QAHIAATJE5 Vaai het Vaticaaia V i lil Dinsdag 5 December 1922 45ste Jaargang No. 14307 AGENDA Burgerlijke Stand. KUNST EN KENNIS. DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. 6 DECEMBER Jubileum. Tegen mishandeling van dieren. Hinderwet. Mandolineclub „Con Amore". Statuten. Behoefte aan bier. Personalia. Verlof Drankwet. R.-K. Bond van Bakkers „St. Hubrecht". Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. H. O. Hooger beroep. Prijsuitreiking firma van Dam Barteljorisstraat. Biljartbond Haarlem en Omstreken Medaillewedstrijd. Giften. De R.-K. Leeszaal. Straatmakershelpers. DE WIJZIGINGEN IN DE PRECARIO VERORDENING. SINT NICOLAAS-CADEAU L. PAANAKKER - alléén Steun aan georganiseerde werkloozen. LANGS DEN WEG. De Precario-Verordening. Lichtstoring. HET AUTO-ONGELUK TE HALFWEG. Apolog. Ver. „Petrus Canisius." f, L™.1 rr i r/ v- w Onze R KLeeszaal OPGAYE VAN: Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem LAATSTE NIEUWS. De postzegeldiefstal te Utrecht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Een dreigbrief. De bankroof te Valkenburg. Malaise Klompenindustrie. AMSTERDAMSCHE BEURS. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 2.25 P'i Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 H Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 ei. per regel Vraag- en aanbod-ad vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. WIJDING DER „AGNUS DEI" Men bericht ons uit Rome: Voor het eerst van zijn Pontifikaat heeft de tegenwoordige Paus de wijding der „Ag nus Dei" verricht. Dit geschiedt bii het begin van elk Pontifikaat, alsmede in de jubeljaren, zoodat er in 1925 weder een wijding van deze godvruchtige voorwerpen zal plaats hebben. De „Agnus Dei" zijn kleine voorwer pen, uit was vervaardigd, die aan de eene zijde het Lam Gods vertoonen en aan de andere de H. Maagd of een heilige. De „Agnus Dei" door den Paus gewijd, dra gen de beeltenis van den H. Ambrosius, Pa troon van Milaan. De wijding geschiedt met gewijd water, waar# de Paus balsem en chrisma mengt, terwijl de ritueele gebeden uitgesproken worden. De wijding door den Paus begonnen, werd door andere waar- digheidsbekleeders van het Vatikaan voort gezet Deze „Agnus Dei" werden vervaar digd door de Pater3 Cisterciensers van den H. Bernardus, die voor deze wijding zes honderd pond was verwerkten. Het waren ook deze monniken, die bij de wijding tegenwoordig waren, alsmede een klein aan tal andere personen, o.a. ook Pater Theiss- ling, Generaal der Dominikanen en Mgr. Gijlswijk nieuwbenoemd Apostolisch dele- gaat van Zuid-Afrika, die op 8 December door Z.Em. Kard. van Rossum in de kerk Minerva, Bissohop zal gewijd worden. Sociëteit „St. Bavo'' St. Nicolaasfeest voor kinderen van leden van den R.K. Volksbond 8 uur Hoofdbestuur Volksbond 8 uur Verbandcursus Vrouwenbond 8 uur Besluur R.K. Leeszaal 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Spaar bank voor Katholiek Nederland Zitting van 5half 8. Sociëteit „V ereeniging" Kindervreugd -v- St. Nicolaasfeest half 4. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, ujtgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 I2V2, van 25 en van 710 uur behalve des Maandagsochte^ds en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 nur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle weTkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Heden herdacht de heer H. Luyte, thans chef over de afdeeling stereotype het feit dat hij voor 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé als gieter op de afd. lettergieterij in dienst trad. Hedenmorgen werd de ju bilaris van zijn woning gehaald en door zijn oudsten collega, den heer D. Haze- kamp, toegesproken. Spr. dankte den jubi laris voor de sympathieke wijze van om gang welke hij voortdurend tegenover