OLDO I s g'ui,w«i™pS™ aan?* 2'*» Burgerlijke Stand. UIT DEN OMTREK. BINNENLANDSCH NIEUWS. KERK EN SCHOOL RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. N.V. „DE TIJDGEEST". GEMENGD NIEUWS. Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Gemeenteraad. LAATSTE NIEUWS. De moord op D. Blaazer. Een huwelijksgeschenk. Belangrijke proefnemingen. HEEMSKERK. NOORDWIJKERHOUT. .1OORDWIJK. ZANDVOORT. BENNEBROEK. SPAARNDAM. I 'd5 CRNT dfat&is&Mar- TABAK VELSEN. VEI SEROORD. IJMUIDEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. Het bezoek van Minister Dior aan Amsterdam. Buurtverkeer bij de spoorwegen. LEGLA'S ERFENIS R.-K. Statenclub in Zuid-Holland. Het schoolgeldheffingssysteem voor 4339 het L. O. Jg De bisschopswijding van pater Gijlswijk. J Gij!,.ijl,: f><» jjjff «U Npyenfonds en R.-K. Universiteit. Gouden feest op de H. Land stichting. Gedwongen dlenstverlatlng. Barometerstand 763. Achteruit. OPGAYE VANs Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen ran 6 December. Hoogste barometerstand 776.3 m. M. te Valentia. Laagste barometerstand 742.7 m. M. te Wisbv. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Dec. Krachtige, later afnemende Noordwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, aanvankelijk kouder. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder presidium van den heer Maar schalk, burgemeester. Afwezig de heer Koppen. Medegedeeld werd dat bij Kon. Besluit is ongegrond verklaard het beroep op het be sluit van Ged. Staten, waarbij niet werd goed- goedgekeurd een raadsbesluit om alsnog uit te betalen een zestal vorderingen op de gemeen te Haarlem, over het jaar 1920, die te laat zijn ingediend. Na mededeeling der ingekomen stukken, ging de Raad in geheime zitting over. (Wordt vervolgd). Ondertrouwd: 6 Dec. P. J. Eijke en M. L. Kars. T. Dijkstra en W. Kruijer. H. L. Lijnzaat en M. M. Vrijhoeven. J. P. Exel en M. v. Everdingen. H. A. v Os en H. T. Gieske. P. Beugeling en A. K. 't Hoen. Getrouwd: 6 Dec. A. J. Weseldijk en H. M. J. Kruyd. J. A. Stroeve en A. Hoeflaken. Geboren: 2 Dec. d. van J. TeutscherHuis man. 4 Dec. z. van J. C. P. C. Lemlijn Knegtel. z. van M. Vijlbnjefv. Ieperen. 5 Dec. t. van M. SpringerKliek. z. van H SpookBilars. HENGELO, 6 Deri- De Directeur der Eerste Ned. Karrtffabriek te Hengelo, wei gerde een onderhoud aan het Hoofdbestuur der Federatie van Textielarbeiders, dat de leiding der stakers heeft. De vergadering der stakers besloot gisteravond tot voort zetting der staking. Het Haagsche Gerechtshof, heden uit spraak doende in de zaak tegen Cor- nelis Brouwer, 19-jarig kantoorbediend® en Johannes Brouwer, 24-jarig student in de Oostersche letteren, door de Rotter- damsche Rechtbank wegens moord op den koopman Blaazer, te Rotterdam, ver oordeeld resp. tot 10 en 8 jaar gevange nisstraf, legde aan Cornells Brouwer 12 jaren gevangenisstraf op en bevestigde overigens het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank. AMSTERDAM, 6 Dec. De Consul-Generaal v. Servië, Kroat'ie en Slavonië, de heer M. Merens, bood heden aN oudste Consul hono rair aan H. H, M. M. de Koning en Koningin ten paleize te Belgrado namens 34 hono raire consuls van Servië, Kroatië en Slavonië in Europa, een huwelijksgeschenk aan, be staande uit een Oud-Holl. staande klok, twee rekken met Delftsche borden, waarachter hangende twee antieke sjaals, waarbij een album met de namen der gevers, vervaardigd in het atelier van den heer G, A. Luitingh, Calligraaf te Haarlem. De antiquiteiten ziin uit de magazijnen rt den antiquair A. M. Mudde te Haarlem. De aanbieding had plaats in het bijzijn van verschillende uit hun standplaats overgeko men hmior. Serv. Kroat. en Slav. Consuls, waaronder de heeren H. Th. Wilkens, Consul te Rotterdam en A. A, Haighton vice-consul te 's-Gravenhage. HEERLEN, 5 Déc. Op verschillende plaat en in de Zuid-Limburgsche Mijnstreek, o.a. te Heerlen bij den Hassenberg, te Wau- bach in de heide, bij Sittard in de Graet- heide, ziin wetenschappelijke proeven ge nomen, om de dikte en diepte van verschil lende aardlagen te kunnen vaststellen. Door dynamietörrtploffingen werden op kunstmatige wijze hodemtrillingen verwekt, die door een eeismografissh instrument wer den opgeteekend. De proefnemingen, welke plaats hadden onder leiding van Dr. Min- trop, en thans rijn geëindigd, hebben goede resultaten opgeleverd. Nieuwe winkel. De heer D Beentjes Jbzn., winkelier alhier,- aan