Sport en wedstrijden, Sm mêmi a n. k. f. Berd© Blad 9 December 1922 SPORTMOMENTEN Ons vroolijk Hoekje. D. H. V. Q, N. B. OVERZICHT. Westelijke le klasse. Overgangsklasse. Oostelijke le klasse. Zuidelijke le klasse. Noordelijke le klasse. AUTO- EN MOTORSPORT. Tentoonstelling van Automobielen, rijwielen enz. SCHAAKRUBRIEK. m £jf DR. TARRASCH BEZOEK AAN ONS LAND. 1 H mm ym, STOOMVAARTLIJNEN. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. Jaarlijksche Boekenschouw 3e Jaargang. RECHTSZAKEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. ÏSlot volgt). t EEN ZIEKENBEZOEK. Een paar weken kon ik niets doen; de griep hield me in haar greep, en ik lag. Maar als er iemand kwam om met een medelijdend hart me te bezoeken en te beklagen, trachtte ik toch mijn kans te wagen propaganda te maken voor de Roomsche sport door er over te praten, nu ik niet kan schrijven. De ui (voering van „Ursus" blijkt wel goed gedaan te hebben, dat maakte ik wel op uit de gesprekken. En dat gat mij hoop ook verdere belangstelling te wekken, o.a. voor de kort geleden be kend gemaakte loterij van het R. K. Sportpark. Wat dat dan was, en waar het voor diende, waren vragen, die mij deden be seffen, dat die Loterij nog niet genoeg bekend is. Ik vertelde in den breede, dat er een Loterij was begonnen, om de Sportpark- commissie aan geld te helpen. Het R.K. Sportpark te Heemstede is een paar jaar geleden ingericht, klaar gemaakt, van een kleedhuis voorzien om het den Roomsehen clubs mogelijk te maken 'n behoorlijk bespeelbaar terrein te bezit ten. Het geld dat daarvoor nocd'g was, is geleend moeten worden: gevolg is dat het moet worden teruggegeven en daarvoor dient die Loterij. En als er dan nog wat van overschiet, kan de Sportparkcommissie dat heel goed ge bruiken om verdere noodzakelijke ver beteringen aan te brengen of de clubs aan goedkooper terrein te helpen. Maar is dat geen onverstandig begin geweest? Nepn, het moest, en kon niet anders., of ze hadden de jongens met geweld in de armen van de neutralen gedreven, en dat mag nu eenmaal niet. En wat kost zoo'n lot? O, waarde vriend, maar één gi lden. Maar der zijn er 12.000, dus één is geen. En de prii- zen? Dat zal je niet tegenvallen. Kijk, hier heb ik een lot: eerste prijs: een sa lon-ameublement of piano ter waarde van f 800. Verder kan men winnen een slaapkamerameublement, 'n rijwiel met motor, naaimachines, fietsen, horloges, wat wil je nog meer? En dan het doel, dat zegt alles. Als je nog een beetje Roomsch voelt neem je zoo'n dingetje, en wel twee of vijf. Meestentijds lukte het wel, en zoo was ieder ziekenbezoek me een dubbele vreugde. Toch ben ik liever gezond. JAN VAN HAARLEM. Heb het uitstekendste aan te bieden da\ Iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELIER. Het programma van Zondag luidt: 1 A. Zwaluwen 1—The Victory. G. V. A. 1Alw. Forward X 1 B. D. O. N. K.lOlympia 1. De Duiven 1Excelsior 1. 1 C. W. F. C. 1Concordia 1. R. K. V. Z. 1Het Westen 1. 2 C. S. D. O. 2—Amicitia 1. De Damiaten 2—R. C. Y. 1. 2 D. Leiden 1Geel-zwart 1. E. M. S. 1—S. J. C. 1. 3 A. Vitesse 1—W. F. C. 2. S. D. E 3S. D. W 1 A. D. O. 2—S. D. O. 3. 3 D. Concordia 2Santpoort 1. Geel-Wit 1Victrix X. Het Westen 2—Geel-Zwart 2. 3 E. S. M. C. 2Lisse 2uur. 3. J. Haastrecht IA. W. I. D. I. O. S. I^-D. O. N. K. 3 1 A. Limmen IA. D. O. 3 Bergen I—S. D. O. 4. S .V. A. 2—W. F. C. 3. 4 E. Geel-Zwart 3S. D. S. I. Santpoort 2Kinheim 2. Victrix 2R. K. V. Z. 3. Zandvoort IGeel-Wit 2. F. S. J. C. 3Lisserbreek X. 4 Fa. S. M. C. 4Leiden 4. Lisserbroek 2S. P. C. 2. 4 M. D. O. N. K. 4—D. O. N. K. 5. Het programa voor Zondag luidt: Overgang. 1. MuloNoviomagum. GennepDongen. B F. C.—R. K. T. V. V. EindhovenUnion. B. Geen wedstrijden. S. P. V. C.