KERSTBOOM I Reclame Porforico W. VAN DER PIGGE Gevonden voorwemen. Missie-avond. Esperanto-examens. St. Nicolaas en de H. O. V. Broodprijs verlaagd. De spelregelavonden van het District Haarlem. Transporten van 't R.-K. Huisves tingscomité. BURGERLIJKE ST4ND. BILJARTEN. Medaillewedstrijd Kastanjeboom D. 0. K. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. AMSTERDAMSCHE BEURS. LAATSTE NIEUWS. Aankomst van Hongaarsche kinderen. De Conferentie te Lausanne. De politiek van Mussolini. Brand te Bussum. Ernstige aanvaring. De burgemeester van Rotterdam. Vaischheid in geschrifte. De inbrekersfirma de Gebroeders Grootveld. Het 7e leerjaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. Verontreiniging van het zeewater. Herzienings Oorlogsrecht. Een Nederlandsch geschenk aan België. Uit onze West. Diamant in Suriname. LEGER EN VLOOT. De wachtgeldregeling. ro ASTORIA" Lunchroom UIT DIN 0KITREK. VEL SEN. SPAARNDAM. LEIDEN. ZANDVOORT. HEEMSKERK. BEVERWIJK. IJMUIDEN. 70 ct. per half pond bruine Tabak 68 Groote Houtstraat 68 SASSENHEIM. ZAANDAM. WARMOND. HEEMSTEDE door deze gedachte zich in zijn lichaam realiseert; ce zieke geneest. Het is hier geen s'.oifelijke agens, al leen mentale hulp. De wetgever, regelende de uitoefening der geneeskunde bij de wet van 1 Juni 1865, zal bezwaarlijk in die wet deze handeling hebben bedoeld opgenomen te hebben als een overtreding daarvan, om dat toen de telepathie nog geen erkend verschijnsel w; s III. Geestelijke g-.nccsv.ij .e. Wanneer we door 1 e d. ol samengaan met een zielszieke b.v., in zii psyche weten te dringen, deze te dóó.d ingen, om ten slotte deze óp te d. ingen, waar door hij boven z'n ziektecomplex komt te str.au en er daardoor van bevrijd is, dan vervullen we slechts onzen men- schenplicht „naastenliefde" en kunnen we hier wel spreken van „geestelijken" bijstand, zooais ook de „priester' en de „paedagoog' dezen ve. leent maar niet van „geneeskundigen" bijstand in den zin der wet, zoodat we ons ook dan niet schuldig maken aan weIsovert-redi r IV. Zei.genezing door auto-siggesdc. Waar het ten slotte mogelijk is te komen tot zei.genezing door auto-s„g- gestie naar een mc'w« ,e van Dr. Emile Coué te Nancy, zou uerhalve konsekwent iedere zei. genezer als wetsovertreder moeten wore en aangemerkt en gestraft! Iets waartoe zeker geen enkel rechter in Nederland zou willen overgaan 1 Coué zelf karakteriseert deze methode als volgt: „Hij verklaarde aan zijn patiënten ,dat hij geen geneeskracht bezat en nog nim mer in zijn leven een persoon had ge it ezeq. Zij bezaten in zichzelven het in strument van hun eigen welvaren. De resultaten, welke zij hadden gezien, wa ren te danken aan de verwezenlijking van de eigen gedachte van iederen pa tiënt. Hij was slechts het werktuig ge weest om de denkbeelden van gezond heid in hun geest op te roepen door hen te laten herhalen den zin: „Iederen dag, in alle opzichten, word ik hoe langer hoe beter." Hesumeerende komen we dus tot de con clusie, dat noch elk der besproken handel wijzen afzonderlijk, noch de combinaties er van zijn aan te merken als een verleenen van geneeskundigen raad of bijstand in den zin der wet en dat, aldus handelende, geen wets overtreding valt te constateeren. Zou men deze handelingen willen betitelen met den naam van „genezen", dan eók nog zouden ze niet opleveren het uitoefenen der geneeskunde in den zin der der wet (al wondt deze daarin verheerlijkt aangeduid als geneeskunst), omdat èn historisch, èn etymo logisch, èn psychologisch het werk van den medicus in-wezenlijk verschilt van dat van den onofficieelen genezer. Bij geneeskunde toch heeft men te denken aan kunde kennis weten verstand te verkrijgen door studie en observatie. Voldoendheid op dat gebied blijkt uit het af leggen van een examen, waarvan de inhoud, kennis vaardigheid typeert het ka rakter der officieele geneeskunde. De onofficieele genezers zijn dan aan te merken als uitoefenaren der geneeskunde in den werkelijken zin; zij zijn kunstenaars, wier genezingsdrang-drift, uiting van een bij zondere psychische gesteldheid, zich van bin nen naar buiten tracht en móet verwerkelij ken aan den zieden evenmensch. Hier is een zielegroeiproces, de weg om tot practische toepassing te komen. Als zoodanig is het dus geen beroepsvak, zooals dat van den off.ciee- len geneeskundige, en kan dan ook niet als bedrijf worden uitgeoelend. Dat zij dezen genezingsdrang zouden uitoefe nen buiten noodzaak in den zin der wet, kan aileen verklaard worden uit de gebrekkige formuleering ten opzichte van dat punt. De wetgever heeft