li SANATOGEN M Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden - Eerste blad. Brieven uit Rome. Van het Vaticaan S. J. A. KEESOM Zaterdag 9 December 1922 45ste Jaargang No. 14311 DE H. VADER EN HET APOSTOLAAT DES GEBEDS. LUSHÏVERXEER. Fokker protesteert. VRflGENBUS, iSS""™ Laat uw boeken vóór 1 Januari inrichten door het Accountantskantoor van STADSNIEUWS. 10 DECEMBER AGENDA AGENDA 11 DECEMBER De St. Vincentius-Biblotheek is geopend: De woningtoestanden. ALKMAAR Waagplein 1 BEVERWIJK Breestaat 71 24000 Artsen roemen schriftelijk De zetel van Bloembollencultuur. Ernstig ongeluk. Dirk Schafer. Wedstriid Snelverband. „Zang en Vriendschap". Jubileum. Prot. Christelijke Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het P EN. Opticiens Fabrikanten J. J. WE3ER ZOON Koningstraat 10 Haarlem Bemiddeling in geschillen met Duitschland. „De Postharmonie". Nansen-film. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Pet Kwartaal 3 25 Pei Week0.25 Franco per post p kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 '4 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem, /eleloonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst ais ingezonden mededeeling: 60 el per regel Vraag- en a ai bod-ad- verten tiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. De fascistische staatsgreep en het optreden ran Mussolini als minister-president en dicta tor is niet zonder terugslag geweest op de verschillende partijen die in Italië deelnemen aan den polilieken strijd. In de partijen die zich niet vastklampen aan de jaspanden van Z.Exc. Mussolini en bereid zijn te verzaken aan hun politieke plunje om deze te verwisselen voor een zwart fascisten- hemd, gelijk de meeste liberalen en democra ten doen in afwachting van de toekomstige verkiezingen, heeft de staatsgreep der fascis ten een soort crisis veroorzaakt. Deze partijen staan voor een nieuw feit, hetwelk vooral in vloed uitoefent op de taktiek, op hunne inner lijke organisatie, en op de houding aan te nemen als spoedig door den wil van Mussolini 't volk zal geroepen worden ter stembus. Wie van die partijen het meest in het gedrang ge komen is, is wel de socialistische, die door haar verdeeldheid in haar midden heerschen- de, ten eerste het gewelddadig optreden der fascisten en ten tweede den tocht naar Rome en den greep naar de macht mogelijk maakte. Wij zijn van meening dat de socialistische partij door mede te werken bijv. aan een legeering mei volkspartijers goed werk had kunnen doen in de bizondere wantoestanden die op sociaal en economisch gebied heer- schende zijn in Italië. Deze kans is verkeken en onze vaste meening is, dat ais na korteren of langeren lijd het ministerie Mussolini komt te vallen, de socialisten de gevreesde commu nistische revolutie evenmin zullen verwekken als ze dit eenige jaren geleden deden. Het Ilaliaansch socialisme is gevallen en heeft zich door eigen schuld onmogelijk gemaakt. De groote federatie van den arbeid schijnt dit ook zoo ingezien te hebben. Deze Bond sluit in zich alle socialistische arbeiders en maakte èn de rijkdom èn de macht der socialistische partij uit. Dezer dagen heeft deze Bond zich geheel van de politieke socialistische partij afgescheurd, zich geheel onafhankelijk ver klaard, begint een nieuw leven hetwelk waar schijnlijk zal leiden tot het stichten van een nieuwe politieke-sindycale partij van den arbeid. De Volkspartij ondervindt in minder mate dan de andere de gevolgen van de revolutie der fascisten, daar ze steeds optrad met een vast program en een vaste duurzame organi satie heeft, die door de laatste gebeurtenissen onaangetast blijven. Trouwens het fascistisch program als men van zulk een program kan spreken, is niet zoo veel verschillend van dit der Volkspartij, het groote verschil bestaat alleen dat de Volkspartij op wettige wijze haar program zoekt te verwezenlijken, terwijl de fascisten dit met geweld deden. Toen in 1919 de Volkspartij opgericht werd door Don Sturzo en vrienden, was het groote doel der oprichters aan de partij een eigen politiek en vooral een eigen karakter te geven. Vooral wilde men zorgen, dat de Volkspartij niet de sleepdraagster werd van de bestaande liberale of democratische partijen, evenmin als van de socialistische. Daarvoor heeft de partij, tegen de meening van velen, haar eigen standpunt gehandhaafd en dikwijls met tijde lijk