—Graaf Willem II. E. M. M.Wilskracht. H. B. C.Albatros. Tweede Klasse. I. De MeerD. O. S. S. Graaf Willem II 2Damiaten. We zijn nu zoo ongeveer op de helft van het uitgebreide competitie-program ma gekomen en in verschillende is wei nig krachtsverschil te bespeuren. In het Westen b.v. is hiervan in de le klasse geen sprake en men kan hier momenteel absoluut nog geen kampioen aanwijzen. Wel slaat R.C.H. bovenaan, doch het verschl met Blauw-Wit, dat op de 7e plaats staat, is slechts 4 pun ten. Er is dus spanning genoeg. Zoo ook om de bezetting der laatste plaatsen. Haarlem staat hier vrij stevig onderaan, doch ik zou er wat om durven verwed den dat, wanneer we betreffende de de gradatie eens 'n prognoslie uitschreven, er hog heel wat andere candidaten zou den worden genoemd. Dit neemt niet weg, dat Quick noch V.O.C. weinig zin in degradatie schijnen te hebben en thans met 8 punten in 10 wedstrij den nog zoo slecht niet staan. Haarlem behaalde er in evenveel wedstrijden slechts 3 en wanneer men nu in aan merking neemt dat V.V.A. en Spartaan resp. met 17 en 18 punten naar den Overgang verhuisden, begint het er don ker voor de roodbroëken uit te zien. Maar de mogelijkheid is er nog. Mor gen komt U.V.V. op bezoek en al dur ven we niet op een overwinning hopen, 1 puntje kunnen de roodbroeken toch wel binnenhalen. Intusschen veraam ik, dat het elftal voor Zondag er weer heel anders zal uitzien dan de combinatie welke tegen Sparla uitkwam. We hebben hier reeds eerder onze meening betreffende die herhaalde veranderingen kenbaar ge maakt, doch we zouden het Haarlem- bestuur en Elftal-commissie nog wel eens de vraag willen stellen, wat ze toch in 's hemelsnaam met dat geschar rel voor hebben. Van de overige le klasse wedstrijden memoreeren we vooreerst H.V.V.—Sparta. Jarenlang en voornamelijk toen het spelpeil in Nederland aanmerkelijk veel hooger stond, waren die ontmoetingen tusschen beide ver- eenigingen wel de belangrijkste in de compe titie. En was het al niet de bovenste dan was toch met het resultaat van den wedsrijd één der hoogere plaatsen gemoeid. Thans is dit anders en heeft H. V. V. de beide puntjes hard noodig om uit de gevaar lijke zone te geraken. Gelukkig is Sparta ook nog niet geheel vei lig, anders zou men na het opgerakelde H. V. V.Sparta-vuurtje van 1921 thans bij een Haagsche overwinning wel eens het omge keerde kunnen gaan beweren. We verwachten een overwinning voor de thuisclub FeyenoordBlauw-Wit moet, willen de R'damsche Benjamins onder de leidende c'ubs blijven ressorteeren, eveneens in een overwinning voor de gastheeren eindigen. En nu AjaxR. C. H Eigenlijk gezegd zijn we bang dat de Racing haar ongeslagen re cord niet zal kunnen handhaven. Althans wanneer er niet stukken beter wordt gevoet bald dan verleden week. De R. C. H.'ers be- hooren er rekening mede te houden dat Ajax, al is het niet meer het elftal van eenige jaren geleden, nog steeds in staat is een sterken te genstander te slaan. En waar de Racing toch zeker onder een der sterkste tegenstanders gerekend mag worden, zal Ajax zeker niets cadeau geven. Het niet medespelen van de mindersvrnpathieken Toni Pelser zal wel geen verzwakking blijken. Ajax beschikt nog over zeer goede reserves en van den plaatsvervanger Deen wordt ge zegd dat hij een 'eer bruikbare kracht is. Dus R. C. H.