STADSNIEUWS M Maandag 11 December 1922 45ste Jaargang No. 14312 DIT IMMER BESTAAT UIT 6 BUDZMBEN. EERSTE BLAD AfiEHDA 12 DECEMBER f Katholischer Deutscher Gottesdienst in Haarlem. E. S. M.—N. Z. H. T. M.—M. E. T. „G. en W. GEMEENTEZAKEN. Onderwijsfilm. mSSjm EEN NIEUWE PROEVF VAN EENMANS-WAGEN. R.-K. Leesbibliotheek. Gevonden voorwerpen. VOOR DEN POLITIERECHTER. Vereen, van den H. Vincentius a Paulo. Bijzondere Raad. Haarlemsche Orkest Vereeniging. Een volmaakt voedsel, is j FRANKEN's Melkbrood Vrijheidsbond. i. t?rr 'öPpf Vrr T« w_ S Sr Een logeergastenbelasting in Zanduoort' Opticiens Fabrikanten J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De aanrijding door een trein. Belasting op logeergasten. „Gysbert Japicx." Rectificatie. Dfe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3 25 P<?i Week 0.25 Ftanco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Vt Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. ■Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. f Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededoeling: 60 eA. per regel Vraag- en aanbod~ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Sociëteit „St. Bavo" Reddingsbrigade 8 uur Rechtskundig bureau vn half 9 half 10 Pluimvee-vereeniging 8 uur Trampersoneel 8 uur Bestuur L. T. B. 11 uur Bollenveiling 10 uur. Gem. Concertzaal Chr. Oratorium Vereeni- ging, 24e uitvoering van Judith half 8. Gebouw Kruisweg 70 Kamer van Koophan del en Fabrieken 7 uur. Hotel de Leeuwerik" Afd. Haarlem van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier half 9. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibliolheek Jans- slraat 49 Eiken dag geopend van 10 J'it/2, van 25 en van 710 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. Tt.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- neslraat 15 Alle werkdagen, voorin, van 912 uur. n.m. van 25 uur. Zaterdags al- V leén van 912 uur. Hfl.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nart!, van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Martha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 8-1-9 uiir. vVom uachsten Mittvoch 13 December iaxt abends 8 Uhr und so wei ter alle 14 Ta ge wird in der liiesigen Groenmiarkt- Kirche der Franziiskanerpaters öffentlichen katholischer deutscher Gottesdienst mit deutscher Ausprach sein. Derselbe wird, ;wie auch in anderen Stadten Hollands jVon dem deutsclien Professor Dr. Uit scheid hauptsachlich fr die vorüber- igehend in Haarlem und Umgebuttg wet- lenden deutschsprechenden Kalholiken gehalten. Auch ist vor und mach dem Gottesdienst) Beichtgelegenheit. Die deut- sche Andacht in der Maria-Stichtdng fallt von jetzt an weg. 2 December y. had een onderhoud plaats met de Directie van bovenge noemde Maatschappijen en vertegenwoor digers van den Chr. Bond, St. Rafaèl en N.V., schrijft „Het Seinlicht", Zooals bekend is, werd ter conferen tie op 14 November 1922 door de Di rectie medegedeeld, dat zij voornemens was den arbeidstijd voor haar personeel te wijzigen. Door de organisaties was de voorge stelde regeling* met het personeel be sproken en naar aanleiding van deze be spreking de Directie de bemerkingen op de voorgestelde wijziging toegezonden, waarop deze conferentie plaats vond ter verdere bespreking van het door de Di rectie voorgestelde. De Directie had gehoopt, dat minder verzet tegen deze bescheiden verlenging van arbeidstijd was gekomen, daar toch, om tot verlaging van de producten te komen, een ieder moet medewerken en voor deze maatschappijen een verlenging van den arbeidstijd allereerst noodzake lijk is. Andere bedrijven grijpen 't middel van loonsverlaging aan, wat de Directie nog niet wil toepassen. Naar aanleiding van het door de Di rectie naar voren gebrachte, volgde een breedvoerige bespreking, waarbij door de organisaties werd betoogd, dat het per soneel toch niet met een botte afwijzing was gekomen, doch