Brieven uit Frankrijk. Onschuldig veroordeeld BUITENLAND Tweede Blad. 6 December 1922 Bekrachtigd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET VROUWENKIESRECHT AFGESTEMD. Het was beKerd hoe de Fransche Se naat dacht over het vrouwenkiesrecht men wist zelfs dat een groot deel er vij andig tegenover stond, maar toch de mogelijkheid was niet uitgesloten, dat met 'n heel kleine meerderheid aan de Fransche vrouw zou worden gegeven, wat in tal van andere landen reeds lang het deel der vrouwen is geworden. Er was bij de stemming inderdaad een kleine meerderheid, maar deze viel ten nadeele van het vrouwenkiesrecht uit. Wij hebben bij het volgen van de be raadslagingen in den Senaat verbaasd gestaan over de motieven van sommigen om het vrouwenkiesrecht te bestrijden. Men beschouwde nog als een vraagstuk, wat elders reeds lang geen vraagstuk meer is. Men^ield geen rekening met het feit, dat tal van bezwaren'in de practijk zijn g-bleken geen bezwaren meer te zijn. Men behoeft van huis uit geen be wonderaar te zijn van het vrouwenkies recht om het billijke er van in te zien, om te begrijpen dat de vrouw die zelfstandig in haar levensonderhoud vocr:iet, ge durende de oorlogsjaren voorai, getoond heeft in energie en moed niet voor man nen onder te doen met reden vraagt haar rechten te geven, waar zij ook zoo vele plichten als staatsburgeres heeft te vervullen. Het verwerpen van het vrou wenkiesrecht heeft dan ook bij de Fran sche vrouwen groote verontwaardiging gewekt, al zijn zij op politielj terrein min der strijdlustig en minder ambitieus dan hun collega's in den vreemde. Hoe de Katholieken in Frankrijk over dit vraagstuk denken is niet met een enkel woord te zeggen. Ook bij hen zijn de meeningen verdeeld, als is ongetwij feld de meerderheid in den loop der ja ren, niet het minst onder invloed van den oorlog gunstig jegens het vrouwenkies recht gezind. Het bewustzijn dat het vrouwenkies recht zeer ten goede zal komen aan de waarachtige behartiging der katholieke belangen, heeft daar veel toe bijgedragen. Men ziet er terecht een machtig wapen in om de anti-clericale stroomingen tegen te houden, overtuigd dat de Fransche vrouw haar godsdienstzin meer onge schonden heeft bewaard dan de Fransche man. Het vrouwenkiesrecht zou in Frankrijk ongetwijfeld beduiden een zwenking naar rechts. Aan de linkerzijde ziet men dit eveneens zeer goed in en daarom is naar mate de ^rechterzijde zich meer en meer voor vrouwenkiesrecht uitsprak, de lin kerzijde gaan bekoelen voor een maat regel, door haar het 'eerst, jaren geleden, als noodzakelijk aangeprezen. Het is in de laatste weken duidelijk ge bleken dat naast motieven van conser vatieven aard, vrees voor versterking van het Katholieke element in verschillende Regeeringslichamen, den doorslag heeft gegeven bij het verwerpen van het voor stel. Zoo is dan momenteel het vrouwen kiesrecht van de baan en het wetsont werp reeds drie jaar geleden in de kamer aangenomen, in de doofpot gestopt. En toch twijfelt men er niet aan, of binnen afzienbaren tijd, zal de Fransche vrouw dit recht verkrijgen. De kleine me'erderheid van tegenstemmers, slecht 22, geeft reden genoeg dit te verwachten. Bovendien de tegenwoordige regeering is gunstig gezind ten koste van het vrou wenkiesrecht. Poincaré, de Minister-President, tevens senator, bracht evenals enkelen zijner ministerieele collega's zijn stem voor het vrouwenkiesrecht uit. Zoowel Katholieke als neutrale vrou wenorganisaties spannen er zich thans met kracht voor, in de naaste toekomst het in den Senaat gevallen besluit onge daan te maken. Zij zullen zich niet alleen tot protestvergaderingen beperken, maar in hoofdzaak door zakelijke propaganda hun invloed doen gelden. Men twijfelt er niet aan of de tegenstanders in den Senaat zullen op den duur den nederlaag lijden. Hiervoor getuigt een klein succes dezer dagen in dien zelfden senaat door de vrouwen behaald. Een wetsontwerp werd aangenomen waarbij vrouwen voortaan verkiesbaar zullen zijn tot leden van de kamers van koophandel. Heel belangrijk op zich zelf is dit niet maar toch een kleine troost