ii/iiiïüiE Van het Vaticaan 1 Dinsdag 12 December 1922 45ste Jaargang No. 14313 DIT NUMMER BESTAÉT UIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Een werk van barmhartigheid. Een nieuwe Encycliek. STADSNIEUWS, AGENDA 13 DESEiBER De nieuwe koers Van het P. E. N. Provinciale Staten. Een verrassing. Privas komt niet. De komende Staten- en Gemeente raadsverkiezingen. Gymnastiekavond MUZIEK. Concert Dirk Schafer. Het auto-ongeluk op de Leidsche- vaart. Vierde Bachconcert. Een gids voor Haarlem. „Voor Eer en Deugd". De zetel van Bloembollencultuur. Kindervoeding. Personalia. Prijscourant. H. O. V. LANGS DEN WEG. Is magnetiseeren onbevoegd uit oefenen der geneeskunde? Schaduwen van komende gebeurtenissen- Opticiens Fabrikanten J. J. WE3ER ZOON Koningstraat 10 Haarlem De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 2 25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.37 Vs Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededoeling: 60 et. per regel. Vraag- en aaabod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Nederland is al meer dan acht jaren voor een groot deel van Europa de gouden burcht uit een sprookjesland. Vanaf het oogenblik, in September 1914, toen wij onze grenzen openstelden om de vluchtende Belgen in dui zendtallen op te nemen, heeft de hulpver leening aan het buitenland niet meer stil gestaan. In Duitschland, Oostenrijk, Hon garije, Rusland, ja, tot op den Balkan klinkt de Nederlandsche naam op het oogenblik als die eener weldadige fee. Wij schrijven dit niet om den nationalen trots op te wekken of het vaderlandsch gevoel te vleien; in tegendeel, de berichten over de toenemende ellende in Centraal en Oost Europa zijn er eerder naar om ons dagelijks meer te ver deemoedigen en dankbaar te stemmen tegen over God, die ons voortdurend de waarheid van de goede, oud-Hollandsche spreuk doet ondervinden: ,,'t is zaliger te geven dan te ontvangen". Wat wij zeggen willen is, dat onze hulpver leening tot nog toe voornamelijk een voor ziening in materieele behoeften geweest is: voedsel, kleeren, geld voor levensonderhoud. Maar er dreigt in Centraal Europa ook nog "n andere, niet minder groote n.m. geestelijke nood. Eenige weker, geleden hebben de Duitsche Bisschoppen op hun Conferentie te Fulda tot hun geestelijkhêid een oproep ge richt, die wel in staat moet zijn om tot ern stige bezorgdheid te stammen. Wat druppels gewijze wel reeds dooigedrongen was, kwam toen opeens als een schok het volk wakker schudden: de katholieke Duitsche pers is in stervensgevaar! Wat d'1 beteekent? Laten wij ons zelf een oog-nblik indenken in het feit, dat onze eigen Roomsche pers in Neder land door een of andere oorzaak moest ver dwijnen, terwijl de liberale en socialistische bladen bleven bestaan. Zou dit niet een onoverkomelijke ramp zijn? Welnu, een even groote en grootere ramp bedreigt thans het katholieke volk in Duitschland. Het moreele peil is in het groo.e land door den oorlog en de oorlogsgevolgen veel meer nog gedaald dan hier. Monsters van revolutie en zede loosheid steken in de stad zoowel als op het land den kop op; het verderf tiert welig ook in de weleer gezonde christelijke kringen. Daarbij is geestelijke hulp in uitgebreide streken veel schaarscher dan in ons land, terwijl juist daar de Evangelische propa ganda haar groote kr:ich' behouden heeft. Niet voor niets hebben de Duitsche Bis schoppen een alarmkreet geslaakt; niet voor niets bevalen zij een algemeenen biddag over heel Duitschland te ho"den met verplichte predicatie en collecte ten bate der Roomsche pers. Deze geestelijke Overheden weten het te goed: de Katholieke courant is in den tegenwoordigen tijd en niet in het minst in Duitschland, een onmisbaar wap n in den strijd voor het behouc. van geloof en goede zeden. De machtige Duitsche Roomsche orga nisaties wankelen bij de ongunst der tijden. Hoe ze te behouden, zonder een voortdu rend steunende, opbouwende aansporende Roomsche pers? De revolutie lokt de niet- kapitaalkrachtigen en die vormen als overal het leeuwendeel der bevolking naar de paden van oproer en geweld. Hoe orde en rust te handhaven en de misdaad te weren zonder een voo-tdurend voorlichtende en waarschuwende Katholieke pers? Ziedaar den