gemengd mmm. voor eenmaal STADSSCHBUWBUÜI. lis je maar 'a Medea hebt b mm mm mmmmm LEVENSDURF DE KLOVE EINNENLANDSCH NIEUWS. naaimachine DOMHEIDSMACHT jj Vraag en Aanbod g Ad ver tent iën BaBBBBBBBBB ER BIEDT ZICH AAN EEN R.-K. VERGEVORDERD BAKKERSLEERLING. Brieven E. Bakker, Slot» ierburgwal D 151 Pur- merend. Biedt zich aan Er biedt zich aan Net Dienstmeisje Te Koop H.H. Bakkers TE HUUR Te Koop Te Koop Kosfhuis Sehillenmest KATHOLIEKEN alleen die lectuur Mooie Pathéfoon KUIKENS DE ROOMSCHE BOERIN SCHOTEN. Boefjes gearresteerd. Ontrouwe dienstbode. Arrestaties. Een onhoffelijke hulde. Een avondvlucht. Stoomschip ylot gekomen. Onveilig Maastricht. Een kranige vrouw. Auto-ongelukken. Minister van Karnebeek en de Paspoorten. Oorlogsbegrootlng. PRAAOLOOZC TELEFOON j?? De besprekingen te Londen. De conferentie te Lausanne. Gemeenteraadsverkiezingen in Italië. Het Consistorie. Uit het Lagerhuis Ierland. Versobering in Duitschland. MARKTNIEUWS. Advertentiëo. „bronstee:- MÖDELMELK KARNEMELK *OG H URT Vrijdag 15 Oec. - 8 uur. (Op verzoek) (Het Succes van den Dag) (Der keusche Lebemann) VERWACHT Zaterdag (6 Oec. - 7 30 Het Roiterdamsch Tooneel van MARCELLES EMANTS. Bureau dagelijks van 10—3 uur. 1 R>-K. Meisje KINDERWAGEN DE VERKIEZING VOOR DE PROVINCIALE STATEN. DE CANDIDATUUR—LOMMEN. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van de R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" le Zaandam had Zaterdag te Uitgeest een druk bezochte vergadering plaats van de besturen en afgevaardigden van de Plaatse lijke Kiesvereenigingen in den Statenkieskring „Zaandam", ten einde, zulks in verband met de komende Statenverkiezing van gedachten te wisselen omtrent,de candidatuur-Lommen. Zooals men weet heelt de heer Lommen, toen de heer J. F. Kamphuijs als lid van de Provinciale Staten bedankte, steunende op zijn voorkeur-stemmen zitting genomen als lid van de Staten, niettegenstaande de heer VV. Boon Jz. te Krommenie krachtens zijn rangnummer op de oflïcieële candidatenlijst de opvolger van den heer Kamphuijs had be- hooren te zijn. De loop van deze zaak werd op de verga dering nog eens uitvoerig door den voorzitter, den heer Barnhoorn van Assendelft uiteend- gezet, daarbij in het licht stellende, dat de heer Lommen had gehandeld tegen den uit- drukkeiijken wensch der georganiseerde katholieke kiezers, dde hem nummer zes op de lijst hadden geplaatst. De heer Lommen bad dus onorganisatorisch gehandeld, zoodat het bestuur zich genoodzaakt had gezien hem politiek dood te verklaren. De heer KAMPHUIJS, voorzitter der Zaan- damsche Kiesvereeniging, zegt wat het doel van het schrijven is geweest. Bij de vorige verkiezing en ook thans weer, is een stilzwjp gende overeenkomst getroffen om de candi datenlijst zoodanig in te richten, dat daarop beurtelings een vertegenwoordiger uit Kenne- merland en uit de Zaanstreek zou komen. Dit achtte men gewenscht omdat het Staten- district Zaandam is samengesteld uit de twee oude Centrale Kiesvereenigingen te Alkmaar en Zaandam. Zou nu de heer Lommen, die reeds te Castricum en te Egmond candidaat werd gesteld op de officieele iijst komen, dan zou dit kunnen geschieden ten koste van de vertegenwoordiging uit de Zaanstreek. Spr. vraagt hoe dan de houding van het be stuur zal zijn. De heer VAN BENTHEM (Heemskerk), heeft geen bezwaar tegen een regeling, waar bij de Zaanstreek en Kennemerland gelijk be- rechtigd zijn, doch meent, dat in de eerste plaats gelet moet worden op de geschiktheid der candidaten. DE VOORZITTER op de zaak in quaestie terugkomende, betoogt, dat de. heer Lommen de uitspraak van 8000 kiezers aan zijn laars heeft gelapt, niet tegenstaande hij zelf de kie zers had aanbevolen zich aan de officieele lijst te houden. Nu beroept hij zich op hel feit, dat 'bij een eventueel bedanken de kans bestond, dat de lijst uitgeput zou raken. In dat geval, meende de voorzitter, zou het beter geweest zijn als er tijdelijk dan maar een katholiek lid minder in de'Staten had gezeten. Indien echter dit argument serieus was geweest, zou het dan niet ridderlijk zijn geweest, wanneer nu de heer Lommen plaats had gemaakt voor den heer Boon? De heer Lommen mag geen candidaat- van de partij zijn, want dan is het parool, om nummer één te stemmen, een paskwik