dit mmm bestaat uit 8 bladzijden. eerste blad ■m Vrijdag 8 December 1922 45ste Jaargang No. 14310 STADSNIEUWS. AGENDA 9 DECEMBER De St. Pieterspenning. De woningtoestanden. De Narcissen vlieg. Christ. Oratorium-vereeniging. English Association. De Vacantietoeslag. Hoe verzinsels ontstaan. Gewapende Seminaria. Een bijna volmaakt gebak is FRANKEN's Melkbrood R.-K. Kring. Karl Heymann t Huldiging kapelaan Caarls. De Gemeente begrooting. „Haerlem." LANGS DEN WEG. Ned. Graf. Bond. Biljartbond Haarlem en Omstreken. Aanbesteding. Wegbrengen van een schip. Kamer van Koophandel en Fabrieken. K. S. A.-examens. Vesta." Aanmonstering werkioozen. Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Slaperdijk. BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERAAD. Gevonden voorwerpen. t Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pei Kwartaal 2.25 Pei Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Vt Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARtEMSCHE COURANT Sociëteit „St. Bavo'' Schaakclub 8 uur Kinderkoor 2 uur Prov. Kieskring Vel- sen half 3 Grafische bond 4 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland Zitting van 5half 8. Bisschoppelijk Museum Jansslraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk, ff. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10 121/k, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. U.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. BK. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van haif 8 tot half negen. Vartha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Matinée en avondconcert. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 46 en van 811 uur. Naar „St. Bavo" meldt, is bij Z. D'. H. den Bisschop van Haarlem het volgend Pau- Fel ijk dankschrijven voor dsn ontvangen St. Pietocsnenninnr ingekomen: van het Vaticaan, 22 November 1922. Doorluchtige en Hoogwaardige Heer. Hoe groot, vooral in de tegenwoordige lerwarring, de behoeften van den H. Stoel ijn, blijkt hieruit, dat Hij bijna ontelbare zerken van Geloof en Liefdadigheid over den geheelen aardbol ondersteunen moet. Derhalve verdienen de goede geloovigen van Uw diocees hoogen lof, daar zij, onder voor gaan van U en van Uwe geestelijkheid, een belangrijken Sint-Pieters-Penning van 21.000 gulden door den Apostolischen In ternuntius onlangs gezonden hebben. Dewijl zij nu daardoor een uitstekend be wijs van vroomheid en vereering tevens ge geven hebben, kon het niet anders of de Verheven Opperpriester moest met een va derlijke en welwillende toegenegenheid deze gave aanvaarden. Voor deze daad met zooveel liefde ge steld, brengt Zijne Heiligheid den verschul- digden dank aan allen, die deze gave hpb- ben gegeven of verzameld; en na een over vloedige vergelding van God te hebben af gebeden, schenkt Hij als onderpand van he- melsche zegeningen en tevens als bewijs van zijn welwillendheid, van ganscher harte den Apostolischen Zegen aan U en aan geheel uwe geestelijkheid en aan het volk, dat aan uwe zorgen is toevertrouwd. Terwijl ik U hiervan mededeeling doe, maalt ik gaarne gebruik van de gelegenheid om de gevoelens vaa mijne zeer hooge achting voor U uit te spreken met de welke ik ben en mij verheug te verblijven Van Uwe Hoogwaardigheid de zeer toegenegene (w.g.) P. Card. GASP ABRI. In het rapport van de 2e afdeeling voor de Gemeentebegrooting 1923 komt bij post volgnr. 213 het volgende voor: „werd gevraagd een behoorlijk verslag omtrent de woningtoestanden onzer gemeen te. Er zijn heel wat krotten en in zeer vele huizen wonen meer gezinnen, dan met het oog op de gezondheid en zedelijkheid voegzaam geasht kan worden". B. en W. zijn van oordeel, dat de Baad in het algemeen toch vooral omtrent een zoo belangrijk onderwerp als de Volkshuis vesting, zoo volledig mogelijk moet wor den ingelicht. Daarom meenen zij de vraag niet op do gewone wijze te moeten be antwoorden maar de verschillende gegevens in een afzonderlijke nota ter kennis te moeten brengen. Zooals hierna zal blijken is daarbij te vens de vraag omtrent de huisvesting van ontoelaatbare gezinnen onder het oog ge zien. Aantal woningen. Het