STADSNIEUWS laatste mim$s Woensdag 13 December 1922 45ste Jaargang No. 14314 14 DECEMBER DIT NUMMER BESTAAT UIT 6 BLADZIJDEN. EERSTE BLAD AGENDA Tuinbouw en Plantkunde. Worstelen er, gewichtheffen. Steun aan werkloozen. De verbouwing van het Gymnasium. De beplanting van den Tuileriëntuin, Ijsbond Hollands Noorderkwartier. Ambtenaar nazorg. Aanbesteding. Vrijz.-Dem. Statenkieskringen. De loonen van het gemeente- personeel. R.-K. Volksbond. Het onovertroffen brood, is FRANKEN's Moikbrood 2e Beethoven Concert. De verbouwing van „St. Bavo". Haarl. Kegel Club. Faillissementen. Beëedigd. Hooger beroep. Giften. Vernielzucht. LANGS DEN -WEG. BURGERLIJKE STAND. Alliance Francaise. Gemeenteraad. Jubileum. De vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. frr 'fr Sa Gevonden voorwerpen. SCHOTEN. Uit de Grafische bedrijven. De firma Arnold Giiissen Co. Brand in de kerk te Elsloo. Baron van Hardenbroek en de Haarlemsche stagers. Opticiens Fabrikanten J. J. YYE5ER ZOON Koningstraat 10 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De ontwapeningsconferentie. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Kwartaal 3.25 Per Week 0.25 Franco per post p. kwartaal bij vooruitbetaling 3.3754 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst ais ingezonden mededceling: 60 <A, per regel Vraag- en aasbod-ad- vertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent tij vooruitbetaling. Sociëteit „St. Bavo" Handelsraad half 2 Propagandavergadering R.K. Volksbond 8 uur Schaakclub 8 uur Moedercur sus Vrouwenbond 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur. Gem. Concertzaal Populaire Beethoven Cyclus Lehner Kwartet uit Budapest 8 uur. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49 Van 12 uur aanvraag om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. St&enzaal Prinsenhof Gemeenteraad kalf 2. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 49 dagelijks, uilgen. Zaterdag, Zon- en Feest dagen, toegankelijk. R. K. Leeszaal -en uitleenbibliotheek Jans straat 49 Eiken dag geopend van 10— 121/2, van 2—5 en van 7—10 uur. behalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feest dagen. Uitleen van boeken var. half S9 uur. U.K. Arbeidsbeurs voor mannen Jacobij- nestraat 15 Alle werkdagen, voorm. van 912 uur, n.m. van 25 uur. Zaterdags al leen van 912 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Kleine Houtweg 13 Alle werkdagen des nam. van 3 tot 4 en van half 8 tot half negen. Maflha-vereeniging Bloemhofstraat 1 Betrekkingbureau voor vrouwen Alle weifcdagen van 1012, van 24 en van 89 uur. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van de Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering in het gebouw De Nijverheid, onder voorzitterschap van den heer Joh. de Breuk. Er was o.m. een circulaire ingekomen van het Hoofdbestuur betreffende het internatio naal tuinböuwcongres, hetwelk in September 1923 te Amsterdam wordt gehouden. Dit tuin böuwcongres zal van zeer groot belang zijn en daarom werd de steun der afdeelingen inge roepen. Medegedeeld werd, o.m. dat de beer dr. W. G. N. van der Sleen op 13 Februari a.s. voor de afdeeling een voordracht zal komen hou den. De voorzitter vertelde hierna iets over de algemeene vergadering, die gehouden is, waar na benoemd werden: in de commissie voor den Tuinbouwwintercursus, de heer v. d. Hart en in de commissie voor den teekencursus en den drologie de heer v. d. Hoek. Vervolgens deed de penningmeester rekening en verantwoording betreffende de Dahliakeu ring. Het bleek dat de optimistische verwach tingen, welke men gekoesterd heeft, uitgegeven f 4375.06 en ontvangen f 5235.05. zoodat er een voordeelig saldo was, groot 859.06. Besloten word hiervan f 100 af le zonderen voor het jubileumfonds (in verband met het a.s. internationaal tuinbouwcongres). De voorzitter maakte van de gelegenheid gebruik om de af deeling geluk te wenschpn met het goede re- sulfaat. Hij merkte op dat de bijdragen voor het