LAATSTE NIEUWS BINNENLAND. politie wel degelijk een actieve rol bij d etijd Konstantinopel verlaten hebben, be- arrestatie van Ehrhardt heeft gespeeld. President Ebert zal heden, Woens dag een bezoek brengen aan de vliegtuig fabriek Junke te Dessau en Donderdag aan de Anhaltsct*zoutmijnen te Leo- poldshall en aan de chemische fabriek te Friedrichshall. De nieuwe verhooging der post- tarieven die op 15 December a.s. zal wprden ingevoerd is Maandag door den Duitschen rijksraad goedgekeurd vol gens deze tarieven zal een stadsbrief 10 mark en een binnenlandsche brief 25 mark kosten. N*ar de Vossische Ztg.uit Lausanne verneemt, heeft de Amerikaansche adnré- raal Bristol, na afloop van de zitting over de zeeëngten, Ismed pasja ontvangen, om te trachten tusschen het standpunt van Turkije en Rusland en dat van En geland te bemiddelen. De vluchtelingen, die den laatsten hooren, volgens een Engelsch bericht, totfde volgende nationaliteitenOrtho doxe Grieken 110.000, Armeniërs 15.000, Russen 12.000, Joden 7000, Turken 6000, andere nationaliteiten 20.000 Volgens een Exchange-bericht uit Lausanne heeft Venizelos den laatsten tijd tal van dreigbrieven ontvangen. De Zwitsersche politie heeft dan ook be schermingsmaatregelen genomen. Agen ten op motor-rijwielen begeleiden zijn automobiel. Verder heeft men hem ver zocht geen vlag meer op zijn autoroabiel te voeren om niet de aandacht te trek ken. Mussolini is heden naar Milaan ver trokken. Vandaar zal hij heden, Woens dag, naar Parijs en Londen vertrekken. De verkiezing van den president van de Poolsche Republiek is op 9 De cember gesteld. De Witos-partij heeft met algemeene stemmen besloten de Candidatuur van Pilsudski te steunen. De Farizeërs en de ■■neutrale'1 bo«warbeiderswet moge voorbijgaan als een naagscne POSti boer schuwt den arbeid niet, hij wil werken, BINNENLANDSCH NIEUWS. Conferentie minister van Arbeid. Beginsel van portvrijdom. I Wijziging L. O. Wet. TEVREDENHEID, ZOOALS AL LEEN DE GELOOVIGE ZE KENT. De actie in het scheepvaartbedrijf. De spoorwegtarieven. Internationale tentoonstelling op gasgebied. Conferentie over vreemde arbeiders. Over de conferentie over vreemde ar beiders op het Gouvernementshuis te Maastricht gehouden, ontvangen wij de volgende persmededeeling Op Donderdag 30 November, v.m. 10 uur, werd ten Gouvernementshuize te Maastricht de reeds aangekondigde bespreking gehouden door den Minister van Arbeid met autoriteiten en belang hebbenden. Behalve door den Commissaris der Koningin in Limburg en den burgemees ter van Maasticht, als vertegenwoordiger van het provinciaal- en gemeentebestuur, werd de conferentie van de zijde van den Minister bijgewoond door den heer Fol- mer, directeur van den Rijksdienst voor Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling te 's-Gravenhage, den heer Van Lier referendaris bij den Rijks dienst benevens door luitenant-kolonel Van der Minde, administrateur van de grensbewaking te 's-Gravenhage. De vertegenwoordigers van werkge vers, middenstands- en arbeidsvereeni- gingen, tot deze vergadering uitgenoo- digd, waren in grooten getale opgekomen. Ook was de Kamer van Koophandel op deze vergadering vertegenwoordigd door de heeren Schaepkens van Riempst en Klijnen. Wethouder Nafzger belichtte vooral het vraagstuk uit het oogpunt van be langen van de arbeiders en van de werk- loosheids-bestrijding te Maastricht. Door de heeren Regout, Houx en Mr. Schaapveld, vertegenwoordigers der werkgevers, werd de aandacht gevestigd op de feitelijke verhoudingen omtrent het werken van vreemde, vooral Bel gische arbeiders te Maastricht en omge ving. De cijfers door deze heeren ge noemd wijzen op een absolute afneming van 't aantal Belgische arbeiders in verge lijking met den toestand van vóór den oorlog. Daarentegen hadden vertegenwoor digers der arbeiders en ook de heer Nafz ger cijfers gegeven, die hoofdzakelijk steunden op gegevens, afkomstig van den Raad van Arbeid te Maastricht. De heer Moonen, voorzitter van dezen Raad, vond het noodig te wijzen op de betrekkelijke waarde dezer cijfers. Zij betroffen n.l. het aantal aanmeldingen (inschrijvingen van verzekeringsplich- tige vreemde arbeiders bij den Raad van Arbeid), terwijl geen juiste cijfers be kend waren van het aantal „afmeldin gen" (vertrokken arbeiders enz.) Bo vendien hadden 9e cijfers slechts betrek king op bepaalde groepen van bedrijven, Vertegenwoordigers van den midden stand en ook uit kringen van werk gevers en van de Kamer van Koophan del