geestelijken nood, die thans in Duitschland dreigt. Mogen wij daar blind voor blijven,' terwijl wij voor voedsel en kleeding van de hulpbehoevenden om ons heen zooveel geofferd hebben? Al wie prijs stelt op het behoud van zijn eigen Ka tholieke pers zal gaarne meewerken om den dood van de eens zoo machtige Roomsche pers in Duitschland te voorkomen. Daarom willen wij aan onze lezeressen en lezers de gelegenheid openrm de Duitsche Bisschop pen in hun pogingen tot behoud van de Ka tholieke pers in Duitschland te steunen. Met onzen nog gezonden Hollandschen gul den kunnen wij zoo machtig veel uitwerken in het land, waar dc Mark bijna geen waarde meer heeft. Heden openen wij een inschrij ving voor de Katholieke pers in Duitsch land en vertrouwen, dat de bijdragen rijke lijk zullen vloeien. Deze hulp in geestelijken r.ood zal onze mooiste Kerstgave zijn! Onder de telegrammen vindt men een bericht van liet cone pcndent'ebureiu Belga over de toespraak van Z. H. den Paus in het gisteren gehouden geheim Consistorie. Onze correspondent te Rome seint ons een bericht in gelijken geert en voegt er ten slotte nog aan toe, dat de Paus voor Kerst mis een encyc'.iek aankondigde. Sociëteit „St. Bavo" Wit-Gele Kruis 8 uur Verbandcursus Vrouwenbond 8 uur Bloemisten 7 uur Spaarbank voor Katholiek Nederland Zitting van 5 half 8. r St. Josephs-Gezellen-Vëreeniging Jansstraat 59 Geloof en Wetenschap 8 uur. Statenzaal Prinsenhof Gemeenteraad half 2. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag. Zon- en Feest dagen, toegankelijk. B. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jans- straat 49 Eiken dag geopend van 10 I2V2, yan 5 en van 710 uur behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken van half 39 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. B.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 lot half negen. Martha-oereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle werkdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Wij lezen in het „Alg. Hbld.": In de StalenzitRng heeft dc heer Kooiman Ged. Stalen geïnterpelleerd over de plannen van het P. E. N. tot levering van electrischen stroom direct aan huis, inplaats van aan de gemeentenetten; Door den heer Hendrix, lid van Ged. Staten is in zijn antwoord de indruk gewekt, dat het besluit tot directe levering te Edam veroorzaakt was, doordat het gemeen tebestuur de electrificalie wegens het bezit van een gasfabriek niet ter hand wil nemen en het P. E, N. met een coöperatieve vereeniging niet in zee wilde gaan; maar dat dus andere gemeenten, wier contract door een vrijwillige daad in plaats van over 20 jaar reeds 1 Jan. 1925 af loopt, geen gevaar voor annexatie van haar bedrijf hebben te duchten. „Dit dementi is schijnbar officieel. Aan het college van Gedeputeerde Staten is misschien van een nieuwen koers nog niets bekend. Doch uitdrukkelijk is aan de Coöperatieve Vereeniging door de Commissie uit den Raad van Toezicht op het P. E. N. medegedeeld, dat, ook al zou Edam besluiten, een contract voor stroomlevering bij het P. E. N. aan te vragen, dat verzoek niet zal worden toege staan. Men wil geen contract meer met de ge meentebesturen afsluiten, maar volkomen vrij heid van handelen behouden. Men wil ook andere' gemeenten, wier contract spoedig af loopt, dan laten belalen, wat zij nu met baar 50 pet. verhooging te kort betalen. De bedoe ling is zelf de winst binnen te balen, die de gemeentebedrijven - nu maken. De vraag zal zijn, wat er van die winst overblijft, wanneer het P. E. N. de exploitatie in de gemeenten gaat voeren. Hoogere tarieven zullen zeker het gevolg zijn, vergelijk maar eens de tarieven in de conces siegebieden van het P. E. N„ nl, te Zandvoorl en 'K.,^'oemenclaal met die in de G. E. B.'s. Wij achten dezen nieuwen koers van hel P. E. N. zeer verkeerd. Het P. E. N. heeft nu reeds zooveel hooi op zijn vork, dat het zijn zaken volgens officieele rapporten nauwelijks kun beherschea; verdere uitbreiding ztii ge paard gaan niet uitbreiding van personeel, dat men niet in de hand heeft, met nieuw risico nieuwe verliezen. Men wil de levering aan huis gaan opdragen aan een bedrijf, bestuurd door allerlei colleges en commissies, die de la kens uitdeelen en