BINNENLAND Wintermaand. INGEZONDEN. UT DSM ORTRtK. 6rH£KSB mwm. INGÏZONDIN. KORFBAL. BINHENLANDSCH NIEUWS. Tweede Kamer. RECHTSZAKEN. SPORT EN SPEL. HILL FG OM. IJMUIDEN. VFI SEN. j hoofdpuntablettem NEDERLANDER TER DOOD VEROORDEELD BISNÏNUKDSCR KIE8V7S. DE UITKEERING AAN WERKLOOZEN LE32R Eü VLOOT. Het militair hospitaal te Kampen. Op December is ook al weinig staat te maken. In 1919 ging November heen met een zonnetje en in 1921 werd toen al druk schaatsengereden. Soms blijft 't de heele maand „lauw weer." zooals o.a. in 1912 toen 't tegen Kerstmis wel scheen of 't te gen Paschen liep. Verleden jaar was over de geheele maand gemiddeld de temperatuur tamelijk nor maal. Alleen de eerste 5 dagen waren ech ter zeer koud met een dagelijksch maximum ongeveer 7 gr. en een minimum 10 gr. be neden normaal In de laatste 10 dagen was de temperatuur 3 4 2 gr. er boven De hoe-, veelheid neerslag over 't geheele land be droeg 54 m.M tegen 61 m.M. normale maandsom. De neerslag viel voornamelijk in de laatste 10 dagen. Zeeland en Z.-Hol- land hadden weinig neerslag. Zon hadden we normaal28 uur. Gemiddeld per dag nog geen uur. Onweer kwam niet voor. In de eerste dekade (10 dagen) toen het koud was en vroor waren de N.O.-lijke en O.-lijke en in de derde dekade, toen er nog al neerslag viel, de Z.W.-lijke en N.W.-lijke winden veel talrijker dan gewoonlijk. De dagen blijven nog korten de kortste dag valt in 't einde van deze maand. Dan zijn de dagen ook 't donkerst. Smelt de Novembersneeuw spoedig weer weg, wat in December valt blijft dagen, soms weken liggen Onze voorouders legden hun weerkunde neer in spreuken als Kerst mis in de sneeuw, Paschen in de modder Witte Kerstmis, groene Paschen. Wat voor Kerstmis vriest, doet geen afslag. Zijn de boomen om Kerstmis wit van sneeuw zij zijn dan in de lente wit van bloesem. Als de merel zingt vóór Kerstmis, zal zij krijten vóór Maria Lichtmis (2 Februari). 1 December gaat de zon op om 7.48 en 3.49 onderop Oudejaarsdag op om 8 uur 12 en onder om 3.52. Vogels. Nu de meeeste boomen kaal staan kunnen wij de standvogels en wintergasten prachtig waarnemen.Koolmezen, blauwmees- jes (pimpeltjes) en boomkruipertjes inspec- teeren rusteloos de boomstammen en takken, waar zij enorme massa's eitjes, poppen en kevertjes verschalken. 't Winterkoninkje is en blijft druk in de weer en als 't heldere lucht is, zingt het 't hoogste lied in zijn eentje en de kou; dat doet ook het roodborstje ert de spreeuw stemt er mee in. Met vorst en sneeuw krij gen de vogels, vooral spreeuwen en merels, het te kwaad. Voer ze dan wat en zet ook vooral wat drinken voor hen klaar. Men lette er evenwel op, dat 't drinkwater ook gauw bevriestgeef het dus wat lauw, en verversch 't dan van tijd tot tijd. De pserwers komen naar de steden. Voor de watervogels is 't thans, nu er nog geen ijs ligt, geen slechte tijd. Dat wordt het wel, als alles bevroren is. Er komen nu ook veel vogels uit 't noorden. Er schijnen nog al veel bonte kraaien te zijn. Zoogdieren. Voor hazen en konijnen wordt 't nu al een kwade tijd. Velen vallen ten prooi aan de hermelijntjes, die nu een witte pels dragen (hun staarteinde is altijd zwart). Mollen houden geen winterslaap hoe kou der 't wordt, des te dieper gaan ze den grond in. Reptielen en amphibieën zijn nu in hun win terkwartier Insecten. Bij dooiweer vliegt de winter- vlinder, wiens rupsen jaarlijks voor dui zenden guldens vernielen. Muggen dansen nog in 't zonnetje. In huis hebben wij nog altijd last van de steekmuggen, die houden ons den geheelen winter gezelschap. Het zijn vrouwelijke individuen, de steeksters dus. Ze zitten tegen de zolders, in de gan gen, kelders en veranda's, 't Is nu tijd om den strijd tegen deze huisplagen aan te binden. Tot die steekmuggen behoort ook de malaria-mug, de overbrengster van de koortsen. Op 't platteland dient men ge ducht den strijd aan te binden tegen deze dieren Ook de kamervliegen, vertoeven nog altijd in de huiskamers. Het zijn de stam moeders van de zomerkoloniesdood ze dus. De eierhoopjes van den witvlak- vlinder en de eierringetjes van den ringel- rups-vlinder in de vruchtboomen vallen nu goed op. Verwijder ze. Op bijna elk ver schrompeld blaadje, dat nog aan de boo men zit, treffen wij eitjes of poppen aan die moeten het vuur in. De rupsennesten van het boomwitje en van den bastaard- satijnviinder vallen in de bladerlooze boo men iedereen op. Knip ze uit of verbrand ze met eeji fakkel. Vliegende bladluizen scharrelen nog wel rond zij leggen winter- eieren, waarujt in 't voorjaar weer nieuwe plagen ontstaan. Wespen, hommels de overblijvende koninginnen