De heer LOMMEN zijn houding verdedi gende wijst er op, dat geenerlei overleg om trent het bezetten van den zetel heeft plaats gehad. Alleen heeft hij een schrijven van het bestuur ontvangen, waarin hem eenvoudig werd voorgeschreven geen zitting te nemen. Spr. heeft nimmer een verklaring afgelegd, dat zoo hij met voorkeurstemmen zou worden gekozen, hij dan bedanken zou; een dergelijke verklaring is ook nimmer van hem gevraagd. De beer van Voorst heeft toch ook in af wijking der volgorde zitting genomen als lid van de Tweede Kamer. Omtrent de waarde der voorkeurstemmen heerscht verschil van mecning, dit bleek o.m. bij de stemming in de Eerste Kamer. Spr. beschpuwt degenen die niet op nommer één stemmen, niet als zwarte schapen. In schrijven van het bestuur, waarin spr. politiek dood verklaard werd, Werd ook medegedeeld, dat kennis zou gegeven worden aan de R.-K. Statenclub. Is dit geschied? De voorzitter van de club heeft hem welkom geheeten, zonder over de quaestie met een enkel woord te spreken. De VOORZITTER achtte het niet noo dig een verklaring van den heer Lom men te vragen, dat hij niet in afwij king der volgorde zitting zou nemen om dat dit van zelf sprak. Als hij .echter ge weten had, met wien hij te doen had, zou hij het zeker niet nagelaten hebben. Het schrijven naar de Statenclub werd* ten gevolge van een sterfgeval in de familie van den secretaris niet verzonden. De heer VAN BENTHEM (Heemskerk) meent dat het bestuur volkomen correct heeft gehandeld, echter mag men den kie zers niet het recht ontzeggen op dem heer Lommen te stemmen. Dr. RTVE (Uitgeest) is mede van ge voelen, dat de heer Lommen tegen de be sluiten van de organisatie heeft gehan deld; een beroep op den heer van Voorst kan niet baten, het bestuur heeft cor rect gehandeld. Na eenig verder debat doet de heer LOMMEN de concessie, dat hij, wanneer hij op de groslijst een zoodanige plaats zou innemen dat daardoor twee oandida- ten uil Kennemerland zouden worden ge kozen, dan rijn plaats voor een Zaankan- tor zal inruimen, op voorwaarde op ge lijke wijze ook de Zaankanters zullen han delen. De heer KAMPHUUS (Zaandam) en MATHIJSEN (Wormerveer) verheugen zich over deze toenadering en meenen dat deze concessie moet warden aanvaard. De heer RAN SHUIJ SEN (Zaandam) is het hiermede niet eens. De heer Lom men heeft een schitterend pleidooi gele verd, maar toch was zijn betoog zwak. Dat kon niet anders omdat zijn zaak zwak is. De heer L. heeft meer waarde ge hecht aan de 6 voorkeurstemmen, die hjj meer had dan de heer Boon dan aan de stemmen van 8000 kiezers. Spr. meant, dat iemand die politiek dood verklaard is niet officieel candidaat tan de R.K. par tij kan zijn. De heer MATHIJSEN (Wormerveer) meent dat de fout van den heör L. niet zoo groot is, dat hij daarom als 't zwarte schaap uitgestooten most worden. De VOORZITTER zegt met het denk beeld Mathijsen mee te kunnen gaan als de heer L. zou willen toezeggen de* kie zers een advies in dien geest te geven. De heer VROUWE (Ujjgeest) wil even eens genade voor recht laten gelden. De heer VELTMAN (Heilo) wil om des vredes wille zijn candidatuur intrekken ten gunste van den heer Lommen, welke be reidwilligheid door de vergadering niet wordt aanvaard. De heer LOMMEN verklaart ook een dergelijk offer niet te kunnen aannemen. Nadat nog verschillende leden hun mee ning kenbaar hebben gemaakt wordt met het toenaderend aanbod van den heer Lommen genoegen genomen, waarna ver schillende leden hun voldoening uitspreken over de tot stand gekomen toenadering, waardoor de zoo noodzakelijke eenheid in de partij is hersteld. Op voorstel van het bestuur teekent de heer Lommen de volgende verklaring: Ondergebeekende verklaart, dat mocht hij eventueel als nummer twee op de officieele candidatenlijst komen, hij zijn. zetel ter be schikking zal stellen aan no. 3 indien deze een vertegenwoordiger van de Zaanstreek is en hij (Lommen) dus drio wordt, mits nummer één geen vertegenwoordiger der Zaanstreek is. Tot zoover het verslag. Wij zullen ons niet mengen in de be sluiten van deze vergadering, doch we wil len wel even vastleggen dat de handel wijze van den heer Lommen, die zitting nam als lid der Provinciale Staten en zich daarbij nu zelfs durft beroepen op ze3 voor keurstemmen, die