verlies, in verkiezingen voor bestuurscol leges, en weigerde zich te vereenigen met welke andere partij dan ook. Toen in 1920 de socialistische willekeur heerschende was in het land, in de Kamer en in de gemeentera den, had de Volkspartij den grooten strijd met de socialisten bijna alleen uit te vechten. Gelijk de Volkspartij in de Kamer en in de gemeenteraden, hadden in het land de witte of katholieke bonden en vakvereenigingen den grooten aanval der socialisten te doorstaan en voorzeker is de volkspartij een der groote hinderpalen geweest voor het in 't werkstellen der communistische sovjets, terwijl het fas cisme nog niet geboren of pas in aantocht was. De groote werkstakingen van 1920 zijn daar om de rol van de Volkspartij goed te doen uitkomen, terwijl de regeeringen van Nitti en Giolitti feitelijk weigerden de actie der volkspartijers te ondersteunen. Gelijk in 1919 de Volkspartij haar onafhankelijkheid hoog hield tegenover de liberalen en democraten, zoo bleef ze in 1920 onafhankelijk van het socialisme. Deze houding der volkspartij was de reden van haar succes in de verkiezingen die een hechte groep van meer dan honderd leden in de Kamer bracht. Door de uitgebreid heid van haar succes werd de volkspartij voor de ondankbare taak gesteld mede te werken aan regeeringen die allerminst haar sympathie hadden en moest zich tevreden stellen slechts hare minste eischen te doen gelden. Evenwel was haar medewerking niet zonder resultaat, en in Italië en in het buiten land bleef dit resultaat niet onbekend. De geboorte van het fascisme en het groote succes dat deze partij vooral onder de jonge ren heeft gehad, veranderde niets aan het karakter der Volkspartij. De jongere generaties der liberalen liepen bijna eensgezind over naar de fascisten, tal rijke roode vakvereenigingen, meer uit vrees, dan uit overtuiging naar de zwarthemden kwamen, terwijl de Volkspartij haar eigen karakter en haar onafhankelijkheid bleef be waren tegenover de fascisten gelijk weleer tegenover liberalen en socialisten. Dit was des te moeilijker naarmate deze jongere leden van de fascistische partij zich overal aandienden als redders van het vaderland, als tegenstan ders, en gewelddadige tegenstanders der socialisten waartegen de Volkspartij het eerst den strijd had aangebonden en wier revolutie de partij onmogelijk had gemaakt. In menige streek van Italië heeft de Volkspartij, juist omdat ze haar onafhankelijk karakter wenschte te handhaven te lijden gehad van de gewelddaden van het fascisme, woedend dat duizenden jongelieden hetzij arbeiders of bur gers die reeds gedurende jaren den strijd tegen het socialisme hadden gestreden aan de nieuwe beweging ontsnapten. Van de zijde der volkspartij behoorde er toen een groote organisatiekracht, een zeer streng optreden en eene buitengewone taktiek om de jonge katholieken die het fascisme afkeerig za gen van verouderd antiklerikalisme en den strijd strijdend met de partijen die steeds ook voor hen de tegenstanders waren geweest, bij een te houden in de scharen der partij! Dit al les is te danken aan het bestuur der partij en de goede leiding gegeven, door Don Sturzo, en terwijl vele valsche goden van hun voet stuk zijn gevallen na het optreden van het fas cisme als regeering van den staat, blijft de Volkspartij ongedeerd en als politieke partij en als volksorganisatie. Na den fascistischen staatsgreep die het optre den van Mussolini tengevolge had, meende de Volkpartij geen weigering te moeten geven aan haaT leden door Mussolini aangezocht met hem het land te besturen, onder voorbehoud dat het program, het doel, de organisatie, de reden van bestaan der partij ongerept blijven. De Volkspartij is van meening nu de beweging der fascisten op conslitulioneele banen geleid is, gelijk Mussolini zelf verklaarde, aan den heerscher vrijheid moet gelaten worden te too- nen dat hij bij machte is het land te redden, daar het niet-geiukken der fascistische regee ring een katastroof zou zijn voor het land. De partij neemt met eenige leden deel aan de regeering, niet om zich te vereenigen met de fascisten, maar en 't land heeft 't goed be grepen mede te werken aan de verheffing van het land in alle opzichten en geen oorzaak te zijn dat de regeering in deze taak niet zou gelukken. De leden van de Volkspartij hebben het program der partij niet prijsgegeven en om dit program