vestigden de aandacht op de valuta- concurrentie van Duitsche en ook wel van Belgische zijde. Namens de Kamer van Koophandel werden nadere gegevens in uitzicht ge steldmen had geen voldoende gelegen heid gehad voor een volledig onderzoek. Nadat nog verschillende andere spre kers, w.o. de heeren Maus en Pieters als vertegenwoordigers der moderne or-ga nisatie van werknemers, het woord ge voerd hadden, werd door den Minister van Arbeid gewezen op de moeilijkheden die zich voordeden, wanneer men op deze aangelegenheid dieper ingaat en deze zaak beschouwt, in verband met de eco nomische en andere omstandigheden, die haar beïnvloeden. Daarom zal de minis ter het hier besprokene nader overwegen en aan de hand van alle gegevens, waar over hij beschikt, zich een objectief oor deel vormen. Daarbij zal rekening wor den gehouden met de verschillende be langen in deze vergadering naar voren gebracht. De burgemeester van Maastricht, die, evenals verschillende andere sprekers, den minister dank zegde voor zijn acti viteit en zijn welwillendheid om «zelf naar hier te komen om met belangheb- Er zijn drie factoren van groot belang ten eerste de werkgelegenheid in normale tijden, ten tweede het komen op de ar beidsmarkt te Maastricht van inheemsche arbeiders, die vroeger werk vonden in het Akensche- en Luiksche industrie gebied en Hn slotte het werken hier ter stede en in de omgeving van Belgische en soms ook wel van Duitsche arbeiders. Aangezien de werkgelegenheid belangrijk is verminderd, zal het vraagstuk, dat' hier aan de orde is, vanzelf oplossing vinden als de werkgelegenheid kan worden vermeerderd dan zoüden niet alleen industrie en werknemers en mid denstand, maar ook het algemeen be- lagig zijn gebaat en Maastricht zou zijn vroegeren bloei hernamen. De conferentie were te ongeveer 1 our der&r den Minister met een woord van dank aan de aanwezigen beëindigd. f p,pRAAOLOOZE TELEFOON^ iil! De Conferentie te Lausanne. De toestand te Konstantinopel. Lloyd George in het Lagerhuis. Ierland Vrijstaat. Frankrijk en Duitschland. Het Spaansche kabinet treedt af.. Pilsudski wijst de candidatuur voor het presidentschap af. Het proces Scheidemann. MARKTNIEUWS. Pomard of Volnay drinken op de gezond heid van Bourgogne, waar ons beider wieg gestaan heeft..Morgen zal Jean ne u niet meer hinderen." „En wat zult gij dan doen 'ik? Niets, maar gij "ik?" herhaalde de millionnair onge rust. .Natuurlijk. Gij zult den procureur der republiek berichten, dat Jeanne Fortier, uit de gevangenis van Clermont ont snapt, te Parijs rondloopt onder den naam van Lise Ferrin en dat mep zeker haar of haar spöor vinden kan bij hare dochter Lucie op de Bourbonkade, no. 9. 't Is zelfs niet noodig dat dit briefje ge- teekend wordt." Onmogelijk 1" antwoordde de val- sche Paul Harmant. Dat briefje zal ik niet schrijven." „En waarom niet „Omdat men niet zou nalaten mij Jeanne's arrestatie toe te schrijven." „Wie zou dat doen „Georges Darier.... Ik wilde haar in zijne woning doen arresteeren, doch hij beschermt die vrouw en heeft zich tus schen mij en haar gesteld." Zoo, -zoo Beschermt haar die ellen dige advocaat Dat moet een zonder ling tooneel geweest zijn!.... Stel mij eens op de hoogte." Paul Harmant deelde hier mede wat wij reeds lang weten. Ovide toonde blijkbare teekenen van ongeduld en was niet op zijn gemak. „Nu moet gij begrijpen," ging de mil lionnair voort, „dat wij niet kunnen doen wat gij van plan waartdat zou al te oa- voorzichtig zijn. Georges Darier zou bij het vernemen van Jeanne's arrestatie, waarvan de bladen onmiddellijk gewag maken, op hetzelfde oogenblik begrij pen, dat die van mij uitgaatReeds moet hij zeer zonderling gevonden heb ben wat ik bij hem wilde doen. Zeker zou er argwaan in zijn geest rijzen. En Jeanne zou aan alle nasporingen kunnen ont snappen, want wellicht is zij nu op haar hoede en bij hem een toevluchtsoord en bescherming gaan vragen.... Lucie kan Luv'en Labroue, haren vroegeren ver loofde gaan opzoeken en zich met hem naar den advocaat begeven.... Ik weet niet wat er gebeuren kan. Ik zie niet hel der in deze zaak, doch ik heb een voor gevoel dat ik met het grootste gevaar be dreigd word en mijn voorgevoel bedriegt mij gewoonlijk niet. Het is alsof rondom mij en tegen mij zich een verbond vormt, dat van dag tot dag, van uur tot uur drei gender wordtLucien Labroue ge looft aan Jeanne Fortier's onschuld, hij twijfelt aan Jacques Garaud's dood.... De advocaat Georges Darier, de neef van den pastoor, bij wien