STADSNIEUWS Memorie van antwoord op de afdeelingsverslagen der Gemeentebegoooting. HET LONDEN MONSTERHUIS SMOKING-COSTUUM nieuwste model, eerste klas zijde gevoerd Heerenweg 271 A rd. b/d. Schouwtjeslaan Geen filialen Gesloten huls Verschenen is de Memorie ran Antwoord op de Afdeelingsverslagen der Gemeentebegroo- ting, dienst 1923. Vooraf gaat het advies van de Commissie van Bijstand in het beheer der gemeente-finan- ciën. Zij bericht accoord te gaan met de hui dige belastingheffing mits de 3 pet. evenredige heffing zoude kunnen verdwijnen. Ten opzichte van het grondbedrijf adviseert de commissie de rente van de gronden op die gronden te doen bijschrijven alsmede de terreinen enz, in ge bruik bij de lichamelijke opvoeding in hel grondbedrijf op te nemen. De commissie kan zich overigens met de begrooting vereenigen. Algemeene Opmerkingen. In de afdeelingen werd bij hel houden van Algemeene Beschouwingen de opmerking ge maakt dat het lastig en niet doende is de be grooting te onderzoeken zonder dat de reke ning 1921 is afgesloten. Gevraagd werd welke opdracht is gegeven door het Dagelijksch Bestuur aan de besturen der organisaties, die zitting hebben in de com missie voor georganiseerd overleg inzake het onderzoek der begrooting 1923. De leden, die deze vraag stelden meenen dat die organisaties door de uitlatingen en voorstellen in hun rap port gedaan de gestie van den Raad aantasten, Wat niet kan worden toegelaten. Is haar die opdracht gegeven' of zijn rij eigener beweging tot dit rapport uitbrengen overgegaan? Als voorbeeld wordt gewezen op het advies inzake het beheer der Stadsbibliotheek. In de derde afdeeling werd ook bezwaar gemaakt tegen de nota van de commissie uit de organisaties be treffende het onderzoek der Begrooting. Zij meenen dat dit de taak des Raads is en enkel technisch administratief advies door de com missie zou kunnen zijn verstrekt. Exige leden wijze op het bericht in de pers, dat door het veranderde cijfer van 6>i in 3 boven do 100 opcenten en zoo mogelijk door het vervallen ook van 3 er vermoedelijk het volgende jaar geen opcenten zal "worden gehe ven. Toch is er nog plm. f 450.000 als bedrag te heffen wat een cijfer 14 2 pet. boven de 100 opcenten zal noodzakelijk maken, waar door dan zou blijken, dat de mededeeling in de pers onjuist is. De volgende vraag werd gesteld: Wenschen B. en W. het loon van lien, die in gemeente dienst zijn te verlagen, wat blijkt uit de intrek king van de vaeantie-toelagen? Gaarne zouden zij daar een beslist antwoord op willen hebben. Hoe groot is het bedrag, dat vrij komt, wan neer de periodieke verhoogingen voor de amb tenaren met een salaris boven de f 3.000 per jaar en de vaeantie-toelagen boven hetzelfde bedrag genoemd, worden ingehouden? Hoeveel bedragen de belastingkohieren, Rijks inkomstenbelasting dienst 19221923? Een lid vraagt aan B. en W. of zij bereid zijn een paar woorden te wijden in hun ant woord aan de in het bezuinigingsrapport ge maakte opmerkingen. De opmerking wordt ge maakt, dat de gemeente te veel ambtenaren in dienst heeft. Dat lid wenscht te weten of de loonen voor extra verrichtingen, daarvoor nu wel noodig zijn? Een der leden (waarbij enkele anderen zich aansluiten) maakt bemerkingen over de be grooting Openbare Weiken, waarop herhaalde- li* voorkomt een post voor aangenomen weifc en daarnaast telkens een post: buiten aanne ming. Gaarne zou hij deze laatste posten tot 10 pet. willen zien verminderd, omdat begroo tingen, zoo toch geen houvast geven. Tevens richt hij een vraag tot B. en W. Hoe zij denken over een wijziging Zakelijke belas ting op het bedrijf. Of deze kan worden ge schrapt of wijziging in de bestaande regeling van Burgemeester en Wethouders is te ver wachten overeenkomstig andere plaatsen? Nog wenscht een der leden de resultaten te weten van den bezuinigingsdienst door Burge meester en Wethouders in het leven geroepen., In de tweede afdeeling vond men de begroo ting geflatteerd. Men wilde de progressieve in komstenbelasting weder invoeren. De opbrengst der bedrijven werd te groot geacht. Wij komen er nooit meer af, werd gezegd. Opgemerkt werd dat de zg. vliegen do win kels oneerlijke concurrentie kunnen aandoen aan den gevestigden middenstander.. Gevraagd werd of de gemeente dergelijke bedrijven niet belasten kan voor speciale diensten als Reihi- gin, Brandweer, bewaking enz. Ten slotte wordt door een lid gevraagid wat nu in verband met de thans afloopende le gislatieve periode speciaal door dit Democra tische college van B. en W. is tot stand ge bracht. Verder hoe het staat met de uitvoering avn het urgentie-program van de S.D.A.P. Antwoord van B. en W. Op al deze vragen antwoorden B. en W. als volgt: Dat het juister is, dat de rekening van 1921 is vastgesteld, althans aan den