te verwezenlijken, blijft de partij in den strijd eensgezind en onafhankelijk van elke andere partij. CIVIS ROMANUS. Men bericht ons uit Rome: In de prachtige Gesukerk te Rome werden dezer dagen de eeuwfeesten van de H.H. Igna tius van Loyola en Franciscus Xaverius geslo ten met groote plechtigheden waaraan vooral deelgenomen werd door de verschillende af- deelingen van het nationaal centrum van het Apostolaat des Gebeds in deze kerk opgericht. Na de kerkelijke diensten ontving de H. Vader de tweeduizend leden, saamgekomen om hulde nan den Vader aller geloovigen te bewijzen. Pa ter Masella, directeur van het Apostolaat en van de toewijding der huisgezinnen aan het H. Hart hield een redevoering tot den Paus, waar in hij herinnerde aan de stichting van het Apos tolaat des Gebeds onder bescherming van den H. Franciscus Xaverius op 3 December 1844. De H. Vader antwoordde met een lange rede voering over de noodzakelijkheid van de vol harding in het gebed. De H. Vader was bizon der verheugd over de talrijke kinderen, jongens en meisjes, die tot het genootschap behooren. Voor hen had de H. Vader bizonder goed geko zen woorden. Nooit meer en levendiger dan na onze verheffing op den stoel van Petrus, heb ben Wij de groote noodzakelijkheid van het ge bed ingezien en Wij zijn verheugd dat gij Öns het algemeen gebed schenkt en daardoor Gods hute voor den Vader van allen. Hiervoor bren gen Wij u dank. Wij bedanken allen die dooT hun voorbeeld aanspoorden en navolgers aan kweekten. Allen oefent gij een Apostolaat uit en moet gij apostelen zijn in de huisgezinnen, in het land, in de wereld. De kleinen staan in de eer ste rijen. Het H. Hart van Jezus is bizonder gevoelig voor het gebed der onschuldigcn. Her innert u deze groote macht. Vraagt en u zal ge geven worden dat de huisgezinnen, het land, de wereld tot Hem terugkeeren. Opent de wegen opdat Jezus koning en souverein wedeikeere gelijk Hij in uwe harten is. Uw vaan zij het zinnebeeld van eenheid en eensgezindheid, de herinnering aan uwe verplichtingen. Het H. Hart van Jezus zal zich over u verheugen, en u, kleine huisvaders, tot voorbeeld stellen aan allen. De H. Vader heeft ook ter gelegenheid van dezelfde eeuwfeesten een schrijven gericht aan den Generaal der Sociëteit van Jezus, waarin hij de groote verdiensten voor het Geloof en de Kerk van de H.H. Ignatius en Franciscus Xaverius doet uilkomen en wooTden van lof heeft voor de geheele Sociëteit van Jezus. Naar L'Echo des Sp. meedeelt, heeft Fok- ser geprotesteerd tegen hel feit, dat geen in zending van zijn fabriek toegelaten wordt op de a.s. Luchtvaarttentoonstelling te Parijs. Vr. 1. Wie is de secretaris van den Ned. Schaakbond? 2. Hoe is zijn adres? Aantw.: J. G. Hartogensis, scretaris Ned. Schaakbond, Den Haag. Vr.: Heeft iemand, die aan de centrale werkplaats werkt, vrij vervoer naar Berlijn? Antw.: Neen, Uw overige vragen, in ver band hiermede staande, vervallen nu zeker met dit ontkennend antwoord? Vr.: Ik heb een zuiver inkomen van 1629 over 19211922. Ik heb drie kindere.n Hoe- jeel belasting moet ik betalen in Haarlem? Antw. Van de 3 kinderen is het derde te jong om voor dit belastingjaar voor aftrek in mindering te komen. Aan Rijks- Verdedi- gings- en gemeente-belasting bent u verschul digd totaal 53,27 over het belastingjaar 1922—1923. Vr. Wat is het beste middel tegen snot bij kippen? Antw.: Warm houden, zoo warm als 't maar kan, is een voornaam punt. Verder een weinig fenegriek door 't ochtendvoer doen, plus een stukje bicarbonas en enkele druppels goede olijfolie per exemplaar, zullen zeer tot een vlugge genezing medewerken. De oogen worden eenmaal per dag voorzichtig schoon gemaakt met een zacht linnen lapje, vervol gens één druppel Yj pCt. oplossing van nitras argenti in 't oog laten druppelen, om er ten slotte een weinig roode kwikzalf op te bren gen. Snotziekle is zeer besmettelijk. Vandaar is het beslist noodig de gezonde kippen van de zieken te scheiden en alles waarmede de vogels in aanraking zijn geweest: te ont smetten. Vr. Waar kan men hieT voor apotheker stu- deeren? Wat wordt er vereischt voor het toe latingsexamen? Hoe lang is het studeeren tot men apotheker is? Hoeveel bedragen de kos ten van den cursus? Antw.: U schijnt niet te weten dat voor apotheker een langdurige studie aan 'n uni versiteit wordt geëischt. In dit verband doen wij beter u, voor de