Jeanne gear resteerd werd, is van hetzelfde gevoelen en de schilder Etienne Castel ook al. Zij allen achten Jacque? Garaud nog in 't leven en zijn overtuigd dat Jeanne For tier onder de straf gebukt gaat, die hij zou moeten ondergaan." „Maar waarmede bemoeien zij zich toch mompelde Soliveau. Dan ging de valsche Paul Harmant weer voort „Eén vonkje is voldoende in 't midden dezer duisternissen om alles op te helde ren, een onvoorzichtig woord en alles is verloren, alles stort in met krakend geweld, en dat juist, nu Lucien op het punt staat mijn familie binnen te tre den, waardoor hem natuurlijk in alle eventualiteiten het stilzwijgen zal worden opgelegd, indien hij zijn eigen persoon niet even als mij met schande wil bela den In het gezicht der haven schipbreuk te moeten lijden, o dat is verschrikkelijk!" En met een krankzinnige beweging greep de millionnair het hoofd tusschen de handen. „Bedaard Bedaard 1" zeide Ovide. „Dan hebben wij kans wat verder te ko men. Er is volstrekt geen reden om te wanh' m, beste neef. Het ongeluk, dat u to- gr 1st kan gebeuren, dat erken ik, maai .et tegenovergestelde kan even goed waar zijn. Jeanne kan praten. Maar wat zal zij zeggen Dat zij onschuldig isSteeds hetzelfde liedje Vroeger heeft zij dat ge zegd en herhaald tot vervelens toe en toch werd zij veroordeeld Zij kan u her kennen, daarin hebt gij gelijk, maar dan zult gij toch wel weten te antwoorden Die vrouw is krankzinnig 1 Jacques Ga raud is dood Mijn naam is Paul Har mant en daarvan heb ik het onomstoot- baar bewijs in handen." „Maar," antwoordde de millionnair, „gij hebt wel weten te ontdekken dat Paul Harmant te Geneve is overleden, waarom zouden anderen dat ook niet kunnen Daarop viel niets te antwoorden. Ovide zweeg dus. „Ik herhaal dus, dat het gevaar zeer groot is." ging de vroegere Jacques Ga raud voort, „en 't zal nog steeds grooter worden, zoolang Jeanne Fortier onder de levenden blijft rondloopen." „Gij wilt haar dan van het tooneel doen verdwijnen vroeg Ovide op die pen toon, terwijl hij tot zijn medeplich tige boog. „Ziedaar de reddingsplank." „Denk er wel over na. Kan uwe mis daad voor u geen gevaarlijker gevolgen hebben dan eene herkenning Zoo Geor ges Darier, zoo Lucie weet dat gij Jeanne bedreigd hebt, zullen zij u dan ook haar tragisch uiteinde niet toeschrijven Jacques Garaud had zijn antwoord ge reed. „Ja, die gedachte zou bij hen kunnen opkomen, zoo er sprake was van eene misdaad." „En waarvan is hier dan sprake „Eenvoudig van toeval, dat den dood tengevolge heeft." „Ta, tal Dat is spoedig gezegd!.... De gerechtigheid is steeds vol argwaan En begint zij iets te mistrouwen, dan volgt er ^en onderzoek, zoo krachtig en zoo scherp ingesteld, dat de waarheid gewoon lijk schitterend voor den cfag komt.... Ja, ja, wat gij daar oppert, is gevaarlijk, zeer gevaarlijk 1" „Dan wilt gij niets wagen voor mij „Ik aarzel. Geen enkel vernuftig middel lacht mij toe. Wat gij mij zegt, staat gelijk met het nemen van een sneltrein naar het schavot „Ik weet het wel, het gevaar is niet weg te cijferen, doch wat het ook kostm moge wij moetenj't ongeluk weten af te wenden, dat ons dreigend boven 't hoofd hangt. Mijn ondergang zou ook de uwe zijn. Waar toch zoudt gij dan nog uw renten halen „Kom, komGeen dwaasheden, als ik u verzoeken mag. Armoede[en ellende zijn mij voortaan ondraaglijk geworden Moest ik mijn dagelijksch brood verdienen dan zou ik ilah honger omkomen „Waag dan alles voor mij en voor u Zij gij bereid vWij zullen zien. Hebt gij geen andere inlichtingen over Jeanne Fortier dan die gij mij zooeven verschaft hebt „Neen anders niets. Zij is brooddraag ster en wordt Lise Perrin genoemd. Zijt heeft hare dochter weergevonden. En deze woont wellicht bij haar. Meer weet ik er niet van." „En weet gij den naam der bakkerij niet die haar werk verschaft Paul Harmant schudde het hoofd op ontkennende wijze. „Welaan, dan zal ik mij nadere inlich tingen trachten te verschaffen.".,. Gij gaat dan aan jietwerk "ik moet wel."