Raad is aange boden, vóór de begrooting voor 1923 in be handeling komt, mogen wij niet ontkennen. Dat het niet doende zou zijn, die begrooting te onderzoeken, schijnt ons eenigszins over dreven voorgesteld, omdat toch met de hoofdzaken van de resultaten vn 1921 in oos ontwerp rekening werd gehouden. Ten opzichte van de gemeenterekening van 1921 wordt medegedeeld, dat deze, wat den gewonen dienst betreft, een nadeelig saldo van pl-in. 1.680.000 zal aanwijzen. Dit na deelig saldo zal op den dienst van 1922 wor den overgebracht om te worden gedekt uit de ontvangsten over 1921, welke, na het slui ten van dezen dienst ontvangen, op den dienst van 1922 worden verantwoord. Alleen voor ontvangstee uit belastingen, wordt een bedrag van pl.m. 1:600.000 geraamd. Had den deze ontvangsten administratief op den dienst van 1921 verantwoord kunnen wor den, dan zou het saldo van 1921 een geheel ander beeld vertoonen. Het verzoek aan de organisaties tot me dewerking aan de bezuiniging in den vorm van het uitbrengen van advies omtrent de door de directeuren ingediende begrootimgen, is namens ons college mondelings gedaan door den voorzitter der Centrale Commissie van Overleg in de vergadering dier commissie. Dat dit moet leiden tot aantasting van de gestie van den Raad kunnen wij niet toege ven; men verlieze intusschen niet uit het oog, dat eene eerste proefneming nooit volmaakt is. Of, en zoo ja hoeveel evenredige belasting voor 1923-24 zal moeten geheven worden, zal de naaste toekomst leeren. Wat betreft eventueele loonsverlaging van het gemeentepersoneel meenden wij duidelijk genoeg geweest te zijn: noch in de begroo ting, noch in de toe'ichting, noch in ons be geleidend schrijven is op dit punt eenig an- der voorstel te vinden dan de inhouding van den vaeanlietoeslag. Het bedrag, benoodigd voor de periodieke verhoogingen van de ambtenaren met een salaris boven 3000, bedraagt 13.000; voor de vaeantietoeslagen aan diezelfde amb tenaren 17.000. Begint men te tellen bij de salarissen boven 2500, dan zijn die bedra gen respectievelijk 20.000 en 25.000. De kohieren der Riiksinkomstenbeinsting dienst 1922—1923 zijn nog niet bekend. Hef lid, dat vernomen heeft dat de gemeen te te veel ambtenaren in dienst heeft, is bliikbnar niet juist ingelicht. Op dit oogen- blik althans, nu nagenoeg alle. losse ambte naren zoowel als vele losse werklieden in den loop van den tijd zijn onts'agen, geloo- ven wij niet dat in die richting nog beper king van eenig belang te bereiken is. Hier en daar dienen echter posten voor losse werkkrachten geraamd te wprden met het oog op zich meermalen voordoende bijzon dere omstandigheden. Ons standpunt omtrent wijziging van de zakelijke belasting op het bedrijf is U be kend, en kan ten overvloede blijken uit ons praeadvies op de motie-van Liemt e.a., dat bij het verschijnen van dit raadstuk aan Uwe leden reeds is toegezonden of U anders spoe dig bereiken zaj. Gevraagd wordt de resultaten op te geven van don bezuinigingsdienst, en of aan deze ambtenaren eene taak is opgedragen. Inder daad is aan hen de laak opgedragen om elk voorstel, waarmede de gemeentekas, hetzij, in meerdere of mindere mate, wordt bezwaard, onder de aandacht te nemen en ons van ad vies te dienen, c.q. voorstellen te doen, die op goedkoope wijze tot hetzelfde doel kun nen leiden. Geleidelijke stelselmatige en ge stadige bezuiniging is daarvan het resultaat, hetwelk in deze begrooting weerspiegeld wordt. Wij kunnen niet accepteeren het verwijt, dat de begrooting geflatteerd zou zijn. Het zou ons overigens gemakkelijker geweest zijn deze beschuldiging te weerleggen, wan neer althans enkele posten genoemd waren, bij de raming waarvan wij blijk gegeven zou den hebben van een te optimistischen blik. Wij mogen thans volstaan met de verklaring, dat geen uitgaafpost lager geraamd is dan wij in gemoede overtuigd zijn, dat er voor 1923 op zal moeten worden uitgegeven, geen ont- vangpost hooger dan wij met recht kunnen verwachten, dat de inkomsten nit die bron zullen toevloeien. Van wederinvoering der progessieve im- worden, daar in de 100 opcenten op de Rijksinkomstenbelasting de progressie niet tomstenbelasting kan moeilijk gesproken het minst voor de hoog-ere inkomens ten volle tot uiting komt. Voor wat betreft de opm. omtrent te groo- te opbrengst der bedrijven, verwijzen wij naar o-nze meening, geuit zoowel bij vorige memoriën van antwoord als bij de debatten in den Raad De z.g. „vliegende winkels" kunnen niet anders worden belast dan: le. in de zakelijke bedrijfsbelasting, wan neer er 10 of meer personen werkzaam zijn met een inkomen van minder dan f 2500.