beantwoording der an dere vragen te verwijzen naar den rector van het Gymnasium of naar een apotheker. Vr.: Waarmede kan men nieuwe bruinlede- ren schoenen zwart maken? Antw.: Koop bij een lederhandelaar een fleschje bliksemzwart en smeer ze daar een paar maal mee in. Poets met zwarte schoen smeer na. Vr.: Een echtpaar zonder kinderen wil zijn nalatenschap aan de langstlevende vermaken. Op welke manier kan dit gebeuren? Antw.: U zult een testament moeten maken. Wendt u tot een notaris. Vr.: Moet de werkgeefster of de werkneem ster den tandarts bekostigen? Antw.: De werkneemster. Vr. Mijn werkster zegt mij den dienst op zonder inachtneming van den opzegtermijn. Kan zij met de wet in de hand verplicht wor den tot schadeloosstelling tot voorbeeld voor anderen? Antw.: U kunt de werkster tot schadever goeding verplichten, want ook zij behoort den wettelijken opzegtermijn in acht te nemen. Vr. Hoe kan ik levertraan verwijderen uit een laken costuum?, Antw.: Probeer het eens met een prop watten in de benzine te doopen en daarmede de vlek te wrijven tot zij verdwenen is. Vr. Op welke wijze en wanneer kan ik den Officier van Justitie spreken? Antw.: U kunt den Officier van Justitie el- ken dag spreken op de gewone kantooruren. U aanmelden bij den veldwachter, Paleis van Justitie, Jansstraat, alhier. Stadsschouwburg Haagsche Jeugd-Amuse- mentDik Trom 2 uur. Gemeente Concertzaal H.O.V. 2 'A our. Luxor-tearoom Groote Houtstraat 139 Concert. Hotel Spoorzicht Stationsplein Malinée en avondconcert. Oud-Holland Verwulft Concert. Trianon-tearoom Groote Markt Concert van 4—6 en van 811 uur. Sotiiëteit ,St. Bono" Arka 5 uur Me taalbewerkers 8 uur. Stadsschouwburg De Haghespelers Naar het U lijkt 8 uur. Schouwburg Jansweg Klavieravond Dirk Schafer 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 2—half 3 aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uitgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- straat 49 Eiken dag geopend van 10 12%, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor manhen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorrei, van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur.' B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 lot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. De Zondags- en nachtdienst der apothekers wordt deze week waargenomen door de firma Duijn en Keur, Keizersgracht 6 en de fa. H. Remmers en Zn.,,Kruisstraat 20. Groenmarkt 22, Woensdag en Vrijdag van 1/49 uur. Generaal de la Reystraat 2, Dinsdag «n Vrijdag van 89 uur/ St. Anthoniestraat 89rood, Woensdag en Vrij dag 78Y, uur. Klarenbeekslraat 60, Woensdag van 7.9 uur. (Vervolg.) Uit de circulaire van den Minister van Arbeid van 1 November j.l. blijkt ten dui delijkste dat steun door de Regeering alleen zal worden verleend voor zeer kleine en hoogst eenvoudige woningen en dan nog slechts tot een zeer beperkt aantal. Naar het ons voorkomt zal bij de Regee ring een voorstel tot het bouwen van wo ningen van ten hoogste 225 M3 alleen met een premie van f 300,de meeste kans van slagen hebben. Voorloopig ziet het er nog niet naar uit, dat particuliere bou wers onder die conditie den bouw van der gelijke arbeiderswoningen ter hand zullen nemen, zoodat de vraag ernstige overwe ging verdient of de Gemeente niet op de een of andere wijze den bouw van derge lijke woningen zou kunnen bevorderen bo ven het aantal, waarvoor in 1923 eventueel steun ingevolge de Woningwet door de Re geering zal worden toegezegd. Naar onze meening is hiervoor de meest aanbevelenswaardige weg dat aan de ïte- geering bijvoorbeeld voor een honderdtal wo ningen, verdeeld over eenige woningbouw- vereenigingen, die nog slechts een klein aantal woningen in exploitatie hebben, pre mie wordt gevraagd en dat de Gemeente het noodige bouwkapitaal hetzij recht streeks, hetzij door tusschenkomst van der don verstrekt. Bijv. zou aan de Vereeniging „Zorgvliet" den bouw van 44 woningen kunnen worden toegestaan, teneinde het plan, waarvan kort geleien een gedeelte in uitvoering is gekomen, te kunnen vol tooien; aan de Vereeniging „Onze Woning" den bouw van 38 woningen op een ter rein nabij de Dubbele Buurt en de Zomer- vaart,' hetwelk voor de Vereeniging „Spaarn- oog". Een voorstel tot het verleenen van voor schotten aan bouwvereenigingen voor den bouw van omstreeks 100 woningen zal dan ook binnenkort