daarbij blijkbaar alleen het oog gehad op „niet aanwezig zijn" van medi sche hulp; dat deze medische hulp ook wel eens „onvoldoende", „ontoereikend" zou kun nen zijn. heeft men zich blijkbaar niet inge dacht, wat echter door ervaring van velen is deken en treedt dus wel degelijk 4e nood zaak op voor de onofficieele genezers. Of eten die arme slachtoffers hun geheele le- v a dan maar „ongeholpen" voortlijden? Het s erteenen van de vaak afgesmeekte hulp be zorgt dan ten slotte den onofficieelen gene zer nog een veroordeeling wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde! We hopen ech ter, dat na déze belichting van het vraagstuk in dezen verkoliik „recht" zal worden ge daan, dat de onofficieele geneeskunst zich zal kunnen uiten liefst in samenwerking met den officieel -gceeskundige tot heil van den lijden den medemensch. En dan weten we wel. dat aan meerdere vrijheid ter uitoefening der geneeskunst (we rijn zelf allerminst voor de algchpele vrijheid d.i-irvanl bezwaren zijn verbonden, als zwen del, grove onkunde enz. Maar deze zouden te ondervangen zijn door b.v. aan de Vereeni- ging voor Phvsisoh Onderzoek en Toegepast Mignetisme het recht te verleenen, deze prac- t' k uit te oefenen onder voortdurende con trole van een medische staatscommissie, b.v., terwijl harerzijds door den innestelden leer gang ter opleiding en ontwikkeling van ge diplomeerde genezers (magnetiseurs), waar aan als docenten verbonden zijn: Dr. H. H. E. de Jong voor historie: B. v. d. Meer voor psvcho-svnthese: arts W. F. Wagtho voor anatomie, phvsiologie en algemeene kennis van ziekten: L. Groeneweg voor de techniek, wordt gezorgd voor acceptabele genezers, waardoor aan het gekrenkte rechtseevoel van een groot deel der bevolking werd tegemoet gekomen de belangen der volksgezondheid voldoende zood=n riin gewaarborgd en aan zwendel en onkunde op dit gebied de voe dingsbodem zou worden ontnomen. L GROENEWEG, Voorzitter. J. de Vries, Smed»straat 1, Nikkeien cein tuur: R Harrre, Anthnniestraat 71 rd. Zwarle ceintuur; H. v. Doorn, Goetzeestraat 8, Ge- boorM-pwiis (O J. V.) H Diiksfra. Gasthuis- laan 30. Bruin g'acé handschoen: P. Zuuren- d-nk. Brouwersstraat 23, Groene kinderhand- schoen; S. de Boer, Parklaan 88, Griize da- mesbondschnen; H. v. f.unenburg, Oostvest 512 (woonschip) Hond (Schippertje); A. Gi- ger"3ck, N. Groenmarkt 7, Griize dameshand schoen; H Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, Bruine dameshandschnen: Kennel Fanna, Parklaan: Griize kaf, gebracht door........ Leidschrplein; Zwart-wilte kat, gebracht door C. v. Aalst. Morinnesteeg 16; G. ten Dam, Adr. Loosjesstraat 17, Zwarte pnrtemonnaie; Koks. M. r. Heemskerkstraat 45, Pas (A.K.) J. Biister, Amsterdamsehevaart 68, Zwarte portemonnaie; J. VoIIaerts. Anegang 12, Pa- rapluie, W. Vallendunk, Wagenmakerslaan 21, Reisdeken; T. Tijssens, de Witstraat 30, Paar schoenen; E Bruins, M. v. Heemskerk straat 38, Gymn. schoenen; E. Jonckbloedt, Bartejjorisstraat 27, Tang; P. J. Blokker, Oranjestraat 144, Damestaschje; A. Visser, v. Zeggelen straat 17, IJsmuts. /rijdag a. s. des avonds 8 uur geeft onze oud-stadgenoot, pater N. Beaufort 0. F. M., in de SL Josephsgezellen-vereenigirg een lezing met lichtbeelden over Brazilië. Pater Beaufort is reeds 11 jaar In dat land werkzaam geweest en heeft daar de zeden en gewoonten der be woners uitstekend leeren kennen. Het zal dan ook zefcer^ een genot zijn, hem van de missie der Franciscanen in Brazilië te hooren vertel len. De toegangsprijs behoeft niemand te weer houden. want er is vrij entrée. Het zal er dan ook wel vol loopen, want ieder Haarlemmer wil natuurlijk een oud-stadgenoot, die daaren boven in Januari weer naar Brazilië vertrekt over de missie hooren spreken. Daar kinderen aan de lezing niet vee! heb ben, is het misschien beter, dezen thuis ie Ia- ten. Dan komt er ook meer plaatsruimte voor de grooteren, voor wie de lezing toch ook eigenlijk bsetemd is. Gestaag voor diploma A.: Dr. H. C. Bon hof te Culemborg, J. Woude te Rotterdam, J. J. van Eerden te Haarlem, Br. M. Fractuorus (S. E. Janssen) te Cuyk, A. J. Groenestcin te Zeist. Mej. M. Hommes te Wik aan Duin, K. W. Wijk te Leiden, D. J. Weijers te Heerewaar- Ten, J. W. M. Boagmans, P. Juffersman, H. J. Kersten te 's-Gravenh-ge, J. A. Snijders, J, Sloot te Asten, (N.