voer de nederlaag door haar geleden, vooral een bewijs dat heel langzaam aan hare rechten erkend zullen worden. Voetje voor*voetje inderdaad vlug ger gaat het hier niet met hervormings maatregelen op sociaal en politiek ge bied. Hoever is in dit opzicht het kleine Holland, het groote Frankrijk vooruit. Wat bij ons een afgedane zaak is, ligt hier nog vaak in de kinderwindsels, wat bij ons practisch gebleken is gun stig te werken, begint men hier eerst te onderzoeken. Frankrijk is wel heel sterk het land der oude traditie. Men breekt er niet gaarne met wat een burgerrecht heeft verkregen men huivert maatregelen te nemen die 'n omkeer zullen brengen in FEUILLETON. Ovide wendde het hoofd. „Kijk riep hij eensklaps uit, zijn gewaanden neef de hand toestekend. „Wat een ge lukkige ontmoeting Welk toeval voert u hierheen „Geen toeval. Ik heb reeds vier uren in "het koffiehuis daarover zitten wach ten." „Zoo dan zal de tijf u wel lang geval len zijn. Wachttet gij op iemand Wel zeker 1 Op jou." „Wij hebben dan samen^te praten Ta, en zeer ernstig." ,'Waar „Bij jou zoo het mogelijk is. „O ja, dat is zeer goed mogelijk, ant woordde Ovide, „maar 't is waarachtig alsof het er met opzet om gedaan wordt gij komt steeds wanneer ik geheel uitge hongerd ben. Zal 't lang duren "'Dan beste neef en goede vriend," zeide Ovide stilstaand, „laat ons terug- keeren om eerst den inwendigen mepsch wat te versterken. Daarna zullen wij de sociale en politieke verhoudingen van dit land. Er moge al iets moois zitten in deze liefde voor het verleden, ontegen zeggelijk wordt de vooruitgang er door belemmerd. Wij zien dit op meest ver schillend terrein. De moderne Fransche architectuur laat alles te wenschen over, wij mogen zelfs zeggen dat zij in het ge heel niet bestaat. Men bouwt steeds weer zooals het was, zonder rekening te hou den met de eischen van onzen tijd. Werd de schoonheid daarbij steeds in aanmer king genomen, het zou nog te vergeven zijn, maar deze is bij den tegenwoordigen huizenbouw, zoowel in Parijs als op het platteland verre te zoeléen. Instellingen op hygiënisch gebied, enkele uitzonde ringen daargelaten, voldoen niet aan re delijke eischen. Een noodkreet daarom trent is in de jongste kringen tot ons doorgedrongen. Men wierp de schuld op de financieel moeilijke omstandigheden waarin Frankrijk verkeert. Deze zijn er ongetwijfeld ten deele schuld aan, de hoofdreden ligt echter ook hier weer aan het vasthouden van wat eenmaal goed was. De sociale wetgeving, ik zeide het reeds meermalen, verkeert nog in het allereerste stadiumjvanhaar ontwikkeling; het onderwijs vraagt dringend om her ziening en geen land waar Bureaucratius zoo hoogtij viert als in Frankrijk. De verwerping van het vrouwenkies recht doet al deze feiten weer eens on- derstreepen, opnieuw bewijzend hoe vasthoudend men is aan de traditie. En toch, de kentering zal moeten ko men, wil Frankrijk beschouwd blijven als een der toonaangevende groote mo gendheden. Sociale wetten kunnen niet uit blij ven, de volksgezondheid eischt dringend verbetering op hygiënisch gebied, de volksontwikkeling is afhankelijk van goed onderwijs. De vrouwen zullen hun stem moeten uitbrengen, omdat dit nu eenmaal ligt in de lijn van onzen tijd, in de meer zelfstandige maatschappelijke positie door vele vrouwen tegenwoordig ingenomen. De reden waarom wij hopen dat dit spoedig het geval zal zijn, is omdat het katholieke Frankrijk van dien maat regel de schoonste verwachtingen mag koesteren. „Ce que femme veut, Dieu Ie veut," „wat een vrouw wil, wil God", zegt een bekend spreekwoord. Wij kunnen dit geheel toepassen op den wensch van de vrouwen uitgaande naar het kiesrecht, want de katholieke belangen zullen er ten zeerste mee gebaat zijn, indien de Roomsche vrouwen, en dat zijn ze haast allen hier, hun stem mogen uitbrengen. Parijs, 29 November 1922. Mr. P. v. S. De Conferentie te Lausanne; de Turken zoeken naar een basis van overeenstemming inzake de zeeëngten. In Londen zal Poincaré zijn plan voor de Brusselsche conferentie nog niet openbaar maken. Ierland Vrijstaat; de benoeming van den Gouverneur-Generaal. Onder de Telegrammen: de Geallieerde marine-deskundigen hebben over het vraagstuk der zeeëngten overeenstemming bereikt. Ierland Vrijstaat; Healy eerste gouverneur-generaal. De uitspraak in het pro- ces-Scheidemann. Opnieuw kabinetscrisis in Spanje. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE, bedreiging met een algemeene staking De Russen en Turken beiden zijn niet zouden willen uitvoeren. Volgens een tevreden en niet op hun gemak. De Engelsch blad mobiliseert zij een divisie, Russen schijnen er zich ook rekenschap welke naar Lausanne wordt gezonden van te geven, dat ze te ver gegaan zijn ter bescherming van de buitenlandsche in hun verklaringen en schijnen er op gedelegeerden, uit de stemming te bedaren. De Turken hebben verklaard, dat ze CLEMENCEAU IN DE VER. STATEN, alle eischen der mogendheden nopens Uit Baltimore wordt d.d. Maandag het open stellen der zeeëngten voor den gemeld, dat Clemenceau daar met warmte wereldhandel in den meest verzoenenden is ontvangen. Hij werd begroet door den geest zullen onderzoeken. burgemeester van de stad en door den Aldus seint Reuter uit Lausanne. gouverneur van den staat Maryland. Dezen vertelden aan Clemenceau, dat DE BESPREKINGEN TE LONDEN, aan het congres van den staat Mary- In Fransche kringen is men van mee- land zal worden gevraagd hem tot eere- ning dat het onderhoud te Londen niet burger van den staat te benoemen, zoo- het karakter mag hebben van een wer- als ook geschied was met Lafayette, kelijke conferentie onder geallieerden,) Clemenceau dankte en constateerde maar slechts van een officieuze gedachten- in zijn antwoord, de hechtheid van de wisseling, ten doei hebbende gemeen- banden die de beide republieken ver- schappelijk de werkwijze der conferentie binden, al zijn er dan ook wel eens voor van Brussel vast te stellen, welker bij- bijgaande verschillen in opvatting, eenroeping te Parijs nog steeds nood- Ook zeide de oude Fransche staatsman zakelijk wordt geacht. V nog dat de ontvangst hem overal te Naar het schijnt, zal Poincaré onder beurt gevallen op voldoende wijze het deze omstandigheden te Londen geen bewijs levert van de vriendschap der volledig betalingsplan voor de schade- Ver. Staten. Hij zou daarvan bij zijn te- vergoeding meebrengen of ontwikke- terugkeer in de Kamer verslag doen. len noch een nauwkeurig omlijnd voor- Des avonds arriveerde Clemenceau stel tot regeling van de schulden der ge- te Washington waar hij heden, (Dinsdag) allieerden onderling, daar de discussie bezoeken zou brengen aan president Har- dan zal worden gereserveerd voor Brus- ding en oud-president Wilson. Aan het sel waar ook de staten der Kleine Enten- station was Clemenceau ontvangen door te 'vertegenwoordigd zullen zijn. den onderstaatssecretaris Bliss, door den De ministers Theunis en Jaspar hebben Franschen gezant en door verscheidene in den ministerraad den politieken toe- personen van aanzien, stand, zooals hij zich thans, bij het be- Dinsdag bleef Clemenceau bij Harding gin van de besprekingen te Londen voor- lunchen. doet, uiteengezet. In verband hiermee j c, zegt de Etoile Beige, niet te gelooven,Clemenceau heeft in zijh rede te St. dat de Belgische regeering toe zou stem- Louis nog eens precies samengevat, wat men in een moratorium zonder onder- Frankrijk van de Ver. Staten hoopt, panden> verwacht en zelfs meent te mogen ver- Wanneer er geen oplossing gevonden langen. Wel jammer voor den indruk, werd en de kwestie van de bezetting dien Clemenceau wilde van de Roer kwam ter' sprake, dan is legde hij het er ook voor den a e- het, volgens de Etoile, waarschijnlijk nkaanschen smaak wel wat d p, dat België bezetting van de streek door »Gij zult genoodzaakt zijn, op de ee alle bondgenooten in overweging zou andere wijze mee te doen (aan1 de een „even 6 of andere internationale organisatie) en gij zult goed doen zorg te dragen, dat ITIT nn^TFNRITK S'j dit doet, vóór het te laat is. Gij zijt De Weensche bladen geven bescliou- sneller gegroeid wingen over den brief, die bondspresi- (Monroeleer, geen verwikkel]1 g dent Haenisch aan den bondskanselier 10Pa). Maar ik