-ers opgepast. De bovenste plaats zal er mee gemoeid zijn en alleen met inspanning van alle krachten kan gewonnen worden. We zijn benieuwt!!! Dan nog Quick—D. F. C. en V. O. CH. B. S. Beide ontmoetingen zullen hoogst waar- schiinlijkin ovewinningen der bezoekers ein digen. En thans iets over den Overgang. Verleden Zondag zag ondergeteckende den wedstrijd Stormvogels't Gooi, een ontmoe ting, waarin enthousiasme en vlugheid zege vierden over techniek. Want forsch-vlug en enthousiast dat is het spel van de IJmuidena- naren Laten we er echter last not least bij voegen dat er volkomen fair gespeeld wordt. Maar de Stormvogels spelen het rasechte overgangsspel en voorol „Witte Jan" is hier in een matador. Een sjouwer, die elke, dik wijls lang niet zuiver geplaatsten bal, achter na gaat, en met een snelheid waardoor hij van de minsle fout der vijandelijke verdedi gers kan profiteeren. Hij overrompelt ze. En op die manier maakte hij ook beide goals, 't Gooi speelde beter voetbal doch slikte des ondanks een nederlaag. Na genoemden wedstrijd gezien te hebben, begon ik mij ongerust over H. F. C. te ma ken. Tegen het spel, zooals de IJmuidenaren het j.l. Zondag speelden, schijnt H. F. C. me op den uur niet opgewassen en mogelijk zal ik gelijk hebben wanneer ik beweer dat het z.g. Overgangssysteem tenslotte het beste zal bliiken. H. F. C. voetbalt heslist beter, doch heikick and rush spel schijnt mein den over gang wel zoo productief. Intusschen hebben de Spanjaardslaanmen- schen tegen H. F. C. hun 2e nederlaag geslikt en zullen ze weer voor eenige overwinningen moeten zorgen willen ze voor promotie in aanmerking komen. Morgen tegen A. D. O. reken ik alvast op een H. F. C. zege. In de 2e klasse spelen de kampioenscandi- daten Zandvoort en E. D. O- resp. uit tegen A. F. C en thuis tegen Alc. Victrix. Zoowel Zandvoort als Edo kunnen in de zen wedstrijd de beide puntjes behalen. De strijd om e le plaats zal daardoor bijzonder spannend blijven. Zandpoort verspeelde Ver leden week een kostbaar puntje tegen Z. V. V. en de positie van Edo is hierdoor weer gunstiger geworden. Zandvoort beschikt ech ter over een zeer soliede ploeg en de club van Pigge heeft het met deze gloed-nieuwe tegenstanders in de 2e klasse, alles behalve ge troffen. Enfin zonder strijd verkrijgt men den be geerden titel niet. Schoten gaat naar W. F. C. en hoe zoudén we anders dan een gelijk spel kunnen voor spellen. In de 3e klase C. is de ontmoeting V. S. V.H. S. V wel de belangrijkste. De Velseroorders hebben met 1 punt ver schil mef Bloemendnn! nog een goede kans op de eerste plaats. H. S V. is nogal in the running en wint wedstriid om westrijd. Het kan dus een spannende strijd worden in Velseroord, waaraan hopen we, het publiek zich ditmaal zal onthouden. De Kennemers gaan lui E. D. W. in Am sterdam op bezoek en zullen aan deze zeer v'ug spelenden ploeg hun handen vol hebben. Een gelijk spel ligt hier het meest voor den hand. H. F C. 2 en Haarlem 2 spelen helde uit. resp. tegen Z. F. C. 2 en V. V. *A. 2. We gel 'ooven aan een H. F. C. overwinning en een Haarlem nederlaag. JAN B. WEnpTr?irr voqr ZONDAG 10 DECEMBER. H. V. V.Snarta. HaarlemU. V. V. Feijenoord—P'auw Wit. Ajax—R. C. H. Quick—D. F. C. V. O. C.—H. B. S. O. D. S—V. U. C. s. V. V.Stormvogels. 't Gooi—V. V. A. SpartaanZ. F. C. H. F. C—A. D. O. ExcelsiorHilversum. RESERVE I A. Z F. C. IT—H. F. C. II. Hilversum II—Spartaan II, V. V. A, IIHaarlem II. 2e KLASSE A. E. D. O.—Alc. Victrix. A. F. C. —Zandvoort. Z. V. V.Hortus. W. F. C.Schoten. HollandiaQ. S. C. 3e KLASSE C. V. S. V.H. S. V. E. D. W.Kennemers. WatergraafsmeerT. O. G. QuickTheoie. Go AheadHeracles. EnschedéU. D, Z. A. C.Be Quick. HengeloEnsch. Boys. Willem IIDosko. N. A. C.