waarborgfonds, door verschillenden toege zegd, hierdoor overbodig zijn geworden: voor dei ggdane 1 toezeggingen uitte spr, hartelijke woorden van dank. Door den heer A. Koper, te Bennebroek wa ren twee zeer fraaie variëteiten van Poinsettia Pulcherima ingezonden, waaraan een jury-com missie, uit de vergadering, 5 punten toekende. Van de vrngenbus werd een dankbaar ge bruik gemaakt, waarna de voorzitter deze ge animeerde vergadering sloot. Door den heer A. J. Scheffer, lid der Haarlemsche Athletiek- en Worstelclub „Door Oefening Sterk", is Zaterdag te Delft de kampioenstitel in de afd. ge wichtheffen, licht gewicht, behaald. Hoe wel de heer Scheffer eerst 2 jaar aan het oefenen is, heeft hij reeds verscheidene prijzen behaald, o. a. den eersten prijs, bestaande uit een gouden medaille en een bronzen beeld op de nationale wedstrijden van K.D.O. te Am sterdam, voorts nog een eersten prijs in de tweede afdeelirig te Amsterdam, en een tweeden prijs in de eerste afd. te 's Gravenhage. Gisteren is de heer Scheffer zijn prijs te Delft in ontvangst gaan nemen. Om half acht kwam hij gisteravond aan het station aan, eveneens de heer J. Sint, die 2e prijswinner worstelen is gewor den. Beiden werden door een groote menigte opgewacht, die hen met luid hoerageroep ontving. - Door den heer Serné, voorzitter van D.O.S., werd den heer Scheffer een krans aangeboden en de heer Sint toegesproken. Daarna ging men in een zestal rij tuigen de stad rond, begeleid door de „Harmonie Crescendo" en een aantal fakkeldragers, waarbij zich natuurlijk veel omstanders aansloten. De volgende route werd genomen: Stationsplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Gr. Markt, Smedestraat., Kruisstraat, Kruisweg, Via duct, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, P. Krugerstraat, Pretoriaplein, alwaar in het oefenlokaal de verdere huldiging plaats had. De heer Serné sprak hier allereansl de beide prijswinnaars toe, alsmede den heer P. Kuijken, die in gewichtheffen den 4en prijs gewonnen had. De heer Mentjox voerde namens E.D.O.'t woord, waarna een drietal aspirant-leden de jongelui Slot, den winnaars hulde bracht. De heer Moxman sprak nog woorden van dank tot den heer Slot voor zijn groote verdiensten voor D.O.S. en bood hem een gouden medaille aan. De heer Sint dankte ten slotte met enkele woorden. B. en W. schrijven aan den Raad dei- gemeente Haarlem In de vergadering van 6 December j.I. zijn door den Raad van het door den heer Gerritsz c.s. ingediend en door ons overgenomen voorstel betreffende steun aan werkloozen, de onderdeden a, b, c en d, van 1 aangenomen, terwijl de verdere behandeling is aangehouden. Intusschen is ingekomen eene beschik king van den Minister van Binnenland- sehe Zaken d.d. 4 December j.I. tot wij ziging van de voorschriften omtrent de steun regeling. Als gevolg daarvan kan het bepaalde In onderdeel c von 1 van het besluit en het bepaalde sub 2 van het voorstel niet gehandhaafd blijven. B. en W. stellen voor, het besluit d.d. 6 December j.I. no. 12 voorzoover be treft het bepaalde sub c van 1 in te trekken en daarvoor de hieronder voor gestelde nieuwe bepaling c vast te stellen. Het bepaalde sub 2 van het voorstel moet thans gelezen worden als volgt: „Burgemeester en Wethouders uit te „noodigen zich tot den Minister van Bin- „nenlandsche Zaken te wenden met het „verzoek, in de kosten dezer regeling „voorzoover de werkloozen betreft, uit „die vakken, waarin naar de meening „van Burgemeester en Wethouders eene „belangrijke werkloosheid heerseht, door het Rijk te doen bijdragen." Het nieuwe onderdeel c luidt als volgt: C. voor den te verleenen steun als normen voor uitkeering vast te stellen de bedragen en de voorwaarden, welke thans gelden voor de steunregeling voor uitgetrokkenen vanwege het Burgerlijk Armbestmir vastgesteld 7 November 1922 met deze wijzigingen: 1. dat het wekelijksch totale uitkee- ringsbednag kan' stijgen tot f22.50; II. dat de gronduitkeering voor niet