dat het zeer moeilijk is een oordeel over dit bedrijf uit te spreken en als er gesproken wordt dat de arbeiders niet in de eerste plaatsi moeten getroffen worden, dan wordt daarmede bedoeld, dat getracht moet' worden ook op andere dingen te be zuinigen- De Directie :zegt dat wanneer het per soneel ook andere wegen ter bezuiniging kan aangeven, zij gaarne ziet dat dit de Mrectie ter kennis wordt gebracht', die dan de voorstellen kan bezien en zoo mogelijk een beslissing kan nemen. Hoe een bedrijf fungeert is' niet uit boeken te halen, doch laat een ieder zien mede te werken het bedrijf zoo economisch mogelijk te maken. Hierna werden de verschillende bemer kingen, door de organisaties op de voor stellen gedaan, besproken. Aan de voorgestelde verlenging der uren loon door de Directie geen wijziging worden gegeven. Op de vraag of zekerheid kon worden gegeven, dat gedurende het jaar 1923 noch loonsverlaging, noch eenige andere •«erslechtering voor het personeel zal ^rorden ingevoerd, werd door de Directie (Negczegd dat: In de loonsregeling geen wijziging zal worden gebracht, tenzij eoonomische om standigheden dit noodzakelijk maken, welke kunnen ontstaan door: le. aanmerkelijke verlaging van het levenspeil 2e. het sterk uitsteken boven de loon regeling van gelijksoortige bedrijven. Op de vraag of zekerheid kan wor- idien gegeven, dat de gewijzigde regeling dei- arbeidstijden geen aanleiding tot ont- islag aan in dienst zijnd personeel zal zijn, verklaarde de Directie dat: Deze- wijziging niet zal beleekenen ontslag van personeel. De bezuiniging zal niet gewroken worden door ontslag. Op het verzoek om bij de vaststelling der dienstroosters de organisaties in de gelegenheid te stellen haar oordeel daar over te doen kennen, werd toegezegd, dat veertien dageri vóór de invoering der dienstroosters het personeel hiermede in kennis zal worden gesteld en de gelegen heid worden gegeven hun opmerkingen kenbaar te maken, welke dan overwo gen zullen worden. Dat als rustpooizen alleen zullen wor- jjten aangemerkt de tijden gedurende wel ke het personeel geheel -vrij is van alle bemoeienis met den dienst, werd toe gezegd dat dit zal geschieden; dus de rust op de eindpunten, waarin men niet vrij is van alle bemoeienis met den dienst, niet ials rust in rekening zal worden gebracht. Dat voor de bediening van de één- manswagens de thans geldende regeling der arbeidstijden zal blijven gehandhaafd, deelde de Directie mede dat rouleering zal blijven plaats vinden en de diensten op de éénmanswagens (8 uur) zullen blijven gehandhaafd, doch de overige l'iiden op de andere diensten zullen worden berekend. Het personeel der werkplaatsen zal in de gelegenheid worden gesteld in overleg de schafttijden te -(-gelen. Voor die groepen van personeel, die reeds in het genot zijn van den vrijen Zaterdagmiddag, zal deze blijven gehand haafd. Besloten werd den onafgebroken dienst tijd te handhaven. Voor het personeel van Weg en Wer ken zal het daggemiddelde in den zo mer en winter verschillen, doch zal worden overwogen het in den zomer niet hooger te stellen als 56 uur p. week. Hierna werd nog besproken algeheele ta riefeverlaging, invoeren maand- en week kaarten, waarbij de Directie nogmaals mede deelde dat wanneer het personeel lijnen ter bezuiniging kan aangeven, zij daarmede gaarne in kennis wil worden gebracht. Voor de leden van „Geloof en Weten schap" zal de WelEerw. Heer rector B. Möller uit Den' Haag Woensdagavond a.s. in de St. Josephsgezellen-veresniging een lezing houden over „De Duitsehe Roman tiek." In de maand Januari zal prof. P. Groe nen van'Warmond een lezing mot licht beelden houden over „Opgravingen in Pa lestina." De wiskundige adviseur in zake de pen sioenen, de heer dr. B. Turksma, heeft in overweging gegeven, de beide gemeente lijke pensioenfondsen te doen samenstellen. B. en W. stellen voor, aldus te beslui ten. De