den Wijkweg, heeft naasi zijn oude perceel een wat meer naar de passende eischen d«-s tijds, nieuw winkelhuis gebouwd, dat hij een dezer dagen hoopt te -etrekken. Al klaagt ook de win kelstand st-en en been over de sléchte tijden, het is toch nog een bewijs, dat niet alle .nderne lin-'sgeest uitgedoofd is. Wij wenschen den heer B. veel succes toe h) zijn nieuwe winkel. Wegens het niet op tijd betalen van een geldboete, werd alhier door den Rijksveldwach ter Kievit zekere C. W. opgesloten, om van daar naar den Haag getransporteerd te worden. Het beviel W. blijkbaar niels in het hokje, want toen de avond was gevallen bleek de vogel gevlogen. Of hier soms medehelpers in iet spel zijn, is niet bekend. Door W. is inmio dels de verschuldigde boete betaald, zoodat hij verder op vrije voeten blijft. Bloembollen gevonden. Door A. Z. werden langs den Gooweg in een boschje twee zak ken met narcissen gevonden. Door hem werd aangifte gedaan bij de politie waar nadere in- Beh tingen verkrijgbaar zijn, Hulp In de huishouding Zondagmiddag en ook gisteren hoeft bovengenoemde veree- niging de door haar vervaardigde Hea dings tukken tentoongesteld in de s-eetzaal van de meisjesschool aan de Bronckhorst- straai Evenals het vorig jaar was er weer heel wat te kijken, zoo ongeveer 803 stuks kbe- dingstukken, waarbij veel ondergoed, miar ook van nieuwe stoffen vervaar igde jon genspakken, warme dikke overjassen en mantels. Ook de afd. Rozeknop had er een heele tafel met 'alle:lei fraaie biby-k'ee- ren, die tevens alle teekenen van deugde lijkheid bezitten. De grondstoffen worden door de meisjes van Rozeknop of hare ouders zelf betaald en gemaakt en dan afgestaan aan Hulp in de Huishouding Van een batig sal lo van contributiege'den enz. hebben zij al3 bijzonderheid, de kos ten betaald voor een te verplegen ziek kind, daar het ziekenhuis te Leiden zulks niet meer kosteloos kan doen. Zoo wordt door hen reeds vroeg geleerd, hulp te bieden waar dat noodig is. Da ijverige dimes van de H. in de H. hebben dit jaar heel wat afgedraafd om zoo'n succes te hebben, waar bij we zeker mogen noemen mej. Alie de Groot, die dit zaakje zoo voortreffelijk dead rollen. De andore dames die weten wat Alie er voor heeft gedaan zullen op dit pluimpje niet jalcersoh zijn en het haar van harte gunnen. De naaimeisjes die zoo trouw komen naaien op de vastgestelde avonden, waaronder er heel wat zijn van Noordwijk aan Zee, die zeker niet de minst trouwe helpsters zijn, komt ook een woorl van lof toe, inzonderheid aan de dames Anna. Braun en Gaziena van Bohemen. Allen te zamen hebben dit liefdewerk tot de grootheid gebrakht, waarvan we weer de bewijzen gezien hebben. Velen zul len hierdoor weer een blijden St. Nicolaas- dag hebben; de gevers door hun giften, de dames door hun moeite en dogeden die het ontvangen door de nattige tegemoet koming die hun geboden wordt. Agenda dér raadsvergadering op Vrijdag 8 Dec. 1922 ten raadhuize om half 8. 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een onderwijzeres aan school C. 3. Benoeming gemeente Vroedvrouw. 4. Benoeming van een lid voor het Burger lijk Armbestuur, aftred. A. J. Hollenberg. 5. Verzoek der voetbalvereeniging „Zand- voort", om gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal van school D, voor het houden van oefeningen in athletiek. 6. Voorstel om C. v. d. Werff te ontslaan van zijn verdere huur van 15 M. strand en dit gedeelte strand te verhuren aan Jan v. d. Werff. 7. Voorstel van Burgem. en Wethoud., om niet een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Haarlem te treffen, tot toelating van kinderen uit deze gemeente tot de scholen voor openbaar onderwijs aldaar. 8 Voorstel tot het aangaan van een kas- geldleening over 1923. 9. Va stalling eener verordening, regelen de het beheer van het gemeentelijk woning bedrijf. 10. Vaststelling eener verordening, rege lende het beheer van het gemeentelijk grond bedrijf. 11. Vaststelling van de borgstelling Arm bestuur voor 1923. 12. V aslstelling v. d. begrootingen van de gemeentebedrijven voor 1923. 13. Vaststelling der verordeningen op de heffing en invordering van eene belasting van logeergasten. 