6U STEEIT WEBER Z 2 Maandag 4 December 1922 45ste Jaargang No. 14306 BIT NUMK3ER BESTMT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Bevredigd niet voldaan! ACENDA 5 DECEMBER STADSNIEUWS. Kindervoeding. Botsing. Vergunning Drankwet. DE EENMANSWAGEN. Alg. Ned. Typografen Bond. St. Nicojaasfeest. Uit de rails geloopen. Verkeer gestremd. Eh ZAKMES DOOR MEM TE. SCNEnKEM VAM KOniM68TR.IO.HAARLEM DE PRECARIO-BELASTING. Indertijd zijn door B. en W. voorloopig aangehouden hun voorstellen inzake de Precario-belasting. Daarvan is door B. en W. gebruik gemaakt, om enkele wijzigin gen en aanvullingen in het tarief voor te stellen. Er dient ingevoerd te worden een tarief voor „inritten", hetwelk in de verordening o tbreekt, terwijl het ta rief voor bestratingswerken in overeen stemming moet gebracht worden met den kostprijs. Boven en behalve het verschuldigde wegens het aan het verkeer of aan den openbaren dienst onttrekken van den openbaren gemeentegrond of het afslui ten van den openbaren weg overeen komstig het sub A, B en C gemelde, moet voor het herstellen van opbrekingen in openbare gemeentewegen, die van be strating of wegbedelkking zij'1 voorzien, worden betaald, volgens het voorstel voor het herstellen van een aaneen gesloten gedeelte opgebroken straat met kei- of klinkerbestrating op niet verhard onderbed tot een maximum oppervlakte van 100 M2 per M2 2.50 voor grootere oppervlakten per M2 2.20 voor het herstellen van een aaneen gesloten gedeelte opgebroken tegel bestrating tot een maximum oppervlakte van 100 M' per M2 2.50 voor grootere oppervlakten per M2 2. voor het herstellen van een aaneen gesloten gedeelte opgebroken straat met kei- of klinkerbestrating op verhard on derbed tot een maximum oppervlakte van 100 M2 per M2 5.50 voor grootere oppervlakten per M2 5.— voor het sloopen en verwijderen van een Ma betonbed met asphaltlaag en het herstellen van een M asphaltbestrating 40.- voor het sloopen en verwijderen vrn een M2 betonbed met houtbestrating en het herstellen van een Ma houtbestra ting 35. voor het herstellen van een opgebro ken puin- of grindweg per M2 2.—-. van een aansluiting aan het gemeente riool of rechtstreeks aan het openbaar gemeentewater voor elk perceel waarvoor die aansluiting dient 1.20 voor het hebben of gebruiken van een verlaagden en speciaal als zoodanig door de gemeente aangelegden inrit per jaar of gedeelte van een jaar 12. voor het hebben of gebruiken van een niet verlaagden inrit per jaar of gedeelte van een jaar 3. GEMEENTEZAKEN. B. en W. stellen voor, met ingang van 28 December a.s. het getal scholen voor buitengewoon lager onderwijs met een te vermeerderen. De nieuwe school zal aangeduid worden als: „School voor buitengewoon lager onderwijs", terwijl de bestaande buitengewone school voortaan zal heeten „School no. 1 voor buitengewoon lager onderwijs" Voorgesteld wordt tevens, te bepalen, dat School no. 1 voorloopig gehuisvest zal blijven in het schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht no. 131, en School no. 2 voorloopig zal worden ondergebracht in de houten hulpschool aan de van Zom- pelstraat. B. en W. bieden ter vaststelling aan een reglement voor de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs, alsmede een instructie voor het onder wijzend personeel aan die school. B. en W. vragen machtiging, ten aanzien van de door de Diakonie der Ge reformeerde Kerk te Haarlem na aflossing van de door haar met de ge meente Haarlem gesloten hypothecaire geldleening omschreven in de ten over staan van notaris J Wolzak, alhier, op 5 Januari 1921 verleden akte met het Bestuur der Rijksverzekeringbank te slui ten hypothecaire geldleening, met be trekking tot de kadastrale perceelen gemeente Haarlem aan de Lange Hee- renvest en de daarop voorkomende op stallen, tot een bedrag in hoofdsom van ten hoogste 55.000.voor den tijd van 10 jaren en