— 2e. in de inkomstenbelasting of in de forensenbelasting, wanneer exploitanten bui ten de gemeente wonen 3e. bij uitstallingen op den openbaren weg in de precario-belasting; Art 240 van den gemeenteweg geeft geen heffingen aan, welke in het bijzonder op deze winkels zouden kunnen worden toegepast. De vraag „wat in verhand met de thans afloopende legislatieve periode speciaal door dit democratisch college van Burgemeester en Wethouders te tot stand gebracht" is in haar aard reeds tegenstrijdig. De le gislatieve arbeid is „des Raads" en het antwoord op de vraag geven de laatste jaar gangen van het verhandelde in de verga deringen van den Raad der gemeente Haar lem. Daar wij ons de uitvoering van hot ur gentieprogram van de S. D. A. P. nimmer tot taak gesteld hebben, kan de vraag, hoe het staat me»t die uitvoering, verder bui ten -beschouwing blijven. t De gewijzigde vorm, waarin het gemeen teverslag dit jaar voor het eerst verschijnt, heeft eenige vertraging doen ontstaan; die vereenvoudiging zal, hopen wij, oen volgend jaar integendeel tot spoediger verschijning leiden. Speciale pwpien. Eet werk der Wethouders. Door een lid werd gevraagd hoeveel uren de Wethouders besteden aan het uitoefe nen hunner functie. B. en W. antwoorden hierop: De Wethouders besteden zooveel uren aan het uitoefenen hunner functie als voor eene richtige vervulling hunner taak noodzake lijk te. Presentiegeld Raadsleden. Eén der leden spreekt de meening uit, dat de Raad een voorbeeld van zuinigheid moet geven en wenscht, zoo mogelijk, het presentiegeld teruggebracht te zien tot f 5. Een ander lid spreekt deze meening te gen, omdat hij meent, dat het bedrag ze ker altijd moet inhouden minstens het ver zuim, dat een lid heeft als hij in het alge meen belang moet verzuimen en daarvoor verlies in arbeidsloon heeft. B. en W. achten geen termen aanwezig om een voorstel te doen, te minder waar wij indertijd voorstelden het presentgeld te stellen api f 10. In alle afdeelingen werd. gevraagd het salaris van den heer Schram, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand te verhoogen tot f 900 of f 1000. Met alle waardeering voor de wijze, waar op deze ambtenaar zijne taak vervult, ach ten B. en W, thans niet gerechtigd een voor stel tot hoogere bezoldiging te doen. Ambtenaren. Enkele leden doen het verzoek mede te deelen onder welken post helt salaris voor den ambtenaar belast met de Multigraaf is ondergebracht. Nog een lid vraagt: of het wel noodig is, dat de afdeeling zoo groot moet blijven ^ngericht nu deze afdeeling zooveel werk aan het Rijk heeft moeten overdragen. Een aantal leden uit den wensch het aantal hoofdambtenaren niet verder uit te breiden. B. en W. antwoorden: De kosten van de Multigraaf en das ook die van de bediening zijn gebracht onder de raming voor den post volgn. 145, on derdeel b „druk- en bindwerk". Hoewel door de overdracht van de In komstenbelasting aan de Rijksadministratie de werkzaamheden, verbonden aan de aan slagregeling, vervielen werd de grootste be perking van arbeid verkregen op de inning der belasting, .welke echter buiten de 4e afdeeling omging. Tegenover bovenbedoelde vermindering staat echter eene belangrijke vermeerdering van werkzaamheden, doordat na de over dracht der inkomstenbelasting: a. de bemoei ingen der gemeente voor de forensenbelas ting zeer toenamen; b. werd ingevoerd de zakelijke bedrijfsbelasting; c. werd ingevoerd de progressieve schoolgeldheffing; d. de straalbelasting werd uitgebreid met de onge bouwde eigendommen; e. de belasting op ver- makelijkheden werd uitgebreid door .de be kende wetswijziging; f. de onderzoekingen in zake de bijdragen voor verpleging van krank zinnigen aan de 4e afd. werden opgedragen; j 9. de onderzoekingen in zake afgifte bewijzen van onvermogen van de politie werden over- gebracht naar de 4e afd. Ondanks al deze nieuwe werkzaamheden werd het personeel verminderd met 14 man (hoofdzakelijk tijdelijk personeel). Het is dan ook de vraag of op den duur de 4e afd. wel over voldoende werkkrachten beschikt. Het ligt niet in de bedoeling van B. en W. het aantal hoofdambtenaren onnoodig uit te breiden. Centrale Verwarming Raadhuis. Een verzoek wordt gedaan kostenbereke ning over te leggen voor aanleg van Centrale verwarming van het Raadhuis en Statenzaal; benevens de kosten van verwarming, die dat systeem meebrengt, in vergelijking met het thans gevolgde. Het beantwoorden dezer vragen was in zoo'n kort tijdsbestek voor B. en W. niet wel mogelijk. De aandacht van het college is echter hierop gevestigd. Naar aanleiding van vragen wordt het vol gende geantwoord: De inrichting van een centraal inkoop- bureau van schrijf- en bureaubehoeften is in vergevorderden staat van voorbereiding. Ingevolge de nader bekend geworden be palingen in zake de verzending per post van stukken betreffende den openbaren dienst, zullen de door de gemeente te verzenden dienststukken in het vervolg niet meer