hij verkreeg, zaer strenge afkeuring verdient. Terecht werd opgemerkt dat de heer Lommen de stemmen van 8000 kiezers aan zijn laars lapte. Wat de heer Lommen deed moet voorql geèn regel wor den. Schietwedstrijd Vrijw. Burgerw. Schoten. Heden had de prijsuitreiking plaats van den schietwedstrijd der Vrijw. Burgerw. Schoten, de volgende prijzen werden behaald: le prijs P. A. Deken met 443 punten; 2e pr. P. Al- Alders met 434 punten; Se pr. Joh. Rompa met 434 punten; 4de pr. C. Stoop met 384 punten; 5e pr. J. G. W. v .d. Pol met 381 p. Voor dezen wedstrijd was veel animo. Vermist. Sinds Zondag 1.1. worden ver mist de 15-jarige Christina Cijs en de 16-ja- rige Jan Cijs, die beiden hun woning zonder voorkennis hebben verlaten en daarin tot he den nog niet zijn terug gekeerd. Zij, die om trent de vermisten eenige mededeeling kunnen doen, worden verzocht zich te melden bij den inspecteur van politie, alhier. Ontvreemd. Zondag is uit de kleedka mer op het gemeentelijk sportterein aan den Spnnrnhovenweg een portemonnaie, inhou dende 30, ontvreemd. Van de daders geen spoor. De Nijmeegsche politie heeft gearresteerd een drietal Nijmeegsche boefjes, die er van verdacht worden wel een twintigtal grootere en kleinere inbraken gepleegd te hebben, voor al in de buitenwijk Krayenhoflaan aldaar. De 16- en 17-jarige arrestanten K. en V. worden er zelfs van beschuldigd een brandkast gefor ceerd te hebben. Verdacht van diefstal van ruim f 2000, eeni ge gouden sieraden en linnengoed, gepleegd over een tijdsverband v&n ongeveer 3 jaar is Zaterdag gearresteerd de 22-jarige dienstbode G. G., dienende bij de familie I. de H. aan den Stationsweg 18 te 's-IIage. Als verdacht van medeplichtigheid aan dezen diefstal werd voorts aangebracht de 24-jarige dienstbode D. G., van de Huygensstr. en als verdacht van heling der gestolen goederen B. G., de W., koopman uit de Koningstraat. Als verdacht van medeplichtigheid bij de ont voering van den 9-jarigen Wilhelmus Boon, bij een wandeling ie 's-Hage, onder toezicht van oen ruster uit het katholieke gesticht voor kin derverzorging zijn door de recherche aangehou den de 27-jarige stoelenmatter S.S. en de 33- jarigc stoelenmatter C. P. S., beide vertoevend in een dor woonwagens aan den Binkhorsthoefe en de 29-jarige koopman A. J. S. wonende aan den Z.O. Buitensingel. Naar het Vad. verneemt, waren bij d« ope ningsvoorstelling van de Nationale Opera te Rotterdam onder de talrijke bloemistukken eir vier, die bijzonder de aandacht trekken. Het waren prachtstukken en wat meer zegt, ze droegen als namen Van de afzenders, die van de Koningin, den Prins, de Koningin- Moeder en Prinses Juliana, alle voorzien van een gouden kroon. Achteraf blijkt men aan het Hof geheel onkundig van deze huldiging en thans moet de zaak in handen van de recherche zijn gegeven. Ter aanvulling van dit bericht ontleenen wij aan een ander bericht nog het volgende: Nadat de bloemstukken naar den Haag waren overgebracht en voor de voorstelling op Zondag in de vestibule van het gbouw van K. en W. waren neergezet, bleek alras dat de kaartjes nagemaakt waren en het ge val op fopperij berust. De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage heeft persoonlijk de kaartjes in beslag genomen. Het onder zoek wordt door de politie alhier geleid. Naar aanleiding van dit geval verneemt het Vad. van den heer Koopman, dat hij Za- tedagavond in het begin van de voorstelling vernam dat er vier bloemstukken waren ge komen, doch dat hem dit niet verwonderde, omdat hij zelf toevallig vier bloemstukken voor dames medewerkers had besteld. Toen evenwel bleek van wie de bloemstuk ken afkomstig waren, liet de heer Koopman dit door den beer Cbr. de Vos mededeelen aan het publiek. Zondagochtend, in den Haag, was echter twij- Oorspronkelijke roman d. H. B. v, d. SANDE Prijs gebonden 4.50, franco pp4.75 Prijs gebrocheerd ƒ3.franco p.p. 3.25 Koman van denzelfden popula-'ren schrijver. Prijs gebrocheerd 2.25, franco p.p. 2.50 Verkrijgbaar bij den boekhandel en bij de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD". Nassaulaan 49, Haarlem. fel bij den heer Koopman, en ging hij met de kaartjes naar den adjudant van H. M. de Ko- ninging, die natuurlijk dadelijk zag dat deze nagemaakt waren. Direct daarna