L TSTE NIEUWS MARKTRIEimrS. De Fransche tentoonstelling. Noodwoningen. De eerste Nederlandsche Gezant bij het Vaticaan. De óeila-donna-vergiftiging. Een zending naar Rusland. R.-K. Centrale van Technici. Tweede Kamer. VAN ONZE PRAAOLOOZE TELEFOONLIJ -c. De Conferentie te Lausanne. Plannen van KenTal. Turkije en de Geallieerden. Engeland en Griekenland. Uit Ierland. Engeland en de vergoedingen. Het nieuwe Spaansche kabinet. De ministerleeie crisis in Portugal. Onze verslaggever vroeg daarop, het ge- I wonnen huis te mogen zien. Men was daar toe dadelijk bereid en hij is er met een der directeuren en den heer Boeje heen gereden. Op het bouwterrein, gelegen vlak aan de Hilligersbergsche plassen, ond hij zes villa's in aanbouw, alle reeds onder dak. Het bewuste huis is het tweede van den hoofd weg af; het heeft beneden twee groote kamers, ruime hal en flinke keuken; boven twee groote slaapkamers en meidenkamer; een serre beneden en boven een balcon; twee ingangen, een voor de bewoners, en een voor de keukenafdeeling, die door een dienstgang van het bewoonde huisdeel is af gescheiden. Van de inwendige afwerking is nog niets te zien, de trap was nog niet aan gebracht. Cnze verslaggever schatte, dat met de voltooiing nog een twee en een halve maand bij gestadig doorwerken gemoeid is. De bouwer bevestigde deze raming, als ten minste het weer wil meewerken. Onze ver slaggever schatte de waarde van de villa op om en bij de 25.000. De heer Boeje ver zekerde hem, dat hij den grond voor de zes viila's met tuin aankocht voor 40.000 en dat met de verhooging van het terrein nog eens 10.000 heenging. Eindelijk zij nog meegedeeld, dat de heer v. d. B. van den dag der 'trekking af in het genot van de lijfrente is gesteld. De indrukken van minister Dior. De „Figaro" heeft minister Dior, te Parijs teruggekeerd gevraagd, naar diens indruk ken over de Fransche tentoonstelling te Am sterdam. Deze expositie is, zoo zeide de Fransche minister van Handel, in elk op zicht volmaakt. In welke branche ook, of deze is op het gebied van kunstvoorwerpen, antiquiteiten, kristalwerk, mode-artikeien of ameublement, de minister had niets middel- flati?» gezien, niets, waarop de Fransche in dustrie niet Irotsch Van zijn. In het bijzon der wees de heer Dior op de inzendingen der zijdefabrikanlen te Lyon. Onafhankelijk van de goede uitwerking, welke de tentoonstelling op de Hollanders heeft gehad, heeft deze manifestatie tastbare resu'taten opgeleverd, waarvan hij er twee noemde In de eerste p{pats is het aantal en- trée's voor de Fransche tentoonstelling groo- ter, dan bij alle andere tentoonstellingen, te Amsterdam gehouden. Bovendien zijn er meer zaken afgesloten, dan men mocht ver wachten. Een der af dee'in ven zelfs, zooals die der boeken en luxe-uilgaven, heeft uitstel moeten vragen, om alle opdrachten, welke zij ontving, uit te kunnen voeren. Deze tentoonstelling is een grooi succes voor Frankriik en de minister bracht in zijn interview hulde aan de activiteit en de toe- wiiding van de heeren Kempf en Dearies, die als voorzitter en secretaris-generaal de stuwkracht waren van deze manifestatie van den Franschen smaak. De Minister van Arbeid heeft bepaald, dat voor 1923 op de jaarrekening der exploitatie ran een groep noodwoningen voor uilgaven niet meer mag worden gebracht dan 50 ten honderd van de huuropbrengst. Uit Rome wordt aan de „Mab." ge seind dat het stoffelijk overschot van den eersten gezant van Nederland bij den H. Stoel, mr. L. Regout, in tegenwoordigheid van zijn zoon Louis, bet oorpe diplomati que en de Hollandsche kolonie op 9 De cember on het Cam po Santo Teutonioo zal worden bijgezet. Naar men verneemt, zal in de zitting ran de strafkamer van de Haagsohe Recht bank van Donderdag 21 December a.s. be handeld worden de zaak tegen het echt paar Brakké uit Den Haag, eenige maan den geleden gearresteerd ia verband met het geval van bei!a-donna-vergiftiging. Gisteren beeft het Hoofdbestuur van 't Nederlandsche Roode Kruis verzonden naar Rusland, met het S.s. „Elin" ten behoe ve van een groot aantal Russische ver pleegsters: 1350 K.G. cacaopoeder, 135 kis ten gecondenseerde melk met suiker en 11.700 K.G. tarwebloem. Zondag 8 Deo. werd te Utrecht een af- eelings-voorzittcrsve-gada-ing gehouden van den Ned R K Bond van Technici, waarin door hst Ee tuur mededeelingen worden ge daan van zijn verrichtingen om te komen tot een R. K. Oentrale van Technici. Na gehouden besprekingen werd onder staande motie met algemeene stemmen aan genomen JDe Nederlandsche R. K. Bond van Tech nici, op Zondag 3 December 1922 te Utrecht in een Afdceüngsvoorzittersvergadering bij een gehoord de besprekingen en uiteenzettin gen inza e de verrichtingen van