allen in acht genomen heeft. Spreker bood hem namens het personeel zijn hartelijkste ge- lukwenschen aan en hooptp dat hij nog langen tijd werkzaam mocht blijven en overhandigde hem namens de afdeeling ste reotypie, galvanoplastiek en graveerinrich- ting een cadeau aan. Vervolgens ontving de heer Luyte bloemen van verschillende afdeelingen en werd toegesproken op het kantoor der firmanten door Mr. H. J. D. D. Enschedé, welke hem geluk wenschte. Spr. memoreerde hoe hij altijd vroolijk en gemakkelijk was in den omgang. Hij hoopte dat hij nog zijn 50-jarig jubileum mocht vieren en overhandigde hem een couvert. De jubilaris dankte voor de aan hem be- weaen buide. Wij ontvingen het volgende uittreksel van het verslag over November 1922, van den Inspecteur der Yereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Omstreken, Secretariaat Heerenweg 199 telef. 2265. Zooveel mogelijk werd verhinderd dat trekpaarden gebruikt werden, die door ouderdom en daaruit voortgekomen gebre ken ongeschikt voor arbeid geworden zijn. Zoolang de dieren echter nog meekunnen en er niet te veel van bun krachten ge vergd wordt, zoolang zij wel medelijden op wekken, zonder dat er nochtans yan mis handeling kan gesproken worden, moet wor den volstaan met uw aansporing om de dieren zooveel doenlijk te sparen, en word er op toegezien dat zulks ook werkelijk geschiodde. Evenzoo kon bij gevallen van lichte kreu pelheid veelal niet verder worden gegaan dan tot eene aanmaning, hetzij om stap voets te rijden of tot tiidelijke buiten dienststelling. Aanhoudend en dringend zijn de klach ten over den wegtoestand bij Aerdenhout, Dit weggedeelte is sinds eenigen tijd zóó moeilijk te berijden, dat menscb en dier zich daarbij afbeulen en ergerlijke dieren mishandeling daar onafwendbaar^ dagelijks voorkomt. De Veyeeniging is niet in ge breke gebleven hierop de aandacht van 't gemeentebestuur van Bloemendaal te vesti gen, tot dusver helaas zonder merkbaar ge volg. Zij wil thans trachten onder een of andere manier zelf hulp te verschaffen. Opgemerkt werd dat op een van ge meentewege te Haarlem aangewezen ter rein voor woonwagens de hierbij behooren- de paarden geen onderdak hebben. Er wordt omgezien naar eene voorziening, zóo dat met den komenden winter de dieren niet te zeer van koude te lijden hebben. Dank zij tijdige waarschuwing was de In specteur in staat, een zieken hond die bij vreemden was komen binnenloopen, aan den inmiddels opgespoorden eigenaar te rug te geven. Ook iu deze maand moet telkens worden opgetreden tegen voerlieden, die honden ge bruikten, welke te groot waren voor de kar waaronder ze waren geplaatst, tegen anderen die niet voorzien waren van een rijbewijs, of die ondeugdelijk tuig gebruik ten of wier karren ernstige en voor de dieren hinderlijke gebreken vertoonden. Geklaagd werd over het onbeschut la ten van geiten, die dag en nacht op een stuk weide verbleven. De eigenaar werd bereid bevonden de dieren onder dak te brengen. Het aantal gedurende November in de Asphyxatie-inrihtincg pijnloos gedoode die ren was weder zeer beduidend. Wij telden 50 honden en 77 katten, waaronder er 37 waren, die te voren eenige dagen op kos ten der Vereeniging in den Kennel van don heer Klaassen waren verzorgd, om de eigenaren^, in de gelegenheid te stellen ze tijdig .op te vorderen. In 60 gevallen ge schiedde de asphyxiatie gratis. B. en W. van Haarlem, gelet op art. 6 der Hinderwet, doen te weten, dat van heden op alle werkdagen van des. voor- middags 9 lot des namiddags 2 nur, tot 18 December e.k. 's voormiddags ten kwart voor 12 ure, ter gemeen.te-soc-p;.'