Personalia. UIT DEN OMTREK. KROMMENIE. EGMOND-BINNEN. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. Gemeenteraad. LEOLA'S ERFENIS ,DE TIJDGEEST".' IHGSZGNDEM. Woensdag 13 December a.s. herdenkt de heer A. Aarteen den dag, waarop hij vóór 25 jaar geleden, zijn dienstverband begon aan de Centrale Werkplaats der Ned. Spoor wegen. Werkstaking. De arbeiders, werkzaam bij den aanleg der nieuwe waterleidingbuizen, zijn Dinsdagmiddag om loongeschil in staking gegaan. Een prettig zaakje voor degenen, waar de weg opgebroken is en die dus door den modder moeten baggeren. Van zeer bevoegde zijde hoorden we ech- l»r, dat de staking niet lang zal duren, 't Is te hopen 1 Hengelsport. De Hengelaarsvereeniging Krommenie en omstreken vergadert 15 Dec. a s. in café de Roemer. Op deze jaarvergadering is v.n. punt vier der agenda: bespreking veroenigingsgebouw zeer belangrijk. Aangezien de vereeniging niet meer is aan gesloten bij „Kunst en Sport", de Bestuur- dersbond, is 't iets bijzonders dat genoemd punt in behandeling komt en dus wordt ge rekend op een buitengewone opkomst. Aanvulling. In 't verslag over de Intro- nisatie van 't H. Hart in *t R.K. Vereenigings- gebouw is vergeten te vermelden de mede werking van 't R.K. Kerkkoor, hetwelk op zeer verdienstelijke wijze een paar nummer tjes ten gehoore brach'. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter, z. van C. Catsburg en Jac. van Wetuur. Cornells, z. van KI. Kok en E. Jongeneel. Ondertrouwd: Simon Vredenduin, wedr. v. Jacoba Warring en Eefje Kok, wed. van Klaafs Kaayk. Politiek. De heer J. v. d. Laan te Assen- delft, door onze R.K. Kiesvereen. uitgenoo- digd een candidatuur voor de Prov, Staten- veikiezing te aanvaarden, heeft daarvoor be dankt; de heeren Apeldoorn te Egmond-Bin- nen, Valkering te LLmmen en Witlebrood te Zaandam, hebben de aangeboden candidalunr echter aanvaard. KlesvereenigingWoensdagavond verga derde de R.K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht". De opkomst der leden liet veel te wenschen over. Na de opening en de voorle zing der notulen van de vergadering van 9 Maart, die ongewijzigd werden vaslgesteld, kwam aan de orde de door het besluur van de Rijkskieskring-organisalie Helder toegezon den circulaire. De aanwezigen konden zich vereenigen met de beide voorstellen tot regle mentswijziging: aantal bestuurs'eden 27 en 2 leden uil eene afdeeling. Na eenige bespreking werd aangenomen bet voorstel van het be stuur om tot candidaten voor het Kringbe- stuur te stellen de heeren N. J. Matlhijsen, Wormerveer; L. Zonneveld, Uitgeest; W. Boon, Krommenie; C. Pepping, Limmen; H. Hemmer, Caslricum; J. Apeldoorn Gz., Eg- mond-Binnen; Jac. Sengers, Heiloo; en de da mes C. Buitenman, Heiloo en M. Boom, Alk maar. Het volgende punt der agenda: candidaat- stelling Prov. Staten, leverde meer stof tot opmerkingen. Ingekomen was een schrijven van den heer Lommen omtrent het bewerken van R.K. Onderwijzers voor de verkiezing voor de Tweede Kamer. Daartegenover was eveneens ingekomen een schrijven van den heer Barnhoorn, berichtende dat van onder wijzers geen sprake was geweest. De vergade ring kon tegen den heer Lommen ge$n enkel bezwaar vinden, dan dat hij tegen den wensch van het Kringbestuur het lidmaatschap van Prov. St., had aanvaard. Dit feit achtten de aanwezigen niet van voldoende befeekenis om hem nu niet opnieuw te candideeren. Op voor stel van het bestuur werden daarop .tot candi- caat voor de groslijst aangewezen de beide aftredende leden en de heeren J. Apeldoorn Gzn., Egmond Binnen en J. Volkering Tz. te Limmen. Tot afgevaardigden naar de volgende alg. verg. werden gekozen de heeren Verheggen en Ory. Bij de rondvraag verzocht de heer Van der Molen meer bekendheid te geven aan de agen da der vergadering. Da secretaris spoorde de aanwezigen nog aan tot het bezoeken van de in deze maand te houden vergadering van de kiesvereeniging, die zich met de verkiezing der raads'eden zal bezig houden. Hierna sluit de voorzitter, W. J. Apeldoorn de vergadering. Lijst van in de gemeente Schoten gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: M. Debmarre, Bohaatraat 37, ©an dam*hand schoen. C. Klaas ~en, Borneostraat 18, een paar damashandschoenen. W. Mulder, 3u- lianapark 11, een hond (fox terrier). J. Landwier, 2ie Hoogewoerddwarssiraat 22, een fluweelen muts. A. Zwart, Good zee straat 12, een zilveren pot'o dhoudor. B. Beiingoui, Tugelas raat 47, een gouden arm bandhorloge. F. van Gemert, Tugelastraat 25, een dameshandschoen. P. van Eek, Ged. Schalkburgergracht 65, een portemonnaie met