vrij gesteld zijn van port. De kosten, welke hieruit voor" de gemeente voortvloeien, wor den begroot op ongeveer 2,500. Havendienst. De havendienst heeft aan de Kampervest een kantoorgebouw in gebruik, dat weinig dienst doet. Gevraagd wordt of dat zou kun nen worden opgeheven en de nog noodige werkzaamheden over te brengen naar de bruggen of naar kantoor Koudenhorn. De opheffing van het Zuiderhavenkantoor antwoorden B. en W., maakt reeds een punt van overweging bij ons uit en zal vóór 1 Januari 1923 haar beslag krijgen. Openbare Werken. Meerdere leden vragen of B. en W. maat regelen kunnen treffen, dat de verhouding tusschen Openbare Werken en het College een betere wordt als tot dusver het geval is geweest. Meerdere leden maken bezwaar, dat aan bepaalde functionarissen extra vergoedingen worden gegeven, als voor Directeur grond bedrijf en dergelijken. B. en W. verbazen zich over het stellen van bovenbedoelde vraag, aangezien ons niet bekend is, dat de verhouding tusschen ons college en „openbare werken" niet goed zou zijn. De vergoedingen waartegen meerdere leden bezwaar maken, zijn door den Raad vastge steld. .Zij zijn van oordeel, dat in de gevallen/ waarin thans en extra vergoeding gegeven wordt, dit zeker gerechtvaardigd is. Een lid vraagt: of het bedrag groot 20.000 voor salaris van de ambtenaren, die werk zaam zijn grondbedrijf niet te hoog is. Een der leden wijst nogmaals op het groote verschil tusschen begrooting en uitgaaf. In 1920 werd begroot 30,045 en werd uitge geven 108,993,94%. Het uitgetrokken bedrag van 20,000 komt B. en W. niet te hoog voor. Overigens wordt verwezen naar het antwoord op eene den zelfden post betreffende vraag onder „grond bedrijf". Hel is niet juist om hoer van over schrijding te spreken, omdat, alvorens1 met uilvoering van werkzaamheden werd begon nen, het krediet telkens werd verhoogd. Zoo werd toegestaan voor verbouw Bad- en Zweminrichting Houtvaart 19,000, idem verbetering Vischmarkt pl.m. 4,400 voor onderhoud noodwoningen 2,370 enz. enz. Voor jaarwedde van den bewaarder (Prin senhof) wordt nader voorgesteld 616,67. Spaarndammenaeg. Wat wordt er gedaan met den Spaarndam- merweg en daaraan grenzende slooten; zou men deze niet kunnen dempen? Deze weg is in onderhoud en beheer bij de gemeente, en ligt groolendeels in de gemeente Schoten. Verbeteringen aan dien weg zullen w >rden overwogen, indien eigenaars van aan grenzende perceelen daaromtrent een verzoek aan het gemeentebestuur van Haarlem rich ten. Die aanvragers betalen dan ook een deel der kosten. De bestrating. Eenige leden meenen, dat er, gezien onze bestrating te weinig straatmakers zijn. Eenige andere leden meenen, dat dit niet het geval ij, maar dat B. en W. meer in wij ken of complexen van straten in aanneming met garantie moeten laten verwerken. Nog een lid merkt op, dat als de slechte toestand der bestrating blijft voortduren en hier en daar alleen wat gaten gestopt worden, dan zal het aanzien van Haarlem zeer belangrijk verminderen. Nog wordt door een ander lid opgemerkt, dat de slechte toestand van de Haariemsche bestrating mede wordt veroorzaakt door de zwaarbelaste vrachtautomobielen en zou gaar ne in deze richting iets van B. en W. willen hooren. Gevraagd werd: a. een goede verzorging der straten b.v. de Pieter Kiesstraat is zeer slecht bestraat; b. vooral ook met het oog op het groote aantal werkloozen, wat spoed te betrachten met de uitvoering van werken, die men zich voorstelt te doen verrichten. Aangeraden werd wat meer te laten werken dan gewoon lijk, om werkloozen-uitkeeringen te ontgaan. c. een betere samenwerking tusscheu de verschillende bedrijven en openbare werken. d. waarom werden de goede tegels van den Verspronckweg door andere vervangen. e. wanneer begint men in de Schagchol- straat met de reeds toegezegde bestratings- werken en aan de vluchtheuvels voor het raadhuis P Geklaagd werd over de te hooge tramrail in de Jansstraat en op den Scho ts rw eg. Overzicht wordt gevraagd welke bestra tingen zijn uitgevoerd van het de vorige jaren overgelegd lijetje. Tevens hoe het staat met de bestrating van de Dr. Schaepmanstraat en omgeving. Wie heeft het toezicht op de trambaan en hoeveel zijn de kosten van het onder houd der bestrating langs en tusschen de rails. Een lid wemsoht te weten of in af- zienbaren tijd de asphalteering der hoofd straten tfal tot stand komen. Een ander lid wijst op een aantal in onbruik zijnde schuiten der reiniging. Kun nen die niet worden gebruikt in andere diensten P Wanneer komen de vluchtheuvels tot stand zoowel bij Stadhuis als pp Klokhuisplein? B. en W. antwoorden: Het doen uitvoeren van bestratingen in aanneming met garantie in sommige doelen van de gemeente, komt ons als stelsel minder gewenscht voor. Door het meer veelvuldig