- tarie (7e afdeeling) ter inzage zijn neder- gelogd de ingekomen verzoekschriften mgt bijlagen van: a. J. ID. Hammer en H. W. Tromp, samen handelende onder den naam Eer ste Nederlandsche Fijnlederfabriek, om vergunning tot oprichting van eene in richting tot het bereiden van fijne leder- soorten en het f-abriceeren van fijne lederwaren, in het perceel aan de Ken- nemerslraat no. 1, kad. sectie G, 110. 1341, met een laboratorium en eene re- paratiewerkplaats, waarbij electrische be weegkracht zal worden aangewend met een maximum vermogen van 20 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werk tuigen; b. C. P. G. Kipp, om vergunning tot oprichting van een smederij, tot het vervaardigen van orthopedische instru menten (lichte smeedwerken), waarbij als beweegkracht zal worden gebezigd een electromotor van 2 P.K. tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen, in liet perceel aan de Gasthuisvest no. 13, kad. sectie D, no. 8017, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 18 De cember e.k., en wel des voormiddags ten kwart voor 12 ure, op het Raadhuis der gemeente, de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het ge meentebestuur of een of meer zijner le den, beswaren tegen het oprichten der inrichtingen in te brengen, wordende de aandacht er op gevestigd, dat volgens de beslaande jurisprudentie niet tot be roep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zij ner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lich ten. Bovengenoemde club zal Zaterdag 9 Decem ber a.s., des avonds 8 uur, een concert geyen in het Blauwe Kruis, Oude Groenmarkt 20, met medewerking der geheelonthouders zang- vereeniging „Kunst Adelt". De „Staatscourant" bevat de statuten van de Nederlandsche Industrie van Electrische Lichtomamenten Nivel, alhier. De 24-jarige vischkoopman T. B., wonende alhier, heeft zich door verbreking van een glasruit toegang weten te verschaffen tot het gebouwtje der staalwaterbronnen aan tiet Frederikspark. Hij heeft er zich te goed ge daan aan eenige fleschjes bier en een flesch wijn, terwijl hij tevens een 240 prentbrief kaarten meegenomen heeft. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Als administratief ambtenaar voor den Indischen dienst is bestemd de heer P. S. J. Ably, alhier. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingeko men een verzoekschrift van P. J .Stomps om verlof, tot het verkoopen van alcoholhouden den drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in een lokaal van het perceel aan de Raaks No. 1. Bovengenoemde bond zal Donderdag 7 December a.s. een ledenvergadering houden in gebouw „St. Bavo". Op de agenda staat als punt yan bespreking vermeld de opzegging van de landelijke Arbeidsregeling. De Tentoonstelling van Binnenhuis kunst door Willem C. Brouwer, J. A. Jacobs, Corn. v. d. Sluys, Hildo Krop én W. Bogtman, gedurende de maand November, werd bezocht door 70,3 per sonen. De Directeur van het Museum stelt zich voor binnen kort een lezing te hou den over „De beteekenis van Vincatt van Gogh, zijn leven, zijn werk én werk wijze", terwijl dc heer Theo van Reyn zal spreken over de „Nieuwere Ilolland- 'sche Beeldhouwkunst". Op Woensdag 6 en Donderdag 7 Dec. geeft de Ilaarlemscche Ooncertvereeniging een concert onder leiding van den hoer N. Gerharz, in de concertzaal „Kunstmin" te Dordrecht. In hooger beroep is behandeld hel cassatie beroep van iemand, die door de rechtbank te Haarlem en in hooger beroep door het Ge rechtshof te Amsterdam was veroordeeld tot 7 dagen hechtenis, daar het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat een passagier uit zijn auto te water was geraakt, tengevolge waarvan deze longontsteking had gekregen. De verdediger van requirant, mr. de Jong ontwikkelde als cassatiemiddel schending door verkeerde toepassing van art. 307 Wetboek van Strafrecht en 211, 221, 223 239 en 398 Wetboek van Strafverordening doordien het Hof heeft voorbijgezien, dat bij een culgoos misdrijf een onderzoek moet