tegen eene rente van 5%%, de gemeente rechtstreeks en onvoor waardelijk garant te stellen voor de hoofdsom, rentebetaling en aflossing. B. en W. stellen voor, den heer J. Stoep, onderwijzer aan school 10 over te plaatsen als onderwijzer aan school No. 7, De heer H. Hospes verzoekt eervol ontslag als onderwijzer aan school 7 aan het Leidscheplein. B. en W. stellen voor, aan T. W. Joosten te Schoten, vergunning te verlee- nen tot het maken en hebben van een houten walbeschoeiïng langs het Noorder Buiten Spaarne. SINT NICÜLAAS-CADEAU B. en W. vragen machtiging om in 1923, al naar gelang de behoeften der gemeentekas zulks vorderen, gelden tij delijk op te nemen met dien verstande, dat het terzelfder tijd opgenomen bedrag nimmer de som van 7.000.000.zal overschrijden en tegen eene rente van niet hooger dan 1% boven het promesse disconto der Nederlandsche Bank. Te bepalen, dat in afwachting van eene nadere voorziening in de behoeften der gemeentekas aan tijdelijk op te ne men gelden bij de begrooting voor 1923, deze tijdelijke leening vóór 15 April 1924 geheel zal moeten zijn afgelost B. en W. stellen voor, eenige wijzigin gen aan te brengen in het besluit van 6 October 1920 met betrekking van grond in erfpacht aan de Coöp. Woningver- eeniging „Onder Dak". B. en W. hebben in de vacatures van onderwijzers aan school 3 de volgende voordrachten opgemaakt (le voordracht) 1. de heer J. Tijm, te Amersfoort, 2. de heer J.C.A. Oostdijk, te Bloe- mendaal, en de heer H. Roest, te Zwanenburg. (2e voordracht) 1. de heer J.C.A. Oostdijk, te Bloemen- daal, 2. de heer G.C. van de Haar, te Amster dam, en iéj de heer A.L.N. Kramer, te Haarlem. In de vacature van secretaris van het Frans Hals museum worden aanbevolen. 1.C. J. Gonnet en 2. Vincent Loosjes. In de vacaturen voor onderwijzer aan de scholen 13 en 29 worden aanbevo len voor School no 13 1. de heer J. Be rends, te Renkum 2. de heer D. Leguit, te Ymuiden en 3. de heer C. M. Lanooij, te Gouda en voor School no.28 1. Mevr. B. C. Ferwerda-Advokaat, alhier2. Mej. E. A. A. Cense, te Velsen en 3. Mej. D. J. M. Jeroe, alhier. In de vacature voor een leerares in den zang aan de Meisjesschool voor mid delbaar onderwijs met 5 jarigen cursus worden aanbevolen 1. Mej. E. Wille, en 2. Mevrouw, wed. A. van Houten Wols van der Wel. In de vacature voor een onderwijze res aan school No 15 worden aanbevolen. 1. Mej. H. C. M. Erdtsieck, onderwijzeres te Ymuiden. 2. Mej. E. A. A. Cense, on derwijzeres te Velsen, en 3. Mej. G. A. de Kok, tijdelijk onderwijzeres alhier. B. en W. stellen voor, te benoemen tot leeraar in de Fransche taal aan de Avondschool voor Handelsonderwijs (van R. Bogtstra) den heer D. ten Broeke. In de vacatdre door periodieke aftr. van den heer J. J. Thöne ontstaan in de Commissie inzake lichamelijke opvoeding, is de volgende voordracht opgemaakt 1. J. I. Thöne, 2. B. J. Wieland Los. Dr. H. E. ten Oever verzoekt her benoeming als gemeente-geneeskundige_ B. en W. stellen voor, tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de 2e H. B. S. met 5-jarigen cursus te benoemen den heer J. A. v. d. Andel, te Amsterdam. B. en W. stellen voor aan de Gemeente lijke avondschool voor Nijverheidsonderwijs te benoemen tot tijdelijk leeraar, tot 1 Sep tember 1923 en gerekend met ingang van 16 October 1922, den heer N. G. Schultheiss, 13 November 19 2, den heer Ir. H. P. Berlage, 19 October 1922, den heer H. Felix, 26 October 1922, den heer Ir. D. de Lange. STEUN AAN GEORGANISEERDE WERKLOOZEN. In de vorige raadsvergadering is door de heeren De Zeeuw, Poppe en Reinalda een voorstel ingediend, waarbij B. en W. uitge- noodigd werden, vóór de volgende vergade ring voorstellen in te dienen, waarbij een regelingwerd getroffen, werklooze arbeiders, die gezinshoofd, kostwinner of kostganger zijn en van wie kan worden verwacht, dat zij zich zelf kunnen redden na afloop