door ons aan U worden ge- daan. Het is in verband hiermede dat door ons wordt voorgesteld de motie van den heer Groenendaal te verwerpen. Ten einde met de huren op een zoo laag mogelijk peil te komen moet hierbij evenwel in het oog worden gehouden, dat de grootst mogelijke zuinigheid bij den bouw wordt be tracht en de bouwkosten nog belangrijk lager zullen moeten zijn, dan die van de wonin gen welke het laatst hier ter stede zijn aan besteed. De vraag is gesteld of verlaging van bouwkosten niet te bereiken zou zijn door het gebruik van beton in plaats van bak steen. De resultaten met betonwoningen in andere plaatsen is niet bevredigend te noemen. In Amsterdam is besloten tot den bouw van 900 betonwoningen, waarvan 600 in perceelen met twee woningen. De woningen zullen slechts 2 slaapvertrekken bevatten, doch de huur zal toch nog 7.23 per week moeten bedragen, niettegenstaande boven den gebrui- kelijken bijslag uit de overheidskas de ge meente per woning nog 500.5 fonds per- du moet bijleggen. Hierbij heeft als overwe ging gegolden, dat veel ongeschoolden hij den bouw te werk zouden kunnen worden ge steld en de uitvoering dus de werkloosheid zou verminderen. Bij de begrootingsdebatten in den Raad heeft een der leden echter op gemerkt, dat dit erg was tegengevallen, want dat slechts pl.m. 100 ongeschoolde arbeiders geplaatst konden worden, terwijl de verwach tingen veel hooger waren gespannen. Ook de opzet van het plan van particulieren tol den bouw van 6000 betonwoningen in Amster dam is o.i. niet erg bemoedigend. Hier betreft het woningen in perceelen van vier verdiepingen met woonkamer, keuken en 2 of 3 slaapvertrekken. Hoewel deze wonin gen niet geheel zullen voldoen aan de bepa lingen van de bouwverordening, zoodat de Ge zondheidscommissie en de Directeur van het bouw- en woningtoezicht adviseeren om de benoodigde dispensatie niet te verleenen, zul len de huren toch gemiddeld 6.50 per week moeten bedragen, tedwijl de laagste huren 5.50 per week zullen zijn. Een teekenend feit is hierbij ook, dat de gevels met baksteen zullen woren bekleed met het oog op den uiterlijken welstand. Eenigen tijd geleden besloot de Raad van 's-Gravenhage tot den bouw van 329 beton woningen, waarvan 151 eengezinswoningen. De huren zouden worden gesteld op 6.40 6.95 per week. Ten slotte zullen deze wo ningen echter toch in baksteen worden uit gevoerd omdat allerlei bezwaren rezen be treffende het materiaal, het aesthetisch aan zien, enz. In 's-Hertogenbosch heeft men den bouw van 400 betonwoningen ter hand genomen, waarschijnlijk in hoofdzaak met het oog op het te werk stellen van ongeschoolde werk krachten, want de inschrijving met baksteen was lager dan die met beton. Ten slotte nog enkele gegevens betreffende betonbouw in Rotterdam. Het laatste besluit van den Raad bereft den bouw van 394 betonwoningen en 7 winkels. De perceelen zullen bestaan uit be- ganen grond en twee verdiepingen met ge meenschappelijk trappenhuis, 63 pCt. der wo ningen krijgen slechts 2 slaapkamers en 9 pCt. slechts één slaapkamer. De stichtings- kostenzonder den grond worden geraamd op 3.430 per woning, terwijl de huur bij 80 pCt. litiurdekking f 4.70 per week zal moe ten bedragen. Uit al deze gegevens kan naar onze mee ning gevoegelijk de gevolgtrekking worden gemaakt, dat betonbouw niet goedkooper wordt dan baksteenbouw. Was dit wel het geval dan zou betonbouw zeker ernstige overweging verdienen, doch nu meenen wij aan baksteenbouw de voorkeur te moeten geven. Verrassingen in verband met mindere ervaring met het materiaal zijn bij gebruik van beton geenszins uilgesloten en ook het aesthetisch aanzien blijft verre beneden dat van baksteenarchilectuur. Op een zeer belangrijke factor bij de huur- bepaling van een woning meenen wij nog spe ciaal de aandacht te moeten vestigen en wel op den grondprijs, die hier in Haarlem, voor al ook met het oog op de kostbare fundee ring, die tnoef worden toegepast, zeer hoog is te noemen. Aan den grondprijs als zooda nig is niets te veranderen, aangezien deze op de basis van kostprijs wordt berekend, doch door ons wordtoverwogen of het aanbeveling zou verdienen de bouwblokken in het vervolg eene mindere diepte te geven. De grondprijs zou hierdoor van veel minder invloed wor den op de liuurbepaling dan thans, terwijl de gemeente toch geen verlies op haar gron den behoeft te lijden. Wij