wil u zegg within""" °m hem 8e'Uk "iWlHW. vriendelijkheid De Neüe Freie Presse zegt. dat de wrdt door geen enkel socialisten de massa opgeroepen hadden ool{ door geen Amenkaansch p tegen de protokollen van Genève. Zij erS prettig Sevo"den. leden hierbij een echec. De burgerpar- Clemenceau zelf stelt ^°"we ,F t tijen moeten nu hunnerzijds een beroep a te hooge eischen aa" doen op het volk en, door nieuwe ver- fn ^'{r linnen bereiken kiezingen te eischen, duidelijk toonen 1de Ver. Staten zal ku dat de socialistische politici slechts een ''J heeft laten verluiden, j - minderheid vertegenwoordigen. komen tevreden zal zijn, indien hij .er in minoerneia venegeuw gen. slaagt, de Amerikaansche openbare mee- DE SJANGTOENG-OVEREENKOMST. in.Jng er van te overtuigen, dat Frank- 7atf>n1flcr is te Tokio de SianptoenC" j niet militaristisch is. Maar zal hem overeenkomst tusschen Japan en China dit gelukken? Volge:ns geteekend. Het voormalige Duitsche i New-York, van de Dai y e egraph, pachtgebied zal door de Japanners aan ^ïjn de Amerikanen op dit punt nogniet de Chineezen worden overgedragen, zoo- erg overtuigd, en zullen £1. veel meer dan dra de laatste Japansche soldaat het aan de woorden van Clemenceau, hech- gebied zal hebben verlaten. Die datum *en aan de daden van de Franschen aan was gesteld op gisteren Dinsdag. Slechts de Roer en aain de'naleving,J?or Frank- op één punt zijn de partijen (Japan en rijk, van de besluiten ter Washmgtonsche China) het nog niet eens, n.l. over wat conferentie genomen over de beperking er met den Sjantoeng-'spoorweg dient der wapenen, te gebeuren. Daarover worden de^ on- VRjjSTAaT IERLAND. De koninklijke bekrachtiging van de Iersche constitutie werd gisteren ver wacht. Het verdrag verstrijkt heden, wanneer de Vrijstaat automatisch ont staat met den status van dominion. Onder de senatoren, die benoemd zul len worden, noemen de bladen onder an deren den journalist George Russel, den tooneelschrijver Fs. Yeats, de graven Dunraven en Wisklow en Lord Glenavy. President Cosgrave is vergezeld van generaal Mulcahy te Holyhead aange komen, ten einde Healy te ontmoeten, derhandelingen nog voortgezet. Trou wens met de regeling van dit punt heeft men nog den tijd tot Maart a.s., en men hoopt vóór den aangegeven dag een voor beidé partijen bevredigenden regel te treffen. NA HET REFERENDUM IN ZWITSER LAND. Nu het socialistische voorstel tot kapi- taalshéffing in Zwitserland bij de volks stemming van Zondag is verworpen, neemt de regeering voorzorgs-maat- regelen voor het geval de socialisten hun die op weg naar Dublin is na zijn bezoek aan Londen in verband met het gouver neur-generaalschap van den lerschen Vrijstaat. Cosgrave wenschte Healy har telijk geluk en keerde met hem naar Du blin terug. In een interview zeide Cosgrave dat de regeering den toestand in Ierland thans goed baas was en dat zij alle hoop had dat het einde van de moeilijkheden in het zicht was. De vereeniging van Noord en Zuid kon niet lang uitgesteld worden, want de grenslijn, welke de twee deelen scheidde, was iets onnatuurlijks. Healy's benoeming was ongetwijfeld aan alle klassen welkom. Hij hoopte dat zij een keerpunt zou blijken in Ierland's lan ge, vaak moeilijke loopbaan. De terecht stelling van Childers was kalm en waar dig opgenomen. Hij vertrouwde dat de toestand in Ierland'zich snel verbeterde, hetgeen o.a. bleek uit de groote vermeer dering van den uitvoer. Het land zou zich spoedig herstellen, handel en be drijf zouden snel opleven. De Daily Mail verneemt, dat de her tog van Abercorn gouverneur-generaal van Noord-Ierland zal worden. De Evening Standard meldt dat Ti mothy Healy, de oude Iersche politicus die bestemd is voor den post van gou verneur-generaal van den lerschen Vrij staat gisteren te Londen aldoor bezig is geweest tot het houden van gewichtige conferenties. Hij blijft er tot zijn be noeming officieel bekend is gemaakt. Een van zijn vertrouwde vrienden heeft de meening geuit dat het een uit stekende keus was voor gouverneur- generaal en dat zijn benoeming een eind zou maken aan het republikanisme in Ierland. Bij den