plaats hebben naar de concrete omstandigheden, waaronder het fent is begaan, in casu de weersgesteldheid, welk onderzoek hel Hof heeft nagelalen, al thans niet met redenen omkleed kunnende het Hof immers niet volstaan, met te overwe gen, dat het onderzoek geen andere omstan digheden aan het licht heeft gebracht, waar door dat ongeval zou kunnen zijn veroorzaakt, nu niet is aangegeven op welke bewijsmiddelen die beslissing steunt, hebbende het Hof ten slotte wel overwogen, dat de ter verdedigipg ingeroepen omstandigheden, dat er mist ter plaatse heerschte, wordt verworpen, doch op die wijze het onderzoek naar de schuld niet op juiste wijze geschiedt, is hetgeen te meer klemt, wijl de getuige Oppelaar zich niet ter plaatse van het ongeval bevond, toen het geschiedde, zoodat hij omtrent den toen aldaar heerschen- den mist niets kon verklaren. De procureur-generaal zat 11 dezer conclusie nemen. Maandagmiddag 4 uur had ten huize van de firma Van Dam, Wollen en zijden stoffen, Barleljorisslraat 3, de trekking plaats voor de inzenders(sters) van den prijsrebus. Vertegen woordigd waren de 3 Haarlemsche bladen. Uit de talrijke inzendingen werd door een de zer heeren een viertal brieven uitgekozen. De uitslag was als volgt: Mej. B. Brands, Harmenjansweg llrood, Haarlem. Mej. van Dort, Zijlweg 64, Overveen. Mej. .G Grondel, Brandstraat 21 Schoten. Mej. J. R. Ridderikhof Kouden Horn 10, Haarlem. Aan deze personen zal door de firma Van Dam een Coupon voor een zijden blouse (naar keuze) worden beschikbaar gesteld. Klasse B. Vriendenkring-Vereen. 1921 In lokaal Lunenburg, Smedeslraat, heeft gisteravond de wedstrijd plaats gehad tus- schen Vriendenkring en Vereen. 1921. De thuisclub was in dezen strijd tenslotte de baas, daar een der partijen voor Vereen. 1921 met 55 caramboles werd verloren. De tolaal uitslag is: Vriendenkring. Vereen. 1921. 83 100 73 100 100 73 100 84 100 45 456 204 Vrijdagavond 8 Dec., z,al in lokaal v. Houten te Scholen, de medaillewedstrijd wor den voortgezet lusschen D. O. ,.S. Scholen en D. E. S. Elaarlem. De Schotenaren behaalden in den eersten wedstrijd een kleinen voor sprong. De hoogste serie staat ook nog op naam van de Schotenaren. Voor de Weensche Priesters: 1 gulden ter eere v. d. Koningin v. d. Rozenkrans. 1 gulden Ier eere v. d. Onbevlekte Ont vangenis. DAMMEN. Tusechen do „Beverwijksche Damclub" I en de „Haarlemscbe Damclub" IV werd te Beverwijk oen vriendschappelijke wedstrijd gespeeld met het volgende resultaat: „Beverwijksche Damclub" I„Haarlemscbe Damclub" IV. BEVERWIJK. HAARLEM. 1. WittemanJ. Wielinga 29 2. P. v. d. BoschJ. van Berkum 11 3. J. A. Susoren—K. Leibbrandt 20 4. J. Hart—W. J. Kok 2—0 5. B. van RiesenTh. A. Kok 0- 6. H. Kce'emcy—Jac. Er. v. Garderon 2—0 7. J. Bartels—J. Reedijk 1—1 8. H. KluftR. Hartgerink 1—1 9. P. Ruiter0. J- Roest 20 10. C. SchipperM. Liefferink 02 Totaal: 13—7 voor Beverwijk. WEDSTRIJD OM HET KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. De afgebroken parlij lusschen de heeren J- P. Excl Sr. en F. A. Berkemeier eindigde in een overwinning voor den heer Berkemeier. De stand na de 4de ronde van dezen wed strijd is: No. Spelers. gesp. gew. rem. verb p. gem. 1. P. J. Eype 4 4 0 0 8 1.— 2. P. J. v. Dartelen 3 2 1 0 5 1.67 3. H. G. Teunisse 3 2 1 0 5 1.67 4. J Lycklema 4 2 115 1.25 5. F. A. Berkemeier 3 1113 1. 6. J. van Looy 4 1 2 1 4 1. 7. W. van Daalen 4 0 3 1 3 0.75 8. J. W. v. Dartelen 4 1 1 2 3 0.75 9. S. M. Mons 3 0 0 3 0 0.00 10. J. P. Exel Sr. 4 0 0 4 0 0.00 Voortzetting Woensdagavond 6 December a.s. in hel clublokaal der Damclub Haarlem, bovenzaal café Brinkman. Groole Markt. Hedenavond is de R.