het Bands- bestuur om te komen tot een R. K. Oen trale van Technici, die alle groepen van I». K. Tech-dei zal kunnen omvatten; van oordeel, dat die Oentrale in het be lang van de B. K. TechnRci is te acten; keurt het gevoerde beleid van het Bonda- feestunr goed; besluit het Bestuur volmacht te geven zijn pogen om te komen tot een R. K. Cen trale van Technici door te zetten; verzoekt de be-turen der afdeeLingen en leden de uitvoering van die opdracht krach tig en met alle ten dienste staande midde len te steunen; besluit deze motie ter kennis te bren gen van be'anghebbende organi3atie's en de peie; gaat over tot de orde van den dag." Zitting van Donderdag 7 December. Het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Sprang, Oapelle en Vrijhce.e Oappelle wordt aangenomen met 68 tegen 17 si Aaa de orde zijn de begrootinri van Binnenlandsche Zaken en de inte -te'.latie-K'eerekop er, terzake steunverl en'ng aan noodlijdende beeldende kunstenaars. De-heer KLEEREKOPER, S. D. A- P., vraagt of de regeering alsnog bereid is mede te werken om het bedrag dat be reids voor den steun van noodlijdende beel dende kunstenaars op de begrooting van Binnenlandsche Zaken was uitgetrokken ter beschikking te stellen van den, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, opdat deze alsnog,'nu de groote steden gaar ne bereid blijven om daaraan mede te wer ken, den weg vinden, welke tot het door allen beoogde dool der steunverlening lei den kan. Spr. oppert vervolgens bedenkingen te gen de circulaire van den minister van Binnenland c! e Zaken met aansporing aan de burgemeester om zich schrap te zet ten tegen niet bepaald on vermijde'ijke uit gaven. Hij meent dat de rnafhan' e'ij' held van de gemeenteraden daardoor wordt aan getast De heer DRESSELHYUS, V. B., ziet in de circulaire geen aantasting van de gemeentelijke autonomie. Toon en vorm zijn echter niet gelukkig en de circulaire had eigenlijk bestemd moeten zijn voor onzui nige gemeentebesturen. Het belangrijkste vindt spr., dat nu aandacht wordt geves tigd op het opdrijven van gemeentelijke uitgaven, door het opdragen van bemoei ing met Rijkswetten. Spr. beveelt aan dat vóór de indiening van dergelijke wetsontwerpen overleg zal worden gepleegd tusschen Binnenlandsche Zaken en de gomeenten. De heer BAKKER, O.H., vraagt van de regeering een regeling van den zomer tijd waarbij de steden de voordsdien daar van kunnen behouden, doch voor het plat teland, de nadeelen ervan worden opge heven. De heer GERHETSON, 0.-H., steunt dit betoog. De heer BAKKER bepleit afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting. De heer ZIJLSXI1 A, A. R., juicht de circulaire aan de burgemeesters toe, omdat een goed financieel beheer de beate waar borg is voor het behoud van gemeente lijke autonomie. Spr. vraagt wijziging der Armenwet omdat de kerkelijke armenzorg meer en meer wordt verdrongen door de burgerlijke armenzorg. De heer KERSTEN Ger. Staatsp. dringt aan op een tegemoetkomende houding tegenover vrouwen, die om gemoedsbe zwaren niet stemden. De heer VAN DER WAERDEN S D.A.P. dient een motie in, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd aan de Kamer ge gevens te verschaffen voor de beooi-dee- Liug van voor- en nadeelen van den Zomertijd. De heer BOMANS R.-K. acht een an dere wijze van bepaling van den kies- deeler noodig. Hij vraagt, wat de gemeen ten aan een circulaire van den minister hebben, als de Regeering maand na maand zelf de gemeen lef inandën meer in de war stuurt. De heer DE WILDE A.-R. juicht de circulaire van den minister toe en her innert dat de Regeering de laatste jaren veel voor de gemeenten heeft gedaan. De MINISTER meent dat op het oogenblik geen bedrag voor noodlijdende kunstenaars kan worden uitgetrokken, omdat verdeeling niet mogelijk is zonder voorlichting van kunstenaars, welke op het oogenblik nog niel is te verkrijgen. De Minister zal evenw el de zaak verder bespreken en overwegen. Over den zomertijd wil spr. zich niet uitlaten zoolang niet beslist is over het voorstel-Braat lot afschaffing. De mo Lie-Van der Waerden wil hij aanvaairden. Wijziging in de bepaling van den kies- deeler en wijziging van de Armenwet zal de Minister overwegen. Over de zakelijke bedrijfsbelasting zal de Minister spreken met den Minister van Financiën. Slemplichtvervolffiuaen behooren bij Justitie. Hierna wordt gerepliceerd. De heeren MARCHAND V.D. en BEU- MER A.