heeft de heer Koopman de politie met het geval in ken nis gesteld. Zaterdagmiddag werd een vliegtuig van de Daimler luchtvaartmaatschappij bij zijn tocht van Londen naar Amsterdam boven de Zuid- Hollandsche eilanden do«r de duisternis over vallen. Van af den Hoek van Holland werd, ondanks de regenbuien en de duisternis, ver der gevlogen en om 5 uur had een perfecte landing te Schiphol plaats. De vijf Holland- sche passagiers waren in de gelegenheid om bij het electrisch licht in de cabine rustig hun krant te lezen. Wederom een kranige prestatie van den bestuurder capt. Hinchcliffe. Men meldt ons uit Harlingon d.d. 11 Deo.; Het Ned. s.s. „Duivendrecht", dat in het Zuider-Rale aan den grond was geloopen, is hedenmorgen na een gedeel te der lading steenkolen in lichten gelost te hebben, viot gekomen en heden middag in de haven gearriveerd. Men meldt ons uit Maastricht: In den laatst.en tijd worden hier in de onmiddellijke nabijheid der stad mannen zoowel als vrouwen aangerand en van alles beroofd wat ze bij zioh hebben. Moestal worden ze geploegd op den Heerderweg, voorbij de villa Aldegonda en op den Moers- serweg. Iemand die op een fiets passeer de, werd met een praatje aangehouden, doch toen hij lont rook en dan aanrander een stomp tegen de maag gaf, zoodat hij achterover rolde, kwam van de andere zijde van den weg nog iemand te voorschijn, doch hij kon nog juist bij tij de op de fiets springen en wegrijden. Aan de mare chaussee-kazerne hoorde hij, dat dit reeds de 5e aanranding was in korten tijd. In Hefte-Veldboek nabil Zwolle, heeft een brutale overrompeling plaats gehad. Aldaar woont de bejaarde juffrouw H. ge heel alleen. Zaterdagavond kreeg zij bezoek van een heer met bruine schoenen. Plotseling werd zij door dezen aangevallen. Hij duwde haar een prop in den mond en trachtte haar te binden. Dit lukte bem niet best. Er ont stond een heftige worsteling, waarbij de juf frouw zich den prop uit den mond haalde. Toen zij zich losgewrongen had, wist zij haar geladen revolver le grijpen. Hierop ging de aanrander aan den haal. Zij zond hem nog een schot na, doch miste. Mej. H. kwam met eenige lichte kwetsuren, ontstaan door de worsteling vrij. De dief had geen gelegenheid gehad iets mede te ne men, hoewel een gouden horloge en beurs op die tafel lagen. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. In verband met deze zaak is nog dienzelfden ■avond aangehouden een zekere S. Te Eursinge (Bellen) is Zondagmorgen oen auto, bestuurd door een bediende van den heer K., auto-verhuuder te Beilen, in botsing geko men met een boom. De chauffeur viel door den hevigen schok met het hoofd, door de ruiten en kreeg erge hoofdwonden. Een der in zittenden, de echtgenoote van den heer W. Jr., te Beilen, werd inwendig ernstig gekneusd; de anderen kwamen er nogal goed af. De auto was erg gehavend. 's Avonds slipte terzelfde hoogte de auto van den heer v. d. T., notaris te Hoogeveen, en kwam ook tegen een boom. De drie inzitten den moesten worden verhonden. Een voorwiel van den auto werd verbrijzeld. Do opmerking, dat vreemdelingen meestal veel gemakkelijker in Nederland kunnen ko men, dan Nederlanders in het buitenland, is, naar minister van Karnebeek in zijn ant woord aan do Tweede Kamer betreffende zijn begrooting zegt, in haar algemeenheid niet juist, althans niet ten aanzien van die landen, met wélke is overeengekomen het verplichte pasvisum over en weer af te schaffen en wel België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland, Italië, Spanje, De nemarken, Noorwegen en IJsland. Met be trekking tot de verleening van visa aan on derdanen voor andere dan de hierboven ver melde landen, met uitzondering van werk zoekenden, geldt als algemeene gedragslijn, dat do vreemdeling, tegen wiens persoon geen ernstige bezwaren hekend zijn, die vol doende middelen van bestaan heeft en die zich voor een geoorloofd doel naar Neder land wenscht te begeven, in' de termen valt om, althans op korten termijn, een Neder landsch visium te verkrijgen. Ér is geen re delijke grond aan te wijzen om thans nog hst internationale reizigersverkeer meer dan strikt noodig, aan banden te leggen. Groo tere beperking van dit verkeer zou daaren tegen belangrijke economische nadoelen kun nen veroorzaken. Het is den minister niet bekend, dat de gedragslijn der vreeme re geeringen ten opzichte van de toelating van Nederlanders, belangrijk afwijkt van de hier- 1 boven geschetste. In hei zoogenaamde Heine grensverkeer worden vreemdelingen hier te lande toegelaten, ook zonder in het bezit te zijn van een Nederlandsch visum, of zelfs van een regelmatig buitenlandsch pas poort. In deze vergemakkelijking van het verkeer langs de Nederlandsch-Belgisohe grens, bestaat sedert! 