inhoud. M. Verkappen, Kloosterstraat 42, een handmof en een handschoen. J. Kuyper, Schoterboschstraat 5, een hand schoentje; H. v. Gent, Gen. Bothastraat 82, een dame-handschoen. C. v. Aceooy, Gen. yCronjestroat 145, tweo leerboeken. W. v. Alphen, Tnge'as raat 74, een portomonnaie met inhoud. L. Pet, Gen. de Wetstraat 75, een ijsmuts. Aan het politiebureau, een handschoen, een alen'el, een portemonnaie, een wagenschot en een rozenkrans. Plaatsing gedenksteen Postkantoor. Gis terenmiddag 4 unr werd overgegaan tot de plaatsing van een gedenkplaat in dó vestibule van het in aanbouw zijnde nieu we post-, telegraaf- en telefoonkantoor aan de Raadhuisstraat. Onder de aanwezigeh merkten wij op het voltallig college van Burgemeester en Wethouders, de raads.e- den, de heeren De Boer, Van der Erf en Mooie aar, den heer J. Schelling, ge meente-architect, den Inspecteur der Poste rijen en Telegrafie, den heer Van Maan- xhoten uit Amsterdam, don waarnemend di recteur van het Po3t- en Telegraafkantoor den heer Smit uit Heemstede met kantoor personeel, testellerspersoneel en bediend personeel van het tdeto nkan'.oor. Van het Architec.enbu eiu Cuy;.ers wa en aanwezig de heer Joe. Th. J. Onypers 0. I. en Pierre Cuypers, terwijl ook de heeren Spee, aan nemer, en Verdonk dag-opzichter, tegen- woo dig w ren. Allereerst werd het woord gevoerd door den Burgemeester, Jhr. J. P. W. van Doorn, die in' korte trekken de tot stand koming van dit mooie gebouw schetste, dat een sieraal zal zijn voor de gemeente en den wens oh uitte, dat tevens door deze verbe tering het publiek belaag bij vernieuwing zal wo en gediend. Op prettige wijze werd door sp.-ekor het werken en stre en der pos e rijen uiteenge.-et met aanhaling van enkele aardige beelden. Woorden van dank werden geuit voor de samenwerking met de administratie der posterijen en [spreker herinnerde nog even aan de aan gename besprekingen, die met den heer Muller als Inspecteur der Posterijen hier over vroeger reeds zijn gevoerd. Voorts werden nog woorden van dank gesproken tot directie en uitvoerder, waarna door den Burgemeester de plaat zelf werd in gemetseld. Deze plaat, keurig uitgevoerd in rood marmer, bevat het navolgend op schrift: „Do Gemeente Heemstede heeft ten bé- hoeve van den Rijks Post-, Telegraaf- en Telefoondienst dit gebouw gesticht in 't jaar 1922." Na deze plechtigheid werd het woord gevoerd door den heer Jas. Th. J. Cuy pers O./I. te Amsterdam, architect van het gebouw. Spreker z»ide dank voor de aan gename woorden, hem door den Burge meester toegevoegd en wess ook nog op het groote belang voor de particuliere bouwwereld, dat de gemeente in samen werking met het Rijk de uitvoering al dus had opgeiragen. De heer van Haanschoten, Inspecteur der Posterijen en Telegrafie, sprak als zijn wensch uit, dat de samenwerking steeds zoo prettig zal mogen blijven en sprak ook woorden van dank voor de tot stand ko ming van deze mooie goede verbetering. Het personeel feliciteerde spreker met deze verbetering en moedigde het aan tot nauw gezette vervulling van zijn plicht. Tot slot werd nog het woord gevoerd door den 'heer Smit, waarnemend-direc teur van het post- en telegraafkantoor te Heemstede, die nog eens aardig met aan haling van enkele voorvallen op het be staande kantoor illustreerde, hoe noodig het is, dat overplaatsing van dit kantoor- plaats heeft. Namens het personeel dankte hij voor de uitnoodiging, om bij deze plechtigheid tegenwoordig te mogen zijn en verheugde zich in de prachtige verbetering ook voor den telefoondienst. Met een kort woord sloot de Burgemeester deze plechtigheid. Plutmvee~ en korejjnen ten toom telling. Door de Heemstee dsche Pluimvee- en konij- nenvereeniging „De Eendracht" is in het R. K. Yereenigingsgebouw een tentoonstel ling gehoudeij. Er waren door 52 deel nemers uit- Heemstede en omgeving 353 inzendingen ingestuurd. Behalve de afdeelingen hoenders en ko nijnen was er verder nog een afd. eenden, en ter opluistering een prachtige Pauw, in gezonden door den heer Kerk Oerle. Doorden heer H. M. Ruisenaars Oz., was een prachtcollectie pluimveevoeder ten toongesteld, versierd met platen van den kalender der firma Sluys, terwijl ook de firma J. H. Sweers een stand heeft met ochtendvoer B. K. S. van de firma W. Koudijs, benevens verschillende soorten pluimveevoeder. Ook was er nog van de firma Koudijs een automatische vcederbok geëxposeerd, als mede hanen en konijnen als windwijzers en hokversiering. De volgende eere-prijzen werden toege kend: Zilveren medaille voor het hoogst aantal punten der tentoonstelling, A. J. 0. J