14. "Vaststelling der gemeentebegrooting voor 1923. Sint Nicolaasfeest. Reeds betrekkelijk vroeg in den morgen kon men concludeeren, dat er Dinsdag iets bijzoiiders moest gaan ge beuren, en hoe meer het tegen negen uur (het schooluurtje) liep, hoe meer glunderige gezichtjes, waarop vreugde en blijdschap te" lezen .stond, men zag St. Nicolaas met Zwarte Piet. Omstreeks 10 uur kondigde het kinderge- jubel de komst van Sint Nicolaas aan en daar verscheen hij in vol ornaat, gezeten in een landauer, welke getrokken werd door een vurig tweespan. Eerst ging de heilige man naar school B, waar hij direct met allen goede maatjes was, om vervolgens, terwijl de kinderen achter den landauer aan marcheerden, de kinderen op te halen der scholen A, C en D, om vervol gens gezamenlijk te gaan naar de zaal van café „Zomerlust", waar zij door den goeden Sint werden toegesproken en onthaald op heerlijke verrassingen. Nadat Sint hier een uurtje vertoefd had, ging hij naar de bewaar school en het dead goed de kleinen zoo leuk met hem bezig te zien. Hierna was Sint's taak weder te Zandvoort verricht. De grooteren kwamen om 1 uur bijeen in dezelfde zaal van „Zomerlust" waar zij ook werden onthaald en eene poppenkast vertoond werd, die ge durende twee uur lang de zaal deed schudden van het lachen. t De Waterleiding. Woensdag 13 Dec. zullen zich een viertal ingezetenen dezer gemeente voor de Rechtbank te Haarlem te verantwoorden hebben, wegens onwillig heid om zich bij de waterleiding aan te sluiten. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen omtrent een tweetal hemden. Biljarts-port. Maandag speelde het 2e vijftal van „Berg en Dal" tegen „Oefe ning Baart Kunst" van Hillegom, ten tgiize van den heer Schrama. Er werd over het algemeen niet best gespeeld. „Berg en Dal" won 3 van de vjjf partiien. De stand is 65, 100, 100, 100, 85 is 450 voor Berg en Dal en 100, 92, 86, 71, 100 is 449 voor Oefening Baart Kunst, een verschil van een punt ten voor- deele van Berg en Dal. Maandag 11 Dec. wordt wederom ge speeld in café „Oud Berg en Dal". St. Nicolaas. „Si Nicolaas, goeie baas kom maar hier," zoo hadden de kleinen al dagen lang gezongen,en jawel de goede Sint had het gehoord en was gistermid dag op school om de kinderen met zijn zwarten knecht te begroeten. Welk een spannend moment toen hij binnenkwam. Zou er een in den zak moeten, zou hij waf meegebracht hebben? Angstig, vroolijke ge zichten. Toch de angst verdween toen de vriendelijke man allen toesprak, zelfs een hand gaf en hartelijk knikte en verzocht om te zingen. Wat een heerlijkheid toen hij tot zwarten Piet zei, strooi maar eens, en alle kinderen grabbelden konden naar lust, pepernoten! Verrukkelijk en niemand in den zak, wat 'n geluk. Nog eens zingen en nog een3 een ander lied, en met groo- tè tevredenheid nam St. Nioclaas afscheid, en toonde de geschenken op tafel, uit Spanje meegebracht. Het feest was nog niet uit, want terstond begon een pracht- bioscoop een bijzonder mooie film te ver- toonen, eenige taferee'.en uit Rasmussen's laatste Noordpoolreis, zeer interessant en daarna eenige grappige voorstelling- en schitterende natuuropnamen uit Italië. Het was een onvergetelijk fee t. Allen genoten volop. Hulde aan den goeden Sint! Burg. Stand. Geboren: d. van H. Hagt— Gerritsen. z. van M. Broekhui zenBuis. z. van A. Antonijssen Rijken. d. van A. J. KlepperMqje- naar. z. van J. F. Visserde Graaff. d. van C. W. Dekker—Veldman. Reffeeringsjubileum. As. Maandag 11 December wordt in het StationskSf- fiehuis, alhier, een bijéénkomst gehou den van de besturen der verschillende Oranje-Vereenigingen in onze gemeente, ter bespreking van de in September 1923 te houden feestelijkheden, ter ge legenheid van het 25-jarig regeeringsjubi leum van onze koningin. Gemeenteraad. Voortgezette openbare ver gadering van den gemeenteraad van Velsen op Vrijdag 8 December 1922, des namiddags 6 uur ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: Behandeling van de verschillende begroo tingen voor 1923. Aan de orde komt tevens: a. onmiddellijk vóór de gemeente-begroo- ting: lo. het volgende voorstel van den heer J. A. Dalmeijer: „Ik heb de eer, u voor te stellen: a. niet te besluiten tot buitengewone af lossing op eene geldleening; b. het daardoor vrijkomende bedrag van 50.000 te vcrdeelen over diverse volgnum mers, die uitgaven beoogen voor sociale doeleinden, en die verwacht mogen worden in de naaste toekomst hoogere bedragen te zullen vereischen; c. een eventueel overschot, dan nog aan wezig, te voegen bij den post voor onvoor zien." 2o. de volgende motie van den heer J. A. Dalmeijer: „De Raad der gemeente Velsen van meeriing, dat voor eene zeer noodige re geling van de arbeidsverhoudingen in het IJmuider bedrijf als geheel, meer speciaal w-at betreft de z.g. losse arbeiders, de instel ling van een arbeidsbeurs te IJmuiden drin gend gewenseht is, noodigt burgemeester en wethouders uit, ten spoedigste daartoe een voorstel aan den raad te doen." b. bij volgno. 