dat gebouwd wordt naar aanwijzigingen van den winnaar, op de plaals waar hij het 't liefst heeft, of als dat voor den winnaar beter uitkomt, koopen we voor ham een bestaand huis voor hoogstens 6000.—. Verder prachtige prijzen als: 10 rijwielen, 40 gouden en zilveren horloges, 10 costumes ter waared van 100.een gramophoon ,met platen ter waarde van 100.en tal van andere mooie en waardevolle prijzen. Komt vrienden, helpt ons weer deze loterij te doen slagenl Besturen van comité's, van Volks- en Werkliedenbonden, van Vakafdeelingen waar geen plaatselijke centrale bestaat, bestelt loten en tracht ze aan den man te brengen! Wenscht ge inlichtingen, vraag ons die en voorzoover we kunnen, zullen we die geven. In ieder geval, helpt mee om de kinderen, die hulp aanvragen, die hulp ook te geven. Het zijn de kinderen van onze leden, van uwe en onze medestrijders in de Roomsche Arbeidersbewegingl De eerste 20 duizend loten zijn reeds weg, helpt, opdat de andere 30 duizend ook spoe dig verkocht zijn. Voor het bestuur van „Herwonnen Levenskracht". J. TH. v. d. LAAN Secretaris, Voor enkele dagen is verschenen het jaar verslag over 1921 van de Gemeente-Arbeids beurs te Amsterdam. Het eerste hoofdstuk be handelt de organisatie van den dienst, de in- gbvoerde bezuinigingsmaatregelen, de werk zaamheden der Commissie van Toezicht en der zeven vakcommissies, die alle zijn samen gesteld uit vertegenwoordigers van werkgevers (sters( en werknemers (sters), en verder eenige meer algemeene bemoeiingen der Beurs, zooals het contact met het Rijk en met de zusterin stellingen in binnen- en buitenland, tewerk stelling van vreemdelingen die een Neder- landsch pasvisum behoeven, medewerking aan maatregelen tot bestrijding der werkloosheid, bevordering van „beroepsomvorming," samen werking met instellingen op het gebied van steunverleening, enz. Herhaaldelijk werden in lichtingen verstrekt omtrent den stand der ar beidsmarkt in bepaalde bedrijven. Hoofdstuk II beschrijft de verrichtingen der bemiddelings- afdeelingen voor mannelijke beroepen, voor vrouwelijke beroepen en voor jongelieden, be nevens afzonderlijk die van de vakafdeelingen voor bakkersbedrijf, scheepvaartbedrijf (Ra penburg 101), handels, kantoor en winkelbe drijf, hotelbedrijf, houtbewerking, metaalnij verheid, bouwbedrijf, ongeschoolde werklie den, vrouwelijk kleedingbedrijf en huiselijke diensten. Bij de afdeeling voor mannelijke be roepen kwamen in 88182 aanbiedingen van werkzoekenden, 27667 aanvragen van werkge vers en werden 24696 plaatsingen tot stand ge bracht; voor de afdeeling voor vrouwelijke be roepen waren deze aantallen 40334, 39462 en 28179; voor de afdeeling voor jongelieden (te zamen met het Beroepskeuzebureau gevestigd Keizersgracht nr 650) 3188, 2597 en 1479. Hoofdstuk III behandelt de intercommunale arbeidsbemiddeling en de medewerking onder vonden van de gemeente in het district Am sterdam, dat een groot deel van Noord-Hol land omvat. In hoofdstuk IV worden interes sante mededeelingen gedaan omtrent het nog betrekkelijk jonge instituut der Arbeidsreserve, zijnde een corps vam gemeentewerklieden die beurtelings en naar behoefte bij de verschil lijden gemeentediensten te weifc gesteld worden en die ook de gemeentelijke bewaking verrich ten; gedurende de perioden, dat zij geen arbeid verrichten, genieten zij garantieloon. In de Ar beidersreserve is tevens de geheele personeel- voorziening (voor zoover werklieden aangaat) voor alle gemeentediensten gecentraliseerd. Op 31 December 1921 telde deze reserve 1089 mannen en 107 vrouwen. Van het gebruik, dat de diensten van de reserve gemaakt hebben, worden overzichten in cijfers gegeven, waar aan de beschouwingen worden vastgeknoopt, die inzicht geven in het vraagstuk van