aantal woningen op 1 Januari 1922, waarin begrepen 172 noodwoningen en 4 onbewoonbaar verklaarde nog bewoonde wo ningen 17.571, vermeerderd door nieuwbouw van de gemeente (noodwoningen) ,26, van wwningbouwvereenigingen, middenstandswo ningen 114, arbeiderswoningen 566, van particulieren 84, vermeerderd door verbouw en veranderd gebruik 25, totaal 18.388. verminderd door verbouw, sloopen en ver anderd gebruik: van de gemeente (nood woningen School Ged. Vo'.dersgraht) 17, van particulieren (waaronder 5 woningen in de Minnebroedersteeg die voor onbewoonbaar- vérklaring in aanmerking kwamen 27. Aan tal woningen einde Nov. 1922 18.342. Het vermoedelijk aantal gezinnen bedraagt einde November 1922 19.000. Aantal wo ningen einde Nov. 1922 658. 1 i In uitvoering zijnde woningen. 126 middenstandswoningen, waarvan 0 dit ,aar zullen worden voltooid 76, 161 arbei derswoningen. 84 woningen van particulie ren, waarvan dit jaar zullen worden vol tooid 20 woningen. Totaal 371 woningen. Voor 62 woningen door particulieren te houwen is verder bouwvergunning verleend doqh tot uitvoering is nog niet overgegaan. In voorbereiding zijnde tvoningen. 145 woningen van de Woningbouwvereni ging voor Gemeentepersoneel (voor 75 wo ningen van deze groep is voorschot door de regeering toegezegd), 122 woningen van de Woningbouwvereeniging „Bloemenhof'. 35 woningen van de Woningbouwvereeniging jZorgvliet". 120 woningen van de Woning bouwvereeniging „Vooruitgang'. 41 wonin gen van de Haarl. Stichting v. Woning verbetering in Schoten. 463 woningen totaal. Naar het ons voorkomt is het vraagstuk van de volkshuisvesting van ontoelaatbare gezinnen hder voor Haarlem niet 't minst urgent. Indien zoo krachtig mogelijk wordt voortgegaan mét den bouw van woningen voor normale gezinnen, zal de tijd aanbreken dat noodwoningen beschikbaar komen en dan kan worden overwogen om deze voor- loopig te bestemmen voor het beoogde doel. Mocht dan nog een definitievo oplossing noodig geacht worden, dan zal een speciaal voor dit doel te bouwen complex dienen te worden opgericht en streng toezicht zeer zeker een vereischto zijn. Met het oog op de hierboven gegeven cijfers over het woningtekort waaxbii nog rekening moet worden gehouden met onbewoonbaarverklaring van woningen alB- mede met de noodzakelijkheid om eenige overcomplete woningen te hebben ten einde eenige beweging in de woningmarkt te verkrijgen is het natuurlijk zeer ge- wenscht, dat de woningbouw hier ter stede met alle ten dienste staando middelen wordt voortgezet. (Wordt vervolgd.) Wij lezen in „Het Kweekersblad": Een van de ziekteverschijnselen, die zich voordoen, is de „Narcissenvüeg". Vroeger wijdde men slechts weinig aandacht aan deze kwaal, hetgeen waarschijnlijk weder te wijlen was aan de omstandigheid, dal de aangerichte schade niet zoo bijster groot was. Nu is deze ziekte aanleiding geweest voor de „Federal Horticultural Board", om ons te verwijten, dat wij besmette bollen exportee- ren. Of hier nu al dan niet het spreekwoord: „Als men een hond wil slaan, kan men wel een stok vinden" in toepassing kan worden gebracht, kunnen wij zonder meer passeeren. Feit is, wij moeten rekening houden met de geuite kachten in Amerika. De „Federal Horticultural Board" voert, volgens veler meening, een politiek van fae- sclïermende rechten en wil zoo veel mogelijk dé eigen industrie (kweekerij) beschermen. Bij alle uitlatingen van de leden van dien Board waren het steeds de plantenziekten, die als maatstaf golden voor het toepassen van ingrijpende maatregelen. Het eigenbelang van onzen bolenkweeker sluit in zich, met kracht de ziektebestrijding ter hand te nemen. Was eertijds de aaltjesziekte, „celworm," zooals de Amerikanen deze noemen, een reden, om onze Narcissen met verdachte oogen aan te zien, nu is het de Narcisvlieg, die als gevaarlijk wordt aangezien. Van nabij of van verre heeft men kunnen gadeslaan, welke verschrikkelijke verwoes ting de aaltjes aanrichten kunnen, terwijl de verwoestingen door de Narcisvlieg slechts plaatselijk en toevallig waren. Met kracht is de bestrijding van de aaltjes ziekte ter hand genomen. Dit heeft al tot ge