ELCKWATWILS HANDEL EN NIJVERHEID. Tweede Blad. TBEKJES CCLXXI. 9 December 1922 LANDBOUW EN VISSCHERIJ. BINNENLANDSS» NIEUWS. Uit onze Oost. Het stekken van aalbessen. Geen veilingscredieten? Plulmveetentoonstelling. Van den pot en den ketel. Nog nèt. i „Mijn antwoord". De val van het Bedrijfsradenstelsel. Werkgeversvereenigingen en klas senstrijd. De onhoudbare toestanden in het tuinbouwbedrijf. Mond- en klauwzeer. Avicultura. Een vliegongeval. Nederlandsch-Duitsche Handelsge schillen. Opleving van de Slgarenlndustrie. een verlaging te krijgen in de thans gel- dende hooge spoorwegvrachttarieven. De heer Valstar zal voor de belangen der fruit- en groentetelers optreden en de secretaris van den Daad voor de boom- kweekers en bloemisten. De beste tijd voor het stekken is die, waarin de planten in rust zijn en het is thans dus de tijd om bessen te stekken. Wij gebruiken hiervoor eenjarige loten, en wel het middengedeelte daarvan, omdat de knoppen aan zoo'n stek de meeste kans hebben gpoedig en krachtig uit te loopen. Het meer of minder krachtig en vroeg uitloopen houdt verband met den voorraad reserve-voedsel, die tijdens den groei ge vormd is door de bladeren. De onderste bladeren zijn daartoe in de slechtste con ditie geweest, terwijl de bovenste te kort geleefd hebben, om veel reservevoedsel te vormen. De knoppen, die zich onder en boven vormden zijn dus de zwakste en het is daarom, dat wij het middengedeelte van een loot nemen. Het stektwijg wordt van boven juist bo ven een oog, en beneden precies onder een oog afgesneden. Het afsnijden precies boven een oog is van belang, omdat daar de wond spoedig heelt. Wij snijden zoo glad mogelijk. Ruw en onnauwkeurig afsnijden is vaak de indirecte oorzaak van ziekten en kwalen, die op lateren leeftijd bit de boompjes worden waargenomen. Het afsnijden juist onder een oog is van belang, omdat de planten bij een oog het gemakkelijkst wortels vormen. Het verdient aanbeveling, om de jonge bessenstruiken op een afzonderlijk stuk grond te kweeken. Zij kunnen voorloopig met weinig ruimte volstaan, zoodat zij op haar blijvende plaats onnoodig een groote ruimte in beslag zouden nemen. Uit Langend ijk wordt aan de Tel. mede gedeeld, dat de Ned. Tuinbonwraad de regee ring zal adviseeren niet tot het verleenen van 'n zoogenaamd veilingscrediet over le gaan. Geadviseerd zal worden tot het verlee nen van crediet aan noodlijdende tuinbou wers in den zin, zooals dit bij het Kweekers- crediet geschiedde, nl. met borgstelling voor een aanzienlijk percentage door de regeering. In plaats van een borgstelling door den cre- dietnemer, zooals dat bij het kweekerscrediet voor 10 pet. het geval was, wordt nu voor gesteld een deel der aansprakelijkheid over te dragen op de tuin dersorganisatie, die een halfprocent zal beffen van de over de vei lingen verkochte producten in plaats van hetzelfde percentage registratie-rechten, dat weldra zal komen te vervallen, ten einde daaruit een fonds te vormen voor eventueel kwade posten. Te Nijmegen wordt op 16, 17 en 18 Febr. a.s. de tweede intern. Pluimveetentoonstel ling gehouden. Onder de honderden inzenders worden ook Engelsche en Amerikaansche deelnemers verwacht. door en boven de wolken gevlogen werd. Tenslotte kwam de vlieger terecht aan de Zuidkust van de Preanger in de omstre ken van Ealipoetjang. Toen begreep hij natuurlijk, dat hij een geheel tegenover gestelde richting had genomen. Vandaar dat hij, na geruimen tijd in Westelijke richting gevlogen te hebben, omstreeks half twee 's namiddags bo ei Tasikmalaji kwam. Hier moest hij omdat zijn benzinevoorraad nagenoeg geheel uitgeput was, een nood landing doen. Het raoe-terrein van de Oost-Preanger- Wedloop-sociëteit leek hem een geschikte gelegenheid, en inderdaad is dit hier het eenigste terreia, waar een landing zonder gevaar mogelijk is. Kort geleien hield de vlieger Rose er nog demonstraties; een sa- wah terzijde van het veld was er toen bij getrokken en werd geheel met zand op gevuld. Als men didr neerkomt na een vlucht, dan heeft de machine ruimte ge noeg om tot stilstand te komeu. Toen luit. Van Leuven in een broeden cirkel neerdaal de, was er toevallig op het terrein een opziener van de veldpolitie, die met zijn zakdoek in zijn hand aangaf, in welke rich ting de daling moest plaats hebben. In de machine heeft men dit sein niet be grepen, deze kwam op een verkeerde plaats neer en schoot met een enorme vaart op de tribune toe. De honderden toeschouwers, die uit de naburige dessa's waren toegestroomd, hiel den hun hart vast, want het leek alsof het toestel