van den crisistoestand, steun zal worden ver leend. Zoo lekker als tulband, is FRANKEN's Melkbrood Een nieuw orgel in de „St. Joannes de Deo". Oneerlijke vinder. Vernieling. Haarlemsche Orkest Vereeniging. ^rr De Raadszitting van a s- Woensdag Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De IJsclub. N. V. Haarl. Drukkers- en Uitgevers- Mij. v.h. Gebr. Nobels. Gevonden voorwerpen. Broertjes, van Keulenstraat 26, bal: Hooft, Beelslaan 22, Heemstede, bank- De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 2.25 Pei Week0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Vs Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. .Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededoeling: 60 cA. per regel Vraag- en aanbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Met bijzondere belangstelling is de nemorie van antwoord op het algemeen perslag over de onderwijsbegrooting te gemoet gezien. Men kent eenerzijds den schrik, door de bezuinigingsplannen ge wekt; de agitatie daartegen door de openbare onderwijzers vereenigingen op gezet; .anderzijds de berichten over be sprekingen tusschen de rechterpartijen en den minister om alsnog tot mildere bepalingen te komen. De memorie van Minister de Visser geeft nu op al die actie antwoord! We kunnen er van zeggen: we zijn bevredigd, maar niet voldaan. De Mi nister zet zijn standpunt flink uiteen; de bezuiniging op onderwijsuitgaven ge schiedde niet uit modezucht of om an dere minderwaardige redenen; 't is de bittere eisch der omstandigheden, die (er toe noopt. Heel duidelijk klinkt uit de memorie het geluid: in 1920, toen wij onze nieuwe onderwijswet maakten, was nog niet te voorzien, dat we twee jaar later zóó tot over de ooren in de geldzorg zouden zitten en voor zulk een financieel donkere toekomst zouden staan. De in verband daarmee te nemen be zuinigingsmaatregelen, ook op onderwijs gebied, hebben wij, zij het met bloedend hart, te aanvaarden. We moeten terug, daar helpt niets aan. De Minister ziet dat van boven af juist in. Waar hij b.v. nogmaals den eisch afwijst, om het Fransch wederom als leervak op de la gere school in te voeren en het in richten van afzonderlijke cursussen be spreekt maatregelen om zijdelings toch nog tegen de wet in te gaan zegt hij: dergelijke cursussen komen daaruit voort, dat de maatschappij zich niet zoo dadelijk in den nieuwen toe stand kan inleven. Ze zijn daarom niet Ban te bevelen. Zeer juist gezien! De nieuwe toestand eischt versobering. Men zal de eerst ko mende kwart eeuw moeite genoeg hebben den mond open te houden; het „mond je Fransch" zal wel geld kosten, maar Zóó is bijna op alle punten aan den toestand niet verbeteren, de bezuiniging vast gehouden. Op een voornaam punt is de Minister afgewe ken. We hebben dat al een paar we ken geleden voorspeld. Het aantal leer lingen per klasse en per onderwijzer, als in het aanvankelijke voorstel ge noemd, was niet te handhaven. Het tlias noemd, was niet te handhaven. Het thans den eei-slen opzet. In plaats van me,t 40 leerlingen, wil de Minister thans met 32 leerlingen per onderwijzer beginnen. Bij groote scholen blijft liet getal 260 tol 480 leerlingen op 6 tot 10 leer krachten, nog zeer bezwarend, maar verdere wijzigingen zijn onmogelijk, zegt de minister, omdat de besparing an ders te gering wordt. De minister is eveneens gezwicht voor de bezwaren legen de strengere eischen voor de stichting eener bijzondere school. Wij hopen, dal men ook onzerzijds den minister nu verder zal steunen in zijn pogingen om de versnippering in Lal van kleine schooltjes tegen te gaan, iets, waarmee alleen veel geld gemoeid en weinig belangen gebaat zijn. Wat wij blijven betreuren is de mede deel] ng v,an ueii Minister, dat hi; er tot Zijn grooten spijt niet aan dennen kau de in 1920 beloofde verbetering der on derwijzersopleiding uit te voeren. Dit ware toch voor het gehalte van het onderwijs van heel wat meer waarde, dan allerlei technische herzieningen. Wij zouden nog dit willen vragen: wanneer die oorspronkelijk gedachte verbetering thans niet geheel mogelijk is, kan er dan niet iets in de plaats komen, wat minder kost en toch voldoet aan de eischen van onzen tijd? Laat de mi nister hier eens zoeken naar 'n midden tusschen het financieel onmogelijke en het onhoudbare van de tegenwoordige opleiding. Misschien vindt hij een be vredigend gemiddelde! Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dsg geopend van 10— 12%, van 2—5 en van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 9—12 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau vooir vrouwen Alle weTkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit Maandag 140, Dinsdag 147, Woensdag 144, Donderdag 144, Vrijdag 142 en Zaterdag: 140 porties. Zaterdagmiddag ongeveer 5 uur had in de Kleine Houtstraat bij de brug een aan rijding plaats tusschen twee fietsrijders, die beiden tegen den grond vielen. Dit is nu wel niet zoo erg, maar erger was bet voor den eenen fietser, die een mand met krui denierswaren voor op de fiets had, welke hierdoor over de straat verspreid lagen en dus verloren waren. Dit beteekende een aardig schadepostje voor hem. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat bij Gedeputeerde Sta ten der provinde Noord-Holland is inge komen een verzoekschrift van G. H. Plank, om vergunning tot het verkoopen van ster ken drank in het klein voor gebruik tea plaatse van verkoop alleen aan logeergasten in verschillende lokaliteiten van het per ceel aan het Stationsplein No. 10. Naar aanleiding van de invoering bij wijze i»an proef van éénimanswagens op verschil lende tramlijnen hier ter stede, zijn door B. en W. besprekingen gevoerd met de directie der E. N. E. T. en N. Z. H. T. M. Tevens heeft de Commissie voor de tramplannen zich in verbinding gesteld met directie en personeel der tram, ten einde zich door beiden monde ling te laten voorlichten. Gebleken is toen, dat de meerderheid van dit personeel het nieuwe systeem niet vijandig gezind is. Algemeen echter werd het betreurd, dat bij de invoering ervan het personeels belang door de directie niet voldoende in het oog was gehouden. Gewezen werd op ver schillende wenschen en bezwaren, welke thans bij de toepassing van dit systeem naar voren waren gekomen. Indien alsnog door on derling overleg hieraan kon worden tegemoet gekomen, ware in het belang van personeel en publiek wellicht nog het een en ander te verbeteren. Van de zijde der directie werd gewezen op de zeer belangrijke onkostenbesparing, die een éénmans-bediening voor hare maat schappij zou opleveren. Vrij zeker zou van de exploitatie der cein tuurbaan, welke tot dusverre nimmer loonend was, alsdan een beter finantieel resultaat mogen worden verwacht, hetgeen ook in het publiek belang is. Wat eindelijk betreft de verhouding van concessionaris tot de Gemeente, zijn B. en W. van oordeel, dat een voorafgaand overleg uitgaande van de maatschappij hier destijds niet achterwege had mogen blijven. Immers, gebleken is nu, dat het rollend materiaal ver schillende veranderingen heeft moeten on dergaan. Waar deze wijzigingen vooraf aan B. en W. niet ter goedkeuring zijn voorgelegd, is door concessionaris gehandeld in strijd met de haar bij Raadsbesluit van 9 Maart 1898, no. 22 verleende concessie, met name de artt. 22 en 23. In verband met een en ander stellen B. en W. voor, mede overeenkomstig het advies van de commissie voor de tramplannen, te verkla ren, dat de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij geacht wordt in overtre ding te zijn van de bepalingen der haast ver leende concessie, voorts te besluiten de direc tie dezer maatschappij uit te noodigen zich alsnog met haar personeel te verstaan om trent de wijze, waarop het systeem der één- manswagen