volg gehad, dat in Amerika niet geklaagd is over het invoeren van bollen, besimet door „celworm," maar wel over het besmet zijn der bollen door de Narcisvlieg. Nu de Amerikanen dit stanpunt innemen, kunnen wij niet beter doen dan te zorgen, dat geen Narcissenbol, aangetast door deze ziekte, verzonden wordt. Ais de bollen geroid zijn en in de schuur lig gen, is het buitengewoon moeilijk de zieke er uit te zoeken, terwjjl toch ook weer gedu rende den tijd van het transport, wellicht be gunstigd door een hoogere temperatuur ge durende de zeereis, de larven zich dusdanig ontwikkelen, dat zij bij aankomst in Amerika duidelijk waarneembaar zijn. Wetende hoe de „Federal Horticultural Board" er over denlkt, dienen wij, kweekers, wel eens meer nauwlettend ons af te vragen wat ons te doen staat. Bij de bestrijding van de aaltjesziektrf was in hoofdzaak eigen belang de drijfveer. Bij een doelmatige behandeling had men het in de hand zijn cultures zuiver te houden. Met de Narcisvlieg is dat niet zoo. Als kweeker A alles in het werk stelt om zijn kraam vrij te houden van de vlieg en kweeker B kijkt er niet naar om, dan geeft het werk van A ook niet veel, want de vliegen verplaatsen zich gemakkelijk, en de bij kwee ker B uitgebroeide vliegen zwermen op kwee ker A's zuivere partijen en spotten met zijn maatregelen. De goeden worden daardoor de dupe van degenen, die er niets aan doen. Nu eenmaal vaststaat het groot gevaar, dat het verzenden van de door de vlieg aangetaste partijen medebrengt, is het ook begrijpelijk, dat geen halve maatregelen getroffen dienen te worden. Het moet dan niet voor kunnen komen, dat tien, twintig kweekers alles doen om hunne teelt zuiver te houden en al hun moeite en zorgen worden verijdeld door één man in de omgeving, die zich er niets van aantrekt. Er is een maatregel toe te passen, die heel wat onaangenaamheden in de uitvoering op kan leveren, n.l. dat van Rijkswege de be smette partijen door ambtenaren van den Plantenziektenkundigen Dienst vernietigd woe den, zonder uitkeering van eenige schadever goeding aan den beteokken eigenaar, zooals dit reeds geschiedt bij boomen, aangetast door de meeldauw, welke een gevaar voor besmet ting der omgeving kunnen opleveren. Dit zou echter een maatregel zijn, die sléchts in het uiterste geval toegepast moet worden. Beter, oneinig veel beter is het, onderling de ziektebestrijding zóó te regelen, dat van bo venaf goedgekeurd wordt wat de belangheb benden zelf noodig achten. Met kracht dient dit ter hand genomen te worden. Men schrijft ons van de zijde der Chris telijke Oratorium-vereeniging: Zooals bekend, hoopt de Christelijke Ora torium-vereeniging op Dinsdag 12 Decem ber uit te voeren „Judith" van A. Klug- hardt. De geschiedenis, welke dit Oratorium behandelt is de volgende. Holofemes, een geweldig krijgsoverste van Nebakadnezar krijgt bevel, op te trekken tegen de landen van het Westen, om de vorsten daar te dwingen, dos koflings heer schappij te erkennen. Met een geweldig le ger trekt hij roovend naar Palestina en vele vorsten bieden hun onderwerping aan. (Koor: „Vom Aufgang der Sanne kommt er gestürmt"). Holofernes' daden en doel wor den in de eerste koren' geschilderd, waarvan het besluit zijn woorden zijn: „Alle Welt soil bekennen, dass Assyrians groszerKönig, Herr, Gebieter und Gott ist." Intusschen blijven de gezanten der joden weg, waarover Holofernes zich vertoornt. Achior, vorst van Ammon, waarschuwt hem voor den machtigen God der Joden, maar Holofernes bespot Achior en verbant hem naar de Joden, om daar te sterven. Dan spreekt Judith, een vrome Israëlitische, het volk van Bethulië moed in en wijst hen op God. Holofernes, die bemerkt, dat de Jo den zich verdedigen zullen, gaat te keer tegen den God vaa dat volk en verklaart Hem den oorlog. De Assyriërs trekken op en spoedig meldt een bode den Bethuliërs, dat de watertoevoer reeds afgesneden is. Het volk jammert en de oudsten der stad beloven de stad over te zullen geven, als God niet binnen vijf dagen redding zendt. Judith berispt hen hierover en zegt, dat zij Holofernes wil opzoeken. Zij en het volk aidden, dat haar plan