te pletter geslagen zou worden; de inzittenden schenen ten dooda opgeschreven. Ben toeval, dat als een groot wonder be schouwd mag worden, redde hun he: leren; vlak naast de tribune zijn een paar kleed kamertjes; de schroef en de motor schoven rakelings in een van de deur:jes, waarvan de breedte slechts enkele c.M. grooter is. Zoodoende volgde wel een geduchte duw tegen de vleugels, die heelemasl verbogen werden, doch de voorkant van het vliegtuig werd niet ingedrukt Deze laatste omstan- dighèid was het behoud voor luit Van Leuven, die, evenals zijn metgezel, slechts een geduchten schok kreeg. Sergeant De Jager kwam met den schrik vrij, de officier liep een blessuur op aan de bovenlip, doordat zijn hoofd tegen één van de optisclve instrumenten vlak voor hem was aangebeukt Waren schroef en motor tegen den muur aangekwakt, dan zouden beide vliegeniers finaal verpletterd zijn. Gelukkig kon de heer Van Leuven zich zelf naar den dokter begeven, die de half gespleten lip van pleister voorzag. Nog denzelfden namiddag kw am de com mandant van de militaire vliegafdeeling, ka pitein Boukens, per auto uit Bandon* over benevens een zestal monteurs-onder officieren Het vliegtuig zal uit eikaar ge nomen worden en met den trein naar Soe- kamiskin worden teruggevoerd. Vermelden we nog, dat luit Van Leuven een vlieger is, die de vorire week zijn bre vet als aviateur had ontvangen. De heer v. d. Weijden, Hoofdbestuurder van den Socialistischen Sigarenmakersbond heeft in het wetenschappelijk bijvoegsel van „Het Volk" een serie opstellen gegeven over de Vakbewe ging- Deze opstellen lezende, kan men moeilijk de gedachte onderdrukken, dat de heer v. d. Weij den met zijn opstellen weinig anders heeft be doeld ,dan met wat alledaagsche ophakkerij, de gedachte welke in die kringen leeft, n.l. dat de R.K. Vakbeweging een voos instituut is, van nieuw voedsel te voorzien. Als die Mijnheer daar lust in gevoelt, zou het al te dwaas zijn ons daar boos over te maken; want ook v. d. Weijden zal evenals zooveel anderen vóór hem de realiteit heb ben te aanvaarden, dat men de R.K. Vakbewe ging niet met een paar krantenartikelen omver kan kegelen, óók niet al plaatst men ze dan in een meer of minder wetenschappelijk tee- ken Trouwens, nu wetenschappelijk schrijven al of niet „populair" een mode-artikel dreigt te worden zal dat de wetenschappelijkheid niet verhoogen en vrees ik, dat men ons ook op dat gebied heel wat „ersatz'' in de maag zal duwen. Maar laat ik niet afdwalen. Ik herhaal dus, dat de R.K. Vakbeweging zoo'n onbeholpen stoot van v. d. Weijden heel best verduren kan en ik stel me voor, dat er aan de actie van de R.K. Vakbeweging heel weinig zal verande ren of v. d. Weijden al of niet wil samenwer ken en of hij haar al dan niet eenige beteekenis toekent. Bij honderd andere enormiteiten wil hij ons eerst doen gelooven dat de invloed van onze beweging boven den Moerdijk zoowat nihil is, om ons dan eventjes later maar liefst alle mislukte actie's alle loonsverlagingen enz. in de schoenen te schuiven en te wijten aan de R.K. Vakbewegingdie niets beteekent! Nogeens: Voor de R.K. Vakbeweging is er niet de minste aanleiding boos te worden op zulke naieve menschen, maar wel kon het lichtelijk verwonderen, dat men aan die zijde dat alles maar zonder meer slikte. Thans echter komt F. Bommer daar dan ook werkelijk tegen op en geeft v. d. Weijden op de wijze van „dik hout zaagt men planken" een flink pak voor z'n broek. „Het is bijna alles, „wij moeten" en „wij meenen" de gewone schrijftrant van iemand die over zijn eigen frasen zijn nek breekt. Zoo meent v. d. W. o.a. „dat de ontwikke ling der arbeiders niet mag worden geleid in een bedding, waardoor we een toestand krij gen, waarbij de Ieeken met de geestelijken jn hunne vereeniging gaan debatteeren over wat al of niet roomsch-katholiek is." Ik vraag wat we aan zulke kletserij hebben. En verder: „Wij moeten de propaganda zoo in richten dat de arbeiders een helder inzicht krijgen in de maatschappij (wie onzer heeft dat dan ontkend? B.) en wij moeten bij hen wekken een geest van ontevredenheid, die niet leidt tot morren en mokken over de ma- terieele banden die hen knellen, mr*:r die hen aanspoort, enz. Er schijnt dus ook nog een bijzonder soort ontevredenheid te zijn; een ontevredenheid die iemand aanspoort. Moest men nu niet wijzer zijn en dergelijken klinkklank den arbeiders nu eens niet als „opstellen over vakbeweging" voorbehouden? Erger nog is het dat v. d. W. het doet voorkomen alsof de R.K. Vakbeweging, of wel de R.K. arbeiders in het Zuiden, de