- Ij U n onweer, zonder schade aan te richten. De Da Farizeërs staan bekend als een secte maar hij' wil ntet' dat inspecteurs, beeren uit uit het Joodsche vo*Ik, die om de schijn- de stad met manchetten aan, hem komen zeg- heiligheid befaamd is. In het Nieuwe Testa- g?n: Schel„mt met merken, anders zult gij ment worden hun daden ontmaskerd. Nie- Zlek worden'" mand minder dan Christus zelf heeft hen ge- ?ee,n' d.f boer wordt raet nek als hij werkt, vonnisd. Zij worden vergeleken met slanjren Tel ?ls.hlJ des wlnte" achter de kachd Dl' en adderengebroedsel en witgepleisterde dan bnJ8' hli hoestbuien en ruziet graven. Er is geen ketter of hij heeft zijn letter, zegt het spreekwoord, en er is geen dwaas heid of zij vindt verdedigers onder de „ge leerden". En zoo is er ook een Engelschman, de geleerde R. Travers Harford, opgestaan, die de Farizeërs in bescherming genomen heeft en hen.... prijst als godvruchtige men sehen. We laten die wijsheid voor wat ze is, maar we moeten hier tocl\ even melding maken van de „neutraliteit" der „Haagsche Post", die zich niet ontziet, te schrijven dat het oordeel van Christus hier„onbillijk en partijdig" isl En het blad vervolgt: „Dit zijn scherpe en biltere woorden, die gesproken zijn in het heetst van den partij strijd. Wij herinneren het ons wel uit de ver- Aan het slot van zijn vaak toegejuichte rede spoorde rector van Kessel de boeren aan, hun zoons te laten profiteeren van het landbouw onderwijs en de algemeene ontwikkeling. En ten slotte: „trouw 't Knris, en trouw den ploeg." Wat denken de echte stedelingen wel van znlken gezonden kost? Die spreken dan van de „domme boeren" uit-het „donkere Zuiden". 't Wordt tijd dat de spraak gaat loopen over de domheid in de donkere steden De conferenties, welke de minister van Ar- kiezingsdagen, hoe men in den striid"va*n par- beid wekelijks hondt met de vertegenwoor- tijen en richtingen voor groote woorden en dl?ers ult de noodlijdende takken van nijver- ongemotiveerde insinuaties niet terugschrikt werden Maandagmiddag voortgezet met Sjacherpolitiek, kiezersbedrog en dergelijke 6611bespreking met belanghebbenden uit de liefelijkheden zijn de projectielen, waarmede textielindustrie. De voornaamste punten, men elkaar bestookt. Wanneer wij kahne, w m e vergadering een onderwerp van nuchtere Hollanders ons laten verleiden tot gedachtenwisselmg mtmaakten, betroffen het dergelijke verdachtmakingen, hoeveel feller nemen van tijdelijke beschermende maatre en hartstochtelijker zullen de wederzijdsche 8el<rn ,teSen de buitenlandsche concurrentie, beschuldigingen dan zijn geweest bij de im- plenging van den arbeidstijd en verlaging pulsieve opvliegende Oosterlingen uit den tijd van den aanvang onzer jaartelling. Zij zullen hunne woorden niet op een goudschaaltje hebben gewogen." Hier worden dus maar „eenvoudigweg" de woorden der eeuwige Wijsheid vereenzelvigd met verkiezingsjargon De „Haagsche Post", geen Roomsche kost, zoo is reeds voor lang gezegd. Hier hebben we weer een héél kras bewijs. '1 Is schandelijk, meer zullen we er niet van zeggen. En: wat moeten de Katholiéken, voor zoover er nog altijd dat blad met den.... ..aardigen inhoud lezen, wel van deze profa- werp tot wijziging der L. O.-wet niet vóór neerende taal van hun lijfblad denken?Dinsdag a.s. te behandelen. der productiekosten in het algemeen. Ook het bekende crediet aan Duitschland en de mar kentoeslag aan Nederlandsche arbeiders, die aan gene zijde van de grens werken, kwamen in den loop der discussies nog ter sprake. De Tweede Kamer heeft zich wederom vóór het beginsel van portvrijdom ver klaard. De Tweede Kamer heeft besloten het ont- Te midden van al het pessimisme, dat onze wereld van genot omzweeft, doet het goed ook eens een wanner klank te hooren over werklust en vreugde. Bij het 25-jarig bestaan van den R. K. Boe renbond te St. Michielsgestel sprak Rector v. Kessel de feestrede uit, waaraan we uit het „Huisgezin" het volgende ontleenen: I De houding van de „Eendracht" en de Federatie. In een Dinsdagmorgen gehouden vergade ring van de „Eendracht" en de Federatie werd besloten de afwachtende houding te laten varen en voor alle schepen de staking te proclameeren. De Kamer van Koophandel en Fabrieken „Spreker schetste het Rrabantsche volk als v00r Delft en omstreken, heeft aan de direc- een gemoedelijk volk. De Brabantsche boer ties en hoofden der voornaamste handels- en gaat ook wel gebukt onder de lasten, maar hij industrieele ondernemingen binnen het gebied weet op tijd die lasten van zich af te go-oien, der Kamer een adres gericht betreffende de hij stopt zijn pijp of stopt een hartversterker hooge tarieven der Nederlandsche Spoor- aehter de kiezen en viert feest. Waarom ons wegen, zoowêl wat het personenverkeer als Brabantsch volk in deze tijden nog lust heeft het goederenvervoer betreft, om feest te vieren? Omdat onzen boeren is in- De Kamer heeft in vereeniging met andere gescherpt, dat iedere dag genoeg heeft aan zusterinstellingen besloten