Vaste Cliënten Alleen deze Woensdag 6 December 1922 ,45ste Jaargang No. 14308 Burgemeesters» Statenleden. PIT NUMföER BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD STADSNIEUWS. AGENDA 7 DECEMBER Eervol ontslag. Onze bloembollenteelt en het buitenland. Namaak van Rentezegels. Aanrijding. Gewetensgeld. Personalia. Het hyacinthencontract. «I De beste melk, het fijnste meel, in FRANKEN's Melkbrood j.Giften. moet ge verwerven. verschaffen u bestaanszekerheid. Door het geregeld adverteeren in de Nieuwe Haarlemsche Courant breidt ge uw aantal vaste clientèle zeker uit. Haarlem, zetel van Bloembollen cultuur. Dirk Schafer. Geen goede Sint! Gevonden voorwerpen. St Nicolaasdrukte. Faillissementen. LANGS DEN WEG. De Gemeentelijke Concertzaal. Jubileum. VAN HET KANTONGERECHT. De Ger. e n ebegrooting voor 192 BILJARTEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3 25$ Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Vi Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededéeling: <0 «A. per regel Vraag- en aasbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De candidaatstellingen voor de Provinciale Staten door de plaatselijke kiesvcreenigingen zijn in vollen gang voor een goed deel al reeds afgeloopen. Echter zijn de candidaatstellingen nog geens zins definitief, en nog minder officieel-naar de-wet. Zoodat het nog wèi zin heeft, betreffende deze candidaatstellingen een enkele opmerking in het midden te brengen. Vooraf ga ofschoon dit eigenlijk overbo dig moet heeten de verklaring, dat wij bij het schrijven van deze regelen absoluut geen bepaalde personen op het oog hebben: perso nen laten wij geheel buiten beschouwing; het geldt hier alleen een algemeene, een za kelijke kwestie van takliek. Wie zijn oog laat gaan over het lijstje der voor Noord-Holland vziltende Statenleden, zal opmerken, dat zich onder deze vertegenwoordi gers opvallend veel burgemeesters bevinden. Wat zou dat? zullen sommigen allicht vra gen. Kunnen burgemeesters geen goede en geen waardige Statenleden zijn? Wij zouden het de zittende burgemeesters- Slatenleden één voor één nagaande niet gaarne beweren; wij wenschen in het respec- leeren van deze vertegenwoordigers voor nie- mand onder te doen; 't gaat hier trouwens gelijk gezegd niet om personen. En tóch zit er iets ongewenschts in de com binatie van burgemeesters- en Statenlid-functie. Limburgsche kiesveroenigingen hebben er in dezen tijd de aandacht op gevestigd. Wat is het geval? Zooals men weet, zijn het de Provinciale Sta ten, die de Gedeputeerde Staten kiezen; en deze Gedeputeerden zijn hel, die wettelijk toe zicht uitoefenen op het beheer van de gemeen ten; zij bekrachtigen of verwerpen de' raads besluiten, zij geven wenken, kortom: de ge meenten zijn in vele opzichten (behoudens be roep op de Kroon) afhankelijk van Gedepu teerden. Vooral, waar de Provinciale Staten nu- een maal zoo weinig vergaderen en de opmer king is niet nieuw praktisch vaak zoo wei nig te zeggen hebben over het meer dagelijk- sche beheer der provincie. Wanneer nu burgemeesters leden der Staten zijn dan hangen (wat betreft het benoemings recht der Statenleden) Gedeputeerden voor een goed deel af vanhoofden van ge meenten, over welke die Gedeputeerden het voortdurend toezicht moeten uitoefenen, en dan zou het kunnen gebeuren, dat de benoem den zich tegenover hun ondergeschikten in dit geval hun bepoemers, niet vrij voelden; dan zou het kunnen gebeuren, dat de onderge schikten in dit geval hun superieuren min of meer als van hun gunst afhankelijk zouden be schouwen. Inderdaad bevat deze redeneering een juist element, èn omdat men in zulke gevallen nu eentrftal uiterst voorzichtig moet zijn mag er o.i. ook wel rekening mee gehouden worden. Niet in dién zin, dat alle burgemeesters nu maar op stel en sprong uit de Provinciale Sta ten zouden moeten wórden geweerd. Ons dunkt, dat de R.K. Kiesvereeniging van Roermond het juiste midden heeft gevonden, waar zij voorstelt: dat men zich niet këere te gen aftredende burgemeesters-Statenleden, doch dat in de toekomst hun aantal niet vergroot be hoort le worden. Dan zullen wij geleidelijk vanzèlf den meest gezonden toestand krijgen. Sociëteit „Si. Bavo" Esperanto 8 uur Moedercursus 8 uur Tramvogels 8 uur Arka 8 uur Bakkers 8 uur Bestuur Overheidspersoneel 8 uur Be stuur Transportarbeiders 8 uur Bestuur Metaalarbeiders 8 uur. „De Hoofdwacht" Haeriëm Voordracht over Coornhert 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uügen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 12%, van 25 en van 710 uur. behalve des "Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen) voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. BK. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 -- Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Mfartha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Bloemendaal Gemeenteraad 10 uur. B. en W. hebben tegen 1 Jan. 1923, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van deurwaarder bjj de gemeentebe lastingen aan den heer C. Vink, na ruim 37 jaar in dienst der gemeente te zijn geweest. In het „Wkbl. v. BI. Clt." lezen we, dat op dé a.s. algemeene vergadering der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur de afd. Lisse een voorstel zal indienen, dal het Hoofdbestuur bij de Regeering aandringe op indiening van een wetsontwerp, waarbij de regeering bij al- gèmeenen maatregel van bestuur gemachtigd wordt verscherpte invotrbepalingen, even tueel retorsiemaatregeien le nemen tegen lan den, waar de import van Nederlandsche arti kelen wordt verboden o fdaaraan groote moei lijkheden in den weg gelegd. In de memorie va ntoelichling wordt door de afdeeling gezegd: „Gedurende de laatste jaren zijn door meer dere buitenlandsche regeeringen maatregelen genomen, die den invoer van bloembollen in die landen op zeer ernstige wijze belemme ren, die door de Duilsche regeering aan.den invoer van óns artikel zijn in den weg legd, wijzen wij op de voortdurende bedrei ging door Amerika. Tegenover deze buitenlandsche maatregelen staat onze regeering vrijwel machteloos. zij kan lot de betreffende buitenlandsche regee- ringen uitsluitend min of meer vriendelijke of dringende betoogen richten, doch over een stok achter de deur beschikt zij niet. Het komt de afdeeling Lisse voor, dat, in dien zulks wel het geval ware, het buitenland er minder vlug toe over zal gaan den invoer van Nederlandsche producten te verhinderen in elk geval meer dan lot nog toe bereid zal zijn acht te slaan op betoogen van Ne derlandsche zijde. Naar het oordeel der afdeeling ligt het der halve op den weg van de Alg. Vereeniging om werkzaam te zijn in de richtiqg door het voorstel aangegeven. Hel Hoofdbestuur prae-adviseert als volgt op dit voorstel: „Hel besef, dat de uitvoer van onze bloem bollen belemmerd wordt en in toenemende mate belemmerd dreigt te worden door ver hooging van invoerrechten op dit artikel in andere landen en door andere beperkende bepalingen, heeft bij vele beoefenaars van het bloembollenvak het denkbeeld doen rij zen, dat in het voorstel der afdeeling Lisse is neergelegd. Ook het Hoofdbestuur kan zich in meerderheid met dien gedachtengang wel ver eenigen en beveelt derhalve de aanneming van het voorstel aan op de gronden in de toelichting aangegeven. Een minderheid in het Hoofdbestuur acht het niet juist, aan de Regeering de bevoegd heid te geven reorsiemaatregelen toe te pas sen, omdat een dergelijke bevoegdheid haar in staat zou stellen om, op aandrng nu eens van deze, dn weer van gene groep van ex porteurs of industrieelen, maatregelen tegen het buitenland te nemen, die voor andere groepen van -landgenooten hoogst schadelijk zouden zijn. Gesteld dat Nederland als tegen maatregel tegen het verhoogde invoerrecht op bloembollen in Zweden, het invoerrecht op hout vandaar verhoogde, dan zou daarvan stijging van den prijs, niet alleen van het Zweedsche, maar van alle hout in Nederland het gevolg zijn, zeer ten nadeele van onze eigen landgenooten en van de gebruikers van hout in de bollenstreek. Dergelijke voorbeel den zijn er voor elk land bij menigte. Er is geen voorbeeld te bedenken, waarbij niet de retorsiemaatregel werkt als een tweesnijdend zwaard, dat vooral