193 der gemeentebegrooting, de voorgestelde wijziging der bcgrooting van de gemeentelijke visscherijschool voor 1923 in verband met de wijziging van het reglement dier school (gemeenteblad no. 189 van 1922); c. bij volgno. 203a der gemeentebegrooting het voorstel tot het nemen van een bes'uit, waarbij de oprichting en instandhouding van den huishoudcursus van het SJ. Agnes- patronaat te Velseroord noodig wordt ge oordeeld. (Gemeenteblad no. 192 van 1922). Gevonden voorwerpen: een gele her dershond; een kinderschoentje: een blau we muts; een schildersjas: een schakel armband een blauwe jongensmuts. Inbraak. Bij den heer M., in die Grahamstraat, is ingebroken. Vermist wordt eenig klein geld, voorts verschil lende Sinterklaas-heerlijkheden, als koek, banket en suikerwerken. De politie stelt een onderzoek in. Bezuiniging. De loodsafhaaldienst van het Rijk wordt 1 Januari a.s. op geheven en het personeel op wachtgeld gesteld. De,ze dienst is opgedragen aan het Bu reau Wijsmuller, alhier. Naar ons ter oore kwam, moet dit een besparing ge ven van f50.000 per jaar. Weer hersteld. De herstelling van de betonnen brug tusschen Wilhelmina- en Julianakade is gereed gekomen. Het verkeer daarover is weer toegelaten. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa- men Geschiedenis M. O. de heer J. Bakker, alhier. Burgerlijke Stand van 25 November tot en met 1 December 1922. Geboren: z. van G. Doets—Serné, d. van W. J. Philippo Warmerdam. Ondertrouwd: W. F. K. H. Ruijen en J. M. forgers. 'etruw.' A. C J. van der Putten met W. C. san Ve'.zeu .Jubileum. Vandaag herdacht onder zeer groote belangstelling dr. M. Colenbrander den dag, dat hij zich vóór 25 jaar als geneesheer in het dorp vestigde. Van alle zijden ontving de alom geachte geneesheer blijken van be langstelling. Om 12 uur kwam de gevormde feestcommissie hem complimenleeren. Deze feestcommissie bestond uit de heeren jhr. mr. D. van Lennep, eêre-voorzitter, jhr. J. P. W. van Doorn, voorzitter, C- J- Boerlage, pen ningmeester, D. F. de Wilde, C. Verdonschot, A. Ebbers, H. A. Waller, Boulhouwer, dr. E. A. M. Droog, ds. Korff en broeder Jonker. Jhr. Van Doorn voerde namens de commis sie het woord. Spr. huldigde den feestvieren den dokter en bracht zijn goede eigenschap pen naar voren. Spr. overhandigde den jubi laris een fraai album in batik-perkamenten omslag. Op de buitenzijde staat: 6 December 18971922 en bet wapen van Heemstede. Op de eerste bladzijde sfaal: Ter herinnering aan het 25-jarig jubileum als geneesheer te Heem stede en de voorstelling van den barmharligen Samaritaan. Op de tweede bladzijde in fraaie randversiering de attributen van den Aescu- laap: slok, haan, beker en slang. Voorts be vat het album 550 namen. Het ontwerp is ge maakt door den heer J. Wiegman te Heem stede, die tevens het album calligrafeerde. Dr. Colenbrander dankte ontroerd voor dit blijk van belangstelling. Van middag werd van 25 uur een druk bezochte receptie gehouden. Om kwart over 8 van avond brengt de muziekvereeniging „Eensgezind" hem een se renade in hotel Van Rhee en om 9 uur brengt „St. Michael" hem ten zijne huize een sere nade. De Gaslevering. Begonnen is met het veranderen der muntmeters voor do levè- ring van gas. De dubbeltjes en 21/2 centstukken wor den vervangen door munten- De munten zijn iets kleiner dan een 21/2 centstuk, aan de voorzijde bevat het het Wapen van Heemstede met als randschrift „Gemeente Heenistede", aan de achterzijde n een veiirkant „1 M3 gas". Demunten zijn tegen den kostprijs van de gas (nu 14 oents) verkrijgbaar aan het kantoor der Gem.-gasfabriek, maar zullen ook bij winkeliers die zich daarvoor be schikbaar stellen, tegen den kostprijs ver krijgbaar gesteld worden. DE HERZIENING VAN DE L. O.