Sweerts, Haarlem. Zilveren beker, voor het hoogst aantal punten' hoenders, C. Misset to Heemstede, Zilveren medaille voor de mooiste col lectie hoenders, C. Misset, Heemstede. Zilveren medaille voor het hoogst aantal punten krielhoenders, H. W. v. Dort, Haar lem. Zilveren beker voor het hoogst aantal pnn- ten konijnen, H. W. Handgraaf, Haarlem. Kristallen suikervaas met schep, voor het hoogst aantal punten konijnen (moot 2 mahl gewonnen worden), H. W. Handgraaf, Haarlem. Zilveren medaille voor het hoogst aantal punten sierduiven, L. de Wilde, Heemstede. Zilveren medaille voor het hoog't aantal ounten, postduiven, A. J. 0. J. Sweerts Haarlem. Zilveren medaille voor het hoogst aantal punten, watervogels, L. Munnink, Heem stede. Waar zulke fraaie inzendingen tentoon gesteld waren, is het wel te begrijpen, dat een druk bezoek de beide tentoonstellings- dagen kenmerkte. Onder de vele bezoekers was ook de burgemeester, jhr. J, P. W van Doom, en de beschermvrouwe der vereeniging, mevr. Yah Wickevoort Crom- melin. Geslaagd. Voor het te Amsterdam gehouden examen van apothekers-assi stente slaagde mej. C. Hoenderdos, al hier. Voor het te. 's Gravenhage gehouden machinisten-examen slaagde voor diplo ma C de beer C. J. van Aartz, alhier. Gevonden ocorwerpen. Terug te be komen bij: W. van Steenbergen, Edison straat 28, een betigelLaschGasfabriek, rioostersveg eert zilveren roll er; Kobus, Binnenweg, een damcslasrhje m. inhoud: W. Schoo, Iepenlaan 17, een zweep; H. J. Biesbrouck, Geweerslraat 5, een herdershond; Beck, Res Novaplein 19, een zak waschgöed; Vijfheerenstraat 11. een ceintuur; P. Stroosma, Camplaan 33, een damesportemonnaie m. inhoud J. Weijerman, Bosboom Toussaintstraat 66, een damesportemonnaie m. inhoud: Sleutel, Cloosterweg, een duimstok; Leuven, Molenwerfslaan 68, een villen pantoffel: Reigersberg, Landzichtlaan 48, een portemonnaie met inhoud: P. Bos, Doodweg 17, een wit kinderschort: .Bu reau van Politie, Raadhuis, een huis sleutel. Gemeentebegrooting. Verschenen is de gemeentebegrooting voor 1923. •De raming der gewone inkomsten be draagt in inkomsten en uitgaven f 1.756.500, der buitengewone inkomsten en ui'gaven f 1.730.0C0, totaal f3.488.500. De opbrengst der belastingen wordt ge raamd als volgt: 80 opcenten op de hoofdsom der belastingen op de gebouw de eigendommen f40.000 (f33 000); 20 opcenten op de hoofdsom der belastingen op de ongebouwde eigendommen f 1.000 (f 1.050); 48 opcenten op de dividend en tantièmebelasljng f1500 (f 1500); Hoofdelijke Omslag f360.030 (f521.000): belasting op de honden f 4.000 (f 2.200) belasting op openbare vermakelijkheden f 2.000 (f 2.000)vergunningsrecht f 950 (f 900). Aan de uitgaven ontleenen we: kosten der kiezerslijsten en van het uitoefenen der kiesverrich'ingen f2.000 (f2.500); on derhoud van wegen en voetpaden f 38.500 (f 46.000) ;onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, behalve Groenendaa!, f9.100 (f8.300); ui'gaven voor Groenen- daal f18.710 (f25.806); jaarwedden po li lie f67.500 (166000); kosten Burger wacht f200 (f800); jaarwedden onder wijzers f 19.000 (f 12.500). Aan de ramingen voor het verleenen van subsidies ontleenen we: Kruis ver bond „St. Jozef* f 100; Politievakschool- Vereeniging van den Ned. R. K. Politie bond „St. Michaêl" f25; Haarlemsche Orkest vereeniging -f 1.500; Muziekvereeni- ging „St. Michaël" f 100; subsidie bijzon dere bewaarscholen f 2.750 (f 1.200). St. Nicolaas feest Het was Dinsdag middag voor de kinderen van da O. L. School in deze gemeente een waar feest. Des middags om twee uur verscheen St. Ni colaas met zijn knecht aan het schoolgebouw en werd door het hoofd der school welkom geheeten, waarna door alle kinderen geza menlijk onder leiding van meester Wouden berg in de hal van het schoolgebouw een welkomstlied werd gezongen, speciaal voor deze gelegenheid geleerd. Bij deze ontvangst waren, behalve kinderen en onderwijzend personeel, verschillende belangstellenden aan wezig. Na dit lied hield St, Nicolaas een kleine toespraak tot de kinderen en ver zocht de leerlingen van de beide hoogste klassen nog een versje te zingen. Hieraan werd natuurlijk vlug gevolg gegeven en het tweestemmig daarop volgend liedje voldeed heel goed, ook Zwarte Piet toonde zich buitengewoon tevreden. Op verzoek van St. Nioolaas trokken nu alle kinderen zich te rug in hun klasselokaal waar versnaperingen werden toegediend. St. Nicolaas ging met Pieterbaas van klas tot klas, verschillende leerlingen bij zich ontbiedende. De ont vangst was overal wear even hartelijk. Aan alle leerlingen van de laagste klassen kon