dengene treft, die het hanteert. Want men verlieze bovendien niet uit Het oog, dat om bij het voorbeeld van Zweden te blijven een eventueel invoerverbod van of ver hoogd invoerrecht op hout, zeer goed ten gevolge zou kunnen hebben; niet het ophef fen of verlagen van het invoerrecht op bloem bollen in Zweden, maar een nieuw of ver hoogd invoerrecht op een ander Uederlandsch artikel, dat in eenigszins belangrijke mate in Zweden wordt ingevoerd. Men heeft derhalve geenszins de zekerheid, dat de retorsiemaatregel doel treft, en loopt de buitengewoon groote kans, dat er ernstige nadeelen voor andere bedrijfstakken en voor de Nederlandsche verbruikers in 't algemeen door ontstaan. De minderheid van het Hoofdbestuur ont raadt op deze gronden de aanneming van het voorstel Lisse." (Ongecorrigeerd) Men schrijft aan de „O. H. Crt.": Donderdag a.s. zal voor de ï'echtbank te 's-Hertogenbosch in behandeling komen eene zaak betreffende den namaak en het weder rechtelijk in omloop brengen van renteze gels. i Het was den controleur bii de pos terijen en telegrafie, den heer J. 0. Pull alhier, die tevens belast is met de con trole op den aanmaak, het beheer en de verstrekking van overige Ilijkswaarden, in het begin van het vorige jaar ter oore gekomen, dat in het Zuiden van ons land rentezegels beneden den werkelijken prijs te koop werden aangeboden. Nasporingen, waarbij vooral de Rijks-re- chercheur v. Zeelt te 's-Hertogenbosch zich verdienstelijk maakte, hebben tot de ont dekking .geleid dat deze zegels wederrech telijk vervaardigd waren in eene steendruk kerij in Duitschland. Gistermorgen kwam een met drie kuipen kalk beladen wagen nabij de Wilsonsbrug uit de richting van het Tuinlaantje rijden,; toen van de andere zijde een tramwagen der E.N.E.T. naderde, De wagenvoerder remde onmiddellijk, doch door de gladheid der rails gleed de tram door en botste tegen den wagen aan, waar van de achteras brak en een achterwiel afviel. De wagen kantelde en de kalk viel op de rails. Met de ontruiming hiervan werd dadelijk begonnen, zoodat geen ver traging in het verkeer ontstond. In'gekomen is bij den inspecteur der di recte belastingen te Haarlem, 1ste afd., f 31.11 wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting; f 608.55 en f 134.50, respec tievelijk wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting en verdedigingsbelasting II; f 623.18 en f 140.95 als voraD Bij .Koninklijk besluit van 1 December 1922 is, met ingang van 31 December 1922, aan jhr. A. A. A. Stoop, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Haar lem. Voor'het te Amsterdam gehouden examen voor apothekersbediende slaagde o.m. onze oud-stadgenoote mej. Bep v. d. Horst. Wij lezen in hel Wkbl cl voor BI. Cultuur: Dinsdag 28 dezer heeft in Lisse een verga dering plaats gehad van Hyacinthenlkweekers, bijeengeroepen door de commissie voor het hyacinthencontract, welke op deze vergadering het voorstel deed, om evenals voor 1922 ook voor 1923 een onderlinge overeenkomst te slui ten over de prijzen van Hyacinthen voor het komende, handelsseizoen. Omtrent deze vergadering wordt ons het vol gende medegedeeld: Het doel van de bijeenkomst werd bereikt. Ook voor 1923 zullen de Hyacinthenkwcekers, die het contract onderteekenen, zich verbinden om hun product niet lager te verkoopen dan tegen de in hel contract vastgestelde prijzen. Wederom zullen eventueele overschotten uit 'n ie vormen' fonds worden aangekocht. Het con tract dat verleden jaar werd geteckend, is in hoofdzaak ongewijzigd gelaten. De volgende bepaling werd er aan toegevoegd: Bollen, die bij den exporteur over zijn, doch afkomstig van een kweeker, die het contract heeft on- derteckend, kunnen eveneens bij het fonds worden ingeleverd, terwijl in de twee de plaats yverd bepaald, dt minderwaar dige partijen, waarvoor het contract geen prijs vermeldt, eveneens door het fonds opgekocht zullen kunn enworden voor een prijs, door de plaatselijke commissie vast te stellen. Na een uitvoerige discussie over de wenschen lijkhedd en do mogelijkheid van verhooging der I minimum verkoopprijzen in het contract vast gelegd (er was een voorstel van de commissie van Toezicht tot verh'ooging van alle prijzen van het vorig jaar vast te leggen, dat wil dus zeggen. Hyacinthen van 19 c.M. en op mini mum prijs f 11, 18 c.M. f 8, 17 c.M.' f 6.50, 16 c.M. f 5, 15 c.M. 4. De commissie van 24 werd met algemeene stemmen herbenoemd, terwijl aan den secretaris een salaris werd toegekend. Vervolgens werd de beslemming besproken van bet restant van het afgeloopen seizoen. Dit beteekent niet veel. In het fonds, dat voor 1922 is gevormd, is voor elke R.R. 2% cent gestort. De kosten van het contract met inbegrip van den aankoop van het overschot, zullen niet meer bedragen dan 154 cent per R.R-. zoodat nog een oent per R.R. kan worden terugbe taald. Bijstorting van de gegarandeerde bedra gen zal niet noodig zijn. Het plan werd geop perd, om de overgeschoten bollen (er werd een cijfer genoemd van 50.000 stuks) gratis aan te bieden aan de stadsparken te Berlijn en Wee- nen. Het nieuwe contract werd staande de ver- Lange Geerstraat 30, schaar. J. G. v. Kolen, Klarenbeekstraat 73, zilverbon. W. Goeden, Oranjestraat 192, Terug te bekomen bij: J. Weers, Brou wersstraat 123, zwart beursje; A. Goes, 2e Vooruitgangstraat 34, beugeltasch; M. Vel- leman, Lange Baamstraat 30, zijden heeren das;. M. Blom, Voortingstraat 30, Duitsche herdershond; O. de Winter, Teylerhofjesstr. 6, grijze hoed; Politiebureau, Smedestraat grijs wollen handschoen; J. Boest, JLange Annastraat 12c., lorgnet; W. v. Veenendaal, Sophiastraat 29, groene muts; M. Heese mans, Potgieterstraat 62, oliedop van vracht auto; B. Hoogenbeek, Zijlstraat 17, zwarte portemonnaieJ. v. d. Vate, Gierstraat 1, pakje; M. Koppen, Coomhertstraat 22, brui ne portemonnaie; K. Kortekaas, Ged. Raam gracht 19a., bruine portemonnaie; A. Mul der, Molensteeg 23b., zwarte portemonnaie J. Zeeman, Gen. Bothastraat 86, pakje cho colade; H. de Koning, Zomerkade 219, fiets pomp; 0. Vos, H. v. Alphenstraat 24, zwarte portemonnaie; G. Brink, M. v. Heemskerk straat 50rd., rozenkrans; W. Weers, Brou wersstraat 123, snelheidsmeter. Voor. hongerend Rusland van J. T. f2.50 gadering reeds door vele aanwezigen getee- kend, terwijl over 4 weken zal beslist worden of de deelname groot genoeg is, om het con tract voor 1923 geldig te verklaren. Door het gemeentebestuur van Haarlem is aan het Hoofdbestuur der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur het vol gende schrijven verzonden: Naar aanleiding van verschillende berich ten in de dagbladen, waaruit blijkt, dat er in Uwe vereeniging eene strooming bestaat om den zetel van Uw bestuur naar elders te verplaatsen, deelen wij U mede, dat het Ge meentebestuur van Haarlem er hoogen p^[js op stelt, dat deze zetel te Haarlem geves tigd blijft. Wij meenen in verband hiermede goed te doen ter Uwer kennis te brengen, dat er t'hans zekerheid bestaat, dat het geheele ge bouwencomplex an de Lange Begijnestraat (behoudens een gedeelte van den tuin) eigen dom van de gemeente blijft, en dat het Rijk niet voornemens is, zich blijvend in dit com plex te vestigen. Uw bestuur zou er derhalve rekening mee kunnen houden dat de groote concertzaal blijvend beschikbaar is voor het houden van beurs en tentoonstellingen, terwijl kamers voor vergaderingen en conferentiën eerlang ter beschikking komen. Indien door het inrichten van eenige tele fooncellen en andere faciliteiten aan enkele bezwaren tegen de lokalen, zooals ze thans fn gebruik zijn, kan worden tegemoet geko men, zullen wij daaromtrent gaarne met U Het concertbureau Vernout deelt ons mede, dat Maandag a.s. de pianist Dirk Schafer een klavieravond zal geven in den Schouwburg, Jausweg. Dit concert zal het eenige zijn, hetwelk Dirk Schafer dit seizoen to Haarlem zal geven. Men schrijft ons: Gisterenavond ongeveer half tioii liep op de Bakenessergracht een gelegenheids St- Nicolaas, die blijkbaar te veel van het goede had genoten. Spoedig had hij eenige zin gende jongens achter zich, die hem ach tervolgden totdat hij kans zag om in een der straatjes aan het Begijnhof in een wo ning te verdwijnen. Terug te bekomen bij: P. Lodder, Kruisweg 62, broche. J. Perquin, Groote