werkloozensteun. Het ligt in het voornemen van den bur gemeester in de op 13 dezer te houden raadsvergadering vóór de behandeling der ontwerp-begrooting 1923 alsnog te deen plaats hebben de stemmingen inzake de aan hangige voorstellen tot wijziging der steun- verleening aan werkloozen. a. Herstemming motie-Peper, luidende: „Ondergeteekende stelt voor, in het voor stel van den heer Gerritsz: te lezen onder: d.: „de Commissie heeft de bevoegdheid, om in bijzondere omstandigheden, afge scheiden van de wekelijksche uitkeering een bedrag in eens uit te koeren om achter stand in de aanschaffing van kleoren, brandstoffen, enz. te kunnen inhalen" d te noemen e en e te noemen f. (get. Peper." b. Stemmingen over het bepaalde sub lo, en' 2o van het door den heer Gerritsz in gediende amendement. Over het amendement-Peper staakte in de vorig® vergadering de stemmen. R.-K .KIESVEREENIGING "VELSEN. De R.-K. Kiesvereenigiing in den provincia len kieskring Velsen hield Zaterdagmiddag in het gebouw St. Bavo te Haarlem hare uitge stelde jaarvergadering ouder leiding van haren voorzitter, den heer J. J. Bisschop van Beverwijk. In zijn openingswoord herinnerde hij aan de overwinning van dezen zomer en bracht dank daarvoor, niet het minst aan de vrouwen. De nieuwe locale kiesvereeniging te Spaarn- dam, werd op de vergadering als gelijkge rechtigde toegelaten, hoewel de statuten nog niet waren goedgekeurd. De notulen van twee vergaderingen werden gelezen en vastgesteld en het jaarverslag voor gelezen, waaruit bleek, dat 27 locale kiesver- eenigingen zijn aangesloten. Spaarndam dan inbegrepen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van Mr. F. S. M. Rits te Amsterdam, waarin deze verzocht, niet meer ter verkiezing als lid van de Provinciale Staten in aanmer king te komen. Door den penningmeester werd zijn finan cieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat Wijk-aan-Duin in 't geheel geen contributie afdraagt. Bij loting werd de locale te Jan Gijzenvaart aangewezen de boeken en beschei den na te zien, welke in volkomen orde bleken te zijn. De contributie voor den Pro vincialen Kieskring werd vastgesteld op 5 cent per lid. De 'bestuursverkiezing geschiedde voor de eerste maal volgens het nieuwe statuut, waar bij de kieskring gesplitst wordt in drie deelen, n.l. de Haarlemmermeer en omgeving, Amstel- land en Kennemerland. Ieder deel koos zelf standig vier bestuursleden. Voor deel I, werden gekozen de heererl C. Bergman te Halfweg, P. Heilker te Hoofddorp en H. J. Post te Vijfhuizen (allen aftredend) en de heer N. Titaan te Bennebroek. Als plaatsvervangend bestuurslid de heer II. van Schooten te Hoofddorp. Voor deel II de liecren J. J. Bisschop te Beverwijk en J. P. Hnndgraaf te Jan Gijzen vaart (beiden aftredend), J. P. Nijssen te Santpoort en Jac. Zuurbier te Wijkcroog. Als plaatsvervangend lid de heer W. Voogt te IJmuiden. Voor deel III de heeren H. Bergkamp te Nieuwer-Amstel, J. W. Sieverding te Nes aan den Amstel, (beiden aftredend) en J. H. J. Geurts te Uithoorn en C. A. Kuypcrs te Dui- vendrecht. Als plaatsvervangend lid de heer Jac. An- nes te Bovenkerk. Door de geheele algemeene vergadering werden als laatste drie bestuursleden geko zen de heeren Dr. E. A. M. Droog le Heem stede, P. Han te Ouderamstel en G. H. Ver kade te IJmuiden. Als laatste twee plaatsvervangers de hee ren J. W. van den Berg te Zuid-Schalkwijk en S. P. Langendijk te Wijkeroog. Bij acclamatie werd de heer J. J. Bisschop tot voorzitter herkozen. Donderdagavond 14 December zal m het gebouw Samaritaan, Linker Rossekade 99, te Rotterdam," de eerste vertooning plaats hebben van de groote onderwijsfilm „De Rijn van Lobith tot aan zee." Deze film is speciaal voor het onder wijs vervaardigd door de N. V. Filmfabriek Polygoon, alhier, onder deskundige leiding van A. M, v. d- Wel. 1 Naar aanleiding van de hier hangende kvves tie over den éénmanswagen publiceeren