lof in de Engelsche pers ten aanzien van de keus van Healy voegt zich die van de Amerikaansche pers. De New-York Times zegtDe keuze heeft iets van een genialen zet en is on getwijfeld gedaan in overleg met de voorloopige Iersche regeering. Maar uit welke bron het voorstel ook is gekomen, het is zeer schrander. Men had kunnen verwachten dat een hertog, burggraaf of tenminste een Lord gekozen ware, maar de onderscheiding wordt nu gegeven aan een Ier en een gewoon burger. De New-York Herald acht de keuze een voorbeeld van een zeldzaam beleid. Het gejouw van de onverzoenlijken werd gereed gehouden voor de aankomst van een of anderen getitelden Brit, maar nu komt naast het parlement dat voor 100 pet. Iersch is, een gouverneur-generaal, die voor „101 pet." Iersch genoemd kan worden. DE ANONIEME BRIEVEN VAN TULLE. Maandag is juffrouw Angèle Laval voor de rechtbank te Tulle, de stad harer inwoning, verschenen, onder beschul diging de schrijfster te zijn van de anonie me brieven, die in de provincie-stad zoo veel ellende hebben te weeg gebracht. Acht dagen geleden is juffrouw Laval te Tulle, waar zij zich sedert voortdu rend in haar huis heeft schuil gehouden, teruggekeerd. Van de gezindheid van haar stadgenooten behoefde zij zich geen illusies te maken, wan toen zij, komende uit|Limoges op haar reis terug naar Tulle, waar de ellende der openbare terechtzit ting haar wachtte, te Brive moest over stappen en daar op het perron werd herkend, is zij er door een verpntwaar- digde menigte uitgescholden en zelfs gemolesteerd. De belangstelling voor dit proces is, naar zich denken laat, te Tulle koortsig gestegen. Behalve nieuwsgierigheid naar de persoon van de beklaagde en de bij zonderheden van "het ellendige, laffe misdrijf waarvan zij beschuldigd wordt: werpen met vuil en doodelijk gif van een veilig verborgen schuilhoek uit, hebben de Tullenaren niet minder belangstel ling voor het optreden van mr. André Hesse, een kopstuk van de Parijsche balie, als den verdediger van Angèle. Verder is bekend geworden, dat de tweede verdediger, een advokaat uit Tulle, op zal komen tegen de methode, van schrift onderzoek, die er in deze anomieme brie- ven-kwestie is toegepast. Ook verluidt en er gaan heel wat geruchten in de provinciestad dat mr. André Hesse besloten zou zijn bij de Academie van geneeskunde protest aan te teekenen, tegen de handelwijze van een der psy chiaters, die de geestvermogens van de beklaagde onderzocht heeft. Volgens den advokaat zou deze medicus zijn beroeps plichten te buiten zijn gegaan door aan den rechter van instructie een brief van juffrouw Laval over te leggen, waaruit een bekentenis op te maken zou vallen. In de zitting van Maandag is van dit voornemen van den advokaat nog niet gebleken de zitting van gisteren, waar in Angèle, zooals een Parijsch blad op merkte, niet voor een rechtbank ver scheen, maar voor een menschen-massa, waarvan zij zich de prooi voelt. Angèle verscheen in rouwkleeren, heel bleek en doodelijk zenuwachtig. Bijkans onver staanbaar beantwoordt zij de tot haar ge richte vragen. Wanneer de president in den loop dezer eerste zitting het naar geestige tooneel schildert van den zelf moord van de moeder van Angèle, komt het tusschen hem en mr. André Hesse tot een conflict. Men herinnert zich dat Angèle en haar moeder, toen het ano nieme brieven-schandaal te Tulle ezijn hoogtepunt had bereikt, gepoogd hebben zich, door verdrinking in een rfieer in de buurt van Tulle, van het leven te beroo- ven. Bij de moeder is de poging gelukt, haar lijk werd uit het meer opgevischt. Maar Angèle werd gevonden aan den rand van" het meer, op een plek, waar nauwelijks dertig centimeter water stond en waar, volgens de uitdrukking van den president, geen kip had kunnen verdrin ken. Het meisje stond om hulp te roepen op enkele meters afstands van de plek, waar haar moeder in de diepte verdwe nen was. Toen de president deze treurige episode schilderde, kwam mr. Hesse krachtig in verzet. Wordt er, riep hij uit,'van deze rampzalige gebeurtenis een aanklacht tegen mijn cliënte, gemaakt Neen Waarom dan zulk een dramati sche