behouden ons voor dit vraagstuk op nieuw onder de oogen te zien, indien na het tol standkomen van de nieuwe grens mocht tdijken, dat de nieuwe woningtelling in Groot Haarlem een geheel ander beeld zou vertoonen. Tenslotte deelen wij U nog het volgende mede. Bij Uw besluit van 27 September 1922, no. 22 werd besloten op grond der bepalingen van de Woningwet voorschot en bijdrage te verleenen aan de Haar'emsehe Stichting voor Woningverbetering voor den bouw van een volks-douchebadhuis aan het Hofdijkplein. Op de naar aanleiding daarvan gedane aan vraag om voorschot uit 's Rijks kas heeft de Minister van Arbeid geantwoord voorshands geen vrijheid te vinden om tot toekenning van steun krachtens de Woningwet anders dan ten behoeve van den bouw van woningen mede te werken. De noodzakelijkheid erkennende om in het Amsterdam sche kwartier een badhuis op te richten, zijn wij voornemens aan den Raad voor te stellen het voorschot noodig voor den bouw uit de gemeentekas te verstrekken en een eventueel tekort op de exploitatie onder nader te bepalen voorwaarden voor rekening der gemeente te nemen. Als meerdere waar borg voor het terug ontvangen van het voor schot, komt het ons gewenscht voor dat ge noemde stichling, behalve eerste hypotheek op het te stichten gebouw, tweede hypotheek vereent op het door haar gebouwde com plex van 107 woningen bij het Hofdijkplein, aangezien deze woningen, in verband met het feit, dat de bouwkosten in verhouding tot de tegenwoordige bouwkosten van gelijksoortige woningen laag zijn te noemen en er boven dien reeds gedurende 8 jaren aflssing heeft plaats gehad, eene vrij aanzienlijke over- w-aarde vertegenwoordigen. Een daartoe strekkend voorstel zal U spoe dig bereiken. Het Zenuwsterkend Voedsel De lijfarts van willen Koning Edward VI! van Engeland, Dr. Ernst Ott. Marienbad. scbreel: .Bijzonder goede resultaten verkreeg ik met Sanatogen bij herstellenden na zware ziekten en bij oudere personen, wanneer het er op aankwam de krachten te doen toenemen en den ^bloedsomloop te ver beteren." Wij lezen in het „Weekbl. voor Bloem bollencultuur", orgaan van de Algem. Vereen voor Bloembollencultuur, het volgende: Op Maandag 4 December, des namiddags om 2 uur, hebben de Voorzitter en Secretaris onzer Vereeniging een onderhoud gehad met de heeren J. van Til, R. V, van Zanten Gz„ J. W. Koning Pz„ Speelman, C. M. Grulle- mans Sr. en Hk. van Zonneveld, welk onder houd door deze heeren was aangevraagd bij schrijven van den heer R. V. van Zanten Gz„ van 1 December. Bij monde van den heer van Til werd aan den voorzitter mededeeling gedaan van de door deze heeren gedane pogingen oin te komen tot stichting van een Centraal Ge bouw voor de Bloembollenstreek te Hille- gom. Tot op dezen dag was door deze personen een bedrag van bijna. 40.000 bijeen geza meld aan gaven voor dit doel, voornamelijk onder de exporteurs in Hillegom, Lisse en Sassenheim. Een lijst van gevers werd over gelegd, waarbij de mededeeling, dat het be drag waarschijnlijk nog zal kunnen worden vergroot tot 50.000. Vervolgens werd een verklaring van het gemeentebestuur van Hil legom overgelegd, waaruit blijkt, dat het een bedrag van 50.000 beschikbaar stelt, wan neer het gebouw in die gemeente opgericht zal worden. Dit bedrag is in de eerste plaats voor aankoop van grond bestemd. Met de mededeeling van een en ander bedoelden de heeren, een bedrag van ongeveer f 100.000 aan de Algemeene Vereeniging aan le bieden, wanneer deze zou overgaan tot het stichten van een eigen gebouw te Hillegom. De verschaffing van het verder benoodigde stichlingslkapitaal stelt men voor, door dat de vakgenooten zich zelf de verplichting opleggen, om eiken jare van den builenlandschen omzet Yk af te dragen aan de Algemeene Vereeni- ging, welke uit dit fonds in de eerste plaats het gebouw bekostigt en welk fonds in de tweede plaats zou kunnen dienen voor algemee ne doeleinden, als budtenlandsche tentoonstel lingen, aanplantingen, e. d. Dit fonds zou dan zóó geheven moeten worden, dat de exporteurs het recht verkrijgen, eenzelfde percentage af te houden van de rekeningen van de kweekers; zoodoende draagt de geheele cultuur jaarlijks een zeer geringe last, terwijl toch een belang rijk bedrag in de kas der vereeniging vloeit. De totstandkoming van de plannen opent, naar de heeren deden uitkomen, de mogelijk heid op centralisatie van