tegen werkloosheid verzekerde gehuw den f 1.50 minder en voor ongehuwden f 1.minder zal bedragen dan voor verzekerden III. dat de steun voorzoover het ver zekerden betreft voor gehuwden en on gehuwde kostwinners nimmer meer mag bedragen dan 650/0 en voor kostgangers niet meer dan 60°/o van het loon, dat zij bij 48-urige arbeidsweek in het be drijf, waartoe zij behooren, zouden kun nen verdienen; IV. dat de steun voorzoöver het niet- verzekerden betreft voor gehuwden, en ongehuwde kostwinners nimmer meer dqn 55o/o van het loon, dat zij bij 48- urige arbeidsweek in het bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen verdienen; V. dat aan gehuwde werkloozen, wel ke uitkeering ontvangen, gedurende de maanden December 1922, Januari en Februari 1923 een wekelijksche toeslag voor brandstof ad f 1.00 kan worden ver strekt en dat het bedrag, waarmede de wekelijksche huur de som van f 3.50 over schrijdt, voor twee derden kan worden vergoed; 2. B. en W. uit te noodigen zich tot .den Minister van Binnenlandsche Za ken te wenden met 't verzoek in de kosten dezer regeling voorzoover het werkloozen betreft, uit die vakken, waar in naar de meening van B. en W. een belangrijke werkloosheid heerseht, door het Rijk te doen bijdragen. De Commissie van Openbare werken, be staande uit de heeren Slingenberg, v. d. Kamp, v. Ommeren, v. Liemt en Miözerus leden van den gemeenteraad, schrijft aan den gemeenteraad het volgende: Naar aanleiding van bet gesprokene in uwe vergadering van 15 November 1922, als gevolg van ons voorstel tot verhooging van het crediet, beschikbaar gesteld voor den verbouw en de uitbreiding van het Gymnasium, zijn alle ter zake betrekking hebbende stukken ter onderzoek in handen gesteld van de Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken. Na onderzoek is genoemde Commissie'tot de volgende conclusie gekomen. De Commissie, gezien alle ter zake be trekking hebbende stukken, waaronder de beide brieven van den Direoteur van open bare werken d.d. 19 October 1922 inhou dende respectievelijk een staat van ver strekte inlichtingen betreffende den ver bouw van het Gymnasium en de uitnoodi- ging om bij de indiening van het inschrij vingsbiljet voor dien verbouw nog een af zonderlijk bedrag op dat biljet te vermel den, gebaseerd op de mogelijkheid, dat in plaats van den gewapend betonvoet een fun- 'deering me? inbegrip van den kelder zal gemaakt worden in metselwerk, welke laatste fundeering en kelder dan zouden ko men voor rekening van den aannemer van het bouwwerk. Overwegende, dat bij de ter zake in hare v ergadering van den Ion December 1922 gevoerde besprekingen is gebleken, dat de Directeur van openbare werken te goe der trouw de door hem door Burgemees ter en Wethouders gegeven opdracht tot tweeërlei inschrijving voor de fundpering van liet Gymnasium heeft uitgevoerd; dat evenwel aan de leien der Commis sie in de Raadsvergadering van 15 No vember 1.1. niet alle inlichtingen bekend waren, die den Directeur van openbare werken en Burgemeester én Wethouders ter beschikking stonden, in het bijzonder niet de belangrijke wijziging in het oor spronkelijke beteekenis, vervat in een der ge noemde brieven van 19 October; Concludeert, eenerzijds dat de Directeur van openbare werken de gegeven opdrachten heeft uitgevoerd, anderzijds, dat bh gemis aan voldoende voorlichting van alle ter zake betrekking hebbende stukken en om standigheden hare leden met de weten schap, die zij hadden in de raadsverga dering van 15 November 1922, ieder voor zich tot de getrokken conclusies zijn ge komen. Besluit, genoemde conclusie ter kennis te brengen van den Raad, van Burgemees ter en Wethouders en van den Directeur van openbare werken. Tot zoover het schrijven der Commissie. B. en W. schrijven daaromtrent aan den Raad het volgende: Met die conclusie kunnen wij ons voor wat betreft de goede tróuw van den Direc teur van openbare werken vereenigen. Wat betreft het in de conclusie uitge sproken gemis