Houtstraat 162, broche. B. Banke, Burgwal 74, kinderbeursje. H. v. Waard, Zomerzorglaan 14, Bloemen daal, broche. Hellingman, Groote Houtstraat 173, beursje. C. Meyer, le Zuidpolderstraat 74, bril in tui en bankbiljet. Dolle, Kleine Hout straat 51 rood, grijze ceintuur. C. Wiedijk, Tulpenstraat 30 rood, bruine ceintuur. W. Paauw, Brouwersstraat 133. kindercape en slobkouseq. Brukwachter Vennema, Catharij- nebrug, glas van autolantaarn. Vrouwen- Tehuis, Bloemhofstraat, zwart wollen hand schoen. J. Terhaak, Gasthuisstraat 22, wit wollen handschoenen. Kennel Fauna, Park laan, zwart-gele hond, gebracht door Wen sing, Zwaartstraat 11, zwarte kat, gebracht door M. v. Leeuwen, Prinsen Bolwerk 48, grijze kat, gebracht door Ozinga, Kinderhuis- vest 3. Wisbrun Liffman, Anegang, 'lorg net, pakje m. kam enz. J. Lok, Gierstraat 66, muziekboeken. H. Koning, Korte Zijlstraat 10rd., pakje stof enz. Donkerwolke, Tevler- straat 28, bruine portemonnaie. N. J. Bek, Res. Novaplein 18, Heemstede, pak met schor ten enz. H. Kuiper, Palrimoniuinstraat 13, potlood. J. Gerteman, Hoofmanstraat 24, por temonnaie. J. A. v. Huis, Oranjestraat 135, zwarte portemonnaie. J- Haagman, Patientie- straat 19. zwarte reticule. Faber, Wagenweg 82, Transportrijwiet. F. v. d. Ham Soutman- straat 39, zwart taschje. J. H. Coppen, Adr. Loosjesstraat 2, vulpenhouder. D. Blokdijk, Brouwersstraat 11, zakstempel. G. v. Zon, Pres. Sleynstraat 28, Hondenzweep. A. Koster, Kamperstraat 22rd.. zakmes. H. Terhaak, Oranjeboomstraat 181, brief, H. Stieket, Alb. Thymstraat 35, bal. J. Hamers, Aelbertsberg- straat 19, heerendas, vulpenhouder. A. C. Krcuier, Jan Steenstraat 12, herdershond. J. Putte, Assendelverstraat 25, gele hond. Politiebureau, Smedestraat, blauwe kiel, rijwiel. K. Roosen, Vélserstraat 55, lorgnet. in étui. A. de Woor, Harmensjansstraat 72, witte muts. C. Homan, Leidscheplein 51, roode muts. J. Schoort, Westergracht 35rood, grijze pet. A. Visser, B. Huetstraat 25, pakje zijde; J. Koning, Baljuwslaan 22, ring. G. v. Rooyen, Duvenvoordestraat 14, reticule. L. Boerlage, Niet geheel juist is bovenstaand op schrift, daar we hiermee meer de ver koopdrukte bedoelen, dan de volte in de straten. Op bijzondere dagen, waar toe ook die van den St. Ni co laas tijd be- hooiren, ziij-n er altijd veel menschen op de been. Ook dit jaar hebben de dagen vóór St. Nicolaas zich door voel drukte Lqngs den weg gekenmerkt Avond aan avond bekeken vele kijklusfigen de fraaie, hel verlichte étalages en gaven de stad, welke anders na 8 uur een doodsch aanzien heeft, een vnoolijk, le vendig aanzien. De drukte in de winkels echter is niet zoo groot geweest als andere jaren De malaise heeft dit jaar ook in den St. Nicolaa&tijd zich voor de winkeliers doen gevoelen. En elk winkelbedrijf heeft er onder geleden. Wel is het de aller laatste dagen voor het feest nogal druk geweest, maar dit kon natuurlijk niet alles goed maken. De groote werkloos heid is misschien niet vreemd aan den minderen verkoop. De slechte tijdsom standigheden noopten de winkeliers wel, voorzichtig te zijn in hun verwachtingen en juist daarom is de teleurstelling voor de zakenmenschen wellicht wat minder wreed. Het verandert echter niets aan het feit, dat St. Nicolaas 1922 in het algemeen niet bepaald gunstig is ge weest voor de winkeliers. In staat van faillissement werden ver klaard: I. J. yan Zanten Jz., tuinder, wonende te Hillegom. Curator Mr. M. Slingeaberg. II. C. Gons, loodgieter, wonende te Pur- merend. Curator Mr. F. J. D. Theyse. III. J. G. Jansen Hendriks, handelaar in kunstmeststoffen, wonende te Heemskerk. Curator Mr. F. M. Hagemeijer. IV. L. Roozen, bl- embollenkweeker en -handelaar, wonende te Bennebroek. Curator Mr. Dr. W. P. Vis. V. de N.V. Maatschappij „Derika", te IJmuiden. Curator Mr. A. W. Hellema. VI. W. F. Cival, mandenfabrikant en koop- Vol verwachting.... St. Nicolaas-weekt Voor de schitterend ver lichte winkels, die onze straten zoo'n feeste lijk aanzien gaven, hebben we ons verdrongen, om de etalages te bezichtigen, de eene al rijkér dan de andere. Wat een overvloed, een veelsoortigheid! Heele