econo misch personeelbpheefr. Het vijfde (laatste) hoofdstuk bevat een overzicht van de kosten van den dienst Het jaarverslag der Beoordee- lingscommissie (die den Burgemeester advi seert omtrent het afgeven van bewijzen van goed zedelijk gedrag aan personen die vroeger veroordeeld werden), van welke commissie liet secretariaat aan de Beurs gevestigd is, is als bijlage toegevoegd, terwijl verder in acht bijlagen uitvoerige statistische overzichten van de arbeidsbemiddeling gegeven worden. Onder bovenstaand opschrift deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek het vol gende mede: Een goeie aanwijzing voor den toestand onzer tabaksnijverheid, die steeds voor een aanzienlijk deel voor export werkte, geven de uitvoercijfers van bewerkte tabak in het bijzonder van sigaren en sigaretten; de si- garettenfabricatie heeft in en na den oor logstijd een niet onaanzienlijken omvang ge kregen: de export van sigaretten was die van sigaren reeds op zijde gekomen, zooals uit onderstaande cijfers blijkt. Uitvoer van bewerkte tabak X 1000 K.G. Gekorven Sigaren Sigaretten tabak. Jan.—Sept. 1920 3.270 1.250 1.000 idem 1921 2.630 549 1.361 idem 1922 2.095 615 207 Hierbij moet men in het oog houden, dat de stijging van den uitvoer van sigaren in hét loopende jaar het gevolg is van do order van de Spaansche regie, welke met regeeringssubsidie als werkverschaffing, uitgevoerd wordt: in Jan. tot en met Sept. 1920 en 1921 werd niets naar Spanje uitge voerd, terwijl in denzelfden tijd van het loopende jaar 161 duizend K.G. naar dat land geexporteerd werd. Toont de uit bo venstaand staaltje blijkende achteruitgang van den export reeds aan, dat de toestand in de tabaksindustrie niet rooskleurig is, voor de sigarenindustrie wordt het beeld nog somberder, indien men tevens de in- voercijfers van bewerkte tabak bekijkt. In gevoerd werd (X 1000 K.G.) in iGekorven Sigaren Sigaretten tabak Jan.—Sept. 1920 77 182 3.253 idem 1921 566 395 3.325 idem 1922 28 1.164 384 Hieruit blijkt, dat, terwijl in 1920 de uitvoer van sigaren den invoer verre over trof in 1922 het omgekeerde het geval ie geworden. De thans in zoo belangrijke hoe veelheden ingevoerd wordende sigaren ko men voor het leeuwenaandeel uit Duitsch- land (1132 duizend K.G.) 'Bovendien be trekt Duitschland thans niets sneer, ter wijl er in 1920 «nog 293 duizend K.G. ei- garen naar dat land geexporteerd werden. De met ingang van 1 Juni 1920 in wer king getreden aanzienlijke verhooging der invoerrechten op tabaksfabrikaten heeft dus de valutaconcurrentie, wat de sigaren betreft, niet tegen kunnen honden. Dit blijkt met de sigaretten wel het geval te zijn, ten opzichte waarvan de verminderde uitvoer ruimschoots door den nog veel ster keren achteruitgang van den invoer ge compenseerd is, indien thans de consumen ten er genoegen mede nemen Hollandsche sigaretten te rooken in plaats van de bui tenlandsche (in hoofdzaak van Engelsche herkomst), welke zij tot nu toe gewoon waren. De sigaretten zijn echter hooger be last (45 pCt. tegen 30 pOt. van de sigaren) en kwamen grootendeels uit landen met z.g. „sterke valuta". Dat de valutaconcur rentie echter tegen de 45 pCt. invoerrecht niet bestand is, blijkt ten overvloede nog hieruit, dat, terwijl in Januari tot en met September van 1920 en 1921 nog respec tievelijk 354 duizend K.G. en 453 duizend K.G. sigaretten uit Duitschland in- TROEF Afgevaardigde A. Ik heb nog nooit ge zien, dat u in ds Kamer uw mond hebt geopend. Afgevaardigde B. Dan habt u niet goed gezien, want ik geeuw altijd, als n aan 't spreken bent. NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Man, ik lees hier in de krant, dat de firma D. hemden verkoopt zonder knoop en. Dat is ook niets nieuws, antwoordde de man, di