-Br.) F. Geubel, H. J. F. Heygeie, P. S. Ko'.ke, J. Alberda, L. J. Rou- wenborst, F. Hummeling, I. G. Koppen, Mej. L. A. J. T. M. Beysens, G. W. v. Broekhuyzen, Mej. A. Th. M v Vorsselen, Mevr. A Versteeg v. d. Vaïr. allen te Nijmegen, Mej. M. C. J Kuypcrs te Hees. Voor diploma B (onderwijs bevoegdheid). Br. M. Wigbertus (M. v. Zon) te Tilburg, H. G. Markgraaff te 's-Hertogenbosch, D. Tilburg, H. G. Markgraaff te 's-Hertogen- H. van Meeegeren te Tilburg, E. de Wolf Jr. te Haarlem, C. G. Sterkenburg te Zutphen, P. J. Soeterste Zutphen, H. J. de Geest te 's-Gravenhage Een der da s-leden, die onder haar vrienden en kennissen bekend staat als een ijverige propagandiste voor de Haarlemsche Orkest Vereeniging ontving een keurig be werkte dameskaart van.... chocolade. Men ziet het, Haarlem komt in 't teeken der H. 0. V. te staan. En dat wordt hoog tijd ook en ieder die in onze goede stad leeft en streeft, heeft belang bij een uitstekend or kest, dat de aantrekkelijkheid voor de in woners verhoogt en nieuwe bewoners trekt. Met ingang van Maandag j.l. heeft de Coöp. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Eendracht" hare broodprijzen als volgt ver laagd: Waterbrood, per 4 ons 10 cent; per 8 ons 19 cent. Meibrood, per 4 ons 13)4 cent; per 8 ons 26 cent; Bruinbrood, per 4 ons 9 cent; per 8 ons 17 cent. Men verzoekt one te melden, dat de spel- regelavonden van het district Haarlem van den D. H. V. B., die Woensdag 13 en 20 December zouden plaats hebben, we gens verhindering van den spreker tot na- dor orde zijn uitgesteld. 12 Dec. aankomst van Boedapest; 14 Dec. vertrek naar Boedapest; 16 Dec. aan komst van Weenen; 18 Dec. vertrek naar Weenen19 Dec. aankomst van Duitseh- land; 22 Dec. vertrek naar Duitschland. Liefdesgaven te zenden naar Zuid-Wil lemsvaart 257 Den Bosch, 10 dagen voor vertrek van bovenstaande treinen. Getrouwd: 12 Dec., J. A. Martens en M. C. E. Kaan. Geboren: 8 Dec., d. van J. M. Feenstra- Haak. 9 Dec., z. van J. M. van der Wijden- Out. d. van M. H. P. Bonfrer-Schackman. 10 Dec., d. van M. E. Post-Klomp. z. van M. C. de Rooi-Kuijken. 11 Dec., d. van J. de Wit-de Vries. d. van C. Snoeks-Bertholee. d. van M. M. van Am- stel-Posthuma. z. van A. M. M. van der Burgh-Loman. z. van J. C. Blom-Korenhof. z. van P. Halderman-Vernout, 12 Dec., d. van M. A. Kunttze-van Straaten. z. van E. M. Böudewijn-Weijde. z. van J. Ottoiini-de Graaf. Overleden: 10 Dec., C, J. van Gaale, 82 jaar, Spaarnwouderstraat 11 Dec., A. M. Harmsen, 88 j., Ged. Raamgracht. 12 Dec., A. C. Remmé-Krufjer, 38 j., Saenredam- straat. J. C. Wiekart, 75 j., Zuidpolder straat, Vrijdagavond werden de onderlinge wed strijden vorlgezet tusschen de 2de vijftallen. Gespeeld werd in het clublokaal van D. O. K. (Het wapen van Haarlemmermeer). D. O.' K. is verre de sterkere. De eerste partij gaat in de eerste helft ge lijk op, en er komt zelfs een stand van 4919. Maar dan loopt de Kastanjeboom snel uit, om met 100-69 te winnen. De tweede partij wordt een groote overwin ning voor D. O. K In 8 beurten is de stand 444. Wel korwt Kastanjeboom er dan iets beter in, maar kan toch niet verhinderen dat het einde komt met 10042. Ook in de 3de en 4de partij is D. O. K. ver re de sterkere. Alleen de vijfde partij gaat gelijk op en wordt met 10094 door D. O. K. gewonnen. Totaaluitslag: D. O. K. 69 100 100 100 100 469. Kastanjeb. 100 42 70 87 94 393 Hedenavond spelen de 1ste vijflallen van Kastanjeboom en D. O. K. in Café de Kastan jeboom te Heemstede. Medegedeeld door het Kon Ned Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 Deceipber. Hoogste barometerstand 775.3 m. M. Ie Munchen. Laagsle barometerstand 732.6 m. M. te Vestmanoer Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 December: Matige, in het Noorden tijdelijk wellicht kracht ce Zuideli-Le Westelijke wind, zwaarbe wolkt lot betrokken, wellicht eenige regen in het Noorden, iets zachter. De Beurs opende heden: flauw. Staatsfondsen. 5 pet Nederland 89, 6 pet. Indië 96. Culturen. Koloniale Bank 133X, Indi sche Bank 101)4, Vorstenlanden 158, H. V. A. 371. Industrieele waarden, Jurgens 47)4. Oliewaarden. Koninklijke 397, Consols 128)4, Orion 38)4. Tabakken. Deli 235 K, Besoeki 40, Rot terdam Deli 12, Senembah 220. Rubbers. Amsterdar, Rubber 115)4, DeK Batavia 70) Nederl. Rubber 66, Rott Ta- panoeli 26. Scheepvaartwaarden. Holl. Am Lijn 116, Holl. Boot 28, Kon. Holl. Lloyd 17)4, Japan- lijn 73)4, Paketvaart 87)4, Scheepvaart Unie 93, Marine 13. Amerikaansche waarden. Hide and Lea ther 65, Steel 105)4, Smelting 55, Anaconda 98. Cigar 83, Atchison Topeka 104, Voting Rails 24)4, Denver 1)4, Southern Pacific 90)4, Union Pacific 143)4- ZEVENAAR, 12 D c. He eno h end kwam to Zevena.ir uit Hongarije aan, ©an zeer lange extra- re'n mat Hongaarsche kin deren waarvan zeer velen uit Boedapest. Zij zagen er ze9r