toezeggingen van de directie voor nul en geener waarde verklaren, zooals thans tegenover Edam. Moeten Ged. Stalen telkens beslissen of boer A. of arbeider B. een aansluiting krijgt en of voor een klein com plex van woningen een niet rendabel netje ge bouwd zal worden! Zou dit economischer zijn dan het gebruik maken van de plaatselijke organen, de ge meentebesturen, die de plaatselijke omstan digheden door en door kennen! Natuurlijk kan in den toestand van de Noord-Hollandsche laagspanningsbedrijven veel verbeter J en bezuinigd worden. Het stol sel, dal ieder dorpje zijn eigen G. B. met eigen „directeur" en lijnwerker heeft, is on economisch. Wenschelijk is, dat verschillende gemeenten besluiten gezamenlijk haar G. E. B.'s te exploiteeren op de wijze als de Mij. Zaanland. De exploitatie kon dan aan beter- onderlegde menschen worden toevertrouwd, de „detailhandel" zou streven naar de beste economie en het P. E. N. zou op zijn terrein het uiterste prestoeren, wat allereerst noodig De heeren G. Dierkx en Mr. P. Rits, R. K. leden der Prov. Staten van Noord-Holland wenschen bij de eerstvolgende verkiezing niet meer voor een herbenoeming in aanmerking te komen. Men schrijft ons: Nu men tegenwoordig van meestal niets anders leest dan van werkstakingen, loonsver lagingen enz., is het ook wel eens aardig iets anders te lezen, en wel iets over een goede verhouding tusschen werkgever en werkne mers. De vorige week kreeg ieder van het per soneel van de drukkerij van de Erven Doos jes (eigenaar de heer De Bussy uit Amster dam') een banketletter en een zakje heerlijke sigaren. Dat dit met recht een ware verrassing voor hen was is te begrijpen. Naar ons wordt medegedeeld zullen de heer en mevrouw Privas Dinsdag niet voor de Alliance Franchise optreden. Privas heeft uit Parijs geseind dat hij ongesteld is. In verband met de a.s. verkiezingen van Staten en Gemeenteraden, geven wij dien aangaande de volgende aanwijzingen'. Candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten der onder scheidene provinciën op 27 Pebruari 1923. Candidaatstelling voor de verkiezing van de leden van den Raad in de gemeaaten van ons land op 10 April 1923. De Gedeputeerde Staten bepalen vcor elke provincie den stemmingsdag wat de Prov. Staten, Burgemeester en Wethouders voor elke gemeente den stemmingsdag, wat de gemeenteraden aangaat. Eerste optraden van de nieuwe Prov. Stap ten op 3 Juli 1923. Verkiezing van de leden van Ged. Stated, op 4 Juli 1923. Men schrijft ons: A.s. 20 en 27 Januari 1923 zal weder om de heer A. J. Meyerink met zijn meis jes- en jongensgymncs'.'ek'eerlingen den jsarlijk c'en openbaren ce e:i ngsavond hou den ten bate van het Haarlemsche L-ig- halfonds. liet groot© succes ieder jaar dier aan- trekke ijke lield dighe'd uiSceungei had 't in don goelen ouden tijd mogelijk gemaakt, telkens een zeker bedrag ter .zij de te leg gen voor de vorming van een klein siam- kanitaaltje, hetgeen van het eerste begin af steeds de bedoeling is geweest van de Mej'erink-voorstellingen. Aldus was lang zamerhand dat stamkapitaaltje aangegroeid tot f 5000 en begon het Haarlemsche Lig- halfonds eindelijk een begin van vasten grond onder de voeten te krijgen. Helaas! het mocht slechts van korten duur zijn. De oorlogsjaren en de duurtegolven van den tijd daarna hebben het kleine stamkapi taaltje geheel verzwolgen en het begin der fondeering weder weggespeeld. Opnieuw moet dus begonnen worden. De eenige firma, die dat fondeeringswerk kan aanne men en uitvoeren, is de heer Meyerink en Co. met zijne kleine, maar eveneens met grooten ijver bezielde, trawanten. Laat ons hopen dat de volgende maand, in het nieuwe jaar, de eerste nieuwo dikke paal kan worden geheid. Voor dezen avond had ik één wensch: dat Schafer onzen, grooten César Franck zou herdacht hebben bij gelegenheid van z'n centenaire. Doch ook hier werd „le brave père Franck" vergeten. Toch was César Auguste een figuur, die op 't orgel in de St. Clotilde te Parijs z'n melodieën deed welven tot kat- hédraleji, van klanken met mystieke re- flexies van'kleuren en schemeringen; hij was de schepper der liturgische orgel-improvi satie. Doch ging er van z'n leven en werk zoo'n wijding uit, dat men hem „le maitre „angélique" noemde, dan