aan voorlichting moeten wij opmerken, dat in dit geval al die stukken aan de Commissie zijn gezonden, welke altijd, al sinds jaren, in soortgelijke ge vallen, aan de Commissie in handen wor den gesteld. Hiermede is dus het incident gesloten. In het „Wkbld: v. BI. Clt." worden mede- deelingen gedaan over de beplanting van den Jardin des Tuilleries te Parijs. Het resultaat is, dat in liet begin van de vorige maaud bijna 200.000bollen naar Parijs zijn verzonden, die hier door de zor gen van een door de drie organisaties be noemde commissie, waren aangekocht en ver pakt, terwijl, dank zij de medewerking van vele vakgenooten, behalve het voor de be planting van de vakken benoodigd© plani- materiaal, een tienduizend Darwin- en late Tulpen 4 door deze vakgenooten afgestaan, daaraan kon worden toegevoegd. In overleg met den chef der tuinen, den heer Léon Guillaume, werd het beplantings plan vastgesteld. Het voorste gedeelte van den Jardin des Tuileries, langs don grooteil verkeersweg, de Avenue Paul Deroulède, is in éen rechtlijnigon stijl gehouden groot- sche parterre waarin een groot aantal vak ken tot een gezamenlijke oppervlakte van pl.m. 400 R.R. In deze vakken zijn meer dan 175.000 vroege Tulpen geplant, terwijl langs den middenweg, die deze® tuin in twee gedeelten scheidt, rechts en links vak ken met Hyacinthen zijn aangebracht. De collectie late Tulpen vond een zeer ge schikte plaats in een ander gedeelte van den uitgestrekten tuin, de z.g „Roseraie" bij de Place de la Concorde. Verwacht mag worden, dat d© groote col lectie, in Parijschen bodem achtergebleven, succes zal opleveren. Van de zijde^ der Pa- rijzenaars bestaat veel belangstelling voor de aanplanting. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Ijsbond Hollands Noorderkwartier ver- gaderde gisterenavond in Hotel De Leeu- werk, onder voorzitterschap van den heer Mr. J. D. v. d. Plaats, die de weinige aan wezigen verwelkomde. De secretaris, de heer Mr. Vail- lant, bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging 114 leien telt. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer Kruis, bleek, dat er een batig saldo is van f 477.10, dat bij ijsvermaak echter spoedig versmolten zal zijn! De aftredende bestuurstelen, da hoe ren Baart de la Faille, Kruis en v. d. Plaats werden bij aclamatjie herkozen. De landdag te Hoorn, die de volgende week gehouden wordt, zullen de heeren v. d. Plaats en de la Faille namens de afdee ling Haarlem bezoeken. Mededeelingen werden tenslotte gedaan over de baanvegerij. Overwogen wordt, dit aan te besteden. Ook denkt men er aan, de baanvegers op eigen risico te plaatsen, Ion dan in overleg met de politie, van Bondsweg© toezicht te houden. Tenslotte werden mededeelingen gedaan over de be richtgeving, waarna Mr. Miedema bepleiite, het ledental uit te breiden en een middel daartoe aan de hand deed, dat overwo gen zal worden. Overeenkomstig het raadsbesluit wordt hier ter stede ingesteld een Commissie ter bestudeering van de kwestie of al of niet een afzonderlijke ambtenaar voor nazorg moet worden benoemd. Namens de Vereeniging van Artsen en Onderwijzers ter behartiging der belangen van het zwakzinnige kind zijn aangewezen mevr. de wed. HiemstraIn 't Veld en de heer Schuyt alhier. Namens den Minister van Oorlog werd Dinsdag aanbesteed: Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van het gedeelte van het westelijk front der stelling van Amster dam bij IJmuiden. Raming 9800.Laag ste inschrijver: Fa. Moore Ommering Co., IJmuiden, 8160. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van het noordelijk ge deelte van het westelijk front der stelling van Amsterdam. Raming 20.555. Laagste inschrijver P. B. Schram, J3everwijk, f 17.989. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van hét noordelijk front der Stelling van Amsterdam. Raming f 17.235. Laagste inschrijver. G. Malser, De Rijp, 14474.