den door de welwillende medewerking van verschillende ingezetenen aardige en nuttige cadeautjes worden uitgereikt, terwijl door Sint bij iedere overgave iets toepasselijks aan de kleinen werd gezegd. Pieterbaas deelde geheel de vreugde van de kinderen en liet zich in het strooien van moppen niet onbetuigd. De leerlingen van de hoogere klassen werden door St. Nicolaas vriendelijk toegesproken in hun klas, terwijl hii daarbij niet naliet te wij zen op alles wat de juffrouw en de mees ter doet voor bestwil van de kinderen, 't Geheel was een succes en voor de kin deren een vreugdevolle middag. Na afloop van dit kinderfeest bracht St. Nicolaas met Pieterbaas nog een 'bezoek aan verschillende groote gezinnen in verschil lende deelen van de gemeente om daar zijn gaven te Bchenken. Hiervoor waren wel willende bijdragen verleend door verschil lende tfeema'eelsche winkeliers, terwijl ook daarvoor een bijdrage van de bewoners van Tuinwijk was ontvangen. Piet deelde over al met mille hand zijn moppen rond en er zijn vele blijde klanken vernomen. Overal werd het tweetal warm toegejuicht en ont vingen vele omstaande kindertjes lekkers. Des morgens werd een zestigtal minder- deelde weduwen en gezinnen in het Vereenigingslokaal aan den Bronstéeweg, dat daarvoor welwillend ter beschikking was gesteld ,een St. N^colaasg^ve uitge reikt. Oudersavond. Op den oudersavond van de gemeentelijke M. U. L. Omschool, welke den 14en December zial gehouden worden, zal Dr. J. P. Thijsse -spreken over.- „De natuurlijke historie en de jeugd". Tuinbouw- en Flantkunde. De heer A. J. van Laren, hortulanus te Am sterdam, zal op de bijeenkomst van Tuin bouw- en Plantkunde, van Dinsdag 12 December, in „Rusthoek", spreken over: „De vaste planten en him toepassing in den tuin' Een serie lichtbeelden aal de voor dnacht verduidelijken. (Vervolg). De heer SCHULZ kan den heer De Roo niet volgen in zijn bezuinigingstactiek en zegt dat de arbeidersklasse zich tot het uiterste ver zetten zal tegen verlenging van den arbeids duur. Spr. moet B. en W. nog becritisceren over hun bouwpoliliek en zegt, dat daar maar steeds geen verbetering in komt ten gunste van den arbeiderswoningbouw. Spr. is ver der van meening, dat het met de belastingen in deze gemeente nogal losloopt. Alleen het systeem moet nog gewijzigd, worden naar progressie. Over het onderwijs was spr. tot nog toe goed te spreken, maar hij acht hel noodig B. en W. op te wekken te waken tegen verslechtering daarvan. Opheffing van de huurcommissie acht spr. uil den booze. De heer HOGENBIRK sluit zich aan bij de woorden van hulde door den heer Bijvoet aan B. en W. gebracht. Spr. is van meening dat inderdaad tol arbeidstijdverlenging moet worden overgegaan en zegt dat inzake wo ningbouw in ieder geval gestreefd moet wor den. naar opheffing van rijks- en gemeente steun voor woningbouw. De heer NOORMAN vraagt of de waterlei- dingprijs niet verlaagd kan worden en dringt aan op werkioozensteun. De heer B1SPINCK vraagt een technisch-des- kundig onderzoek naar de vraag of de wa terstand van den vijver van Duin en Daal Van invloed is op de waterleiding. De heer VAN Ak-~.0 Jjïji-t oestrijdt nog nader de hesrsn de Roo en Hogeabirlc en stelt de be teekenis vanwerkioozensteun nog even in het licht, maar de VRROZIT- TEB zegt opnieuw, dat de spreker niot in de lijn van algemeene bevschouwingen blijft. De VOORZITTER zegt, dat B. en W, erkentelijk zijn voor de woorden van lof. Inderdaad is het een heel werk geweest. Bij de posten zullen B. ea W. antwoorden Spr. wijst er alleen op, dat de begrooting in een gecombineerde- vergadering met de financiëeïe commissie is ce a de d; daar is men het eens geworden en in het oorspron kelijk conoept zijn toen vele wijzigingen gebracht Daarna komen de posten in behandeling. Begonnen wordt met de ontvangsten. Na een paar ondergeschikte opmerkingen bespreekt de heer NOORMAN bij post 9 de water- leidingsbegrooting en vraagt deze in het vervolg weer in druk te geven. Spr. vraagt of het niet gewenscht is, den waterprijs te verlagen. De VOORZITTER acht dit niet gewenscht en de heer DE ROO zegt, dat de verlaging tot 25 ct misschien, wel voorbarig is ge weest. De heer BISPINGK zegt, dat het noo dig is, dat het waterleidingbedrijf winst maakt en ook de heer DE ROO verdedigt het houden van een reserve-fonds. Ook de heer HOGENBIRK is van mee ning, dat van verlaging van den prijs geen sprake kan zijn. Bij post 18 bespreekt de heer SCHULZ de belasting op tooneclvoorstellingen enz< en vraagt, deze te heffen, als het geval zich voordoet. De heer LAAN brengt Woestduin