had toch op dezen piano-avond kunnen blijken z'n beteekenis voor de moderne klavier-kunst en wel in dit programma als scha'-el tusschen Beethoven en Debussy; hij ging verder dan Beethoven, door de cyclischen vorm en was het begin der jong-Fransche hooi wat betreft de nieuwe perspectieven van rythme en har monie. Tegenover dit gemis stelde Dirk Schafer de sonate van Mozart in D. gr. t. Is de af wezigheid van den naam Mozart op de pia no-programma's der laatste jaren een beden kelijk verschijnsel, dan moet men Schafer's intentie bijzonder apprecieeren. En toch gaf de voordracht der sonate niet voldoende de vlinder-vluchtige rythmen en de zachte blij heid der melodiën; ondanks de grootste klankbeperking der stugge vaan den harden Steinway-vleugel, welke zich niet bijzonder eigent voor „de kunst van den gliiplach." Het culminatiepunt w: s weer gelegen jn Schafer's Chopin-spel. Daar is hij de groote klank-dichter der etudes, Valsen en van de Barcarolle op. 60, Hier treft men de werkelijk individueele expressie; het teer sensueel accent; de sou plesse en charme van aanslag welke men bijzonder in de Valse op. 64 No. 3 bewon derde. Ongetwijfeld is Schafer's natuur met deze droomerige sfeer het meest verwant en zal hij hierin immer blijken te zijn; onze groote Chopin-vertolker. Het vrij talrijk publiek bracht op het ein de van den avond den kunstenaar een war me hulde. MARINUS MONNIKENDAM, De R.-K. Kerk te Bentveld. Zoo zullen dan binueu eenige weken Aer- denhout's inwoners hun nieuwe kerk in ge bruik zien genomen. Met bekwamen spoed wordt aan de voltooiing gearbeid en met het Kerstfeest zal het gebouw in gebruik worden genomen. Daarmee zijn Aerdenhout's inwo ners te feliciteeren, die nu niet meer naar een kerk in een omliggende gemeente behoeven ie gaan; daarmee is ook geluk te wenschen pastoor Van Beek, die binnen zoo korten tijd zijn kerk heeft zien verrijzen. Want gauw is 't gegaan; 17 Juli werd aan het graafwerk be gonnen en nu, 11a 5 maanden is de kerk klaar. Het timmerwerk is geheel af en stucadoor en schilder zijn druk aan de afwerking bezig. Toch is er nog wel een en ander aan te doen en voor een leek is het onbegrijpelijk, hoe het gebouw op tijd, d.i. 20 December, opgeleverd kan worden,, Maar de opzichter, de heer H. G. Bottelier, zeide ons, dat daaromtrent zelfs geen twijfel beslaat De kerk komt eerstdaags af maar de pastorie niet, doch deze behoeft eerst 30 Maart opgeleverd te worden. Pastoor Van Beek vindt zoolang een toevluchtsoord in een in de buurt slaande gehuurde villa. De nieuwe kerk heeft een lengte van 23 bij een breedte van 1214 Meter. Zij is in moder nen stijl opgetrokken van steen met hoogen kap en lage jnuren .De geheele kapconstructie is uitgevoerd in hout, terwijl de kap zelf ge dekt is met verbeterde Ilollandsche roode pannen. Al het houtwerk wordt gebeitst; het dakbeschot groen, de spanten geel, terwijl het ijzerwerk zwart geschilderd wordt. Wat in het gebouw als iets minder-kerke- lijks opvalt, zijn de ramen, welke slechts ge wone kleine ruiten zijn, welke ondanks hare geringe grootte den lichtinval buitengewoon doen zijn. Dat er geen andere ramen geplaatst worden vindt zijn oorzaak in het feit, dat het slechts een tijdelijk gebouw is. Alleen in het priesterkoor en ook op het zangkoor komt glas in lood. De afmetingen van het zangkoor zijn royaal genomen en een flink koor vindt daar ruimschoots plaats. De vloer der kerk, zoowel als die der aan gebouwde kapel bestaat uit betonnen tegels. In het priesterkoor komen kleine fraaie tegel tjes. Het altaar is reeds opgesteld en ook de communiebanken zijn reeds geplaast. Altaar en communiebanken onderscheiden zich even wel niet door bijzondere fraaiheid, maar. ze zijn ook slechts noodstuks. Als de een of ander eens pastoor Van Beek een paar mooie stuks wil schenken.... enfin, het is toch nog altijd waar, dat een goed verstaander slechts een half woord noodig heeft, nietwaar? Een tweetal biechtstoelen is aangbracht. Van de sacristie valt eigenlijk niets anders te zeggen, dan dat zij met alle andere sacris tieën overeenkomt en zoo gemakkelijk mogelijk is ingericht. Aam de kerk, welke naar bekend is, aan den II. Antonius toegewijd wordt, is een kapel aan gebouwd, welke