te trachten, de zijn eigen zorgen en denken aan Christus' noodige stappen bij de directie der Ned. woord, niet bezorgd te zijn om wat wij mor- Spoorwegen te doen, teneinde afdoende ver gen zullen hebben te eten of te drinken. De laging der vervoertarieven te verkrijgen. Ter vroolijkheid en de gemoedelijkheid van den verkrijging van bewijsmateriaal doet zij een Brabantschen boer zit in zijn godsdienst en beroep op ondernemingen zoowel als recht- diep geloof, zij weten dat zij hier slechts kor ten tijd vertoeven en dat hun vaderland in den hemel is. Elkaar te helpen door de narigheden van het leven, dat is de grondslag van den Ned. Brabantschen Christelijken Boerenbond. Rector van Kessel sprak vervolgens een woord van bemoediging in deze sombere tij den. Spr. zei, dat men de toekomst niet al te zwart moet inzien. Als wij rekenen kunnen op uw echt godsdienstige gevoelens, als de Bra bantsche boer trouw blijft aan zijn geloof en werklust, dan zal hij ook bestand zijn tegen allen tegenspoed en stormen. Als wij trouw in den N. C. B. vereenigd blijven, man naast man 40,000 man sterk, dan hoeven we de toe komst niet zoo somber in te zien en dan zul len we altijd ons brood verdienen. Maar wij moeten niet meer van God eischen dan het dagelijksch brood, dat Hij ons beloofd heeft, niet meer van het leven willen genieten, want daarin ligt het geluk niet. Wjj hoeven voor de toekomst niet te vree zen, maar wel moeten wij ons wapenen met de liefde, godsdienstzin en arbeddslust. Jhr. nar. Van Sasse van Ysselt heeft too juist gezegd, dat de Kamerleden hier zijn, om onze wenschen te hooren. En dan zou ik wen- schen, dat wij ook in onze werkzaamheden niet zullen worden verhinderd, dat de Lan-d- streeks belanghebbenden, om voor 10 Dec. a.s. aan de Kamer mededeeling le doen van fei ten, waaruit kan worden geconcludeerd tot ondeugdelijkheid van de bedrijfstaotiek der spoorwegdirectie. In 't bijzonder zon de Ka mer gaarne vernemen, of en in hoeverre de hooge tarieven der spoorwegen aanleiding hebben gegeven tot het kiezen van andere transportmiddelen, en of niet bij vaststelling eener billijker tariefsregeling tot veelvuldiger vervoer per spoor zou zijn overgegaan. In October en November 1923 zal te Am sterdam een Internationale Tentoonstelling op gasgebied worden gehouden. Het doel dezer tentoonstelling zal zijn zoo veel mogelijk alle ondernemingen, waarbij gebruik van gas toepassing vindt, aanschou welijk en in werking voor te stellen, alsme de het aantoonen van het nut van toepas sing van gas in groote en kleine bedrijven, als fabrieken voor metaalbewerking, chemi sche fabrieken, inrichtingen voor het ver kantoorgebouwen, zoowel in de practijk van doctoren, tandartsen, als bij kappers, brood- en banketbakkers, slagers, melkinrichtingen, edel-m.etaalbedrijf, kortom bij alle toestellen voor huishoudelijk en wetenschappelijk ge bruik, alsmede van alles wat op de gasfabri- cag,e betrekking heeft. Ook zal er een histo- risj\ overzicht aan wv:den verbonden. ue tentoonstelling zal gehouden worden in het ruime gebouw van de Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-In dustrie", aan de Ferd. Bolstraat. De tentoonstelling zal geopend vrorden op 13 Oct. 1923 en gesloten 11 Nov. 1923. Om de belangstelling voor df. talrijke toe passingen v%n gas te verhoogen, de kennis making m*t diverse toestellen te doen toe nemen, Cestaat het voornemen om tijdens de tentjonstelling voordrachten en demon- stratify over verschillende onderwerpen op gasgebied te doen plaats vinden en fabri kanten en andere vakkundigen in de gele genheid te stellen de bezoekers voor te lich ten over de beteekenis en belangrijkheid hunner inzending. Inzendingen worden verwacht vóór 15 Ja nuari 1923. Bovenstaande bijzonderheden zijn ontleend aan een circulaire van den directeur der Gemeente Gasfabrieken van Amsterdam, dr. L. J. Temedën, tevens voorzitter van het tentoonstellings-comité, waarvan het secre tariaat is gevestigd Amstel 1, te Amsterdam. illin ft ffll lltltt LAUSANNE, 5 December. De commissie voor de engten is tegen morgenochtend 11 uur bijeengeroepen. Men ziet in deze convo catie de bevestiging van een intergeallieerd accoord, en krijgt den indruk van een alge meene ontspanning. LAUSANNE, 5 December. De marine-des kundigen van de geallieerde mogendheden zijn het vanochtend eens geworden over den tekst van één eenig ontwerp, dat zal onder worpen worden aan het onderzoek van de. commissie voor de engten. De sub-commissie voor de economische