-IC. Leeszaal geslo ten. Door den A'g. Ned. Sir. a miker bonl en aanverwante vakken is een adr©3 a-an den gemeenteraad gericht, waarin gevraag d wordt, de straatmakerahel-ers, in verband met hunne werkzaamheden, in een hoogcre toongroep te plaatsen. De voorgestelde wijzigingen in de Prceacio- verordening hebben aanleiding gegeven aan hel Bureau van de Kamer van Koophandel aan den Gemeenteraad een adres te zenden, met verzoek de behandeling van dit voorstel van B. en W. aan te houden tot eèn volgende vergadering. De Kamer zegt in dat adres o.a. het vol gende: Het thans ingediende voorstel, dat geheel verschilt van het vroegere voorstel van B. en W., hetwelk zij blijkens de toelichting op het nieuwe voorstel voorloopig nog wenschen aan te houden, is eerst gisteren publiek ge maakt, weshalve belanghebbenden niet van WARME PANTOFFELS. 46 Gr. Houtstraat 46 hunne mogelijke bezwaren kunnen doen blijken. De Kamer zou het op prijs stellen in de ge legenheid te worden gesteld, hel nieuwe voor stel te beoordeelen, om daarover eventueel advies aan Uw college te kunnen doen blijken. De Kamer zou hel op prijs stellen in de gele- genhid te worden gesteld, het nieuwe voorstel te beoordeelen, om daarover eventueel advies aan uw college te kunnen uitbrengen, over eenkomstig de haar bij de wet opgedragen ttaak. Tot zoover het adres van de Kamer van Koophandel. Naar aanleiding van dil adres en naar aanleiding van geruchten in de stad, zooals die ook bij de indiening van het vroegere voorstel liepen, hebben we ons Ier bevoegder plaatse om inlichtingen gewend betreffende de beteekenis van de voorgestelde wijzigingen. Men deelde ons daar mede dat, zooals reeds in het raadsstukje werd medegedeeld, het oude voorstel van Maart 1922, meenen we, tot algeheele tariefswijziging, is aangehouden. In dit vporstel worden nieuwe tarieven voor bestratingswerken voorgesteld, die in over eenstemming zijn met den kostprijs. Tegen het betalen van den kosf*prijs voor door de ge meente uitgevoerde werken, kan niemand eenig bezwaar -hebben. De raadscommissies voor Openbare Werken en Financiën hebben deze zaak bekeken en haar goedkeuring aan de voorgestelde wijziging gehecht. Voor 't hebben van „inritten" wordt het heffen van een tarief voorgesteld. Door ver schillende raadsleden is op zulk een tarief reeds, vroeger aangedrongen, omdat door het hebben van zulk een inrit de straat zeer dikwijls wordt stuk gereden en dan door de gemeente weer moet hersteld worden. Voorls een wijziging, door de practijk ge boden, voor het heffen van een tarief voor het heffen van een rioolaansluiting. Wat echter de ongerustheid van sommige Haarlemsche ingezetenen schijnt te hebben opgewekt is de voorgestelde redactie-wijzi ging van den aanhef van lett E. van art. 1. Voorgesteld wordt die te lezen als volgt: E. Voor het hebben van een uithangbord of een uithangteeken, een bord, hetzij plat tegen den gevel, hetzij daarbuiten uitstekend of voor andere dan de hier bovengenoemde tegen het gevelvlak aangebrachte of over openbaren gemeentegrond of openbaar ge meentewater uitstekend tot reclame dienende voorwerpen, per jaar of gedeelte van een jaar. De beteekenis van deze redactiewijziging (tariefverandering heeft niet plaats) de be teekenis is dat duic dijker wordt omschreven voor welke reclameborden belasting moet worden betaald. In de nu in gebruik zijnde verordening is niet duidelijk omschreven dat ook voor reclame-borden plat tegen den gevel belasting moet worden betaald. In de nieuwe redactie is dit duidelijk gesteld. In de oude verordening vielen reclames aan lichtmasten (lichtreclames) enz. niet onder de belasting. In de nieuwe redactie wel (over openbaren gemeentegrond of gemeentewater uitstekende). Er is echter geen sprake van dat zonneschermen in de toekomst worden belast. Wel zonneschermen, <Jïe voor reclame dienst doen, doch dat is ook nu en was reeds lang het geval. Er zijn intusschen slechts een klein aantal personen, dat