gewijd wordt aan O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand. Deze kapel zal geheel den dag opengesteld worden. Zij is niet groot van oppervlakte, doch zal, daar mag men zich vain overtuigd houden, wél goed ingericht worden. Door «een afsluithek wordt zij van de*Acrk zelf gescheiden. De kerk heef1 ruim 300 zitplaatsen. Er zullen eikenhouten banken en stoelen geplaatst wor den. De eerste zijn reeds voor het grootste deel geplaatst. Zij zijn geleverd door de gebrs. Remmen, 's-Gravenhage. Het schilderwerk wordt verricht door de firma Van Dort, uit IJmuiden. Met het leggen der electrische licht- geleiding hoopt men deze week gereed te ko men. De kerk heeft een hoogte van 13.70 M-, ter wijl de toren 6 M. meet. De bouw geschiedt onder architectuur van de heeren Jos en Pierre Cuypers, te Amster dam, en wordt uitgevoerd door den aannemer, den heer D. J. van Buuren, te Bloemendaal, Het werk staat onder leiding van den heer I G. Bottelier, uit Haarlem, opzichter. Vermelden we ten slotte nog, dat ook aan ■den bouw der pastorie hard gewerkt wordt. De indeeling is reeds goed te onderkennen, maar het zal nog wel even duren, eer zij klaar is, want, zooals ive reeds hiervoor opmerkten, zij behoeft eerst einde Maart afgeleverd te worden. Zoo is dan in het natuurschoone Aerden- hout een fraai Godsgebouw verrezen, een kerk gebouw, dat zijn stichters tot eer strekt en dat in een lang gevoelde behoefte voorziet. De nieuwe parochianen mogen wel dankbaar «zijn \oor de stichting dezer kerk enmis schien wil pastoor Van Beek dien dank wel lastbaar bemerken, niet waar? Door den advocaat-generaal bij den Hoo gen Raad is geconcludeerd tot verwerping van het cassatieberoep van iemand uit Haar lem, tegen zijn veroordeeling door het Hof te Amsterdam tct 1 week gevangenisstraf wegens het veroorzaken van dool door schuld. Het betrof hier een automobielon geluk, waarbij de door bekl. bestuurde auto terecht kwam in de Leidschevaart. Eén der inzittenden liep een longontsteking op en overleed aan de gevolgen hiervan. Dinsdag 19 December geeft de Haar lemsche Bachvereeniging haar vierde con cert in dit seizoen, waarbij op zal treden het Orkest van het Concertgebouw te Am sterdam onder leiding van Willem Mengel berg. Soliste is mevr. Maria Olszewska. Naar wij vernemen zal de Drukkerij de Spaarnestad te eeniger tijd 'n rijk geïllus- treerden zeer verzorgden „Gids voor Haar lem" uitgeven, die over geheel het land verspreid zal worden en aan het bezoek van Haarlem door vreemdelingen s.ellig het noodige good zal doen. Burgemeester en Wethouders hebben welwillend hulp en medewerking voor deze nuttigs uitgave toe gezegd. De platen van dezen Gids zullen in rij ken koperdiepdruk worden uitgevoerd. Zooals in het Kerkbericht gemeld is, heeft a.s. Donderdag de plechtige opdracht plaats van de leden van „Voor Eer en Deugd" man nen zoowel als vrouwen. De plechtigheid zal plaats hebben in de St. Jozefskerk in de Jans straat onder het lof van half 8. De predikatie zal gehouden worden door den bekenden re denaar pater Dominicus. Onnoodig is het om de leden aan te sporen deze plechtigheid bij te wonen, 't Zal brengen voor ons allen een verdieping van ons eigen geloofsleven, moed en kracht om den strijd tegen de zedeloosheid te blijven voeren. Want meer dan ooit wordt in onze dagen vooral de reinheid belaagd van alle kanten. Meer dan anders moeten wij onze eigen krachten stalen om in dien strijd niet k bezwijken en door woord en voorbeeld de meer zwakkeren tot steun te zijn. Daarom, zooveel als mogelijk is, laten alle leden, ieder in zijn eigen parochiekerk 's mor gens te communie gaan, om dien dag naar best vermogen til heiligen. En 's avonds blijft geen enkel lid achter; maar allen gaan wij op waarts naar de Jansstraat om ons dien avond bijzonder aan Maria Onbevlekt Ontvangen toe te wijden. A. J. BOKS, Kap. dir. „Voor Eer en Deugd". Op de vergadering van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur is gisleren besproken de vraag of het eigen gebouw der Vereeniging te Haarlem dan wel in een andere gemeente zal worden gevestigd. Naar we vernemen werd nog geen definitief besluit daaromtrent genomen. In het orgaan der Vereeniging zullen daar omtrent nadere mededeelingen