oor zaak kunnen zijn of worden van loonsver laging en arbeidstijdverlenging, en dat alleen eene door ons goed gevoerde propaganda zulks kan verhinderen, ja, dat het zelfs van de mate dier propaganda afhangt of de R.K. arbeiders al of niet in de moderne gelederen komen, en dus de verslechteringen in de ar beidsvoorwaarden al of niet worden tegen gehouden. Het is treurig dat een vakvereeni- gingsleider zulke enormiteiten verkondigt. Men mag de R.K. vakbeweging in principe nog zoo vijandig gezind zijn, 'daardoor mag men zich niet laten verleiden tot het smeden van wapenen waarmee men zich zelf en zijn ei<*en beweging zou wonden. Het is ten een- enmale onjuist, absoluut onjuist, dat de R.K. arbeiders d e oorzaak zijn van algemeene loonsverlaging enz. want dan zou er geen loonsverlaging voorkomen in bedrijven of landen waar de invloed of beteekenis der ■R.K. vakbeweging beneden vriespunt staat. Laten wij toch klaren wijn schenken en den arbeiders geen verkeerde begrippen bijbren gen. Ongetwijfeld heeft deze schrijver een heel wat helderder begrip van de R.-K. Vakbewe ging als v. d. Weijden, maar het wonder lijke van de zaak is, dat ook de heer Bommer juist de kern van de kwestie over bet hoofd ziet. Zonder eenigen twijfel kennen de R.-K. Ar beiders aan de Kerkelijke Overheid de be voegdheid toe om leiding te geven in hunne sociale actie, te meer waar de geheele sociale kwestie in haar diepste wezen een godsdien stig- zedelijke kwestie is; maar het getuigt niet van een diep inzicht als de heer Bommer het voorstelt of de geheele R.-K. Vakbeweging slechts een gehoorzaamheidskwestie is en de arbeiders slechts te houden zijn met de ijze ren vuist van Menheer Pastoor en wat pa- iroonsvrees. „Het gros van hen voelt wel, dat zij aan „onzen kant moeten staan, maar zij durven ^Als we nou voor ieder es 'n kleinigheidje namme.... 'n dingetje van 'n kwartje, dertig cent.met 'n klaas-pop er bij, 'n kleine. Dan zijn we met 'n goeie vijf en twintig stuivers klaar.... maken we tenminste die kinderen nog gelukkig." „Ja, an mijn zal 't niet leggen, hoor.... 'k wou 'k ze voor 'n tientje speelgoed kon ge ven. Maar je weet hoe de zaken staan. Mor gen vervalt 't accept van Schuurman en Co., waar de helft nog niet voor bij-mekaar is. elk kwartje telt nou méé op." „Zóó groot is dat accept toch niet, wel?" „Zestig gulden.als 'r één klant 'n reke ning komt betalen, zijn w' uit de brand,, Maar 'k ben 'r hard bang voor. Wie denkt an zóóiets op 'n dag vóór Sinterklaas? En morgen heelemaal niet.en al dea lt e n ze er an.... op dagen als deze komt 't geld allemmaal in andere laatjes terecht", „Dan maar voor alle zekerheid nog niks gaan koopen?" ,,'k Weet niet.... 't Iswel zoo: weg is weg.... en de jongens dïoeten toch wat hebben.maar in omstandigheden als deze is elke gulden er een.... afijn, dat hebben we dikwels genoeg ondervpnden." „Nou.... ik kan net zoo goed morgen tegen de avond wat gaan koopen.... dan is t zoo druk óók niet in de winkels.... We tullen dan maar hopen, dat...." «Ja.... Verbeeld je.... op Sinterklaas- „niet uit vrees voor den patroon en den „pastoor. Hieraan verandert men niets, al „zet men in elk R.-K. gezin een propagan dist voor onze beweging." Ook de heer Bommer vergist zich. De R.-K. Vakbeweging is een consequente uiting van een levens- en wereldbeschouwing en dankt daaraan en per resto aan niets anders, haar bestaan, haar vastheid en haar plaats in het gedachtenleven van de R.-K. arbeiders. Hiermede is niet ontkend de groote verdien sten van de Kerkelijke Overheid, die van den aanvang af in dien geest leiding gaf; maar een massale beweging met haar binnen het raam van de Christelijke beginselen vrije bewe ging en uitingen, kan niet steunen op gehoor zaamheid zonder meer, maar zal voor het overgroote deel moeten gedragen worden door een vaste overtuiging. Een elitecorps kan men allicht aldus doen handelen, maar dat kan men toch niet verwachten van een bewe ging die krachtens haar aard een massaal karakter moet dragen. Daarom is het pure phantasie om te mee nen dat de arbeiders heel gaarne naar de socialistische beweging zouden overloopen als.... ze maar mochten. Evenzeer in strijd met de feiten is de voor stelling alsof de arbeiders uit patroonsvrees in de R.-K. Vakbeweging gaan. Zulke dwaas heden mochten toch eigenlijk door menschen, die voor nuchter denkend willen doorgaan, niel geuit worden want de geheele geschie denis van de R.