—P. S. V. EindhovenN. O, A. D. BredaniaB, V. V. AchillesVelocitas, ForwardBe Quick.. UprightFrisia. Friesland—W. V. V. AlcidesVeendam. De van 818 Februari te Amsterdam te houden tentoonstelling, belooft eene buiten gewoon belangrijke te worden, zoodat de Nederlandsche Vereeniging „de Rijwiel en Automobiel-Industrie," in de wandeling genaamd de R.A.I. wederom een succes zal hebben te boeken, hetwelk geen verbazing mag wekken, wanneer bedacht wordt, dat de a.s. tentoonstelling de 14e is, die door d^'e Vereeniging, in haar 29 jarig bestaan 11 eigen beheer, werd georganiseerd. Daarnaast vermelden de annalen der Vereeniging twee „ongenummerde" tentoon stellingen, t.w. twee exposities, welke in combinatie met anderen, werden georga niseerd. Waar de inschrf'vt«o v-nr de as_ tentoon stelling thans de 1 Iti ges ten is, zal wel dra tot een vermelin .c stands worden overgegaan. Het ten.oonstellings-comité staat hierbij voor een moeilijke taak im mers er wordt belangrijk meer ruimte ge vraagd dan beschikbaar kan worden ge steld. De 6000 M.2 groote tentoonstellingszaal der Vereeniging (een unicumgeen der buitenlandsche zustervereenigingen kan op dit bezit van een eigen tentoonstellings gebouw bogen) blijkt te klein te zijn. Er werd voor plus minus 25% meer ingeschreven dan ruimte beschikbaar is. Art. 8 van het algemeen reglement zal dus toegepast weden, welk artikd aan het tentoonsie lings- o rité het recht verleent, eenige of alle inschrijvingen te reduceeren, bijaldien voor meer ruimte wordt ingeschre ven dan het gebouw kan bevatten. Het tentoonstellings-comité zal echter zonder twijfel de moeilijkheden tot ieders bevrediging weten op te lossen, dank zij de groote ervaring, die 't comité op dit ge bied heeft. Vermeldenswaard hierbij is, dat de hee- ren J. Leonard Lang en P. W. Scheltema Beduin, resp. Voorzitter en Penningmeester der Vereeniging, bij alle tot dusver gehouden tentoonstellingen zitting hadden in het comité. Personen, die nog onlangs de tentoonstel lingen te Parijs en Londen hebben bezocht, zijn teruggekomen met de overtuiging, dat Salon en Show wel grooter, maar niet beter zijn dan wat de R.A.I. kan bieden, en het gebouw dat in het begin van dit jaar voor de eerste maai werd in gebruik genomen, heeft trouwens toen aan meerdere buiten landers dezelfde erkentenis ontlokt. De tentoonsteilings-commissie heeft, door de ervaring geleerd nog verbeterd wat verbetering behoefde En vooral nu de ten toonstelling gehouden wordt in een week, die alle kans heeft tot de koude weken te behooren, is het van groot belang te achten, dat een nieuw verwarmingssysteem wordt aangebracht, dat niet weinig zal bijdragen tot veraangenaming van het verblijf op de tentoonstelling. Redacteur: A. M.. VOOR TING. Wagenweg 92. Wit: Ke8, Ddf, Tg5, Pe6, pionnen: b5, d2, e5 en f3. Zwart: Kd5, Ld8, Ph3 pion: b6, ei 'PROBLEEM No. 332. Toegschreven aan: Philidoi. Zwart 9. Verzoeke s.v.p. alle stukken betrek king hebbende op deze rubriek te adres- seeren aan bovenstaand adres. No. 330. WEENER PARTIJ. Gespeeld in het toumooi te Pistyan 1922. Wit Zwart. R. Spielman. P. Johner. 1. e2—e4 e7—e5 2. Pblc3 Pg8—f6 3. f2—f4 d7—dö 4. f4Xeö Pf6Xe4 5. Pgl—f3 Ff8e7 Deze door Dr. Lasker aanbevolen zet ont neemt aan deze variant alle charme, die ze voor wit jarenlang bezat. In verbinding met 00 en f7f6 geeft de zet zwart direct goed spel. 6. d2d4 0—0 7. Lfl—d3 f7—f5 8. e5Xf6 e. p. Pe4Xf6 9. 0—0 Pb8c6! 10. Lelgö Lc8g4 Zeer sterk is ook hier 10.... Pc6b4. 11. Ddlel Dreigt Dg3 en Dh4. 11h7h6 Stelling na 11h7h6. Zwart. abcde fgb Wit 10 Mat in vier zetten. Stand der stukken: Wit. Kgl, Dd5, Tal en fl, Pd6, pionnen: a2, b3, f2, g2 en h2. Zwart: Kh8, Ta8, To8, Dd7, Le7, pionnen: a7, b6, g7 en h7. OPLOSSING. De oplossing van bovenstaande problemen, zal in de volgende rubriek worden bekend gemaakt. De oplossing van no. 328 is: 1. Dh6, en van no. 329 is: 1. Dg6. Goede oplossing in dank ontvangen van: A. van Woesik, J. C. Koedijk en B. H. J. van Woesik, allen te Heemskerk en van B. Zwart te Alkmaar, en van D. Pronk te Haarlem nog ontvangen nr. 328 en 329. Dr. Tarrasch schrijft, dai hij zijn bezoek aan Holland uitgesteld heeft tot de Kerstda gen. Alsdan