worden ge daan. De Vereeniging Kindervoeding reikte in de afgeloopen week aan warm voedsel uit: Maandag 151, Dinsdag 134, Woensdag 123, Donderdag 144, Vrijdag 128 en Zaterdag 137 porties. Tot secretaris van het hoofdbestuur van de Ver. van leeraren bij het M. O, is gekozen de heer C. L. de Liefde, talhier. Door den heer C. J. v. d .Broek, fa. Wed. J. A. B. Vouillaire, wordt een fraai geïllustreerde prijscourant, afd.schaatsen uitgegeven. Het beekje ziet er keurig verzorgd uit. Door de Dordsche afdeeling van. Toon kunst zal op Woensdag en Donderdag 13 en 14 December een opvoering gegeven wor den van het Oratorium „Die Jahreszeiten" in het gebouw „Kunstmin" te Dordrecht. Hierbij zal onze Haarlemsche Orkestvereeniging haar medewerking verleenen. Slikstraten. Wat al dagen, ja, we mogen wel zeggen, weken, hebben we al niet met vuile, sme rige straten gezeten. De steeds neerdrui- lende regen had de straten in ware mod derpoelen herschapen en bij de eerste stap pen, welke je buiten de deur zette, wer den de kleeren al besmeurd met vuile spatten. En wee de(n)gene, wie(n) een auto voorbijsnorde, een tram voorbijgleed, een paard en wagen rakelings passeerde, hij of zij mocht zich verzekerd achten, van boven tot onder met slijk bezwadderd te worden. Buiten de deur komen beteekende eenvoudig-weg: onder de modder te komen te zitten. En het duurde maar 6teeds door. Er wilde geen einde komen aan neerplas- senden stortregen of, wat nog erger was, aan tergend neerdreinenden mot regen. De straten konden niet droog wor den. Maar gelukkig, er kwam een keer punt. God Pluvius hield zich ©enigen tijd koest en gaf ons gelegenheid, wat te be komen. En de straten droogden op, de plassen en modderpoelen verdwenen, zelfs kwam de zon weer vroolijkheid gieten over straten en wegen. Maar op de buitenwe gen veranderde het niet zoo gauw ten goede als in de stad. Daar laten Pluvius' gaven haar indrukken langer achter, tot groot ongerief van de inwoners en pas- seerenden. Daarbij vergelekenis de stad nog in heilige conditie.... En vandaag hangen de wolken weer drei gend-laag neer en beloven weer nieuwe re genvlagen met al den ellendige®, aankleve van dien.,.., (INGEZONDEN.) Uitteraard is het verslag van 'n rechts zitting in een dagblad aangewezen op be knoptheid, zooals dat van 6 December j.L betreffende de zaak tegen Mevr. B., alhier, en wel met het oog op plaatsruimte, maar bovendien ten opzichte van de boven staande kwestie, ook tengevolge der tech nische moeilijkheden daaraan verbonden. Vandaar dat we gaarne door middel van dit ingezonden stuk het vraagstuk wat breeder en dieper, hoewel nog zeer on volkomen, willen behandelen, omdat het vooral in den laatst en tijd in 't bijzonder de publieke belangstelling heeft, maar ook door gebrek aan juist inzicht tot verkeerde beoordee'ing aanleiding geeft. Hierin ver heldering te mogen brengen is mij 'een aangename taak. Wat is het geval? Mevr. B., hier ter stede, had zich voor den kantonrechter te verantwoorden wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. In samenhang met haar rechtskundigen raadsman Mr. v. Eek, had ondergeteekende het voorrecht voor het eerst in een rechtszaal in Nederland ajs deskun- dige-verdediger voor haar belangen op te treden en wel in zijn kwaliteit als voor zitter der Vereeniging voor Psychisch On derzoek en Toegepast Magnetisme; geves tigd 2e Helmersstraat 105 te Amsterdam, welk pleidooi hier ©enigszins uitgewerkt moge volgen; Wanneer de kantonrechter zal hebben te beoordeelen, of het magnetiseeren 'n over treden van de wet op de geneeskunde is, zal het in de eerste plaats noodzakelijk zijn technisch te ana'yseeren, waaruit deze handeling bestaat, iets wat o.i. tot nog toe in ons land bij dergelijke processen nog niet is geschied, omdat noch in de juri dische-, nooh in de medische wereld die krachten aanwezig waren, die daartoe in staat konden worden geacht. Door een 15-jarige ervaring op dat ge bied, waarbij we ons dwongen tot obser vatie en analyse, aangevuld door studie van het vraagstuk, meenden we een po ging daartoe te mogen en kunnen onder nemen. I. Wat is dan magne'i-me; wat is mag netische behandeling Het woord „magnetisme" is een verzamel naam, ^magnetische behandeling" een con