schildering ervan te geven, waarbij men achter elk woord een beschuldigende bijgedachte voelt. Gisteren is de behandeling van de zaak voortgezet. HET VERSJACHEREN VAN EERETI» TELS. De commissie van onderzoek naar het versjacheren van eeretitels in Engeland is begonnen haar verslag op te stellen. De politieke medewerkers van de bladen voorspellen dat het 4e instelling zal voor slaan vart een commissie van "onderzoek uit de Privy Council, waarvan de leden benoemd worden, onverschillig, tot welke partij zij behèoren. Zij dient de lijst, die de premier indient, te onderzoeken, al vorens zij den koning wordt voorgelegd. Bij dit onderzoek moet men letten op de kwaliteiten en diensten, die de can- didaten voor een eeretitel in aanmerking doen komen. In twijfelachtige gevallen moet hun naam geschrapt worden. Men acht het mogelijk dat de commis sie zal aanbevelen het verstrekken van geld met het kennelijk doel, een eeretitel te verkrijgen, voortaan als een strafbaar feit te beschouwen. Een eenzaam Canadees die graag wil trouwen, heeft den ongebruikelijken weg gevolgd van zich tot den burgemeester van Leicester te wenden met het ver zoek, een vrouw voor hem te willen uit zoeken. De burgemeester heeft dit in de pers bekend laten maken en het ge volg is, dat hij reeds 500 brieven ge kregen heeft. Daar wordt nu een schif ting uit gemaakt voor den Canadees, die te Toronto vertoeft. Hij had er nadruk op gelegd dat hij „geen bakvisch" wilde en dat heeft vrouwen van even beneden de veertig den moed gegeven om mee te dingen. Een brief kwam uit het werkhuis van een jonge vrouw, die daar met haar kindje moest blijven, „omdat," zoo schreef zij, „zij geen man; geen thuis, geen kleeren en geen geld had." Te San Francisco is dezer dagen zekere Ivan Glavadonovits gearresteerd en te New York een heer John Popovits. Hiermee hoopt de Amerikaansche ge heime politie de organisatie te hebben ver nietigd van een gevaarlijke bende ver vaardigers van valsche banknoten. Reeds maandenlang had die bende op groote schaal valsche banknoten in omloop ge bracht. Popovits werd gearresteerd toen hij zijn hotel in New York verliet om den trein te nemen naar Canada. Bij het doorzoeken van zijn bagage vond men pakken valsche Engelsche banknoten van 50 en 100 pd. Er was een totale voor raad van 100.000 pd. (aan valsch papier). De Amerikaansche detectives beweren dat dit de eerste maal is, dat in de Ver. Staten op groote schaal Engelsche bank noten in omloop zijn gebracht. Men be schouwde tot nu tóe die' banknoten als bijna niet na te maken. Er moet voor een bedrag van ca. 10.000 pd. sterling in de Ver. Staten in omloop zijn gebracht De reus Auger, een Engelschman, die zich al twintig jaar met den troep van Barnum en Bailey liet kijken, is, 39 jaar oud, te New York overleden. De man mat 8 voet, 4 inch, dat is dus ongeveer twee en een halve meter. De arme reus werd in een kist van formidabele afme tingen grafwaarts gedragen. Daaraan moesten twaalf dragers te pas komen. Auger was in vroeger jaren in Enge land soldaat geweest in het Queens Re giment, en later politie-agent te Londen. Doch hoewel de politie „een lange arm" moet hebben, was Auger toch juist door zijn lengte, onbruikbaar voor het baan tje. Een merkwaardigheid van den reus was, dat hij zoo buitengewoon opgewekt en vroolijk was. Dr. Prange, de vertegenwoordiger der rijksregeering te Wiesbaden, die na de relletjes in Juli door de Fransche politie in hechtenis was genomen en later wee# vrijgelaten, is opnieuw aangehouden De Beiersche bladen beweren dat de Beiersche souvereine rechten zijn ge schonden doordat kapitein Ehrhardt zonder medewerking van de politie van München in hechtenis is genomen. Of ficieel wordt medegedeeld dat deze be weringen onjuist zijn en dat de Beiersche praten, indien er althans zoo'n vliegende haast niet bij is, dat een uurtje de zaak zou kunnen bederven." „O neen, dat nietwij hebben den tijd om te dineeren." ^om, laat ons dan aan tafel gaan." 5e twee personen gingen samen een restauratie binnen op het Clichyplein en vroegen een bijzonder kabinet. Ovide stelde het menu vast en nam