het vereenigingsleven. Voor de plaatsing van zulk een gebouw te Hil legom zijn vele voordeelen op te sommen en hel blijkt uit de gaven, dat in Hillegom, Lisse en Sassenheim warme sympathie voor het plan Hillegom bestaat. Hillegom heeft eenzelfde te lefoonnet met Lisse en Sassenheim, de Bond zou, daar gevestigd, in direct contact komen met de exporteurs, een proeftuin verbonden aan het gebouw, meer onder het bereik van perso nen in de cultuur werkzaam. In Hillegom verkeert men in de onmogelijk heid om het gebouw voor andere doeleinden te exploiteeren dan waarvoor het gesticht is, het welk door velen op prijs zal worden gesteld. Deze omstandigheid brengt mede, dat het ge bouw vrijwel geheel geschonken moet worden, opdat men geen inkomsten uit anderen hoofde nondig hebbe. De heer Krelage zeide toe, dat het aanbod der heeren door hem zal worden gebracht in de eerstvolgende vergadering van het Hoofdbe stuur, en betuigde uit naam der Vereeniging dank aan de heeren voor hunne bemoeiingen hulde brengende aan de offers-aardigheid van de gemeente Hillegom en de schenkers van fi- naneieele bijdragen. fn aansluiting met bovenstaande mededeeling wordt hiermede aan de leden kennis gegeven, dat de brief van het Gemeentebestuur van Haar lem, en het aanbod van de gemeente Hillegom behandeld zullen worden in eene op Maandag 11 dezer te houden Hoofdbestuursvergaderimg. BADEN. In de afgeloopen week zijn in het Douche badhuis aan den Schotersingel 1145 baden ge- Hedenmorgen half 8 is H. W„ poetser der H. IJ. S. M. op het stationsemplacemcnt aan gereden door een trein. W. stond met een collega de glazen van een stilstaanden trein te poetsen. Hij liep achter zijn medearbeiders om, teneinde aan een volgende coupé te kun nen beginnen; hij liep daarbij in de naast gelegen rails, toen een trein aankwam uit de richting Uitgeest. De man werd door den bufferbalk van de locomotief neergeworpen, hij rnerd ernstig getond aan ruggewervel en hoofd. Hij is in het Gasthuis opgenomen. Hot concertbureau Vernout deelt ons mede, dat de pianist Dirk Schafer Maandagavond a.s. in den Schouwburg Jansweg o.a. zal uitvoeren Klavierwerken van Mozart, Beet hoven, Chopin, Fan ré en Debussy. Vrijdagavond 8 uur houdt de E. H. V. Snelverband in het gebouw De Nijverheid aan de Jansstraat een onderlingen wedstrijd in het verleenen van Eerste Hulp. Een jury bestaande uit vier dokters zal de prijzen toekennen, waarom een elftal groepen van vier personen zullen kampen. We hopen dat ook deze avond, evenals vorige, waarvan steeds bleek hoe prettig het aangename aan het nuttige werd verbonden, naar verwach ting zal slagen. Vrijdag 15 December a.s. des avonds 8 uur zal de Kon. Liederlafel „Zang en Vriend schap" in de gemeente-concertzaal een vo caal-concert geven. Als solisten zullen mede werken Mevr L. M. KoolhovenEyre Ashe, alt, Bloemendaal; mej. Sepha Jansen, viool, Amsterdam; begeleiding mej. Emmy van Eden, piano, alhier. Vandaag herdacht de heer J. G. Tieri dan dag, waarop hij voor 40 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad op de afd. lettergieterij. De jubilaris werd van morgen op rijn afd. toegesproken door den heer L. Reijnders, die hem namens zijn collegas een fraai bloemstuk en een couvert met inhoud aanbood. Daarna werd de ju bilaris op het kantoor der gieterij door den chef, den heer L. Veldhuijsen, na mens het kantoorpersoneel hartelijk ge- 1 uk ge wen sc lit, hetgeen vergezeld ging van' de aanbieding van een prachtig bloem stuk. Hierna werd hij op het kantoor der firmanten door den heer mr. H. J. D. D. Enschedé hartelijk toegesproken in tegenwoordigheid der andere firmanten; ook dit ging vergezeld van de aanbieding van een couvert met inhoud. Het verdere gedeelte van den dag mocht de jubilaris in huiselijken kring doorbrengen. Men 6chrijft ons; De afdeeling Haarlem van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hield Donderdagavond een buitengewone ledenver gadering. De heer J. D. Wijkhuizen die de functie van voorzitter gedurende zeven jaren tot groote tevredenheid van de afdoeling heeft vervuld, is wegens langdurige ongesteldheid afgekeurd en gepensionneerd, tengevolge waarvan hij als voorzitter bedankte. Uit de leden had zich een commissie ge vormd om den scheidenden voorzitter een huldeblijk aan te bieden. Hij was daartoe met zijn echtgenoot© uitgenoodigd om op deze vergadering te verschijnen