-R. meenen dat de Minister ook hangende het voorstel-Braat wijziging van de wet op den 'zomertijd kan overwegen. De mo Lie-Van der Waerden wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Bij don post uitgetrokken voor de sta tistiek vraagt de heer VAN DER WAER DEN inlichtingen over de vermindering van dezen post. Hier wordt o i langzame moord gepleegd. In twee jaar t.jds is nu reeds 50 pet. op de uitgaven jzuinigd. Spr. wil protebteeren tegen deze methode. De sta tistiek, welke de boekhouding is van den Staat, kunnen we niet missen. De heer DECKERS R. K meent, dat een woord van dank voor de verkregen be zuiniging hier zeker op zijn plaats is. Spr.- komt evenwel op tegen de bezuiniging op de ruimte in de gebouwen voor statistiek. De heer VAN GIJN (V. B.) waarschuwt tegen de neiging om met de bezuiniging hier te ver te gaan, waardoor men gevaar loopt, het kind met het badwater weg te gooien. Dat men de statistiek nu gaaJt huisvesten op den zolder van het voor dien dienst be stemde gebouw, loopt de spuigaten uit. De MINISTER is verwonderd, dat een bezuiniger „par excellence" als de heer Van Gijn thans tegen deze bezuiniging opkomt. Inderdaad is op de statistiek zeer sterk bezuinigd, maar tot nu toe heeft spr. nog niet den indruk, dat deze bezuiniging de wijsheid bedriegt. Spr. zal gaarne trachten aan de bezwaren tegemoet te komen. De artikelen tot en met 31 worden goed gekeurd. Bij art. 3Jf komt de heer VAN ZADEL- HOFF Sl D, A. P. opnieuw1 tegen de subsi dies aan burgerwachten en vrij willigen land storm op. Wanneer de regeering dezen post niet terugneemt, zal spr. stemming vragen. De heer DUYMAER VAN TW T A. R. kamt tegen dit betoog op. De heer KETELAAR V. D. acht deze burgerwachten thans onnoodig. De heer KLEEREKOPER 8. D. A. P. bestrijdt de praatjes van den heer Duy- maer. De MINISTER verwijst in het algemeen naar zijn antwoord van het vorig jaar. Spr. acht zich niet verantwoord thans de gelden aan de burgerwachten enz. te onttrekken. Over de apt. 32 en 33 Zal morgen worden gestemd. Bij art. 47 bespreekt de heer KETELAAR de schrapping van den post voor toelagen voor de verpleging van zwakzinnigen. De MINISTER heeft ongaarne dezen post weggenomen. Maar het was door noodzaak. De zorg voor deze verpleging rust overigens op gemeente en provincie. Wanneer echter weer gelden beschikbaar zullen zijn is deze post een van de eerste, die voor verhooging in aanmerking komen. De overige artikelen worden zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De stemming over het wetsontwerp zal morgen plaats hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen de begrooting voor de landsdrukkerij. De vergadering wordt daarna verdaagd tot dee avonds half 9 uur. Geopend 8 u. 30 mm. Voorzitter mr. D. A P. N. Kooien. Interpellatie-Duys. Aan de orde Is de interpellatie van den heer Duys naar aanleiding van de in het tuinbouwbedrijf heerschende crisis en het geen de regeering voornemens is Ie doen in verband met den nood, waarin vele tuinbou wers tengevolge van die crisis verkeeren. De heer DUYS zegt dat het onderwerp van zijn interpellatie reeds eenige malen in be spreking is geweest, reden waarom spr. ta melijk kort kan zijn. De regeering draagt kennis van den nood. Hetis niet spr.'s bedoeling, met schrille kleu ren te schilderen den huidigen toestand in het tuinbouwbedrijf en onder welke omstan digheden deze wenschen het volgend jaar te gemoet gaan. Spr. constateert, dat waar de uitvoer »an appelen b.v. het vorige jaar 12 millioen was, deze in dezelfde maand van 1922 slechts 3 millioen bedroeg. De totale uitvoerwaarde der appelen daalde van 1.200.000 tot 300.000. Daarbij stegen nog steeds de materialen, welke bij den uitvoer noodig zijn. Dezelfde daling als voor appelen geldt is ook van toepassing op andere pro ducten. en Wat de veilingen betreft kan spr. mede- deelen, dat in vergelijking met een kwar taal van het vorig jaar de omzetbedragen dit jaar in totaal met ruim 6 millioen zijn ge daald. De toestanden zijn soms zoo, dat men ziet, dat menschen met 5 H.A. bouwland on geveer 1200 moeten toeleggen op de ex ploitatie. De minister is van deze toestanden, die leiden lot een ramp, wel op de hoogte, maar dat is niet voldoende. Hier moet ge handeld worden en zelfs zeer spoedig. Op de vraag of de regeering hier actief is, moet spr. ontkennend antwoorden. Zij is dit in geen enkel opzicht. Spr. merkt op, dat de boerenstand bij de verkiezingen heeft geloofd, dat, wanneer het bestaande ministerie maar werd herkozen, zij dan wel een afzonderlijk ministerie van landbouw zouden krijgen. Hiervoor verwijst spr. naar een boekje, uit gegeven in Noord-Holland, waaraan verschil lende R.K. Kamerleden hebben medegewerkt. Daarna komt spr. tet zijn vragen, welke hij nog eenigszins toelicht. De vragen luiden als volgt: Draagt de regeering kennis van den schrik- barenden nood waarin 't tuinbouwbedrijf in Nederland verkeert en de zorgvolle omstan digheden waarin dientengevolge deze tuin bouwers zijn geraakt? Zoo ja, is de