wij hier boven de afbeeldingen van een systeem- éénmanswagen, zooals dit binnen enkele da gen in Amsterdam op het kringlijntje rond liet Cegtraal Station bij wijze van proef zal worden ingevoerd. De wagen heeft geen balkons, de bestuurd er staat direct in den wagen. Een goede in richting is, dat er een dubbele deur aan is, een als ingang en een als uitgang bedoeld! (zie bovenste foto) een hekje in den wagen scheidt beide van elkaar. Op de onderste foto is dit duidelijk te zien. Een zeer practise he vinding is de knop links in den hoek (X)- Deze moet door den bestuurder steeds met den voet worden neergedrukt zoodra hij den voet oplicht springt de knop omhoog en^ staat de wagen stil. Tevens gaat dan een al armbel en een roode lamp gloeien. Deze inrichting is aangebracht, om ongelukken te voor komen, ingeval een bestuurder plotseling on wel zou worden en zijn wagen niet meer zou kunnen besturen. Op de gewone motorwagens is dan altijd nog de conducteur aanwezig, die ingrijpen kan, wat bij de éénmanswagens echter niet het geval is, zoodat met de moge lijkheid van een aan den bestuurder overkomend ongeval rekening gehouden moest wor den. Een goede verbetering is ook, dat de w agen niet in bewéging gezet kan worden .wan neer de deur niet vooraf gesloten is. Het plan bestaat de tegenwoordige motor wagens van het kleinere type, zooals die op de lijnen 1 en 2 rijden, successievelijk tot één manswagen om te bouwen. De R. K. Leesbibliotheek gaat tot iets nieuws over. Bij voldoende gebleken deel name zal met ingang van 1 Januari a.s. overgegaan worden, tot de instelling eener leesportefeuille, terwijl voor hen, die niet hechten aan geheel vrije keuze, een stan daard-portefeuille ingesteld zal worden. Terug te bekomen bijJ. Koops, Rolland straat 894 bal. J. Slesman, Luitensteeg 5, bord E. S. M. R. SteenHuis, Gasthuisvest 13 rood, nikkelen ceintuur. A. Binger, Po- pelingstraat 2, grijz9 ceintuur. M. Opstel- ten, Leidschevaart 86, bruine heerenhand schoen. J. Zeeman, Gen. Bothastraat 86, rijwielhandbeschermer. J. van Leeuwen, KL Houtstraat 111. bruine dameshandschoen. J. B. Harmsen, Zuidpolderstraat 23, halsket ting. Lugtmeyer, Nassiulaan 32, g'a heerenhandschoen, v. d. Wel, Graaf Willem straat 49, bruinharig hondje. Kennel Eauna Parklaan 119: Zwart hondje, gebracht door Rahusen, Nieuwegracht 96. Grijs-witte kat, gebracht door v. Galen, Amsterdamsche- vaart 74. Vintges, God. Oude Gracht 122, zwart-witte kat. W. Smits, de Clercqstraat 127, rijwiellantaarn. J. Konings, Baljuws- laan 22, zwarte heorenportemonnaie. T. E. Laesie, Wilhelm'nastraat 58, bruine kinder- portemonnaie. J. v. d. Voort, Kennemer- straat 9c. rood, tabak. v. Houten de Lange, Kleverparkweg 75, rijwiellantaarn. A. Lam- booi, Westerstraat 63, bruine riemen. J. Terol, Voorzorgstraat 11, bruine reticule. V Bennik, Ruysdaelstraat 26 rood, kinder- taschje. Ploeger, Busken Huetstraat 12, Vul potlood. J. Verstegen, Parklaan 88, zakmes. Vei d listcrinrf. S. D. W., 27-jarig loopknecht voor een kruidenierszaak te Aalsmeer, stond terecht wegens het verduisteren van gel den, welke hij voor zijn patroon geïnd had. Eens had hij reeds f 277 verdonkere maand, maar hij had dit weer in-ver- diend en was in zijn dienst gehandhaafd. Nu hij echter in September weder, wel een niet zoo groot bedrag verduis terde, moest zijn patroon hem ontslaan, waarna hij drie weken, gezworven heeft, daar geen familie zich met hem bemoeit. Wegens landlooperij is hij daarom in Arnhem reeds veroordeeld om 6 maan den in Veenhuizen door te brengen. Voor den herhaalden diefstal werd hjj hier tot 1 maand gevangenisstraf ver oordeeld. Heetgebakeid. H. T. G., te Zaandam moet van B. en \V> een vergunning hebben. Zooals meer gebeurt met vergunningen, die je van hooge heeren hebben moet, had hij daarop al iy2 jaar gewacht. Nu werd hij in Juli op het raadhuis te Zaandam ontboden, waar hjj na herhaald wachten