zich laat be lasten voor een zonnescherm, dat voor reclame dienst doet. Naar we hoorden zijn er een 40-tal hier voor aangeslagen. Door den heer J. Gerrilz zal morgen in den gemeenteraad worden voorgesteld III van raadstutc no. 367 (1922) als volgt te lezen: 1. a. in te stellen eene commissie, die tol taak heeft steun te verleenen aan valide werk loozen, .ingezetenen van Haarlem, wier werk loosheid niet het gevolg is van ouderdom, ziekte, invaliditeit, onwil om te werken, dron kenschap, en dergelijke persoonlijke omstan digheden. die geen uitkeering uit een werk- loozenkas ontvangen en behoefte aan steun hebben; b. de commissie te doen bestaan uit 5 per sonen, waarvan een lid tevens lid is van het Burgerlijk Armbestuur, twee leden tevens lid Paarden. Met z'n vieren worden ze weggeleid, aan elkander gebonden. Zwaar ploffen hint geweldige poolen, met de ruigte boven de hoeven, dof-dreunend op het asfalt neer. Afgewerkte beesten, met de schonkerige schoften en de goedige, glazige oogen, starend in de verte, als van hen, die veel geleden hebben. De geleider, brute kerel, tiert en raast, rukt eji trekt aan het verweerde hoofd stel, zonder noodzaak, zonder zin. De dieren volgen toch wel. Zij schrikken er niet van. Hoogstens heffen zij éven den hangenden kop, met het moedelooze gebaar van een stervende, voor wien het leven geen waarde meer heeft. Zij hebben den langen lijdensweg, die inen- schelijike exploitatie heet, achter zich en zijn vertrouwd geraakt met alles, wat zij van menschen te wachten hebben. zij gaan him laalsten gang, dieren voor de slachtbank. Zeer zeker hebben ook zij andere dagen gekend. In hun eerste jaren, toen ze de trots waren van hun meester, die er een eer in stelde hen te verzorgen, te verfraaien die bcwondcVdc hun edele houding en het sierlijk lijnenspel van hun bouw. Die hen naoogde, als ze in den jon gen dag, geleid werden naar de weide, waar ze hinnekend van weelde, be dwelmd door den gem- van jong gras en kruiden, op hol sloegen. Later gingen zij over in andere han den. En nog later wachtte hen de slee perswagen, waarmee ze stom-zware vrachten moesten vervoeren. Door de voortdurende, geweldige aanspanning dei- spieren, ging hier hun laatste restje sierlijkheid verloren. Nu zijn het afgewerkte beesten, die ontdaan van alle glorie, gedreven wor den naar het abattoir. Óm straks tegen 50 cent per .pond .„uitgebeendte worden. zijn van den gemeenteraad en twee leden ge acht worden de Haarlemsche plaatselijke vak- centralen te vertegenwoordigen, te benoemen door B. en W. en den voorzitter door B. en W. aan te wijzen; c. voor den te verleenen steun ais normen voor de uitkeering vast te stellen de bedragen en de voorwaarden, welke thans gelden voor de steunregeling voor uitgetrokkenen vanwege het Burgerlijk Armbestuur met dien verstande, dat het wekelijksch totaal uitkeeringsbedrag kan stijgen tot f 22.50; dat aan de gehuwde werkloozen, welke uitkeering. onlvangen, ge durende de maanden December 1922, Januari en Februari 1923 een wekelijksche toeslag voor brandstof ad f 1 zal worden verstrekt en dat het bedrag, waarmede de wekelijksche huur de som van f 3.50 overschrijdt, voor twee derden zal worden vergoed; d. als regel den steun te doen verstrekken door middel der werkloozenkassen of der vakorganisaties; e. de commissie onder a. genoemd 1c mach tigen aan verzekerden tegen werkloosheid, die uitkeering onlvangen uit een werkloozenkas, waaraan volgens het W. B. 1917 subsidie is verleend, een toeslag te geven boven hun uil- keering, indien zij daaraan behoefte hebben en te bepalen, dat die toeslag gelijk zal zijn aan het bedrag, dat ontstaat, indien een ver zekerde volgens" deze steunregeling uitkeering zou hebben ontvangen, verminderd met het bedrag, dat hij als uitkeering uit de werkloo- zenkas ontvangt. 