treinen op heusche rails, de locomotief verlicht, door middel van een vernuftig aangebracht contact, schapen en beren en andere in- en uitheemsche dieren 'niet reusachtige afmetingen, bijna op levens grootte, groote bassins, herschapen in een eendenvijver, waarin alleen 't kroos ont breekt, poppen zoo groot als eenjarige kin deren, met en zonder slaap-apparaat We vragen ons af, of de tegenwoordige kin deren met al dezen overvloed en verscheiden heid zooveel gelukkiger zijn dan die van vijf-en-twintig jaar en langer geleden. Ook toen hield de goede Sint zijn intocht. Voor Jantje bracht hij een paar warme handschoe nen en voor zusje een heerlijke das, al weken van te voren' gekocht en voor den ouderen broer een paar nieuwe schoenen. En daarbij kwamen dan de speculaas-mannetjes en de rose, suikeren beestjes met hun dadaïstische contouren en de traditioneele oranjeappels. En was dat alles? Neen. Want dan was er nog de kinderlijke verbeelding, met hare scheppende kracht, die al deze geheimzinnig neergelegde gaven schooner en wonderlijker zag. Wij vergeten, dat het kind beschikt over een groote fantasie. De vroegere pop met het zaagmeel-lijf en den houten kop „deed" hef heusch even goed als de tegenwoordige, met haar wijze gezicht en blond, krullend haar. Néén, de vroegere kinderen waren er, wat het St. Nicolaasfeest betreft, niet erger aan toe dan de tegenwoordige. Zijn onze gecompli ceerde speelgoedartikelen, hoe vernuftig ove rigens, niet in hoogc male onpaed agogisch?. Het kind wendt er zich tot groote teleur stelling van de ouders al le spoedig van af, om een stok of een kist of.eenig ander een voudig voorwerp op le zoeken, dat het met zijn rijke fantasie omtoovert tot alles, wat het wenscht, dat het kan vervormen, ontleden, zoo noodig stuk kan maken. Zoeken we onze kracht niet te veel in het buitenissige, waar wij -en vooral de kinde ren, met tiet eenvoudige meer gebaat zouden man, wonende te Haarlem, Kleine Houtstr. 67. Curator JAr. H. Tuymelaar, VTI. N. Meyland, bakker en koopman, wo nende te Heemskerk. Curator Mr. J, H. J. Simons. VIII. E Verwer, wonende te Zaandijk, La- gedijk 260. Curator Mr. F. J. D. Theyse. Rechter-Commissaris in deze faillissement-en is Jhr. Mr. R, de Marees van Swinderen. Opgeheven werden de faillissementen van: 1. A. Kromhout, bakker te Zandvoort, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 3 October 1922. 2. H. van Nimwegen, sigarenfabrikant, wonende te Krommenie, uitgesproken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 31 October 1922. Naar we vernemen zullen in de heden middag te houden Raadszitting mededee- lingen worden gedaan over de gemeentelijke concertzaal aan de Lange Bagijnenstraat, wat betreft de verlangens die het Bijk omtrent het bezit daarvan zou koesteren. De afdeeling controle der posterijen, ge vestigd in de Damstraat, had sinds gerui- men tijd 't oog op dit gebouwencomplex la ten vallen en heeft zelfs met eenigen nadruk daarop de aandacht doen vestigen. Het is ons aangenaam te kunnen mel den dat het gebouwencomplex eigendom der gemeente blijft en wel in zijn geheel, en dat de afdeeling controle der posterijen het gebouw binnen betrekkelijk korten tijd ge heel zal ontruimen ten behoeve der ge meente. Dat het tenslotte hierop zou uitdraaien was trouwens wel te voorzien. De gemeente kan dan dus het geheele gebouwencomplex op de best mogelijke wij- exploiteeren. Naar we vernemen, zal de afdeeling con trole der posterijen voorloopig in een ge deelte der sociëteit gevestigd blijven, in af wachting van 'n definitieve oplossing door een stichting van 'n eigen gebouw in de onmiddellijke nabijheid der gebouwen der firma Enschedé. Heden herdacht de heer A. Brandt den dag, dat hij voor 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé in dienst trad op de afd- letter gieterij. Hedenmorgen werd hij op zijn afdeeling toegesproken door den heer L. Reinders, meesterknecht dier afdeeling, die# hem na mens de collega's een bloemstuk benevens een couvert aanbood. Daarna is de jubilaris op het kantoor der lettergieterij toegespro ken door den heer L. Veldhuis, die hem een bloemstuk aanbood. Mr. H. J. D. D. Enschedé sprak hem op het kantoor der firmanten eveneens hartelijk toe en overhandigde hem een cou vert. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaris in huiselijken kring door. (Zitting van heden). Aanrijding. Voor den kantonrechter werd hedenmorgen voortgezet de behandeling van de zaak tegen mej. A. uit Bloemendaal, die met haar auto op den Zijtweg een vierjarig knaapje aange reden had. Thans was bekl., die vorige maal mr. Deenik als gemachtigde had gezonden, zelf verschenen op last van den kantonrech ter. Zij verklaarde nu, dat zij niet bepaald over stuur was geweest Zij reed met een vaart van 36 K.M. en had gedacht, door naar links te kunnen uitwijken, het knaapje te kun nen passeeren. Toen ze zag, dat dit niet ge lukte, had ze dadelijk geremd. Het O. M. meende, dat bekl. moest weten, dat kinderen en kippen op den weg niet te vertrouwen zijn en meende dat het de fout is geweest, dat bekl. niet dadelijk geremd heeft, toen ze den knaap zag. Spr. eischte 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Deenik betoogde dat van schuld niet de minste sprake is geweest en meende, dat bekl, niet gestraft kan worden. Onbevoegd Mestrekken. Daarna stond terecht de technische issis- tepte S., beschuldigd van onbevoegd uit oefenen der tandheelkunde. Zij heeft hij een Duitsoch meisje een kies willen trek ken, waarvan de kroon afbrak, zij had te voren het tandvleesch verdoofd. Bekl. zeide onder toezicht van dr. Stark te perken. Deze was in het vertrek ook aanwezig ge weest, doch had geen enkele aanwijzing ge geven, zoodat naar de meening van het O. M. van „leiding" bezwaarlijk sprake kon zijn. Het O. M. zeide, dat in het bemuste per- oeel herhaaldelijk op deze wijze de wet overtreden wordt en eischte daarom een geldboete van f 100, subs. 10 dagen hech tenis. Magnetisme. Vervolgens werd, ondtfr vrij groote helang- langstelling van hel publiek (geregelde pa tiënten van beklaagde) behandeld de zaak legen mevr. B., magnedseure alhier, beschul digd van het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Als getuigen waren gedagvaard mej. Joha v. B., en mevr. J. B. R., die zich voor hoofdpijn en rheumatiek onder behan deling hadden gesteld en daarVor betaalden. Als gemachtigden van bekl. waren versche nen Mr. van Èck en de heer L. Groeneweg, voorzitter van de vereeniging voor psychisch onderzoek en toegepast magnetisme. Bekl. be kende. De eisch luidde 2 maal 10 boete of 2 2 maal 10 dagen hechtenis. Mr. van Eek betoogde, dat bekt. begaafd is met een innerlijke geneeskracht. Zij behan delt menschen, die tevergeefs bij de officieele geneeskundigen redding zochten. Spr. weet, wat het standpunt van den Hoogen Raad is, maar ook, dat bekwame rechtskundige auto riteiten van meening zijn, dat de betrokken wet toch niet te handhaven is. Nu Otto Olto in Rotterdam ontslagen is van rechsvervol- volging, wil spr. het nog eens ondernemen, het standpunt van den Hoogen Raad aan te vechten. Hij betoogt, dat hier geen sprake is van een volledige geneeskundige handeling, wijst er op, dat magnetisme geen geneeskunde maar geneeskunst is, niet uitgeoefend als be drijf, maar uit noodzaak van innerlijken drang en vraagt ontslag van rechtsvervolging. De heer Groeneweg hield vervolgens een be toog over de beleekenis van het magnetisme, die z.i. niet anders is dan het toedienen van een voedingspraeparaat. Utspraak in alle zaken 13 December. Zoo in de nadagen van elk kalender jaar worden de krantenlezers onthaald op kolommen druks» weinig opwekkende, maar niettemin belangwekkende lectuur voor hen. die niet geheel onkundig willen blijven van wat men in de besturende colleges van Rijk, Provincie en gemeente over hen denkt en met hen gaat be ginnen. In de laatste maanden van het jaar toch verschijnen de begrootingen en kort daarop de afdelingsverslagen met de antwoorden er op van de besturende: colleges in 't kwadraat. Voor- een journalist, die dergelijke taaie en toch weer interessante lectuur krijgt door te werken, zijn z Ike lijvige boekdeelen al eenige dagen voo-r hun verschijnen een nachtmerrie en we kun