kwesties is verdaagd, zonder tot een con clusie te kunnen komen, aangezien de Tur ken weigeren, op welke wijze ook de kwes tie te bespreken van de vergoeding, aan bui tenland sche maatschappijen, van tijdens den oorlog geleden schade. LONDEN, 5 December. Men verwacht, dat de geallieerde inzichten over het vraagstuk van de engten, morgen door lord Curzon, die voorzitter is van de betrokken commissie, zullen worden meegedeeld. De berichten uit Lausanne verklaren, dat er volledige over eenstemming bestaat tusschen de maritieme en militaire deskundigen der geallieerden. De meening, vandaag algemeen te Londen verkondigd, is, dat, zoo iemand door de Rus sische voorstellen opgeschrikt is, het de Tur ken moeten zijn. Indien het denkbaar ware, dat men deze voorstellen werkelijkheid zou laten worden, dan zouden zij eerlang, indien zich het niet ondenkbare geval voordeed, dat de betrekkingen tusschen de Russen en Tur ken gespannen werden, buitengewoon on- voordeelig voor de Turken blijken. KONSTANTINOPEL, 5 Dec. Refet pasja heeft de opheffing gelast van de gemengde rechtbanken te Konstantinopel, die trouwens niet meer in functie waren sinds de invoering van het nieuwe bewind. LAUSANNE, 5 Dec. De Turksche afvaardi ging verzekert, dat het volkomen onjuist is, dat de toestand der Christenen te Konstan- nopel aanleiding tot ongerustheidgeeft. LAUSANNE, 5 Dec. De Heilige Stoel heeft aan de voorzitters van de conferentie te Lausanne de volgende nota meegedeeld: De Heilige Stoel ontvangt dagelijks veront- zijn regeering te verwezenlijken, die in vree lzamen arbeid wenscht me le te werken aan de handhaving van die politieke en eco nomische stabiliteit van Europa, welke al leen na zoo groote beroeringen de volken in staat zou kunnen stellen, in weler- zijdeoh vertrouwen hun ontwikkelingsgang te hervatten. Blij wilde het bewij3 van den oprechte wensch van zijn regeering leve ren, dat tusschen Frankrijk en Duitsch land binnen het raam van het vredesver drag, de grondslag van hun onderlinge ver houdingen, de voo rden vooruitgang van die nieuwe wereld onontbeerlijke betrekkingen zouden kunnen worden hersteld en ontwik keld. Hij bracht daarvoor, naast een harts tochtelijke waarheidsliefde en het streven naar het houden van de juiste maat, zooals de Eransöhe traditie is, het onverzettelijke voornemen mede, om de reohtea van Frank rijk te handhaven en de rechten van Duitschland te eerbiedigen. Hij vertrouw de erop; dat de president en de Duit sche regeering hem daarbij zouden steu nen, aangezien anders zijn werk gevaar zou loopen, niet al zijn vruchten te dragen. De rijkspresident antwoordde o.a.: De regeering van het Duitsche rijk zal alles doen om die stabiliteit in de betrekkingen te vestigen, welke het doel van het heden is. Dat gevoel voor maat en waarheid, waar over de gezant het had, zal daarbij van overwegend belang zijn. De gezant zal, als hij den steeds ernstiger wordenden toestand van het Duitsche volk leert kennen, de gelegenheid vinden om met zijn rijke di plomatieke ervaring den vrede te dienen. LONDEN, 6 December. Lloyd George heeft zijn eerste redevoering in het nieu we parlement gehouden, over de ontwik keling van den landbouw. Hij sprak van de tweede bank aan het lage gedeelte van den oppositie-kant, en had een groot en belangstellend gehoor. Hij steunde het na- tionaal-liberale amendement op het adres van antwoord, waarbij werd aangedrongen op een samenvattend onderzoek naar de ruslende berichten uit Konstantinopel. De Eu-1 ropeesche Christenen zijn door een paniek geheele werkgelegenheid in den landbouw, aangegrepen. Velen gaan weg, velen zijn zelfs niet in staat, weg te gaan. Zij, die de stad wenschen te verlaten, moeten zich schrifte lijk verbinden, daar niet terug te komen. De goederen worden onder sekwester gesteld. De bezittingen der Europeanen en godsdien stige orden loopen grootelijks gevaar. Men vreest voor de aankomst van ongeregelde ben den en de noodlottige gevolgen, die daaruit zouden kunnen voortspruiten. De Armeniërs, die geen onderdak hebben, gelooven, dat zij nog meer gevaar loopen dan de anderen, en zijn ten prooi aan een waarlijken doodsangst. Waar hij de conferentie, die te Lausanne is bijeengekomen, ten einde den vrede in het Oosten te herstellen, wijst op deze zaken, verzoekt de Heilige Stoel haar met klem, uit naam van de menschelijkheid, de snelste en doeltreffendste maatregeien te nemen om deze reeds zoo zwaar beproefde bevolvingen gerust te stellen. KONSTANTINOPEL, 5 December. Gisteren heeft er een ernstig incident plaats gehad. De Turksche politie verhinderde de insche ping van Grieken en Armeniërs, die Kon stantinopel verlieten. De Engelschen bezetten het helastinggebouw Troepen met machine-, geweren beschermden de inscheping. 