regeering bereid aan de Kamer mede te deelen, wat zij tot heden heeft gedaan en wal zij nog voor nemens is te doen om dit bedrijf weer zoo veel mogelijk tot bloei te brengen en vele der in dat bedrijf werkzame personen voor lotalen ondergang te behoeden? Is de regeering be reid aan de Kamer mede te deelen welke der volgende maatregelen in aanmerking kunnen komen teneinde hier een gewensohte verbete ring te brengen: le. ter vermeerdering en verzekering van het afzetgebied der tuinbouwproducten, a- Hel besteden van een deel van het aan hel buitenland verleende crediet tot afneming van een deel dezer producien; b. het bevorderen van het dichter brengen van den producent bij den consument, o.m. door b.v. de gemeen tebesturen te adviseeren resp. op dezen eenl- gen aandrang uit te oefenen om al dan niet met provincialen of rijkssteun over te gaan tot het oprichten van hallen; c. het van ge meente- of rijkswege in het groot aankoopen van tuinbouwproducten en deze hetzij legen verminderden prijs beschikbaar te stellen in streken, waar daaraan meerdere behoefte be staal. Hierbij zou dan de vraag onder de oogen kunnen worden gezien of niet deze producten als ondersteuning In natura een deel van de bemoeienissen inzake de werkloozen en de armenzorg kunnen uitmaken; d. het waar dit in de macht der regeering ügl bevorderen, dat de vrachttarieven voor hel vervoer van deze producten worden verlaagd. 2e. Ter vermindering van de lasten waaron der vele tuinders gebukt gaan: a. Het bevorde ren van de spoedige totstandkoming van al die maatregelen, die ertoe kunnen leiden, dal de koop- en huurpri'zen der landerüen niet hooger zijn dan in redelijkheid het geval mag zijn o.m. door hei afschaffen van strijkgelden bij publie ke verkoopingen en verhuringen, herziening van het paehtcontract, mede op zoodanige basis, dat pachtcommissies worden ingesteld; b. het indienen van een voorstel tot wijziging van de Invaliditeitswet in den geest als reeds door de sociaal-democratische Kamerfractie is gedaan op 10 September 1919, maar toen door de meerderheid der Kamer werd verworpen, en hiertoe strekkende dat aan werkgevers, vrij stelling van premiebetaling ingevolge de Inva liditeitswet worde verieend. 3e. Ter tegemoetkoming aan hen, die bij particuliere credietinsteliingen geen crediet meer kunnen verkrijgen, a. hetzij van over heidswege deze personen aan dit crediet te helpen, b. hetzij van overheidswege aan deze personen rechlstreckschcn steun te verleenen. Is tenslotte de regeering niet van meening, dat de ernst van den toestand dien wij ook op land- en tuinbouwgebied doormaken, hel drin gend gewenscht maakt terug le komen op het besluit der regeering tot opheffing van het de partement van landbouw, nijverheid en handel ais een afzonderlijk ministerie, zoodat de mo gelijkheid worde geschapen, dat onder deskun dige leiding de regeering zich weer afzonder lijk met dezen belangrijken tak van ons volks leven bemoeit? Voorts zegt spr., dat het gToote belang voor de tuinbouwers thans is, het verleenen van cre diet. Maar dat crediet moet dan ook op heel andere grondslagen staan als het gewone cre diet. Dit crediet moet worden verleend aan men schen, van wie men geen zekerheid heeft, dat hel hun zal helpen, of dat zij het ooit kunnen terugbetalen. Spr. kan zich voorstellen dat de minister over een dergelijke crediel^verleening nadenkt, maar hij kan niet begrijpen, dat de minister daarover op 7 December nóg nadenkt. De MINISTER VAN LANDBOUW a. i. (de heer Ruyï de Beerenbrouck) zegt dat hel aan de regeering bekend is, dat verschillende tuin ders in nood verkeeren. Het is echter de vraag of hier van een alflemeenea nood kan worden „esproken, en of Je voorstelling, welke van i/ë malaise gegeven wordt, niet overdreven is. Er heerscht in tuinbouwkringen een gedrukle stemming en als gevolg daarvan zijn de cre dietinsteliingen eenigszins huiverig geworden. De tuinders, die in de eerste plaats getrof fen worden zijn zij, die legen hooge prijzen hebben gepacht of gehuurd. Spr. heelt nu een onderzoek laten instellen door deskundigen naar de in hel tuinbouwbedrijf heerschende malaise, wat een gevolg was van de conferen tie op spr.'s departement. De aangewezen or ganen voor dit onderzoek waren de tuinbouw- consulenten, en door de tuinbouwconsulenten te Groningen, Maastricht, den Haag, Alkmaar en Hoorn hebben spr. daarover gerapporteerd. De consulent te Groningen was van meening, dat credieten op kortep tijd niet wenschelijk waren. De tuiubouwers moesten zich z.i. toe leggen op intensieve landbouwcullures. De consulent te Maastricht zeide o.a. dat de toe stand van het district Roermond nogal meeviel. Voorts heerscht in het Westland geen alge meene