-K. Vakbeweging bewijst de onjuistheid daarvan. Ik heb het altijd onzin gevonden als ten onzent door enkelen het werd voorgeste'd alsof de geheele socialistische vakbeweging vast zat op de phrasen van eenige leiders dier beweging; daar kan men wel tijdelijk iets mee opzwiepen maar niet duurzaam een beweging mee in stand houden. Wij zouden al zeer on verstandig handelen als we niet wilden be grijpen, dat menschen die in de Christelijke Beginselen geen vertrouwen hebben, zich ook een maatschappelijke ordening indenken los van die beginselen en vanzelf moeten komen tot het phantaseeren van een samenleving waarin alle verdrukking en armoede is ver vallen. Dat zulks practisch niet in vervulling kan gaan, al was het alleen maar vanwege de ge breken der menschen zélf, doet aan het feit niets af, dat men, eenmaal de Christelijke Beginselen als grondslag voor de samenleving ontkennend, logisch moet komen tot een naar menschelijke berekening opgebouwde men- schenmaatschappij. De levens- en wereldbeschouwing van den een zoowel als van den ander is dus de grondslag van hun handelen, van hun idealen, korlom, van hun geheele optreden. Dat zulks door Bommer niet is begrepen geeft ons, m.i. het recht om van den pot en den ketel te spreken al geef ik gaarne toe dat het „zwart" er niet bij beiden even „dik" opzit. A. J. L. Op 25 November besprak ik zeer in het kort de resolutie door den Bond van Overheidspersoneel aangenomen en die kor te beschouwing kwam hier op neer, dat tegen het standpunt van het Overheidsper soneel weinig steekhoudends is in te bren gen. Immers, worden er ook van hen offers gevraagd dan verklaren zij zich bereid die te brengen, mits men hen overtuigt van de noodzakelijkheid. Méér nog dan voor andere categoriën van arbeiders is dat een eisch waaraan zooveel mogelijk moet worden tegemoet ge komen, omdat deze arbeiders andere ver weermiddelen missen. Wat ik stelde was dan ook zoo vanzelf sprekend dat redelijkerwijs geen bedenkin gen daartegen verwacht worden. Hetgeen dan ook niet geschied is; maar wél ontving ik een schrijven naar aanlei ding yan dat stukje. Hoewel het dus fei telijk geheel langs het door mij gestelde heen gaat, heb ik geen bezwaar er iets nader op in te gaan. De schrijver schijnt dan te willen aan geven dat zij die meer dan f 3000 ver dienen, zoodra er bezuinigd moet worden het voorbeeld moeten geven, dat 't niet aangaat óp hen die het minst verdienen den last der tijden te leggen; of is het vraagt hij ietwat gramstorig een uit vloeisel van de actie der N.K.P. dan was het maar 't beste dat we er een R.K. arbeiderspartij naast plaatsten. Vooral dat laatste lijkt nogal zwaarwich tig; maar 't ziet er zwaarder uit dan 't werkelijk is. Want het is wel leuk te zeggen zoodra we een zeker belang niet voldoende behartigd wanen: we richten 'n eigen politieke partij op, maar daar helpt men toch zoo maar geen economische cri sis mee uit de wereld en evenmin neemt men er de misstanden mee weg, afgezien nog van hetgeen er om principieele re den tegen aan te voeren zou zijn. Ik heb dan ook een sterk vermoeden avond naar de deurwaarder, om 'n accept te laten protesteeren...." ,,'t Is nog geen morgenavond.... we heb ben 'r wel es slechter voorgestaan." De vijfde December was reeds half ge passeerd en had nog weinig moed gegeven, 't Bleef troosteloos stil in 't kleine tailleurs zaakje van Vergemans. 's Morgens had ie 'n paar kwitanties bij- elkaar gescharreld en was er mee op-uit-ge- gaan.kwam met 'n dik tientje thuis, moe, beslikt, met doorweekte schoenen. Z'n vrouw zag 't al an 'tn.'t was weer slecht gegaan.ze vroeg er maar niet eens naar. „Bij zes lui voor niks geweest" begon ie al uit zich zelf. „Als er één van die zes nog had betaald waren we gered geweest.... Wel dure cadeaux koopen, maar de kleerma ker betalen, ho maar.O, maar ze weten niet hoe je d'r om zit te springen.ze we ten 't niet.ze verslijten je nog voor ge zeten middenstander. Dat ellendige crediet ook, dat nekt 'n zaak, die toch al niet stevig staat. „Ben je bij van Deldens ook geweest?" „Ja.... was niet thuis.... de meid zou 't zeggen.... dat kennen we.... Zoo'n man hoefde toch heelemaal niet op 't geld te laten wachten.... 