-WET. De memorie vpn antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot technische herziening van de L. O. -wet. De minister van onderwijs deelt daarin mede, dat hij niet zal medewerken tot uit breiding van het aantal leervakken, noch tot wederinvoering van het Fransch in de leerjaren beneden het zevende. Tot herziening van de leerverplichting voor het zevende jaar kan de minister naar hij in de Memorie schrijft, bezwaarlijk over gaan hoogstens zou te overwegen zijn of de financieele omstandigheden zouden moeten leiden tot opschorting van de verplichting tot Januari 1925. In verband met de ernstige bezwaren te gen de verdeeling van het aantal leerkrach ten aan scholen voor gew. L. O. heeft de minister in de oorspronkelijke scholen de volgende wijziging gebracht; van 1 tot en met 32 leerlingen zal één leerkracht worden geeischt33—72 twee leerkrachten 73— 116 drie; 117160 vier; 161210 vijf; 211—260 zes, 261—315 zeven; 316—370 acht; 371—425 negen; 426—480 tien. Voor de U.L. O.-scholen geeft hij de volgen de cijfers 123 één 2446 twee 4783 drie 84—120 vier 121—150 vijf 151—180 zes181210 zeven. Het nut van het vervolg-onderwijs schrijft de minister, is niet geëvenaard aan de kosten daarvan. Bovendien voorziet het vervolg onderwijs niet meer in eene behoefte, zooals voorheen het herhalingsonderwijs. Onder de gegeven omstandigheden acht de regee ring het onverantwoordelijk om voor het vervolgonderwijs de Rijksvergoeding te be stendigen en wordt mitsdien voorgesteld art. 61 der Lager Onderwijswet te doen ver vallen. Een overgangsbepaling garandeert nog de Rijksvergoeding voor de cursussen, waar bij het inwerking treden dezer yet vervolg-onderwijs wordt gegeven. De ininister maakt van de gelegenheid gebruik in de regeling voor het afnemen van het onderwijsexamen eenige wijziging te brengen hij wil voortaan den minister vrij laten in de samenstelling der examen commissie (gelijk bij de hoofdacte). De op somming van de examenstof in de wet zal vervallen. Voor het examen wordt het land verdeeld in kringen, zoodat de woonplaats der candidaten beslissend is voor de plaats van het examen. De Fransche minister van Handel, Lucien Dior, kah over de ontvangst in de hoofdstad zeer tevreden zijn. In alle kringen, waarin hij zich gedurende de paar dagen, dat hij in Am sterdam vertoefde, bewoog, was hij een wel kome gast. Den laatsten avond van zijn veiMijf heeft de heer Dior het diner mogen, presideeren, dat te zijner eere door het bestuur yan de Fran sche Tentoonstelling in de restauratie-zaal in het Amstel Hotel werd aangeboden aan onge veer 160 genoodigden. Aan de met seringen en anjelieren ver sierde hoodtafel zaten vele autoriteiten, w.o. de Commissaris der Koningin in N.H., jhr. mr. dr. A. Roëll en mevrouw Roëll, de bur gemeester, de heer W. de Vlugt met zjjn dochter, de wethouders F. M. Wibaut en J. ter Haar, de Chef van de afdeeling Handel, mr. J. Heringa, de attaché bij de Fransche legatie (bij afwezigheid wegens ongesteldheid van den Franschen gezant) de heer Leverdier en de handelsattaché, de heer George Glaser, de Fransche consul-generaal, baron Pallee de la Barrière, de Nederland sche consul te Parijs, de heer Spakler en het Tentoonstel- lingsbestuur. Bij den aanvang van den maaltijd werden door minister Dior en den heer Roëll dronken uitgebracht op ons Koninklijk Gezin en op President Millerand. De gebruikelijke tafelspeeches werden bij het dessert gewis seld. Het eerst hield de voorzitter van het tentoonstellingsbestuur, de heer Paul Kempf eene toespraak, waarin hij allen dank bracht, die tot het welslagen van de tentoonstelling hadden hijgedragen, in het bijzonder den heer Benoist, die voortdurend op versterking der handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Nederland heeft aangedrongen. Hij deelde mede, dat meer dan 300 expo santen onmiddellijk bereid gevonden werden, deel te nemen aan de tentoonstelling, die hetgeen zelden gebeurt op den openings dag gereed was. En thans kon spr. met ge noegdoening verklaren, dat de exposanten met de tot dusver bereikte resultaten tevre den zijn. Zijne toespraak eindigende, dronk de heer Kempf op het welzijn van de Koningin, op Frankrijk en Nederland, op de stad Amster dam en op minister Dior, wien hij eene lange ministerieele loopbaan toewenschte. Alle gasten stemden geestdriftig met deze heilwenschen in en toonden zich zeer ver heugd, toen de heer Kempf een telegram voorlas van de Koningin, aan den burgemees ter gericht, waarin wordt medegedeeld, dat H.M. Woensdagmiddag om kwart over twee een officieel bezoek aan de Fransche tentoon stelling zal brengen. De heer Viallar, voorzitter van het Comité der Fransche exposanten, bracht daarop een dronk uit op de families Dior en Kempf. De burgemeester, de heer W. de Vlugt, hield vervolgens een