hebben zich allen opgeborgen en wachten 't voorjaar af. Dat doen ook de overwinterende vlin ders, kevers, enz. Nu er meer gestookt wordt komen de kakkerlakken 's avonds meer op de vlakte. In de vrije natuur en in de parken. Ge woonlijk bloeit er nog heel wat onkruid paarse, doovenetel, kruiskruid, madeliefje, herderstaschje en vroegeling. Loofboomen staan bladerloos eiken en beuken heb ben doode bladeren. In de parken. Den geheelen winter heb ben groene bladerenden, spar, taxus, (palmpaasch), klimop, liguster, hulst, ma- honia, rhododendron en aucuba. De katjes van hazelaar, els en berk vallen nu goed op. OE A.S. STATEN- EN RAADSVERKIE ZINGEN. Op Zaterdag 2 December 1.1. werd de ver gadering gehouden van het dagelijksch be stuur der R. K. Staatspartij met de voor zitters en secretarissen van de Provinciale R. K. Statenkieskringorganisaties, ter be spreking van het belang der Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. De vergadering was goed bezocht. In zijn inleidend woord wees de voor zitter van den Algemeenen Bond, baron Van Wijnbergen, er op, dat de Algemeene Bond zich niet bemoeit met de Provinciale Staten- of gemeenteraadsverkiezingen. En deze bijeenkomst wil absoluut niet zijn een poging om wel op dit terrein te treden. Doch de algemeene politieke omstandigheden zijn van dien aard, dat de meerderheid van het Bondsbestuur het voorstel van eenige zijner leden om deze vergadering te doen hou den, aannam, meenende, dat daardoor de goede gang der a.s. Staten-en gemeenteraads verkiezingen zou kunnen worden bevorderd, en dat dit ook voor de algemeene politiek waarvoor de Algemeene Bond staat, van belang zou zijn. De voorzitter wees er op, dat den leiders, vooral den presidenten, der Statenkies- vereenigingen, maar ook die der locale kiesvereenigingen een zware en verantwoor delijke taak wachtwant op hen komt het aan, en grootendeels zal het van hen af hangen of de verkiezingen goed zullen loo- pen, zóó dat in alle kringen onzer Roomsche kiezers tevredenheid zal heerschen over de samenstelling der lijsten. De voorzitter wees er op, dat bij de Sta tenverkiezingen evenzeer de principiecle politiek op den voorgrond moet gesteld en hij vertrouwt, dat de katholieke pers dit zal steunen. Ook worde bij de samenstelling der lijs ten in 't oog gehouden de latere samenstel ling van Gedeputeerde Staten, welke van groot belang is. Bij de gemeenteraadsver kiezingen moge het overal gelukken splitsing te vermijden en worde niet vergeten de fi- nancieele taak, welke de gemeenteraad heeft te vervullen, en welke m^er nog dan tot dus ver voor het algemeen welzijn van groot belang is in verband met de ernstige tijds omstandigheden. Bij de samenstelling dezer lijst zorge men dus dat de katholieke fracties die tinancieele taak behoorlijk kunnen vol brengen. Hierna werd door verschillende aanwezi gen het woord gevoerd, eensdeels om in lichtingen te vragen en anderdeels om op bepaalde punten de aandacht te vestigen. Gewezen werd op het belang van de onder linge verbinding der katholieke lijsten in de verschillende provincies, en gevraagd, dat dit punt overal ernstig, door personen die het systeem der1 kieswet goed kennen, onder de oogen zal worden gezien. Bespro ken werd de keuze van vrouwelijke candi- daten men houde daar op kalme wijze re kening mede, zonder de vrouwen als zoo danig met veel ophef als candidaten naar voren te brengen. Ten slotte werd ook besproken de wen- schelijkheid van het contact- en rekening houden met katholieke kiesgerechtigden, die buiten de organisatie staan. Algemeen was men van oordeel, dat wijze leiding zoo danig contact niet behoeft uit te sluiten en dat door een verstandige conciliante hou ding veel onaangenaamheden kunnen wor den vermeden. Overigens werd van bestuurszijde er op gewezen, dat de wijze waarop in ieder concreet geval deze houding moet zijn, niet is aan te geven, maar dat het behoud der eenheid op politiek terrein onder de katho lieken ook daarbij 't richtsnoer zijn moet. De voorzitter sloot met een aanmoedi gend en opwekkend woord de vruchtbare bespreking. HET VREDESCONGRES VAN HET I.V.V. De heer Van Ravesteijn heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld 1. Heeft de Regeering aan een of meer dere personen, die voornemens zijn het door het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen op 10 December be legde congres voor den Vrede te be zoeken, den toegang tot ons land ge weigerd of op de een of andere wijze be lemmeringen in den weg gesteld 2. Zoo "ja, wil de minister dan mede- deelen, ten opzichte van welke personen dit is geschied en welke redenen de Re