'n rentenierende vrijgezel.... sleur.niks als sleur.bij 'n groote zaak hoeft ie 't niet te probeerenkrijgt ie z'n pakkie netjes thuis met de kwitantie d'r bij.... en geen centen, meteen mee terug haar de winkel. Most i k es doen.ze zoue vragen of 'k gek was geworden. dat de schrijver niet georganiseerd is en als dat vermoeden juist is, dan dient toch de vraag gesteld of het wel verstandig is het vele onredelijke, wat we zien ge beuren, aanzien, toe te kennen aan de ac tie van de N.K.P. In elk gevalvan wien die tegenstroom op de sociale verhoudingen ook moge uit gaan, hij zou volmaakt ongevaarlijk zijn als de arbeiders zelf hun plicht vervul den en hun taak begrepen. Dan behoef den zij heusch niet bevreesd te zijn voor menschen met denkbeelden op sociaal-eco nomisch terrein, waarmede de Katholioken het in geen geval eens kwnnen zijn. Er is ongetwijfeld wisselwerking tus- schen de sociale en politieke verhoudingen maar het wil mij toch nog altijd voor komen, dat de politieke verhoudingen veel meer een uitvloeisel en een weer spiegeling zijn van de sociale gesteldheid der samenleving dan omgekeerd het geval is. Wanneer dat vast staat, don behoeven we ook, los van alle principieele bezwa ren welke tegen een afzonderlijke arbei derspartij aan te voeren zijn voor cm- ze belangen-behartiging geen afzonderlijke politieke organisatie op te richten, maar kunnen we ruimschoots volstaan met het versterken van onze sociale organisaties, zéker, wanneer we daarnaast ook in onze politieke organisatie behoorlijk onzen plicht vervullen. Wie meent, dat met zijn belangen niet vol doende rekening wordt gehouden, moet begin nen met een ijverig lid te zijn van zijn vakver- eeniging; niet met de vooropgezette bedoeling de werkloozenkas te plukken, maar om door en met die organisatie de verhoudingen en het gedachteleven der menschen in gunstigen zin te vervormen. Daarnaast kan ook in de politieke organisatie zeer wel over bestaande grieven gesproken wor den. Versterken we onze sociale organisaties, dan kunnen we tijdelijk eenigen tegenslag onder vinden, maar dan behoeven we niet bevreesd te zijn, dat met onze belangen geen Tekening wordt gehouden; weigeren wc echter haar te versterken, beschouwen we als hoogste wijs heid per week eenig contributiegeld le „bezui nigen" dan hebben we te aanvaarden dat we, heel wat gevaarlijker zijn dan arbeidersvijandi- ge menschen ooit kunnen zijn. Thans nog de vraag of wanneer er toch „bezuinigd" moet worden op hel loon daarvoor niet op de eerste plaats menschen met meer dan 3000 in aanmerking komen. Waarom de grens juist langs f 3000 wordl getrokken munt niet uit door duidelijkheid, maar is ook van minder belang; mijn ziens wijze kan geacht worden bekend te zijn. Als eenmaal vast staat, dat we het in Neder land ber.'kte welvaartspeil wat niet het zelfde is als loonpeil niet kunnen handha ven en daarover zijn vrijwel allen het eens, dan zal naar mijn vaste overtuiging niel enkel door de arbeiders maar door allen en vooral door hen die meer verdienen als gemiddeld door de arbeiders wordt verdiend van iets af stand gedaan moet worden. Dat zijn zij m. i. verplicht, om daardoor en vcor zoover mogelijk de algemeene druk min der zwaar te doen zijn; dat is billijk omdat be ter op wenschelijke dan op noodzakelijke uit gaven kan bespaard worden; het is ook nood zakelijk omdat we van hen die een hoogere graad van ontwikkeling bereiken, een voor beeld mogen verwachten; en ten slotte kunnen zij het ook doen, omdat de prijsdaling welke op den duur het gevolg is van de verlaging der loonen evenzeer aan hen ten goede komt. En bij hen die moeten meewerken om den last der tijden zoo min als mogelijk is te doen drukken op gezinnen der minst draagkrachti- gen, behooren ook de ongehuwde arbeiders, die maar zonder eenige zorg voortleven en hun ouders met een liefst zoo klein mogelijk kostgeld afschepen. Dat daar nog wat hapert moeten we óók dur ven zien. Waarmede ik ten slotte maar zeggen wil: er is heel wat reactie; er wordt heel wat onder het motto: economische noodzaak aan den man gebracht wat niet door den beugel kan en waarover men zich te laat zal beklagen; maar de meest schadelijke reactie vind ik die, welke er huist in de hoofden van R.K. arbei ders, die juist in tijden dat zooveel afhangt van de kracht en den invloed van de organisatie daarnéast blijven slaan. A. J. L. De groot'-werkgevers hebben zicb thans officieel teruggetrokken uit den Centralen Raad van Bedrijven, waardoor één der vier groepen welke dezen Centralen Raad vorm den, zich heeft uitgeschakeld. Of daarom al zooals de „Nieuwe Eeuw" meent te moeten doen van den val van het Bedrijfsradenstelsel kan worden gespro ken, is minst genomen toch wel zeer twij felachtig. Men kan het jammer vinden, dat de groot werkgevers zich terugtrekken, maar wan neer zij toch niet op loyale wijze tot mede werken te bewegen zijn, is hun uittreden ver re te verkiezen boven een blijven, waardoor alle actie stil gelegd wordt. De drie overblijvende groepen zijn deze week te Utrecht bijeen geweest en voor zoo ver het de daar aanwezigen betrof, bleek er weinig