gebruik maken van vrachtauto's in de laatste jaren, moet aan et onderhoud der bestratingen meer zorg worden besteed. Het juiste evenwicht is evenwel nog niet bereikt. De toestand van de bestrating in de Pieter Kiesstraat is o.i. op het oqgenblik nog voldoende, in vergelijking met andere straten, die meer voorziening noodig heb ben. Ten aanzien van de samenwerking tus schen de verschillende bedrijven en open bare werken kan het volgende worden ge zegd. In het begin van dit jaar werd voor de "samenwerking de volgende rege'iDg ge troffen voor nieuw werk. a. Zoodra een nieuw stratenocmplex staat tot aanleg te komen worden door den dienst van openbare erken aan de drie betrokken bedrijven daarvan uniforme tee- keningen toegezonden. b. Op die teekeningan worden door ieder bedrijf voor zich aangegeven waar de lei dingen a. a. bij voorkeur zullen worden gelegd. c. Door den dienst van O.W. worden dan de ingekomen verzamelteekeningen bestu deerd en wordt nagegaan waar verschil in voorkeur bestaat, waardoor een oeconomisch werken kan in den knel komen. d. Zooveel mogelijk lettende op de voor keuren van de bedrijven wordt door den dienst van O.W., na besprekingen met die verschillende bedrijven, een verzamelplan op gemaakt in overleg met de betrokken op zichter» a.a" e. Aan ieder bedrijf wordt daarna het vastgestelde verzamelplan toegezonden, waar uit voor ieder bedrijf die punten naar vo ren komen waar bijzondere aandacht ge wenscht is. f. Wat dan verder het tijdstip van uit voering betreft is overeengekomen dat plm. 14 dagen voordat dit tijdstip daar is, door O. W. daarvan bericht aan de bedrijven wordt gezonden. Deze 14 dagen vooraf kunnen worden be nut door de bétrokken opzichters om we- derzijdsche besprekingen te houden om trent de wijze van uitvoering en ter be paling van den delinitieven datum van aan vang der werkzaamheden en de volgorde daarvan. Om te voorkomen, dat opbrekingen en weder di histratlngen elkaar op onoeoono- mische wijze voorafgaan of opvolgen, wordt door ieder bedrijf des Maandags een staat je opgemaakt van werken, die in de kalen- derweek, die daarop volgt zullen worden uitgevoerd, welk staatje door O. W. en de bedrijven aan de diverse directeuren we derzijds wordt toegezonden in dubber. Des Woensdags om 2 uur namiddag heeft/ eene bespreking daarover plaats op het bureau van O. W. tusschen de uitvoeren de opzichters, onder leiding van dan in genieur van O. W. De verschillende aanvragen tot aanslui tingen aan diverse leidingen worden dan weeksgewijze en zoo mogelijk straatsgewjj- ze gerangschikt en uitgevoerd. Werkzaamheden, die langer tijd vorde ren dan een week, worden voor da eerst volgende week opnieuw opgenomen. Voor zooveel den dienst van O. W. be treft, kan hieraan worden toegevoegd dat weder als voorheen wordt overgegaan tot het tijdig zenden van berioht aan de be woners van een straat, die volledig zal worden onderhanden genomen, met ver zoek, om, indien nog aan geleidingen a a. iets mocht uitgevoerd worden, daartoe spoe dig maatregelen te nemen en aanvragen in te zenden. In het algemeen heeft deze maatregel goed gewerkt. Onlangs is echter bij één geval geble ken dat niettegenstaande bedoelde regeling ij gesteld, geen voldoende overleg is ge pleegd. Bij bet ter zake door ons ingesteld on derzoek is gebleken, dat de fout bier door een der bedrijven was gemaakt. De daar voor verantwoordelijke persoon is deswege disciplinair gestraft. Tengevolge van uitvoering van wer ken voor de bedrijven, waren op andere plaatsen iron bricks noodig, en daar geen andere in voorraad waren, en niet meer worden aangeschaft, werd een ge deelte bestrating van den Verspronck weg, aansluitende aam de basaltLnetegd- bestrating, hiervoor -genomen. Alvorens de Schagchelstraat bestraat kan worden, moest eerst het omder- grondsche werk in orde gemaakt worden. Dit is thans geschied en nadat eerst de toestand in rust is gekomen zal in 't voorjaar vermoedelijk uitvoering aan dit werk worden gegeven. De tramrails in de Jansstraat zijn ver sleten. Bij de tramwegmaatschappij be staat het voornemen deze te vernieuwen. Wat de rails in den Schoterweg be treft, deze liggen op het gedeelte weg, dat door de gemeente Haarlem moet worden onderhouden, goed. Overeenkomstig den wensch van den Raad, hebben B. en W. ter zake van de bestrating Dr. Schaepmanstraat zich ge wend tot Gedeputeerde Staten van N.- Holland. Wordt met het toezicht op de tram baan bedoeld het onderhoud der bestra ling, dan berust dit bij openbare wer ken. Voor rekening van de Electrische Spoorweg-Maatschappij werd in 1921 ver straat 317 Ms en voor' de N.