ter sprake en zegt, dat hier een voordeel kan inzitten voor de gemeente. De VOORZITTER zegt, dat de Raad daar niets over te zeggen heeft. Het college heeft de vergunning geweigerd op grond van de Zondagswet. Wat het voordeel aan gaat moet spr. er op wijzen, dat er toch lasten zijn voor politietoezicht e.d. Bij poet 57 (gasleveringdeelt wethouder DE WAAL MALEFIJT mede, dat na on derhandeling met Haarlem gebleken is, dat een verlaging van den gasprijs in Bloemen- daal voor rekening van de gemeentekas zou komen. In een volgende vergadering zullen over het gasbedrijf nadere mededeelingen worden gedaan. Bij post 60 (geldleening) ontwikkelt zich eenige discussie over de vraag, of hierop moet voorkomen een bedrag van f 1.000.000 te leenen voor aankoop van gronden langs den Zeeweg. Bij stemming wórdt ten slotte besloten, dezen post niet pro memorie uit te trekken, doch te, brengen op f 1.000.000. De heer Dr. BORNWATER bespreekt 't ontbreken van een punt van opbrengst grondverkoop De heer NOORMAN dringt erop aan, een aparte boekhouding voor 't grond bedrijf in te richten als officieel grond bedrijf. De heer LAAN zegt, dat die boek houding bestaat. De heer NOORMAN zegt, dat de Raad er niets van ziet. De VOORZITTER zegt, na een vraag van den heer SCHULZ, dat aan den Raad geregeld een overzicht zal gege ven worden voortaan. Daarmede zijn de ontvangsten afge handeld. Aan de orde zijn de uitgaven. De heer DE ROO stelt voor het pre sentiegeld der Raadsleden te verminde ren. Hij stelt voor f 3 inplaats van f 6. De heer LAAN steunt dit. De heer VAN KESSEL is er tegen, ook met het oog op de aanstaande verkiezing. Voorgesteld wordt dan, het presentiegeld op f5 te brengen. Dit wordt aangenomen met alleen de stem men van de heeren van Kessel, Noor man en Schulz tegen. De VOORZITTER verdedigt de aan stelling van een nieuwen ambtenaar op een salaris van f 1400, wijzend op de uit breiding van werkzaamheden. De heer DE ROO is tegen deze aan stelling en zegt, dat een andere verdee ling van werk gevonden moet worden. Op alle kantoren moet in dezen tijd harder gewerkt worden. De heer NOORMAN is ook tegen deze aanstelling, evenals de heeren VAN KES SEL en HOGENBIRK, die hun stem te gen motiveeren. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. van de noodzakelijkheid van den nieu wen ambtenaar overtuigd zijn. De heer LAAN zegt in dezen post te hebben toegestemd, omdat de burgemees ter heeft verklaard, dat de boel an ders in de wiar loopt. Spr. vindt het moeilijk als raadslid daarover een oordee te vellen. x De heer SCHULZ geeft in overweging deze post tot een nader onderzoek over zijn besliste noodzakelijkheid aan te hou-, den. Wethouder DE WAAL MALEFIJT zegt, dat twee ambtenaren in de vergadering van B. en W. zijn komen vertellen, dat zij zich overwerken. Een andere verdee ling van arbeid is niet mogelijk. De heer BISPINCK verdedigt den post en zegt, diat de Raad vertrouwen kan hebben in het 'dagelijksch bestuur. De heer NOORMAN meent, dat er nog wel eens met de andere ambtenaren kan worden gesproken. De heer HOGENBIRK en Wethouder NeDERHASSELT zijn het daarmede eens. De heer VAN KESSEL heeft niet den indruk dat het werk ter secretarie opgestapeld ligt. Hij meent, dat de bij- bnanljes eerst moeten worden a'ges haft. Aang nomen wordt h t voor tel-Schulz, den post voor memorie uit te trekken Bij post 73 (bezoldiging ambtenaren (burgerlijken stand) stelt de heer DE ROO voor, de bclooning voor het- dui ten van huwelijken van f 10 te brengen op f7 50, De heer LAAN wenscht er iets over te zeggen. Tien gulden voor een huwe lijk en rijf voor een raadszitting is on mogelijk De heer NOORMAN is tegen dergelijke bezuinigingsbevliegingen. Het voorstel van den heer DE ROO wordt aangenomen. Bij post 78 (kosten onderhoud en schoonhouden sccréjtarie) vraagt de heer VAN KESSEL inlichlingdh over de groo te vermeerdering van dezen post, die nu f3560 en verleden jaar f 1390 bedroeg De VOORZITTER zegt, dat deze ver hooging noodzakelijk is. De heer SCHULZ zegt, dat verleden jaar aan dit werk weinig Is gedaan, in de verwachting van het nieuwe raad huis Nu dat voorloouig niet komt, heeft de fin.anciecle commissie in dezen post toegestemd. De vergadering werd te 1 uur ge schorst en des middags te 2 uur hervat. Bij post 102 (loonen werklieden) vraagt de heer LAAN of het bedrag voor kleeding niet verminderd kan worden, anders vreest spr. dat het verkapte loonsverhooging zal zijn. De VOORZITTER zegt, dat de ver strekking van riienstkleeding bij besluit van den Raad geschiedt. Wethouder DE WAAL MALEFIJT zegt, dat van