gelukken moge. Judith gaat nu met Abra, haar dienstmaagd, naar den vijand en belooft hem de plannen der Joden te zullen verraden. Holofernes, verheugd over de tegenwoordigheid der schoone vrouw, drinkt bii den maaltijd te veel wijn en valt in zijn tent in slaap. Hierop komt Judith in zijn tent, slaat hem het hoofd af en toont dit aan het volk der Bethuliërs. De tijding van Holofernes dood is in de legerplaats spoedig hekend en schrik heerscht alom. De Joden vallen aan en verslaan de Assyriërs. In een overweldigend slot wordt J udith voor haar daad geprezen en looft het volk den Heer. Bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan werd voor bovenstaande vereeniging Donder dagavond in den Stadsschouwburg opgevoerd Charley's Aunt, in drie bedrijven door Brandon Thomas. Er was geen plaatsje onbezet. Bij mdnde van den heer Hijman werden alle aanwezigen, welkom geheelen. Spr. brengt dank aan allen, die op de een of andere wijze hunne medewerking voor dezen feestavond hebben verleend en eveneens aan den heer Peerboom, die zoo welwillend was. lokalen voor de repetities geheel belangloos ter be schikking te stellen. Spr. roept Mr. Penley van de Timbertown Follies een hartelijk welkom toe. Over het stuk zelf, dat in de Hollandsche vertaling hier en elders herhaaldelijk werd vertoond, behoeven we niet meer in bijzonder heden te treden. Er werd vlot en goed ge speeld. Mr. Penley als beroepsicteur, oerco- misch in zijn rol van Charley Aunt, vormde wel het glanspunt van den avond. Daarnaast werd door alle meespclenden zonder uitzonde ring zeer verdienstelijk spel geleverd. Dat het publiek de opvoering wist te waardeeren, be wees het lachen, dat bijna ononderbroken in de zaal weerklonk. Na afloop ontvingen de dames bloemen, Mr. Penley een lyrans erkentelijk voor de hulde heni ten deel gevallen, zich zeer waardeerend uitliet over den avond. Niet onvermeld mag blijven de medewerking van het H.V.V.-strijkje, dat bij de opening het volkslied speelde en gedurende het spel de noodzakelijke hiaten opaangename wijze aan vulde. De meubelen waren welwillend ter beschik king gesteld door de firma P. van Thiel, Groo te Houtstraat 101. Wij vernemen nog, dat aan een souper van het bestuur der English Association en de spelers van Charley's Aunt rta afloop der voor stelling den heer Fred. Penlec het eerelidmaat schap der vereeniging werd aangeboden. B. en W. schrijven aan den Baad: Aan het slot van ons schrijven ter bege leiding van het ontwerp der begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1923 deden wij uitkomen, dat de tijdsomsüandigheden naar ons oordeel niet toelaten, de gemeen tekas te bezwaren met een uitgave van pl.m. f 85,000.aan vacantiebijslag voor het gemeentepersoneel. Naar onze meening ontbreekt aan de uit keering van dezen bijslag, bedoeld als tege moetkoming in de extra-uitgaven welke de vacantie gewoonlijk met zich brengt, thans redelijke grond, waar het een vergoeding geldt voor uitgaven, welke de groote meer derheid der belastingbetalers zich niet meer kan veroorloven. Voor doeleinden als deze de belastingelden aan te wenden, schijnt ons alleen te rechtvaardigen in gunstiger tijdon. Moet aan de bezoldigingen van het per soneel naar onze meening vooralsnog niet worden getornd, het gemis van den vacan tiebijslag, welke met het eigenlijke loonpeil geen verband houdt, zal voor de betrokke nen de inkomsten op de minst gevoelig© wijze doen dalen en derhalve ook daarom zonder overwegend bezwaar de vorm kun nen rijn, waarin het personeel het noo- dige offer zal hebben te brengen. Op grond van het vorenstaande achten wij het raadzaam, vast te leggen dat aan Uwe beslujten tot toekenning van vacafl- tiegelden voorshands- geen uitvoering zal worden gegeven, het aan het beloop de» omstandigheden overlatende of en wanneer de uitkeering van den bijslag kan worden hervat. B. en W. stellen voor te bepalen, dat, met ingang van 1 Januari 1923, de uit voering van de Raadsbesluiten inzake toe kenning van een vacantiebijslag aan het ge meentepersoneel zal worden opgeschort tot dat de tijdsomstandigheden naar 's Raads oordeel en hervatting van die