ondervee! uit PARIJS, 12 Dec.In politieke kringen te Londen, hoopt men, dat de conferentie te Lausanne, zal eindigen gedurende de periode tot het weer bijeenkomen der geallieerde mi nister-presidenten 'te Parijs. Het Journal meldt, dat een bevoegde persoonlijkheid der conferentie heeft verklaard, dat niet gehoopt moet worden op overeenstemming met de Turken. LONut.N, 12 Dec. In een interview heeft Mussolini verklaard, dat hij zich een alge'neele reorganisatie van de krachten van zijn land ten doel stelde, lik ben voornemens, zeide hij, om alles wat belemmering veroorzaakt uit den weg te nemen. Mijn politiek kan in de vol gende woorden samengevat worden: anti-so cialistisch, anti-monopolistisch en unti-siaat, natuurlijk nationalistisch en heeft tot doel het Italiaansche prestige in alle sferen te hand haven. Men seint ons d.d. 12 Dec.: Hedenmorgen half zeven brak een uitslaan de brand uit bij den veehouder H. Calis, aan den Oud Bussumenveg 31, „de Zuivel- hoeve" te Bussum. Het vuur was ontstaan in het achterhuis, waar ongeveer 18 koeien en paarden gestald waren. Calis en enkele toe geschoten voorbijgangers slaagden er met le vensgevaar in al het vee te redden. De stal len met voorraadzolder brandden geheel uit; de brandweer werkte met drie slangen op de waterleiding en wist het voorhuis met woning te behouden. De stalmuren werden omver ge haald. De oorzaak is onbekend, alles was verzekerd. (Handelsblad). LEMMER, 12 Dec. In den afgeloopen nacht heeft vermoedelijk tengevolge van den mist en donkerte nabij Urk een belangrijke aanvaring plaats gehad tusschen een ijzeren tjalkschip „Alfa H. Haninga" van Groningen op reis met steenkool van Amsterdam naar Groningen en het ijzeren aakschip „Rival", Gebr. Zwiers met een lading aardappelenmeel van Groningen naar Rijssel. Beide schepen zijn hedenmorgen met belangrijke averij hier binnengekomen. Het laatstgenoemde schip is de kop ingevaren. Beide schepen zijn verzekerd. Men seint ons d.d. 12 dezer uit Rotterdam: Naar hedenmorgen door Mr. Peiffer, den se cretaris van het kabinet van burgemeester Zimmerman werd meegedeeld, verkeeren de onderhandelingen tot de benoeming van bur gemeester Zimmerman tot Hooge Commissa ris van den Volkenbond voor Oostenrijk, nog in het zelfde stadium als eenige weken gele den. UTRECHT, 12 Dec. De arrondissements rechtbank alhier deed "heden uitspraak in de zaak tegen den 22-jarigen kantoorbediende H. A. P. \V„ beschuldigd van diefstal, vaisch heid in geschrifte en gebruikmaking daarvan Bekl. had ten kantore van zijn vroegeren pa troon Notaris Swane alhier, een kwitantie weggenomen, die valschelijk van de handteeke ning van den heer Swane voorzien en voorts de kwitantie goed geschreven voor 3000. Die presenteerde hij bij de Bank, waarmede notaris Swane in relatie staat. Het bedrag werd uitbetaald. Eerst na het binnenkomen van de rekening-courant werd het bedrog gemerkt. Overeenkomstig den eisch van het O. M„ werd beklaagde veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. AMSTERDAM, 12 December. Het gerechts hof, dat heden arrest zou wijzen in de zaak der beide Gebroeders Grootveld, Frans en Herman, die in hooger beroep waren geko men tegen het vonnis der Amsterdamsche Rechtbank, waarbij zij ieder tot zes jaren ge vangenisstraf waren veroordeeld wegens de gepleegde inbraken in het Museum- en Wil lemsparkkwartier, heeft besloten op 16 De cember a.s. nog eenige getuigen te hooren. Ër kan spoedig een wetsontwerp worden tegemoet gezien, waarin het 7e leeraar tot 1 Jan. 1925 wordt opgeschort. Het Eerste Kamerlid de heer Mendels, heeft den minister van Binnel. Zaken, inlich tingen gevraagd omtrent het aantreffen van doode zeevogels in grooten getale, op sommi ge plaatsen der Zuid-Hoilandsche kust, die blijkbaar het le"*m lieten ten gevolge van een op de zee-oppervlakte bij de kust drijvende teer- en olielaag. Aan die inlichtingen knoopt vrager het verzoek vast, om eventueel in overleg met zijn ambtgenooten van waterstaat en justitie, maatregelen te overwegen, om aan dien stellig zeer ongewenschten toestand zoo eenigszins doenlijk een einde te maken? Maandagmiddag had te 's-Gravenhage de openingsbijeenkomst plaats van de interna tionale commissie van juristen voor de her ziening van het oorlogsrecht. Naar wij vernemen hebben Maandag de heeren Bijleveld en van Haltem uit Den Haag aan den heer Van de Vijvere, minister voor economische zaken, een som overhandigd van 350 000 francs, zijnde een nieuw ge schenk van het Nederlandsche volk aan Bel gië. Omtrent de eigenlijke bestemming, welke de minister aan dit