-Z. Holland- sche Tramweg-Maatschappij 2908 Ms. Voor bestratingswerken uitgevoerd voor de E.N.E.T. kan het .aantal M' op dit oogenblik niet worden opgegeven, om dat dit in het gewone onderhoud be grepen is. Asfalleering der Hoofdstraten. B. en W. overwegen de mogelijkheid in de naaste toekomst tot asphalteering der hoofdwegen over te gaan. Vluclctheuve&s. Allereerst wachtte het maken van een vluchtheuvel vóór het Raadhuis op nieu we rails door de Tramweg-Maatschap pij te leggen. Thans houdt dit verband met het leggen van de asphaltblokken vóór het Raadhuis. Wordt tot het leg- gen der asphaltblokken overgegaan, dan dienen eerst alle ondergirondsche wer ken in oude te worden gemaakt. De vluchtheuvel Klokhuisplein kan eerst worden gemaakt, wanneer de door de Tramweg-Maatschappij bestelde rails aangekomen zullen zijn. Het kinderspeelveld in den Hout. Vele léden wijzen op het tramgevaar voor de kinderen op het speelveld aan de Paviljoemslaan. Zou de trambaan af gerasterd kunnen worden»? Ook meent men dat verbetering zou intreden, in dien èn de ceintuurbaan èn de baan van de N.Z.H.T. over een lijn langs de Paviljoenslaan werden -gevoerd. Een lid vraagt verbetering van het terrein aan den Kinderhuissingel, dat in afzienbaren tijd wel niet zal worden bebouwd. Door het verschil in spoorwijdte en door het verschil in spanning van het voedingsnot is het doen samengaan van de beide bedoelde lijnen niet mogelijk. Afrasteren zal het gevaar niet ver minderen, omdat de jeugd niet gemak kelijk door een afrastering gekeerd wordt, terwijl, wanneer deze er zichi tusschen begeeft, het gevaar veel groo- ter wordt. Bovendien zou het terrein er geheel door worden ontsierd. Het terrein aan den Kinderhuissingel is veel verbeterd, doordat het geëgali seerd is. Wordt met het verbeteren van dit terrein bedoeld het aanbrengen hier op van een eenvoudigen plantsoen-aan leg, dan zou dit minder juist zijn, omdat dit terrein bestemd is voor bouwterrein, en dus ook van die bestemming moet blijken. Het Z. B. Spaarne. Gevraagd werd, een betere verbinding te bewerken over het Zuider Buiten- spaarne tusschen het Rozenprieel en den talrijk bevolkten Romolenpolder. Gevraagd wordt naar verbetering van de toegangswegen naar het Amster- damseh kwartier, meer in het bijzonder wat betreft de Kippenbruggen over den Heerensingel en de Zomervaart, terwijl ook de Dubbele Buurt dringend verbe tering behoeft als niet meer voldoende zijnde voor het verkeer. Een lid wenscht uitvoering van brug- genplan over het Z. B. Spaarne. B. en W. antwoorden: Aan den Raad zal spoedig een voorstel worden gedaan, beoogende het verkrij gen van een betere verbinding over het Zuider Buitenspaarne. Het vervangen van de voetbrug over den Heerensingel door eene bru® ge schikt voor alle verkeer, is niet wel mogelijk. De lijdelijke voetbrug over de Zomervaart kan door eene vaste brug over de Zomervaart vervangen worden, wanneer alle gronden ten N. van de Zomervaart eigendommen van de ge meente Haarlem rijn, waardoor de ver binding tusschen de Nagtzaamstraat en de Kruistochtstraat kan worden tot stand gebracht. Ten opzichte van de Dubbele Buurt rij medegedeeld, dat ook naar onze mee ning verbetering van dien weg urgent is. Komt de veerdienst over het Zuider Buitenspaarne tot stand, dan kan deze overbrugging nog even blijven wachten, tot dat de bebouwing aan de Oostzijde van het Spaarne zich meer in Zuidelijke rich ling zal hebben uitgebreid. Op een vraag of hot geen tijd wordt uit te tien naar een terrein geschikt voor een begraafplaats, meer buiten de stad, ant woordden B. en W. dat dit steeds de aan dacht van B. en W. had. Reiniging. Gevraagd werd of door een andere (be tere) werkverdceling de ophaling van he. vuilnis regelmatiger zou kunnen geschie den of het voornemen bestaat voor de tonnenwisseling reoogaitie te gaan heffen en of Burgemeester on Wethouders spe ciaal bij dezaa dienst de moeaing van den Directeur willen vragen, omtrent de be zuinig .ngs-maat.ege.ea Lij de ReinigL g. zooals hét bekende rapport aangeeft Hét ophalen van vuilnis is ©enigen tijd geleden op overwegingen van bezuiniging geregeld, zo.als he. tuaas ges.hie.it zeggen B. en W. Uitbreiding van dit ophalen tot driemaal per week voor de buitenwijken kan niet geschieden zonder veel overwerk en zonder groote uitgaven. Zij meenen, dat althans de tegenwoordige toestand besten digd behoort te blijven. Aan het heffen van recognitie voor het gebruik van tonnen en ue. ie.rigen van putten wordt door B. en W. niet gedaoht. Dusdanige heffing werd in 1891 ingevoerd, doch na nr'71 ^ei jiar weder ingetrokken toen de onbillijkheid der heffing gebleken was. Thans nu »een groot deel der ingezetenen geen tonnen of putten meer bezigt en de afvoer van vuil direct naar de riolen en vandaar naar de openbare wateren plaats heeft, zoude de onbillijkheid nog veel groo- ter zijn. De meening van den directeur omtrent hetgeen verder door dezen tak van dienst in het rapport der