1 stlS lets was' M no? W 200 De Turksche politie verhinderde vanmiddag duurzamen van levensmiddelen, limonadefa- brieken, restaurants, rijwielfabrieken, vulca- denden te Spreken, wees er Op, dat het niseerinrichtingen, enz. enz., centrale ver-1 vraagstuk der vreemde werklieden te warming voor hotels, kerken, scholen, groote Maastricht feitelijk hierop neerkomt. de ontscheping van vluchtelingen aan boord van een Fransoh stoomschip uit Samsoen, niettegenstaande de Italiaansche politie daar toe toestemming had gegeven. De geallieerde hooge commissaris houdt zich bezig met dit incident. LONDEN, 5 Dec. De koning heeft de wet nopens de ïersche grondwet bekrachtigd. LONDEN, 5 December. T. M. ftealy, de voortreffelijke ïersche nationalist, die meer dan 30 jaar lid is geweest van het Bngelsohe parlement, Is benoemd tot eerste gouverneur- generaal van den Ierschen vrijstaat. LONDEN, 5 December. In een iftterview met de Evening News heeft Healy, de gou verneur-generaal van den Vrijstaat, gezegd, dat zijn eerste ideaal zou zijn de vriendschap tusschen Engeland en Ierland te herstellen. Hij streefde er ook naar Noord- en Zuld- Ierland tot een betere verstandhouding te brengen. In een beschouwing van den ^tlge- meenen toestand in den Vrijstaat verk'aarde Healy met nadruk, dat het deel van de be volking, dat tegen het Engelsoh-Iersche ver drag is, kleiner is dan 1 percent. Deze frac tie is alleen geducht, omdat zij gewapend is. BERLIJN, 5 December. Bij het over handigen van zijn geloofsbrieven hield de Marguirie een redevoering, waarin hij zri- de, dat hij alles zou doen om het doel van tot opbeuring daarvan en, dientengevolge tot hulp aan de werkloozen. Hij weos op de waarschijnlijkheid, dat zelfs het herstel van normale toestanden in den handel niet tengevolge zou hebben, dat velen van hen, die thans werkloos zijn, werk vonden. De eonige oplossing van het werkloosheids vraagstuk is een verstrekkende en drastische behandeling van het landbouwvraagstuk. Hij vestigde de aandacht op het geringe percen tage van de bevolking, dat in Engeland in den landbouw werkt, vergeleken met het vasteland. Hij zeide, dat enkele kanten van het vraagstuk de toekomst vervulden met groo te onzekerheid, twijfel en angst. Terwijl de groote oorlogssohulden van onze mede dingers op het vasteland verminderd waren, dank zij de inflatie, had aan don anderen kant alleen Engeland een schuld, die on aangetast blqpf, en zelfs steeg, hetgeen ons in zekere mate kon achteruit kotten. Bonar Law antwoordde hem én zeide dat, hoewel een binnenlandsche schuld een ern stig was als een buitenlandsdie schuld, het' geen beteekent, dat het geld uit het land ging. Hij meende, dat Lloyd George een tamelijk overdreven denkbeeld had gegeven van den omvang, waar tos de Engelsche landbouw zich kon ontwikkelen, en ver klaarde, dat die ontwikkeling niet verder dan een zeker punt kon worden gevoerd, gegeven de bestaande oms'andiglieden, zon der hetzij protectie, hetzij subsidie, welke beide uitgesloten waren. Hij was bereid, te spreken met Lloyd Georga en andere leden, die daarin belang stelden, over de wenschelijkheid van het voorges'elde onder zoek en zag niet in, waarom een dergelijk onderzoek niet zou worden gehouden. MADRID, 5 December, Het kabinet is af getreden. MADRID, 6 December. In de KameT hebben zjch in den loop van de bespreking van de jongste kabinetscrisis, het aftreden van den Kamervoorzitter en de beschuldigingen tegen het kabinet Allende Salazar levendige botsin gen voorgedaan, met name tusschen Sanchez Guerra, den minister-president, Maura, den ouden conservatieven leider Camdo en La- cierva. De minister-president verzocht den voorzit ter van de Kamer de zitting op te heffen. De regeering, zei hij, is al lang en breed afgetre- den. „Ik ga meteen naar het paleis om den koning mijn ontslag aan te bieden.''' Sancfié# Guerra zette daarop zijn hoed op en ging. Op dat oogenblik wierp Cambo zich op Lacienpu dien hij trachtte te slaan, wat zijn vrienden hem beletten. Er ontstond groote beweging: waarbij men stokken en vuisten door de lucht zag zwaaien. Op de publieke tribunes ging het eveneens heet toe. De vergadering werd ten slotte opgehewsn. MADRw, December. De koning heeft het