glomeraat voor tal van zeer heterogene handelingen, die door dien naam zeer slecht worden gedekt, maar welk woord nu een maal burgerrecht heeft verkregen, 't Wordt echter beter vertolkt door „levenskracht", een naam, die ook b.v. door den Duit- schen onderzoeker ingenieur Frits Grune- wald daaraan wordt gegeven in onderschei ding met het ferro-magnetisme, dat hij eveneens bij zijn proefpersoon aanwezig vond. Deze „levenskracht" zullen we dan hebben te beschouwen als een natuurlijk, mensche- lijk „tonicum", een soort voedingspreparaat, een .voedingsstof, dat in het lichaam van een zieke gebracht, daar gemakkelijk en rechtstreeks assimileert, omdat het van 'n zekere gelijkwaardigheid is met diens le venskracht en er de natuurlijke genees kracht, den zelf-regenerator ondersteunt, zoodat dan de magnetiseur zal op te vatten zijn als de leverancier van een natuurlijk menschelijk tonicum. Zoomin nu de leverancier, die chemisch bereide tonica, als sanatogen, haematogen, bioglokin, Henselpreparaten enz. verkoopt, wordt vervolgd, als overtredende de wet op de geneeskunde, zoomin als men dit den magnetiseur kunnen deen, wanneer hij dierlijk-magnetisme toepa. t, hoewel het be schikbaar krijgen voor overdracht van zijn levenskracht weer geheel iets anders is dan de in- en verkoop van een tonicum door een winkelier; de magnetiseur toch bereikt eerst na een innerlijk groeiproces de mo gelijkheid het practisch te kunnen aan wenden. Door zekere technische handelin gen wordt nu deze levenskracht bij den zieke ingevoerd^ ter plaatse, waar het nut tig effect moet sorteeren, maar deze han delingen zijn niet het essentieele; dit is het tonic" m zelf. Bovenstaande qpva tiipen van he' cier'ijk magnetisme en de behandeling daarmee- worden gesteund door de volgende ana logieën; a. Transplantatie. Hij, die b.v. ter- wille van zijn medemenscli zich een ge deelte der huid zou laten wegnemen, om daarmee een groote huidverwonding bij den ander te restam-eeren, wordt ge prezen om z'n mensch Levendheid, niet vervolgd wegens overtreding der wet op de geneeskunde. b. Transfusie. Wie een gedeelte van z'n bloed beschikbaar stelt om te wor den overgenomen in het bloedvatenstel sel van z'n evenmensch, is alweer menschlievend, wordt niet gestraft. c. Het zoogen door een min. De min, die haar levensvocht, de melk, beschik baar stelt om dikwijls een jong leven te behoudèn en tot1 kracht en bloei te brengen, wordt terecht' als een weldoen ster beschouwd; men zou er niet over denken haar te vervolgen en te straffen wegens onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Bij haar handeling, het zoo gen, vervalt zelfs de tusschenstaande technische medewerker; (sub. a en b, de arts) zij zelf brengt ook de technische handeling tot stand: het afvloeien van haar levensvocht langs een der anten nes van het lichaam, de tepel van dc borst, en voert de voedingsstof in bii het kind, en wel daar, waar het voor assimilatie geschikt moet worden ge maakt. d. In wezen is deze laatste handeling volkomen analoog met een dierlijk-mag netische behandeling van een zieke. De magnetiseur toch heeft een ge deelte van z'n .„levenskracht" verzameld en tot intensiviteit gebracht en laat deze nu afvloeien langs de handen en vingers en brengt ze in het lichaam van den zieke op de plaatsen, waar ze dade lijk assimileert en een nuttig effect sor teert. Ook hierbij is de technische han deling in „handen" ran hem, die geeft en ontbreekt de tusschenpersoon (de medicus). Evenmin als de eerste 3 handelingen worden gekwalificeerd ais het verleenen van geneeskundigen raad of bijstand, zal dit ook joiet de geschetste dierlijke mag- ïiï- Een „aanstaand Koning-Kiezer" vraagt ons plaatsruimte onder „Damiaatjes" voor eenige opmerkingen, die, naar zijn meening, haar nut kunnen hebben. Hij vestigt dan allereerst de aandacht op de geweldige zenuwachtigheid, die heerscht vooral in het socialistische kamp, en meent die te moeten toeschrijven aan de schadu wen, die zekere komende gebeurtenissen, ook wel verkiezingen genaamd, vooruit werpen. Waarover onze inzender zich terecht niet verwondert als hij even terugdenkt aan de geweldige klappen, die de heeren bij de laatste verkiezingen van onze vrouwen heb ben gehad. Het is