ten gunste van personeel en pu bliek zou kunnen worden verbeterd en inmid dels onder voorbehoud van alle terzake der overtreding reeds verkregen rechten de ver dere ontwikkeling van dit nieuwe systeem aan te zien tot 1 Juli 1923. DB INFANTES IE-KAZEENE. B. en W. schrijven aan den Raad: Ingevolge raadsbesluit van 26 Septem ber 1860 werd door de gemeente koste loos tot militair gebruik aan het Eijk af gestaan o.a. „de Groote Kazerne staande en gelegen aan de eerste Nieuwe Gracht te Haarlem met afsluitpoorten aan de Bakenessergrachtzijde en aan de Kouden- horn, benevens het zich daarbij bevindende brandspuithuisje, bekend bij het kadaster onder sectie F. no. 1639 gedeelte," zulks onder verschillende voorwaarden. Het is u bekend, dat door een samen loop van ver.-ohil lende oms'andighelen p'ote seling een dringende behoefte voor de ge meente is ontstaan aan lokalen. Zoo be staat o.a. dringend behoefte aan een vei lingsgebouw voor groenten, fruit enz. Een geschikte gelegenheid voor de op richting daarvan is moeilijk te vinden, om dat rekening dient te worden gehouden, behalve met een gunstige ligging in het algemeen met geschikte toe- en afvoerwe- gen, vooral te water. De Infanteriekazerne met de bijfcehoorende terreinen is echter voor dat doel als aangewezen. Het weder ter beschikking krijgen van dat gebouwen complex is voor Haarlem daarom niet al leen van groot belang maar ook dringend noodzakelijk. Daar het Infanterie-garnizoen uit Haar lem was weggenomen, hebben wij ons dan ook tot den Minister van Oorlog gewend met de vraag o.a. de Infanterie-kazerne weder ter beschikking van de gemeente te stellen. Aan dit bij herhaling gedaan ver zoek heeft genoemde Minister ten slotte geweigerd te voldoen, nadat Zijne Excel lentie aanvankelijk teruggave in uitzicht gesteld had. Wij vinden hierin aanleiding u thans voor te stellen tegen den Staat der Neder landen een rechtsvordering in te stellen om genoemd gebouwen-complex weder ge heel ontruimd ter volle en vrije beschik king van de gemeente te stel'en. Een daartoe strekkend ontwerp-beeluit bieden wij hierbij ter bekrachtiging aan. Zaterdag vergaderde da afd. Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond, ter behandeling van het aangeboden concept der collectieve ar beidsovereenkomst in de grafische vakken. Na zeer breedvoerige besprekingen werd het concept, behoudens enkele stemmen vóór, verworoen. De motieven hiervoor waren de loonstandaard en verslechtering der rechts positie. Echter hebben de afgevaardigden der afdeeling voor de bondsvergadering geen bin dend mandaat mede gekregen. De R. K. Grafische Bond zal a.s. Zaterdag middag over het concept-contract beraad slagen. De kinderen van het personeel van de werf „Conrad" vierden het St. Nicolaasfeest in „St. Bavo". De grootste attractie voor deze gelukkige hartjes, was wel het moment, waar op St. Nicolaas gezeten op een schimmel, de zaal inkwam, begeleid door zijn knecht. De echte kinderlijke vreugde was op de gezicht jes te lezen. Zondagavond omstreeks half 9 is op den hoek van het Spui-Raadhuisstraat een tram wagen van de E. S. M. uit de rails geloopen. Om half twaalf stond de wagen nog steeds buiten de rails, zoodat de passagiers voor Haarlem genoodzaakt waren met lijn 3 de Rozengracht af te gaan om op het einde daarvan in een der Haarlem-trams over te stappen. Zaterdagmiddag omstreeks half 3 is op het Spaarne nabij de BBerkenrodesteeg een MET MART VAM UW MAM 1 tram uit de rails geloopen. Het tramverkeer had 3 kwartier vertraging en werd on derhouden, door de passagiers oveir te la ten stappen. i WARME PANTOFFELS. L. PAANAKKER - alléén 46 Gr. Houtstraat 46 I MWH1.il' IMMUJIIllMMUIMIIjJ JHMIIWHH1IIIII Door de heeren Van Liemt en Klein was voorgesteld, de uitkeering aan de werkeloo- zen te doen plaats hebben volgens het gel dende tarief, n.l. 13.50 plus 1.50 per kind, doch het