ten slotte toch onverrichter zake moest heengaan. Toen hij de kamer van B. en W. binnenging, en zijn woorden kracht wilde bijzetten door den burge meester een slag te geven, werd liii daar in verhinderd door den agent G. M., dien hij daarop met zijn geopend zakmes ach terna ging, met zeer weinig vriendelijke uitroepen en bedoelingen. Echter hield deze hem, door te dreigen met zijn re volver, in bedwang. Wegens den begrijpelijkerwijze zeer op gewonden toestand van beklaagde, die verder uitstekend bekend staat, eischt de Officier slechts twee dagen hech tenis, terwijl veroordeeling volgde tot 14 dagen voorwaardelijk. Oneerlijke concurrentie. P. K. G.zn., te Zaandam, stond terecht, omdat hij, zonder bij een boter-contiröle- station aangesloten le zijn, een groot bord voor zijn winkel had hangen, waar in dit wel beweerd werd. Wel zeide be klaagde, dal hij zich er niet van bewust was, dal hij iels ongeoorloofds daarmede deed en dal hij het alleen als versiering bedoeld had, maar hij hoorde zich toch conform den eisch veroordeelen tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. Verder werden verschillende dames en heeren, oudere en jongere, veroordeeld wegens beleedigingen, vernieling, enz. Morgenavond half 9 zal door bovenge noemde vereeniging een algemeene vergade ring worden gehouden. Deze algemeene vergaderingen mogen zich gelukkig in de warme belangstelling der leden verheugen en verwacht mag worden, dat ook morgen avond do bijeenkomst druk bezocht zal zijn. Gisteren is in de kapel 'der Mariascholen aan de Koningstraat een H. Mis voor de leden opgedragen, waaronder algemeene H.. Communie. Men schrijft ons: De uitstekende recenties over het piano spel van Angèle Simonnart op het poneert van 1.1. Vrijdag schenen een buitengewone uitwerking geliai te hebben, ten minste nog zelden zagen wij op het buitengewoon mid dagconcert zulk een toeloop. Pianiste en Orkost oogstten een groot succes. Zoowel na het Beethovenconcert als na het con cert van Liszt werd de pianiste herhaaldelijk teruggeroepen, en na het slotnummer de tweede Rhappsodie van Liszt werd 't orkest een ware ovatie gebracht. Deze week heeft er geen H. O. V.-con- cert plaats daar het orkest Maandag en Dinsdag meewerkt bij dè Christelijke Ora torium-vereeniging hier ter stede en Woens dag en Donderdag geëngageerd is door Toonkunst te Dordrecht. Zondag a,s. mid dagconcert met een buitengewoon program- Zaterdagavond was door de afd. Haarlem van den Vrijheidsbond een vergadering be legd, welke o.m. werd bijgewoond door mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssenden voor zitter van de Kamer van Koophandel, de heer E. H. Krelage; verschillende groote werkgevers en de raadsleden, de heeren J. Gerritsz en Van Liemt, v. d. Kamp, van Ommeren en mevr. Willekes Macdonaid. Na een inleidend woord van den voor zitter, mr. J. D. v. d, Plaats, trad als eerste spreker op dr. W. G. van den Berg, wethouder van Groningen, die meer speciaal de gemeente en het werkloosheidsvraagstuk behandelde. Spr. gaf een uitvoerig geschiedkundig overzicht van de werkloosheid, waarbij hij er o.m. op wees, dat vroeger meer de seizoenwerkloosheid voorkwam, doch dat de tegenwoordige werkloosheid meer een eco nomisch en moreel karakter draagt. De werkloosheid kan op drieërlei wijze bestre- streden worden, n.l. door werkverruiming, door werkloosheidsverzekering en door steun. Spr. ging dit nog verder na en kwam aan het einde van zijn betoog toï de vol gende conclusies 1. Werkloosheid worde onderscheiden in 2 rubrieken: a. crisis-werkloosheid, b. nor male werkloosheid. 2. Alleen de normale werkloosheid valle onder de werkloosheidsverzekering. 3. Crisis-werkloosheid worde geregeld door de gemeente met steun van het rijk of door het rijk met steun van de gemeente, maar in elk geval met in acht neming van het beginsel, dat gezinsinkomsten mede in rekening worde gebracht. 