-. Het éénjarig onderhoud van de militaire gel-uwen en werken te Haarlem, te Over- veen en te Schoten. Raming 20.130. Laagste inschrijver Cui- pers te Beemster 17425. Zaterdagavond vergaderden de Vrijz.- Dem. Statenkieskringen Haarlem, Velsen en Weesp te A-.sterdam, ten huize van het Eerste Kamerlid, Prof. van Embden. Tot voorzitter van genoemde federatie werd opnieuw aangewezen de heer H. van Leeuwen te Schoten, terwijl tot secretaris en penningmeester de heeren J. Over en Hout- schilt, beiden te Haarlem, werden gekozen Door de afdeeling Haarlem van de Ned. Fed. van personeel in openbaren dienst, is aan den raad een adres verzonden, waarin beleefd doch dringend verzocht wordt de loonen en rechtspositie van het personeel in dienst der gemeente Haarlem ongewijzigd te laten. Ter motiveering van dit verzoek vraagt de vereeniging de aandacht voor het volgende: De afdeeling is van meening, dat, zoo er producten zijn gedaald in prijs, dit niet het geval is met de artikelen die de arbeider noodig heeft voor het dagelijksch onder houd van zich en zijn gezin. De huren der woningen stijgen, /elke stijging oorzaak is, dat de nood in de gezinnen der arbeiders steeds grooter wordt. Het steeds grooter wordend tekort kan leiden tot een toestand van corruptie onder het personeel van de ge meente. De vacantietoeslag, die destijds was bedoeld om in vacantiekosten tegemoet te komen, .is in wezen niets anders dan een gedeelte van het hoogstnoodzakelijke loon, zoodat van denjapzet van den vacantietoe slag, hoe goed ook bedoeld, 1 iets over blijft, daar men algemeen deze gelden moet gebrtjjken om aan de opgelegde verplich tingen te voldoen. Morgenavond wordt door den K. K. Volks bond een groote propaganda-vergadering ge houden,waar als spreker optreedt de heer Schutte, secretaris van de Federatie van R- K. Volks- en Werkliedenverbonden in Neder land. De mandolineclub „Santa Lucia" ver leent hare medewerking. Het Concertbureau Vernout deelt ons me de, dat a.s. Donderdagavond in de Groote Zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw „De Vereeniging" het 2c concert zal plaats hebben van den Beethoven-cyclus. Het „Lehner Kwartet" zal o.m. uitvoeren Strijkkwartet .Op. 18 No. 1; Op. 132 en Op. 74 („Harfenquartett"). Dit concert zal ook toegankelijk zijn voor niet-abonné's dezer serie. De verbouwing van „Si. Bavo" is nu ge heel gereed gekomen. Ook de centrale ver warming is door het geheele gebouw thans aangelegd. Een enkel apart woord van ver melding verdient nog wel zaal 9, het kleine inliem-gezeliige bovenzaaltje, dat geheel ge moderniseerd is. Er zijn nieuwe ramen in geplaatst, nieuwe eleclrische lampen zijn aangebracht, terwijl alles nieuw geschilderd is. De groene kleur doet het veel heter dan die bruine in de andere zalen. In dit kleine kamertje is het nog gezelliger geworden, dan het er voorheen reeds was. Mef de aangebrachte verbeteringen mag „St. Bavo" zich wel geluk wenschen. Op Zondag 17 December zal de Haarl. Kegelclub een wild- en consumptiewedstrijd houden in de kegelbaan van café Brinkmann. Tevens zal aan deze wedstrijd een verras singswedstrijd toegevoegd worden. In staat van faillissement werden ver klaard: I. A. Wiersma, koopman in aardappelen, wonende te Haarlem, Botermarkt 18. Curator Mr. A. A. Huizenga. II. P. J. Klijn, koopman in rijwielen en motoren, wonende te IJmuiden, Presid. Steinstraat 39. Curator Mr. Th. F. Raedt. III. De N.V. Visscherij Maatschappij „Hilligjc" te IJmuiden. Curator Mr. M. A. van Eek. IV. W. P. Ramaker, winkelier, wonende te Velseroord, gem. Velsen. Curator Mr. A. H. J. Merens. V. C. Stokman, melkslijtar, wonende te Haarlem, Coornhertstraat 24. Curator Mr, J. G. M. J. v. Leeuwen. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten is Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen. Vernietigd werd het faillissement van J. Commandeur, winkelier en electro technisch bureau, wonende te Heemskerk, Kerklaan, uitgesproken bij vonnis deze Rechtbank d.d. 21 November 1922. Opgeheven werd het faillissement van A. Kerkman, wonende te Zandvoort, uitgespro ken bij vonnis dezer Rechtbank d.d. 28 November 1922. Gehomologeerd werd het accoord in het faillissement van R. Dooves te Zaandam (20 aan concurrente crediteuren), Beëedigd werd als notaris te Purmerend de heer A, E. ter Horst. Hooger beroep werd aangeteekend door I. M. J. M. te Beverwijk ter zake „heling" veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. II. Th. Z. te Beverwijk, ter zake „2 misdrijven van heling" veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. Voor de W. P. f 1.00 van N. N, tor eere van bet Godd. Hart. Men schrijft ons: Sedert eenigen tijd moet het flinke ijze ren hek, staande en gemetseld in een stee- non fundésring met hardvteenén kanten, voor de woning van mej. A. van Loon, aan de Dubbele Buurt 17, het bij de jeugd ont gelden. Eiken dag was de lieve jeugd met dat hek bezig, waarschuwingen hielpen niet en nu heeft zij er maar een eind aan ge maakt en het geheele hek afgebrokeu en vernield. Fraai is het niet. Van 's levens wisselvalligheden. Voor een tweedehands verkoophuis staan ze stil. Hij een beetje lummelig-onhandig, iets goeds in zijn uitdrukking. Zij, eenvou dig deerntje, vastberaden in haar doen en daardoor een zeker overwicht bezittend op hem. Saampjes overleggen ze, wat er nog moet aangekocht worden, in verband ver moedelijk met bestaande trouwplannen. Ver naar achter in den diepen winkel staan de stoelen en kastjes, tegen de wan den de bufetten en de vele spiegels, met breede goudrandon en bovenop pompeuse or namenten, ovale met zwart-geribde omlijs ting. Stapels gordijnen, tafelkiecden, karpet ten. Waschtafels met beweegbare spiegels, die men vertellen kan naar gelang van lichtval en weersgesteldheid. Gipsafgietsels van vermaarde toonkunstenaars en onbegre pen dichters en bontkleurige allegorische voorstellingen: een smid aan het aambeeld met den zwaren voorhamer, benevens een Coryphee uit den boerenstand, een bundel volle aren in den linkerhand houdend.riEn daartueschen in verbijsterende wanorde hon derderlei dingen, waarvan men zich afvraagt, of ze wel ooit een kooper zullen vinden. Vraagt niet naar de herkomst. Aan alles, wat er staat, zit historie vast. In de meeste gevallen van tragischen aard. Gedwongen verkoop door achteruitgang, onvoorziene fail lissementen en sterfgevallen, vermindering van levenswijze door veranderde tijdsomstan digheden, daling van waardepapieren zijn eonige oorzaken, die den inventaris van een tweedehandsverkoophuis vermeet deren. De jongelui besluiten na ampele beraad slaging binnen, te gaan en verdwijnen in den diepen winkel tusschen eem phalanx van kasten en tafels en stoelen, mot drei gend opgerichte pooten. Want het lot van dezen chaotischen inven taris is, dat hij verhuist naar nieuwe eige naars, die het aangekochte nieuwen luister bijzetten, zoo noodig door een verfje of een zeepbad. Opgeflikt en opgepoetst vormt het dan de trots van het jeugdige echtpaar en dwingt do bewondering af van buren en kennissen, die vinden, dat het „heel knap" staat en „net nieuw" is.,.., Ondertrouwd: 13 Dec., N. Bakker en C. P. Ruijgrok. C. Bakker en H. Govers. A. H. Overdam en H. E, v. d. Vaart. J. G. Petersen 1 M. E. v. Dalen. G. H. Beelen en J. M. Raadschelders. H. J. Winkelier en M. A. Nicolai. Getrouwd: 13 Dec. M. J. J. de Koning en M. E. Kobs. C. A. Bijster en J. J. v. Looij. D. Brouwer en A. Michel. P. Faas en M. J. Timmermans. K. Zwiers en A. M. Landzaad. C. Minke en J. M. Exel. J. v. d. Noll en A. Koek. H. A. Peper ep C. A. v. Meurs. N. Nauta en J. Kater. Geboren: 10 Dec., d. van D. M. Kamp- Delcourt. z. van J. Reus-Zeeman. 11 Dec., z. van A. P. Stuurman-Bavinck. 12 Dec., d. van W. C. Donker-Walter. 13 Dec., d. van M. Diekmann-v. d. Spoel. d. van J. Jansse-Schippers. z. van W. Bijster-v. Roon. De heer Xavier Privas van Parijs die Dinsdag wegens ongesteldheid niet bier kon zijn zal met mevr. Privas voor de Alliance franjaise optreden op Zondag 17 dezer te 's middags 3 uur. Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad onder presidium van den heer Burge meester. Afwezig waren de heeren Kuencn, Hagemeijer en Klein. Voordat werd begonnen met de behandeling van de begrooting werd een korte agenda af gehandeld. De heer v. d. KAMP protesteert tegen het onderschrift van B. en W. zonder het stuk der commissie van O. W. inzake den verbouw van het Gymnasium. De commissie blijft bij haar in het stuk neergelegde meening. De VOORZITTER meent dat hiermede de zaak is afgehandeld. Het stuk wordt voor kennisgeving aange nomen. Aan de orde was de herstemming over de motie-Peper, bedoelende in het voorstel van den heer Gerritsz te lezen onder: d. „de commissie heeft de bevoegdheid, om, in bijzondere omstandigheden, afgescheiden van de wekelijksche uitkeering, een bedrag in eens uit te keeren om achterstand in de aan schaffing van kleeren, brandstoffen enz. te kunnen inhalen''; en b. stemmingen over het bepaalde sub lo en 2o van het door den heer Gerritsz ingediende amendement. Tevens werd behandeld het voorstel-Gemtsz met wijzigingen (zie het voorstel elders dn dit blad), (Wordt vervolgd). Onder de gewone blijken van belang stelling herdacht heden de heer A. Aart- sen den dag dat hij vóór 25 jaar iru dienst trad bij de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen. Maandelijksch overzicht van de ver eeniging „Weldadigheid naar Vermogen In November is uitgegeven - Brood f 55.40 Wekelijksche ondersteuning i f 41ir 35 Losse gifter f 5.— Diversen f 19- Totaal f 498.45 Terug te bekomen bij: H. Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, gummi bal; M. v. d. Nes, Bakkerstraat 60, bril; M. v. d. Veldt Korte Poellaan 9, bankbiljet; Politiebureau Smedestraat Schoolboekjes; R. Buitenhuis, Nic. Beetsstraat 16, paar glacé handschoenen; Verkerk Wagenweg 76, halsketting; Kennel Fauna Parklaan 119; hond (bastaard tackel) gebracht door Booms, Jansstraat 10; witte kat gebracht door Veen, Frans Halsstraat 7, M. v. Norden G;«thuislaan 20, zwarte hond; N. Zweer Amsterdamschevaart 2, Haarl.liede, hondenhalsband; L. Stef- fens, Voorzorgstraat 20, halsband; H. Huneker B. Ottostraat 8, R.K. Kerkboek je; G. Willemse Dijkstraat 7, rijwiellan taarn; M. Umans Kennemerstraat 54rd. overhemden; J. J. Schuurman Oranje boomstraat 146, portefeuille; M. Bier boom, Kamperstraat 14, gummi schoen tje; G. de Wilde A.L. Dyserinckstnaat 66, nekspeld; Schut, Emmakade lrood, gymnastiekschoen; P. Dansigt Patrimo- yniumstraat 5, zakmes. Gemeente^asbedrijf. Vanwege het ge meente-gasbedrijf wordt een brochure ver spreid, bevattende eenige belangrijke mede deelingen aan de gasverbruikers. Naar wij vernemen, is het conceptcon tract der collectieve overeenkomst voor de Grafische bedrijven in de Dinsdag gehouden vergadering van den R. K. Gra- fischen Bond, afd. Anisterdam, aange nomen. Naar de „N. R. Crt." verneemt is er tusschen de firma Arnold Gilisslen Co. en haar crediteuren het volgende ac- coord tot stand gekomen. De crediteuren ontvangen, zoodra de firma in haar nieu wen vorm van naamloozc vennoot schap begint zaken te doen, dus waar schijnlijk 1 of 2 Januari a.s., 50 pet. van him vorderingen in cash. Verder .ontvangen zij 25 pet. als deposito, welk bedrag in 2 jaar kan worden opgenomen. Voor de overige 25 pet. worden bewijzen van uitgestelde schuld uitgegeven, af te lossen uit de winst. Mocht er bij de liquidatie meer dan 75 pet. uit de zaak komen zooals o. a. de adviseur van de rechtbank meende dan zal ook de eerste 25 pet. dien overeenkomstig verhoogd worden. Directeur van de nieuwe zaak wordt 0. a. de heer P. Gilisscn. MAASTRICHT, 12 Dec. Hedenmiddag is er door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kerk te Elsloo bij Beek. De toren staat in volle vlam en ook het kerkgebouw brandt reeds. Tegen 1 uur is de brandweer van Maas- Baron van Hardenbroek, de onder-voor zitter van de Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, is een impulsieve natuur. Wat hij denkt, brengt hij