edraag ik al tien jaar lang. gevoerd werden, er in dezelfde pe riode van het loopende jaar, volgens de gegevens der statistiek, geen enkele siga ret uit dat land geïmporteerd werd. De moeilijkheden, waarin onze sigaren- industrie verkeert, mogen echter niet ge heel aan den verminderden export en de valutaconcurrentie geweten worden, hoe zwaar vooral laatstgenoemde, blijkens de cij fers, ook drukt: ook de binnenlandsche af zet speelt een rol. Voor zoover men tenge volge van de malaise minder rookt of de si gaar door een pijp vervangt, zal het hier door verminderde verbruik van sigaren zich met de verbetering van den economischen toestand wel herstellen, maar dit zal niet het geval zijn waar de sigaret de sigaar verdrongen heeft, hetwelk in niet geringe mate het geval is: 6inds den.oorlog wordt ook hier te lande het rooken van sigaret ten meer en meer gewoonte. In onderstaand grafiekje zijn de cijfer? omtrent den in- en uitvoer van sigaren en sigaretten in beeld gebracht Wanneer er vrnchtboomen geplant zullen worden, is het kïezen van de soorten dikwijls een groote moeilijkheid. Dit geldt zoowel voor beroepskweekers als voor amateurs. Voor de laatsten wel het meest. Kweekers doen het verstandigst, wanneer ze algemeen aangeplante soorten nemen en dan zulke, die in de naaste omgeving goed groeien en ge zonde vruchten geven. Buiten bepaalde cul tuurcentra blijft het altijd eenigszins raden en komt het vaak voor, dat een bepaalde soort erg tegenvalt. In den tuin van een amateur en ook op buitenplaatsen, is het om meerdere redenen aan te bevelen, om de soortencollectie zoo groot mogelijk te nemen en daarom kan in groote tuinen de soortenkeus minder moeilijk zijn. In kleinere tuinen, waar slechts enkele boo men geplaatst kunnen worden, is het nog hef lastigst. Met beslistheid zeggen dat een of an dere soort goed groeien zal, is een onmoge lijkheid, we willen echter enkele opnoemen, die algemeen succes geven Als een algemeenheid willen we nog op merken, dat er, wat betreft peren, 't best een keuze gedaan kan worden nit de vroege en herfstvruchten. Alleen in bij uitstek gunstig gelegen tninen kunnen late peren eenig resul taat geven. Met appels is dit niet het geval en kunnen bijna alle soorten op open veld volkomen rijp worden. Om te beginnen, willen we noemen de pee Beurré Hardv. Op goeden grond kan deze soort als halfstam genomen worden, doch be ter als struik of onregelmatige pyramide en in kleine tuinen vooral op kwee veredeld daar de boom krachtig groeit, 't Is een beste peer, die ba't tot eind September plukhaar is en eenige weken later zacht wordt De vrucht is middelmatig groot en bijna altijd gezond. L. C. M. Aan „Floralia" ontleenen wij het vol gende: Wie volgend jaar werkelijk specimen- planten van Chrysanthemums wil kweeken, moet nu stekken. De cultuur dezer herfst- schoone blijkt weer qp te leven, daarom is het zaak *eeds nu maatregelen te ne men om volgend jaar groote potplanten te bezitten. Voor de snijbloemencultuur kan met stekken nog wel gewacht worden tot Januari, terwijl we met stekken van de z.g.n. eenpootjes nog langer wachten. We stekken in zandige aarde, hetzij in kistjes of elke stek afzonderlijk in een potje, het geheel krijgt een plaats in kou den bak of kas, waar de eerste tijd niet gelucht wordt, niet alvorens de stekken ge worteld zijn. De Raad. der gemeente Amersfoort heeft in zijn gisteren gehouden vergadering op voorstel van B. en W. besloten, het crediet voor de restauratie van den Onze Lieve Vrouwe-toren aldaar vastgesteld op f25 000 te verhoogen met f 67,250 en alzoo vast te stellen op f 325,250, waarvan f 165,900 ten laste komt der gemeente Amersfoort en f 159,350 ten laste vam het Rijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5