hoopt hij al eerder in het toumooi te Weenen te toonen dat hij nog goed spelen kan en zeker beter dan zijn twee slechte resultaten ie Hastings en Teplitz zouden doen vermoeden. Het is zyn bedoeling hier in Holland behalve simultaan-voorstellingen en consulatiepartijen, ook korte matches te spelen. Ten slotte wil hij voor de goede eerste klas se-spelers een interessante en gewichtige voor dracht houden over de verdeding van het da megambiet, die het geheele, veel omstreden ge bied in een nieuw licht stelt en een bevredigen de oplossing van het probleem brengt. „Mijn arbeid over dit thema zal de schaak wereld doen opademen en bevrijden van een ja renlange' nachtmerriel" besluit del bekende schaakschrijver. EEN MEESTERTOURNOOI TE KARLSBAD IN 1923. TEPLITZ, Aan het feestmaal, dat het toumooi alhier besloot deelde de voorzitter van den Tsjechischen Bond, Victor Tietz, „Sadtrat" ter gemeente Karlsbad, mede dat in April 1923 te Karlsbad een groot meestertour- nooi zal plaats vinden. Door de gemeente en de badhotels is hiervoor reeds een bedrag van 9000 gulden gedeponeerd CORRESPONDENTIE. D. P. te Haarlem. Over nx. 323 zal ik U de oplossing toezenden. abcdei g h Wit Spielman denkt: „Frisch gewaagd is half gewonnen." Maar wat moet hij anders be ginnen? Na 12. Lh4, Lf3: 13. De6+, Kh8, 14. Tf3: volgt eenvoudig Pd4: Het beste lijkt nog Le3 te zijn, maar dan volgt Phö en Zwart staat beter. 12. g7g6 13. Delg3 Le7—d6! 14. Pf3e5 Dd8e7? Een foutzet die de partij snel verloren doet gaan. Na 14...., Pc6Xd4 blijft zwart een stuk voor. 15. Pc3Xd5! Pf6Xd5 16. Dg3Xg4+; Kg8Xh8 18. Tfl—f7! Zwart gaf op, want na 18Tf7: 19. Pf7:+, Kg8. 20. Pd6:-f- Kh8, 21. Pf7, Kg8, 22. Ph6:+ blijft er niet veel van hem over. PROBLEEM No. 331. Z. Mach. (Bohemia 1900). Zwart 5. b c d e f g h Wit 8. Wit begint en geeft in twee zetten mat. Stand der stukken: Adonis (K.N.S.M.), 5/12 v. Napels n. Catania Aurora (K.N.S.M.), 4/12 v. Jaffa n. Alexan- drië. Anjer (R. Lloyd) thuisreis wordt 7/12 te Huil verwacht. Banka (Nederl.) thuisreis p. 5/12 Perim. Bandoeng (JavaNew York-lijn), 2/12 v. Batavia n. New York (verbetering). Binnendijk (H.A.L.) 4/12 v. Baltimore naar Rotterdam. Blijdendijk (H.A.L.), 5/12 v. Baltimore te R'dam. Deucalion (Oceaan), Japan-R'dam, p. 4/12 Perim. Delfland (H. Lloyd), uitreis, 4/12 te Santos. Deli (R. Lloyd) uitreis p. 5/12 Kaap Car- voeiro. Erato (K.N.S.M.) 5/12 v. Santander n. R'dam Euterpe (K.N.S.M.), 5/12 v. R'dam n. Dan zig. Hebe (K.N.S.M.), Faro-A'dam, p. 5/12 Ouess. Hector (K.N.S.M.), 6/12 v. Varna te A'dam. Irene (K.N.S.M.) A'dam-Varna p. 3/12 Bea- chy Head. Jan Pietersz. Coen (Nederl.) uitreis 5/12 van Genua. Jan van Nassau (W.I.M.), 5/12 v Kingston n. Cristobal. Jason (W.I.M.), Chili-A'dam, 3/12 v. Cristo bal n. Duinkerken. Karimata (Nederl.) uitreis 5/12 v. Suez. Kedoe (R. Lloyd) uitreis 5/12 te Belawan. Lematang (Paket) 2/12 v. Soerabaja n. Bang kok. Montferland (H. Lloyd), thuisreis, 5/12 te Santos. Nereus (K.N.S.M.) La Pallice-A'dam, p. 5/12 Dungeness. Pak Ling (JavaNew York-lijn), Java New York, 2/12 v. Port Said. Phlloctetes (Oceaan), Japan-R'dam, 5/12 v. Singapore. Prinses Juliana (Nederl.) thuisreis 4/12 van Port-Said. Procyon (R.Z.A.-lijn) p. 6/12 Vlissingen van Antwerpen. RIJPERKERK (H.O.Afr.lijn), 4/12 v. A'dam Rijndam (H.A.L.), 6/12 v. R'dam n. New York. Schledijk (H.O.A.-lijn) uitreis p. 3/12 Oues- sant. Tellus (K.N.S.M.) 5/12 v. Cadix n. Cartha- gena. Vesta (W.I.M.), 6/12 v. R'dam n. W.