ook onder soms zeer scherpe en voor belanghebbenden ook wel schrijnende! bewoordingen. Zon der blijkbaar altijd e-rst 'n voldoend on derzoek te hebben ingesteld naar da juist heid van zijn meening of overtuiging. Dat doet in 't algemeen aan iemand'a prestige afbreuk en in dit geval ook aan dat van den heer van Hardenbroek. In de voorlaatste vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken zijn door den heer baron van Hardenbroek hij presideerde nog wei! scherpe verwijten gericht aau de Haarlemsche slagers over de vleeschprijzen, die zij bo lingen.. Met opzet zeide hij toon en hij herhaalde dat gis terenavond nog eens! het woord uit buiten en uitbuiters te hebben gebruikt De Haarlemsche slagers zijn over dien uitval van den heor v. Hardenbroek aller minst gesticht geweest en gisterenavond werd aau die ontstemming uiting gegeven bij monde van den heor v. d. Burg. Deze argumenteerde, waarom de heer v. Hardenbroek hooge vleeschprijzen moet be talen. Men leze daarop het verslag eens na. De heer v. Hardenbroek handhaafde te genover dit betoog eenvoudig zijn beschul diging. Dat is zijn recht. Wij zullen ons niet mengen in de vraag, of de vleeschprijzen door de slagers be dongen, al of niet te hoog zijn. We zonden daarvoor over meer gegevens moeien be schikken en een dieper onderzoek moe.en instellen dan nu he: geval is. Maar waar we tegenop komen, is, dat de heer van Hardenbroek in een openbare vergadering, in een oofioiëeie positie en met de uitgesproken bedoeling de belang hebbenden te treffen beschuldigingen uit, en op een verweer niet anders antwoordt dan dat hij zijnklacht of beschuldiging handhaaft. We kunnen ons heel goed indenken, dat de heer van Hardenbroek overtuigd is van de te hooge veeprijzen, die hem in re kening worden gebracht. Wij kunnen ons indenken zelfs, dat hij het van algemeen belang acht, daarover ineen openbare ver gadering zeer scherp te spreken, maar de 6lagers mogen en moeten eischen, dat hij het antwoord niet schuldig blijft wanneer hem gevraagd wordt zijn beschuldiging ta bewijzen. Ook de burgerij zou het zeker zoo aan genaam gevonden hebben, indien de heer H. met bewijzen voor den dag was geko men. Een dergelijk beloog en een dergelijk zwak verweer, wanneer we ter verantwoor ding geroepen worden, komt niet te pas voor een officieel persoon, die spreekt ia een officieel lichaam, met de bedoeling zijn medeburgers te treffen. Ieder weldenkend mensch zal zich daar tegen mceten verzet en en Let temperament van den heer v. Hardenboek is daarvoor niet een voldoende verontschuldiging. Barometerstand 773. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door hel Kon. Aed. Meteor oio. gisch Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 December. Hoogste barometerstand 776.0 m. M. te Lvon. Laagste barometerstand 725.3 m. M. tfl Vestmanoer. Verwachting van den avond van 13 lot den avond van 14 Dcc.: Matige lot krachtige meest Zuidwestelijke wind, betrokken of zwaarbewolkt, waarschijn lijk regenbuien, iels zachter. tricht telefonisch Ier hulp geroepen ea terstond vertrókken. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. RIGA, 12 Dec. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Poolsclte delegatie in accoord met de Estlandsche, Letlandsche en Finsche delega tie aan de Russische delegatie ter Ontwape ningsconferentie te Moskou een verklaring heeft voorgelegd, waarin wordt geëischt, dat het non agressie-verdrag onmiddellijk wordt geleekend. Te Helsingfors was bericht geko men uit Moskou, dat de Ontwapcningsconfe- i-entie heden zonder resultaat is uiteengegaan, daar de Russen geweigerd hebben 't non agressie-verdrag te tcekenvn, voor en aleer de kwestie van dc vermindering der bewapenin gen geheel» geregeld is. Deze kwestie wen schen de grensstaten van Rusland na de on- derteekeniug van het non agressie-verdrag Ier onderzoek naar ecu speciale uiilitairii commissie te verwijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1922 | | pagina 1