2. B. en W. uit te noodigen zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken te wen den met het verzoek in de kosten dezer re geling door het Rijk te doen bijdragen. Aan den Raad is een adrqp gezonden door het dagelijksch Bestuur van de vereeniging van Huis- en Grondeigena ren en Bouwkundigen „Het Eigendom" waarin 'gezegd wordt dat het met ver bazing kennis heeft genomen van- een voorstel van Burgemeester en Wethou ders, aan den Raad, om nogmaals tot verhooging van de tarieven der Precairio- yerordening over te gaan; dat het Bestuur de overtuiging be zit, dat 't tegen elke Lastenverhooging op vaste goederen in dezen tijd mag zijn, daar zulks huurverhooging in den hand werkt; elke belasting-verlióoging, zon der dat daar huurverhooging mede ge paard gaat, de waarde van een per ceel aanmerkelijk doet minderen; en aan de Huiseigenaren lasten en moei te veroorzaakt, waardoor zij dus gedwon gen worden als incasseerder voor de gemeente op te treden; Redenen, waarom het Bestuur, den Raad, in ernstige overweging geeft, het voorstel van Burgemeester en Wethou ders niet te aanvaarden. J Zaterdagmiddag heeft omstreeks 5 uur een kleine storing plaats gehad in de elec trische lichtgeleiding door de geheele stad. Als oorzaak werd ons vanwege het Electri- citeits-bedrijf medegedeeld, dat bij de Haartomicho Machinefabriek, voorheen g-hr. Figée aan het Spaame een stuk ijzr-r op een kabel gevallen was, waardoor de:e ge broken was. Hoe dichfpr een gebroken kabel bij de centrale ligt, des te grooter is het terrein, waarover zich de storing uitstrekt. Daarom was Zaterdagavond de s o ring, wel ke gelukkig niet ernstig was, door de ge heele stad merkbaar. De directie van Eigés.deelde ons mede, dat het haar niet bekend was, hoe de breuk in den kabel ontstaan is. Door 't defect edjn van dezen kabel hebben de werkzaomheden op de fabriek gisterenmorgen stilgelegen. Gisterenmiddag was de kabel weer herste'd, zoodat toen het werk weer gewonen voort gang kon vinden. Door den procureur-generaal bij den Hoogen Raad is geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep, ingesteld door den directeur eener suikerfa' iek te Half weg, v. R., tegen zijn veroordeeling tot 2 maanden hechtenis wegens het veroorzaken van dood door schuld. Uitspraak 2 Jan. Ondertrouwd: 5 Dec., C. de Lange en W. P. Relleke. Geboren: 1 Dec., d. van M. Kriege-Sieraad. 2 Dec., z. van A. J. M. Campfens-Knol. d. van M. J. Schlaghecke-Willemse. d. van A. W. Francken-Oolgaardt. 4 Dec., d. van G. C. v. Niekerk-v. Norde. 5 Dec., d. van A. C. v. Dijk-Haamans. z, van A. C. E. Jantz-Mathey. Overleden: 3 Dec., W. Bleeker, 78 j.. Zuidpolderstraat. Aa.11 het zoo juist verschenen verslag der werkzaamheden van de Apologetinscho 1 er. „Petrus Canisius" over het vereenigings- jaar Augustus 1921—Augustus 1922, ont- onleenen wij, dat in dit verslagjaar 388 algemeene en 98 bijzondere aanvragen in kwamen, hetgeen een .vermindering blijkt tegen verleden jaar toen 421 algemeene en 184 bijzondere aanvragen gedaan wer- 4den. Deze vermindering is te wijten aan het minder adverteeren als ook aan de conferenties en lezingen uitsluitend voor niet-ka tholieken in verschillende plaatsen gehouden. Degenen immers, die deze con ferenties volgden richten zich om inlich tingen direct tot de, conferenfjers. In het geheel werden 7700 apologetische werkjes verspreid. Wat het getal bekeeringen betreft, de bekeeringen door de leden van Petrus Ca nisius direct bewerkt, worden vanzelf ge ringer, daar de ernstig zoekende anders denkenden, zich rechtstreeks wenden tot do geestelijken wier cursus zij volgden. Door P. C. werden dit jqar 10 bekeeringen be werkt, 8 anderedenkenden ontvangen on derricht en 20 andere zijn in voortdurende correspondentie met de veroeniging. We willen hier nog weer even den staat van dienst naar voren brengen van onze R.K. L'eeszaal en Bibliotheek, een staat van dienst die er in alle opzichten zijn mag. Laten we het maar eerlijk bekennen, dat het ons te doen is te wijzen op de voortref felijkheid van onze R.