uitvoering zullen veroorloven. We lezen in „De Tijd": Van do lokalen der B. K. Jongensschool aan het Zandvoorterpad te Overveen wordt één lokaal gebruikt voor 't opbergen der geweren van de Bloemendaalsche Burger wacht. Bij een inspectie werd een twaalftal geweren voor reparatie aangewezen, bene vens eenige bajonetten en een grendel. Woensdagmiddag werden deze geweren door eenige soldaten op een kar geladen, om naar effen wapensmid te worden vervoerd. Ziehier hoe van dit feit mededeeling werd gedaan in „Het Volk" van Donderdagavond: Wij weten, dat te Overveen, aan het eind punt van den Zijlweg, een groot B. K. kloos ter met seminarium is gebouwd. Dat dit misschien nog ereens anders voor zal moetpn dienen dan het aangegeven doel, kondon wij Woensdagmiddag bespeuren. Een onzer lezers deelde ons toen mede, dat door militairen onder toezicht van eenige onderofficieren verschillende wagens met ge weren werden gelost en in het gebouw bin nengebracht. Is dat misschien een toekomstbeeld; de kazernes ontvolkt en de kloosters in kazer nes herschapen? In elk geval weten we nu aJihans, hoe de broertjes en zusterkens het met hun medemenschen meeneri. Tot zoover ..Het Volk". Wij zijn benieuwd te weten, hoe dit be richt er uit zal zien, wanneer het eenmaal in do socialistische bladen, in. Rusland of Spanje zal rijn aangeland. Maar een mooi staaltje is het: hoe sommige verzinsels ont staan. In den R. K. Kring, wiens ledental gesta dig toeneemt, wat zeker een gelukkig ver schijnsel mag worden genoemd, heeft' le gees telijk adviseur, de WeleerW. heer kapelaan A. J. Boks, gisteravond voor een aandachtig gehoor den apoligetischen cursus voortgezet. Ditmaal toonde hij op overtuigende wijze aan het bestaan van de Voorzienigheid, waar voor de ongeloovige wereld het Toeval in de plaats wil stellen. De Kring heeft deze maand een zeer druk program! De heer J. A. de Lobel spreekt 12 December over St. Nicolaas, 14 December is er Kienavond, 19 December algemeene ver gadering, 21 December Apologetische cursus en 28 December lezing van het lid den heer P. Kleintjes over „Een reis naar Rome". In de algemeene vergadering komt een voorstel aan de orde om den heer C. Bosse te benoe men tot lid van verdienste. De voorzitter, de heer J. v. d. Pigge,, treedt periodiek af, doch is terstond herkiesbaar. In de vacature ont staan door 't bedanken van den heer J. Vint- ges, candideert het bestuur den heer H. N. Smits. Alhier is op 68-jarigen leeftijd overleden de pianist en componist Karl Heymann. Hij was de zoon van Isaac Heymann, die te Am sterdam oppercantor is geweest, werd gebo ren in October 1854 te Filehne (Posen) stu deerde aan het Conservatorium te Keulen, daarna nog bij Kiel te Berlijn en trok spoedig de algemeene aandacht door zijn buitengewo ne gaven als pianist en componist. Tengevol ge van een nerveuze overspanning moest hij evenwel geruimen tijd van eiken arbeid af zien, en na zijn herstel zich nog dermate in acht nemen, dat hij de virtuozen-loopbaan voorloopig vaarwel zegde. Hij trad nu op als pianobegeleider van den violist Wilhelmj. werd voorts muziekdirecteur te Bingen, later hofpianist van den landgraaf Van Hessen, en eipdelijk leeraar aan Hooh's Conservatori um te Frankfort. Het leeraarschap kon hem echter allerminst bevredigen, zoodat hij weer als solist ging optreden, helaas met het ge volg, dat hij spoedig andermaal door een ze nuwlijden werd aangegrepen, dat hij nooit meer te boven is gekomen. („Hbld.") Door het korte tijdstip, dat verliep tusschen de benoeming en het vertrek van kapelaan Caarls naar Rotterdam, zijn velen niet in de gelegenheid geweest, om van hem afscheid te nemen, vooral de patrohaatsjongens der Pa rochie St. Joseph. Daarom heeft de patro naatscommissie het initiatief genomen, om hein een huldigings-avond te bereiden; welk plan reeds vaste vormen heeft aangenomen Nadere bijzonderheden zullen te gelegenertijd bekend worden gemaakt. Vermoedelijk zal de huldiging 9 Januari plaats vinden. Zij die zich wenschen aan te sluiten bij die huldiging of dien avond aanwezig willen zijn, moeten zich vervoegen bij de Patronaatscommissie „St. Joseph." Door den Raad der gemeente Haarlem zal op Woensdag, 13 December 1922, een ver gadering worden gehoudeir des namiddags ten 114 ure, voort te zetten des avonds ten 8 ure en zoo noodig voort te zetten op Don derdag 14 Dec. d.a.v,, des namiddags ten 1/4 ure (niets des avonds) en Zaterdag 16 Dec. d.a.v., des voormiddags ten 10 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aaan de orde zal worden gesteld: 1, Mede- deelingen en ingekomen stukken. 