rede, waarin hij zeide, den moed te bewonderen, waarmede de Fran schen deze tentoonstelling hebben georgani seerd. En „moed" maakt op ons Nederlanders altijd indruk, voegde de burgemeester, onder instemming der gasten, geestig hieraan toe. Spr. hoopte, dat Frankrijk ach spoedig van de oorlogsweeën zal herstellen en hij eindigde met onder daverende toejuichingen uit te roepen „Vive la Francel" Toen de Fransche minister, de heer Dior, zich van zijn stoel verhief oan een toespraak te houden, werd het stil in de zaaI en ieder luisterde met aandacht naar zijne réde, waar in hij, o.a. zeide, dat de wereld moet weten, „dat wij, Franschen, geen boemannen, geen fuif-typen en geen militairisten zijn, maar harde werkers." Hij wees er op, dat „wij Franschen de vriendschap van de wereld noodig hebben". Veel overeenkomst toont Frankrijk met Ne derland. De Hollanders hebben evenals de Franschen de vrijheid en onafhankelijkheid lief. Wij Franschen moeten dan ook in dit land begrepen worden en vooral in deze stad, het middelpunt van den handel. De Hollanders noemde de heer Dior een model van degelijke en eerlijke kooplieden en hij stelde, aan het einde zijner toespraak ge komen, een dronk in op de „edele Holland- sche natie." In 't Fransch hield jhr. Roëll als laatste spreker nog een speech, waarin hij den Fran schen gezant, den heer Benoist, huldigde voor zijn ijver en toewijding, die hij aari Frankrijk en Nederland bewees. Hij wenschte hem een spoedig herstel toe. In zeer geanimeerde stemming bleef men daarna nog wat napraten, terwijl een deel van het gezelsehap naar het Paleis voor Volks vlijt ging, waar door mevrouw Pallee de la Barrière een weldadigheidsfeest ten behoeve van de slachtoffers van de verwoeste streken van Noord-Frankrijk was georganiseerd. De Minister van Waterstaat heeft mee gedeeld dat het buurtverkeer bij de spoor wegen in het voorjaar weer zal worden ingevoerd. Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van den bekenden Engelschen auteur GARVICE. Circa 370 bladz. druks in handig formaat. Prijs 1.50, franco per post 1.60. Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Nassaulaan 49, Haarlem. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de heer O. D. Wesseling ontslag genomen als voorzitter der club van R.K. Statenleden in Zuid-Holland. 84 454 700 1073 1408 1672 2210 2510 3003 3322 3323 3659 4023 6905 6347 6764 7356 7551 7757 8015 8562 8953 9324 9441 431e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 6 Dec 2e Klasse 3e Lijst. Hooge prijzen: 13278 20,000. 18276 400. 22771 200. 4413 9795 10571 11089 16686 21685 elk Prijzen van 30: 166 167 218 155 462 722 1134 1429 1687 2278 2630 3070 3360 3685 4086 4361 4705 5359 5917 6354 6771 7403 7571 7767 8043 8579 9007 9325 9484 464 815 1223 1443 1825 2286 2772 3097 3395 3775 4214 4447 4789 5479 5989 6355 6806 7407 7579 7895 8170 8725 9020 9339 9486 478 877 1270 1546 1884 2461 2774 3110 3482 3808 4242 4524 5042 5606 6064 6383 6851 7410 7615 7903 8229 8836 9030 9343 9535 488 892 1308 1641 1900 2472 2809 3228 259 598 1040 1318 1649 2012 2491 2829 3239 3536 3545 3848 3915 4281 4317 4558 4582 5119 5122 5717 5763 6080 6178 6435 6685 7132 7245 7461 7522 7626 7629 7929 8009 8357 8409 8857 8928 9162 9184 9353 9405 9593 9613 Een schrijnen van de hoofdambtenaren der gemcente-financiën aan den Minister van Onderwijs. De hoofdambtenaren der gemeente-belas tingen vereenigd in de Vereeniging van Amb tenaren der Geineente-Financiën hebben een schrijven gericht tot den Minister van Onder wijs betretfende het bestaande systeem van schoolgeldheffing voor het Lager Onderwijs. De voornaamste oorzaak van de moeilijk heden van het bestaande stelsel is volgens adressanten gelegen in de bepaling, vervat in ,9851 9913 9973 10007 10015 10042 art. 66, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920, 100f2 10516 10546 welke niet voldoende rekening houdt met de J^659 ÏSffl praktijk. Zooals bekend is in bedoelde be- !