geering daartoe hebben bewogen 3. Zoo neen, is de Regeering dan voor- nejnens, zoodanige weigeringen niet te doen plaats vinden en harerzijds alles in 't werk te stellen om aan allen, die, uit welk land ook, naar het congres zijn afgevaardigd, of een opdracht hebben het congres te bezoeken, dit zonder op onthoud mogelijk te maken VAN HET HOF. Z. K. H. de Prins zal zich 14 dezer voor enkele dagen naar Mecklenburg begeven voor familieaangelegenheden. Zitting van Vrijdag 8 December. De volgende week Woensdag, Donderdag eu Vrijdag vangt de vergadering om 11 uur aan. De posten voor Burgerwacht en Vrijwilligen Landstorm op de begrooting van Binnenland- sche Zaken worden goedgekeurd met 58 tegen 18 stemmen. De Binnenlandsche Zaken begrooting wordt goedgekeurd met 74 tegen 2 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling der MARINEBEGROOTING. De MINISTER acht het onaannemelijk dat een land als Nederland zich van zijn marine zou ontdoen. Het met tot stand komen van de Vlootwet zou onvermijdelijk leiden tot liqui datie der vloot. Daarvoor is echter een betere organisatie noodig en dus spoedige behande ling der vlootwet. Naar beperking der perso neelsuitgaven word! gestreefd. De geest onder hel personeel is niet zoo slecht als sommigen meenen. Een afdoende regeling voor de verzorging van de geestelijke belangen der schepelingen is binnenkort te wachten. De voorschriften omtrent vervulling der godsdienstplichten acht spr. voldoende; als ze te erg worden op gevat zal hij de autoriteiten aanschrijven. Hierna wordt gerepliceerd. De heer TER HALL (V.B.) dient een motie in, vragende om voorziening in gevallen van hoogen nood bij oud-gepensioneerden der marine. Deze motie komt dadelijk in behande ling. De heeren HUGENHOLTZ (S.D.A.P., VAN DE BILT R.-K., SNOECK HEN- KEMANS C.-H., VAN DER VOORT VAN ZIJP A.-R., DUYS S.D.A.P. en MAR- CHANT V.-D. rcpliceeren. De MINISTER dupliceert. Spr. blijft van meening tegenover den heer Van der Voort van Zijp, dat inzake de viool- basis nicls meer te onderzoeken valt en geen nieuwe gezichtspunten meer zijn te openen. Door aanneming van de motie- Ter Hall zou de Kamer zich begeven op een terrein, waar de consequenties niet zijn te overzien. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. De stemming over de motie wordt bepaald op a.s. Dinsdag. Bij art. 1 (traclement van den mini iter) vraagt de heer BRAAT Plait, bond stem ming over dezen post. Deze stemming zal Dinsdag plaats hebben. De heer HUGENHOLTZ S.D.A.P. waar schuwt tegen de meening, dat het ma rinepersoneel meer dan het burgerp er soneel aan geslachtsziekten zou fjden. Men hoort er meer over bij het marine personeel, omdat deze zaak meer regel matig in het openbaar besproken wordt. Het boycollen door de Europeanen in Indiö van de ma inemannen noodzaakt hen óehter naar den kampong le trek ken. Daarom verzoeken de korporaals en mindere manschappen burgerkleeding aan wal te dragen, om hen te bescher- mch tegen de infectie. De MINISTER antwoordt dat de kwes tie der venerische ziekten de aandacht van de Indische regeering heeft. Het standpunt van de Indische maatschappij tegenover de Marine is echter bekrom pen. De heer SOHOKKING O.H. vertrouwt dat de regeering in geen geval als regae- ring zelve voorbehoedmiddelen zal uitge ven. De overheid zal nooit van het stand punt mogen uitgaan dat het noodzakelijk is, zich aan ontucht over te geven. De MINISTER verzekert dat het abso luut niet in zijn bedoeling ligt, het inge nomen standpunt te dezer zake te verla ten. Bij art. 83 (kosten der Hoogore Ma- rinekrijgs chool) dringt de heer TER HALL op grond van het oordeel van een gepen- sionnoerd vioe-admiraal aan op opheffing van deze school. De MINISTER zegt, dat indion die vioe- admiraal van de resultaten der opleiding had kennisgenomen, hij van een andere meening zou zijn. Bij de cmderafd. Loodswezen, consta teert de heer HUGENHOLZ met genoe gen, dat de oude houten loodsschöeners door andere vaartuigen worlen vervaigen. De heer VAN DE "BILT R.K. zegt, dat in den slechten toe-tand van ons loofswe zen bij de Wielingen een verandering ten goede gekomen schijnt te zija. Immers Bel gische bladen klagen erover, dat de Bel gische loodsen minder schepen dan vroe ger loodsen. De MINISTER dankt den heer Van de Bilt voor deze verklaring. Bii dé onderakieeling pensi enen komt 'de heer SNOEK HENKLMAN3 terug op de uitkeeringen van de oul-gepen ionnaor- den. Laat de minister toszeggen dat hij over deze zaak met zijn amb'genootan ern stig .zal overleggen. De MINISTER verklaart zi h daartoe bereid. De stemming over de begrooting wordt aangehouden tot Dinsdag a.s. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeelingen van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel ziln over de afge- loopen week, eindigennde 8 December in Ne derland itgesproken 69 faillissementen tegen 61 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van l Januari tot en met 8 December 1922 2982 faillissementen tegenover 2009 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN DE WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG". Donderdagmiddag heeft voor de recht bank in Den Haag terecht gestaan de 37- jarige boekdrukker A. E. uit Leiden, terzake dat hij, in zijn kwaliteit als penningmeester van de Woningbouw-vereeniging „Ons Be lang" aldaar, zich verschillende keeren geld uit de kas dier vereeniging heeft toege ëigend, tot een totaal bedrag van ongeveer f 7000. Beklaagde bekende. Doordat hij in tinan cieele moeilijkheden was geraakt, was hij er toe overgegaan het geld voor zichzelf te gaan gebruiken. De bekl. had de drukkerij „De Sleutelstad" overgenomen en daarvoor het geld noodig gehad. De accountant Liese verklaarde, dat hij de boeken van bekl. nagekeken had en ge constateerd had, dat er ongeveer f 8400 in kas moest zijn. Dit werd bevestigd door den gemeente accountant Knol, die eraan toevoegde, dat hij ongeveer f 7000 te min in kas had ge vonden. De administratie en controle voor de boeken van den bekl. waren zeer slecht. Er gingen bekl. groote sommen door handen, zoodat hij wel meer had kunnen achterhou den. Het O. M., waargenomen door mr. Her mans, achtte het bewijs geleverd van het ten laste gelegde en eischte 1 jaar gevange nisstraf. Bekl.'s raadsman mr. Van Ray, zette uiteen, welke zware lasten bekl. op zich ge nomen had door de overneming van de druk kerij „De Sleutelstad", die juist failliet was geweest. De overneming was minstens f 10.000 te duur geschied. Bekl. was een goed werkman, doch absoluut geen kapitalist. Hij meende echter van andere zijde op gel- delijken steun voor de exploitatie te kunnen rekenen, maar dit berustte blijkbaar op een misverstand. Het geld is door den bekl. gebruikt in dc volle overtuiging, dat hij het weer in de kas terug zou kunnen storten. De bedoeling van verduistering heeft dan ook niet bij hem voorgezeten. De slechte contróle werkte een en ander in de hand. Pleiter wierp vervolgens de vraag op) of de vereeniging „Ons Belang" eigendomsréoht dan wel vorderingsrecht op de gelden kon doen gelden en hij meende, dat het laatste hier het geval was, omdat deze gelden niet afzonderlijk beheerd behoefden te worden. Spr. beriep zich hierbij op de meening van prof. Simons. Voor het geval bekl. veroordeeld mocht worden, wees pl. op diens gunstig verleden en diens persoonlijkheid. Algemeen wordt hij goedgunstig beoordeeld en men spreekt dan ook niet van de misdaad, welke de bekl. gepleegd heeft, maar van een onvoorzichtige handeling. Pleiter meende, dat er hier alle termen aanwezig waren voor een zware, doch voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 8 dagen. E. D. O.ALOM ARIA. A.s. Zondag ontvangt Edo Alcmaria. Do altijd fair epele da Alkmaarders zullen Edo gce.i gemakkelijke middag bezorgen. De róód-zwarten hebben hun opstelling eenigszins gewijzigd om te probeeren wat meer schotvaardigheid te krijgen en 0. v. Laan uit halflinie in de voorhoede geplaatst, aoodat de opstelling er als volgt uitziet: De Kufte. Sparreboom Boeré 8. v. d. Laan J. v. d. Laan J Perukel Steffens Tanus O. v. d. Laan Perukel O. v. d. Hurk. PRIJSVRAAGWINNER. Door het dagelijksch bestuur der winke- liersvereeniging is onderstaand gedicht het leukst bevonden en met den nriis van 5 gulden bekroond: De firma de Goede in hoeden en petten Dacht de tering naar de nering te zetten Door 5 gulden als prijs te verbinden Voor hem, die ai ds roo jas kon vinden. Maar ach, daar kwam eei man met een glimmende pet: „Zag Mijnhser, dat is in strijd met de Loterij wet. Daar zat da winkelier met den last, Maar hij zei die 5 gulden komen niet moer in mijn kast. Zoo kunnen ze mij niet van lafheid betich ten. Maar hst wordt dan ©en prijs voor de schoonste gelieton. En dit dan voor hen, die het niet mochten weten, i Wil vooral de Loterijwet niet vergeten. En mocht hst soms u niet kunnen bom men, Dan kunt pii wellicht ©en weck moeten brommen. F. J. v. d. KOLK, Pegerstraat 23 Beverwijk. Steun noodig. Nu wederom de advent is ingetreden zijn ock ongetwijfeld de eerste fes tiviteiten in dit winterseizoen als geëindigd te beschouwen. Vooral de Roomsch Katholieke vereenigingen denken er niet aan, om maar jets, wat op feest lijkt, te oxganjseeren. Niet dat deze vereenigingen