1 Sepi jJL wederkee- righeid. Met het oog op het feit, dat sommige vreemde landen voor een visum een veel hooger bedrag van Nederlanders vorderen dan de onderdanen van die landen voor een Nederlandsch visum moeten betalen, heeft de minister onderhandelingen geopend met de regeeringen van bedoelde landen en op zijn, aan de Duiteche regeering gedaan voor stel, om het Duitsche visum tarief voor Ne derlanders in overeenstemming te brengen met het Nederlandsch visum-recht, ten ant woord ontvangen, dat de Duitsche wetgeving een regeling in den voorgestelden geest niet toelaat Hij overweegt thans hert Ne derlandsch visumrecht voor Duitschers te verhoogen, doch pleegt omtrent zeker dé- tailpunt nog overleg met den minister van Arbeid. Wat aangaat de afschaffing van de ver plichte pasvisa tusschen Nederland en Zwe den, kan worden medegedeeld, dat deze zaak in onderzoek is. Memorie van Antwoord. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Ka mer betreffende de oorlogsbegrooting voor 1923. We ontleenen er aan; De legersterlete. Tegenover de opmerking van de leden, die het leger te groot achten in verhou ding tot de financieele draagkracht van ons land, waardoor het niet naar behooren kan worden geoutilleerd, worde deze andere op merking geplaatst, dat de thans noodzake lijke beperking ten aanzien van de outil lage niet mag leiden tot de gevolgtrekking, dat het leger te gréot zou zijn; wel tot deze gevolgtrekking dat het te betreuren valt, dat eon leger, waarvan de sterkte op een minimum is gebracht in de tegen woordige tijdsomstandigheden niet op af doende wijze artilleristisch is uitgerust. Uit dien hoofde nu ook de legersterlete te verminderen, en daardoor over de ge- heele lijn een verzwakking aan te brengen, waardoor de kracht van een aantal batal jons, voorzien van de noodig? infanterie- bewapening zou wordeu ingeboet en voorts de geoefende mannen zouden ontbroken wanneer in bondgenootschappelijken oorlog materieel te onzer beschikking zou kunnen worden gesteld, moet ontoelaatbaar worden geacht nog daargelaten de aanvulling van de uitrusting in volgende jaren, waarover onder „Artilleriefonds" nader wordt ge sproken. Eerste oefentijd. De 5'/s maandsohe eerste oefentijd wordt, voor zoover daarover gedurende den over gangstijd een oordeel kan worden uitgespro ken, geacht voldoende te zijn, wanneer van den beschikbaren tijd, van het personeel en van het materieel een in alle opzichten nuttig en intensief gebruik wordt gemaakt. Aangezien intussohen in' 1922 onder een min of meer abnormalen overgangstoestand werd gearbeid, zal te dezer zake de onder vinding van eenige opvolgsnde jaren die nen te worden afgewacht. Of voorts de verkregen geoefendheid waarborgt dat de ipan na vertrek met groot verlof voldoende lang bruikbaar blijft, zal slechts bij op komst vcor herhalingsoefeningen beoordeeld kunnen worden. VooroefentngS'hnstituut. Uit den aard der zaak heeft de minister van Oorlog zich nimmer van bemoeienis met het VOOROEFENINGS-INSTITUUT onthouden en ook niet mogen onthouden. De ervaring heeft geleerd, dat de regelma tige voortgang van het onderwijs gestoord werd door het telkens bijkomen van nieuwe leerlingen. Op grond hiervan is op voorstel van den inspecteur van den Vrijwilligen Land storm bepaald, dat het vormen van klassen in de maand Januari moest plaats hebben- Voor het verwijt, dat bij de regeling niet getracht zou zijn om de belangen van de bux- gers te behartigen, bestaat geen redelijke grond. Intusschen is gelet op de ervaring, welks sedert het vaststellen,van de geldende regeling is opgedaan in overleg met den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm eene wijziging van die regeling m voorberei ding, betreffende de mogelijkheid van het toe treden van nieuwe oefenklassen, den duur der