ambtenaren vermeld is, wordt door ons ingewonnen. Bank van Loenfng. Voor het toekennen van vacatiegeld aan commissarissen der Bank van Leening, zoo als door eenige raadsleden gevraagd werd, achten B. en W. geen termen aanwezig. Stadsschouwburg. De vraag of de Stadsschouwburg moet worden verpacht dan wel in eigen beheer moet worden behouden, heeft nog geen on derwerp van gezette overweging bij het col lege ,van B. en W. uitgemaakt. Politie. Op verschillende vragen wordt als volgt ge antwoord: Tegen overtreding van. het rookverbod wordt geregeld gewaakt. Meermalen is proces-verbaal opgemaakt. Dat de wielrijders, die zich 's morgens naar de posthuizen begeven, dit met onverlichte fiets doen, is in overeenstemming met het Motor- en Rijwiel-reglement. Voor het aflossen van de afgaande wacht is slechts weinig tijd beschik baar, zoodat dit in eenigszins snel tempo moet geschieden, wat overigens in verband met het geringe verkeer op dat vroege uur (6 uur 's morgens) nog nimmer tot klachten aanleiding gaf. Het aangevraagde aantal rijwielen is noodigv Voor de onkosten der bioscoop-commissie wordt 50 meer gevraagd, totaal alzoo f 185. Betreffende de kleeding der politie werd in een der afdeelingen deze post te hoog geacht. De goederen werden naar de meening van enkelen te duur ingekocht; b.v. tunieks 4 f 58, een pet f 10.76 (een agentenpet kost slechts f 3.75) en handschoenen 4 2 per paar vond men te duur. Gevraagd de leveranties der ver schillende benoodigdheden 'zooveel mogelijk in onze eigen stad te gunnen en mocht men bij aanbesteding voor een ietwat kleiner bedrag elders terecht kunnen, denkt dan aan de weikverschaffing. Enkele leden vragen waardoor het groote verschil ontstaat bij vergoeding voor het dra gen van burgerkieeding respectievelijk voor inspecteurs en agenten. Een lid vraagt waarom 2 de&undigen moe ten worden aangesteld voor keuring van klee ding; kan niet met één worden volstaan. De beantwoording luidt als volgt; In verband met de onlangs overeengekomen prijzen woTden voor de hoofdinspecteurs en dc inspecteurs: 11 tunieks (oorspronkelijk 9) 4 f 53.40 uitgetrokken op 587.40 en de 12 broeken 4 f 22.30 uitgetrokken op f 267.60 en voor de hoofdagenten en de agenten, de 35 tunieks 4 38.25, f 1,338.75; 150 (oor spronkelijk 148) broeken 4 17, f 2550, ter wijl nieuw wordt gebracht: 1 cape 4 f 9. Het totaal van den post wordt dientenge volge nader vastgesteld op f 17.065,84, rond 17.070, alzoo 793 lager dan oorspronke- IP In dit laatste zit tevens een gedeeltelijke bc::iiiwi>pruing vau de gestelde vragen. Getracht wordt steeds een zoo groot moge lijk aantal inschrijvingen te verkrijgen, ten einde een zoo laag mogelijken prys te bedin gen. Dc prijzen zijn dan ook nadat ze reeds verleden jaar aanmerkelijk waren gedaald wederom onder de raming Ook wij zijn van meening, dat zoo moge'ijk -Ie leverantie aan een ingezetene van Haarlem moet worden ge nu: n De prijs van een tuniek bijv. zju ecr.ter in dat geval ruim 20 hooger zijn geweest. De inspecleurspet is voorzien van een ge borduurd wapen, vandaar het verschil in prijs. Een vroeger gebruikt geedkooper Soort handschoenen is gebleken niet bestand te zijn tegen het veelvuldig gebruik. Het verschil in vergoeding voor het dragen van burgerkieeding aan inspecteurs en agen ten, zijnde f 25, wordt gemotiveerd, zij het misschien niet ten volle, door het verschil in maatschappelijke positie. Waar zulke groote bedragen met de klce- ding van het personeel gemoeid zijn. is voor één man de verantwoording voor het keuren te groot. Omtrent de woningtoestanden zal een af zonderlijke nota den Raad bereiken. 'Onderwijs. Meerdere leden verklaarden zich voor be zuiniging op de schoolruimten. Het aantal leerlingen van enkele klassen werd be spottelijk laag geacht. Aanbouw van school gebouwen in de buitenwijken zal het aantal leerlingen* in de stad nog doen afnemen, waardoor" meerdere scholen kunnen „vrij" gemaakt worden. Opheffing van scholen kan in vele opzichten bezuiniging geven op het onderwijzend personeel, op de gebouwen en zelfs op de leermiddelen. Bezuinigt men niet, dan kon men de „bezuiniging" van Burge meester en Wethouders oei niet au serieus nemen. Gevraagd werd: worden de reserve-oiy derwijzers gehandhaafd; kan bij tijdelijk* vervanging van korten duur door sanva* voeging van klassen of taakverdeeling, hd. in reserve honden van onderwijskrachten niet verminderd of geheel versneden worden; kaa bij echolen, gelegen in het drukke verkeer geen geluid-dempende straat worden aan gelegd; hoe staat het met de scholen waar de bewaarder» zijn afgeschaft b.v. met het naar huis brengen van zieke kinderen en is het niet in het belang der gebouwen de bewaarders to handhaven? Beantwoording. Tot bezuiniging op de schoolruimten kan slechts dan overgegaan