er bij stil blijven zitten, verre van dal, want er is alloos veel meer te doen dan le feesten. Tooneelvereenigingen stu- deercn voor een komende periode, zooals b.v. Vastenavond; weer andere, vakvereenigingen oi vereenigingen ten doel hebbende t algemeen welzijn te dienen, zooals Kiesvereenigingen, pro- (.agandaclubs elc. besleden vooral de laat- sle in dit jaar weer meer zorg aan haar vereeniging in verband met dc komende ver kiezingen van Prov. Stalen en Gemeenteraad. O, ja, over de Kiesvereeniging gesproken, aa's waar ook, daar mag wel eens bijzonder aan gedacht worden. Zooals wij hier juist schreven zullen binnen kort de verkiezingen plaals heb ben van leden voor de Prov. Stalen en ook voor den Gemeenteraad. Natuurlijk zijn voor elke, maar voor onze gemeente toch zeer zefier, van groot belang, deze beide verkiezingen. Eer slens de Prov. Slater., waarin Hiilegom de eer heelt vertegenwoordigd le zijn, door een plaats genoot. 't Zal wel niel zoo gemakkelijk gaan, en trouwens plannen om diens plaals te veroveren hebben we nog wel niet vernomen, doch wil men deze eer, die men nu reeds 8 jaar bezit, behouden, dan moet men toch bij een der gelijke verkiezing op zijn hoede zijn. Iels an ders, doch een eveneens belangrijk feit wordt de Gemeentcraadsveikiezing. Zooals men weet. lelt onze gemeenteraad thans 6 Katholieike Raadsleden van ue 13 in lolaal. Daar wij Ka tholieken plm. 60 pet. van de bevolking lellen, kan en mag hel niet uitblijven, of hel zevende Raadslid moet er dit maal bij. Maar dit kost slrijdl Een harde strijdDoch wal maakt dit uit? 'I Gaal immers voor onze Roomsche zaak waarvoor wij altijd alles over hebben. Welnu, ook dilmaal zullen wij toonen evenals dezen zomer mei de Tweede Kamer verkiezing, dal er nog echt Roomsch bloed in ons zit. 't Mooi- sle van deze verkiezing is, dat iedereen daar zoo gemakkelijk aan kan helpen; zoo dichl bij, in onze eigen gemeente en is het dan niet mo reel, dan toch zefier finantiëel. Finantiëel! Ja, dat vooral! Natuurlijk zal men wel weer zeg gen: 't Kost weer geld, dat is nog al glad, wat kan men nu in 's Hemelsnaam zonder geld en vooral als men iets goeds wil hebben? Dat is altijd duur. Dezer dagen hadden wij heel toe vallig een onderhoud met het dagelijksch be stuur van de Kiesvereenigingen en pralende over dc komende belangrijke dagen zei men ons, tot heden nog in 't geheim, alles feeds lijn in orde le hebben voor het met succes cloen slagen van de plannen, maarrrrr, geld! ziet UI geld, dat hebben we noodig! De kies vereeniging had al reeds zoo'n groote schuld, waar noia ben al wel veel van betaald is, maar 't heeft dezen zomer ook weer veel gckosL Con" tribute verhoogen zeiden we toen! Dat is zoo bezwaarlijk dal gaat niet in dezen tijd. (We zijn het eens). Maar hebt ge dan geen weldoe ners, Kiesvereeniging? vroegen we! Men zucht te en zei „neen." Wel is een lid, dat jaar lijks een rijksdaalder geeft en enkelen een gul den, dezen zijn wij dankbaar, doch weldoeners in den waren zins des woords, bezit de Kies vereeniging thans niet. O geachte lezers (essen), wij voelen hoe pijnlijk dit alles is voor '1 be stuur, dal zijn plicht zoo goed begrijpt. Ja, dat mag gezegd, plicht begrijpen, want dank zij de krachtige medewerking der leden slaat onze Kiesvereeniging principieel ver boven ver scheidene andere. Doch daarover zullen we het thans niet hebben. Wij willen echter gaarne even doen opmerken, dat voor ons Katholieken de a.s. Gemeenferaads- en Slatenverkiezing van groot belang zijn en dat om succes le hebben met echte Roomsche plannen, finantieele zoo wel als moreele sleun van groot belang is. Men denke hier mede met ons eens ernstig over na, ja zelfs zoodanig, dat de R.K. Kiesvereeniging spoedig nit hare financierde positie wordt gered. Meer licht. Ofschoon de verlichting van stra ten en wegen goed mag worden genoemd, is het in den morgen niet schitterend. Als men 's morgens vroeg zes uur half zeven op straat is, is 't helsch donker en bonkt men legen brievenbestellers die naar 't kantoor gaan, tegen werklieden die een eind van hun pa troon wonen en dus vroeg van huis moeten, tegen lieden die met de vroege trams mee moe ten enz. Zou het nu niet praktischer zijn b.v. van 24 in den nacht alle lantaarns le dooven (wie is dan nog op straat!?) en ze van 6 tot 7 te ontsteken? Dan won men een uur licht, dus bezuiniging en *t publiek was gebaat! St. Cacciiia. Gaarne willen wij eenige regels wijden aan de alhier reeds drie jaren bestaande R.-K. Gem. Zangvereeniging „SI. Caecilia". Immers al heeft men niet direct liefhebberij voor zang en muziek, als katho liek zal men zich tot verheugen een met suc- ceswerkende en bloeiende R.