°H9 i0806 f0?14 10956 paling voorgeschreven, dat voor den 2den, 11158 11196 11200 1121Q 11.255 Spn 4pn f»n 'spn IpprUntf uil AAn j„_ *olS> lloui llu44 llo72 1X47S» 115o2 schèidenliik 80 60^1 46 i. on 11596 11705 11716 11747 11777 11863 het schoolsete ^rsrhuUtiJd U TV, L 11986 12002 12003 12043 12105 12147 tot verschi lenZ nraetlS-he t DU geeft nu 12161 12333 12473 12487 12519 12537 tteve htrwarln fa adtnunlstra" 12568 12576 12604 12641 12778 12831 nen d^ar^m da, Jr Adressanten mee- um 129lp 12939 12968 12986 12990 rinv vnn nat, fS,66^ai?Zle?J ?a" 13032 13073 13177 13221 13246 13270 "lrjr a^nmistrahe-kostenkonwordcn 13308 13315 13370 13495 13563 i3ö51 Ifbanti1"b a u uitslmtend 13815 13970 14028 14033 14165 14190 afhankehjk werd gesteld van het aantal in één 1432o 14333 14377 14390 14392 14434 gezin voorkomende minderjarige kinderen 14512 14555 14594 14621 14725 14739 de gegevens hiervoor kunnen van de Rijks 14850 14855 14873 14896 14914 14985 belastingadministratie worden verkregen -- 15143 i5147 15209 15242 15250 15283 terwijl dan door de gemeentebesturen voor 15301 15314 15392 15463 15582 15646 scnolen van dezelfde soort een standaardta- 15765 15774 is788 15812 15819 15822 nef zou kunnen worden vastgesteld voor ge- 15889 15967 15987 16016 16155 16218 zmnen met éen kmd, op welk standaardtarief 16265 16302 16305 16404 16542 16669 voor gezinnen met meerdere kinderen reduc 16757 16784 16848 16923 16952 16963 tie ware te verleenen. 17117 m70 17172 17193 17218 17223 Hierbij ware voorts te bepalen: i7239 17303 17546 17593 17624 17628 lo. dat het schoolgeld voor aUe leerlingen 17642 17684 17686 17703 17741 17785 uit een gezin van dezelfde grootte voor scho- 17955 17993 18005 18007 18018 18092 len van dezelfde soort gelijk is; 18142 18158 18227 18249 18263 18264 2o. dat voor gezinnen van 12 kindeTen en 18321 18452 18498 18534 18553 18589 meer geen schoolgeld verschuldigd is; 18620 18697 18721 18790 18811 18840 3o. dat nimmer voor meer dan 6 leerlin- 18986 18994 18999 19015 gen van één gezin, die scholen van dezelfde 19044 19094 soort bezoeker, schoolgeld wordt geheven. 19111 19016 19024 19166 19210 19228 19335 19355 19441 19495 19519 19532 19567 19568 19636 19648 19659 19756 19875 19982 19995 20022 20034 20064 20070 20146 20162 20190 20302 20335 20464 20493 20523 20544 20633 20662 Naar Rome zijn vertrokken, ter bijwoning 20744 20755 20500 |°866 20967 van dki BisschoDswiidins od 8 Der van Mor 21050 21080 21150 21215 21276 21342 Pastoor en Missionaris van Curasao, vertegen: jïjjj jjjjg woordiger van de Dominicanen uit deze Mis- If™ ff"f 22806 22808 22818 22839 sie, alsmede eenige familieleden van den Wijdeling, waaronder de 81-jarige vader (O. D.) 2e Klasse 2e Lijst: 14111 m.z. 14116: m,z. 15558. ƒ100. 380 625 "1050 1397 1666 2162 2495 2881 3301 3581 4009 4327 4587 5246 5769 6307 6755 7333 7524 7700 8011 8530 8948 9436 9809 10043 10599 10775 11066 11285 11586 11972 12540 12854 13019 13274 13764 14312 14463 14746 15041 15291 15694 15860 16256 16696 17030 17228 17629 17915 18103 18315 18606 18914 19039 19274 19560 19834 20067 20439 20698 20993 21364 21547 21865 22210 22703 22843 16558 Op de LL gehouden vergadering van het bestuur van het Nuyensfonds is, mede om voldoen aan den uitdrukkelijken wensch van wijlen Prof. J. V. de Groot, gewezen voor zitter van het Nuyensfonds, met algemeens stemmen besloten, de statuten aldus te wijzi gen: „Dat het uitschrijven van prijsvragen voortaan zal vervangen worden door het be schikbaar stellen van gelden voor de stich ting, instandhouding en uitbreiding van het Historisch Instituut der op te richten R. K. Universiteit." Naar de „Msb." verneemt, zal het Vrij dag 8 December 60 jaar geleden zijn, dat de Zusterorde gesticht werd van de Doch ters van Jezus' Hart, de zusterorde, wel ker leden de eeuwigdurende aanbidding in de Caenaculumkerk der H. Landstichting onderhouden. DE MOORD TE HOUTDORP. Voor den Hoogen Raad is Maandag be handeld het beroep van Martinus Emmer, door het gerechtshof te Arnhem, met ver nietiging van het vonnis van de rechtbank te Zwolle, waarbij hem 12 jaar gevangenis straf was opgelegd, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens diefstal met inbraak in vereeniging, in den nacht en mishan deling, den dood ten gevolge hebbende. De verdediger van den requirant, mr. Zeldenrust voerde als cassatiemiddel o.a, aan: schending, althans verkeerde toepas sing van atJ. 221, tweede lid, in verband met art. 211 en art. 223 van h9t Wetboek van Strafvordering, doordat het Gerechts hof te Arnhem in zijn arrest, zonder den aard van het bewijsmiddel ook maar eenigs- zine nader aan te duiden, het wettig en overtuigend bewijs van het aan beklaagde ten laste gelegde, mede put uit „de ver klaringen van beklaagde in eersten aanleg", terwijl aan die verklaringen in elk geval elechts een aanwijzing had kannen worden ontleend. Spr. vroeg: „Wat zijn die verklaringen van den eersten aanleg?" Zijn het de verklaringen voor den rech- ter-commissaris of voor de rechtbank? Zulks blijkt geenszins uit het arrest. Het tweede cassatiemiddel van mr. Zelden rust was schending, althans verkeerde toe passing van art. 221, eerste lid, in verband met artikel 223 van het Wetboek van Straf vordering, doordat het arrest van het Ge rechtshof te Arnhem niet voldoende met redenen is omkleed. 