-K. Leeszaal, met het oog op het straks weer in den gemeenteraad te behandelen voorstel om aan die inrichting een subsidie te geven. Hoezeer een ruim subsidie verdiend is, vooral wanneer mi de praestaties van onze Roomsche inrichting vergelijkt, met die der openbare leeszaal, welke om en om veertig mille aan onze gemeentekas kost, moge uit het onderstaande blijken: Over November 1922 bedroeg het aan tal bezoekers 1280. Uitgeleend werden: Romans in het Ne- derlandsch 2375; romans in vreemde talen 193; studieboeken 140; jeugdboeken 407, totaal 3115 boeken. Dezer dagen vierde de R.-K. Leeszaal en Bibliotheek haar éénjarig bestaan. Gemid deld gaf zij 2000 boeken uit per maand het welk een totaal uitmaakt van 24.000 boek- deelen! Wanneer wij het gemiddeld bezoek op 600 per maand schatten, dan mocht de leeszaal ruim 7200 bezoeken ontvangen. Het ledental bedraagt 925 leden. Bovendien is een aanvang gemaakt met de lezingen over letterkunde en kunst en zullen in den loop der week circulaires be treffende de leesportefeuille uitgaan. Ons dunkt dat een vereeniging met zulk een staat van dienst de vrijheid mag nemen naar een flink subsidie te dingen. Barometerstand 774. Stilstand. Op een privaat van het station Delftsche Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 December. Hoogste barometerstand 775.9 m. M. te Scilly en Rennes. Laagste barometerstand 738.6 m. M. te Roest. Verwachting van den avond van 5 tot den avond yan 6 December. Zwakke tot matige meest Westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt of betrokken, weinig og geen neerslag. Zelfde temperatuur. Poort te Rotterdam, is gevonden een partij van 5625 postzegels van 5 cent, afkomstig van een diefstal uit het hulppostkantoor aan de Rijnkade te Utrecht (Tel.) HENGELO, 5 Dec. Te Hengelo zajn heden morgen de 3 leden van het sta kingscomité gearresteerd, wegens het schrijven van een dreigbrief aan de fa. Bisschof, die bedreigd werd met boy cot, tenzij zij f250 stortte in de kas der VALKENBUi 4 Dec. Heden zijn de beide door den commissaris van politie te Heerlen gearresteerde en in verband met den bankroof ngar Valkenburg overgebrachte Duitschers, als vermoedelijk daarin be trokken, naar Maastricht gevankelijk ge transporteerd. De aanwijzingen duiden er sterk op, dat men niet misgetast heeft. Wegens de voortdurende malaise in het klompenbedrijf heeft het hoofdbestuur van den Nederlandschen Klompenmakersbond een onderhoud gehad met den Minister om dezen te verzoeken maatregelen te nemen die strek ken kunnen om de klompenindustrie uit haar kwijnenden toestand op le heffen daar de industrie door den invoer van de Belgische klompen wordt bedreigd. De Minister heeft overweging toegezegd om maatregelen te ne men. De Beurs opende heden: flauw. Staasfondsen. 5 pet. Nederland 88)4, 6 pel. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 132, Indische Bank, 10114, Vorstenlanden 156, H. V. A. 363. Industrieele waarden. Jurgens 43. Oliewaarden. Koninklijke 394, Consols 126. Orion 34. Tabakken. Deli 225, Besoeki 42, Rotter dam Deli 12, Senembah 412. Rubbers. Amsterdam Rubber 115, Deli Batavia 71. Nederl. Rubber 65, Rolt. Tapa- noeli 28J4. Scheep vaartwaarden. Holl. Am. Lijn 115, Hol!. Boot 29)4, Kon. Holl. Llovd 17, Ja- panlijn 71, Paketvaart 88, Scheepvaart Unie 91, Marine 121)4. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther, Steel 164, Smelting 55. Anaconda 97, Cigar, Atchison Topeka 107. Voting Rails 24)4, Denver 1)4, Southern Pacific 98)4, Union Pacific 145J4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1