4. De.contributie (en bijslagen! op deze door rijk en gemeente) aan de werkloozen- kassen, gegrond op de basis van 't Deen- sche stelsel, moeten zoodanig geregeld zijn, dat zij voldoende zijn voor de uitkeering bij normale werkloosheid. 5. Werkloosheidsverzekering blijve staatsbemoeienis met medebetaling der gemeenten in zoodanige mate, dat zij er belang bij hebben, dat de kassen, economisch worden beheerd. 6. Verplicht het rijk de gemeenten meer te contribueeren dan volgens punt 5 noodzakelijk is, dan geve men de ge meenten een gelijkgerechtigde m'edezeg- gingsschap. 7. De tegenwoordige regeling derwerk- loozenzorg is tweeslachtig en leidt tot uitgaven, die niet strikt noodzakelijk zijn. Tweede spreker was de heer dr. J. H. Vos, wethouder van Amsterdam, die de taak der gemeentelijke overheid in zake het werkloosheidsvraagstuk behan delde. Spr. wees er allereerst op, dat de gemeenten meer moeten aandringen bij de regeering om een regeling der werk loosheidsverzekering daar in de tegen woordige omstandigheden het financieel gedeelte meer en meer ten laste der gemeenten gebracht, en willicht lang zamerhand daarnaar overgeplaatst wordt. Alleen behoudt zich de regeering voor het recht van een strenge controle en van net vaststellen eener regeling. Spr. wees er voorts qp, dat inen in Amsterdam dit jaar is overgegafe* tot beroepsomvorming. Dit is een zeer moei lijk vraagstuk, maar z. i. toch.uitvoerbaar. In Amsterdam werden b.v. verschillende diamantbewerkers in de gelegenheid ge steld een anderen werkkring te aanvaar den, o.m. in den handel en ook werd een gedeelte overgeplaatst naar Antwer pen. Dit laatste is echter niet zonder gevaar, daar er voor gezorgd moet wolr- den, dat de diamanthandel niet naar elders wordt overgebracht. Thans heerscht er in ons land een buitengewone werkloosheid. Meer dan 80.000 werkloozen zijn ingeschreven bij de verschillende arbeidsbeurzen. De taak der gemeente is in de eerste plaats de werkverschaffing en de werk verruiming, welke denkbeelden dr. Vos uitvoerig ontwikkelde. Spr. achtte de huidige werkverschaffing niet goed. Er moet er een komen, welke zich aan sluit bij de analyse der crisis. De tegenwoordige crisis acht spr. een va- luta-crsiis. Althans de valuta-kwestie is z.i. de primaire oorzaak. Er is een algemeene ver arming en dus een vermindeing van koop kracht. Het economisch niveau gaat stelsel matig naar beneden. Levensverlaging acht spr. in de toekomst onvermijdelijk en hij vertrouwt in deze oj> de verantwoordelijke leiders der arbeiders. Voorts ontwikkelde dr. Vos het denkbeeld van werkverschaffing met steun om in de toekomst meer menschen te krijgen, die ren dabel kunnen worden. Hierna besprak spr. de arbeidsschuwheid en het bedrog o.m. bij het opgeven der in komsten. Spr. wenschle in deze strenge con- rtole der overheid, terwijl hij ook een en- quete in degezinnen nuttig achtte, om te kunnen nagaan, welke ivloed een en ander op het volksorganisme heeft. Beide redevoeringen werden met groote in teresse gevolgd. Gedebatteerd werd hierna door de heeren J. Gerritz en mr. Van Hinlopen Labberton. De lieer Gerritz bestreed verschillende denkbeelden door de beide vorige sprekers naar voren gebracht. Allereerst toonde spr. aan dat de huidige crisis niet is een valuta crisis en trad daarna in een meer uitvoerige beschouwing over de werkverschaffing. Spr. wees er op, dat b.v. het Haarlemmermeer in het tweede kwartaal der 19e eeuw is droog gemalen in een tijd van malaise. En 't droog gelegde meer was in den oorlog de kurk, waarop ons land dreef. De heer Gerritz is van oordeel, dat er geen rekening wordt ge houden met .de toekomst en wees in verband eveneens op de drooglegging van de Zuider- In onbegrijpelijke kortzichtigheid heeft de gemeenteraad van Zandvoort Zaterdagmid dag een belasting gevoteerd op de logeer gasten. Gelukkig met slechts 6 tegen 5 stem men, zoodat de belasting bij de eerste