overeenstemming tusschen hun zienswijze en het bovenschrift .van het „Nieuwe-Eeuw"-artikel. Het is voorbarig om nu al een conclusie te trekken, maar als de teekenen niet be driegen, dan kan deze pijnlijke amputatie wel eens de oorzaak worden van een meer opgewekt leven in onze bedrijfsraden. En het staat wel vrijwel vast, dat zij dié zich al op een begrafenis-fuifje verlekkerd hadden, de „hooge dop" voorloopig wel weer in de doos kunnen bergen. Zoowel het orgaan van den Aarts Diocesa- nen als v. d. Noord-Brabantschen Christel. Boerenbond, waarschuwen tegen het oprich ten van werkgeversvakvereenigingen. De boerenbond is een vak- en standsorga nisatie redeneert men en waarom dan nog .jveer een afzonderlijke vereeniging moet worden opgericht voor de behandeling van voornamelijk arbeidsvoorwaarden ontgaat aan de beide redactie's. Het is zeer verklaarbaar, dat de boeren- organisatie's die in den begeerenswaardigen toestand verkeeren dat stands-, vak- en vak groepsbelangen in één organisatie worden behartigd, die gunstige positie niet gaarne prijs geven vooral niet omdat de dubbele organisatie en leiding bij de arbeiders niet bepaald tot navolging prikkelt. De waarschuv/.ng van beide organen is dus zeer wel te begrijpen, maar dat het op richten van werkgeversvereenigingen in be ginsel ons naar den klassenstrijd moet bren gen, zooals ter nadere motiveering wordt aangewend, is weer een van die uitingen waarover men lichtelijk versteld kan staan. De afdeelingen van den A. B. T. B. zoowel als van den N. C. B. vechten als het noodig is, dat de brokken er af vliegen. Men raad plege daarvoor de geschiedenis in Groningen en ook die in West Noord-Brabant en Zee land. Welk verschil er in dat opzicht dus be staat is voor buitenstaanders moeilijk te snappen. Vechten ze als werkgeversvereeni gingen dan brengt dat den klassenstrijd, doen ze het als boerenbonders, dan bestaat daar voor blijkbaar geen gevaar? De Crediebkwestie. Op .de jongste vergadering van 't cen traal bestuur van den Ned. Tuinbouwraad, gehouden in den Haag, werd eerst bespro ken de conferentie, die op 25 October on der voorzitterschap van den minister van Landbouw gehouden is ter behandeling van den nood, die onder de tuinbouwers heerscht. Op die conferentie is een andere gevolgd, onder leiding van den minister van Land bouw, met vertegenwoordigers der Coöp. Centrale Boerenleenbank te Alkmaar, Eind hoven en Utrecht. De laatste bespreking had weer ten gevolge de benoeming van een commissie, waarin de Ned. Tuinbouw raad vertegenwoordigd werd dooir den heer E. V. Valstar. Door deze oommissie is 'n schema opgemaakt op welke wijze naar haar meening crediet kan verleend worden. Ook gaf zij haar meening te kennen over het standpunt, dat door de Centrale Boeren leenbanken ten opzichte eener credietver- leening wordt ingenomen. Dit alle3 is aan den minister voorgelegd. Door den heer Valstar werd de meening der commissie uiteengezet met het gevolg, dat de verga dering van het centraal bestuur zich vol komen met de opvatting vereenigde, dat 't te verleenen crediet niet moet gegeven wor den onder oogstverband en dus niet mag zijn een veilingscrediet. Zoo de mogelijkheid geschapen wordt aan de tuinders crediet te verschaffen, dan moet dit geschieden onder garantie van den staat, doch ook met dedname van de kweekers-organisaties in het risico. Omtrent de deelname in het risico door de tuinbouworganisaties, werd de volgende oplossing gegeven. Do regeering heft nu 1/3 pCt. registratierecht van den verkoop op de veilingen. Zij heft dat op, maar de veilingen blijven nog eenigen tijd doorgaan met hqt te innen, teneinde daaruit een fonds te vormen waarmee een gedeelte van bet risico kan worden gedragen. Men be reikt daarmee twee dingen: het onbillijke registratierecht wordt afgesohaft, hetgeen toch reeds in uitzicht was gesteld, en de tuinbouw is financiëel bij de credietverlee- ning betrokken. Nadat al deze plannen waren ontwikkeld, besloot de vergadering aan den minister van In "de jongste vergadering van bet cen traal bestuur volkomen accoord gaat met de meening der commissie. In de jongste vergadering van het ecn- traal bestuur van den Nederl. Tuinbouw raad werd medegedeeld dat door den kring Loosduinen, Berkel, Rodenrijs, de aandacht van den Raad is gevraagd voor eenige be langrijke punten. Daartoe behoort: het be vorderen van den afzet van groenten en fruit naar het buitenland. Hierbij wordt vooral gedacht aan Scandinavië; de Staat zou daarbij tegemoet komen in de kosten van transport, terwijl de organisaties voor de levering van het