2. Ont- werp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1923. In de gisteravond gehouden vergadering der vereeniging .Haarlem" W een lezing gehouden over Coornhert. Deze lering werd o.m. bijgewoond door den burgemeester van Haarlem, den heer O. Maarschalk, prof Stoett, dr. J. F, M, Sterck, dr. J. B. Schepers en dr. Opstelten, Muisjes. „Ziet ze loopen, ziet ze kruipen, ze komen van zelf naar beneden. Een aan gename verrassing voor jong en oud. Ze kosten maar.Dat komen we niet meer te weten, w.ant juist op dat oogen blik werd een enorme vrachtauto, die in de buurt staat, in beweging gebracht. Onderwijl komen de muisjes, waarvan een zestal uitgeplant is op een poortje, grenzend aan een pand in de Groote Houtstraat, van zelf naar beneden. Voor enkele jaren geleden kon men hier en elders demonstraties zien met dansende poppetjes op 't trottoir, bij voorkeur bij avond. Het eigenaardige is, wanneer je zoo'n ding koopt en het thuis ook eens wilt vertoonen, gaat het gemeenlijk niet. Bij de straatdemonstratie met de poppetjes ontbrak nooit de hand langer. Waarmee wij geenszins willen beweren, dat deze muisjes thuis niet vanzelf naar beneden zullen wandelen, hoewel merk waardigerwijze ook hier twee operateurs in het spel zijn. Elders zagen wij deze demonstraties uitvoeren op de winkelruiten, wiat in verband met den verlichten achtergrond den verkoop ongetwijfeld ten goede moet komen. Hoewel een donker poortje een meer passende achtergrond is voor muis jes, die krachtens hun natuur 't licht schuwen. De Haarlemsche winkeliers schijnen echter hun ruiten voor dezen straatverkoop liever niet beschikbaar te stellen. Een kleine groep belangstellenden heeft zich gevormd, als een agent komt aanwandelen, die den operateurs mee deelt, dat de voorstelling moet gestaakt worden. Volgens de gemeentelijke politie verordeningen is ze niet toelaatbaar. Wij buigen deemoedig 'het hoofd en leggen ons neer b,ij de desbetreffende politieverordening, die ongetwijfeld tot het algemeen welzijn is in het leven geroepen. Overigens is 't wel hard, als men zijn bedrijf moet stop zetten, wan neer de muizen van zelf naar beneden, komen wandelen. In de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Haarlem van den Ned. Graf. Bond is met algemeene stemmen het nieuwe aangeboden patroons-contract verworpen. Buiten de competitie. D. E. S—VRIENDENKRING. Gisteravond heeft in lokaal Monopool de wedstrijd» plaats gehad voor de tusschenronden in klasse A. Het betrof bovengenoemde clubs. De nr. 1 van D. E. S. en nr. 2 van Vrienden kring speelden beiden een zeer slechten wed strijd. De thuiselub die drie partijen won wist een aardigen voorsprong te krijgen. De totaal-uitslag is: D. E. S. Vriendenkring. No. 2 100 62 4 100 52 5 90 .100 1 56 100 3 100 69 446 383 KORENBEURS—OUD MEERENSTEIN. Voor dezelfde tusschenronde moest ge speeld worden in- Korenbeurs. De vele aan wezigen zijn hier teleurgesteld, daar slechts één speler van Beverwijk was vertegenwoor digd. Er zal hier een vergissing van Beverwijk in het spel zijn. Klasse C. SCHOTEN—OUD-MEERENSTEIN. In lokaal v. Houten te Schoten werd gister avond een spannende wedstrijd gespeeld tus schen Schoten en Oud-Meerenstein. De Be- verwijkers wonnen den strijd met één caram bole. De totaal-uitslag is: Scholen. Beverwijk. No. 1 100 93 2 97 100 3 80 100 4 100 67 5 82 100 Advertentiên 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst eis ingezonden mededeeling: 60 et. per regel Vraag- en aaBt>od-ad- vertentiën i4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. 459 466 BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTR. KLASSE D. D.E.S.