-K. Gem. Zang vereeniging te bezitten. Welnu, zoo was het tot op heden met „St. Caecilia" en dank zij hiervoor ook zeer zeker aan den volijverigen oud-directeur den heer Th. P. v. d. Meij. Nu echter de heer v .d. Meij door omstandighe den zich genoodzaakt zag ontslag le neinen als direcleur van de, mede door hem ge slichte vereeniging, moest het bestuur in deze voorzien. Met veel moeite, gij zult het begrijpen lezers, is men er in geslaagd den alom ge- roemden koordirigent uit Haarlem, den WelEd. heer Henri Pielage aan het koor, als direcleur le verbinden. Maar nu is een leden tal van pl.m. 40, zooals „St. Caecilia" lelt, voor een eminenten dirigent als de heer Pielage natuurlijk te kort en daarom zouden we zeggen: „Kunt ge zingen, zingt dan mee"! Sluit u aan bij „St. Caeci.ia" vooral onder de jeugdige personen zijn wel krachten, die onze R.-K. Gem. Zangvereeniging kunnen helpen groot maken. Zie eens naar de Chr. Zangver. „Zingt den Heer" en de Chr. Gem. Zangver. „Azof': beide werken schitterend en zouden wij katholieken naast onze vele andere nut- lige vereenigingen ook niet een flinke ge mengde zangvereeniging kunnen hebben? De neutrale gemengde zanvereeniging „Zang en Vriendschap" is naar men ons mededeelde ontbonden geworden. Welnu, voor de Room sche krachien uit die vereeniging volgens ons geen bezwaar, „St. Caecilia" wacht reeds lang op hen. Daarom roomsche zangers en zange ressen van Hiilegom, toont nu eens uw beste krachten in een Roomsche Vereeniging. Gaat eens vrij luisteren als „St. Caecilia" Dinsdags avonds repeteert in hotel Sistermans, onder haar eminenten directeur en geen twijfel of ge zuil u er thuis gevoe en, gij zuil dan nog moer gaan begrijpen, waarom dc concerten van „St. Caecilia", waaronder die len bate dirr SI. Jozefkerk, me! zooveel succes slaagden. Wan neer dan hel ledental van „St. Caecilia" ver dubbelt, dan zal deze Roomsche Vereeniging naast de vele andere mede slrekken tot eer en roem van Roomsch Hiilegom. Bekeurd. Door de politie zijn drie per sonen van hier bekeurd, wegens het maken van muziek, zonder dat zij daartoe vergun ning hadden. Eveneens zijn verscheidene personen be keurd wegens het bij avond rijden zonder licht. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden zekere C. v. d. B. uit Utrecht, die nog 30 dagen gevangenisstraf te goed had. Door de Rijksveldwacht is hij naar Haar lem overgebracht. Gevonden voorwerpen. Twee zilverbnns van 2.50; een doublé lorgnet: een roren- krans; een zwart hondje; een kindcrtnschjc: een lorgnet, een kinderlmndschocn; een paar oude schoenen in papier. Gevonden voorwerpen. Een rijwiellanlaarn; waaromtrent inlichtingen zijn fe bekomen bij den veldwachter Bosman. Voorts een gasarm van een keukenlamp en een zwart portefeuille met teekeningen, waaromtrent inlichtingen zijn tee verkrijgen aan bet politiebureau op Wijkeroog. verdwijnt spoedig door Prils per koker 60 cent f Bi] Apoth eo Drogisten .iSnSSnt O I PttARttfAètl»AJIlKEfiR... ISlr DE BRAND IN DE RUBBERFABRIEK TE AMSTERDAM. De oorzaak van den brand in de rubberfa- briek der firma Haccou aan den Amsleldijk te Amsterdam schijnt te moeten worden gewe ten aan rooken in het gebouwlje door een schoonmaker. Het fabriekje had drie jaren werkeloos gelegen en de bedoeling was in Ja nuari het bedrijf te hervallen. Daartoe werd het nu geheel schoongemaakt. De man, die met dik werk was belast, had de fabriek om half vijf verlaten. Hij heeft erkend te Jiebben gerookt. Naar alle waarschijnlijkheid is een vonk gevallen in de aanwezige 2000 K.G. ge malen rubber. De vonk schijnt te hebben doorgesmeuld tot plotseling de vlammen zijn uitgeslagen. Ongeveer negen uur was nog ie mand In de nabijheid van hel gebouwtje ge weest, doch had toen niets verdachts geroken. In de fabriek zelf was na half vijf niemand meer geweest. Zooals gezegd was het fabriekje voor 35,000 verzekerd. Uit bet onderzoek is ge bleken, dat dit bedrag laag moet worden ge acht, gezien het feit, dat behalve de rubber verschillende nieuwe machinerieën en een sloomkelel in het gebouw stonden. Voor den eigenaar, die hoopte in Januari het bedrijf te hervatten, is deze brand dus een leelijke schadepost. DE STATIONSTUNNEL TE BUSSUM. Bij hel bouwen van den hoofdlunnel aan het slation te Bussum heeft men eenige jaren geleden met ontzettende moeilijkheden te kampen gehad om den kraebtigen aandrang van het overvloedige welwater te overwinnen. Nadat de tunnel in gebruik genomen was bleek reeds spoedig, dat ondanks de zware betonnen afsluiting hel water nog kon bin nendringen, het was en bleef vochtig