noodtoestand, al zijn er tuinders, die in moeilijke finuncieele omstandigheden ver keeren. Tusschen Delft, Berkel en R"enrijs enz. is de toestand veel ongunstiger en hier zou werkelijk van een noodtoestand kunnen wor den gesproken. Over hel gebied Zwijridrecht is de oogst van de aardbeien zeer ongunstig ge weest, en dat was daar de oorzaak van den slechten toestand. Wat Alkmaar betreft, is hel jaar 1922,voor de tuinderij eén ongunstig jaar geweest, maar men kan toch niet spreken van een algemeenen noodtoestand. De angstige toe stand onder «ie tuinders is meer een gevolg van de vrees, dat zulk een noodtoestand zal ontstaan. Ten laatste het rapport van den consulent te Hoorn. Deze zegt dat de toestand niet zoo on gunstig is, als hij wordt voorgesteld, al ver keeren sommige tuinbouwers in moeilijkheden. De conclusie van spr. uil deze mededelin gen is, dat wel vele tuinbouwers in moeilijk heden verkeeren, maar dat toch nog niet kan worden gesproken van een algemeenen nood toestand, aannemende dat de hem verstrekte gegevens juist zijn. Spr. heeft nu met belanghebbenden een vergadering gehad in October j.l. en daarin heeft spr. gevraagd of dezen zich wilden con- stitueeren tot een commissie, die had na te gaan, in hoeverre producent en consument nader tot elkander konden worden gebracht. Het rapport van deze commissie wacht spr. nog steeds in. Uit een andere vergadering is een commissie ontslaan, welke het vraagstuk der credielverleening zou hebben te onder zoeken. Deze commissie zond een voorloopig rapport in, maar tot nu toe heeft spr. nog geen definitieve voorstellen ontvangen. Spr. kan thans nog niet zeggen in hoe verre de regeering medewerking kan verlee nen bij de verstrekking van credieten. Wat de eerste vraag van den heer Duys be treft, kan spr. mededeelen, dal de regeering het buitenland niet kan verpiichten om als tegenpraestatie voor de leeningen onze pro ducten af le nemen. Wat betreft het dichter brengen van den producent tot den consu- meu wacht spr., waar de heer Duys niet wil weten van ambtenarij, op de medewerking van de betrokkenen. Ten aanzien van de 3e vraag zegt spr. van meening te zijn, dat de overheid zich zoo weinig mogelijk moet men gen in de verhouding tusschen producent en consument. Wat de tarieven aangaat, verwijst spr. naar hetgeen door zijn ambtgenoot van waterstaat is gezegd, n.l. dat wanneer de zekerheid gegeven werd, dal een bepaald aan tal wagons. b.v. 5000 zou worden vervoerd, een bepaalde reductie op het vervoer kan worden gegeven. Aangaande de vermindering van lasten, waaronder de tuinbouwers gebukt gaan, zegt spr., dal hel den heer Duys natuurlijk bekend is, dat reeds een voorstel tot afschaffing van de strijkgelden de Kamer heeft bereikt. Wat de pachten betreft, is een staatscom missie ingesteld en we zullen het rapport van deze commissie moeten afwachten. Het doet spr. leed, te moeten zeggen, dal van de zijde der regeering niel veel kan worden gedaan in de richting van den heer Duys, waar deze vrijstelling wil verleenen van premiebetaling ingevolge de Invaliditeits wet aan werkgevers, wier inkomen minder dan 1500 bedraagt. Afwijking van. hel stel sel volgens hetwelk deze premie uitgesteld loon is, zou beteekenen een principieele af wijking van den grondslag, waarop de sociale verzekering is gebaseerd. Wal de heer Duys dus wil, is niet, dat de Slaat bedoelden werk gever van een last bevrijdt, maar dat de slaat hun een geschenk geeft. Naar aanleiding vaa de 3e vraag her haalt spr. dat de kwestie der crelietver- leeniqg nog niet in zooianig stadium is gekomen, dat een beslissing kan worden genomen. Deze kwestie betreft echter niet alleen het tuinbouwbedrijf maar meerdere takken van onze nijverheid. De voornaamste oorzaak hiervan acht spr. gelegen in de verminderde koopkracht van het buitenland. De regeering moet hier 't geheel overzien, en nagaan, welke conse quenties een bepaalde steunver'.eening voor 's rijks kas hebben. Wel kan spr. thans zeggen, dat de regeering groot bezwaar heeft tegen het stelsel van bijslag uit 's rijks kas. Wat de laatste vraag aanga&t zegt spr. dat het van weinig deferentie voor de Ka mer zou getuigen, wanneer spr. nog eens weer breelvoerig de kwestie van een af zonderlijk departement van landbouw ging bespreken. De heer DUYS herhaalt, dat ook uit de rede van dan minister is gebleken, dat er tot nu toe niets is gedaan. Dit nuch ter feit is niet weg te redeneeron. Spr. vindt het Verschrikkelijk, dat nog altijd wordt gewacht op de rapporten van de deskuAidigen. Spr. dient de volgende motie in: De Kamer, het wenschelijk oordee'.ende, dat de regeering in beginsel bereid zij, aan de noodlijdende tuinbouwers een cre diet op langen termijn te verleenen, noo- digt