geld zal geven is nog geen beslissing genomen. (Msb.) Uit Paramaribo wordt aan de „N. R. Ct." geseind: In het district Boven-Suriname zijn zeven diamanten gevonden. Mijnbouwkundigen ach ten deze vondst veelbelovend. Volgens de Avondp. zou het niet verschij nen van de wachtgeldregeling voor 't militair personeel het gevolg zijn van een verschil van inzicht tusschen den minister van oorlog en dien van financiën inzake de al of niet nood zakelijkheid, deze wachtgeldregeling ook van loc-ssing te doen zijn .voor het officiers corps. De meening van den minister van financiën 1» -1 c tn <Q hook Rozenstraat. (Mooie muziek, -Q biiljke prijzen, kinder cadoaux. zou zijn, dat dit geheel overbodig is, daar non activiteitstelling kan plaats hebben van de overcompleet zijnde officieren, terwijl de minister van oorlog ook voor de officieren de wachtgeldregeling zou wenschen, teneinde de officieren in de gelegenheid te stellen, op de/e wijze vrijwillig het leger te verlaten. /Iet tgpog afencontract. De afdee'ing Kennemerland van den Alg. Nel. Typogra fenbond heelt de nieuwe arbei Isovereen- komst met algemeene stemmen verworpen. Aan den a'gevaardig te naar da bui.en- gewone Bondsvergadering werl blanco man daat verleend. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van H. v. Kralingen Gzn., te Velsen, om ont heffing van art. 77, alinea 7, der Bouw verordening. B. en W. stellen voor de benamingen „Weg langs Middenduin", „Duinweg" en „Driekuizerkerkweg", voor de na te noe men weggedeelten, t© doen vervallen den weg loopende van den Brederoden- weg, langs de ho8ve „Middenduin" tot de grens van Bloemendaal te noemen Midien- duinerweg; het weggedeelte loopende van den spoor wegovergang bij Driehuis tot den Midden- duinerweg te noemen Duin- en Kruidber- gerweg. In de vergadering van den gemeen teraad van 31 October 1.1. werd om prae- advies in handen van B. en W. gesteld 'n verzoekschrift d.d. 26 October 1922. van het St. Agnespatronaat om over het jaar 1923, ten behoeve van den door dat pa tronaat opge irhten huiijhouicursus aldaar, een subsidie te mogen ontvangen van 30 pCt. in de netto-kosten, welke volgens de overgelegde begrooting f 415.86 bedragen. Thans stellen B. en W. voor, hot ver zoek in te willigen. Zaterdagavond gaf het fanfarekorps „Kunstkring" alhier een concert onder leiding van den heer P. Wit Sr.. Mede werking verleenden de heeren K. Paape, W. Wagenaar, P. Wit en E. Honderdors. Uitgevoerd werden „Spaarndamsche Kunstkring Marsch" door den heer G. Wit Jr., een alleraardigste composiMe, die ook in druk zal verschijnen, wel een succes voor den 2den directeur, de krans hem overhandigd was wel ver diend. 2. Fantasie sur l'opftra Khedive; Faust; 3. Resurrection van C. Ground; 4. Fantasie „Flora" van Carmond; 5. Ballet de l'opera Faust van Gounod; 6. Introduction pour Fantasie van Lan- glors; 7. Menuet van Dussek, 8. Sere nade van Haydn; 9. Jubileums-Marsch van Vlessing; 10. Homnage h St. Cecile van Schubert. Nu werden de volgende voordrachten gehouden. .„Terug van 't Bal masqué" ,,'k Heb een blauwtje ge- loopen". „Na 't nachtfuifje" en ',,M'n bo terham". Kunstkring had veel succes. Daar is goed gestudeerd. Aardig dat de vader zijn dirigeerstok overdroeg aan zijn zoon, om zijn compositie zelf te dirigeeren. De voorzitter bracht) 'n wootrd van hulde. Agenda Raadsvergadering Dinsdag 12 Dec. 7 uur. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel B. en W. tot aangaan «ener overeenkomst mei het Gemeentebestuur van Haarlemmerliecle en Spaarnwoude, inzake de toelating van kinderen tot de O. L. School, alhier. 4. Idem tot verleening van subsidie aan de afdeeling Spaarndam van de N. H. Vereen. „Witte Kruis". 5. Idem tot adhaesiebetuiging aan het Ge meentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude inzake het verzoek aan den Mi nister van Oorlog tot herziening der Kring- wet. 6. Idem tot intrekking van het Raadsbeluit d.d. 15 Nov. 1921, gewijzigd bij Besluit van 10 Febr 1922, betreffende het aangaan eener geldleening groot 13.000;- 7. Idem tot verlenging van Kasgeldleening groot 12000. 8. Aanbieding van de gemeentebegrooting over 1923. 9. Benoeming van commissie voor onder zoek der gemeentebegrooting over 1923. 10. Behandeling belasting reclames. R.K. Statenkieskring. Deze vergaderde Za terdag j.l. Een 12-tal locale kiesvereenigingen waren vertegenwoordigd met circa dertiig af gevaardigden. De voorzitter, de heer H. Bader van Sassen- heim. zegt in zijn openingswoord, dat wij bij de Statenverkiezing even schitterend uit den strijd moeten komen als met de kamerverkie zing. De notulen worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de Federatie van Sla ten kieskringen i® Z.