langs den vloer. In den Iaatsten tijd werd het wa- lerloevloeien zichtbaar erger, zoodat men er eindelijk toe gekomen is dc granieten traptre den uil te breken om het lek op te sporen. Over de onlbloole betonlaag kan men nu het water naar binnen zien sijpelen en het zal waarschijnlijk heel wat moeite kosten om dat oogenschijnlijk onschuldige, magere water straaltje den baas te worden. ONVEILIGHEID IN DE MIJNSTREEK. Aan de „Tijd" wordt gemeld, dat de onvei ligheid in de mijnstreek hand over hand toe neemt. Ue dieven hadden het de laatste dagen gemunt op de kerken Zoo werd Zondagnacht ingebroken in het kerkje van de parochie Fimburg, vlak aan de grens gelegen. De die ven hadden een ruit uitgesneden en zoodoen de kwamen ze in de pastorie. De buit was voor de nachtridders zeer gering. Pastoor Crijns te Oirsbeek beleefde een minder aangenaam avontuur. Toen hij uit zijn slaapkamer beneden was gekomen, om de H. Mis le gaan lezen, stond hij onverwacht voor een man, die den pastoor met een revolver bedreigde en zich door een raam in de keu ken wist te verwijderen Gedurende den nacht had de pastoor wel eenig lawaai gehoord, doch daarop verder geen acht geslagen. De dienstbode en de pastoor kwamen er met den schrik af. HET O ND ER WIJS-PETITIONNEMENT. Vrijdagochtend is het petitionnement tegen de voorgenomen verslechtering van het onder wijs aan den voorzilter deT Tweede Kamer aan geboden. Een zevental beklaagden, die in de oorlogs jaren 19141918 documenten en bescheiden betreffende de Belgische defensie en veiligheid, aan den vijand in handen gespeeld zijn door hel Assisenhof le Luik, bij verstek veroordeeld. Onder hen is o.a. de Maastrichtenaar N.K. wel ke Ier door veroordeeld is met levenslang ver lies van politieke en burgerrechten. IN DEN TREIN DOODGEBLEVEN. Toen Donderdagmorgen de trein uil Maas- Iricht te half 9 te Vcnlo arrivee-de, werd liet spoorwegpersoneel door reizigers gewaar- schnwd, dat een medereiziger op de W. C. be wusteloos zou zijn geworden. Nadat de be wuste persoon uit den Irein per brancard in het stationsgebouw was gebracht, bleek, dat hij reeds was overleden. Door een inmiddels gewaarschuwden geestelijke werd hem de ab solutie verleend, terwijl de dokier slechts den dood door hartverlamming kon constnteeren. Uit de panieren, welke de overledene op zieh droeg, kon worden opgemaakt, dat hij was genaamd Hofkens uit Maastricht. JACHT OP NEDERLANDERS ZONDER VISUM. Ambtenaren van hel Duitsche consulaat te Maastricht hebben aan het Slalion-West te Aken een soort fuik gespannen, waarin de Ne derlanders, die zonder behoorlijk visum naar Aken kwamen, worden gevangen. Tdt laat in den avond duurde de controle. Wie geen pas of visum had, moesl 9 gulden Hollandsch geld betalen en werd bovendien met 3990 mark beboet. Ook bij het verlaten van Aken werden door de douane veel lederwerk en kleederen in beslag genmeno. VERERAND. Tc Wierden (O.) heeft dc 40-jrrije ongehuwde timmerman V/., die met een brandende lamp naar zi n werkplaats was gegaan, een zenuwtoeval gekregen. De lamp viel in de krullen,welkevlam vatten. In bewusteloozen toestand met hevige brandwonden overdekt, is de man naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd. EEN VROUWELIJK BEURSLID. De Amstcrdamsche bladen melden, dat gisteren als dameslid van de Vereeni ging voor den Effectenhandel is geïn stalleerd mej. H. W. Deterding (nicht van Sir Henry Deterding) als eenig firmante van de fa. Erve Jacob Deter ding te Amsterdam. Het bestuur drukte bij monde van den heer W. G. Wendelaar zijn leedwezen uit over het feit, dat mej. Deterding, wegens familieomstandigheden op het oogenblik nog niet in de gelegenheid was persoonlijk de effectenbeurs te bezoeken. PLUVIEREN IN FRIESLAND. Naar Friesland zijn zeer veel pluvieren (wilsters) wegens het vriezend weder of wel de lange nachten uit de noordelijke streken, waar zij nu moeilijk voedsel kunnen vinden, overgekomen. Zij wor den met slagnetten in grooten getale gevangen. Te Leeuwarden worden dagelijks ge middeld 1000 stuks aangevoerd en aan .de poeliers voor 50 h ^0 cents per stuk van de hand gedaan. De meeste dt vogels worden verzonden naar Engeland, België en Frankrijk. VISITE-KAARTJES VOOR DE RUSSEN! Wat is dat nou voor 'n gekke boat! Visi e-kaartjes vo r de Busen? Ja, voor de Ruisen! Hebben dio daar dan nog waarde? Wel nee! Maar je behoeft ae er ook niet heen sturen. Wat ik bel oei is dit. Nog al ij 1 bestaat de onzinnige gewoonte om met Nieuwjaar 'n bussel visi.e-kaarU.e3 te sturen. Dat is 'n last van belang voor de post beambten, voor dagenen cl;© ze schrijven m e en, en niet het minst voor degenen '.ie... ze beta'en moe en! Met z'n allen sam;n hebbon we er let» terlijk niets van dan last. 