product zouden zor gen. Daarvoor zou er een ontlasting ko men van de veilingen en de producten op de binnenlandsche markt tot betere waar de gebracht worden. Het centraal bestuur erkende de goede bedoeling, maar meen de toch dat de zending naar Scandinavië niet aanbevelenswaardig is, beter vindt zaj het een plaatsje op de Russische markt té veroveren. De studie-commissie zal deze zaak nader onderzoeken. De minister van Arbeid heeft verzocht personen .aan te wijzen die benoemd kun nen worden in de Commissie van Toe zicht óp de Bedrijfsvereenigingen. Overleg is nu gepleegd met den Ned. Boerenbond en den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond. Voorgedragen zullen wfirden de hee- ren F. V. Valstar als lid en J. G. Bal lego als plaatsvervanger. Het Kon. Ned. Landbouw Comité heeft een verzoek am medewerking gedaan, om De Spaansche regeering heeft met ingang van 10 Dec. a.s. verboden den invoer van runderen, schapen, geiten en varkens, als mede van vleesch, huiden en ruwe wol af komstig van genoemde diersoorten uit Ne derland, een en ander met het oog op het voorkomen van mond- en klauwzeer in ons land. Dc Ned. Vereeniging Avicultura houdt op 12, 13 en 14 Januari in den Dierentuin te 's-Hage, een tentoonstelling van hoenders, watervogels, duiven, konijnen, zang- en sier- vogels en aquariums. De klasse indeeling bevat 1753 klassen en het aantal eereprijzen bedraagt ruim 1200, waaronder zilveren medailles, beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, kunstvoorwerpen, wissel bekers enz. De inschrijving wordt 16 December geslo ten Men schreef uit Tasikmalaja d.d. 80 Oct. aan de „N. Soer. Ct.": Heden heeft hier een vrij ernstig vlieg ongeval plaats gehad, dat afgezien van de materieole schade, nog vrij goed is afge- loopen. Het betrof een vliegtuig, bestuurd door den eersten luitenant Van Leuven. De:e vlieger was heienmorgen te Kalidjati op gestegen met den sergeant De Jager als waarnemer. De bedoeling was, om over den Tangkoeban Prahoe naar SoekatfiSskin te vliegen. Het sohijnt echter, dat in de om geving van dezen berg een hevig onwe- der woedde, zoodat de gevolgde route ver anderd werd. Via het plateau van Soe- medang zou derhalve getracht worden, de Bandoengsche hoogvlakte te bereiken. Deze poging is evenwel mislukt, hetzq door onbekendheid met de landstreken, waar over de machine heen zweefde, hetzij we gens de omstandigheid, dat zoo nu en dan 'n gang, die n g nooit zoo zw»ar was ge weest.... want 't was 'n blijde avond in elk gezin. Z'n eenigste troost was, dat er nu toch wat voor de kinderen kon worden ge kocht.... van 't geld dat niet toereikend was. Duizelig liep ie door de drukke straten. hoorde luidruchtig gepraat en gelach om zich heen.... zag jongelui met pakken, manden, kistjes en poppen sjouwen, grinnikend in voor-pret.Hij voelde zich dood-ongeluk- kig tusschen al die vroolijkheidNog geen drie minuten had ie geloopen en 't was hem of er nu al geen eind aan kwam.... hij voelde 'n harde erop in z'n keel, die hij ver geefs trachtte weg te slikken.... Z'n vrouw liep direct na z'n vertrek naar de keuken.... kon niet verhinderen, dat de kinderen haar hoorder, huilen. „Da's netuurlijk omdat Sinnieklaas nog geen booschap heb gestuurd" zei de klein ste. „Ping" deed 't roestige winkelbelletje. Juffrouw Vergemans schrok.... pleizieri- ge boodschap; an bracht dat geluid de laat ste maanden niet veel. Ze restaureerde zich snel en ging naar voren. Meneer v. Deldens stond bij de toon bank. „Zoo, juffrouw Vergemans.... de baas niet thuis?" „Nee, meneer.... me man is even 'n boodschap. „Hij is vanmorgen met de kwitantie ge- Door de aanmerkelijke daling der Duilsche valuta in den laatsten tijd, en niettegenstaande steeds meer contracten tegen guldens worden afgesloten, bliifl het aantal geschillen in den Neder- Landsch-Duilschen Handel groote afme tingen aannemen. De Nederlandsche Ka mer van Koophandel voor Duitschland tracht door een bemiddelend optreden deze hindernissen uit den weg te ruimen. Zij is er in het afgeloopen jaar in ge slaagd om honderden geschilieff tot een voor beide partijen bevredigende oplos sing te brengen. Met.de behandeling van deze geschil len is in de eerste plaats belast dr. Th Metz, de secretaris van het kantoor de» Kamer te Frankfurt aan den Main. Dr. Metz bezoekt geregeld Nederland, ten einde de belanghebbenden in de gele genheid te stellen hun bezwaren met hem te bespreken. Daartoe zal Dr. Metz de volgende zittingen houden: Zaandam: op 8 December van 35 uur, ten kantore van de Kamer v. Koop handel en Fabrieken. Den Haag: op 9 