verbintenis en de oefenperiode. De meening, dut de EISGHEN, welke wor den gesteld voor het verkrijgen van het bewijs van voorgeoefendhedd, BUITENGEWOON STRENG zouden zijn, kan NIET worden on derschreven. Vrijwillige Landstorm. Bjj den VRIJWILLIGEN LANDSTORM moet worden voortgegaan met het geschikt maken van verlofspersoneel voor het overnemen van de laak van het beroepspersoneel. Afgeschei den hiervan wordt onderzocht of het mogelijk is door samenvoeging van enkele verbanden reeds dadelijk nog eenige bezuiniging op het beroepspersoneel aan te brengen. Burgerwachten. Het denkbeeld om van BURGERWACHTEN gebruik te maken voor de opleiding tot voor- geoefenden, Is reeds vroeger meermalen over wogen, maar werd steeds weer losgelaten, omdat het instituut van de burgerwachten hiervoor niet geeigend werd geacht. Oude gepensionneerden. Het is den Minister o.a. met het oog op de belangen van 's Rijks schatkist tot zijn leed wezen niet mogelijk geweest voor te stellen aan de bepalingen van de thans vigeerende Pensioenwet voor de landmacht een dusda nige terugwerkende kracht te verleenen, dat daar onder ook zouden vallen de gewezen militairen wier pensioen is gegrond op vorige pensioenbepalingen. Uitbetaling van pensioen. Het ls niet aannemelijk, dat er ontslagen militairen zijn, die reeds IK 5 2 jaar op de uitbetaling van hun pensioen zouden wachten. VAN ONZE mm iiii» HM» LONDEN, 11 Dec. Reuter verneemt, dat Poinoaré ten krachtigste op de be zetting van h%t Roerbekken aandringt. De Engelschen steunen hem daarin ten volle, doch men verwacht daarover geen breuk. Men verwacht, dat men een tus- schenweg bereikt zal hebben ais de bij eenkomst vandaag of morgen voor 14 dagen verdaagd zal worden. LONDEN, 11 Dec. Laat op den middag is de bespreking tusschen de geallieer de premiers hervat. Het bleek de laatste bijeenkomst van deze reeks te zijn en duurde ongeveer twee uur. Na afloop is de volgende mededeeling verschenen: De geallieerde ministers hebben zorg vuldig den huidigen stand van het ver- goedingsvraagstuk nagegaan, evenais de daarmee samenhangende aangelegenheid van de schulden onder de geallieerden onderling. Men heeft ook het ontwerp van den Duitschen rijkskanselier voor de voorloopige vergoedingen behandeld, doch dit eenstemmig onbevredigend ge vonden. Het is niet mogelijk gebleken, in den beschikbaren tijd te geraken tot een blijvende oplossing van de thans aanhangige punten. Onder deze omstan digheden heeft men besloten de bespre kingen tusschen de geallieerde eerste ministers 2 Januari te Parijs voort te zetten, opdat onmiddellijk daarop een voltallige conferentie zal kunnen wor den bijeengeroepen, ten einde voor 15 Januari tot een blijvende oplossing te komen van het geheele vraagstuk, dat te Londen is besproken." LONDEN, 11 Dec. De conferentie def geallieerde eerste ministers is er onmis kenbaar niet in geslaagd, het eens te worden, wegens het Fransche plan om schadevergoeding van Duitschland te ver krijgen, waarbij zulke ernstige dingen betrokken waren, dat dit bedenktijd eischte. In Fransche kringen wordt ver klaard, dat de Italianen thans toestem men in de in beslagneming van de Duitsche staatsmijnen en -bosschen, en geneigd zijn, de kwestie van een douane- cordon in het Rijnland te bestudeeren. Poincaré legde den nadruk op de har telijkheid der betrekkingen met den En gelschen en den Italiaanschen premier. Naar verluidt heeft hij de meening uit gesproken dat, zelfs als er in Januari geen overeenstemming werd bereikt, er geen kwestie zou zijn van het verbre ken van de entente, hetgeen, volgens Poinoaré, waarschijnlijk het geval zou zijn geweest, als de regeering-Llovd Ge orge aan het bewind was geweest. Wat betreft de onderlinge geallieerde schulden wordt medegedeeld, dat de re geering de nota van Balfour d.d. 1 Aug. als dood beschouwt. Zoowel Poincaré als Mussolini vertrek ken morgen uit Londen. LONDEN. 