't Is een duren tij 1, en niets is zoo duur tegen woo dig als... centen! We wil en soaa".:aim wor lsn, eenvou diger leven, omdat het zoo noodig is Welnu, laten we dan omw.le der hon gerlijdenden in Bus and" ophouden mot Nieuwjaarskaarten te sturen. Nil begrijpt ge het opschrift wel, is niet? Visitekaartjes voor de Russen, betee- kent dit: j In Rusland wordt onnoemlijk veel gele den. Iedere cent, dien wij er voor geven, beteo- kent: 'n hongerige spijzen. En als nu allen de helft van het geld, voor vi ite-kaa-tjes bestemd, afdragen voor Rusland, dan is'het 'n som van bolang! En dan wordt daar niet één hongorige mee gespusd, maar wie weet hoe,eel. En dan hoult ge nog de andere helit over voor eigen huishouding, zoo ge wilt! Laten we ten min ta dit j iar breken me', c'e ge con e, Nreuwj a ka r es te sen de en beslui en minstens de heLt der re d n te zenden rair de Kath. Son. Autre, S eon- schuur, Leiden, voor hot hunger dj don re Sus- land. Ge kunt er vast op aan, dat zoo'n liefde daad het jaar voor U zaliger zal maken, dan 'n bus vol kaartjes. G. HUTS. VOOR DE PAUSELIJKE HULPEXPEDI TIE IN RUSLAND. Wederom is door het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden f 15.030 afgelragen a n Z. E. den Apostolischen Internuntius, die deze som doorzendt naar Z. H. den Paus. Een ad-es van het N. V. V. en het R. K. Vakbureau. De besturen van het Nederlandsch Ver bond van Vakvereenigingen en van het bu reau voor de R. K. Vakorganisatie hebben zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een schrijven, waarin ze verzoeken om een bespreking over den steun aan uitgetrokken niet verzekerde en nog niet op uitkeering recht hebbende werk- looze arbeiders en wel omtrent deze punten de normen en de duur van de uitkeeringen, omvang der steunregeling, gezinsaftrek, instelling van plaatselijke steuncommissies, hulp aan verzekerden, die volgens het regle ment der kas, waarvan zij lid zijn, minder uitkeering bekomen dan de ondersteunden, die volgens een steunregeling of anderszins steun ontvangen. Tegelijkertijd richtten deze besturen zich tot den Minister van Ar beid, erop aandringende bij het overleg, hoe de leden van werkloozenkassen, die ook met 200 pet. subsidie niet in staat zullen zijn de reglementair vworziene uitkeeringen aan de leden te verstikken, zullen worden geholpen ook genoemde vakcentralen te betrekken. De besturen dringen er op aan, dat overleg spoedig te doen plaats hebber DE S. D. A. P. Volgens het verslag der 6. D. A. P. ovet het jaar 1921 bedroeg het ledental op 31 De cember 1921 41472, waaronder 8871 vrouwen op 31 Dectmaer 1920 bedroeg het ledental 37412. VLEESCHVERGIFTIGING. Aan Burgemeester en Wethouders dei gemeenten in de provincie Zuid-Holland hebben Ged. Staten de volgende cir culaire.' gezonden Ter voldoening aan een daartoe door den Minister van Arbeid gedaan ver zoek, nemen wij de vrijheid u op het volgende te wijzen a. Het is noodzakelijk zoo spoedig mogelijk van waargenomen gevallen van vleeschvergiftiging kennis te geven aan den veterinairèn inspecteur binnen wiens ambtsgebied het geval zich voordeed niet tijdige waarschuwing belemmert in hooge mate het opsporen van de bron van infectie. b. De keuring van vleesch en vleesch- waren, voor zoover die niet op schei kundig onderzoek berust, behoort in gevolge artikel 1, le van de Warenwet niet tot de zaak van de waren- en keu ringsdiensten, maar tot die van de vleesch keuringsdiensten. Laatstbedoelde diensten hebben dus toe te zien op de naleving van de bepalingen van het K. B. van den 6den Juni 1922. St.bl. No. 594, en hebben derhalve het onderzoek op bederf of on deugdelijk op andere gronden, bacterio- !o isch cn organolcptisch onderzoek te verrichten. Zij kunnen zich hierbij doen bijstaan door de vleeschkeuringsdiensten van andere gemeenten of gebruik maken van de hulp van de veterinaire afdeeling van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid. Uitsluitend het scheikundig onderzoek behoort dus te worden verricht door de keuringsdiensten van waren. Alleen Macbi speelt een wedstrijd voor den N. K. B. tegen A. W. Hel ontvangende twaalf tal zal wel winnen. Voor den H. K. B. zijn drie wedstrijden vastgesteld: Advendo IIIHaarlem III, De Kraaien II Macbi II cn Haarlem IVG. S. D. De wedstrijd HaarlemDen Haag is nu definitief vastgesteld op den 2en Kcrsldag. Hel Advendo-lerrcin is daarvoor beschikbaar gesleld. Met ingang van 1 Januari 1923 wordt het militaire hospitaal te Kampen opgeheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 11