verkapt' loon geen spra ke is. Bij pest 103 (onderhoud wegen en voetpaden) vraagt de heer DE ROO in lichtingen over een bedrag van f 4030 voor losse straatmakers en van f 18030 voor losse arbeiders. Spr. bestrijdt het teren van wegen. De heer HOGENBIRK zegt, dat uit dezen post betaald wordt de verbete ring van verschillende wegen. Spr. acht het ook niet noodig, die wegen met name te noemfen. De heer Dr. BORNVTaTER merkt op, dat de geheele begroot'ng aan het euvel' lijdt, dat de posten te weinig zijn toe gelicht. Spr. hoopt nog eens, dat voor taan het rapport der financieele com missie zal worden overgelegd. De heeren DE ROO en SCHULZ onder schrijven dit. De heer VAN KESSEL wijst er op, dat niet te veel bezuinigd moet worden op het wegenonderhoud; verschillende wegen zijn in onhoudbarfen toe tand. Als we thans te weinig uittrekken, krijgen we op een volgende begroohng een be drag voor deze zaken waar we van zul len schrikken. Met genoegen bemerkt s,pr„ dal de heer De Roo thans naast spr. staat in zijn strijd tegen de teer. Verschillende wegen zijn door de leer bedorven. De f 10.000 voor leer wil spr. voor wat beters gebruiken. De heer SCHULZ zegl, dat nog niet bewezen is, dat de teer niet voldoet.. Spr. is het in het geheel niet eens met den heer Van Kesscl. De heer BISPINCK is het geheel eens Vrij bewerkt naar den prachtigen roman van RJ U den bekenden Engelschen auteur GARVICE. Circd 370 bladz. druks in handig formaat, Trekkinf van 1°3 nummers een overstaan van Prijs ƒ1.50, franco per post 1.60. Notaris A' G' Mulié Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de 7 December 1922. N.V, DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD", Prii3 van 1 200 2-889 Nassaufaan 49, Haarlem. Ti 100 15932 Prijzen van 90 (eigen geld.) met den heer Schulz. 14 1475 3625 6065 9309 11156 13126 16084 18773 n„ Vippr DF ROO hntirit vol dat dp 95 939'® 9903 11251 13206 16334 lc910 ue neer DL KOU houdt vol, aat 504 1527 4047 6526 64 1138/ 133j6 16604 S029 teer met voldoet. 59 1627 61 75 10012 )1698 13404 21 19656 Wethouder DE WAAL MALEFIJT zet 67 1926 4450 88 10109 1178/ 13661 16821 20259 uiieen dat de cehruikte Der van on- °2® 2348 4636 6600 86 12126 13816 17264 20374 mieen, aai ae genrunae oer van on 76 2723 5268 7311 10361 28 55 96 20499 voldoende kwaliteit is gebleken. Het 1039 32 54C9 7468 10421 40 15535 17897 20714 kostte f2000, die echter nog niet bo- 1270 2951 5764 7628 83 12234 45 18250 61 tanld 7iin pn nok nipt hptnald zullen 3L36 75 7844 10o63 12366 15675 18527 20892 taald zjn en ook niet betaam zulten 1431 3234 18681 worden! B. en W. zijn met van plan, 1 met teren op te houden, maar zullen Vorige lijst vervalt 20501. doorgaan met proefnemingen. De VOORZITTER wijst er op, dat men. uit bezuinigingsmotieven zijn toevlucht heeft genomen tot de teer. De heer VAN KESTEREN is niet bevre digd, men moet niet gaan proefnemen vóór men de methode onderzocht heefi.' Nu zegt de heer Malefijt, dat men het wel eens slecht getroffen heeft toen teerbewerking in het slechte jaargetijde is geschied, dat daartegen in den Raad wel degelijk gewaar schuwd is. De heer de ROO wil post 105 (onder houd pantsoen) enz. verminderen ten aan zien van aankoop mest en aankoop zaden. Wethouder MALEFIJT zegt, dat er. niets af kan, we mogen blij zijn als we er mede rondkomen. De heer NOORMAN vraagt de boschwer- kers Aartsen en van Ooijen, die als park wachter, ook onder de politie ressorteeren, geheel onder „plantsoenen" hoorden. De VOORZITTER betuigt, dat hiertegen bezwaren zijn en na eenige discussie blijft de toestand onveranderd. De heer HOGENBIRK heeft bezwaar te gen den post van f 1300 voor het diep en schoonhouden van havens enz. Wethouder NEDERHASSELT verdedigt deze post, omdat een vervallen daarvan weer ten laste van de plantsoenen zou komen en die zijn toch al zuinig geraamd. Wethouder MALEFIJT en de VOORZIT TER verdedigen den post. De heer HOGENBIRK stelt voor, den post met f 1000 te verminderen. V De heer LAAN zegt, dat de post „Plant soenen" al inlet f 9000 verminderd is. Het voorstel-Hogenbirk wordt niet ,-.t_und. Bij post 112 (stofbestrijding) zegt de heer LAAN dat deze van f 10.000 op f 5000 ge bracht is, maar hij weet niet waarvoor dit bedrag noodig is. Na eenige discussie wordt besloten den post te handhaven. Post 119 (jaarwedde Commissaris van Po litie). De heer VAN KESSEL wijst er op, dat de jaarwedde met f 150 fe verhoogd, niettegenstaande bij zijn aanstelling in den Raad gezegd i3, dat dit niet geschieden zou. De VOORZITTER zegt, dat in het salaris emolumenten begrepen zijn. De heer DE ROO acht