0,a. is in het geheel niet gemotiveerd de weigering op het ver zoek om een onderzoek in te stellen naar beklaagde's geestvermogens. Spr. geloofde dat het arrest van het Hof te Arnhem niet door den beugel kan en het zou spr. aangenaam; zijn, ook al deelt de Hooge Raad de tegen dit arrest aange voerde grieven niet, wanneer de Hooge Raad ambtshalve termen mocht vinden om het ar rest van het Hof ba vernietigen en de zaak naar een ander Gerechtshof te verwijzen. De prceureur-generaal zal Maanadg 11 Dec. a.6. conclusie nemn. Naar de „Tel." verneemt, zal binnen en kele dagen een legerorde verschijnen, waar bij wordt bepaald, dat alle onderofficie- Trekking van 500 nummers een overstaan van Notaris A G. Mul ié. Dinsdag 5 December 1922. Prijs van l 20.000 18616 2000 12586 1500 16295 1000 4419 9880 15563, 400 10200 .2448 200 11972 100 7845 8260 11443 18562 Prijzen van vhi - (eigen geld.) 8 1931 4224 7095 9514 11801 14339 16756 19413 12 66 80 7145 26 46 53 16803 91 30 69 84 53 43 48 80 17 19539 77 2065 4408 54 87 11904 14471 25 19680 78 69 66 65 88 12020 73 16934 90 131 2121 4615 7251 91 21 85 40 97 40 49 59 7341 9653 12129 14513 78 19732 82 2224 80 76 9744 83 29 17016 19822 95 41 4759 7505 73 12250 76 95 29 98 48 78 7656 9829 12317 14643 17159 78 240 58 4833 81 71 46 73 17203 19951 66 65 73 93 9902 77 14733 86 54 71 2300 4935 7700 7 12415 14857 17320 76 331 55 58 26 93 88 66 94 20015 429 70 60 40 94 12508 14903 17475 23 44 2471 5081 7810 96 37 30 17533 59 562 2513 5135 79 10032 12627 63 17644 65 622 27 5320 99 52 30 65 98 88 48 55 5404 7967 75 12716 15021 17754 20100 68 2606 13 8023 10259 36 47 58 37 •77 39 5507 31 92 12865 15149 81 54 791 58 41 40 10346 13003 15291 17814 20236 856 2725 52 75 91 28 96 44 53 906 26 71 79 94 45 15348 17955 68 11 2864 75 8166 10410 13106 15404 87 87 31 83 5623 77 10504 29 83 18000 90 66 2916 30 8225 10670 76 15515 27 20308 1022 58 57 99 77 13229 25 18147 22 29 88 5717 8328 10713 68 27 55 43 46 3016 90 45 92 13382 15634 96 62 1225 37 99 62 10800 87 78 18217 20452 35 51 5822 73 2 13441 15740 25 81 48 3252 5976 75 10924 51 71 18341 20568 58 54 78 8443 50 97 15815 67 69 1333 59 6042 8576 59 13507 84 18481 20600 38 3358 84 8605 11102 17 97 18500 2 1415 80 6179 8713 6 59 15920 88 12 53 3469 6222 39 20 88 38 18667 43 70 83 34 86 31 13698 80 99 83 1548 93 6307 8830 73 13811 85 18787 96 60 99 22 47 78 60 89 18818 20703 88 3643 72 95 88 79 97 86 79 1616 3704 6435 890811268 13901 16011 18921 20807 45 3819 37 7211400 73 19 61 64 1702 39 94 9030 74 14041 80 19002 20910 18 91 95 57 88 77 86 4 83 20 96 6537 9163 11525 95 16117 41 89 24 3970 C675 74 11630 96 16285 19178 26 80 6759 85 35 14100 16384 93 66 86 6901 9276 39 39 16467 19200 76 4030 29 9402 51 68 16567 19210 92 83 69 72 11704 1426716620 74 99 4189 7015 73 17 18 39 19362 1824 4200 36 91 40 30 52 66 1903 10 52 99 63 80 16794 71 Vorige lijst stond 13113 m.z. 12113 20958 m z. 20953. ren met 35 dienstjaren, den dienst zullen moeten verlaten. Zoaals bekend, is deze maatregel reeds toegepast op de combat tanten, die op 16 Augustus j.l. den dienst hebben moeten verlaten. Thans zullen ook de non-combattanten (schrijvers, conduc teurs der artillerie, administrateurs van ma gazijnen en hospitaalpersooeel) hieronder vallen. DE MARKTOORLOG TE EINDHOVEN. Dinsdag was het in Eindhoven de eerste marktdag onder het nieuwe pachtstelsel. Daar slechts een 16-tal inschrijvers op de markt hun kramen had opgeslagen, en de marktventers niet gepacht hadden, zag de groote markt er leeg uit. De oude marktventers, vooral die uit Amsterdam, waren in grooten getale overge komen, om het publiek tegen de Eindhovensche winkeliers, de Eindhovensche pachters op te zetten. Het bezoek aan de markt was drukker dan ooit, van kijkers, doch niet van koopers. De venters maakten het onmogelijk, dat er ge kocht werd zóó stelden zij zich met hun strooi biljetten voor de kramen op. Een sterke politie macht en rechercheurs beschermde* de uitstal-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2