-Indie KRACHTIG OPTREDEN. Politie-agent: „Ik begrijp niet, hoe zoo'n zwakke vrouw ais u, de kracht had om tien dief zoo stevig vast te houden." Mevrouw (op weeken toon): ,,'t Was pikdonker en ik dacht dat 't mijn man was die weer laat thuis kwam!" DE \KRANT ALS BRON VAN INKOMEN Een Duitscher heeft uitgerekend, dat hij als abonné van een krant eigenlijk nog meer geld terug krijgt dan hij er voor uitgeeft. De man abonneert zich met Januari op eenige kranten. Ze be zorgen hem prettige lectuur en zaken- verbindingen, dan laat hij de kranten liggen, liggen, totdat hij voor het oud- papier meer krijgt dan het abonnement hem gekost heeft. Bij „Het Nederlandsche Boekhuis", Tilburg, Brussel, Antwerpen, zijn verschenen: H. 't Sas. Op den Tweesprong, Roman van het Brabantsche land. R. H. Benson. „De God der Wereld (2e druk) 432 bladzijden. De deelen der Keurboekerij zijn verminderd in prijs lot f 1.96 in luxe band met medail lon en 1.50 gebrocheerd. Binnen 3J4 jaar werden ruim 17.000 ge bonden deelen dezer Keurboekerij veikocht. Schooluitgaven: Dr. H. W. E. Moller, Ka rei en de Elegast, (2e druk). Royaal uitge geven in octavo 72 blz. De goedkoopste en beste editie. Reeds werden 20.000 exemplaren verspreid van den nieuwen rijk geillustreerden Fonds catalogus 1923, die voor een ieder gratis en franco op aanvrage verkrijgbaar is. EEN CHINEES VOOR DEN POLITll*. RECHTER. De Chineeeche stoker L. Gh„ uit Hong- Kong, verleden Vrijdag op heeterdaad be trapt bij het bereiden van opium in een pand op Katendrecht, had zich Maandag morgen reeds te verantwoorden voor dit misdrijf, voor den politierechter te Rotter dam. Als tolk fungeerde de Katendrecht- sche restauratiehouder Lau Klam SoL Beklaagde bekende volledig en zeide niet geweten te hebben, in overtreding te zijn geweest, immers hij bereidde die opiur slechts voor eigen gebruik. De vertegenwoordiger van het O. M. mr. De Visser, achtte die bereidde hoeveelheid opium te groot voor eigen gebruik, hoewel spr. in aanmerking nam, dat beklaagde een zeer sterk opiumschuiver is. Op het poli tiebureau moet beklaagde gesmeekt hebben, hem toch maar van het bedwelmende goed te verstrekken. Eisch en vonnis: 10 dagen hechtenis. Vrijwel tevreden met dit vonnis deed be klaagde afstand van hooger beroep, hij ging dadelijk zijn straf uitzitten. LECTUURBEMIDDELING. Het Centraal Bureau der K.S.A. schrijft ons: De inzameling van boeken en bro chures langs de huizen is in verschil lende plaatsen reeds op een zeer geluk kige wijze ingezet. Zooals te verwach ten was, blijken de menschen algemeen volgaarne bereid voor dit mooie doel een kleine of groote stapel vergeten boe ken van allerlei aard uit hun kasten en van hun zolders te voorschijn te halen, mits 't maar afgehaald wordt. En op dezé wijze toovert men kolossale voor raden lectuur bijeen. Het moet dan ook het streven zijn om aldus een geheele plaats af te zoeken. Op ons Bureau is een kaart aangelegd, waarop met vlag getjes de plaatsen worden aangegeven, die reeds afgezocht zijn. De eerste plaat sen konden reeds met vlaggetjes worden gedecoreerd, en niet onverdiend! Bin nen afzienbaren tijd zal elke plaatsnaam een vlaggetje moeten voeren. Wanneer dat inderdaad het geval mag zijn, dan zal ons Roomsch bibliotheekwezen 'n zéér aanzienlijke winst geboekt hebben. Niet alles wat ingezameld wordt loont de kosten van verzending. Zoo b.v. kun nen volksalmanakken, e.d. beter plaat selijk b.v. voor uitdeeling onder de ar me bevolking worden bestemd. Ook, wanneer een plaatselijke R.K. bibliotheek behoefte heeft aan boeken, kan gevoe gelijk, alvorens tot verzending over te gaan, een deel van het ingezamelde daar toe worden afgezonderd. Het komt er maar op aan om het enorm vele wat overal renteloos verspreid ligt, samen te brengen en zoo productief mogelijk te maken. Het Centraal Bureau kon de zer dagen reeds menige behoeftige bi bliotheek of instelling gelukkig maken. Alle lectuur is welkom in Leiden, ook grootere en wetenschappelijke werken en jeugdlectuur. TIEN JAREN UIT ONZE VADER- LANDSCHE GESCHIEDENIS. (1806—1815) door Jos. P H Hamers. 