-Hol!and, nieuw leven is ingeblazen. De voorzitter en secretaris hebben in Den Haag een vergadering bijgewoond, om te komen tot samenwerking met andere kies kringen in onze provincie. De heer Bader, Warmond, ziet geen nut in zoo'n Federatie, terwijl de heer Stadhouder, Zoeterwoude, bij combinatie met andere krin gen voor concurrentie vreest. Voor dit laatste is geen nood, .zoodat tot aansluiting wordt be- •sloten. Tot afgevaardigden worden benoemd, de heeren Bulten en Spendel, resp. te Voor hout en Leiden. De voorzitter deelt mede, dat 7 van de 18 locaie kiesvereenigingen propagandaclubs bij de Federatie van voornoemde clubs hebbeir aangesloten. De voorzitter spoort de niet aange sloten clubs aan, alsnog toe te treden. Spr. deelt mede, dat op een vergadering van den R.K. Bond van Rijkskieskringen is besloten onder geen enkele voorwaarde lijslen toet die der N.K.P. t« verbinden. Uit de rekening van den penningmeester den heer G. Bulten, slippen wii aan: Inkomsten f 4"8.67)4; Uitgaven f 68.34)4; Batig saldo f 370.33. Een commissie tot onderzoek der re kening rapporteert, alles in goede orde te heb ben bevonden. Onder dank wordt de penning meester gedechargeerd. Het bestuur heeft twee voorstellen over de methode der stemming vooi de candidaatstel- ling. Het le luidde: „De volgorde, waarin de candidaten op de definitieve lijst wordèn ge plaatst, wordt bepaald door het aantal rangcij- fers met dien verstande, dat degene, die het hogst aantal van 't rangcijfer één op zich ver- eenigd heeft, wordt gesteld op nummer één; die het hoogst aantal van het rangcijfer twee of wel van een en twee heeft verkregen, wordt ge steld op nummer twee; die het hoogst aantal van het rangcijfer drie of wel van twee en drie heeft verkregen, wordt nummer drie,'' en zoo vervolgens. Het tweede luidddé: De volgorde waarin de candidaten op de definitieve lijst worden geplaatst, wortlt bepaald door stem mingen voor nummer een en nummer twee af zonderlijk, daarna van de overige candidaten te ramen, met dien verstande, dat van deze iaal- sten degene, die het hoogst aantal stemmen op zich vereenigd heeft op nummer drie wordt geolaatst'', en zoo vervolgens. Noordwijb, Lisse en Hillegom, adviseeren tot aanneming van eerste stelsel, daar dit niet zoo omslacht'g is als het tweede. Het tweede brengt veel werk en onkosten mede. Oegstgeest, Sassenheim, Wassenaar. War mond en Zoeterwoude,'bevelen het tweede stelr sel aan, wij moeten vo'gens deze vereenigingen niet voor verrassingen komen te staan bij de candidaatstelling. Met 48 tegen 38 stemmen wordt het tweede stelsel aangenomen. Besloten wordt 6 candidaten te stellen. Voor 5 Jan. e.k. moeten de candidaten inge diend zijn. De stemmingen zullen plaats heb ben op 9—16 Jan; 1926 Jan. 29 Jan5 Febr. Daags na de stemming voor 10 uur v.m. moeten de biljetten bij den secretaris, den heer G. Bulten, te Voorhout, ingeleverd zijn. 't Proces-verbaal moet bij verzending aangeteekend worden. Voor l)et inleveren der stemmen krijgt men een door den secretaris geteckend bewijs van ontvangst. Gevraagd wordt, of nog een Politiek-Ad- vies gegeven zal worden. De voorzitter zegt, dat het Bestuur daar erg huiverig voor is. Een besluit wordt dienaangaande niet geno men, daar men aan 't' Bestuur overlaat, of het het gewenscht acht, al dan niet van ad vies te dienen. Aan de orde is nu het benoemen van een commissie van drie personen die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de bezetting van plaatsen in de Waterschapsbe sturen ook door Roomsch-Katholieken. De voorzitter is van meening, dat dit niet tot de taak van een Statenkieskring behoort, doch meer bij den L. T. B. thuis hoort. De heer Stadhouder zegt, het te betreuren, dat de heer Boekraad (Leiden) verhinderd is, wegens ziekte hier aanwezig te zijn. Genoem de heer heeft als ambtenaar van het Cen traal Bureau der K. S. A. heel wat gegevens, dienaangaande verzameld. Ten slotte wordt tot het benoemen eener Commissie overge gaan. Benoemd werden bij acclamatie, de heeren: Balvers (Hillegom); Boekraad (Lei den); en Stadhouder (Zoeterwoude). Bij de rondvraag vraagt de heer de Boer, (Noord- wijk) voor de candidaatstelling te informee- ren of de candidaai lid der R. K. S. is. De heer v. Mil (^oeterwoue) kan zich niet indenken dat iemand, door de R. K. S. can- didaat gesteld, niet tot die partij zou behoo- ren. De heer Paardekooper (Bestuur) stelt voor de candidaten le laten verklaren dat zij lid zijn der