en beste gelegenheid weer kan weggeknikkerd worden. Maar de logeergasten zullen niet vragen met hoeveel stemmen die belasting er geko men is in den Raad, doch zich afvragen oi men in Zandvoort alle gezond verstand ver loren heeft. Wel eens gehoord van de kip met de gouden eieren, die geslacht werd.' Deed de Raad van Zandvoort Zaterdag niet ongeveer hetzelfde? Want één van de twee: ofwel de Raad voteerde die belasting met het doel alle logeergasten uit Za. Ivoort te weren, ofwei hij voteerde die belasting en hoopte daarbij dat de logeergasten vriendelijk genoeg zul len zijn zich door de Zandvoortsche vroede vaderen te laten plukken. Wij kunnen den Zandvoorters*wel verze keren, dat dit met een groot aantal badgas ten niet het geval zal zijn. Zij blijven weg en dan heeft Zandvoort wat het aan zijn Raad verdiend heeft. Het kan alleen in het brein van een een zijdig denkend mensch opkomen, zoo'n be lasting voor Zandvoort uit te denken, te propageeren en te steunen. En zoo is het niet te verwonderen dat zulk een kortzich tigheid natuurlijk haar warmste verdedigers bij socialisten vond Intusschen blijft het ook dan nog een kras staaltje om in dezen tijd van malaise, nu Holland gemeden ./ordt om den gulden en alle lu-e-nlaatsen met elkander concurreeren in het aantrekkelijk maken hunner gemeente voor Zandvoort een belasting op de bad gasten in te voeren! Barometerstand 775. Vooruit. OPGAYE VAN: Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorolo- gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den moiigen van 11 December. N Hoogste barometerstand 774.1 m. M. te Rennes. Laagste barometerstand 749.9 m. M. te Haparanda. Verwachting "van den avond van 11 toi den avond van 12 December. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, betrokken, aan vankelijk weinig of geen neerslag, zelfde tem peratuur. zee. Verder- bestreed spr. de critisohe beschou wing over werkverschaffing van dr. Vos. Wat aangaat de beroepsvorming te Am sterdam. waarvan dr. Vos meent, dat die al daar het eerst werd toegepast, zegt de heer Gerritz, dat Je hoofdstad zich in deze niet op de primeur kan beroepen, daar dit denk beeld al eenige jaren geleden in toepassi:ig werd gebracht te Haarlem in de bouwvak ken. Amsterdam was dus eigenlijk wel wat laat met zijn beroepsomvorming. Voorts bestreed spreker nog eenige andere punten der beide sprekers. De heer Van Hinlopen Labberton vroeg o.a. eenige inlichtingen omtrent de juridische gronden der werkloosheidsverzekering en vraagt of een en ander eigenlijk niet thuis behoort bij armenzorg. Nadat dr. Vos en dr. Van den Berg van repliek hebben gediend, wordt de bijeen komst door den voorzitter gesloten. De toestand van den treinpoetser H. W., die Zaterdagmorgen op het stationsemplace ment door een trein is aangereden en 'n rugwervel brak en hoofdwonden bekwam, is ernstig. Door den gemeenteraad van Zandvoort is Zaterdag met 65 stemmen de belasting op de logeergasten aangenomen. Dit besluit is alleszins te betreuren, vooral voor de ge meente Zandvoort. Het zal spoedig blij ken, dat de meerderheid van den raad in dezen aan kortzichtigheid geleien heeft. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan zijn door it Frysk Selskip „Gysbert Ja- pix" voor 16, 17 en 18 December a.s. eenige feestelijkheden georganiseerd. O.m. zal Za terdagavond 16 December, des avonds 8 uur, in den Schouwurg aan den Jansweg een feestavond gehouden worden. Des Za- zalen van „De Kroon" een feestmiddag ge organiseerd, waar de eere-voorzitter, dr. J. B. Schepers, de feestrede zal houden. Het feest wordt Maandag met een ge- meenschappelijken maaltijd beslotn. De vorige week werd onder de faillisse mentsverklaringen opgenomen „J. G. Jansen Hendriks, handelaar in kunstmeststoffen, wo nende te Heemskerk". De naam der ge meente is echter niet juist; dit moet zijn Heemstede,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1