niet te verwonderen dat de soci's zullen trachten het verloren terrein te herwinnen. Zij doen dat op socialistische wijze: met groote humbug en onjuiste voorstellingen van zaken. Er zal nog wel gelegenheid zijn, meent onze inzender, de heeren de ooren te wasschen over al dat schoons, hij vraagt voor heden de aandacht te vestigen op de „boerenliefde" die den heeren plotseling naar het hoofd is gestegen. Daaromtrent schrijft de „Nieuwe Rotterd. Crt." niet onaardig het volgende: „Sinds korten tijd is (Duys) het luidruch tigste lid der sociaal-democratische fractie de roode agrariër. Met moties, initiatief voorstellen, interpellaties slaat hij alle re cords van boeren-, althans tuindersliefde. Het ongeluk wil, dat men telkens 't gevoel heeft: „de politiek ligt hier dik op", welke indruk door den kijfzieken betoogtrant van den heer Duys nog wordt versterkt. Dit is in zooverre jammer als van de belangen, waarvoor de heer Duys het ditmaal opnam, inderdaad het welzijn van tal van nijvere landgenooten afhangt, zoodat men deze bij voorkeur besproken zou wenschen door iemand, die zelfs door de achterdochtigste lieden verre van politiek winstbejag ver dacht zal worden." Zoo is het, maar het is den socialisten louter en alleen om „boerenbedrog" te doen. Daarop de aandacht te vestigen van on ze landbouwende bevolking is waarlijk niet ondienstig. Ze zijn te goed en te nuchter om als politiek stemvee te worden geëxploiteerd. Hetzelfde politieke spelletje zagen wij in de Staten van Noord-Holland, toen de so cialist Westerhof een voorstel indiende, waar de politiek van afdroop. Het voornaam ste hiervan was, ook voor de socialisten, niet het voorstel, maar de demagogische redevoeringen, die er omheen geflanst wer den. De humbug was 't voornaamste, niet het voorstel. Dat voorstel was totaal on bruikbaar. Of men hen al wees dat zij ver- galen aan te geven, hoe moest worden ge holpen, of men hen al voorhield dat 200.000 een jodenfooi is ter leniging van den tuindersnood, het gaf niet. Zij hand haafden hét voorstel.... ter wille van de politieke munt. Ze schijnen de zieltjes, die hen in de groote steden ontvallen, te willen terugvinden op het land. Het moge niet In Haarlem is het de heer Bomans, die wordt aangevallen. Ik twijfel er niet aan, aldus inzender, of de heer Bomans zal straks wel uit zijn rustige houding opstaan en, even als een ontwakende leeuw, even met de ma nen schudden. Dat zal voldoende zijn om de muggen te verjagen. Maar het is toch ook niet ondienstig reeds nu de aandacht te ves tigen op de aanvallen, die speciaal op den heer Bomans gericht worden. Mag men de berichten gelooven, dan is de heer Bomans eigenlijk zoo'n beetje de schuld van alles. Ik kwam een dezer dagen een bedeelde tegen die van het Burgerlijk Armbestuur geen uitkeering meer krijgt omdat hij al zijn geld verdronk. Hij was nijdig en betoogde dat 't de schuld van Bomans was dat hij geen uil- keering meer krijgt. En het fraaiste was, dat zijn vrienden* het daaromtrent volmaakt met hem eens zegden te zijn. De slechte bestrating in Haarlem zou ook al de schuld van Bomans zijn; dat er nog steeds geen asfalt is, is de schuld van Bomans; Bomans wil de zonneschermen be lasten; Bomans wil hooge belastingen; Bomans wil hooge tarieven voor gas, water en electriciteit, als er een foutieve quitantie komt van de gasfabriek is dat de schuld van Bomans; als de zon schijnt in Haarlem is het de schuld van Bomans; als de zon niet schijnt in Haarlem is het de schuld van Bomans; als.... enfin het is altijd Bomans. Bomans hier; Bomans daar; Bomans overal en bovenal. En met Bomans willen ze dan natuurlijk treffen de R. K. Partij, want de'R. K. Partij is natuurlijk Bomans. Er zal nog wel een hartig woordje daarover gesproken worden, maar er mag eindelijk wel eens gewezen worden op da tactiek onzer tegenstanders. Zulk een ontmaskering kan nooit geen kwaad. Barometerstand 776. Vooruit OPGAVE VAN; netische behandeling het geval kunnen zijn. II. Mentale geneeswijze. Het „denken de „gedachte" aan „ge- z»ndheid of „herstel van een of ander i défect" kan door een mentalen helper - langs „telepathischen" weg van hem naar een zieke worden overgebracht, waar-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1