R. K. S. Aldus wordt besloten. De heer Murk (Hillegom) vraagt, hoeveel candidaten, een locale mag stellen. De voor zitter antwoordt, hoogstens 6. Hierna sluiting met dén -Christelijken groet. Aanren inwoners. Wij hoorden aen Iaat sten tijd meermalen beweren, dat het aantal inwoners gestaag achteruitgaat, daarom is 't wel eens goed onderstaande becijfering eens weer te geven, waardoor deze bewering gelo genstraft wordt. Op 1 Januari 1922 bedroeg het aantal irn woners dezer gemeente 6869. Op 1 Decmber 1922 waren vertrokken totaal 1072 gevestigd 1044, een vermindering dus van 28 personen of vreemdelingen. Het aantal geboorten be droeg 153, dat van overlijden 59, dus een ver meerdering van 94 inwoners. In totaal dus ging het aantal inwoners met 66 personen vooruit. Op 1 December 1922 bedroeg het aantal inwoners 6935. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. Beere en C. W. Schraal. J. Zwemmer en M. Koper.J. W. van Tubergen en Ph. B. Ruopert H. H. Mugge en D. Plevier. Getrouwd: J, Schilpzand en L. Hendriks. E. Terol en W. Zwemmer. T. Verschoor en'E. Kiep. Geboren; Cornelis, z. van C. Paap en M. Keur. Maria Elisabeth, d. van J. J. Nieu wenhuis en M. E. Tesselaar. Overleden: M. Kerkman, 62 j. K. Mole naar 75 j. Zilver jubileum bij de H. IJ. S. M. 1 Ja nuari zal de heer A. A. Schieke, assistent van den stationsdienst bij de Ned. Spoorwegen, den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in diehst trad. Hij is reeds 20 jaar te Zand- voort werkzaam. De Bisschop heeft onze oud plaatsgenoot Pater Diemecr, zoon van wijlen den heer J. Diemeer en Maria Velthuys met de vorming en opleiding der inlandsche geestelijken te Stanleyville, (Belgisch Congo) belast. De N.V. tot Exploitatie van Bloembol lenveilingen onder directie van P. J. v. d. Plug en J. A. v. Zante te Heemskerk heeft het voormalig^ Christelijke Schoolge bouw aan den Achterweg aangekocht voor het houden harer droge veilingen. Ned. R. K. Huisvesiingscomitê afdeeling Beverwjjk. Lezing met lichtbeelden over Weenen. 15 Dec. 's avonds, om half acht zal de Weleerw. Heer kapelaan Hubers van Castricum komen spreken over Weenen en zijne bevolking. Voor een ieder is de lezing gratis. In den loop der jaren zijn er door bemiddeling van 't comité in Bever wijk en Wijk aan Duin een paar honderd buitenlandsche kinderen geplaatst. De pleegouders van die kinderen hebben natuurlijk veel hooren vertellen van die we reldstad en haar omgeving. Nu is er gele genheid om eens nader kennis te maken met 't arme Oostenrijk. De toegang is ge heel vrij en 't bestuur van afdeeling Be verwijk van 't. Huisvestingscomité hoopt op veel belangstellenden. Een ieder wordt beleefd uitgenoodigd. Houdt 15 Dec. 's avonds dus vrij om in de K. 8. A. de lezing bij te wonen. Opening nieuwe school. Naar wij vernemen zal de nieuwe school op Oud- Meeransteyn op 8 Januari e.k., des mor gens 10 uur, officieel worden geopend. Het gebouw wordt ter bezichtiging opeh- gesteld van 8 tot 10 uur. Burgerlijke Stamd. Van 1 tot en met 7 Deo. 1922. Ondertrouwd; G. v. Wijn gaarden en A. Comelisse. Geboren: d. van J' van BaarsenBos- ma. z. van 0. 0. 0, ZonneveldWas senaar. d. van 0. W. ZeelenbergBeek- huijsen. z. van J. LangendijkBak- 1 kunj. z. van 0. 0. LengersTuinman Overleden: 0. Tabak, 73 j. echtgen. van J. v. d. Sluijs. M' Maas 71 j, wedr, van H. H. P©3ch. Ver gaan t Men maakt zich te Geeste- münde ernstig ongerust over den stoom trawler Irrugard P.G. 119, aldaar thuis- behoorende. Deze stoomtrawler heeft hier op 25 November gemarkt én is daarna naar Duitschland vertrokken en nog niet Alleen bi] aangekomen. Aangezien het schip maar voor een paar dagen kolen gehad zal hebben, daar de Duitsche trawlers steels van hier weer naar Duitschland vertrekken om ko len te laien, acht men het schip verloren. Aange' ocht. De door eenige visch- handelaren alhier voor de Deensche (snur- revaart) visscherij aangekochte Engeische stoomtrawler is de Li;burn W.U. 220. St. Deus Dedil houo, a.s. Woensdag 13 De cember des avonds te 7 uttr in de groote zaal van Hotel „Het Bruine Paard" een groote Prop. Vergadering. Als sprekers zul len optreden de WelEerw. heer P. M. Ver hoofdstad, kapelaan te Sassenheim en de heer Vader. Hoofdbestuurslid v/d R. K. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders St. Deus Dedil. Onderwerpen zijn: le.: „De Katholieke solidariteit", 2e.: „Vakorganisatie". Toegang vrij voor alle Roomsche mannen en vrouwen! Bij Koninklijk besluit van 6 Decemner 1922 is benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zaandam S. J. Smit thans ont vanger dier middelen te Winsum. Op 't veld doodgebleven. We lezen in „De Sportkroniek" Het was met een gevoel van diep mede lijden, dat men ons de vreeselijke tijding bracht, dat bij den wedstrijd Oecilia 2— H. M. 8. 