bestaande maximum van 18.50 te stellen op 22.50. Deze voorstellen werden in handen van B. en W. om prae-advies gesteld, die thans adviseeren, de beide voorstellen niet aan te nemen. In hun prae-advies zeggen B. en W. het volgende: Van beide voorstellen, heeft dat van de heeren De Zeeuw c.s. de verdere strekking, dat het verandering van het systeem der steunverleening beoogt. Naar ons namelijk uit het gehouden raads- debat bleek en voorzoover door ons College kon worden vastgesteld, willen de voorstel lers het daarheen leiden, dat de Haarlem- sche steunregeling wordt geschoeid op de leest der Amsterdamsche en wel naar de op vatting, dat de gronduitkeering voor werk- loozen-koslwinners 15 per week bedraagt. Aan het voorstel van de heeren Van Liemt c.s. ligt de duidelijk uitgesproken bedoeling ten gondslag, dat de alhier geldende regeling intact blijft voorzoover het systeem en het bedrag der gronduitkeering (13.50 per week) voor werkloozen-kostwinners betreft, doch dal die regeling ten aanzien van het maximumbedrag der uitkeering wordt ge wijzigd, zoodanig dat inplaats van ten hoog ste 18 wordt uitgekeerd, ten hoogste 22.50 per week, zulks afhankelijk van het getal inwonende kinderen. Te rade gaande met den inhoud van het Amsterdamsche tarief, moge worden voor opgesteld, dat naar wij van de meest be trouwbare zijde zijn geinformeerd, de opvat ting als zoude de gronduitkeering te Am sterdam hooger zijn dan te Haarlem, op een misverstand berust. Weliswaar is te Amsterdam aanvankelijk in Maart 1922) het bedrag der uitkeering op de basis van 15per week vastgesteld, doch in Mei d.a.v. is reeds daarvan terug gekomen op sterken aandrang van den be trokken Minister, en is met handhaving van het systeem der steunverleening de uitkee- ring teruggebracht op de basis van 13.50 per week. In deze omstandigheid kan het voorstel- De Zeeuw c.s., niet voor aanneming vatbaar zijn, waarom wij Uw College in dien zin ad viseeren. Intusschen ligt het in onze bedoeling, door ons College in sommige uitzonderingsgeval len eenige tegemoetkoming le geven in de huishuur wanneer deze huur bovenmatig uit gaat boven het bedrag, dat redelijkerwijs als huur is te betalen. Deze tegemoetkoming wenschen wij uit te breiden met een bedrag aan steun, eveneens in uitzonderingsgevallen, ten behoeve van zeer groote gezinnen. Voor de uitvoering draagt dan de nieuw gevormde Commissie Wolzak-Van de Kamp zorg. Wat betreft het voorstel van de heeren Van Liemt c.s. merken wij het volgende op. De voorgestelde maximum-grens van 2.50 brengt voor werkloozen met groote gezinnen wel een voordeel. Ook kunnen de meerdere kosten, welke uit deze mijziging der steunregeling voortvloeien, niet als bezuaar gelden, daar het zich laat aanzien, dat die uitgaaf geen noemenswaard bedrag vordert. De voorgestelde wijziging leidt echter tot de consequentie, dat met verandering van het maximum uitkeeringsbedrag van 18in 22.50, de daaraan verbonden bepaling „en als regel niet meer dan he tbedrag dat „de betrokkene uit de werkloozenkas ontving", tevens zou moeten worden gewijzigd. En het is juist deze bepaling, welke dient te worden behouden, omdat zij het beginsel definieert, dat deze ondersteuningsvorm zich moet blijven aan sluiten aan de ondersteu ning uit de werkloozenkassen. Wij zien toch nadeel toegebracht aan den verzekeringsplicht, indien het verband wordt losgelaten. Aangezien dit nu onvermijdelijk het ge val is bij eene toepassing als in het voorstel- Van Liemt c.s neergelegd, moeten wij Uw College aanneming daarvan ontraden. Onzerzijds meenen wij goed te doen voor zooveel mogelijk aan het doel van dat voor stel te beantwoorden door eene tegemoet koming door ons college als hierboven aan gegeven. Wij hebben de eer U onze zienswijze te doen kennen onder overlegging van het door ons ingewonnen advies van de Commissie voor de werkloosheidsbestrijdig, welk