—OUD-MEERENSTEIN. Gisteravond hééft bovengenoemde wed strijd in Monopool plaats gehad. D.E.S. was bijzonder slecht, en het was voor Bever wijk te betreuren, dat een harer spelers niet verscheen. Met deze papieren over winning wint D.E.S. nog den wedstrijd, wat anders zeer zeker voor Oud-Meerenstein was geweest. De uitslag is: D.E.S. Oud-Meerenstein. 60 80 58 80 62 80 80 60 80 330 300 Hedenmorgen werd op last van het Mi nisterie van Waterstaat aanbesteed: het maken van zeven remstoelen in ge wapend beton en het plaatsen van deze stoelen langs den noordelijken oever van het Noordzeekanaal, nabij de spoorwegbrug te Velsen, behoarendetot de werken voor den bouw een er schutsluis c.a. te IJmuiden. Laagste inschrijver was do N.V. Aanne mers-Mij. Hillen Rozen, Betononderne- ming „Trio", te Amsterdam, voor f 118.400. AMSTERDAM, 7 Dec. In hooger beroep werd heden voor het- Gerechtshof alhier be handeld het wegbrengen van het schip de Jacob Cornells in Maart 1919, thuis behoo- rende te IJmuiden. De eigenares was door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 1 'jaar gevangenis straf. De ad.-generaal meende wel, dat het feit bewezen was, "al wist bekl. zich niets meer te herinneren. Met het oog echter op beklaag- des geestestoestand waardoor gevangenisstraf voor haar veel zwaarder wordt dan voor een normaal menscji, eischte hij vier maanden gevangenisstraf. I Vergadering der Kamér van Koophan del en Fabrieken voor het gebied Haar lem en Omstreken pp Dinsdag 12 Dec. a.s. des avonds te 7 uur in het gebouw aan den Kruisweg 70, Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Notulen; 2. Ingekomen stukken; 3. Voorstel Bureau van de Kamer van Koop handel tót het benoemen van een Com missie ter bestudeering van het markt- vraagstuk, naar aanleiding van een schrij ven van den Middenstandsbon ;d 4. Voor stel Bureau van de Kamer van Koophan del tot het benoemen van een Commissie ter bestudeering van het werkloosheids vraagstuk; 5. Behandeling ingekomen de claraties, in verband met de eerste ver kiezing van de leden der Kamer v. Koop handel; 6. Benoeming van den heer II. Marcus (art. 17 sub. 3 Wet K. v. K,) 7. Rapport Commissie Verkeer en Ver voer, inzake telefonische verbinding Haar lemLonden. 8. Rapport Bureau van de Kamer v. Koophandel, inzake plakken ren^ tezegels; 9. Rondvraag; 10. Besloten ver gadering. i Te Leiden slaagden voor het diploma „So ciale Economie": A. H. Steenaert te Heerlen ,H. J. Kuiper te Haarlem, C. P. J. Maas te Velseroord, Th. de Haas te Velseroord. Afgewezen 2 candidaten. Voor het diploma 7,Sociologie" slaagden: A. H. Steenaert te Heerlen, Th. Wesselman te Roelofarendsveen, C. A. J. van Baar te Lei den, G. Th. Schokkenbrok te Groningen en mej. A. de Groot, Noordwijk. De woningbouwvetreeniging „Vesta" zal trachten, te komen tot den bouw van een aantal woningen en zal voor dit een premie- obligatieleening, groot 200,000 tdachten te sluiten. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft een heer,.die in een auto de Koningstraat passeer de, nabij de Pandpoort, waar bijna altijd werkioozen bijeen staan, een zevental werk ioozen aangemonsterd als stoker voor de Hol landAmerikalijo. Hierdoor ontstond echter een dusdanige volksoploop, dat in verband met het verkeer een agent den heer verzocht door te rijden, waaraan door dezen voldaan werd. Barometerstand 765. Vooruit. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht -in den morgen van 8 Dec. Hoogste barometerstand 769.9 m.M. te Biarritz. Laagste barometerstand 751.1 m.M Memel. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Dec. Meest matige, later afnemende Noordelijke tot Westelijke wind, afwisselende bewolking, weinig of geen neerslag, overdag zachter. De misere wordt steeds ergr. Gisterenmor gen is een vrachtauto zoo diep weggezak in den Saperdijk, zoodat het eerst na uren gelkt is het voertuig te lichten. Ondertrouwd: 8 Dec. N. Hoogerwerf en J. M. Karreman. Géboren: 5 Dec. d. van S. M. de Vries de Rooij. 8 Dec. z. van C. Snoeksvan Akkooi. z. van E. C. M. KootSiemens. Overleden: 6 Dec. H. F. Wijnands, 72 jaar, Veiserstraat. 7 Dec. T. Blesgraaf, 61 jaar, Houtmarkt. De volgende mededeelingen aan den Raad werden gedaan: a. ingekomen zijn: een schrijven van den Ned. R.