den post voor poli- tieloonen (totaal 79.400) veel te hoog ge zien het aantal inwoners. De heer BORNWATER is het daarmede eens en wil een principieele uitspraak bij deze begrooting. Hij stelt voor, geleidelijk tot vermindering over te gaan en den post thans met 3000 te verminderen. De heer SCHULZ merkt op, dat feitelijk al 3 agenten minder worden aangesteld. Er zijn 3 vacatures. Spr. zegt, dat de gemeente omvangrijk is; daar moet men aan denken. De heer VAN KESSEL zegt, dat we niets bemerken van de 3 vacatures, die er door ziekte zijn. Vermindering is mogelijk en daarom steunt spr. het voorste'-Bormvater. De VOORZITTER zegt, dat door de samen trekking van de posten Bloemendaal en Overveen. een bezuiniging van 8500 is ver kregen. Verder kan men niet gaan. Vel schillende verkeersposten moeten bezet wor den. 's Nachts surveilleerén sommige agenten al'een, wat niet verantwoordelijk is en le vensgevaarlijk. De heer VAN KESSEL is door de woor den van den voorzitter niet overtuigd. De heer LAAN vindt Oen post ook hoog, maar vindt geen vrijheid, minder toe te staan sinds hij de uiteenzetting van den commis saris heeft gehoord en den dienstrooster heeft gezien. Spr. wijst er ook op, dat de vermindering door de samentrekking van de twee posten pas in werking treedt als de Overveensche post verbouwd is. De heer HOGENBIRK wil geleidelijk tot vermindering van dezen post overgaan. De heer BORNWATER laat zijn eerste voor stel vallen, maar zou in een motie willen vaststellen dat tot vermindering wordt over gegaan. De VOORZITTER zegt, bij eventueele va catures den Raad te zullen raadplegen of aan stei'ing noodig is. Na eenige discussia over den post „onder houd der wachthuizen", die tenslotte gehand haafd wordt, stelt de heer NOORMAN voor, den post „kosten van de Burgerwacht" 2050) te schrappen. De heer SCHULZ steunt dit.De heer NEDERHASSELT licht den post toe en zegt, dat in werkelijkheid van ver hooging geen sprake is. Het voorstel-NOOR- MAN wordt verworpen met 112 stemmen. De vergadering wjrdt tegen half 6 ge schorst tot des avonds half 9. Avond-vergadering. In de avond-vergadering werd voortge gaan met de behandeling der gemeentebe grooting. De heeren Hogenbirk en Laan achten het bedrag, uitgetrokken voor de sohool- schoonmaak-ters te hoog. De eerste meent, dat het schoonmaken der school zeer wel aan doü concierge kan worden opgedragen. Wethouder de Waal Malefijt antwoordde dat de congierges der openbare scholen den achturigen arbe'driag hebben, volgens het besluit van den raad. Na eenige bespreking wordt de post met f 500 verlaagd. De heer Hogenbirk deelt hierna mede. dat de post „vergoeding aan schoolbestu ren ingevolge art. 100 der L.O.-wet 1920", ad f 3000, kan vervallen, in verband met de vermeerdering van het aantal leerlingen de Christelijke M.U.LJ).-school, tengevolge waarvan de jaarwedden, waarvoor de uit- keering was bedoeld, door het Rijk - wor den vergoed. Dienovereenkomstig wordt besloten. Bij rlgnr. 177, onderstand van behoef- tigen, bepleit de heer Noorman plaatsing op de begrooting van een post voor steun aan werkloozen. Met de gemeentelijke werk verschaffing bereikt men niet alle werk loozen, want er zijn er verschillende, zoo als b.v. kantoorbedienden, die men toch niet kan laten spitten. De bedoeling van spr. is een fonds voor de werkloosheids-commissie te verkrijgen, waaruit die commissie in bepaalde geval len steun kan geven. Er ontspint zich hierna een gedachten- wisseling over de manier van steunverlee- ning, waarvan het resultaat is, dat de commissie voor de werkverschaffing aan B. en W. een regeiing zal voorleggen en het collego die gevallen ter kennis zal brengen, .waarin onmiddellijke steun noo dig is. Besloten wordt voorts dien post te snlit- sen en voor onderstand aan behoeftxgen uit te trekken f 1000 en voor steun aan werkloozen f 2500. De heer Hogenbirk zou het loon der te werk gestelde werkloozen willen terugge bracht zien tot f 26 per week als maximum. De heer Noorman ontraadt dit. Wethouder v. Nederhasselt zou een re geling wenschen, waarbij rekening gehouden wordt met groote gezinnen, door de be treffende werkloozen b.v. 10 dagen in de 14 dagen te laten werken. (Thans worden allen om de andere week een week te werk gesteld.) De heer HOGENBIRK stelt nog voor t maximum voor de ongehuwden op f 18 te stellen. Tenslotte wordt besloten het loon veor de gehuwden op f 4.50 en voor de om- gehuwden op f 3 per dag te bepalen. De heer van Kessel stemde tegen en de heer Noorman blanco. Bij volgnr. 