ontslag van het kabinet aangenomen. Het aftreden van het kabinet is in hoofdzaak aan twee oorzaken toe te schrijven, het aan dringen van den minister-president, dat de Kamer zich zou uitspreken over het aftreden van Bngallal en de kritiek op Sanchez Guerra, omdat hij een portefeuille had gegeven aan Lacierva, die deel heeft uitgemaakt van het ka binet Maura, waaraan verscheidene leden een deel van de verantwoordelijkheid toeschrijven voor de ramp van Melilla. WARSCHAU, 5 December. Het staatshoofd is verschenen in de bijeenkomst van de vier Kamerclubs, welke zich hadden uitgesproken ten gunste van zijn candidatuur voor het pre sidentschap en heeft verklaAd, dat hij geen candidatuur wenschte te aanvaarden en dat zijn besluit dienaangaande onherroepelijk ia. LEIPZIG, 6 December. De eisch tegen d» beide beklaagden in het proces Scheidemann luidt 11 jaar tuchthuis met 10 jaar verlies van burgerlijke eererechten 'en bovendien nog tegen Oelschlager drie maanden gevangenis wegenj onbevoegd bezit van wapenen. PURMEREND. 5 D.c. V.raurkt. 10 partijen kleine fabriekskaas 59, met rijks- merk 57,50; Tl partijen kleine boerenkaas, 55 met rijksmerk 56,50; 675 K.G. boter, 2.25—2.30 per K.G, 275 vette runderen 0,801.30 per K.G., handel matig, 244 melk en gelde 125450 per stuk. 8 stieren. 50 paarden 150250 rer stuk, handel stug. 51 vette kalveren 1.301.80 per K.G,, han del matig, 168 nuchtere kalveren v. d. slacht 1040 per stuk, handel stug, v. d. fok 16— 32 per stuk, handel stug. 310 vette varkens v. d. zouterij 9094 per K.G. per K.G., han del matig, v. d. slacht 11.05 per K.G,, han del matig. 57 magere varkens 3055 pér stuk, handel stug. 97 biggen 1216 per stuk, han del stug. 1119 schapen 3554 per stuk, han del matig. Overhouders 2438. 56 ganzen 57. 68 kokken. 35 zwanen 910. Kippen eieren 1214 per 100 stuks. 200 zak appelen 13 per zak. 150 zak peren 14 per zak. GRONINGEN, 5 Deo. Vee. Küf- en melkkoeien le soort f 400450, 2e soort f 300—350, 3e koort f 200275, kalfvaar- zen le soort f 275325, 2e soort f 175 225, stieren le soort f 0.880 90, 2e soort f 0.88—0.90, 2e soort f 0.68—0.70, slacht vee le soort f 1.151.18, 2e soort f 1— 1.08 per K.G. slichtgew.; ve te kalveren le soort f 1.201.30, 2e soort f 1.101.20 per K.G. slachtgewicht; weideschapen le soort f 3037, 2a soort f 2924, melk- scbapen f 1822, ve e lommeren f 28— 33, weidelamme.ea f 1525, ve te schap pen le soort f 4852, 2e soort f 4042, laapvarkens f 3540, biggen f 1622, f 2.503 per week), velte varkens f 0.94 0.C6, 2e soort f 0.900.92. Londen~cha varkens f 0.740.76, zouters f 0.83—0.90. Aanvoer .281 ve'.te koelen, 179 vette kal veren, 696 kalf- en melkkoeien, 69 stieren, 693 schapen, 540 vette Londensche varkens, 484 magere varkens en biggen. Eieren lager, f 1012 per 109 stuks. De handel in me'.kvea was prijshoudend. Slachtvee bij grooten aanvoer minder vlug en tot iets lager prijzen verhan led. Stieren eveneens iets lager. Ve'.te kalveren ruim prijshoudend, nuchtere lager, f 1016 per stuk. Wolvee onveranderd. Ve te en Lon densche varkens iets hooger, zouters en loop varkens lager, biggen prijshoudend. PURMEREND, 5 Dec. Ka-as. Aanvoer 10 stapels fabrieks- f 51, met rijksmerk f 57.50; 11 stapels boeren- f 55, met rijksmerk f 56.50. Boter. Aanvoer 675 Kg. f 2.252.30 per Kg. Vee. Aanvoer 530 runderen, w.o. 275 vette koeien f 0.80—1.40 per Jig.; gelde koeien f 125—240; melkkoeien f 200— 450: 51 vette kalveren f 1.60—1.80 per Kg.: 168 nuchtere kalveren, slachtkalveren f 10—40, fok- en mestkalveren f 1632; 8 stieren f0.80—1.10 per.Kg.; 50 paar den f 150—250 310 vette varkens f 1— 1.05, zouters f 0.90—0.94 per Kg.57 magere varkens f 30—55; 97 biggen f 12—16; 1119 schapen en overhouders vette schapen f 3554, overhouders f 24 —38; 80 bokken en geiten f6—20 per stuk. Handel in vette koeien levendig prijs houdend, «melk- en geldekoeien stug, kalveren en schapen vlug prijshoudend, vette varkens matig met terugloopende prijzen. 35 zwanen f 9*-10; 56 ganzen f 5—7 per stuk. Eieren. Kippen- f 12—14 p. 1Q0 stuk®. Fruit .200 zak appelen f 13; 150 zak peren f 1—4 per zak. GOUDA. Veiling van 4 Dec. Sprui ten le soort f 711.60, idem 2e soort f 1.70-3.80; Witlof le soort f34—35, i<L 2e soort 19; Uien f 0.70—3; Kroten f 0.90—3 per 100 Kg.; Roode kool f 4—7: Gele Savoyekool f 0.703.60; Grooene id. f 1.20—3.60; Boerenkool f 1.602.50 per 100 stuks; Andijvie f 0.38—0.80 per kist: Selderie f 1.50—2.10; Knolselderie f 6— 17 per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6