42. De verliezen, door de Franschen in den mooirddadigen slag bij Waterloo ge leden, bedroegen 31.030 a 32.000 man. Maar ook de Verbondenen zouden lot de bevinding komen, dat zij hun over winning duur hadden gekocht. Niet minder dan 22.000 der hunnen, waaron der 3000 Hollanders en Belgen, bedek ten den bodem van het uitgestrekte, met bloed doorweekte slagveld. Terwijl op de door ons beschreven ■wijze, bij het vlek Waterloo, over het lot van geheel Europa de beslissing viel, een beslissing, die nog eeuwen na ons, als een keerpunt in de geschiedenis der Menschheid zal gelden, verkeerde. Brussel in een staat van onbeschrijfe lijke opgewondenheid. De Brusselaars, wien wel voortdurend en duidelijk het kanongebulder in de angstig luisterende ooren klonk, maar die gedurende den strijd in pijnlijke on zekerheid verkeerden omtrent het ver loop er van, schoolden den geheelen dag door, bij drommen samen voor het hotel Arberg, bewoond door baron van Ga peil en, den gouverneur-generaal van de hoofdstad der Zuidelijke Nederlan den. Reeds in den vroegen morgen van den 18den Juni, had de;ze zorgzame bewinds man voor alle zekerheid de archieven, en de gelden der stad naar Antwerpen gezonden. En in den beginne, wezen de tijdingen die hem per koerier van het slagveld bereikten, er maar al te duide lijk op, dat zijn voorzorgen niet overbo dig waren geweest. Deze tijdingen toch luidden tot 7 uur 's avonds bijna onver anderd: „De Engelschen houden alleen het veld tegen den vijand en de Fransche Keizer, stelt .al de hulpmiddelen van zijn genie in werking, om hen te verplette ren. Van de Pruisen is geen spoor te zien." Niettemin was baron van Capellem vast besloten, om tot het uiterste op zijn post stand te houden, en Brussel niet door de eene poort te verlaten, dan bij het binnenrukken der Franschen door de andere. De zaakgelastigde van den Oostenrijk- schen gezant graaf von Lobau, meldde zich in den loop van den dag in het hotel Arberg aan, en deelde den Neder- landschen staatsman namens zijn chef mede, dat, ofschoon de Franschen hoogstwaarschijnlijk nog dien dag als overwinnaars Brussel zouden binnen trekken, hij al zijn papieren gerust in het hotel kon achterlaten. Hij, de zaak gelastigde, stond voor de veiligheid er van, in. Omstreeks achl uur in den avond reed generaal baron Vincent, oud-gouverneur- generaal der Oostenrijksche Nederlanden en op het tijdstip van ons verhaal, ge delegeerd commissaris der Donan-monar- chie bij den hertog van Wellington, in draf door de straten van Brussel. Hii kwam regelrecht van het slagveld en zijn hand was door een kogel doorboord- Ontmoedigd door het verloop van den strijd, waaraan hij tot zieven uur had deelgenomen, beschouwde de generaal de overwinningskans voor de Engelschen als zeer gering. In ziijn gedenkschriften verhaalt ba ron van Capellen, dat generaal Vincent hem bezwoer, geen oogenblik langer in Brussel te blijven, maar hem te volgen naar Mechelen en vandaar naar Antwer pen, in welke vesting „ik wij volgen hier het verhaal op den voet volgens zijn meening, mijnen koning gewichti ger diensten zou kunnen bewijzen, dan in de hoofdstad, waar ik ongetwijfeld in handen van den vijand zou vallen." Eenige oogenblikken daarna drukt» de Oostenrijksche legeroverste de sporen in de flanken van zijn van ongeduld trap pelend ros en ijlde naar Mechelen. Baron van Capellen bleef op zijn post. Hadde hij gehoor gegeven aan de dringende uit- noodiging van generaal Vincent, de schrik en de verwarring binnen Brussel zouden ten toppunt zijn gestegen! Laten, wij nog even den .plichtgetrou wen en moedigen gouverneur yan Brus sel zelf aan het woord: „Mijn afscheidsproclama'ie aan de be