December van 10—1 uur, ten kantore van de Kamer v. Koop handel en Fabrieken. Amsterdam: op 11 December van 10—12 en van 2 5uur, ten kantore ran de Nederlandsche Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Duitschland, Dam rak 93. Breda: op 13 December van 10—1 uur. in Hotel de Kroon, Boschstraat. Hun, die geschillen met Duitsche le veranciers hebben^ kan in hun eigen belang warden geraden, van deze spreek uren gebruik te maken, aangezien een mondelinge toelichting in veelal gecom pliceerde gevallen steeds meer resultaat pleegt op te leveren, dan een behande ling per brief. Te Cuyk a/Maas, zal door de firma Bloe men Toonen een nieuwe sigarenfabriek ge bouwd worden, waarin tal van sigarenmakers werk zullen vinden. weest.... Hebbe ze 'm soms verteld, dat 'k eerdaags wel failliet kon gaan of zoo? Dat is voor 't eerst, dat ie...." 'n Paar woorden kon juffrouw Vergemans ei uit brengen.toen moest ze haar handen stijf tegen 't gezicht drukken, om de ze nuwuitbarsting tcflen te houden. „God bewaar me, mensch, wat hebben we nou an de hand?" Horten f - rtelde ze 't, in 'n paar afgebro ken zi„nen.... dat ie naar de deurwaarder was voor 'n acceot, dat niet betaald kon worden.... dat ze nog niks voor de kinde ren had.... Meneer v. Deldens stond 'n oogenblik paf. Maar na 'n paar haastige vragen liep ie de deur uitholde door de straten of ie werd achterna gezet.... Net toen Vergemans bij den deurwaarder wou binnengaan greep ie 'm bij z'n mouw. Na 'n klein uur kwamen ze samen terug, hijg'nd onder pakken en doozen.... Ver gemans zag bleek van ontroering, „Ziezoo," zei v. Deldens, „nou wil ik'nog es 'n hte, ouwerwetsche Sinterklaas mee maken, net zoo een als heel vroeger in 't ouderlijk huis.... dat heb ik in m'n dertig jarige vrijgezellenpraktijk nog niet gehad. (Nadr. verboden) JJ. N. Met 'n moedeloos gebaar smeet ie 't handje guldens o" tafel.... trok z'n pan toffels aan en ging in 't winkeltje doelloos scharrelen....- zag niet, dat z'n vrouw nog bij de tafel te staren zat, met groote, droeve oogen, die vochtig werden, t 1 „Dag pa!" „Dag jongens.... is de school nou al uit'?" „Ja, pa.... 't is kwart over vieren. „O, ja.... ja.... dat kan ook wel...." „Nog één nachie slapen, pa," zei de kleinste stralend.... „dan magge we zoe ken hè? Wat Sinnieklaas heb gebracht." „Zoeken? Zoeken? Dat zal hier wel niet. Hij hield ineens op, want zag de groote te leurstelling in de kinderoogen. „Ja, jamisschien ook wel.... Sinter klaas heb eigenlijk nog geen boodschap ger stuurd, dat ie hier.maar ''t kan nog kom- me.... Sinterklaas heb 't zoo druk.... ga nou eerst maar naar binnen.... Maar niks an moe vragen, hoor! Niks an moe...." „Waarom niet, pa?" „Moe weet 't óók nog niet...." Ze gingen stil naar binnen, begrepen er niets van.... Hij trok nerveus aan z'n snor.... liep ge jaagd in 't winkeltje op en neer.... zocht in steeds klimmende angst naar 'n uitweg-. 'n Paar coupons lagen er nog in de holle vakken, die door roode gordijnen waren be dekt.... als ie die nou es.... God, God, moest ie z'n laatste stuk goed dan uit de zaak brengen? En wat kreeg ie er voor? Nog geen vierde van de waarde.... hij kwam er niet eens mee aan 't bedrag misschien.... Maar de kinderen.... de kinderen.... moesten die dan óók al in de ellende gaan deelen? O, dat verwenschte accept..juist op 'n dag als vandaag.of ze 't expres deden.en als 't niet betaald werd.... bij Schuurman en Co. maften ze korte metten.»., ze waren toch al extra geduldig geweest.... t-Jonge, jonge, dat had ie 'n jaar of tien terug ook niet gedacht, dat ie nou zóó.... zóó.... Had z'n vader de zaak dan zooveel beter behartigd? Och ja, vroeger kon je eenvoudig blijven in zaken.... er werd niet gevraagd om moderne dingen, om 'n mooie etalage met electra. De groote zaken waren hem boven 't hoofd gegroeid.... nou was 't te laat om 't nog in te halen, om mee te gaan. doen. Z'n vrouw schoof 't winkeltje binnen, zacht, als was ze bang hem met eenig geluid te hinderen. In de kamer kon ze 't niet uit houden bij die vragende, schuwe oogen der jongensdie niet snapten dat 't voor hen alleen misschien geen St. Nicolaas zou wor den Bang ontweken ze elkaar'» blikken.... meer dan 'n half uur bleef 't stiltoen ging ze maar weer naar binnen, 'q snik smo rend. De bediende van den deurwaarder kwam zeggen, dat meneer verwacht werd op 't kantoor. Als ie 't geld voor 't accept mee nam waren de onkosten maar gering, dat wist meneer zeker wel. 'n Kwartier later maakte hij den gang naar 't «teurwaarderskantoorzonder 't geld.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 5