ad vies geene wijziging heeft kunnen brengen in onze meening omtret de beide voorstellen In zijdelingsch verband tot den ondersteu ningsvorm, waarop gemelde voorstellen be trekking hebben, staan de adressen van den Haarlemschen Bestuurdersbond en van het Werkloozen-agitatie Comité. Eerstgenoemd adres werd behandeld in raadsvergadering van 15 Nov. j.l„ doch nog niet afgedaan. Aangezien het voorsfel-De Zeeuw c.s. daan-oor naar ons gevoelen in de plaats is getreden, zal afwijzing door Uwen Raad alsnog moeten plaats hebben. Het tweede adres is herkomstig van een niet wettig bestaand lichaam en zal om die reden ter zijde moeten worden gelegd. Ten slotte kunnen wij U nog mededeelen, dat, naar ons uit de beste bron gebleken is, raadsbesluiten welke verhooging van steun boven het Rijkstarief beoogen, door de Re geering worden geschorst en voor vernieti ging voogedragen, met uitzondering dan van de gevallen als boven door ons voorgesteld. Het ziekenhuis „St. Joannes de Deo' houdt niet op, verbeteringen aan te bren gen daar waar deze noodig zijn. Een mooi getuigenis daarvan geeft thans weer het nieuwe orgel in de kapel. Het is een buitengewoon fraai orgel, een zoogenaamd vleugelorgel, dat niet alleen geroemd moet worden om zijn groot klankvolume, maar in het bijzonder ook om de groote hoeveel heid zacht klinkende registers, zooalso.rn.de Aeoline 8-voet. Het oor gaat te gast bij dit heerlijk-zuivere orgelspel, dat in de intieme kloosterkapel uitstekend tot zijn recht komt. Op het bovenklavier zijn vier 8-voet-regis- ters en 1 gemshoorn 4-voet, terwijl op het benedenklavier vier 8voet registers zijn, 1 Bourdon 16-voet en 1 octaaf 4-voet, als mede trompet 8-voet. Bijzonder prachtig zijn de beide op het pedaalsprekende regis ters de sub-bas 16-voet en de violon-bas 8-voet. De beide klavieren kunnen met el kander gekoppeld worden, terwijl de manier van registreeren geschiedt volgens de laat ste vinding. Bijzonder effectvol werken de crescendo-kasten. Des morgens is het orgel voor de Hoogmis door den rector, den Zeereerw. Heer P. de Wolf, plechtig ingewijd, Daarna werd ge speeld het „Alleluja" van Handel, waarna door alle in de kapel aanwezigen het lied „Dat Jesus leev" gezongen werd. Op voortreffelijke wijze werd dan uitge voerd de Mis „St. Mathildis" van Hubert Cuypers. Na het Lof des middags om half 3 werden door den organist den heer J. de Jong eenige fraaie orgelwerken uitgevoerd, o. m. „Largo" van Handel en voorts werken van Goller en Max Reger. Daarna was voor verschillende genoodig- den gelegenheid, het fraaie orgel te bezichti gen,waarbij de heer De Jong welwillend ver schillende verklaringen gaf. Door de politie is prjces-verbaal opge maakt tegen de 14-jarigen M. de B. Hij had een portemonnaie gevonden en deze niet terug gebracht. De inhoud was reeds gedeeltelijk opgemaakt- Gisteravond heeft de 26-jarige metaal sluiter A. T. uit den Haag, en tijdeliik verblijvende in het logement van K., in het café van J. S. aan de Lange Hofstraat ruzie gekregen. Hij is toen het café uit gegaan en heeft een riool-rooster door de ruiten van het café gegooid. Hierna is hij op de vlucht geslagen, achtervolgd door de bezoekers van het café en is pardoes in den Kamper singel gesprongen. Door een tweetal agenten is hij met een reddings- haak „opgevischt" en naar het politie-bu- reau gebracht, waar hij van droge kleeren werd voorzien. Proecs-verbaal werd tegen hem opgemaakt wegens vernieling. Men schrijft ons: Het programma van het concert van giste renmiddag opende met een compositie van mmmmEs Het is lang geleden dat we een raadsagenda onder de oogen kregen met zooveel vrij be langrijke punten als die van Woensdag a.s. De verbreeding van de Groote Houtbrug en verbreeding van de Zandersbrug, zal voor zien in groote verkeersbehoeften. De gemeen teraad moest, wat de Groote Houtbrug be treft, het advies van de Commissie