plaats aan een tafeltje tegenover den millionnair. „Maar wat doet gij toch tegenwoor dig?" vroeg Paul Harmant. „Ik leid een zeer aangenaam-leven," antwoordde Ovide sne. „Ik speel Alweder Gij zijt dus onverbeter lijk?" „Wat zal ik daarop antwoorden Dezen houden van dit, anderen van dat, ik houd van 't spel." „En gij verliest natuurlijk Jo, als gjj dat denkt, dan vergist gij uIk win „Dat gaat nog al. Ik heb nu toch het ongeluk overmeesterd. En ik speel dan ook niet meer, zooals vroeger, toén ik alles er aan waagde. Nu speel ik met be raad, als iemand, die op de hoogte der zaken is." ,Dan staat gij op 't punt rijk te wor den „O, wat een dwaze taal I Ik speel om mij te verzetten en niet om een fortuin te winnen.... Waartoe zou het ook dienen? Gij zijt rijk genoeg, dierbare neefIk was op het punt u te schrijven om mijn maandgeld." „Ik zal het je heden geven." „Zeer goed Dat zal mij aangenaam zijn." „Doch er is eene zaak, die ik in 't ge heel niet begrijp." „En dat is Hoe komt het, dat gij dit maand geld nu reeds noodig hebt, zoo gij geluk kig zijt in 't spel „Het leven heeft zijn geheimen, die mén niet moet trachten te doorgronden," antwoordde Ovide op eenigszins plech- tigen toon. Terwijl zij spraken, toonde Ovide een bijzonderen appetijt en at voor twee. De millionnair echter liet schier alles onaangeroerd staan. Dit ontging Ovide niet. „Waarom eet gij niet?" vroeg hij. „Zou er weer iets op uwen weg liggen, dat u het hart onrustig maakt ?'r Paul Harmant wierp het oog op de deur van het vertrek, om zich te verze keren, dat die goed gesloten was en dan tot zijn tafelgenoot neigend, sprak hij op zachten toon 1 „Thans vrees ik zeer, dat wij onher roepelijk verloren gaan." Ovide legde de vork, die hij zoo goed hanteerde, eensklaps op zijn bord neder en toonde een ontsteld gelaat. „Wat zegt gij nflj nu r' vroeg hij. Eensklaps dacht hij aan Amanda, die misschien wel van zich had doen hooren, en zijn gelaat vertoonde veel onrust. „Ik zeg u de waarheid," hernam de industrieel. Heeft nen weten te ontdekken, dat wij" belang hebben in 't verdwijnen van Lucie vroeg Ovide met bevende stem. „Neen." „Wat is er dan Laat mij toch niet langer in duizend angsten „Vier woorden zijn voldoende Jeanne is te Parijs." „Jeanne Fortier |[Wat drommels „En zij heeft haar dochter weergevon den." „Onmogelijk I" „Dat schijnt zoo en toch is het waar." „Zijt gij niet door eenig valsch rapport misleid „Neen, ik ben niet misleid. Ik zelf heb dié' vrouw bij mijn advocaat Georges Darier ontmoet." „En heeft zij u herkend vroeg Ovide blé'ek als een doode. „Neen, gelukkig niet I Maar hare te genwoordigheid te Parijs is een blijvend gevaar voor mij. Gisteren heeft zij mij niét herkend, doch daaruit valt niets te besluiten. Een ongelukkig toeval kan haar wederom op mijne wegen brengen en misschien herkent zij mij dan. Dat zou een groot schandaal baren Dan ware k verloren 1" i Ovide begon te lachen. Wordt gij krankzinnig vroeg Har mant, die ontboezeming van vroolijk- hèid niet begrijpend in een geval, dat hem zoo ernstig scheen. „Laat mij lachen 't is niet slecht ge meend. Ik begrijp waarlijk niet, dat gij zoo gemakkelijk angst in het hart krijgt. Goede, beste neef, zoo Jeanne Fortier u niet herkend heeft, dan is er ook geen gevaar te duchten." „Ik herhaal u, dat zij mij morgen misschien wel herkennen zal." „Zoo er geen maatregelen genomen worden." „Weet gij er dan iets op te vinden .Natuurlijk Dat is zoo eenvoudig mo gelijk." „En dat is Spreek, want ik word er krankzinnig van." „Ik heb medelijden met u op mijn. eeréwoord 1 Ik herken u haast niet meer Kom, kom, toon geen dwaze vrees, maar reken op mij. Jeanne Fortier is te Parijs; gij zijt er zeker van, dat gij haar gezien hebt,. Zij heeft natuurlijk een valschen naam aangenomen „Ja." "Én hoe heet zij nu ^Lise Perrin." "Waar woont zij "Dat weet ik niet, maar Zij is gemak kelijk bij Lucie te vinden." „Bourbonkade no. 9. Daar ben ik be kend. Zij leeft niet van hare renten, naar ik veronderstel. Wat doet zij „Zij is brooddraagster." „Dan moet zij van den morgenlof den avond op straat zijnBij mijn leven 1 Zij durft, dat