de regeering uit, dit crediet in over leg met de werkelijk belanghebbenden of hun vertegenwoordigers zoo spood'g als mo gelijk is, te verleenen. De motie komt dadelijk in behandeling. De heer A. 00LIJN A.R. vraagt zich af, of de wijze waarop de heer Duy3 zijn interpellatie heeft gehouden, wel de juis te was^ on of het wel noolig was aller lei pöl.cialce partij3n daarin te betrekken. Voort3 hooft spr. den indruk gekregen, dat de heer Duys geenszins qo do hoogte is. Spr. erkent dat verschillende tuinders in moeilijkheden verkeeren, maar spr. vraagt, at de door den heer Duys aangegeven daling niet geldt voor het geheele land bouwbedrijf. Dat is een gevolg van de al gemeene malaise en depress1e. Wij zijn ons afzetgebied kwijt geraakt. Spr. is verwon derd, dat de heer Duys wel heeft gezegd, dat er geholpen moet worden, maar dat hjj niet heeft gesproken over de wijze waarop dit moet geschieden. Spr. is ook voor steunverleening, maar dat moet heel voorzichtig gebeuren. De heer KNIGGE R.K. merkt ook op dat aan ons tuinbouwbedrijf een belang rijk afzetgebied is ontvallen. Spr. wil graag de slachtoffers in het tuinbouwbe drijf steunen, maar hij wil opmerken, dat in den oorlogstijd vele andere landbou wers in het tuinbouwbedrijf zijn gekomen. Laten deze menschen dan weer hun oude bedrijf opnemen. Spr. zou daarom voor- waardeiijken steun willen verleenen. De heer WEITKAMP, O.-H., zegt, dat naar zijn meening door het steeds hon ger opschroeven van de loonen do toe stand van de landbouwers onhoudbaar wordt. Als landbouwerswerkman voelt spr. hier een schrijnend contrast met de stelen. De heer DRESSELIIUYS oonstateart een veranderde mentaliteit bij den heer Duys, die thans het voor de werkge vorstuineri op neemt Hij nam de allures aan van een deskundige en oefende o: i iek uit/ of schoon hij geen deskundigs was. Spr. meant, dat het niet juist is, dat de Tuiiïbouwraad zoo lang met schrijven heeft gewacht zooals de heer Duys aangeeft Spreker dient een motie in, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd, borgstelling te verleenen oplat in samenwerking met de organisaties aan de noodlijdende tuin ders een cred'et kan worden ve leend. De heer KETELAAR zegt, dat we den noodtoee'.and van de tuinbouwers moeten be spreken zonder eenige bijbeloe'ing. Tot den minister wil spr. nog zeggenberaadt u snel. De heer EBELS, V. D., is van meening, dat het normale tuinbouwbedrijf moet wor den gesteund. De heer WTNTERMANS, R. K„ zegt, dat de beide thans ingediende moties zeer vaag zijn. Tenslotte geeft spr. den minis ter in overweging, dergelijke interpellaties als van den heer Duys overbodig te maken. De heer SCHAPER, S. D. A. P.: Men heeft den heer Duys voorts zijn onde,kun digheid verweten, maar spr. wil vragen, wat de hoer Dressolhuys er dan wel van weet, ook -al is hij voorzitter van den Tuinbouw- raad. Spr. heeft den tijl meegemaakt, dat Ide heer Dresselhuys voorzitter werd De heer DRESSELHUYS interrumpeert. De heer SCHAPER geeft den heer Duys in overwegirg, zijn mode zoodanig te wij zigen, dat daarin ook wordt opgenomen de mogelijkheid van borgs eliing. Dan h eft de regeering de keus. De HINTS!ER dupliceert. Spr. he haalt, dat tal van and are bedrijven in denrellden toestand verkeeren ais het tuinbouwbedrijf. O u "■'sN-XffiJi.' LAUSANNE, 7 December. De vraag of de onzijd'gen in de kwestie van de capitulaties hun standpunt zo den kun nen uileen,zetten is van-da; g bevestigend opgelost. De Turken kwamen niet we der met de bezwaren, d'e zij eer d ge opperd hadden. De diplomatieke ve to- genwoordigers van Spanje. Noorwegen, Nederland en Zweden we den daa op in de zaal van de subcommissie der capi tulaties Linnerg leid, waar de B 1 en ook aanwezig waren. Zij spraken allen den wensch uit, dat in de bepalingen van den toekomst: gen vrede, die hel stelsel der capitulaties zoi den vervangen, reke ning gehouden zou wo:dcn mei de vei ligheid van de belangen hunner land- genooten in Turkije. Zij woonden daar na de technische besprekingen in den boezem der commissie bij. LONDEN, 7 December. Men verwacht dat de commissie, die dö kwestie van de zeeënglen behandelt, morgen weder bij een zal komen. Vandaag hebben versch'lle-ds commis sies detailkwesties behand ld. De beschouwingen i;er hl dan over het geallieerde voorstel inzake de zeeengten zijn zeer gunstig. De „Evening News" zegt, dat er een heid en duidelijkheid uil d? houding der geallieerden spreekt in de kwestie dar zeeënglen. Zij willen zopveel mogelijk rekening houden met de Turksche ge voeligheid en zij zijn door geen enkele vijandigheid ten opzichte van Rusland bezield. Maar zij zijn besloten er voor te zorgen, dat de Zwarte Zee niet Rus sisch meer zal worden en dat