11 December. De Italianen zeg gen, dat de conferentie aan alle kanten met den besten wil gevoerd is, waar er waarlijk getracht werd, een plan op te stellen, waar door volkomen eenheid van de geallieerden verzekerd werd bij het verkrijgen van Duitschland, van alle schadevergoeding, die het volgens de meening der deskundigen kan betalen. LAUSANNE, 11 December. De Russen heb ben schriftelijk verzet aangeteekend tegen hun uitsluiting van de besprekingen der geal lieerde en Turksche deskundigen over de zee- ëngten. MILAAN, 11 December. Bij de gemeente raadsverkiezingen heeft het constitutioneele blok 21567 stemmen meer gekregen dan alle andere lijsten samen. PARIJS, 11 December. Bij de verkiezingen voor de gemeenteraden in Italië hebben de fascisten in 12 gemeenten van de provincie Bologna een volledige overwinning behaald Te Milaan, moet de overwinning voor de libe rale lijst vaststaan. ROME, 11 December." (Belga.) Vanochtend heeft osn geheim consistorie plaats gevon den. Bijna alle kardinalen van de Curie en de kardinaals Dubois en Estrangelo wa ren tegenwoordig. Ten aanzien van Pales tina handhaafde de Paus het vearzet van Paus Benedictus XV, opdat bij de aan staande oplossing van de Heilige plaatsen de rechten van alle katholieken en alle christenen in acht zullen worden genomen. De Heilige Vader spreekt vervolgens van de groote smart, die zijn ziel vervult, over de omstandigheden, waaronder zich de an dere Oostersche volken bevinden. Na te heb ben herinnerd aan de aansporing, aan de afgevaardigden der mogendheden te Genua om de rampzalige voorwaarden in overwe ging te nemen, waaronder de volken elkaar bestrijden en geneesmiddelen te beramen tegen deae ernstige rampen, herhaalt de Paus deze aansporingen tot de vertegen woordigers op de aanstaande conferentie te Brussel. Inderdaad, aldus besluit de Paus, zullen deze uitingen van activiteit vrijwel nutteloos zijn en tot een gevaarlijke teleur stelling voor de volken leiden, als de re geeringen de vraagstukken niet naar rede en rechtvaardigheid oplossen, geleid door de naastenliefde, welke ten slotte zoowel de overwinnaars als de overwonnenen ten goede zal komen. Na deze toespraak benoemde de Pans di 8 kardinalen, wier namen reeds bekend zijn. en verschillende Italiaansche en buitenland- sche bisschoppen. LONDEN, 11 Deoember. Met betrekking tot de briefwisseling tusschen Curzon en Goenaris zeide Bonar Law, dat de brief van Goenaris op 16 Februari op het mi nisterie van buitenlandsche zaken ontvan gen «was, en op 24 Februari bij het kabinet had gecirculeerd. Curzon's antwoord, van 6 Maart, circuleerde eveneens op 9 Maart. Lloyd George aanvaardde zonder voorbe houd de mededeeling, dat het document had gecirculeerd, maar zette uiteen, dat hij toen ziek was en geen stukken zag. Dit verklaarde het feit, dat deze aangelegenheid geheel uit zijn geheugen was verdwenen. Llryd George zeide, dat op 12 Jaftuari hij en Curzon een onderhoud hadden gehad met Goenaris. Hij zèidé aan Goenaris, dat er geen vrede zou zijn, voordat de Grieksche strijdkrachten uit Smyrna werden teruggetrokken, en dat het Engelsche standpunt was, dat de Grieksche strijdkrachten behoorden te worden terugge trokken. Hij drong er bij Goenaris op aan, dat deze zich aan Curzon zou toevertrouwen, waarmee Goenaris instemde. Lord Birkenhead aanvaardde ook zonder voorbehoud het bericht, dat de stukken had den gecirculeerd, ofschoon een collega, die zijn stukken van het ministerie van buiten landsche zaken behandelde, toen hij een oog aandoening had, ten tijde van het incident, ir geheel zeker van was, dat hij het bedoelde stuk niet had gezien. DUBLIN, 11 December. De eerste vergade ring van den Ierschen Senaat is vandaag ge houden in de vergaderzaal van de Dail Ei- reann. Dr. Sigerson is tot eersten voorzitter gekozen. BERLIJN, 11 December. De rijksregeering heeft Saemisch. den voorzitter van de Reken kamer, verzocht de geheele begrooting na te zien en voorstellen te doen voor bezuiniging en vereenvoudiging van het beheer, vooraL ook wat betreft vermindering van personeel en meer economische wijze van belastinghef fing. Saemisch is zijn taak al begonnen. BOTTERDAM 11 December. Vee. Heden werden aangevoerd 432 vette runderen, 239 vette en graskalveren, 1687 schapen of lammeren, 853 varkens. De prijzen waren alB volgt: Koeien le kwal. f 1 -321/21.371A» 2e kwal. f 1.25—1.15, 3e kwal. f 1,10— 1; ossen le kwal. f 1.301.35, 2e kwal. f 1.20—1.10, 3e kwal. f 1—0.90; kalveren le lrwal. f 1.60—1.80. 