worden, wanneer daardoor geenerlei onderwijsbelang wordt ge schaad. Waar wij momenteel niet de mo gelijkheid zien van beperking der school ruimte, zonder dat de goeie gang van het onderwijs in gevaar komt, zijn van ons geen voorstellen tot opheffing van scholen in de naaste toekomst te wachten. Hoezeer mogelijk is, dat enkele klassen wellioht dichter bevolkt konden zijn, kan niet worden toegegeven, dat het gemiddeld aantal leerlingen per klas tot gerechten spot aanleiding kan geven. Nog niet eens geprojecteerde schoolge bouwen „in de buitenwijken", motief te doen zijn tot opheffing van scholen in de stad, dunkt ons niet te zijn een politiek van wijs beleid. Het trekt omse aandacht, dat bij de in overweging gegeven opheffing van echolen over het onderwijsbelang met geen woned wordt gerept; ook het onderwijsbelang dient au serieux genomen te worden. Het instituut der reserve-onderwijzers zijn wij voornemens te handhaven. Al moge bij ontstentenis een er vaste leer kracht van zeer korten duur, combinatie van klassen eene niet geheel verwerpelijke uitkomst bieden, voor een iets langoren ter mijn ia zoodanige oplossing met het oog op het onderwijsbelang ten eenenmale on geschikt. De reserve-krachten zijn tot op heden zonder onderbreking in functie geweest; naast hen is nog van de diensten van meer dere tijdeljjken gebruik gemaakt moeten worden. Omtrent de mogelijkheid en wenschelijk- heid van het doen aanleggen van geluid dempende wegbedekking in de omgeving van schoolgebouwen, gelegen in het drukke ver keer, zal door ons een onderzoek worden ingesteld. Tot op heden gaf de proef met afschaf fing van echoolbewaarders geen enkele ge gronde aanwijzing, om ze als niet geslaagd te beschouwen, noch uit het oogpunt van onderwijsbelang, noch ook uit dat van den staat van onderhoud der gebouwen. Gevraagd wordt naar de mogelijkheid tot beschikbaarstelling van een lokaliteit voor kindervoeding, daar voor een aantal kinderen het Vincentiusgebouw te ver verwijderd is. Indien noodig zal de Raad een voorstel tot verhooging van dezen post gedaan worden. B. en W. verwijzen naar het prae-advies be treffende het verzoek van den Haarlemschen Bestuurdersbond, om event seele uitbreiding der schoolvoeding. Wanneer het aantal kinderen, dat van de schoolvoeding gebruik maakt, inderdaad voor het Vincentiusgebouw te groot mocht blijken, zijn wij bereid verstrekking van voedsed ook zoo mogelijk in een of meer andere gebouwen te bevorderen. R. K. Leeszaal. Eenige leden vragen: nu de Regeering wei gert subsidie aan deze inrichting te verleenen, of het motief, waarop het door den Raad is verleend nu is komen te vervallen en zoo doende geen subsidie aan deze inrichting moet worden verstrekt? Andere leden meenen, dat die inrichting is voor algemeen nut voor R. K. en meenen daarom dat deze subsidie moet blijven be staan. Een ander lid merkt op dat B. en W. de mogelijkheid kunnen overwegen om deze inrichting een afdeeling in de openbare lees zaal (stadsbibliotheek) te laten uitmaken. Vele leden hebben bezwaar tegen verhoo ging van den post in zijn geheel. Geuit wordt de wenschelijkheid, een R. K. ingezetene in de Commissie voor de Stads-Bibliotheek op te nemen. Beantwoording. Evenmin als B. en W. voorstellen aan de Gemeentelijke Openbare Leeszaal geene gelden meer ten koste te leg gen, omdat deze van het Rijk geene onder steuning ontvangt, dunkt het ons gewenscht ten aanzien van de R.-K. Openbare Leeszaal aan uitblijven van Regeeringssubsidie zoo danig gevolg te verbinden. De plaats, die de R.-K. Leeszaal te Haar lem als instituut voor volksontwikkeling in neemt, wettigt naar onze meening ten volle de ter zake uitgetrokken som. Afgezien van de vraag, of de eigen aard der R.-K. Leeszaal zich niet verzet tegen het denkbeeld om deze tot een onderdeel van de gemeentelijke te maken, dunkt ons dit on mogelijk met het oog op de beperkte ruimte, waarin laatstgenoemde is ondergebracht Ernstig 'kan betwijfeld worden, of, zoo er plaats was en verder geenerlei bezwaren er tegen waren, door de in overweging gegeven inlijving, eenig financieel voordeel voor de gemeente zou worden behaald. In de Commissie van toezicht op de Ge meentelijke Bibliotheek en Leeszaal heeft zit ting een R.-K. inwoner eener aangrenzende gemeente. De J ulianastichting. Gevraagd werd, ook den R.-K. Vrouwen bond voor het werk der Julianastichting de gevraagde subsidie te willen verleenen, daar deze stichting een zelfde doel beoogt en zon der geldelijken steun niet in stand gehouden kan worden. Beantwoording. Het verzoek om subsidie voor dit jaar is te laat ingekomen om nog te kunnen worden in aanmerking gebracht. Voor het volgend jaar zullen B. en W. eene subsi die gaarne in overweging nemen. jjd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 7