Turkije niet enkel de portier van Rusland zal zijn. Er wps ook reden te vermoeden, dat Rusland een bedreiging tegen Roe menië in den zin h eft. De eerlijke voor stellen der geallieerden zullen dit ver hinderen. De Turken zuilen door de voorstellen te bestrijden niéts wirfhen en er eer bij verliezen. Ismet Pasja heeft dan ook wijs gedaan de voorsleUen door le zenden naar Angora. KONSTANltiNuPEL, 7 December. Feil bericht uit Angora meldt, dat Moestafa Ive- mal aan de vertegenwoordigers van de pers medegedeeld heeft, dat hij van plan is na het sluiten van don vrede oon nieuwe par tij te vormen, de volkspartij genaamd. KONSTANTiNüPEL, 7 December. De commissaris voor bujtenlandsche zaken heeft in antwoord op een protest van de mogend heden verklaard, dat de regeering van An gora den wapenstilstand van Moed ros niet erkend en be Toten hop ft alle bnitenlandsche postkantoren in Turkije te sluiten en geen consuls van oorlogvoerende mogendheden toe te laten, zoolang de vrede niet gesloten is. LONDEN, 7 December. In het Lager huis is vandaag min of meer beroering ge wekt, tengevolge van een vraag aan de re geering over een brief van Goenaris aan Ourzon in Februari en Curzon's antwoord. Grigg, de gewezen secretaris van Lloyd Ge orge vroeg of er eenige aanwijzing was, waaruit bleek, dat deze briefwisseling aan öurzon's collega's was meegedeeld en door hot kabinet was overwogon. Bonar Law antwoordde, dat de brief van Goenaris van 15 Februari aan het kabinet was meegedeeld, evenals het antwoord. Lloyd George sprak zijn verbazang uit over deze verklaring, maar Law voegde er aan toe, dat buitenland che zaken hem had meege deeld, dat het stuk bij het kabinot was rondgezoi dan. Austen Chamte:fa:n zi: Som migen onzer zijn ten zeerste verbaasd te vernemen, dat een dergelijk stuk do ronde heeft gedaan, ai kan hat zijn dat ons ge heugen ons in dan steek laat. Law ant woordde: Ik geloof niet, dat hier de mo gelijkheid van éen vergissing bestaat. In hat Hoogerhuis ontkende lord Birken head eveneens, dat hij hot stuk ooit gezien had en legde er den nadruk op, dat de loop van de gebeurtenissen misschion heel anders zou zijn geweest, als het heele kabi net op de hoogte was geweest van Goe- nari's inzichten nopens dan militairen toe- mm Kill stand in Klein-Azië in het begin van hef jaar. Na eea scharpe woordenwisseling mei lord Salisbury las Birke: head den tekst voor van Curzon's antwoord op don brief van Goenaris, waarin deze uiteenzette, dat de Grieken niet in staat waren hun stelling in Klein-Azië te handhaven, als zij geen militaire voorraten en finant'telen steun ontvingen. Curzon drukte in rijn antwoord de hoop uit, dat de militaire positie -in Ar.atolië minder direct gevaarlijk zou zijn als Goenaris in zijn brief te kennen gaf en zei; dat het verstandigste onder deze omstautigh den ongetwijfeld was de diplo matieke oplossing te verhaasten van de po sitie, waarin Griekenland zich geplaatst zag. LONDEN, 7 December. President Cosgraw heefl vandaag in de Dail Eireann meege deeld dat Sean Hales, lid van de Daii en hoofdofficier in hel leger van den Vrijstaat, en Patrick O'Maiüe, plaatsvervangend roof' ziller, op hun weg naar het Huis'waren aan. gevallen. Hales is doodgeschoten en O'Maille gewond. LONDEN, 7 December. De Iersche opstan delingen hebben een week geleden het dorp Ballymakeera, waar ongeveer 100 vrijstaat- sche soldalen gelegerd warén, met een ge pantserde auto en machinegeweren aangeval len. Na een hevig gevecht moesl het garni zoen zich overgeven, waarvan een man ge-, dood was en 15 gewond. De gevangenen zijn echter weer bevrijd bij de herneming van het dorp door het nationale leger. Er is vandaag te Cork een bom geworpen naar een militaire auto. De bom heeft twee mannen en twee vrouwen gewond. LONDEN, 7 December. Craig, de eerste mi nister van Ulster, heeft vandaag in het parle ment van Noord-Ierland een motie ingediend, waarin de zes noordelijke graafschappen ver klaren buiten den Vrijstaal te willen blijven. Craig zeide, dal de eenige weg tol samenwerk- king en bloei voor het zuiden het regelen was van zijn zaken en voor het noorden hel be houd van een eigen parlement en eigen re geering. Het was nutteloos voor het oogenblik de hoop te koesteren, dat Ulster deel zou wil len uitmaken van het parlement le Dublin. Het aannemen der motie in beide Huizen van hel Noord-Iersche parlement kostte nog geen half uur tijds. Craig is vanavond nog uit Belfast vertrokken om de beslissing aan het Engelsche parlement mede le deelen. Craig heeft herhaaldelijk verklaard, dat hij niets van doen wil hebben met de voorge- sieióe grenscommissie. Er kan, zegt hij, van een verbetering van de grens geen sprake zijn, zoolang er geen overeenstemming bestaat tus schen Noord en Zuid en de grensgraafschap- pen er zelf mee instemmen. LONDEN, 7 December. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of de regeering gebon den was door de verklaringen in de nota van Balfour (over de schulden aan Amerika en tusschen de geallieerden onderling) zeide Bo nar Law, dat hij bereid was het heele ver- goedingsvraagstuk van alle kanlen le bespre ken op de aanslaande bijeenkomst van de ge allieerde eerste ministers. Lloyd George wees er op, dat de regeering haar zienswijze over de vergoedingen en de schulden der geallieerden onderling nog niet te kennen heefl gegeven en dat hel van be lang was, dat het Huis deze zou vernemen, voordal de zitting werd gesloten. Bonar Law beloofde zoo mogelijk een ver klaring te zullen afleggen na de bespreking van de eerste ministers. PARIJS, 7 December. Naar de .Temps meldt, heeft het nieuwe Spaansche kabi net om 7 uur den ©od-. afgelegd. Het ia als volgt samengesteld: Minister-president: Markies Alhucemas. Bnitenlandsche ZakenAlba. Binnenlandsche Zaken: Almodovar. Financiën: Paf.egal. Justitie: Romanonee. Oorlog: Znmorra. MarineSylvela. OnderwijsSalvatella. Openbare WerkenGasset, ArbeidChapapryeta. MADRID, 7 December. Mark!e3 Alhuce mas heeft een liberaal ministerie gevormd. LISSABON, 7 D camber. Het ministerie is hervormd. De drie nieuwe ministers be hooren tot goen enkele partij. Het is nu de vraag, of deze bedrijven moeten blijven bestaan in denzelfden om vang als lot dusverre. De regeering moet dus zeer voorzichtig zijn. Wat de moties betreft zegt spr. dat hij -zich in een moeilijke positie bevindt Spr. zou den heer Dresselhuys willen vra gen, hoe deze, als hij lid van de regeering was, zou denken over een motie, waarvan hij de gevolgen niet kan overzien. Hoe moet spr. nu staan tegenover een derge lijke motie, daarbij lettend op den finan- cioelen toestand van 's Rijks kas. Aanvan kelijk stond spr. torenover de moties niet zoo afwijzend als tiij nadere overweging. Hij gelooft dat de Kamer beter doot, ge noegen te nemen met zijn toezegging, dat hij na het ontvangen van de rapporten zoo spoedig moge'ijk een beslissing zal ne men, zoo mogelijk in de richting van de moties. De hoer DUYS dupliceert. Spr, citeert een artikel van Civis of wel den hoor Van Gijn van de partij die de boeren hoeft op gescheept met het registratierecht. Hij trekt na de toezegging van den mini::tor zijn motie in. De heer DRESSELHUYS trekt eveneens zijn motie in. De vergadering wordt oml 12 u. 10 min. verdaagd tot Vrijdag 1 inr. AMSTERDAM, 7 December (Noleering v/h. Nieuwe Veilinggeb. expl. De Jong en Koene). Dovenne de Cornice 44—62, Eva Ballet f 28 38, Nouveau Poteau 814, Soldat La- boureur 79, Bezu van Schonauen 10 13, Vijgenperen 1016, Giesen Wildeman 912, Winterjannen 79, Kleiperen 7 9, Holiandsch Witlof f 3640, Be'gisch Witlof 38—42, Bloemkool I 9—13, Bloemkool II 6—8, Tomnten\/ 21—32 per 100 K.G.J Spruilen 1.203.40 per zak; Uien f 1.101.40 oer iak; Sterapnelen f 1020, Goudreinetten extra 2632, id. I 1220, Bellefleur 1—10, Fr. Bellefleur 8—12, Th« Queen extra 1824, id. id. I 10i4, Gravesteiners 1216, Cox Pomona extra 24—32, id. id. I 1014, Huisman zoet 79, Jaap van Dirkzoet 8KJ) Bender- zoet 710, Campagnezoél 812, Zoete Bellefleur 8—12 per 100 K.G. Bloemen. Chrysanthenums 1328, Rozen 817, Calla 2026, Am. Anjers 11—16, Snijgroen 4.508 per 100 stuks* Fr. Anjers 0.700.90, Fr. Margrieten 0,12 0.16 per dozijn; Fr. Pepers 3—3.80 per mand; Seringen 17—26 per 100 stuks. AMSTERDAM, 7 Dec. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 3.10—3.25, id. Blauwe 2,50—2.70, id. Eigenheimers 1.60—1.80, id. Roode Star 1.50, id. Blauwe Eigenheimers 1.60 1.80, Friesche Borgers 1.60, Noord-Hol- inndsche Blauwe 1.80, id. Bonte 2 per H.L.; Uien 0.60 per 25 K.GV; Zeeuwsche Eigenheimer poiers 2, Hillegommer Zand- aardappelen 34, Drentsche Eigenheimer» 1.80 per HL. GOUDA, 7 Dcc. Kaas. Aangevoerd 134 partijen, le soort 60—64; 2e soort 56 59, rijksmerk 6065, zware 67. Handel flauw. GOUDA, 7 Dcc. Aangevoerd Kaas 134 partijen, handel flauw le kwal. f CO—64, 2e kwal. f5359; zwaardere f67; rijks- merk f 60—65. Boler, wcn.'g aanvoer, handel redel. Weihoier f 1.10— 1 25. Eieren, redcl. aanvoer,- handel redel. f 12.50-14. Veemarkt. Red. aanvoer, handd flauw vaarsen f 110—130;. vette varkens weinig aanvoer, handel vLg 49—51 ct. per half Kg.; magere varkens red. aanvoer, han del Hauw 48—52 ct. per half Kg.; ma gere biggen red. aanvoer, handel flauw 1'2030 per stuk; vette schapen red. aanvoer, handel flauw f21—33; nucht. kalveren red. aanvoer, handel flauw f 1920; graskalveren red. aanvoer, han» del ilauw i 60—80.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 6