-K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paulus" te 's-Gravenhage ten geleide van een afschrift van een op het Utrecht gehouden buitenge woon congres aangenomen resolutie aan gaande het in te nemen standpunt bij bezui niging waarbij de arbeidsvoorwaarden van het Overheidspersoneel betrokken zijn; een adres van de vereeniging van Huis- en Grondeigenaars en Bouwkundigen „Het Eigendom" waarin in ernstige overweging wordt gegeven het foorstel tot wijziging der precario-verordening niet te aanvaarden; (Te behandelen bij punt 11 van den op roepingsbrief). een schrijven van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het gebied Haar lem en Omstreken waarin wordt verzocht het voorstel tot wijziging der precario-be- lasting aan te houden tot eene volgende vergadering; (Te behandelen bij punt 11 van den op roepingsbrief). een schrijven van de N.V. Autogarage L. C. du Rieu en 34 anderen, waarin wordt be vraagd bij de verbetering van den verkeers- toestand bij de Gr, Houtbrug de kommiezen- huisjes op te ruimen. (Te behandelen bij punt 8 van den oproe pingsbrief). b. Bij Koninklijk Besluit van 15 Novem ber j.l,, No. 27, is ongegrond verklaard het ingevolge raadsbesluit van 9 Augustus j.l. bij de Regeering ingesteld beroep tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten, waarbij machtiging werd onthouden om een zestal na 30 Juni 1921 ingediende vorderingen ten laste der gemeente over het dienstjaar 1920 ingevolge het besluit van den Raad d.d. 12 Juli j.l, te betalen uit den post voor Onvoor ziene Uitgaven der Begrooting voor 1922, (De heer Van Liemt vroeg pogingen in het werk te zullen stellen, waardoor belangheb benden voor schade zullen gevrijwaard blijven. B. en W. zegden overweging toe). c. Teneinde te zijner tijd tot een verbete ring ter plaatse te kunnen komen, wordt het door B. en W. wenschelijk geacht dat de ge meenten de beschikking hebben over de per- ceelen aan de Brouwersvaart nrs. 24 en 26, kadastraal bekend gemeente Haarlem, sectie H nrs. 678 en 679. In verband daarmede is het B. en W. ge lukt genoemde perceelen voor een bedrag van 4810 aan te koopen. Voorgesteld wordt bedoelden aankoop goed te keuren. Wordt goedgekeurd. d. Voorgesteld wordt in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van den Algemeenen Nederlandschen Straat- makersbond en aanverwante vakken om de straatmakerhelpers der gemeente Haarlem van de 2e loongroep te plaatsen in de 3e loongroep; e. Gesteld wordt in handen van B. en W. om prae-advies: een verzoekschrift van de afd. Haarlem der Centrale van Arbeiders Jeugdvereenigingen om vrijstelling of reduc tie van het tarief voor het gebruik van ge meentelijke gymnastieklokalen en speelter reinen; f. ter lezing voor de leden is nederge- legd een nota van den gemeente-secretaris naar aanleiding van een bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1922 door dén heer Gerritsz ingediende motie. Terug te bekomen bij: E. v. Leijenhout, Schotersingel 89a., armband;; T. Braak»- ma, Alb. Thymstraat 27, notitieboekje; J. Koope, Bollandstraat 89, bal; H. Ploeg, Mr. Joo6tenlaan 19, Collier; H. leen, H. t. Alphenstraat 28, wollen das; Politieposthuis, Leidscheplein, ijzeren haak; H. Heesels, Fa- briciusstraat 46, bruin wollen handschoen; A. Fransen, Leidschestraat 99, bruine kin derhandschoenKennel Joanna, Parklaan 119, hond, gebracht door Verkooy, Groots Hout straat 176, grijs-witte kat, gebracht door Berghuis, Pieter Kiesstraat 7; P. Dijkstra, Gasthuislaan 30, klompen; A. v. Sloten, le Vooruitgangstraat 95, Kleedje; G. v. Loe- nen, Brouwersetraat 49, zwarte kinderporte- monnaie; P. v. Kroft, Emostraat 29, pak dassen; H. Buigrok, Hooimarkt 13, bruine portemonnaie; J. v. Vijgh, Patri archstraat 5, heerenpantalon; v. Riessen, Ke naupark 16, rijwielhandbeschermer; G. Born, BBollandstr. 23, ring in étui; Politiebureau Smedestraat, lipseleutel; Vis, H. v. Alphen straat 17, scheermes in étui; A. J. Gerrit sen, T. v. Berkhoutstraat 6, ring met sleu tels; B. Volbracht, Voortingstraat 40, vork.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1