van Bij stand in het beheer der Openbare Werken volgen en nog eens besluiten de commiezen huisjes op te ruimen. Allicht stelt men op be houd er van in den Haag thans geen prijs meer. Met het Rijk zal een proces worden aan gegaan over de teruggave van de Infanterie-ka zerne. Of 't succes zal hebben? De rechtsge leerde raadsman der gemeente meent van wel. Laat ons 't hopen! De heer de Zeeuw moet een groote veer laten met zijn voorstellen inzake ondersteuning van wditdoozen. Dit rkadsBiê heeft in de vorige raadszitting iets betoogd, wat kant noch wal raakte, nl. dat Amsterdam zich, wat uitkeering van steun aan werkloozen be treft, niet houdt aan de rijksregeling. Dat nu is gebleken lotaal onjuist te zijn en de heer de Zeeuw zal er niet af zijn met te zeggen dat hij zich vergist heeft. Tenslotte de éénmanswagen. Hierin nemen B. en W. het, naar onze meening, eenig juis te standpunt in. Ook wij hebben vioeger betoogd dat het niet aangaat direct afwijzend te staan tegen over het systeem. B. én W. willen dan ook trachten de gewenschte verbeteringen aan te brengen en het aan te zien met den één manswagen tot 31 Juli 1923. Barometerstand 776. Vooruit. OPGAVE VANs Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen Hoogste barometerstand 775.1 m. M. ie Scilly. Laagste barometerstand 751.8 m. M. te Roest. Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuid westelijke wind, meest zwaarbewolkt tot be trokken, weinig of geen neerslag, zelfde tem peratuur. Nico Gerharz. Het is een Oostersch toon stuk en geeft de impressie weer van een kampongfeest in een der dessa's van midden Java, toen Gerharz op een reis van Batavia naar Soerabaia te Maos moest overnachten. Het eigenaardige van deze compositie is, dat zij slechts geschreven is in de Ooster- sche toonschaal D. E. G. A. C. De uitvoering viel bijzonder in den smaak. Verder kenmerkte de middag zich door een violoncel suite van Sam Blazer, den be kender. solo contra bassist van het Orkest van het concertgebouw, gevolgd door een serenade voor Viool met Orkest van Franz Weisz. Beide nummers hadden een groot succes en het publiek riep successievelijk de beide componisten, die in de zaal aanwezig waren, op het podium. - Mendelssohn's Sommernachtstraum viel als altijd een buitengewonen bijval ten deel en de „Finlandia" van Sibeli-.- was een waar dig slot van den middag. Zooals gewoonlijk was de zaal uitver kocht en zij, die telkens voor een gesloten deur komen, raden wij aan, couponboekjes te koopen voor de buitengewone concerten, daar hierdoor een belangrijke reductie op den entreeprijs verkregen wordt. Zaterdagmiddag werd in het bestuursge bouw der IJsclub, mr. K. van dnlopen Lab- berton, als voorzitter geïnstalleerd en namens het bestuur door jbr. A. W. G. van Riems dijk, toegesproken. Onder leiding van de baancommissarissen, de heeren T. Beccari, L. H. Bijvoet en H. Eldering, werd de groote waterplas in oogenschouw genomen, die slechts wacht op vriezend weer. Van het bestuursgebouw uit kan men thans alle baanlampen in functie zetten, die in aantal en lichtsterkte zijn uitgebreid. Het meubilair in de „tent" is vernieuwd en vele verbeteringen zijn aangebracht. De bestuurs vergadering werd bijgewoond door den oud voorzitter, den heer T. L. v. Wagtendonk die, naar onze lezers weten, door de laatst gehouden algemeene vergadering tot eere lid der vereeniging werd benoemd. Het dagelijksch bestuur bestaat thans uit den voorzitter, den heer Van Hinlopen Lab- berton, den heer J. H. Sauveur, secretaris, en den heer H. Francken, penningmeester. In de Zaterdag gehouden algemeene^ ver gadering van Aandeelhouders der N. V. Haarl. Drukkers- en Uitgevers Maatschappij voorheen Gebrs. Nobels, werd het dividend over het afgeloopen boekjaar op 8 be paald. Voorts werden 3 uitgestelde schuld bewijzen a 100 uitgeloot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1