en bij monde vau den hear J. van Rapel werd hem als Het lang verwachte rapport der commissie, belast met het onderzoek naar de toestan den bij het P. E. N., is eindelijk verschenen. Die oommissie werd 21 Juni 1921 ingesteld. We schrijven nu December 1922. Dat is dus anderhalf jaar later. Het is een heele tijd, maar laat cms spaar zaam zijn met critiek op den langen dnur der onderzoekingen, want de leden der com missie zijn alle statenleden, die ook nog wat anders te doen hebben dan onderzoe ken in te stellen naar misverstanden, in een provinciaal bedrijt Het rapport geeft den indruk dat er ern stig is gewerkt en dat de commissieleden inderdaad zoo nauwgezet en nauwkeurig mogelijk 't onderzoek hebben ingesteld. Wat dat betreft mag een woord van hulde hen niet onthouden blijven. Waren de vruchten van dat onderzoek evenredig aan het vele werk, dan zon ons P. E. N. zeer zeker nu een rijke toekomst tegemoet gaan. Maar de droeve slotsom is anders: het P. E. N. zit in den put, leelijk in den put en om het er weer u|& te helpen zal Jan Symen in Noord-Holland 't kapitaalt e van zes en een half millioen moeten bijpassen We zullen er niet veel van zeggen, alleen dit: dat men uit het rapport den indruk krijgt, dat met esn laakbare zorgeloosheid in het P. E. N. is opgetreden en met een huiverir.gwe/.kende lirhteinnteh id t bedrijf is beheerd, waarvan toch bekend moet zijn dat het tot zulk een debacle, als nu het geval is, leiden kan. Wie schuld heeft? Laat ons er niet over praten. Men krijgt den indruk, dat velen de catastrophe in be perkten omvang hadden kunnen houden. In dit verband zij eerlijkheidshalve gemeld, dat niet het tegenwoordig lid van Gedep. Staten, belast met de bedrijven, den heer Hendrix, de grootste blaam treft. Die kwam in de zaak toen het aftakelingsproces in vol len gang was. Voor de Staten zal het besluit niet moeilijk zijn. Er zit niet veel anders op, dan de zes en een half millioen te betalen om dan met een schoone lei te beginnen. Misschien wordt nog wat gepraat of het P. E. N„ Provinciaal bedrijf zal blijven, dan wel een Naamlooze Vennootschap moet wor den. Maar overigens zal het zijn, zooals in het lied: De heeren dronken een glas en lieten de zaak, zooals 't was. Moge deze gecshiedenis echter een leering zijn. Dan zullen we niet voor niets zes en een half millioen betaald hebben. Barometerstand 768. Stilstand. OPGAVE VAN: blijk van waardeering een gouden horloge aangeboden en aan mej. Wijkhuizen een bloemenmand. De heer Wijkhuizen dankte aangedaan voor dit hartelijke blijk van sympathie en sprak de hoop uit dat de afd:eling met Gods hulp moge staande blijven al strijdende vooi het goed recht van het Spoor- en Tramweg personeel. De 2e voorzitter Steetskamp en eenige leden spraken nog woorden van dank voor hetgeen de heer W. voor de afdeeling Haar lem heeft gewrocht, waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gerloten. De directeur van het Bureau van advies van den Middenstand voor Haarlem en Omstreken verzoekt om opneming van de volgende mede deeling der Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland: „Door de aanmerkelijke daling der Duitsche valuta in den laatsten tijd, en niettegenstaande er steeds meer contracten tegen guldens worden afgesloten, blijft het aantal geschillen in den Nederlandsch-Duitschen handel groote afmetin gen aannemen. De Nederiandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland tracht door een bemiddelend optreden deze hindernissen uit den weg te ruimen en mocht er in het afgeloo pen jaar in slagen, inderdaad honderden ge schillen tot een voor beide partijen bevredigen de oplossing te brengen. Met de behandeling van deze geschillen is in de eerste plaats belast dr. Th. Metz, de secretaris van het kantoor der Kamer te Frankfort a/Main. Dr. Metz be zoekt regelmatig Nederland, teneinde de be langhebbenden in de gelegenheid le stellen hun bezwaren met hem te bespreken. Te dien einde zal dr. Metz zitting houden: Amsterdam: 11 Dec. van 1012 en van 25 ten kantore van de Ned. K. v. K. voor Duitsch land, Damrak 83." Zaterdag 16 Deocmber a.s. zal de mu- ziekverecniging van Post en Telegraa be ambten „De Postharmonie" een cozo rt geven in „Dreofzicht" (voormalige Buiten- sociëteit Den Hout.) Naar ons medegedeeld wordt, zal de Nan- sen-Film een week uitgesteld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1