2e kwal. f 1,40— 1.20, 3e kwal. f 1.05—0.90; schaoen lekwal, f 0.95-1.10, 2e kwal. f 0.85—075, 3e kwal, f 0.65; lammeren f 1.051.15; varkens le kwal. f 1.01—1.04, 2e' kwal. f 0,98—0,94, 3e kwal. f 0.90—0.86; licht soort f 0.95 1.03, alles per K.G. Vet vee in alle kwaliteiten, met rede lijken handel; enkele prima soorten wer den iets hooger genoteerd. De handel in schapen was vlug tot iets vastere prijzen. Varkens met redelijken omzet; bij afloop der markt waren prijzen iets teruggaande. Vlas. Aangevoerd 9675 K.G. blauw f 1110 2, 16.000 K.G. Groningsch f 1.251,85, 2660 K.G. HolL geel f 1.251,85, 4600 K.G. wit f 1.20—1,40, 3500 K,.G, dauwroot f 1.20-1-35. Zaden: Lijnz. voer- f 18-20, id. zaaa- J 2529, mosterdzaad bruin f 4850, id. geel f 2833, blauw maanzaad f 7072, karwijzaad i 158160, kanariezaad f 17 18, alles per 100 kilo. Aardappelen. Zeeuwache blauwe f 2.60 2.80, Zeeuwsche bonte f 2.603, potere f 1.20-1-50, Zeeuwsche eigenheimers f 1.50 —1.75, blauwe id. f 1.70—2, Brielsche kra len f 1.80—2, Bravo's f 2 29—2.80, Red Star f 1.70—2. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche niet aangevoerd. AXEL, 9 Dec. Granen. Ter graanmarkt werd heden genoteerd: tarwe f 11.60, rogge 9.50, haver 11, gerst 10.75, erwten 21.75. AMSTERDAM, 11 Dec. Vee. Ter veemarkt zijn aangevoerd 387 vette koeien, le kwal. 1.101.25, 2e kwal. f 0.80—0.95, 3e kwal. 0.50—0.75 per KjG.; 90 melk- en kalfkoeien 250500, 37^ nuchtere kalveren 1420, 111 schapen 2538 per stuk; 646 veitte varkens le kwal. f 1.211.22, 2e kwal. ƒ1.18 1.20 per K.G., schoon gewicht AMSTERDAAM, 10 Dec. Aardappelen. Be richt van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 3.20—3-30, id. blauwe 2.50—2.70, id. Eigenheimers .802, id. blauwe Eigenhei mers 1.902, Noord-Hollandsche blauwe f 1.80, id. bonte 2. Zeeuwsche Eigenhei mer poters f 2, Hillegommer Zandaardappe- len 34, Drentsche Eigenheimers 1.70 1.80. alles per H.L. ALKMAAR, 9 Dec. Vee. Aangevoerd 30 paarden 75300, 21 koeien f 200450, 26 nuchtere kalveren f 1026. 251 schapen 4052. 9 magere varkens 38—42, 140 biggen f 2032, 4 bokken en geiten 6—18. Boter f 1.10—1.20 per half K.G. Eieren 1314 per 100 stuks. „GLIM" bedoelt niet U té leveren, maar wil U blijvend verbruikster maken; wij begrijpen dat zulks alleen kan door prima kwaliteit tegen billijken prijs. 11'V heemstede - t e Lc F.'2 8pQs VAN 9 T'C EN a - 5.30 UUR TE KOOP prima Trapnaaimachi- tte. Spotprijs. TURFMARKT 4 zw. TEL. 189. HET SCHOUWTOONEEL Een grappige verwikkeling in drie bedrijven van FKANZ ARNOLD en ERNST BACH. «1-4 regels p. plaatsing f 0.60 m Elke regel meer f 0.15 bij vooruitbetaling pi Terstond gevraagd een net ongev. 18 jaar, bij C. A, DE KO NING, Aannemer, Vijfbuizen, Haar lemmermeer. ccn R.-K. Meisje, 20 jaar, v.g.g.v., om direct in dienst te treden. Brie ven onder No. 794 aan de GRUIJ- TER'S Boekhandel, Sassenheim, een R.-K. Dienstbode, begin Ja nuari. Brieven onder letter B, Agent N. H. Crt. W. v. GELDEREN, Wilhelminastraat 19, Krommenie, Gevraagd een 1 Januari, te BIoemendaaL RUS- TENBURGERWEG 3. damesfiets, vern. velgen en rem, nieuw, 65. Mooie eiken tafel 30. Serre ameublement, 4 fauteuils, 1 tafel 95. 2 kamers, witte matten 35. 1 Axm, karpet, met groot kleedje 60. 1 groote reiskoffer 20. TETTERODESTRAAT 38zw. Plaatsing gezocht voor flinke jon gen, leefijd 13 jaar, als leerling. Adres; ZOMERVAART 12 A. een gestoffeerde zit- en slaapkamer of zit-slaapkamer, zonder of met gedeeltelijk pension. Brieven onder No. 530 Bur. van dit blad. nieuw gebouwd villaatje aan Hoofd weg. Prijs 6700. Adres H. J. KRAAI, Hoogstraat No, 10, Apel doorn. beste platte wagen. Keuze uit 3, waaronder één nieuwe. 23000 ki lo. BANGMA, Graanhandel, Gen, CronjéstraaL Net, eenvoudig kosthuis aangebo den, frissche vrije slaapkamer. LANGE POELLAAN No. 28. a 3,per vierk. Meter te koop. Adres D. NIJSSEN, achter-de kerk, Schoten. koopt niet in winkels, waar onzede lijke of N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenkasten welke geen gevaar oplevert Te koop aangeboden een nieuw, voor elk aannemelijk bod. HOOGEWOERD 22. met 20 nummers (nieuw), voor spotprijs van 39. Dr. LEIJDSTRAAT 86. te koop, 6 w., leghorns tegen den leg. NOBELSTRAAT 29. VERSCHENEN en overal ver krijgbaar: door drie belangstellenden, met een voorwoord van Pater DAMASUS, Prijs 35 cenU Uitgave van de N.V. DRUKKERIJ „DE SPAARNESTAD" Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 3