2 (van den Haagschen Voet balbond) een speler van H. M. 8., Kuypers genaamd, afkomstig uit Zaandam, een on geval kreeg, dat hem kort daarna het.leven kostte. Deze sensatietijding deed ons op onderzoek uitgaan, waarbij wij van. ver schillende zijden mededeeling over het ge val ontvingen. Aanstonds vermochten wij te constateeren, dat hier van geenerlei op zet of ruw spel sprake was en het geval heeft zich als volgt toegedragen: Bij een aanval van H. M. S. dreef Kuypers met den bal over het veld, en werd, zonder door iemand aangeraakt of aangevallen te zijn, plotseling onwel, zoodat hij op den grond ging liggen. Nadat spelers en pu bliek alles hadden geprobeerd om hem we der ter been te helpen en toen hij bui ten kennis was geraakt, hom bij te bren gen, kwam de ijlings ontboden geneesheer van den Gem. Geneeskundigen Dienst op het terrein. Deze stelde vergeefsche pogin gen in het werk de levensgeesten op te wekken, om vervolgens den dood te con stateeren. De medicus verklaarde, dat Kuy pers aan een p'o'.selinge hartverlamming overleden was. Diepe verslagenheid maakte zich van spelers en publiek meester en na tuurlijk werd er niet verder gespeeld. GEMEENTERAAD, (Vervolg.) Ten slotte wordt een oommissie be noemd, bestaande uit de heeren Oudshoorn, Haverkort en Hedjl met den wethouder Heemskerk als voorzitter om hierover te confereeren met de Armbesturen, waarbij de leden bevoegd zijn ook andere perso nen aan de commissie te verbinden, b.v. voor advies. Van Ged. Staten is ingekomen 'n schrij ven dat het besluit tot aansluiting bij de L. D. Mij. niet is .goedgekeurd, en War mond wordt verwezen naar Hillegom's plan. De kosten voor de gemeente worden an ders te hoog voor een rendabel bedrijf. De Voorzitter heeft zich al in verbin ding gesteld met de bedoelde gemeente besturen, en reeds heeft de heer Hode- rilc te Hillegom, Warmond's belangen be pleit; daar hij ook daar de adviseur is. De heeren v. Stijn en Oudshoom zijn van oordeel, dat de heer Hederik verder wel gemist kan worden. Bij hem wegen alleen de technische belangen. Ten slotte wordt besloten, met Hille gom in onderhandeling te treden. Bij het behandelen van het verzoek van de bouwvereeniging „Warmunda" om voor straataanleg een renteloos voorschot te ver leenen werd besloten dat de gemeente den weg zal uitbakenen en voldoende verhar den. De heer Oudshoom oefende hierbij vrij scherpe critiek uit op het commercieel in zicht van het Warmunda-bestuur, dat met de meest onproductieve mildenmoot bleef zitten en de kosten van de straat en van den grond te hoog in prijs bracht. De heeren Haverkort en v. Stijn verde digden het standpunt waarbij het bedoel de besluit er door kwam, vooral met 't oog op werkverschaffing en het verkrij gen van een doorgaanden verkeersweg. Over de werkloosheidbestrij 'ing werd na ampele bespreking besloten dat daarvoor een commissie zal worden aangewezen. Benoemd werden de heeren Oud hoom, Haverkort en Van Stijn, die zich met de Volksbond-commissie, de heeren v. Kem pen, De Groot en Weijers zullen verstaan. Vandaag reeds werd aangevangen, zand van de Haverkrocht te brengen naar het landpad bij de huizen van Vreeken. De firma G. B. de Vroomen en Zonen stelt het zand er voor beschikbaar. Het vaststellen van den borgtocht en van de instructie van den nieuw te benoe men gemeente-ontvanger werd tot de vol gende vergadering aangehoulen. Bij de rondvraag inform eerie de heer Oudshoom naar de geldleening groot f 6480. Indien de Voorzitter nog geen aanbieding heeft wil hij nog wel eens in- fermeeren, wat de Voorzitter goed keurt en zelf ook nog zal aanvragen om daarna de voordeeligste te aanvaarden. De openbare vergadering 'wordt hierop Vrijdag a.s. hoopt mej. de wed. J, v, Kessel, in deze gemeente woonachtig, haar 96sten verjaardag te vieren. Men stelt ons de vraag, of zij niet de oudste inwoon ster van Heemstede zou zijn. En het be hoeft niet te verwonderen, indien dit in derdaad het geval is. Burgerlijke Stand. Geboren: d. v. J. M. van LoenenVerhulst. d. v. N, J, W. Visservan Til. z. v. M, Prins—van der Putten. Ondertrouwd. D. M- J. P, 0, Briebaart en L. van Steenbergen. J. 0. de Groot en A. Marcus. Overle'en. Theod. Do 'othea Ste'ker, echtg J. A. v. d. Putten, 27 j, T, Habermihl, wed. J. 0. Rahder, 83 j. O, J, M, YR Broerke, wed. A. Eullink, 73 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 2