nen de lezers verzekeren, dat dis he* afdeelingsverslag met het antwoord van B. en W. op d'e gemeentebegrooting op 5 December 's avonds 5 uur verschiinl, de journalisten, die het stuk door te worstelen hebben, een prettigen Sint Nicolaasavond hebben. Onze lezers vinden het verslag voor 't grootste deel in de krant van li xlen. Het laat over 't algemeen aan duide lijkheid niet veel le wenschen over. Der halve verwijzen wij belanghebbenden en belangstellenden naar een andere ^kolom in dit blad om van de lectuur te ge nieten. Het is niet doenlijk, alle punten hier nog eens op te halen, nog minder en kele mededeelingen en opmerkingen te becritiseeren. Dat kan beter, wat het voornaamste betreft, in afzonderlijke artikeltjes ge beuren. Voor vandaag enkele algemeen^ op merkingen. Allereerst is de Memorie en het ant woord van B. en W. niet van humor ontbloot. We hopen daaraan een af zonderlijk „Damiaatje" te wijden. Het is de moeite wel waard. Weinig is er gedaan in de afdeelingien aan wat men noemt beschouwingen in groote lijn. Zondert men uit de onnoozele vraag van een der led-en hoe het staat met de uitvoering van het urgentie-program van de S.D.A.P., waarop B. en W. zeer terecht en natuurlijk antwoorden, dat zij zich nooit uitvoering van dat urgentie program der S.D.A.P. hebben voorgesteld en het vragen naar den bekenden weg door een ander lid, wat door dit col lege van B. en W. in de afgeloopen legis latieve periode is tot stand gebracht (waarop B. en W. antwoorden, dat hij de notulen daar maar eens op moet na slaan!) dan blijft er niets meer over, dat zweemt naar critiek op of vinger wijzingen over de algemeene politiek van B. en W. Wordt daarmede toegegeven, dat het beleid van B. en W. goed is geweest? De conclusie is gerechtigd en, laten we het er bij zeggen, niet zonder grond. Dat sluit Diet uit, dat er behartigens waardige vragen en wenken worden ge daan over tal van onderwerpen. "Tot slot willen wij voor vandaag nog wijteen op één punt in de Memorie van Antwoord, dat zeker, als dat inzicht juist is, teleurstelling zal wekken. Het betreft de vraag betreffende de voordeelen, die de P.E.G.E.M. aan Haar lem oplevert. B. en W. antwoorden hieromtrent het volgende: Eene vergelijking van de opwekkings- prijzen van de verkochte K.W.U. elec- trischen stroom voor Haarlem als dcc! van de P.E.G.E M en van Haarlem als zelfstandige centrale, zouden voo§ cersl- gemelde een voordeelig verschil opleve ren van 0.0G9 cent. Hierbij dient ech ter in het oog te worden gehouden, dat, in het P.E.G.E.M-systeem en aannemend eene stroomlezering van 7 millioen K. W.U. aan de P.E.N., eene mindere ont vangst wordt verkregen van j 41 £69. bij de distributie, welk cijfer intusschen in de toekomst geleidelijk zal verminde ren, naarmate de stromafneminp in Haailem stijgt en, in verband daa:mede, het voor de P.E.N. beschikbare gedeelte daalt. Begrijpen wij deze passage goed, dan blijkt daaruit, dat het P.E.G.E.M.-systeem onze gemeente nu eenige tienduizenden guldens schade oplevert, zij 't dan dat een wissel op de toekomst worde getrok ken met de gewekte hoop dat als alles goed gaat, het verlies verminderen zal. We hebben in alle toonaarden indertijd gewaarschuwd voor het P.E.G.E.M-avon- tuur. Wordt hiermede nu de zwarte kijk van de tegenstanders in 't gelijk gesteld De begrootingsdpbalten zullen allicht hieromtrent licht ontsteken. En eindelijk vestigen we de aandacht op het groot aantal malen dat van som mige zijde bezwaar wordt gemaakt te gen subsidies, vooral aan R. K. Instel lingen. Ook daaromtrent zijn we be nieuwd wat meer licht te zien ont stoken. KASTANJEBOOH-D. O. K. Maandagavond speelden de 3de vijftallen hun lsten wedstrijd voor de uitgeschreven medaille-wedstrijden in café de Kastanje boom. D. O. K. had één invaller voor no. 3, wat haar voor een groot deel de achter stand bracht. Er werd over het geheel aardig gespeeld, Kastanjeboom won 3 van de 5 partijen. De uitslag was als volgt: Kastanjeboom: 47, 80, 80, 74, 80, totaal .361 caramboles. D. O. K.: 80. 66. 32. 80', 60, totaal 318 caramboles.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1