volking lag kant en klaar op mijn schrijf tafel. Slechts de onderteekaning ontbrak. De Voorzienigheid zij er voor geprezen, mijn naam heeft er nooit onder gestaan! In den loop van den dag zond ik koerier op koerier naar Den Haag, ten einde den Koning op de hoogte te houden van de tijdingen, die mij werden gebracht en ten 12 ure middernacht genoot ik de onbeschrijfelijke vreugde, Zijne Majesteit de bij Waterloo behaalde zegepraal te kunnen berichten, getemperd ongetwijfeld door het minder tot vreugde stemmend nieuws van de ernstige verwonding von den prins van Oranje, dien ik onmiddel lijk na zijn komst te Brussel bezocht en zeer lijdend en aangetast door de wondkoorts aantrof." Omstreeks het derde uxir na midder nacht, werd op de muren en pleinen van Brussel, op last van den gouverneur, een bulletin van den volgenden inhoud aangeplakt: „De veldslag van gisteren is bloedig geweest en de uitslag er van schitterend. Het leger van den veldmaarschalk, den hertog van Wellington, heeft zich met roem overladen." In den ochtend arriveerde de zegevie rende Er^Ische generalissimus zelf in de stad, waar hij onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud had met baron van Capellen. De overwinnaar van Wa terloo sprak zich met den grootsten lof uit over den prins van Oranje, die, aeide hij, op zxxlk een uitnemende wijze zijn beschikkingen gedurende den slag had begrepen en met niet te overtreffen nauwgezetheid had uitgevoerd. Hii voeg de er aan toe, dat de overwinning beslis sender was geweest, dan hij ooit had durven verwachten; dat hij steeds het vurig verlangen had gekoesterd op het slagveld van aangezicht tot aangezicht tegenover Napoleon te staan en dat God hem eindelijk die gunst had verleend; dat alles wat hij in Spanje en elders in den oorlog had ondervonden, in geen vergelijking kon treden met den glorie vollen, doch bloedigen veldslag van gis teren, en dat hij tot des avonds 7 uur, tot aan de komst van Blücher, onder het masker van koelbloedigheid, doods angsten had uitgestaan over den eind uitslag van de vreeselijkste mensehen- slachting, die hij in zijn jaren lange militaire loopbaan had bijgewoond. Het eenige wat hij ten diepste betreurde, was het verlies van zooveel duizenden dappere medestrijders. Nog maakte de Britsche veldheer in zijn uitvoerig rapport aan den Engel- schen minister van Oorlog, Lord Ba- thurst, met lof gewag van generaal Trip, den Nederlandschen bevelhebber eener brigade zware dragonders en van gene raal Hope, den commandant eener Hol- landsche brigade infanterie. De wegen van en om Waterloo wa ren als bezaaid met honderden ge kwetsten, die moeizame pogingen aan wendden om Brussel te bereiken. De hoeven en landhuizen in den omtrek waren volgepropt met zwaar gewonden en stervenden. Maar reeds hadden zich tal van aanzienlijken onder de bewo ners der Belgische hoofdstad naar het slagveld begeven, om hun medelijdende zorgen aan al die slachtoffers van den wreedeti krijg te wijden, wier aantal men op 20.000 schatte. En wij stellen es- prijs op, het hier ter eere der Brusse laars te verkondigen: zij waren onuit puttelijk in hun zorgzame liefdediensten. Niet slechts aan de gewonde Nederlan ders, Engelschen, Schotten, Hannover- anen en Pruisen, maar ook aan de Fran schen wijdden zij him menschlievend hulpbetoon. Adellijke dames verbonden eigenhandig de kwetsuren van vriend en vijand. Meer dan 400 zwaar verminkte Franschen waren onder dak gebracht in een naburige kloosterkerk en werden vol toewijding door de landbewoners ver pleegd. Koning Lodewijk XVTII deed niets voor hen, die hij als zijn onderdanen be schouwde. Het te Brussel opgerichte „comité de bienfai&anoe" betaalde al de kosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 9