201, subsidiën aany vereeni- gingen, stelt de beer van Kessel voor, we derom f 300 op de begrooting te brengen voorsubsidie aan de vereeniging voor Volks tuinen. De heer Noorman ondersteunt dit, Besloten wordt het subsidie wederom te verleenen. Voorts wordt op voorstel van den heer Hogenbirk besloten de bijdra gen van de R.K. Bewaarschool te Over veen en de Bewaarschool der Borski-Sil- lenstichting te brengen van f 8 op f10. De heer NOORMAN stelt voor om de Haarl. Orkestvereeniging wederom f 2500- subsidie te geven en niet, zooals thans wordt voorgesteld f 400. De heer Bispinck deelt mede, dat de vereeni ging bezig is zich een verplaatsbare tent aan te schaffen, waaTdoor zij in staat zal worden gesteld ook in deze gemeente concerten te ge ven. Spr, zou de subsidie willen verhoogen mits de vereeniging dan eenige concerten in deze ge meente geeft. De heer Hogenbirk vindt 400 ook te laag en stelt voor f 1500 subsidie te geven. De heer Laan zou de vereeniging willen verzoeken in defee gemeente 3 concerten te ge ven voor 1' 1500. Mocht blijken dat de concer ten groote belangstelling trekken dan kan men het aantal later verhoogen. De heer Bijvoet: Dan zouden wij een biiju van naastenliefde geven aan Haarlem! tfe ner Noorman wil het aantal concerten op 5 lei i-lnn en dan het subsidie op f 2500. Dit wordt verworpen waarna besloten wordt het subsidie op 1500 te bepalen. De heer de Roo van Aldewereld stelt voor de post vacantie-gelden voor ambteiyren, ad f 4700, van de begrooting te schrappen. De voorzitter zegt ook tegen een vacanlie- toesijg te zijn, welke hij een verkapte loonsver hooging acht. De heer Bispinck kan zich met dit voorstel vereenigen. De heer Schulz wil er niet aan gaan tomen, temeer niet daar de betrokkenen er zich niet hebben kunnen uitspreken. De heer Noor- uia. onderschrijft dit, evenals de heer van Kessel. De laatste wijst er op dat de voorzitter van de commissie voor overleg in Haarlem, die tevens wethouder van financiën is, zelf de betrokkenen heeft uilgenoodigd zich over deze kweslie uit te spreken. Na nog eenige besprekingen wordt besloten den post per memorie uit te trekken en intus- schen het advies der commissie voor georgani seerd overleg over deze kweslie te vragen. Besloten wordt voorts om ook over de rij wiel toelagen aan gemeenteambtenaren het ad vies der commisie voor overleg ie vragen en op de 21 December te houden raadsvergadering aangaande dezen post een beslissing te nemen. Bij volgn. 215, „kosten rechtskundige advie zen ter bestrijding der annexatie-plannen, ad f 500," deelt de. voorzitter mede dat over 1922 bij suppletoire bcgrooting nog een vrij aanzienlijk bedrag zal moeien worden uitge trokken ter bestrijding van genoemde kosten. Bij het einde der begrooting dringt de heer van Kessel er op aan een volgend jaar de be- grootingen in afdeelingen te doen behandelen en daarvan een schriftelijk verslag aan B. en W. te zenden. Daardoor zullen de raadsleden beter op de hoogte komen, en zal de behande ling der begrooting vlotter geschieden. De voorzitter 'zegt dat B. en W. dit gaame in overweging zullen nemen. Hierna wordt de begrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering wordt daarna om kwart voor elf gesloten. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haalrem, 6 dec. 1922. Mijnheer de Redacteur. Gelieve onderslaand in uw veelgelezen blad te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank.. VOOR ONZE EIGEN WEEZEN. Als wees zijnde voel ik mij verplicht om langs dezen weg een woord van dank en hul de le brengen aan allen die medegewerkt heb ben om het St. Nicolaasfeest voor ons onver getelijk le doen worden. Een woord van dank ten eerste aan allen, die door hun gaven, hetzij geldelijk of in na- tura gesteund hebben om dit St. Nicolaas feest voor ons niet te doen voorbijgaan. En een woord van hulde aan de commissieleden die zich verbonden hadden om alles wat aan dit feest zou voorafgaan te regelen en te lei den, maar wij brengen vooral onzen innigen dank aan den binnen-vader, die de eigen lijke ontwerper van dii feest is geweest en dan ook veel zeer veel medegewerkt heeft voor het welslagen daarvan. Ook moet ik in mijn dank aan de redactie van deze krant niet vergelen die haar kolommen er voor be schikbaar stelde. Wij zullen dan ook den goeden God bidden dat hij al onze weldoe- ners(ste.rs) moge zegenen en dat Hij hun het loon moge geven dat zij hierdoor verdiend hebben en wij hopen dat God ons gebed zal verhooren indachtig Zijne woorden: „Wat gij den minste der mijnen gedaan hebt, hebt gij aan Mij gedaan." ITU na air» WGeZd? EEN WEES<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2