verzeker ik u Haar signa lement is overal verspreid en de eerste agent de beste kan haar arresteeren, naar het commissariaat, brengen, van waar zij wel franco naar de centrale ge vangenis zal worden verzonden Kom, beef niet meer, neef. Wees integen deel gerust. Laat ons een oude flesch (Ingezonden). De kranten melden, dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin de grondwets herziening heeft bekrachtigd. De hand van onze hooge Landsvrouwe moet gebeefd hebben, toen Zij Hare be- teekening neerzette. Niet zoozeer, toen Zij naging, dat door deze sanctie vele zaken, als: Evenredige vertegenwoordiging in onze Eerste Kamer, de ontbindbaarheid der Provinciale Staten, de troonopvolging, zelfs ook het hernieuwd Processieverbod hun beslag kregen, maar veeleer bij de bedenking, dat de financi eels gevolgen dezer constitutie wijziging in verband met andere regelingen die nog ko men moeten en als onafwijsbaar aangekon digd werden, eigenaardig aandoen. Immers, alles wordt er geldelijk door vast gelegd in evenredigheid met loonen, sala rissen en honararia, die sedert ruim twee jaar regeerend heetten, doch... met ingang van Januari niet meer gelden zullen. Heel spoedig zal het Koninklijk besluit afkomen, dat de salarissen van het geheele Kijkspersoneel ongeveer 8i/s °/o verminde ring moeten ondergaan. De Technische herziening der lager on derwijswet doet uit zuinigheidsoverwegingen het onderricht aan de kinderen minder aar dig worden en hierdoor ook een niet te miskennen verzwaring van arbeidsvoorwaar den op de schouders van alle leden van het onderwijzend personeel laden. De spoorwegambtenaren en werklieden krimpen onder de versobering, die de Mi nister van Waterstaat gebiedend achtte. De arbeidswetten heeten soepeler toege past en meemig voordeel uit den grooten tijd der heerlijke gaven is te, niet gedaan. Velen van hen, ^ie in Rijksdienst zijn weten hun vastheid van positie min of meer ondergraven, terwijl het particulier bedrijf verschrompel de winsten maakt en drin gende werkloozen de straat op stuurt. In 't kort, de malaise viert haar hoog ste triomphen. De troonrede sprak van een uiterst zorg- wekkenden toestand onzer Landsfinanciën, waardoor een ieder genoodzaakt zou worden offers te brengen. Én toch, de Regeering, hoewel noodge dwongen er op uit om de bedragen van alles en nog wat te verminderen, houdt, terwijl ze dus met dit voornemen rond loopt, de inkomens van het Koninklijk Huis, onze Ministers, onze Kamerleden enz. op 't peil, dat reeds maandenlang gold en legt de getallen voor jaren vast, door ze in de grondwetsherziening op te nemen. Ach, ware deze ook maar met 81/» °/o ver laagd en althans niet gefixeerd géweest, dan had het voorbeeld van den Leiienschen Magi traat niet zoo schnj end afgestoken of was het niet in eenigheid verloren ge gaan, dan was zijn waarschuwende stem xn den Senaat niet opgegaan als die eens roe penden in de woestijn, dan zou ook thans niet de lach der schamperheid over onze Ne derland ;che gouwen schaterend hebben weer klonken. Schier elkeen valt der inzinking onzer tijdsomstandigheden als wissen prooi, daar niets, letterlijk niets kan gemist worden, maar als de eenling in 's Lands- of stads- vergaderzalen spreekt over bezuiniging, ook bij de Hoogere of Bestuurscolleges, dan zwijgt men in zeven talen en taart men toe als een sphinx. Slechts één lichtpunt is er in deze duis ternis van gemis aan mooie gebaren te ont dekken, ons aller Landsmoeder zal telken jare terugstorten, wat Zij niet noodig acht. Des te inniger zal hierdoor de aanhan kelijk tot Haar in onze harten trillen en met des te meer wakkerheid stutten wij getrouw Haar troon met hals en schouder. Zij wil tenminste mee lijden met Haar Volk, dat in deze snel wisselende tijden moet gevoerd worden van het land der schijnweelde door de smartjaren der ontbe ring naar de lachende oorden van den wa ren voorspoed. Dat Haar meeleven ons sterke en trooste, nu de striemende slagen van het keerend lot ons gaan geeselen. H. J. J. SPOOK. Lt i^CUtUltll. 1>UUI u V. - - V*v, VV „Veel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5